Jlicuuio juiiisrtie (fiiruranl Soekarno en Hatta melden mislukking besprekingen met dr Van Roijen Tot diep in de nacht werd Utrecht gefeest in Wist U VRIJDAG 17 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (Bjj contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-1SATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^StantuasHcfi Is gfieblepen myn bert la tcgtjeaspoet" Dertigste jaargang No 7842 ONTSTELLENDE CUFERS EN FEITEN.... Zie paf,. 2 Zij weigeren een behoorlijke wapenstilstand tot stand te brengen Soekarno en Hatta hebben in strijd met alle afspraken in een onderhoud met Ass. Press op Banka verklaard, dat de besprekingen over het accoord van dr Van Roijen en Roem volkomen zijn vastgelopen. „Indien de Nederlanders", zo geiden zij „de terugkeer van het republikeinse bewind naar Djokja blijven ver tragen, zou het beter zijn als de republikeinen in het geheel niet terug gingen, maar de behandeling van het geschil aan de V.N. terug gaven." De oorzaak van het vastlopen der be sprekingen noemden zij het meningsver schil over het bevel tot staking van het vuren. De Nederlanders willen volgens hen, dat zij thans de bijzonderheden het accoord op dit punt aanvaarden zul len, terwijl zij nog op Banka zijn en zij hun regering na haar installatie zulk een uitvoerige overeenkomst den binden. Hierover moeten zij Djokja met hun militaire aanvoerders overleg plegen. „Hoe langer onze terugkeer wordt uit gesteld", aldus Hatta, „hoe gevaarlijker de toestand wordt. Wij kunnen de antwoordelijk'heid niet op ons ner Tenslotte zeide Hatta, dat hij „opnieuw" contact zou zoeken met de noodregering op Sumatra. (Het bovenstaande bevestigt, wat wij reeds gemeld hebben: Soekarno en Hatta zien geen kans de wapenstilstand er door te krijgen, zij moeten daarom snel de zaak torpederen, de Nederlanders de 6chuld geven en zien, dat deze onder ternationale druk nog meer conces: doen. Op die manier hebben zij nog enige Geheim accoord tussen B.F.0. en de republiek Sumatranen handhaven echter hun voorstellen Volgens een Anetatelegram uit Bata via heeft de voorzitter van de bijeen komst Federaal Overleg, sultan Hamid II, gepoogd de Sumatranen te bewegen tot uitstel van de behandeling hunner voorstellen „zulks in verband met de omstandigheid, dat in de gisteren op op Banka gehouden besprekingen tus sen de hoofden van de deelstaten en de republikeinen resultaten zijn geboekt, waardoor de resoluties van de «tweede Sumatraanse conferentie waarschijnlijk door de feiten zün achterhaald." Dit voorstel tot uitstel vond echter in de De vertegenwoordiger van Oost- Sumatra, de heer Damrah, sprak drie kwartier lang mede namens Tapanoeli en Zuid-Sumatra. Vervolgens verklaar den enige leden, dat de uitnodiging de Unci gericht had moeten zijn tot de voorzitter van de B.F.O. en zes delega tieleden inplaats van aan vijf (mr Abbas wordt uitgesloten), maar de sultan sneed het debat hier over af- Ook weigerde de 6ultan zich uit te laten over de op Banka verkregen „resultaten". Gen. Spoor commandeur in de M.W.O. Op voordracht van de Raad van Mi- Bisters heeft Hare Majesteit de Koningin de generaal S. H. Spoor posthuum be vorderd tot commandeur in de Militaire Willemsorde. DE COMMUNISTEN EN DE REPUBLIEK De oommunistisohe wereldfederatie van vakverenigingen heeft de republiek uitgenodigd tot haar congres hetwelk binnenkort te Milaan of te Lyon wordt gehouden, aldus Ass Press. Men acht het echter onwaarschijnlijk dat deze uitno diging wordt aangenomen. Kabinet der Antillen vraagt ontslag De leden van het college van alge meen bestuur op de Antillen Da Costa Gomez, Beaujon, Eman, Newton en Ro mer hebben ontslag gevraagd. In verband met de interim-regeling was de gouverneur reeds geruime tijd van plan, naar Nederland te reizen-, doch tengevolge van de politieke verwikkelin gen heeft hy zijn voornemen nog niet uitgevoerd. KABINETSVOORDRACHT VOOR SURLNAME. De kabinetsformateur Van der Schroeff heeft de volgende voordracht gedaan voor het College van Algemeen Bestuur voor Suriname: mr dr J. de Miranda, Justitie en Ec. Zaken; A. Brakke, Open bare Werken; J. Zaal, Sociale Zaken en Alg. Gewest. Bestuur; W. Hewitt, Land bouw; Lou Lichtveld. Onderwijs en Ge- neesk. Dienst; J. Drielsma, Financiën. De heer Van der Schroeff hzelf heeft geen portefeuille genomen. Lou Lichtveld, in Nederland beter be kend als de schrijver Albert Helman, is pas kort geleden uit Nederland gearri veerd. Gouverneur Huender, die van zijn ziekte hersteld is, moet deze voor dracht nog bevestigen. Ned. elftal in 1950 opnieuw naar Helsinki? K.N.V.B-officials hebben de wens ge uit, volgend jaar weer een wedstrijd tegen Finland te doen spelen. Ons land heeft dan toch een uitwedstrijd in Stock holm. zodat de kosten naar verhouding gering zijn. De Finse voetbalbond, voor de wedstrijd van gisteren door het geringe bezoek financieel een fiasco is geworden, heeft het aanbod dankbaar aanvaard, maar het bestuur van de K.N.V.B. moet de kwestie eerst nog be spreken. Ned. luchtvaart herdenkt eerste vlucht 40 jaar geleden De Nederlandse Luchtvaart zal Zater dagmiddag 25 Juni te Leur. tjjdens de herdenking van de eerste vlucht boven ons land 40 jaar geleden .escadrille- vluchten boven het herdenkingsmonu ment aldaar uitvoeren. Zoals men weet. zal aan de voet van dit monument een krans worden gelegd. Vliegtuigen van de K.L.M., legerluchitmacht. rijkslucht vaartschool en Aero Holland zullen es cadrille- en stuntvluchjten uitvoeren- kans, hun verloren aanzien bij hun vol gelingen terug te krijgen, De republikeinse militairen, Soedirnvan voorop, willen de strijd voortzetten. De noodregering op Sumatra staat op het zelfde standpunt. Tan Malakka's volge lingen. die overal de toon aangeven, ver spreiden dagelijks in Djokja de leuze: „Weg met de Nederlanders, weg met Soekarno en Hatta, weg met de Unci"). Er is voor Soekarno en Hatta maar een uitweg: mislukking der onderhandelin gen en verder ingrijpen van de Veilig heidsraad. Red.). Bjj een overstroming te Roggen, in Colorado (V.S.), ondermijnde het water één kant van dit huis (boven), dat dreigde om te kapseizen, maar tenslotte toch nog meedreef op de stroom (midden). Toen was het ech ter binnen enige minuten met de woning gedaan (onder). Australiërs willen ons keuren als stamboekvee Aneta seint uit Melbourne, dat de heer H. A. van Luyk. hoofdcommies van het rijksarbeidsbureau, binnenkort te Can berra zal komen om met de Australische regering besprekingen te voeren betref fende massa-immigratie van Nederlandse gedemobiliseerde militairen uit Indone sië. Aneta meldt, dat minister Caldwell (de man. die mevr. O Keefe uit Australië wilde verwijderen Red.) bijzonder veel prijs stelt op een dergelijke immigratie. Australische ambtenaren in Indonesië zullen nauwkeurig dé stamboom nazoeken van die soldaten, welke voor* immigratie in aanmerking komen. Overmaking van rehabilitatie uitkering Aneta seint uit Batavia, dat het de- viezeninstituut met intrekking van vToe. gere circulaires het volgende heeft be kend gemaakt over de transfer eerste en tweede rehabilitatie-uitkering naar Nederland (voor zover betreft de verplichte uitkering): Indien het oorlogs slachtoffer Nederlands deviezeningezete- i, geschiedt uitbetaling in Nederland als hij ambtenaar of militair i (zij) particulier, dan is, indien betaling in Indonesië geschiedt, transfer Nederland toegestaan. hij deviezeningezetene v: donesië is. opent de circulaire een aantal mogelijkheden van transfer. Mr Felderhoff schaamde zich over het beleid Een opiumsmokkelaar zou Excellentie worden Het „Dagblad" te Batavia meldt, vol gens Aneta. dat procureur-generaal mi Felderhoff heengegaan is omdat de te genwoordige gang van zaken bij hem gewetensconflict had doen ontstaan. Er zijn namelijk in het republikeinse kamp lieden, die in hoogheid zijn gezeten straks in hun volle waardigheid zal moeten erkennen, terwijl zij volgens de procureur-generaal m de gevangen: horen, zoals Maramis, republi keins minister van Financiën (bestuurs- de Fox-compagnie), die de hoofdfiguren is geweest van de repu blikeinse smokkelhandel in opium. Mr Felderhoff zou gedwongen zijn deze an straks met Excellentie aan te spre- ;n en dit verbood zijn geweten hem. Onderdrukking in Oost-Indonesië De voorzitter van het comité voor afzonderlijke negara Minahasa heeft Tomohon een telegram gezonden aan i nister Van Maarseveen en de heer Lo- vink, waarin hij klaagt, dat de Oost-In donesische regering de ambtenaren ver volgt, die voorstander zijn van deze be weging- Parijse conferentie houdt Maandag de slotzitting Over kardinale kwesties nog geen accoord bereikt Volgens Ass. Press zijn de ministers der „Grote Vier" te Parijs er in hun midder nachtelijke zitting niet in geslaagd, overeenstemming te bereiken over de kwestie Berlijn of het Oostenrijkse vraagstuk en de zitting werd verdaagd tot Zondag. Men komt dus Zaterdag niet bijeen, omdat de ministers Bevin en Schuman de ergadering der Vyf Mogendheden van de Westerse Unie in Luxemburg bijwonen. Waar het vooral om gaat is het punt, of r althans minimale overeenstemming zal worden bereikt, waardoor de handel tus- Oost- en West-Duitsland weer mo gelijk wordt en aan de Westelijke Mo- gendheden vrije toegang over land naai Berlijn is gewaarborgd. Het grote struikelblok voor een Oos tenrijks vredesverdrag blijft de Russische eis voor een herstelbetaling, omdat de Sowjetafgevaardigde niet specialiseert, wat onder de 150 millioen dollars aan her stelbetalingen zal vallen. Een ander punt, nog geen overeenstemming be reikt is. betreft de eigendommen op de Dagbladuitgevers aan banket in „Oud-Wassenaar" In „Oud-Wassenaar" hebben de dag bladuitgevers, die, zoals men weet hier te lande het jaarlijks internationaal con gres hielden, aangezeten aan een -banket. Onder de aanwezigen waren de ambas sadeurs van Frankrijk, Groot Brittannië, de Ver. Staten, versdheidene gezanten, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, 'vice-pres. R. v. S., minister mr J. R. H. van Schaik, de voorzitters van Eerste en Tweede Ka mer en vele anderen. De voorzitter van de internationale federatie, de heer J. v. d. Kieft, bepleitte als tafelpresident een har telijke samenwerking tussen overheid en pers, aan welke verhouding ook minister Van Scaik vriendelijke woorden wijdde. KAPPERS WAARSCHUWEN TEGEN DE .HOME WAIT" De Vakgroep Kappersbedrijven wyst in een ons toegezonden circulaire op de gevaren, van de zgn. „Home Wave", de huispermanent, voor de volksgezond heid. In dit verband wordt de aandacht gevestigd op een bepaling van de Fran se regering, die het gevaar ziet in de samenstelling der gebruikte vloeistoffen en neutralisatiezouten. Alleen wanneer zij worden gebruikt door deskundigen i volgens de Franse regering de kappers in het bezit van beroepsbrevet is het risico zeer gering. De verkoop aan het publiek is in Frankrijk dan ook ver boden en alleen de erkende kapper mag de producten gebruiken. In Zwitserland is het geheel verboden. VRAGEN OVER OPTREDEN TEGEN COMMUNISTEN Het Eerste Kamerlid Schalker (CPN) heeft inlichtingen gevraagd aan de mi nister van Binnenlandse Zaken inzake „het ongeoorloofd optreden tegen de C.P.N. in verschillende gemeenten." Zo zou in Eindhoven een politie-agent ge schoten hebben op plakkers van de groep „Vrede en Welvaart", terwijl de burgemeester van Gorinchem, mr L. R. J. Ridder van Rappard, by een open luchtmeeting van de C.P.N. als voor waarde heeft gesteld de voor-censuur der redevoeringen en het niet-gebruiken van géluidsinstallaties. Donau. Op de Donauconferentie van ver leden jaar heeft Rusland het Westen vrij wel geheel weten uit te sluiten van toe zicht op het verkeer op de Donau. Thans betogen de Russen, dat de haveninstalla ties langs de Donau wettelijk bezit zijn, die dus door de Russen als herstelbetalin gen in beslag genomen kunnen worden. Het spreekt vanzelf, dat Oostenrijk en de Westelijke Mogendheden zich hier ten sterkste tegen verzetten. Ten aanzien van de verwachtingen over het resultaat der conferentie, kan men zeggen dat de Fransman alles nog door een rose bril be schouwt, de Brit gereserveerd is, terwijl de Amerikaan feitelijk vindt, dat er te Parijs met de Rus op een beroerde ma nier „zaken gedaan" is. Bij dit alles moet men in aanmerking nemen, dat Wisjinsky geen enkele regeling kan treffen, zonder overleg met Moskou. Na de geheime zit ting van Zondag komt men Maandag nog in open zitting bijeen. Raad van Katwijk in 1946 verkeerd samengesteld Eerst thans is aan het licht gekomen, dat in 1946 in Katwijk een fout is ge maakt bij de berkening van de samen stelling van de gemeenteraad. Aan de C.H.U. had namel'ii keen extra zetel moeten worden toegekend, daar volgens art. lOOd van de Kieswet de partij die de volstrekte meerderheid van het aan tal stemmen heeft, doch in de Raad niet de absolute zetelmeerderheid heeft ver kregen, nzetel extra krügt. Dit nu was het geval in Katwijk. Doch in de afgelopen drie jaren heeft de C.H.U. met een zetel minder dan waarop zij recht had, genoegen genomen, terwijl de KVP ten onrechte een lid in de raad had. Voorzover bekend is dit het enige geval, dat zich op dit gebied tot nu toe in Nederland heeft voorgedaan. Nederlandsevrachtwagen bevatte verboden lading Een Nederlandse vrachtwagen, die vooi het passeren van de Beiers-Tsjechoslo- waakse grens in Opper Beieren, door grenswachten werd aangehouden, bleek een verboden lading Spitfire-onderdelen te bevatten. De grenswachten kregen ach terdocht, doordat de wagen 22 kisten :'n plaats van 21 vervoerde, en op de papie ren stond „machineonderdelen". Volgens de Amerikaanse grensautoriteiten bleken de documenten vals te zijn. De ontscheping van de troepen, die morgenochtend met de „Waterman" in Rotterdam zullen aankomen, zal om 9 uur beginnen. We herinneren er aan, dat fa milieleden en vrienden niet tot het de- barkatieterrein kunnen worden toege laten en evenmin de repatriërenden kun nen afhalen. Aan boord bevinden zich o.m. het bataljon 210 R.I., dat op 22 Maart 1946 naar de Oost vertrok en aan beide polatie-acties deelnam. Het batal jon verloor 30 man op Indische grond. Voorts de 3e genieveldcompagnie, die in Juli naar Indië ging en er aan menige actie, ook de tweede politie actie, deelnam. Deze compagnie laat 5 doden achter. Dit jaar 3.5 kg rijst per persoon Aan Nederland is voor 1949 35.000 ton rijst door de Int. Nood-Voedselcommissie toegewezen, waarvan reeds 18.000 over het eerste halfjaar was toegekend. Dit totale kwantum komt neer op 3.5 kg. per persoon (voor de oorlog we 6 kg. per hoofd). S AMEN W QNIN GSSURPRISE (Lochem), jhr J. P. W. van Doorn (Heem stede) en F. W. van Driel (Nieuw-Hel- voet) zijn op verzoek eervol ontslagen Met herziening van het in de bezettjng •erleende. ontslag; zijn thans eervol oo« slagen de burgemeesters mr A van de Sande Bakhuyzen, van Leiden en A. Ver* dijk, va*i Eindhoven. Landbouwvakgroep per 1 Juli van de baan Per 1 Juli worden de werkzaamheden •an de landbouwvakgroep stilgelegd. Het personeel is tegen die datum ont slag aangezegd. De vrije organisaties op het terrein der landbouwambachten zul len nadien uitsluitend met de beharti ging der bedrijfsbelangen belast zijn. Zij: Wat is die C.P.N. gekelderdr Hij: „Nou, zitten ze daar dan niet goed?" Een Domtoren van chocolade als geschenk voor de Prinsesjes Utrecht was gisteren tot laat in de nacht in een uitbundige feeststemming gelegenheid van het eerste officiële bezoek van Koningin Juliana aan de Domstad. Zoals we gisteren nog in een deel der vorige editie konden melden, gebruikten de Koninklijke gasten in het Centraal Museum het noenmaal. In de Lodewjjk XIV-kamer van dit museum zaten mede !6 provinciale en stedelijke autoriteiten tan. De Commissaris der Koningin, M. Reinalda, en burgemeester jhr mi C. J. A. de Ranitz naast H.M. en tegen- de Prins, die tussen de dames Rei naldaDeen en De RanitzDe Brauw gezeten was. De stijlvolle tafel was ge dekt met damast van 1695 en het tafel zilver dateerde uit de 18e eeuw. Nadat de koffie was genuttigd in de stijlkamers Lodewijk XV en XVI vertrokken naar het nabije Klaaskerk hof, waar zich 600 ouden van dagen ter begroeting hadden verenigd. Bij de voortgezette rijtoer bood 96-jarige vrouw uit het gemeentelijk te huis voor ouden van dagen bloemen Bij het Stads- en Academisch Ziekenhuis bevond zich een groot aantal verpleeg den buiten, om het Koninklijk Echtpaar te begroeten. De invalide heer A. G. de Wolf Jr., die verlamd is tengevolge de redding van een der patiënten, bood H.M. een fruitschaal aan. Bij de Spoor weggebouwen bracht de directie van de Ned. Spoorwegen het Vorstenpaar een bloemenhulde. Opnieuw aangekomen voor het stad huis werd door de Koningin en de Prins ZEEPOST VOOR OPVARENDEN VAN DRIE SCHEPEN De opvarenden van de volgende sche pen kunnen post uitgereikt krijgen mits deze uiterlijk op de hieronder aangege ven data bezorgd is: „Groote Beer" (n. Indonesië) uiterlijk posten 20 Juni; ..Delft" (n. Ned. Antillen» 29 Juni; ..Schie' (n. Suriname) 29 Juni. Het m.s. „Bo naire" zal 24 Juni niet naar Suriname afvaren. DAT de Kon. Ned. Grofsmederij te Lei den 6 pet op de prioriteitsaandelen en 7 pet op de gewone uitkeert. DAT o.a. minister Spitzen aanzat aan een diner in het Amstelhotel te A'dam t.g.v. het bezoek van de Amerik. zaken lieden. die met de „Sky Marchant" een rondvlucht door Europa maken. DAT in December a.s. de tienmillioenste Nederland geboren zal wor- nog slechts 8 jaar geleden de 9 millioen werk vol gemaakt. DAT Staatsraad ir J. W. Albarda giste- ;n 50 jaar lid was van de S.D.A.P. c.q. P.v.d.A. DAT ir P. Stempels uit Rijswijk is be noemd tot directeur der Haagse Woning bouw Mij. DAT m.i.v. 1 Juli de benoeming van mr J. M. L. Th. Cals te Nijmegen tot voorz. in de Mijnindustrieraad wordt verwacht. DAT de St.-Crt. van gisteren een derde wijziging vap de prijzenbeschikking ge zaagd naaldhout 1948 bevat. DAT in het le kwartaal '49 41.800 run deren. 2380 graskalveren, 240.000 nuchtere kalveren, 5600 paarden en 295.000 varkens werden geslacht, alsmede voor huisslach tingen 84.700 varkens. DAT tot gedelegeerden in de commissie bij de Ziekenfondsraad werden benoemd mr J. C. van Heuven, J. Hendriks, prof. mr B. C. Slotemaker en T. Poelstra. DAT het Friese P.E.B. in 1948 een winst maakte van f 606.00, hetgeen f 12.000 min der is dan in 1947 en de productie steeg tot 93 millioen kwh (v.j. 75 millioen). DAT de 130 deelnemers aan het peul vruchtencongres te Wageningen gisteren de vlasfabriek Dinteloord te Steenbergen bezochten. DAT gisteren de 17 km lange rijksweg van Hulk naar de Wieringermeer is opend in de verbinding A'dam-Leeuwar- den. DAT de diamantententoonstelling te Am sterdam op de eerste dag door 2000 per- n werd bezocht, van wie 20 pet bui tenlanders. DAT de drie bioscopen in Gouda op 1 Juli sluiten als de vermakelijkheidsbelas ting dan niet is verlaagd van 35 pet tot 20 pet. DAT door een ondeugdelijke schoor steen (vanwege het kille weer had men de kachel aangemaakt) de metaalfabriek de heer Boonstra te Gouda is afge brand, alsmede de daarin gevestigde wo ning van de tuinder Kraan. DAT op 31 Maart jl. de gevestigde schuld en de langlopende credieten van land f 9206 millioen bedroegen, waar- f 7186 millioen in het binnenland en f 2Q20 millioen in het buitenland. DAT de stichting „It Fryske boek" een prijsvraag van f 100 heeft uitgeschreven een Friese novelle, welke als ge schenk wordt uitgegeven in de eerstvol gende Friese boekenweek. DAT het Tweede Kamerlid Wagenaar (CPN) minister van Maarseveen heeft ge vraagd het Eindhovense besluit, om de gehele dag een politieman in de stemloka len aanwezig te doen zijn, ongedaan te maken. DAT op 20 en 21 Juni voor het Arn hemse B.G. terecht zullen staan de Duitse officieren O. C. Gerbig en H. Kollitz, die i. verantwoordelijk zijn voor de execu tie bij de Woeste Hoeve. DAT Tiel een extra-bouwvolume van t woningen heeft gekregen, waarvan er 15 bestemd zijn voor de plaatselijke groot industrie. DAT voor de Asser rechtbank 3 mnd. voorw. werd geëist tegen de 48-j. Zwolse machinist N. M. K, door wiens on» zichtigheid op 8 April jl. een locomotief met 12 goederenwagons onbemand i Reest reed. DAT de plannen voor het revalidatie centrum „De Hoogstraat" te Leersum (voor hérstel van arbeidsgeschiktheid) thans gereed zijn en een begin met de uit voering kan worden gemaakt DAT de landgoederen Dennenrode (57 ha) te Beilen, Het Wijnbergen (43 ha) te Diepenveen en Olst. Rijnwijck (53 ha) te Zeist en De Hoek (202 ha) te Diepenveen en Olst zijn opengesteld. DAT 50 gedecoreerde redders van de Ver. „De Reddingsmedaille" t.g.v. het 37-j. bestaan op 7 Juli een trip maken naar Hoek van Holland, Rhenen en Hilversum, met Den Haag als begin- en eindpunt. DAT voor de Bredase rechtbank tegen de Hagenaar v. d. B., wiens broer reeds 1 jaar kreeg. 8 mnd. werd geëist voor zijn aandeel in de tapijtsmokkelarij per pant serwagen. DAT f 70.000 schade werd aangericht j een brand, welke gisteren woedde in de lakspuitinrichting van de meubelfa briek der fa Th. van Mierlo-Geerts te Helmond. DAT gisteren te Breda de bakkersten toonstelling Brebato (tot 26 Juni) met 2100 inzendingen is geopend, terwijl er als m voor Nederland ook een volauto matische oven is, welke 360 broden per ut produceert. DAT binnen twee dagen twee K.L.M.- medewerkers in Engeland overleden, nl. E. C. Geery, „regional operations mana- voor het Ver. Koninklijk en mr Nor- Wright, „flight operations officer". van het bordes een kort symbolisch spel gadegeslagen, dat tot titel draagt „Zü die vertrouwen" en waarin de gevoelens van aanhankelijkheid en trouw aan de Koningin werd gesymboliseerd. De voor naamste medewerkers werden na afloop aan H.M. voorgesteld. In de trouwzaal werd de thee gebruikt. Het Stadhuiskoor zong daarbij in de hal de „Oude testamentische zegenbede" van Cath. van Rennes. Bij het vertrek bood burgemeester De Ranitz namens het gemeentebestuur een grote taart aan bestemd voor de Prin sesjes. Op deze taart stond van choco lade een 1 meter hoge Domtoren. Dr J. Wynveldt, adv.-gen. Hoge Raad overleden In Den Haag is plotseling op 65-jarige leeftijd overleden dr J. Wynveldt, advo caat-generaal bij de Hoge Raad. Op 3 Mei 1908 promoveerde hij en werd op 22 Nov. het volgend jaar benoemd tot amb tenaar van het O.M. bij het kantonge recht te Rotterdam. Daarna volgde 15 Juli 1918 zijn benoeming tot subs.-offi- Justitie bij dezelfde recht bank en 3 Juni 1923 tot rechter. Zijn ambt als advocaat-generaal by de Hoge Raad ving hij aan 31 Juli 1930. Hij scherpzinnig jurist, die vooral op het gebied van de deurwaardersprac- tijk van zijn kennis deed blijken. overeenkomstig de wens van de overledene, dat geen ruchtbaarheid w»rd gegeven omtrent zijn overlijden; van daag heeft in alle stilte de teraardebestel. ling plaats gevonden. Strijd om de oorlogspleegkinderen Het voorlopig verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht der Tweede Kamer over de afschaffing het besluit „oorlogspleegkinderen" vraagt inlichtingen over het conflict in de boezem van de commissie voor logspleegkinderen. Het standpunt, kinderen van Joodse afkomst onder alle omstandigheden weer in Joodse gezin nen moeten, komen, gaat de vaste com missie te ver. Enkele leden der vaste commissie vroegen een veranderde menstelling van de Voogdijraad te Am sterdam, die de minister over deze kin deren moet adviseren, daar hij slechts één Jood telt. Men vroeg wat er ge beuren gaat, met de kinderen, die onder voogdij staan van de commissie voor oor logspleegkinderen. Sommige leden der vaste commissie waren er tegen, dat de leden der te ontbinden commissie voor oorlogspleegkinderen een nieuwe voog- dyverenlging zullen vormen. Anderen hadden hiertegen geen bezwaar. Montgomery spreekt 15 Juli in de Ridderzaal Op uitnodiging van de ver. „Ons Le ger", zal veldmaarschalk Montgomery, viscount of Alamein, op Woensdag 15 Juli as. in de Ridderzaal voor een aan tal genodigden een toespraak houden .That nation at wer in modrn times". Mr H. J. Kruis zal de spreker inleiden, LEVENSLANG TEGEN SPINKS GEëlST Levenslange gervstraf is voor de Rot terdamse Kamer van het Haagse B.G. gisteren geëist tegen de voorm. Post- commandant van de Landwacht op Voor- Putten, F. A. Spinks. Door zijn toedoen zijn tal van Nederlanders in handen der Duitsers gevallen. Vacht mgr Beran het lot van Mindszenty Hoe communisten in Tsjecho- slowakije huishouden. Zoals wij gisteren hebben gemeld, zi* de aartsbisschop van Praag Mgr. Beran, als gevangene opgesloten in zijn paleis, hetgeen duidelijk demonstreert, dat in Tsjechoslowakye de betrekkingen tus sen Kerk en Staat steeds slechter wor den. Een woordvoerder van het Vaticaan acht Tsjechoslowakye dan ook rijp voor gebeurtenissen, zoals die in Hongarüe hebben plaats gevonden, «-aarbij hij doelde op het lot van Kardinaal Minds zenty. Thans zijn nog meerdere bijzonderhe den bekend geworden. Dinsdag arriveer den in het paleis van de aartsbisschop, enige autoriteiten, bewerende het recht te hebben alle kerkelijke papieren te contróleren. De secretaris wilde eerst overleg plegen met de aartsbisschop, die echter een rondreis maakte door het land. Toen .Mgr. Beran terug was en met een aantal bisschoppen in het paleis confe reerde. verschenen plotseling tien politie agenten, die de sleutels van de consisto rie opeisten. Tot laat in de nacht werd de consistorie onderzocht, papieren van Mgr. Beran doorsnuffeld en door het ge hele gebouwd werden posten uitgezet De aartsbisschop heeft reeds geadviseerd een tijdelijk opvolger te benoemen, voor het geval hij plotseling gearresteerd wordt. Bij het Ministerie van Onderwijs heeft hij tegen de gewelddadige bezetting van zijn secretariaat geprotesteerd. De rege ring van Praag erkent, dat ook in de arrestatie van twee geestelijken „een kern van waarheid" schuilt. Vrees voor straatgevechten te Parijs Botsingen tussen communisten en Gaullisten? Een leger van vijftienduizend Franse politie-agenten was vandaag gemobili seerd om bloedige straatgevechten tus- Gaullisten en communisten te voor komen. De Gaullisten zouden n.l. een plechtigheid houden ter nagedachtenis aan generaal Leclerc, die in 1944 Parijs bevrijdde. Generaal de Gaulle zou op deze plechtigheid het woord voeren. Op 800 meter afstand van de bijeenkomst hebben de communisten een tegende- monstratie georganiseerd. DUITSE ZOXEGRENZEN EXTRA BEWAAKT De Russen hebben hun grenswachten verdubbeld met het doel een einde te maken aan het vluchten van Duitsers uit de Russische zone naar het Westen. Ille gale grensoverschrijdingen zijn nu prac- tisch uitgesloten. HET DUITSE BOSCH-CONCERN WORDT TOCH ONTBONDEN De Brits-Amerikaanse autoriteiten heb ben thans definitief bevel gegeven tot ontbinding van het Duitse Bosch-concern (verlichtingsartikelen), want dit wordt beschouwd als een overmatige concentra- an economische macht. Er werken 15000 arbeiders. Op de vragen van het Tweede Ka merlid Van Sleen (P.v.d.A.) heeft mi nister Rutten geantwoord, dat de toela ting van leerlingen, die 6 klassen van de lagere school doorlopen hebben, tot de ambachtsscholen ook voor dit iaar celdt_', Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 22 Mei: Serg. J. Riem uit R'dam: Sold, le kl. J. M. A. Tan- ke uit Almelo. Gesneuveld 27 Mei: Korp. P. C. van de Lindeloof uit Oudenbosch (N.-Br.). Gesneuveld 28 Mei: Sold. J. van der Meer uit Mon ster (Z.-H.). Gesneuveld 29 Mei: Sold. M. Jansen uit R'dam. Gesneuveld 30 Mei: Serg. J. C. van Drongelen uit Breda; le luit. H. J. Giebel uit A'dam (Zuid); Sold. J. Hindriks uit Heem stede; Sold. A. P. Stoop uit Roosen daal. Gesneuveld 31 Mei: Sold, le kl. L. Eelman, uit Den Helder. Gesneu veld 1 Juni: Sold, le kl. M. Bruins uit Zwolle. Gesneuveld 2 Juniwacht meester G. G. F. van Tongeren uit Valkenswaard. Gesneuveld 3 Juni: Serg. K. Mollema uit Ulrum: Sold. F. I. M. van de Wouw uit Tilburg. Gesneuveld 5 Juni: Sold. W. J. H. Engelen uit Tilburg. Gesneuveld 6 Juni 1949: Wachtmeester H. C. Bak uit R'dam: Sold. W. P. J. Cillessen uit Groesbeek; Sold. H. H. Levy uit Wassenaar; Sold. M. M. G. Richard uit Zutfen. Kon. Ned.-Indisch Leger: Amb. mil. serg.-maj. A. A. Siahaija; Sold. 2e kl. Warso Soetojo: Tim sold, inf. J. Diaz; Men. sold. 2e kl. inf. A. Poluan; Mil. serg. A. P. F. Wil- lemse; Mai. sold. 2e kl. inf. Maroep allen uit Indonesië. Gesneuveld 27 Mei: Sold. 2e kl. gi. A. L. Kareis uit Den Haag. Nieuw tuinbouwgebied werd te Pijnacker ontsloten In Pijnacker opende baronesse Schim- melpenninck van der Oye gisteren offi cieel ae „Schimmelpenninck van der Oyeweg". Deze ontsluit het nieuwe tuin bouwgebied in de Zuidpolder, waar 40 tuinders zijn gevestigd, die door de uit breiding van de dorpskom van hun land werden verdreven. In de boerderij van de heer Van der Sa lm spraken om. de burgemeester, mr dr P. H. W. G. van der Helm, ir Riemens, hoofd van de Proef tuin te Naaldyk waar het boder-onder- zoek werd verricht, P. Bregman, voor zitter van de groenteveiling Pijnacker, de heer Aantjes namens de C.B.T3., het raadslid Van der Leeuw, baron Schim melpenninck van der Oye en de heer H. van Winden namens de tuinders in het nieuwe gebied. Tot directeur van de Ver. Stearine Kaarsenfabrieken „Gouda-Apollo" is be- noemd dr J. C. Derksen, hoofd chemische afd. van de Phylittfabriek van Philips. Later iets minder koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt maar over wegend droog weer en nog steeds lage temperaturen, morgen in de loop van de dag hier en daar brekende bewol king en iets minder koud. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen. (Opge maakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag 19 Juni: zon op 4 19 onder 21.03; maan op 109, onder 13.37 uur. ambachtsscholen ook'voor dit" jikr'geldt.'op 1.18. oadv 14.47uuTftSfiiB*

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1