Jlieuwe Ceiiwrhe (iTourant A mm I Parijs verwacht, dat blokkade Berlijn niet zal worden hervat Wist U DONDERDAG 16 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per milimeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7840 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJK-NATIONAAL DAÜBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantoastfcfi Is gfjebleoen oiyn bert la tcybeaspact" Uitslagen Gemeente raadsverkiezingen Zie pag. 2 en 3 opnieuw vergaderd? In deze „klucht der vergissingen", die de Parijse Conferentie van „de Grote Vier" nu eenmaal is, schijnt toch nog een element van waarheid te schuilen. Het is de gezaghebbende Franse bron, die verklaart, dat het zeker is, dat de blokkade van Berljjn niet opnieuw zat worden Ingesteld en het contact tussen de vier ministers een permanent karakter zal dragen. Het verdrag met Oostenrijk zou reeds zo ver gevorderd zijn, dat het in de naaste toekomst kan worden ondertekend. De aan- <s gekondigde besloten zitting van gistermiddag werd plotseling verdaagd, maar 'i avonds gevolgd door de kortste zitting van de gehele conferentie, die vijf en Eeventig minuten duurde. Heden zou men opnieuw in geheime zitting vergaderen en in beginsel zou zulks voor het laatst zijn. \E Het enige officiële houvast is een com muniqué, waarin de „Grote Vier" erkent, dat in de afgelopen dagen gesproken is over een Oostenrijks vredesverdrag en een voorlopige schikking, met betrekking tot de toekomst van Duitsland. Te Parijs is men optimistisch gestemd en men houdt er rekening mede, dat de confe rentie waarschijnlijk gesloten zal worden met een overeenkomst, die, hoewel be- lerkt, toch een paar positieve zaken tal tehelzen. Men meent, dat de mogelyk- Tegen Groningse SD-chef Haase levenslang geëist r...bi- to rrrmin. Russische garantie, betrekking hebbende Gisteren is voor het B.G. te Gromn- wan„ 'tnt Reri«„ „«„„it a* nisstraf geëist. Hij wordt verantwoorde- lijk gesteld voor de moord op 150 goede Nederlanders en voor de mishandelin gen, die in het hoofdkwartier van verd., i het Scholtenhuis, zijn gepleegd. Maan- dag worden de pleidooien gehouden. De raadslieden kondigden het Hof belang- rijke onthullingen in deze zaak aan. I Voor het Zeeuwse B.G. werd tegen jA. J. Ilcken, voormalig ingenieur van het waterschap Schouwen, 12 jaar geëist, Ib.a. wegens het voorbereiden van de ▼Inundatie van Schouwen-Duiveland. Ballon Henri Dunantis weer startklaar De Haagse luchtballon „Henri Dunant", die op Hemelvaartsdag te Nijmegen zon- jder bemanning aan de haal ging, is aiweer gerepareerd en zal nu op 19 Juni iin het Goffert-stadion te Nijmegen op stijgen. et echtpaar Boesman en de heer De Vos van Klootwijk hopen met deze tocht leen nieuw record te vestigen. Er zullen j enige postduiven worden meegenomen, die van tijd tot tijd zullen uitvliegen met de positie van de ballon. Weer nieuwe bonnen voor werkkleding De bonnen voor werkkleding H 15 en L 15 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H15 kan men kopen: oerall of werkpak van drill, keper of satijn, lange stofjas, lange witte jas of een mouwschort. Op de bonnen L 15: werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pillow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. Bonnen H 10 t-m. H12 en L10 tm. L12 zijn na 9 Juli niet meer geldig. Toch normaal radio-appèl ex-pol. gevangenen? De uit de Ned. Ver. van Ex-politieke gevangenen gestoten communisten heb ben gisteren een „open brief" uitgereikt aan het congres, dat in Apeldoorn werd voortgezet. De heer K. R. Staal, redac teur van „Aantreden", keerde zich hef tig tegen dit manifest. Hij kon voorts meedelen, dat de verwachting is gewekt, dat in de naaste toekomst het radio- appèlkwartiertje zal worden terug gegeven. Hij deelde mede, dat het ver- Hes van de 500 a 600 uitgetreden leden ruimschoots door een toevloed van nieuwe leden kan worden gecompen seerd. Aan H.M. de Koningin werd een telegram gezonden. Het voorstel tot af scheiding van de (communistisch getinte) _Tinternationale organisatie werd aange- ON^omen. PROEFSCHRIFT OVER NED. BISDOM MEN ONDER PHILIPS II. De Belgische pater dr M. Dierickx S.J. promoveerde maxima cum laude aan de Pauselijke Gregoriaanse universiteit te Rome op-het eerste proefschrift, dat aan deze universiteit in het Nederlands werd i verdedigd, getiteld „De oprichting der nieuwe bisdommen in de Nederlanden onder Philips H 1559—1570". Vandaag stellen wij IJ voor: JAC. VINK, Nic. Barnhoornweg 18, Noordwijk aan Zee. Gisteren heeft Jac. Vink voor de twee de keer in de Oost z'n verjaardag gevierd; hij is nu 22. Alsnog gelukgewenst. Op 23 Januari 1948 is hij met de „Waterman" naar Indonesië vertrokken. Jac. is inge deeld bij de mariniers en lag geruime tijd in Soerabaja. Verscheidene malen I heeft men hem overgeplaatst en thans Is hij te Soekarami gelegerd. Hij heeft het er wel naar zijn zin, maar het langen om weer op de Nic. Barnhoorn weg of in de Zoutmanstraat te zijn is toch ook sterk. Houd maar moed, Jacques, jouw tijd komt ook! heid bestaat, een Duitse organisatie tot stand te brengen, waarin vertegenwoor digers van de economische raden uit „Oost" en „West" zitting zullen hebben en wier taak het zal zyn, het handels verkeer tussen de Oostelijke en Weste lijke zones te organiseren. De besluiten van dat lichaam zouden door de „Vier" gecontroleerd worden, zonder dat daarbij het veto-recht zal worden gebruikt. Wisjinsky zou, in het nauwkeurig af gebakende terrein van de handelsbetrek kingen tussen het Oosten en het Westen, de regel der eenparigheid hebben opge geven. Volgens Ass. Press, zou dus in feite overeenstemming zijn bereikt, doch hangt alles nog af van een schriftelijke op vrije toegang tot Berlijn vanuit de Westelijke zones. De Westelijke mogend heden zouden bereid zijn om in ruil voor vrije toegang naar Berlijn, de handel tus sen Oost en West-Duitsland vrij te geven. Resumerende, heeft men de pogingen gestaakt, om de splitsing van Duitsland Berlijn op te heffen, maar „ge scheiden" naast elkaar levende, zou men in de toekomst een redelijker verhouding willen bereiken. Het contact tussen de „Grote Vier" blijft gehandhaafd, ter bestudering van de hangende, grote problemen. Het Franse blad „Le Monde" spreekt reeds van een hervatting van het beraad ministers in September te Washington. De zitting van heden zal wel beslissend zijn en wij zullen spoedig of het toch nog gelukt is, enkele posten te schrijven op de debetzijde van de balans dezer conferentie. Wordt in September te Washington Ex-N.S.B.-ers uit Nieuw Guinea naar Nederland Aan boord van het m.s. „Sibajak", dat begin Juni uit Batavia naar Nederland vertrokken is, bevinden zich 60 ex-N.S.B.- ers, die hun straf op Nieuw Guinea uit gediend hebben, aldus Ass. Press. Door de mander, waarop het werk ver zet werd, kwamen zij in hoog aanzien te staan bij het handjevol Nederlandse functionarissen in Nieuw-Guinea. Toen het vorig jaar een plaatselijke opstand dreigde, hielpen de vrijwilligers, die vlug door het kleine Nederlandse garnizoen bewapend waren, de orde te bewaren. Op het schip bleek reeds, dat het voor de NNederlanders moeilijk zal zijn, de collaboratie van deze mensen met de Duitsers te vergeten. Er werd gelaagd over de onbeperkte vrijheid, welke de ex-N.S.B.-ers genieten. NIEUWE HOOP VOOR DE TUINDERS Vermoedelijk voor 10.000.000 aan export naar West- Duitsland toegestaan Met verlangen zien de tuinders uit naar het resultaat der besprekingen, die Nederland met W.-Duitsland voert over de mogelijkheid tot verlenging met een nieuw contingent als aanvulling op het handelsverdrag voor de levering van groenten. Het contingent van 3 millioen dollar is, zo men weet, uitgeput, waar door de uitvoer van verse groenten j.l. Maandag moest worden gestaakt. Het zal de tuinders en de handelaren interes seren, dat. naar de Nieuwe Leid- sche Crt. verneemt, de nieuwe onder handelingen een bevredigend verloop hebben, waarvan mag worden verwacht, dat binnenkort een overeenkomst tot stand komt voor de levering van groen ten op „Open individual licente" (recht streeks van exporteur aan importeur) tot een bedrag van 4 millioen dollar of ruim 10 millioen gulden. Djokja wordt gesloten stad Volgens Aneta zal Djokja na het ver trek der Nederlanders door de sultan tot een gesloten stad worden verklaard. Nu de tabak, van de bon gaat Betere kwaliteiten en wat lagere prijzen verwacht Concurrentie der fabrieken zal daartoe dwingen Hoe zal het 1 Juli gaan, ats de tabak eer vry verkrijgbaar is? De productie der fabrieken zal voorlopig overeenko- met die van drie-en-een-half rant- per week. Verwacht wordt, dat deze hoeveelheid bij een bonvrlje ver koop voldoende zal zijn. Deze productie werd reeds eerder bereikt, hetgeen de tabaksfabrieken gelegenheid heeft gege- voorraden aan te leggen. Voor het grootste deel betrof deze verhoogde fa bricage Oriënt-tabakken, welke thans eveneens in grotere hoeveelheid in de handel komen. Overigens zal het deel Amerikaanse tabak ongewijzigd blijven. De eerste reactie bij de winkeliers was vandaag een van opluchting, maar >k vrees. Sommigen denken nog met angst terug aan de eerste wilde dagen de opheffing van de sigarendistributie zij vrezen opnieuw een chaos bij de aflevering van bonvrlje sigaretten en shag. In hoever deze vrees gewettigd is zal de practljk van de komende veertien dagen en de houding van de klanten moeten bewijzen. Wel schijnt een stij ging van de kwaliteit en een verlaging van de prijs der rookwaren verwacht te kunnen worden, daar een concurrentie strijd tussen de merkartikelen aanneme lijk is. Deze concurrentiestrijd wordt bij de sigaren vooral verwacht in de prijsklasse 20 cent. Voor wat de sigaretten be treft zal men binnenkort weer de oude kwaliteitsmerken kunnen kopen, hoewel n verschuiving in de omzet ten gun- •an de shag en de pijptabak wordt verwacht. Bekend is reeds, dat een der grootste Nederlandse sigaretten!abrieken binnenkort zal uitkomen met een kwali teitssigaret onder firma-naam, waardoor de concurrerende fabrieken tot maat regelen zullen worden gedwongen. Ook in de verpakking komen volgens de „V.krt." enkele nieuwigheden aan de markt, onder andere pakjes, vervaardigd uit plastic. De concurrentie by de sigaretten zal zich w/it kwaliteit betreft voornamelijk afspelen in een prijsklasse van 45 tot cent, hoewel er ook melange-produc- aan de markt komen van nog lagere prijs. Over een maand verwacht men het vrijgeven van de inkoop op de tabaks veilingen door de fabrikanten. Vooral hiervan zal een grote kwaliteitsverho ging het gevolg zijn. De vrije tabaks verkoop betekent ook de ondergang voor de inlandse teelt, waarvan nu nog bij de sigarenproductie gebruik wordt gemaakt. Gebrek aan overzeese tabak voor sigaren echter Tot 1 Juli geen tabak zonder bon Nu bekend is gemaakt, dat de tabaks distributie per 1 Juli wordt opgeheven, wijst de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikaten er met klem op, dat de distributie tot 1 Juli op geheel nor- maje wijze zal verlopen. De winkeliers worden alleen bevoor raad op de toewijzingen, welke zij bij de inlevering van tabaksbonnen ontvan gen. In Almelo was men gisteren al druk bezig met het zonder bon verkopen, dat is nog niet geoorloofd. Zoals wij hebben vermeld. Italië, in de omgeving van Cortemaggiore een olieveld ontdekt, dat volgens nadere gegevens een oppervlakte van bijna hon derd km2 beslaat. De productie wórdt RECTIFICATIE KINDERVERHAAL Gevaarlijk plan te Batavia overwogen Officiële bevriezing der zakken achter ons front Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, bestaat bij de Neder landse delegatie voor de onderhandelin gen met de republiek te Batavia de noodlottige neiging, de overeenkomst tot staking der vijandelijkheden met de re publiek ook uit te strekken tot die repu blikeinse strijdkrachten, welke indertijd in federaal gebied1 zijn geïnfiltreerd, zo dat men zodoende de toestand van voor de „Renville" zou terugkrijgen. De repu blikeinen zouden dan de zakken, die zij achter ons front gevormd hebben, kun nen behouden. En er zou een bron zijn van voortdurende chicanes en vijande lijkheden. Hoever de chicanes gaan, blijkt reeds uit een onlangs gepubliceerde ver klaring van de sultan van Djocja, waar in hij de order van staking van het vu ren, voorkomende in het accoord van Ba tavia (de verklaringen van dr Van Roijen en Roem), denatureert tot een voorlopige staking van vijandelijkheden Een andere chicane is de reis van Hatta naar Kotaradja. Gelijk men in Indië zeer wel weet, vertoeft Sjafroeddin met zijn noodregering in Midden-Sumatra en het is even onmogelijk met hem in Kotarad ja contact te krijgen als in Banka Dat de reis van Hatta niet het doel had Sjafroeddin tot aanvaarding van de O' eenkomst over te halen, blijkt wel het feit, dat Ha tta Nat sir meenam, minister van propaganda is en onlangs de republikeinse delegatie verliet, omdat hij tegenstander is van een accoord met de Nederlanders. Het is trouwens bekend, dat alle strijdkrachten der republiek van generaal tot de kleinste bendeaanvoerder toe, er niet aan denken om het het coord in te stemmen. Minister Spitzen erelid van „Schuttevaer" De Kon. Schippersvereniging „Schutti vaer" bestaat 100 jaar en herdacht dit feit gisteren op een jaarvergadering te Zwolle. Min. Spitzen sprak over de be langrijkheid dezer vereniging, die ont stond toen de schippers zich samenbun delden om te ageren tegen tolheffing ir het Zwolse Diep. Thans is er samenwer king met de Overheid. De leden J. v Oosten en G. v. d. Ploeg, die hun gehele leven voor de rechten van de schippers zijn opgekomen, werden onderscheiden met de gouden medaille van de Orde O.N., waarna min. Spitzen tot eri werd benoemd. Talrijke autoriteiten woonden de vergadering en de recep tie bij. Kabinetslid der Antillen in arrest De dag tevoren nam hy ontslag Gisteren heeft de rechtercommissaris te Willemstad op vordering van de offi cier van Justitie de voorlopige aanhou ding bevolen van W. R. Plantz, die ver dacht wordt van valsheid in geschrifte ien van de candidatenlijsit in de kieskring St Maarten voor de jongste statenverkiezingen. Het bevel komt neer op huisarrest onder politiebewaking Plantz had de dag tevoren ontslag geno- als lid- van het college van alge- pe UC, vdurniK» 1UCÜ «lui .«-.m».. bestuur (kabinet). Hij speelde scheen gisteren het kinderverhaal (zie vroeger een voorname rol in de staten achterste pagina) met een vehkeerdevan Curacao en das gedelegeerde naar de tekst. Vandaar de herplaatsing op heden. I Ronde-Tafelconferentie m Den Haag. Het Zweedse stoomschip „C. A. Banck", dat tijdens de zware storm iq Maart op het Bloemendaalse strand werd geworpen, is dezer dagen weer 80 meter dichter naar het ruime sop getrokken. Ter inleiding van het Holland Festival, dat tot half Juli zal duren, werd gisteravond op Scheveningen een groots vuurwerk afgestoken. Dit was één der vele Mr W. A. J. Visser wordt vervolgd voor deviezenfraude Beschuldiging tegen drs Bos ernstiger (Van een onzer verslaggevers) Het voornaamste nieuws, dat de proc.-generaal mr J. Versteeg gisteren tijdens een persconferentie over de gebeurtenissen rond de voormalige Haagse burge meester mr Wi A. J. Visser meedeelde was, dat de heer Visser zich op vrye voeten in de Stichting Rynsburg bü Leiden bevindt, dat hy die van tyd tot tyd verlaat en dus aan geen beperkingen onderworpen is. Zyn aandeel in de affaire beperkt zich tot een deviezenovertreding. De proc.-fiscaal heeft voorts in hoofd zaak bevestigd, wat wy reeds op 28 Mei j.l. schreven over de verhouding tussen de heren Visser en Bos en de Zeister N.S.B.'er Bonté. Mr Versteeg, die het gebeurde „diep tragisch" noemde, omdat hier de repu tatie én'levensloop van twee, nog jonge mensen, op de meest erge wijze afge broken wordt, zeide, dat de Justitie in Nederland van ouds her niemand anders dient dan het recht: Zij gaat geblind doekt door het leven en grypt, zonder aanzien des persoons, ieder die op haar weg komt. De Justitie heeft tot nu toe over de zaak Visser moeten zwijgen, zó zeide hij, omdat het belang van haar onderzoek zich tegen publicatie verzette. Zeer scherp liet hij zich uit tegen de redactie van „De Waarheid", die in haar editie van Zaterdag j.l., een aantal vragen heeft opgenomen, waarvoor geen enkele grond bestond en die bovendien kwetsend waren voor de persoon dr Beel, de afgetreden Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon. De zaak Visser begon op 5 Maart 1948. Toen begaven de heer en mevrouw Vis ser zich, vergezeld van hun dochter en drs Bos, per vliegtuig naar Zürich. Het doel der reis was, naar beiden thans erkennen, van de rekening van de N.S.B.'er Bonté, directeur van de Mon- tanafabrieken, wiens vermogen onder beheer van drs Bos was gesteld, gelden los te maken. Deze gelden waren onder gebracht by de Schweizeriger Kredit- anstallt én waren by de Nederlandse belastingen niet opgegeven. De heer Vis ser was door de heer Bonté gemachtigd een chequé tot een bedrag van 50.000 Zw. francs te tekenen en dit bedrag op te nemen. Hy heeft dat gedaan. Dat was een strafbaar feit, want een overtreding van de deviezenbepalingen, die verbie den dat Nederlanders, zonder toestem ming van de Nederlandse Bank, over buitenlandse betaalmiddelen beschikken. Met Bonté was overeengekomen, dat hfj van die 50.000 francs een bedrag in Ne derlandse munt zou ontvangen. Hjj had n.l. kasmoeilykheden. De Zwitserse francs zijn ingewisseld tegen Nederland se guldens en dollars. Het resultaat is geweest, dat Bonté van drs Bos ƒ15.000 en 500 dollars kreeg. De heer Visser behield van het bedrag van 50.000 Zw. francs, 10.000 francs voy: zichzelf. Hy DAT L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst te R'dam, het dividend op 9 pet vaststelde. DAT Maandag van 19.45—19.55 uur Ter Hilversum I een vraaggesprek over het bedrijfspensioenfonds voor de land bouw wordt uitgezonden. DAT de A'damse raad gisteravond be sloot een lening van f5 millioen aan te gaan met de Rijksverzekeringsbank. DAT talrijke leden'van het corps diplo matique aanzaten aan een lunch te Den Bosch t.gv. de Trekpaardententoonstel ling. DAT de inspecteurgeneraal der Franse paardenfokkerij, Leon Floret, benoemd werd tot ridder O.-N. DAT Deurne bij Ged. St. van N.-Bra- bant geprotesteerd heeft tegen de annexatieplannen van Helmond. DAT ook Frankrijk vertegenwoordigd zal zijn bij de onthulling van een logsmonument te Grubbenvorst (L.) op Zaterdag a.s- en aan de omgekomen geschat op ongeveer veertigduizend liter Vulling! aldaar posthuum enkele K -i v.*. Franse onderscheidingen zyn verleend. per dag. De Italiaanse minister van finan ciën heeft verklaard, dat de volkshuis houding thans een nieuwe bron van wel vaart bezit. Morgen komen te Luxemburg de ministers van Buitenlandse Zaken van de Brusselse Unie bijeen. De agenda der bijeenkomst biyt geheim. DAT in de Pr. St. van Zeeland een ordening aan de orde komt om de han del in tubcruleus rundvee te verbieden. DAT de zaak tegen de Haagse politie- Leemhuis en Viëtor op 21 Juni voor het Bossche B.G. komt, maar onbepaalde tijd is uitgesteld. DAT gisteravond een groep Ameri kaanse Airbornes in Nijmegen is aange komen en luchtstrijdkrachten vandaag voor deze bevryders der stad paradeer- DAT minister In 't Veld op 28 en 29 Juni een inspectietocht door Limburg en N--Brabant maakt en de laatste dag het St.-Bernhard-paviljoen van de psychia trische inrichting St. Anna te Venray zal openen. DAT dezer dagen op Rozenburg is be gonnen met de eerste 700 m. van de af sluitdijk in de Brielse Maas en de BBC binnenkort van deze werkzaamheden eeri reportage maakt. DAT Amsterdam rond f200 000 uittrok voor aanleg van kinderspeelplaatsen en ruim f 100.000 voor een in het gebouw „De Pinksterblom" op te richten school voor moeilijk opvoedbare meisjes. DAT het aantal ondersteunde oude mannen in Amsterdam rond 10.000 be draagt. DAT de A'damse politie toevallig twee dieven kon arresteren, die onlangs de benen konden nemen, toen zij betrapt werden op diefstal van de kleding van een piloot- DAT de Enkabe (Ned. Kruideniers Bond) in Groningen congresseerde t.g.v. het 30-jbestaan der plaatselijke afdeling. DAT de Hengelose politie 20 arrestaties verrichtte i.v.m. een uit 1047 daterende zwarte handel in tienduizenden meters zijde, waarbij ook Hagenaars zijn be trokken. DAT met het nieuwe m.s- Langkoeas eind deze week ruim 100 fokvarkens naar Indonesië worden- gevoerd, bestemd voor H. J. de Lange, die op Java opnieuw een fokkerij wil beginnen, nadat zijn be drijf met ca. 6500 dieren in de oorlog verloren ging. DAT thans bok het Humanistisch Ver bond te R'dam geprotesteerd heeft tegen de verwijdering van enkele schilderyen van Van Dongen DAT de muziekpaedagoog O. Back te A'dam benoemd is "tot ridder O-N. DAT tot Statenlid van Z.-Holland be noemd is P,. C. Maliepaard te R'dam, daar mevr. v. ReemstDe Vries thans te A'dam, haar geloofsbrief niet tijdig inzond. DAT dr S. J. Warrouw benoemd is tot Ned. vertegenwoordiger op de conferen tie te Genève betreffende herziening van de Rode Kruis-conventies. DAT meer dan 'twintig politiemensen de honderden diamanten op de A'damse tentoonstelling zullen bewaken- DAT de Bond voor Staatspensionne- ring, die gisteren een alg. vergadering hield te Leeuwarden, thans 160.000 leden telt en volgend jaar zijn 50-jarig jubi leum viert in Arnhem. DAT een onderzoek door Ged. St. van Zeeland wordt ingesteld naar vernielin gen op de nieuwe veerboot „Koningin Juliana" en naar- het herhaaldelyk heen en weer varen op deze gratis veerdienst van een aantal-passagiers op de Pinkster- zette die voor een gedeelte op een reke ning bU dezelfde bank, maakte het res tant op en keerde na drie dagen naar Den Haag terug. Tot October 1948 heb ben die gelden op de Zwitserse bank ge staan. Daarna heeft de heer Visser ze opgenomen en uitgegeven. Mr Visser heeft Bos in die tijd 10.000 uitbetaald als tegenwaarde van, door hem van Bonté in Zwitserse francs ontvangen gelden. Hoewel Bos beloofde deze gel den aan Bonté te zullen overhandigen, heeft hy dat nimmer gedaan. Hy ver klaart thans het geld nimmer ontvangen te hebben. (Voor vervolg zie pag. 3) In de buitenlandse pers worden be richten verspreid, als zou Kardinaal Mindszenty uit de gevangenis ontslagen ■worden. De aartsbisschop van Wenen noemt deze berichten echter volkomen gegrond. Goed voorgegaan Van de gemeenten, die gisteren als voorhoede naar de stembus zijn getogen, geldt dat ze goed zijn voorgegaan. Het is thans aan dat overgrote deel van ons volk, dat de gang naar de stembus nog maken moet, om op dit goede voor gaan eén goed, ja als het kan nog beter volgen te laten aansluiten. Wat allereerst opvalt, is de belangrijke achteruitgang van de communisten. Na de bekoring, welke het communisme nog in 1946 op velen scheen uit te oefenen, blijken zeer velen hard bezig, hun ver stand te herkrijgen. De felste communistische propaganda, rijkelijk voorzien van vuilspuiterij, laat stelijk nog tegen de heer Beel, heeft daaraan niets kunnen veranderen, heeft dat proces stellig nog verhaast. Wat voorts opvalt is, dat dit verlies in zeteltal in de 23 gemeenten met meer dan 20.000 inrwoners, die gisteren ter stembus gingen, zakte de CP.N. van 71 op 38 zetels (in ons totaal-overzicht op pag. 3 spreken we van 71 op 42 zetels, omdat daar de 4 „dissidente" communis tische zetels in de gemeente Opsterland als „rasecht" communistisch zijn be schouwd, al is natuurlijk ieder dissiden tisme in deze gelederen toe te juichen) niet ten goede is gekomen aan de P. v. d. A. Dit verlies heeft zich uiteraard via de P.v.d.A. verrekend in rechtse richting En bovendien is opmerkelijk, dat in deze 23 gemeenten totaal uitge- orachte stemmen, ondanks de bevol kingsaanwas is terugelopen van 540.235 bij de Kamerverkiezingen in 1948 op 524 083 thans. De teleurgestelde communisten hebben, zo vermoeden wij, voor een deel gestemd op de P.v.d.A., maar het wil ons voor komen, dat een ander deel zijn nieuwe politieke dak nog niet heeft gevonden, een bewijs te meer, dat de oprichting van de P.vd.A. een politiek vacuum heeft ge schapen tussen deze party en de com munisten. Belangrijke winst, uitkomend in de cijfers der toegekende zetels, behaalden de Protestantse partijen en de V.VJD. De Protestantse partijen (inclusief de lijst Laming in Groningen en de lijst van der Kamp in Kampen) kwamen in deze 23 gemeenten zelfs van 108 op 127 zetels. Dit is een verheugend iets. Er is nog een andere groepering van de zetels mo gelijk. Rekent men de K.V.P. zonder meer tot de rechtse partyen er is bij een enkeling wel een aarzeling op dit punt dan blijkt in deze 23 gemeenten rechts 310 zetels te hebben tegen iinks 276, tegen in 1946 288 rechts en 283 links Waar in de gemeentelijke politiek de rechtse samenwerking vaak sterker is dan in de landelijke politiek, verdient ook dit aspect van de uitslag vermelding. En nu moet op het goede voorgaan het goede en nog beter volgen aansluiten. De uitslag van gisteren is bemoedigend. Maar men leze in deze uitslag toch in de aller eerste plaats een aansporing tot groter activiteit voor die gemeenten en dat zijn de meeste die nog aan bod moeten komen. Men kan ervan op aan, dat deze laatste dagen dë communisten wanhopige pogingen zullen doen. het verlies te ver kleinen. Ieder mag dit wel bedenken. De vacantieganger voorop. Er is ook in ander opzicht aanleiding tot groter activiteit. Reeds wezen we er op, dat het totaal aantal uitgebrachte stemmen ditmaal enigszins lager was. Dit wyst op een inzinking in de politieke belangstelling. Dit wijst ook op een zoe ken naar vastheid1 en naar zekerheid. Velen heeft dit reeds gebracht tot een stemmen op de Protestantse partijen, waar men die steun als bij intuïtie aan wezig weet Maar de oogst kan nog groter worden. Wat er op het spel staat is ons aller werkzaamheid meer dan waard. Zal Tito zich in dë armen van het Westen werpen? Handelsverdrag tussen Engeland en Zuid-Slavië Nadat, zoals reeds vroeger vermeld, Hongarije en Tsjechoslowakije hun han delsbetrekkingen met Zuidslavië verbro ken hadden, en ook de commerciële relaties tussen Polen en Tnto een ader lating hadden ondergaan, tracht de Kominform Zuidslavië nog meer te isoleren. De Daily Telegraph meent te weten, dat ook Rusland spoedig de diplomatieke en handelsbetrekkingen met Zuidslavië zal- verbreken en dan is het de beurt voor het Westen, om aan maar schalk Tito hulp te bieden. Men ver wacht, dat de thans te Londen aan de gang zijnde besprekingen tussen Zuid slavië en het Westen beëindigd zullen zyn, vóórdat de Sowjet-Unie de breuk met Tito ruahitbaar zal maken. Ambte naren te Parijs hebben verklaard, dat Zuidslavië leningen heeft verzocht van internationale banken en particuliere bronnen in de Ver. Staten. Sir Charles Peake, de Britse ambassadeur in Zuid slavië. heeft bij zijn vertrek uit Londen naar Belgrado te kennen gegeven, dat hij optimistisch is ten aanzien van een Brits-Zuidslavische handelsovereenkomst. Vele Joegoslaven maken zioh bevreesd voor een heftige actie van de Komin- Geen klein volk, dat zó zijn grote communisten eert. Rajk en Szonyl uit de party De Hongaarse ex-minister van Bui tenlandse Zaken, Laszlo Rajk, is uit de Hongaarse arbeidersparty gestoten, ver sierd met het praedicaat „spion en Trots kistisch agent van Buitenlandse impe rialistische mogendheden". Een zelfde eer viel te beurt aan de kadersecretaris der Hongaarse arbeidersparty Szonyi. Loten om een raadszetel Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Venhuizen (N.H.) werden zowel op de Prot Chr. lijst als op die van de K.V.P. 871 stemmen uitgebracht Beide partijen kregen 5 zetels toege wezen. doch de raad telt 11 zetels en aangezien geen andere partij voor een zetel in aanmerking komt, zal om deze elfde zetel moeten worden ge loot. In 1946 werden in totaal 1689 gel dige stemmen uitgebracht waarvan 824 op de K.V.P, en 865 op een ge mengd gecombineerde lyst. De K.V.P. kreeg toen 5 zetels en de andere lyst 6 zetels. form, maar meer rechts georiënteerde politici zien daarin juist de oorzaak, dat Tito zijn betrekkingen met het Westen zal versterken. K V f - J i Er zwaait nog wat voor Baldur von Schirach! Baldur von Schirach zit in de gevan genis van Berlyn-Spandau zyn straf uit als oorlogsmisdadiger. Maar de Duitse aanklager te München vindt dat hij sis „allerzwaarst geval" tien jaar internering in een arbeidskamp erbij verdient als mede confiscatie van het grootste deel van zyn vermogen. De uitspraak moet nog volgen. WEERBERICHT Aanhoudend koud weer Tot morgenavond verwacht De Bilt; Over het algemeen veel bewolking, maar droog weer. Meest matige Noordelijk» wind. Aanhoudend koud weer. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrydag 17 Juni: Zon op 4.19. onder 21.02; maan op 0.49, onder 11.16 uur. 18 Juni L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1