Ook de Sleutelstad heeft op artistiek gebied iets te zeggen Leids Kunst-Centrum start met een expositie te Leiden en te Noordwijk DE THEOLOOG-SOLDAAT HET LOG UIT NIEUWE LEEDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 11 JUNI 1949 Concrete plannen en toekomstmuziek Het is onder de hand al weer acht maanden geleden, dat een kleine groep belangstellenden in de kunst, onder wie twee medewerkers van ons blad, tezamen met enige Leidse kunstenaars, „ergens" in Leiden een ogen schijnlijk nogal „hoogdravend" en weinig kansen op verwerkelijking bie dend initiatief namen. Jaloers op het bloeiende kunstleven van andere steden en streken van ons vaderland was men zich gaan afvragen, of zoiets in Leiden nu werkelijk helemaal onmogelijk zou zijn. Ook de Sleutelstad bezit schilders iedereen weet dat, want iedereen kent het bekende schil dersgenootschap „Ars aemula naturae" en in de stad en haar omgeving nestelde zich in de loop der jaren een niet gering aantal ceramische kun stenaars, handwevers en -weefsters, edelsmeden, beeldhouwers etc. Was dat nu niet te bundelen, zou hier door nader contact en samenwerking niet een eveneens bloeiend centrum kunnen ontstaan? En zou dit dan niet ten goede komen aan de kunstenaars zelf èn aan de gehele burgerij? Boerhaave-zaal van het oude Caecilia- gasthuis en belangrijk bedrag, waarna zonder verwijl aan ae voorlopige restau ratie werd begonnen. De snelheid, waar mee werd aangepakt, was nodig: het was immers kort dag! Dank zij de vlotte afwerking door de afdeling gemeente werken kan de zaak echter binnen een maand voor elkaar komen, zodat de in zenders op Dinsdag 21 Juni a.s. in de gerestaureerde Boerhaave-zaal worden verwacht om hun werk aan de keuring van de jury te onderwerpen. Een woord van erkentelijkheid komt hierbij ook toe aan de tentoonstellingscommissie, die onder leiding van de schilder Walter Bosch zo voortreffelijk werk heeft ge- Binnenkort zullen de stad en haar om streken overstroomd worden met affi ches naar een ontwerp van deze actieve kunstenaar, uitnodigingen zullen wijd en zijd uitzwermen, de zaal in orde ge maakt w<vden er wordt zelfs een glas-in-lood-venster aangebracht, ont werp en uitvoering D. van Leeuwen en met letterlijk aller medewerking hoopt men op 25 Juni zó voor de dag te kunnen komen, dat de nog jonge stichting in brede kring de nodige good will verkrijgt. De samenwerking met de culturele afdeling van de Noordwijkse VVV heeft geleid tot het plan van een gecombineer de tentoonstelling, die waarschijnlijk van half Juli af tot eind Augustus zal wor den georganiseerd. De kern van deze expositie, wordt gevormd door datgene, wat te Leiden getoond zal worden, ter wijl belangrijke kunstenaars in den lande worden uitgenodigd in Noordwijk acte de presence te geven. Een enthousiast onthaal Het plan vond direct enthousiast ont haal bij de Leidse burgervader, die zijn wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, verheugd meldde, dat zich hier iets naar zijn hart had aangediend. En de wethouder al lang zoekend naar een middel om het artistieke leven van de Sleutelstad wat te stimuleren greep de gelegenheid dankbaar aan. Het eerste resultaat werd wereldkundig gemaakt in een laconiek persbericht, dat op 9 November in alle Leidse bladen ver scheen: „Leids Kunst-Centrum opge richt. Naar een steviger contact met het publiek." De oproep, in dit bericht ver- ns-Sgggg, De ingang van het Caecilia-gasthuis, waar op 25 Juni de tentoonstelling van het L.K.C. wordt geopend. Er moet nog heel wat gebeuren (Foto N. v. d. Horst) vat, levérde een schare enthousiaste ad- spirantleden op ten getale varf ongeveer vijftig. En sindsdien is er achter de Bohermen hard gewerkt. Hoe hard er is geploeterd, werd ons gisteren op een pereconferentie ten stadhuize duidelijk. Want ondanks het feit, dat wethouder Van Sohaik door ziekte lange tijd verstekmoest laten gaan, ook als voorzitter van het Leids Kunst-Centrum, kon daar een omvang rijk programma voor de eerstvolgende maanden bekend worden gemaakt, een programma, dat er zijn mag. Wethouder Van Sohaik begon zijn me dedelingen met een uitvoerig exposé over de doelstellingen van het Leids Kunst-Centrum. daarbij wijzend op soortgelijke initiatieven in andere ste den en streken van ons land. Leiden heeft op artistiek gebied eveneens iets te zeggen, aldus de wethouder, die bij deze opmerking niet alleen de schilder kunst op het oog had, maar ook de rondom Leiden bloeiende ceramische in dustrie, de handweefkunst en de edel smeedkunst. Uit de opgaven voor het lidmaatschap waarbij zelfs Toonkunst niet wilde achterblijven bleek trou wens een dermate groot enthousiasme onder de betrokken kunstenaars zelf, dat men wel mag zeggen, dat hier in een behoefte werd voorzien. Artistieke behoefte, maar ook econo mische. Want het mag als algemeen be kend worden verondersteld, dat de sociale nood onder de kunstenaars groeiende is; de hausse in artistieke be langstelling, di nifes i urlj- >et luk-rake aankoop van rijp en groen, is met de bevrijding tamelijk vlug weg geëbd. Menig kunstenaar bevindt zich reeds op de rand van de afgrond. Met dit schrikbeeld voor ogen heeft het Leids Kunst-Centrum zich tot tweede doel ge steld: effectieve, de kunstenaor passende wegen te zoeken om uit deze impasse te geraken. Dat bij de samenwerking op deze beide terreinen voor de kunstenaar iolie c collet jelegd, dat er een hechte band bezig ontstaan, dat is een consequentie, gezien en gewild werd en daarom ;t als derde doelstelling mag wor- a ongemerkt. Hoezeer de stad Leiden met dit alles gebaat is. werd door de wethouder over tuigend aangetoond. Wijder perspectief kreeg een en ander door de mededeling, dat reeds contact is verkregen met Noordwijk. Samenwerking met deze luxe badplaats is voor Leiden eigenlijk een natuurlijke zaak, waar toch de toegan gen naar Noordwyik voor een belangrijk deel over de Sleutelstad lopen en een badplaats niet anders dan gebaat kan zijn bij een stad, die in het achterland als ruggesteun kan optreden. De wet houder oordeelde, dat hieraan in he* verleden van Leidse zijde wel wat te weinig aandacht was besteed. En toch. van welk een immens belang zou dit voor de middenstand kunnen gaan wor den! Een bloeiende Sleutelstad met om geving. bloeiend mede door het toeris me, betekent ook: een bloeiende mid denstand! Het- thans gelegde contact, dat zich deze zomer reeds zal uiten in belangrijke ondernemingen, is er een van bereidheid tot samenwerken aan beide zijden. De basis van de besprekingen vormde de tentoonstelling, die op Zaterdag 25 Juni as. te Leiden zal worden geopend. Bescheiden begin De Leidse tentoonstelling, die niet meer dan een bescheiden begin wil zijn. belooft desondanks een succes te wor den, met in het minst dank zij de krach tige hulp van het Leidse gemeentebe stuur. Zoals wij indertijd reeds meldden, voteerde de raad voor het herstel van de Een 'zinvolle introductie verkrijgt Leids Kunst-Centrum, te Noordwijk bij gelegenheid van het concert, dat daar op 1 Juli a-s. in Huis ter Duin wordt geor ganiseerd. De daar optredende solisten zijn zangers en zangeressen, die op het concours van Union Bel Canto, dat Maandag in Den Haag begint, de i palm weghaalden: Nederlandse krachten, die op uitnodiging van een daartoe in het leven geroepen stichting hun krach ten zullen meten. Hier treedt het Leids Kunst-Centrum op als mede.-organisator. terwijl bij dit concert een visite-kaartje zal worden gepresenteerd in de i van een kleine expositie van Leidse Leids Mant Martre? Bij al deze concrete plannen bespeelde de wethouder ook dat instrument, bij voorkeur gebruikt wordt om komstmuziek te componeren: de fantasie. Maar is niet de fantasie de promotor ge weest van menig succesrijk streven? Wet houder van Schaik zag in het oude com plex van het voormalige Caecilia-gast huis, gelegen in een buurt, die hoog nodig gesaneerd moet worden. MEER dan een tijdelijk tehuis voor één of tentoonstellingen. Dit gebouwencomplex met zijn lange geschiedenis en zijn vele waardevolle historische herinneringen is alleszins waard behouden te worden. Door deze tentoonstelling hoopt het Leids Kunst-Centrum de aandacht van de betreffende instanties te vestigen op de verwaarloosde toestand, waarin een en ander thans verkeert. Wanneer dan binnen afzienbare tijd de BLO-school, die een van de vleugels „bewoont", i ruimer onderkomen heeft gevonden de omgeving een waardiger aanz heeft gekregen, lijkt de gedachte om deze sfeervolle ruimten een centrum artistiek leven te vestigen, geenszins te hoog gegrepen. Het complex zou ruimte kunnen bieden aan enige kunstenaarsge zinnen, er zou een permanente tentoon stellingsruimte kunnen worden geves tigd, er zouden ateliers verhuurd kun nen worden, het zou kortom een Leids Mont Martre kunnen zijn, een plaats, waar zich de levende Leidse kunst zou thuis voelen, en waarheen de vreemde ling en hierbij denken wij weer aan Noordwijk gemakkelijk de weg zou vinden. JUBILEA BIJ DE H.T.M. De conducteur K. Winia, de conduc teur-bestuurder L. J. Overbeek en de be stuurder Th. H. J. Diks herdenken daag de dag, dat zij voor 30 jaar bij de Haagse Tramweg Mij. op de lijn Den HaagWassenaarLeiden in dienst De controleur W M. Ouburg er conducteurs C. M. Wagner en A. J. Nuy- sink zijn op 12 Juni eveneens 30 jaar ir dienst van de H.T.M., terwijl de hoofd opzichter J. B. Bijning een dag later ook de drie kruisjes bij gènoemde maatschap pij achter de rug heeft. Leidenaar bouwde in zijn vrije tijd model van Amerikaanse kustkruiser Zal exposeren óp tentoonstelling Gouden Handen te Ede (Van een onzer verslaggevers) Het" probleem van de besteding van de vrQe tyd is bijzonder actueel. Schier ontel bare verenigingen en organisaties houden zich er mee bezig. Er zijn helaas duizen den mensen, die niet weten, waarmede zij hun vrije uren moeten vullen. Het gevolg hiervan is maar al te vaak: een afglijden naar de betreurenswaardige ellende en grauwheid van verveling en zedelijk verval. Gistermiddag vonden wij hem bereid ons een en ander over dit kostbare pro duct van kostelijke vrije-tijdsbestedin; Er zijn gelukkig ook duizenden, die hun vrije tijd zinvol weten te maken. Onder alle categorieën komen deze men sen voor. En het werk, dat zij buiten hun dagelijkse arbeid plegen te verrichten, dwingt vaak de grootste bewondering af. De stichting „Nationale actie voor vrije-tijdsbesteding" is het, die zich tot taak heeft gesteld het beste, wat nijvere en kunstzinnige handen in vrije uren op vaderlandse bodem voortbrachten, in een grootse expositie tezamen te brengen. Zij wil laten zien, dat goede besteding de vrije tijd toch nog iets meer is dan het volgen van een hobby: amateu- e in de vorm, die deze stichting in het volle licht wil stellen, is: dienst aan de gemeenschap. „Gouden Handen" luidt de zinrijke naam der tentoonstelling, die 28 Juli tot 6 Augustus in Ede wordt gehouden en ongetwijfeld zeer veel land genoten naar deze streek zal doen trek ken. „Gouden Handen" zal op onverge lijkelijke wijze de onmiskenbare schep pingsdrang van het individu tot uitdruk king brengen. Ons volk is bij het initiatief in de stichting ten zeerste gebaat! Ook Leiden zal zich laten verte genwoordigen. Natuurlijk! De heer P. C. van Vliet, gedurende bjjna twintig jaar reeds concierge aan de gemeentelijke H.B.S. alhier, bijvoor beeld verrijkt de expositie met een kustkruiser. C. J. V. „Prediker 12: la" bestaat 88 jaar Opgewekte feestviering. De C.J.V. „Prediker 12: la" heeft gisteravond in feestelijke stemming haar 88ste jaarfeest gevierd. Voorzitter Joh. Sierat Jr. las verschil lende Schriftgedeelten, w.o. Prediker 12. Vervolgens hield hij een korte overden king, waarin hij opmerkte, dat zij, die Jezus Christus willen volgen, door tegen standers zijn omringd. Maar er is ook tegenstand in het hart der gelovigen, aldus spr. Wij hebben voortdurend te strijden tegen de boosheden van ons hart. Op Pinksteren is Gods Geest uitgestort en die Geest wil ook in ons eigen hart woning maken. Wie de Heilige Geest bezit, is een levend getuige van Jezus Christus. Het geestelijk terrein is ook •en terrein vaar- de daad! In dit verband vees de heer Sierat op de naderende .,Prediker"-bazar. De Geest van Christus moet de draagkracht van ons werk zijn. Om negen uur werd één minuut stilte betracht ter 'herdenking van de oprich ters der vereniging. Men zong hierop Psalm 119:5. Van de leden J. Heijloo, K. van der Wilk. T. Galjaard, J. de Geus en W. de Vogel, die allen als militair in Indonesië vertoeven, werden hartelijke gelukwensen voorgelezen. De heren J. Masurel, secretaris. F. de Vries, penning meester, W. C. Oudshoorn, penningmees ter van het bouwfonds, en W. F. L. Heijloo, penningmeester van het bouw- fonds-actie-comité, brachten hun jaar verslag uit, waarin de resultaten van de arbeid van „Prediker" in het afgelopen jaar duidelijk aan het licht traden. De heer Heijloo wekte nog op om medewer king te verlenen aan de voorbereidingen voor de grote bazar, die in het najaar zal plaats hebben- Zang, spel, voordracht en een spraak waterval voor „paartjes" vulden het tweede deel van de feestavond. „Predi ker" heeft weer een geslaagde viering achter de rug. mede te delen. Zijn kruiser heeft het model van een Amerikaanse kustkruiser, daterend uit 1938. De heer Van Vliet maakte het scheepje aan de hand van een plaatje, dat enige jaren geleden voorkwam in „De Waterkampioen". Dit knutselwerk, waarin de begrippen nauw gezetheid en volharding als 't ware ge stalte hebben aangenomen, nam drie jaren (winters) in beslag. Van welke instrumenten hebt u ge bruik gemaakt? Het antwoord op deze vraag was eenvoudig: Ik mag 's een boortje en een vijltje hebben gebruikt, maar meer ook niet. M'n handen deden het. U moet dit niet als een wonder be schouwen; 'k heb altijd geknutseld. M'n meubelen? Zelf gemaakt. Het speelgoed van m'n kinders? Ook! Ik leef er hele maal in en daarom kan 'k het vele ge duld opbrengen, dat nodig is, wil bijv. zoiets tot stand komen. En de heer Van Vliet wees met een zekere trots en vol-' daanheid op z'n zeilschip, dat hij vóór ons, op tafel had gezet. Het is 73.01 cm lang en 1.17 m hoog, vervaardigd van teak- en mahonie hout, voorzien van groot-zeil en boomfok cn torengetuigd, terwijl de kajuit is afgewerkt met mahonie en esdoorn. Het schip is geconstru eerd op spanten en is in al zijn on derdelen een zuivere reconstructie van de genoemde kustkruiser. Alle verhoudingen van dit model tot de kustkruiser staan als 1 staat tot 10. De heer Van Vliet zal zijn bijdrage, in afgetuigde vorm, zelf naar Ede brengen, waar het schip een waardige plaats zal krijgen tussen andere. Wij menen stellig, mede gezien het oordeel van verschillen de deskundigen, die het scheepje reeds in ogenschouw namen, dat de uitslag van de jury van „Gouden Handen" ten op zichte van „Quo Vadis" zo heet het schip zeer gunstig zal luiden. Weggebruikers, Die kindersierfte moet verminderen.. Snelverkeer, denk om de kinderen! DIE ZWARTE VLEK MOET WEG! J. C. Roelandse 60 jaar Ter gelegenheid van de 60è verjaardaig an de kunstschilder J. C. Roelandse zijn die heren L. Bosch, J. van Iterson, J. Par- mentier, J. Schwithal, mr dr L. Sprey en J. van Zijverden voornemens een ten toonstelling van zijn werk in te richten. De opening van deze tentoonstelling zal plaats vinden op Vrijdag 17 Jurni a.s., half 5, in „De Lakenhal". De burgemees ter, j'hr mr F. H. van Kinschot, heeft zich bereid verklaard het openingswoord uit te spreken. Er is de laatste tijd weer enige open lijke beweging ontstaan over het feit dat theologen vrijgesteld zijn van militaire dienst. De theologische faculteit der Leidse studenten heeft daarover dezer dagen een motie aangenomen waarin aan ker kelijke instanties gevraagd wordt de dis- ie te heropenen over de vraag in hoeverre de opleiding voor een geestelijk of menslievend ambt de betreffende per soon in een uitzonderingspositie stelt ten opzichte van de andere lidmaten der kerk. In het jaar 1915, midden in de vorige wereldoorlog, aldus „Trouw", heeft prof. mr P. A. Diepenhorst bij de opening van de lessen der Vrije Universiteit een rede gehouden onder de titel: „Elk student soldaat ook de theoloog". Dat was dus 'n duidelijk antwoord op de vraag der Leidse studenten van te genwoordig, een vraag, die ook toen op geld deed. Prof. Diepenhorst behandelt in ge noemde rede de argumenten, die tegen de dienstplicht voor theologen pleiten, zeer uitvoerig. Daaruit blijkt dat met name van Rooms-Katholieke kant hef verzet het scherpst en uitgesproken principieel van karakter is. Dit verzet hangt samen met de opvattingen kerk en priesterambt zoals de Rooms- Katholieken die huldigen. De conclusie van prof. Diepenhorst was. dat de argumenten die tegen de dienstplidht voor theologische studenten en predikanten worden aangevoerd, steekhoudend zijn. En hij bepleitte daar om de dienstplicht voor studenten. Voor predikanten maakte hij echter een Verschillende actuele vraagstukken in de raad van Rijnsburg Groene Kruis krijgt f 1000, Oranjevereniging f 500. Zestien lantaarns. Uitbreiding Herv. begraafplaats. Wegverbreding. Afscheid van de heer Van Zuylen. Piëteit bij de opgravingen. Demping Langevaart? Rijnsburgs gemeenteraad kwam gisteravond in vergadering bijeen om zyn fiat te geven aan een aantal voorstellen, die de brandkast van wethouder .Van der Vijver op ongeveer 20.000 komen te staan. De raadsleden schrokken er niet voor terug om voor volksgezondheid, jeugdvermaak, straatverlichting, uitbreiding en weg- verbetering een en ander te voteren. Begrijpelijk, omdat deze uitgaven uiteindelijk de Rijnsburgers ten goede komen. De raadsleden gingen allereerst coord met een subsidieiverhoging 1949 van het Groene Kruis. Het bedrag werd, gezien de enorme stijging kosten, waardoor de kasmiddelen deze menslievende vereniging zeer slin ken. verhoogd van f 250 op f 1000. Dr Van der Laan merkte nog op, dat dit verzoek met een zekere schroom was gedaan, maar tevens maakte spr. duide lijk, dat de nood zeer hoog was gestegen. Op een verzoek van de Oranjever eniging, om subsidie in verband met de viering van Koninginnedag, be sloot de raad om. aangezien dit jaar voor hét eerst* de Koninginnedag viering on 30 April werd gehouden, de subsidie voor eenmaal op t 500 vast te stellen. Het verménigvuldigingscijfer voor h< schoolgeldjaar 1949/1950 werd op 2 ge handhaafd. Dg brandweer had dringend behoefte aan 300 meter brandslangen. De in dienst zijnde slangen moeten worden nieuwd. het in de oorlog-aangekocht teriaal kan geen 3 atmospheer druk dragen. De fcadsleden gingen accoord brandslangen Van uitstékende kwa liteit voor f 1300. Vervolgens bracht de voorzitter het voorstel tot vaststelling van de jaarwed en de pasbenoemde gemeentebode ter tafel. Verschillende raadsleden wens- iver deze benoeming.vragen te stel- maar de voorèitter' wees er op, dat deze benoeming een zaak is, die alleen W. aangaat. Ter opheldering van hetgeen hen ter ore was gekomen, zette eerst wethouder Kralt en daarna colleg3 Van der Vijver de' zaak uiteen. De heer Hogewoning is als gemeentebode aange steld op het salaris, dat door de gemeente in haar oproep tot sollicitatie was ver meld. Echter, daar de werkzaamheden de bode geen volledige dagtaak ver en de heer Hogewoning bovendien gedurende de •wintermaanden contróle- werkzaamheden verricht, die evenmin volledige dagtaak vormen, hebben n W. niet beter 'bunnen doen dan deze twee functies verenigen, zodat er de heer Hogewoning een volledige dagtaak wacht, terwijl dit de gemeente kas niets extra kost. De raad kon zich met het voorstel, om beide functies te combineren, verenigen. Ten behoeve van het maken van een brandput werd f 3200 uitgetrokken. De straatverlichting was ook dit maal weer punt van bespreking, al leen was het deze avond kort en zakelijk: 16 electrische lantaarns o.m. voor de 20 nieuwe woningen aan het Noordeinde: kosten totaal f 4000. Een deel van de zijp(sloot) achter de Ned. Herv. begraafplaats moest, als ge volg van een verzoek van de kerkvoog dij om uitbreiding der begraafplaats, worden gedempt. Door Rijnland werd dit toegestaan, mits er voor een duiker riolering wordt gezorgd. Deze grond werd aan de kerkvoogdij afgestaan om niet, op grond van een reeds in 1870 ge sloten overeenkomst, waarbij' de gemeen te altijd het recht behoudt om op deze begraafplaats te begraven. De kosten werden geraamd op f 3200. Ook hier was de raad content. Een bewoner van de Langevaart heeft :n stuk gTond, dat de ingang vai toekomstige Langevaart zeer zou ver ren. Deze 115 m2 voor zijn huis wil ./el kwijt, maar dan in ruil voor 190 m2 grond achter zijn woning, terwijl de gemeente, die de afsoheiding voor zijn huis (sloot) gaat dempen, ook voor een andere afscheiding moet zorgen. De Noordwijkerweg moet worden verbreed en 'hiertoe moet de gemeente grond aan kopen, het werk laten uitvoeren, schade teelland vergoeden. De verbreding deze weg is zeer gewenst. Alweer stemde de raad in, de kosten zijn f11800. Slechts de twee laatste punten van de agenda kostten geen geld, want deze be troffen begrotingswijzigingen. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot de heer Van Zuylen, die over enige weken naar Canada hoopt te vertrekken en dus zijn laatste gemeenteraadsverga dering bijwoonde. Spr. zeide, dat hij in de geest van de raad sprak, wanneer hij opmerkte, dat de raad hem node zie', vertrekken. De heer Van Zuylen had achting en sympathie verworven en spr. zegde hem dan ook hartelijk dank voor de samenwerking en de vriendschappe lijke verhouding, mede door hem ont staan. God geve, dat de verwachtingen, die U hëbt. in vervulling mogen gaan. aldus spr. De Here ver'gezelle U op Uw reis en stélle U in Canada tot een zegen. De heer Van Tilburg sloot zioh bij de woorden van de voorzitter aan en sprak de heer Van Zuylen eveneens hartelijk toe. Hierna dankte de heer Van Zuylen. Dokter Van der Laan stelde vervol gens enige vragen n.a.v, de opgra vingen. H(j vroeg n.I. of de mensen, die deze opgravingen verrichten, het recht heben om de vondsten uit RUnsburg mee te nemen. Hü zou het niet pretiig vinden om binnen kort deze vondsten in een museum in Groningen te moeten gaan zien. De voorz. antwoordde, dat dit niet in overeenstemming zou zijn met de piëteit, tien ook aan de eerste over ons land regerende vors'en is verschuldigd. Spr. had zich in verbinding gesteld met prof. Van Giffen en de kerkvoogdij om een ander te overleggen. Bij de nieuwe opgravingen achter het transformatorhuisje is de uitdrukkelijke voorwaarde gesteld, dat eventuele vond sten ten alle tijde in Rijnsburg blijven. aren spr. bovendien plannen ter ore gekomen, die de aanleg van een plantsoen en een monument behelzen, waaronder dan de stoffelijke resten zouden wordep herbegraven. Tenslotte vroeg de heer v. d. Meij nog zer salarisherziening van het gemeente- personeel in verband met de zeer bin nenkort (men mompelde zelfs: over 14 dagen) uit te voeren grote werken, f Demping Langevaart?). De voorz. ant woordde. dat dit punt de volledige aan dacht van B. en W. heeft De raad ging vervolgens in geheime zitting. ZILVEREN JUBILEA BIJ DE N.Z.H. Op 6 Juli a.s. hoopt mej. J. Ju het vrij zeldzame feit te herdenken, dat zij voor 25 jaar als werkster bij de N.Z.H.V.M. in dienst trad. De heer L. Hofman, conducteur, is op Vrijdag 1 Juli 25 jaar bij de N.Z.H. in BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Bouwina M H, d v R E Köllmann en M A de Vries; Johannes v J C Brokken en J C Singeling; Wilhelmus J C, z v J Schouten en M P C de Bruijn; Engelberta M M, d v A J v d Voort en M C H Batenburg; Ma rianne, d v L J A Rosdorff en J Haze- noot; Pieter, z v A Smittenaar en J C Elderbroek OVERLEDEN: C F Bader, man, 76 jr; C C Overdijk, huisvr van C de Groot, 57 jr; A P Wallaard, man, 86 jaar. zondering op grond van de practische overweging dat gemeenten, die van alle herderlijke zorg verstoken achterblijven, daardoor gevaar lopen geestelijk te ver worden en dat dit argument vooral klemt in oorlogstijd. Dit raakt de overheid. De zegen, die er van de evangelieverkondi ging uitgaat, is van directe betekenis voor het intact houden van het thuis- Deze zaak vertoont op het ogenblik echter ook nog een ander aspect. Er is in de laatste jaren een opmer kelijk groeiende algemene waardering voor de geestelijke verzorging van de soldaten. En er is vooral voor de troepen, die naar Indië gezonden wonden, en die daar te velde staan en onder zeer moeilijke omstandigheden verkeren, ook een veel igrotere behoefte aan geestelijke verzor ging. Wij staan aan Protestantse zijde echter permanent voor een tekort aan veldpre dikers. Aan R.K. zijde bestaat er geen gebrek aan aalmoezeniers. Dat is een ge volg van het verschil in kerkinrichting. Bij de Protestantse kerken is het een kwestie van vrijwilligheid. En de pre dikant, die roeping gevoelt om als veld prediker uit te trekken, staat dan voor het feit dat hij de gemeente waaraan hij verbonden is tijdelijk los onoet laten. De last komt, in eerste instantie, op een gemeente en niet op het geheel der ge meenten neer. In geval van dienstplicht van de pre dikant wordt deze zaak met één slag ge haald uit de sfeer der individuele be slissing van afzonderlijke predikant en van afzonderlijke gemeente. Daar komt nog bij dat de predikant- veldprediker de speciale behoeften van de soldaten beter zal kunnen verstaan indien hij van meet af aan soldaat is ge weest. het soldatenleven kent en de sfeer van de troep als gewoon soldaat mede heeft ondergaan. Veldpredikers, die als student soldaat geweest zijn, hebben dehhalve in het algemeen onmiskenbaar een streepje voor op collega's, die dat niet geweest zijn. Wij zouden er dan ook voor voelen dat de vrijstellingsregeling met betrek king tot „het bekleden van een geeste lijk of een godsdienstig-menslievend amlbt of opleiding tót zodanig ambt" wordt gewijzigd. In de eerste plaats zouden wij de vrij stelling wegens opleiding tot een gees telijk ambt willen doen vervallen. En in de tweede plaats zouden wij wensen da: vrijstelling wegens het bekleden van een geestelijk ambt haar absoluut karakter verloor. M.a.w. dat een beroep op het bekleden van een geestelijk ambt niet automatisch tot het verlenen van vrijstelling zou leiden zolang er in de behoefte aan veld predikers en vlioobpredi'kanten niet op behoorlijke wijze is voorzien. Dat zou de kerken zelf nopen om zioh met de zaak te bemoeien en in over leg met de overheid te komen tot een aanwijzing van de meest geschikte pre dikanten. Het resultaat zou dan zijn: le. Alle theologische studenten, die daarvoor"goedgekeurd worden, gaan on der dienst. Dit betekent dat deze groep jongelieden, die tot de leeftijdsklassen visserijgolf Zoals bekend, is nu de haringvloot in zijn geheel naar zee. Wie verwacht r had, dat nu ook de grote stroom ha- ring aan de markt zou komen, heeft zich terdege vergist. De vangsten zijn steeds minder geworden. En er kan dan ook gerust gezegd worden, dat da vangsten de laatste dagen bedroeuendp-i zijn geweest. De gehele week hebben j\. de schepen niets anders gedaan dan zoeken naar haring. Waar de vleet echter ook in zee ging, 't was overal L zo goed als nihil. Dit zoeken, d.wz. dit heen en weer varen, soms meer dan 100 mijl per dag, jaagt de onkosten van het bedrijf geweldig omhoog. De opbrengst der haring is dan ook niet eens voldoende 'om de lonen van de bemanningen te dekken, laat staan de andere bedrijfsonkosten. 1 Viste men in 't begin van de week us op ongeveer 57 gr.. Woensdag ver- plaatste de vloot zich naar de 5$ gr., doch ook hier waren geen vangsten.,en Donderdag werd teruggevaren, nu naar m 58 gr. 15 min. Hier lukte het iets be-rg ter. De vangsten, die Vrijdag werden t gemeld, lagen hoger. Op deze breedte ivordt om deze tijd van het jaar zei- it den nog gevist. Het vorige jaar wat men al bij de 55 gr. Het laat zich aan- aa] zien, dat de haring dit jaar laat is. 0( Over de vooruitzichten valt uit de fUj aard der zaak nog niet veel te zeggen. jp Afwachten is vooralsnog de boodschap, p De prijzen waren in de afgelopen weeku, aan de Katwijkse visafslag als volgt: e) Maatjesharing grof van f 5488, maatjesharing klein van f 102148. In totaal werden deze week te Katwijk aangevoerd 1651 kantjes. In hetzelfde tijdvak van het vorig jaar werden 3651 kantjes aangevoerd, dus meer dan tweemaal zoveel! A. I. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokter® a Lahr, Langezaal. Meyboom en Nieuw- zwaag. Dokterstelefoon 22222. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 Juni 13 uur tot Zaterdag 18 Juni 8 uur waargenomen door: apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza- apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester 1 apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. behorën waaruit de soldaten het meest gerecruteerd worden, niet van het ver- r vullen van hun normale vaderlandse l plicht worden vrijgesteld. Dit betekent ook dat er een réservoir van mensen ontstaat voor latere veldpredikers, die het soldatenleven kennen. f. Een niet-automatische vrijstelling r bekleders van een geestelijk ambt r de regering in staat stellen in ieder r geval zoveel predikanten op te roepen als voor de geestelijke verzorging nodig zijn. E Zorgen de kerken zelf niet in overleg r met de hoofdlegerpredikant dat de veld- f predikers aangewezen worden, dan doet f de ïegering dat zelf op advies van dt l hoofdlegerpredikant. f Alpliens industrie grote bron van f inkomsten voor de bevolking GEMEENTE KAN SNEL GROEIEN, MAAR DE HUIZEN ONTBREKEN Iet was in de loop van het vorige jaar, dat vrijwel alle bedrijven in de gemeente j Alphen aan den Rijn bezoek kregen van een persoon, die haarfijn op de hoogte gebracht wilde worden van de toestand, waarin de onderneming verkeerde. Een bepaald prettig werk zal dat voor de verschillende enquêteurs niet geweest zijn. Men is onwillekeurig geneigd een der- grafische industrie met 532 en de me- •elijk iemand in verband te brengen met taaiindustrie met 472 arbeiders(stere)v zekere minister Lieftinck. En het is de vraag, of hetgeen men vertelt niet op een papiertje (omgerekend) geretour neerd wordt. We berinneren ons nog hoe vergadering van de Middenstands vereniging werd gevraagd, of men „die moest inlichten, of dat het ver standiger was di*. niet te doen. Welnu, deze mensen kwamen van het Econo- isch-Teohrvologisoh instituut te Rotter dam en hun ervaringen, opgedaan bij de Alphense industriëlen, vinden we in he: rapport, waaruit we reeds enkele malen geput hebben He* bedrijfsleven krijgt een woord van dank voor de bereidwil ligheid, aan dit onderzoek mee te heb ben meegewerkt. Na de scheidslijn aangegeven te heb ben tussen industrie en ambacht, die veelal gevormd wordt door de graad van mechanisatie, wijst het algemeen over zicht uit, dat op 1 Januari .1948 de in dustrie in Alphen aan den Rijn 79 be drijven omvatte met ruim 2300 werkne mers. De cement-industrie met 557 ar- beidere(sters) neemt met 558 arbeiders de eerste plaats in, waarna volgen de Ter haring- II Beneden in de machinekamer stampt echter de motor z'n eentonig gezang met z'n 250 paardekrachten. Of het dag is of nacht, motórdrijver Dirk v. d. Bent gunt z'n kar geen rust en voort jaagt de Bali Tijdens het uitstomen of thuisvaren ,..oet de schipper natuurlijk kunnen bepa len, hoeveel mijlen de logger heeft af gelegd. Dit ter contróle van z'n plaats bepaling en de vaart van het schip. Zo zien we hier stuurman Jacob Hoek het log in zee wer pen. Dit is een torpedovormig instrumentje waaraan vier vin nen, die door de druk van het water het log in het rond doen draaien. Ook de lange lijn, waaraan het log is bevestigd, gaat meedraaien. Deze draaien de beweging wordt nu overge bracht op een klok, die achter op de verschansing is geschoven. De schipper kan dan na ver loop van tijd op de klok aflezen, hoeveel mijl het schip heeft af gelegd. Wanneer bij hét inlopen van een andere logger de schepen dicht bij elkaar komen, is het op de brug voor de roerganger altijd uitkijken om er voor te zorgen, dat je eikaars log er niet af vaart, want het instrumentje komt vrij hoog aan de opper vlakte in het kielzog van het schip. Zo weet dan schipper Adrie van Beelen 's avonds om 9 uur te vertellen, dat we reeds 130 mijlen achter de rug hebben. Dan daalt de avond over het wijde water. De bemanning is al naar de kooi. Op de brug staat de wacht aan 't roer en tuurt de grote eenzaamheid in. Hier en daar een twinkelend lichtje van een visser of van de in de buurt varende schepen. Boven hem de verlichte kompas roos, die hij zo nu en dan eens raad-1 door de nacht op weg naar de visgron- pleegt voor de juiste koers. den, waar morgenmiddag de netten in zee zullen worden geschoten. Foto D. Kruyt In de grafische industrie nam het vrouwelijk element, met 99. van alle in dustrieën verreweg de grootste plaats in. De cement-indusirie heeft het leeuwen deel van de in gebruik zijnde bedrijfs- oppervlakte. Bedrijven met minder dan 50 personen komen het meest voor. n.I. tussen 11 en 50. Het grootbedrijf (100 personen en meer) is met 6 vestigingen vertegenwoordigd. Het rapport gaat dan na, waar zich het afzetgebied van de industrie bevindt en maakt daarbij ondereoheid tussen z.g. verzorgende bedrijven, dwz. die uitslui tend produceren voor de plaatselijke markt en de allernaaste omgeving en de z g. primaire bedrijven, wier afzetgebied elders gelegen is. Dan blijkt, dat de voe- dings- en genotmiddelen-industrie hoofd zakelijk voor Alphen en omgeving werkt, maar overigens is Alphen een exporte rende gemeente. Duidelijk blijkt uit een toelichtende tabel de grote betekenis van de industrie als bron van inkomsten voor de bevol king. Achtereenvolgens passeren dan de ver schillende industrieën de revue. Eerst de metaalnijverheid, dan de chemische in dustrie enz. Voor het transport van grond- en hulpstoffen en de eindproduc ten is Alphen, door zijn water- en spoor wegen gunstig gelegen. De bruggen- misère, zowel jn het hart der gemeente als te 's-Molenaars, sohept voor een in dustriegemeente echter een onhoud bare toestand. Het zware verkeer onder vindt hierdoor ernstige hinder. Een be langrijk deel der transporten vindt per schip plaats. De industrie heeft met personeelsge brek te kampen (het rapport spreekt over 1948). Tal van arbeiders uit omlig gende gemeenten vinden hier hun werk en bestaan. Dit geldt vooral de papier en grafische industrie: 20 van het ge hele personeel van deze bedrijfstak komt van elders (firma Samsom). De metaal industrie trekt 75 personen van elders, de cementindustrie 71. Het wil ons voorkomen, dat dit alle voorwaarden zijn voor een snelle groei der gemeente als er maar huizen komen. Koudekerk en Woubrugige leveren de meeste mensen van elders, maar er ko men er ook uit Leiden en Gouda. Daartegenover staat, dat een aantal personen uit onze gemeente, vooral uit de metaal- en electro-teohnische industrie en de bouwindustrie, elders werkt. Als oorzaak wordt hier aangegeven het verschil in loonklasse (voor sommige in dustrieën de 3e), waardoor men elders meer kan verdienen. Uit enkele tabellen blijkt, dat de in dustrie in Alphen over een naar ver houding hoog percentage jongere werk krachten beschikt, die zich vooral aan getrokken gevoelen tot de cement-in dustrie (hoge lonen voor jonge arbei ders), de grafisohe en de metaalindustrie. Dat Alphen aan den Rijn over zoveel jeugdige krachten beschikt, is zeer gun stig te noemen, als men bedenkt, dat de sinds 1932 ingetreden algemene daling van het geboortecijfer thans zijn invloed gaat doen gelden op het aantal beschik, bare jeugdige personen en bovendien d« ilitaire dienst vele jeugdigen voor twee of imeer jaren aan het productie proces onttrökt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2