Jlictime griitórfre (fixmranl Russen zorgen thans te Parij muffe „surprise" s voor een Wist U ZATERDAG 11 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 581136. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7836 HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKEATlONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantoflst!cfi l« gfie&leoea tnyn iurt ia tcgf)easpoU" Leids Kunst-Centrum heeft iets te zeggen Zie pag. 2 Er ontspon zich een heftig debat tussen Bevin en Wisjinsky De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, houdt van surprises. Gisteren heeft hy op de conferentie der „Grote Vier" te Parijs voorgesteld, dat de ministers over drie maanden maar eens een begin moeten maken met het ontwerpen van een vredesverdrag voor Duitsland. Zijn „gehengel" werd duide lijker, toen hij voorstelde, dat binnen een jaar na ondertekening van het t redes verdrag, alle bezettingstroepen Duitsland zullen verlaten. De „Ggote Drie" liepen daar niet in, omdat er immers nog geen schijn van kans bestaat voor overeen stemming betreffende de politiek-economische eenheid van Duitsland onder één centrale regering. Het was een fel toumooi, vooral tussen Wisjinsky en Be\in en tenslotte werd besloten, morgen opnieuw te vergaderen. zones slechts 270.000 man zijn. Vandaar, dat Acheson en de andere twee Weste lijke ministers niet bereid zijn, langer Zoals men weet, moeten de comman danten te Berlijn a.s. Maandag hun ver dagen gereed hebben over de volledige, „voltooide" opheffing der blokkade. Het gehele debat was feitelijk gewijd aan het „vredesverdrag met Duitsland", nadat Wisjinsky de besprekingen over ae „kwestie Berlijn" had gesloten. Voor lopig heeft men zich uit de moeilijkheden' gered, doordat de drie Westelijke n ters voorstelden, de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken te be lasten met het ontwerpen van vredesverdrag. Schuman nam hiertoe het initiatief. Atcheson begint de hele affaire vervelen. Zeker, hij is een man van tiek „zaken-doen", maar de Russen houden het marchanderen slepende; zij zetten hun vertragingspolitiek 4 Immers, zo kan het nog wel vijftig jaar duren, vóór men aan het sluiten vai vredesverdrag toe is. Rusland diende zelf maar eens een begin te maken een deel van de, naar schatting, 340.000 man sterke bezettingsmacht terug trekken, terwijl er in de drie Westelijke Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KON. LANDMACHT Gesneuveld 4 Mei: sold. A. Klooster uit Nieuw Beerta. Gesneuveld 8 Mei: Mar. C. S. A. Damhuis uit Weesperkarspel. Gesneuveld 22 Mei: Sold. W. A. Bui- ting uit Didam; kapt. E. Roering uit Surrey (Engeland); sold. R. Talstra uit Tietjerksteradeel; korp. L. H. J. Tuen- ter uit Versseveld; serg.-majoor F. H. IJspaard uit Amsterdam. Gesneuveld 23 Mei: sold. H. J. M. v. d. Avort uit Rotterdam; sold. L.. M Mieris uit Utrecht. Gesneuveld 24 Mei: sold. A. W. Koo- ken uit Budel. Gesneuveld 25 Mei: sold. P. Stok uit Barendrecht. Gesneuveld 26 Mei: sold. G. v. Aar deren uit Sneek. Gesneuveld 27 Mei: sold. J. E. van Putten uit Amsterdam. Gesneuveld 28 Mei: sold. T. C. van Beek uit Nieuwkoop; sold. T. Golver- dingen uit Hardinxveld. Gesneuveld 29 Mei: sold. G. J. J. Couwenbergh uit Heerlen; korp. A. L. Sjouken uit 's-Gravenhage. Op 5 Juni j.l. is Aloysius Jozef Noort, opperwachtmeester bij het eerste Eskadron, 2de afdeling Reg. Huzaren van Boreel te Prcbolinggo (wenende Geest brugweg 6, Rijswijk) nabij Sedaroem ge sneuveld op de nog jeugdige leeftijd van 23 jaar. Treinreizigers en Raads verkiezingen In verband met de gemeenteraadsver kiezingen, die op 15 of 22 Juni worden gehouden, kunnen treinreizigers, die weekkaarten hebben, dit keer zonder bij betaling voor de heenreis van deze kaart gebruik maken van treinen, die tot 12 uur vertrekken. Voor de terugreis geldt die dag de regeling als voor weekkaart houders op Zaterdag. Vandaag stellen wij U voor: GERRIT VAN DÜLFT, Voorhouterweg 6, Rijnsburg. Vandaag viert Gerrit, bij het regiment Huzaren van Boreel, zijn 2e Indische ver jaardag. Hij bevindt zich op het ogenblik in Malang. Het was voor de broers Gerrit en Jack een bijzondere dag, toen zij elkaar voor het eerst op Javaanse bodem kon den begroeten. Ge een jaar in Indonesië. En bij die eerste ontmoeting is het niet gebleven, want zij hebben elkaar nog verschillende malen opgezocht. Van Rijnsburg uit- gaan van daag. op Gerrits verjaardag, natuurlijk talrijke groeten overzee, ook van zijn meisje Arijanna, die erg naar zijn terug komst uitziet. dan tot eind volgende week in Parijs blijven Tenslotte zal men dan toch Zondagmiddag bijeenkomen- Ook Bevm werd wrevelig door de Russische camou flage, de pose alsof de Sowjets alleen een vredesverdrag voorstaan. In de negatieve houding der Russen viel sdnds vorige conferenties totaal geen verandering ie bespeuren. En zo kwam het tot een fel debat tussen Bevin en Wisjinsky. Bevin zei o.a.: „Wij wensen een democratisch en geen schyn-democratisch Duitsland, waar een paar lui tyrannieke macht uitoefenen en bovenal willen wy geen marionettenregering." En hij voegde er aan toe: „Wij zijn hier om vrede te maken, en niet om propaganda te voeren". Een van Wisjinsky's medewerkers rende naar buiten en gaf daar aan de wachienae journalisten verslag van de woordenwis seling tussen „West" en „Oost". Inmid dels verluidt, dat er grote kans bestaat, dat de Parijse conferentie reeds a.s. Woensdag beëindigd zal worden, tenzij er nog enig accoord met de Sowjets kan worden bereikt. Vermoedelijk zal aan een datum voor een volgende conferentie worden vastgesteld, maar dan moet het ook met de blokkade van Berlijn afge lopen zijn. Bevin is voornemens a-s. Donderdag te vertrekken ter bijwoning van de bijeenkomsten der ministers van buitenlandse zaken der Westerse Unie. Het schijnt, dat generaal-majoor Kolikof, de Sowjet-comnvandant te Berlijn, echter wel „zorgvuldig geformuleerde" instruc ties van Wisjinsky ontvangen heeft. Sigrid Undset te Oslo overleden Sigrid Undset, de bekende Noorse schrijfster en Nobelprijswinnares, is gis teren te Oslo na een kort ziekbed, op 67-jarige leeftijd overleden. Sigrid Und set, die in 1925 tot het Rooms-Katholi- cisme overging, was vooral bekend om haar Middeleeuwse boeken, in het bij zonder de serie van „Kristen Laorans- dotter". Zij werd te Kalundborg in 'De nemarken uit Noorse ouders geboren. In 1907 publiceerde zij haar eerste succes volle roman ,.Fru Marta Oulie", die vier jaar later door „Jenny" werd gevolgd. In 1928 verkreeg zij de Nobelprijs voor literatuur. In 1940 wist zij naar Zweden te vluohten en hoorde daar, dat haar zoon in de strijd tegen de Duitsers ge sneuveld was. Commissaris Kesper Maandag voor de radio Mr L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, zal Maandag avond om tien over acht over beide radiozenders spreken als voorzitter het comité ter viering van het koperen huwelijksfeest van de Koningin en Prins. 't Is maar hoe ge 't bekijkt Op vragen van het Tweede Kamerlid Wagenaar (C.P.N.) heeft minister Rutten geaptwóord, dat door de lezingen va legervoorlichtingsdienst in de hoogste klassen van openbare middelbare scho len noch de autonomie noch het neutraal karakter dier scholen is aangetast. Tweede Kamerleden willen meer artikelen van de bon Diverse Tweede Kamerleden hebben hert V.V. betreffende het Landbouw- egalisatiefonds minister Mansholt ge vraagd of de resterende levensmiddelen subsidies dit jaar niet meer afgeschaft zullen worden. Het kan toch niet de be doeling zijn, zo vragen zij, om na de met de huurverhoging samenvallende derde loonronde, vóór 1 Juli 1950 nog een vier de te laten volgen? Van verschillende zijden werd gevraagd aarom aan de distributie van enkele levensmiddelen niet op korte termijn een einde wordt gemaakt. In enkele grote steden sohijnen vele rantsoenbonnen niet te worden afgehaald. Norman Collission is benoemd chef van de ECA-missie in V Duitsland. Vlootmanoeuvres van de W.-Europese Unie in grootse stijl De kruiser „Tromp" het vlaggeschip van de Nederlandse vloot Ongeveer 22.000 man aan boord van 98 oorlogsschepen zullen deelnemen aa oefeningen der gecombineerde Westerse Unie-marines, welke van 30 Juni tot 8 Juli zullen worden gehouden. Het dep. van Marine deelt thans bij zonderheden mede over deze oefeningen. Op 30 Juni zullen de schepen van drie naties Engeland. Frankrijk en Neder land ter rede van Penzance ten anker gaan. Daar worden de eerste dagen bereidende oefeningen gehouden. 4 Juli gaan de schepen naar zee voc eigenlijke manoeuvres, welke worden ge houden in het Engelse Kanaal en de Golf van Biscaje en duren tot de 7e Juli. Op deze dag zal de gecombineerde vloot Engeland terugkeren en ten anker gaan de Baai van Weymouth. De eenheden an de Belgische marine zullen zich pas p zee bij de andere voegen. Voor de eerste grote oefening zal :onvooi" met escorte-schepen op de 4e Juli zee kiezen en koers Zuid naa Golf van Biscaje zetten. Onderweg zal het „convooi", bestaande uit louter logsschepen, worden aangevallen door onderzeeboten Vliegtuigen zullen hierbij assisteren. Ondertussen zullen Franse Nederland krijgt weer enkele Duitse fabrieken Steeds meer protesten tegen ontmanteling Aan Nederland zijn in de afgelopen maand weer enige belangrijke Duitse fabrieken als herstelbetaling toegewezen, len en ander tot een gezamenlijke vaarde van RM. 654.000 (waarde 1938). Hierbij bevindt zich vrijwel de complete machinefabriek van Karl Frank te Birkenau-Hessen. die op RM. 313.000 geschat wordt. Een volledige installatie de bereiding van. voor het mijn- n belangrijk, dichloraethaan en aethylaan is onder de toegewezen machinerieën. Intussen rijzen van Duitse zijde steeds ...eer protesten tegen de voortzetting der ontmanteling. Schumacher, de voorzitter de Sociaal-democratische partij West-Duitsland, brandmerkte de demon tage-politiek als een poging om Duitse concurrentie op de wereldmarkt onmoge lijk te maken. VAN KLEFFENS CONFEREERDE OVER WEST-DUITSLAND. De Nederl. ambassadeur in de Ver. Staten, mr E. N. van Kleffens, heeft gis teren een half uur geconfereerd met de Amerikaanse onderminister van Buitenl. Zaken, James Webb. Het onderwerp van bespreking was West-Duitsland. TREURIG EINDE VAN EEN SCHOOL REISJE Dezer dagen heeft een reisje van een aantal Haarlemse scholieren een treurig einde gevonden. Terwijl de trein, waar- het groepje huiswaarts keerde, te Overberg, onder Amerongen, ter hoogte de Heuvelse Steeg reed, is een portier losgeraakt. Een der jongens, ongeveer 13 jaar oud, viel uit de trein en was op slag Douglas MacArthur II, een neef van- de bezettingscommandant van Japan, is benoemd tot hoofd van de afdeling West- Europese zaken van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Britse kruisers e gevaren zijn vc oefening. Daarna gaan zij ook de Zuid en zullen in de Golf van Biscaje luchtaanvallen op het convooi uitvoeren. Vervolgens zullen deze twee partijen zich verenigen tot een nieuw convooi met escortegroep, die op terugweg naar het| Kanaal door onderzeeboten worden aan gevallen. In de avond van de 6e Juli volgt onder de kust in het Kanaal nog een nieuwe oefening, wederom met duik boten en vele vliegtuigen. Op de 7ë Juli lopen alle schepen de haven van Port land binnen en worden de resultaten der oefeningen besproken en geanalyseerd. Op 8 Juli zal de gecombineerde vloot weer uiteengaan en zullen de Franse, Nederlandse en Belgische schepen hun thuishavens terugkeren, onderweg de oefeningen voortzettende. Het opperbevel over de gezamenlijke vloten wordt gevoerd door de Britse ad miraal Sir Roderick Mc Grigor aan boord het vliegkampschip Implacable. De Franse bevelhebber, vice-admiraal R. G. Lambert, zal zijn vlag voeren aan boord de kruiser Montcalm en de Neder landse bevelhebber, schout bij nacht J. J. L. Wïllinge, aan boord van Hr. Ms. kruiser Tromp. De Belgische luitenant ter zee der le klasse Poskin voert het be vel over de Belgische marine-eenheden. Aan de oefeningen nemen deel 5 vlieg kampschepen: Implacable, Victorious, Theseus, alle drie Britse, en de Franse Arromanches en Dixmude; 7 kruisers, .0. de Tromp; 2 lichte kruisers; 18 tor- pedobootjagers. w.o. de Piet Hein; 15 ec- corteschepen. w.o. de Johan Maurits en de Queen Wilhelmina; 2 mijnenleggers; 6 Britse. 5 Franse en 2 Ned. onderzee boten; 11 Britse, 7 Ned„ 4 Belg., en 8 Franse mijnenvegers. Voor de Ned. Vul kaan (moederschip voor mijnenvegers) de Soemba (radarinstructieschip). Zal op 20 Juni Djokja worden ontruimd Op 15 Juli komt de Ronde-Tafel Conferentie. Volgens een Aneta-telegram uit Bata via heeft dr Van Roijen een aantal hoogst belangrijke verklaringen afgelegd voor het republikeinse blad „Mer- deka". (Het opvallende is ook, dat deze verklaringen een dag eerder werden doorgeseind door het buitenlandse pers bureau U.P.. Zo wordt Nederlad door het buitenland voorgelicht.) Dr Van Roijen deelde o. a. mede, dat de ontruiming van Djokja op 20 Juni te verwachten is en de Ronde-Tafel Confe rentie op 15 Juli a.s. De minderheden zouden zich z. i. moeten doen vertegen woordigen doorde republiek of de B.F.O. De souvereiniteitsoverdracht en de daaraan te verbinden overeenkomst, zouden geen andere voorwaarden inhou den dan die van de overeenkomst der .Renville". De keuze van staatsvorm en van staat kundige organisatie van elk gebiedsdeel zou in gezamenlijk overleg onder inter nationale controle moeten worden behan deld, aldus dr Van Roijen. Roem had ook een persgesprek met hetzelfde blad en meende, dat op 20 Juni a.s. Djokja aan de sultan zal wor den overgedragen, waarna de ontvangst der republikeinse leiders vijf tot zeven dagen later zal geschieden. Hij wilde, dat aan de R T.C. een Inter Indonesische conferentie voorafgaat, welke te Djokja zal wórden samenge roepen door de republiek. (Wij wijzen er op, dat het noemen van data op zyn minst voorbarig i Red.) Accoord van Batavia blijkt een teleurstelling Moord, roof en ontvoeringen nemen met het uur toe. Aneta seint uit Batavia, dat de voor zitter der Federalistische partij Paraafi, de heer Noto Soetarso, een radiorede gehouden heeft, waarin hij verklaarde, dat de overeenkomst van dr Van. Roijen en Roem geen gunstige wending heeft gebracht. doch dat integendeel roof, moord, onrust en ontvoeringen met het uur toenemen. Dit accoord is geen synthese maar een compromis. Met de Federalisten is daarbij geen rekening gehouden. Zolang er elementen zijn, die de oproep van de sultan van Djokja be antwoorden met hoongelach en hei zwaaien van sikkel en hamer, zullen orde en rustniet terugkeren, aldus spreker, die er op aandringt, dat Masjoemi en de socialistische partij van Sjahrir met de Nederlanders zullen samenwerken bij de bestrijding d< wanordelijke elementen. Handgranaat in de tuin van mevr. Soekarno Aneta seint Uit Batavia, dat er door de militaire waarnemers van de Unei in samenwerking met Nederlandse militai ren een onderzoek is ingesteld naar eer niet ontplofte handgranaat, die des mor gens in de tuin van mevr. Soekarno ont- dékt werd. Nederlandse militairen heb ben het ding onschadelijk gemaakt. Dit is de eerste maal, dat de Unci i onderzoek laat instellen naar mu nitie, die by een republikeinse persoon lijkheid ontdekt werd. Red.). R.F.O. mag eindelijk meepraten Aneta seint uit Batavia, dat de Unci gisteren in een formele vergadering met de Nederlandse en republikeinse dele gaties haar reglement van orde gewij zigd heeft ten einde de toelating van de Bijeenkomst Federaal Overleg tot de besprekingen mogelijk te maken. Onderwijzers, Leert Uw kinderen telkens weer De regels van het wegverkeer. DIE ZWARTE VLEK MOET WEG! HATTA SPOEDIG NAAR BATAVIA TERUG A.P. seint uit Singapore, dat Hatta binnenkort met een vliegtuig van de Unci naar Batavia zal terugkeren. Hij heeft sinds Zondag besprekingen met Sjafroeddin gevoerd. Aneta- seint nog uit Batavia, dat Hatta te Kotaradja een bijeenkomst van 30 000 personen heeft toegesproken. Lijkje van pasgeboren baby gevonden In de Oude Singel te Schoonhoven i het lijkje van een pasgeboren jongetji drijvende -gevonden. Waarschijnlijk had het reeds enkele dagen in het water ge legen. Aan een der beentjes was een ijzeren voorwerp gebonden. De 54-jarige koopman J- W. Beude- ker. uit Rotterdam, die voor de Duitsers optrad als „verwalter" voor joodse zaken, is door het Rotterdamse B.G. ver oordeeld tot 414 jaar" m.a. De kans van je leven, om zo'n grote tank eens wat dichterby te bekijken! Zó dachten natuurlijk ook deze jongens er over, toen gepantserde afdelingen in Enkhuizen oefeningen hielden Goed besluit Groente-export naar Duits land stopgezet Het beschikbare contingent is uitgeput Naar het A NP. verneemt, is de Ne derlandse export van groenten naar Duitsland m.i.v Maandag a.s. stop gezet Na uitvoerige beraadslagingen is men hiertoe overgegaan, omdat het tot heden beschikbare contingent van drie millioen dollar is uitgeput. On derhandelingen hebben tot dusver nog niet tot goedkeuring van een nieuw contingent geleid. Voorlopig kunnen geen uitvoermachtigingen worden afgegeven. Da Costa Gomez werd vergeleken met Hitier Staten der Antillen nemen motie van wantrouwen aan. In de onlangs gehouden vergadering •an de Staten der Antillen heeft oppositie een motie van wantrouwen ingediend tegen het kabinet. In de beide vorige vergaderingen kon zij niet bod komen, doordat de regeringspartijen de zitting onmogelijk maakten door weg te blijven. Ditmaal waren 8 leden der oppositie en zes van de regeringspartijen aanwezig. De heer Gerharts, een voorstellers van de motie, beschuldigde de kabinetsformateur, dr Da Costa Gomez, van fascistische neigingen exemplaar zien van „Mein Kampf', dat hij vergeleek met Costa's blad „Nos Lucha" („Onze Strijd"), hij trok een parallel tussen de Hitlerjugend en de „Gomezjugend" verklaarde, dat „deze pestilentie moet worden uitgeroeid". De heer Dussenbroek zeide. dat op Aruba „een zelfde terreur heerste"- Dr Da Costa Gomèz zweeg er daarna werd de motie met 9 tegen 6 stern- aangenomen. Hierop verlieten de 8 leden der oppositie de zaal. zodat het quorum niet meer aanwezig was, en d« agenda niet meer kon worden afge handeld. Ook bU een verkiezingscampagne moet men fatsoenlijk zyn. De procureur-generaal te Willemstad heeft er in de pers op gewezen, dat ditmaal niemand vervolgd is wegens de strafbare uitlatingen, die er tijdens de verkiezingscampagne op de Antillen zijn gedaan. Het was namelijk de eerste maal, een verkiezingscampagne werd gevoerd. Men behoeft er echter niet op te rekenen, dat dit een volgende keer het geval zal zyn. DAT de bouw van een nieuw raadhuis te Arcen voor f 97 000 Is opgedragen aan de fa. J. Coenders aldaar. DAT de 18 VW's ln de Baronie van Breda een federatie gaan vormen om ge zamenlijk acties te ondernemen. DAT de pas ln Roosendaal gevestigde Stormschool een grootse actie op touw heeft gezet om f 4000 voor tien Rimboe- kisten bij elkaar te brengen. DAT G. Peppel namens minister Rut ten de tentoonstelling Het edele Ambacht in het Frans Halsmuseum te Haarlem heeft geopend. DAT een wijziging van de Veiligheids et is ingediend om haar aan te passen m het internationale ontwerp-verdrag. DAT de wenselijkheid van een alge- ene trekdierenwet nog niet is gebleken, jar minister Wijers op vragen van het Tweede Kamerlid Stokvis (CPN) mede deelde. DAT minister Spitzen een adviescom missie voor het internationaal luchtver- oer instelde met mr H. J. Spanjaard als oorz. en H. de Groot als secretaris. DAT minister Joekes de vrij-af-misère op de Nationale Feestdag toeschrijft aan het georganiseerd bedrijfsleven, dat in gebreke bleef tijdig een duidelijk advies uit te brengen, naar hij het Kamerlid Thiel (K.V.P.) antwoordt. DAT het Tweede Kamerlid Hofstra (Arb.) minister Lieftinck heeft gevraagd ook schadevergoeding te willen geven voor de aan de bezetter betaalde zoengel den beneden f 100. DAT de Heilig-Land-Stlchting te Nij megen er deze week vier nieuwe klokken bijkrijgt ter vervanging van de door de Duitsers geroofde. DAT de Ned. Linoleumfabrlek te Krom menie het dividend vaststelde op 12.96%. DAT mevr. LotgeringHlllebrand de Groningse damesbeurs opende, welke tot 19 Juni in De Harmonie wordt gehouden. DAT de stoommeelfabriek Holland te A'dam als gevolg van de staking en van wege het teruggelopen broodverbruik over 1948 geen dividend uitkeert (in 1947 werd het eerst sinds 1941 5 pet uitge- kèend). DAT gisteren te A'dam de beeldhouwer Gerrit van v. d. Veen. de oprichter van de persoonsbewijzencentrale, werd her dacht, die vijf jaren geleden door de Duitsers werd gefusilleerd. DAT ln alle dorpen van de gemeente Ede gisteren werd gevlagd ter ere van het bezoek van de Commisaris der Konin gin en in Ede tal van vèrenigingen defi leerden. DAT de groothandelspryzen in April met 0.3 pet stegen tot 243. (Jaargemiddel den ln 1946-1948 resp. 200, 214 en 231). DAT het kantoor der Ned'. Ind. Han delsbank te Sjanghai onder het nieuwe bestuur ls aangewezen als een der geau toriseerde banken aldaar. DAT L. H. Faber op verzoek eervol is ontslagen als Ned. consul-generaal tt Ciudad Trujillo en A. H. W. Westerveld met de waarneming is belast DAT de Groningse politie waarschuwt In relatie te treden met de filmstudio Motion Picture, ook wel genoemd Noord- Ned. filmindustrie M. P.. Starnumans- straat 10 te Groningen. DAT vele militaire autoriteiten op het ereveld van Crooswijk te R'dam de her begrafenis bijwoonden van de in 1944 in Duitsland omgekomen kapt. der mari niers W. Schuiling, ridder MWO 4e kL DAT de inspecteur l.o. P. Coenen uit Helmond het gouden erekruis pro ecclesia et pontifice van de Paus ontving. DAT er, volgens de desbetreffende com missie. voor de Tweede Kamer geen aan leiding bestaat op te treden tegen de wo ningcommissie te Ede. DAT het treinverkeer Den Haag-A'dam gisternamiddag geruime tijd gestagneerd was wegens een defect aan de electrische bovenleiding te Noordwijkerhout. DAT de eerste „Finse" (houten) school in Vlissingen gisteren werd geopend en Maandag de tweede volgt. DAT de 65-j. A. Heinen, toen hij wn afscheidswoord wilde spreken als lid de raad van toezicht Het tweeledig besluit van het Centraal Comité van A.R. Kiesverenigingen om te komen tot een commissie voor het partijprogramma en een commissie van algemeen beraad achten wij een verheu gend besluit te zijn. Wij vinden dat niet alleen, omdat wij zelf reeds geruime tijd geleden in het bijzonder op een commis sie van beraad hebben aangedrongen. Het is altijd prettig, wanneer aan een v/ens gehoor wordt gegeven. Maar het verheugt ons toch wel het allermeest om de zaak zelf. Wat de eerst aangekondigde com missie betreft, het is ook ons bekend, dat de laatste tijd nog al eens critiek wordt geleverd, met name op de eerste artikelen van het A.R. beginselprogram. Nog onlangs schreven we zulks naar aanleiding van een goede brochure over deze kwestie van de hand van ds J. Schelhaas Jzn. dat deze critiek ons voorkomt voor een deel juist te zijn, voor het overgrote deel echter op zijn minst overdreven.» Wij zyn bereid dit oordeel te herhalen. Niettemin kan een commissie hier uit nemend werk verrichten. De inzichten zijn in velerlei opzicht verhelderd, sinds het programma werd ontworpen Daar bij komt nog iets anders. Van de meeste politieke partijen dateren de beginsel programma's uit de dagen, waarin la lantaarnopstekers door onze straten gin gen. Er is sedertdien wel een en ander gewijzigd, en al blijven de structuren gelijk, de uitwerking kan beter worden en onze tijd heeft wellicht ook recht op een andere stijl. Eigenlijk van nog groter waarde ach ten wij het besluit om te komen tot een college van advies voor bepaalde poli tieke vraagstukken. Diegenen die be vreesd zijn voor uitzonderlijke verschijn selen, behoeven geen angst te hebben. Andere partijen kennen zulke colleges ook reeds. Zelf zyn wy altijd van oordeel ge weest. dat ook in politieke aangelegen heden te weinig gebruik wordt gemaakt van beschikbare krachten. Het politieke leven is zowel binnen het parlement als daarbuiten zeer gecompliceerd ge erden. Het is veel te zwaar voor de 2e schouders, waarop het in de (ik komt te drukken. Spreiding van teit is noodzakelijk en is ook mo gelijk. Er liggen voor een adviescollege ver schillende taken. Er zijn tal van onder werpen. welke op het politieke erf aan orde zijn of daarop spoedig aan de de komen. Dat onderwerpen van ervat xn een brochure, getiteld: „Labour I ec0nomische aard. van sociale aard; zij gelooft in Engeland". Het verkiezings-hebber, betrekking op het onderwijs, op programma werd met een stem tegen, op do buitenlandse politiek, ja waarop al het congres te Blackpool aangenomen. Ljet Secties kunnen hier uitnemend Ook is men accoord gegaan met de uit- v,erk doen breiding der nationalisatie, voor het wn men in de publieke lichamen over it™ aÜL!?!" deze kwesties op de juiste wijze oor- delen, "dan kan men niet volstaan met Labour gelooft nog maar altijd in Engeland Ierse republikeinen demonstreren te BlackpooL Labour heeft voor de komende v< kiezingen een programma opgesteld, |c geval Labour in 1950 wind koml Ierse republikeinse demon stranten hebben de slotzitting op stelten gezet door geschreeuw en het uitstrooien van pamfletten, waarin de beschuldiging werd geuit, dat Labour de verminking van Ierland onderschrijft. Op 14 Augustus verkiezingen in West-Duitsland De verkiezingen voor het eerste parle ment der „Bondsrepubliek Duitsland" zullen op 14 Augustus a.s. worden ge houden. Het zijn de eerste, algemene erkiezingen in Duitsland sinds 16 j; Bij de „Reichsbahn" wordt nog steeds gepost n een bericht van Ass. Press ont lenen wy, dat gisteravond het posten rond het hoofdkantoor van de „Reichs- in de Amerikaanse sector plotse- zou zijn opgeheven. Echter wordt zulks volgens Reuter weer tegengespro ken. Alleen het aantal posters is ver minderd. De luchtbrug heeft in de afge lopen 24 uur in 772 vluchten weer 7078 ton goederen naar Berlijn vervoerd. DOOR T OOG VAN DE NAALD Amerika zal binnenkort dit ap paraatje op de markt brengen, dat vooral voor de dames een groot gemak betekent. Het lange getuur en gepruts met zo'n draad, die door de naald moet. is hiermee voorgoed afgelopen. De naald gaat er in. de draad komt er bij, een druk op een knopje en het garen wordt door een uiterst klein haak je door het oogje getrokken. Als die uitvinder geen ridder van de kousenband wordt1 Doodstraf geëist tegen beruchte SD-er Wolk De doodstraf werd voor het R'damse B.G. geëist tegen de 44-jarige Duitser H. J. Wolk, een der meest beruchte figuren de R'damse S.D. Volgens het dossier heeft hy 159 moorden doen plegen, waa an hem er 66 ten laste waren gelegd. Voor het A'damse B.G. werd 20 jaar geëist tegen de Steenwijkse landwacht- commauidant Bouwe Vaartjes wegens ar restaties en mishandeling. He<t Arnhemse B.G. had hem tot 14 jaar veroordeeld, de Bijz. R. v. C. had de zaak ver- naar het A'damse B.G. Uitspraak 24 Juni Voor het Arnhemse B.G. werd 15 jaar geëist tegen de uit Z.-Limburg afkom stige J. H. E. van Maastrigt. die in Maart 1945 twee landbouwers had doodgescho ten. die het „Sperrgebiet" te Wageningen hadden 'betreden. Twaalf jaar werd ge- eist tegen de Duitser R. Ohmstedtt. die vlak voor de bevrijding nog 16 bewoners .van de Noord-Veluwe had laten fusil- de Apeldoornse leren. Uitspraken 22 Juni. coöp. boerenleenbank, onwel werd 0Vfr'ted" I BU de Tweede Kamer is een wets- DAT een 9-j. zoontje van de fam. G. te ontwerp ingediend 'tot bekrachtiging der Deventer op een rangeerterrein, waar Indonesische ordonnantie van 28 Januari algemeen uit- achtermiddagje van zelfstudie, maar dan moet men zich behoorlijk inwerken en moet men te rade gaan by wie in deze problemen thuis zijn. Daarnaast zien wij in een advies college mogelijkheden voor contact in typische partij-aangelegenheden. Zijn er kwesties, dan geen vrees voor „contro- de neiging om bepaalde onderwerpen onder de naam van „con- i" de woestijn in te sturen heb ben we onlangs het onze reeds gezegd), laar eerlijk aanpakken en bespreken. Aan het feit. dat nu een wens van ons ordt ingewilligd, ontlenen we de moed, nog enkele secundaire wensen te formu- Men doe zijn keuze ruim. ook omdat het arbeidsterrein ruim is. Men zoeke naar bekwame krachten, ook onder da jongeren. Men doe zijn keuze ook in dit opzicht ruim. dat in de opdracht, waar mogelijk, eveneens wordt betrokken het zoeken van contact met geestverwante groepen. Naar aanleiding van de critiek, op het A.R. program uitgeoefend, hoorden we onlangs van gezaghebbende C.H. zijde de vraag, of niet in het belang van heel de reformatorische gezindheid een ge sprek rondom de open Bijbel ons allen ■r helderheid kan brengen. Op zulk suggestie moet men aansluiten. Daar bij denken wij ook aan de S.G.P. Dan een laatste wens: Men betrachte ;poed. Spoed bij de instelling van de commissies. En de commissies spoed bij haar arbeid. Alle boze gedachten, welke hart zo gemakkelijk op komen, laten we hierbij rusten. Zij pas- ■n niet bij een dankbare stemming. De A.R. (of C.H.) richting is een be langrijke richting in ons volksleven. Wij dit artikel geprezen be sluit mogelijkheden voor ontplooiing van grotere activiteit, activiteit voor refor matorisch Nederland in brede geledingen. VRAGEN OVER EEN EX-.,VER WALTER". In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Hacke inzake de toe wijzing van de Export-papierfabriek ta Nijmegen aan de Papierfabriek te Gen nep heeft minister v. d. Brink geant woord, dat de aandeelhouder der laatste fabriek, de heer Rijssenbeek, inderdaad door de Duitsers aangesteld was tot ..Ver walter" van de NV. Kann en Co te Gen nep, maar dat hy indertijd wegens on gegrondheid van de tegen hem gerezen erdenkingen onvoorwaardelijk buiten vervolging was gesteld. Verplichte vacantiebijslag van 2 pet gevraagd Het Tweede Kamerlid Andriessen <K. P.) heeft de ministers Joekes en Van den Brink vragen gesteld, welke beogen, dat het verstrekken van een vaeantie- byslag van 2 pot verplicht wordt gesteld en dat deze bijslag mag worden door berekend in de prijzen. WEERBERICHT Af en toe zonneschijn Tot morgenavond verwacht De Bilti Overwegend droog weer en veranderlijke bewolking, die overdag op vele plaatsen af en toe zonneschijn toelaat. Meest ma tige wind uit Westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur, i Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 12 Juni: zon op 4.20, onder J.59; maan op 23.22, onder 4.58 uur. Maandag 13 Juni: zon op 4.20, onder L.00; maan op 23.57, onder 6.09 uur»

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1