DE ATOOMKLOK Ziektenbestrijding in de plantenwereld - nu! GEKOOKTE BANKBILJETTEN [oren van Leimuidens Herv. kerk in restauratie Hout en leien vervangen door staal en koper ren het geboomte van het rustige dorp Leimuiden stak de toren van de Ned. rv. Kerk zijn karakteristieke spits fier de lucht in. Toren en spits waren samen meter hoog. Drie weken geleden is de spits, waarvan het houtwerk door de tnd des tijds in staat van ondeugdelijkheid kwam te verkeren, onder bekwame rbeidershanden gevallen. Eind Juli reeds zal Leimuiden de toren in nieuwe üster mogen begroeten. De Ned. Herv. kerk Een Leimuidenaar stelde ons een afbeelding ter beschikking Leimuidense kerk, die indertijd door brand werd vesten de tegenwoordige kerk in de 19de zaalkerk, opschrift op de voorgevel ibouwd op de fundamenten vai ude kerk, die door brand werd oes't. De kerkruimte geeft een houten ngewelf te zien, terwijl verder •eekstoel met de koperen doopbekken- Duder. de koperen lezenaar, de heren- kaarskronen de aandacht a gen. Was de spits van de toren, die, zoals vele gemeenten, eigendom is van de irgerlijke gemeente, dus van hout, s zal het houtwerk worden vervan- door staal. Een koperen bedekking de plaats van de bekende leien Het totale gewicht van het staal be draagt 3500 kg. van het koper 300 kg de binten, die in de toren aangebracht ter ondersteu- de spits, eveneens enige honderden kilogrammen. De koperen bal, het ijzeren kruis e koperen haan ondergaan ook restau- e. De bal heeft een middellijn van Het werk wordt uitgevoerd door de ie- van Haasteren te Leimuiden onder toezicht van de gemeente- chitect. de heer J. Beijloo. De r* beloopt een bedrag van ongeveer 1000. De heer Van Haasteren vertelde nog. dat de spits, waarin tien m3 was verwerkt, in 1923 voor 't laatst werd nagekeken. De nieuwe toren zal. wat de uitwendige vorm aangaat, gelijk zijn aan. de oude. lm de bezettingstijd is de klok geroofd. Zij keerde niet terug, zodat de gemeente besloot een klok te doen vervaardigen. Als de torenrestauratie zal zijn voltooid, wordt de klok, die reeds is gearriveerd, op haar plaats gebracht. Zo zullen straks de Ned Herv. kerk en de gemeente- toren weer een aantrekkelijk geheel Het meest nauwkeurige uurwerk ter wereld In Amerika heeft men een totaal nieuw soort klok geconstrueerd, die men atoom klok noemt, omdat haar tijdaanwijzing uiteindelijk gebaseerd is op bepaalde perio dieke gebeurtenissen, die zich in het binnenste der atomen, de bouwstenen der materie afspelen. Deze klok wijst met groter nauwkeurigheid de tjjd aan welk uurwerk ter wereld ook. Zij is zelfs nog nauwkeuriger dan de zgn. kwarts- klokken, die men o.a. gebruikt om heel precies het radio-tijdsein aan te g< Onze eenheid d.i. de tijd, waai maal om haar a: aarde is dus onze nooit stilstaat ran tijd is het etmaal, in de aarde juist draait. De draaiende oerklok, die, omdat zij steeds met dezelfde constante snelheid door blijft draaien, tevens de standaardklok is, waarmee alle andere klokken regelmatig worden ver geleken. Maar volmaakt regelmatig en constant is die draaiing der aarde toch ook weer niet, want door de wrijving, die tengevolge van eb en vloed in ondiepe zeeën optreedt, wordt zij bijv. een weinig vertraagd. Bovendien treden soms selinge en onregelmatige veranderingen in de draaiing op, die men helemaal niet kan verklaren. De werking Binnen de atomen vinden trillingen plaats met een constantheid, die vele malen groter is dan die van de trillende kwartskristallen, welke men in kwarts- klokken gebruikt en die ook de regel maat van de om haar as draaiende aarde overtreft. Deze bijzonder grote nauwkeu- igheid en constantheid van dit natuur gebeuren binnen de atomen hebben enkele natuurkundigen van het „National Bureau of Standards'' 'shington op het idee gebracht hiei - constructie type k!< laseren. Als stof, ,die de meest gesc itoomtrillin- voor een derge n atoomklok kunnen leveren, kyien zij ammo- niakdamp, waarin per seconde circa 24 milliard trillingen plaats vinden. De gang van zaken is nu in het kort deze. dat men met een trillend kwarts- kristal ultra korte golven opwek-J, welke nauwkeurig mogelijk dezelfde golf lengte (ongeveer 1 Yt cm) hebben als die. elke van de ammoniakdamp afkomstig Twee Spitfires verongelukt, piloten gewond In beide gevallen motorstoring de oorzaak. Gisteren omstreeks 11 uur möest de J. Eden, wegens motorstoring een lodlanding maken met zijn Spitfire, n de vliegbasis Twente. Het toestel irtte neer aan de rand van een weide Usselo en sloeg tweemaal over de kop.' jide vleugels braken af en de romp hoof nog 40 meter door, doch vloog et in brand. Met een ijzerzaag werd de loot bevrijd. Met diepe vleeswonder. d hij naar Enschede vervoerd. Zijn estand is bevredigend ok de Spitfire H 32 moest gistermorgen noodlanding maken en wel by erlohn op Duits gebied in de Britse De tweede luit. H. J. Folmer erd licht gewond en opgenomen i •kenhuis te Minden. Het toestel vaar beschadigd. Ook nu otorstori-ng de 'oorzaak. HEOR1E EN PRAKTIJK IN HET SCHAKEN e willen allerminst beweren, dat het, goed te schaken, niet nodig althans een behoorlijke ondergrond theoretische kennis te bezitten. Hoe ondiger kennis van de theori steun ibij lonze schaatopractijk. Die van de theorie vooral niet op te itten als een groot aantal uit het hoofd leerde rijtjes zetten. Hoofdzaak is het kennen en jjpen van algemene regels en kenmer- Een speler met 6chaakaanleg (hoofd- en toegerust met goed begrepen retische beginselen, kan en zal het brengen. En zelfs met deze „theorie- ondwet" is 'het vaak eigenaardig ge ld! We zullen ons dienen te beperken enikele voorbeelden. Voorbeelden i t de theorie voorschrijft en waar iktijk dan ineens maling aan heeft. Jen van de alom bekende regels luidt: Ireng de dame -vooral niet te gauw in spel". Temidden van alle nog aan- szige lichte stukken dreigt zo gauw het dat ze verloren gaat. De grote Aljechin wist dit natuurlijk k En hij speelde bijv. deze partij: Wit: dr A. Aljeohin. Zwart: H. Wolf. Tournooi te Pistyan 1922. d2d4, d7d5; 2. Pgl—f3, c7—c5; c2c4, c5Xd4; 4. c4xd5, Pg8f6; 5. Jxd4, a7—a6; 6. e2—e4! (offert e4 om te behouden. Maar de d-pion is dan isoleerd en ,de theorie" waarschuwt artegen. Toch speelt Aljechin 't>; 6. 6xe4; 7. Ddl—a4t (tegen de algemene gel hierboven genoemd!) 7Lc8 8. Da4b3, Pe4—c5; 9. Db3—e3 (dat n.b. 3 zetten achter elkaar met lfde stuk en dat in de opening. Ook al gen de -theorie!) 9g7g6; 10. Pd4 Dd8c7; 11. De3—c3! Th8—g8 (om b4 et Lg7 te beantwoorden); 12. Lel—e3, b6; 13. Pbl—d2. Lf8—g7; 14. Le3—d4, !7xd4; 15. De3xd4 Hoe is, na dit flhaald spotten met de aloude, geves- gde -theorie, de situatie! Met Le2 en "I is wits ontwikkeling voltooid, wit ft twee open lijnen voor zyn torens, nwart kan niet meer rockeren, en 1 d-5 belet verdere ontwikkeling. Er ilgde nog: 15Ld7—bó; 16. Lf-lxbö, IX.b5; 17. 0—0. Ta8—a4; 18. b2—h4, Dj?7 - !Q. a2a3, Pb8—d7; 20. Tfl—el.) e8—f8; 21. dó—d6!, Pc5—e6; 22. TelX (stormrijp), f7xe6; 23. Pf3gó, Dd8 (op 23eó; 24. Ddó, De8; 25. Pe6t. f26. Pc7t, Ke6; 27. Df3t); 24. PgóX Kf8—f7; 35. Pe6—g5t, Kf7—f8; 26. dó, Tg8g727. Pg5—e6t, met her- ering van de kwaliteit. De plus^pion- men. Na nog enige zetten gaf 'art op. De Antwerpse Fordfabrieken pro- thans 40 wagens per dag en de hryslerfabrieken 24 personenauto's, als- ede 3 tot 4 vrachtwagens. Tot 1 Juli is productie door orders verzekerd. De toren van de Ned. Herv. Kerk te Leimuiden is spitsloos. De dorpers vinden het steigerwerk en alles, wat zich er in afspeelt, wel interessant, maar ze verlangen toch naar het moment, dat het laatste latje naar beneden komt. En dat zal wel ongeveer eind Juli zijn. Foto N. van der Horst. „Zo'n korte-golf-uitzending wie luistert daar nu naar?" Er zit toch meer in dan men zou denken Zo'n korte-golf-uitzending, wie luistert daar nu eigenlijk naar?" Deze vraag ordt de heer G. Sluizer, programmaleider van de P.C.J.-zender, meerdere malen gesteld en hy poneert haar daarom ook in zijn bijdrage in het jaarverslag de stichting Radio Nederland Wereldomroep 1948. Het antwoord dat hij geeft, illustreert voldoende de belangrijke positie en het een dergelijk instituut. De heer Sluizer antwoordt, dat die korte golf er de planter in Indonesië, die wil weten, wat. er in het moederland ge beurt; de landgenoot in Centraal-Afrika, die naar concerten van het Concertge bouworkest verlangt; voor dat Neder lands schip in de Stille Oceaan, waar de bemanning zich rond de luidspreker schaart by een voetbalwedstrijd Neder landBelgië; voor het consulaat in Chi- iemand de nieuwsberichten uit Nederland noteert. Maar niet alleen voor hen is de korte golf het verbindingsmiddel by uit nemendheid met het verre plekje grond de Noordzee. Dagelijks komen bij de Wereldomroep tientallen brieven uit alle delen van de wereld vertellen,- dat Braziliaan geniet van ons Concert gebouworkest, dat een Nieuw-Zeelander causerieën over onze landbouw „most interesting" vindt, dat men in Spanje goede informaties waardeert, dat Voor-Indiër met heel zijn familie j trouw naar ons Happy Station-program- luistert, dat een Amerikaan uit San Francisci* de uitzending over onze In donesische politiek met belangstelling heeft gevolgdook al is hij het er i historische feiten worden per korte golf wereldkundig gemaakt. We denken aan de vele internationale con ferenties, die in 1948 in Nederland heb ben plaats gevonden, de gebeurtenissen rond de trooniwisseling, waarlbyi tiental len landen, dank zij de Wereldomroep medeleefden. Zo vond men ook in de afgelopen jaren en tot op heden in de republikeinse pers op Java dikwijls aan het begin van een artikel: „PCJ meldt Zonder zich er rekenschap van te geven luisteren honderdduizenden in Nederland oojc schier dagelijks korte-golfuitzendirigen, want aldus moet men toch het Strijdkrachtenprogramma uit Batavia en het praatje over de Ver enigde Naties van Bernard Person noe men, ook al worden deze uitzendingen gerelayeerd door Hilversum I of II. Een der zeelieden schreef onlangs, dat hij In India meerdere malen gehoord had, men van Holland slechts „cheese en PCJ" kende. Sluizer besluit met de op merking: „Wel, er zit toch wel meer in an men zo zou denken." In 1948 werd iedere dag 2*\ uur naar Indonesië, 2% uur naar Zuid-Afrika en .iur naar West-Indië uitgezonden in het Nederlands. Verder zal zo spoedig mogelijik aan de reeds toestaande uitzen dingen in het Engels en Spaans een Frans programma worden toegevoegd. Hetzelfde wordt opgemerkt ten aanzien de Oosterse talen, met name Ara bisch en Hindoestani. Het verslag spreekt voorts van een nijpend tekort aan ruimte, zowel voor uitzendingen als voor administratieve doeleinden. Het gebouw aan de Botha- laan in Hilversum is te klein. Ernstiger wordt genoemd, dat de kor'.e-golfzenders niet de kraoht kunnen optorengen, nodig zich te kunnen meten met de hyper moderne 100 zenders, die thans in steeds groter getale de internationale aether bevolken. Maar alweer is er hoop. t er zijn plannen ontworpen voor algehele vernieuwing van het Neder landse zenderarsenaal op de korte golf. aantal personeelsleden steeg tot 103. De uitgaven voor alle diensten van de Wereldomroep, uitgezonderd het beheet, de exploitatie der zenders, bedroegen totaal f 1.350 000, d.i. f275 per pro gramma-uur, hetgeen aanzienlijk minder is dan bij de binnenlandse omroep, waar kosten op ongeveer f900 per pro gramma-uur worden becijferd. zijn. Deze ultrakorte, beter: microgolven, laat men door een buisje met ammoniak damp gaan, waarbij een uiterst vernuftige eleetronische inrichting er voor zorgt, dat, als de microgolven door welke zaak ook de neiging zouden hebben, trillingsgetal te veranderen, dus niet meer volmaakt nauwkeurig met het aantal trillingen van de ammoniakdamp zouden overeenstemmen, dit niet alleen wordt geconstateerd, maar ook gecorrigeerd. Bij het gaan van de microgolf door a moniakdamp wordt haar trillingsgetal dus voortdurend gelijk gehouden van de trillingen in de ammoniakdamp. Daarmee wordt ook het kwartskristal, dat de microgolf opwekt, op de juiste trillingstijd gehouden en wordt tevens de tijdaanwijzing óp de atoomklok constant gehouden. Want deze vindt plaats door middel van electrische klokken, die net als bij alle kwartsklokken door de tril lingen van het kwartskristal worden ge regeld. Eén klok geeft de uren, minuten seconden aan; een tweede, ciale synchroonklok, geeft de onderdelen der seconden aan en wel met een derge lijke nauwkeurigheid, dat men zelfs schillen van nog geen 0,005 seconde met de astronomische tijd kan aantonen. De nauwkeurigheid en constant heid van de atoomklok overtreft die van onze moederklok, de draaiende aarde, met het tien- tot honderdvou dige; zjj bedraagt minstens één op de tien millioen, d.w.z. in vier maanden loopt de atoomklok hoogstens één seconde vóór of achter. In theorie kan zy zelfs een nauwkeurigheid van 1 op de 10 milliard bereiken, zodat zü dan in vier maanden niet meer dan Ö.001 seconden vóór of achter zou lopen, d.i. nog. géén se conde in de driehonderd jaren! De atoomklok is nu niet bepaald ee apparaat, dat geschikt is om in iedere kamer geplaatst te worden. Dit behoeft echter helemaal niet jammer te vinden, want aan de verregaande nauw keurigheid, waarmede de atoomklok de ijst, heeft vrijwel niemand be hoefte, behalve dan enkele astronomen de radiotechnici, wier taak het is, be paalde uit te zenden golflengten constant te houden. van die technische gebieden, waar vooral op aankomt, de tijd en het aantal trillingen per seconde met de grootst mogelijke nauwkeurigheid te kun- ïen meten en regelen, is de radio, inclu- iief televisie en' radar. Vooral voor het vliegwezen zal de atoomklok van veel be lang kurinen zijn. Want elk vliegtuig, waar ter wereld het zich ook bevindt, zal ten behoeve van zijn zend- en ontvang- installatie met grote nauwkeurigheid de juiste golflengte moeten aanhouden, wil het herkend worden en zijn communicatie met vliegtuigbases e.d. kunnen onderhou den. Misschien zal hét wenselijk zijn op verschillende plaatsen op 'aarde atoom klokken op te stellen om de vliegtuigen aldus de gelegenheid te geven overal ter wereld met grote nauwkeurigheid een standaard aantal trillingen te ontvangen daarmee hun eigen golflengte con stant te houden. (Van onze deskundige medewerker, de heer G. Docter, te Rynsburg.) In de jaren na de oorlog is de ziekten bestrijding in de plantenwereld verrijkt iet tal van nieuwe middelen. Enkele wan wil ik even nader bekijken. In de fruitteelt heeft men al ze bereikt met de ziektenbestrijding- Zonder de bestaande middelen zou het met d« productie van kw-aliteitsfrui-t nog niet zc best zijn. Ook in de groenten- er bloementeelt worden thans zeer veel be strijdingsmiddelen gebruikt. Telkens komen er nieuwe bij. Daarom is het goed op enkele belangrijke de aandacht to Het beste middel tegen insecten i: 'arathion (E.605 preparaten). De Coloradokever is betrekkelijk ongevoe lig. Het middel kan verstoven of ver spoten w-orden. Het percentage werk- bestanddeel loopt bij de verschil lende handelsmerken nogal uiteen, zodat met de bepaalde voorschriften elk merk rekening moet houden. Som mige spuitmiddelen laten vlekken op de bladeren achter. Gebruiken we echter het geëmulgeerde spuitmiddel, dan is dat niet het geval. In de bloementeelt is het te bevelen geëmulgeerde Para- thion te gebruiken. Tegen alle insecten kan het gebruikt worden in de bloemen teelt- In de groente- en fruitteelt mag deze middelen alleen gebruiken tot 4 weken voor de oogst. Ter bestrijding de draaihartigheid in de kool werd tot nog toe steeds pyridinezeep ge bruikt. Parathion is echter minstens zo goed en aanmerkelijk voordeliger. Het is de tijd weer voor spuiten om deze draaihartigheid. die veroorzaakt wordt door de koolgalmug. tegen te gaan. Het. mag tijdens het spuiten Het was op een Zaterdag, dat nemertje, wonende in een der vele dorp van Zuid-Holland, zuchtend echtelijke bed verliet om zich aan dagelijkse arbeid te begeven. Zijn vr had zich reeds geruime tijd tevoren de koesterende warmte van het bed ont trokken om zich met vrouwelijke ijver op de wekelijkse was te wërpen. Geeu wend begaf de bouwer zich naar do plaats waar hij na gedane arbeid zijn werkjasje ophing, doch met enige gerustheid constateerde hij, dat zijn jasje niet op de gewone plaats hing. Niet' dat het jasje zo kostbaar was. maar de por tefeuille had hij er in laten zitten die portefeuille bevond zich een groot deel van zijn bedrijfskapitaal, nl. tien bankbiljetten van honderd gulden. .Vrouw, heb jij mijn werkjasje hangen?" was toen zijn hoopvolle vraag, i man, dat jasje was zo vuil, dat ik naar in de wasmachine heb gestopt. Hier heb je een schoon werkjasje". i een razende schoot de man op de wasmachine af om zijn jasje uit het ap paraat te redden en zijn vrouw zag met erwondering aan. dat hij zijn handen an het hete water brandde. Uit de verwijten van haar man bleek haar al gauw, welke ramp er was ge schied en ze kon zichzelf wel om haar hoofd slaan, omdat zij verzuimd had de zakken van het jasje om te keren, al- is dit kledingstuk aan de reinigen- - in dit geval vernielende wer king van de wasmachine toe te vertrou- De wasmachine werd onmiddellijk stop gezet en met pijnlijke zorg viste de ,v uit het hete water een brijachtige papiermassa, zijnde de overblijfselen v< fel betreurde tien bankbiljetten, man deed, wat men altijd in moei lijke gevallen doet, hij ging naar de po- van zijn woonplaats en vertelde daar zijn droevig wedervaren, waarbij hij met hopeloos gebaar het door hem medegenomen papierpapje toonde. Nu wil het geval, dat de politiecom- mandant ter plaatse de zoon is van een der personeelsleden van de Haagse tech nische opsporings- en herkenningsdienst. Deze vader was juist bij zijn zoon op bezoek en hoorde het sombere relaas mede aan. Hij vertelde zijn zoon, d door de chef van genoemde dienst, hoofdinspecteur W„ reeds enkele mal< soortgelijke gevallen waren behandeld hy vermoedde, dat génoemde hoofd inspecteur zich ook voor dit geval wel interesseren. Zijn zoon verzocht hem daarop de zaak aan de heer W. voor te leggen en gaf hem daartoe de overblijf selen van de bankbiljetten mede. Hierby voegde hy ook de stukjes papier, welke hij met een fijne zeef later uit het water de wasmachine had opgevist. Op deze toevallige wijze kwam deze zaak dus bij de Haagse politie terecht. De heer W. nam een duik in de stoffe lijke resten van wat eens onder meer de portefeuille hadden zich nog an dere, minder waardevolle papieren be vonden eén kapitaal van duizend gul- /as geweest en bij rapport legde hij de resultaten van zijn onderzoek vast. Uit dit rapport nemen wy het volgende „Opheb ik ontvangen vaneen papiermassa van een hoeveelheid Neder landse bankbiljetten. By deze biljetten zouden er tien van honderd gulden zijn Bij onderzoek bleek, dat op slechts enkele stuk jee pepiar nog van kleurdruk aanwezig waren; aa achterzijde van een dergelijk stukje pa pier is geen kleur of tekening te onder scheiden. Onder deze resten is geen stukje v op serieletters met een getal voorkomen. Overblijfselen van bankbiljetten var andere waarde dan honderd gulden zijn niet aangetroffen". In totaal werden er vijf stukjes gevon den, waarvan met zekerheid kon worden verklaard, dat zij afkomstig waren drie verschillende biljetten, doch de overige deeltjes hadden mogelijk tot dezelfde biljetten kunnen behoren, papiermassa en de vijf daaruit te schijn gekomen deeltjes papier werden gefotografeerd, waarna het rapport met de foto's werd voorgelegd aan <je Neder landse Bank te Amsterdam. De aannemer, die de duizend gulden al afgeschreven had, werd van de stand van zaken op de hoogte gebracht en vrezen en beven wachtte hij de beslis sing van de Nederlandse Bank af. Groot was zijn vreugde, toen hem enige tijd later vijfhonderd gulden werd uitbetaald, tweehonderd gulden meer dan waarop hij had durven rekenen. In zijn gezin worden sedertdien alle kledingstukken van onder tot boven be keken, alvorens ze in het reservoir var de wasmachine worden geworpen. ALLE GEROOFDE LOCOMOTIEVEN UIT DUITSLAND TERUG. Blykens het derde verslag van het Commissariaat voor de Nederlandse eco nomische belangen in Duitsland, zijn alle geroofde locomotieven, rijtuigen en groot aantal goederenwagens terug, als mede nagenoeg alle tramwagens. Van de 3354 geroofde schepen zijn er 2200 terug. Van 500 is de verblijfplaats onbekend. To- is onze vordering 25.7 milliard. Daar- is thans f 389 millioen gerestitueerd (12 pet.). De p.-f. bü de R. v. Cassatie conclu deerde tot verwerping van het beroep de ter dood veroordeelde Amster dammer H. E. de Gruyter, die bij de D. en de Grüne Polizei werkte. In A'dam is, 56 jaar oud, overleden de hoofdstationschef-inspecteur le kl. der N. S., aldaar, J. J. Visser. Een brand heeft Woensdagavond deel van de nieuwe gebouwen van .Agence Maritime Internationale" Antwerpen verwoest, met grote v< raden rubber en katoen. Engeland heeft thans officieel Poolse nota verworpen, waarin tegen de arrestatie op het ss. „Batory" van de 'st Gerhardt Eisler werd gepro- Notaris D. C. van Werkum te Hein- kenszand is op verzoek eervol ontslagen. Dezer dagen zullen de telefoon kabels tussen .Noord-Holland en Texel, evenals die tussen de andere Wadden eilanden, worden nagezien. Vincent vertrok gisteren per K.L.M. naar Zürich om deel te nemen een festival van de Basler Sang- Nadat (zoals gemeld werd) 49 Friese coöp. zuivelfabrieken geheel t.b.c.-vrije melk zyn gaan leveren, zullen nu ook tien fabrieken in Drente, een aaneen gesloten gebied vormende, geheel vrij ven tb.e.-besmetting. I Parathion niet te koud zijn. Ongeveer 70 gr. F. is de beste temperatuur. Aan de andere kant moet men voorzichtig zijn met bladverbranding, welk verschijnsel op kan treden bij te felle zonbestraling. Op zonnige dagen moet men daarom nie: te vroeg spuiten. Parathion is minstens zo vergiftig als nicotine. Geconcentreerde dampen zyn voor de ademhalingsorganen gevaarlijk. In de groenteteelt wordt ook veel gebruik gemaakt van H E.T.P.- m i d d e 1 e n. zoals Lirohex, Mortopal, Vapotone enz. Deze middelen zijn even giftig als nicotine, maar ze hebben voor groenten het grote voordeel, dat ze na het gebruik snel hun giftigheid verliezen. Het klaargemaakte middel moet dan ook direct verspoten worden. Op sla zijn er bijv. behoorlijke resultaten mee te be reiken, als de sla nog geen krop vormt en ais de luis er net in valt. Dit is te zien aan de vele exemplaren vleugels. De latere generaties verliezen de vleugels. Zit er veel luis in sla, die al een behoorlijke' krop heeft, dan is er weinig meer aan te doen. De H.C.H. of 666-pveparaten zijn uit stekende middelen tegen veel insecten soorten. In de groenteteelt worden deze middelen weinig gebruikt, omdat muffe, onaangename smaak aan de ge wassen geven. Een handelsmerk deze preparaten is Hexyclan. Thans ge bruikt men dit middel vaak tegen onge dierte in de grond- Ritnaalden of koper- nen, emelten, aardrupsen en mil- lioenpoten worden er door gedood. Het middel bevat dan een zware draagstof, zodat het niet stuift, maar direct op de grond valt. Men harkt of schoffelt het middel in. Men mag op deze grond binnen twee jaar niet terugkomen wortel- en knolgewassen, zoals aard appels. bieten, kroten en peen. Deze producten worden op deze grond onge nietbaar. D.D.T. en nicotine zijn ook nog steeds uitstekende middelen tegen bepaalde ongedierten. In de bloemisterij laat ver spoten D.D.T. soms vlekken op de blade ren achter of verlaagt de handelswaarde door blad- en bloembeschadiging- Dit laatste is het geval bij het gebruik geëmulgeerde D.D.T. VRIJDAG 10 JUNI 1940 Een Juni-menu In Juni hebben we de nieuwe haring, volop voorjaarsgroenten en het eerste verse fruit: dit zijn wel levensmiddelen, waarvan we volop profiteren moeten! Bij onze nagerechten ruimen we dan nog liefst een grote plaats in voor melk, kar nemelk en yoghurt. Met deze ingrediën ten'kunnen de maaltijden in de zomer fris en smakelijk worden, zodat ook bij warm weer iedereen met eetlust aan tafel komen zal. Een weekmenu in Juni zou er als volgt uit kunnen zien: Zondag: heldere groentesoep. tuin bonen. varkensvlees, aardappelen custardvla met aardbeien; Maandag: bloemkool, koud vlees, over gebleven van Zondag en jus. aardappelen vruehtengruel; Dinsdag: sla. nieuwe haring, gebakken aardappelen gort met stroop-saus; Woensdag: stampot rauwe andijvie, el havermoutpap: Donderdag: spitskool, gebakken lever worst, aardappelen yoghurt: Vrijdag: gebonden spinaziesoep wor teltjes. vis, aardappelen, peterseliesaus: Zaterdag: zomerbfetjes, bruine bonen, aardappelen karnemelksepap. Wij laten hier enige zomerrecepten sor vier persoenen volgen: Aardbeien-nagerecht: 4 beschuiten. 500 g aardbeien, suiker, a liter yoghurt. De beschuiten beleggen met gewassen i schoongemaakte aardbeien en wat suiker over de vruchten strooien. Elka beschuit op een bordje of glazen schotel- e leggen. De yoghurt opkloppen met at suiker en over iedere beschuit een deel ervan gieten. Ze garneren met wat achtergehouden aardbeien. Groentesoep met rijst: IVa liter water. 1 mergpijp, wat zout, 35 g rijst. 100 g gemengde soepgroenten, (wortel, prei. ui. doperwtjes, bloemkool, selderij, peterselie, peultjes), aroma, bo ter of margarine. Van het water met de mergpijp en wat zout bouillon trekken. De soepgroente >ren in de boter of margarine en deze. evenals de gewassen rijst, aan de bouillon toevoegen. De soep Vi uur zacht jes laten doorkoken. De soep op smaak afmaken met wat gehakte peterselie en Groentekoekjes: (4 stuks als voor gerecht of bij de koffietafel). 125 g soepgroenten. 25 g (plm. 3 eet lepels) bloem. Va dl (2Vs eetl.) water, iets •oma, zout, wat boter of margarine. De groenten wassen, fynsnijden (men kan ook gesneden soepgroente nemen) en met het water met een weinig zout een paar minuten koken, zodat ze nog knap perig blijven. De groenten vervolgens la ten uitlekken. De bloem aanmengen met het water tot •n gladde massa Wat aroma en zout toevoegen en de groente hierdoor mén- gen. Van deze massa in de koekenpan met wat boter of margarine koekjes bak ken. Gecombineerde manoeuvres in het Moezeldal Volgens de New York Times van giste- in zullen eenheden van de luchtmacht i kleine onderdelen van de landmacht der V.S. in het laatst van September met troepen van Frankrijk, Engeland en de neluxlafi-den manoeuvres houden het Moezeldal tussen Koblenz en Mainz. De troepen van de Beneluxlanden zouden alleen in de verte meedoen, binnen de eigen grenzen. Van bevoegde Ned. zijde kon men hieromtrent nog geen nadere gegevens verstrekken. Mr J. Wiethoff is op verzoek eervol ontslagen als pl.v. rechter in de A'damse rechtbank. Ter haring - de wijde zee vooruit! Varenhet zit de Katwijker in 't hart. Geen wonder, dat hét grote mo ment, de eerste uitvaart van de haring vloot, zo intens wordt beleefd door jong en oud. De ouderen, die nog eens de her inneringen ophalen uit de tijd van oude bomschuiten, en de jongeren, die deze dagen over niets anders spreken dan over loggers, motoren en nieuwe haring: En niet te vergeten de spanning, die er is over de kansen van de jagers. En eindelijk is het zoverhet zee gat uit! Koers: Noord. Ruim anderhalve dag zullen de „karren" volle kracht voor uit draaienop jacht naar de ziluerem buit! Saai, die uitvaartIntegendeel, vol af wisseling. Rond om je heen overal log gers, die, zich losgemaakt hebbende uit de gezamenlijke start, uitwaaieren over de grote zee en diep hun neus door de golven laten snuiven. Allen in Noorde lijke richting. Sommigen loop je in en stoom je voorbij. Groeten over en weer: „Goeie stoom en goeie visserij!" Weer anderen hebben een zwakkere broeder uit hun combinatie op sleeptouw genomen en proberen zo de strjjd te volgen. Bak- die hun zeilen hebben bijgezet en dan gaat het letterlijk en figuurlijk „voor het lapje". Hierboven een plaatje van de „Kees" (KW 124), die z'n best doet voor aan de kop van de Katw(jkse vloot te Ondanks het druilerige weer en regen vlagen is het een genot deze uitvaart mee te maken. Het contact met de wal is reeds lang verbroken door het zware wolkendek, dat ieder vergezicht ons ont neemt, maar toch krijgen we nog een ver rassing, een laatste groet, wanneer laag over onze masten de Dakota heen raast en wij de wuivende handen voor de raampjes beantwoorden met een krach tige stoot op de fluit (waar ze natuurlijk niets uan hoorden). Wanneer we na het middageten boven dek komen, is de zon doorgebroken en het is nu zelfs een feestelijk gezicht! Blinkend wit kuiven de golven. En de schepen, keurig opgeschilderd en tot in de puntjes opgetuigd, jagen over de grote vlakte. _Z^Zlpooien ze het boegwater ver van zich af. Trots, omdat ze doel uitmaken de prachtige Katwijkse vissersvloot, die toch niet verdient, steeds r:" DE HARINGVISSERIJ IN WOORD EN BEELDzo zouden wij deze serie praatjes bij plaatjes kunnen noemen, die we vandaag en morgen beginnen en voorlopig elke Vrijdag en Zaterdag zullen voortzetten. Men zou bü sommige artikeltjes ook kunnen spreken van de „avonturen der Baline zen", maar die titel gaat toch voor de hele reeks niet op!! Want vanzelfspre kend zal de Katwijkse fotograaf Dick Kr up t ZO onderdehand veel vertellen van het leven aan boord van de KW 129 (Bali), doch dan toch niet omdat het de Bali is, maar wel omdat het over de harin'gvissery gaatnatüür- lijk de haringvisserij met een Kat wijkse logger. Om onze lezers wat tot „rust" te doen komen, hebben even met het plaatsen van de serie wacht. Buitenstaanders zouden mis schien menen, dat het nieuws daar door is verouderdde ingewyden weten wel, dat het elke dag „niei is, wat zal worden beschreven. Omdat het elke dag wéér zo gaat! Behalve uiteraard de spanning om de Eerste Nieuwe. En: avonturenja ook hebben ze op de Bali beleefdOok daarvan zal de heer Krup: ons i tellen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3