Jlieuwc Jüei&srtjc OTouranl TIEN STEMMEN Te elfder ure laat Wisjinsky de zaak toch niet vast lopen Wist U FRUDAG 10 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mllimeter (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7835 HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLA D Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlcfï Is Qfieblcoen mijn bert ia tcgtjenspoet" beslisten in Ter Aar Zie pag. 2 Al weer een verrassing te Berlijn De vier militaire commandanten zullen uiterlijk 13 Juni besprekingen inz. opheffing blokkade voltooien Wisjinsky heeft zich eerst vier en een half uur verzet tegen het voorstel van Dean Acheson, om gezamenlijk of afzonderlijk de vier militaire commandanten te Berlijn opdracht te geven, uiterlijk 13 Juni de besprekingen over de opheffing der blokkade te voltooien. En eerst in het laatste half uur, toen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken het plan opperde, om dan maar het debat over „Berlyn" te staken, ging Wisjinsky met het voorstel accoord. De voorgestelde Instructies zullen dus aan de Berlijnse commandanten verzonden worden. Volgens A. P. ontving Wisjinsky ter conferentie een document en sprak: „Ik beschik thans over de gegevens, die ik nodig heb." Waarop een lid der Ameri kaanse delegatie opmerkte: „Hij moet ze per postduif gekregen hebben". Het tegenvoorstel van Wisjinsky luidt vol gens Reuter, dat deze gedeeltelijk heeft ingestemd met het plan van Dean Ache son, want dat de ministers ieder afzon derlijk opdracht aan de militaire bevel hebbers hunner regeringen te Berlijn zullen verstrekken. Dit besluit wordt het meest „tastbare" resultaat genoemd, sinds het begin der conferentie op 23 Mei j.L Toen de zitting twee en een half uur aan de gang was, verscheen Bevin aan de conferentie-tafel, om zijn plaats als hoofd der Britse delegatie wederom in te nemen. Hij had te Blackpool de jaar lijkse bijeenkomst van de Labour-partij bijgewoond. In de loop van de zitting werden voorts verrassende Russische voorstellen, tot het invoeren van de Oostelijke mark als enig betaalmiddel te Berlijn, zonder in teresse aangehoord en afgewezen. Wisjinski's voorstel was gebaseerd op de directieven van Moskou van Augus tus 1948 en op de aanbevelingen van de „commissie van deskundigen" uit de Veiligheidsraad, waarover hij zelf nota- bene zijn veto had uitgesproken! Het westelijke standpunt verzet zich er tegen, omdat door de opzet der Russen het standsbestuur van Berlijn thans in tweeën gesplitst is en dus een enkele munteenheid onmogelijk kan worden in gevoerd. Op een gegeven moment, ver klaarde Wisjinsky zelfs: „als de weste lijke ministers weigeren te bespreken, wat de agenda voorschrijft, kan de con ferentie net zo goed gesloten worden"., Later bleek, dat de Rus het niet zo kwaad bedoeld had! Maar één ding is zeker, dat Dean Acheson er meer dan genoeg van had, tijd te verspillen me*, „beuzelachtige en onvruchtbare bespre kingen". Natuurlijk heeft het onver wachte besluit van de Rus, om zioh te elfcier ure achter het voorstel der weste lijke ministers te plaatsen, ter voltooiing de Berlijnse besprekingen over de blokkade, op a.s. Maandag, grote ver wondering gewekt, maar men conclu deert er uit, dat hij toch thans niet wilde :uren op een volkomen impasse. De Oostenrijkse minister van buitenl. zaken, dr Gruber, heeft met Wisjinsky een „on der-onsje" gehad en zou hij er op heb ben aangedrongen, al het mogelijke te doen, om een overeenkomst met het Westen over Oostenrijk te bespoedigen- Schuman zegt in een artikel, voorko mende in l'Aube, dat de Russische be dreiging van de vrede in Europa, slechts de blinddoek is. om de aandacht van Azië af te leiden Ook Lenin .had tot uit spraak: „de kortste weg van Moskou Parijs leidt via Peiping en Cal cutta!" Uitspraken van Bevin op het Labour-congres Over het ATLANTISCH PACT: „de grootste stap op het gebied van collectieve veiligheid in de geschiedenis". PARIJSE CONFERENTIE: „er wordt veel gepraat, maar het is mogelijk, dat er nog iets uit voortkomt". DUITSLAND: „Je kan nooit weten, over 20 a 40 jaar kan Duitsland wel weer de aanvaller zijn. Echter moet Duitsland zich zelf weer leren voeden". RUSLAND: „Er is nog nooit een dic tator geweest, die niet over vrede praat te. als hij zich op oorlog voorbereidde. Laat U niet misleiden". CHINA: „Ik geloof niet, dat men het beste uit een volk haalt, als men pro beertburgeroorlogen" als een instru ment in de buitenlandse politiek te ge bruiken". GRIEKENLAND: „Niemand onzer wil daar een ogenblik te lang blijven, nadat de Russische vinger is opgelicht, en het vechten ophoudt, is de Griekse integri teit verzekerd voor.... alle tijden". INDONESIë: „Ik hoop, dat binnenkort de Nederlanders daar hun problemen Zullen oplossen en er vrede wordt geslo ten". (Wij danken U Red.). Also sprack Bevin! Britten stellen ultimatum over ontmanteling De Engelsen hebben gisteren de Duit sers, die protesteren tegen de ontmante ling van elf chemische fabrieken in de Britse zone, een ultimatum gesteld. Het verzet moet Zondag a.s. te middernacht afgelopen zijn. De Britten hebben mee gedeeld, dat de vier fabrieken, die voor onmiddellijke ontmanteling in aanmer king komen, gesloten zullen worden, in dien het verzet aanhoudt. Nog gisteren hebben 20.000 personen in stromende regen tegen de ontmanteling van de fabriek te Wanne Eickel geprotesteerd. Vandaag stellen wij U voor: P. BRANDHORST (links), Schenkelweg 23, Zoeterwoude Brandhorst vertoeft sinds twee maan den in Indonesië en heeft daar 8 Juni zijn le verjaardag onder de tropenzon gevierd. Ingedeeld bij het 42e A.A.T.-a peloton is zijn standplaats het prachtige Soerabaja. Het is bijna vanzelfsprekend, dat Piet, hoewel hij voorlopig nog twee jaren tro- pendienst voor de boeg heeft, toch al met ongeduld naar huis terug verlangt. D. OUDSHOORN (rechts), Petronella van Saxenstraat 6, Rijnsburg. Nagezwaaid door moeder en meisje, vertrok Daan midden Februari 1948 per „Sloterdijk" naar de tropen, waar hij be gin Maart aankwam. Op de foto glimlacht hij; zeker dacht hij toen al aan z'n ver jaardag op 8 Juni, want ter gelegenheid van dit feit moest z'n thuis in Rijnsburg natuurlijk een plaatsje hebben. Vele malen is Daan overgeplaatst. Ook heeft hij gediend te Hollandia op Nieuw- Guinea. Nu zit hij in Bandoeng, waar hij in zijn kwaliteit van ordonnanse de hoog geplaatste personen rijdt. Het bevalt hem best; Bandoeng is een preitige stad met een heel goed klimaat. Hij hoopt er tot het eind van de diensttijd te blijven en dan met aangename herinneringen naar t'n vaderland terug te keren. Heden formele bijeenkomst te Batavia Een Aneta-telegram uit Batavia doet verwachten, dat er heden beslissingen op til zijn, want het meldt, dat er een formele bijeenkomst zal zijn van de Nederlandse en de republikeinse dele gatie onder auspiciën van de Unci. De sultan van Djokjakarta is heden per vliegtuig te Batavia aangekomen. Pantserwagens op de Indische spoorwegen Aneta seint uit Bandoeng, dat de Staatsspoor pantserwagens heeft gebouwd om de onveilige baanvakken te be waken. Men heeft gebruik gemaakt van het pantser der oude overvalswagens van de stadswacht. Moordaanslagen op Pinksteren Nabij Garoet heeft een bende op Tweede Pinksterdag enige auto's be schoten, waardoor in het geheel drie isen het leven hebben verloren, onder de employé P C. Q. van „Lindeteves" te Batavia. In een militaire auto kwam militair om het leven en twee per- n liepen wonden op. De bestuurder een taxi werd gedood en een inzit tende gewond. BOSSCHE TAXI-CHAUFFEUR VERONGELUKT. De 29-j. taxi-chauffeur J. van K. uit Den Bosch is in de gemeente Geffen (N.B.) gedood, toen hij met zijn auto tegen een stilstaande tractor met hangwagen reed. Hij zou de volgende maand in het huwelijk zijn getreden. De enige passagier werd met een gebroken arm en been in het ziekenhuis te opgenomen. In New York werd een proef genomen om de stad by avond met behulp van speciale lichtkogels te fotograferen. De lichtkogels waren elk 50 millioen kaars sterk en werden uit een vliegtuig losgelaten. De bewoners waren te voren, door middel van publicaties, van de proeven op de hoogte gesteld. Vrije prijzen hebben een dalende tendenz Distributie-opheffingen verliepen zonder grote schokken Een gevolg van het distributiesysteem is geweest, dat het gebruik van haver mout per persoon meer dan verdubbeld is. Voorts hebben shagtabak en sigaret de Eigaar voor een groot deel verdron gen. Hoe is nu het verloop geweest van de prijzen en de consumptie van die ar tikelen, die zijn vrijgegeven? In het alge meen kan men zeggen, dat kort na de opheffing der distributie van een aantal levensmiddelen een kort tijdperk volgde, waarbij zowel de prijs als consumptie de neiging hadden iets aan te. trekken, doch dat daarna een redelijk consumptiepeil bereikt werd en de prijzen niet boven die, welke tijdens de distributie golden, uitkwamen. En zelfs daar beneden ge raakten. Een uitzondering hierop vormen de peulvruchten. Het benzineverbruik steeg na de distri butie tot 50.000 ton per maand (tijdens de distributie 26.000 ton en voor de oorlog 35.000 ton). Voor smeeroliën en vetten luiden deze cijfers resp. 5000 ton per maand, 3700, 5000; voor petroleum 22.300, 22.700, 21.000 ton per maand; voor zeep 2100 (tonnen vetzuur per 4 weken), 2500 en 3750, Amerika voelt zich bedreigd door Brits-Argentijns handelsaccoord Protest uit Washington in de Engelse hoofdstad. De Ver. Staten hebben bij Engeland geprotesteerd tegen de jongste handels overeenkomst van Engeland met Argen tinië, daar het verdrag in strijd zou zijn met de handel op concurrentiebasis. Volgens kringen in Washington wordt door het voor 5 jaar geldende accoord de Argentijnse markt vrijwel gesloten voor verschillende Amerikaanse goede ren. Zoals bekend is, zou Enge Argentinië landbouwmachines, brand stof, olie en andere petroleumproaucten en heelfabrikaten leveren, in ruil v voedingsmiddelen, vul. vlees. Zowel Londen als in Buenos Aires is het protest als een volkomen verrassing gekomen. De Engelsche autoriteiten verklaarden, de nota zorgvuldig te zullen bestuderen. Het verdrag is niet definitief onder tekend- ANTWERPSE PAKHUIZEN UITGEBRAND. De pakhuizen van de Belgische „Com pagnie Maritime" te Antwerpen wesden gisteren door een zware brand geteisterd. De schade wordt op 20 millioen francs geraamd. Nederland stond weggedeelten aan Duitsland af By Bergen en by Millingen. Inderdaad heeft Nederland bij de grenscorrecties op twee plaatsen een ge deelte van een weg aan Duitsland afge staan. Namelijk bij Bergen (L.), waar meter en bij Millingen, waar pl.m. 500 meter Duits werd. Technisch was in deze gevallen geen andere oplossing te vin den, terwijl bij Bergen bovendien het grensbeloop altijd onzeker is geweest. De verklaring in de Tweede Kamer, dat de Regering zich absoluut schrap heeft gezet tegen gebièdsafstand, sloeg op enkele correcties, waarbij mqn van Britse zijde stroken wilde ruilen waarop Neder landers woonden. Indien de grenscorrec ties bij het vredesverdrag niet mochten worden erkend, dan zal de oude toestand automatisch worden hersteld. Aldus deelde minister Drees mede op vragen het Tweede Kamerlid baron van Voorst tot Voorst. DEWEY WEER NAAR HUIS. Thomas E. Dewey vertrok vandaag uit Le Havre per schip naar New York. INDONESISCH BEVEL OVER ONZE TROEPEN De Nieuwe Leidsche Crt. ver neemt, dat het kabinet overweegt, de functie van hoofd van het departement Oorlog in Indonesië en de functie Legercommandant aldaar te schei den- Het motief zou zijn, dat men lering wil trekken uit het feit, dat generaal Spoor zich heeft overwerkt. Het eigen lijke motief echter zou zijn, dat men een Indonesiër aan het hoofd van het depar tement wil plaatsen. Weer een vliegtuig bij Valkenburg neergestort Gistermiddag is een vliegtuig van het type Auster, dat te vier uur was ge start, vlak na de opstijging neergestort en duinpan op ongeveer 800 meter bet terrein van de Leidse Duinwa termaatschappij. Het toestel brak in ën. De twee inzittenden kwamen er wonder boven wonder goed af. Een van hen kon zelfs lopende naar het vliegveld terug; de ander moest per brancard ver voerd worden, maar was in de loop vai de avond alweer aan de beterhand. Auto bij De Lier over de kop: oude heer er onder gedood Op de Woudseweg tussen Delft ei Schipluiden moest de bestuurder vai een personenauto gistermiddag krachtig remmen, omdat de 74-jarige heer F. Alsemgeest uit Schipluiden plotseling de weg overstak. De auto sloeg ove kop en kwam terecht op de heer Alsem geest, die vrijwel op slag werd gedood. Drs W. Bos blijft in arrest Het Haagse gerechtshof heeft de be schikking van de rechtbank bevestigd, waarbij de gevangenhouding was bevo len van de onlangs gearresteerde refe rendaris ter gemeente-secretarie te Den Haag, drs W. Bos. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt wordt ex-burgemeester Visser niet meer verpleegd in Endegeest doch verblijft hij al enige tijd in het Huis van Bewaring te Den Haag. Dat tegen hem geen strafvervolging zou worden ingesteld, zoals een der bla den gisteravond verzekerde, komt om dan ook wel erg zonderling voor. Nog 2500 Nederlanders willen naar Australië Vervoerscapaciteit echter beperkt tot 50 man per maand. In het laatste half jaar zijn ongeveer 1000 Nederlanders naar Australië geëmi greerd en velen hunner schreven, dat hun verwachtingen daar werden over troffen. Thans staan nog 2500 landgeno ten op het wachtlijstje. doch de vervoers capaciteit bedraagt momenteel slechts 50 personen -per maand. Eerst gaan de echtgenoten en later volgen vrouwen en kinderen. Op het ogenblik is echter reeds de helft van de in ons land achtergeble ven vrouwen en kinderen naar Australië vertrokken. Voor administratieve krach ten is er geen emplooi meer, wel voor boeren en geschooldearbeidskraohten in diverse beroepen. Communisten verloren nog vijf zetels Thans bij raadsverkiezingen In Noord-Holland Deze week zijn in twaalf Noord-Hol landse gemeenten raadsverkiezingen ge houden en ook deze zijn een groot fiasco geworden voor de CPN. In vijf gemeen ten verloor zij een zetel: in St Pancras (de enige), in Anna Paulowna, üpendam, Wieringerwaard en Weesp. Terwijl de overige partijen zich over het algemeen wisten te handhaven, ver loor de P. v. d. A. in vier plaatsen een zetel en won er één in St. Pancras. Inmiddels werden ook in andere plaat- n verkiezingen gehouden. In Barneveld boekte de ARP winst ten koste van de SGP, in Hummelo en Keppel won ARP CHU de zetel van de Dissidenten, in Ber- kenwoude (Z.H.) won ARPSGP een zetel van de WD, de raad van Nieuw koop bleef ongewijzigd, in Baarland (Zld.) bleef het totaal-aantal van de Prot. partijen gelijk (3), terwijl thans alleen ARP en SGP samengaan (2), terwijl Kerkwerve en Zonnemaire in Zld. de zelfde raad houden. Ook Goudswaard (Z.H.) houdt de zelfde raad, terwijl in Nieuw-Beyerland de ARP een zetel aan de SGP moest af staan (thans beide 2). Het uiteengaan van CHU en ARP in 's-Graveland heeft tot zetelwinst geleid: CHU heeft er thans 2 en ARP ook 2, tot nog toe samen 3, Gemeentebelangen ver liest er een van z'n beide zetels door. Over het algemeen valt dus een terug gang waar te nemen b(J CPN en P.v.d.A. ten bate van de overige partijen. Ontving H.M. de Koningin reeds op 20 Mei nieuwe haring van de Kw. 227 „Karei Doorman" gisteren werd op Soestdijk, volgens traditiede échte, rijpe „Koninginneharing" aan de Vorstin aange boden. De vaatjes zijn afkomstig uit de lading van de VI. 208 „Frieda". De Rijksopperkeurmeester, W. Don, heeft de haring uitgekozen. V.l.n.r. de heren H. van Roon, schipper van de „Frieda"; W. Don, Rijks opperkeurmeester en Van Dijk (zie ons bericht op pag. 2) Ons hart zij brandende in ons... Prinses Wilhelmina: „....deze donkerste ure der mislukking helpen omzetten in een volkomen keerpunt PRINSES WILHELMINA heeft gis teravond. om half acht voor de beide radio-zenders de volgende rede uitge sproken ter gelegenheid van de Pink- stertijd: „De Heilige Geest door God me\ Pinksteren gezonden, moge ons niei slapende vinden, in droomen verzon ken, over dingen die vergaan, zélfvol- daan bij het gedenken van hetgeen door ons niet wordt betracht. Laten wij ons hoeden voor groolste fout, die een mensch begaan kan, door waar en diep geloof te warren met geijkte termen en gods dienstige begrippen. Dat Gods geest ons klaar wakker vinde, bereid te ,jtaan" voor wat ons wachten moge en voorwaarts te gaan. i Immers hoe kan de Heilige Geest woning bij ons maken en hoe kunnen wij Zijn taal spreken, „de taal, die ieder hart verstaat", indien ons hart niet hongert en dorst naar deze hemel- sche gave met achterstelling van alle andere wenschen en verlangens? Tenzij ons hart brandende in ons is, bewust en vol vertvachting om daarop weerklank te geven, hoe kan die hei lige kracht ons opheffen tot Hem, Wiens komen de verlossing onzer zie len beteekerit? Want is dit niet het waarmerk van Zijne heilige tegenwoordigheid, dat de verlossing daadwerkelijk voor i oogen geschiedt, terwijl toch geen ons die kracht bezit en geen van ooit meer kan wezen dan een knecht des Allerhoogsten? Te lang is de wereld reeds blind weest voor de waarheid dat noch ideologieën, noch stoffelijke belangen ons kunnen brengen tot die inkeer, die alleen bij machte is ons te leiden uit de verbijsterende verwarring, waaruit wij uitkomst zoeken; doch slechts wanhoop vinden. Voortgekomen uit het verkeerde be ginsel vast te houden aan bepaalde stelsels en bepaalde vormen, zijn de po gingen, over de gehele wereld onder nomen, hoe verschillend zij zich mo gen voordoen, vergeefsch, omdat het uitgangspunt van verlossing berust op liefde. Ten slotte moeten wij erkennen, dat wij gewerkt hebben voor de spijs die vergaat. Onze daden, niet onze woor den, getuigen van ons dat wij op dat voedsel meer vertrouwd hebben dan op het brood, dat van den hemel neer- Reeuwijk koopt landhuisjes op wielen Om tegemoet te komen aan de vraag aar woningen heeft de gemeente Reeuwijk 20 landhuisjes op wielen bij fabriek in Steenwijk besteld en eerste is deze week afgeleverd. Bij maal onderhoud kunnen deze huisjes 30 jaar mee. En wat belangrijk is: worden niet van de bouwvolumetoewij zing afgetrokken. Jhr van Starkenborgh op weg naar Nederland De oud-G.G. van Ned. Indië, jhr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh, en zijn echt genote bevinden zich aan boord van de „Nieuw Amsterdam", die vandaag uit New York naar Nederland vertrok. daalt, zelfs in de verlatenheid van de woestijn. Ons rest niets dan afstand te doen van onze schijnbare zelfgenoegzaam heid en van alle dingen, die wij ge wrocht hebben ten koste van onze naasten. Om af te breken wat wij op bouwden als zelfbescherming, zowel verstandelijk, moreel, als stoffelijk, want dit bleken noodlottige staketsels te zijn, zowel tussen menschen onder ling, als tusschen God en den mensch. Niets rest ons dan deze donkerste ure der mislukking te helpen in een volkomen keerpunt. Door niet langer aan den leiband te lopen berekening, geweld en vrees, doch toe te vertrouwen aan de leiding Hem, „wandelende met Hem", Wiens liefde boven onze bevatting en al ons denken uitgaat. Wiens hand in tegenstelling tot de aardsche leidslie den, ons leidt naar den eeuwigen Deze rede werd, nadat de Prinses haar uitgesproken had, vertaald in het Hebreeuws. De wereldomroep zond de rede uit naar Indonesië in het Neder lands, waarna de Prinses haar voorts in het Engels en Frans uitsprak. Sowjet-geperaals op audiëntie bij Robertson Luit.-generaal Loekyantsjenko, de Rus sische staf-chef en generaal-majoor Ko- tikof, de Russische commandant van Berlijn, woonden de receptie bij van ge neraal Sir Brian Robertson, ter gelegen heid van de verjaardag van de Britse koning. Het is de eerste maal sinds de orige zomer, dat Sowjet-generaals een dergelijke uitnodiging hebben aanvaard. DEFENSIE-BESPREKINGEN IN LUXEMBURG. Op 17 Juni zal de consultatieve raad ra ministers van Buitenl. Zaken der Westerse Unie in Luxemburg de vorde ringen op het gebied der defensie be spreken. Dit zal de eerste vergadering zijn sinds West-Europa met de overige staten het Atlantisch Pact sloot SCHERPE AMERIKAANSE NOTA AAN ISRAËL. Amerika heeft een scherp gestelde nota aan Israël gezonden, waarin er op aangedi-ongen wordt stappen te nemen. de terugkeer van grote aantallen Arabische vluchtelingen te bewerkstelli gen. Intussen gaan geruchten, dat Enge land, de w'apenleveranties zal hervatten aan het Hasjemietisoh koninkrijk (Transjordanië) Hongkong wordt krachtig versterkt De „Tjibadak" daar aangekomen. e Britse minister van defensie, Alexander, heeft verklaard, dat aanzien lijke, Britse versterkingen naar Hong kong gezonden worden. Het eerste schip uit Sjanghai, sinds de stad door de communisten werd bezet, het s.s. „Tjibadak", kwam te Hongkong aan, met aan boord 350 passagiers, w.o. verscheidene nationalistische leiders. De haven van Sjanghai was vandaag gesloten, omdat in de omgeving mijnen zijn gelegd. DAT het A'dams B.G. de 41-j. Amster damse Pieternella v. d. Zalm, die. ille gale werkers verried, tot 9 j- veroordeel de (eis 12 j.). DAT vandaag en gisteren manoeuvres op Goeree-Overflakkee zijn gehouden door infanteristen uit R'dam en ponton-' niers uit Dordrecht. DAT de prov." Noordholl. Brandweer- bond gisteren te Haarlem zijn zilveren jubileum vierde met een demonstratie, een vergadering en een receptie. DAT een 6-jarig A'dams knaapje van een vier meter hoog dak viel en met een schedelbasisfractuur naar het Wilhel- minagasthuis werd vervoerd. DAT burgemeester d'Ailly gisteren aan acht taxi-chauffeurs van de 40-jarige Atax in A'dam koninklijke onderschei dingen uitreikte. DAT een groot aantal R'damse kinde ren een driedaagse vacantie zal door brengen in de bossen van het koninklijk domein te Baarn en de eerste groep gis teren is vertrokken. DAT in het najaar een begin wordt gemaakt met het doorlichten van de ge hele Gooische bevolking op t.b.c. DAT de tarieven op de binnenlandse luchtlijnen alleen zijn verlaagd om een groter deel van de Ned. bevolking ver trouwd te maken met de luchtvaart en er geen. sprake is van een tarievenstrijd tussen K.L.M. en spoorwegen. DAT in het kader van het cultureel contact tussen Haarlem en Gent Haarlemse toneelgroep in de derde week van Juli met „Filmmaniakken" in Gents openluchttheater zal optreden. DAT m.i.v. 16 Juni tot burgemeester van Westkapelle is benoemd mr M. Ty- deman (VVD), te Bilthoven, plv. adj.' secr, van de rijksdienst voor landbouw- herstel in de inspectie Utrecht. DAT de Draka te A'dam op urgentie- verklaringen van het dep. van Wederop bouw orders voor electrisch draad met voorrang uitvoert als gereedgekomen huizen alleen nog op de electrische stallatie wachten. DAT gisteren en vandaag te Groningen het makelaarscongres is gehouden Enschede voor 1950 als congresstad is ge- DAT de Ver. tot bevordering der homoeopathie, te Amersfoort bijeen, een motie tot de Vrije Universiteit richtte tot stichting van een leerstoel voor de homoeopathie. DAT de heer Westerhof, pres.-dir. van het Rijksbureau metalen en bouw stoffen. gisteren te Hoogeveen de nieuwe blikdrukkerij en vernisinrichting van de metaalwarenfabriek Drenthina opende. DAT gisteren in het Zuid-Friese plaatsje Bovl in de Ned. Herv. kerk voor het eerst sinds omstreeks1750 weer een huwelijksvoltrekking plaats vond. DAT het gedenkboek van de voorma lige vrijwillige landstormcorpsen, de luchtwachtdienst «n de luchtafweerdienst begin Juli zal verschijnen. DAT voor het A'damse Hof resp. 1^4 en 1 jaar werd geëist tegen vader dochter V. uit Eemnes, die 4000 kg rijst ui0 geschenkzendingen hadden ontvreemd (rechtbankvonnis resp. vrijspraak e DAT een aantal Schouwen-Duive- landse landbouwers met hun dames, onder auspiciën van de Zeeuwse Land- bouwmij tot 13 Juni een tegenbe zoek brengen aan Franse collega's. DAT het congres van directeuren van gemeentewerken gisteren ten stadhuize van Vlissingen werd ontvangen en van daag in Middelburg bijeenkwam. DAT het voormalige kamp voor pol. delinquenten Sondel, temidden van de Gaasterlandse bossen en vlak bij het Slo- termeer, op 1 Juli als vacantie-oord wordt geopend. DAT te Nijmegen grafmonumenten werden overgedragen aan de nabestaan den van 6 omgekomen leden van de hulp verleningsdienst, van wie 4 bij de bom explosie in Juni 1948 te Schaasbergen. DAT half Juni te Grouw een verkoop huis voor Friese volkskunst wordt ge opend. DAT in Friesland een deskundig rap port is verschenen voor de beplanting van boerenerven. DAT eind Juni in Kollum de eerste steen wordt gelegd voor een groot ge bouw voor ouden van dagen om op deze wijze woningen vrij te maken voor jonge gezinnen en Idaarderadeel dit voorbeeld zal volgen. Waarop te letten Over het algemeen babbelt de Nederlandse pers nog wat na over het tweede rapport van de parlementaire enquête-commissie, dat knappe maar toch ook wel beschamende verslag van men selijke kleinheid. Aan het hoofd van het kabinet stond in de moeilijke oorlogsdagen van 1940 en in de dagen daarvoor en daarna een man in zijn nadagen, zeker niet de beste man, die Nederland op dat ogenblik kon op brengen. Het was w e 1 een man. die langs de normale wegen van de parle mentaire democratie naar voren was ge treden en op deze post was gekomen. En dan rijst aldra de vraag, of dit verschijn sel van toen een op zichzelf staand ver schijnsel is, dan wel of dit niet juist een van de gevaren is. waarvoor de parle mentaire democratie in haar huidige practijk ons plaatst. Tegenover de democratie staat de dic tatuur en we behoeven waarlijk niet te menen, dat de dictatuur de garantie biedt van de beste te brengen op de plaats waar zij naar hun karakter en bekwaam heid behoren. Niet de democratie inruilen voor de dictatuur, rr,aar het wezen van de demo cratie eerlijk onder ogen te zien en waar nodig en mogelijk te streven naar verbe tering dat moet ons parool zijn. Inder daad bergt de parlementaire democratie zekere gevaren in zich, al staan die in geen verhouding tot de dreigende geva ren van de dictatuur. Wij zien als een der wezenlijke geva ren binnen de huidige democratie een ontkrachting van het partijstelsel. Die partijen moeten rekening houden met al te menselijke factoren Het schijnt nu eenmaal onvermijdelijk, dat soms mensen naar voren worden geschoven wier voor naamste verdienste is, dat ze geacht kun nen worden een bepaalde gedachtengang te vertegenwoordigen. Dit geldt binnen de partijen, het geldt ook en in nog sterker mate wanneer op de basis van enkele partijen een kabinet moet worden samengesteld. Ook dan wer ken allerlei factoren mede. ook factoren van berekening en onderling wantrou wen. En vooral ook een vrees voor al te sterke wijl al te zelfstandige mannen. Men moet immers de zaak in de hand kunnen houden, heet het dan. Dit alles deed zijn invloed gelden in 1939 en 1940. maar verschillende van deze trekken treffen we ook nu weer aan. Ze blijken uit de krampachtige pogingen om bij alle ministerwisselingen binnen het kabinet het evenwicht van de krachtsverhoudin gen te handha%-en. Het geredekavel over de staatssecretarissen was er een illuster voorbeeld van. Ze blijken ook uit be paalde benoemingen, van burgemeesters bijvoorbeeld. En wat dat kan opleveren, heeft Den Haag laten zien. De parlementaire democratie heeft tal van nieuwe problemen op te lossen. We denken aan de verhouding tussen de in ternationale politiek en de nationale parlementen. We denken aan het feit. dat het parlement of althans parlementsle den tegenwoordig op ruimer schaal in het directe Regeringsbeleid worden betrok ken. Daarbij blijven dan de hierboven bedoelde en siyds oude dagen bestaande problemen, hoe de parlementaire demo cratie haar karakter gaaf kan bewaren, hoe de politieke partijen waarlijk dienst baar kunnen zyn, niet aan eigen groeps belang, doch aan het landsbelang. Dit zij de les van 1939 en van 1940 en van vandaag. Waarschuwt toch Uw kinderen, Dat ze 't verkeer niet mogen hinderen. DIE ZWARTE VLEK MOET WEG! Van het Berlijnse front geen nieuws Hedenmorgen werd nog steeds gepost door de stakende West-Berlijnse spoor wegmannen, maar voor het gebouw in de Amerikaanse sector hebben zich geen nieuwe incidenten voorgedaan. De werk zaamheden in het spoorweggebouw zyn echter geheel tot stilstand gekomen, om reden dat er geen Duits personeel naar binnen kan. Te Brunswyk werd officieel mede gedeeld. dat het geregelde postverkeer per trein tussen West-Duitsland Berlyn vandaag hervat zou worden. Een trein per dag zal de post van de Britse zone naar Berlijn DE BESCHIETING VAN KAPITEIN JONCKHERE. Reuter seint over de beschieting van de Belgische waarnemer der Unci, kapitein Jonckhere (niet Jonckheren dat deze gewond wer<i op de weg tussen Semarang en Solo. Hij was gezeten in een witgeschilderde jeep, welke deel uit maakte van een convooi van 70 voertui gen. Hij werd aan de knie gekwetst door een terugketsende kogel. Ook een Ne derlands soldaat, die in de jeep zat, werd gewond» De Engelse zangeres Kathleen Fer- rier (midden) arriveerde gisteren op Schiphol. Zy zal als gast optreden gedurende het Holland-festival. De zangeres werd verwelkomd door Pe ter Diamand (links), adj. secretaris van het Holland Festival en dr Paul Cronheim. directeur van de Nederlandse Opera. NED. SCHEEPSBOUW MAAKT ENORM WALVISMOEDERSCHIP VOOR RUSLAND. Op een der Ned. scheepswerven wordt, aldus Het Vrije Volk. gewerkt aan een project voor een groot walvismoederschip voor Rusland. De capaciteit zal ongeveer tweemaal zo groot zyn als van onze „Willem Barer.Asz". Binnenkort gaan enkele scheepsbouwers en technici naar Moskou voor de onderhandelingen over de bouw van dit schip. Het wordt ge maakt in het kader van de vorig jaqr gesloten handelsovereenkomst tussen Nederland en de Sowjet-Unie. Gaat de bouw door, dan worden op enkele andere Ned. werven de 10 vang- schepem gemaakt, die in de overeenkomst worden genoemd. Overmaking van winsten uit Indonesië. Aneta seint uit Batavia, dat aanvragen voor overmaking van winsten en af- schrijvinge over 1947 uit Indonesië nog tot 30 September as. kunnen worden ingediend. WEERBERICHT Overal droog tveer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer en overdag perioden met zonneschijn. Matige tot zwakke wind. overwegend tussen Noordwest en Noord oost. Gematigde temperaturen. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 11 Juni. Zon op 4.20. onder 20.59 uur; Maan op 22.31, onder 4.02 uur. 18 Juni L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1