Jïiettiue £riJtsrt)e (L'cmraul Grote dag voor Bodegraven: de eerste Meikaas aangevoerd -g&fü* e& TEO'/to*/ Wist U WOENSDAG 8 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millmeter (Bq contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7833 HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-^ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntoasticft Is ghebltü en mya bert to tcyfjcttspctf Enquête-commissie lichtte de sluier Zie pag. 3 Commissaris der Koningin opende de feestelijke voorjaarsmarkt (Van een onzer verslaggevers). „Maken wij deze partij samen?" Een gebruinde, verwerkte hand heft zich. „Die prtjs zint me niet. Ik zeg je dat hjj„Als hij je ze voor die prijs laat, is hij een dief van zijn eigen gezin! Sla toe en je hebt ze!" Nog een korte aarzeling en een andere hand zwaait op. Een klap een geprevelde conditie omzwaaien der armen en nóg een klap. De leek staat er niet-bcgrypend naar te kyken, maar na nóg een klap en nóg een, gaat het zeil weer over de wagen: een partij goudgele boerenkaas is verkocht. De boer veegt zich het zweet van het voorhoofd, want 't is warm. Hy kykt om naar moeder-de-vrouw, maar die zit al achter een bakje koffie, in gezelschap van vele andere boerinnen Het is kaasmarkt in Bodegraven. En open rijtuigen begeleiden. In die rijtui- niet zómaar de wekelijkse kaasmarkt, gen zijn gezeten de neen, vandaag, op de eerste Dinsdag in Juni, is het een bijzondere dag. De eerste echte Meikaas wordt aange voerd en de Marktcommissie heeft daar om een feestelijke voorjaarsmarkt geor ganiseerd. De commissaris der Koningin in de provincie, mr L. A. Kesper, heeft zijn voorgenomen bezoek aan de ge meente op deze dag gesteld en dat geeft het geheel een officieel tintje. Voor Bodegraven is het vandaag soort Pinkster-drie: de scholen hebben nog vacantie en de bedrijven en kanto ren hebben zoveel mogelijk vrijaf ge geven. Hoe heerlijk, dat het, na al die koude weken, nu ineens zulk prachtig Want nu wapperen de vlaggen des te kleuriger, nu zijn de dorpelingen al voor dag en dauw, in 't Zondagspak gestoken, op straat en komen de gele kaasbrikjes licht en vrolijk aangereden in de zonnige morgen. Het is druk en rumoerig in Bodegra ven. want ook de goederenmarkt, die maandelijks zal worden gehouden, is van daag voor 't eerst begonnen. Zo'n fees telijk gebeuren trekt natuurlijk ook standwerkers en alle kramen zijn getooid met vlaggen en oranjeslingers. Dat begint allemaal al om acht uur. maar dan. tegen negen, concentreert zich alles op de nevengelegen kaasmarkt, die nu vol staat met brikjes, sommige met bloemen en slingers versierd, waarvar de bruine dekzeilen worden teruggesla gen, zodat de verse Goudse graskaas ligt te pralen in de zon. Sommige boeren zijn in nationale kle ding ter markt gekomen; er is zelfs miniatuur-boerenpaartje, dat heel wat bekijks trekt, ook al om de ouderwetse groene blokwagen, waarop de lachende kinderen tronen. Zij mogen de commissaris en de burge meester een versierde kaas aanbieden krijgen later de eerste prijs voor mooiste kleding. Fleurige stoet. Om 9 uur klinkt hoefgetrappel daar komen de Boreftse ruiters, die twee RepiibJi'-k slirt een lening te Mani'l» A.P. meldt uit New Delhi -'at dr Ma- ramis (bestuurslid van dc Fox-com pagnie) te Manila ten behoeve van de republiek bij de Philippijnsc regering een lening van 2 milliocn peso's heeft aange gaan. (Zoals men weet bekleedt Maramis be halve zijn functie bij de Fox-compagnie ook die van minister van buitenlandse zaken der republiek. Dank zij het ingrij pen der Verenigde Naties kan hij nu in beide functies optreden ten behoeve van de Compagnie, welke door het State De partment in genade aangenomen is. Red.) Vandaag stellen tcij IJ voor: Sold. HENK VERSCHUUR. Emmalaan 5AA, Alphen a.d. Rijn. Veldpost Malang, Legerno 280608455. Toen soldaat H. D. Verschuur per „Wa terman" naar de Oost vertrok, was hij een van degenen, die door het avontuur wor den aangetrokken. Maar de practijk van het harde soldatenleven heeft hem anders geleerd. Het was niet alleen de teleurstel ling, dat hij een zo vurig verlangde ont moeting met zijn broer Jaap, die al twee jaar in Batavia zat, misliep. Dat de boot eerst naar Soerabaja ging, wel, dat „nam" je tenslotte, omdat je het wel moest nemen. Maar, toen hij bij de loc. werk plaats te Malang werd geplaatst, kreeg Henk het uitgesproken NIET naar zin. Hij heeft er practisch niets omhanden en in plaats van het avontuur kwam de eindeloos lang schijnende tijd onder de tropenzon. „Volhouden maar", denkt Henk echter. En dat lukt hem ook wel zou je zeggen, als je bijgaande foto be kijkt. Met zijn vriend Jan van Ouwerkerk maakt hij hier een tochtje in een „betjak", ten Javaanse „taxi". Houd er de moed maar in, Henk! per, de burgemeester van Bodegraven, de heer M. J. J. Croles, de wethouder en enkele leden van de Marktcommissie. Een groep padvinders sluit de stoet. De burgemeester beklimt een katheder i houdt een korte toespraak, waarin 1 zegt hoe de kaasmarkt voor Bodegrav bedrijvigheid en daardoor welvaart schept. Dan is het woord aan wethouder W. Boer. voorzitter van de Marktcommissie, die zijn voldoening uitspreekt over de grote opkomst van de zelfkazende boe- hiermede opnieuw tonen, dat de volvette boerenkaas nog van veel be tekenis is in Nederland. De over de ge hele wereld bekende kaasmarkt is het troetelkind van Bodegraven en door deze markt heeft de kaashandel zich zeer ont wikkeld. Bodegraven telt 60 kaashande laren. die tezamen beschikken over een opslagruimte voor 31* millioen kg kaas. Mag de totale Nederlandse productie van boerenkaas in de oorlog zijn teruggelo pen van 30 millioen kg (een kwart van de gehele productie) tot 9 millioen kg in, in 1948 bedroeg deze weer 18 millioen kg en voor dit jaar wordt meer dan 20 millioen kg verwacht. In deze stij gende productie deelt ook de Bodegra- vense markt als een der Nederlandse centra van de kaashandel. Mr Kesper luidt nu officeel de markt - bel en daarmee is "deze feestdag geopend. Kinderen zingen. Terwijl de handel voortgaat en de dor pelingen zich op de beide markten- ver dringen, brengt mr Kesper, door burge meester en wethouders begeleid, een kort bezoek aan enkele grote bedrijven. Er is een plechtige ontvangst in het pas-ge restaureerde stadhuis, dat nu met een frisse .voorgevel prijkt, er is een zang- hulde van schoolkinderen die vader landse lideren laten horen en juichend met vlaggetjes zwaaien en dan recipieert de commissaris ten stadhuize voor raads leden, ambtenaren, bestuurders van ver enigingen en andere genodigden. De pers krijgt hierbij geen toegang, omdat hef Bodegravense gemeentehuis niet is be rekend op veel bezoek! Om twaalf uur is de kaasmarkt afge lopen. Wij horen, dat de prijzen liepen van f 1.68—1.90 en dat de handel matig was. Geen wonder, met zoveel afleiding en zoveel bekijks! De boeren laten de lege brikjes nog even staan en zoeken hun vrouwen op. die gezellig met elkaar een kop koffie hebben gedronken, dat is traditie bij de eerste markt in het nieuwe Tenslotte nog enkele bijzonderheden. Op deze eerste kaasmarkt werden 268 partijen kaas aangevoerd. Vóór de oorlog kwamen per week 6 a 700 partijen ter Bodegravense markt Er werden prijzen toegekend voor: het mooiste historische geheel (le pr. W. Agterof. Bodegraven; 2e pr. W. Rijlaars dam, Rietveld) de hoogste,kwaliteit kaas, de zwaarste kaas en de grootste afgelegde afstand naar de markt. Bij de opening van de voorjaarskaasmarkt te Bodegraven, hebben twee dreumesen in klederdracht de Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper en de burgemeester, J. J. Croles, ieder een kaas aangeboden. En daarna mochten ze nog even, op de arm van die autoriteiten voor de fotograaf poseren. Minister Van Maarseveen definitief naar Overz. Gebiedsdelen Het touwtrekken om Binnenl. Zaken is weer begonnen parlementsredacteur) ment iemand staat, die (Van Met het oog op de komende Ronde- Tafel-Conferentie heeft het kabinet het lelijk geoordeeld, dat er geen ver- ring komt in het beheer van de portefeuille van Overzeese Gebiedsdelen. Hoewel minister Van Maarseveen eigen lijk zjjn hart verpand heeft aan het de- •ment van Binnenlandse Zaken, toch ïs hy, zo vernemen wij, gezwicht voor de aandrang van zyn ambtgenoten. Daarom is binnenkort zyn definitieve benoeming tot minister van Overzeese Gebiedsdelen te verwachten. Het tijdstip hiervan is afhankelijk van het vinden een opvolger als minister van Bin nenlandse Zaken. Dit gaat niet zo gemakkelijk, want hierover zijn de heren weer aan het touwtrekken gegaan. Van de zijde van de P. v. d. A. is n.l. de wens geuit, dat deze portefeuille nu eens zal worden be heerd door een socialist. Zyn wij wel ingelicht, dan heeft men van deze zijde de huidige minister van Wederopbouw, in 't Veld naar voren geschoven. Hiertegen is echter als bezwaar aange voerd, dat het toch eigenlijk niet gewenst is, het dep. van Wederopbouw, dat in zijn topbezetting in het jonge verleden toch al wat stiefmoederlijk behandeld an een kundig en bemind minister te beroven. In sommige kringen kan men zelfs al beluisteren, dat het K.V.P.-Eerste Ka merlid, oud-wethouder van Rotterdam, lr E. A. H. Kraaijvanger, in aanmerking komen voor minister van Weder opbouw. Diens naam is bij de laatste kabinetsformatie reeds genoemd, doch wy wijzen er op, dat het juist tot grote voldoening aanleiding heeft gegeven, dat thans aan het hoofd van dit departe- bestuurs- kringen afkomstig is (mr In 't Veld is oud-burgemeester van Zaandam), terwijl Kraaijvanger toch in de eerste plaats te zien als een technisch deskundige. Het is ons echter nog niet duidelijk geworden, of reeds een beslissing is ge vallen in die zin, dat Binnenlandse Zaken zeker door een socialist zal worden be- Het spreekt vanzelf, dat er toch een zeker evenwicht binnen het Kabinet orden bewaard. Dit zal inderdaad alleen kunnen via beheerswisseling bin- en het Kabinet, wanneer tenminste •erkelyk een socialist het bekende To rentje op het Binnenhof zal beklimmen. Tenslotte herinneren wy er aan, dat in het jongste Indonesische debat in de Eerste Kamer er van Christelijk His torische zijde op is aangedrongen, van de gelegenheid van dezè vacature-ver vulling gebruik te maken, het Kabinet nationaal karakter te geven. Weggebruikers, Wist U, dat bijna elke dag een kind Door 't snelverkeer zijn einde vindt? DIE ZWARTE VLEK MOET WEG! Treino verval op West-Ja va A.P. meldt uit Batavia, dat volgens het Chinese blad „Sin Po" eey guerilla- bende op 80 km ten Zuiden van Batavia een trein door een landmijn tot ontspo ring heeft gebracht en 20 passagiers, merendeels Chinezen heeft ontvoerd. Twee wagons ziin omgevallen en twee treinwachters werden gewond. Ook de doden verlaten Djokja Aneta seint liit Batavia, dat het stof felijk overschot der gesneuvelden, die op het ereveld te Djokja waren begraven, naar Samarang wordt overgebracht. Op 6 Juni j.l. bracht men er vier ovei en gisteren is men begonnen dagelijks 8 te transporteren, zodat de overbrenging van alle 75 ongeveer 10 dagen in beslag zal nemen. Doodstraf Anton v. d. Waals blijft gehandhaafd De Raad van Cassatie heeft heden het beroep van de door het B.G. ter dood veroordeelde spion Anton v. d. Waals Bevend als een blad hoorde Van der Waals de beslissing van de Raad, die neerkwam op de verwerping van zijn hoger beroep, hedenmorgen aan. Er was maar weinig belangstelling voor de uit spraak. De president, mr Haga, las snel de overwegingen voor, die de Raad deden besluiten de doodstraf te hand haven. Noch de voorstelling van Van der Waals, dat hij, evenals Schreieder voor de Engelse geheime dienst zou hebben gewerkt, noch zijn beschrijving van de figuur Emille Verhagen, accepteerde de Raad. Het laatste betitelde hij zelfs als een fabeltje. Van der Waals heeft zich schuldig gemaakt aan een schandelijk verraad waarbij hij zonder scrupules handelde. Extra zwaar rekende de Raad hem aan, dat hij zijn slachtoffers wapens opgedrongen heeft en dat hij zijn huis knecht, Van der Meer, vermoordde. Op al die gronden werd het beroep verwor pen. Bom onder de spoorlijn Den Haag-Utrecht Treinen passeren de plaats met 30 KM snelheid. Vanmorgen werd bij de hulpverlenings dienst bericht ontvangen, dat zich onder de spoorlijn Den HaagUtrecht ter hoogte van Hekendorp en Oudewater een mijn bevcfnd. De hulpverleningsdienst toog op onder zoek uit en toen bleek, dat het niet een mijn maar een bom was, die tijdens een der bombardementen in de oorlog is ach tergebleven. Men is met de werkzaam heden begonnen. De bom ligt echter op zo'n diepte, dat gevaar niet direct aan wezig wordt geacht. Nader wordt vernomen, dat de bom Dinsdag werd ontdekt tijdens de werk zaamheden, die ter versteviging van de spoorbaan ter hoogte van Hekendorp worden uitgevoerd Zij lag onder het rechterspoor, gerekend van Utrecht af. Terstond werd het treinverkeer alleen over het linkerspoor geleid en de hulp verleningsdienst gewaarschuwd. Deze stelde een onderzoek in en op grond daarvan is het treinverkeer over hel rechterspoor hervat. De treinen passeren de plaats nu met snelheid van 30 km per uur. Lagere scholen krijgen acht leerjaren Wetsontwerp in verband met de achtjarige leerplicht In verband roet het feit, dat in 1950 de achtjarige leerverplichting weer van kradht wordt, heeft minister Rutten een wijziging van de lager-onderwijswet 1920 ingediend, volgens welke het aantal leerjaren van soholen voor gewoon lager onderwijs van 6 op 8 wordt gebracht en dan dus gelijk zal zijn aan de duur der leerverpliöhting. Hierdoor worden kin deren van soholen, waar maar 6 leerja ren waren, niet gedwongen eerst nog een jaar èen andere school te bezoeken alvorens zij' konden worden ingeschreven op een ambachtssdhool of een land- en tuinbouwschool. Bovendien kunnen on willige ouders dan gedwongen worden hun kinderen op school te laten blijven en zullen zij niet meer door de mazen, welke de wet hen vroeger liet, heen kun nen glippen. Naast de 'school voor gewoon lager onderwijs met acht leerjaren blijft de school voor voortgezet lager onderwijs gehandhaafd. Evenals op deze scholen zal ook het onderwijs in de zevende en achtste klassen van het g.l.o. meer op het gebruik van de verworven kennis dienen te worden gericht alsmede op de vorming van het gemoedsleven. In het achtste leerjaar zal met een geringer aantal lesuren kunnen worden volstaan dan in de andere leerjaren. De tegenwoordige mogelijkheid tot ontheffing van de verplichting tot het geven van onderwijs in handenarbeid voor jongens en de facultatiefstelling van de vrouwelijke handwerken voor meisjes aan de v.g.l.o.-school behoor" volgens de minister te vervallen. STROMBOLI WEER TOT RUST. Gisteren is de Italiaanse vulkaan Stromboli, na 24 uur in werking te zijn geweest,weer totrust gekomen. DAT in Zevenbergen de eerste steen werd gelegd voor een wijkgebouw van het (R.K.) Wit-Gele Kruis, het eerste van >n reeks, die dit jaar wordt gebouwd. DAT Calvé-Delft op de 6 pet cum. pref. aandelen tusentijds 6 pet over 1948 uit- DAT de herbegrafenis van de in 1944' i het krijgsgevangenenkamp te Neu- Brandenburg overleden lt.-kol. der Kon. Maréchaussée, jhr A. W. Snoeck, Maan- om half drie te Loencn (Veluwe) zal geschieden. DAT het plaatselijk comité te Winters- ijk ruim f 5800 collecteerde voor de oorlogsgravenstichting. DAT de 50-j. ex-Schutzhaftlagerführer van Amersfoort, de 50-j. J. Stöver uit Bremen, door het B.G. te A'dam tot le venslang werd veroordeeld. (Eis: dood straf). DAT in het ernstig getroffen Den Hel der de bouw van 228 woningen is aanbe steed voor huim f 2Vi millioen en er 178 montagewoningen bij zijn, te bouwen door de firma's Bredero te Utrecht en Evelein en Duiker te Beverwijk. DAT de Stichting van de Landbou' een eind wil maken aan de overlast va stroomzand. hetwelk de op Duits gebied verwaarloosde Schipbeek naar ons land voert, doch van de Duitse instanties nig medewerking ondervindt. DAT de Schiedamse politie de opspo ring verzoekt van de 13-jarige Sarah Catharina v. Geldrum, wonende Snel- liusstraat 44a aldaar, die sedert 31 Mei •ordt vermist. DAT te Hengelo de Rijnaak Catharina an de ketting is gelegd, daar de schip per tussen Lobith en Hengelo betrapt werd bij het lossen van 14 kisten met ge smokkelde messen en sleutels. DAT de Ned. torpedobootjager Tjerk Hiddes uit Soerabaja te Willemstad is aangewomen en na een verblijf van vier maanden op Curagao doorreist naar ons land. DAT voor het B.G. te Den Bosch te recht stond de Oberscharführer F. Meyerhoff, de verantwoordelijke man het bunkerdrama te Vught, doch de zaak op 19 Juli wordt voortgezet. DAT het Leeuwarder gevangeniskoor Zaterdag uit de gevangenis een concert uitzendt ten bate van het Fries jubi leumgeschenk aan de N.Z.H. Redding maatschappij. DAT J. Vera van het Bossche B.G. 20 jaar kreeg wegens verraad van Joden (eis levenslang). DAT minister Van Maarseveen Dinsdag met zijn naaste medewerkers naar Brus sel gaat om er met zijn Belgische ambtge noot enige zaken te bespreken. DAT het Nijmeegse gemeentemuseum, de historische Mariakerk, die In de log werd beschadigd, Zaterdag zal worden heropend. Gelyk gemeld, zyn achter de Ned. Herv. Kerk te Rynsburg de stoffelijke resten gevonden van acht leden van het Hollandse Huls, o.w. de door de edelen in 1296 vermoorde Graaf Floris V. Een overzicht van de plaats, waar men de opgravingen nog steeds voortzet. Zo krygen de geschiedenisboekjes nog méér waarde.... Parijse heelmeesters praten vier uur over Berlijnse operatie Maar de „Grote Vier" komt niet tot een daad De vier ministers der „Grote Vier" kwamen gisteren opnieuw te Parys bijeen en deze zitting was, in tegenstelling tot de drie vorige, niet geheim. Er werd ook thans geen overeenstemming bereikt tussen de Amerikaanse en Russische voor stellen betreffende het bestuur, van Berlyn. De Amerikaanse minister, Dean Acheson, stond op het standpunt, dat het RussisCher plan niet te aanvaarden is, omdat dan het veto-recht, in handen van één commandant, alle beslissingen der stedelyke autoriteiten ongedaan kan maken. Het Amerikaanse voorstel ondervond de steun van de Britse minister Bevin ep de Fransman Schuman en op dit plan Wisjinsky nu „definitief" antwoord geven. Van éénstemmigheid is in ieder geval geen sprake t veto-recht is derhalve de klove tus sen het Amerikaanse en Russische stand punt, hoewel Acheson en Wisjinski het principe eens zijn over het herstel i de „Kommandantura" en de te hou den verkiezingen in Berlijn. Op de zitting gisteren, die vier uur duurde, wer den de verschillende visies in al haar scherpte naar voren gebracht en niemand deed enigerlei concessie. Minister Schu- veroordeelde in het voorstel van Wisjinski, dat er feitelijk voor de Duit geen bevoegdheid meer overbleef n welke zaak ook. een zelfstandige beslissing te nemen. Men weet wel, welke juridische voetangels en klemmen hier liggen, waar de Fransman onderscheid maakt tussen kwesties, die eenstemmig door de „Kommandantura" bekrachtigd moeten worden; kwesties te regelen door het Gemeentebestuur van Berlijn, met goedkeuring van de Kommandantura en tenslotte vraagstukken te behandelen door Duitse autoriteiten, maar onderwor- i aan het veto-recht. Volgens Bevin het gevaar groot, dat zelfs doodge- ne benoemingen, als die van politie agenten, leerkrachten e. d., de beslissing behoeven van de Kommandantura en dan gaat de politiek ook hierbij een har tig woordje meespreken, waarin een groot gevaar schuilt. De drie Westelijke ministers verwezen naar het stelsel, dat in Wenen bijzonder voldoet, waar namelijk de Kommandan tura de besluiten neemt, met meerder heid van stemmen. Het veto-recht, ge zamenlijk uitgesproken, kan slechts de besluiten van het gemeentebestuur onge daan maken. Volgens Reuter komt het centrale punt van het Amerikaanse plan neer op het vestigen van een stadsbestuur voor ge heel Berlijn, dat over voldoende bevoegd heden zal beschikken, om op normale wijze te fungeren. De bezettingsautori teiten zullen zich hun bevoegdheden slechts in door hen van vitaal belang geachte aangelegenheden voorbehouden Resumerende, de wederzijdse good-will heeft het technisch geharrewar niet kun- overwinnen. Acheson formuleerde zijn mening aldus: Het lijkt wel, of wij ;ens zijn over de snor en de staart, zonder te weten of het beest er tussenin, een zoogdier, vis of een vogel was! Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, bevindt zich te Parijs, teneinde geconsulteerd te wor den, als de Oostenrijkse kwestie aan de orde komt. Ook zal het eerste overleg plaats vinden der Westelijke mogendhe den met Duitse vertegenwoordigers, se dert het begin der Parijse conferentie. De Westelijke, militaire gouverneurs hebben zich daartoe naar Frankfort begeven. Dr DREE.S SCHRIJFT IN HfcT ESPERANTO Dr W. Drees heeft in het Esperanto in artikel over Indonesië geschrev in het eerste bulletin (Un-bullenon) v; de Esperanto-Press te Zürich. In deze wereldtaal, die hy practisch gebruikt, schrijft dr Drees, dat Nederland zo spoe dig mogelijk de volle souvereiniteit schenken aan de V.S. van Indonesië (Normala registaro de la Indonezia Fe- deracio), waarmede het vriendschappe lijk wenst samen te werken op basis van de Nederlands-Indonesische Unie. Thans weer 27 doden bij vlieg ramp in Brazilië Ongeluk bij Puerto Rico eiste reeds 53 slachtoffers. Bij een ongeluk van een transporttoe stel van het Braziliaanse leger, dat kort de start tegen een berg aanvloog, zijn 27 personen om het leven gekomen. Over de vliegramp, die, zoals wij giste- reeds meldden, bij Puerto Rico plaats vond, wordt nog nader gemeld, dat het aantal slachtoffers tot 53 is ge stegen. De lijken van 35 passagiers zijn geborgen. Achttien personen, van wie men weet. dat zij zich aan boord van het liegtuig bevonden, worden nog vermist. Slechts 28 personen zijn gered. Heeft het persoonsbewijs nu nóg niet afgedaan? Vragen van mr Stokvis. Het Tweede Kamerlid mr Stokvis (CPN) heeft minister Spitzen gevraagd of het wel juist is. dat de PTT voor de dienst der Rijkspostspaarbank primair als legitimatiemiddel het reeds lang ongel dige persoonsbewijs eist. Hij verzoekt daarom aan de minister te willen bevor deren. dat aan belanghebbenden koste- .loze postlegitimaties worden uitgereikt. Tornado! Een student in Kansas maakte deze zeldzame opname, juist op het moment, toen zo'n storm gierend wegwervelde. En kele ogenblikken later werd een grote farm door de natuurelemen ten met de grond gelyk gemaakt. Niemand werd gewond. Kinderen speelden met vuur: drie huizen minder Vermoedelijk doordat kinderen met speelden zyn gistermiddag in het Gelderse dorp Velddriel aan de Maas achtereenvolgens de dubbele woning var de familie Hooymans, de bakkerij anne> café van C. v, d. Biggelaan en de boer derij van de gebr. v. d. Broek tot de grond toe afgebrand. Drie aan de overzijde de weg gelegen huizen, die reeds hadden gevat, konden behouden blijven. Weer een stap Zoals onze lezers bekend zal zijn, werd op 23 Juni 1948 bij de Tweede Kamer ingediend het wetsontwerp op de ilgemene bedrijfsorganisatie. Hei voorlopig verslag, inhoudende de opmerkingen waartoe het wetsontwerp de Kamerleden aanleiding gaf. verscheen op 10 November 1948. Thans is weer een stap gezet op de wetgevende weg en is op 19 Mei de Memorie van Antwoord ingezonden. Deze M. v. A houdt verschillende wijzigingen in van het oorspronkelijk wetsontwerp. De voorstellers hebben zich over de door de Tweede Kamer ingebrachte bezwaren nader beraden ca in sommige gevallen is aan de beden kingen tegemoet gekomen. Slechts enige van de belangrijkst® wijzigingen stippen wij hier aan. Volgens het thans gewijzigd ontwerp zal het ook mogelijk zijn in- plaats van bij wet, bij Algemene Maatregel van Bestuur bepaalde bedrijfsorganisaties in stellen. Instelling bij A. M. v. B. is echter alleen mogelijk in die gevallen waarin Regering, de Sociaal-Economische Raad en een voldoende representatieve vertegenwoordiging van de betrokken ondernemers en van de betrokken werk nemers het er over eens zijn. dat inste*- van een bedrijfsorgaan wenselijk is. erschil van mening is een wet vereist. Bovendien geldt de mogelijkheid van instelling bij AM.v.B. slechts voor d# horizontale organen als hoofdbedrijf schappen en bedrijfschappen. Voor de instelling van verticale organen (pro ductschappen) is een wet vereist. In verband met deze wijziging is in het huidig wetsvoorstel. evenals de Commissie Van der Ven dit had gedaan, opsomming gegeven van de onder werpen waaromtrent de bedrijfsorgan:- regelend kunnen optreden. In art. i het gewijzigd ontwerp is nu een oreeks onderwerpen genoemd waaromtrent de bedrijfsorganisaties rege lingen kunnen treffen. De belangrijkste onderwerpen zijn: cla 'oortbrenging, de afzet, de verdeling en de aanwending, waaronder mede begre pen de opslag en de be- en verwerking goederen. Voorts registratie, ver strekken van gegevens, diensten, lonen waarden. De ondertekenende Ministers waren blijkbaar van oordeel, dat het vereiste •an een afzonderlijke instellingswet voor :lke bedrijfsorganisatie een te lange weg :ou zijn. Wij kunnen daar wel inkomen. Intussen mag naar onze mening, deze vereenvoudigde procedure niet leiden tot spoedige instelling van bedrijfs organen indien met name de betrokke- ;r in groten getale niet voor ge voelen. Ook in dit gewijzigd ontwerp is de •erordenende bevoegdheid van de S.E R- gehandhaafd .Wij vrezen hiervan een ie grote invloed van bovenaf. Tegemoetgekomen is tan het bezwaar tegen 'de ministeriële goedkeuring van ae benoeming van een voorzitter van een hoofdbedrijf- of een bedrijfschap. Dez® goedkeuring is vervallen. De waarnemers van,de,Ministers in da bestuursvergaderingen zijn echter weer gehandhaafd. Wij betreuren dit omdat, mening, de invloed en bevoog ding van de Overheid te omvattend zal zijn. Van de talloze controlemaatregelen kunnen de voorstellers er blijkens da A. zo goed als geen enkela u Zo is ook niet ingegaan op c» suggestie om de controle op het financieel beleid te doen plaats vinden door da vrije organisaties van bedrijfsgenoten. Ook hier dus weer een beperking van ca rechtmatige invloed van de vrije organi saties van bedrijfsgenoten. Tegen de zin van de bedrijfsgenotea zal toch medegewerkt moeten worden de uitvoering van allerlei maat regelen van hogerhand. Alleen de be voegdheid tot het geven van ontslag aan het Secretariaatspersoneel van bovenaf weigering van medewerking is than® 'allen. p een andere plaats wordt in de r. A. nog opgemerkt, dat de Central® Overheid tal van onderwerpen zelf zal moeten regelen. Wij zijn het daarmed® grote lijnen eens. Of deze werkzaam heid echter zover zal moeten gaan dat da Overheid op sociaal gebied ook in details werkzaam zal moeten blijven en van vele door haar thans ge regelde onderwerpen zoals de M. v. A. dat stelt menen wij ernstig te moeten betwijfelen. In het gewijzigd wetsontwerp wordt tevens bepaald dat voorshands het be staande Scheidsgerecht voor de Voedsel voorziening met de administratieve recht spraak zal worden belast Hiermede zijn de voornaamste wijzi gingen in de M. v. A. neergelegd, weer gegeven. Wij kunnen ons na de kennisneming van deze wijzigingen toch niet aan a® indruk onttrekken, dat het ..kindje be drijfsorganisatie" wat ouderwets ge bakerd wordt D.w.z. alles zit zo styf en zo hoog dichtgeknoopt, dat de normal® ademhaling er hinder van moet onder- Mr W, RIP. Niets aan de strijkstok voor ko peren-h utvel ij ks geschenk Het daarvoor door de burgerij bijeen te brengen bedrag zal geheel ten goed® komen aan het geschenk voor het kope ren huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar. Alle persoonlijke medewerking geschiedt volkomen belangeloos en de noodzakelijke uitgaven voor drukwerk e.d. worden uit speciaal beschikbaar ge stelde bijdragen bestreden. De voorz. van de Algemene Rekenkamer, de heer Th. Sanders, heeft zich met de financiële controle belast. Gematigde temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met voorna melijk in de Zuid-Oostelijke helft van het land plaatselijk enige regen met een kans op onweer. In de Noordelijke pro vincies aanvankelijk nog matige Zuid westelijke wind. overingens zwakke wind uit uiteenlopende richtingen Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 9 Juni Zon op 4.21, ondet 20.57 urn-; Maan op 19.56. onder 2 55 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1