EEN VREEDZAME INVASIE IN ARNHEM Massale dankdienst onder het bladerdak van Larixdal 'DINSDAG 7 JUNI 1949 Een prachtig jubileumgeschenk in de vorm van 52,712 nieuwe leden HONDERDVIJFTIGDUIZEND leden van de Nederlandse Christelijke Radio Vereni ging waren gisteren naar Arnhem getrok ken om getuige te zijn van de viering van het zilveren jubileum van hun radiovereni ging in het prachtige park Sonsbeek. Ze hebben die viering gemaakt tot de machtigste demonstratie van orthodox Pro testants Christelijk Nederland, een demon stratie van een omvang zoals Nederland nog nooit gezien heeft. De vele tienduizenden uit alle oorden van ons land, zowel uit de grote steden als uit Friesland, uit Limburg zowel als uit Bunscho ten, uit Drente en uit de kop van Noord-Hol land hebben dank zij de uitnemende orga nisatie, het schitterende weer, de bezielende redevoeringen en de fraaie schouwspelen een dag beleefd om nooit te vergeten. Gode dankbaar hebben ze feest gevierd en met nieuwe moed bezield zijn ze in hon derden bussen, twintig extra treinen, met auto's en op de fiets naar hun woonplaatsen teruggekeerd met het vaste voornemen hun Omroep met den Bijbel nog meer te propa geren en ons volk er van te doordringen, dat het Evangelie in de aether zijn plaats dient te blijven innemen om Nederland te winnen voor een gekerstende cultuur, waarbij het kruis in het middelpunt staat. D' iE nevelen, die de nacht over het Sonsbeekpark heeft gelegd, zijn passeert tussen i 10 u r vanuit zuide- nog maar nauwelijks opgetrokken. De vele tientallen vlaggen hangen slap langs de stokken. Hier en daar lopen enkele mannen om de laatste maar dan ook de allerlaatste voorbereidingen te treffen. Verder ademt alles nog rust in Sonsbeek. De herten dromen nog in de helft van het hertenkamp dat hun gelaten is. Op de andere helft zullen in de loop van de dag de ruim 7000 gymnasten zich opstellen voor hun massale demonstratie. Nog zijn de straten in de stad leeg. Een enkele wandelaar wrijft zich de slaap uit de ogen en de enige automobilist kan zijn wagen nog in snelle vaart over het asfalt laten zoemen. Want nog is de stad verlaten. Toen het dag werd Maar plotseling het is even over zessen is de binnenstad vol motorge ronk. De Arnhemse motorpolitie rukt uit om de verschillende hoofdverkeersroutes naar Gelre's Haagje te bezetten. Een moeilijke taak wacht haar, want om 10 uur begint de Jubo en dan moeten 1000 autobussen en 5000 auto's naar de drie parkeerplaatsen zijn geleid. Ten gerieve van de Jubo-gangers zijn vele honderden pijlen langs de wegen aangebracht. Op ieder kruispunt in de nabijheid van de parkeerplaatsen neemt een agent zijn plaats in. Inmiddels is ook de hoofdpoli tiepost van de Jubo, vlak bij het Sons beekpark bezet en is de wacht betrokken bij de telefoon en mobilifoon op het poli tiebureau. Ook de geïmproviseerde bui tenposten langs de omlegroutes en op de parkeerplaatsen zijn bemand. De 200 man Arnhemse politie, versterkt met een zelfde aantal Rijkspolitie is gereed om het Jubo-verkeersprobleem te gaan oplos- De klok wijst nog geen 7 12 grote autobussen onder de Zijpse poort door Arnhem binnenrijden. Vier uit Nij- kerk; drie uit Spakenburg; vier uit Amersfoort en een uit Baarn. En hier mede is de invasie in Arnhem begonnen. Op de dag af vijf jaar na de geallieerde invasie in Normandië. Nauwelijks hebben de bussen zich van hun last ontdaan, of zij vertrekken weer naar de plaats van herkomst om nieuwe Jubo-gangers op te halen. Maar het. eerste grote contingent van 500 N.C.R.V.-vrien- den is binnen Arnhems veste. Na 7 uur volgen de bussen elkaar snel op. Alle worden naar het Willemsplein of het Nieuweplein, vlak bij de Zijpse poort ge dirigeerd, want nog steeds zijn het bus sen van de pendeldiensten. Precies op tijd, met de nauwkeurigheid de Nederlandse Spoorwegen eigen, glijdt om 7 minuten over 7 uur de eerste extra trein, trein P. het Anhemse station bin nen. Achthonderd Utrechtenaren dringen naar de voor deze gelegenheid in gereed heid gebrachte extra uitgang. Wanneer de aankomende auto's, want er behoeft niet veel te gebeuren voor een verkeersop stopping. De autobussen gaan naar een speciaal daartoe ingerichte parkeerruim te. In de garnizoensgarage worden ruim 300 bussen veilig opgeborgen* Ongeveer 150 worden er langs de meest oostelijke straten van de Hoogkamp, vlak bij het lijke richting de Rijnbrug. Op een open vlakte tussen de Stadsschouwburg en de Markt, waar voor de Slag ora Arnhem nog winkelpanden stonden, vindt ieder voertuig snel een plaatsje. Hetzelfde beeld biedt Alteveer, waar de voertuigen uit het noorden en oosten geparkeerd worden. De verkeerspolitie heeft het verkeer volkomen in de hand; nergens komen opstoppingen voor. Ook na tien uur, als de Jubo in het Larixdal al is begonnen de eerste zaten hier reeds om half acht komen van alle zijden nog bussen en auto's. Doch de verkeerspo litie heeft de krachtproef al doorstaan en met de gedane ervaringen kan zij haar taak zonder moeite verrichten. Nimmer tevoren echter zijn zoveel agenten in de weer geweest om het normale verkeer te verzorgen. Om 11 uur kon aangenomen worden, dat de Jubogangers Arnhem hadden bereikt. Op dat ogenblik was nog geen enkel ongeval of zelfs lichte park neergezet. Een lange stoet auto's aanrijding voorgekomen. Het Larixdal met zjjn 40.000 zitplaatsen en nog vele tienduizen den staanplaatsen langs de hellingen van het dal vormt een ideale vergaderplaats. Waar beter, dan daar onder de hoge bomen, die het al sterker wordende zonlicht opvangen, zeven en verspreiden, kan de massale morgenvergadering gehouden worden, waar de tienduizenden Jubo-gangers luisteren zullen naar redevoeringen en gelukwensen, waar ze getuigen zullen zijn van de aanbieding van het jubileum geschenk. Als vergaderplaats is dit dal een vondst. Het is er koel, maar in de harten gloeit de bezieling. Redevoeringen en Openingsrede gelukwensen Spontaan werd hierop het eerste en het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Drees spreekt Met een daverend applaus wordt minister-president, dr. W. Drees, begroet als hij het spreekgestoelte beklimt. Dr. Drees brengt allereerst de gelukwensei van de Regering over aan de jubilerende N.C.R.V. Deze overweldigende opkomst bewijst overduidelijk, welke plaats de Christelijke omroep in uw hart en in het hart van Prot. Chr. Nederland inneemt, zo zegt hij. De radio is een verbijsterend wonder en de mannen, die de radio wilden dienstbaar maken aan het uitdragen hun Prot. Chr. beginselen, gaven blijk van een vooruitziende blik. Toch hebben zij nog onmogelijk kunnen bevroeden, van welk een geweldige betekenis deze vinding zou worden. Dat hebben wij ervaren in de donkere bezettingsjaren. Hoeveel ons ook van prof. Gerbrandy scheldt, aldus de minister-president, toch wil ik hem hier openlijk dank brengen voor wat zijn woord voor de radio van uit Londen ons in deze donkere jaren schonk. Een daverend applaus beant woordt deze spontane verklaring. Dr. Drees verklaart, dat hij over het meningsverschil inzake het toekomstige radiobestel niet veel wil zeggen, daar dit het terrein van zijn collega Rutten De aanblik van die geweldige schare, daar op de hellingen van die dalkom, is om nooit te vergeten. Eén karteling van oude en jonge gezichten boven palet met duizend kleuren van jurken en pakken en hoofddoeken. En al die ge zichten toegewend naar dat kleine po dium, simpel van wit hout en behangen met wat N.C.R.V.-vlaggetjes, waa heen de minister-president dr. W. Drees met de ministers Schokking en Rutten, de Commissaris der Koningin in Gelder land, jhr. mr. Quarles van Ufford, de burgemeester van Arnhem, de heer Chr. Matser, de N.C.R.V. bestuursleden en hun vele andere gasten zitten. Onder luid gejuich, dal opklaterde tussen de bomen van het Larixdal, overhandigdi hoi espraak. de laatste reizigers het perron hebben ver laten en nog als eendjes achter elkaar over de voetbrug over het stationsempla cement in de richting Sonsbeek lopen, komt de tweede extra trein N. reeds bin nen met een contingent Amsterdammers. Dan volgen met de regelmaat van een klok de extra treinen elkaar op, tot om 10.27 precies de laatste Arnhem heeft be reikt. De normale reizigerstreinen hebben eveneens een behoorlijk aantal Jubo-gan gers naar de Jubo vervoerd. Politie paraat Aan de rand van de stad doet de ver keerspolitie inmiddels op voorbeeldige wijze haar werk. Komende uit het wes ten moeten de autobussen en auto's even voor Arnhem links af slaan. Verkeers agenten wijzen de weg en een voor een lopen de wegen van de Hoogkamp-wijk vol. De auto's worden aan de kant van de weg geparkeerd: is een straat vol. dan wordt de volgende ingeschakeld. Zo snel mogelijk doorrijden is het parool van de D. Peerebooi van de drijfveren van de N.C.R.V., de oor konde, waarop stond vermeld, dat het HM. Koningin Juliana be haagd had deze propa gandaleider van de N.C.R.V. te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tegen de Noordelijke hellingen zitten de zangers, uit Achlum en Goor, Warns- veld en Amsterdam, plus nog een kleine tachtig andere plaatsen, duizenden met elkaar en nog zeshonderd muzikanten naast hen. Is het wonder, dat met dit machtige orgel als begeleiding, de samenzang zo geweldig is, dat de ontroering ons van de stem berooft? Het klinkt als een be lijdenis, in een kwart eeuw radiowerk en radioluisteren verworven: „De Heer is mijn herder, 'k heb al wat mij lust" We zijn in deze samenkomst kwistig met applaus. Minister Drees krijgt het en oud-minister Gerbrandy. evengoed als de vertegenwoordigers van de andere om roepverenigingen, welker strijd de strijd van de N.C.R.V. is. n.l. een strijd vooi vrijheid en onafhankelijkheid in hel radiobestel. Heel die samenkomst in hei Larixdal is daarop dan ook gericht Precies tien uur wordt de massa-sa menkomst geopend met het zingen var het Jubo-lied. Dan houdt de voorzittei mr. A. B. Roosjen zijn openingsrede. Eeuwen geleden trok Maarten Rossum met zijn bende vanuit Gelre moordend en brandend naar Utrecht Holland. Friesland en Groningen, Van daag brengen bewoners van deze er andere provincies een tegenbezoek Gelre's hoofdstad, dat korter van duur en vredelievender van aard zal zijn. Met deze woorden karakteriseert hij de invasie der Jubo-gangers in Arnhem. Hij roept een hartelijk welkom toe aan de vele autoriteiten, die als gasten aan wezig zijn. waarbij de minister-president, dr. W. Drees, en de ministers Schokking en Rutten natuurlijk in de eerste plaats worden genoemd. Tegen minister Rutten spreekt hij het bijzonder de wens uit dat zijn ont- werp-radiowet door de N.C.R.V. evenveel blijdschap ontvangen zal kun- worden als de persoon van Zijne Excellentie op dit feest Ook de missaris der Koningin in Gelderland, vele leden der Volksvertegenwoordiging B. en W. van Arnhem worden door hem begroet, waarbij laatstgenoemden in het bijzonder worden bedankt voor de gast vrijheid, die zij op deze dag aan de N.C.R.V. betonen. Een jubileum vieren is altijd terug- en. naar binnen zien en vooruitzien, al- as mr. Roosjen. Maar voor een Chris- n komt toch in de eerste plaats het lar boven zien en het uitroepen van: Soli Deo gloria. Er is In Nederland geen plaats voor een eenheidsomroep, die noodzakelijk kleurloos en bloedeloos moet zijn. Eén winstpunt heeft de radiostrijd op- releverd, n.l. dat de onderlinge naijver der omroepverenigingen werd tot een ver blijdende samenwerking. Met vreugde Roosjen dan ook in de loop van zijn openingswoord vertegenwoordigers -an K.R.O., AVRO., VA.R.A. en V.P. Ï.O. een welkom op de Jubo toeroepen. Zien wij tenslotte vooruit, zo besluit nr. Roosjen, dan zien wij, dat wakker n waakzaam zijn het parool is. Wat het raagstuk der televisie betreft, dit brengt vele moeilijkheden en mogelijkheden mee wij moeten hier niet in het kielzog andere varen, maar een eigen vaste koers volgen. Wat het wetsontwerp radiobestel be treft, het vele Duitse spinrag, dat. op dit terrein is blijven hangen, moet worden opgeruimd. (Langdurig applaus). Het moscovisch gebak van de Staatsomroep ligt te zwaar op de Nederlandse maag.< In het land van de vrije school past een vrije omroep. Maar bij ons vooruitzien moet steeds het hoofdthema van onze gedachten blijven: Als de Heere de stad niet bouwt, tevergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan. Ons feestvieren moet zijn een dankbrengen aan God voor wat Hij ons schonk en een gebed om Zijn onmisbare zegeen voor de toekomst. Het volgend telegram werd tijdens deze bijeenkomst aan H.M. de Konin gin gezonden: Tienduizenden feestvierendenin dankbaarheid bijeen in het Sonsbeek park te Arnhem ter gelegenheid van de viering van het zilveren jubileum de N.C.R.V. betuigen op deze dag hun trouw en verknochtheid aan Uwe Majesteit en Haar Huis en bidden U ligt. Onomstotelijk srtaat echter vast, dat onder alle omstandigheden de verschillende3 geestelijke stromingen in ons volk hun recht van zelfstan dig uitzenden moeten blijven genie ten, zo vervolgt hij. Ook na deze uitspraak wordt hij door een lang durig applaus onderbroken. Dr. Drees besluit zijn rede met de wens, dat de N.C.R.V. ook ln de toekomst haar gezegende en vruchtbare arbeid zal kunnen voortzetten. Rutten De tweede regeringsvertegenwoordiger, die het woord tot de menigte Jubo-gan gers in het Larixdal richt, is de minister Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, prof. dr. T. H. F. J. Rutten. Hij eert de stichters van de N.C.R.V. als de pio niers van de radio-omroep hier te lande en verklaart het van groot belang te achten, dat de vrije omroepverenigingen dienstbaar gemaakt zou kunnen worden hun arbeid in een redelijk verantwoorde autonomie zullen kunnen blijven voort zetten. Vele medewerkers van de N.C.R.V. hebben grote verdiensten gehad voor deze vereniging, zo vervolgt hij, maar één is er, die wel zeer uitzon derlijke Verdiensten heeft en dat is de propaganda-leider, de heer Pere boom. Daarom is het dan ook, dat het H M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Onder groot enthousiasme van all' aanwezigen spelt de minister het ere teken op de borst van de organisator vai dit feest die met enkele woorden voo: deze onderscheiding dankt en verklaart dat de N.C.R.V. in hem op deze wijze wordt geëerd. Gerbrandy Prof. mr. P. Gerbrandy spreekt enkele voorden in zijn kwaliteit van voorzitter 'an de Radioraad. Als zodanig heb ik, o zegt hij, de lastigheden en listigheden •an de jubilerende vereniging zeer goed leren kennen, maar ook de grote ding van haar medewerkers om het Prot. volksdeel mobiel te maken, zodat de radio de verbreiding van de Christelijke beginselen, zowel in Nederland al daar in een persoonlijk woord wijst prof. Gerbrandy vervolgens op de vrijheid en de gebondenheid, die de omroep nodig heeft dit laatste met het oog op haar grote verantwoordelijkheid. In hoeverre gebondenheid nodig is, dat is hier niet aan de orde. De N.C.R.V. moet zich ech ter in de eerste plaats gebonden weter aan de roeping, die in haar naam var Christelijke omroep besloten ligt Deze magistrale inzet van de Jubo L tweemaal met een lichtere toets ge kleurd. Eerst als tijdens de rede Arnhems burgemeester bloemen worden aangedragen, geschonken door het Arn hemse ledencomité en de tweede keer. groot aantal N.C.R.V. kinderen, gestoken in het feestelijkst wit het ge schenk van de leden aan hun omroep komen aanbieden: tienduizenden nieu we leden. Het landelijk comité „Vrien den van de N.C.R.V.", waarvan de heer M. Mons Je Amsterdam voorzitter is, gaat hun vooraf. Op hun ruggen torsen de kinderen met bloemen omkranste wapenschilden der elf provincies ei grote cijfers. Op het podium vormen zij eerst het getal nieuwe leden: 52.712, dank zij Jubelg&'s actie. En daarna het totaal aantal leden: 175.348. pat doet lawines van gejuich en vreugde losbreken onder die hoge zwijgende bomen. Mr. Bijleveld Onder de toeschouwers op de JUBO b+ vond zich een groot aantal autoritei/eis Op deze foto ziet men ton rechts naar links burgemeester Matser van Arnhem, de ministers Rutten, Drees en Schokking. allem met hun echtgenoten. Achter de minister» president zit prof. mr. Gerbrandy. het Ned. Chr. Duizenden gymnasten maakten van de Grote Weide een levend tapijt \JIET alleen voor de tienduizenden toeschouwers, maar ook, en niet het minst, voor de hoofdbestuursleden van het Nederlands Qhristelijk Gymnastiek Verbond, is de grootse demonstratie van het NCGV een van de mooiste ge deelten van het Jubo-ieest geworden. Deze organisatie heeft de kans, welke het feest van de NCRV haar bood, namelijk het propageren van de lichamelijke oefening, op stijlvolle en voor velen onvergetelijke wijze weten te benutten! Prachtig geslaagde demonstraties Vroeg in de morgen is het al begon- en: waar men ook in Arnhem loopt, overal ziet men de witte kledij van de duizeni«m gymnasten en turnsters, die dadelijk een feestelijk karakter geven aan de JUBO-stad. Terwijl m het Larixdal het morgenprogramma /en wordt, verzamelen zich om streeks tien uur 91 verenigingen op het Onderlangs voor de grote mars, welke om half elf beginnen zal. De 7200 deelnemers genieten al evenzeer van de wandeling onder de stralend» Junizon als de dikke rijen toeschou wers, die overal lands de lange route door hartelijk applaus van hun waar dering blijk geven _f en dertig tamboer- en pijper korpsen begeleiden de fleurige op tocht, zodat de lucht weergalmt van de vrolijke marsmuziek. Via het Nieuwe plein on het Willemsplein trekken de deelnemers naar de Rotonde, waar het Bondsbestuur en vele autoriteiten een défilé afnemen. De leider van deze de Arnhemmer A. Ph. Balke, loopt in opgewekte stemming voor zijn „troepen" uit, als ze omstreeks kwart over elf de eerst groepen gymnasten bij de finish op de grote speelweide aangekomen. Om 12 uur zijn alle groe pen binnen en dan houden ze op de Grote Weide een generale repetitie hur demonstratie, die eerst om twee uur zal beginnen. Opmars Om lien voor twee laat de heer J. C. an Asch uit Rotterdam de gymnastiek- erenigingen zich klaar maken voor au demonstratie. Het applaus Is niet van de lucht als precies op tijd de heren- en de jongens-deelnemers, tevoren keurig opgestald door de heer Dolleman uit Bussurc. naar hun plaatsen op het veld marcheren. Wis een machtige glctschcr glijdt de :de stroom turners langs de helling a Sonsbeek het ruime terrein op en zonder hapering gaat die stroom verder over het groene tapijt, tot ieder op zijn plaats is aangekomen. Voor het eerst in de geschiedenis an het N.C.G.V. geven de jongens en heren vervolgens een demonstratie van de zogenaamde totaliteitsgymnastiek", -lor de vele insiders een boeiend expe- Terwijl de heren en jongens afmar cheren. luide toegejuicht door een op getogen publiek, komen vijfduizend is en meisjes, de helling af, het veld over de volle breedte vullend. Was het ontwerp voor de heren van de gymnastiekleraar Belt uit Zutfen al prijzenswaardig, het ontwerp voor de dames en meisjes, van de heer De Knegt uit Delft is buitengewoon ggoed. Het is bijna niet te geloven, dat deze duizenden slechts één maal te voren (bij de generale repetitie^ met elkander hebben samengewerkt. Alles verloopt zo correct en zo soepel, dat de toe schouwers hun bewondering herhaalde lijk met langdurig handgeklap en ge juich te kennen geven. Het hoogtepunt komt, als de dames zich ordelijk naar het middelste ge deelte van het veld begeven, waar zij »n aangesloten carré vormen. N.C.R.V.-25 Terwijl hoog in de lucht vliegtuigen ronken, waarin fotografen overzichis- foto's van het veld maken, laat de heer Van Asch de deelneemsters op een kort commando een lint te voorschijn tove- van onder de kleine blikjes, die tevoren onzichtbaar voor liet publiek, op het veld zijn aangebracht. En zo verschijnen plotseling voor de ver baasde toeschouwers, tussen het vit de kleding van de turnsters, de letters N.C.R.V. in oranje cn daar on der in blauwe cijfers „25". Een lang durig applaus is de beloning voor deze prachtig georganiseerde hulde van het Chr. Gymnastiek Verbond aan de jubi lerende N.C.R.V. Jammer, heel erg jammer is het, dat het afmarcheren van de gymnasten, dat schitterend tevoren was geregeld, geen doorgang kan vinden, doordat de ballon van de heer Boesman die enkele minuten te vroeg opstijgt, alle aandacht vraaet. De leiding van het Gymnastiek Verbond kan nu namelijk de 7200 gym nasten niet meer via de microfoon op drachten geven, zodat deze duizenden op hel veld blijven staan, zonder te weten wat ze moeten doen. Ondertus sen stromen van alle kanten de toe schouwers. de weide op. om het stijgen van de ballon beter te kunnen volgen en, misschien ook wel. om zich een beter plaatsje te bemachtigen voor het grote openlucht-spel dat omstreeks nalf vijf moet beginnen. Erg gedisciplineerd tonen de bezoe kers van de Jubo zich op dat moment niet en een ogenblik dreigt de organi satie er door in de war te lopen. Maar al met al, deze invasie van de duizen den toeschouwers op de Grote Weide was een demonstratie te meer ran het enthousiasmei dat het publiek op deze]c< jubeldag van N.C.R.V. bezielde Hij beschrijft eerst het doel van dit pa» twee jaar oude orgaan. Elke omroep vereniging stond een kwart van haar zendtijd af voor een gezamenlijk pro gramma. dat door deze Raad wordt verzorgd. Natuurlijk mogen de meningsverschil len tussen de verschillende groepen is ons volksleven niet verdoezeld worden, zo zegt hij, maar wij vormen toch te zamen één volksgemeenschap en daar om mogen wij op bepaalde punten, waarin wij van hetzelfde gevoelen zijn, gezamenlijk optrekken. Het moet tot verheuging stemmen, dat dit mogelijk is. Dan richt hij zich tot de vele jeug dige bezoekers, de toekomstige leden ran de N.C.R.V. Deze jeugd, zo zegt hij, zal ook in onze organisatie met onder de bekoring van het getal ra ken, zoals wel eens wordt gevreesd. Zij is daar niet vatbaar voor. Maar de Christelijke omroep is ons door God gegeven als een machtig middel in da geestelijke worsteling om het behoud van ons volk. Dit geeft ons een grota verantwoordelijkheid en het is de taak van onze jeugd om in de toekomst deze arbeid voort te zetten. Mr. Roosjen laat dan zingen „Zing^ zingt een nieuw gezang den Heere". Al» de laatste klanken van dit machtige zin gen zijn verklonken is de morgenver gadering ten einde. Groter dan Koningen is de Here der Hen-scharen''1 Gewijd spél in Assyrische sfeer iTIDDEN op de Grote Weide staat een klein, geel altaar. En daarvoor, ia 1 schamele kledij, staat Joshua, de Jood, de gevankelijk weggevoerde uit het overrompelde Israël. Ook hij is meegesleurd met de vele gevangenen, die de krijgslieden van de grote koning Sargon van Assyrië hebben mee gevoerd uit de landen, die zij zojuist hebben overwonnen. Op overweldigend» wijze tonen de veldheren hun vorst, die zij als een god vereren, hun buit. Maar de schamele Jood Joshua, ontroerend door zijn kleinheid in de grootse omge* ving voor het Assyrisch hof, is de enige onder gevangenen, die karakter toont. Hij weigert door zijn geloof in een almachtig God, te knielen voor zijn over- dit kan hem het leven kosten Onder doodse stilte volgt het talrijk» publiek het spannende gevecht op leven en dood. De strijder van de koning drijft de gevangene steeds verder terug. Reeds klinken tonen van droeve muziek over het terrein, maar dan breekt door d» treurmuziek de klank van het Lutherlied. De afgematte Joshua schijnt nieuw» kracht te krijgen. Na een hevige tegen aanval weet hij de Assyrische zwaard vechter neer te vellen. En terwijl d» strijdmakkers van de overwonnen zwaardvechter hun dode kameraad weg dragen, getuigt Joshua, de overwinnaar door de kracht des Heren, van de macht van zijn God Gewijde stof Over de inhoud van het stuk van Verèl kunnen we kort zijn. De strekking is zeer goed en de wijze waarop de schrijver zijn stof behandeld heeft is uitstekend. Maar een open luchtspel, wil het overtuigend wezen, moet méér zijn dan een hoorspeL Het moet boeien van het begin tot het eind en het moet niet zo zijn, zoals wjj dat bij de opvoering zagen, dat door d» trage wijze waarop het een op het ander volgde, de aandacht verslapt De verdeling van het geluid was lang niet ideaal. Op de eretribune was niet veel van de gesproken tekst t® verstaan- De aankleding van het stuk was voor treffelijk. De 120 meter lange tempel, di» met zijn gele kleur fel afstak tegen d» donkergroene achtergrond van de bomen van Sonsbeek en de azuurblauwe hemel, was schitterend, ook de costuums, de ge kleurde strijdwagens en de kleden, di» over de kemelen en andere dieren gelegd waren, gaven de indruk dat men een echt Assyrisch tafereel voor ogen had. Al met al kon de opvoering van Groter dan Koningen, al had deze ook vele goe de zijden, toch niet voldoen en boeien. Meer een hoorspel dan kijkspel Dit is het moment waarop zij, die van heinde en ver gekomen zijn om het artis tieke openluchtspel „Groter dan Konin- van de regisseur-schrijver Dirk Ve rèl te zien, onder doodse stilte luisteren •naar de woorden van Koning Sargon. Zit tend op zijn hoge. rode troon, die opge steld staat voor de enorme Assyrische tempel, en omgeven door zijn hofdignita- rissen en een schare van priesters en priesteressen, die gekleed zyn in rode en gele en witte gewaden, ziet de koning, die zichzelven ook een god waant, neer op dat nietig schepsel, dat het waagde zich tegen zijn wil te verzetten. Nog even tevoren hadden de krijgsoversten van As syrië hun roemrijke daden, die zij als hulde aan hun vorst verricht hadden, duidelijk geschilderd. Hadden zij niet reeds de vele gevangenen voorgeleid, en de kamelen en lama's en brachten zij niet kostbare sieraden aan, die de schatheren van de koning al gauw onder hun be scherming genomen hadden? Eén wenk de koning en de ongehoorzame ge vangene, die povere Joshua, zou worden verpletterd onder de vernietigende macht van de wrede soldaten, die klaarstaan om de Jood neer te slaan. Dan heft de Ko- nig echter zijn hand op: „Nee. raak hem aan Ik zal hem spreken: Gij zi.it een moedig mens, gevangene. Zeg mij, waar- heeft Uw God my laten overwinnen, waarom vertrouwt gij zelfs nu nog op Zyn hulp". En de koning spreekt de wens uit, dat Joshua een zwaardgevecht zal aanbinden met een van zijn wakkere strijders. „Indien Jawhè U bijstaat en gij mijn zwaardvechter zult vellen, zal Uw leven gespaard zijn."

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3