„JONGE KERIv' getuigde met enthousiasme van haar geloof NIEUWE- LEIDSCHE COURANT DINSDAG 7 JUNI 1943, Toogdag in de Sleutelstad Prof. dr G. C. van Niftrik: „De Hervormde Kerk is op zoek naar haar grenzen" (Van één onzer verslaggevers) De „Jonge Kerk" van de Ned. Hervormde Kerk heeft gisteren In Arnhem, Breda, Leeuwarden en Leiden het Pinksterfeest gevierd. Vele duizenden jonge lidmaten hebben in heilig enthousiasme getuigd, dat Jezus Christus de Heer van hun leven is. Zfj deden dit in kerkdiensten, in lied, in het luisteren naar de verschillende sprekers, in gebed en in hun meeleven met de verkondiging van het Pinksterspel „Des Heilands Tuin" van Njjhoff. Het is moeilijk, lets van de bezieling, de geest drift en de vrolijkheid van deze toogdag in enige „kille" woorden weer te geven. Wéér is: de toogdagbezoekers hebben vernieuwde moed gekregen om ln eigen gemeente verder te bouwen aan hun Kerk. In de Sleutelstad kwamen ruim 1200 jong-Hervormden bijeen en wel uit Zuid en Noord-Holland .en het Westen van Utrecht. Zij werden om tien uur op het Stadhuisplein door de heer N. D. Ver hoef te Leiden, voorzitter van de werk groep ter voorbereiding van de toogdag, hartelijk begroet. Spr. rekende op aller spontane medewerking. In groepsverband trokken de deelne mers vervolgens naar de eeuwen-oude Pieterskerk. Verscheidenen hunner voer den een afdelingsvlag mee. Zonder restrictie. Nadat een uitgebreide Pinkster-litur gie was afgewerkt, sprak ds P. W. Spruyt, jeugdpredikant te Leiden, over 2 Cor. 3 17„Waar de Geest des Heren is, daar is vrijheid". De geest van Pink steren schept vrijheid, aldus ds Spruyt. Het gaat er niet om, dat wij iets pres teren voor God, maar dat wij God zien in en achter Zijn wet. God heeft er geen behagen in, dat de mensen met inspan ning van al hun krachten pogen om aan Zijn geboden te voldoen. Paulus laat zien, dat God is de God van liefde en ontferming, Die in de wet eerst Zich zelf heeft gegeven. Boven de wet staat: Ik ben de Heer, uw God, Die U uit het diénsthuis uitleidde. Het Evangelie van Gods bevrijdende daad staat voorop! Vele jonge lidmaten vragen: kunnen wij wel aan onze belijdenis voldoen? De vraag is echter, of wij een open oog hebben voor Gods ontferming. Dat neemt weg al het moeizame en kramp achtige in ons geestelijk leven. De Hei lige Geest doet niets anders dan ons elke dag voor ogen stellen, hoe royaal God Zijn werk, dat volkomen restrictieloos is, heeft gedaan. De vrijheid, waarin wij staan, is niet iets vaags. Zij komt in concrete vormen op ons af. Zij bindt ons reëel aan de Heer en zal ons ook concreet tonen in welke Kerk wij te staan hebben. Zo zien wij ir. de Hervormde Kerk de uitgestoken hand van God. Ook door die Kerk wil Hij ons volk bouwen en leiden. Nog altijd wor den ouderen en jongeren door haar opgeroepen om Gods grote daden te De ware vrijheid ontstaat in gebon denheid aan en in gemeenschap met de levende Heer. Dan mogen we ons leven in dankbare blijheid spelen voor Zijn aangezicht. Ds Spruyt besloot zijn pre diking met enkele regels uit een Engels lied: i.l7, o Heer; Aan deze dienst verleenden medewer king het Ned. Herv. Kerkkoor o.l.v. de heer Henk Geirnaert en de organist Leo Na afloop legde men veel bewonde ring aan de dag voor de schoonheid der Pieterskerk. Tijdens de middagpauze nuttigden de bezoekers hun meegebrachte brood, waarna op een rondwandeling door de binnenstad enige historische monumen ten in ogenschouw werden genomen. Een gids vertelde hierbij een en ander over de rijke geschiedenis van Leiden. Op hun tocht, die zich baadde in zomers zonne- weer, kregen allen een beker soep aan geboden. Goddelijk bruisen. Prof. dr G. C. van Niftrik, lid van de subcommissie van de „Jonge Kerk", ver zorgde het eerste punt van het geva rieerde middagprogramma. De titel van zijn onderwerp was: „Niet door kracht of geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden." Heeft de Heilige Geest dan niets met kracht of geweld te maken? De Pink sterdag geeft ondubbelzinnig het ant woord. De Geest wordt uitgestort en komt neer met geweld. In de zaal be gint een geweldige wind te waaien. Hei lige Geest is: beweging, dynamiek. We worden van onze stoelen afgedreven. Het geweld van de Geest heeft evenwel geen enkele relatie met menselijke krachtsinspanning, organisatie en dwang. Het gaat om het- Goddelijk bruisen en om de Goddelijke kracht. Prof. Van Niftrik betoogde verder, dat het vanuit deze tekst uit Za- charia heel moeilijk is om in de Kerk van Rome de Kerk van Jezus Christus te herkennen. Deze Kerk- formatie als zodanig is ln strijd met de Bijbel. De Kerk van Christus wordt op Pink steren geboren. In deze tijd weten we nauwelijks meer, wat Kerk is, omdat we het toch steeds weer willen zoeken in de samenbundeling van onze eigen krachten. Hierdoor wordt de eer van God aangetast! De grootste vloek van deze tijd is wel de vereenzelviging van bepaalde groeperingen met de Kerk. Wij moe ten de Kerk breder zien dan alleen de groep, waarin onze meningen heersen. Eén kudde is er. Wij heb ben overvloed van reden om te bid den „Veni Creator Spiritus". Ten opzichte van het vernieuwings proces, dat zich sinds enige jaren in de Ned. Herv. Kerk ontwikkelt, zei spr., BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Georg J z v G J Lentz en A Houtman: Maria J A, d v P W M Heemskerk cn A P v d Geest; Anne G, z v J de Jong en J Schenk; Hendrik M M. z v M J van Tol en G M Verechuren; Joannes P, z v J P W Stuart en L E Kriek; Cornells WJ.zvAJ Zuiderduin en C M T v d Kraan; Marten, z Wijhe en E Schouten; Hendrik J, z Noordervliet en H J Kramer. OVERLEDEN: H Voorzaat, man, 80 J.; M Mesman, wed F Hogervorst, 99 jr; J P Westerhof, wed. F J van Galen, 72 jr, SUCCES VAN „DE POST". Tijdens het te Haarlem op Tweede Pinksterdag gehouden muziekconcours, uitgeschreven door de P.T.Tbehaalde het Leidse harmonie-gezelschap „De Post" twee eerste prijzen in de afdeling uitmuntendheid. Distributievaria Morgen (Woensdag) worden te Leiden kpataaarben 909 uitgereikt aan de i mors 33.001 t-m. 86.200. men zich geen illusies moet maken. We dienen te verstaan, dat onze Kerk de oude, zuivere, wei-aangegeven tegen stellingen begeert. Zo kan het gebeuren, dat haar vernieuwingsbeweging in een isolement terecht komt en de overgrote rest op sleeptouw wordt genomen door een zekere niet-Hervormde theologie. Wy moeten leren naar elkaar te luiste- Natuurljjk zjjn er ook in de Kerk grenzen en zal de waarheidsvraag altijd •er gesteld moeten worden. Vervloekt echter de man, die zegt, dat hij die grenzen precies weet; hij pleegt afgo derij en beeldendienst! Volgens spreker bestaat de vernieuwing der Kerk hierin, dat de Kerk op zoek is naar haar grenzen. Prof. Van Niftrik meende, dat we in de Kerk weer de piëtistische kant moe ten uitgaan en elkaar persoonlijk moe ten vragen: Ben jij bekeerd? Heeft de Geest aan jou Zijn werk reeds gedaan? Deze vragen van individuele bekering en toewijding mogen onder alle massieve kerkelijkheid niet verdwijnen. Persoon lijke zielszorg verdient alle aandacht. De Heilige Geest bindt ons aan het Woord en wij hebben elkaar op te roepen tot een nieuwe concentratie op dat Woord. In gehoorzaamheid. Na samenzang en een uitnemende volksdansdemonstratie voerde de leken- spelgroep van 't Jeugdkerk-werk te Den Haag het indrukwekkende Pinksterspel „Des Heilands Tuin" op. Met grote aan dacht volgden de jongeren deze monu mentale uitbeelding van het Pinkster gebeuren. Een vertegenwoordiger van de afd. Amsterdam van de „Jonge Kerk" toon de zich zeer erkentelijk voor de wijze, waarop Leiden de leden der „Jonge Kerk" heeft ontvangen. „De organisa torische kant van deze dag was éf!" Hij legde er nog de nadruk op, dat men op de toogdagen de leden, die als militair in Indonesië vertoeven, niet mag ver geten. Ook wij moeten al het mogelijke aangrijpen om het leven van onze jon gens daar enigszins te veraangenamen, aldus spr. De aanwezigen lieten met een daverend applaus van hun instemming blijken. Via de radio kwam ten slotte de stem in dr E. Emmen, secretaris van de Synode der Ned. Herv. Kerk. tot alle jonge lidmaten. Spr. begon zijn toespraak met een hartelijke groet namens de Ge nerale Synode, welke groet ook bestemd as voor de leden overzee. Wij moeten met vreugde de toekomst tegemoet gaan. Het jonge groen, dat in betrouwbare grond is geworteld, zal on miskenbaar goede vruchten voortbren gen. Wy zyn, aldus spr., door Christus gegrepen en Zyn Woord staat in onze harten. Het gaat niet om ons, maar om onze Heer en Koning, die ons wereld- wpde beloften heeft gegeven. Wy moe ten niet met grote programma's en mee slepende demonstraties werken. In ge hoorzaamheid aan God hebben we ons werk te doen. Voor het naar huis gaan zong mer gemeenschappelijk het eerste vers var Psalm 75: „U alleen, U loven wy!" Enkele interessante agendapunten voor de raadsvergadering van Maandag Nieuwe bouwplannen en verdere restauratie van het Gravensteen school Lokhorststraat De gemeenteraad van Leiden zal in zyn vergadering van a.s. Maandag de volgen de onderwerpen behandelen: Benoeming van mej. M. N. Baarslag tot lerares Frans aan het gymnasium in vaste dienst. Benoeming van de heer M. Prins, die op 1 October 1949 met pensioen gaat, tot tijdelijk leraar Frans aan de HBS met 5-jarige cursus. Benoeming van een lid van het bestuur der Vereniging tot bevordering' van de bouw van werkmanswoningen (aanbeve- van het bestuur: 1. mr P. A. van Toorenburg, aftredend; 2. mr H. Burgers- dijk). Overplaatsing van de onderwijzeres G. C. Broeze van de opleidingsschool voor ULO Rynsburgersingel naar de meisjes school voor ULO (vac. mej. M. H. B. Teeuwen) en van de onderwijzeres C. A. de Vos van de opleidingsschool voor ULO, Maresingel naar die aan de Rijns- burgersingel (vac. mej. G. C. Broeze). Gurjsfig praé-adtfies op de verzoeken van dé besturen der bijzondere scholen voor g.l.o. Potgieterlaan. Noordeinde 1, Lusthoflaan 4, Stadhouderslaan, Leven daal en Krauwelsteeg en die voor u.l.o. Levendaal. om medewerking tot herstel van oorlogsschade. Gunstig prae-advies op het verzoek van het bestuur der Geref. schoolvereniging om medewerking tot het aanschaffen van leermiddelen en banken voor de school Stadhouderslaan (kosten f 3039). Afwijzend prae-advies op het verzoek m het bestuur van het bureau „Espe ranto bij het onderwijs" te Amsterdam. adhaesie te betuigen aan zijn tot de minister van O.K. en W. gericht adres, het Esperanto als verplicht leervak ;e voeren op de kweekscholen voor onderwyzers. Ter beschikking stellen aan het bestuur an het Liefdewerk der H. Cunera van gelden voor voortgezette eerste inrich- van de R.K. school voor b.l.o. Peli kaanstraat 20 (kosten f 6.779.50, waarvan '3 voor rekening van de provincie en 3 van de gemeente). Beschikbaarstellen van gelden voor de voltooiing van de verbouwing van het Gravensteen (zie elders in dit nummer). Voorstel tot hetin beginsel brengen iri de benodigde géiden op de begroting 150 voor de restauratie van de voorma- Bouw van 188 woningen in de Meerburgerpolder B en W. hebben aan de raad medege deeld. dat plannen ontworpen zijn voor de bouw van 188 arbeiderswoningen op terreinen ter weerszijden van de Room burgerwetering in de Meerburgerpolder. Deze plannen omvatten de bouw van: 12 eengezinswoningen, type A. met 3 slaapkamers en een 2e woonkamer, ge schikt voor 5 personen; 12 eengezinswoningen, type B. met 1 slaapkamer en een slaapgelegenheid op zolder, bedoeld voor ouden van dagen; 31 eengezinswoningen, type C. met 3 slaapkamers en een 2e woonkamer, ge schikt voor 5 personen, tydelyk in te richten als duplex-woningen, geschikt voor 2x2 personen; 80 woningen, type D, waarvan 20 bene den- en 20 bovenwoningen met 3 slaap kamers. geschikt voor 4 personen: 14 be neden- en 14 bovenwoningen met 3 slaap kamers. geschikt voor 6 personen; 6 beneden- en 6 bovenwoningen met 3 slaapkamers, waaronder één z.g. gezond heidskamer. geschikt voor 5 personen; 24 woningen, type E. waarvan 6 bene den- en 6 bovenwoningen met 2 slaap kamers. geschikt voor 4 personen; 6 be neden- en 6 bovenwoningen met 3 slaap kamers. geschikt voor 6 personen; 14 eengezinswoningen, type F, met 4 slaapkamers en een tweede woonkamer, geschikt voor 9 personen; 15 eengezinswoningen, type G, met 3 slaapkamers, geschikt voor 5 personen Doordat de 31 woningen, type C. zul len worden ingericht als duplex-wonin gen, worden voorlopig 188 4- 31 woningen is 219 woningen verkregen. De directeur van Gemeentewerken heeft het bouwvoorschot geraamd op f 1 893 500 Grondkosten: f 2450 per ning. als voorgeschreven. B. en W. hopen spoedig met een voorstel tot het bouw rijp maken van de grond te komen. De beperkte toewijzing van woningcontin gent aan Leiden maakt het nodig, het plan in gedeelten uit te voeren. De 188 woningen zullen met voorschotten inge volge de Woningwet worden gebouwd. Met de besturen der woningbouwver enigingen ..Eensgezindheid1" en „Ons Doel" hebben B en W. overleg gepleegd om samen te bouw voor te bereiden. lige Latiji elders) Verlenging van de termijn van ont ruiming van zes onbewoonbaar verklaar de woningen. Aankoop van het perceel Langegracht 6464a. groot 57 m2. voor f 3150. Toepassing van art. 212 der gemeente- et voor zover betreft het kosteloos over- ?men in eigendom voor de gemeente, in verband met ver- en bebouwing ter plaatse, van stroken grond en water (machtiging aan B. en W. voor 5 jaar). Verpachten van 'het baggerwerk in de gemeente aan J. Kuyf te Leiden voor f 1500 per maand en voor de termijn van Wijziging van diverse begrotingen. Vaststellen van de begrotingen 1948 en 1949 van de gemeentelijke werkplaats (nadelige saldi resp. f 16.170 en f 36.500). Aangaan van een overeenkomst tot le vering van gas en electriciteit aan Rijns burg. Beschikbaarstellen van gelden voor ver goedingen by vrywillige beschikbaarstel ling van woongelegenheid. Plannen voor de bouw van 188 wonin gen in de Meerburgerpolder (zie elders). In 1950 restauratie der „Latijnse school" De Latijnse school. Lokhorststraat hoek Schoolsteeg, was oorspronkelijk het oude rechtslokaal van Rijnla*nd. Dit ge bouw werd in 1599 aan de stad afgestaan, die dit toen tot een nieuwe Latijnse of Grote school, volgens ontwerp Lieven de Key, liet verbouwen. Het ge bouw bezit historisch en architectonisch een hoge waarde. De toestand van het gebouw is dien aard geworden, dat het voortgezet gebruik daarvan (momenteel voor on- derwys) niét van gevaar ontbloot is. B. en W. achten het dan ook noodza kelijk. dat de "nodige voorzieningen en verbeteringen worden aangebracht. Teneinde voor een Rijksbijdrage in de restauratiekosten in aanmerking te kun nen komen, zal het gehele gebouw aan een revisie moeten worden onderworpen. De kosten worden geraamd op f39 000. Een rijksbijdrage van 50 pet. zal worden aangevraagd, een bijdrage van 15 pet. van de provincie. Daar toekenning van een eventuele rykssubsidie niet voor 1950 zal kunnen worden tegemoet gezien, zal de restau ratie tot 1950 moeten worden uitgesteld. B. en W. bevelen de raad daarom aan, thans in beginsel de voor de restauratie nodige uitgave op de begroting 1950 te brengen. VISSERIJGOLFJES Na de reeds teruggekeerde drit trawlers zal ook de stoomtrawler „Lofo ten", een Holland-klasse-schip, binnen kort uit Duitsland repatriëren. Alle Ne derlandse eisen tot het teruggeven trawlers zyn thans erkend! Slachtoffer van auto-ongeluk op Witte Singel ten grave gedragen Velen bewezen de overledene de Op de begraafplaats bij het Groene kerkje te Öegstgeest, is Zaterdagmiddag onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van het auto-ongeluk op de Witte Singel, de heer G. J. D. Goudriaan, ter aarde besteld. Onder de belangstellen den waren prof. dr C. Berg, rector-magni- ficus, mr K. Wiersma. secretaris van het college van curatoren, alsmede afgevaar digden van tal van studentencorpora der Leidse Universiteit. In het Groene kerkje sprak ds G. Ver does Kleyn, emeritus-predikant der Ned. Herv. Gem. te Rijswijk, die ook in het sterfhuis een rouwdienst leidde, n.a.v. de woorden uit 1 Sam. 20: „Daar is maar één schrede tussen mij en de dood". Spr. had de overledene leren kennen als een eenvoudig en eerlijk persoon, die steeds propvol vragen zat en ook tegenover de dingen Gods steeds onderzoekend stond, zeerste was spr. ervan overtuigd, dat God de oorsprong aller zaken vond. Nooit liet hy het gebed los. Voor de moe der hoopte ds Verdoes Kleyn, dat zij de :egen van het Pinksterfeest, d.i. het feest der volheid, zou mogen ervaren. Er is één schrede tussen my en de dood, voor degenen, die geloven, is er naar één schrede tussen de dood en het Leven. Nadat de organist het Largo van Han del had laten horen, voerden nog het woord de praeses-collegii, de heer M. L. de Brauw, die erop wees, dat achter het spel. dat de overledene vaak speelde, goed doordachte gedachten zaten, waar mede hy zyn studievrienden iets wilde zeggen en de heren A. baron van Aersen van Beyeren van Voshol, als vriend, J. Schultink, namens het litteraire dispuut „Litteris Sacrum" en F. Portheine na mens de senaat „Duce Minerva". Onder orgelklankeii werd vervolgens de kist naar de laatste rustplaats gedra gen. Een broer van de overledene, de heer F. G. P. C. Goudriaan, dankte voor de betoonde belangstelling. Donderdag: tweede Plant soenconcert Donderdag 9 Juni heeft het tweede Plantsoenconcert plaats, te geven door de Harmoniekapel „T. en D." Aanvang 8 u. Programma: 1. Jubelklange. mars, Ernst Nebel, arr. P. J. Molenaar; 2. Jubelouver ture, Chr. Bach; 3. The I iddy, mars, Ken neth J. Alford: 4. Kaiser Walzer, Johann Strauss: 5. With Sword and Lance, r Herm. Starke. Pauze. 6, Steadfast and Treu, mars, C. Teike; 7. Peter Schmoll, ouverture. C. M. von Weber; 8. Colonel Bogey, mars, Kenneth J. Alford; 9. En gelandvaarders, mars, W. Schild. Avond-vierdaagse 1949 Ook dit jaar wordt in Leiden weer een avond-vierdaagse georganiseerd, en wel op 15. 16. 17 en 18 Juni Voor hen. die op 18 Juni geen gelegenheid hebben om te wandelen, is het mogelijk op 14 Juni +e beginnen. Iedereen kan deel nemen. Kosten voor N.W.B.-leden fl.50. voor niet-N.W B-leden f2. Ook kan één avond wandelen, waarvoor men een draaginsigne ontvangt De kosten hiervoor bedragen voor een N.WB.-lid f 0.75, voor een niet-N.W B.-lid f 1.25. Na 7 Juni worden dejnschrijfkosten met f 0.15 verhoogd. De start vindt Dlaats by ..Royal". Doezastraat. en wel Woensda< Donderdag en Vrijdag van 6.30—7 uu n.m. én op Zaterdag van 2.30—3.30 uui Ingeschreven kan worden o.a. bii*de heer M. Zwart. Haven 26b, tel. 24682. men tevens alle gewenste inlichtingen kan krijgen. VEERTIGJARIG JUBILEUM Morgen hoopt de heer P. Sieval, tim merman. veertig jaar in dienst te zyn van de firma G. Splinter en Zoon de Hooigracht. Het Gravensteen wordt definitief juridisch studiecentrum B. en W. vragen de raad ruim een ton voor de voltooiing der restauratie .200 trum de aanleg van een centrale ver- warmingsinstallatie nodig maakt. De kosten zullen rond f 497.500 belo pen. Een bedrag van f 393.500 werd be schikbaar» gesteld, zodat nog f 104.000 no- Op 18 Nov. 1940 stelde de raad f beschikbaar, waarin begrepen f 143.000 voor de restauratie van het Gra vensteen als monument en f 113.500 voor de inwendige verbouwing c.a. van het gebouw. Ten behoeve van Gravensteen werd dus in totaal f 256.500 gevoteerd. In verband met de stijging der prijzen werd het crediet ad f 143 000 op 28 Sept. 1944 met f 37.000 en op 11 April 1949 met f 100.000 verhoogd en derhalve in totaal gebracht op f 280 000, zodat het crediet f 393 500 bedraagt. Het voor de restauratie van Graven steen bestemde bedrag is niet toereikend gebleken. Dit is een gevolg van de om standigheid, dat het een oud gebouw be treft en daardoor onvoorziene werken moesten worden uitgevoerd. Voorts wer den de posten sociale lasten en algemene onkosten onderschat en derhalve op de begroting te laag geraamd. Aan de restau ratie werd een bedrag van f 280.000 ver werkt. De rykssubsidie werd verhoogd. Wat de bestemming van het Graven steen betreft, te dien aanzien hebben B. W„ nadat de raad op 3 Febr. 1947 had besloten af te zien van de bestemming tot industriële inrichting, plannen doen ontwerpen. Curatoren der rijksuniversiteit hadden zich n.l. met het college in verbinding gesteld, teneinde het gebouw ten dienste van de rijksuniversiteit in te richten voor een daarin onder te brengen juridisch studiecentrum. Aangezien B. en W. zich in beginsel met deze bestemming konden verenigen, hebben zij daarover nader overleg gepleegd. Dit heeft er toe geleid, dat overeenstemming werd verkregen en de desbetreffende minister zich bereid verklaarde om. zodra de restauratie zal zyn voltooid, het Gravensteen voor de huisvesting van enige instituten der rijks universiteit te doen huren. Om het gebouw aan de nieuwe bestem ming te doen beantwoorden, behoeven aan het interieur nagenoeg geen voor zieningen te worden getroffen. Echter stellen curatoren de voorwaarde, dat In et Gravensteen een conciërgewoning ordt gebouwd, terwijl de bestemming Van Gravensteen tot juridisch studiecen- Geref. Zendingsbond hield zijn jaarlijkse Zendingsmiddag „De Kerk moet ook een getuigende Kerk zijn Gistermiddag kerk te Leiden de veertiende Zuid-Hol landse Zendingsmiddag van de Geref. Zendingsbond gehouden. Ds M. Ottevan- ger. Ned.-Herv. predikant te Leiden, sprak het openingswoord, waarin hij er de nadruk op legde, dat Pinksterfeest Zendingsfeest is. Petrus heeft het wonder van de uit storting van de Heilige Geest verklaard het antwoord gegeven op de vraag: Wat zullen wij dan doen? Hy heeft op die Pinksterdag de vrymacht Gods ge predikt. Vele hoorden het Evangelie in hun eigen taal. Dé Here brengt door middel van het Woord mensen tot Zich. De grond van de zaligheid ligt in Jezus Christus alleen. Op dit ogenblik, zo ging ds Ottevan- ger voort, wordt er één uit ons midden uitgezonden, t.w. ds A. P. v. d. Kooij van Nijkerk, die als missionnair-predikant naar Midden-Celebes gaat. De Here staat borg voor Zijn eigen werk. ofschoon Hij ons niet nodig heeft. Toch wil Hij de mens in Zijn dienst gebruiken. Gelukkig zijn er nog velen, die willen luisteren naar de Zendingsopdracht. Ds J. J. de Heer, Ned.-Herv. predikant te Benthuizen, sprak over het onder werp: „Het Evangelie gepredikt aan alle DE ORGELRESTAVRATIE TE VOORHOVT i het orgel in de Ned. Herv. kerk te Voorhout is dezer dagen gereed gekomen, door de firma Leiden. In de loop der jaren werden bij het kleine instrument steeds meer gebreken merkbaar. Om het orgel geheel te laten beantwoor den aan de eisen, die tegenwoordig worden gesteld, zou een ingrijpende restauratie nodig zijn geweest, die ech ter van de kleine Gemeente een te groot financieel offer zou hebben ge vraagd. Het Ned. Herv. kerkje te Voorhout heeft slechts 120 zitplaatsen en vraagt dus niet om een instrument met vele klankmogelijkheden. Bij de restauratie heeft men zich moeten beperken tot het meest nood zakelijke. De speeltafel werd ver plaatst, enkele onderdelen werden vernieuwd en enkele registers door andere vervangen. Zo maakte de on bruikbare Vox Humana plaats voor een Terts en de Dolce voor een Na- sard. In combinatie geven deze beide stemmen een Sesquialtera. Ook werd een pedaalkoppel aan het tweede ma nuaal aangebracht. Bij de ingebruik neming op Woensdagavond a.s. zal het orgel worden bespeeld door Hennie Schouten, organist van de Evang. Luth. Gemeente te Leiden. De dispositie is thans als volgt: Ma nuaal 1: Prestant 8, Holpijp 8, Octaaf 4. Prestant 2. Manuaal 2: Quintadena 8, Voila 8, Voix céleste 8, Gedekte fluit 4. Woudfluit 2 2/3, Nasard 1 3/5, Tremolo. Padaal: Subbas 18 en de ge bruikelijke koppelingen. Foto N. van der Horst. ■d In de Hooglandse volken en dan het einde." Spr. ont leende deze titel aan Matth. 2414. Een maal zal er achter het huidige wereld bestel een punt worden gezet, aldus spr Wat moeten wy daarvan zeggen?: Is dit gelukkig of ongelukkig? Als wy een en ander bezien vanuit de ere Gods, is dit gelukkig. Wat zien wij in deze wereld? Dit: dat God Zyn eer niet meer krygt. Moet dat altijd zo doorgaan? Neen; de Here handhaaft Zijn eer. Er wordt in de wereld niet altijd reke ning met het einde gehouden. De we derkomst des Heren verwacht men niet. Het nihilisme zegt, dat men van het leven maar moet maken wat er van te maken valt. Helaas zit het nihilisme ook in de Kerk. De nihilistische geest kan juist een voorbode van het naderende einde zijn. De wereld is ryp voor valse Christussen. Maar tegenover dit alles zal het Evan gelie van het Rijk van God gepredikt worden. God is door de eeuwen heen bezig Zijn plan met deze werld te vol voeren. Alle volken zullen het Woord Gods gehoord hebben. En allen, die in de Kerk arbeiden, hebben het Woord des Konings te brengen. De Kerk moet zyn een getuigende Kerk. In het slot van zyn toespraak zei ds De Heer, dat wij ook in het Zendings werk hebben te letten op de ere Gods. Vervolgens voerde ds P. Zandt, Ned.- Herv. predikant te Delft, het woord. Spr ving zijn rede aan met te zeggen, dat God Zijn Zoon uit genade aan de wereld heeft gegeven. De mens is van nature een vyand van de vrije genade. Toch is het de taak van de Kerk om dit Evangelie ook in de heidenwereld te verkondigen. De aanwezigen zongen tot slot Psalm 72:11. Hazerstvoude Hillegom Tien gelukkigen..., In overleg met de commissie van ad vies hebben B. en W. thans definitief aan een 10-tal personen huizen toege wezen, die ln aanbouw zijn aan de Lijs- terbeslaan. De betrokkenen hebben in middels hiervan bericht ontvangen. Zy, die tot nu toe geen mededeling ontvin gen, behoren dus niet tot de gelukkigen. Meisje aangereden Een bakkersknecht wilde ter hoogte van Dr v. d, Kaaden aan de Weere- steynstraat oversteken. Het van reohts komende verkeer gaf hy geen voorkeur. Hierdoor kwam hy in aanrijding met een 14-jarig meisje, dat per fiets wilde passeren. Béhalve, dat zij vxy ernstig aan de arm gewond werd, liep ook haar fiets schade op. dig i: B. en W. hebben stappen gedaan, om hogere rykssubsidie te verkrijgen en stel len de raad voor, f 104.000 te voteren. FEESTAVOND V.V. „LEIDEN" De Voetbalvereniging „Leiden" hield Zaterdag ten besluite van het competi tieseizoen een gezellige avond voor de leden in „Royal". Na de opening door de heer Metsch vond de huldiging plaats van het tweede elftal, dat dit jaar kam pioen werd. Tevens werd aan de trainer, de heer v. d. Berg, een cadeau aange boden. Het verdere deel van de avond werd gevuld met het optreden van eigen krachten, waarby de heer en mevrouw De Leeuw en de populaire supporter „Bart" het meeste succes oogstten. HAAGSE GERECHTSHOF Slachtoffer van zyn slordigheid De president van het Haagse Gerechts hof vond dat de kweker T. van D. uit Oegs'.geest zich wel wat al te gemaklke- de zaak probeerde af te maken; verdaohte zei dat hy zijn land aan iemand had verhuurd, die nu in Frankrijk ver blijft. maar niet is te vinden. En die man had bollen zonder vergunning geteeld, hetgeen echter aan verdachte werd toe gerekend. Dat kwam, doordat hy geen voldoende boekhouding had, en verdachte vond zichzelf een slachtoffer van zyn slordig heid in dit opzicht. De Politierechter had voor twee overtredingen resp. f 1000 en f 100 boete, en drie maanden gevange nisstraf voorwaardelyk opgelegd, van welk vonnis de kweker in hoger beroep De proc. generaal vorderde bevestiging m het vonnis wat de boete betreft, maar de-voorwaardelijke straf wilde hy laten vervallen. De raadsman, mr J. v. d. Plas meende dat verd. met de man is die de bollen heeft geteeld, en pleitte vrijspraak. Met schoonmoeder te kwaad De president van het Hof kon het zich voorstellen dat men weieens kwaad kan worden op schoonmoeder, maar P .A. van Alphen aan den Rijn was wel erg hard tekeer gegaan. Hy had zijn 70-ja- rige schoonmoeder zo geslagen, dat de bewusteloos neerviel, en sinds dien aan een oor doof is. De schoonmoeder had enkele minder vleiende dingen jegens verdachte ge zegd, die echter niet onwaar genoemd konden worden. De rechter had vanwege de mishan deling tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis verd. in hoger beroep kwam. De proc generaal vond dat verdachte de straf volkomen had verdiend, gezien ook zyn verleden, en vroeg bevestiging an het vonnis. Mr M. G. Loef pleitte vryspraak Al laat het weer soms heel wat te isen over. Katwijk heeft zich toch al in gereedheid gebracht om stroom gasten tijdens het voor de deur staande badseizoen te kun- i opvangen. Op de foto wemelt ze komen! Het zeebad, één 1 twee, die Katwijk nu bezit, dipt tot een bezoek. Rechts op de foto de Oude Kerk, helaas nog i i-o orlogse toestand, en op de voorgrond, rechts, het parkeerter- nn. Links van het terrein de rijwielbewaarplaats. (Foto D. Kruyt) Alphen aan den Rijn Benoeming Nederlandse georganiseerde sla- gersbedrijven hebben een landelyk pen sioenfonds in het leven geroepen. Een drietal rayon-controleurs zijn aangesteld .■en 30-tal sollicitanten. Een van de drie is onze oud-plaatsgenoot, de heer P. Noomen, thans woonachtig te Den Haag. Speldjesverkoop Morgen wordt in onze gemeente een speldjesdag gehouden ten bate van een zestal bekende Prot.-Chr. stichtingen van barmhartigheid in Nederland, t.w.: Stich. ting „Valkenheide", „Heldringgestichten", Stichting „Hoenderlöo", „Martha-Stich- ting", Weesinriohting „Neerbosch" en Nederlands Mettray, waar samen onge veer 2500 kinderen verpleegd worden. Aanbeveling overbodig! A. A. V.-successen Op de door de Rotterdamse Athletiek- commissie gisteren op de Nenijto-sintel- baan gehouden regionale wedstryden ■nen ook leden van de A.A.V. '36- Comb. uit. Verschillenden van hen be haalden uitstekende resultaten, die pro- e naar een hogere klas tot gevolg hadden. J. de Wit werd op een sterk bezette i500 meter A,-klasse 5e Op de 3000 meter voor A en B-klassers werd d. Hoorn 3e in 9 min. 30 9 sec. met één A en één B-klasser voor zjeji Woensdagavond wordt op het. Alphia- terrein aan de Nieuwe Sloot een twee kamp gehouden tussen de A A.V '36-C. 'e vereniging ..Nurmi" uit Bodegra- Spannende wedstryden mogen hie* verwacht worden. Koudekerk aan den Rijn „Onderling Zanggenot". een concours te Vianen behaald# het mannenkoor, „Onderling Zanggenot", e tweede prijs in de tweede afdeling iet 289 punten. Dirigent was de heer van der Molen. Viswedstryd- Gisteren organiseerde de pas opgerichte hengelsportvereniging naby het Zwaantje haar eerste wedstrijd. Dertig liefhebbers beproefden hun geluk. Helaas had men bijna geen beet. De volgende prijswin naars kwamen met een graatje en een staartje thuis: C. de Wit. D. Kruit, J. Smit, P. Kruit, P. van Kempen, D. van Jieverden en H. Hogenes. Gouden hmveiyksfeest Op 16 Juni hoopt het echtpaar Th. Duiker en B. Duiker-Tenze. Lagewaard en halve eeuw geuwd te zyn. Wie er van onze jongens uit Indië komen Met de „Waterman", aankomst 19 Juni te Rotterdam Met het troepentransportschip „Water man", dat 27 Mei uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelyk 19 Juni in Rotterdam zal arriveren, komen de vol gende militairen uit Leiden en omgeving naar huis: KON. LANDMACHT: Sold. J. Helversteyn, Heemskerkstraat 64; Sold. J. van Heusden, Nieuwstraat 38, Lisse; Sold. J. M. Polle, Nieuwstraat 40, Lisse. GEMENGDE ONDERDELEN: Sergt. J. H. Bey, Munnikenstraat 59; Sergt. G. C. Duiker, Ruysdaelstraat 7, Alphen a. d. Ryn; Sold. J. Bronsgeest, Lombokstraat 73 B; Sold. P. Larnan, Middelstegracht 65; Sergt. P. Meyer, Zonneveldstraat 12, Hazerswoude; Sergt. A. v. d. Niet, Piet Heinstraat 16, Noord wyk; Sergt. P. J. Nieuwveen, Heren straat 104; Sold. Fr. Ouwerkerk, Pioen straat 31; Sold. W. Batenburg, Hessen- straat 13,.Katwyk a. Zee; Korp. C. A. Been, v. Poellaan, Lisse; Sergt. A. M. Borman, Egbert de Grootstraat 8, Noord- wyk aan Zee; Sergt. J. Haring, Juliana- straat 2 A, Alphen a. d. Ryn; Sergt. A. W. v. d. Jagt, Langeraar A 33, Ter Aar; Korp. J. P. Plaatzer, Piet Hein- straat 45, Noordwyk aan Zee; Sek. J. A. Rip, P. Huibertshof 12; Sek C. Star, Oegstgeesterweg 48, Rynsburg; le Luit. J. W. Arnolil, Duipzichtstraat 9, Öegstgeest; S.M. G. Burggraaf, Aarkade 39, Alphen a. d. Ryn; Sergt. A. C. Cou- lander, Utrechtse Jaagpad 120; S.M. A. J. C. Koreman, Nleuwsteeg 25; Sold. L. G. Kraan, Schoolstraat 130, Voorschoten; Korp. C. G. Kromhout, Smidstraat 16, Rynsburg; Sergt. F. Langebroek, Mare- dyk 70; Sergt. P. J. van Leeuwen, Ter Haarkade 1 A; Sold. G. le Maltre, Kod- desteeg 34; Sold. J. v. d. Niet, Piet Hein- straat 16, Noordwyk aan Zee; Korp. N. Ouwerkerk, Joubertstraat 12; Sergt. C. Plaatzer, P. Heinstraat 45, Noordwyk aan Zee; Korp. M. A. Verhagen, Bilder- dykstraat 13. Alphen aan den Ryn. KON. MARINE: Str. P. Blom, Woubrugseweg 80, Wou- brugge; Matr. F. Crama, Tasmanstraat 96; Bott. E. Kok, Hoofdstraat 104 B, Leiderdorp; Matr. A. Noort, Brouwer straat 19, Rynsburg; Chauff. P. v. Varik, Steekterweg 71, Alphen a. d. RUn; Matr. wytvliet, Talmastraat 15, Hillegom; Korp. M. F. Heetveld, Middelstegracht 61 A; Tel. K. Lieverse, 111 Koudekerk a. d. Ryn; Vuurl. Mont. M. L. Rynhout, Herenstraat 115; Tel. H. C. v. Platerink, Marnixstraat 23; Matr. P. Maagdeiyn, Werensteinstraat 65, Hillegom. K.N.I.L.: Sergt. Th. G. J. Hunck, Gerrit Dou- straat 2 A. (Waar niet anders vermeld, woont d« betreffende militair in de Sleutelstad). Leiderdorp Slagh- of Grote cn Kleine Stadspolder. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden werd de rekening over 1948 vastgesteld; de ontvangsten op 14.074,30, de uitgaven op 12 752,89, het batig slot op 1321.41. De 'begroting voor 1949 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 13 887,32 bij een omslag van 20 per ha (vorig jaar 25». De voorzitter, de heer Tj. Kuipers, werd herkozen. Kippen gestolen. By de politie is aangifte gedaan van diefstal van vyf kippen ten nadele van de tuinder J. Sandijk, wonende in do Kalk polder. Tydrede. Donderdagavond, half acht. hoopt in lokaal Lindelaan 12a, ds J. van Dijk van Gameren een tijdrede uit te spreken. Roelof arendsveen Goede vangst. Het was de Rijkspolitie alhier ter ore gekomen, dat een inwoner van Leiden in Alkemade breiwol verkocht tegen te lage prijs. De politie slaagde er in deze persoon op te sporen, waarop arrestatie volgde. Na onderzoek te Leiden konden nog twee andere personen worden ge arresteerd. De wol bleek afkomstig t« zijn van de firma P te Leiden. De daders hebben bekend by diefstal van wol betrokken te zyn geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2