liicuwr £riitsrtje GTourant JUBO-DAG Wist U DINSDAG 7 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millmeter (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7832 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER, CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken #5tantoastfcli Is gfjfbleoen mgn bert ia tcgfjeaspoet" Zie pag. 3 Wordt Molotof belast met Chinese kern-politiek „Invasie" der rode troepen op de „Tjibadak" Een verantwoordelijk, Oosteuropees diplomaat heeft verklaard, dat de Russische vice-premier Molotof, belast is met de Russische politiek in China en het Verre Oosten. Volgens Ass. Press zou de Russische regering benoemingen van een der gelijke aard dikwijls geheim houden. De zegsman van het bericht te Parijs, ver wacht een spoedige wijziging in Ruslands houding jegens de Chinese communisten. sohip zou echter geen buitenlanders mee nemen. Reuter verneemt nu, dat man schappen der onder communistische lei- Molotof zou opdrachten hebben gekre gen, de Russische politiek ten aar van het communistisch regime in China (dat nog gevormd moet worden) ten uit voer te leggen. In feite zou deze Russi sche actie dus kunnen betekenen, dat het Kremlin aan de Chinese communisten intensieve hulp gaat aanbieden, teneinde de behaalde successen te verzekeren. Amerikaanse en Franse regeringskringen gaven te kennen, dat hun inlichtingen uit Moskou er op wijzen, dat Molotof inderdaad een dergelijke opdracht heeft ontvangen. Zoals reeds vermeld, kwam het Nederlandse s.s. „Tjibadak" in Sjanghai aan en zou het met Chinese passagiers en vracht vertrekken; het Devaluatievrees tot Septem ber verschoven Geen accoord over Europees betalings verkeer. Reuter vernam Zaterdag uit bevoegde bron te Parijs, dat de organisatie Europese economische samenwerking niet tot overeenstemming is gekomen over de regeling van het Europese betalingsver keer in het tweede jaar van het plan- Marshall. De oorzaak der mislukking is een meningsverschil tussen Spaak en de Britse minister van financiën Cripps. De eerste wil, dat de Europ. Marshall- landen de vrije beschikking zullen heb ben over de credieten, die zij van de andere Marshall-landen in Europa ont vangen. Cripps vreesde daarentegen, dat dit tengevolge zou hebben, dat zwakkere landen dan België verliezen in dollars en goud zouden lijden. Men kwam echter tot overeenstemming over enkele beginse len met betrekking tot de afschaffing van beperkende bepalingen op de Europese handel. Volgens een A.F.P.-telegram uit Lon den acht men het daar in financiële krin gen waarschijnlijk dat het vraagstuk van de herziening der wisselkoersen in Sep tember zal ter sprake komen bij de con ferentie van het internationaal geldfonds. GEEN VISUM VOOR TOERISTEN NAAR WEST-DUITSLAND. Naar aanleiding van een bericht in enkele bladen, dat op 21 Juni de drie Westelijke zones van Duitsland zoekers worden opengesteld, deelt de A.N.W.B. ons mede, dat dit bericht in feite niet veel betekent, daar de toeris ten toch geen visa krijgen en. evenmin deviezen. Belgische waarnemer gewond in Indië Aneta seint uit Batavia, dat dc Belgi sche militaire waarnemers van de Unci, kapitein Ch. Jonckheeren uit Brussel, scherfwonden opliep aan de rechterknie en het onderbeen, toen een bende een lo kaal te Bojolali in het Solose, waarin de Niwin een voorstelling gaf, beschoot. Zijn toestand is gunstig. Dr Beel gaat eerst eens met vacantie Zaterdag is op Schiphol met de KLM- Constellation Holland aangekomen dr L. J. M. Beel, de afgetreden Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Indo nesië. Te zijner begroeting waren o.m. aanwezig de ministers Drees, Schokking. Van Maarseiveen en Van Schaik. Dr Beel vertelde, dat hij nog geen toe komstplannen had, doch eerst met vacan tie wilde gaan. DE HEEMSKERK THANS IN DE VAART Het nieuwe ms Heemskerk (6300 brt). dat tijdens de storm van 1 Maart te R'dam zonk, is thans afgebouwd en aan de Ned. Scheepvaart Mij te Den Haag overgedragen. Het fraaie vrachtschip met aocommodatie voor 12 passagiers is voor zijn maidentrip op weg naar Hamburg en zal voor de eerste reis op de Holland Australië lijn in dienst worden gesteld, daarna zal het schip op de Holland-Oost- Azië lijn .gaan varen- De vloot der VNS. is thans uitge breid tot 19 schepen (voor de oorlog 18) met 190.000 brt (120.000). Ondanks regen, toch Rode Kruis-zegen Ondanks de regen heeft de straatcol lecte voor het Rode Kruis Zaterdag te Leiden niet minder dan f 4214.74 opge bracht. De huis aan huis-collecte had f3546.67 tot resultaat. Er worden nog enkele giften verwacht, zodat men de f8000 hoopt te halen. Gironummer 9200 (A'damse Bank Leiden). Enorme drukte in vlaggend Bodegraven De feestelijke Voor jat rskaasmarkt werd vandaag gehouden. Nadat te Bodegraven Vrijdag de eer ste automarkt werd gehouden volgde daar vandaag een feestelijke Voorjaars kaasmarkt. die reeds om negen uur door de C. d. K werd geopend. Enkele kaas boeren en kinderen waren in historische boerencostumes ter markt verschenen. Er waren 75 stands en er heerste een vooroorlogse drukte. Zo werd de eerste aanvoer van de beroemde volvette boe ren Mei-kaas gevierd. Er werden 268 partijen aangevoerd. De prijzen waren: le kwal. f 1.781.72; 2e kwal. f 1.62—1.66; extra zware tot f 1.90. De handel was matig. OORZAAK A'DAMSE PAKHUISBRAND ZAL WEL ONBEKEND BLIJVEN Men vreest, dat alle sporen van de oorzaak van de pakhuisbrand in Amster dam verdwenen zijn, want van het eens zo trotse gebourw is niet veel meer over. Het stoffelijk overschot van de omgeko men brandmeester W. de Boer zal Dins dag met corpseer op Westerveld worden gecremeerd. Te Blackpool werd de jaarlijkse con ferentie der Britse Labour-partij geopend door de minister van nationale verzeke ring, James Griffith. Volgns hem, heeft de Britse regering een wijziging in het [emenebest aangebracht, zoals men in de geschiedenisc der beschaving nog niet heeft aanschouwd! Vervolgens wees hij op de grote be tekenis van Atlantisch Past en Marshall plan. Vanwege de jongste successen der conservatieven, drong het parlementslid Percy Daines er ding staande legers Zondag zes Chinezen van het s.s. „Tsjibadak" van boord heb ben gehaald, voordat het naar Honekong vertrok. De identiteit- dezer passagiers is niet bekend, doch men neemt aan, dat het functionarissen van de Kwomintang, de Chinese regeringspartij, zijn. In Sjanghai zijn de communisten thans druk bezig met het opruimen van puin, dan duizend landmijnen en grote hoeveelheden springstoffen zijn reeds opgeruimd. De prijzen van de noodza kelijke artikelen blijven stijgen; brood zelfs 80 procent in prijs. Opnieuw dreigt financiële chaos te ontstaan: goud, zilver en Amerik. dollars stegen tot procent boven de koers. In verschil lende delen der stad zijn in totaal meer dan 200 lijken opgegraven, afkomstig van slachtoffers der nationalistische massa executies. De nieuwe, Chinese nationalistische premier, maarschalk Jen-Hsi-Sjan heeft verklaard, dat elke vierkante centimeter van het nog overgebleven gedeelte van China op vastberaden wijze zal worden verdedigd/ Zijn regering zal voortaan een .vechtend kabinet" zijn. De Parijse „Grote Vier" beëindigt geheime zittingen Zulks wordt als een „slecht voorteken' beschouwd. De vier ministers van buitenlandse za ken der „Grote Vier" zijn opnieuw te Parijs in besloten zitting bijeen geweest. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de vier ministers vandaag weer in voltallige, plénaire zitting zullen verga deren. Volgens A.P., zijn de achter geslo ten deuren gevoerde besprekingen in een impasse geraakt. Er werden geen vorde ringen geconstateerd, ten aanzien der po gingen om de Westerse en Russische stellen betreffende het „viermogendheden bestuur" in Berlijn te verzoenen. De perschefs der delegaties zullen m. eer aan de correspondenten een vol ledig verslag verstrekken van de even tuele vorderingen. Ook Reuter wijst er op dat de beëindiging der „geheime zittin gen" als een slecht voorteken wordt be schouwd. Geen „couleur, de rose"! Jonge landarbeidersvrouw door de bliksem gedood Nabijgelegen boerderij als door een bom getroffen. Zaterdag is te Liessel bij Deurne (N B.) de 28-j. landbouwersvrouw L. van Loon- Mennen gedood, doordat de bliksem op de schakelaar van het electrisch licht sloeg. Voorts sloeg de bliksem in de nabijge legen boerderij van de familie Lieshout. Er werd een ravage aangericht alsof het gebouw door een voltreffer was gebom bardeerd. Een der dochters viel bewuste- en een paard werd gedood. Merk waardig is het, dat deze buurt vrijwel ieder jaar door blikseminslag wordt ge- Dr Plesman, de president-directeur van onze nationale Luchtvaartmaat schappij, zette gisteren ook enige tijd de sokken er in voor de grote K.L.M.- mars. Men ziet hem hier, temidden van een groep deelnemers. Colbertje aan en hoed open dat met die warmte Waslijsten klachten op het Labour-congres Het royement van Zilliacus en Solley bekrachtigd naar de straathoeken en de fabriekspoor- ten. om het Labour-geloof opnieuw te ontsteken." Hij was van mening, dat de partij veel te „respectabel" werd. Een ander Labour-lid. critiseerde de domme dingen, die de regering had gedaan, zoals de impopulaire begroting vlak vóór de gemeenteraadsverkiezingen. Het huidige congres is het grootste in de geschie denis der partij, want ruim 1500 afge vaardigden nemen er aan deel. Belang- rrijk was de uitspraak ten aanzien van terug te keren I Zilliacus en Solly, de parlementsleden, die onlangs, wegens hun oppositie, tegen de buitenlandse politiek uit de partij L„„f, 'werden gestoten, met 4.721.000 tegen aoedirman heeft nog maari7140oo Stemmen steunde de conferentie één long he* besluit van het bestuur, om Zilliacus Aneta's- correspondent vernam van of ficiële zijde te Djokja, dat Soedirman na het herstel der republiek de order tot sta king van het vuren zal afkondigen, op bevel van Soekarno. Hij zou niet gewond lijden aan een longaandoening. Tengevolge van een operatie heeft hij thans slechts één long. Verschillende on dergedoken .ministers en de procureur- generaal der republiek staan gereed om te voorschijn te komen. De communisten olakken elke nacht pamfletten aan de op te hitsen tot strijd tegen de Nederlanders en Soekarno. Er zijn nu 45.000 vluchtelingen ingeschreven. Hatta bezocht Singapore en Kotaradja A.F P. seint uit Batavia, dat Moh. Hatta an Banka naar Atjeh vertrokken is voor zijn besprekingen met de republikeinse noodregering. Later seinde Reuter, dat Hatta een onverwacht bezoek aan Singa- heeft gebracht, omdat de bestuur- an het Unci-vliegtuig, „uit voorzich tigheid besloot, Singapore aan te doen n benzine bij te vullen". Te Singapore had hij natuurlijk een persgesprek, waar hij te berde bracht dat de toestand in Indonesië door de overeen komst tussen Van Roijen en Roem in geen enkel opzicht veranderd was. Wel zijn de republikeinse leiders vrijgelaten en weer het werk. Later werd geseind, dat Hatta en de elf leden van zijn gezel schap te Kotaradja zijn aangekomen. Hatta werd te Kotaradja met een ere wacht en het' „Indonesia Raja" ontvan gen. Duizenden waren naar het vliegveld gekomen. Donderdag zal hij naar Banka terugkeren. GESTOLEN AUTO KWAM OP HET DAK VAN EEN WONING TERECHT In Beuningen reed gisteren een oude Renaultwagen van de dijk en kwam te recht op het dak van een onder aan de dijk staande woning. De twee jeugdige inzittenden gingen onmiddellijk aan de haal, doch werden na een klopjacht door politie en burgers in een roeiboot gegre pen. Het waren de 17-j. K. en de 18-j H. uit Nijmegen, die er met een bij de mo torraces geparkeerde auto van door wa- gegaan. Het vehikel kon heelhuids het dak worden gehaald. Solley te royeren. WILLEM RUYS VOERT NOG STEEDS EVACUé'S AAN. De Willem Ruys is met 900 passagiers aan boord op weg naar Nederland en wordt op 17 Juni in Rotterdam ver wacht. Ofschoon bijna vier jaar na do oorlog, bevinden zich toch niet minder dan 400 evacué's op het schip. De sultan van Johore met zijn echtgenote reizen tot Southampton mee. Prinses Wilhelmina houdt Pinksterrede Ten vervolge van Haar Paasbood- schap zal H. K. H. Prinses Wilhel mina op Donderdag 9 Juni, des avonds half achter, over beide zen ders een toespraak houden ter gele genheid van de Pinkstertijd Deze rede zal worden gevolgd door een vertaling in het Hebreeuws. De wereldomroep zal de rede uit zenden in het Nederlands, Engels, Frans en Hebreeuws. H. K. H. zal de rede persoonlijk uitspreken in het Nederlands, Engels en Frans. Heerlense politie geeft lintjes aan braaf geworden rakkers De Heerlense politie is van plan belhamels, die hun leven hebben gebe terd en zich een bepaalde tijd voorbeel dig hebben gedragen een lintje te geven in een in te voeren politie-orde. Voorts zullen de politiemensen in de klassen der lagere scholen lessen geven in verkeers regels 'en de jeugd bijbrengen w verkeerd aan doen zich aan ander- ns goed te vergrijpen. De kinderen, die toch nog kattekwaad uithalen zullen op hun vrije Zaterdagmiddag op het politiebureau moeten komen om straf regels te maken. Tenslotte zullen ook daar jeugdverkeersbrigades worden op gericht Geheimzinnige brandstich ting in Oost-Groningen Beruchte zwerver met mes toegetakeld. De beruchte 63-j. Oost-Groningse zwer- sr Jan de B. uit Oude-Pekela, die a! jaar achter de tralies doorbracht, ii i de nacht van Zaterdag op Zondag ge arresteerd wegens brandstiohting in de kapsohuur van de landbouwer Koning te Hoorn (gem. Wedde). Men vermoedt, dat hij de schuur ir brand heeft gestoken om de alleenwo nende landbóuwer naar buiten te lokken zo ongestoord diens brandkast te kun- ;n plunderen. De verd. werd in de nabijheid v brand aangetroffen met sneden beide polsen en een messteek in de hals. Bij hem lagen een mes met bloedvlek- en zwart masker, erver beweert niets met de brand uitstaande te hebben en dat twee onbekende mannen hem met i hebben toegetakeld. Zijn toestand is niet ernstig. Ook wordt hij verdacht van een mislukte overval op de Boerenleenbank Bellingwolde. Reeds eerder heeft verd. in zijn beide polsen doorgesneden. Men meende toen, dat hij dood was wérd gekist, maar even voor de begra fenis kwam hij bij kennis. BRABANT WIL GEEN VEREENVOU DIGDE PLAATSNADIEN Minister Van Maarseveen heeft thans aan Ged. St. der diverse provincies lijst doen toekomen van namen der ge meenten, welke naar het oordeel der Ned.-Belgische woordenlijstcommissie in de vereenvoudigde spelling dienen te worden geschreven. Voor Noord-Brabant betreft het 54 gemeentenamen, doch Ged. St. hebben de minister laten weten, dat onvoorwaardelijk afwijzend staan tegenover elke wijziging. TOERIST SPRONG VAN DE ARC DE TRIOMPHE. Frangois Sylvian, een 63-jarige toerist uit Engheim les Bais. is te Parijs bijna 50 meter hoge Are de Triomphs gesprongen en te pletter gevallen. BRANDSTOFFENBON 06 ZATERDAG ONGELDIG. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd. dat bon 06 van de oude brand- stoffenkaart TA 806 uiterlijk dag bij de brandstoffenleverancier moet zijn ingeleverd. De geldigheidsduur van deze bon zal niet worden verlengd. De vakgroep Detailhandel in Brand stoffen tekent hierbij aan, dat alles goed kan verlopen indien het publiek de brandstoffen in de zomermaanden accep teert op het tijdstip, dat de handel kan leveren. Wanneer iedereen in de late zomermaanden levering verlangt, wordt het voor de handel onmogelijk om ieder tijdig van brandstoffen te voorzien. Ver der wordt er op gewezen, dat de han del afhankelijk is van de bevoorrading en. daarom op bon 06 naast anthraciet ook gedeeltelijk eierkolen en eierbriket- ten worden afgeleverd. Prompte inleve ring van de aanwezige bon 06 is noodza kelijk. Zestien landen huldigen de pionier van het plan-Marshall Van KleffensOok wij, Nederlanders, zeggen „dank U" De ambassadeurs of vertegenwoordigers te Washington van de zestien landen, aangesloten bfj het plan-Marshall, hebben de grote economische leider, George Marshall, Eerste Pinksterdag een diner aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat hy twee jaar geleden de bekende rede in de Harvard-universiteit hield, waarin hjj het Europees Herstel-programma aankondigde. President Truman en Paul Hoffman, hoofd van de Marshall-administratie, zaten daarbij eveneens aan. In zijn beantwoording der redevoe ringen legde Marshall de nadruk op het belang van een spoedige inwerkingtre ding van het Atlantisch Pact, omdat het Europees herstelprogramma „niet ge noeg" is, omde toekomstige veiligheid van West-Europa te verzekeren. De Ver- Staten betreuren het zeer, dat enkeie President Truman verklaarde in zijn rede, dat de Ver. Staten zullen voort gaan, hun krachten en hulpmiddelen te wijden aan de opbouw van een vreedzame voorspoedige wereld. Tengevolge van dit plan, komt de geest van zelfvertrou wen en democratie weer op. Paul Hoff man wees er op, dat de taak van het „Marshall-plan" overeen kwam met die van raadgevers en geldschieters. De Nederlandse ambassadeur, mr E. van Kleffens, zette uiteen, wat Neder land zonder de Marshall-hulp geweest zijn. In het begin van 1948, zo zeide hij, bevond Nederland zich in ecu zeer ernstige economisohe toestand en een daling van- de levensstandaard dreigde. De uit- en invoer dreigde te verdwijnen de voedselrantsoenen moesten ve derd worden. Ja, men vreesde werkloos heid en sociale ongeregeldheden, economische en sociale ramp van grote afmetingen scheen voor de deur te staan. Daarom voegen wij, Nederlanders, bij de andere Europeanen, die „dank .U' zeggen. Gesneuvelden van Grebbeberg herdacht Ook dit jaar hebben de oud-strijders an het achtste regiment infanterie hun 30 kameraden herdacht, die op de Tweede Pinksterdag van 1940 op Grebbeberg sneuvelden. Generaal b.d. H. G. Winkelman bevond zich onder de belangstellenden. Gevoelvolle woorden werden aan de gevallenen gewijd door r B. Coops, voorz. van de vereniging R.I., door ds J. G. Groenewegen aalmoezenier W. Joosten. Twee oorlogs invaliden legden een krans aan de voet het In Normandië werd D.-day herdacht Langs de gehele Normandische kust werd de invasie door de bewoners her dacht. Veldmaarschalk Montgomery aan plechtigheden in Creully, Arro- manches, Bayeux en Hermanville, plaatsen in het gebied waar de Britten 1944 opereerden. Een Amerikaanse bommenwerper, B 17, vloog langs de kust en liet bloemen 'vallen. DAT de directeur van een postkantoor der 6e kl. te Geleen. T. Kellenaers, is be noemd tot idem 4e kl. DAT de 10-j. Jan Bakker te Enkhuizen, toen hij op zijn fiets wilde stappen, door een vrachtauto werd doodgereden. DAT een 41-j. arbeider van het Ned. Koelveem te A'dam in een open liftkoker is doodgevallen. DAT Vrijdag a.s. om 3 uur op „Croos- wijk" te R'dam de herbegrafenis zal plaats hebben van de op 22 Dec. '44 in Duitse krijgsgevangenschap overleden kapitein der Mariniers W. Schuiling, ridder M.W.O. 4e kl. DAT de Centrale van Ned. Verbruiks coöperaties van 13 t/m 15 Juni een con gres houdt in „Ons Huis" te Enschede, waar o.a. spreekt mr dr A. A. v. Rhjjn. DAT de Ned. Zionistenbond op 15 Juni a.s. 50 jaar bestaat. DAT de Raad van Beroep voor de Pers zuivering de journalist C. Knijff te Rijs wijk heeft ontzet voor de tijd van 3 jaren (ing. 18 Nov. 1946) wegens zijn correspon dentschap bij de Grote Pov. Dagbladpers. DAT de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" op 11 Juni om 14.31 uur in „Esplanada" te Utrecht een bijeenkomst houdt over „Onze Jongens Overzee", waar o.a. spreekt gen.- maj. H. J. J. K. Dürst Britt, teneinde te tonen dat Nederland de offers van onze jongens begrijpt en waardeert. DAT de tentoonstelling Kees van Don gen in Boymans te R'dam ook op de Woensdagavonden van 20r22 uur is open gesteld i.v.m. de grote belangstelling. DAT William C. Foster van de ECA- missie in Parijs op 14 Juni in Utrecht spreekt op de tweede jaarvergadering van de Ned. K.v.K. voor Amerika. DAT „De Harmonie" te Terheyden (N.-B.) haar 60-j. bestaan herdacht met een driedaags festival en de directeur F. Busch zijn 20-j. jubileum vierde. DAT de 74-j. huidarts en röntgenoloog dr W. H. Kuipers uit Leeuwarden is over- DAT het maken van een verbindings weg Steenwijk-Blokzijl naar de N.O.-pol- der voor f 648.000 is gegund aan de Mij Wegenbouw te Leeuwarden. DAT men in Den Bosch in 1951 t.g. het 50-j. jubileum van de R.K. Midden standsvereniging een grote tentoonstelling onder de naam „De Gouden Schelp" wil organiseren. DAT de R.v.B. vt^or de Perszuivering de uitsluiting (5 j.) van J. C. v. d. Laag te Heemstede vernietigde,- daar deze fou tieve artikelen schreef als dekmantel voor ondergrondse activiteit. DAT de mosselzaadvisserij op de Wad denzee is geëindigd en maar 40 pet van normaal opbracht. DAT mr A; M. A. baron van Boetzelaer an Loenen en Wolferen te De Bilt en jhr ir L. E. de Geer van 't Gein en Oudegein Jutphaas benoemd zijn tot resp. dijk graaf en hoogheemraad van het hoog heemraadschap van de Lekdijk Boven- dams. DAT mr Paul Porter. Amerikaans ver tegenwoordiger van de E.C.A. in Genève, vandaag de Staatsmijn Maurits bezocht. DAT het ms. Hendrik (1200 t.) als derde schip na de oorlog aan de cokesvloot der Staatsmijnen is toegevoegd en de oorlogs verliezen thans zijn gecompenseerd. DAT Brunssum aan de binnenkort in te schrijven 20.000ste inwoner een spaar bankboekje wil geven. DAT van 2-9 Juli in Meppel een han delstentoonstelling wordt gehouden met diverse feestelijkheden. DAT Wilton Feijenoord op 12 Juni ir Schiedam diverse zang- en muziekvereni gingen van grote Ned. bedrijven ontvangt voor een culturele reünie. DAT Zaterdag te Bergen op Zoom de Bihato-handelstentoonstelling is geopend, welke op 12 Juni wordt gesloten. DAT de Drente van de R'damsche Lloyd met artsen voor de pelgrimschepen Indonesië is vertrokken en er ditmaal op elke vier passagiers één dokter is. DAT te Maastricht het Pinkstercongres in de Ned. Ver. van natuur-historici is gehouden en de 80 deelnemers diverse in Zuid-Limburg hebben ge maakt. DAT de bouw van 42 gemeentewonin gen te Harderwijk is gegund aan de fa Berendsz en v. d. Raad te Deventer voor rond f 307.000. DAT de Pinkstervliegfeesten te Eelde door duizenden werden bijgewoond en honderden gebruik maakten van de KLM- rondvluchten. DAT op de int. hondententóonstelling te Den Bosch t.g.v. het zilveren jubileum de plaatselijke kynologenclub. de ruwharige foxterrier van mevr. L. Smit uit New-York als de beste hond werd be kroond. DAT de veerdiensten de Pinksterdrukte oor Walcheren niet konden verwerken regelmatig een file van 100 auto's op :n volgende boot moest wachten. DAT te Hengelo een nieuw sportpark is geopend. DAT de mijnen Laura en Julia in 1948 tezamen 1.188.000 ton kolen produceerden (v.j. 1.031.000 ton). DAT vermoedelijk door kortsluiting gisteren een woonbarak te Arriën (Ov.) is gelegd, waardoor 4 gezinnen dakloos werden. landen zich niet bij dit programma heb ben aangesloten. Het is duidelijk, dat dit niet het besluit der volken is, maar van' kleine groepen, eigenmachtige heersers, die aan sowjetleiding gehoorzamen, aldus Marshall. Nieuwe Landvoogd bezoekt de troepen Tocht van driehonderd kilometer op Tweede Pinksterdag. Aneta seint uit Batavia, dat de nieuw Hoge Vertegenwoordiger der Kroon, de heer A. H. J. Lovink, op Zaterdag voor Pinksteren het middagmaal heeft ge bruikt met dr J. H. van Royen en Moh. Roem. Op Tweede Pinksterdag bezocht hij de in Bantam gelegerde troepen van de eerste infanteriebrigadegroep der 7-De- cember-divisie op een tocht van 300 km over Tangerang. Serang en Rangkasbi toeng, vergezeld door generaal-majoor Engles. Hij sprak met officieren, soldaten, bestuursambtenaren, geestelijken tegenwoordigers van alle bevolkings groepen. Allerwegen werd hij hartelijk ontvangen en het was duidelijk te bemer ken, dat officieren en manschappen het onverwachte bezoek zeer op prijs stelden. In Baros, langs de weg van Serang naar Padeglang, waar een klein detachement het tweede regiment veldartillerie gelegerd was, toonde de heer Lovink bij zondere belangstelling voor een 25-poun- der, daar hij zelf vroeger als reserve kapitein deel heeft uitgemaakt van dat regiment. Bij het kleine detöchemtn te oeas sprak de heer Lovink enige tijd sergeant J. A. Ceelie van Bovenkerk, in zijn vrije tijd aan Indonesische kinderen* lessen in het Nederlands geeft. De sergeant toonde een leerboekje waar met plaatjes de Nederlandse taal dt toegelicht. De heer Lovink zeide, rij op dezelfde wijze als ambassadeur te Moskou Russisch leerde, met dti ver schil alleen, dat hij daarbij een gramo- foon gebruikte. „Wat de gramofoon voor mij was. bent U voor deze kinderen", zeide hij. In het historische Rangkas Bitoeng (waar de Max Havelaar speelt), de hoofdplaats van het regenschap Lebak, gebruikte de heer Lovink de rijsttafel ontving een exemplaar van het tweede deel van de herinneringsalbum eerste infanterie-brigadegroep. Amerikanen onderzochten Poolse schip Batory Dertig gewapende Amerik. immigratie- functionarissen hebben zich Zaterdag boord begeven van het Poolse schip Batory", toen dit in de New Yorkse haven meerde. Zoals bekend is, „Batory" het schip, waarop de nist Gerhardt Eisler, als verstekeling Europa vluchtte. Het onderzoek werd gedaan om na te gaan, of Eisler hulp van de bemanning heeft ondervon den bij zijn vlucht. De kapitein en vier andere zeelieden zijn van boord gehaald j verhoor, doch konden later terugkeren. BIJ VLIEGRAMP IN GRIEKENLAND 22 DODEN. Ten Noorden van Athene is gisteren een Dakota van de Griekse luchtvaart maatschappij TAE, dat een bemanning koppen en 18 passagiers aan boord had, neergestort Alle inzittenden kwamen om het leven. BRITSE SPOORWEGARBEIDERS GOOIDEN PINKSTERPLANNEN IN DE WAR. Ongeveer een half millioen Engelsen hebben hun Pinksterplannen moeten uitstellen tot een ander jaar. omdat de spoorwegarbeiders op de meeste lijnen, die Londen met Noord-Engeland en Schotland verbinden, hun „Zondagsta king" hebben doorgezet. Het autover keer nam hierdoor grootse vormen aan. De meeste vacantiegangers zochten ech ter hun toevlucht aan zee. Een hoogtepunt op de Grote weide van Sonsbeek: 5000 turnsters i men deze woorden: ,JfCRV-25". De KLM maakte deze foto, die duidelijk overzicht geeft van enorme mensenmassa op het zilve ren feest van de Christelijke omroep in Arnhem. Dollars in kluwes wol naar ons land gesmokkeld Elf arrestaties in Nederland. Een enorme sluikhandel in valse dol-/ Iers en marken, die zijn vertakkingen had in heel Europa en zijn oorsprong in Pa- rijs, is door de Venlose politie, in samen werking met de criminele voorlichtings dienst in Den Haag. opgerold, aldus De Volkskrant In ons land zijn elf personen gearresteerd. De leidster van de Neder landse bende is een 20-jarige Frangaise, die in verbinding stond met verval sers te Parjjs. Een grote hoeveelheid bil jetten van 1,20, 50 en 100 dollar en 20 en 100 mark zijn achterhaald. De Franse po litie heeft o.a. een Arabier gearresteerd. Er is een geheime drukkerij ontdekt waar 20-markbiljetten werden gemaakt maar de politie gelooft dat andere druk kerijen van de bende nog steeds door werken. In Duitsland waren zoveel valst 20-markbiljetten in omloop, dat men be sloten heeft deze aan de circulatie te onttrekken. Ook zijn valse biljetten van f 100 in omloop. Woningellende sluit ogen der massa voor drankgevaar Landelijke demonstratie van Blauwe Week te Utrecht. Wellicht door de woningellende blijft de grote massa van het Nederlandse volk doof en blind voor het bestaande alcohol gevaar. Ook de jeugd, die vroeger vol idealen was. blijft thans op allerlei ge bied onbewogen. Maar daarom is het juist nu tijd om te volharden in de geheelonthoudersbeginselen. Zo sprak H. Ploeg Jr. uit Utrecht gisteren op een grote openlucht meeting in de Domstad t.g.v. een landelijke demonstratie der Blauwe Week. Tijdens de begroetingsbijeenkomst in de Buurkerk had J. J. Smit uit Vianen er op gewezen, dat men het drankmisbruik niet alleen in sloppen en stegen vindt, ook bij burgers, middenstanders en arbeiders. Wij kennen nu ook de borre lende vrouwdie dan ook tegelijk maar de borrelende moeder is. Voor het eerst namen ook de R.K. anti-alcohol-organisaties aan de demon straties deel. Het programma vermeldde o.a. caril lonbespeling, een openluchtspel, muziek en zang van 6 Blauwe koren, w.o. die uit Den Haag, (erwijl tot besluit een beto ging werd gehouden. Dr Beel, de afgetreden H.V.K., is weer in de familiekring terug gekeerd. Als ambteloos burger be treedt hjj hier met z(jn echtgenote, z(jn woning aan de Rijksstraatweg 594 in Wassenaar. WEERBERICHT Koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meer bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 10 uurj ZON EN MAAN. Woensdag 8 Juni. Zon op 4.21; onder 20.56; Maan op 18.25; onder 2 35 uur 10 Juni V.M. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1