JUemne £eiJtó ctfe(Touranl Graf van Graaf Floris V „der keerlen God te Rijnsburg gevonden Wist U Zendings feest ZATERDAG 4 JUNI 1949 j BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter (Bjj contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7831 HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasllcfi Is gfjebleueii myn bert In tcgljeaspoet" Geschiedenis wordt iveer actueel (Va Het verslaggevers) thans vrijwel zeker, dat bij delmen weet in 1295 door enkele ontfcvxc- ;en, die achter de Ned. Herv. den edelen werd vermoord, herkende Rijnsburg plaats vinden, de stof- men aan de schedel, die een bijzondere acht I beschadiging vertoonde. De bovenkant is waarschijnlijk bewerkt met een hard en soherp voorwerp, zodat een gedeelte van het schedeldak afsplinterde, terwijl in het midden van deze beschadiging nog een gat van 1 cm middellijn werd gesla gen. De rechterslaap vertoont een vrjj lange scheur. Het aangezichtsgedeelte werd waarsohijmlijk door onvoorzichtig heid bij het graven vernield, maar de onderkaak met een nog bijna volledig gebit is onbeschadigd, zodat de anthro- palogen mede met behulp hiervan kun nen nagaan of hier inderdaad sprake is van de schedel van een man van middel bare leeftijd. erblijfselen zullen na het onder zoek, dat onder auspiciën van de rijks dienst voor oudheidkundig bodemonder zoek plaats heeft, op een waardige plaats worden bijgezet. Misschien is er een mogelijkheid in de op te richten doden- kapel? Niet minder dan vijf opgravingsvlak- ken zijn nu te Rijnsburg „afgeschaafd" worden nauwkeurig in kaart gebracht opgravinj lelijke resten zijn gevonden leden van het grafelijk huis yan Holland. Deze moeten in de abdijkerk gezet tussen de jaren 1132 en, 1299. Van verschillende graven zijn nog duidelijk; resten van de kisten over, terwijl eer van hen zelfs nog met een eiken-houten deksel is bedekt. Bijzondere bijgaven zij,n niet gevon den, iets wat ook niet waarschijnlijk is daar Christelijke graven over het alge meen zeer sober zijn en vele Middel eeuwers zich in boetegewaad lieten bij zetten. Achtereenvolgens moeten hier be graven zijn Floris de Zwarte, een zoon van gravin Petronella, de stichtster van de abdij, graaf Willem I, zijn vrouw Aleidis, Floriv V en zijn zoon Jan I en tenslotte abdis Ada van Holland. ■De resten van graaf Floris V, die zoals Burgemeester d'Ailly verbiedt verkiezingsleuze „Indonesië los van Holland nu" Met de leuze „Indonesië los van Hol land nu" is de Amsterdamse rev. comm.' partij de verkiezingscampagne begonnen. In grote letters stond het op borden, welke aan de bruggen waren bevestigd. Nu zijn de leuzen met rode verf over- klodderd, want burgemeester d'Ailly had ze verboden op straffe van inbeslagne ming der borden Uit protest heeft de RCP er geen nieuwe leuzen op gezet, want ze beschouwt dit ingrijpen van de burgemeester als een aantasting van de vrije meningsuiting. Er zijn protest-tele grammen gezonden aan minister Van Maarseveen. burgemeester d'Ailly en d9 Amsterdamse raad. Doodstraf geëist tegen twee Silbertanne-moovdenaars Voor het B.G. te R'dam is de doodstraf geëist tegen de 31-j. P. J. Smid uit Nieu- wpramstel en de 35-j. sportleraar G. J T. Kniest uit Arnhem, die als leden van het Sonderkommando Feldmayer Sil- bertannemoorden hadden gepleegd. Te gen een derde lid, de 26-j. A. L. Slop uit R'dam, die alleen de lijken had vervoerd, werd 12 jaar (m.a.) geëist. Tien jaar werd voor het B.G. te Arn hem geëist tegen de SS-er G. J. Frank, die vier onderduikers liet fusilleren. Uit spraken 17 Juni. Smid en Kniest waren betrokken bij d-e moord, welke gepleegd is op de Regering-scommdssaris voor de tuinbouw F. V. Valstar en de vertegenwoordiger D. Voskamp, beiden uit Naaldwijk. Volgepropte Friese kamers zat minister In 't Veld Vyf meisjes slapen in één bed Minister In 't Veld heeft gisteren, gezelschap van dr ir Z. Y. van der Meer. zich in verschillende Friese plaatsjes op de hoogte gesteld van. de woningtoe standen. De aandacht van de minister werd er op gevestigd, dat het percentaj één-kamer-woningen in Friesland 10. pet bedraagt, terwijl het Rijksgemiddelde 2.31 pet is. De minister bezocht kamerwoningen met gezinnen van 12 tot 17 personen, waar vijf meisjes van 14 tot 22 jaar in één bed slapen. De minister verklaarde, dat thans de financiering het grootste probleem is de woningbouw, daar de materiaal- arbeiderspositie aanmerkelijk beter zijn geworden. NOODLANDING VAN KLM-FOTO VLIEGTUIG Een één-motorig twee-persoons Aiuster- vliegtuig, dat de KLM als fotovliegtulg in gebruik heeft, is gisteren bij een nood landing Ln de omgeving van Bom tL.) arwaair beschadigd. De piloot H. van Leeu wen bleef ongedeerd, dioch de fotografe inej. A. Lien kreeg enige gekneusde rïb- Amadeo P. Giannini, stichter en pre sident van de grootste bartk ter wereld, de Bank van Amerika, is, 79 jaar oud, te San Franoisoo overleden. Vandaag stellen ivij IJ voor: J. G. BRUSSEN, Nokweg 257, Leimuiden. Jacobus Gijsbertus Brussen uit het lan delijke Leimuiden is vandaag voor 't eerst in het Verre Oosten, waar hij zijn plicht als militair vervult, jarig; nu is hij 21. Hartelijk gelukgewenst! Op 17 September van het afgelopen Stoffelijke resten van acht leden uit het Huis Holland tijdens opgravingen blootgelegd 't Schandelijk Fox-contract deels goedgekeurd Door het Amerik. dep. van Buitenlandse Zaken Aneta seint uit Washington, dat het Amerikaanse departement van buiten-; landse zaken officieel zijn goedkeuring heeft gehecht aan een gedeelte van het gewijzigde contract Fox. Na besprekin gen op het departement had Fox enige veranderingen voorbereid, en ontving drie weken geleden het antwoord, dat inderdaad tegemoet kwamen aan de be zwaren, die het departement om p tieke redenen tegen dit contract had. Een woordvoerder van het departe ment weigerde mede te delen, welke die politieke bezwaren zijn. (Dit schandelijk contract wordt dele goedgekeurd door het State Depart ment zonder dat men weet, wat de; goedkeuring inhoudt en welk gedeelte niet goedgekeurd is. Red.) Tegelijkertijd meldt A.F.P. uit Manilla dat de vertegenwoordiger van de Fox compagnie, de republikeinse minister Maramis van daar naar Batavia vertrekt. Naar men weet, heeft Fox onlang tracten gesloten voor de exploitatie der Philippijnen en Siam en er zijn bespre kingen gaande over een Philippijnse lening aan de republiek. Uit Canada ontvingen wij vandaag nog deze foto van het feestbanket in Mon treal, ter gelegenheid van de opening der K.L.M.-lyn AmsterdamCurasao via Montreal en Havanna. V.l.n.r. generaal Crerar, dr Plesman, Bertrand, dir.-generaal der posterijen; Z.K.H. Prins Bernhard, minister Claxton, luit.- generaal Foulkes, de heer Eschauzier en kanselier J. O. Asselin. jaar ging hij met het schip „Waterman" naar de tropen. Wat hij daar doet? Hij „kapper": in het warme land heeft hij al verscheidene kameraden op de eenzame buitenposten in de omgeving van Bata via van hun overtollig haar ontdaan. Ja cobus is blij, dat hij zijn vak kan blij- Kotikow trommelde voor 't eerst de „Kommandantura" bijeen Vruchteloos debat over Berlijnse spoorwegstaking Men zal zich herinneren, dat de Rus- iische gouverneur Kotikow, ongeveer ten jaar geleden, geïrriteerd uit de zit ting van de geallieerde Kommandantura te Berljjn wegliep. Thans zijn de vier gouverneurs weer even broederlijk om de tafel gaan zitten. Dit zit zo: De Sowjet-autoriteiten had den hun Westelijke collega's verzocht, accoord te gaan met „viermogendlheden- besprekingen" over de Berlijnse spoor- Sensationele goudvondst in Zuid-Afrika Op F-arm Erfdeel, 12 mijl ten Z.O. var -Odend-aalsrus, is de rijkste en sensatio neelste goudvondst uit de geschiedenis Zuid-Afrika gedaan. Eén boorgaal heeft een mengsel geproduceerd van 521 goud per ton. Daar de ader „slechts" 15 om breed is, bestaat 'hij vrij wel ulit massief goud en zal daarom wie" lanig zijn. Op de Londense effecten-- "s steeg de koers van de aandelen var de Free. States Gold Areas Company, die het recht van optie en prospectie op het terrein van de vond-st bezit, va Shillings tot meer dan 35 shillings. Dit betekent, d-alt de koerswaarde van he' aandelenkapitaal der maatschappij in eer dag steeg van 1.725.000 tot ruim 4 mil- lioen pond Sterling. WEER EEN BOM ONTPLOFT IN FRANCO'S BUURT In de kathedraal te Barcelona is gis- ren een ibom ontploft, terwijl generaal Franco een bezoek aan de stad bracht. Woensdag had zich reeds, zoals wij mei- grotere bomontploffing in Bar celona voorgedaan. Wapensmokkel in Frankrijk ontdekt In Parijs zijn twee autobussen vol wa pens en munitie in beslag genomen. On der de 16 personen, die bij deze smokkel betrokken zijn en die voorlopig werden vastgehouden, bevonden zich volgeling .eneraal de Gaulle. Van regerings zijde werd deze affaire een poging ge noemd lom helt leger te demoraliseren. MINISTER MANSHOLT 10 DAGEN NAAR SCANDINAVIë. Minister Mansbdlt zal in gezelschap var C. Staf, dir.-gen. van de Landbouw er H. T. Tjallema. direoteur van akker- weidebouw, van 717 Juni verschil lende landbouwbedrijven en speciaal ooöperatieve instellingen op -agrarisch gebied in Denemarken en Zweden be- wegstaking. Er is dus hier geen s-prake een permanente herleving der Kom mandantura, waarover men te Parijs nog steeds discussies voert. De bijeen komst werddit maal gehouden in het hoofdkwartier van het Franse, militaire bestuur. Er werd op deze zitting echter accoord bereikt. Kotikow stond op het standpunt, dat de Berlijnse politie uit de stations in de Westelijke sector moest worden teruggetrokken. De Westelijke commandanten wezen op het wettige ka rakter der staking en Bourne verklaarde nadruk, dat de Westelijke politie daar gestatlonneerd werd, om orde en recht te handhaven. De voorzitter van het. door de Sowjets gecontroleerde spoorweg-bestuur te Berlijn, is van oor deel, dat de Berlijnse luohtspoorweg spoedig weer zal functionneren „met of ider de stakers". De spoorwegen in West-Duitsland, waar 59 geladen goede rentreinen voor Berlijn niet verder kun- i, zullen weigeren nieuwe goederen te nemen Koningin en Prins naar alle provincie-hoofdsteden Utrecht viert groot feest op 17 Juli H.M. de Koningin en Prins Bernhard zijn voornemens, aan de hoofdsteden van alle provincies in de loop van dit en het volgend ja'ar een officieel bezoek te bren gen. Het eerste van de reeks geldt (zoals gemeld) Utrecht, de hoofdstad var gewest, waarin de koninklijke familie woont. Utrecht zal van de 17e Juli een groot feest maken, waarin de gehele bevolking wordt betrokken. De schoolkinderen len vrijaf hebben en de gemeentediensten sluiten 's middags. Er zijn een bloemen corso, muziekuitvoeringen, een vuurwerk, een rijtoer van 20 kilometer lang met oponthoud op verschillende plaatsen Zc. zullen de koninklijke gasten het militat: hospitaal bezoeken een tehuis van ouden van dagen wijk C (de Utrechtse Jord; enz. Voor 't noenmaal in het Centraal Museum zal gebruik worden gemaakt van oud tafelzilver, oude serviezen oud glaswerk. Een steward-luchtmillionnair op de Afrika-lijn Gi9teren is de K.L.M.-hoofdstcvvard P. J. de Wilde van de Zuid-Afri'ka-lijn zijn 50e retourvlucht naar Johannesburg teruggekeerd en dit betekent, dat hij bij de vele andere millicenen er ook 1 lioen kilometers op Zuid-Afrika heeft op zitten. Hij behoorde tot de eerste 15 wards, die de K.L.M. in Juli 1937 in dienst nam en thans is het aantal tot 120 uit gebreid. In het begin van zijn diensttijd, zo ver telde deze oude luchtrot, -waren er soms van de 42 passagiers maar twee fit. Nu is het bij Sleehit weer mees-ta-l het omgekeer de, dank zij de 'hoge-dmukcabines. VlCE-ADM. PINKE ZEGT INDIE VAARWEL Naar de Nieuwe Leidsche Crt r ore komt ligt het in het voornemen in de Commandant Zeemacht in Ned.- Indië, vice admiraal A. S. Pinke, om over enkele maanden te repatriëren. Hij zal "den afgelost door Schout bij Nacht F. J. Kist. Het is nog niet zeker of vice- admiraal Pinke de dienst met pensioen verlaten, dan wel een andere functie zal 'krijgen. Betuwse kersencampagne tegen 20 Juni Verwacht wordt, dait ca. 20 Juni met de kersencampagne in de Betuwe wordt be gonnen. Bij de veilingen van kersen op hout waren de prijzen van 14 tot 24 cent per kilo (v j. 30 tot 45 cent). Bevin: Pas nou op, anders raakt het tuig in de n Goed geschreven rapport- De Parlementaire Enquête-Commissie heeft vandaag haar tweede rapport gepubliceerd. Op pagina 5 geven we hieruit uitgebreide uittreksels. Gaf het eerste rapport een bespre king van het militair beleid in de Mei dagen van '40, thans zijn allerlei kwes ties aan de beurt, die als het ware de achtergrond en de entourage vormden van de oorlogshandelingen en Rege ringsdaden uit die tijd. De commissie, die in haar rapport een groot aantal getuigen aan het woord laat, houdt, indien nodig, de critiek niet onder zich. Dit tweede rapport, dat uit dertig hoofdstukken bestaat, bevat vele inte ressante gedeelten, die op uitnemende, soms zelfs boeiende wijze geschreven zijn. Vandaag onthullen we iets van de achtergrond van het Venlo-incident en van het moeilijke vertrek der Rege ring naar Londen. A.s. Woensdag ver tellen wij over het drama-jhr De Geer, de machinaties van dr v. d. Vaart Smit en van de bekende „Sponeck"-docu- Grote Vier" bespreken problemen voorlopig in 't geheim Tegenvoorstellen van Wisjinsky over „Berlijn" De ministers der „Grote Vier" vergaderden gisteren te Parys in geheime, „besloten zitting". Na afloop volgde de verrassing van een niets zeggend communiqué. „Wij hebben ons bezig gehouden met de Russische en Amerikaanse voorstellen inzake de „kwestie Berlyn" en Zaterdag worden de besprekingen eveneens achter gesloten deuren voortgezet." Het enige houvast is dus, dat Wisjinsky inderdaad zijn visie geplaatst heeft tegenover die van Dean Acheson. De mogelijkheid blijft bestaan, dat Bevin en Schuman een brug slaan tussen de opvattingen van Wisjinsky en die zijn Amerikaanse collega, door het indie nen van amendementen op de voorstellen ovef „Berlijn". Reuters diplomatieke cor respondent meent, dat vroegere ervarin gen van „geheime zittingen" der minis ters eerder wijzen op een goed teken, dan het tegendeel. Immers z.g. „lekken" open- n zich alleen wanneer geheime ver gaderingen een impasse naderen of op het punt van definitieve overeenstemming stonden. De kwesties van het munt-pro- bleem, het verkeer en de handel moeten nu nog in behandeling worden genomen. Wereldburger Clarin vrij; collegz Cameron uit z'n bootje De Zweedse wereldburger Auderse Clarin werd gisteren uit de Brusselse ge vangenis ontslagen. Toen hij 't gevang verliet, ging hij onmiddellijk ina-ar Ewan Gsimeron, die in zij-n rubberboot 47 uur achtereen in een gracht recht tegenover de -gevangen-is had doorgebracht om te demonstreren voor het vrijlaten van Cla- Camenon was zeer gelukkig en kroop stijf uit zijn bootje. Met de Ameri kaanse wereldburgeres Ruth A'llanbrook B-oston (Massachusetts) zijn zij nu Frankrijk vertrokken, omdat Clarin biminem 24 uur België -moest verlaten. 7000 Kinderen een week naar de DUW-kampen Meer besloten zittingen zullen nodig zijn, eer er tekening in de zaak komt. Bevin wipt a s. Woensdag even uit Parijs naar Blackpool, om de conferentie de Labour-party bij te wonen, maa Vrijdag is hij weer terug. Meer hotels en vacantieoorden gewenst geacht De tweede dag van het ANW-congres te Assen is gisteren -geheel gewijd geweest aan tiwee voordrachten, die het vreemde lingenverkeer behandelden. Zowel de heer J. Ni/kerk, directeur der WV Amsterdam als de heer F. A. Pfeifer, secretaris van de Bedrijfsgroep Horeca, bepleitten de nieru-we- of wederopbouw hotels. Een goede landelijke statistiek het vreemdelingenverkeer werd selijk geacht en de heer Pfeifer bepleitte de 9tiahtiing van vacan-tie-centra i [recreatiegebieden voor de lagere inko mensklassen. Aan heit slot van de vergadering werd in telegram gezonden aan H.M. de Ko ningin. In Haarlem wordt een model landhuis gebouwd Hoofdprijs voor een landelijke loterij In de na-oonlogse jaren is door de snelle huizenbouw de schoo-nheid van het bouwwerk lelijk in het gedrang gekomen. Het vreemdelingenverkeer in Haarlem Kerun-omerland zal nu een model-land huis laten ontwerpen, dat aan alle aesthe- tisohe eisen voldoet. In 1950 zal dit huis gereed komen. De bouw wordt geiinan- •ërd door een landelijke loterij, waar- week met hu-n onderwijzers(essen) an het huis de booifd'prijs zal zijn. Enige kampen kunnen verblijven. De kampen maanden zal het ter bezichtiging worden li-gigen in Z.O.-Friesland, Drente, Gel- opengesteld en daarna kaïn de gelukkige |derland, Noord-Limburg, Mill en West- nar er in trekken. Kapelle. Evenals heit vori-g jaar zullen in enige DUW-kamp-en gedurende de a.s. v-acantie- eekverblijven deren wtroden verschaft, die nii dere wijze een verblijf van enige duur builton kunnen genieten. Bovendien zul len ongeveer 1000 kinderen gedurende 1948 Limburg een Pr.Üs- DAT het Voorm. verzet in Nederland op 18 Juni om 3 uur in Fort De Bilt te Utrecht een verzetsmonument zal doen onthullen. DAT enige kleine afdelingen de Kon. Landmacht op 9 en 10 Juni litaire demonstraties voor de burgerij n geven te Middelharnis, Dirksland Medemblik en Enkhuizen. DAT Hazemeyer te Hengelo 7 pet. uitkeert. DAT de Culturele Raad voo; (Lenculenstraat 15, Maastricht) vraag heeft uitgeschreven voor burgse roman of novelle. DAT op 11 Juni het nieuwe openlucht theater te Winterswijk wordt geopend. DAT het Haagse eohtpaar C. Jongejan benoemd is tot vader en moeder van de op 10 Juni te openen jeugdherberg Doe- venbree te Nijverdal. DAT het 18e eeuws kasteel Chaloen onder Valkenburg vandaag als katholiek meisjes-jeugdherberg (115 bedden) is ge- DAT het productie-indexcijfer in April daalde tot 120 (Maart 128). DAT a.s. Donderdagavond door de tele- isie-zender in Eindhoven enige schim menspelen van Frans ter Gast worden uitgezonden. DAT er dit jaar in geen geval iets van nieuwe weg A'damUtrecht kan Dmen, naar minister Lieftinck aan de KNAC mededeelt. DAT binnenkort nog een vierde stoom trawler, de Lofoten, uit Duitsland naar ons land zal terugkeren. DAT de tuchtrechters in April f165.000 aan geldstraffen oplegden en onvoor waardelijk 4 bedrijven sloten, 1 vergun ning introkken en 2 bedrijven de toewij zingen ontzegden. DAT de genie in St-roe de Leersumse kei, welke zwaarder moet zijn dan de Amersfoortse, heeft blootgelegd en op een voetstuk geplaatst, en er t.b.v. de Niwin een prijsvraag is uitgeschreven om het gewicht van de kei te raden. DAT de Overijsselse Landbouwmaat- schappij het oude systeem van produc tiebeperking weer ingevoerd wenst te zien, daar het schrikbeeld der overpro ductie de boeren al weer boven het hoofd hangt. DAT 40 buitenlandse R.K. verpleeg sters van gisteren f/m Pinkstermaandag in A'dam 'bijeen zijn ter voorbereiding van een int. conferentie in Sept. 1950 te Rome. DAT in Gelderland het tappen van bier in danstenten op kermissen ver boden wordt. DAT op 31 Augustus in Utrecht een garnizoensdag wordt gehouden met mili taire feesten, terwijl die dag de kazer nes worden opengesteld voor het publiek. DAT het thans achter noodwinkels erscholen monument van de in 1900 door de Chinese boxers vermoorde Nij meegse bisschop, mgr Hamer, op een w voetstuk aan -het Keizer Karei- plein aldaar wordt geplaatst. DAT sportvliegers voortaan na het be nalen van het vliegbewijs A, waarvoor gemiddeld 20 lesuren nodig zijn, nog 30 moeten vliegen eer ze familie of ken nissen in hun toestel mee mogen nemen. DAT men volgens de KNAC de door gaande wegen in de kleinere bebouwde kommen van Noord-Brabant tot i rangswegen wil verklaren DAT niet prof. Okma, maar prof. dr T. P. v. d. Kooy op het eind Juni houden CBTB-congres in Mddelburg zal spreken. DAT Hees en Neerbosch als tuin bouwcentrum voor Nijmegen behouden blijven en geen slachtoffers van het uit breidingsplan worden. DAT gisteren in het rosarium aan de Boomberglaan te Hilversum een monu ment voor de gevallenen is onthuld. DAT dit jaar nog het geïsoleerd lig gende Limburgse dorp Siebengewald ge heel van stroom wordt voorzien. DAT een 15-j. jongen in Deventer met ;n Amerik. legerpistool, hetwelk hij sedert de bevrijding in zijn bezit -had. spelenderwijs een vriendje in het linker been schoot. DAT de scheidende chef van de afd. Nederland van de E.C.A., dr Alan Valen tine. gisteren door het hoofdbestuur van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel Haarlem werd gehuldigd. DAT in 'hef Oosterdok te A'dam een 4-j. knaapje spelende te water is geraakt n verdronken. DAT het Ned. Instituut voor Volkshuis vesting en Stedebouw zich in zijn verga dering te Utrecht bezig hield met de problemen van de Duplexwoning. DAT de Venlose veiling op 6 Ju.nl haar I-jarig bestaan herdenkt. DAT fe Well (L.) een zweminrichting de Maas wordt gebouwd mef prefab kleedhokjes, welke 's winters opgeborgen kunnen -worden. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend. dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Gesneuveld op 28 April: 2e It H. G. Diederen uit Hoensbroek; gesneuveld 4 Mei: sold M.' J. Muller uit Boxmeer; gesneuveld 12 Mei: korp. H. J. van Hunn-ik uit Amsterdam-W.; gesneu veld 15 Mei: serg. J. van der Meulen uit Dantumadeel; gesneuveld 17 Mei: sold- le kl. C. H. van Roekei uit Val- kenswaard; sold. A- Schelling uit Amsterdam-W.; gesneuveld 18 Mei: sold. H. Warm ink uit gem. Gasselte (Dr.); sold. J. M. van Strien uit Scha- gen (N.H.); serg.-majoor H. Springer uit Hilversum; gesneuveld 19 Mei: sold. H. J. Huisman uit Apeldoorn; sold. W. F- E- van Venrooy uit Rot terdam; gesneuveld 20 Mei: sold. J, van der Wal uit Lekkerkerk; gesneu veld 21 Mei: sold. T. M. H. van Maar seveen uit Utrecht; serg. IJ. Smits uit Berkel en Rodenrijs; gesneuveld 22 Mei: sold. T. Schoonheden uit Voorst Koninklijk Ncd.-Ind. Leger. Jav. sold. 2e kl. Gi Senen; Amb- sold- D. Lawar; Soend. sold, le kl. inf. Hoesen; Man. sold. 2e kl. inf. H. Ka- parang; Jav. sold. 2e kl. inf. Slamat; Amb. serg. 2e kl. inf. J. H. Noya; Chin. mil. sold. 2e kl. Oh Thay Ping; Mad sold. 2e kl. inf. Aboe; Mad. sold. 2e kl. inf. Raiman; Mad. sold, 2e kl. inf. Mohammad Djoeri; Mad. sold. 2e kl. inf. J. Montolalu; Amb. sold. 2e kl. inf. A. Sedoeboen; Amb. sold, le kl. inf. D- T. Sijhailatua; Soend. sold. 2e kl. inf. Midi; Man. sold. 2e kl. inf. F. E. Panungkelan, allen uit Indonesië. Pinksterfeest, het feest van de Heilige Geest, stellig het „moeilijkste" feest in de rij der Christelijke feesten. Het feest, waarop de vraag gesteld kon worden: -„Wat wil toch dit zijn?" De tekenen zijn moeilijk te verstaan. Het geluid is als een geweldig gedreven wind. De tongen zijn als vuur. Het zijn als het ware pogingen om de beschrijving te benaderen, zonder dat men tot een afdoende beschrijving geraken kan. Het blijft bij vergelijkingen, maar op het ogenblik waarop zij worden neer geschreven, wordt ook reeds het gebrek kige van die vergelijkingen erkend. Dit is ook het geheimenis van dit feest. Het is er ook de kracht van. Het is de Geest van Christus, die hier wordt uitge stort. Het is de Geest, die in de gelovige blijft leven en werken, ook nadat de Here Zelf ten hemel is opgevaren. Pinksterfeest is daarom het feest der ontvangenis. De Geest wordt uitgestort, wordt ontvangen. Die Geest wordt uit gestort om actief werkzaam te zijn in de gelovigen. Daarom is Pinksterfeest ook Zendings- feest. Het is het feest, waarop de wereld wordt opgeroepen tot het feest. Wanneer Petrus in de eerste Pinksterrede de vul gaire beschuldiging van dronkenschap heeft afgewezen, dan laat hij zijn krachtig en machtig betoog, gefundeerd als 't is op de Schriften, uitlopen op een sterke op wekking tot bekering, tot overgave en schuldbelijdenis. Pinksterfeest is het feest, waarop rijk dom wordt ontvangen om te worden uit gedragen, heel de wereld door. Pinksterfeest is het feest van de veel heid der talen. Dezer dagen nog wezen we er op, welk een juiste gedachte het is, het jubileum van de Christelijke Radio- Vereniging juist op de Tweede Pinkster dag in een massale bijeenkomst te vieren. Pinksterfeest is het feest van de uitbrei ding des Evangelies over de wereld. De Zendingsliefde dreigt door velerlei oorzaak onder ons wel eens te verflau wen. Wij achten dit verderfelijk. Veel eer past ons hier wroeging over het feit, dat het Zendingsbesef eeuwenlang slui merend bleef. In de ontreddering der wereld, in de ontreddering waarin vele delen van In donesië verkeren, is de behoefte aan de boodschap des vredes groter dan ooit. Ontvangen wij morgen zelf een Pink sterzegen, dan kan het niet anders, of hiervan zal blijken in onze liefde, en daar. in onze liefdegaven. Hierin zal ook uitkomen, of wij door de Geest van God worden geleid. door de Geest van God worden geleid, wel die zijn kinderen Gods. Het oog wil ook wat Er zijn enkele staatsprijzen toegekend >or het bestverzorgde, niet-bibliophiele boek. In de categorie boeken op we- tenseh. gebied werd de prijs van f 500 toegekend aan Het Spectrum le Utrecht voor de uitgave van „De Heilige Schrif", uitvoering 4. Eervolle vermeldingen kre gen Contact te A'dam, Het Spectrum en Leopold te -Oen Haag. In de categorie letterkundige boeken ontvangt De Bezige Bij te A'dam de prijs van f500 voor „Over de dichter A. Roland Holst"; eer volle vermeldingen voor E.M. Querido te A'dam en Het Spectrum. Eervolle ver meldingen in de categorieën school- en kinderboeken kregen J. M. Meulenhoff te A'dam en E. M. Querido. WEER TWEE TROEPENSCHEPEN KOMEN BINNEN De troepenschepen „Groote Beer" en .Johan van Oldenbarnevelt" worden in Amsterdam verwacht, resp. in de nacht van 7 op 8 Juni en in die van 8 op 9 Juni a.s., met resp. ca. 1200 en 1000 mi litairen, die om bijzondere redenen wor den gerepatrieerd. De ontscheping begint resp. op 8 en 9 Juni om 9 uur. PRIJZEN VOOR RADIO-ONDERZOEKERS De stichting wetenschappelijk radio fonds Veder te OversChie heeft evenals vorig jaar, over 1948 een prijs toegekend enkele personen, die zich verdien stelijk maakten voor de wetenschap en techniek op het gebied van de radiotele- grafie, -telefonie en -televisie. Ditmaal werden beloond: ir K. Posthumus te Hil- (f 1000), dr H. Bremmer te Eind hoven (f750), ir J. J. Vormer in Den en dr ir H. C. A. v. Duuren te Was- r (elk f500), en de televisie-ama- H. de Waard te Groningen, F Boe lens te Hoogezand en D. Lemstra te Gro ningen (samen f500). Regen blijft beperkt tot losse buien Nu en dan zon. maar tamelijk koel met Pinksteren Uiteraard zien velen uit naar een voor spelling van het weer op de beide Pink sterdagen en niet het minst de ongeveer 100.000 Jubo-gangers, die de gehele Pink stermaandag in de open lucht zullen vertoeven. Welnu, voor zover De Bilt het bekijken kan. zal het over het alge- nog wel loslopen met het Pinkster- De kans is groot, dat het weer in de kuststreken het beste zal zijn op Zon dag en in de ochtend van Maandag, in de Oostelijke provincies het beste op Maandag. De regen zal in hoofdzaak be perkt blijven tot enkele losse buien. De temperaturen blijven nog aan de lage kant, maar zullen op Pinkstermaandag neiging vertonen, weer iets hoger te worden. De wind zal hoofdzakelijk lit richtingen tussen West en Zuid, aanvankelijk nog vrjj krachtig, later minder sterk. Passagierslijst Waterman De passagierslijst van het troepentrans portschip „Waterman" ligt op onze bu reaux ter inzage. Het schip vertrok 27 Mei uit Tandjong Priok en zal vermoede lijk op 19 Juni te Rotterdam OPHEFFING BUREAU OVERTOLLIGE LEGERGOEDEREN Het bureau voor overtollige legergoe- deren wordt por 30 Juni a.s. geliquideerd, evenals de contactpunten te Londen en Hamburg. Lopende fransacties worden op normale wijze afgewikkeld -tot 31 Juli Aanvragen voor surplusgoederen kun- na 30 Juni geschieden bij de desbe treffende Rijksbureaux. Verschenen is het voorlopig verslag der Commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der voorlopige voorzieningen WEERBERICHT Koele Westelijke u inden Tot morgenavond verwacht De Bilt: Gedurende de nacht meest zwaar be wolkt mef bijna overal enkele buien. Morgen overdag: Wisselende bewolking met in het Oosten van het land op vele plaatsen nog enkele buien. In de Weste lijke provincies tijdelijk flinke opklarin gen en nog slechts enkele verspreid op tredende buien. Krachtige lot matige wind tussen West en Zuidwest. Tamelijk koel weer. (Opgemaakt «n 10 uur). ZON EN MAAN. Zpndag 5 Juni: Zon op 4.23, onder 20.54; Maan op 13.59, onder 1.55 uur. Maandag 6 Juni: Zon op 4 22, onder 20.55; Maan op 15.25, opder 2.07 uur. Dinsdag 7 Juni: Zon op 4.22, onde* 1.56; Maan op 16.54, onder 2.20 uur. 10 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1