Jlieuuir JTciiWI) ÖTouranl Enorme brand bracht Amsterdam vannacht in opschudding Chief-president van JP.L" had grenzenloze fantasie Wist U VRIJDAG 3 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58836. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7830 HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasllclj (s ahebfma tnyn hert in tcyfjenspoct" De schijnwerper op.... Zie pag. 3 Ziekenauto's raasden door de hoofdstad Pakhuizen „De Koorndrager" verwoest; brandmeester verloor het leven In de afgelopen nacht, om kwart over één, is in het driedelig pakhuis „De Hoorndrager" aan de Oude Schans te Amsterdam een enorme brand uitgebroken. In een ommezien stonden de pakhuisruimten in lichterlaaie. Er is één dode te betreuren. Vele Amsterdammers kwamen op de nachtelijke vuurgloed af en moesten door «en legertje politiemannen op •tand gehouden worden. Tot v omgeving hing een verstikkende rook. De brand ontwikkelde zich tot een dei ernstigste, die na de bevrijding in dt hoofdstad woedden. Ofschoon alle be schikbare brandweermaterieel bij „De Hoorndrager" was geconcentreerd, breid de het vuur zich nog steeds uit. Gewel dige hoeveelheden leer, meubelen en lom pen gingen in de vlammen verloren. Om tien voor half drie stortte met groot ge raas een stuk van de linkervoorgevel ▼an een der pakhuizen op straat. Dit ging zó onverwachts, dat brandweerlieden, de 47-jarige brand meester W. de Boer, niet op tyd weg kon springen en door een stuk steen in het water werd gegooid. Van alle kan ten sprongen mensen in het water, on de zwaargewonde brandmeester te red den. Hij werd onmiddellijk naar hel binnengasthuis gebracht, waar hij later is overleden. Hij laat vrouw en vier kinderen achter. Twee en twintig stralen èn het water kanon van de „Jan van der Heyden" wer den op de vuurmassa gericht. Het was precies 12 minuten over half vier, toen de Amsterdamse brandweercommandant. J. B. Schuitemaker, kon melden: „Wij zijn de brand meester". In het grauwe ochtendlicht was toen reeds te zien, welk een gruwelijke verwoesting het heeft aangericht. Van de zolder tot de kelder zijn de pakhuizen uitgebrand. Van twee andere zijn de topgevels verdwenen. Het aangrenzende pand van de kampeer- tentenverhuurderij „Waterborg" heeft zeer grote waterschade gekregen. Explo sies van vaten terpentine hebben hier de. bovenverdieping vernield. Toen de eerste brandweei In 't buitenland spreekt men te veel over Holland De eerste congresdag van de A. N. V.V. wepd gisteren te Assen geopend met een rede van oud-minister mr dr L. N. Dec kers, die speciaal de heer L. C. A. Fran ken, lid van Ged. Staten van Drente en Jhr mr Quarles van Ufford als erelid der A.N.V.V. harteljjk verwelkomde. Ook herdacht dr Deckers het verscheiden van C. R. T. baron Krayenhoff en bracht de Regering dank voor de financiële hulp. Het voorstel tot naamsverandering in „Ned. Instituut voor Vreemdelingenver keer A. N. V.V." kreeg zoveel bedenkin gen. dat besloten werd het ter nadere be studering terug te nemen. In de middag vergadering sprak de directeur der A.N. V.V. te Brussel, J. A. Blommendaal, over de toeristische aspecten i.v.m. de Bene- lux-tolunie. Spr. voerde het pl»U om de naam Nederland voortaan meer te ge bruiken in 't buitenland, daar de meeste vreemdelingen alleen maar over Holland spreken. We moeten, aldus spr., onze Zuiderburen meer bieden, zoals amuse ment, speelgelegenheden in de badplaat sen. enz. enz. Des avonds werd een tocht gemaakt naar Paterswolde. VERSCHIJNT „DE TELEGRAAF" IN SEPTEMBER? In verband met onjuiste berichten •ver de herverschijning van „De Tele graaf" en ,.De Courant-Het Nieuws van den Dag" wordt van de zijde van het concern aan het A.N.P. het volgende medegedeeld: Op 23 Mei j.l. werd opgericht de N.V. Uitgeversmaatschappij „Salatiga", welke N.V. tot doel heeft het uitgeven van dagbladen. Een directie der N.V. treft voorberei dingen. om de kranten in September te doen verschijnen. Dr Beel naar Nederland vertrokken Dr Beel is volgens Aneta gisteren naar Nederland met een Constellation van de K.LM. vertrokken. Verschillende staats hoofden. dr Van Roijen, leden der Neder landse delegatie, der Federale Regering, der Unci, van het corps consulair, der B.F.O. en de adjudant van de heer Lo- Vink, benevens burgerlijke en militaire autoriteiten deden hem uitgeleide. De Hongaarse gezant in Frankrijk, graaf Mihail Karoly heeft zijn ontslag ingediend. i.v.m. zijn hoge leeftijd. Ka roly is 75 jaar oud. Zijn trouw aan de Hongaarse republiek wordt hierdoor niet geschokt. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD KOMT ER NOGAL GOED AF. De Raad van Beroep heeft de uit spraak van de Commissie voor de Pers- ▼uivering vernietigd, waarbij was be paald dat tien jaar lang geen orgaan mag Worden uitgegeven onder de naam Rott. Nieuwsblad. Goudsche Crt. of Dor- drechtsoh Nieuwsblad en acht geen ter men aanwezig voor een naamsverbod. Goedkeuring is onthouden aan het advies van de commissie tot de vorde ring in eigendom tegen schadeloosstel ling van een aantal goederen van het Rott, Nieuwsblad. Voorts werd de uitspraak vernietigd waarbij een aantal directie- en redac tieleden uit de journalistiek werden ont zet. Mr J. Kars wordt onzet voor 3 jaar i.p.v. 5 6 jaar. L. Evers voor 3 j. (4 a 5i, J. G Wevs'.ers voor 2 j. (4). H. W. Elder- mans voor 2 j. (3). alles m.i.v. 28 Febr. 1946. zodat zij weer kunnen gaan werken Geen ontzetting werd opgelegd aan mevr. L. M. J. A Sijthoff-Bresson, mevr. L. A. EversSijthoff. mej. A. M. F. Sijthoff, mevr. C. Kars-Sythoff en G. v. Oostrum. ongeveer kwart over één het gebouw binnendrongen, werden zij ontvangen door hevige explosies, waarvan de oor zaak niet bekend is. Dozen met kurken plaatjes vlogen uit elkaar en werden rondgeslingerd, zodat dit vermoedelijk de oorzaak is van het feit, dat het vuur zich zo bliksemsnel heeft kunnen uit breiden. Toen de gevel instortte van het Alle ziekenwagens rukten uit. De Geneeskundige Dienst rukte met alle beschikbare ziekenauto's uit en extra personeel werd met taxi's van huis gehaald. Gelukkig bleek echter, dat er weinig gewonden waren. Burgemees ter d'Ailly en hoofdcommissaris Kaas jager waren bij de brand aanwezig. Met „De Koorndrager" zijn fraaie, 17e éeuwse gebouwen verloren gegaan. Ook het zwaar beschadigde pakhuis „De Grote Zwaan" behoorde tot het archi tectonisch schoon van de hoofdstad. Tot vanmiddag- zou de nablussing duren. Vanmorgen om 5 uur rukte n.l. het meeste materieel in. Over de oorzaak is nog niets positiefs te melden. Burgemeester d'Ailly en de comman dant van de Amsterdamse brandweer, de, heer J. W. Schuitemaker, brachten morgen een condoleance-bezoek aa weduwe van de aan de Oude Schans oihhet leven gekomen brandmeester W. de Boer. In het holst van de nacht gierden door Amsterdam alle beschikbare brand weerwagens en ziekenauto's, toen er een enorme brand ontstond in het drie delig pakhuis „De Koorndrager" aan de'Oude Schans. Het blussingswerk, waaraan 75 brandweermannen met 22 stralen en een waterkanon deelnamen, is hier in volle gang. ACHES0N STELT WISJINSKY EEN „VERENIGD BERLIJN" VOOR Moeilijkheden draaien om het recht van veto De tiende zitting van de vier ministers der „Grote Vier" te Parys duurde gisteren zeer kort. De sfeer werd gekenmerkt door een enigszins „slaperige stem ming", maar indachtig aan een uitspraak van Epicurius, paste men behalve het f losoferen óók het lachen toe. De Rus, Wisjinsky, had voorgesteld, vandaag twee zittingen te houden, waarvan één in het avonduur. Nu had indertyd een Amerikaans kolonel de ge allieerde „Kommandantura" in Berlyn abrupt verlaten met de mededeling „dat hü slaap nodig had". Daar herinnerde Wisjinsky nu aan. Dit was voor Acheson aanleiding te bekennen, dat hy niet graag in dezelfde positie zou verkeren, als die ongelukkige Amerikaanse com mandant, die zyn bed opzocht. Toen stelde Bevin maar voor, de bijeenkomst 's middags te houden" „Uitstekend, zei Wisjinsky als ik dan voldoende gesla pen heb". En zéér slagvaardig pareerde Bevin: „Te oordelen naar de documen- en aanhalingen, die u ter tafel brengt, vraag ik me af, of u ooit slaapt". Dit ter karakterisering van een zekere gemoedelijkheid en „ontspanning", tijdens deze zitting. Zakelijk beschouwd, was het allerbelangrijkste, dat Acheson, bui zijn Westelijke collega's om, namens zijn regering een voorstel betreffende „Berlijn" ter tafel bracht, waarover de drie andere ministers een slag om de wensten te houden. In ieder geval vroeg Wisjinsky een dag tijd, om dit ver rassende „Acheson-plan" nader te bestu deren. Het plan houdt de volgende pun ten in: le. Vrije verkiezingen onder toe zicht der vier mogendheden voor een voorlopig stadsbestuur: 2e. Dit „voorlo pige" bestuur zal volledige en toereiken de bevoegdheden bezitten: 3e. Het be stuur zal machtiging ontvangen een per manente grondwet voor „Groot-Berlijn" op te stellen: 4e. Opnieuw instellen der Kommandantura der vier bezettende mogendheden: 5e. De bezettingskosten zullen tot een minimum gereduceerd orden en vastgesteld op een wijze, waarover de vier mogendheden het eens moeten zyn. Ten aanzien van het 2e punt, is er een istrictie, want de voorlopige gemeente raad zal over alle regeringsmacht be schikken „onder voorbehoud van zekere •ves". Blijkbaar wil Acheson voor komen. dat het Russische veto maar niet „mir nichts, dir nichts" zal worden toe gepast. Zoals men zich zal herinneren, wensen de drie Westelijke ministers het recht van veto gewijzigd te zien, terwijl Wisjinsky het volledig wil handhaven. Het Westen vraagt nu te bepalen, in welke aangelegenheden de leden van de „Kommandantura" het recht van veto zouden behouden en bij welke aangele genheden door meerderheid van stem men zal worden beslist. Dit is dus „des Pudels Kern"! Men dient nu allereerst de reactie van Wisjinsky af te wachten. Volgens A.P. zouden de ministers zijn overeen gekomen, vandaag „in geheime zitting" te vergaderen en verzeilen we derhalve in de sfeer der geheime diplo- 't Laatste nieuws uit de Indische schiettent Benden leden zware verliezen in Midden-Java Volgens een Aneta-telegram uit Bata via bevestigt een officieel overzicht, dat in het Westelijke deel van Oost-Java re publikeinse onruststokers de overeen komst van Batavia aangrijpen als een middel om de bevolking angst aan te ja- een nieuwe bezetting door re publikeinse troepen. In Midden-Java hebben de uitgebreide voorzorgen voorkomen, dat er onder de vluchtelingen uit Djocja slachtoffers vie len. Onze troepen hebben aan de benden in het zijterrein zware verliezen toege bracht. Zo sloeg een Nederlandse pa trouille van 14 man (en Zuiden van Ma- gelang een sterke bende uiteen, doodde 30 vijanden een maakte 20 vuurwapenen buit, waaronder automatische. In het Klatense zijn twee onderdelen ener met sme besmette bende onschade lijk gemaakt. Tussen Banjoemas en Ke- boemen leden de benden zware verliezen. Opvallend is de roerigheid van de volge lingen van Tan Malakka, die pamfletten verspreiden, waarin zij zich de vertegen woordigers der republiek noemen. Te Madioen verspreidde het gerucht, dat de republiek zou terugkomen, zulk een on rust onder de bevolking, dat deze de staatsspoorlocomotieven niet wilde laten vertrekken. Na vier jaar onderduiken gesnapt In Amsterdam zijn drie Ned. oorlogs misdadigers aangehouden, die kans had den gezien vier jaar ondergedoken blijven. Twee hadden in de SS gediend en een bij Feldgendarmerie. Een hunner is in België ter doo<^ veroordeeld, daar hij deel uitmaakte van een soort Jagd- kommando. Hij zal niet aan België den uitgeleverd, doch met zyn Belgisch dossier zal hier rekening worden ge houden. Jonge vrouw door afge wezen minnaar vermoord In het Park Sonsbeek te Arnhem ii gisteravond de 22-jarige mej. R. F. door de 30-jarige G. B., met wie ze de verke ring had verbroken, met een pistoolschot 'De dader werd ter plaatse gear resteerd en daarna in het politiebureau opgesloten. Het slachtoffer,, dochter van een land bouwer te Didam, was in Arnhem in dienstbetrekking. Of de verbreking van de omgang het enige motief voor de moord is geweest, staat nog niet vast. PRIJS VAN KRENTENBROOD VRIJ. Blijkens de St. Crt. van gisteren is de prijs van krentenbrood vrijgegeven. Internationale ballonrace in September in ons land? Daar België heeft afgezien van het or ganiseren van de „Gordon Bennett"-bal- lonwedstrijd, waaraan twee ballons van Ballonclub zouden deelnemen, hebben Nederlandse ballonvaarders het plan opgevat om een dergelijke interna tionale ballonrace op 11 September in Ne derland te houden. VILLA VAN K.L.M.-PILOOT AFGEBRAND. Gistermiddag is te Bentveld de villa »n de KLM-piloot Overeinde afgebrand. Ook de naastgelegen villa van de fam. Edema v. d. Puk werd zwaar door het geteisterd. Het huisraad der beide families kon door buren en 20 juist pas serende soldaten grotendeels in veiligheid worden gebracht. SPITFIRE MAAKTE NOODLANDING BIJ LOCHEM. Een Spitfire van de militaire vliegbasis Twenthe heeft gisteren bij Lochem c«?n noodlanding gemaakt. De vlieger kwam met de schrik vrij. De propeller van het toestel werd vernield en het landingsge stel werd beschadigd. KONING LEOPOLD NEEMT DEEL AAN GOLFKAMPIOENSCHAPPEN. Koning Leopold is gisteren in gezel schap van de prinses van Rethy en van zijn dochter, prinses Joséphine Char lotte. te Parijs aangekomen. De koning zal als Graaf van Rethy deelnemen aan de internationale amateurgolfkampioen- schappen, die vandaag te St. Cloud bij Parijs begonnen. -g&für CÓL mót TE0'/&*1 Van der Vegte blijft op vrije voeten Ritsema krijgt 8 jaar. Het Haags B.G. veroordeelde vanmor gen de voormalige dir.-generaal der P.T.T., ir W. L. Z. van der Vegte, tot 4 jaar (m.a.) Van der Vegte, die gepoogd had nationaal-socialistische ideeën in de P.T.T. door te voeren werd reeds bij de behandeling van zijn zaak in vrijheid ge steld. De eis luidde 7 jaar. De vroegere onderinspecteur van de Staatspolitie P. J. Ritsema uit Den Haag. tegen wie 12 jaar was geëist wegens werkzaamheden bij de Documentatie dienst, werd veroordeeld tot 9 jaar (m.a.) DIMITROF HEEFT SUIKERZIEKTE EN EEN LEVERKWAAL. De Bulgaarse premier, Georgi Dimi- trof, die sedert April j.l. in een Russisch sanatorium is, lijdt aan een leverkwaal en aan suikerziekte, aldus een com muniqué van de Bulgaarse communis tische partij. NEDERLANDERS IN BOLIVIA IN VEILIGHEID. Van de Nederlandse consul in La Paz, de hoofdstad van Bolivia, is op het dep. van Buitenlandse Zaken bericht ontvan gen, dat de Nederlanders in het gebied van Oruro, waar, zoals men weet, ern stige onlusten zijn uitgebroken, in veilig heid verkeren. GERHARDT EISLER IN BERLIJN. Gerhardt Eisler kwam gisteren te Ber lijn aan, waar hij confereerde met com- munstische leiders in de Oostelijke sec tor. Daarna hield hij een rede voor 400 communisten. „Graaf' Lombert's spel is uit Revue van opschepperij en misleiding voor Rotterdamse rechtbank (Van een onzer verslaggevers) Een oplichting op grote schaal en van originele opzet werd gisteren door de Rot terdamse rechtbank behandeld: de zaak tegen de 26-jarige Chief-president van „Particulier Initiatief', vereniging tot het doen van charitatieve werken. Robert Th. F. Lombert, die zichzelf graaf noemde, jongeman met grenzenloze fantasie, deel de de lakens uit en de overige bestuursfuncties werden grotendeels over familie leden verdeeld. Achteraf bleek men vele slachtoffers te hebben gemaakt in plaats van behoeftigen te hebben geholpen. Men zou zich bezighouden met hulp aan oorlogsslachtoffers, aan misdeelde jeugd enz. Zelfs werd in Mei '48 een „missie" naar Curagao uitgezonden, om daar de h'-sociale toestanden op te hef fen. Een en ander bleek echter op zulke vreemde gronden te staan, dat verschil lende leidende personen verdacht van oplichting werden gearresteerd. Zo werd nu aan L. ten laste gelegd, dat hij verschillende personen ondsr valse voorwendsels heeft bewogen, ge la af te geven. De arts J. H H. A., de nota ris L. A. B. en de etaleur P L. A schon ken hem f 10.309 ei vier ton had beschikbaar gesteld Alle deelnemers zouden in Curasao of elders belangrijke posten en hoge salarissen krijgen. Tal van personen zijn van deze val9e voorspiegelingen de dupe geworden. Zo verkocht de arts H. zijn praktijk en zijn huis en fourneerde alvast f 1500 voor de „missie". Later bleek, dat „Particulier Initiatief' de dekmantel was voor het stichten van eer handelsvennootschap in Zuid- of Midden Amerika. Bij het verhoor getuigde mr J B. M. van Buuren, secretaris van het Centraal zijn werk resp. f 14 822. Archief en Inlichtingenbureau te Den f485. L. gaf voor, dat de Haag, dat Lombert zich steeds mooier Curacao gesanctionneerd werd door alle ministers en door de Ned. Bank, welke hiervoor reeds drie VIJF MILITAIREN GEARRESTEERD IN DE RESIDENTIE Wegens diefstal van auto-motoren, motor-onderdelen etc., uit garnizoenswerkplaats Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zjjn in de Residentie niet minder dan 5 arrestaties verricht onder de daar gelegerde militairen wegens diefstallen van auto-motoren, onderdelen van motorrijwielen, accumulatoren e.d. Het betreft hier 4 soldaten en een sergeant, die het Ryk voor duizenden guldens hebben be nadeeld. Nog steeds duurt het onderzoek voort. Ofschoon deze diefstallen al geruime tijd aan de gang waren, werd er enkele weken geleden een tip vai. sluier opgelicht doordat de politie te Naaldwijk by een autohandelaar een,ge bruikte auto-motor zag staan die haar nieuwsgierigheid gaande maakte. Deze motor bleek n.l. afkomstig te zijn uit de garnizoens- of wel R.I.M.I.-werkplaats de Van Alkemadelaan te Den Haag, r een militaire wagen zonder motor werd aangetroffen. De marechaussée, die inmiddels het onderzoek wan de Naald- wykse politie had overgenomen, wist al gauw uit te vinden onder welke militai- dit voertuig ressorteerde, hetgeen aanvankeiyk tot 2 arrestaties leidde. By een verder onderzoek werden nog 3 litairen gearresteerd, die allen in Den Haag zyn ingesloten. Al gauw bleek voorts, dat de diefstal len zich niet tot die ene auto-motor be perkten. Bovendien werden uit het ma- gazyn diverse onderdelen van motorry- wielen vermist, zoals kettingen van H.D.- motoren, die vanwege de deviezen maai in geringe mate worden geimporteerd er uitsluitend voor het leger en de politie blyven gereserveerd. Voor zulke kettin gen, alsook voor andere zeer schaarse Spoorwegstaking in Berlijn duurt voort Volgens officiële gegevens, heeft giste- ?n bijna 98 procent der stakende Ber- lijnse spoorwegarbeiders vóór voortzet- der staking gestemd. Er werden 13.477 stemmen vóór en 398 stemmen tegen uitgebracht. Met het aanbod der spoorweg-autoriteiten, om 60 procent der lonen in Westelijke marken uit te keren, ging men dus niet accoord. Frankrijk gaat opnieuw aan benzine-kwestie beginnen De benzine-perikelen in Frankrijk zijn gisteren weer enkele stappen terugge gaan. De Nat. Vergadering besloot name lijk de rantsoennering nu reeds op te heffen. Tevens werd een nieuwe prijs vastgesteld van 63 francs per liter. Boe- doktoren, bestuurders van vracht auto's en taxichauffeurs, zullen een be paalde hoeveelheid benzine kunnen kopen tegen de oude prijs van 45 francs per liter. De Nat. Vergadering heeft dus de oorspronkelijke tekst van het wets ontwerp opnieuw aangenomen. euwe regeling gaat reeds mor gen in. DAT op zijn verzoek eervol ontslag is verleend uit de militaire dienst aan de kolonel A. F. J. Penders van de Gen. Staf. DAT het A'damse B, G. heden de 41- jarige H. Franz heeft vrijgesproken de hem ten laste gelegde deelneming aan een executiepeloton, eis was 6 jaar. DAT de VW te Dordrecht een foto wedstrijd heeft uitgeschreven in samen werking met de Amateur-fotografenver., waaronder de inzendingstermijn sluit op 1 Sept. DAT volgens het verslag 1948 van de Lijm- en Gelatinefabriek Delft, die over dat jaar 7% dividend uitkeert, 60% van de in Nederland vrij komende beenderen via de huismoeders in de vuilnisbak ver dween. DAT de Ver. van Schouwburgdirecties op 13 Juni een congres houdt in Maas tricht. DAT de grote Internationale Beeld- houwtentoonstelling in Park Sönsbeek te Arnhem op 1 Juli om 3 uur wordt ge opend en duurt t/m 18 Sept. DAT is benoemd tot rechter bij de rechtbank te Utrecht mr A. E. Th. Kooien uit Amersfoort. DAT Beijnes' fabrieken van rijtuigen en spoorwagens het dividend voor ge wone en pref. aandelen op resp. 4 en 6 pet. vaststelden. DAT een deel van de toneelgroep „Co- media" o.l.v. Jan Teulings gisteren met de „Waloheren" van Schiphol" naar West- Indië vertrok. DAT de brandschade in April wordt geraamd op ruim f3.750.000 (vorig jaar April f 1.925.000). DAT de distributie van stikstof-mest stoffen per 1 Juli wordt opgeheven, r die van kali 'blijft, al wordt missohien het aantal normen verhoogd. DAT de prijzen van wolvilten en haar- vilten herenhoeden vrij zijn, nu de prij- zenbeschikklng Herenhoeden 1948 is in getrokken. DAT 58 j. oud te Nijmegen is over leden mr G. C. Hoolmans. DAT de gem. Deurne de bestaansmoge lijkheid der te kleine zandbedrijfjes wil vergroten door grond in losse percelen te verpachten i.p.v. uitgifte in erfpacht voor stichting van nieuwe boerderijen. DAT vier beverratten de nieuwste uit breiding vormen van de levende have in de speeltuin „Ons Buiten" by Venlo en en een hele beverfarm wil beginnen. DAT de Raad van Beroep de Hagenaar D. F. H. Sampimon ingaande 5 Mei 1945 voor 7 jaar uit de journalistiek ontzette (Comm. v. d. Perszuivering 12 j.). DAT het B.G. te Utrecht gisteren do overleden militaire raadsheer kol. R. P. v. d. Wetering, herdacht. DAT Valkenburg op Pinkstermaandag zjjn openluchttheater opent. DAT de derde fokveedag in de Lang straat 29 September a.s. te Waalwijk wordt gehouden. DAT de jaarlijkse bijenmarkt te Veenendaal aan de Nieuweweg op 12 Juli, wordt gehouden. DAT de jaarvergadering van de We reldbibliotheekver., welke om de beurt in België en in Nederland wordt gehouden, op 11 Juni in Den Bosch plaats vindt. DAT voor het Arnhemse B.G. 20 j. werd geëist tegen de voortvluchtige J. C. Frankevoort uit Hengelo, die als politie man terreur uitoefende en 9 j. tegen z'n ex-collega W. Siemens uit Winschoten. DAT voor het B.G. te Arnhem de.on- schuld aan beweerde fusillering bleek van de ex-NSB'er Klaas Réijne uit De- demsvaart en daarom slechts 3 j. en 8 mnd. werd geëist (m.a.). DAT de aanvoer op de Barneveldse pluimveemarkt gisteren weer het voor oorlogse peil van 50.000 stuks pluimvee bereikte. DAT Warnsveld gelden voor de dich ting van de Baakse Overlaat weigert, daar niet voldoende rekening met de landbouwbelangen zou zijn gehouden. DAT op de diamanttentoonstelling in A'dam (16 Juni3 Juli) elke dag een fraaie ring aan een der bezoekers wordt uitgereikt. DAT C. H. Kraayeveld te R'dam is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. onderdelen, wordt in de particuliere han del dan ook nog steeds grof- geld be taald. Hetgeen de diefstallen uiteraard zo aanlokkelyk maakte. Dat jullje diefstallen konden plaats hebben vindt o.a. zyn oorzaak in het reparatie-systeem, dat by het leger toe gepast wordt. Het is n.l. gewoonte daf wanneer auto-mot,oren gereviseerd moe ten worden, deze naar de werkplaatsen van de Kromhqut-kazerne te Utrecht worden opgezonden. Vaak gebeurt het dan, dat, we'gens onmisbaarheid van de autoes, van te voren by het hoofdmaga- zyn te Amsterdam, ^..D.A.U. geheten, een nieuwe autó-motor wórdt aangevraagd. Is zo'n nieuwe motor eenmaal in Den Haag gearriveerd, dan wordt de te revi seren motor soms gemakkelyk uit het oog verloren. Insiders verzekeren ons dan ook, dat het toezicht op deze zaken af en toe veel te wensen overlaat. Een scherpe contróle is hard noodzakelyk in dien men de belastingbiljetten niet nog meer wenst verzwaard te zien. doen. Hij vertelde, dat de vereniging ruim 800 leden telde en een Amerikaans karakter droeg Tijden» een gesprek over de oprichting van een kindertehuis vertelde hij dat InJ pries ter-student was en daarvoor specia.e toestemming uit Rome gekregen had. Dit alles bleek gelogen te zijn. De president merkte op, dat opschep perij a!s een rode lijn door het leven van verdachte loopt (Voor vervolg zie Pag. 3) Stafleider Nat. Jeugdstorm voor het B.G. C. Quispel, de voorm. stafleider van de Nat. Jeugdstorm, die in 1941 bij de Waf- fen SS aan het Oostfront vocht en daar na zijn functie als stafleider weder op nam, stond gisteren voor het Utrechtse B.G. Deze feiten gaf verd. toe, evenals zijn propaganda voor dienstneming by de Duitse Weermacht. Getuige C. v. Geelkerken, ex-hoofdstormer, verstrekte technische inlichtingen, o.a. dat in 1944 een aantal jeugdleiders onder aanvoe ring van Quispel medewerkte aan de plannen om onmondige Ned. en Duitse kinderen samen te brengen in een op te richten jeugdstormbataljon ia de „Divi sion Hitlerjugend der Waffen SS" Van G. die hier sterk tegen was. had verd. ontslagen als stafleider. Ook de Duitser P. A. Kelle sprak over het streven van verd. voor het overhevelen van jeugd- stormers naar de Waffen SS. De pres. prof. dr L. W. G. Scholten citeerde uit een groot aantal door verd. gehouden propagandaredevoeringen. Voor het ho ren van meer getuigen werd de verder® behandeling uitgesteld tot 14 Juli. Willem van Graft, een der veteranen onder de Nederlandse vliegers, meer bekend als „Paps", die al in 1920 met de vliegery begon, gaat met pensioen. „Paps" geeft hier zyn laatste les op het vliegveld Ypenburg. HeKt van Neerlands autobussen dient Maandag de N.C.R.V. Circa 400 Arnhemse agenten 17 uur aap één stuk voor de Jubo in touw Het is al enkele weken hoogspanning op het politiebureau van Arnhem. Op Pinkstermaandag komen er honderddui zend bezoekers met vele treinen, tal loze fietsen, duizenden auto's en duizend autobussen. Het uiterste zal van de Arn- >e politie worden gevergd. In totaal zullen 400 agenten van 's morgens 7 tot .chts 12 uur zonder aflossing in touw zjjn! Drie parkeerplaatsen zjjn voor Jubo- gangers ingericht, voor het verkeer uit het Westen in de wijk Hoogkamp, waar 450 bussen en 2500 personenauto's kun- Hoe druk het verkeer zal zjjn. zij slechts geïllustreerd door de mededeling, dat 1000 autobussen ruim de helft is van het gehele Ned. bussenbezit. uitgezonderd an vaste lijndiensten. In noodgeval len kunnen weilanden en bosterreinen worden ingeschakeld. Daar er kans be staat, dat de automobilisten in de duis ternis van de avond hun wagen niet terug zouden kunnen vinden, krijgt men de politie een kaartje met wijk en straat van de parkeerplaats. 4£en mobiel ice-station" zal rondrjjden om even tueel benzine te verstrekken. Want alles op gericht, om opstoppingen te voorkomen. De stalling is gratis. Het doorgaand verkeer, dat niets met de Jubo te maken heeft, wordt geheel om Arn hem heengeleid. De politie houdt met kortegolfzenders contact met de verschil lende posten. Ruim 250 Rode Kruishelpers(sters) met 14 rijdende ambulances en 7 artsen zul len aanwezig zjjn. Gemeenteraadsverkiezing in Zuid- Be ijerland: gekozen 2 A.R.. 1 C.H.. 1 S.G.P., 2 V.V-D. De C.H. verliezen één zetel aan de V.V.D. Een dikke mist in de haven van New York verhinderde de ..Queen Marv" te meren. Ook de „Edam" van de HollandAmerika lijn moest, evenala 10 tankers en vrachtschepen, stil gaan liggen. WEERBERICHT Veel beivolking Tot morgenavond verwacht De Bilt Over het algemeen veel bewolking met n dan enige regen of motregen, voor namelijk in het Westen van het land. Matige, aan de kust tydelijk krachtig® Zuidelijke wind. Des nachts minder koud. Morgen overdag ongeveer iczelfd® temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN Zaterdag 4 Juni— Zon op 4.24. onde» 20.53; Maan op 12.33, onder 1.43 uur. EX I

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1