Transatlantische vluchten van fantasie tot werkelijkheid en Strijd tegen prikkellectuur beeldromans begonnen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 2 JUNI 1949 IN DRIE JAAR VIJF K.L.M.-LIJNEN OVER DE OCEAAN Onlangs was het drie jaar geleden, dat de K.L.M. in navolging van de drie grote Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen T.W.A., P.A.A. en A.O.A. als eerste Euro pese luchtvaartmaatschappij een transatlantische luchtdienst tussen Amerika en Europa tot stand bracht. Na de tweede wereldoorlog is het luchtverkeer ove Atlantische Oceaan een gewone gebeurtenis geworden. Dagelijks stapt een g aantal passagiers aan weerszijden van de Atlantische Oceaan in moderne motorige vliegtuigen om binnen twintig uur aan de andere zijde van de grote haringvijver uit te stappen. Hoe volkomen anders was de toestand nog geen tien jaar geleden. Oceaanverkeer door de lucht bestond er practisch niet. Wel w er reeds verschillende proefvluchten gemaakt, maar van een werkelijk verkeer was geen sprake, zolang de vliegtuigen geen passagiers of vracht konden vervoi transatlantische Merkwaardig idee. De Idee om de verbinding tussen Ame rika en Europa door de lucht tot stand te brengen, is, merkwaardig genoeg, reeds ontstaan, voordat het vliegtuig was uitgevonden. Al in 1873 heeft Captain Washington Donald, met een assistent en de journalist Alfred Ford een eerste poging in deze richting gewaagd. In hun luchtballon „Graphic", waaraan inplaats van een mand een reddingsboot was be vestigd, stegen zij vanuit de Capitol Gar dens in Brooklyn op. Deze gedurfde en enigszins Jules Verne-achtige onderne ming vond zijn voortijdig einde nabij New Canaan in de staat Connecticut. Eerst de uitvinding van de gebroeders Wright moest aan deze idee zijn reële basis geven. In Juni 1919 gelukte het de Engelsen John Alcock en Arthur Whit- ten Brown de afstand tussen SL John op New Foundland en Clifden in Ierland, 3040 km. in 15 uur en 57 minuten te overbruggen. Acht jaar later presteerde Charles Lindbergh het met zijn „Spirit of St. Louis", die een motor van 200 PK had, de afstand New YorkParijs zonder tussenlanding in 33 uur en 30 minuten af te leggèn. In datzelfde jaar bewezen de vliegers Chamberlin, Byrd, Broek en Schlee, dat het niet alleen dosis geluk was, die Lindbergh i. Europa had gebracht. Zy allen volbrach ten de Oceaanvlucht met sucëes. Het zou echter nog even duren, 1 dat het vliegtuig zodanig geconstrueerd was, dat passagiersvluchten mogelijk zouden zijn. Het eerste verkeersvliegtuig dat van Nederland naar Amerika vloog, was de K.L.M.-Fokker F-18 „Snip". In December 1934 steeg de „Snip" van Schiphol op om via Frankrijk, Spanje, Noord-Afrika en de Kaapverdische eilan den enkele dagen later op het vliegveld van Paramaribo in Suriname te landen. Hiermede was bewezen, dat ook ver keersvliegtuigen de grote sprong over de Atlantische Oceaan konden onder- Thans is er wellicht geen vlieger, die het zou wagen in een van die broze toestelletjes te klimmen om zonder radio, weerbericht, routekaart en deug delijk kompas, en eenzaam, tussen wol ken en eindeloze zee, de weg naar dt andere kant te zoeken. En toch is hel aan deze helden van de lucht te danken, dat men thans in moderne viermotorige vliegtuigen kan stappen en door de be kwame hand van de vlieger, geholpen door weerschepen, permanente flight- watch, „Airways" en plannen veilig ovei Hè Oceaan Ran reizen. De Idealen var deze pioniers, hun moed en uithoudings vermogen, offers of roekeloze dwaasheid zo men wil, en niet in het minst hun talrijke ervaringen tijdens de eenzame vluchten opgedaan, hebben zeer veel bij gedragen tot de oplossing van de vele technische problemen, die een oce vlucht vroeger opleverde. De verwachtingen overtroffen De „United States Maritime Commis sion" bracht in 1938 een uitvoerig rap port uit over de mogelijkheden van het oceaanverkeer in de nabije toekomst. Volgens deze commissie hadden het luchtschip en de vliegboot, die 150 pas sagiers ineens konden vervoeren, d« meeste kans. Het landvliègtuig kwam in de laatste plaats in aanmerking. De verwachting was, dat over 10 jaar geveer 20.000 passagiers per jaar gebruik Leiderdorp Zilveren jubileum 5 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. da«t de heer J. van Dijk, wonende Van der Doesstraat 33 alhier, in dienst kwam bij de N.V. eerste Hollandse schoorsteen- en steenfabriek v.h. De Ridder en Co. te Oegstgeest, thans C V. Ouderzorg- de Ridder en Co. te Leiderdorp. Eerst hij als gewoon arbeider werkzaam, de laatste drie jaren als fabrieksbaas. Het zal Van Dijk die dag aan belangstelling niet ontbreken. Algemeen ziekenfonds Het algemeen ziekenfonds „Leiderdorp en omstreken" hield een ledenvergade ring in het Dorpshuis. De leden warer opgeroepen in verband met de slechte kaspositie, waardoor het niet mogelijk was, met de uitkeringen op de oude voet voort te gaan. De voorzitter lichtte het bestuursvoorstel, om de maximum tijds duur van de uitkeringen tot op de helft terug te brengen, uitvoerig toe. De kor telings verhoogde contributie van tier cent per lid per week was niet voldoende gebleken. Thans is er geen reserve r Volgens het bestuursvoorstel zou de uit kering in klasse A worden OVz week heel en 6V2 week half. In klasse B 13 weken in plaats van 26. Op deze uiteenzetting volgde een breed voerige gedachtenwisseling. Staande de bespreking werd het voorstel om in klasse B het aantal wachtdagen te verminderen en de kortere uitkering ook te doen gel den voor de zieken van nu overgenomen Het aantal wachtdagen werd van 3 maal 3 gebracht op 2 maal 3. Op de vraag, hoe lang de kortere uitkering zal gelden, kon het bestuur uiteraard geen antwoord Oegstgeest Bazar t.b-v. „Marijkehof" ln de grote zaal van het Patronaats gebouw werd gistermiddag de bazar ge opend, waarvan de opbrengst bestemd is voor de aanschaffing van speelwerk- tuigen voor de speeltuin „Marijkehof". een der drie speelweiden die de speel tuinvereniging in Oegstgeest heeft. In korte trekken gaf mevr. A. Langeler van Hengel een overzicht van het werk, in de afgelopen winter gedaan, speciaal o.l.v. mevr. Hollander. Hierna opende de echtgenote van burg. Baumann deze ba zar met een enkel woord. Bijzondere aan dacht verdienen op deze bazar de versohil- lende aardige werkstukjes, die door cie kinderen zelf zijn gemaakt, o.a lampe- kappen, terwijl veje artikelen door de ouders ten geschenke zijn gegeven. De traditionele grabbelton en het rad van avontuur hadden uiteraard weer veel be langstelling. zouden maken luchtdiensten. Hoe is de situatie thans? Tien lucht vaartmaatschappijen onderhouden op het ogenblik regelmatige luchtdiensten sen Noord-Amerika en Europa, n.l. de T.W.A., P.A.A., A.O.A.K.L.M., Air France, S.A.S., B.O.A.C., Sabena, Swis sair en de T.C.A. In het topseizoen 1949, dat thans bijna bereikt is, verwacht dat al deze maatschappijen gezamenlijk wekelijks niet minder dan 240 vluchten tussen Noord-Amerika en Europa zullen uitvoeren. Dit is een gemiddelde 34 vluchten per dag. Het type vliegtuig dat uitsluitend wordt gebruikt landvliègtuig, in hoofdzaak de Lockheed Constellation en de Douglas DC-4 er DC-6. In 1948 hebben deze maatschap pijen gezamenlijk niet minder dan 252.000 passagiers in beide richtingen over de Oceaan vervoerd, hetgeen een derde is van het gehele verkeer tussen Noord- Amerika en Europa. Een goed voorbeeld, van de intensiteit, waarmede het luchtverkeer boven de Atlantische Oceaan wordt onderhouden, geven de vervoerscijfers over de maand Juli 1948. In deze maand werden 1121 vluchten in beide richtingen uitgevoerd met bijna 29.000 passagiers. Dit betekent, dat er elke 3 kwartier in Europa of Amerika een vliegtuig met 28 passagiers opstijgt voor de oversteek. De gehele bevolking van een stad als Bergen op Zoom zou in deze maand over de Oceaan hebben kunnen vliegen. Elke dag bevinden zich 935 passagiers ergens boven de Atlantische Oceaan. Drie Noordelijke routes Sinds de opening van de eerste trans atlantische lijn op 21 Mei 1946 met een tweemaal wekelijkse dienst op New York, heeft de KLM haar Atlant. dien sten sterk uitgebreid. Op het ogenblik onderhoudt zij een dagelijkse retour- dienst op New York en vliegt zy drie maal per week via New York naar Curasao. Vanaf 29 Mei worden 2 van de 3 diensten naar Curacao via Montréal en Havanna geleid. Bovendien onder houdt de KLM regelmatig driemaal per 14 dagen een speciale vrachtdienst naar New York met vracht-Skymasters. In deze drie jaar heeft de K.L.M. tus sen Amsterdam en New York bijna 1200 vluchten uitgevoerd, waarbij zij aan pas sagiers, post en vracht en bagage resp. 38.000, 141 ton en 1900 ton vervoerde. Op de Curacao-lün zijn deze cijfers voor 624 vluchten resp. 22.000, 122 ton en 1000 ton, terwijl de speciale vrachtdienst ruim 720 ton voor haar rekening nam met 118 vluchten. Dit betekent 4.5 ton per vlucht. Twee Zuidelijke routes Maar ook het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan bleef niet braak lig gen. Dit traject werd voor het eerst in 1926 door de Spaanse vlieger Ramon Franco gevlogen. Hjj koos als vertrek- haven voor zijn Dorniervliegboot de ha venplaats Palos de Moguer, vanwaar in Augustus 1942 ook Columbus zijn ont dekkingsreis over de Atlantische Oceaan begon. Sinds October 1946 onderhoudt de K.L.M. geregelde luchtverbindingen met de drie Oostelijke Zuidamerikaanse Staten Brazilië, Uruguay en Argentinië. Aanvankelijk eenmaal per week, thans tweemaal per week en wel over 1 verschillende routes, n.l. Amsterdam RomeDakar en AmsterdamGenève LissabonDakar. Van October 1946 tot Mei 1949 werden op dit traject 494 vluchten gemaakt, waarbij ruim 23.000 passagiers, 44 ton post en ruim 800 ton vracht werden vervoerd. Sinds 20 Mei j.l. vliegt de K.L.M. ook over de Zuide lijke route naar Paramaribo in Surina me en geeft vandaar een directe aan sluitende verbinding naar Caracas in Venezuela en Curagao. De ring gesloten Met deze nieuwe lijn naar Paramaribo is de ring over de Atlantische Oceaan gesloten. Thans kan men per K.L.M. over de noordelijke route via New York of Montreal naar Curagao vliegen en kan men eveneens per K.L.M. over de Zuidelijke route via Paramaribo, Lissa bon en Madrid naar de plaats van uit gang terugkeren. Acht Amerikaanse landen zijn thans rechtstreeks vanuit Europa via de vijf K.L.M.-lijnen te bereiken, n.l. Canada, de Verenigde Staten, Cuba, Curagao. Su riname, Brazilië, Uruguay en Argenti nië. Nog eens acht andere Amerikaanse landen zijn te bereiken via het luchtnet van het West-Indisch Bedrijf der K.L.M., nl. Venezuela, Columbia, Panama, Costa a, Haïti, de Dominicaanse Republiek de beide grote Britse eilanden in de Caraïbische Zee, Jamaica en Trinidad. Wat tot voor twintig jaren nog tot het Rijk der fantasie behoorde, is thans werkelijkheid geworden. In drie jaren heeft de K.L.M. vijf transatlantische lij nen tot stand gebracht met een totale lengte van 50.000 km, terwijl het gehele K.L.M.-luchtnet 120.000 km lang is. In drie jaar tijd voerden de vliegtuigen van de K.L.M., Lockheed Constellations en Douglas DC-6 toestellen, niet minder dan 2400 oceaanvluchten uit legden daarbij bijna 20.000.000 km of 500 x de aard omtrek af en vervoerden bijna S4.000 passagiers, 310 ton post en 4278 ton post Noordwijk De straatverlichting Met de straatverlichting is het in de „parel der Noordzeebadplaatsen" over het algemeen vrij droevig gesteld. De verlichting geschiedt merendeels door verouderde gaslantaarns, waarvan bo vendien een te klein kwantum aanwezig is, om voldoende licht te verspreiden. De oorlog heeft ook hieraan geen goed gedaan, want het materiaal dat door vernieling of anderszins verloren ging, is wegens het verouderde systeem prac tisch niet meer te krijgen. Een gedeelte van onze plaats is vrij goed verlicht, voornamelijk de nieuwere straten, die van een electrische verlich ting zijn voorzien, zoals de Van Pan- huys-, de Quarles van Ufford-, de Zout man-, de Karei Doormanstraat, de Golf- weg en de Kon. Wilhelminaboulevard. Het overige gedeelte van het dorp is echter nog steeds gehuld in een, wel iswaar romantisch, maar toch ook hin derlijk schemerduister. Aan de modernisering van de verlich ting wordt echter hard gewerkt. Kort geleden stond de raad een crediet toe voor electrificatie van de verlichting van de Oude Zeeweg. Met bekwame spoed is dit werk aangevat, en thans is men reeds zover, dat de kabel gelegd is en lasten zijn geplaatst. Het G.E.B. is druk bezig met aansluitingen te maken. Zeer binnenkort, misschien nog vóór het hoogseizoen, zal één van de voor naamste toegangswegen van Noordwijk ?en behoorlijke verlichting voorzien zijn. Dit heeft een dubbel voordeel, want met het vrijkomende oude materiaal kan een ander gedeelte van het dorp geholpen worden. We zijn er nog niet, komen wel! Lisse GEBOREN: Johannes M., z v. M. Bau- an en A. P. M. Verdegaal; Leonardos H. A. M„ z. v. L. J. J. Th. van Ruiten G. A. Beelen; Marinus, z. v. J de Vreede D Faas: Cornelia A. M., d. v. Elefenng en C. P. v. d. Vlugt; Ludovica H M„ d. v. P. Warmerdam en A. J. Ver bij; Adrianus A., z. v. W. A. van Oosten I. v. d. Leeuwen: Allegonda C. M, H, J. Elfering en H. S. Wijsman; Pieternella, d. v. W. de Jonge en J. de RoeUer. ONDERTROUWD: Th, Smits en J. van der Weijde; T. v. d. Zaal en G. Nicola; van der Voort en W. M. van der Lans. GEHUWD: G. A. Sterrenburg en H. Kamerman; R. de Jongg en G. J. Munnik. Interessante gegevens over 't bollenvak in '4 Geput uit het verslag van het bedrijfschap voor sierteeltproducten Hoewel het jaar 1948 nog i moeilijkheden en teleurstellingen voor het bloembollenvak bracht, is het toch goed jaar geworden, waarin duidelijk voortgaand herstel waar te nemen was. lezen we in het jaarverslag 1948 van het bedrijfschap voor sierteeltproducten. De export nam toe. Uitgevoerd werd voor bedrag van f 74.470 866 (28.959.370 kg) tegen f 70 733.920 (28.959.370 kg) in 1947. Engeland is nog steeds onze grootste af- ;mer, gevolgd door de V. S., Scandina- en Frankrijk, resp. voor 24, 19.2, 10 8 i 5.7 millioen. Het aantal bloembollenkwekers, dat op bedrijven beneden 1 ha zit, bedraagt 7801. Deze bedrijven vormen 49 43 het totaal. Er waren 56 grote be drijven. Zuid-Holland en dan in het bijzonder de Bollenstreek, is nog steeds het warm kloppend hart van de bloembollenteelt. de meest zuivere be drijven. In het verslag werden cijfers gegeven /er de groepsgewijze verdeling der vak genoten. Hier zijn ze: 9000 bloembollen kwekers. 500 exporteurs. 250 binnen landse groothandelaren. 200 verzendde- Parijs neemt het niet langer film ontgaat de aandacht niet. Reeds zijn éi- twee uit de circulatie genomen, waar onder een van Allegret. Dit geschiedde door de minister persoonlijk. Niet te laat? Ook de uitwassen van het nachtleven, waaronder de nachtbars. cabarets, e.d.. staan voortaan onder voortdurende con- (Van onze correspondent) Ook Parijs heeft thans de stryd aangebonden tegen de uitwassen van het nacht- in het bijzonder en de onzedelijkheid in het algemeen. Te lang heeft men lijdelijk toegezien met alle gevolgen van dien. In de kranten- en tijdschriften kiosken had de verkoop van pornografie onheilspellende vormen aangenomen. Onder het mom van Kunst werden zekere geïllustreerde vunzigheden al of niet voorzien van een prikkelend verhaaltje, in de kiosken ten toon gesteld en vooral onder de jeugd vonden zij gerede aftrek. De fantastisch hoge prijzen, welke men voor dergelijke publicaties kon vragen, maakten de uitgave er van zeer lucratief en het ene periodiekje volgde dan ook op het andere. Ook de uitgave van boeken, onder het mom van literatuur, doch in feite weinig anders dan opeenhopingen van pornografie deed haar verderfelijk werk. mT i caties uit de handel genomen. Ook de Nachtleven onder strenge controle Zowel uitgevers als schrijvers verko zen de anonimiteit, hetgeen wel een be wijs is voor de inhoud, die men blijkbaar niet, door welke vlag ook. kon gedekt krijgen. In ontstellende mate nam het aantal personen toe. dat patrouillerend in de buurt van het Gare du Nord, Gare de 1' Est. Champs Elysées. en andere vreemdelingencentra poogde andere por nografische foto's aan de man te bren gen. Diverse van deze laatste personen zijn reeds gearresteerd en deze maat regel heeft zo sterk preventief gewerkt, dat ook anderen het heilzaam vonden andere bezigheden te zoeken. In het algemeen is de Franse kunste- aarswereld zeer vrijheidslievend en zij gedoogde in het jongste verleden nim mer enige inmenging van regeringszijde. Het merendeel heeft thans evenwel in gezien. dat de excessen te ver gingen en verzet zich niet tegen de maatregelen •an de regering, die er op gericht zijn ie jeugd te beschermen tegen de ver- lerfelijke invloeden van slechte lectuur Enkele uitgevers en schrijvers, wier na- len we hier niet behoeven te noemen, ijn reeds door de regering gedaagd en i bredere kring dan men aanvankelijk had verwacht, heeft deze maatregel vol doening gewekt Daarnaast is de strijd tegen de Beeldromans thans zelfs door gedrongen tot de Assemblée. De minister van Justitie is namelijk voor de dag ge komen met een wetsontwerp, waarin excessen in dit opzicht strafbaar worden gesteld. Er wordt een commissie ge vormd, bestaande uit kunstenaars, ver tegenwoordigers der jeugdorganisaties, journalisten en leden van de Assemblée. die heeft toe te zien op de jeugdperiodie- ken en die strafzaken aanhangig kan ma ken. De fabrikanten van het gif kun nen veroordeeld worden tot een jaar gevangenisstraf en een half millioen francs boete. Endit is pas de eersti stap op dit gebied. Er zijn nog andere trengere maatregelen te wachten vai e regering in haar strijd tegen he ïdenbederf. Intussen zijn ook reeds diverse publi- taillisten. Er zijn voorts 9 bloembollen veilingen en 155 importeurs. Er zijn nu nog maar 28 bedrijven, die niet aan een omzet van f 1000 kunnen komen tegen 58 in 1936/1937. Het aantal zaken met grotere omzetten is echter toegenomen. In 1936/1937 kwamen slechts 2 bedrijven aan een omzet van f500.000 tot f 1 millioen. Thans zijn er 19 die deze cijfers halen en 14 met een omzet v tot 4 millioen gulden. Men mag ir verband de ingrijpende wijzigingen op economisch en monetair gebied niet uit het oog verliezen. Toch zit de meerderheid van de expor teurs in de groep met een omzet tussen f 10.000 en f 100.000; 2% van het totaal aantal komt over het millioen Er is cc begin"'gemaakt met, invoer "uit Bëlgii Het totaalbedrag daarvan is f 1.162 000 Zeer veel waarde heoht men in hc bloembollenvak aan de overeenkomst van Chateau d'Ardennes. evenals aar afsluiten van een handelsverdrag met de Bizone. Het jaar 1948 is van groot be lang geweest. Er werden, toen in Kat wijk en Noordwijk aardappelaaltje dreig de. verordeningen ten aanzien van de zgn. aardappelenmoeheid uitgevaardigd. Een bijzondere gebeurtenis was het vrij geven van de hyacinthenteelt. Maar later verzochten de kwekers, die 1 R y kspostspaarbank. Aan het postkantoor werd gedurende Mei ingelegd f22.448.81 en terugbetaald f 20.547,75. Het eerstvolgende spreekuur van de burgemeester zal plaats vinden op Vrij dag 3 Juni tussen 10 en 12 uur. tróle. Inderdaad werd dit de laatste maanden met de dag meer noodzakelijk Sommige cabarets en dancings, waar de programma's te gortig waren, hebben opdracht gekregen hun „vermaak" i middellijk te fatsoeneren of de zaak sluiten. Zaken, die men er van verdenkt niet geheel en al de hand te houden de nieuwe bepalingen, staan onder voort durende politiebewaking De dienst doende inspecteurs hebben bovendien opdracht gekregen bij de minste o treding onverbiddelijk in te grijpen. We kunnen slechts hopen, dat deze noodzakelijke maatregelen niet te laat blijken te komen. Maar een deel dei- jongeren heeft het gif reeds jaren met volle teugen opgezogen. Dat geeft te denken DE HAZERSWOUDSE DRIELING Arie, Gerda en Kees Kroon werd gisteren vier jaar. Het trio is geboren in een nog moeilijke tijd, namelijk di rect na de bevrijding. Arie en Gerda wogen nauwelijks vier en Kees slechts drie pond en de babies moesten on middellijk naar de couveuse worden gebracht. Dank zij de medewer king van de BS. werd er benzine beschikbaar gesteld voor de reis naar het Sint Joseph-paviljoen te Alphen aan den Rijn. De drie kinderen groei den voorspoedig op en na een maand of vier deden ze in het geheel al niet meer voor anderen onder. Thans zijn het drie flink uit de kluiten gegroeide deugnieten, die het best met elkander en mei hun jonger zusje Joke kunnen vinden. Natuurlijk is elk jaar de be langstelling voor de drievoudige ver jaardag groot. Ook onze beste wensen voor nog vele gezamenlijke verjaar dagen. Tot vreugde van de ouders en tot trots van Hazerswoude.' (Foto N. van der Horst) Oranjevereniging te Oegstgeest wist niet, dat ze zó bemind is Bestuur kreeg allerlei geschenken, een speciale mars en bijna lamme handen Het zal de vreemdeling, die gisteren Oegstgeest besocht, zeker niet zyn ontgaan, dat bykans het gehele dorp in feesttooi was. Vele inwoners hadden de vlag uitge stoken en hy, die Oegstgeest passeerde, zal zich zeker hebbén afgevraagd, welke reden hiervoor was. Ieder rechtgeaard burger van dit mooie dorp zal hem aan stonds in kennis hebben gesteld met het grote feit, dat de Oranjevereniging deze dag jubileerde. Veertig jaren heeft zy zich gegeven voor de burgery. Met recht gegeven: want wie zou willen beweren, dat het lidmaatschap van het bestuur van een dergeiyke vereniging een functie is om slechts genoeglijk achter een groene tafel te zitten confereren, heeft kennelijk niet begrepen wat een moeite het kost, om het doel te bereiken, dat dit bestuur zich steeds voor ogen stelt. hun vele Geljukkig zijn er echter velen, die het werk van de O.V. wel degelijk weten appreciëren, gezien de enorme belang stelling op de gistermiddag door het be stuur der O.V. gehouden receptie. 1 uur lang heeft het bestuur de toch zeer dankbare taak gehad, een ontelbaar aantal gelukwensen in ontvangst te ten nemen, niet alleen van de onder scheidene organisaties uit de gemeente, maar ook van tal van particulieren. De raadszaal, waarin deze receptie werd gehouden, was omgetoverd in eer bloementuin door de vele manden er vazen met florakinderen, deel uitmaken de van de door de gemeente aangebrach te versiering en de vele geschenken uit de burgerij. Onder de vele sprekers die het woord voerden noemen we in de eerste plaats burg. Baumann, die het zeer op prij: stelde, de raadszaal tc 'hebben kunnen afstaan voor een dergelijke gelegenheid at, voor zover hem bekend, nog was geschied. Het moge eer blijk zijn, aldus spr., van de grote sym pathie van het gemeentebestuur voor hel werk der O.V. U hebt deze véreniging gemaakt tot een onmisbare in de Oegst- geester samenleving en ge moogt mei voldoening terugzien op de achter U liggende veertig jaren. Spr. betreurde de weinige medewer king en de vele critiek. waarover het be stuur zich wel eens beklaagde, maar ad viseerde die rustig naast zich neer t< leggen. Spr. bracht in herinnering zijn ontvangst door de O.V., een geste hem als vreemdeling een grote dienst is bewezen en waarmee tact tussen gemeente en burgemeester direct was gelegd. Spr. liet vervolgens de vele door de O.V. georganiseerde festiviteiten de revue passeren en bracht dankbaar in herinnering het uitnemen de werk, dat de vorige voorzitter, de heer D. G. Sanders, heeft gedaan. Tenslotte wenste burg Baumann het be stuur der O.V. toe. dat het nog vele jaren Oranjefeesten mag organiseren. Namens het gemeentebestuur bood spr. een i zittershamer met zilveren inscriptie voorzitter der O.V., de heer Weizen. dankte de burgemeester zijn woorden en het geschenk, doch n de laatste plaats voor zijn mede werking en medeleven. Spr. gaf de ver zekering. dat het bestuur reeds than: met weemoed denkt aan de dag, waarop burg. Baumann zijn ambt zal neerleggei 46 A f gezanten Namens het huldi|ingscomité uit de burgerij sprak de heer J. A. Valk. admi istrateur van Endegeest. Spr. noemde de O.V. een der schoonste uitingen van samenwerking. De dankbaarheid der ge meente bleek overduidelijk uit de op brengst der collecte, die f 600 bedroeg. Hoewel het uitdenken van een cadeau voor een dergelijke vereniging alles be halve simpel is, aldus spr.. is n; de keus gevallen op een banier. Het speet de heer Valk, dat het geschenk nog lang niet gereed is, maar spr. bood een li lijst gevatte tekening van het doo- Alex Asperslagh en mevr. van Kalken— Frijtag Drabbe uit Den Haag ont worpen vaandel aan. De harmonie „Werkmans Wils kracht" sprak bij monde van de heer Beij en bood een speciaal voor dit jubileum door de heer Dik gecom poneerde mars aan in een in oranje uitgevoerde partituur. Namens de Leidse Houtschool voe^ nr dr P. G. Knibbe het woord, die als •oorzitter zijn hartewens in vervulling heeft zien gaan. toen ook de kinderen dezer school door de O.V. in de fee; lijkheden werden betrokken. Namens de Oegstgeester brandweer complimen teerde de heer A. de Rooij. Een wel zeer bijzondere felecitatie kwam van de Gevers-Deutszkleuter- school. Twee kleuters, gestoken in pakjes met de Oegstgeester kleuren rood en geel, kwamen een mooie taart aanbieden, waarop een gouden kroon en het cyfcr 40. Onder het uit spreken van een wens op rym over handigden zy tevens een gedenk- Stecds hield de stroom van bezoekers in. waaronder afgevaardigden van ver enigingen. kerken, politieke partijen, scholen enz., welgeteld 46 in getal en te- een ontelbaar aantal particu- De voorzitter der O.V, de heer Nic. van Weizen, sprak tot slot zijn hartelijke dank uit voor alle blyken van belang stelling. Wij zijn alle medewerkers op onze feestdagen dankbaar arbeid, aldus spr. Spr. wijdde enkele gevoelvolle woor den aan de nagedachtenis van dr Tim mermans. die zo vele jaren de stuw kracht van de vereniging is geweest. Ook de heer Paardekoper. zijn opvolger, mocht waarderende woorden in ont vangst nemen. Sprekers voorganger, de heer Sanders, die tot zijn leedwezen niet aanwezig kon zijn. heeft zeer veel voor de O.V. gedaan. De heer J. van Noord bracht spr. dank voor de arbeid, die hy indertijd als secretaris heeft verzet. 40 Jaar O.V. te Oegstgeest: enorme belangstelling eh groot enthou- me. Heel Oegstgeest leefde n Op de foto ziet men de twee kleu- van de Gevers-Deutz-bewaï school een taart en gedenkbord aanbieden. De kinderen waren stoken in pakjes met de Oegst geester kleuren rood en geel. Een aardig tafereel! (Foto N. van der Horst) „God sterke ons", aldus eindigde de heer Van Weizen. „bij al hetgeen ons nog te wachten staat". 's Avonds acht uur verzamelde een groot aantal inwoners zich by hotel „Het Witte Huis", waar de harmonie „Werkmans Wilskracht" de door haar aangeboden prachtige jubileum-mars ten gehore bracht. Een daverend ap plaus was de dank van de toehoor- In zeer hartelijke bewoordingen be dankte de heer Van Weizen, de compo nist. de heer Dk en het gezelschap. In een der zalen van hotel „Het Witte Huis" werd nog de bode der O.V.. de heer Dofferhof. door het bestuur gehul digd i.v.m. zijn bijna 30 jaren trouwe arbeid voor de vereniging. Deze jubilaris, die volgens de heer Van Weizen een ge deelte van de hulde aan het bestuur op zich moest nemen, werd verrast met een lampekap, terwyl zijn echtgenote een fraaie tuil bloemen kreeg. Bij de raad van Rijnsaterwoude is de rondvraag geliefd Verschillende onderwerpen ter sprake De gemeenteraad vergaderde o.l.v. burg. Bakhuizen. De heer G. Bergshoeff was met kennisgeving afwezig. Aan mej. C. H- L. Grolle werd per 1 Aug. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l. school, wegens vertrek naar Haar lem. Met algemene stemmen werd de heer J. Jansen te Rijnsaterwoude be noemd tot gemeentewerkman. De ver ordening op de vleeskeuringsdienst werd opnieuw vastgesteld. Ook de jaarwedde- regeling voor de ambtenaren ter secre tarie kon de goedkeuring van de raad De rondvraag leverde de meeste stof op. De heer N. Disseldorp zeide. dat de voorz. In de vorige vergadering had me de gedeeld, dat de plannen voor de wo ningbouw in een vergevorderd stadium varen. Spr. had echter in de couranten jelezen, dat er te Rijnsaterwoude geen bouwplannen aanwezig waren. Door deze publicatie Is zyn vertj-ouwen in het be leid van B. en W. op het gebied van de woningbouw ernstig geschokt. Nieuwe woningen zijn een belang van de eerste orde, zowel op sociaal als op zedelijk ge bied. De provincie Zuid-Holland zal bin nenkort nog ruim 850 woningen verde len. Spr. gaf B. en W. in overweging alles te doen. om nog enige woningen toegewezen 'e krygen. In de tweede plaats vond spr., dat B en W. en de Woonruimtecommissie niet de juiste weg volgen. Ten derde wenste de heer Disseldorp enige toelichting over 'e toewyzing van een huis, dat aan een .•ethouder behoort. De voorz. was aan de ene kant ver heugd over de vragen van de heer Dis seldorp. Wat er gebeurt om bouwvolume en te krijgen, blijft meestal ach ter de schermen. B. en W. hebben alles het werk gesteld, tot heden echter zonder resultaat. By de tweede verde ling zal Rijnsaterwoude zeer waarsohijn- lyk niets krygen, dat is spr. uit ver schillende besprekingen, die hij in Den heeft gehad, wel gebleken. Zijn hoop blijft gevestigd op 1950. Het bericht, dat er te Rynsaterwoude ?en bouwplannen zijn Is onjuist. B. en W. zullen alles in het werk stellen om ipoedig mogely'k een toewijzing van bouwvolume te verkrijgen. De heer Dis- eldorp moet er aan denken, dat de neeste gemeenten ln Zuid-Holland ln 1949 geen bouwvolume hebben gekre gen. Naar aanleiding van de tweede vraag deelde de voorz. mede, dat de woonruin tecommissie alleen maar van advii heeft te dienen in 't geval, dat er sprake in een vordering van een woning In moeilijk geva! omtrent de toewij zing van een woning vragen B en hoewel onverplicht, toch wel eens advies ommissie In het door de heer Disseldorp bedoelde geval hebben B. het advies een dankbaar gebruik gemaakt. Op de derde vraag deelde de v mede. dat het huis door de heer Dissel dorp bedoeld inderdaad eigendom is wethouders. Het betrof hier echter een zeer moeilyk geval. De tegen woordige bewoner heeft een betrekking Den Haag, zijn echtgenote krijgt daar GAANDE EN KOMENDE BURGEMEESTERS. De oud-burgemeester van Huizen. H. Vlug, is m.i.v. 16 Juni benoemd tot bur gemeester van Leerdam. Aan J. J. Talsma is op verzoek r 1 Augustus eervol ontslag verleend als burg. van Renkum, aan M. R. Haan heden als burg, van Nieuwstad en aan F. Jans m.i.v. heden als bur gemeester van Nieuwerkerk aan den UaaeL echter geen vestigingsvergunning. Thans is een oplossing gevonden. De heer Compeer zou gaarne zien. da* er bij de woningen van de voormalige pastorie enige schuurtjes kwamen. De bewoners hebben behoefte aan berg ruimte. De voorz. zeide. dat B. en W. ook van de noodzaak doordrongen zyn en dat deze binnenkort met voorstellen zul len komen. De heer Compeer wees voorts op de hoop vuilnis, die aan het begin van de haven ligt de heer Roodenburg op de vervuiling van de dorpssloten. De voort, zeide verbetering toe. De heer Jansen vroeg naar het begraven op de alge mene begraafplaats. Naar zijn mening ij de laatste maal niet diep genoeg begra ven. De heer Rodenburg vestigde de aan dacht op enkele herstellingen, die aan de gemeentetoren moeten gebeuren. De voorz. zeide onderzoek toe. Hierna slui ting. - De vrouw, het ambt en het stemrecht Geref. vrouwen (art. 31) te Amsterdam (Van een onzer verslaggeefsters) De vierde bondsvergadering van Je „Bond van Verenigingen van Gerefor meerde Vrouwen", gisteren in het Con certgebouw te Amsterdam gehouden, kan als een zeer geslaagde bijeenkomst in da annalen van de bond te boek worden ge steld. Ruim 2000 dames hebben met grote aandacht de referaten aangehoord van mevr. L. G. A. Bremmer-Lindeboom over „Tempelbouw" en van prof. C Veenhof over Geloofeverze^erdheid in ons dage- ALvorens deze onderwerpen behandeld werden, hield de vergadering zich bezig met huishoudelyke zaken. Uit het jaar verslag van de secretaresse, mej. A. Wa terborg, bleek dat de Bond is toegenomen met 21 verenigingen en thans 180 ver enigingen telt. Het volgend jaar hoopt de 'bondsvergadering in Leeuwarden te houden. De dames A. Waterborg en L. G. A. Bremmer-Lindeboom werden herkozen als leden van het bond9bestuur. Traditiegetrouw zond men een telegram met gelukwens aan de Koningin. In haar openingswoord accentueerde de bondspresidente, mej. L. de Hoog. de noodzaak van het samengaan van het verenigingsleven. Mevrouw Bremmer-Lindeboom uit Zwolle, bezag in haar referaat over „Tempelbouw", in hoofdzaak de plaats van de vrouw in de Kerk. Daarbij be toogde zij. dat men de vrouw het stem recht in de Kerk niet mag onthouden. Deze mening heeft niets van doen met de z.g. Emancipatie-leer, maar gaat uit van de ambtsgedachte, welke de Schrift ons leert Mevr Br emmer waarschuwde voor de vrees, dat het poneren van deze stelling het gevaar oplevert, dat de vrouw ook aanspraak zal maken op het leer- en egeerambt, maar in deze gaat het niet >m het bijzondere ambt maar om het ambt aller gelovigen. Wel bepleitte mevr. Bremmer inschakeling van de vrouw in het diakenambt, omdat daarbij haar hulp zegenrijke kan wezen, daar by dit werk het eoht-vrouwelyke ten volle tot zyn recht kan komen. In de middagvergadering, welke werd bijgewoond door de echtgenote van de burgemeester van Amsterdam, mevrouw d'Ailly, behandelde prof. C. Veenhof van Kampen het onderwerp „Geloofsverze- kerïlheid in ons dagelijks leven". Nadat prof. Veenhof verscheidene vra gen had beantwoord, heeft <is H Vogel van Amsrterdam-Zuid, een slotwoord ze- sproken onder de titel .Da »es: v an hel programma".

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3