Jlicume GTouranl 2 Lovink acht het einde van de Indische lijdensweg thans nabij Wist U DONDERDAG 2 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER, CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stantuastlcfi Is afifblmn myn berl ia tcgheaspoct" Dertigste jaargang No 7829 Oranjever. Oegstgeest zeer bemind Zie pag. 3 Dr Beel draagt z'n ambt over Doch de republikeinse vertegenwoordigers lieten weer verstek gaan. Aneta seint uit Batavia, dat de nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink, hedenmorgen 8 uur 15 (1 uur 15 Nederlandse tyd) op Kemajoran geland is. Over de Javazee werd zyn toestel door vier jagers geëscorteerd. By aankomst begroette hem de adjudant van dr Beel, terwijl vice-admiraal Pinke, generaal Buurman van Vreden, dr Van Roijen, dr Koets, R. A. Hilman Djajadi- ningrat en de heer Cochran aanwezig waren. Na inspectie van de erewacht van de Kon. Marine, de K.L. en het K.N.Ï.L. werd het Wilhelmus gespeeld. Bij de plechtigheid waren alle hoog waardigheidsbekleders tegenwoordig, het corps consulair en de Uni, maar de repu- blikeise vertegenwoordigers bleven weg. De nieuwe Landvoogd sprak vervol- De heer Lovink gaf een verklaring af. waarin hij o. a. betoogde, dat men thans dichter bij een oplossing is dan ooit tevoren. Nadat men als in een dool hof langs vele paden zocht, die echter alle doodliepen, moest eens een ogen blik komen, waarop de eniige overgeble ven weg, niet anders dan naar de uit komst zou moeten leiden. Wanneer een grote meerderheid van beide volken, die weg duidelijk ziet, dan is de oplossin* Beel gaf hedenmorgen een dag order aan de strijdkrachten uit, waarin hij zijn bewondering uitspreekt voor het geen zy hebben verricht, daar zij zich onder de moeilijkste omstandigheden op bijzondere wijze van hun taak gekweten hebben. De plechtige ambtsoverdracht van dr Beel aan de heer Lovink, geschiedde om ur in het gebouw der Indonesische federatie, het vroegere Volksraadsge bouw. Dr Beel betreurde het, dat hij zijn taak moest neerleggen zonder datgene volbracht te hebben, dat van hem ver wacht werd. Met de aanvaarding der verklaringen van dr Van Roijen en Roem (de overeenkomst van Batavia) bepaalde de Regering echter een nieuwe gedragslijn, „welke .voor mij consequen- meebracht, die ik moest aanvaar den", aldus dr Beel. Een nieuwe phase is thans ingeluid, vele moeilijkheden zul len komen en teleurstellingen niet uit blijven, doch spr hoopte, dat zijn opvol een spoedige oplossing zou mogen vinden en de vrije en onafhankelijke S. van Indonesië verwezenlijkt zou tien, die zullen worden opgebouwd uit onderling gelijkwaardige deelstaten, door zelfbeschikkingsrecht, dat niet zin ledig wordt gemaakt door angst en ter- Tenslotte wenste fiij zijn opvolger Gods onmisbare zegen. Sjahrir is het er niet inee eens NHad Djokja maar aan de Nederlanders gelaten" De republikeinse oud-premier Sjahrir heeft in een onderhoud met Ass. Press te klaard, dat zijn socialistische partij (de PS.I, die vorig jaar tot een breuk me', de cr,vp'.o-cöpimunistische partij van £js:.i....:n kwam) waar- -♦tchijnlijk niet voor raccoord van Ba- stemmen zal. indien d:. in behan- •ling komt in het werkcomité van het ^publikeinse parlement. Hij kon zich iamelijk niet verenigen met de politiek Soekarno en Hatxa. die hij tweeslach tig noemde en de noodregering van Sja- ieddin verwaarloost. Hij had veel lie- Djokja maar aan de Nederlanders ;en. omdat de teruggave de werke lijke problemen versluiert, en in plaats er de voorkeur aan geven, algehele politieke oplos- Éy«ing voor de gehele Archipel kwam ÉIS Thans gaan we naar de Ronde-Tafel- W conferentie in Den Haag en alles is nog S «ven vaag als tevoren, zeide hij. Sjahrir noemde zich voorstander van een ge- f? mengde delegatie van de republiek en de Federalisten op dè R.T.C. Soedirman moet gewond zijn Volgens Aneta wordt te Madioen ver teld, dat de republikeinse legeraanvoer der, generaal Soedirman, in de bergen tussen Ponorogo en Patjitan vertoeft. Hij zou bij zijn vlucht uit Djokja door twee •choten in de borst zijn getroffen en is nog niet geheel hersteld. Hij zou thans optreden als adviseur van de T.N I. en het studentenleger in die omgeving. Vandaag stellen ivij V voor: PIET VROMANS, Hoge Rijndijk No. 235, Zoeterwoude. Op 31 Mei j.l. is Piet Vromans 22 jaar geworden. H{j vertrok op 19 November 1947 met de „Kota Baroe" naar Indonesië dienstplichtig soldaat bij de grenadiers. Zijn ouders wonen in Zoeterwoude, gens o. a.: „Thans is het voor de derde maal, dat ik voet op Indonesische bodem zet, veer tig jaar geleden als kind, 20 jaar ge leden als jong ambtenaar, en thans als hoogste ambtenaar van de Kroon en wel licht de laatste, die belast zal zijn met de landvoogdelijke functie. Als kind kreeg ik Indonesië lief, als ambtenaar' ontwikkelde ik die liefde tot sterk ge voel van saamhorigheid met dit «chone land en zijn bewoners, ten aanzien waar van mijn vader mij van mijn prille jeugd voor ogen hield; „Zij zijn er niet voor U, gij zijt er voor hen". „Gij moet in mij zien de bijzondere afgezant van Nederland, die in handen van H. M. de Koningin de eed heeft afge legd, naar vermogen te zullen medewer ken aan de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde in Indonesië en van de V-S.I. Daarna zal dit ambt geheel karakter veranderen. Dan is er voor Nederland geen taak meer van bestuur lijke aard in Indonesië." Reeds vele malen lag het ideaal var onze gezamenlijke en gemeenschappelijke samenwerking binnen ons bereik om weer te ontsnappen. Wij allen moeten al onze krachten geven om ditmaal te slagen. Daartoe is nodig een onwrik baar geloof in de mogelijkheid var menwerking de vaste hoop op een betere toekomst. Een diepe liefde voor Neder land en Indonesië en bovenal Gods zegen. De heer Lovink eindige met een v\ derend wbord aan dr Beel. Spreker verklaarde, dat het plan Beel de weg gewezen had, die men thans volgt. Bij de plechtigheid waren wezig zeven staatshoofden, vertegenwoor. digers van andere deelstaten, va Bijeenkomst Federaal Overleg, dr Van Roijen, leden der Unci, het corps cc laire, gedelegeerden van de H.V.K., hoge militaire, burgerlijke en kerkelijke auto riteiten, enz. Bij het binnenkomen werd het Wilhelmus gespeeld. Vermakelijkheidsbelasting in Amsterdam verlaagd De Amsterdamse raad heeft gisteren het voorstel tot verlaging der vermake lijkheidsbelasting aangenomen. Met in gang van een nader te bepalen datum zal op de toegangsprijzen voor wedstrij den en danspartijen van f2 of meer, weer 20 pet in plaats van 35 pet belasting worden gehelen. Bioscoopondernemers zullen met terugwerkende kraoht tot 1 Jan. jl. een deel van de belasting geres titueerd krijgen, wanneer zij ook variété- muziek (door minstens 5 orkestleden) in hun programma's opnemen. In de afgelopen 12 maanden heeft Engeland 74 gevechtsbommenwerpers de Griekse regering geleverd. De grote bazar van wyk HI der Herv. Gemeente in „Rehoboth" had vele attracties, w.o. een fleurige Oranje-boom, waarin een groot aantal verrassin gen was aangebracht. Ds J. de Wit had succes. De predikant is op de foto omstuwd door leden van het werk-comité. (Zie voorts pag. 2) (Foto N. van der Horst) Piet zelf is al vanaf z'n dertiende jaar tn 't Westland bij zijn oom. Hij heeft ook ten meisje in 't Westland. Piet uindt Insulinde een mooi land. Toch werkt hij liever in de Westlandse tuin. Tóen hij op Timor zat, mocht hij van z'n overste de tuin bewerken en on derhouden. Thans is hij gelegerd in Ban doeng en rijdt met de auto op en door de bergen. „Geef mij maar een vrij Cyrenaica", zegt de Groot-Senoessi Engeland en Amerika hebben geen bezwaar Het is voor de inheemse bevolking van Cyrenaica een snoezig besluit, dat de Groot-Senoessi, emir Idriss el Senoessi genomen heeft. Hij heeft namelijk de on afhankelijkheid van Cyrenaica geproclameerd. Engeland heeft gisteren bekond gemaakt, dat het de Groot-Senoessi als hoofd der regering van de staat Cyrenaica erkent en de vorming van een nationale regering aam aardt. Ver. Naties geprotesteerd tegen het ac- coord tussen Bevin en Sforza over de toekomst der Italiaanse koloniën. Cyre- De Britse beheerder van Cyrenaica, de Candole, heeft in de vergadering van het nationale congres van Cyrenaica, te Ben gasi medegedeeld, dat de Groot-Senoessi Londen wordt uitgenodigd voor een bespreking over de nieuw geschapen toestand. De Ver. Naties, die besloten hadden het debat over de voormalige Italiaanse ko loniën, eerst in de herfst-zitting opnieuw ter hand te nemen, staan hiermede voor onaangename surprise. Cyrenaica is het Oostelijk deel van Libye, dat aan Egypte grenst en wordt bewoond door kwart millioen Senoessi, Sinds 1923 stond dit gebied onder Italiaans bestuur de Groot-Senoessi „geestelijk en we reldlijk leider" werd indertijd naar Egyp te verbannen, hoewel hij steeds de onaf hankelijkheid van zijn land bleef nastre- Groot-Brittannië heeft met de er kenning thans een belofte ingelost, in 1942 door Anthony Eden, toenmalig mi- ?r van Buit. Zaken gedaan, luidende, uit dit gebied het Italiaans bestuur worden geweerd. Zoals men zich zal herinneren, had Cyrenaica onlangs bij de Mevrouw Eisler wordt naar Polen gedeporteerd Bij het verhoor van de vrouw van Gerhardt Eisler op Ellis Island is door de Amerik. immigratiedienst voorgesteld haar naar Pplen te deporteren, omdat zij langer in de Ver. Staten is gebleven dan haar was toegestaan. Zoals bekend is. werd mrs Eisler, die Pools van geboorte op 13 Mei gearresteerd, toen haar echtgenoot met het Poolse schip „Batory" 'as vertrokken. Gerhardt Eisler wil achten 23.500 dollar bijeen te brengen, m de Amerikanen, die borg voor hem stonden, de schade te vergoeden, die zij leden door de verbeurdverklaring van Sir Brian Robertson blijft in Duitsland Terwijl de Amerikaanse en Franse militaire gouverneurs in Duitsland, Clay en Koenig, worden vervangen door McCloy en Poncet, heeft de Britse rege ring besloten, dat haar militaire gouver neur, sir Brian Robertson, ook de eerste hoge commissaris van de Britse zone zal worden. stond sedert het einde log onder Brits militair bestuur. Het krijgt dus nu zelfbestuur. De „Groot-Se noessi" keerde eerst in 1944 naar zijn ge boorteland terug, waar hij enthousiast werd verwelkomd. Hij is meer geleerde dan krijgsman en bereid een verdrag met Engeland te sluiten. De Ver. Staten be schouwen de „stap" niet als een aantas ting van het recht der „Ver. Naties". Zeep om een zetel en een zetel om zeep Een vrolijke noot by de stembus in Numansdorp Gisteren zo meldt het A.N.P., werden in Numansdorp gemeenteraadsverkiezin gen gehouden en zoals overal elders werden door de vijf mededingende par tijen de nodige circulaires verzonden. De V.V.D. meende meer te moeten doen en zo werd huis aan huis (ongeveer 1200 gezinnen) verpakt in een loonzakje eer stukje toiletzeep bezorgd met een circu laire, waarop o.m. voorkwamen de wpor- den: „Veel werd U beloofd, maar de V.V.D. begint met de daad. Wast Uw han den van alle „politieke" onrei mede U de laatste weken werd gebombar deerd, met bijgaand stukje zeep". Toen men gisteren ter stemming trok had de A.R. Partij aanplakbiljetten opgehangen met als opschrift „Stemt zonder zeep n met plezier de mannen van lijst 4". Telefonisch vernamen wij hedenmor gen, dat de zeep-campagne van de WD niet het gewenste succes heeft gehad, want ze moest een zetel afstaan aan de S.G.P. De uitslagen luiden namelijk: P-v.d.A. 809 stemmen (in 1946: 879), 4 zetels (thans ook 4), WD: 394 (272 plus 224 van Gemeentebelangen die thans sa men gingen), 2 zetels (3), CHU 377 (407), 2 zetels (2), ARP 584 (448), 2 zetels (2). SGP 215 (deed in 1946 niet mee). 1 zetel. Hiermede is dus proefondervindelijk aangetoond, hoe men zich zelf om zeep zou kunnen brengen. Men late daartoe - RedL)6 ZeCP 't Laatste nieuws uit de Indische schiettent Aneta seint uit Batavia, dat op de grote weg naar Cheribon tussen Tomo en Kadi- pa ten een auto beschoten is, waardoor Kijahi Mocht ar van het ministerie Onderwijs en Eredienst van Pasoendan dodelijk werd getoffen. Nabij Kebet het Malangse zijn die vrachtauto's in t val gelopen. De lading werd gestolen de passagiers zyn van 4000 beroofd. Nabij Singosari nam een bende autobus onder automatisch vuur, doch zonder succes Tussen Malang en Lawang hield een bende een bus aan en plun derde de passagiers uit. De komst een andere auto redde de enige Europese passagier uit handen van de bende, die de benen nam. Terroristen brachten in het Pasoeroean- se een personentrein van Djcmber Soerabaja tot ontsporing en'namen deze onder vuur. Militairen beantwoordden het schieten. Een passagier is licht en drie zijn zwaar gewond. Kwaadwilligen hebben een lederfa- brièk te Solo in brand gestoken, waar door 310 ton leer en rubber zijn verloren gegaan. Arnhemse moeder verried haar gedroste SS-zoon Voor het Arnhemse B.G. werd 8 maan den gevangenisstraf geëist tegen de moeder M. S. C. Hendriks, thans wo nende te Apeldoorn, die haar uit de SS gedeserteerde zoon aan de S.D. had raden, omdat hij omgang had met in haar ogen slechte vrouw. Bij de restatie was de zoon echter voor ogen van de moeder doodgeschoten. Uitspraak 10 Juni.\ Deense prins lunchte in Tegelen De Deense prins, die onlangs van zijn titels afzag om met een Kopenhaagse koopmansdochter te kunnen trouwen en zich thans graaf Flemming .van Rosen borg noemt, lunchte gisteren onopvallend met zijn gemalin in Tegelen. De identiteit de hoge gasten werd door de bezoe kers pas ontdekt, nadat het Deense paar vertrokken was. Soerabaja binnen 13 uur over de Indische Oceaan Normaal leggen de Indië-vliegtuigen de afstand MauritiusBatavia (5500 km) in af. Gebruik makend van de passaatwind op 6000 meter hoogte, zag gezagvoerder Snitselaar echter kans met de Soerabaja de vlucht over d^ Indische Oceaan in slechts 12 uur en 48 minuten af te leggen. BOLIVIA THANS OP RAND VAN BURGEROORLOG Bolivia staat thans aan de rand van een burgeroorlog. In het hoog in de Andes gelegen Cavita-mijngebied werd zwaar gevochten tussen de stakende mijnwer kers in de tinmijnen en troepen. Men ver wacht, dat de regering de krijgswet van kracht zal verklaren. Op de dag van zyn benoeming tot 2e dirigent van het Residentieorkest b Jan Koetsier (links) op het Kurhausterras te Seheveningen even zyn p met de le dirigent Willem van Otterloo (rechts) en de voorzitter v orkestbestuur dr A. Loudon. Sowjet-veto belemmert herstel van de Kommandantura" Acheson „Wil Wisjinsky wel tot accoord komen W'ü weten nu, dat de ministers der „Grote Vier" te Parys voorlopig de blokjes van de puzzle der politieke eenheid van Duitsland onaangeroerd laten, omdat men geen kans ziet, dit vraagstuk op te lossen. Maar zullen de vier politieke kopstukken meer succes hebben met de „kwestie Berlyn" en het monetaire vi stuk? Ook thans vlucht de Rus, Wisjinsky, in het, op de bodem der psyche diep- verankerde, „negativisme" en vandaar, dat de Amerikaan, Dean Acheson, de vraag stelde: „of de heer Wisjinsky wel werkelijk tot een accoord wil komen", „stuivertje wisselen" met standpunten moge een aardig juridisch spelletje zyn, maar het levert nog geen economische dollar extra voor Duitsland op. Het Westelijk 6tandpunt betreffende „Berlijn" komt neer op het herstel van de geallieerde „Kommandantura" ma; basis van éénstemmigheid. Die eenstem migheid is noodzakelijk, £vant anders kan het Russische veto worden gebruikt om belangrijke besluiten de nek o: draaien. Nu werkt het woord „veto" als een lap op een stier; het is een echt po litiek prikkelwoord, dat steeds hevige reacties veroorzaakt. De Brit, Bevin trachtte de storm te bezweren en prac- tisch man als hij is, stelde hij voor, hel veto-recht inzake Berlijn alleen toe te staan als het ging om kwesties, v mede geheel Duitsland gemoeid was Rus is ook zeer willig voor het-herstel der „Kommandantura", maar hij drinkt zijn wodka graag sterk, dus geen water by het veto-gebruik. Acheson heeft er op gewezen, dat bij het accoord van 5 Juni 1945 feitelijk niets werd bepaald, betreffende het veto-recht en dit „recht" slechts later, stilzwijgend, door de geal lieerde commandanten te Berlijn werd aanvaard. Past men het door Wisjinsky gehand haafde veto-recht toe, dan kan er steeds roet in het Westelijk eten worden ge- De Statenverkiezingen in Suriname Nationale Partij heeft de meerderheid Aneta seint uit Paramaribo, dat de of ficiële uitslag der Statenverkiezingen thans is bekend gemaakt. De Nationale Partij Suriname heeft 13 zetels en daar mede de volstrekte meerderheid. De Ver enigde Hindoestanse partij heeft er zes en de Surinaamse landbouworganisatie 2, onder wie de heer Karamat Ali. indertijd afgevaardigde naar de Ronde-Tafel Con ferentie. Van de Nationale Party hebben in de Staten zitting de organisatoren van de grote betoging ten tijde van de R.T.C., de heren G. van der Sohroeff. die oor spronkelijk naar de R.T.C. was afgevaar digd. dooh door ziekte verhinderd werd, W. Bos Verschuur, L. Eliazar, E. de la Puente, welke laatste onlangs in de Sta ten verklaarde, dat wanneer de gang zaken niet veranderde, er meer personen als Sanchez en misschien wel een Simon Bolivar zou komen. Andere vertegenwoordigers van de party zijn de heren P. Wijngaarde, die afge vaardigde naar de R.T.C. is geweest, en D. Findlay, die als journalist de confe rentie bjjwoonde. DAT de radio-teletype-verbinding tus- :n A'dam en New York ten behoeve in de A.O A. en de KLM, gisteren in gebruik is genomen. DAT het A'damse raadslid L. Seegers (CPN) in een interpellatie van B. en W. wil weten, waarom aan de hoofdstad slechts 100 van de 6400 extra-woningen zijn toegewzen. DAT het Ned. padvindstersgilde het landgoed Buitenzorg te Baam heeft aan gekocht en dit fraaie buiten spoedig wordt betrokken als centrum van de Ned. padvindsters. DAT de A'damse effectenbeurs in Mei jor f21.6 millioen aandelen en voor f56.6 millioenobligaties omzette (over de eerste 5 mnd- resp. f 1250,5 en f 305.6 millioen; zelfde periode 1984: f223 7 en f234.2 millioen). DAT de landbouwgewassen er over het algemeen gunstiger voorstaan dan andere DAT de Comm. der Koningin, mr L. A. Kesper, a.s. Dinsdagmorgen om 9 uur de feestelijke voorjaarskaasmarkt te Bo degraven zal openen door het luiden van ?n bel. DAT het wrak van het bij Goeree ver ongelukte Zweedse sportvliegtuig niet is gezonken, doch ontdaan van de vleugels, door de sleepboot Maas van L. Smit en Co., naar Maassluis is gesleept. DAT ir J. B. Ritzema van Ikema, land- bouwattaché te Washington, i.v.m. agra rische aangelegenheden m.b.t de V St., Mexico, het Caraibische gebied en Mid- den-Amerika te spreken is op 24 Juni en men zich kan vervoegen ten dep. van Landbouw c.s., Boorlaan 4, Den Haag. DAT de deelnemers aan het congres der Ver. van Ned. Gemeenten gisteren ten stadhuize van R'dam wérden ont vangen. DAT de deelnemers aan het ANVV- congres in Assen gisteren door Gedepu teerde L. C. A. Franken in het provin ciehuis werden ontvangen. DAT minister Mansholt gisteren te Utrecht voor de Stichting voor Neder landse zelfstandige handel en industrie sprak over het huidige landbouwbeleid. DAT de A.O.A. het aantal wekelijkse retourvluchten tussen de V.S. en Europa van 18 op 21 heeft gebracht, doch het aantal diensten New York via A'dam lar Duitsland 3 per week blijft. DAT ook een Nederlands paviljoen aanwezig zal zijn op de landbouwtentoon stelling. welke van 26 Juni3 Juli in Hannover wordt gehouden. DAT als gevolg van de tapijtensmok- el met een pantserauto, de financier van deze onderneming,, de befaamde smokke laar „De Mop", zekere A. Muit Chaam, in België is gearresteerd, terwijl ook een zekere M., uit Leiden, als leider van een smokkelcomplot werd aangehouden. DAT ba de R'damse primeur ook de Eindhovense taxi-onderneming Veta al haar wagens met een mobilofoon heeft uitgerust en men hiermede het aantal lege kilometers van 50 pet. op 20 pet denkt terug te kunnen brengen. DAT te Schoonhoven 35 officieren wer den beëdigd, meest bejaarde tropenken- ners, die in de rang van eerste-luitenant tot majoor naar Indonesië zullen terug keren. hoofdzakelijk by de aan- en af- voertroepen en in de magazijnen. DAT voor bijna f 100.000 aan de fa. Joost Visser te Sliedrecht het dichten van de Baakse overlaat bij Doesburg is opgedragen. UAT op 17 Sept. ter herdenking van de slag om Arnhem in Musis Sacrum een concert wordt gegeven, waaraan vooraanstaande Ned. kunstenaars belan geloos medewerken. DAT het gedeelte tussen Hoorn en de Ringvaart om de Wieringermeer van de autosnelweg A'dam—Afsluitdijk op 15 Juni wordt getysend. DAT er thans 9000 bloembollenkwekers zijn, 500 exporteurs, 250 binnenlandse groothandelaren en 9 bloembollenveilin gen en onze beste bloembollenklanten in 1948 waren Engeland. V. St., Scandi navië en Frankrijk met resp. f24, 19, 10 en 5.7 millioen. DAT de KNAC autorijders waarschuwt voor slipgevaar, waardoor de laatste dagen weer enkele ongelukken zijn voor gekomen. DAT prof. Patersen, voorz. van de in ternat. commissie voor maritieme meteo rologie en hoofd van de afd. meteorologie van het Institute of Technology van Massachusetts (V. St de Buys Ballot- medaille van de Kon. Ned. Academie voor Wetenschappen ontving. DAT de burgemeesters mr P. J. Oud (Rotterdam), mr H. J. M. Loeff (Den Bosch), W. v. Elk (Bemmel) en A H S Stemerding (O.- en W.-Souburg. als 'be stuurslid van de Ver. v. Ned. Gemeenten werden herkozen. DAT de Engelse kapitein C. Johnson volgende week de invasieroute nog eens langs reist en op 7 Juni in Eindhoven een oorkonde voor de Nederlandse pio niergroepen overhandigt. DAT het rapport van het onderzoek naar de vliegramp van Prestwick. naar minister Lindgres in het Britse Lagerhuis meedeelde, nog niet is ontvangen, „daar de wet geen snel werkend instrument is én zeker niet in Schotland". gooid. De éénstemmigheid der besluiten hangt dan aan één zijden draadje. Resumerende, door het vasthouden der Russen aan de veto-rechten, zijn de po gingen der „Grote Vier" om het eens t( worden over beëindiging der geschillen tussen „Oost" en „West" gestrand. En is het niet al te dol, dat de gexvone ge meentelijke aangelegenheden in Berlijn, zoals de stadsreiniging, watervoorziening etc. binnen de sfeer der internationale politiek worden gehaald! En 'terecht mocht Bevin zich beklagen, dat hij als de enige „niet-jurist" in de raad, zich als weeskind gevoelde en zeer teleurgesteld hij, dat al die fraaie juridische be togen. tot niets hadden geleid. Naar var Amerikaanse zijde wordt vernomen, zot Acheson aan Wisjinsky hebben voorge steld om de toelating tot de zittingen der „Grote Vier" te beperken, waardoor de besprekingen dus geheim zouden worden. De Rus zal zich hierover met Moskou ver staan. De vergaderingen zouden daardoor r het karakter krijgen van gesloten eenkomsten en reporters zouden geen verslag meer ontvangen over hetgeen op vergaderingen wordt besproken. De Griekse ambassadeur te Londen. Malas, sprak te Parijs met Bevin over de Griekse kwestie, maar dit vraagstuk zal door de „Grote Vier" niet worden aangesneden, zonder de Griekse regering er van op de hoogte te houden. Bevin heeft het druk met „onder-onsjes", want hij lunchte met de Egyptische gezant, waarbij het Anglo-Egvptische verdrag en zal zyn aangeroerd. Engeland zich bij Egypte over beklaagd, dat Britse schepen, die het Suez-kartaal pas seren. door de havenautoriteiten werden aangehouden. Als kermis-artisten saan trouwen... Slangen In A'damse trouwzaal Een ongewoon schouwspel had giste- >n in de trouwkamer van het Amster damse stadhuis plaats. Terwijl de ambte naar van de burgerlijke stand en de bode angstig toekeken, kregen bruid en brui degom een kronkeler.de slang om de hals gelegd. Het jonge echtpaar aanvaardde dit zonderlinge huwelijksgeschenk ech ter op ongedwongen wyze. Geen wonder, want de 18-jarige Corry Groninger die totdusver op kermissen in een apenshow optrad, zal. nu zij getrouwd is, met haar de slangenbezweerder J. H Wes tenberg, naar de slangenshow overgaan. grote kermisauto waren zij naar het stadhuis gereden en 300 vrienden uit de kermiswereld uit het gehele land woonden de plechtigheid by. 's Avonds werd het huwelijksfeest gevierd op de kermis in de Ja* van Galenstraat. Meer dan 600 gasten kwamen het bruidspaar gelukwensen. TROEPENSCHIP ZUIDERKRUIS VERTREKT MORGEN Het troepentransportschip Zuiderkruis zal morgen met aflossingsdetachementen het K.N.I.L., de Marine en de Land macht uit Rotterdam naar Indonesië ver trekken. Buitenlandse kaas zonder bon Met ingang van morgen mag alle bui tenlandse kaas bonvrij worden verkocht. Voor binnenlandse kaas blijft de rantsoe nering echter volledig gehandhaafd. Hilversum richt tramwagens als woning in Hilversum heeft 13 oude tramwagens gekocht, welke van gemeentewege wor den omgebouwd tot huisjes met woonkamer een slaapkamer, een kentje en een w c. Ze worden geplaatst boarijk plekje en elk huisje krijgt zijn eigen tuintje en een schuurtje De huurprijs zal omstreeks 35 per maand bedragen. Reken maar. dat daar liefheb berij voor is! Het gehele project komt de gemeente op ongeveer een halve ton. PRINSES MARGARET ROSE IS WEER THUIS Prinses Margaret Rose is gisteravond per vliegtuig uit Parijs te Londen aange komen. na haar vacantie in Italië en Frankrijk. Zij reed onmiddellijk naar Buckingham Palace. waar zij door de koning en de koningin werd verwel komd. 'n Overwinning De eerste gemeenteraadsverkiezin gen hebben plaats gevonden in de rode hoek van Groningen, waar destijds Domela Nieuwenhuis zijn aanhang vond. De uitslagen zijn voor de communisten niet bepaald gunstig geweest. In het rode bolwerk Beerta gingen ze 120 stemmen achteruit, verloren daardoor een zetel en tevens de communistische meerder heid. In Finsterwolde kregen ze wat meer stemmen, doch bleven in zetelaantal ge lijk. Midwolda gaf een daling te zien van 259 tot 167 stemmen. De enige communis tische zetel ging daar verloren. Geen al te beste start, maar het is de eenvoudige klare waarheid, gebaseerd op de nuch tere cijfers. Maar zie nu wat de „Waarheid" van deze waarheid maakt. In koppen over ;vier en drie kolom vertelt dit blad zyn lezers, dat in Finsterwolde „een grote communistische overwinning is behaald" en dat „het percentage in Beerta en Mid- wolde iets vooruit ging". Hoe de „Waarheid" deze leugens als waarheid opdissen kan? Wel men zwijgt over zetels, die men heeft verloren. Daar om is het percentage blijkbaar belang rijker. En het stemmenverlies camou fleert men door de uitslag niet te verge lijken met de raadsverkiezingen v^n '46, met Kamerverkiezingen van '48. Die ook al niet zo gunstig waren. Als de communisten op deze wyze in alle gemeenten winnen, zullen er heel wat communistische raadsleden sneuve len. We gunnen ze zulke overwinningen. Dank Z1J De verkiezingsuitslag in de Oost- hoek van Groningen biedt nog een ander gunstig aspect, nl. dit. dat de P. v. d. A. niet is gaan strijken met het com munistische verlies. Althans niet ten volle. In Beerta wonnen ze een zetel, maar in de beide andere gemeenten bleven ze gelijk. Het „meer socialisten in de raad" heeft daar blijkbaar toch niet voldoende aantrekkingskracht gehad. Ook al hebben de socialisten, als men ze ge loven mag. veel goeds tot stand gebracht. Het bericht, dat er dit jaar 6400 wonin gen extra gebouwd kunnen worden, Is voor „Het Vrije Volk" aanleiding te be togen dat dit kan, dank zij een socialis tische minister. Nu gaan we niet in op het feit. dat van deze 6400 woningen er 3400 montagewoningen zijn, waar men misschien later niet al te blij mee is- Evenmin willen we aanmerking maken op de niet bepaald faire methode om goede dingen op te eisen voor de eigen ministers, terwijl men het steeds over kabinetspolitiek heeft. We houden ons er aan, dat er woningen komen dank zij een socialistische minister. Maar dan zal niemand het ons kwalijk nemen, wanneer we constateren, dat de wederopbouw zeer traag verlopen is, dat de achterstand tot voor kort regelmatig groter werd onder diezelfde socialistische minister. Dan mogen we ook constateren, dat in Den Haag onder die socialistische minister het aantal nieuwgebouwde wo ningen ver beneden peil bleef en Den Haag bij tal van gemeenten achterkwam. Misschien acht „H.V.V." deze bestrijding niet fair. Het kan zyn. Maar het beseffe dan dat dit de eigen methode is. Laat ze daarom haar verkiezingspropaganda op hoger peil brengen en deze methode laten Volkskracht De algemene vergadering van de Nederlandse gemeente ontleent de laatste jaren haar betekenis niet alleen de gedegen referaten, die daar be handeld worden, maar vooral ook aan de uitnemende redevoeringen, waarmee de voorzitter deze congressen opent De dag van gisteren heeft op deze wor dende regel geen uitzondering gemaakt -n magistraal betoog heeft mr Oud het pleit gevoerd voor de gemeentelijke zelfstandigheid en het gemeentelijk zelf bestuur, er daarby de volle nadruk op leggend, dat de verantwoordingsplicht van B. en W. tegenover de raad ten volle moet worden gehandhaafd. t is goed, dat hierop weer opnieuw de nadruk is gelegd. Gp de vergadering de A.R. gemeentebestuurders is nog onlangs in dezelfde geest gesproken. Het kan naar onze mening niet te veel gebeuren. Want het gevaar is groot dat de drang naar centralisatie en het steeds regelen van boven af de zelfstan digheid van de gemeenten in het gedrang doet komen en daardoor het beleid aan de openbaarheid onttrekt. Terecht constateerde mr Oud, dat het terugdringen van die zelfstandigheid ons volk zou beroven van de heilzame wer king der krachten, die zich in een zelf standig gemeentewezen telkens open baren. Op die volkskracht komt het aan. Zeker >k in onze dagen. De grote Prot Chr. partijen hebben daar steeds op gewezen en zich daarom regelmatig verzet tegen het alles maar centraliseren, tegen het streven van de gemeenten een verleng stuk te maken van de staat. Men houde bij de gemeenteraadsverkie zingen daar rekening mee. Het gaat om een gezonde en rechtmatige volksinvloed. Een Christelijk en democratisch goed. De Christelijke partyen kunnen daar- Dor opkomen omdat ze staan op het juiste gezagsstandpunt. dat zyn fundering vindt in de Heilige Schrift. Japan ontslaat 420.000 ambtenaren Japan gaat zo sterk bezuinigen, dat niet minder dan 420.000 ambtenaren zullen worden ontslagen, hetgeen 26 pet. van het ambtenarencorps is. WEERBERICHT Tamelyk koude nacht Tot morgenavond verwacht De Rilt: Tamelijk koude nacht met hier en daar nevel of mist en weinig wind. Morgen cerdag: toenemende bewolking met later vooral in het Zuidwesten van het land eer enige regen, tot matig of vrij krach- g aanwakkerende wind tussen Zuid- ost en Zuidwest en iets minder koel. ZON EN MAAN Donderdag 3 Juni Zon op 4 25. IJSVERWACHTING: in alle C. Jamin-filialen te Leiden en aan de C. Jam in-carriers heerlijk yskoud y» Vanille dubbeldik 10 cent. Choc dubbel dik 15 cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1