Jlicume geihsctfe GTouranl Kreet bij Zevenhuizen: „Karper gaat er met m'n tophengel vandoor!" Wfst U WOENSDAG 1 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mtllmeter (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7828 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-JVATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tant»asHch Is ghebltoen oiyn bert ia tegljeaspoet" Faam van de perfecte gastvrijheid Zie pag. 3 r: de eerste dobbers duiken onder Een gemeenschap van vijftig man om een vijver (Van een onzer vissende verslaggevers) ZANDPUT ZEVENHUIZEN, 1 Juni Het ls half vier in de morgen. Nog is het niet helemaal dag. De overzijde van deze brede zandput, waarin het, volgens mede deling van de heer Heins, voorzitter van de Alg. Zuid Hollandse Hengelaarsbond, moet leven van de vis, is nog amper te onderscheiden. Maar daar flitst en bliksemt iets boven water, d££r, aan de overkant. Iets dat fel en hefti# met een forse staart in het water slaat. En een stem roept: „Kees, een karper, de eerste". Dat was een Zevenhuizenaar die daar, op eigen grondgebied en in eigen vis water de grondslag legde voor zyn vangst op deze eerste visdag 1949. betuigde Wij keken allemaal een beetje jaloers naar die Zevenhuizer die daar z'n kans kreeg en waarnam. „Hoe kan ie de dob ber zien!", vroeg er één, min of meer vertwijfeld. Want de andere hengelaars waren precies klaar met het uitleggen van hun tuig! Natuurlijk, die Zevenhuizers waren de eersten. Zij zaten om half twee al rond die zandput vlak naast de spoorlijn oij hun dorp. De Hengelaarsbond heeft er, in de loop der jaren, duizenden ponden vis uitgezet: kirpers, brasems, steen- kroesen, zeelt, snoek, voorn, bliek en Sinds het voorjaar, maar niet meer in de Meimaand, om de vissen niet al te zat te maken, is deze populatie gevoe derd met gekookte mais. Is het dan wonder, dat allen, in en bij Zevenhuizen, verwachtten, dat de vis, door die voederij, wel in de war zou zijn en de strepelingen een mals paar- denmestpiertje, aardappelen en maden óók als spijs zouden willen accepteren, aangevuld met enkele centimeters haak? Daarom waren wij met z'n allen om goed twee uur vannacht al present op het vertrekpunt. Met de hengels en de kistjes met snoertjes. Met de blikjes en busjes aas. Met het klapstoeltje, de ther mosfles en de boterhammen, het leefnet en het schepnet. Er stonden twee speciale vissersbus sen. Daar werden al die in oliegoed en truien gewikkelde bouwvakarbeiders, advocaten, dokters en melkboeren, die met elkaar de visgemeenschap vormen, ingeladen, plus hun hoop en verwach ting op een beste visdag. Zij gingen naar Zevennuizen- Een an dere groep, twee en dertig man sterk, nam de wateren rond Aalsmeer onder bamboe en silk, en nog weer anderen trokken heel naar Schagen. Op open vrachtwagens en mét snoektuig. Tophengel op drift! De wind kneep wat kil in gezichten en lijven toen we daar in Zevenhuizen uit de bus stapten. Er zongen wat gels en in de lucht hing. Oostelijk, eerste veeg licht We stapten, achter el kaar, snel naar het viswater. Achttien gauw meer. Want per fiets en met auto's arriveerden anderen. En, zoals gezegd, de Zevenhuizers waren er al. Het was nog niet eens drie uur, toen één van die hele vroegers al riep: „Kijken jullie eens it naar m'n tophengel. Daar is een kar- ;r mee vandoor." Zo duister was het nog, dat tophengel noch verliezer te onderscheiden waren. Laat staan de karper! haan kraaide, toen ons eer- et water inging- En de vissen lieten niet op zich wachten. Die bleken inderdaad herinneringen te hebben aan het voorjaar. Hier wor stelden een visser en een karper. Het ragfijne snoertje en de fel buigende hen gel als bovenwaterwapenen, de staart de kracht als onderwater strijdkrach ten. En maar langzaam halen, die vis- Zó langzaam, dat die vechtende twee ponder het net niet aankan, maar toch Gerhardt Eisler werd beleefd te Praag ontvangen Amerika geeft zijn pogingen op om hem naar de V.S. te krijgen. Gerhardit Eisler, de uit Amerika ge vluchte communist, is per vliegtuig ui' Londen te Praag aangekomen. Hij vloog met een Tsjechisch toestel, omdat hij bang was, dat hij met een andere machi ne in de Amerik. zone van Duitsland zou landen, terwijl hij evenmin per schip wenste te gaan, daar hij vreesde buiten de Britse territoriale wateren opnieuw gearresteerd te worden. Hij stond op de passagierslijst genoteerd als statenloos. Op het Praagse vliegveld werden Eisler beleefdheden bewezen, zoals die tegen over diplomaten betoond worden. Hij be hoefde geen douaneformaliteiten te ver vullen. Hij is van plan eerst Berlijn te bezoeken, alvorens naar Leipzig te gaan. Intussen heeft het Amerikaanse departe ment van Justitie ^ijn pogingen opgege ven om Eisler naar de V.S. te d-oen terug keren. Eisler zal 25.000 dollar schadevergoe ding eisen van Amerika, voor de ver beurdverklaarde borgsom. GENERAAL KOENIG GAAT 15 JULI HEEN Generaal Pierre Koenig zal 15 Juli als Frans militair gouverneur van Duits land aftreden en op die dog worden op gevolgd door André Frangois Poncet, die onlangs tot hoge commissaris is benoemd. Reclameverlichting gedurende de zomer geheel vrij Met ingang van heden zijn alle beper kende bepalingen betreffende de recla meverlichting opgeheven. Tot dusver mochten alleen de namen der bedrijven verlicht zijn. Tegen de winter zal echter weer een verbod van reclameverlichting worden ingevoegd. GENERAAL CLAY GING MET PENSIOEN Generaal Lucius D. Clay, de vroegere Amerik. militaire gouverneur in Duits land, is gisteren met pensioen gegaan. 31 dienstjaren in het Amerikaanse leger. WIJZIGINGEN IN LUCHTPOST- VERKEER. Met ingang van heden worden de volgende wijzigingen in het luchtpost- verkeer van kracht: a) Het luchtrecht boven de gewone porti en rechten, voor gedrukte stukken, akten, monsters, enz. voor bestemmin gen in Europa wordt 5 cent per 50 gram b) De maximum-afmetingen luchtpostpakketten worden: 70x40 Voorts is voor velé bestemmingen het maximum-gewicht verhoogd tot 20 kg e zijn de tarieven gewijzigd. c) Naar Brazilië kunnen luchtpostpak ketten worden verzonden; het maximum gewicht bedraagt 10 kg. MR A. C. DE RUITER COMMIES GRIFFIER DER TWEEDE KAMER. Met 46 van de 79 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag benoemd 3e commies-griffier mr A. C. de Ruiter te Den Haag. thans juridisch ambtenaar bij het Aan- en Verkoopbureau vooi Akkerbouwproducten. Hij is een schoon zoon van ds J. G. Feenstra te Schevenin- gen. niet zó langzaam, dat ie er tóch nog vandoor gaat. Een handige schep met het vangnet en daar ligt de vis op het gras De weerstand blijft, tot het dier, tjoe- pend, in het leefnet verdwijnt. De buurman is minder fortuinlijk. Die moe» het vijf-, zesmaal afleggen tegen de vis. Dat schijnt dam de rest te alarmeren- Want na de eerste goodwill van de zijde der vissen treedt er een pauze in. Van strepelingen gaan we nog over op ma den en dat helpt direct, ze schijnen in dat aas meer trek te hebben vanoch tend. Maar meer dan twee worden het Tegen zonsopkomst wordt het kouder. Huiverend kruipen de vissers weg in hun oliegoed. Dat houdt de wind tegen. En hoe hoger de zon stijgt, hoe minder de vissen er zin in hebben. Ze laten de vis sers volkomen in de steek. Eén visser vangt nog eens een paling, een ander na veel geworstel, een karper, maar de con troleur komt met z'n maatstok en ver wijst de karper weer naar het water ..Dat is een hard gelag" meent de ge- De opmerking „je hebt de vis toch gehad" interesseert anderen om het vangen. Ik kan met die laatsten meeleven. Per slot van rekening: een visser is een uithuizig mens. En als hij dan zijn gezin ook nog -. de vreugd van een vangst kan be- De Amerikanen hebben de z.g. solu- naire tijden voor de visserij ontdekt. Zij menen, dat de stand van de maan de vis vangst beïnvloedt. De eerste zeven dagen van Juni zouden goed zijn, het midden van de maand minder en het eind weer best. Althans volgens de boeken. En nu maar afwachten, of de dobbers het e Thans bereikte ons nog deze foto van de begrafenis van generaal Spoor op de ere-begraafplaats van Mentèng Poeloe te Batavia. Mevrouw Spoor aan de groeve; achter haar dr Beel en naast haar de heer A. Spoor, broer van de overleden legercommandant F 1000 boete voor EVC- voorz. Berend Blokzijl Wegens steun aan Franse stakers In verband met het ter beschikking stellen van 400.000 francs ten behoeve de kinderen der Franse stakende mijnwerkers, is de EVC-voorzitter Be rend Blokzijl gisteren wegens overtreding van het deviezenbesluit door de Econo mische politierechter te Amsterdam ver oordeeld tot 1000 boete subs., 2 mnd. hechtenis. Blokzijl verklaarde, dat hij alvast het bedrag maar over wilde laten maken, daar hij verwachtte later wel vergunning de Ned. Bank te zullen krijgen, om dat zulks in Engeland ook was geschied. Door tijdig ingrijpen van de Ned. Bank is het bedrag echte/ niet op de bestemde plaats gekomen. De eis luidde 1 mnd voorw. en 1500 boete. De EVC-voorzitter overweegt hoger beroep aan te tekenen. OOK Drs W. BOS THANS ONTSLAGEN Na burgemeester mr W. A. J. Visser an Den Haag is thans ook zijn secreta- _.s, de hoofdambtenaar in tijdelijke ge meentedienst drs W. Bos, na aanvanke lijk geschorst te zijn, m.i.v. 1 Juli ont slagen. Zweeds sportvliegtuig bij Goeree in zee gestort Belde inzittenden gered. Gistermiddag is het Zweedse sport vliegtuig SE-ANC, op weg van Londen naar Amsterdam, nadat het eenmaal om de vuurtoren v&n Ouddorp op Goeree gecirkeld, tengevolge van motorsto ring in zee gestort. De twee inzittenden, Gunnar Brenkner en. Tage Anderson, beiden uit Lulea, klommen op de vleu- het toestel en werden door de reddingboot „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam gered. Tevoren was van he* vliegveld Valkenburg een Mitchell bom menwerper opgestegen om de plaats var het ongeluk te bepalen. Het wrak var het vliegtuig is later weggedreven er gezonken Zeven jaar tegen „De Jordaner" geëist Voor het A'damse B.G. werd gisteren f jaar (m a.) tegen de bekende radio spreker uit de bezettingstijd „De Jorda ner", de 51-j. Godefriedus Smis A'dam. geëist. Hij had zich niet alleen zijn radiopraatjes, maar verraad van 5 Joodse onderduikers te verantwoorden, van wie er drie nie' terugkeerden. Een huisvriend verklaar de, dat hij verd. er in 1944 toe had ge bracht 'met zijn praatjes op te houden er voor gezorgd, dat deze door de ka tholieke illegaliteit met f25 Per week werd ondersteund. Verd., die gedeeltelijk aan linker arm en been verlamd is en lijdt aan een ernstige darmkwaal, word: in het psychiatrisch rapport verminderd toerekeningsvatbaar genoemd. Uitspraak 14 Juni. Weer een geroofde partij diamanten terug In Spanje opgespoord Gisterep is wederom een partij door de Duitsers uit ons land geroofde dia manten aan ons land teruggegeven. Het betrof ditmaal een partij van 336 24 ka raat. welke na de oorlog teruggevonden Spanje. Deze diamanten zijn destijds door de Duitse bezettingsautoriteiten van Nederlandse Joodse diamanthandelaren gevorderd. De overhandiging geschiedde door de heren E. C. Wilkinson, C. E. Emerson en Henry Bayle, resp. van de Amerikaanse. e en Franse ambassade in Den Haag Namens de Regering werd de par tij op het dep. van Buitenlandse Zaken in ontvangst genomen door kol, ir L. F. Otto, comm.-generaal voor de Ned. economische belangen in Duitsland. Plaats voor 1000 demobilisanten in Nieuw-Zeeland? Volgens Reuter zal de regering var Nieuw-Zeeland zich op een desbetref fend verzoek van de Nederlandse Rege ring bereid verklaren duizend leden de Nederlandse strijdkrachten in In donesië. na hun demobiliatie, als land arbeiders in Nieuw-Zeeland toe te laten. Zoals gemeld is Australië bereid 5000 tan op te nemen. Gas- en stookolie goedkoper Met ingang van heden zijn de prijzen oor gasolie met f 0.45 per 100 liter, stookolie met f 1.25 per 1000 liter, middelzware stookolie met f 1.75 per 1000 ;n voor zware stookolie met f l.f per 1000 kg. verlaagd. GOEDERENVERKEER MET BERLIJN HERVAT Het stakingscomité van de „Unie der der Onafhankelijke vakbonden", de niet-communistische organisatie, waarbij de stakende West-Berlijnse spoormannen zijn aangesloten, heeft besloten tot hervatting van het inter zonale goederenverkeer per trein, met het oog op de levensmiddelen voorziening van West-Berlijn zon der evenwel zijn eisen' te laten varen Na heden vluchten dagelijks 3000 mensen uit Djokja De militaire correspondent van Aneta te Djokja meldt, dat op 4 Juni a s. gelgeer.heid om zich voor evacuatie te geven, wordt afgesloten. Wie zich v die tijd niet heeft opgegeven, zal wel Djokja kunnen verlaten, maar alleen op eigen gelegenheid. Tot nog toe werden sen per dag uit Djokja ligheid gebracht, maar heden beginnen de grote convooien van 3000 mensen- Het totaal der vluchtelingen blijkt ongeveer 45.000 te zijn. Enige republikeinen tc. Magelang hebben overplaatsing gevraagd Djokja AFSCHEIDSRECEPTIE VAN DR BEEL Velen hebben gisteravond te Batavia de afscheidsreceptie van dr Beel be zocht, aldus meldt Aneta, o.a. de leden der Federale Regerig, de staatshoofden Oost-Indonesië, Pasoendan. Zuid- Sumatra en Madoera .de voorzitter der I.F.O. sultan Hamid II. leden van het corps consulair, de apostolische legaat, vele andere autoriteiten benevens de leden van de Unci. Zeventienjarig meisje in Oyen vermoord In de nacht van Zondag op Maandag vonden bewoners van Oyen op vlak onder deze Brabantse gemeente het de 17-jarige B-etsie omstandigheden wezen er op, dat hier vermoedelijk een ernstig misdrijf is ge pleegd, aldus „Het Parool". Het onder zoek is in volle gang. PRINS BERNHARD BEZOCHT MONTREAL'S BURGEMEESTER rins Bernhard heeft een bezoek ge bracht aan Camillien Houde, burgemees- ■an Montreal en de stad uitgenodigd vertegenwoordiger als gast van de K.L.M. de terugreis van de Batavia naar Amsterdam mee te laten maken. Zware straffen voor de goudstavenzwendel Personeel van baggermolen voor de rechter. Door de R'damse Rechtbank is gisteren het „goudstaven-mysterie" van de Nieu we Waterweg behandeld. Zoals bekend werden er sinds Juli '47 goudstaven van de Ned. Bank, die in Mei '40 waren ge zonken, achtergehouden bij het ophalen. Personeel van de baggermolen had dit op zijn geweten en enkele arbeiders „ver dienden" hiermede bedragen van f 4200 Tegen de 63-j. schipper A. K. uit Dordrecht en de 46-j. dekknecht A. H. uit Sliedrecht werd 12 maanden (m.t 6 maanden voorw. geëist; tegen de 28-j. dekknecht D. v. E. uit Sliedrecht 10 maanden (m.a.), waarvan 5 maanden tegen de 39-j. dekknecht S. uit Dordrecht 12 maanden (m.a.), waarvan 6 maanden voorw. met verbeurdverkla ring van het in beslaggenomen geld. De l-j. machinist H. de B. uit Sliedrecht hoorde 8 maanden (m.a.) isen. Uitspraak 1 Juni. ,Men maakt een zwarte hond niet wit door hem te wassen" 't Westen geeft Wisjinsky's „Volkscongres'niet thuis In het „Palais rose" te Parijs, waar de ministers der „Grote Vier" opnieuw hebben geconfereerd, is de stemming nog allesbehalve rooskleurig. Een „cause célèbre" zal deze politieke procedure voor de heer YVisjinsky niet worden. Hij be schuldigde de Westelijke mogendheden opnieuw, de overeenkomst van Potsdam geschonden te hebben en schoot een spreekwoord op Acheson, Bevin en Schuman af. Dit luidde: „Men kan een zwarte hond niet wit maken, door hem te wassen". „Vol en darm' bracht militairen en burgers terug Vannacht om 5 uur lag de „Volendam" dat met ongeveer 700 militairen uit Iudo- nesië in Rotterdam aankw&m, gemeerd voor de Lloydkade. Allen repatrieerden om bijzondere redenen. Om ruim 9 begon de ontscheping. Er waren pl.m. 250 Ned. burgers en 122 Chinezen (voor schepen van de KP.M.) meege komen, o.m. ruim 50 verpleegsters en enkele artsen. De debarkatie van de bur gers begon al om acht uur. Ballenjongens In het tennispark te Noord-wijk vanmorgen het tennistournooi aan gang, waaraan beroemde spelers uit de hele wereld deelnemen, toen plotseling een politie-agent de banen opliep, verbazing van het publiek en de spelers zond de man der wet alle ballenjongens het veld af. met het bevel, onmiddellijk naar school te gaan. Geholpen door oudere vrijwilligers verzamelden „sterren" daarop zélf maar de balletjes. Inmiddels trachtten de organisatoren de burgemeester van Noordwijk keer Hongarije gaat erop vooruit. De nieuwe Hon-gkaarse grondwet zal volko men gelijk zijn aan de constitutie v< Sowjet-Unie en andere „volksdemocra- Dit spreekwoord werd ook officieel in de notulen der vier ministers-conferen- vastgelegd, maar de vertalers zaten met de handen in het haar. Van Franse zijde werd opgemerkt, dat het, door de Rus gebruikte woord „hond" een soort Russisch .slang" was, zoals de Ame rikaanse taal rijk is aan .slang". zo geschiedde het, dat er een inte ressant dispuut begon, over de kwestie, of de, door Wisjinsky gebezigde, uit drukking nu „hond", „kat" of...... .stink dier" betekende, Maar, hoe dit ook zij. op de conferentie der „Grote Vier", hoeden de Westelijken zich voor de com munistische, rode hond en zij hebben het voorstel van Wisjinsky afgewezen, jen delegatie van het, door de Rus-, beheerste, Volkscongres uit de Sowjetzone, te ontvangen. De Westelijke ministers verwierpen dit voorstel een-' parig, nadat zij aanvoerden, dat deze delegatie geenszins het Duitse volk ver tegenwoordigde. De besprekingen over de beroemde. Duitse „politieke eenheid" zijn daardoor feitelijk volkomen in een impasse geraakt. Deze knoop wordt niet ontward. Volgens Reuter zouden de Westelijke ministers de discussies over dit vraag stuk dan ook als geëindigd beschouwen en zal men vandaag speciaal het punt „Berlijn" onder de loupe nemen. Wat gebeurt er tot nu toe te Parijs? Russisch Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Gesneuveld 3 Mei: wachtmeester K. Prins uit Bedum (Gr.); gesneuveld 12 Mei: sold D. B Doppen uit Lich tenvoorde; 9old. Ie kl. J. M. Schen- kenberg uit Amsterdam (C).; gesneu veld 14 Mei: sold. S. Bos uit Mussel- kanaal, gem. Onstwedde; sold. W. van Hest uit gem. Heumen; gesneuveld 15 Mei: huzaar J. W. Vendrig uit Mon-t- foort (N.); gesneuveld 16 Mei sold. G. Bennink uit Zuidwolde (Dr.). Een „legioen van wereldburgers" opgericht Op initiatief van de voorzitter van de Wereld Federalisten Beweging, de heer P. Kremers, heeft zich het „Internationaal Legioen der Wereldburgers" gevormd met als direct doel: een wereldvolksstemming, die in 1950 gehouden zal worden, in Ne derland voor te bereiden en te organise ren. Als de wereldregering er eenmaal is, zullen de leden van het legioen deel uit maken van een door deze regering op tc richten veiligheidscorps. Het staat nu vast, dat Garry Davis, de eerste wereldburger, op zijn tournée door Europa het eerst Amsterdam zal bezoe ken. Hij zal in de Apollohal spreken politiek offensief en „tegen-offensief" der Westelijken, sprongsgewijze i waarts gaan en weer retireren, maat is te hopen, dat het njet tot een starde .stellingen-oorlog" komt. Wis jinsky heeft een aanval gedaan op het Westelijk bezettings-stgtuut, dat geen tijdsduur aangaf en voorzag in een onbe paalde, en blijkbaar langdurige bezet ting van Duitsland. Dit bezettingssta tuut was, volgens de Rus, niet in het be lang van het Duitse volk, want het stond de, totstandkoming van een vredesver drag in de weg en bestendigde de .scheuring." De joyeuse opmerking van de Ame rikaanse deskundige. Foster Dulles „zeer goed werk is verrtdlt, maar een beslis sing is nog niet genomen", was dan ook meer een doekje -voor het bloeden. Het enige, algemene optimisme geldt de gelijkheid "van economische samen king tussen „Oost" en „West". Maar, als de Russen zich even onhandelbaar t in de ..Berlijnse kwestie" als met het vraagstuk der politieke eenheid geval is, dan wordt ook deze conferentie van Parijs een fiasco. Ook de Britse mi nister van staat, Mc Neill, vloog naar de lichtstad, om met Bevin de inter nationale toestand te bespreken en gens A.P. is zelfs de Griekse kwestie aangeroerd. En Rosohin, de Sowjet- bassadeur in China, is ook naar Parijs gevlogen. Misschien gaan Roschin Wisjinsky daarna met Acheson naar Parijse „American Bar!" Maar wie taalt? Jan Koetsier wordt 2e dirigent Residentie-orkest Weer een componist als orkestleider. Vandaag is benoemd tot tweede dirigent van het Residentie Orkest de heer Jan Koetsier, als opvolger van Jan Out. Het Res. Orkest heeft thans twee compone rende dirigenten. Zowel Willem var terloo als Jan Koetsier zijn internatio naal bekende componisten en hun wer ken kunnen zeker als representatief voor de Ned. toonkunst worden beschouwd. Jan Koetsier werd geboren op 14 Aug. Ill in A'dam en studeerde van 1927 132 aan de Akademische Hochschule für Musik te Berlijn, waar hij onderricht kreeg van prof. A. Schnabel (piano), prof. Julius Prüwer (directie) en prof. Walter Gmeindl (theorie). Gedurende 9 jaren werkte hij aan verschillende opera's ij de radio. Enige tijd was hij als 2e dirigent verbonden aan het Concertge bouworkest Zijn benoeming bij het Res. Orkest zal zeker veel betekenen voor de hedendaagse Nederl. muziek. DAT de Britse onderzeebooten Aeneas, Andrew en Trespasser van 9 tot 14 Juli een niet-officieel bezoek aan R'dam zul len brengen. DAT in verb, met reparatiewerkzaam heden aan de weg AssenBeilen wordt ngeraden tussen Assen en Meppel via Smilde te rijden en tussen Groningen en Meppel via GroningenEelde of De Punt-Ide-Donderen-Norg-Smilde-Meppel, of Groningen-Vries-Assen-Kloosterveen- Smilde-Meppel. DAT gisteren in A'dam twee verkeers slachtoffers zijn overleden, n.l. een man middelb. leeftijd, die onder een paard met wagen raakte en een 75-j. man, die door een auto was overreden. DAT burgemeester J. Kneppelhout van Winterswijk aldaar de eerste steen legde drie industrieloodsen en er later nog drie loodsen zullen volgen. DAT de 37-j. wielrijder C. Rijnen te Tilburg aldaar door een autobus is over reden en gedood. DAT mr dr W. Verkade te Voorburg benoemd is tot leider van het Unesco- werk in de Britse zone, met standplaats Dusseldorp. DAT de scheepsbouwer Doorenbos te Tjamsweer aan het Eemskanaal te Delf den scheepswerf met drdogdok zal vestigen. DAT de N.V. Cofinex te A'dam in Heer- n een fabriek wil oprichten om kwarts- zand tot optisch glas te verwerken. DAT de R'damse Hypotheekbank in 1948 217 leningen afsloot tot een bedrag van f 5.9 millioen en het totaal der pand brieven eind 1948 f 30.4 millioen bedroeg (v.j. f 31.7 millioen). DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f 55 millioen weer juist boven f 3 milliard steeg. DAT wegens dierenmishandeling tegen vijf Doesburgse ingezetenen proces-ver baal is opgemaakt, daar zij een paard zo onoordeelkundig uit een moddersloot trokken, dat het dier stierf. DAT het herstellingsoord Villandry van de Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel thans 21.000 leden telt. DAT vandaag in Zaandam een agent schap van de Ned. Handel Mij is geopend. DAT voor de rechtbank te Maastricht 1% jaar gevangenisstraf werd geëist te gen de 45-j. V.O.V.-inspecteur P. L. C. A. uit Meersum, die f 7000 aan premies had i verduisterd. DAT ten bate van de Niwin in het Rai- gebouw te A'dam op 4 Juni een nacht feest wordt gegeven door de Zwitserse „Ice Follies 1949". DAT de tentoonstelling Elzasser Schoon heid te Delft op 7 Juni wordt gesloten en reeds meer dan 18.000 bezoekers trok. DAT. in tegenstelling met de verwach ting. de Groningse raad gisteren het we- deropbouwplan met 24-14 stemmen goed- DAT in Nijmegen een bazaar is geopend ten bate van de uitbreiding van het Wil- helminaziekenhuis, waarvoor f 2Vi mil lioen nodig is. DAT me' de resten te leggen. DAT minister In 't Veld zich Donder dag en Vrijdag in Friesland op de hoogte zal stellen van de woningtoestanden en hij door dr ir Z. Y. v. d. Meer, dir -gen. v. d. Wederopbouw, wordt vergezeld. DAT de Amersfoortse geheenteraad besloot tot voorlopige vaststelling het ontwerp-uiUbreidingsplan voor stadskern, o.m. ter oplossing van het keersprobleem van de binnenstad, en dit plan binnen 10 jaar denikt uit te voeren. i de democrat!» i Engeland van t uitleve ren zwijn is doorgaans niet zo'n willig object voor persfotografen, maar toen deze krulstaart vanoch tend vroeg een der hengelaars op zo'n schilderachtige manier gezel schap kwam houden, moest de lens er even op worden gericht. Dit u het resultaat. Correctie I Het is een oude waarheid, dat de communisten gaarne gebruik maken de democratie, dezelfde democratie, die zij om zeep zouden willen brengen, zodra ze er de kans toe kregen zoals zij ook elders de democratie om hals hebben gebracht, nadat zij langs al dan niet democratische weg aan de macht waren gekomen. Het jongste voorbeeld munistisch profiteren va de invrijheidstelling i de communist Eisler. oc ring Amerika had gevraagd. Het bleek dat Eisler, die van een Pools schip was gehaald, zich naar het oordeel der Engelse rechtbank niet had schuldig ge maakt aan een feit, zoals dit in Enge land strafbaar wordt gesteld, en deswege kon hij het gebouw van de rechtbank verlaten als een vrij man. Dit nu is democratie. De regering mag dan de man van boord, laten halen, de onafhan kelijke -rechterlijke macht zorgt voor de correctie. Nu willen we in dit artikeltje niet de vraag onder de ogen zien hoever democratie met betrekking democraten heeft te gaan. Er zullen er zijn, die menen, dat men i Engeland met de vrijlating van Eisler ook te ver is gegaan. Die man. zo zuilen zeggen, had behoren vastgehouden te jn en straks uitgeleverd aan Amerika. Hiertegenover zouden wij nog eens de aandacht willen vestigen op het grote goed, dat de democratie is. Zij kent drie machten, die elkaar in evenwicht houden en elkaar waar nodig corrigeren. Het zijn de wetgevende, de uitvoerende de rechterlijke macht. En dat is een systeem.'waarvan de communisten wel graag willen profiteren, maar niet- s zelf in hun heilstaten toch niet kun- i tippen. Correctie II Hierboven spraken wij van de corri gerende werking, welke de rechter op het regeringsbeleid kan uitoefenen. Hij kan dit natuurlijk alleen in geval de Overheid tegen de wet ingaat en hier tegenover op de rechter een beroep wordt gedaan. Maar ook is er een mogelijkheid van correctie op hetgeen de rechter beslist. Daarvan hebben we de laatste tijd in ons land verscheidene voorbeelden ge- We doelen hierbij op de gratie, die in tal van gevallen werd verleend aan door de rechter veroordeelden. Dit gebeurt tegenwoordig veelal uit motieven, welke ontleend zijn aan het staatsbelang. De Overheid in gebruikelijke zin kan. zo stelt men het dan. dat staatsbelang beter beoordelen dan de rechter. Maar op deze wijze krijgt de gratie, veelvuldig toegepast, toch wel een nieuw karakter- Aanvankelijk diende zij om te voorkomen, dat in bijzondere gevallen de toepassing van de wet tot onbillijk heden zou leiden. Zij behoorde dus tot bijzondere gevallen beperkt te blijven. Past men haar te veelvuldig toe, dan wordt weer een ander evenwicht scheef getrokken, het evenwicht van de eerbied der burgers voor de wet. voor de rechter en tenslotte ook voor de overheid Dan schiet de correctie vele doelen voorbij. Wij achten het voor de democratie nog altijd een gelukkiger verschijnsel, wan neer de rechter de regering corrigeert dan dat de regering zich geroepen acht correcties aan te brengen op de uitspra ken van de rechter. gen hebben ovt gevestigd door ton goederen n. d.i. 15.500 ton n i 27.718 vluchten 250.816 tr Berlijn te vervoeren, :er dan in April. Slaap als de vistyd begint? Kom nou! Welke hengelaar kan het in bed uithouden, in de nacht van 31 Mei op 1 Juni? I.G.-Farbenconcern wordt verkocht De Amerikaanse plv. militaire gouver neur in Duitsland, gen.-maj. George Hayes, heeft plannen bekend gemaakt voor de ontbinding van het I.G.-Farben concern. Britten. Amerikanen en Fran sen hebben overeenstemming bereikt over de vorming van drie zelfstandige industrieën, die daarna zullen worden verkocht WEERBERICHT J Plaatselijk enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Verder toenemende bewolking met voor namelijk vanavond en vannacht plaatse lijk enige regen. Later wisselend be wolkt met hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Morgen iett lagere temperaturen dan vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 2 Juni: Zon op 4 25. onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1