Jïieuwe £ri(tsrije (fourant Vol moed vertrok de heer Lovink naar Nederlandsch-Indië Wist U MAANDAG 30 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (By contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7826 .Stantoastich Is gfiebteoea tnyo bert ia tegenspeel" HET STADSKIND in een onbegrepen wereld Zie paf,. 1 „Ik geloof in de toekomst van Indonesië en Nederland", zo sprak hij op Schiphol Zelden zal een Landvoogd zozeer als toonbeeld van goede moed naar de Oost ver trokken zijn als de heer A. H. J. Lovink hedenmorgen even voor achten van Schip hol afreisde. Een stralende lentemorgen scheen alle wolken aan de internationale hemel te loochenstraffen en de betrokkene zelf leek 't toonbeeld van optimisme en energie. Goedmoedig schikte hy zich naar de eisen van lens en microfoon. Hy sprak weliswaar van een „operatietafel", maar was allerminst een patiënt. De min. v. Maarseveen, v. Schaik, Stik ker, Götzen, de ambassadeurs tannie en Canaaa, vertegenwoordigers van de Franse en Belgische ambassades, schout bij nacht Wiilinge, generaal Gie- beL de heren Kiveron en ldenburg, bin> gemeester d'Ailly, de plaatsvervangend gecommi tierde voor Indonesische zaxen. dr Bertsch, de secretarissen-generaal van Binnenlandse- en Buitenlandse Zaken en vele andere autoriteiten waren aanwezig. Voor zijn vertrek sprak de nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon een kort afscheidswoord: Ik heb geloof in de toekomst var donesië en Nederland, in de stichting van een nieuwe recntsorde in Indonesi in de samenwerking van beide landen in Unieverband; en verklaarde derhalve met overtuiging bij de eedsaflegging, dat ik aan de verwezenlijking daarvan za medewerken. Ik hecht eveneens geloof aan de richt lijnen der Regering, zoals deze nog pas zijn toegelicht door minister Van Maar- Als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon beschouw ik mij de uitvoerder van het beleid der Regering. Persoonlijk acht ik het een groot voor recht, naar Indonesië terug te keren. De jaren, waarin ik daar geleefd en gewerkt heb, hebben mij een diepe liefde voor land en volk doen opvatten. Ik heb steeds de mooiste herinneringen bewaard aan deze gelukkige tijd. Mijn krachten op- Ernstige critiek op ver klaring van dr Van Roijen Op de juist geopende Sumatraanse conferentie. Zaïterdag heeft de heer Abdoel Malik, Staatshoofd van Zuid-Sumatra de tweede Sumatraanse conferentie geopend met een ernstige critiek op de overeenkomst van Batavia. De eerste reaotie op dit ac- coord was opluchting, daar er een bres de i nieuw aan Indonesië te kunnen wijden, stemt mij tot dankbaarheid. Er is ont zaglijk veel veranderd, maar ik ver wacht toch voldoende herkenningspun ten te vinden om mij er ook onder de nieuwe omstandigheden spoedig thuis te voelen. En dat zal mijn taak aanzienlijk verlichten, aldus waren kort samenge vat de woorden van de H.V.K. Hierna kwam het vertrek. Vrolijk wui vend stond de nieuwe Landvoogd in de deur van het vliegtuig, vol moed groet ten hem zijn echtgenote. die spoedig hoopt te volgen en twee zijner kinderen, die achterblijven in het Vaderland Donderdagochtend 11 uur (4 uur v.m. Ned. tijd) zal dr Beel in het voormalige Volksraadsgebouw het ambt van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon over dragen aan de heer Lovink. Vliegen in Nederland wordt goedkoper De K.L.M. zal ma.v. 1 Juni de pssage- en vrachttarieven op het binnenlandse luchtvaartnet drastisch verlagen. Enkele en retourtarieven voor de lijnen Amsterdam naar Maastricht, Gronin- en Leeuwarden v.v. zullen vrijwf. worden gehalveerd B.F.O. eindelijk toegelaten Aneta seint uit Batavia, dat de leden in de speciale delegatie van de Bijeen komst Federaal Overleg ter deelneming de besprekingen over de oplossing het Indonesische vraagstuk, het zoek hebben ontvangen, zo spoedig gelijk naar Batavia te komen. Het zijn sultan Hamid II en Rivai, Abdoel Malik Abbas, Anak Agoeng gde Agoeng. Djoemhana en Ateng. Zij zullen Dinsdag bespreking met de Nederlandse dele gatie voeren. Zij hebben reeds informele besprekingen gehad met leden van de UNCI, de Nederlandse en republikeinse delegaties met republikeinse politici. SMYRNAWOL EN SMYRNAGAAS. Smyrnawol is evenals handbreigaren en tapijtwol gewaardeerd op 3 punten per 100 gram en smyrnagaas op 5 punten per ierkante meter. Daar er over deze pun tenwaardering verwarring blijkt te be staan, vestigt het dep. van Econ. Zaken hier de aandacht op. -ren—condom het Indonesische vraagstuk, aldus spr. Snel werd het echter duidelijk, dat de punten 4. 5 en 7 van de Neder landse verklaring de verdere staatkun dige ontwikkeling van Sumatra belem meren en vertragen. Met leedwezen had hij kennis genomen van de verklaring van minister Van Maarseveen, die de bezwaren „niet overwegend" noemde De uitspraak, dat de overeenkomst in verschillende opzichten niet rekening heeft gehouden met de werkelijkheid, betekent geen veroordeling van he coord. Men is dankbaar, doch heeft geen reden tot juichen Men wil nu voor matra de beste koers bepalen, rekening houdende met de windkracht en de ge steldheid der zeeën rondom het eiland, verklaarde de heer Abdoel Malik. Hier na werden enige ogenblikken van stilte in acht genomen ter ere van generaal Houding van Sjahrir nog onzeker. Ass. Press meldt uit Batavia dat de houding van Sjahrir ten aanzien va overeenkomst van Batavia nog onzeker MINISTER STIKKER NAAR PARIJS Minister Stikker gaat in het midden van deze week naar Parijs om daar be sprekingen van de O.E E C. (Organization European Economie Cooperation) bij te DODELIJK ONGEVAL TE NOORDWIJK Het 2-jarig zoontje van de heer J. J. B. te Noordwijk geraakte spelenderwijs onder een vuilnisauto. Het ventje kreeg een schedelbasisfractuur en overleed on middellijk. De chauffeur van de wagen treft geen schuld. Vandaag stellen wij V voor: JAN VAN EGMOND, Ter Haarkade 12, Leiden. Jan van Egmond viert vandaag in de tropen, en wel te Weroe op Cheribon, zijn 22ste verjaardag. Het is zijn eerste ver jaardag in Indonesië: op 4 Augustus 1948 vertrok hij met de „Sibajak". Hij is dienstplichtig soldaat en wachtkloppen plus patrouillelopen is bij wijze van spre ken zijn dagelijks werk. De foto toont ons Jan bij een wit kerkje te Batavia. Met de hartelijke groeten van vrouw, zoon Jantje en verdere familie.' Vol goede moed vertrok vanochtend de nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Ned.-Indië, de heer A. H. J. Lovink, van Schiphol naar Batavia. Naast hem mevr. Lovink, die over enkele weken naar Indië gaat en jhr A. H. Teixera de Mattos, die hem vergezelt Slechts de grondwet van Bonn basis voor Duitse eenheid Wisjinsky scherp gekant tegen liet Westelijk voorstel Te Parys wordt het politieke touwtrekken voortgezet. Op de zesde byeenkomst der isters van de „Grote Vier" heeft Bevin namelijk een exposé gegeven van het gemeenschappelijk plan der Ver. Staten, Engeland en Frankrijk voor de „eenheid Duitsland". In grote trekken komt dit plan der „Grote Drie" hier op neer, dat de Oostelijke zone van Duitsland kan delen in de vrijheden, pers, radio, verkiezin gen, zoals die gewaarborgd worden door de constitutie van Bonn, terwijl opheffing wordt verzocht van alle, in de Oostelijke zone bestaande, politie-formatles, die poli tieke invloed uitoefenen. Voorts wordt een „voorlopig vredesverdrag" voorgesteld, teneinde de militaire regering te doen plaats maken voor een Duitse regering met alle bevoegdheden, echter zonder de militaire. Straks rogge in de broodmelange Minister Mansholt bepleit verlaging der botcrproductie. Op een vergadering van het Drents Landbouwgenootschap te Assen heeft nister Mansholt medegedeeld, dat straks in de broodmelange rogge zal worden op genomen. Voorts zegde de bewindsman toe de kwestie der boterprijsverlaging van 15 cent opnieuw te zullen bekijken. Hij bepleitte verder de wenselijkheid het minder produceren van boter, w voor reeds een stelsel is ontworpen, ei als voor de heffing per kip. In zijn openingswoord wees de VO' de heer H. Meijeringh te Gieten, er dat het overschot van aardappelen Drente rampzalige gevolgen heeft gehad dit aardappeldrama het vertrouwen de landbouwpolitiek der Regering niet heeft vergroot. Friese schaatsen van 2000 jaar oud In opgebaggerd slik voor de kust Makkum heeft men een paar beenderen voorwerpen gevonden, welke naar schat ting 2000 jaar oud zijn en welke het pro totype van de Friese schaatsen genoemd kunnen worden. Waarschijnlijk gebruikte prikstokken om op deze benen schaatsen een glij beweging te maken. In nuseum te Oenkerk bevonden zich reeds enkele dergelijke exemplaren. Tenslotte wordt in dit voorstel der „Grote Drie" aangedrongen op stopzet- aer Herstelbetalingen aan Rusiand, de Sowjet-Unie die in de toeicomsj wenste uit de lopende prooucue, ijl tevens teruggave geëist wordt de, door de Kussen „overgenomen grootbedrijven in hun zone. Uit het hier gestipuleerde blijkt, dat voor een fede- rögerinig geneel Duitsland, de grond- van Bonn basis moet zijn, een even tueel bezettingsstatuut voor geheel Duits land op veelzijdige controle door een ,hoge commissie" moet worden uitge oefend. In gezaghebbende, Paryse krin gen werd de verwachting uitgesproken oat de Russen dit voorstel der „Weste- lynenzuuen verwerpen. Ook hier meent men, dat de conferentie op zyn noogst, hervatting van de handel tussen Oost en West, alsmede een overeenKomst samenwerking in Berlijn tal op leveren. Het Westen wil voornamelyK n permanente regeling met betrekking t ae Beriijnse verkeers- en valuta- Wisjinsky heeft gewezen op het „een zijdige" karakter van het voorstel en men blijkbaar oe Sowjet-Unie vooi voldongen feit wil plaatsen, waar door het pian onaanvaardbaar is, hoe- ganger Moiotof, die reeds in December Wisjinsky herinnerde aan zijn voor- wel het dan toch bestudeerd zal worden. 1947 een pleidooi had gehouden, voor het verlenen van meerdere politieke en eco nomische macht aan de Duitsers. Resumerende, Wisjinsky houdit geen rekening met de levensverandering in Duitsland, nu de republiek West-Duits- land er in feite reeds is, terwijl hij er niets voor voelt, dat alle industriële on dernemingen in Duitsland, die na 8 Mei 1945 in beheer van een buitenlandse mo gendheden overgingen aan de Duitse eigenaars moeten worden teruggegeven. Met nadruk heeft Bevin er op gewezen, dat het onmogelijk was een regeling te ontwerpen, die vier jaar van politiek- economische ontwikkeling niet in zich opnemen. Het gaat er om, de Duit toe te staan, in economische en po litieke zin, hun plaats weer te doen ïn- ;n in de gemeenschap der volkeren. Ook de Franse minister Schuman ver klaarde, dat het voorstel der drie „Wes telijken" een veel breder basis had dan het Russische. Dean Acheson, de Ameri kaan, betoogde overigens, dat de toe stand, waarbij Duitsland door buiten landse mogendheden wordt geregeerd, met onbeperkt kan voortduren. Zaroe- bin, de Russische ambassadeur in Lon den, vertoeft thans eveneens te Parijs, op op de cnoferentie der „Grote Vier" besprekingen te voeren met de Russische minister van buitenl. zaken, Wisjinsky Tot op heden liggen de standpunten tus sen Oost en West nog even ver uiteen, als toen het hernieuwde contact te Parijs aanving en nooh te Londen, noch te Parijs of Washington is men bijster opti mistisch gestemd. Men verwacht, dat de conferentie, einde dezer week als de „kwestie-Berlijn" in verband met de spoorweg-staking ter sprake komt, het critieke punt zal bereiken. Er schijnen ten aanzien van de huidige Beriijnse crisis zoveel politieke kwesties in het ge ding te zijn, dat noch de Westelijke auto- .teiten. noch de Russen direct een op lossing weten. De Amerik plv, gouver neur. Honley, heeft trouwens openlijk verklaard, dat de communisten aanstuur den op de stillegging van het railver keer, teneinde de conferentie te Parijs te beïnvloeden. Op 2 Juni Benelux-ministers naar Brussel Ter bespreking van de Voor-Unie. Het op de Benelux-conferentie in Den Haag aangekondigde ministerieel qomité ter coördinatie van de handels politiek zal voor het eerst op 2 Juni Brussel bijeenkomen. Voor Neder land hebben hierin zitting de ministers Lieftinck.Van den Brink en Mansholt. O.i zullen de maatregelen worden besproken, welke getroffen moeten worden ter stelling van de Voor-Unie, welke op 1 vezenlijkt wordt. Trein AlkmaarAmsterdam reed met brandende wagon Gisteravond is, vermoedelijk door het vastlopen van een remvoering. een onder wagon gemonteerde motor in brand gevlogen van de trein, die om 1 Alkmaar naar Amsterdam was vertrok ken Dc reizigers vluchtten naar ander* agons, terwijl de trein doorreed. Het treinpersoneel trachtte met snelblussers te hulp te komen, fmaar ten slotte moest de Wormerveerse brandweer er aan te pas komen. De wagon werd uit het trein stel gerangeerd en na een oponthoud van ten kon de reis worden voort- OUBAAS VAN DE PADVINDERS BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD. De 68-j. oud-houtvester van de Ned. Heide Mij, M. de Koning te Arnhem, die ook „oubaas' 'was van de Ned. padvin ders, is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Prof. dr G. Houtzagers, hoog leraar te Wageningen, werd ernstig ge wond. De wagen, waarin beiden zaten, is tijdens een excursie tegen een boom ge reden. De heer de Koning schreef enkele boeken over natuurhistorische onderwer- EEN HERT OP SCHIERMONNIKOOG VERZEILD Op Schiermonnikoog heeft i hert waargenomen, dat er zich kennelijk niet erg thuis gevoelt. Het is een raadsel hoe het dier op het eiland verzeild is geraakt. Het Duitse Volkscongres voelt Parijse nattigheid Moskou Is zo vredelievend Bij de opening van the „Duitse Volks congres" te Berlijn, heeft de voorzitter Wilhelm Pieck verzocht, om goedkeuring de volgende twee Russische voorstel- viermogendiheden-bestiuur voor Duitsland tot in de verre toekomst, uit breiding der herstelbetalingen. De con ferentie te Parijs over de Duitse kwestie slechts een zwak lioht, dat het don kere uur verliohtte! De meeste sprekers prezen Rusland om zijnvredelievend heid en de spoorwegstaking van Berlijn 'er een „provocatie tot oorlog" Howley, de Amerikaanse commandant, het speciaal ontgelden. De 2000 gedelegeerden riepen in koor ..Stuur Howley naar huis toe". MAX REIMANN IS GEARRESTEERD De West-Duitse communistenleider, Max Reimann, is bij Paderborn in de Britse zone gearresteerd. Hij had te Ahlen de begrafenis bijgewoond van zyn broer Hans. die vorige week by een mijnramp om het leven kwam. Reimann te Dusseldorp opgesloten. Tot het hoge gezelschap, dat deel nam aan de openingsvlucht van de nieuwe luchtlijn A'damCuracao, via Montreal en Havanna, behoorde ook Z.K.H. Prins Bernhard, die door de Koningin en de twee oudste prinsessen op Schiphol uitgeleide werd gedaan. Enkele ogenblikken voor het afscheid Prins Bernhard naar Montreal vertrokken Openingsvlucht K.L.M.-lijn naar Canada ,Ik ga ook mee", zeide H.M. de Konin gin schertsend bU het vertrek van d« KLM-Constellation „Batavia", die gister middag op Schiphol startte voor dc openingsvlucht van de nieuwe lijn Am sterdamCuracao via Montreal en Havana. En daadwerkelijk stapte zij enkele mi nuten voor het vertrek met de prinsesjes Beatrix en Irene naast de Prins, die deze vlucht meemaakt, het vliegtuig in. Toen de piloot. Ph. A. van Rees, chef- Prinsesjes traden weer op voor Pro Juventute Ten bate van de Ver. „Pro Juventute" werd er Zaterdag in „Gooiland" te Hil- m een uitvoering gegeven en dc voorzitter van de Ver. verzocht het pu bliek „geen reactie te tonen als er heel bekende gezichten op het toneel of i zaal werden gezien. Niet ten onrechte, dit verzoek. Want op het toneel voerden de Prinsesjes Be en Irene, onder de pseudoniemen Marjetta v. d. Berg en Roswitha v. d. Bos, enkele dansjes uit en in de zaal zat Koningin Juliana, die had verzocht aan Haar aanwezigheid geen bijzondere aan dacht te besteden. De prinsesjes hadden succes. Prinses Margriet kon wegens lichte verkoudheid niet meedoen. De uitvoering werd gegeven door leerlingen in Gabrielle Destrée. GEEN WD-ERS IN BESTUUR VAN LIBERALE INTERNATIONALE De Liberale Internationale „Groep Nederland", in jaarvergadering te A'dam bijeen, besloot in haar bestuur geen WD-ers op te nemen en handhaafde haar standpunt om zich niet te verbinden met enige politieke partij. In verschil lende plaatsen des lands zullen plaatse lijke afdelingen worden opgericht. PERZISCHE PRINSESSEN BEZOCHTEN NOORDWIJK. De Prinsessen Chams en Fatemeh Pah- ivi, zusters van de vroegere Koningin in Egypte gescheiden vrouw van Koning Faroek en zusters van de Sjah Perzië, hebben gisteren met een klein gevolg een bezoek gebracht aan Noordwijk op doorreis naar Los Angelos. vlieger Noord van de Atlantische dienst, de motoren aansloeg, stonden de Konin gin en Haar beide dochters reeds weer op de begane grond. „Wij zijn gewend, dat Gij de Prins hier op Schiphol uitgeleide doet", zeide direc teur A. Plesman in het restaurant, kort voor de aanvang van de vlucht tot de Koningin, „doch ik neem aan, dat ditmaal Uw aanwezigheid speciaal het gevolg is van het grote belang, dat U in de ver binding CanadaNederland stelt". Zoals bekend is maakt de heer Plesman zelf ook de tocht mede. Het gezelschap werd o.a. uitgeleide gedaan door de Canadese ambassadeur A. Dupuy, die door ambtsbezigheden verhinderd was mee te gaan. Burgemeester d'Ailly heeft voor zijn ambtgenoot in Montreal een kristallen bokaal meegegeven met de A'damse wa penspreuk „Heldhaftig. vastberaden, barmhartig". De Prins zal niet naar Curasao door- liegen, doch korte tijd in Montreal ver toeven. Op 2 Juni a.s. wordt de „Batavia" reeds met Prins Bernhard op Schiphol terug verwacht. Het toestel werd gisteravond op Prest- wick door de burgemeester begroet. De vlucht over de oceaan naar Gander is zeer vlot verlopen. Sjanghai kostte regerings troepen 100.000 man Volgens berichten van A.P. uit Sjang hai, hebben het Hussische consulaat en het persbureau Tass hun werkzaamheden vrijwillig opgeschort. Men neemt aan. dat deze maatregel overeenkomt met het vertrek van de Sowjet-ambassade uit Nanking, enige weken geleden. De werk zaamheden zullen eerst worden hervat, wanneer er officiële diplomatieke betrek kingen tussen Moskou en de Chinese communisten worden aangegaan. „Van het volk en alléén voor het volk" zo luidt thans de leuze van de Chinese, communistische burgemeester van Sjang hai. En generaal Tsjen Yi, die de com mandant was der troepen, die aan de be zetting deelnamen, zetelt op het stadhuis. Hij is hoofd van de militaire controle commissie en heeft het bevel over het district Sjanghai. Belangrijk zyn de mo netaire maatregelen, beogende enige orde in de finantiële chaos te scheppen. Na 5 Juni zal de nationalistische yoean ongel dig zijn en worden vervangen door een nieuw muntstelsel. De koers van het nieuwe geld zal 100.000 nationalistische yoean voor een communistische zijn. Vol gens Reuter zouden meer dan 100.000 manschappen van de Chinese regerings troepen zijn gedood of gevangen geno men bij de strijd om Sjanghai. Ook Tsi- mo, 50 km ten Noorden van Tsingtao, viel nu in handen van de rode troepen. Vijftie ingenieurs vermoord in Bolivia De Boliviaanse regering heeft Vrijdag een aantal politici, leger-officieren en ar beidersleiders gearresteerd en naar Chili doen deporteren, omdat zij hadden sa mengezworen voor een algemene staking, als eerste stap in de richting van een burgeroorlog. Toen de mijnwerkers in de tinmijnen van het afgelegen Catavi-ge- bied dit nieuws vernamen, zetten zij 15 ingenieurs, w.o. zeven Amerikanen, als gijzelaars gevangen en eisten de terug keer der gedeporteerden. Toen deze eis niet werd ingewilligd, vermoordden zij de ingenieurs. KARDINAAL SUHARD OVERLEDEN Kardinaal Suhard, de aartsbisschop van Parijs, is vannacht overleden. Driehonderd doden bij opstand in Abessinië? Italiaanse dagbladen maakten melding van een opstand in Abessinië. als gevolg waarvan reeds 300 doden zouden zijn ge vallen. Het grootste deel der slachtoffers bij Addis Abeba gedood zijn. Reeds eerder zouden opstandelingen een sterke afdeling regeringstroepen, die als escorte diende voor de kroonprins, in een hin derlaag hebben gelokt Prins Asfaoe Oeossan werd echter niet gewond, daar hij niet in de koninklijke auto reed. In Londen, bij de Abessijnse ambassade, was nog niets over een opstand bekend. ENORME VERKEERSSTAGNATTE TE BERLIJN Door de, reeds tien dagen durende, spoorwegstaking in Berlijn, is het ver keer in de Russische zone volkomen vastgelopen, evenals dat tussen de Wes telijke zones en Berlijn. Een 500 goede rentreinen, waarvan 400 geladen met herstelgoederen, ziin gestrand. De Wes telijke politie houdt de stations in West- Berlijn bezet, maar de toestand vertoont geen wijziging. DOODSTRAF VOOR LEHNHOFF VAN HET SCHOLTENSHUIS. Het B. G. te Groningen heeft vanmor gen de 42-j. SS-Hauptsturmführer Robert Lehnhoff ter dood veroordeeld. Hij was der hoofdfiguren op het Scholtens- huis. het beruchte hoofdkwartier van de in Groningen. Hij werd door het Hof de personificatie van de Duitse terreur genoemd. Wassenaarse dames zaten 60 uur in angst op Alpengletscher Hadden geen ander voedsel dan wat suikerklontjes Reddingspatrouilles, bestaande uit po litiemannen en alpengidsen, in totaal dertig man sterk, hebben met speurhon den achtenveertig uur achtereen gezocht twee Nederlandse dames ,de onge- 50-jarige gezusters M. S. en A. C. Boonacker, uit Wassenaar. Zij hadden Donderdag hun op 1400 meter hoogte ge legen hotel in het Alpendistrict Cham- paix in Zuid-Zwitserland verlaten, om zoals ze zeiden, voor de lunch nog eer wandeling te maken. Zij werden terug gevonden aan de rand van de verrader lijke Dornygletscher. Op deze plaats, die DAT de R. v. C. concludeerde tot ver werping van het beroep van H. C. v. 't Hof uit Leiden, die van het A'damse B. G. 20 jaar had gekregefi als lid van 't Vrijw. Legioen Nederland. Uitspraak 25 Juni. DAT de Belgische Touringclub, afd. Mechelen, in Willemstad de in het Hol lands Diep in Mei '40 omgekomen Belgi sche soldaten heeft herdacht. DAT de motorrijder S. v. d. H. uit Amersfoort door een auto is doodgereden en zijn echtgenote ernstig werd gewond. DAT de Ned. Herv. Gem. van Laren (Gld.), waarvan kerk en pastorie tijdens de oorlog werden verwoest, door de clas sis Deventer is geadopteerd. DAT de commies bij het Kabinet der Koningin, D. v. Roessel, is bevorderd tot hoofdcommies. DAT op zyn verzoek eervol ontslag is verleend aan notaris A. O. Dammers te Soest. DAT volgens De Volkskrant de sinaas appelen 1 Juli van de bon gaan. DAT Koos Vorrink dezer dagen in Ny- köping (Den.) een voetbalwedstrijd tus sen V.O.C. en een Deense ploeg bij woonde. DAT C. Rosberger is benoemd tot vice- consul te Rosario de Santa Fe (Argen tinië). DAT de Limburgse kersenoogst door het droge en gure weer minder rijk zal zyn dan vorig jaar. DAT de leerlingen van de Zeevaart school te Delfzijl geen hulpactie zullen organiseren voor de met een zeilboot in Haarlem gestrande Denen, daar deschip- per een ex-SS-er bleek te zijn. DAT de ex-burgemeester van Zwijn- drecht, A Aeckerlin, van het Haagse B. G. 11 jaar (m.a.) heeft gekregen wegens Jodenarrestaties. DAT minister Spitzen en burgemeester d'Ailly Zaterdag de congressisten van de „Alliance Internationale du tourisme" in het Rijksmuseum te A'dam ontvingen. DAT de' 61-j. componiste Rosy Wert- heim te Amsterdam is overleden. DAT de te Hengelo in gebruik geno- ien 2>£ Kw hulpzender voor Twente, die met z'n 55 meter hoge antenne de pro gramma's van Hilversum II opnieuw uit zendt, inderdaad de storingen van het „Russische" Leipzig blijkt te hebben over wonnen. DAT wegens het royeren der commu nisten uit de Ned. Ver. v. ex-politieke ge vangenen de afd. Amsterdam zich heeft afgescheiden. DAT in Dordrecht 70 jaar oud is over leden de journalist F. F Frederiks, des tijds verbonden aan Vas Dias en het ANP DAT de oud-gouverneur van West- Java. C. A. Schnitzler te Wassenaar, op 63-j. leeftijd is overleden. DAT prof. mr dr S. van Brakel is afge treden als hoogleraar aan de Utrechtse Universiteit en ook de Bijz. Raad van Cassatie gaat verlaten. DAT de Kon. Rotterdamsche Lloyd over 1948 8 pet (7 pet) wil uitkeren. DAT volgens het oordeel van de Maas trichtse kantonrechter de nummerplaten de Citroëns en Volkswagens niet de Ned. voorschriften inzake afmeting voldoen. DAT de vermiste R'damse metaalslij- per Runge heelhuids is teruggevonden in Neder Hardinxveld. DAT de bouw van een nieuw station te Enschede is gegund aan N.V. Gewapend Betonbouw en Asphaltbedrijf v.h. Eb- binge, aldaar voor f 896.800. DAT een Enschedese sportdelegatie o. 1. v. burgemeester M. van Veen op het stadhuis te Stockholm werd ontvangen. DAT de zanger H. Aarts uit Waalwijk op 1 Juni gehuldigd wordt, daar hij dan jaar werkend lid is van de liedertafel Oefening en Vermaak aldaar. DAT in de stichting Moederheil te Gin- neken gedurende haar 25-j. bestaan ruim 10.000 ongehuwde moeders werden ver lost. Dat op de Tafelberg te Ermelo het her- zen buitencentrum van de Alg. Mij voor Jongeren is heropend en thans plaats biedt aan 40 meisjes en 40 jongens. DAT ir C. Staf. dir.-gen. van de Land bouw. Zaterdag in de vlakte van Caen (Fr.) de coloradokeverbestrijdmg met helicoptères en eendekkers bijwoonde. DAT Kapelle-Biezelinge .besloot een ieuw raadhuis te bouwen voor f 225.000. DAT het Luxemburgse Domkoor Zater dag met 50 zangers een concert in Maas tricht gaf. DAT de Amersfoortse pantsertroepen Zaterdag op hun tournée door Nederland Breda demonstraties hebben gegeven. DAT de schilderyen van Prinses Wil- helmina van 2 Juni2 Juli in het Prin- cessehof te Leeuwarden worden geëxpo seerd. DAT het Tweede Kamerlid v. d. Feltz minister In t Veld gevraagd heeft ook Middelburg en Ostburg extra toewijzin gen te geven voor de opbouw der stads kernen, indien zulks aan Nijmegen ge schiedt. DAT bij de opvoering van een open luchtspel in Terborg een deel van een tri bune instortte, waarbij 7 personen licht werden gewond. DAT de Ned. Ver. A.V.O. (Arbeid Onvolwaardigen) tot vice-voorz. en koos resp. het Tweede Kamerlid W. J. Andriessen en C. v. d. Lende en de ver. thans 45 afdelingen telt met 3221 leden. DAT een dronken jeepbestuurder te Groesbeek tegen een electrische transfor mator reed, waardoor er een vuurstraal het gebouwtje schoot en de plaats tien minuten van stroom was verstoken. DAT de 24-j. ongehuwde sleper B. Bek uit Sittard in de staatsmijn Emma onder ;n steenwagen is gedood. DAT Zaterdag de drie Britse torpedo- boten in R'dam zijn gearriveerd en daar tot Vrydag in de P-"-khaven liggen. DAT het nieuwe motorpassagiersschip Langkoeas tijdens een proefvaart aan de Kon. Rotterdamsche Lloyd is overgedra gen. DAT tot Donderdag in Doorn wordt ge houden het landelijk congres van de Alg. Ned. Pharmaceutische Studenten Ver.. over de functie van de apotheker wordt gesproken. zij, hoewel niert bijzonder goed ter been, na een stevige klimpartij van zes kilo meter hebben bereikt, hebben ze dris dagen en twee nachten doorgebracht, zonder drinken en met geen ander voed sel dan wat suikerklontjes. Toen de red dingsploeg haar bereikte, waren ze dan ook volkomen uitgeput In hun hotel zijn ze direct onder doktersbehandeling gekomen en thans zijn de beide dames weer opgewekt en alle gevaar schynt geweken. Zy waren niet gewond, doch één hun-ner had wat pijn aan haar voe ten, veroorzaakt door te lichte wandel- schoentjes- Waarschijnlijk zijn ze ver dwaald en gaan zitten wachten tot er iemand kwam. Donderdagmiddag, nadat de dames, dia geen regenjassen of parapluies bij zich hadden, waren uitgegaan, kwam er een eind aan het mooie weer. Het maakte plaats voor de hevigste slagregen, die Zwitserland dit jaar beleefde Mej. M. S. Boonacker exploiteert een rusthuis te Wassenaar. De beide dames waren de 17de Mei van Beatenburg by het Thü- nermeer naar Champaix gekomen en waren voornemens daar tot 6 Juni te blijven. H1ROHITO BLEEF EEN UUR ONDER DE GROND De keizer van Japan heeft een mijn ge ïnspecteerd. Hij bleef, gekleed in een mynwerkerspak. een uur onder de grond. WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met enkele ver spreid optredende buien Koude nacht met zwakke wind en in de vroege och tend op enkele plaatsen tijdelijk nevel of mist Morgen overdag meest matigs Zuid-Westelyk* wind met ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 31 Mei Zon op 4 27, onder 2048; Maan op 6.53. onder 0.05 uur. <4 Juni E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1