Jlieume gtihsthe (üburmil Gekibbel tussen „Oost" en „West" op de •iise conferentie Parijs Wist U VRIJDAG 27 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie TeL 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTENJ 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (Bjj contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticd Is gheöleoeti mgn bert ia Icgljenspott" Dertigste jaargang No 7824 IN GENT VALT DE REGEN... Zie paf,. 2 Wisjinsky wil er weer een debating club van maken De ParUse conferentie der „Grote Vier" vertoont het volgende beeld: De ver loofden „Oost" en „West" zijn, nadat het een tijdlang „af" is geweest, weer bij elkaar en vóór de hereniging had men de afspraak gemaakt, niet teveel meer over het verleden te praten, over de oorzaken, die tot de verwijdering hadden geleid. Maar de verloofden kunnen zich toch niet inhouden en het komt tot onbe heerste, nutteloze verwijten. Indachtig aan de vele, vroegere samenspraken tussen de „Grote Vier" moet men voorlopig wel concluderen: „l'histoire se-répète". En volgens Reuter hebben de vertegenwoordigers der vier mogendheden na afloop der conferentie verklaard, dat er geen vorderingen zijn gemaakt. Ja, er heerst in toenemende mate de indruk, dat een „viermogendheden-ver- drag" over de hervatting van de handel tussen Oost en West wellicht het meeste zal zün, dat tijdens de huidige bespre kingen bereikt zal worden. Dat is niet veel, maar dan toch iets. Zo heeft dan de ene verloofde, „Wisjinsky", als ver tegenwoordiger van „Oost" een einde loze, bitter gestemde aanval gedaan op „West", vanwege de toestanden in Duits land. „Kom maar eens bjj ons kyken, achter het IJzeren Gordijn, dat zijn eerst gezegende toestanden", maar Acheson, de Amerikaanse minister en diens Britse collega, Bevin, ofschoon gevoelig voor deze lyriek, dachten heimelijk „ik blijf liever thuis". En wat zei John Forster Dulles, de adviseur van de Amerikaanse delegatie: „Ons werd door de heer Wisjinsky een beeld opgehangen van het paradijs in het Oosten en van de hel in het Westen. En in dit verband werd er dan ook nog op gewezen, dat een groot aantal Duitsers de voorkeur schijnt te geven aan de hel boven het paradijs." Wisjinsky kwam met veel cijfermate riaal aandragen, pogende het betoog van Dean Acheson te weerleggen, dat in West-Duitsland op het gebied van het „herstel" toch veel was bereikt. Namens „West" verlangde de andere verloofde, nadere mededelingen over herstelbeta lingen en de werkzaamheid van Sowjet- trustmaatschappijen, die het economische leven in de Sowjet-zone van Duitsland beheersen. En vriend Bevin voelde veel voor contact met enige vluchtelingen uit de Russische zone, die zeker niet uit ap preciatie voor „Oost" de Westduitse zone binnenstromen. Het in het geding zijnde kernpunt is thans de economische poli tiek in de Sowjet-zone. Een Duitse economische politiek als eenheid, als samengaan tussen Oost en West, zou zonder afdoende gegeven „totalitair" onvruchtbaar zijn, als de Westelijke po litiek van kapitaal investeren evenwijdig zou lopen met de Russische van „uit mergelen", wapt daar komt de Sowjet- ais van herstelbetalingen uit de lopende productie op neer. Resumerende, de loofden hebben vruchteloos c se eenheid gesproken en tiële kibbelpartijtjes is de Duit deze infan- i nog geen Brits protest tegen Sow jet actie te Berlijn Militair treinverkeer tijdelijk gestaakt In een officiële, Britse verklaring wor den de Sowjet-autoriteiten er van be- sohuldigd, dat zij weloverwogen, de over eenkomst van New York over de op heffing der Berlijnse blokkade niet zijn nagekomen, aldus Reuter. De Russen voeren weer een politiek van obstructie an hebben zelfs nieuwe vervoersbeper- kingen ingevoerd. De Britse autoritei ten te Berlijn verklaren koorts, dat de Russen de hoeveelheid goederen, die uit West-Duitsland naar Berlijn worden ver voerd. met tweederden hebben vermin derd. Het Engelse en Amerikaanse mili taire treinverkeer naar en van Berlijn is tijdelijk gestaakt en 35 treinen tussen de Westelijke zones en Berlijn worden opgehouden. Mayhew heeft in het Lager huis verklaard, dat de Berlijnse spoor wegstaking volkomen wettig is. Kapitein zette 30 mensen over boord in volle zee De kapite.n van een schoener, die zich in de Middellandse Zee. op weg naar een Israëlische haven, bevond, zou, volgens berichten uit Haifa, dertig jonge Joodse passagiers met een geweer hebben ge dwongen. zich uit te kleden en over boord te springen. Zij hadden 1500 pond voor de reis moeten betalen De maritieme politie van Haifa heeft 23 personen opge pikt. Men vreest, da', de overigen ver dronken zijn. Marshall-hulp wordt niet verlaagd Het Amerik. Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel van de toewijzings commissie tot verlaging van he*, bedrag voor de Marshall-hulp met 15 pot onge daan gemaakt, door de periode te be korten, gedurende, welke het geld mag worden uitgegeven. Het bedrag van ruim 4.6 milliard dollars mag nu in 13% maand worden besteed, inplaats van in 15 maan den. Nederland ontving intussen weer een toewijzing van 58,000 dollars voor aankoop van chemische producten. ZEEPOST NAAR DE WEST. Met de op 3 Juni vertrekkende „Hecu ba" kan zeepost naar de Ned. Antillen worden verzonden. Brieven uiterlijk 1 Juni op de bus. KLM-machine vol autori teiten naar Canada De openingsvlucht van de nieuwe KLM- ijn op Cura$ao via Montreal en Havanna, lie Zondag a.s. begint, zal worden mee gemaakt, behalve door Prins Bernhard, ioor zijn adjudanten-majoor C. C. Geert- ;ema en kapt.-vlieger G. Sonderman, zijn secretaris mr J. Thomassen, voorts W. J. ~~ï*r Backer, dir.-gen. R.L.D., J. A. A. Hart- land, dir. Stichting Landverhuizing Ne derland, mevr. Le Sauvage, een in Cana da bekende radiospreekster; mrM. Rooy. hoofdred. N.R.C. en voorz. Fed. v. Ned Journalisten; F. Thors voor de Wereld omroep PCJ. drs H. Jonker van de AVRO; dr A. Plesman, pres.-dir. KLM. Bij 'n cocktailparty vóór het vertrek zul len minister Spitzen, kolonel Doucet van de Canadese ambassade, kapt. J. Heber Percy van de Britse ambassade en ande ren tegenwoordig zijn. haar verder gekomen. Dean Acheson heeft de voorwaai'den voor de economi sche eenheid, aldus concreet gesteld: le. De herstelbetalingen in de Oostelijke zone moeten worden opgeschort; 2e. Er moet overeenstemming worden bereikt de Russische activa in de Sowjet- Bevin zal vandaag een uitvoerige uiteenzetting geven inzake het Britse standpunt. Kan er in de toekomst nog van de Duitse melk worden afge roomd, zonder schade te berokkenen aan hetgeen in West-Duitsland bereikt is? De Duitse, adviserende commissie, die lar Parijs zal gaan om te antwoorden op mogelijke vragen van de „Grote Vier" over Duitsland, zal o.a. dr Adenauer, Jakob Kaiser en prof. Ernst Reuter tot leden tellen. Sommige waarnemers te Parijs zijn van mening, dat er recht streeks verband bestaat tussen de moei lijkheden, die door de Sowjets aan het verkeer naar Berlijn in de weg worden gelegd en de Parüse conferentie der mi nisters van Buitenlandse Zaken. Bereikt te Parijs niets, dan zou Berlijn op- w een „niemandsland" worden. Groot aantal valse v. Goghs De directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, jhr W. J. H. B. Sandberg, heeft zo meldt „Het Parool" bij de officier van Justitie te Amsterdam klacht ingediend naar aanleiding van groot aantal vervalsingen van schilde rijen en tekeningen van Vincent Gogh, die in de laatste tijd ter kennis de directie van het genoemde zijn gekomen. De vervalste werken zijn ten dele goeder trouw door onbekende amateurs gemaakt, ten dele echter met het be wuste doel,, voor echte Van Goghs door De klacht van jhr Sandberg heeft in het bijzonder betrekking op vier schilde rijen: een landschap, een „Slaapkamer van Vincent te Arles", en twee zelfpor tretten. Deze beide laatste zijn echt klaard, het ene door de Van Gogh-kenner Bremmer, die het onmiddellijk 100.000 waard schatte, en het andere door mr J. Baert de la Faille, die het inderdaad voor 100.000 in Amerika verkocht. Hij zou het zelf in een particuliere verzameling, die hij niet nader wilde aanduiden, ge vonden hebben. De deskundigen M. M. van Dantzig, ir V. W. van Gogh en H. L. C. Jaffé delen de mening van jhr Sand berg, dat deze schilderijen vals zijn. DR DE KAT ANGELINO ADVISEUR VAN DE HEER LOVINK? Naar het A.N.P. verneemt is dr A. de Kat Angelino, oud-directeur van onder wijs te Batavia en lid van de geallieerde nissie voor het Verre Oosten, door de heer Lovink uitgenodigd om als zijn adviseur op te treden. Dr de Kat Ange lino zal dezer dagen van New York naar Nederland vertrekken om over deze uit nodiging besprekingen te. voeren. Het is nog niet bekend of hij de benoeming aanneemt. GENERAAL JCRULS: Generaal Spoor niet te evenaren ijver en doorzettingsvermogen Vervulde een bijna onmogelijke taak met onvoldoende middelen 111 (Van een onzer verslaggevers) In een onderhoud met de Nieuwe eidsche Courant wijdde gene- al mr H. J- Kruis de volgende woor- :n aan generaal Spoor: Allereerst ben ik van mening, dat generaal Spoor een jnilitair van uitzon derlijk groot formaat is geweest- Een man me', een groot organisatie- talen-; en bepaaldelijk niet te evenaren ijver en doorzettingsvermogen, met i sterk ontwikkeld verantwoordelijk heidsbesef. n man met een open oog voor het .ve en voor de toekomstige ontwik kelingen. Iemand, die zich niet tot het zuiver militaire vak beperkte, maar met een e visie op het gehele maatschappe lijke en economische leven en de poli tieke ontwikkeling. Hij was ook zeer be iezen. Wat verder ook niet vergeten mag worden, is dat hij kunstenaar was, al thans een artistiek voelend mens. Van de academietijd herinner ik me hem voornamelijk met zijn viool, die hij, als ik het goed heb, ook in alle over- itige drukte is blijven bespelen. Wat arts zeer markant is als uitvloeisel van zijn sterk gevoel van verantwoordelijk heid, is dat hij in sterke mate mede leefde met zijn soldaten. Hij trachtte zich hun problemen te verplaatsen en voorzover zijn zwaar bezette tijd het toeliet, hen nog zo veel mogelijk te be zoeken. Als ik critiek wilde hebben, zou ik zeggen, dat hij te veel zelf wilde doen Republiek half Juni weer de baas in Djokja? Aneta meldt uit Batavia, dat blijkens door de UNCI geplubiceerde rapporten over de Nederlands-republikeinse be sprekingen de terugkeer der republiek te Djokja midden-Juni kan worden ver wacht Het tijdstip is afhankelijk van de duur van het transport der vluchtelingen vervolgens van de terugtrekking der Nederlandse troepen. Voorts is overeengekomen, dat beide par tijen een bevel krijgen om elke gewapen de botsing te voorkomen en sabotage en vernieling te staken, terwijl op een later datum de algehele wapenstilstand zal worden afgekondigd. De Nederlanders zullen de republikeinen 48 uren van te- n waarschuwen, wanneer zij Djokja ontruimen, opdat de republikeinen de .dentie snel kunnen bezetten. De mili taire waarnemers van de UNCI zullen medewerken om incidenten te voorko men. Aan alle Nederlandse en republi keinse commandanten wordt verboden, rechtstreeks contact te zoeken. Dit mag alleen geschieden door tussenkomst van de militaire waarnemers of een der com missies. De nakoming van al die bepa lingen zal door de waarnemers worden gecontroleerd. Overeenstemming is ver kregen over de voorziening van materiaal en uniformen van de republikeinse poli tie. Over de bewapening zijn moeilijk heden gerezen. Voor de overneming der openbare diensten zal het personeel met elkaar in contact treden en een lijst aan leggen van de onmiddellijk nodige goe deren. T.a v. de spoorwegen en de PTT bestaat dit contact reeds. Telefoonver bindingen zijn reeds aangelegd tussen Djokja en Semarang en Batavia. De KLM zal het vliegveld Magoewo geregeld aan doen als de veiligheid van de passagiers is verzekerd. Over republikeinse lucht- verbindingen met het buitenland bestaat nog geen overeenstemming. Overeenstem ming is verkregen over de voorziening met olie. benzine, textiel en gezouten terwijl over rijst, suiker en medische tikelen besprekingen worden gevoerd. De afrekening geschiedt pas nadat de V.S. van Indonesië zullen zijn gevormd. Hemelvaart zal voortaan in Honga rije niet meer als officiële feestdag wor den beschouwd. zich onvoldoende ontzag met het be kende gevolg. j was een man, die bovendien voor taak stond, die grensde aan het on mogelijke, met onvoldoende middelen en aanvankelijk met onvoldoende geoefen de troepen een militaire taak te vervul len onder politiek zware omstandig heden. Aldus generaal Kruis. Dezer dagen nam de expert bij de Scheepvaartinspectie, de heer Alb. van der Windt, afscheid ten kantore van de inspecteur-generaal van de Scheepvaart in Den Haag. De heer P. C. van 't Hooff, insp.-gen. van de Scheepvaart, reikte de heer Van der Windt het riddersteken in de Orde van Oranje Nassau uit. ZO WAS GEN. SPOOR Een groep militairen ging te R'dam scheep voor Indonesië. Alles was ge reed tot vertrek van de boot. Een meisje, blijkbaar niet wetende dat de hekken reeds gesloten waren, wilde nog een pakje meegeven aan haar ver loofde. Te laat. Maar, een vrouw is vindingrijk Een naderende auto moest even wachten tot de hekken geopend werden. In die auto zaten een paar of ficieren. Het meisje tikte tegen een ruit. De deur ging open. En zij vroeg het pakje mee te nemen voor haar ver loofde. „Natuurlijk" was het antwoord. En de auto reed verder door de inmid dels geopende hekken. Enige tijd later heeft het meisje een brief, van haar verloofde ontvangen waarin de jongeman opgetogen schreef het pakje te hebben ontvangen, dat hem door Generaal Spoor persoon lijk was overhandigd. Zo was Generaal Spoor. Ondankst het vele werk dat hem geheel in be slag namen, trouw zijn, ook in het schijnbaar kleine, wat voor een ander van geweldige betekenis kan zijn. Een lichtend voorbeeld tot lering D-trein uit Parijs bij Lisse ontspoord Treinverkeer werd geheel gestremd. Om omstreeks 11 uur is hedenmorgen bij het station Lisse, op hét baanvak LeidenHaarlem de achterste lege ba gagewagen van de D-trein uit Parijs, die .50 uur uit Roosendaal was vertrok- en om 10.20 uur Den Haag had ver laten op weg naar Amsterdam, in volle vaart uit de rails gelopen. Het baanvak werd dientengevolge geheel versperd, persoonlijke ongelukken deden zich Er wordt onderzocht, of het mogelijk de treinen tot dè plaats van het on geluk te laten lopen, zodat de reizigers alleen maar behoeven over te stappen. Gehoopt wordt, dat de versperrng in de loop van de dag zal kunnen worden op geheven. Trein uit Bandoeng beschoten: twee gewonden Aneta seint uit Bandoeng, dat de laat ste trein van Banpoeng naar Tjibatoe Maandagavond bij Leles beschoten is Een bagagerijtuig werd door kogels door zeefd. Een Indonesische conducteur er Indonesische reiziger werden in d« benen getroffen. Zij zijn naar het zieken huis in Garoet vervoerd. Er was een rode vlag op de lijn geplaatst, doch de machi nist reed door. Dinsdag zijn alle treinen op één na op hetzelfde traject beschoten. Ofschoon een passagierstrein 20 treffers kreeg is niemand gedeerd. (Bij Leles passeert de spoorweg een ruw en berg achtig terrein. De bevolking van Leles u< vanouds berucht en had een belangrijk aandeel in de woelingen van 1926. Red.). Canada is een beminnelijk schuldeiser Door f 40 millioen wordt een streek gehaald Blijkens een aan de Staten-Generaal aangeboden briefwisseling hebben de vorig jaar met Canada gevoerde bespre kingen geleid tot een overeenkomst de betaling van de hulpverlening de Nederlandse bevolking. Bij de bevrijding heeft Nederland nl. voor 280 millioen dollar, vooral aan kleding en voedsel ontvangen. Amerika's aandeel hierin, groot 62 procent, werd indertijd kwijtgescholden, Engeland gaf een flinke reductie en uitstel en ook Canada treft milde regeling voor zijn aandeel van 5 procent. Ingaande 31 December 1952 zal Nederland in tien jaarlijkse termij- rentevrij 5.7 millioen dollar betalen, terwijl 2.3 min. dollar in guldens ter be schikking van de Canadese regering komt voor culturele doeleinden Dooi de f 40 millioen guldenstegoeden der Ca nadese regering, voortspruitende uit de aanwezigheid van de Canadese troepen in ons land, wordt een streep gehaald Dertien jaar zonder nieuive Ballon van Haagse Ballonclub schoot onbemand de lucht in Luchtvaartdag met hindernissen in Goffertstadioon te Nijmegen Gistermiddag is de luchtballon „Henry Dunant" van de Haagse Ballonclub, welke tüdens het luchtvaartfeest in het Goffertstadion te Nijmegen zou opstijgen, plot seling los geslagen en zonder bemanning de lucht in geschoten. De ballon verdween ogenblikkelijk in Noordelijke richting op een hoogte van ongeveer 1000 meter en was weldra bo ven de wolken verdwenen. De gevluchte ballon is later op een weiland in de omgeving van Ootmarsum teruggevonden. Volgens de balloncommandant, de heer Boesman, moet een winddruk van boven de ballon op een gegeven moment wat ingedrukt hebben, waardoor dus de zij kanten uitzetten. Door de vele regen, die was gevallen, was het net uitermate vochtig geworden. Het kon niet mee geven en scheurde. De ballon heeft zich vrijgemaakt met het ventiel naar be neden. Hierdoor stak de vulslurf naar boven en liep de ballon reeds direct na de ontijdige start leeg. Hieraan is het dan ook te danken, dat het kostbare lucht vaartuig (pl.m. 10.000) nog op Neder lands grondgebied is kunnen landen. De ballon was ongeveer voor ?i met waterstofgas gevuld, toen hij er vandoor ging. De talrijke verkenners o.l.v. de heer Dijkstra uit Den Haag, die bij de vulling behulpzaam waren, konden het, balsturige gevaarte onmogelijk houden. Het schijnt in de geschiedenis van de Nederlandse ballonvaart nog niet eerder •oorgekomen te zijn, dat een onbeman de ballon lossloeg. Intussen deed zich op het luchtvaart feest in de Keizerstad nog een ander in cident voor. Bij een demonstratie met een klein motorvliegtuigje liet de En- Oorlogsschade deze zomer niet meer in de Kamer? Naar alle waarschijnlijkheid zal de Tweede Kamer voor zijn in Juli op zo merreces gaat, nog de werkloosheids verzekering, de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en het wetsontwerp op de ondernemingsraden behandelen. Het is echter twijfelachtig of ook het w< ontwerp betreffende de oorlogsschade nog afgedaan kan worden, hoewel minis ter Lieftinck zulks gaarne zou zien. icomngen In het Brabantse plaatsje Nieuw Vos- •meer doet men het kalm aan met de Dr Bunche, de wnd bemiddelaar der 'oningbouw. Het laatst werden daar in|V.N. voor Palestina, heeft een aanbod )36 twee nieuwe woningen gebouwd. Ivan president Truman om Amerik. onder- Thans worden maar weer eens een paar j minister van Buitenl. Zaken te worden, we percelen op stapel gezet. DAT in het ere-comité van de tentoon stelling „Gouden Handen" te Ede o.m. zitting hebben genomen Prins Bernhard. de ministers Joekes en Rutten, ir F. Q. den Hollander <N.S>, Khrel Lotsy (K. N. B.), L. Neher (P.T.T.) en baron Tuyll Serooskerken (N.R.K.). DAT het Drents Genootschap op 13 Juli i de dan gerestaureerde Ned. Herv. kerk te Vries een landdag houdt. DAT de peulvruchtenstudiecombinatie op .6 en 17 Juni te Wageningen een int. con- ;res houdt t.g.v. haar 10-j. bestaan. DAT de torpedobootjager Van Kinsber- jen te Oslo is aangekomen en de gemeen teraad voor ontspanning der 46 adelbor sten zorgt. DAT Dinsdag in Oldebroek 35 artille- e-officieren worden beëdigd, die als eersten van het reserve-personeel naar het beroepskorps overgaan. DAT de dir.-gen. der IATA (Int. Aviatic Transport Association) Sir William Hildred, Woensdag in Den Haag bespre kingen voerde met dr Plesman over de in Sept. aldaar te houden alg. vergadering. DAT na Utrecht en Wateringen ook Apeldoorn een „burgerdag" (18 Juni) gaat houden, waarop aan de 23-jarigen een oorkonde zal worden uitgereikt. DAT de Delftse aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" het dividend op 6 pet (onv.) vaststelde en G. J. te Slegte tot mededirecteur benoemde. DAT de R'damse politie opsporing ver zoekt van de 29-j. metaalslijper Hendrik Runge uit de Beverstraat 97a aldaar, een zenuwpatiënt, die sinds Maandag niet in zjjn woning is teruggekeerd. DAT de bovenkoepel (120.000 kg) van de „Peperbus" te Bergen op Zoom 8 maan den wordt opgevijzeld, in welke tijd de onderbouw van de toren geheel wordt gerestaureerd. DAT burgemeester d'Ailly in het Sted. Museum te A dam een tentoonstelling van Poolse chr. volkskunst opende, in tegen woordigheid van de Russische ambassa deur en de Poolse en de Oostenrijkse ge- DAT met behulp van de electrische zandzuiger uit Sliedrecht thans het plan- Zuid van Den Bosch bouwrijp wordt ge maakt, waarbij in 1% jaar ruim 3 millioen m3 zand moet worden verplaatst. DAT B. en W. van A'dam f 50.000 cre- diet vragen voor het aanschaffen van een electronen-microscoop t.b.v. de gem. uni versiteit. DAT oud-gevangenen uit de kampen Neuengamme, Sandbostel en Bremerfarge op 2 Juli in Amersfoort een reünie wil len houden (corr.-adres A. v. Buschbach, Wierdensestraat 61, Almelo). DAT de Prot. Gem. Zangvereniging te Groanlo van 17-19 Juni een nationaal zangconcours houdt. DAT t.g.v. het 100-jarig bestaan van de Ver. tot verpleging van zieken te Nij megen het Wilhelmina Ziekenhuis aldaar o.l.v. de Delftse architect Granpré Molière wordt uitgebreid. DAT in September in het Goffert-park te Nijmegen een standbeeld wordt ont huld voor de gevallen Nijmeegse sport- DAT voor de Leeuwarder rechtbank f 150 boete en 3 mnd. voorw. is geëist te gen de 48-j. huisknecht M. de J. van het Harlinger ziekenhuis, die in plaats van water aether had gehaald, waardoor zus ter Kolkman aan brandwonden bezweek. DAT in Wageningen een tentoonstelling is geopend, welke een beeld geeft van de resultaten van Ned. kwekersarbeid. DAT de Zaandamse raad bijna f 2 mil lioen voteerde voor uitbreiding van het electriciteitsbedrijf. DAT ir J. H. M. v. Stuivenberg uit Res teren Maandag van 19.45-19.55 uur een radiopraatje houdt over boomgaardpro blemen in de Betuwe. DAT Woensdag het 50-jarig bestaan van het 2600 ha grote landgoed van de Levensverz. Mij Utrecht, liggende langs de Ned.-Belgische grens bij Esbeek (NB), feestelijk is herdacht. DAT de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, te Utrecht bijeen, een ge neeskundige verklaring verplicht stelde voor het deelnemen aan wedstrijden. DAT in 1953 te Kerkrade een int. mijn monument wordt opgericht, daar de Do- maniale mijn, de oudste mijn van West- Europa, dan 840 jaar in bedrijf is. DAT gisteren bij de speedway-races in Geleen de renner Roestenburg in het pu bliek terecht kwam, waarbij drie perso nen ernstig werden gewond, terwijl de renners er zelf met een vleeswond aan de knie afkwam. DAT een oud gebruik in Hengelo, de uitdeling van brood aan de „Mulders- flüite" gisteren in ere is hersteld en 79 broden met een totaal gewicht van 2000 pond aan de diaconieën ter verdeling kon den worden uitgereikt. DAT op de tentoonstelling „Gouden Handen" te Ede ook televisie-apparaten worden geplaatst, waarvoor een speciale zender wordt gebouwd en een amateur radiozender contact zal zoeken met de ex peditie naar Noach's ark. DAT dr D. den Hoed uit R'dam op weg naar Arnhem een auto-ongeluk kreeg, maar niettemin zijn rede. die hij voor het chirurgencongres aldaar zou houden, uit sprak. hoevjpl hij op een stoel moest wor den binnengedragen. DAT minister In "t Veld. naar hij het gelsman H. White, het toestel over een marcherend muziekcorps scheren. Het kwam daarbij tegen de „hoempa" van de laatste blazer. Deze tuimelde van schrik op de grond, maar was gelukkig niet gewond. Wel had het instrument een lelijke deuk gekregen en het vlieg tuigmodel werd geheel vernield. Nog een ballon op drift Ook een Belgische ballon met 15 m. doorsnee, vermoedelijk afkomstig uit Brussel, is zonder bemanning de lucht ingegaan. Het kwam gisteren bij Grave in Escharen terecht. Het gevaarte is zonder touwwerk of jnand op reis ge gaan. DEMOBILISATIE MARINE OFFICIEREN. Reserve'officieren van de zeedienst der Kon. Marine, die vóór 1 Januari 1945 in werkelijke dienst opkwamen, zullen op verzoek nog dit jaar kunnen worden ge demobiliseerd. Reeds weken is men bezig met be hulp van springstof de voormalige Duitse bunkers op de kop van de Zuiderpier in IJmuiden op te rui men. Daar gaat weer een brokje... Nieuwe candidaatstelling in Capelle a/d Ussel (Van onze Parlementsredacteur Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het beroep van W. Schouten tegen de geldigverklaring van voor de gemeen teraadsverkiezingen ingediende candida- tenlijsten in Capelle aan de IJssel gegrond verklaard. Zij hebben de lijsten, die niet persoonlijk door de burgemeester als voorzitter van het hoofdstembureau in ontvangst zijn genomen, alsnog ongeldig verklaard. Het resultaat hiervan is. dat alleen als geldige candidatenlijst is over gebleven die van de Staatkundige Gere formeerde Partij- Hierop komen voor de 13 raadszetels echter slechts 12 candidaten voor. zodat door het gemeentebestuur van Capelle a.d. IJssel een nieuwe datum voor nieuwe candidaatstelling moet wor den vastgesteld. Gedeputeerde Staten zijn niet ingegaan op de vraag, of niet de gehele candidaat stelling nietig behoorde te worden ver- klaard. In het onderhavige geval ii dit wel een theoretische vraag, maar toch is het curieus, dat bij de gevallen beslissing, wanneer de SGP-lijst 13 of meer namen had bevat, de Capelle-se raad voor de eerstvolgende jaren zou hebben moeten bestaan uit uitsluitend SGP-mensen en wel zonder dat er nog een stemming no dig zou zijn. Stoffelijk overschot generaal Spoor op Koningsplein opgebaard Duizenden eerden hem door er langs te defileren Langs de katafalk, waarop de overleden legercommandant, generaal Spoor, in een gesloten kist in het sterfhuis op het Koningsplein lag opgebaard, passeerden hedenmorgen lange ryen van mensen, die een laatste groet kwamen brengen, o.w. vele autoriteiten, leden van de voorlopige Federale Regering, staatslieden der deelstaten en particulieren van alle standen en landaarden. De chappelle ardente was sober met bloemen versierd, afkomstig van de Regering, dr Beel, familieleden en vrienden. Dagorder dr Beel Dr Beel heeft Woensdagmiddag de voorlopige Federale Regering bijeenge roepen en haar in kennis gesteld van het overlijden van generaal Spoor. Voorts heeft dr Beel, als opperbevel hebber van land- en zeemacht in Indo nesië, zich met een dagorder tot de troepen gericht, waarin hij generaal Spoor noemde: „Een aanvoerder van grote allure, wiens rijke geestesgaven en diepgevoeld plichtbesef ieders bewon dering afdwongen." „Schier ontembaar was zijn werk kracht, rusteloos zijn ijver en grenzeloos zyn toewijding." „Bij dit alles is hij u tot een beeld geweest en gij weet, dat niets hem te veel was, als het zijn Jon gens" gold. Op de meest kritieke ogen blikken was hij dan ook bij u. Naar menselijke berekening Is hij te jong ge storven. doch de waarde van zijn leven vindt niet haar uitdrukking in het aan tal jaren, maar naar de mate waarin hij de hem geschonken talenten heeft weten te benutten. Gij weet, hoezeer generaal Spoor daarmede heeft gewoe kerd tot in de laatste dagen van zijn leven," aldus dr Beel. De officieren, onder-officieren en man schappen van het K.N.I.L. in Nederland hebben de waarnemend legercomman dant hun deelneming betuigd met het smartelijk verlies van generaal Spoor: Generaal mr H. J. Kruis heeft hem even- Landelijke actie ageert tegen repatriëringsschema Organisatie V.O.M.O than« defln'tlef gevormd. Het onlangs te Arnhem gevormde lan delijke comité voor een versnelde demo bilisatie van de militairen in Indonesië heeft thans als naam gekozen: Voor onze militairen overzee V.O.M.O.) Er werd een permanent hoofdbestuur gevormd, bestaande uit de heren Hartog te Bunschoten (voorz). Verbrugge, Den Haag (2e voorz.) B- Greep, Arnhem (secr.). Wijnmalen, Sliedrecht (penn.), Eldik, Arnhem en Grevink, Hengelo. - - - In een telegram aan minister Drees Kamerlid Haken (CPNI mededeelde, met W(ird de dlcpe teleurstelling uitgespro- ken over het thans vastgestelde repa- eens telegrafisch deelneming betuigd, net het heengaan van generaal Spoor, ,die onder de zwaarst denkbare omstan digheden op voorbeeldige wyze zijn plicht heeft vervuld in het belang van het vaderland en het leger." Zaterdag de begrafenis? Aneta seint uit Batavia, dat de be grafenis van generaal Spoor is vastge steld op Zaterdagochtend 10 uur op net ereveld Menteng Poelo te Batavia. ..et tijdstip is echter nog afhankelijk van oe aankomst van mevrouw Spoor, die lie den met het K.L.M.-vliegtuig te Bataia verwacht wordt Zelfbewoning niei verzrk d voor huizenkopers Uitgezonderd bij nieuwbouw Minister van Maarseveen heefi thans aan de gemeentebesturen bericht dat slechts dan aan kopers van vrijkomende woningen voorkeur van bewoning m.g worden verleend, wanneer er sprake .s van gelijke of nagenoeg gelijke be n- gen van de nieuwe eigenaar en andere woningzoekenden. Het loutere feil n de eigendom zal dus geen doors! ;e- vende factor meer zijn. Dit ronds?', ij- ven is een gevolg van de onlangs coor het Tweede Kamerlid Ten Hagen (Arb.) gestelde vragen, die er op wees, dat door woningzoekenden exorbitant hoge prijzen voor woningen werden ge geven om op deze wijze in het bezi' van een woning te komen. Nieuw-bouw valt niet onder de maatregel. BRITSE /.ONE BINNENKORT OPEN VOOR TOERISTEN. De Britse zone van Duitsland zal spoe dig voor het toerisme worden openee- steld, waarschijnlijk in het eind van Juni. Verwacht wordt dat de Franse en Amer. zones dan weldra zullen volgen. tijd niet boven 48 uur per week komt. DAT de alg. apothekersassistentenbond, te Utrecht bijeen, in een motie protes teerde tegen verlaging van de zieken fondspremie. zolang de salarissen der as sistenten niet redelijk verhoogd zijn. PAUS ROEPT 1950 TOT HEILIG JAAR UIT. Paus Pius XII heeft gisteren 1950 tot heilig jaar uitgeroepen, dat op 24 De cember 1949 zal ingaan en op 24 Decem ber 1950 zal eindigen. WEERBERICHT Opnieuw enige regen Tot morgenavond ve. .vacht De B It: Overwegend zwaar bewolkt nv.-i meeste plaatsen en:ge rcg.n Matig t krachtige wind tussen Zuid en West A n- houdend vrij koud voor de tyd van het jaar (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag 28 Mei: zon op 4.30. onde* 20.45; maan op 4.17, onder 22.06 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1