Jlieuiue CciJtsrfic (fiimranl Wisjinsky rijdt op liet stokpaardje der Duitse eenheid Wist U WOEftSDAG 25 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7823 HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W, J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tantuasMcf! fs gfiebfeoen myn bert la tcgfjenspocf" Wanneer komen onze jongens terug Zie pag. 4 De Grote Vier' te Parijs Westelijken beschikken over waterdichte paraplu's bij politieke hagelbuitjes De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, die thans in het „Palais rose" te Pary's met de drie Westelijke collega's, over het Duitse vraagstuk confe reert, besteedt zijn vrije tijd nuttig. Hy neemt namelyk taalles bij zyn Franse Confrère Schuman cn deze heeft hem gewezen op een oude, bekende Franse uitdrukking: „revenons nos moutons". Is het wonder, dat de Rus is teruggekeerd tot oude, geliefde onderwerpen en stokpaardjes, die overigens geen gunstig onthaal vonden. Wisjinsky eiste terugkeer naar de overeenkomst van Potsdam, herstel van de „Viermogendhedencontróleraad" over Duitsland, alsmede van de „Viermogend- heden-Kommandantura" te Berlijn. Er moest één centrale Duitse regering ko men, teneinde de economische en poli tieke eenheid van Duitsland te bewerk stelligen. Er moest weer één Berlynse gemeenteraad zijn. En, wat zeer merk waardig was, invloed van de sowjet- regering op de controle over de Roer- Industrie. Wisjinsky wist natuurlijk van te voren, dat van dit alles niets kon komen en in zoverre was dit doelloos gepraat weer een staaltje van het be- Eroefde Russische „negativisme", maar et verschil met vroegere gelegenheden was dan, dat de conferentie gekenmerkt bleef door een rustige, beheerst-vrien- delyke, in leder geval4 geen vijandige Dean Acheson, de Amerikaan, verwierp echter het beroep van de Rus, om terug te keren tot de toestand in Duitsland, zoals die was bij het sluiten van de over eenkomst van Potsdam en deed een flin- Negende doden-transport uit Duitsland aangekomen Gisteren is het negende transport met stoffelijke resten van in Duitsland omge komen Nederlanders in Amersfoort ge arriveerd. Thans betrof het 90 landge noten, die in Oost-Duitsland het leven .lieten. Bij dit transport bevonden zich de stoffelijke overschotten van gen.-maj. M. Carstens, lt -kol. J. A. W. Snoek, rit meester A. C. Elan'd, kapt. W. Schuiling, le It. H. R. Derks. 2e It. G. A. Verbrug- gen en de soldaten J- H. Jansen en W. Dijkhuizen, die in het kamp Neu-Bran- denburg omkwamen. Zij zullen zo spoedig mogelijk worden herbegraven op een door de familie te bepalen plaats of op_ liet ere-kerkhof ie Loenen op de Veluwe. TWEEDE KAMER DINSDAG OM 1 UUR BIJEEN. De Tweede Kamer zal a.s. Dinsdag middag om 1 uur bijeenkomen ter be handeling van 18 wetsontwerpen, o.a. wijziging van de Visserijwet en de Post- Wet. Ook wordt een derde commies griffier benoemd. Infiltreren Russen de Britse ambassade? Het Russische departement van Bui tenlandse Zaken en de Britse ambassade te Moskou hebben memoranda uitgewis seld over beweerd onjuist optreden van de Sowjet-autoriteiten tegenover em- ployé's van de Brise ambassade. Van Britse zijde werd nl. verklaard, dat voor al Russen, die in Engelse dienst zijn, door de Sowjets beïnvloed worden Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgend! verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 10 Mei: Sold. M. Luns hof, uit Voorburg. Gesneuveld 11 Mei huzaar le kl. G. A. Hamel, uit Rot terdam. Gesneuveld 12 Mei: huzaar le kl. J. C. van Hensbergen, uit De Bilt. Sold. H. J. Hunnego, uit Delft. Sold, le kl. H. Mannes, uit Apeldoorn. Sold. S. J. Laven, uit Kerkrade. Serg. J. M. J. Nieuwenhuis, uit 's-Graven- hage. Sold. J. W. Scheffer, uit Leiden. Sold. P. M. H. Schmitz, uit Roermond. Sold, le kl. C. M. S. Witjes, uit Ny- megen. Gesneuveld 13 Mei: Sold. J. H. Wieringa, uit Enschede. Koninklijk Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 11 Mei: Sergt. majoor instr. cav. A. Horrocks, uit Indonesië. Gesneuveld 18 Mei: Sold. 2e kl. L. J. Kasek, uit Indonesië. Serg. inf. G. A. H. van Hutten, uit Arnhem. ke scheut water bjj de Russische wodka: geen „viermogendheden-contröle". Het zou ook absurd geweest zyn, om hetgeen de „Westelijken" thans in West-Duits- land bereikt hebben, maar weer prijs te geven. Het beeld was juist: Dit Sowjet-voor- stel „terug naar de overeenkomst van Potsdam" vergeleek hy met de toestand van een patiënt, die na algehele ver lamming weer lopen kan en nu het ge bruik van zyn ledematen maar weer zou moeten opgeven. Objectief beschouwd, kan men zich wel voorstellen, dat Mos kou het als een politiek échec beschouwt, een democratische Westduitse rege ring, gevormd is, een bezettings-statuut werd vastgesteld en het Roergebied on der controle staat van de „Westelijken", annex de Benelux. Het bestaan van deze zes-mogendheden-overeenkomst over de Roer, houdt overigens in, dat zonder de goedkeuring der Benelux-landen, door de drie Westelijke mogendheden, dus Amerika, Engeland en Frankrijk, geen veranderingen in het Roer-statuut kun nen worden aangebracht. De Benelux- landen als „stille vennoten" kunhen dus maar niet zonder meer worden ge negeerd. Wisjinsky wenste voorts het instellen »n een raad van Duitse deelstaten met economische en bestuursfuncties, die de hoogste bevoegdheden in Duitsland zou bekleden en ondergeschikt zijn aan de geallieerde cóntróle-raad, die practisch sinds de „crisis van Berly'n" niet meer Robert Schuman heeft gepoogd de Rus te doen inzien, dat deze zijn Franse taal les al te goed had toegepast. Maar persoonlijk voelde de Fransman niets voor het „revenons a nos moutons", al thans voor wat de terugkeer betreft tot de oude fouten, want dan zou alles, wat Levensgevaarlijk Reichswald wordt gecultiveerd Het vuur heeft onlangs weer een groot deel van het Reichswald vernield. Ver moedelijk is de brand niet ontstaan door sabotage, doch doordat fosforgranaten, die met grote hoeveelheden in het woud ver borgen liggen, door de zonnewarmte tot ontbranding zijn gekomen. Duitse auto riteiten zijn er van overtuigd, zo meldt „De Tijd", dat het Reichswald tot een ondergang is gedoemd en hebben beslo ten een gedeelte er van te ontginnen en daar nieuwe nederzettingen te stichten. Men hoopt aldus de overbevolkte Duitse gebieden te kunnen ontlasten. Reeds is 1600 morgen bosgrond gecultiveerd en 50 van de nieuwe kolonisten, die zijn geves tigd in noodwoningen, werken aan het zuiveren van de ontgonnen grond. De grond is echter nog zo goed als dood en moet eerst bewerkt worden met* kunst mest. Het is de bedoeling deze kolonie tot morgen uit te breiden. Maar het aan tal gegadigden is veel groter. Deze men sen komen uit Oost-Duitsland en zijn qua levensstandaard weinig luxe ge- AÜDITEUR-MILITAIR NIET TEVRE DEN MET STRAF VOOR OPRUIERS De auditeur-militiar bij de Krijgsraad in Den Bosch heeft beroep aangetekend tegen het vonnis, waarbij E. Mol e Langedijk wegens het verspreiden communistische lectuur tot 8 maanden gveangenisstraf werden veroordeeld- Het verhoor van de communist Ger- hardt Eisler inzake zijn uitwijzing uit Engeland is gisteren tot Vrijdag uitge steld op.verzoek van de Ver. Staten. Een verzoek van Eisler's advocaat om zijn cliënt op borgtocht vrij te laten werd geweigerd. in de afgelopen 18 maanden door de „Westelijken" in Duitsland was bereikt, •or niets zyn geweest. En de Brit dacht er net zo over. „By means" aldus de visie van Bevin, i hy sloot zich aan by de verklaring in Acheson, dat immers in Potsdam niet was voorzien, dat één der bezetten de mogendheden zó zou handelen, dat het gehele bestuur over Duitsland zou worden lamgelegd. De atmosfeer bleef ondanks dit alles echter rustig, politieke hagelbuitjes hebben de eerste lente stemming nog niet verstoord en voor dat geval beschikken de „Westelijke" over stevige paraplu's. Deense wereldreizigers strandden in Haarlem Pechvogels volgende week voor de rechtbank Sinds enige dagen ligt in de haven van het Spaarne in Haarlem een ranke Deense in 18 ton, de „Nordkaperen", met het door een Haarlemse deurwaarder verzegeld en tot werkloosheid gedoemd. De bemanning, de gebroeders Ambech en hun echtgenoten, had Kaap de Goede Hoop tot bestemming om er een nieuw bestaan op te bouwen, maar is in de Spaarnestad gestrand. Men had dan ook niet voldoende rekening gehouden met risico's. Het begon, maanden geleden, op de Noordzee. In een vliegende storm ver speelde men twee zeilen. Een trawler bracht het scheepje naar Delfzijl en bracht daarvoor 1200 gulden in rekening. Om dit op te brengen, moest de jol wor den verkocht én daarvoor liet men het naar Amsterdam slepen om een betere koopsom te verkrijgen. Die tweedo sleep kostte nog eens 1000 gulden. Er verstreek een maand en ondertussen werd veel van boord gestolen. De totaal berooide Denen met moeite geld uit hun geboor teland los te krijgen om de schuld af te lossen. De winter kwam en de reis naar Kaapstad kon niet worden voortgezet. Ten slotte moest opnieuw beslag op het schip worden gelegd. Op 31 Mei komt deze zaak voor de Haarlemse rechtbank. De Haarlemse ingezetenen helpen de Denen op allerlei wijze. Een réstaurant Kennemerland verivacht veel aardbeien Er wordt blijkens „De Tijd" in Kenne merland een goed aardbeienjaar ver wacht, omdat de kritieke „IJsheiligen" dagen aan de tuinen vrijwel ongemerkt voorbij zijn gegaan. Waarschijnlijk wordt weer, evenals vorig jaar, 40 pet. van de aanvoer bestemd voor de jamfabricage tegen vastgestelde prijzen. De oogst van spinazie bleef in Kennemerland 25 pet. beneden die van 1948. AANNEMER UIT OEGSTGEEST KRIJGT 10 JAAR Het Haagse B.G. veroordeelde gisteren de 52-jarige aannemer P. G. de Jong uit Oegstgeest, die in het groot voor de Duitse Wehrmaoht heeft gewerkt en daaraan duizenden guldens verdiende tot 10 jaar m.a. Eis 14 jaar. PROF. SMEETS REGERINGSCOMM. BEHEERSINSTITUUT. Tot Regeringscommissaris bij het Ned. Beheersinstituut is benoemd prof. dr M. J. H. Smeets, plv. secr.-gen. bij Finan ciën, om een onderzoek in te stellen om trent dfi organisatie van het instituut en voorstellen te doen tot verbeteringen en tot bevordering van een spoedige afwikkeling van het instituut. Vrije prijzen voor meubelen en borstelwerk Met ingang van -(heden zijn de meubel- prijzen vrijgelaten. De meubelproductie heeft thans een punt bereikt, waarop currentie' weer een rol speelt. De prijzen liggen hier en daar reeds lager dan de geoorloofde maxima. Volgens het CBS vertoont de omzet in meubelen een lende tendenz. Ook de stalen meubelen en de reparatieprijzen voor meubelen zijn vrij, doch voor schoolmeubelen blijven de prijsvoorschriften bestaan. Verder zijn de prijsbelemmeringen borstelwerk, kwasten, penselen en hou ten huishoudelijke artikelen vervallen. Tenslotte zijn de prijzen voor machines en krachtwerktuigen vrijgelaten. ze elke dag gratis hun maaltijden nuttigen, vele Haarlemmers schijnen fi nanciële bijstand te willen verlenen en leerlingen van de Zeevaartschool van Delfzijl hebben plannen om een inzame ling te houden. KARDINAAL MINDSZENTY THANS IN HET ZIEKENHUIS. Kardinaal Mindszenty is op het ogen blik onder behandeling in het ziekenhuis de gevangenis van Boedapest. De ge zondheidstoestand van de kardinaal is kritiék. Zijn 80-jarige moeder kreeg verlof om hem te bezoeken. BELGISCHE REGERING ANTWOORDT KONING LEOPOLD. Het antwoord van de Belgische rege ring op de brief van Koning Leopold over de houding van sommige bladen inzake de Koningskwestie, zal niet onmiddellijk De Belgische Liberale Partij, afd. Antwerpen, heeft in een verkiezingsmani fest beloofd er toe te zullen bijdragen, dat Koning Leopold opnieuw op de troon wordt gebracht Gisteren werd voor het Asser B.G. levenslang geëist tegen de 29-j. A. Scholte Warrink, voorm. wachtmeester der marechaussee te Nieuw-Weerdinge, De ex-agent van de Vryw. Hulp politie te Meppel, L. J. Blom uit Zwolle, heeft wegens de arrestatie van illegalen en Joden. 17 j. R.W.I. (met aftrek) ge kregen van het Leeuwarder B.G. Generaal Simon Hendrik Spoor, de grote vriend van onze mannen in de tropen, is niet meer. Zyn plotseling verscheiden zal op ons volk diepe indruk maken, want hij was een man, die voor z'n militairen door het vuur ging. Daarom had hjj zich by hoog en laag in het leger zo geliefd gemaakt. GENERAAL SPOOR IS IN DE VROEGE MORGEN OVERLEDEN Tragisch einde van een schitterende krijgsmansloopbaan A.F.P. seint uit Batavia, dat hedenmorgen 5 uur 15 (12 uur 15 Bataviase tyd) generaal Simon Hendrik Spoor overleden is. Met verbijsterende snelheid is einde gekomen aan een schitterende carrière. Een tragisch einde, want kort zyn sterven heeft generaal Spoor het bevel ontvangen, zijn eigen werk af te breken. Het heeft moeite gekost, de generaal toen te bewegen, zyn ontslag in te trekken. De generaal heeft in deze moeilyke ogenblikken de troep niet in de steek gelaten. 'Hy is gebleven en het is zyn dood geworden. tot middernacht met slechts kleine tus senpozen voor de maaltijden. Een knap strateeg, die twee politieacties leidde befaamd werd door de verovering het vliegveld Magoewo bij Djokja door Nederlandse parachutisten. Uit een vlieg tuig sloeg hij de operatie gade. Hij werd door de troep op handen ge dragen en zijn echtgenote is bekend ge worden door haar werk voor de gewon de soldaten. Simon Hendrik Spoor werd in 1902 te Amsterdam geboren als zoon van de heer André Spoor, die jarenlang con certmeester is geweest van het Resi dentie-Orkest te 's-Gravenhage en viool leraar aan het Haagse Conservatorium. De jeugdige Spoor liep de HBS af er. studeerde verder aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Op 31 1923 werd hij benoemd tot 2e luitenant an het einde van dat jaar reisde hij Nederlands-Indië. In 1926 kwam zijn bevordering tot 1ste luitenant en 3 jaar later keerde hij naar Nederland te- om een drie-jarige cursus aan de Hogere Krijgsschool te volgen. In Indië werd hij gedetacheerd bij de Generale Staf en in 1934 aanvaardde hij het le raarsambt aan de KMA te Breda. Als kapitein vertrok hij weder naar de Oost. men hem in October 1938 belastte met stafwerk van bijzondere aard. Bij het uitbreken var. de oorlog met Japan droeg kapitein Spoor er zorg voor, dat Japanners tijdig achter de tralies kwamen en naar Australië werden over gebracht. Toen de Japanse invasie na derde, ging hij met een regeringsop dracht naar Australië, waar hij zich wijdde aan de opbouw van de Nefis 'de ilichtingendienst der Nederlandse strijdkrachten). Hij was toegevoegd aan :af van generaal Mac Arthur. Na de capitulatie van Japan verscheen hij als kolonel en directeur van de Nefis in Ne- derlands-Indië. In Januari 1946 werd hij generaal-majoor, in September van dat zelfde jaar nog luitenant-generaal en legercommandant. Van de lange reeks bekleders van dit hoge ambt is Spoor zeker een van de grootste geweest, zijn taak was bijzonder moeilijk. Jarenlang heeft hij het commando gevoerd over leger, dat niet vechten mocht, jaren lang heeft hij het moreel er in gehou-, den bij een trope, die zich als schietschijf moest laten gebruiken. Twee maal is er snel en afdoende toegeslagen. Na de tweede maal werd zijn pacificatiewerk ernstige mate afgebroken door inter nationale intrigues. Kort voor zijn dood kwam het bevel om te capituleren voor buitenlandse druk, nog voordat er ge vochten was. en Djokja te ontruimen- H M. de Koningin onderscheidde hemi op 23 Met met de bevordernig tot de rang van generaal. Generaal Spoor was com mandeur in de orde van Oranje Nassau drager van de Medal of Freedom met de palmen. Een bijzonderheid uit zijn leven is nog, dat hij een hartstochtelijk muzieklief hebber was en kenner der Franse let teren- Hij werkte van 's ochtends 7 uur BERICHT Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons blad niet verschijnen. Minister van Maarseveen herdacht Generaal Spoor in Eerste Kamer (Van onze Parlementsredacteur) Staande door de leden aangehoord heeft minister van Maarseveen heden morgen bij de aanvang der vergadering van de Eerste Kamer kennis gegeven van het overlijden van de legercomman dant in Indonesië, generaal S. H. Spoor. Het telegram, waarin H M. de Ko ningin generaal Spoor na zijn hartaan val Haar deelneming betuigde, en hem tevens de rang van generaal verleende, is de generaal door dr Beel persoonlijk voorgelezen. Dit is hem ongetwijfeld tot steun ge weest in de laatste strijd, die hij gestre den heeft. Het vaderland is hem grote dank verschuldigd Velen van zijn strijd makkers gingen hem voor, hij is hen ge volgd. Moge God hen allen in Zijn eeuwige glorie verenigen, aldus besloot de bewindsman. De voorzitter, prof mr R. Kranenburg, vertolkte het gevoelen van de Kamer. De enig overgebleven spreker in het de bat over de begroting van O.G., de heer Algra (a.r.) wijdde eveneens woorden aan de nagedachtenis van generaal Spoor De heer Lovink beëdigd Gisteren is de heer Lovink door H. M de Koningin beëdigd als H.V.K. in Inao- Jhr Teixeira de Mattos. verbonden aan het dep. van Buit. Zaken, zal de heer Lo vink vergezellen. Naar verluidt is de Regering voorne mens om mr H. L. s'Jacob, lid van de Ned. delegatie voor de preliminaire be sprekingen te Batavia en prof. mr F. M. baron van Asbeck van de Leidse Univer siteit te benoemen als gedelegeerden van het opperbestuur. Zij zullen de H.V.K. ter zijde staan, resp. voor de financieel- economische en de staatsrechtelijke zaken. Mr. s'Jacob zal plaatsvervanger der H.V.K. worden TAN MALAKKA BIJ BLITAR TERECHT GESTELD Volgens Ass Press meldt thans het Chinese blad „Sin Po" te Batavia, da". Tan Malakka bij Blitar in Oost-Java door de T.N.I- is terechtgesteld Half Juli spijsolie op de boterbonnen Er zullen geen afzonderlijke bonnen meer worden aangewezen voor spijsolie, doch met ingang van 15 Juli zal men deze olie op de bonnen voor voedings- vetten kunnen betrekken, zodat men dan de keuze heeft tussen 250 gram boter of margarine of vet of 240 gram spijsolie per rantsoen. Electriciteit wordt 1 cent duurder In verband met de gestegen kolenkos- ten hebben de electriciteitsbedrijven toe stemming gekregen ook hun tarieven kleinverbruikers met 1 cent per KW te verhogen. Voor de grootverbruikers "as dit reeds eerder doorgevoerd. Jongens, verzamel geen uitgeblazen eieren Het hoofdbestuur der Ned. Ver. tot be scherming van Vogels doet eenberoep op ouders en opvoeders om de nieuwe manie onder de jeugd, het aanleggen van verzamelingen uitgeblazen eieren, tegen te gaan, daar de vogelstand hier ten zeer ste door wordt geschaad. Bovendien is het bezit van uitgeblazen eieren straf baar. Hemelvaart In de cyclus van Christelijke feestdagen leren wij morgen de hemelvaart van Christus. Wij vieren dat. Het had ook zo kunnen zijn, dat door de hemelvaart van Christus ons leven alleen maar een „een zaam avontuur" van -een van. God verla ten mensheid was geworden. En dan had den we weinig aanleiding gehad om van de hemëlvaart een feestdag te maken. Toch is zij dat, en zij is dat, omdat door de hemelvaart van Christus ons leven het tegendeel is van een eenzaam avontuur. Hemelvaart is behalve scheiding ook voortzetting. Voortzetting van de band, handhaving van het contact. Het ligt in het veii^pgde van het opstan- dingsfeest van Pasen en is daarmede niet in tegenspraak. Het maakt de opstanding voor de volgelihgen van Christus ook niet ongedaan. Het brengt er in zekere zin juist de bevestiging en bestendi ging van. Bij Zijn hemelvaart heeft Christus zich niet van de aarde losgemaakt. Hij troont niet daarboven als een onbewogene. In tegendeel. aan Zijn hemelvaart ging voor af de opdracht aan Zijn discipelen om uit te gaan tot alle volken en hen te winnen. Hemelvaart is koningsfeest. Het is het feest van Christus als Koning van de wereld en van ons leven. Onze roeping schrijft Paulus, is van boven. Zijn koning schap betekent de breuk met menselijke tyrannïe, betekent ook de breuk met men selijke normloosheid en anarchie. Paulus zegt ergens, dat onze wandel in de hemelen is. Voor het woord dat als ..wandel" is vertaald, staat eigenlijk „bur gerschap". Ons burgerschap is dus in de hemelen. Het is dat nu reeds. Het kan dat zijn, omdat Christus, Heer van ons levefl, na te zijn opgestaan, ook ten hemel is gevaren. Zijn wij het dan die door het feit van Christus' hemelvaart van de aarde zijn losgeweekt? In zekere zin: inderdaad. Wij zoeken de toekomende stad. Maar op het moment waarop Paulus zijn woord sprak, wandelde hij nog op de aarde en beriep hij zich tevens op zijn burgerschap van deze of gene Oosterse stad. Zou dit alles niet mogelijk zijn ge weest doordat Paulus de betekenis van dit heilsgebeuren zag in hemels perspec tief? Het betekent, dat ons leven in Chris tus zinvol kan zijn. En zinvol is het, wanneer wij het leven als geroepenen, wier Heer vooruitging zonder hen noch tans te verlaten. Tlians te Driebergen een complot van N.S.B ,-ers ontmaskerd Diverse arrestaties Grote collectie portretten van Hitler en Mussert in beslag genomen Opnieuw heeft de Rijkspolitie een einde weten te maken aan pogingen, om een vereniging van oud-N.S.B.-ers te formeren, zo meldt het A.N.P. Ditmaal was da hoofdzetel In Driebergen bU Utrecht en ging de actie uit van eud-officieren van de Nederlandse Arbeidsdienst. Er bestonden echter nauwe contacten met Frans de Jong, wonende aan de Leliegracht te Amsterdam, in wiens huis destijds de politieke deUnquenten „Wy moeten helpen" haar hoofd- De organisatoren van deze nieuwe ub" vereniging waren Wim Koelman uit Driebergen en een zekere Pauw uit Maartensdijk. De moeilyke omstandig heden, waaronder verscheidene vroegere leden van het kader van de N.A.D. op het ogenblik verkeren, hadden hen er toe gebracht een soort comité te stichten, teneinde gelden in te zamelen en con tacten te leggen tussen werknemers en werkgevers. In het begin van dit jaar is in een groot restaurant in de hoofd stad een bijeenkomst gehouden, waarin Communisten zijn thans Sjanghai binnengetrokken De Joean„Tsjiang Kai Sjek kom terug" Vooruitgeschoven eenheden van de Chinese, communistische troepen, zijn gis teren Sjanghai binnengetrokken. Zy kwamen in de stad door de oude, Franse concessie even vóór het aanbreken van de dag, zonder veel tegenstand te ont moeten. Terwijl in het Noorden het geraas van de gevechten nog hoorbaar was, maakte de stad de eerste stadia der bezetting door. het gebouw van de China Press werd onv singeld, alsmede van de China Tribune. De rode troepen begonnen aanplakbil jetten te verspreiden, waarin de bevol king werd aangemaand zich kalm te hou den: andere eenheden begonnen telefoon leidingen aan te leggen, terwijl de hoofd macht in de buitenwijken wachtte. Op de politiebureau's werd de witte vlag gehe sen. Ook de zakenwijk van Sjanghai viel in handen der rode troepen, zonder veel tegenstand. Om 8 uur 's ochtends werd gemarcheerd naar de „Bund", de bekende havenwijk, BESCHIKKINGEN IN DE STAATS COURANT. In de St.Crt. van gisteren is ee prijzenbeschikking spijzen en kleine [rechter eetwaren voor gebruik ter plaatse van erkoop opgenomen. Voorts een deviezenbekendmaking over betalings verkeer met Zwitserland, een wijziging de deviezenbekendmaking 1/47, als mede bekendmakingen over aangifte van waarden in Z.-Amerikaanse landen en afwikkeling van oude vorderingen n schulden aan Hongarije en Joego- Aanbestedingen: fruitkoelhuis voor de coöp. veilingver. Deventer e.o te Twe 11 o, laagste inschrijver T. te Pas te Enschedé, pl.m. 149.000; verbouwing pompstation bij A m b t-V olie n hove, laagste inschrijver N.V. Panagro te War mond voor rond 143.000 (hoogste in schrijvers resp. ƒ217.000 en 160.000). De leerfabriek „Noord-Brabantse" te Rijen, die in 1944 werd verwoest, is gisteren weer gaan draaien met een ca paciteit van 2000 huiden per week. De regering van Curagao zal aan de Ver. Staten aanbieden een huis met bij behorende grond in Curagao als een ge denkteken voor wijlen President Roose velt. DAT de 35-j. Hilversumse oud-onder wijzer en ex-illegale werker T. v. Vliet wegens inlichtingen aan de S.D. over de illegaliteit, door het A'damse B.G. werd veroordeeld tot f 500 voorw., met een proeftijd van 2 jaar. DAT mr A. A. W. van Wulfften Palthe op verzoek eervol is ontslagen als plv.1 de rechtbank -te R'dam. DAT van het geraamde bedrag aan ermogensaanwasbelasting en de heffing ineens, totaal f 5100 millioen, eind April f 2431 millioen binnen was. DAT in de afgelopen week de bank- biljettencirculatie inkromp van f 2959 tot f 2951 millioen. DAT het Friese Rode Kruis gisteren 75 chronische patiënten een boottocht door het Friese waterland liet maken met de salonboot „Princenhof". DAT ten behoeve van de waterleiding in Z.-Friesland bij Hemelum een laag reservoir wordt gebouwd, waarvan het dak als uitzichtterras wordt ingericht. DAT t.g.v. de door Truman geprocla meerde „World Trade Week" in het Polmanshuis te A'dam door de American Businessmen's Club een symbolische im- en export-tentoonstelling is geopend. DAT de Canadese ambassadeur P. Dupuy verhinderd is de openingsvlucht van de K.L.M. naar Canada op 29 Mei meé te maken, doch de dir. der Stichting Landverhuizing, J. A. A. Hartland, wel meegaat. DAT de Zeeuwse coöp. vee- aan- en koopvereniging, waarvan M. de Bruyne te Cadzand directeur is geworden, in Juli haar werkzaamheden begint. DAT de machinefabriek Figee te Haar lem het dividend op 6^ pet (6) vast stelde en aan de directeur, ir W. Kop pen, die met pensioen gaat, eervol ont slag verleende. DAT wegens het gelegenheid geven tot roulettespel in het perceel Leidse- kade 79 te Amsterdam, tegen de 43-j. tapijthandelaar George H. L. 10 mnd. werd geëist en tegen zijn broer, de 36-j. tennisleraar Martin L. f 500 boete plus 3 mnd. vporw. DAT vier Belgische mijnenvegers mor- ïn via Terneuzen naar R'dam vertrek en om te worden gedemagnetiseerd en op 28 Juni naar België terugkeren. DAT het nog helemaal niet vaststaat, dat Nijmegen f 4 millioen voor opbouw de stadskern krijgt, naar de burge meester van Middelburg aan een reeds jaloers geworden raadslid mededeelde. DAT Zaterdag in A'dam t.g.v. de Rode Kruis-collecte een paardenparade, con certen, gymnastiek- en volksdansdemon- straties worden gehouden. DAT aan 50 beroepskeuze-adviseurs gisteren in de K.M.A. te Breda een in druk werd gegeven van de opleiding en de taak van de beroepsofficier. DAT vier Nederlandse architecten deelnemen aan de internationale prijs vraag voor een nieuw keizerlijk paleis te Addis Abeba en de inzendingstermijn thans gesloten is. DAT R. H. Terlingen uit A'dam be noemd werd tot voorz. van de Ned. Kath. aannemers- en patroonsbond i.p.v. H. J. L. Klein Schiphorst uit Haarlem, die ere-voorzitter werd. DAT Bergen op Zoom en Boston (Eng.) de sportuitwisseling stopzetten, daar het te duur komt. DAT burgemeester d'Ailly van A'dam morgen wordt geïnstalleerd als ere voorzitter van de Ancient Order of Fo resters. DAT de rijksvakschool voor schoen en leer te Waalwijk per 1 September een middelbare school wordt. DAT thans de officiële benoeming is afgekomen van J. G. Ph. Looman als Ned. vertegenwoordiger in het Ruhr- statuut en van drs M. Kohnstamm als plaatsvervanger. DAT de N.V. Vliegveld Nerhoven te Gilze-Rijen, welke daar een burgerlucht vaartterrein wilde stichten, per 30 Juni a.s. wordt ontbonden. DAT de 30-j. P.T.T.-hulpbesteller De H. uit Oosterzee (Fr.) gearresteerd is wegens diefstal uit postpakketten en vervalsing van postwissels. DAT het Centrum voor Staatkundige Vorming tot nieuwe bestuursleden koos prof. mr A. L. de Block (vac. mr W. C. L. v. d. Grinten), prof. dr L. G. J. Ver- berne (vac. prof. dr P. H. Winkelman) en drs J. H. L. Alberts (vac. drs P. Vennix). DAT te A'dam drie inbrekers werden gearresteerd, die. begin Mei uit een bed- denfabriek aldaar voor f 5000 beddetijk roofden. De inwoners werden gesommeerd zich naar hun huizen te begeven en de win kels moesten gesloten worden. Duizenden manschappen van de nationalistische ver dediging waren naar Woesoeng gevlucht, onder dekking van hun luchtmacht. Ook neeste hooggeplaatste functionarissen regering en Kwomintang hadden in de loop van de nacht per vliegtuig Sjanghai verlaten. Whangpoe is een reusachtig kerkhof in schepen geworden, die op bevel van de militaire autoriteiten tot zinken waren gebracht om ze niet in handen der com munisten te laten vallen. Inmiddels wenst de Joean niets liever dan dat Tsjiang Kai Sjek naar Kanton komt om de leiding de strijd op zich te nemen. Meisje in Waalwijk heeft hikziekte Na de berichten van de Engelse jon gen, die onophoudelijk niest, bereikt thans een bericht uit Waalwijk, waar 22-jarig meisje de hikziekte heeft Sinds 2 Februari heeft zij elke minuut 10 i gehikt, tot nu toe ongeveer 1.440.000 maal. Merkwaardig is, dat het meisje in die tijd 20 cm. groter is geworden. Allerlei middelen worden ter genezing aangewend. Zij eet droge broodkorstjes en vlapoeders. Op het ogenblik krijgt zij een electrische kortegolf-behandeling. Queuille gered: dure en goedkope benzine De Franse regering, die enige dagen op de rand van een kabinetscrisis heeft gelopen, heeft veiliger wegen gevonden, doordat de rechtse oppositie accoord is gegaan met een compromis over het regeringsvoorstel over de benzine. Men is het thans eens geworden over twee-pryzen-stelsel. n.L een lage prijs voor de gedistribueerde en een hoge voor de vrije benzine. Waarnemers achten het echter twijfelachtig, of dit voorstel in de Assamblée gunstig zal worden ontvangen. de plannen zijn besproken en de moei lijkheden overwogen. Er is toen contact gezocht met De Jong en een zekere Dronkers, die op een later in de middag in een café aan de Leliegracht gehou den nieuwe bijeenkomst een speech van een half uur heeft gehouden. Het optreden van de Rijkspolitie in Februari van dit jaar, waarbij o.m. De Jong, Dronkers en Werenstein werden aangehouden, gooide de plannen in de war. Verscheidene mensen, die aanvan kelijk wel mee wilden doen, werden bang en van financiële bijdragen kwam niet veel. De plannen werden evenwel op een laag vuurtje warm gehouden en juist de zer dagen zou opnieuw tot actie worden overgegaan. Eergisternacht is daarom door de Rykspolitie een inval gedaan, zowel bij Koelman in Driebergen, als by Pauw in Maartensdijk. Een groot aan tal foto's van Hitier, een portret van Mussert en een uitgebreide correspon dentie tussen de leden van het comité onderling werden in beslag genomen. Ook de kas, inhoudende de somma van ƒ11, viel de politie in handen. Dit bedrag, dat wel bewyst dat het succes tot nog toe niet groot is geweest, heeft men maar gelaten waar het was. De portretten van de „Führer" en „Lei der" heeft de politie echter maar mee genomen. De belangrijkste vondst was evenwel een lyst van mensen, die vt>or hulp in aanmerking kwamen. Verscheidenen van hen worden nog steeds gezocht, hetzij omdat zy uit een kamp wisten te ont snappen, hetzy om andere redenen. Door dat de lijst ook hun onderduikadressen bevatte, konden zij onverwijld ingerekend worden. Hieruit bljjkt opnieuw dat het uiteindelijk doel van de vereniging was, hulp te verlenen aan mensen, die nog by de justitie in het krijt stonden. Van de zijde van Rijkspolitie deelde men ons mede, dat met het oprollen van deze vereniging in status nascendi zeer waarschijnlijk definitief een einde is ge komen aan alle pogingen van vroegere N.S.B.-ers om opnieuw enige organisatie in het leven te roepen, aldus besluit het A.N.P. (We willen het hopen. Eerder geloven we, dat we wel altijd de Chine zen van Europa zullen blijven. Red.) HOOGELOON HEEFT AL EEN „NIEUWE" GEMEENTERAAD In Hoogeloon (N.-B.), dat 3700 inwo ners telt, werd slechts 1 candidatenlyst voor de gemeenteraadsverkiezingen in gediend. Aangezien over de geldigheid der lijsten geen beroep werd ingesteld, is de nieuwe raad practisch reeds geko- W EERBERICHT Het zelfde weertype Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met hier en daar enkele buien. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en West. Aanhoudend tamelijk koud weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 26 Mei: Zon op 4.32. onder 20.42; Maan op 3.35, onder :9.33. 27 Meil Zon op 4.31, onder 20.43; Maan op 3 53, onder 20.51. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1