SCHUDT UW LEVER WAKKER NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 24 MEI 1940 W Stadsnieuws Leidse Herv. Gemeente adopteert Wuppertal Eerste contacten gelegd Zoals bekend, heeft de Leidse Her vormde Gemeente besloten om in hel kader van de actie-Duitsland de Gemeen te Wuppertal te adopteren. Naar wij nu vernemen, is ds J. Oppen- dick, dienstdoend predikant te Wuppertal en Ieraar aan de theologische school al daar, naar aanleiding van deze bereid verklaring in onze stad geweest om eer en ander te bespreken. Tijdens zijn be zoek legde hij er de nadruk op. dat het geestelijk contact tussen Leiden en Wup pertal primair moet worden geacht Vooral aan de jeugd dient aandacht ge schonken te worden. De bibliotheek van de theologische ■chool is in de oorlog vernield, i BRAND IN DANSLOKAAL AAN DE OUDE RIJN Hedenmorgen ongeveer kwart voor 8 werd brand ontdekt in het danslokaal van de heer P. Breddels aan de Oude Rijn 41A. De gehele bovenverdieping brandde uit. Het pakhuis van de heer Keuning, dat onder het lokaal ligt, liep veel waterschade op. De oorzaak van de brand moet wor den gezocht in het nonchalant wegwer pen van een sigaret, tijdens een feest, dat tot diep in de afgelopen nacht in dit pand plaats vond. De Leidse brand weer tastte het vuur met vier stralen N.V. „DE LEIDSE BOUWVERENIGING" KEERT 5 DIVIDEND UIT. De N.V. „De Leidse bouwvereniging" hield gistermiddag in „Het Gulden Vlies" een algemene vergadering van aandeel houders. Er zal 5 dividend worden uit gekeerd. De heer D. Jaeger werd als commissaris herkozen. Meegedeeld werd, dat de gebombardeerde huizen in het Heinsiuskwartier door de gemeente zijn onteigend. De balans werd goedgekeurd. Ondanks de grote schadeposten is de financiële positie van de vereniging nog BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Frans, z. v. G. A. Meyers en F. Stikkelorum; Aleid, z. v. M. P. van Staveren en L. C. van Variok; Nelly, d. v. J. Keizer en H. G. de Boer; Sylvriede, d. v. L Jansen en M. Pfeil; Catharina J., d. v. C. van der Reijden en J. Klaassen; Derk, z. v. D. Stokkel en C. W. Schlag- wein; Rudolf, z. v. J. J. Vermeulen en M. van der Lelie; Maria F., d. v. K. van Breemen en F. Lisak; Dina, d. van Spaanderman en D. Noppe; Nicolaas, v. C. van Donk en J. Stapper; Gerrit G. R., z. v. R. van Dijk en P. J. van der Lee; Jacob, z. v. J. Jonker en C. Heemskerk; Loek D., z. v. C. F. W. Schottelndreier A. M. van Zoelen; Joyce, d. v. P. Taylor Weber en C. T. Lina; Johanna P. E. M d. van J. P. A. de Vrmd en_M. M. A. Lamboo. OVERLEDEN: D. C. S. M. Mazurel, huisvr. van A. M. J. A. Devilee, 48 jr; R. Rutgers, man, 70 jr; H. Boot, wed. v; J. Valk, 76 jr; F. C. C. Verhoog, wed. vi J Plu, 67 jr. GEHUWD: H. J. Piso, J. m., en P. Kuperus, j. d. L.T.C. „DE MUNNIK" Weer twee overwinningen en een nederlaag. Het eerste team van „De Munnik" heeft Zaterdag een lastige klip omzeild Metselaars 2 met een nederlaag naar huis toe gestuurd. Toch heeft het nog danig gespannen, het heren enkelspel ging n.l. verloren, terwijl het dames-enkelspel eerst in drie sets gewonnen werd. Den Holder werd in de eerste set volkomen overspeeld, doch in de tweede set van 'n meerderheid geen sprake i en als hij toen geluk had gehad, zoi deze wel gewonnen hebben. Mej. Bou- huys won met 63 de eerste set, in c" tweede kreeg ze 'n kleine inzinking, d: haar de set deed verliezen. Zij herstelde zich echter prachtig en won verdiend de partij. Het heren-dubbelspel bracht uit eindelijk de overwinning. Engelenburg en den Holder, belust op revanche de nederlaag in het heren-enkelspel, speelden een keurige partij en volkomen normaal moesten de sterk spelende Bul- terman met zijn partner het onderspit delven. In het gemengd dubbelspel, na de eerste set gewonnen te hebben, verrekte den Holder een spiertje in zijn arm, waar door de partij in drie sets verloren werd. De uitslagen waren: J. den Holder ver liest van G. Buiterman 06. 57; mej. T. Bouhuys slaat mej. M. Buiterman 63, 46, 75; mej. T. Bouhuys en J. den Hol der verl. van mej. M. Buiterman en G Buiterman 6—3, 46, 06; mej. T. Mar ree en L. Engelenburg slaan mej. E. Hen- ning.en J. G Both 61, 64; J. den Hol der en L. Engelenburg slaan G. Bulter- man en J. G. Both 6—3, 6—3. Het tweede heeft het, zoals verwacht werd. niet kunnen bolwerken. KVS 1 bleek te sterk te zyn. In mej. van Lem- bink (eens een van de sterkste speelsters van Nederland) en D. Oudshoorn bezat KVS twee grote troeven. Behalve het dames-enkelspel, dat door mej. Lamers wel gewonnen had kunnen worden, waren de overige uitslagen normaal. W. Jautze verliest van W. Aldershoff 46, 36; mej. Santfoort slaat mej. D. Lamers 16, 64, 63; mevr. Visser en D. Ouds- hoorn slaan mej. D. Lamers en J. W. Boot 61, 63; mej. van Lembink en J. de Haas slaan mevr. Karstens en P. Brou wer 61, 61; De Haas en Oudshoorn 6laan Aldershoff en J. W. Boot 75, 62. Het derde team smaakte het zoet der overwinning. Tennessee 2 werd met 41 geslagen. Nel de Bruyne verloor haar en kelspel, na de eerste set met 62 gewon nen te hebben; gebrek aan wedstrijd-rou tine deed haar de partij verliezen van een dame, die qua spel, slechter speelde. Lylian Reys deed het met Bronsgeest niet slecht. Om de tweede set met 1311 te winnen betekent, dat men van geen op geven wist. Als haar service verbetert, zal ook zij in de toekomst van zich laten horen. Ook Hollebrandse deed het weer goed, met 6—3. 61 kon zijn tegenstander de banen verlaten. De uitslagen waren: mej. N. de Bruyne verliest van mej. T. Brgdze 62, 26, 26; C. Hollebrandse slaat J. M. v. d. Poel 63, 61; mej. N. de Bruyne en C. Hollebrandse slaan mej. T. Bredze en J. M. v. d. Poel 64, 63; mej. Lylian Reys en J. Bronsgeest slaan mej. M. v. Brom- mestein en J. Korpershoek 62, 13—11; G. van Wieringen en J. Bronsgeest slaan J. M. v. d. Poel en J. Korpershoek 62, 6—4. Na de eerste helft van de competitie staat het eerste team bovenaan met een praehtige kans op het kampioenschap, het tweede, eveneens in de eerste klas afd. A, op de tweede plaats. thans wordt de reconstructie hiervan krachtig ter hand genomen De Leidse Gemeente zal voor dit werk te gelegener tijd een deel van een collecte afstaan. Verder stelt men pogingen in het werk om een aantal studenten uit Wuppertal voor een verblijf van enige tijd naar onze stad te doen komen. Hun reis Duit se grens-Leiden en omgekeerd zal wor den vergoed. In het najaar bazar voor het Diaconessenhuis Men schrijft ons: Het bestuur van het Diaconessenhuis heeft besloten in het komende najaar ter versterking van het bouwfonds grote bazar te organiseren in de nie zusterafdeling aan de Witte Singel. Me; dit doel voor ogen heeft zich een dames comité gevormd, dat reeds druk bezig ii inzameling en vervaardiging vai allerlei nuttige en fraaie artikelen. Moch- r onder de lezers en lezeressen zijn, artikelen voor dit doel willen af- dan zijn onderstaande dames gaarne bereid deze in ontvangst te ne- Zijdragen op deze wijze hun steentje bij voor de bouw van het nieu- huis, waaraan in onze d(ad zulk een grote behoefte bestaat. De dames zijn: A. GroenNieuwenbuizen Segaar, Pieterskerkhof 36, presidente, mevr. M. E. Wensinck Daubanton. Witte Singel 21, ;se, en zuster J. Elema. bestu rende zuster van het Diaconessenhuis. Liefde 1906 Distributie" I**" Morgen (We J vmdt -1- van bonkaarten 909 na aan d kaartnummers 15.401 t.m. 17.600. Voor de Kunstkring „Het Schouwspel" werd gisteravond door het Rotterdams Toneel het reeds eerder in dit seizoen te Leiden opgevoerde stuk „Liefde 1906" gegeven. Het verschil tussen toen aren het décor en de requisie- ten, die destijds op weg naar Leiden verbrandden. Nu speelde men i geving, zoals die door ir A. Viergever ontworpen is. En aangezien het oog ook ns zelfs veel) wil, vonden dit gedeelte nu beter. Voor het overige leverde de opvoering geen nieuwe ge zichtspunten op. Bn De heer F. Alt 25 jaar bij „Het Motorhuis" De heer F. Alt, garage-chef bij „Ha' Motorhuis", hoopt binnenkort te herden ken, dat hij 25 jaar geleden bij deze onderneming in dienst trad. Op 11 Juni zal de jubilaris ter gelegenheid hier van worden gehuldigd. De heer Alt kwam bij „Het Motorhuis" ala leerling-monteur. Zijn capaciteiten maakten hem na enige tijd bediende in de garage aan de Hoge Rijndijk en sinds vijf jaar bekleedt de jubilaris de ver antwoordelijke functie van garage-chef. in welke kwaliteit hij acht mensen onder zich heeft. Voor het bedrijf betekent de heer Alt een zeer goede kracht KERKDIENST GEREF. KERK OP HEMELVAARTSDAG Men verzoekt ons mede te delen, dat de dienst in de Zuiderkerk niet zal aan vangen om 10 uur, maar om 9 uur. Voor- niet, zoals is aangekondigd, ds K. Dronkert. maar ds G. F. Hajer. Besc I Gü Canadees visserijbestuur vierde gouden jubileum De Raad van „ere"-lcden Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Raad voor Visserijonder- zoek in Canada is op de algemene jaar vergadering een rapport uitgereikt, dat een duidelijk beeld geeft van het tenschappelijk visserijonderzoek aldaar. ze raad bestaat eigenlijk slechts uit ereleden, die jaarlijks eenmaal sai komen om de stand van het werk te be spreken, nieuwe richtlijnen aan te geven beambten te benoemen, aldus meldt „Fishing News." In 1898 erkende de regering het belang an de raad door hem een subsidie te geven van 15 000 dollar om wetenschap pelijk gevormde onderzoekers langs de Atlantische Oceaankust aan 't werk te zetten. Deze geleerden construeerden eer. drijvend laboratorium, waarmee zij op verschillende plaatsen waarnemingen en onderzoekingen verrichtten. In 1908 veranderde het karakter van het werk. Het drijvende laboratorium werd „uit de vaart" genomen en aan de westkust van Brits-Columbia werd on der leiding van de predikant George Taylor een kuststation ingericht. Een jaar later werd een dergelijk sta tion ook aan de Atlantische Oceaankust gevestigd. Het parlement nam in 1912 een wet aan. waarbij bepaald werd. dat de werk zaamheden voortaan zouden geschieden onder het gezag van de minister van Visserij. Langzamerhand werd het on derzoek uitgebreid tot de zoetwater- en oestervisserij. In 1943 werd het aantal stations nog vergroot en breidde het departement zijn bemoeiingen nog aanzienlijk uit. De ivekelijkse keuring te Haarlem Irissen in overvloed; gladiolen komen er in steeds grotere aantallen Wat had de firma C. G. van Tubergen, Haarlem, weer een pracht van een lectie Iris barbata. Hoe voornaam w viooltjespaarse Brahmin (get. verd.) apart de geaderd-blauwe Seremité met haar grijsblauwe vlag, maar Prairie set stak toch boven alles uit. Wat gelooflijk mooie kleur heeft dat ding, „Feuilles mortes", zo beschreef de e de tint. Dode bladeren dus. Erg gelukkig is de vergelijking niet. Die definieerbare kleur is een mengsel lichtoranje en bruin. Natuurlijk kreeg deze „beauty" een get. v. verd. Prachtig ook de Reg. Cycl. iris Ulyssus (get. eerste klasse). De lichtoranje, vrij grootbloemige Trol- lius-hybride Orange Glow van Gebrs. de Ruyter, Oegstgeest, kreeg waarop ze recht, had: get. v. verd. Van J. de Jong ei Aalsmeer, waren er wat Pyret'hrums. Merendeels goede bekenden zoals E. M. Robinson, Red King en Snowwhite. Emma dateert van een latere datum. Met veel bombarie is die enkele jaren geleden de handel geschopt. Maar in de harde praktijk schijnt ze allesbehalve mee te vallen! Ook Maas en Van Stein, Hillegom, n er met Pyrethrums. Daar was o.a. ook May Queen bij. En die schijnt het wèl te doen, hoewel de houdbaarheid daverend schijnt te zijn. Verder een paar bekende Iris germanica en Papaver oriën tale Goliath, die in het rood nog steeds favoriet is. Muscari comosum van L. Noort en Zn, Heemskerk, is eigenlijk curiositeit. Die presteert het nota bene Bodegravens plannen op marktgebied Een automarkt en 'n feestelijke voorjaarskaasmarkt Het gemeentebestuur van Bodegraven heeft besloten het reeds bestaande markt- n uit te breiden met een automarkt, die op Vrijdagmiddag zal worden gehou den. Deze plannen bestaan al geruime maar op 3 Juni a s. zal thans de opening plaats hebben. Bodegraven, dat het hartje van Holland ligt en aa: knooppunt van grote verkeerswegen, dat bovendien beschikt over een marktter- zoals er niet veel in Nederland te vinden zijn, is voor een automarkt wel uitermate geschikte plaats, zo rede neert men. Het gemeentebestuur heeft ernstig de bezwaren, die tegen het n van een automarkt bestaan, wogen, maar is toch tot de conclusie ge komen. dat het wezen van een vrije markt niet aangetast mag worden. Intussen heeft de marktcommissie ook rerwogen wat er gedaan kon worden i de kaasdistributie met zijn nivelle ringsmethoden weer ten einde loopt en dt kwaliteit weer een rol gaat spelen orr de nationale en internationale naam var de volvette boerenkaas, die nog nergens ter wereld overtroffen wordt, te helpen herstellen. Het succes, dat verleden jaar geoogst werd met een historische feest- markt, heeft er toe geleid, dat men beslo ten heeft voortaan ieder jaar, wanneer dc échte Meikaas weer voor het eerst wordt aangevoerd, een feestelijke voorjaars- markt te houden. Aan de kaasbereiders i; gevraagd op die dag hun kaas te komen markten in het historisch boerencostuum zovéél mogelijk op de wijze, waarop een halve eeuw geleden geschiedde. Verleden jaar is dat een groot succes ge- Tekeningen voor nieuw radio-ontvangstation te IJmuiden gereed Op liet IJmuidense sluiseiland verrijst straks een betonnen „scheepsbrug" Thans zijn de tekeningen van hel ieuwe ontvangstation voor Scheve- mnigen-Radio op het sluiseiland in IJmui den ter goedkeuring aan de plaatselijke leiding voorgelegd. Wanneer deze goed keuring verkregen is, gaan de ontwerpen l ir I. Emmen terug naar Den Haag dan kan men binnen afzienbare tijd met bouwen beginnen- t nieuwe gebouw zal in beton wor den opgetrokkenen het wordt 50 mete: lang. De ingang komt aan de Oostzijde zal bestaan uit een poort met smeedijzeren deur. Daaronder is eer rit geprojecteerd naar de ondergrondse verdieping, waar stallingruimte, archie- verwarming etc. worden onderge bracht. Op de gelijkvloerse verdieping (het gebouw zal laag opgetrokken worden en doet denken aén de brug van een schip) komen de dienstlokalen, die iets groter •orden dan men zich oorspronkelijk voorstelde. De administratie en de leiding, die thans nog aan het Sluisplein het voormalige postkantoor zijn onder gebracht, verhuizen eveneens naar het Sluiseiland. maar het „postkantoor" zal worden benut voor een serie reserve- zenders voor het geval, dat de appara tuur in Scheveningen uitvallen mocht. Daar worden dan een telegrafiezender >or de 600 meter noodgolf en een te- lefonie-zender voor de 182 meterband (eveneens de noodgolf) opgesteld, plus diesel-agregaat, dat eventueel de stroomvoorziening kan overnemen. Het Sluiseiland wordt verder „be bouwd" met 12 14 ontvangmasten (twee staan er al). Over de conctructie en de inrichting in het nieuwe gebouw het volgende: Het dak wordt niet gedragen door lommen, die nuttige ruimte in be zouden nemen, maar door twee langs- balken waar een gedeelte van de air- conditiondngapparaturen in wordt onder gebracht. Verder zal men voor de vloe ren gebruik maken van Noorse en ge glazuurde tegels. Het publiek zal van Scheveningen- Radio gebruik kunnen maken voor aanbieden van telegrammen en telefoon gesprekken. riSSERIJCOLFJES De „Batavia" (YM 99) werd voor de Dinsdagmarkt verwacht. Als de traw ler gelost heeft, wordt hij voor enige tijd opgelegd voor enkele reparaties aan de motor. Inmiddels is uit Vlaardingen te ruggekeerd de YM 57 (Medan). Dit schip komt nu weer in de vaart. Zaterdag was cr visaanvoer van twee trawlloggers en een groot aantal snurrevaad- en trawlkotters. Alleen de KW 51 had wat rondvis. De grootste aan- betrof schol, welke door de grote aanmerkelijk in prijs daalde. Bepaald optimistisch over de ha- ringprijzen is men niet. De besommingen de verse vis gaan hard achteruit, de haring venvacht men hetzelfde, 'isserij wordt steeds meer een moei lijke strijd. Vele vraagtekens rijzen worden en het staat nu al vast, dat jaar nog veel meer boeren en boerinnen in ouderwetse kledij ter markt zullen ko. men. Natuurlijk worden daarvoor ook dit jaar weer prijzen beschikbaar gesteld, bovendien worden prijzen uitgeloofd extra zware partijen kaas en voor uitzonderlijke goede kwaliteiten. Het plan heeft de volle sympathie van alle autoriteiten op dit gebied en waar de Commissaris van de Koningin in de pro- Zuid-Holland toegezegd heeft op deze dag Bodegraven te bezoeken, zal het officiële belangstelling zeker niet ontbreken. Voorschoten Ds J. C. Houtzagers nam afscheid in Gemeente-avond De Geref. kerk alhier was gisteravond geheel gevuld met Gemeenteleden, die gezellige vergadering byeen afscheid te nemen van ds J. C. Houtzagers, die na een periode van 2C jaren Voorschoten gaat verlaten om de Kerk van Driebergen te gaan dienen. De bijeenkomst stond o.l.v. de 'tweede oorzitter van de Kerkeraad, de heer G. Los. Op onderhoudende wijze schetste hu de stemming in de Gemeente. Hü verbond zijn woorden aan het woor in de Prediker, die zegt: „Daar is ee d van komen en een tüd van gaan. Afgewisseld met zang der Gemeente spraken vervolgens de heren G. C. Ver- rips, hoofd van de Geref. school aan de Wijngaardenlaan, J. van Santbrink, ad ministrateur-penningmeester, J. Riet mulder, voorzitter van de J.V., de jeugdverenigingen, J. P. Meyer, lid van de Zendingscommissie, en D. J. Cuilenborg, lid van het comité, dat de Gemeente aan ds Houtzagers rnwe Winkler Prins aanbood als herinnering aan zijn arbeid in Voorscho- als een bewijs van de liefde, wel de 20-jarige periode wederzijds mocht groeien. Ds Houtzagers richtte zich in onge dwongen stijl tot de aanwezigen. Hij ver telde eerst, dat hü zich de scheiding nog in 't geheel niet kon realiseren. Ver volgens wierp hij een terugblik op de afgelopen periode, die veel moeilijkhe den met zich meebracht. Zijn prediking viel in drie stukken uiteen: in de drei gende jaren van vóór de oorlog riep hü op tot verootmoediging, tüdens de bezetting legde hü de nadruk op de ver troosting en na de oorlog wisselden ver troosting en verootmoediging elkaar af. Vol dankbaarheid herdacht hü de steun en liefde, die zyn vrouw hem heeft ge schonken, alsmede haar intens medele- met de Gemeente. Ds Houtzagers vermaande om de goede weg, die hü steeds heeft mogen wüzen, te blüven be wandelen. Na dankgebed en gemeentezang was gelegenheid om door een handdruk uiting te geven aan de grote genegen heid, die de Gemeente voor haar schei dende herder en leraar en zeker niet minder voor zün echtgenote koesterde. Koninklijke keert 9 pet uit De Koninklüke stelt voor 1948 een v. van 9 pet in contanten voor. De inst van de Kon. Shellgroep bedraagt f 476 millioen. De ex-politieke gevangenen (uit de bezettingstijd) vergaderden niet Zondag, zoals het uit ons blad leek, maar Zater dag. 'drie vormen te hebben. De „kuif" boven op het stengeltje bloèit helder blauw, hieronder een risje donkere knopjes, die niet openkomen en daaronder een rijtje grijze „knopjes" die zich ook niet openen. Zeer verdienstelijk was chrys. leuc. Mars van J. T. Westelman, Roelofarends- veen. De forse, onvertakte stengel plus de grote bloem maken deze margriet geschikt voor de sny. J. de Goede. Bree- zand, toonde de beste citroengele Lemon Queen. Over irissen gesproken, de Ver. Culturen. Noordwijk, weten ook best wat er op dit gèbied te koop is. Wat' hadden die een mooie collectie. Een greep: Albert van Nierop, wit met crème lip, H. C. van Vliet, blauw en een witte sportf?) hiervan, Van Wieringen, bést geel, de prachtig blauwe Willem Ruys, Lilac Queen, wit met lichtblauwe vlag, en de extra grote Blue Champignor Gladiolen van prima gehalte werden gepresenteerd door C. S. van Dobben de Bruyn, Noordwijk. Daar stond Ober- bayern, blauw met grote witte vlek keel, Kardinaal De Jong, extra tros met grote licht purperen bloemen; zéér mooi. White Standard, een béste witte variëteit, Aiaturk, donker fluweelrood, Dr Fleming, licht zalmrose, Pres. Truman, lichtrose, een prachtkleur, Skymaster, in kleur vrij wel gelijk aan de vorige, maar niet zó fyn en met crème vlekje in de keel, Johann Strausz, prachtig diep roserood. Van extra klasse was gladiool Blazing Fire van G. Visser, Grootebroek. Wat een tros en wat een vlammend rode kleur! Dutch Master, wit met rood merkje, dezelfde inzender is inderdaad een „mas ter". En dan de gladiolen van L. A. Hoek, Den Haag. In de eerste plaats Keivin, een juweel van een tros (Picardië-bloed?). En de rose kleur is ook niet mis. Minder „aanzien" was Mrs Miniver, maa kleurtje licht lila met paars merk is weer zo apart. Ook de lilablauwe ling nr 14 mag er zijn. Voor de Leidse kantonrechter Ondanks waarschuwing J. N. P. te Den Haag was te Leiden, terwijl hü in dronken toestand verkeer- zijn auto gestapt en weggereden. Voorbijgangers hadden hem op het ge- gewezen, maar P. had zich er niet gestoord. Toen de politie ter plaatse kwam, was de vogel verdwenen, maar ner van de auto had men ge noteerd, zodat aanhouding van de wa gen nogal gemakkelijk viel. Het O.M eiste f 500 boete of 100 dagen hedhtenis, 1 jaar intrekking van het rijbewijs, met proeftijd van 1 jaar. Ui'spraak: f300 boete of 100 dagen. Overtreding loterüwet L. P. F. J. alhier moest terecht staan wegens overtreding van de loterijwet. B had ongev 3000 genummerde circulaires in Katwijk uitgezet, waaraan tien prij zen waren verbonden. Hij deed dit om zijn omzet te vergroten, doch 't zaakje had 'm niet veel opgeleverd. Eis en uit spraak luidden: f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Honden brachten schade A. J. W. te Hillegom had twee loslo pende honden, die hem toebehoorden, op een bollenland van de firma N. aldaar toegelaten, met het gevolg, dat nogal wat schade werd aangericht. Eis en uit- I spraak: f15 boete of 5 djh. Woningnood H. P. V. te Z. had zonder de vereiste vergunning van B. en W. met zijn gezin intrek genomen bij z'n schoonvader. Eis: f 15 of 5 dagen, uitspraak: f 10 of 4 da gen. Ook de schoonvader moest een kleine boete betalen. Mr Schokking minister van Marine zonder „a.i." Biykens de St. Crt. van gisteren is mr W. F. Schokking, minister van Oorlog Marine a.i., benoemd tot minis- Marine. Hedenmorgen in de vroegte is van de Hooglandse Kerkgracht wederom groep huismoeders, verbonden aan de commissie voor bijzondere kerkelüke jde gezinszorg der Ned. Herv. Gemeente alhier, naar de „Keyenberg" bij Renkum ljj® vertrokken. Natuurlijk was de stemming boven alle vermoeden verheven. igaÉ Als de moeders nu maar mooi weer hebben Foto N. van der Horst. •tie t De verkoop van „Klein Leerust" tek» Warmond is thans geregeld 00 |ATT De raad aclit vestiging van industrie „onontkoombaar"!^ Onder voorzitterschap van jhr m: M. E. von Fisennne kwam de raad Warmond gisteravond in openbare L.l ordening tot toekenning van verplaat. Eui van [singskosten t.b.v. het onderwijzend per- voc rgr-fsoneel der bijzondere scholen. Thani|wr gadering bijeen. Afwezig met kenn. geving de heren J. Dekker, wethouder, i C. J. de Vroomen. De voorzitter sprak enige gevoelvolle woorden aan het adres van de familie Visch, wier zoon in Indië is gesneuveld. Met algemene stemmen werd besloten, de raad een adres van beklag aan de familie te zenden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de heer Dekker, wethouder, gelukkig hersteld, zodat hü binnenkorl zijn werkzaamheden weer kan beginnen nam met voldoening kennis vai deze mededeling. Uitvoerig werd gediscussieerd over di aan te' brengen electrische verlichting ii de Sweilandstraat. Algemeen was mei oordeel, dat de verlichting van di Oranje Nassaulaan te duur was opgezet. Men achtte het plaatsen van lantaarns afstand van 100 in plaats 50 meter voldoende. Hoewel de voc andere mening was toegedaan, had hij geen bezwaar tegen deze plaat sing, temeer niet orndat dan inderdaad orden nagegaan of deze plaatsings- wydte aan de gestelde verwachtingen oldoet. Nog deelde de voorzitter mede dat de raad binnenkort een plan zal worden voorgelegd tot alghele electrifi catie van het dorp. Aan de orde kwam hierna het verzoek van de R.K. Jeugdbeweging om eer subsidie. Dit verzoek, aldus de voorz. heeft voor B. en W. een sterke princi piële kant, omdat hier de overheid ge plaatst wordt voor zaken, die in beginsel thuis behoren bü het gezin- Alvorens te dezer zake met voorstellen te komen, wilden B. en W. zich eerst eens laten voorlichten door vooraanstaande per sonen uit deze gemeente van verschil lende richting. In afwachting van dil advies werd besloten, het verzoek tot eer volgende vergadering aan te houden. Met algemene stemmen werd besloten aan de gemeente-architect een extra vergoeding toe te kennen van de vele werkzaamheden, die door hem zijn verricht bij de aanleg Sweilandstraat, werkzaamheden, die met gerekend kunnen worden tot z._ lijkse taak. Aan de woningstichting „Warmunda"-werd een aanvullend voc schot verleend in verband met geled* oorlogsschade. Door B, en W. was in i vorige vergadering teruggenomen hi voorstel -tot vaststelling van een ve Noord-Zuidhollandse Redding-maatschappij doorstond in 1948 de proef glansrijk Marine-vliegkamp Valkenburg wordt met nieuwe „Opsporings- en Reddingdienst" belast stelden B en W. voor, bij voorkomend#^ gelegenheden geval voor geval te ba-jDet kijken en geen bindende verordening:°er vast te stellen. De heer Van Vliet stondi0111 nog steeds huiverig tegenover dezt kwestie, al vond hij dit voorstel sympa- tieker dan het vorige. Hij wilde dan ook aan dit voorstel zijn stem niet onthou- 'e den. Met algemene stemmen werd hierna het voorstel van B. en W aangenomen, j'1? Goedgekeurd werd een voorstel van j*11' B. en W. tot het aangaan van een over- - j eenkomst met de N.V. Padox inzake hulpverlening bij brand, zodat bij een voorkomende brand in deze gemeente ook beschikt kan worden over de be- j0| dryfsbrandweer van genoemde firma. vr. De heer Van Vliet zou nog gaarne rej worden ingelicht over het standpunt tT van B. en W. ten opzichte van eventueel jer in deze gemeente te vestigen industrie. t,r- Uit de uit deze vraag voortvloeiende M( debatten bleek overduidelijk, dat de raad van mening is. dat het vestigen van industrie in deze gemeente voor de toe-1 komstige ontwikkeling van Warmond een onontkoombaar feit is. De heer Ver- geer zou gaarne zien. dat bij aanvragen re' tot vestiging van industrie in deze ge- 8e' meente de raad gekend wordt, omdat hü Crr de belangrijkste problemen vindt, die momenteel in deze gemeente ïe: de orde zün. De heer Van Vliet meende, dat in verband hiermede het uitbreidingsplan zal moeten worden her- K zien, opdat de mensen die hier industrie j willen vestigen, ook welen dat hiertoe gel op gunstig gelegen terreinen gelegenheid de: bestaat. Langdurig werd nog over deze W1 zaak gediscussieerd. Besloten werd deze du aangelegenheid binnenkort in zijn volle ita omvang te bezien. Nadat nog verschil- ve lende verlangens en wensen naar voren *ci gebracht met betrekking tot de in« toestand van de wegen en voetpaden, oe ging de raad over in geheime zitting, om Co hierin te behandelen het voorstel van la' B en W. tot verkoop van de buitenplaat! 'U( .Klein Leerust". Het was reeds Dinsdag, toen de deuren weer opengingen en door B. en W. het volgende voorstel ter tafel werd gebracht: het voorste gedeelte van de buitenplaats „Klein Leerust", bestaande uit de villa en een gedeelte j van hèt omringende terrein, te ver- i kopen aan jhr J. v. d. Brandcler te Oegstgeest voor ƒ35.000. De heer Van Elburg wenste in dt notulen te zien opgenomen, dat hij zün stem aan dit voorstel gaf, omdat de heer Leenen zich gisteren als gegadigde voor I de kcop van deze buitenplaats had terug- j getrokken. De heer Van Vliet wenste ge notuleerd te zien, dat hy het betreurde, 1 dat terwyl onderhandelingen werden ge voerd met de heer Leenen, B. en W. te- onderhandeling waren getreden met jhr v. d. Brandeler. Hierna werd het voorstel van B. en W. met algemen# stemmen aangenomen. Voor het reddingwezen aan onze kust voortdurende paraatheid een gebiedende eis,'zo, begint het jaarverslag 1948 van de Noord- en Zuid-Hol landse redding-maatschappij. Er zijn reddingstations, die vele jarem niet in actie hoeven te komen,, maar als dan plotseling een schip in nood verkeert, wordt verwacht, dat de redders bereid staat zijn om met het te hunner beschikking staande materiaal de stryd tegen de branding aan te binden. Deze onafgebroken gereedheid voor on middellijke. doeltreffende actie kan slechts worden bereikt, indien allen, die zich beschikbaar hebben gesteld voor het reddingswezen, hart hebben voor hun 'Xfipperscfieppn jacren naar £oncfon 'U JOHN MASEFIELD 25 „Haar bakboordboeg, Mijnheer". „Was onze verschansing ingedrukt, toen U ernaar keek?" „Ja, Mynheer over ongeveer negen tien voet. "Maar U zult zioh herinneren, dat allerlei blokken, takels en bomen beneden kwamen en de regen neerstroomde. Ik had niet wat je noemt n rustig overzicht van de gebeurtenis- „Clutterbucke, jij hebt gezegd, dat je de uitkük „Licht aan bakboord hebt horen roepen." „Dat is zo, Mijnheer." „Alsof hij werkeUjk een licht zag?" „Hij schreeuwde alsof hü in doodsnood zat, Mijnheer. Hij was nog niet uitge schreeuwd, of ze zat al bovenop ons. Het kan zijn. dat hij helemaal geen licht ge zien heeft, dat hij maar „licht" geroepen heeft en „schip" bedoelde." „Wat gebeurde met de uitkijk", vroeg Kruiser, „ging dia naar achteren?" „Toen wij de oliezakken overboord zetten, was hij in ieder geval niet voor uit. Mynheer", zei Clutterbucke. „Was dat de Spieier?" vroeg Tarlton. „Ja, Mijnheer, de Spieier ging naar aoh- teren. Ik zag hem bullen overdragen in de grote boot." „Daar U zowat de beste kijk heeft ge had op het schip, dat ons aanvoer, zoudt U zo zeggen, dat zij ongeveer ZO. voor lag. Mijnheer Fairford?" „Ja, Mynheer, het had vrü veel van Z O. weg. het moet wel Z.O. geweest zyn of dicht in de buurt." „Toen jij haar het laatst zag, was zij toen bijgedraaid of liep ze nog vaart, Chedglow? Misschien herinner je het je niet meer?' „Ik geloof, dat ze bewoog, Mijnheer, maar misschien waren wy het, die in be weging waren. Ze was erg onduidelijk in die bui. Mijnheer." „Heeft iemand haar stoom horen af blazen?" Hij keek iedereen aan. Hij was de enige aan boord, die op een stoomschip gevaren had; zij begrepen niet wat hij bedoelde. „Hebben jullie haar geen stoom horen afblazen?" herhaalde hij. „Een lang, machtig dreunend geluid?" „Neen, Mijnheer", niets daarvan," ant woordden zij. „Ik geloof, dat wjj nu wel kunnen aan nemen, dat zü geen averü bad en dat zij slechts enige ogenblikken bijgedraaid lag, alvorens haar koers te vervolgen. Ik neem aan. dat het een of ander vreemd schip was uit een Noord-Atlantische haven met bestemming naar Kaapstad. „Ik wil wedden, dat zij flink wat te stellen hebben met hun voorsteven', zei Coates. „Misschien niet", antwoordde Kruiser. „Een stoomschip is van voren zeer sterk. Het is best mogelyk, dat het helemaal geen averij heeft „Waarom zouden die schoften niet bij gedraaid zijn en ons geholpen hebben?" vroeg Coates. „Zij moeten toch onze lichten hebben gezien." „Zü waren allemaal hun kop kwijt, net iets voor zulke vreemdelingen allemaal tegelijk aan het kakelen", zei Fairford. „Stootten op drijvend wrak en bescha digden enige boegplaten. Vervolgden halve kracht onze koers." Dan vullen zy een gefingeerde tyd in en klaar is „Mogelijk komen wy haar nog op het spoor. Een ander punt, dat onderzocht moet worden, is, waarom de grote boot niet vierde en maakte, dat zy vrykwam het schip. Ik heb gezien, dat er iets zat in de voorste takel, maar dat hadden zü geklaard drie of vier minu- •oor het schip zonk. Wat was er dan neer fout? Weet iemand dat? Waar schone en zware taak en zich van hun grote verantwoordelijkheid bewust zijn. Niet alleen de levens van de onfortuin- lyke zeelieden staan op het spel, doch ook de reputatie van ons land, dat de plicht heeft om te zorgen voor een voor- treffeiyk geoutilleerd en paraat redding- Met grote dankbaarheid constateert de schrijver van het jaarverslag, dat ook in 1948 bemanningen, plaatselijke commis- materiaal van de NZHRM de proef glansryk doorstonden. 77 Maal werd een beroep gedaan op een redding station en de boten voeren uit om assis tentie te verlenen aan koopvaardijsche pen, vissersvaartuigen, jachten en vlieg tuigen van de Amerikaanse, Belgische Deense Duitse, Engelse. Finse, Noorse, Poolse, Zweedse en Nederlandse natio naliteit. In totaal werden 74 schipbreu kelingen gered: 43 Nederlanders, 23 De nen, 8 Duitsers. Verschillende gestrande of in gevaar verkerende vissersvaartuigen en jachten zijn door de reddingboten be houden in de haven gebracht. De NZHRM is niet tevreden, voordat ook de laatste roeireddingboten door motorstrandreddingboten zijn vervangen. De uitvoering van dit programma vergt echter niet alleen de bouw van motor strandreddingboten, de aanschaffing van kostbare waterdichte reddingboottracto ren en wagens voor het vervoer der boten, doch ook de bouw van nieuwe boothuizen. Bovendien' moet geleidelyk worden begonnen met modernisering en vervanging van de bestaande motorred dingboten. Voor het snel en doeltreffend hulp bieden aan in zee gestorte vliegtuigen is nauwe samenwerking tussen opsporings vliegtuigen en snelvarende motorboten sn eerste vereiste. De Koninklüke Marine treft thans voorbereidingen tot oprichting van een „Opsporings- en Feddingsdienst" (OSRD). Binnenkort zullen enkele snelvarende motorboten voor deze dienst beschikbaar komen en het marinevliegkamp Valkenburg zal met de centrale leiding van deze CSRD worden belast. De exploitate-rekening over 1948 ver toont een aanzienlyk nadelig saldo. Toch half oog zien. watde NZHRM zeer erkentelijk aan allen. Hij wilde, dat die hun financiële steun verlenen om zette zij niet af?" „Ja, Mijnheer", kwam de kok. loper was gezwollen en liep klem tussen schijf en blok en toen zat de david ook nog in zijn pot vast." „Dat was het hem niet", zei Stratton vanaf het roer. Iedereen draaide zich om te horen, wat hü nog meer te zeggen had. Hij zei niets meer, richtte zijn ogen op het zeil en spoog het buiswater van zyn lippen. „Ga door, Stratton." zei Kruiser, „wat was volgens jouw idee de rede: „Discipline. Flinke kerel, enz. „Ja, inderdaad, dat is de werkelijke waarheid", zei Efans, hem snel byval- lend. „Wat?", vroeg Kruiser. „Die arme kerels of stomme idioten de grote sloep, of hoe je ze maar nc wilt, wachtten op bevelen, net als wy. En wie moest die orders geven? Zon dagsschoolmeester Abbott soms, net droog achter de oren, of die intellec tuele kapitein, die liever vüftig keer zou verzuipen, dan het bevel te geven zün kostbare schip te verlaten. Wat dat be treft. zou deze boot ook niet gevierd zijn. als ik er niet was ingesprogen. Ik gaf het bevel en redde al deze levens hier. Iedereen kon met e< de Ouwe van plan edereen met hem verdronk om met zyn I inkomsten uit giften, contributies en dierbare schip onder te gaan." scheepsbydragen niet onbelangrijk deden (Wordt vervolgd) sty gen. kiplekker nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spljs-i vertering en stoelgang op natuurlijke wijzt| CARTER^, irvf R PILL ETJ L Sj HET GEMEENTE-ELFTAL VOOR GENT Het Gemeente-elftal voor Gent is als volgt samengesteld: Doel: W. Kuiters (Z.L.C achter: J. de Leeuw (Leiden) en E. Binsbergen (U.V. S.); midden: W. Veldkamp (A.S.C.), G. den Daas (U.V.S.) en J. de Man (Lugd); voor: Chr. Godhelp (Brandweer). W. van Weizen (U V.S), A. Verseput (Lugd)e J. Bavelaar (Docos) en F. Penseel (Brand weer). Reserves: H. Bosboom, J. v. d. Sluys (Politie) en G. Harkink (Brand- J. v. d. KIEFT GAAT HEEN ALS DIRECTEUR A.P. Volgens Het Parool zal de heer J. v. d. Kieft, die gedurende de eerste jaren na de oorlog het directeurschap van de Arbeiderspers heeft waargenomen, tot dat het bedryf weer voldoende zou zün opgebouwd, op 1 Juli dit directeurschap neerleggen. Hü werd Zaterdag 65 jaar. De heer v. d. Kieft is o.m. voorzitter van de Eerste-Kamerfractie van de P.v.d.A. en voorzitter van de ver. „De Ned. Dagbladpers". ZANDVOORT EN DE BADPAKJES Het strandschap van Zandvoort heeft besloten, de ordemaatregelen deze zo- soepeler te hanteren. Een verzoek, ?en voor badpakken verboden zone in te stellen en twee-delige badpakken dames te verbieden, werd afge- Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in!

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2