Jlieume geihithe (iToiironl Zelfs Wisjinsky ging met de agenda der Grote Vier aeeoord Wist U DINSDAG 24 MEI 1949 BUREAUX; Hoge woerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per miltmeter (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRIS TELÏJK-NA TIOISAA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tantuasttcf| Is gfjtfifc'oen tnyu fwrl la tcgfjesspoct" Dertigste jaargang No 7822 EEN AUTOMARKT TE BODEGRAVEN Zie pag. 2 DE CONFERENTIE TE PARIJS Ook het Japanse en Chinese probleem worden onder de loupe genomen De vier ministers van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, Bevin, Schuman en Wisjinsky zyn gisteren in het „Palais Rose" te Parys bijeengekomen. Een rose bloemstuk versierde een der wanden van de zaal, terwijl midden op de tafel een decoratie was aangebracht van groene varens, gouden linten en vier kleine vlaggen. Buiten voor het paleis stonden nieuwsgierige groepjes mensen te wachten, Want men wilde dc kopstukken der „Grote Vier" gewaar worden, waarvan Acheson, Bevin en Wisjinsky in glanzende limousines kwamen aanrijden, de be scheiden Schuman echter in een onopvallend Citroentje. Het was een va-et-vient van journalisten en foto-verslaggevers als bij vorige politieke wereldconferenties. De enige gedelegeerde in uniform w de Russische generaal Wassily Tsjoeikof, de opperbevelhebber in Duitsland. Stel len wij nog even vast, dat deze con ferentie de eerste belangrijke poging is, sedert December 1947, om op grondslag van een viermogendheden-accoord oplossing voor het Duitse vraagstuk bereiken. Toen alle ministers met hun staf van medewerkers binnen w£ voltrok de gang van zaken zich volgens de „principes" der geheime diplomatie en bleef het voor de journalisten slechts gissen, wat zich op deze eerste zitting afspeelde. Men vroeg zich af of de be sprekingen in een sfeer van verzoening zouden worden gevoerd of dat zich al dadelijk „twee kampen" zouden afschei den. Voor het nieuws bleef men dus aangewezen op de woorden die de leiden de figuren ha afloop der zitting wens ten prijs te geven. Schuman verklaarde, dat de vier mi nisters het zonder veel moeite eens gé wordén waren over de agenda, zoals door de „Westelijken" was vastgesteld. Wij hadden die volgorde gisteren reeds aangekondigd, maar laten deze thans nog even volgen, volledigheidshalve. Ie. De politieke en economische kwes ties, die geheel Duitsland betreffen; 2e. Berlijn en het muntprobleem; 3e. Het vredesverdrag met Duitsland; 4e. Het vredesverdrag met Oostenrijk. Hierbij is al direct van belang, dat de Rus zich schikte naar deze agenda hoewel hij zelf een andere opstelling had gewenst en deze inschikkelijkheid zou het begin kunnen zijn van groter gretigheid om concessies te doen. Even Kader mag gezin laten overkomen Wanneer 2 jaar voor Indonesië wordt bijgetekend. In Indonesië verblijvende officieren en onderofficieren der Kon. Landmaoht, die 2 jaren ononderbroken in de tropen in werkelijke dienst zijn geweest en in aanmerking zouden komen voor repa triëring, kunnen thans aanspraak maken op overkomst van hun gezin voor reke ning van het Rijk, wanneer zij zich ichriftelijk verbinden de diensttijd in de tropen met tenminste twee jaren te ver lengen: De aanspraak op overtocht van het gezin voor rijksrekening gaat verloren, indien, blijkens de vorenbedoelde ver bintenis, moet worden aangenomen, dat het gezin na aankomst in Indonesië slechts een jaar of korter aldaar zal verblijven. In Nederland verblijvende - officieren en onderofficieren, die tenminste twee jaar ononderbroken in de tropen in werkelijke dienst zijn geweest en op nieuw naar Indonesië worden uitgezon den, kunnen aanspraak maken op over tocht van hun gezin voor rijksrekening, indien kan worden verwacht, dat het gezinsverband in de tropen tenminste een jaar zal bestaan. _J Verlof voor militairen om te SSa stemmen Kiesgerechtigde militairen zullen in de I gelegenheid worden gesteld deel te ne- I men aan de komende gemeenteraadsver- kiezingen in de gemeente, waar zij op de kiezerslijst voorkomen. Aldus een mmis- teriële beschikking. Thomas E. Dewey, gouverneur van de jtaat New-York, is gisteren na een twee daags bezoek aan België per auto naar Parijs vertrokken. Het hoofd van de E.C.A., de heer Hoffman, heeft te Washington verklaard, dat hij niet voornemens is, af te treden. Secretaris van burgemeester Visser gearresteerd Naar verluidt is de secretaris van burgemeester Visser van Den Haag, drs W. Bos, door de justitie gearres teerd. Drs Bos is referendaris ter ge meentesecretarie en was daar uit sluitend werkzaam voor de burge meester. HU was reeds enige tijd af wezig zonder enig bericht en zonder dat zijn verblijfplaats bekend was. Hoge Ned. luchtmacht officieren naar Engeland Lt.-generaal C. Giebel, chef lucbtmacht- ttaf. kol. J. v. d. Werff, sous-chef lucht machtstaf, lt.-kol. G. Sissingh, comm. \liegbasis Leeuwarden, maj. A. de Vries, idem van Twenthe, group-captain J. He- ber Percy, luchtvaart-attaché bij de Brit se ambassade in Den Haag en Squadran- leader Allan van het commando leger- luchtmacht, zouden vandaag een basis van de R.A.F- in Engeland bezoeken. Vrijdag keert men terug. FRIEDERICY EN SUMARTO NAAR NEW YORK Dr Friedericy en de heer Sumarto KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING De ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is toe gekend aan W. v. Wageningen. fabrieks baas bij de fa. van Rijn en Kloot, dak- pannenfabriek te Alphen a/d- Rijn'. bracht Schuman de kwestie naar voren van de onbevredigende uitvoering der New-Yorkse overeenkomst tot opheffing der Berlijnse blokkade. Echter hoopte hij, dat de huidige moeilijkheden slechts van tijdelijke aard zouden zijn en het dus niet nodig zou worden, de kwestie bij de „Grote Vier" aanhangig te maken. Tot grote verrassing van de overigen, bracht Wisjinsky ook de kwestie van Japan ter tafel en zelfs het Chinese probleem. Hy" vroeg namelijk, de „Grote Vier" met China als „vijfde" een ontwerp-vredesverdrag voor Japan wilden gaan bespreken. Acheson beloof de, dat de slimme vraag van de Rus op een later tijdstip behandeld zou worden. Ook de aangelegenheid of de Dominions aan de besprekingen zouden mogen deelnemen, werd door Bevin als „proef ballon" opgelaten. Nog vóór Juni zal een rapport worden uitgebracht over Oostenrijk. Uit de verschillende dialogen valt in ieder geval te concluderen, dat te Parijs meerdere brandende vraag- delegeerden waren in „guter- Laune". stukken der wereldpolitiek 't onderwerp der discussies zullen vormen. De eerste bijeenkomst heeft twee en een half geduurd en na elke zitting zal een kort communiqué worden uitgegeven. Wat de psychologische sfeer betreft, die was „gunstig" te noemen en alle ge delegeerden waren in „guter Laume", omdat het over Duitsland gaat. Volgens A.F.P. is ook minister Spaak te Parys gearriveerd. Zijn aanwezigheid wordt in verband gebracht met de wens der Benelux-landen, om op de hoogte te blijven van het verloop der besprekin gen. Vermelden wy nog, dat Schuman in zijn welkomstwoord gewaagde van de „lichte ontspanning in de internationale politiek" en dat de huidige onderhande lingen in het belang waren van de ganse mensheid. By volgende zittingen zullen de vier ministers om beurten de leiding der conferentie hebben. De tweede eenkomst zou vanmiddag half vier houden wofden. Ook onze Prinsesjes zijn heel gewone kinderen. Zij vonden het dan ook maar wat' leuk, dat ze mee mochten spelen in een kindersprookje, dat dezer dagen in Amsterdam werd opgevoerd. Hier is de kleine Irene in actie. Koningin Juliana woonde deze voorstelling ten bate van Pro Juventute" bij en verbleef tijdens de pauze tussen de kin deren achter het toneel. De strijd om de Berlijnse stations duurt nog steeds voort Met het oog op „Parijs" voelen „Westelijken" weinig voor interventie De Westelijke Geallieerden hebben gis teren het verzoek moeten weigeren om tussenbeide te komen in de strijd tussen de stakende spoorwegarbeiders van West- Berlijn en de communistische „stakings brekers" uit het Oostelijk deel. Het bezet ten der spoorwegstations zou namelijk in strijd zijn met de „viermogendheden- overeenkomst" van 1945, waarbij aan de Russen de controle over het spoorweg verkeer werd gegeven. Er hadden op- ,v ernstige ongeregeldheden plaats bü het station Tiergartcn, dat door een gte van circa 2500 stakers bestormd en dat door enkele honderden man schappen van de „spoorweg-politie" uit Oost-Berlijn verdedigd moest worden. Honderden personen werden hierbij ge- ond, waarvan zestig ernstig. Op verzoek van de Britse kolonel, James Stuart, heeft gisteren de Oost- Duitsè spoorwegpolitie het station „Am Zoo" bij de Tiergarten ontruimd, dat nu onder bescherming staat van de West- Duitse' politie. Uit een en ander blijkt, dat de Westelijke geallieerden slechts tot actie zullen overgaan, als de onlusten een nog groter omvang' aannemen, ofschoon het stadsbestuur dringend op interventie heeft aangedrongen. Van belang is nog, dat generaal Howley, de Amerikaanse stads-commandant, heeft verklaard, dat het optreden van'de spoorweg-politie, die wettige staking tracht te onderdruk ken, in West-Berlijn inderdaad niet lan ger kan worden gedoild. Het bestuur van de onafhankelijke „vakbond van spoor wegarbeiders", 'de U.G.O. heeft als eisen gesteld: le het terugtrekken der spoor wegpolitie van de Sowjet-sector uit West- Berlijn; 2e bescherming der spoorwfegen van West-Berlijn door de Westelijke poli tie. En ten 3e, betaling der vracht in W. Berlijn ïn West-marken Men is tenslotte van mening, dat nu de „Grote Vier" te Parijs bijeen zijn. het verstandiger lijkt, dat de „Westelijken" niet ingrijpen, of schoon generaal Howley persoonlijk vóór interventie is. Mevrouw Schroder ei Friedensburg 'hebben echter tevergeefs bij hem gesmeekt, de stations door West- Berlijnse politie te laten bezetten. Volgens latere berichten zijn bij de ge vechten "twee personen om het leven ge komen; één van hen is een 16-jarige jon gen, die een schot in het hoofd ontving. Van Britse zijde wordt er nog op ge wezen, dat er een smeulend gevaar voor burgeroorlog in West-Duitsland aanwezig is. Reuter seinde hedenmorgen uitvoeri ger dat de stakers alle, in de Britse sector van Berlijn gelegen, stations van de „bovengrondse" onder controle geplaatst hebben van de W.-Berlijnse stadspolitie, die er in geslaagd is de orde te herstel len. Op het „stakingsfront" zou alles voorlopig weer rustig zijn. De West-Duitse grondwet afgekondigd Slechts twee communisten tekenden niet. Gistermiddag kwam de constituerende vergadering van Bonn in plechtige zit ting bijeen, om de West-Duitse grond- voor de federale Republiek af te kondigen. De Westelijke bezettingsmo- gendheden waren vertegenwoordigd door de plv. militaire gouverneurs. Alle 11 West-Duitse premiers der „Liindef" wa- ïaar Bonn overgekomen, alsmede, de burgemeester van West-Berlijn. Ernst Reuter. De grondwet treedt onmiddellijk werking en geldt voor de 45 millioen Duitsers in de Westelijke zones. De his torische documenten werden het eerst ondertekend door dr Konrad Adenauer. ei o.a.: „Ik heb de vaste overtuiging, dat deze grondwet ook de basis zal vor- voor een regering voor geheel Duits land". Slechts twee communisten teken den niet. Met Juni komt weer 20 pet geblokkeerd geld vrij In het kader van de afwikkeling geld- zuivering wordt op 1 Juni a.s- wederom een vijfde van de beleggingsrekeningen met een minimum van ƒ300 vrijgegeven. Dit geschiedt onafhankelijk van het feit, of van de belastingfaciliteit gebruik gemaakt. Indien bijv. een beleggingsrekening oorspronkelijk ƒ3500 bedroeg en hiervan op of na 1 Juni 1948 700 (elk jaar wordt ze met 20 pet. van het oorspron kelijke bedrag verminderd) is vrijge geven, terwijl voor ƒ800 van de belas tingfaciliteit gebruik is gemaakt, kan op 1 Juni 1949 van die rekening, welke dan ƒ2000 aanwijst, een bedrag van ƒ700 worden vrijgegeven. Twee Westlandse kinderen door gloeiend water verbrand Het 4-jarig dochtertje van de familie Tetteroo uit de Molenstraat te Naald wijk liep dezer dagen, toen de moeder de kinderen wilde baden, achteruit in teil kokend water. Het kind werd het St. Hyppolitusziekenhuis te Delft overgebracht, waar het later overleden. Vrijwel tegelijkertijd we het 4-j. zoontje van de familie Paau' uit de Pr. Wilhelminastraat in De Lier het ziekenhuis binnengebracht. Het jon- was bij het spelen tegen een tafel gevallen, waarop gloeiend heet v stond, en. is eveneens aan de verwondin gen bezweken. Pantserauto vliegt in de lucht bii Djokja Aneta seint uit Semarang. dat Zondag ochtend 9 uur even ten Noorden var Djokja een pantserauto op een trekbom 250 kg is gestoten. Van de 9 inzitten den verloren acht het leven en werd er een gewond. Een achter de pantserauto rijdende Brenn-carrier werd beschoten, waarbij een, militair sneuvelde. Onder de 8 doden bevindt zich een kapitein, voorts er twee korporaals en vijf soldaten. De begrafenis is Maandag op het ereveld te Semarang gesohied. R'DAMSE MOEDER, DIE BABY LIET VERKOMMEREN, VEROORDEELD De 29-jarige Rotterdamse moeder C. H. U.den H.t die haar baby van 6 i den, zo verwaarloosde, dat het kind leed. werd vanmorgen door de R'damse Rechtbank veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf, waarvan 6 maanden voor waardelijk m.a. en een proeftijd van 3 jaar. Zij wordt onder toezicht van de reclasering en een zenuwarts gesteld. Moordenaar van Nederlandse danseres overleden Als verdacht van moord op de Nederl. danseres H. de Koff te Ascona in Zwit serland, werd de Nederlander H. J. Koop man, zoals bekend is, door de Zwitsetse politie gearresteerd. Later werd hij naar krankzinnigengesticht overgebracht. Daar is hij tengevolge van totale uitput ting overleden. Gedurende de week, die hij voortvluchtig was, had hij niet ge geten. Vijftig schepen bij Westerse vlootman oeuvres De gedetailleerde plannen voor de ge combineerde oefeningen door marine eenheden van de landen der Westerse Unie, die. zoals bekend is, tussen 30 Juni 8 Juli as. zullen worden gehouden, zijn thans voltooid en zullen binnen en kele dagen worden gepubliceerd. Min stens 50 schepen zullen aan de manoeu- res deelnemen. 45 Prijzen-ambtenaren krijgen ontslag Nu in het kader van de komende Bene- lux-overeenkomst steeds meer prijsrege lingen komen te vervallen alleen voor beperkt aantal schaarse artikelen zullen ze gehandhaafd blijven is aan an van het personeel van afd. Prijs vorming van het directoraat-generaal van de Prijzen ontslag aangezegd. De Wijkpredikant heeft z'n radio al Het radio-toestel, waarom de wijkpre- dikant Zaterdag in zijn bekende rubriek vroeg, is er al. Hij dankt daar zeer har telijk voor. Het stoffelijk overschot van ex-mi- nister Forrestal zal ter aarde worden be steld in' het Amerikaanse nationale kerk hof te Arlington. De begrafenis zal mor gen met militaire eer plaats vinden. Vandaag werd de meuwe vleugel van het hoofdkantoor der K.L.M. te Den Haag officieel in gebruik genomen. De nieuwe vleugel grenst aan hotel „De Witte Brug" en staat haaks op die, welke langs de Raamweg werd gebouwd. Niet zo mooi't hakmes gaat in de Marshallhulp Ruim 600 millioen dollar dreigt verloren te gaan >uwe strijd is losgebarsten het bedrag van de Marshall-hulp Europa. Zoals men weet, is het pas kele weken geleden, dat er een einde kwam aan de debatten in het Amerikaan- Congres over de grootte van Marshall-hulp gedurende de periode April 1949Juli 1950. Hiermede t echter nog lang niet alles in kannen kruiken, want men- wist toen- feeds, dat dit slechts een wapenstilstand betekende dat de strijd opnieuw zou oplaaien, bij de behandeling der begroting voor het fiscale jaar 1 Juli 19491 Juli 1950. Thans heeft de commissie voor toewij zingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden met 22 tegen 19 stemmen, besloten om de 4,1 milliard dollar Mars hall-hulp gedurende dat fiscale jaar met 15 procent of 629 millioen dollar te ver minderen. Dit voorstel ging er door onder krach tige druk van de republikeinen en nog wel nadat een subcommissie slechts een vermindering van 182 millioen had voor gesteld. welk bedrag berustte op bere keningen van reeds ingetreden of toe komstige prijsverlagingen en voorts van de besparingen, welke de internationale tarwe-overeenkomst zou brengen. Nu zal het plan eerst nog in het voltal lige Huis en tevens in de Senaat moeten worden behandeld, zodat er nog heel wat strijd te verwachten is. Europa's dorre aarde en het dollarregentje *De voorzitter van de raad van commis- iarissen van de New-Yorkse Chase Natio nal Bank, Winthrop W. Aldrich, heeft volgens Reuter te Londen verklaard, dat West-Europa na afloop van de Marshall hulp pas kans op Amerikaanse beleggin gen zal hebben, wanneer het voldoende herbewapend is, politiek en economisch stabiel is geworden en het communistisch gevaar bezworen heeft, terwijl de wissel koersen in overeenstemming moeten wor den gebracht met de werkelijkheid. Prinses Margaret Rose vertrok uit Venetië naar Stresa aan het Lago Mag- giore. Vandaar zal zij via Zwitserland ar Frankrijk gaan. Vrijdag wordt zij Parijs verwacht. DAT min. Mansholt op 28 Mei zal spreken over „Landbouwpolitiek" op de voorjaarsvergadering van het genootschap ter bevordering van de landbouw in Drente te Assen. DAT de Zeeuwse Mij van Landbouw op 1 Juli te Tholen een landbouwdag organiseert, waar ir C. Staf te Den Haag. dir.-gen. van de Landbouw, zal spreken. DAT tot voorzitter van de Diamant beurs is benoemd de heer J. Elion, als opvolger van wijlen M. v. Moppes. DAT de inschrijvingsdatum voor het van 13—20 Juni in Den Haag te houden nationaal vocalistenconcours is verlengd t/m 31 Mei. DAT op 16 en 17 Juni in Leeuwarden het 96e landhuiskundig congres wordt gehouden, gewijd aan het probleem van het opvoeren der Ned. landbouw-pro- DAT Enschede overgaat tot de bouw van 72 arbeiders- en 194 montagewonm- gen en een lening van f34.000 verstrekt aan de Stichting M.T.S. voor Oostelijk Nederland. DAT in Doetinchem, na het eerste Finse schoolgebouw, thans een Oosten rijks schoolgebouw komt. DAT het motortvrachtschip ..Dom- burgh" niet bestemd is voor de dienst op Paramaribo maar op Casablanca. DAT het bij Rottum aan de grond ge lopen Griekse ss Katingohadjipateras gis teravond vlot kwam en naar de Eems is gesleept. DAT de heer J. B. Bernink zijn functie als directeur van het Natuurhist. Museum „Natura Docet" te Denekamp zal neer leggen en 1 Juni wordt opgevolgd door de heer P. J. Homan te Haren. DAT in de St. Crt. van gisteren is op genomen een regeling van lonen en an der arbeidsvoorwaarden in de rubber- verwerkende industrie. DAT tussen Enschede (Ned.) en Ens- kede (Zweden) een contact is tot stand gekomen, het welk deze maand zal lei den tot een sportuitwisseling. DAT de „Zeeland" van de Rott. Lloyd op 26 Mei uit Indonesië in R'dam wordt terug verwacht met o.a. kol. Soeria Santoso, Staatssecretaris van Buitenl. Veiligheid, aan boord. DAT voor de R. v. C. tegen J. Wapstra uit Steenwijk. die in Diepenveen gevan genen neerschoot, levenslang werd ge concludeerd (B.G. vonnis 20 jaar.) DAT J. Kool uit Axel, die razzia's en arrestaties verrichtte, van de R. v. C. 8 jaar kreeg (B.G. vonnis 9 jaar). DAT op 80-j. leeftijd te Utrecht is over leden de arts J> Stolp. DAT de Gelderse Tramwegmij, in 1948 ;n exploitatie-overschot van f 1.28 mil lioen boekte en 6 pet (onv.) wil uitkeren. DAT het bij Wageningen blootgelegde grafveld uit de achtste of negende eeuw dateert. DAT de 22-j. Dordtse militair J. A. B. is gearresteerd, die in de Hooftstraat aldaar een revolverschot op het 18-j. meisje H. J. H. de V. loste, doch haar gelukkig niet trof. DAT Nijmegen in het belang van de zeilsport een vluchthaven wil aanleggen in de Waal. DAT gisteren te Leeuwarden de pre mière van de Friese film „Tussen spel en leven" werd vertoond, welke het kind een juiste keuze van het beroep mogelijk wil maken. DAT de Raad van Beroep de uitsluiting van Amalie Hulda Albertz, ook genaamd Amalia Wilhelmina te Luy te Nijmegen, indertijd hoofdredactrice van „De nat.- soc. Vrouw", reduceerde van 20 tot 10 j. DAT wilde varkens uit het Reichswald herhaaldelijk rooftochten op Nederlands gebied ondernemen en bij Ottersum en Milsbeek een aardappelveld grotendeels hebben omgewooeld en de aardappels hebben opgegeten. DAT de Ned. Ver. van Spoor- en Tram' wegpersoneel thans 25,688 leden telt. DAT de huzaren van Boreel uit Amers foort gisteren in Noord-Limburg „slag leverden" met de- infanteristen uit Venlo en Roermond en de bewoners herhaal delijk schrokken, omdat het zo bedriege- lyk echt toeging. DAT thans ook in Groningen een prov. commissie is geïnstalleerd om na te gaan of de bestuurstaak der provincie dient te worden verruimd. DAT een poging van de Groningse burgemeester om met de fractie-leiders tot een compromis te geraken omtrent het wederopbouwplan, mislukte en dit plan als gevolg van de aandrang der rechtse fracties, thans op 30 Mei in de raad komt. DAT Paramaribo sedert 1913 geen Ne derlandse romans ontving, doch de Stich ting voor culturele samenwerking thans een bibliotheek zond en ook films gaat sturen, die met een speciale Ford van plaats tot pleats gaan. Burgemeester Visser uit het Nationaal Comité In verband met de ontslagaanvrage van de burgemeester van 's-Gravenhage heeft de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-<Holland, mr L. A. Kesper, de leiding op zich genomen van het Uit voerend Comité ter voorbereiding van de Koperen Bruiloftsviering van H. M. de Komingin en ZJC.H. de Phins der Neder landen. KONING GEORGE NOG STEEDS VOORUITGAANDE. Koning George heeft gisteren te Lon den de N.-Zeelandse cricketploeg welkom geheten, die tegen de Engelse ploeg zal uitkomen. Het toenemend aantal offi ciële bezigheden van de koning wordt gezien als een aanwijzing, "dat zijn ge zondheid goed vooruitgaat. Churchill schenkt schilderij Winston Churchill heeft een gesigneerd schilderij beschikbaar gesteld om ver kocht te worden ten bate van een her- bouw-actie van de Britse „Young Wo- s Christian Association" (Y.W.C.A.). Het laagst aanvaardbare bod zou 500 pond sterling zyn. Het doek stelt voor „De blauwe kamer" en is een van Churchill's meest geliefde werkstukken. Generaal Spoor Het bericht, dat generaal Spoor zijn benoeming tot generaal is juist gisteren officieel afgekomen door ern stige ziekte is getroffen, is wel in staat met bezorgdheid te vervullen. Natuur- is niemand onmisbaar, maar bij de jongste wisseling in de functie van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon is nog el gebleken, dat zelfs deze belangrijke functionaris nog iets gemakkelijker is te vervangen dan de bevelhebber van onze troepen in Indonesië. Generaal Spoor heeft enkele uiterst moeilijke jaren in Indonesië gehad. Zij waren ook daarom moeilijk, omdat hij de morele waarde van de troep op peil had te houden in al die maanden, waarin maar werd geconfereerd en gepraat en waarin onze jongens de wacht hadden te houden aan de demarcatielijnen. Wat generaal Spoor bij de soldaten in Indonesië zo gezien maakte, was behalve zijn militaire bekwaamheid, ook z.jn be- ^ef voor de moeilijkheden, waarmede onze Jongens in dit alles werden gekweld. Van hem is het woord, dat onze jongens in Indonesië niet mochten worden gebezigd als doelen in een schiettent. En daar was het juist bedenkelijk op gaan lijken. Ook nu maken onze jongens daar zware dagen door. Bij het jongste Kamerdebat is op dit feit nog eens bijzonder de aan dacht gevestigd. Een spreker uit de P. v. d. A., de heer Goedhart, had toen de psychologische fijngevoeligheid om een parlementaire enquête te vragen, opdat men kon nagaan of de jongens zich wel netjes gedragen. Dit lijkt ons niet de juiste manier om de problemen tactisch op te vangen. Wij hebben de indruk, dat generaal Spoor met zijn zin voor rechtvaardigheid de moeilijkheden van onze jongens beter beseft. Zijn aanwezigheid zal juist in deze dagen ernstig worden gemist. Burgerdagen Hier en daar in ons land houden ge- meenten burgerdagen. Dat zyn da gen, waarop jonge kiezeis hun entree ma ken in het publieke leven. Zij krijgen dan een betoog te horen over het staatsbestel en zijn werking en hun aandacht wordt gevraagd voor het feit. dat zij voortaan het kiesrecht zullen mogen uitoefenen, m:t andere woorden, dat zij burgers in de ware zin zijn geworden. Evenals zovele dingen in het leven heb ben die burgerdagen hun voor en hun te gen. Zij hebben voor. dat zij een begin van belangstelling voor de publieke zaak kunnen bijbrengen bij velen, die daar nog vreemd tegenover staan. Dat is goed en nuttig, want het kiesrecht is een machtig iets. Het is ook in de handen en geesten van deze jonge kiezers, dat voor een be langrijk deel de naaste toekomst van land i volk wordt belegd. Er tegen is. dat zulke burgerdagen zich tot algemeenheden hebben te beperken en dan weldra schijnen uit te lopen op een prediking van de eenheid van de ver deeldheid. Heel veel belangrijke dingen (ten op de burgerdagen moeten laten in, wil men althans het doel dat men beoogt, niet voorbijzien. Daarom blijft hier voorzichtigheid ge boden- Men kan zeggen, dat het partijbe- stel, zoals wij dat in Nederland kennen, het burgerschap tekort heeft gedaan. Met deze zienswijze zijn we het niet eens. n democratische staat maakt het par- tijbestel juist deel uit van het burger- Misschien zal men hier en daar de op lossing zoeken door op de burgerdag ook het partijbestel ruime aandacht te schenken. Wanneer dat op de juiste manier ge beurt. zal de burgerdag buiten twijfel aan kleur en inhoud winnen. Generaal Spoor moet door ernstige ziekte z'n taak neerleggen Do De gen.-majoor D. C. Buurman van Vreeden zijn plaatsvervanger Een officieel communiqué te Batavia deelt mede. dat generaal Spoor, leger commandant in Indonesië, gisteren ern stig ziek geworden Is. Een betrouwbare, doch niet officiële bron deelde aan Ass. Press mede, dat de generaal een ernstige hartaanval heeft gehad. Het officiële communiqué meldt, dat de chef van de generale staf, gene- raal-majoor D. C Buurman van Vreeden. aangewezen is als zijn plaatsvervanger, aan gezien de generaal onmogelijk het erk kan hervatten. De generaal werd gisteren ziek, nadat hij enkele uren gewerkt had en zijn on gesteldheid nam onmiddellijk een ernstige wending. In de loop van de dag kwam daarin geen verbetering, zodat zijn toe stand nog steeds zorg baart. Heden werd aan generaal Spoor mede gedeeld. dat H.M. de Koningin hem gis- tot generaal bevorderd had. Kort nadat H.M. zich aeeoord verklaard had met de bevordering, vernam Zij de ty- ding van de ernstige ziekte van gene raal Spoor en Zij bracht hem telegrafisch Haar leedwezen over en Haar hoop op >n spoedig herstel- Ass. Press vernam nog van gezagheb bende zijde een bevestiging van het be richt dat generaal Spoor vorige week zijn ontslag had gevraagd, doch dit had inge trokken. Mevr. Spoor is met spoed naar Indo nesië geroepen, waar zU Vrijdag wordt ;rwacht Na het ontslag van dr Beel en de ziekte in generaal Spoor komt het bericht, dat ook de procureur-generaal te Batavia, H.W. Felderhof. einde Juni a.s. naar derland zal vertrekken. Aneta seint uit Batavia, dat hij zal worden opgevolgd door mr Oerip Kartodirdjo, raadsheer In het hooggerechtshof te Batavia en voor zitter der Federale Partij. De heer Karto dirdjo Is voorstander van een krachtige Nederlandse houding tegen de inmenging van de Veiligheidsraad, was ook vóór de Nederland derepubliek zou zuiveren van tweede politie-actie en verlagde, dat Nederland de republiek zou zuiveren van dc verkeerde leiders, en voorts dot het K.N.I.L. in een federaal leger zou worden Ontsnapte terdoodveroordeelde aan de grens gepakt Hagenaar wilde met hem naar Duitsland De indertijd uit het kamp Vught ont snapte 39-j. banketbakker D. F. K. Bak- lit Franeker. die als landwacht commandant enige moorden bedseef en deswege door het Leeuwarder B.G. bij verstek ter dood was veroordeeld, is in het grensgebied nabij Buurse (Ov.) aan gehouden. toen hij clandestien naar Duitsland wilde gaan. Hij was in gezel schap van een Hagenaar. Beiden zijn in gesloten in de marechausseekazerne te Haaksbergen. veranderd om te voorkomen, dat eenmaal het republikeinse leger een voorname rol te spelen zou krijgen in de VS. van Indo nesië. Wjj vernemen nog. dat het ontslag van de heer Felderhof verband houdt met de terugkeer der republiek naar Djokja. WEERBERICHT Vrij koud iveer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkel# buien. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Tamelijk koud voor de tyd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 25 Mei Zon op 4 33. ondei

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1