|iieu we gtihsche (ion run I Veldslag tussen stakers en Oostelijke politie om W.-Berlijnse stations Wist U MAANDAG 23 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 5«y36. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mlllmeter (Btj contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7821 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stantoastlcf) (sqfcblcoen myn bert la tcgljeospoct" „Marinus Poststraat" in Valkenburg Zie pag. 2 Te Charlottenburg werd gevochten met vuur wapens en gummi-knuppels Gedurende het weekeinde werd te Berlijn een ware veldslag om de treinen gevoerd. De strijd concentreerde zich voornamelijk om het station Charlotten burg tussen de stakende spoorwegambtenaren, die de uitbetaling van hun loon In Westduitse marken verlangen en de Oostduitse politie. Het ging er verwoed toe, daar de stakers aanvielen met knuppels en stenen, terwijl de Oostduitse politie zich verdedigde met vuurwapens en gummi-knuppels. De Britse chef van politie te Berlijn, kolonel Stewart, slaagde er echter in, door energiek optreden de orde enigszins te handhaven. Tot nu toe wordt er melding gemaakt van 12 gewonden waarvan twee in levensgevaarlijke toestand naar het hospitaal werden De reeds genoemde kolonel Stewart _af aan de Duitse politie in de Britse sector het bevel, om het station Charlot tenburg te bewaken, terwijl de menigte verdreven werd. Het spreekt vanzelf, dat de gemoederen uiterst verhit zijn en d Spoorwegstaking een enorme stagnati veroorzaakt Daarbij komt. dat zo juist de viermogendheden-conferentie te Pa rijs begonnen is en de bezettingsmogend- hedem dus niet veel animo vertonen hun diplomatieke vingers te branden- De staking is. zoals men weet, begonnen, omdat de 12.000 spoorweglieden uit de Westelijke sector van Berlijn hun loon in West-marken uitbetaald willen zi< daar er met Oost-marken niet veel •an te vangen. Na weigering van deze hebben de 12.000 daarop de arbeid neergelegd. De „werklozen" ontvangen hun steun in West-Marken en zi. dus momenteel veel beter aan toe. De Russen hebben getracht met hun politie macht de staking de kop in te drukken het verkeer weer ;e doen function- en, maar dat heeft geleid tot de reeds •vermelde incidenten. Men krijgt ernige Indruk van de veroorzaakte moeilijkhe- stagnatie, als men bedenkt, dat de treinen naar Berlijn bij Potsdam den opgehouden, omdat seinen en werden bediend en in de ge- ipannen atmosfeer, kwam het telkens tot hevige gevechten Er bestaat kans uitbreiding van het conflict, daar ook de West-Berljjnse vakverenigingen gedreigd Werd koning George in Amerika behandeld? In de Ver Staten gaan onbevestigde berichten, .dat koning George van Enge land voor de ziekte aan zijn been behan deld was in de Mayo-kliniek te Rochester In de staat Minnesota. Hoewel le koning enkele dagen niet op Buokingham Palace aanwezig was, acht men dit bericht Engeland uit de lucht gegrepen. Een a rg. der spraakmakend bericht uit Londen dat van de Sidney Daily Telegraph, die Uit hofkringen vernomen zou hebben, dat prinses Elizabeth tegen het eind v dit jaar het leven zal schenken aan tweede kind. Tornado's in Amerika eisen 45 slachtoffers Tornado's en hevige stormen hebben Vijf staten van het Midden-Westen der Ver. Staten geteisterd. Minstens 45 per- lonen zijn om het leven gekomen, ter- Wijl ruim 200 mensen werden gewond •n naar schatting 900 huizen vernield. In Virginia vielen hagelstenen zo groot als Sinaasappelen. In Engeland 300 lepra-lijders De ernstige uitbarsting van lepra, linds de Middeleeuwen, baart de Britse doktoren ernstige zorgen. Het aantal ge vallen van lepra op de Britse eilanden neemt toe met een snelheid, die reden tot bezorgheid geeft. In Engeland zijn reeds 300 gevallen. Minder dan 20 pet. hiervan is Brits. De rest wordt gevormd door bezoekers uit India, China en an dere landen, waar lepra een gewone GESTRANDE GRIEKSE S.S. MAAKT NOG EEN KANS. Het bij de Wadden-eilanden op een mijn gelopen Griekse s.s. Katingohadji- pateras, dat later aan de grond liep, maakt zeer veel water. Er zijn geen ge wonden aan boord. Een Hamburgs ber gingsvaartuig tracht het schip leeg te pompen. Als het goed weer blijft, hoopt men het schip los te krijgen, slaat het weer om. dan moet de boot als verloren worden beschouwd. Abeiders in Griekse overheidsdien- «ten hebben heden het werk neergelegd. Radio Athene verdween uit de aether, na de aankondiging, dat het omroepper- loneel zich bij de staking aansloot. M.i.v. 1 Juli zal prof. J. P. Bijl af treden als directeur van het instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden en worden opgevolgd door prof. dr R. Remmelts te A'dam, oud-hoogleraar te Ba'^via. Auto's voor invalide militaire oorlogsslachtoffers Den Haag schonk er alvast een aan de Bondsvoorzitter. De afd. Den Haag van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers heeft Zaterdag een personenauto ge- •chonken aan de algemeen voorzitter van deze Bond, de heer D. v. d. Heuvel uit Schiedam, die als sergeant bij de ge vechten in 1940 verlamd werd aan beide benen. De overdracht geschiedde door de heren J. A. v. d. Min en P. J. van Heusden uit Den Haag. Door het werk Van de heer v. d. Heuvel zijn thans 4000 van de 6000 militaire oorlogsslachtoffers ln de Bond verenigd. In Engeland zijn 1500 auto's beschikbaar gesteld voor de twaar invalide-oorlogsslachtoffers en ook b Nederland wil men dergelijke pogin gen in het werk stellen. Boesman c.s. uit Duitsland teruggekeerd Het Haagse echtpaar Boesman en de heer C de Vos Klootwijk zijn uit Duitsland teruggekeerd. hebben, de staking te doen uitbreiden tot alle industrieën, als niet spoedig aan de eisen der stakers wordt voldaan, om hun loon in West-marken uitbetaald te krijgen. Volgens latere berichten werd Charlottenburg door een menigte van ca. 2000 stakers van twee kanten bestormd en dreven deze de bezetting van 150 bewapende spoorweg-agenten naar de Sowjet-sector terug. Het station West- kreuz in de Britse sector werd door Duitse politie met behulp van Sowjet- officieren, die uit Brandenburg warer gekomen, heroverd. De incidenten heb ben er eveneens toe geleid, dat men een trein in brand poogde te steken, terwijl pakken Duitse kranten verloren gingen. Een auto met Russische officieren en soldaten werd met stenen bekogeld. De directie der spoorwegen heeft inmiddels bekend gemaakt, dat als de moeilijkhe den geregeld zijn, met de stakers „één voor één" zal werden afgerekend De plv. burgemeester van West-Berlijn, dr Friedensburg heeft bij de „Kommandan- geprotesteerd, tegen het gebruik vuurwapenen door de Oostelijke spoorweg-politie. Volgens een later ontvangen telegram, iu vanmorgen de strijd om de stations te Berlijn weer tot rust zijn gekomen, hoewel te Charlottenburg wederom een poging was gedaan door een menigte onder leiding van de spoorweg-politie, het station te bestor- Men weet. dat dit op Brits bevel door de politie van West-Berlijn bezet werd. Vanochtend bevonden zich gens meer dan de helft der stations van de luchtspoorweg Westelijke sectoren, nog in handen der Oostelijke politie. De gemeenteraad van West-Berlijn heeft het geallieerd bestuursbureau zocht, aan de politie van West-Berlijn toe te staan, de beschermiui luchtspoorweg in de Westelijke 'sectoren Op het ogenblik de stakers „heroverd" (men ziet, datl spoorweg-politie, die onder Russische reeds een bepaalde strategie in de strijd controle staat, hiervoor verantwoordelijk, werd toegepast), terwijl GesundbrunnenBij het station Rummelsburg (in de in de Franse sector in handen van de i Sowjet-sector) heeft de politie vijf pond spoorweg-politie bleef. Oók Wannsee in ontplofbare stoffen op de spoorlijn ont- de Britse sector werd door de Oost-1 dekt en verwijderd. Zodls gemeld, landde een 21-jarige Russische piloot, wiens vrouw naar Siberië werd getransporteerd, dezer dagen in Zweden. De con structie van'de vliegmachine was door de Russen angstvallig 'geheim gehouden.' Hét Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken trof on middellijk maatregelen, om de piloot, die „genoeg" van het Sovjet- regiem had, met het toestel in volkomen veiligheid te brengen. Vandaag begint de conferentie der „Grote Vier" Een Duitse „commissie voor overleg" Gedurende het weekend kwamei inisters van buitenlandse zaken Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten te Parijs bijeen. Het ging hoofdzakelijk om de coördinering van hun beleid vóór de openingszitting van de Raad van minis ters der „Grote Vier", die hedenmiddag worden gehouden. Het ziet er naar dat de publiciteit voorlopig tot het hoog nodige beperkt zal blijven. Noch Bevin nooh Wysjinsky hebben verklaringen afgelegd, waaraan men enig houvast heeft. Echter meent het Franse persbureau A.FP. te weten, dat op de eerste bijeenkomst der „Grote Vier" zal borden voorgesteld, de volgende punten behandeling te nemen: Het Duitse vraagstuk; de problemen, welke verband houden met de situatie te Berlijn en het jstuk; inleidende besprekingen het Oostenrijkse vredesverdrag. Vol gens Ass. Press zou Dean Acheson heb ben verklaard, dat de Ver. Staten zich tegen eik voorstel van Rusland betref fende een „spoedig terugtrekken ingst roepen" zal ver zetten. Aan het beginsel der West-Duitse staat z.al niet meer getornd kunnen wor den. Unificatie van Duitsland kan slechts worden 'bereikt op basis van de geratifi- ceérde West-Duitse grondwet. Vermoede lijk zal als eis worden gesteld, dat in Oost- Duitsand vrije, democratische verkiezin gen moeten worden gehouden, onder toe zicht der vier mogendheden, hetgeen der- have zou neerkomen op verwerping van het Vokscongres. Rusland mag de Parijse conferentie in geen geval gebruiken als klankbord voor propaganda. Reuter meldt uit Berlijn, dat er een Duitse commissie is ingesteld voor even tueel overleg met de drie Westelijke mili taire gouverneurs, indien zulks tijdens de Brand onder verdachte omstandigheden Gisteravond moest de brandweer een begin van brand blussen in het perceel Prinsengracht 30 te Amsterdam. Het vuur bleek te zijn ontstaan in een keuken kast met veel brandbaar materiaal. De '-j. huurder was kort voor de brand uit brak uitgegaan. Het bleek, dat hij zijn buren en onderhuurders bij herhaling heeft aangeraden, een goede brandver zekering te sluiten, terwijl hij zelf zijn eigendommen niet verzekerd had. Boven dien maakte hij zich al eerder aan brand stichting schuldig, zodat de politie het raadzaam achtte, de man te arresteren. HU zal vermoedelUk voor de O.v-J. wor den geleid. AMERIKA VRAAGT OFFICIEEL OM EISLERS UITLEVERING Het Amerikaanse State Department heeft de Britse regering een officiële gezonden, om terugzending van de c< munist Gerhardt Eisler. Engelse comi nisten hielden gisteren een demonstratie voor de Brixton-gevanigente in Londen, waar Eisler gevangen zit. bijeenkomst der ministers van de „Grote Vier" te Parijs nodig blijkt. Deze com- ie zal worden gekozen uit de pre- s der 11 West-Duitse staten en uit leden van de Parlementaire Raad te Bonn. Echter ligt het niet in de bedoeling, dat de commissie naar ParUs gaat. MARINE-OFFICIEREN HULDIGEN ADM- HELFRICH. De Commandant Zeemacht Nederland, sohout-bij-nacht J. J. L. Willinge, zal Woensdag a s. op het hoofdkwartier van de Kon. Marine te Amsterdam namens de officieren der KM. in Nederland, in de Oost en West als afscheidsgeschenk luit.-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich schilderU aanbieden van W. Heyting, voorstellende de vlootrevue van Sep tember 1948. DEWEY NAAR BRUSSEL VER TROKKEN Na een bezoek van drie dagen aan Ne derland zijn gouverneur en mevrouw Dewey gistermiddag uit Den Haag naar Brussel vertrokken. HU zal o.a. Gent be zoeken Inhet Duitse Reichswald is gister middag weer een brand uitgebroken, in een gebied ten Z.O. van Groesbeek. Burgemeester van Den Haag vraagt ontslag Mr Visser in zenuwinrichting opgenomen Mr W. A. J. Visser heeft onthef fing uit zijn functie gevraagd als burgemeester van 's-Gravenhage. Naar het A.N.P. verneemt, vindt deze aanvrage zijn oorzaak in moeilijkheden, waarin de heer Visser persoohlijk is komen te verkeren en die géén verband met zijn ambtsvervulling houden. Als oorzaak van bedoelde moeilijk heden schijnt te moeten worden gezien het beschikken over meer deviezen dan op normale wijze voor reizen naar het buitenland kunnen worden verkregen. Wegens een acutè storing in het zenuwgestel is mr Visser in een zenuwinrichting opgenomen. OUDE MAN TE TIEL DOOR TREIN GEGREPEN. De 80-jarige G. Verburgh uit Tiel wer<" hedenochtend circa kwart voor zeven oi de onbewaakte overweg aan d< Westroyensestraat door de personentren 3150, die om 6 50 uit Nijmegen ln Tiel moest binnenlopen, gegrepen. De mar wes op slag dood. Aankomst demobilisantenscheper 8 en 9 Juni De aankomst van de demobilisatie schepen „Johan van Oldenbarneveldt" en de „Grote Beer", w.elke resp. op 14 en 16 Mei uit Tandjong Priol^ vertrok ken, worden resp. op 9 ?n 8 Juni in Ne derland verwacht. Aan boord van deze schepen bevinden zich nog geen gesloten .eenheden, doch uitsluitend zg. individuele gevallen ken, afgekeurden, e.a.). De „Volendam" met.pl.m.- 460 militai ren wordt, zoals gemeld, omstreeks 1 Juni verwacht. Minister Drees sprak voor het Rode Kruis Minister Drees deed gisteren over d beide Hilversumse zenders een beroep op het Ned. volk om bij te dragen de jaarlijkse collecte van het Ned. Rode Kruis. Hij vestigde vooral de aandacht op de bloedtransfusiedienst- Men kan reeds 30 000 bloedtransfusies per jaar verrichten ten behoeve van de Ned. meenschap. Ook het Rijk draagt in de kosten van het Rode Kruis bij, maar steun van het Ned. volk is onmisbaar. Ook Zuid-Würèicnaberg heeft thans de te Bonn opgestelde West-Duitse grond wet goedgekeurd. Te Salzburg is gisteren aan een long ontsteking overleden de 80-jcomponist is Pfit Kunstschilder Willy Sluiter overleden Werd 76 jaar oud. De Haagse schilder Willy (Jan Willem) Sluiter, is gisteren in het Diaconessen- huis „Bronovo" te Den Haag op 76-j. leef tijd overleden. Willy Sluiter werd 24 Mei foort geboren, doorliep het Gymnasium te Dordrecht en studeerde aan de Academie v. Beeldende Kun sten te R'dam. in Katwijk i Zee en in Laren te hebben gewoond, ves tigde hij zich in te Den Haag, waar hij 1923—1945 voorzitter was het Schil derkundig Ge nootschap „Pul- chri Studio". Naast het figuurschilderen verwierf Sluiter vooral bekendheid door zijn portretten. Gouden medailles ont ving hij in 1905 op een tentoonstelling te München en in 1907 op de expositie te Barcelona. In 1910 kreeg hij de Grand Prix van Buenos Aires en in 1913 die Montevideo. De stad A'dam verleen de hem in 1912 de zilveren medaille en San Francisco onderscheidde hem in 1915 op dezelfde wijze. WILLY SLUITER Een verkiezingspuzzle te Capelle aan de IJssel Moet burgemeester persoonlijk candidatenlijsten in ontvangst nemen (Van onze Parlementsredacteur.) In Capelle ad. IJssel is bij de candi- daatstelling voor de gemeenteraadsver kiezingen de anti-revolutionnaire lijst te laat ingediend. Terecht verklaarde het hoofdstembureau in die gemeente deze lijst ongeldig: de wet moet nu eenmaal strikt worden toegepast en zij kent het .„„fatale" tijdstip van 5 uur. Maar, aldus dacht de heer W. Schouten, die de lijst op tijd had behoren in- te dienen, dan moet de Kiesvjret ook op andere punten strikt worden nageleefd. En hij ging in appèl bij Gedeputeerde Staten tegen het besluit van het hoofdstembureau om andere lijsten wel geldig te verklaren, wel omdat niet, zoals de wet voorschrijft, de lijsten door de burgemeester-voorzit ter van het hoofdstembureau per soonlijk in ontvangst waren genomen en deze niet persoonlijk de ont vangstbewijzen had afgegeven. Dit sléchts bij 'één lijst gebeurd, nl. met die van de S G P Vandaag behandelden Ged. Staten dit géval in een openbare zitting onder voorzitterschap van mr J J. R. Schmaï. met mr G. J C. Schilthuis als rappor teur. Als raadsman van de heer Schouten, trad op mr K. Groen. dir. van de Dr A Lijk van een oude vrouw in Amsterdam gevonden Moord of ongelukkige val? Buren, die in de nacht van Zaterdag op Zondag om pl.m. twee uur een v: de Hudsonstraat te Amsterdam hulp hoorden roepen, waarschuwden de politie. Deze vond in de gang huis het lijk van de 71-jarige bewoon ster. Ze lag in een plas bloed en alles 3 er op, dat ze tegen een deurpost gevallen. Volgens de buren was kort het hulpgeroep een daar wonende 60-j. man thuisgekomen jzie ontstaan. De man verkeerde sterk onder invloed van drank. Hij arresteerd. doch verklaarde zich er niets te herinneren wat er zi niftg heeft afgespeeld. Sectie op het lijk •al moeten uitmaken hoe de vrouw aar haar einde is gekomen. De politie meent echter reeds te kun- ;n zeggen, dat er geen moord kan zijn gepleegd Wel wordt de 60-j. meubel maker T die reeds 30 jaar met de w samenwoont, voorlopig vastge houden, verdacht van zware mishande ling. De reconstructie van het gebeurde luidt:De man i9 omstreeks tw thuis gekomen en heeft bij een twist de glazen lamp in de voorkamer kapot ge slagen. De scherven hebben waarschijn lijk de vrouw geraakt. Zij had althans bloedende wonden aan borst e terwijl bovendien glasscherven vi lamp rechtopstaande in de vloer aangetroffen. De vrouw is waarschijn- n-aar de gang gestrompeld om huip te zoeken. Daar is zij over een matje uit gegleden en met haar hoofd tegen de deurpost gevallen. Toen de politie, door buren gewaarschuwd, kort daarna het huis binnenkwam, was reeds dood. De verhouding tussen de •ouw was steeds goed geweest. Enige «eden om _moora te veronderstellen, heeft de politie niet. DAT 78 j. oud te Huizen is overleden x P. A. Rutgers v. d. Loeff, oud-vice- pres. van het A'dams gerechtshof, ridder de Orde van O.N. DAT mr P. Tichelaar m.i.v. 1 Septem- ;r a s. op verzoek eervol is ontslagen als griffier van het gerechtshof te Leeuwar- DAT Roeland Koning, daartoe door enige kunstvrienden in staat gesteld, als eerste bijdrage voor het nieuw te bouwen provinciehuis, een door hem vervaardigde schilderij heeft aangeboden. DAT het Centraal Genootschap voor Herstellingsoorden in 1948 6460 kinderen verpleegde en op zijn jaarvergadering te Leeuwarden mevr. J. SpanjaardPolak t Hengelo tot erelid benoemde. DAT na Apeldoorn en Groningen de schilderijenexpositie van Prinses Wilhel- i naar Emmen gaat (van 24 Mei-7 Juni)," waar de Commissaris der Konin gin morgen de opening verricht. DAT de 102-jarige Opa Bulthuis, de oudste inwoner van Groningen, aan een longontsteking is overleden. DAT benoemd werd tot lid van de Holl. Mij der Wetenschappen dr J. A. Vollgraff te Leiden, die het vorig jaar voor de Maatschappij de levensbeschrijving van Christiaan Huygens voltooide. DAT Zaterdag te Alblasserdam het voor Wm H. Müller, R'dam, gebouwde motor vrachtschip „Domburgh" bestemd voor de dienst R'dam-Paramaribo, te water is ge laten (1200 ton). DAT op aandrang van de fractieleiders in A.R.. C.H.U. en K.V.P. het nieuwe wederopbouwplan van Groningen nog Dor de verkiezingen wordt behandeld. DAT R. Jansen uit Breda Zaterdag met zijn motor aldaar tegen een boom reed en op slag werd gedood en de duopassagier A. de Wit ernstig werd gewond. DAT de zangeres Ankie van Wicke- voort-Crommelin in het kader van het congres van ex-pol. gevangenen uit de bezettingstijd op 16 Juni in het Paleis Het do een kunstavond geeft. DAT het vakverbond tandtechnici, te Utrecht bijeen, minister Joekes om een wettelijke regeling van de positie der tandtechnici verzocht. DAT de strijdhond „Friesland Vrij" het voorstel van het Eerste Kamerlid Algra ;en regiment Friesland met louter Friese militairen op te richten, heeft on dersteund. i DAT in het voormalig kerkje op Schok land een museum is ingericht van de in de N.O.-polder gevonden oudheidkundige voorwerpen. DAT het station van Vlissingen op de oude plaats zal worden herbouwd, daar verplaatsing te duur bleek. DAT Zaterdag bij Kootwijk 40 ha heide i 1 ha bos in vlammen opging, welke brand veroorzaakt werd door vonken uit locomotief en er Zondag op de Veluwe nog 7 brandjes in heide en bos ontstonden, waarvan 5 langs een spoor- DAT de kanonneerboot Hr Ms Van Kinsbergen Zaterdag met adelborsten voor zijn veertiendaagse reis naar Oslo uit R'dam vertrok. DAT te Veghel de streekbeurs Minyto is geopend, welke t/m Hemelvaartsdag toegankelijk is. DAT in de vacature-mr dr W. G. A. v. Sonsbeeck benoemd werd tot voorz. van de Stichting Limburgs Landschap de Val- kenburgse burgemeester P. A. Hens. DAT Jac Jacobs en Maria Ebbers te Groesbeek vandaag hun 60-jarige bruiloft vierden. DAT het herstellingsoord „Huis ter uin" te Egmond Zaterdag zijn 25-j. be staan vierde en o.a. een 20 1. stopfles met tienduizenden vitaminen cadeau kreeg. DAT het kamp Besthmenerberg (het vroegere sterkamp) te Ommen vorig jaar 26.000 overnachtingen boekte en thans in staat is om 6300 mensen tegelijk onder te brengen. DAT de in Febr. gesloten handelsover eenkomst Ned.-Polen, die in wederzijdse leveranties ter waarde van ruim f 50 mil- lioen voorziet, te Warschau is getekend. DAT Vlissingen f 500.000 uittrok voor een pompstation te Biggekerke en zich uitsprak voor een fusie tussen het Gem. waterleidingbedrijf en de Mij Midden- Zeeland. DAT op de Pinkstervliegfeesten te Eelde ••oor alle deelnemende toestellen een luchtrace wordt georganiseerd en ook de helicoptère komt demonstreren. DAT te A'dam een vertegenwoordiger werd ingerekend, die tijdens een twist op de Overtoom een student een hersen schudding had geslagen. DAT gisteren bij de A'damse Droogdok Mij de Noorse walvisvaarder „Sir James Clark Ross" binnenliep, welke daar drie maanden in reparatie zal gaan. rauwelijks heeft de opheffing van e blokkade enige verlichting in de politieke sfeer gebracht, of Berlijn beeld van nieuwe eilende; spoorwegstaking. Links: een door de brand gestol lordt ijlings geblust; rechts: t ichtpartijen tussen de staken Oost-Duitse politie. Verzetsstrijders bannen de communisten uit Voorstel met 5241 stemmen aanvaard Met 52 tegen 41 stemmen en 1 blanco heeft de Ned. Ver. van ex-pol. gevange bezettingstijd gisteren besloten, dat het lidmaatschap der vereniging on- met dat der Communis tische Uartij Nederland. Dit besluit werd genomen Kuyperstichting. Deze kon op soortge lijke gevallen in het verleden wijzen, was dat verleden ook 35 jaar en me' oud. waarbij vernietiging van de canöi- daatstelling door. de Kroon was uitge sproken. De heer Schouten zelf deed no geen schepje bovenop, door de positie van de burgemeester als voorzitter het hoofdstembureau te vergelijken met i die van voorzitter van de raad: ook dit j mag hij niet aan een - ambtenaar delegeren. De burgemeester, de heer J. van Dijk, sprekende namens het hoofdstembureau.) beriep zich op de ondanks de (al wat extra congres te Utrecht naar aanleiding oude) jurisprudentie gegroeide practijk. |van het feit, dat de C.P.N. zich achter de Uiterlijk morgen moeten Ged. Staten verklaring van de Franse communist op dit appèl-beslissen. Gaan zij hier op Thorez had geschaard in zake de steun, in, dan kunnen zij de gehele candidaa'.- die de volksmassa's aan de Sovjet-legers stelling nietig verklaren, doch zij kunnen 70uden bieden ook slechte de éne lijst van de S.G.P.. jn een bewogen vergadering voerden die wel persoonlijk door de burgemees- ruim 20 sprekers het woord, het meren- ter in ontvangst werd genomen, geldig deej tegen het voorstel. Onder hen be- verklaren- In het laatste geval doet zich ;-vonden zich de communisten Schalker echter de merkwaardige omstandigheid I en Gortzak. De laatste verklaarde, dat voor, dat er dan siechts een lijst is. me. de communisten in 1945 reeds hetzelfde 12 namen, terwijt de raad uit 13 leden standpunt stonden als nu. moet bestaan. In beide gevallen zal aan Tevoren waS reeds vanwege de ver- echter een nieuwe candidaatstelling eniging medegedeeld, dat zij zal blijven moeten plaats hebben, waarbij de anti- voortgaan de belangen van de ex-ooL hebben. De heer Lorink gaat 30 Mei naar Indië De nieuwbenoemde Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, de heer A. H- J. Lovink, zal 30 Mei naar Indië ver trekken. Hij wordt vergezeld door jhr H. A. Teixeira de Mattos, tweede ge- zantschapsecretaris. Vliegtuigaanval op Franse Coloradokevers In het kader van de internationale coloradokeverbestrijding zullen 50.000 ha aardappelen in Noord-Frankrijk intensief worden bewerkt. Van 25 Mei—6 Juni zul len 3000 ha hiervan door heiicoptères en Pipercubs met D.D.T. worden bestoven. Door deze bestrijding wordt ook het invasiegevaar voor Nederland aanmer kelijk verkleind. gevangenen en hun nagelaten betrekkin gen te blijven behartigen, ook al kunnen zij gee lid van de vereniging meer zijn. Wij herinneren er aan. dat de afd. A'dam reeds eerder het voorstel ven het hoofdbestuur met 1009 stemmen had verworpen. FRIES OP CHR. NAT. SCHOLEN IN LEEUWARDEN. In September zal op de scholen van de Vereniging voor Christelijk Nationaal schoolonderwijs te Leeuwarden het Frie» als leervak op de lesrooster worden ge plaatst. Ontheffing rijverbod op Zondag Voor de Zondagen 5 en 26 Juni. 31 Juli 28 Augustus heeft de minister van Verkeer ontheffing verleend van het Zon dagsrijverbod. Op de overige Zondagen zal de controle op naleving van dit verbod worden gehandhaafd. Ex-minister Forrestal beroofde zich van het leven Overstelpend werk maakte hem overspannen James Forrestal, de vroegere Ameri kaanse minister van Defensie, heeft zich gisteren van het leven beroofd door uit raam op de 16de verdieping van het Marine-ziekenhuis te Bethesda (in d£ staat Maryland) te springen. Reeds 7 weken werd de ex-minister in dit zie kenhuis behandeld, daar het overstelpen de werk op diverse departementen, tij dens en na de oorlog, zijn gezondheid veel kwaad had ge daan. Hij was de laatste tijd overspannen en leed aan zwaar moedigheid. Het lichaam van Forrestal werd pleegster ge vonden op een vooruitstekende rand van de derde verdie ping. De ramen van zijn eigen van "ikkeVa" lies voorzien. doch die van 'n aangrenzend JAMES FORRESTAL vertrek niet Dé avond tevoren weigerde de zieke zijn medicijnen in te nemen. Op zijn tafel werd een boek aangetroffen, dat was opengeslagen bij het citaat „Wanneer de van de rede ondergaat, zonder stra- Veertien jaar voor dagblad directeur Kerkmeester Het B.G. te A'dam veroordeelde van morgen de 55-j. H. J. Kerkmeester uit Bussum tot 14 jaar m.a. (eis 15 j.). Hij had de leiding aan het drukken en uit geven van het Nationaal Dagblad. Vova andere nazi-lectuur, was van 1940 tot 1945 directeur van de Arbeiderspers en leidde de sectie Grafische Industrie van het Economisch Front, len, vreugdeloos, gesmoord in koud ver- IJSVERWACHTINC: in alle C. Jamin-filialen te Leiden en aan de C. Jamin-carriers heerlijk ijskoud ijs Vanille dubbeldik 10 cent, Choc, dubbel dik 15 cent. (Advertentie) val, dan is het beter te sterven en t® slapen," uit het treurspel van Ajax van Sophocles. President Truman zei over de dood van zijn ex-minister: „Ik ben on uitsprekelijk getroffen door het bericht van de dood van mijn vriend James For- festal. Deze kundige en toegewijde amb tenaar is evenzeer een slachtoffer van de oorlog, als wanneer hij was gesneu veld in de vuurlinie." Op alle militair» gebouwen en installaties waaien de vlag gen halfstok. Mevrouw Forrestal was met haar zoon in Parijs. Zij is gister avond naar de V.S. vertrokken. De over ledene was 57 jaar oud. 40 Jaar geleden startte het eerste vliegtuig Kranslegging uit de helicoptère te Etten-Leur. Op 27 Juni is het 40 jaar geleden, dat nabij Etten-Leur het eerste vliegtuig op steeg van Nederlandse bodem. Een mo nument vereeuwigt dit historisch feit. Een vertegenwoordiger van de Ned. Ver. van Luchtvaart zal nu op genoemde datum per helicoptère naar Etten vlie gen, waar het toestel boven het monu ment zal blijven „hangen". De vertegen woordiger zal via een touwladder het toestel verlaten en na het leggen van de krans weer naar de heliocoptère terug- klimmen. die daarna een landing maakt in de nabijheid. De boer van het land. waarop 40 jaar geleden het vliegtuig startte, verzocht of men met die helicop tère een beetje kalm wilde doen, want dc vorige keer (40 jaar geleden) waren da'oeien er ook zo van geschrokken.. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht op sommige plaatsen nevel of mist. Overigens tijdelijk wat toenemend® bewolking, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit uiteenlopend® richtingen. Weinig verandering van tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 24 Mei Zon op 4.34. onder 20.39; Maan op 3.11, onder 17 03 uur 27 Mei N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1