Koningin Juliana ontving een groot gezelschap Katwijkers DE KILLE KAAG ALS ZWEETKAMER VOOR ZEILINSTRUCTEURS Kunst in Klank en Beeld NIÉUWE LËroSCHE COURANT ZATERDAG 21 MEI 1943 SCHIPPERSVROUW BOOD VAATJE EERSTE NIEUWE AAN HET GOED RECHT VAN EEN ZEEHAVEN WERD NAAR VOREN GEBRACHT (Van een onzer verslaggevers) Dat de 20ste Mei 1949 voor Katwijk z I k een feestdag zou worden, heeft durven verwachten. Niemand in Katwijk en niemand daarbuiten. Tot gistermiddag zes uur Toen werd een groot gezelschap Katwijkers door H.M. de Koningin zelf op het paleis Soestdqk ontvangen. Toen werd door Haar uit handen van de schip persvrouw een kantje heerlijke Allereerste Nieuwe in ontvangst genomen. Nu wü dit schrijven, diep in de nacht en oververmoeid, heerst in ons hart toch een grote voldaanheid. We moeten toe geven: Katwijk en- de visserij hebben 1 week bovenmate veel plaatsruimte in ons blad gevergd. Het zou geen dag meer moeten duren, of we zouden „haring-ziek" worden. Maar een gebeurtenis als die van deze week heeft waarschijnlijk ook slechts éénmaal plaats in het bestaan van een blad in het leven van een verslaggever. Of H.M. de Koningin leest met de heer C: van Tongeren enkele passages uit hét boekje, dat is uitgegeven in ver band met de plannen voor een Katwijkse haven. (Foto D. Kruyt) GEMEENTE LEIDEN :Ü3U QJUètëlé puHlicaftés j ONTEIGENING; De Burgemeester van Leiden maakt, ter voldoening aan artikel 15 van de Onteigeningswet, bekend: a) dat in de Nederlandse Staatscourant van 29 April 1949, No. 83, is opgenomen •liet Koninklijk Besluit van 12 April 1949,, No. 6, tot aanwijzing van de percelen, welke voor het omhoogbrengen van de spoorweg AmsterdamRotterdam, nabij Leiden, ten name van de N.V- Neder- landsohe Spoorwegen, te Utrecht, bin nen gemeenten Warmond, Oegstgeest en Lelden zullen moeten worden ont eigend; b) dat een afdruk van het sub a ge noemde besluit met ingang van 23 Mei 1949 tot en met 15 Juni 1949 voor een ieder ter inzage zal liggen ter.gemeente secretarie van Leiden, afdeling Openbare Werken. Leiden, 21 Mei 1949. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. zou het nog eenmaal gebeuren, dat Katwijker de eerste Hollandse Nieuwe aanvoert, voordat Katw^ks Zeehaven er is? Dan zou dat, naar w\j hopen, binnen luttele jaren moeten plaats vinden Hoe het zij: de eerste uitvaart in 1949 zal voor Katwijk onvergetelijk blijven. Onvergetelijk bovenal voor schipper Wil lem van Leeuwen» zijn vader en de hun nen plus de bemanning van de „Karei Doorman". In Nieuw-Brittenburg herinnerde de heer C. van Tongeren er zo treffend aan: Karei Doorman is het symbool van het „Ik val aan, volg mij". In de oorlog voeren ook vele Katwijkse mannen en jongens onder de geallieerde vlag. Kat wijkers voeren en varen nog steeds uit van verschillende havens, behalve Katwijk zelf. Dat kan op de duur niet stimulerend werken. Zonder de haven kan het belang van dorp en streek, n zeer zeker ook van ons land niet volle worden gediend. Zuid-Holland rond Om de actie voor Katwijks haven op deze heuglijke dag daadwerkelijk en met kracht te voeren, hebben Katwijkse auto's tal van plaatsen in onze provincie aangedaan, tot laat in de avond toe. Er werd gereden naar Leiden, Wassenaar, Den Haag, Schiedam, Rotterdam en Zwijndrecht om allerlei officiële perso- n te verrassen met een kantje Nieu- De Katwijkse kleuren blauw en wit dekten de haring. Ged. Staten, vooraan staande figuren in de visserijwereld 'en andere in die van de wederopbouw en de volkshuisvesting ontvingen het Kat wijkse geschenk-van-de-dag. Drs D. J. Dijk, voorzitter van het bedrijfschap visserijproducten, mr L. A. Kesper, Commissaris der Koningin, mr dr F. A. Kelmstrijd, griffier der Provinciale Sta ten, en ir L. Roos, hoofdingenieur van de wederopbouw, werden niet vergeten. Vanmorgen zouden H.K.H. Prinses Wil- helmina, minister Mansholt (landbouw, visserij en voedselvoorziening) en min. Spitzen (waterstaat) een beurt krijgen. Het allerhoogste hoogtepunt van de ig was vanzelfsprekend het bezoek aan' Paleis Soestdijk. Het gezelschap, dat door a Katwijk nog zo bekende Baron Baud in de gele salon werd ontvangen, bestond uit de volgende personen: de- dames S. van Leeuwen-Haasnoot; vrouw schipper Willem van Leeuwen, P. Haasnoot-De Jong, moeder van eerst genoemde, en Rina Bloot, dochter van wethouder H. P. Bloot en de heren D. C., O. Boekhoven, gemeentesecretaris, J. C, Tieleman, hoofdcommies ter secre- 3. Höppenbróuwer en Chr. Vérplancke ens de middenstands-centrale, D, Taat als voorzitter van de rederij-ver ging, L. Haasnoot, voorzitter van de haringhandel, E. de Jong voor de ver eniging van schippers-eigenaren, en last but not least de eigenaar van de Karei Doorman, H. J. van Leeuwen, en zijn Willem van Leeuwen, de fortuin lijke schipper.Het kantje haring werd door de schippersvrouw aan H.M. de Koningin aangeboden. De mooiste dag van mn leven is de mooiste dag van mijn leven, placht de schipper gisteren bij herha ling te zeggen, ondanks zijn grote ver moeidheid. En alle anderen mochten hem bijvallen: ook voor ons' betekent "eze dag heel, heel veel! Wij twijfelen er niet aan, of het Katwijkse gezelschap zal zich ette lijke malen aan de regels der hof- De „Hollandia"-wedstrijden zijn gisteren begonnen Njord (Leiden) sterk favoriet op verschillende nummers Gistermiddag, even half vijf, viel het eerste schot en vanaf dat moment tot hedenavond zal de omgeving van; 'sMo- lenaarsbrug te Alphen a. d. Rijn be heerst worden door de jaarlijkse „Hol- iandia"-roeiwedstrijden. Door de meestal grote publieke belangstelling, het ver tier rondom de brug enz., wordt steeds een geheel eigen sfeer geschapen. Deze ontbrak gister aanvankelijk wel, maar in de avonduren nam de drukte toe en die zal ongetwijfeld heden een hoogte punt bereiken. De organisatie was eenvoudig slecht. Vanaf half 5 tot bij half negen zqn slechts ruim tien heats geroeid. Nu was het ongetwijfeld een sterke handicap, dat het Delftse „Laga" zich met haar tien ploegen terugtrok. De Delftse stu dent Tan namelijk, die Dinsdagmiddag, toen hij een revolver demonstreerde en doordat dit wapen plotseling afging, werd gedood, was-stuurman van de Oude Acht van „Laga". Deze vereniging nam de korpsrouw aan en schreef af voor „Hollandia". Uiteraard ontstonden hier door moeilijkheden in het programma, maar die hadden sneller opgelost moe ten worden en zijn geen excuses voor de trage gang van zaken Nu de Delftenaren ontbraken, bleek „Njord" het over 't algemeen wel 'heel gemakkelijk aan te kunnen. In de finale van de Jonge Acht A. komen zowel Njord I als ÏI uit. Beide achten lieten trouwens fraai roeien zien. Spanning was er niet veel en de tijden waren niet bijzonder gunstig. Begonnen werd met Beginnelingen 4 Njord I won met grote voorsprong op Nereus" en „Amstel", dat enkele hon derden meters achter lag. Tijd: Njord I 8 min 9 4 sec.; 2: Nereus 8.41; 3. Am- stel; 2e heat: 1. Nereus 8.27.8; 2. Njord II 8 37 (3 lengten); 3.. Argo (ver.). Njord I, Nereus en Njord II als snelste tweede komen in de eindstrijd. In de eerste heat van de Jonge Acht A viel „Laga" uit en kwam „Nereus dus in de finale. Eerst, werd heat III neroeid tussen Njord I en „Aegir. De' Leidse ploeg won zonder-strijd in 7.14.2; Aegir op 6 lengten. Fraai was de 2e heat, later op de dag geroeid tussen Njord II, „Argo" en „Triton Vrijwel de gehele baan voer men boord aan boord, maar de Leidse studenten -zege vierden. door bun uitstekende stijl in 6.5Ö; 3. Triton. Finalisten: Njord I, II en Nereus. Het nummer Senior 4 verviel. De 4 A werd verroeid in twee heats: le heat: 1. Spaarne S.04.2; 2. Adelborsten 8.12 (drie lengten); 2e heat: 1. Njord 7.48.6; 2. Nereus 8.01.8 (op 6 lengten). Spaarne, Njord en Nereus als snelste tweede in de finale. Skif Senior: le heat: 1. Maas 8.21.6 (H. van Stolk); 2. Willem III I (v. d. Meer)- ver. 2e heat: Willem III; II te ruggetrokken, Zaanlandse (v. Orden) 2 A (beslissing): 1. Triton 8.29.6; 2. Laak 9.07.4 (ver); 3. Ikadi (zéér ver). 2 Beginnelingen: le heat: 1. Spaarne 9 min. 0.6 sec.; 2. Triton 9.11.8 (op drie lengten); 2e heat: 1. Nereus 9.16.8; 2. Njord'9.3S.6. Finale tussen Spaarne, Ne reus en Triton als snelste tweede. Skif A: le heat: 1. Amstel (B. Hout- schilt) 8.28; 2. Viking (S. J. Posthuma) 8.35. Dames snel 4 Jun.: le heat: 1. Nautilus I 3.59.8; 2. Phocas 4.30; 2e heat: 1. Nautilus II 4 min.; 2. Viking 4.25. Finale: Nautilus 1 en 2 en Viking. Dames stijl skif Sr.: Laak (mevrouw C.M. Smits) row over. Dames stjjl 4 beginnelingen: In de finale komen Spaarne, Nereus, Vliet en Viking. Drie Finse scholen toegewezen In aansluiting aan het voorstel van B. en W. tot het aankopen van percelen grond nabij de Van de Sande Bakhuyzen- laan, waarbij het College er o.m. op wees, dat aankoop van dit terrein de mogelijk heid opende om ter plaatse twee Finse scholen te bouwen, delen-B. en W. mede, dat voor dat stadsdeel drie Finse scholen zijn toegewezen, nl. een voor de openbare opleidingsschool voor gymnasium en H. B. S. aan de Croncsteinkade, een voor het bestuur van de inrichting van liefdadig heid voor R.K. en eeh voor het bestuur van het gesticht de Voorzienigheid. Aan gezien laatstgenoemd bestuur reeds in het bezit is van een terrein voor schoolbouw, zoü bovenbedoelde grond móeten worden bestemd voor de genoemde openbare school en voor de school van eerstge- noèmd bestuur. etiquette hebben bezondigd. Maar hoe ongedwongen en juist daardoor zo vol eerbied enonuitgesproken hulde voor oiue Landsvrouwe had deze grote ontmoeting plaats. Wat een voorname eenvoud, wat een wel doende rust gaat e'r uit, in de eerste plaats van H.M., maar ook van Haar hele omgeving. Met een enkel woord of gebaar weet ze de mensen op het gemak te stellen: We zouden willen zeggen: uit alles spreekt haar wil, om te dienen. En we weten zeker, dat H.M. bij het Katwqkse gezelschap te geliefder is geworden. De heer C. van Tongeren citeerde enkele conclusies uit het boekje, dat is uitgegeven naar aanleiding van de plan nen voor een haven. Hij deed dat op een wjjze, waaruit zijn grote ijver voor die plannen sprak. Uitvoerig stelde hij er H.M. van in kennis, hoe de zaken er thans voor staan. De Koningin bleëk veel belang in de plannen te stellen. „U weet, dat Ik Katwijk een goed hart toedraag," aldus de hoge Gast- vrouwe. En over het boekje: „Mag ik dit houden?" Tot slot dankte H.M. voor de haring en het ge sprokene: het was heel aardig ge- Toen de heer Van Tongeren informeer- e naar de gezondheidstoestand van de Prins en de Prinsesjes, antwoordde Ko ningin Juliana: „Uitstekend!" H.M. kon niet zeggen, waar de kinderen zich be vonden. Ze waren wel in het paleis, r: „Ze zijn hier en daar en over- (Prinses Margriet hadden we bij aankomst voor één der ramen gezien). Toen de leden van het gezelschap aan H.M. werden voorgesteld, herinnerde Zij zich ogenblikkelijk de heer D. Taat, van wie Zij in Haar studentenjaren wonin gen had gehuurd. Wederzijds werden de groeten overgebrachtOok ten aan zien van verschillende andere Katwijkse haringrijders toonde de Koningin zich zeer belangstellend. Nogmaals: het was gisteren een bijzondere dag! Het einde van het haringfestijn vond aats in de avonduren. Om acht uui verzamelde zich een grote menigte bij het afslaggebouw aan dé Dwarsstraat. Velen wilden getuige zijn van de start de open landauers, waarin de be manning van de Karei Doorman zou plaats nemen. Met U.N.I. voorop werd rit gemaakt door het dorp. Latei- werd de stoet versterkt met enkele auto's, die zo juist van Soestdijk warén teruggekeerd. Nadat deze op een zegetocht gelijken de rijtoer was afgelopen, werd in Nieuw- Brittenburg uitgerust. Hier sprak de ge meentesecretaris, de heer D. C. O. Boek hoven, die het verloop van de dag in korte trekken memoreerde. Horend van de hartelijke ontvangst op Soestdijk, werd spontaan het Wilhelmus gezongen. Tenslotte sprak nog de voorzitter van dé K.M.C., de heer A. Brouvyer. Een driewerf hoera voor de KW 227 besloot de dag. Wie er per „Johan v. Olden- barnevelt" naar huis komen Vermoedelijké aankomst op 9 Juni te Amsterdam Met het troepentransportschip „Johan van Oldenbarnevelt", dat 14 Mei uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoe delijk op 9 Juni a.s. te Amsterdam zal arriveren, komen de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis, KON. LANDMACHT Kapt. B. J. Paanakker, Eikenlaan 117, Wassenaar; le Luit. W- van Teuten, Binnenweg 20, Wassenaar; le Luit. J. Th. Truffino, Lange Kerkdam 42, Sergt. J, Both, Meye C 12. Bodegraven en mevr. D. Both- Willemsen, idem; S.M. C. J. Volker, Aloëlaan 16, Leiden en mevr. F. Vol ker de Jong, idem; Korp. M. C. de Bruyn, Rijnsburgèrsingel 1B, Le'iden; Sergt. H. Maat, Ma,gd. Moonstraat IA, Leiden; Sold. M. Matze, E 38, Hazerswoude; Korp! C. J. Meskers, Groënoórdstraat 29, e i d e n. KON. MARINE Maj. Tel. M. L. de Keizer, Kagerstraat Leiden; Maj. Zvpl. J. M. Labruyere Evertsenstraat 88, Leiden; Matr. Ill P. de Berg, Havenstraat 81, Noord- rhout; Matr. I J, Breugel, Hil- legommerdijk 80, Nleuw-Vennep; Hofm. II J. M- C. van der Bijl, Rhijnhof- weg 11, Oegstgeest; Botl. I J. Dijk stra, Nieuwélaan 5, Sassenheim; Snr. I A. van der Kopgh, Quarles v Uf- fordstr. 35, Noordwij k aan Zee; Vlgtmr I J. Matulefisy, Willemstraat 10, n; Matr. II J.'Qtter, Aloëlaan 59, n; Str. I F. W. L. Landliroon, Kanaalstraat 193. Lis se; Chauff. III van Diest, Tulpenstraat 10, Bott. II S. P. Brussee, Tram straat 1F, Katwijk aan Zee; Stoker I^zm^B. van de. Plas. Koninginnelaan 45, K-N.I.L. gezin, Kanaal- VASTE EN MEDISCHE STAF Lte verpleegster A. vïm Lathum, Lage lorsweg 33, Lei d e n; Sgte R.K. Hulpe V. Runge Tulpweg 2, Wassenaar. CERAMIEK EN BLOEMEN De tentoonstelling van handgevormd aardewerk, die de .Leidse pottenbakker Marcel Keezer op 9 April j.L.in de wal- molen„De Valk" opende en die heel wat Sleutelstadbewoners heeft getrokken, gaat morgen 21 Mei naar Amsterdam, waar het aardewerk te zien zal zijn bij de firma J. Coiijn aan de Singel. Evenals te Leiden wordt de expositie gecombi neerd met een demonstratie van Japanse bloemsierkunst. Dat er achter het communisme iets steekt, ontgaat de communistische arbeider Maatschappelijke verhoudingen bepalen de inhoud van zijn geestelijk leven De afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie kwam gisteravond in het „Oosters In stituut" aan het Rapenburg in ledenvergadering bijeen. Het bestuur had de heer F. Goudzwaard to Rotterdam uitgenodigd om te spreken over het communisme. Ziin "betoog kenmerkte zich door helderheid en deskundigheid, terwijl het niet naiiet indruk op de aanwezigen te maken. weten, waarom zij communistisch ge oriënteerd zijn. Het argument is: wij wil len niet terugvallen in de werkloosheid van enige decennia geleden. Dat er acn- ter het communisme iets steekt,ontgaat die Nederlandse arbeider. Het verschil tussen het communisme en het Christelijk geloof is wel -heel dui delijk aangegeven in de uitspraak var Koejemans: ,,'t Gaat bij de oplossing var het sociale vraagstuk niet om de beke ring tot God, maar om de omkering van de maatschappij" (een zin uit een ge sprek met ds Buskes)- Een en ander houdt dit in, dat de cómmunist de mens bekijkt van uit de materialistische hoek Wat is in deze wereld eigenlijk de grote ;tuw£racht?. De communist zegt: Spr. begon zijn" inleiding, die slechts een half uur duurde, met er op te wij zen, dat aan hét communistische pro bleem vragen Van zeer verschillend ka rakter -verbondeh zijn. Bij alle problema tiek moeten wij altijd goed vasthouden, dat het communisme niet alleen een maatschappelijke beweging, een interna tionale stroming-, is, die de bedoeling heeft om het kapitalistische stelsel te vernietigen, maar dat achter dit str een bepaalde kijk op. het leven e: mens schuilt En hier gaat 't om! Het is moeilijk, met communisten stig over deze dingen -te praten. Toch moeten wij de belangrijkheid van eer gesprek - in die richting inzien. In di; verband betoogde de heer Goudzwaard, dat vele Nederlandse communisten niet Negen afgewezen, drie geslaagd (Van één onzer Verslaggevers). V'oor de boeg van de B.M., die over de Kever, één van de meren van de Kager- plassen, stuift, spuit het water omhoog. Grijs-blauw water, dat geel en bruin opschuimt en in koude spetters over de boot slaat. „Dit is pas zeilen", zegt de stuurman. „Zo, als het buiswater om je oren vliegt." En hij trekt de schoot nog wat aan, zodat het kleine schip nog meer vaart-krijgt. Harder dan een motorboot schiet het over het water. Het kielzog bruist achter het Voorhij glijden de weiden, geel van de paardebloemen. Een standaard: een rood front, staat roerloos. De wolken drijven, hoog boven de windvaan in een hemel, die lichtblauw is. En daartegen steekt dan opeens de rode baan af van die vlag, die daar, ergens in de Boerenbuurt bij Rüpwetering, aan een hoge ijzeren mast wappert. Nog hoger, dan de windmolen, die er electriciteit uit lentelucht maalt. „gijpen", opschieten" en „aantrekken" flitsen onder de klapperende zeilen door. H?t water bruist wild langs de lage bootkant, het vliegt over papier en pot lood van de tekenaar en niemand, die oog heeft voor deze Mei-blijde Kaag, met zon op de molens die doodstil sta^n. en met goud ,yan boterbloenjep in alle weiden tussen Sassenheim en RijgTyéfering;j j Bij het invaren van de kleine haven loopt Sinbad wéér vast in de oever en Ernst Crone bromt over een verkeerd gelegde knoop bij het meren. Nee, het leven valt niet mee voor hen, die verplicht zijn op de Kaag te zeilen en om het-in de puntjes te doen. En nu komt er nog een theoretisch lolen met deel voor hen, die deze beproeving door- i. Want als zeevarende natie nemen om de zeilers- Onder die Vaderlandse vlag ligt de Nederlandse Zeilschool. Een ark in een boerensloot. Zes B.M.'s en een boeier aan de lijnen in de kleine haven, een grasveld met een bloeiende appelboom en verder paardebloemen en madelie ven in gele en witte overvloed. Een klein paradijs. Achter alle ramen is een Hollands schilderij. Er draven acht kleine biggen in, achter een waggelen de zeug. Een koe heft, in een andere prent, de achterpoot bedachtzaam naar de achteruitgebogen kop. In een derde ruit droomt een boerderij achter bomen met jonge lichte bladeren. Dit is het domein van Ko de Neve en zijn vrouw, die hier de Nederlandse Zeilschool exploiteren. Tientallen leer lingzeilers zijn hier al heen gekomen om in die flinke, maar niet over-grote ark te wonen en er dag aan dag op uit te trekken, het water op. Nederlanders, Fransen, Italianen en Engelsen zijn bij Ko de Neve in de leer geweest. Er is in zijn zeilconversatie een stevig stuk Frans gekomen, want hij leerde de Franse zeiltermen glad uit het lichtbehaarde, grijzende blote hoofd. En geen Europeaan, die hem nu niet begrQpt, als Ko het over gijpen en loe ven, schoten en fokken heeft. Maar op deze Meidag geen leerlingen op de Kaag doch candidaten. Twaalf stuks voor het instructeursdiploma van de A.N.W.B. en de Kon. Verbonden Ne derlandse Watersportverenigingen. Twaalf toekomstige instructeurs, ge komen uit de meest verscheiden beroe pen, Een havenmeester uit Warmond, ernstig en nadenkend, spottende studen ten, theoretiserende instructeurs van andere zeilscholen: de Friese- (Sneek), de Vinkeveense- en de Loosdrechtse-. Verder een romanschrijver en een beeld houwer, een jeugdleider, een handels man en een ambtenaar en nog een stuk of wat beroepen meer. En Tegenover hen een examencom missie bestaande uit de beste zeilers des lands: Ernst Crone, Oceaanjachtzeiler, M. Ruytenschlldt en A. C. Stam. En als vierde Ko de Neve zelf. Hoe fel de wind ook over de Kaag blaast en hoe goed de warme truien het doen, dat quartet maakt van die frisse Kaag een benau wend zweetkamertje. Sinbad heet de boot, die de eerst uit varende plöeg neemt. De deelneming van allen, dié, van de steiger, de uit vaart gadeslaan, is buitengemeen. Er wordt zenuwachtig gefhanoeüvreerd met zeilen en touwen. Het is moeilijk voor de stuurman om de boot los te krijgen uit het nauwe vaarwater. Er hangen fokketouwen en andere heilige onder delen van het schip te water en de start is al met al -weinig gracieus. En dat met Ernst Corne aan boord. De boeier gaat met Stam de Kever op. De andere twee examinatoren nemen elk een B.M. Zo begint het examen. In een. sfeer van zenuwen, klapperende zeilen, losschie tende schoten én om het tuig slaande fokzeilen.' En hét programma? Niét mis met dézé wind. Wegvaren van een stéiger lit wirtden, die üit alle hoeken waaien. Landen bij de steiger onder dezelfde omstandigheden, en voor komen, dat de boot, vlak ten van de toeziende, aan wal gegaan is, kreunend in de loopt! Een derde attractief „man over boord", waarbij de drenke lingin dit geval een stootkussen over voldoende adem moet beschikken om het wat te kunnen uithoudên, want herhaaldelijk schieten de boten over zijn zinkend lijf of passeren net te ver om hem te grijpen. Tenslotte uitbrengen van het anker. Het luistert allemaal naar eigen zeil- wetten. Termen als „overstag gaan",. De heer J. Cv v. d.. Wilk gehuldigd 25 Jaar conducteur bij de N.Z.H.V.M. Gisteren wérd de Heer J. C. v. d. Wilk in zijn woning in de Ten Katestraat op hartelijke wijze gehuldigd wegens het feit, dat hij 25 jaar 'conducteur was bij. de N.Z.H,V.M.. De chef van het vervoer, de heer C. Heeten,' vergezeld van hoofd-, inspecteur _D. v.' cfi'Vijver, de waarne mend chef van het vervoer, de heer Th, F. Thomas, en de heer J. Jansen, chef van het vervoer .te .Leiden,-bood de jubilaris na een hartelijke toespraak een couvert met inhoud aan. Namens de Ned. Maat schappij voor Handel en Nijverheid werd hem de zilveren draagpenning met oor konde overhandigd. Het jubileumfonds zette mevr. v. d. Wilk in de bloemetjes. w;j geen risico waai opleiding gaat. Zo was dat daar op de Kever. Stem ming aan tafek gedrukt. Uitslag: teleur stellend. Drie van de twaalf,-die „mon deling" mogen komen doen. De rest haalde bakzeil. Ds H. Jonker bezocht Leiden Ds H. Jonker van Bodegraven, die in de vac. van ds J. C, van Apeldoorn bij de Ned. Herv. gem. van Leiden is beroe pen, bracht gistermiddag een bezoek aan onze stad. Na een bijeenkomst in de con sistorie werd hij door 't bestuur van wijk I hartelijk ontvangen. Ds Jonker zal het beroep in ernstige overweging nemen. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Lange-zaal, Jasperse, Nieuiwzwaag en Postel. der apotheken wordt van Zaterdag 21 Mei 13 uur tot Woensdag 25 Mei 8 uur waargenomen door de apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, de Doeza- apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313; te Oegstgeest door de Oegstgeester apo theek, Wilhelmdnapark 8, tel. 26274. Distributievaria Maandag worden te Leiden bonkaj maatschappelijke verhoudingen plaats, die ik in het arbeidsproces in neem. Die verhoudingen zijn het, die uit eindelijk alles bepalen, ook de inhoud van het geestelijk leven. Het terrei van de geest is niet een zelfstandig ter rein- Daarom zegt hij ook: Geloof in God is in de grond van de zaak'een product van de plaats, die men in het arbeids proces heeft. God heeft niet de mer geschapen, doch de mens schept zie een god. De maatschappelijke omstandig- heden spelen inderdaad eert belang rijke rol in hett-,geestelijk Jeven,; aldus spr. Wih«ijn<nieLalleemnaar de ziel gered dopr Jezus Christus, ook naar het lichaam. En al mogen de stoffe lijke omstandigheden de inhoud van ons geestelijk leven niet bepalen, ze hebben er toch invloed op. De achtergrond van het communism heeft consequenties, Wat is eigenlijk bij het cojnmunisme het bepalende in verhouding van de ene mens tot de dere? Voor ons is die verhouding paald door de tien geboden, de ting door Christus ên de vermaningen van Paulus. De communist echter zegt: ik ken gëen absolute normen voor goed en kwaad. Liegen, stelen en moorden is dan ook niet altijd slecht. Het doel heiligt in de communistische ethiek de middelen. Elk middel is goed, dit de belangen van de arbeidersklasse bevordert, Ook de mantelorganisaties van de communistische bewegingen leven uit dit beginsel. Zij bedienen zich sluwheid, list en verberging van waarheid. De Koningin ontving gisteren op paleis Soestdijk een gezelschap Kat wijkers, dat de Eerste Hollandse Nieuwe aanbood. De heer C. van Tongeren, voorzitter van het Co mité Actie Zeehaven, sprak H.M. toe. Het was gisteren een grote dag voor Katwijk! (Foto D. Kruyt) Daarom moet men niet denken, dat het commuhisme zijn anti-gods dienstige levens- en wereldbeschou wing zou hebben prijsgegeven. Tot slot beantwoordde spr. de vraag: Wi moeten wij nu tegenover het commn nisme stellen? Moeten we de C.P.N. vei bieden? Het antwoord was: Op dit moment zeker niet. kunnen geen partij bestrijden, die niet meer bestaat- Op het moment van verbieding gaat zij onder de grond. En dan zijn we de greep kwijt op wat het communisme doet. Spr. legde er de nadruk op, dat de rege ring weet, wat er in communistische kringen gebeurt. Zij is op de hoogte van het doen en laten van de C.P.N. en haar mantelorganisaties. Wij x ten zo lang mogelijk de democrati sche gedachte vasthouden. Achter het communisme hebben zoeken de mens, die gelijk is aan onszei Wij mogen niet vervallen in de Amer kaanse iout, die op allé mogelijke i aesthetische manieren- het communis belachelijk probeert te maken. Èr die: ten opzichte van de communistisfche aj beider openheid te zijn. De strijd mag niet uitsluitend ge streden worden op het terrein het verbieden. Laten wij het sooiaal- economische vlakniet uit het oog verliezen. Van uit het waarachtige geloof in Jezus Christus zijn de op lossingen voor dit maatschappelijk leven gegeven- We moeten de i mtmistische arbeider-laten- zien, hij bij het communisme de sociale gerechtigheid, die hij begeert - e zoekt, nooit kan vinden. Onze sociale politiek dient er op gericht te zijn, dat het recht van de arbeider tot erkenning komt. De rust van geloof wil ons hierbij leiden. En het geloof verzekert ons, dat, alle warring ten spijt, God eenmaal Zijn Rijk van recht en gerechtigheid zal oprichten. Na het betoog van de heer Goudzwaar maakten verscheidene aanwezigen de gelegenheid gebruik vragen te stel Deze ledenvergadering werd opend door de heer D. van der Kwaal die van mening was, dat de verkiezing: strijd ook in Leiden niet licht zal vallei Er zal veel van de beschikbare kraclU( worden gevraagd. De heren J.C. geest en J. A. Hubregtse gaven een slag resp. der voorvergadering tè Ara sterdam en van de algemene vergaderin eveneens in de hoofdstad gehouden. Kerkconcert Hooglandse Kerk Gisteravond gaven het Toonkunst orkest en het Ned. Herv. Kerkkoor o.l.v. Henk Geirnaert een kerkconcert in de Hooglandse Kerk. Er werd een prachtig programma uitgevoerd, bestaande uit werken, die men zelden of nooit hoort. Twee werken voor strijkorkest van Purcell en Willam -I?oyce, de suite in b fluit en strijkorkest van Bach voor orkest en een prachtige cantate van Buxtehude voor koor en orkest. Het Toonkunstorkest bestaat al vele jaren, maar toch kan men van een jong ensemble spreken. Want de meeste leden werken pas korte tijd mede. Onder lei ding van Geirnaert heeft het orkest al veel bereikt. Het speelt slagvaardig, rihythmisch en muzikaal en dat is al heel veel. Het geiheel zal echter gedifferen- I tièerder moeten worded, wat soepeler en 19+9 meer geschakeerd van klank. Wanene de leden onder leiding van hun dirigen met enthousiasme blijven doorwerkè zullen de prestaties van het orkest onge twijfeld hoger opgevoerd worden. Het koor heeft in de cantate „Alles v ihr tut" uitstekend gezongen: de kennis making met dit prachtige werk was verrassing. Mevrouw Rensink-Zaalberg zong aria „Gottes Engel weichen nie" v Bach. Het kan zijn, dat de zangeres zi gehandicapt voelde doordat haar ster tegen de grote ruimte niet opge\ bleek. In elk geval kwam ze niet bovei de noten uit. Er was voor dit concert een vrij groti belangstelling. A. BARABBAS Aansluitend aan wat we schreven i ons blad van 18 Mei kunnen we zeggen de Ghristen-Studenten-Raad heeft kracht de inhoud van het stuk Zoetmulder gebracht en we hopen, ds het getuigenis gehoord is. De bezwaren, aan dit gelegenheidsstu! verbonden, zijn onder de uitstekend regie van Wim Paauw bijna alle ovi wonnen. Het werd gebracht met de r dige eenvoud en strakheid, zowel v décors als van spel. Een rijk van vrijheid en rechtvaardig heid, kan dat op deze wereld bestaan Barabbas en Ruben geven er beiden hui antwoord op. Ieder heeft zijn vis het rijk. Barabbas gaat het verover geweld. Ruben zoekt het in het volgö van Jezus. Ruben is de centrale figuul in het stuk. De schrijver maakt Ruben in de ontwikkeling van het stul niet gemakkelijk om dat te worden. Hi blijft steeds in de schaduw van Barabbai doch de manier, waarop Ruben zijn laat ste claus zei, plaatste hem volkomen i« het licht. De wijze, waarop de leden van C.S.R. het stuk brachten, liet niet diepe indruk te maken. We herinneren er nog aan, dat Maandag een tweede op voering plaats vindt. HAAGSE GERECHTSHOF. Wegens overtreding der Distrib-utiewel was H. W. v. d. M. te Leidschendam c de Politierechter veroordeeld tot f II boete of 5 dagen hechtenis, van weü vonnis hij in hoger beroep 'lcwam, omda hij het feit bntkende. De proc. genera? vorderde daarop vrijspraak. Het Hol heeft verdachte vrijgesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2