Jïieutue geihsctfe ÜTouranl Scherven der „Griekse kwestie" worden misschien te Parijs gelijmd Wist U ZATERDAG 21 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week! ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7820 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlcfi Is glitbfeuen tnyn bert In tcyljcnspoct" Gromyko stak bij McNeill zijn voelhorens uit Zoals wij gisteren reeds in een deel nzer edities hebben vermeld, schijnt de nogelijkheid te bestaan, dat tussen '"en „West" ook het contact wordt Dpgenomen over het Griekse probleem u de Rus Gromyko, vóór deze uit York vertrok, daarover zijn voel- s hebben uitgestoken bij de En- ;else staatsminister McNeill, het hoofd Ier Britse delegatie van de Ver. Naties. Ten huize van Trygve Lie, de Secretaris generaal der V.N. zou tussen McNeill en ïromykohet tête a tête hebben plaats evonden. Hoewel men rekening moet ouden met het speculatieve karakter verschillende zienswijzen over het sesprokene, lijkt het niet uitgesloten, at de komende Parijse conferentie van .Grote Vier" een sublieme gelegen- eid biedt ook de Griekse kwestie aan snijden. Wij, voor ons, hebben in de pheffing der Berlijnse blokkade, waar de Russen zelf het initiatief namen, ie eerste en belangrijkste plaats het i regnemen van een politieke barrière ezien voor een overigens nog volkomen evelig, internationaal politiek chiet. In dit verband, zou men het als uiting van een zelfde procédé kun- i zien. aan te sturen op het elemine- der Griekse politieke barrière. Men reet echter, dat zowel Amerika als En- eland ten aanzien van het Griekse pro- leem een principieel hechtaaneenge- loten standpunt innemen en men zich iet hand en tand zal blijven verz gen de steunverlening aan de guerilla's de randstaten op de Balkan, die aarmede in de kaart spelen van Mos i's onheilzame penetratiepolitiek. Aan genomen, dat de conferentie van „Grote Vier" te Parijs' tot een vrucht baar resultaat zal leiden voor de oplos sing van het Duitse vraagstuk, bestaat dus de mogelijkheid, dat ook andere be langrijke kwesties w.o. het Balkanpro bleem onder de loupe zullen worden genomen. Het desbetreffende bericht van het Russische nieuwsbureau Tass sprak reeds van een overeenkomst tussen de Sowjet-Unie, Engeland en de Ver. Staten om de kwestie van Griekenland op de agenda te plaatsen der ministers-confe rentie te Parijs. Echter stelden de Rus sen reeds als précaire voorwaarden voor de oplossing van het Griekse pro bleem: Algemene verkiezingen, een al geméne amnestie, terwijl de hulp van Amgrika aan Griekenland moest worden Aartsbisschop Damaskinos van Griekenland overleden Aartsbisschop Damaskinos van Gre enland is gisteren op zijn landgoed bij thene op 58-jarige leeftijd tengevolge ?n hartaanval overleden. Damas- werd in 1922 metropoliet var orinthië en in 1938 aartsbisschop var thene. In December 1944, na de be rijding van Griekenland, werd hij tot rgent benoemd tot de terugkeer oning George in September 1946. Tijdens de Duitse bezetting toonde hü ch een felle tegenstander der Nazi's bood zich zelfs een keer als gijzelaar Grieks schip bij onze kust óp mijn gelopen? Het Griekse s.s. „Katingohadjipateras" vannacht bij onze Waddenkust aan de rond gelopen. Tevoren had het schip 'meld, dat het bij boei JE-1 vermoede- k op een mijn was gelopen en water aakte. De reddingboot van Borkum en sleep- noïhulp zijn onderweg. favolger van Garry Davis verscheurde paspoort zit nu in de Brusselse gevangenis. Garry Davis, wereldburger No. 1, zal Juli bijeenkomsten van wereldbur- s in Engeland, Duitsland, België, derland, Frankrijk en Luxem- urg toespreken. Ander Clarin, een -jarige Zweed, die volgeling van Gar- Davis is, bevindt zich momenteel in n Brusselse gevangenis, na pogingen hebben gedaan om de waardeloosheid n grenzen aan te tonen. Hü stapte in n vliegtuig van Brussel naar Londen, heurde tpdens de overtocht zün pas- uort aan snippers, en landde als we- Idburger op Northolt. De Britse was het niet met de procedure stuurde hem terug naar Brus- 1. En daar zit hü dan nu. iOWJETS KRIJGEN RESTEN VAN „VAK" TERUG. Zweden heeft een Russisch verzoek li onmiddellüke teruggave van de res- n van de Russische jager, waarin een loot van de Russische luchtmacht /oensdag j.l. by Stockholm een nood- nding maakte, ingewilligd. Men meent, t de Sowjets het toestel terug wilden ibben, omdat er geheime instrumenten i waren gebouwd. (USSELDORP ZETEL VOOR RUHR- ORGAAN Zoals te verwachten was, heeft men iisseldorp tot permanente zetel van het ternationale Ruhrorgaan gekozen. Op ;te zitting van het orgaan is de slgische econoom, Georges F. Kaecken- teck aangewezen als secretaris. Hij krygt rang van gezant. Haags Bijzonder Gerechtshof Twee leidende figuren uit de bezet- ngstüd moeten zich voor het Haagse -G. verantwoorden. Maandag a.s. zal ir L. v. d. Vegte, die o.a. directeur- eneraal van de P.T.T. en secretaris- tneraal van het ministerie van Water- is geweest, terecht staan. Hem is JR. ten laste gelegd, dat door zün be id vele duizenden P.T.T.-mensen in uitsland te wgrk zün gesteld en daar- aast enkele duizenden zich genoopt za- onder te duiken. Ook hield hü 300 enoemingen op van ambtenaren, die iet Duits gezind waren o.a. van de he in W. R. van Goor en D. Pasma, resp. oofddirecteur en administrateur bü P.T.T. Dinsdag staat mr J. Tuinstra, voor- talig raadsheer terecht, o.m. wegens jn optreden als juridisch adviseur en Rd commandant van het Ned. Legioen als griffier en raadsheer in het Vre egerechtshof. WESTELIJK PROTEST TEGEN LUCHTOEFENINGEN. De drie Westelijke mogendheden heb- en geprotesteerd bij de Sowjetvertegen- oordiger van het Berlijnse luchtveilig- eidscentrum, tegen het houden van ichtoefeningen in de corridor naar lamburg. Gistermiddag ontving HM- Konin gin Juliana op het paleis Soestdijk een gezelschap Katwykers. Zü kwa men een vaatje haring van de eerste Hollandse nieuwe aanbieden. Tijdens dit bezoek informeerde H.M. met veel belangstelling naar ,de plannen. Ballonvarend echtpaar Boesman onvindbaar De heer en mevrouw J. Boesman Vissèr, de bekende Haagse ballonvaar- ders, zijn sinds Zondag j.l. spoorloos. Onder auspiciën van de Keulse ballon club zou vorige week Zaterdag te Vaals, op Nederl. gebièd, worden opgestegen. Op het laatste ogenblik echter schijnt deze opstijging afgelast te zijn, althans blykens een telegram van de heer Boes- Hij en zijn vrouw zijn Zaterdag nog te Kaldenkirchen gezien, vanwaar zij per auto verder Duitsland ingingen. Zondag werd het laatste bericht ontvan gen. Al te ongerust maakt men zich ech ter niet. Vermoed wordt, dat de papie- van het echtpaar om de een of andere reden niet in orde zijn bevonden. TAPTEMELK ONVERKOOPBAAR IN WEMELDINGE. Aangezien de taptemelk in Wemeldinge onverkoópbaar is, heeft de Coöp. Boter- fabriek „Het Hart" aldaar aan de leden- medegedeeld, dat tijdelijk 100% tapte melk wordt teruggeleverd. De terugleve ring geschiedt gratis wegens onverkoop baarheid der melk. Abdoel Malik ontevreden over accoord Dr Van RoUen's optreden dictatoriaal genoemd De heer Abdoel Malik, staatshoofd van Zuid-Sumatra. heeft te Pontianak aan het blad „Riam" zijn bezorgdheid uitgespro- over de artikelen 4 en 7 van het accoord van Batavia, aldus seint Aneta. Hij betreurde het dat zowel de Neder landers als de republikeinen de demo cratische beginselen hebben opzij gescho- De verklaringen van dr J. H. van Roijen worden te autocratisch en zelfs dictatoriaal genoemd. Het zijn verkla ringen van de Nederlanders, en niet van het volk van Sumatra. HONGAARSE REGERING AFGETREDEN De Hongaarse regering van Istvan Dobi is gisteren formeel afgetreden. Pre sident Szakasits aanvaardde het ontslag verzocht het huidige kabinet aan te blijven tot een nieuwe regering is ge vormd. Een en ander is volkomen in overeenstemming met de gebruiken na het houden van verkiezingen. Vuilnisauto sprong uit elkaar bij Ypenburg Granaat in de lading? Gistermiddag omstreeks half vier sprong een vuilnisauto van de gemeente Rijswijk door onbekende oorzaak uit el kaar. De auto had in de omgeving Delft- weg vuil opgehaald en nam van het restaurant Ypenburg enige pakken huis vuil in. Plotseling ontstond in het achterste deel van de auto een ontplof fing. De auto vloog in brand, doch kon spoedig geblust worden. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De oorzaak van de ontploffing is nog iet bekend; de mynopruimingsdienst onderzoekt de inhoud van de wagen, die n alleryl werd leeggehaald. WEER ZEEPOST NAAR INDONESIË Met het ms „Rempangdat op 31 Mei laar Indonesië vertrekt, kan zeepost worden meegegeven. De correspondentie moet uiterlyk 29 Mei ter post zijn be zorgd. beëindigd. Inmiddels zün daar al weer verschillende commentaren op gepubli ceerd, die getuigen van de reacties, die het Tass-bericht te Londen en te Washingtqn heeft verwekt Washington staat op het standpunt, dat zolang de huidige toestand voortduurt, de Ver. Staten niet zullen verslappen in hun vastbeslotenheid, de Grieken tegen aggressie te 'beschermen. Maar iedere bonafide poging van de Sowjet-Unie, om de bedreiging van de vrede en de veilig heid vdn het Griekse volk weg te nemer is „van harte welkom". Amerika voélt echter weinig voor een bespreking van het probleem op de a s. conferentie te Parijs. De aangewezen weg blijft feitelijk de Ver. Naties en juist in dit lichaam hebben de Russen steeds tegengewerkt. De Amerikaanse militaire steun aan Griekenland zal ter handhaving van de integriteit, noodzakelijk blijven. Te Lake Success verwacht men echter voortzet ting der informele besprekingen tussen de Sowjet-Unie, Engeland en de Ver. Staten over het Balkan-probleem. Ver moedelijk zal Rusland, een voorstel doen ningscommissie". De Griekse regering heeft inmiddels verklaard, dat als eerste voorwaarde erkend moet worden, dat de Griekse communistische partij most worden uitgesloten van het politieke leven. De opstandelingen moeten zich overgeven en amnestie kan slecht wor den verleend aan „rouwmoedige" com munisten. En natuurlijk geen deelneming de verkiezingen. Meer rund- en minder varkensvlees Naar de Nieuwe Leid sc he Crt. verneemt, is het te verwachten, dat de slagers, te beginnen volgende week, naar verhouding! met wat meer rund wat minder varkensvlees zullen worden bevoorraad. 800 Bussen naar N.C.R.V.- Jubileumfeest Twintig extra-treinen en 800 autobus sen zullen op Pinkster-Maandag de pl.m 100 000 bezoekers naar het jubileumfeest van de Ned. Chr. Radio Vereniging, op het Sonsbeekpark te Arnhem, vervoe ren Tot de aanwezigen zullen ook be horen de ministers Drees, Rutten en Schokking Behalve de voorz. mr A. B. Roosjen, die. zoals gemeld, de feestrede zal uit spreken, zullen het woord voeren at burgemeester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser, de voorzitter van de Radio- raad, prof. mr P. S. Gerbrandy, de v van de Programma-raad, mr H. Byle- veld, en de heer M, Mons, die het jubt leumgeschenk komt aanbieden- Familie Dewey bij de Koningin Thomas R. Dewey, gouverneur New York, en zün echtgenote brachten gisteren een bezoek1 van een uur aan Koningin Juliana en Prins Bernhard op het Paleis Soestdyk. De Koninklüke Fa milie en de Amerikaanse gasten dronken de thee op het terras achter het Paleis. Zeven, acht en negen Juli koperen bruiloft in Nederland Geschenk in Den Haag, défilé in Soestdijk (Van een onzer verslaggevers) Op 7 Juli a.s. is het al weer twaalf en >n half jaar geleden, dat Nederland, met als lichtend centrum 's-Gravenhage, dat grote feest van het huwelijk der Kroonprinses vierde. Op die datum zal, als ieder gehuwd paar in ons vaderland, het Koninklijk gezin dé koperen bruiloft in de huiselyke kring vieren. Er zal, namiddag, voor het paleis Soestdijk wel bescheiden défilé worden gehouden, r dat staat naast de eigenlijke bereiding, die het „Centraal Comité ter voorbereiding van de viering van dit feest" organiseert. Wat dat comité zal doen, vertelde ons i een bijeenkomst in de raadszaal te Den Haag de algemeen voorzitter, burge meester W. A. J. Visser van Den Haag. Or 8 Juli a.s. is het nl-koperen bruilóft Den Haag. Hoe en wat het er zal zijn wat er gebeuren zal, staat nog niet vast, maar wel is bepaald, dat op die datum het comité op het-Huis ten Bosch H.M. en de Prins het nationaal geschenk zal aanbieden. Het zal zijn, zoals men weet, de parkaanleg van het Huis ten Bosch. Men moet dat in z'n ruimste be tekenis zien. Tot die parkaanleg behoren niet alleen struiken en 'heesters, doch tennisbaan en andere onder delen. Prof. dr ir J. Th. P. Bijhouwer uit Wageningen, ontwerpt de plannen die tuin en, op verzoek van H.M. de Koningin, zal H.K.H. Prinses Wilhel- de hoogleraar daarbij van advies dienen. De aanbieding zal symbolisch zijn en waarschijnlijk geschieden in de vorm van tekening of een maquette. Tegen de herfst zullen de meeste planten uitgezet zijn. Stap in, maar stoot uw hoofd niet. Dit is geen kinder-auto'tje, maar een nieuw product van de automobiel fabrieken te Poitiers (Frankrijk). Het wagentje heeft een motor van 1 pk, bereikt een snelheid van 72 km en kost f 1500. Den Haag in het bijzonder van zo grote oetekenis is. omdat het park om Huis ten Bosch zo zwaar werd geschonden in de oorlog, geschiedt gedecentraliseerd. Elke provincie betaalt er een onderdeel van Het accent ligt dan ook op de pro vinciale actie en aan de provinciale voor zitters is een belangrijke taak toegedacht. Alle gelden vloeien in een gemeenschap pelijke pot. Alleen de actie van de ma rine vormt een uitzondering, omdat zij bedoelt het glaswerk van de Pie» Hein aan te vullen. Dat schip is n.l. bij de Kon. Marine in onderhoud. Men acht het niet passend voor dit doel met collectebussen te werken, doch volgt de weg van de indirecte bijdragen. Het gemakkelijkst kan men zijn bydrage storten op giro nummer 80 ten name van het comité. Méar ook via banken en dagbladacties hoopt het comité eën belangrijk bedrag bijeen te krijgen. Op 9 Juli a.s. wordt in Soestdijk het tweede deel van het geschenk aangebo den, nl. de aanvulling van het antieke •rvies van H.M. de Koningin. Op dezelfde dag defileert des morgens het georganiseerde Lederland voor H.M. de Koningin en de Prins en des middags de jeugd. De deelnemers aan deze defilé's zullen, i de tuinen van het paleis, door het Koninklijk paar ontvangen worden. En daarmee eindigt dan deze huise lijke feestviering, die vooral niet be doelt uit te groeien tot een nationaal volksfeest, doch een feest van dankbaar heid en herinnering zal zijn. Het comité is er zich volkomen van bewust, dat deze tijden voor brede lagen ons volk uitermate drukkend zijn. Daarom wordt er bepaaldelijk prijs op gesteld, dat enerzijds geen offers worden gevraagd of gebracht, doch slechts een geringe bijdrage worde geschonken, wel ke niemand zal kunnen bezwaren, terwijl anderzijds iedere Nederlander bij de uit voering van het geheel zal zijn betrok- Hier worden dus metterdaad slechts de ,vele kleintjes" gevraagd en die vraag vormt de grote aantrekkelijkheid van het plan. 't Politiek rumoer om Koning Leopold De Belgische Socialistische Partü heeft in verklaring gepubliceerd, waarin ko- n Leopold het recht betwist wordt, in persactie stop te zetten, die de vier socialistische bladen in België tegen hem voeren. Aan de vooravond der verkie zingen heeft de Koning, aldus de ver klaring, niet het recht op sancties aan te sturen tegen de bladen, die critiek uitoefenen op zün besluiten en hande-1 lingen, op grond van„authentieke bewüzen". HOLLAND'S NIEUWE Schipper Drees: Beste maatjes. Nieuw lid van de Raad van State Lt-gen. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Het Eerste Kamerlid (KVP) luitenant- generaal H. F. M. baron van Voorst tot Voorst is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot lid van de Raad van State. De nieuwbenoemde werd op 2 Aug. >86 te Den Haag geboren. Hij doorliep de Kon. Mil. Academie, waaraan^hy var 19131918 leraar was. Na werkzaam t< zijn geweest in diverse bevelvoerende militaire functies, werd hij in 1940 generaal-majoor chef van de staf der Kon- Landmacht. Sedert 1945 is hy mili tair raadsheer in het B.G. te Den Haag sedert 1946 lid der Eerste Kamer. In 1948 verkreeg hij de titel vaji luitenant- generaal. In de tengevolge van deze benoeming ontstane vacature in de Eerste Kamer komt thans in aanmerking de oud minister van Justitie, mr H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Eind hoven. Links: dr H. N. Boon, die, na uè heer Lovink de heer Beel opvolgt, voor lopig belast is met de functie van secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken. Rechts: luit.-generaal H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, die benoemid is tot lid van de Raad van State. BETALING VAN BOEKEN EN PRESENTJES Aan de banken is toegestaan, „'reke ningen N" te debiteren voor hoogstens f 50 per maand voor het doen van kleine betalingen aan ingezetenen, zoals voor aankoop van boeken of voor kleine persoonlijke geschenken. Heden keerde het Röntgenkwartet, dat op de Ned. Antillen en in Suriname 20 concerten gaf, op Schiphol terug. DAT te Ryswijk (Z.H.) is overleden de !-j. oud-hoofding. van de Waterstaat in Ned.-Indië ir J. J. Baggelaar. DAT te R'dam, 62 j. oud, is overleden de chef-hoofdverpleger van de G.GD. aldaar R. Beetstra. DAT is benoemd tot directeur van dei ir. voor Doofstommenonderwys te R'dam, drs W. de Vos uit A'dam; opvolger van P. Linthorst. Dat de Kon. Ned. Toonk. Ver. op 11 12 Juni haar jaarvergadering houdt in Zwolle, waar men 900 toonkunstenaars verwacht. DAT de jaarlijkse verbondsdag van het Ned Klassiek Verbond op 28 Mei Zeist wordt gehouden, waar prof. dr W. Vogelsang spreekt over de Antieke DAf de Commissaris der Koningin gis teren de nieuwe electrische kranen in de Harlinger ihaven in gebruik stelde, waar door de outillage van deze Friese zee haven aanmerkelijk is verbeterd. DAT Carl Strassburger by de circus- première ki Utrecht benoemd werd tot erelid van de Utrechtse studentenrijver eniging Paegasus. DAT binnenkort een Kamer van Koop handel NederlandIsraël wordt opgericht medewerking o.a. van de KLM, KNSM en de Stichtiing voor de Land bouw. DAT benoemd is tot ridder O.-N. G. Frantzen, bureauchef by de Domaniale myn te Kerkrade, DAT minister Van den Brink gisteren ..i Den Bosch werd voorgelicht over het welvaartsplan der provincie en zich op diverse plaatsen in N-Brabant op de hoogte stelde van de vorderingen der industrialisatie. DAT de 19-j. timmerman H. L., te Coevorden wegens 26 inbraken van de Asser* rechtbank conform de eis 2 jaar kreeg. DAT trouwlustige jonge ambachtslie den uit Roosendaal na hun dagtaak enige zwaar-beschadigde panden gaan onknappen en zij in ruil voor hun gra tis arbeidskracht een woning krygen toegewezen. DAT ruim 9600 buitenlandse toeristen het vorig jaar naar schatting ca. f4 mil- lioen in Friesland verteerden. DAT mr I- v. d. Velde in de vacature- Everdingen werd gekozen In het hoofd bestuur van de broederschap van camdi- daat-notarissen. DAT de helicoptère en een Engels Auster-liegtuig gisteren voor pl.m. 2500 toeschouwers sbroeidemonstraties gaven in de Wilhelminapolder bü Goes. DAT de hogere opbrengst van vis- akten en consenten, blijkens de M.v.A. aam de Tweede Kamer, inzake de wyzi- gfng van de Visserijwet, op f 100.000 per lar wordt geraamd. DAT voor houders van aandelen op 30 Mei de inschrijving wordt opengesteld op ruim l'.i millioen gulden gewone aan delen in de Hollandse Stoomboot My. DAT Oosterhout in ruim 2 jaar 9 nieuwe industrieën kreeg, waardoor het aantal industrie-arbeiders verdubbelde tot 3000. DAT het circus 't Hoefke, samenge steld uit amateurs uit Deurne, Zaterdag a.s. zijn tournee 1949 door het Z. van ons land begint met een voorstelling in Deurne en de baten bestemd zyn voor liefdadige doeleinden. DAT langs de Diedenweg te Wage ningen een dertigtal oude graven zyn blootgelegd, doch men nog in het om- zekere verkeert uit welk Ujdperk ze dateren. DAT het sinds kort te Den Bosch ge legerde depot» pioniers zich gisteren met een défilé aan de burgerij voorstelde, zijn 201e verjaardag vierde en een ouderdag hield. DAT bui^emeester d'Ailly gisteren in het oude zeemanshuis te A'dam eem in ternationale zeemansclub opende, waar de vreemde zeelieden een prettig tehuis wordt geboden. DAT gisteren bij Nunspeet pl.m. 20 ha dennenbos door brand verloren gimg. DAT 23 Twentse dansers, twee Java nen en een Noord-Baliër ons Rijk ver tegenwoordigen op het begin September in Venetië te houden folkloristisch congres. DAT de Ned. cineasten D. v. Syn en J H. Seer te Casablanca zyn aangekomen om enkele documentaire kleurenfilms te maken van het Marokkaanse landschap en zyn fauna en flora. -■ DAT in A'dam een scholier, die een voetbal terug wilde halen, door een 10 meter hoog dak naar beneden stortte en een 64-j. vrouw, bij het binnenhalen van een bloempot, uit het raam viel en beiden in ernstige toestand naar een zie kenhuis werden gebracht,. Berlijn zit vandaag zonder treinverkeer Mobilisatie der politiemacht In de afgelopen nacht zyn 12000 West- Berlijnse spoorweglieden in staking ge gaan, omdat zij als eis gesteld hebben, de uitbetaling van hun loon in West marken. De pro-Westerse vakbond deel de mede, dat communistische spoorweg functionarissen zich op verschillende stations van de luchtspoorweg ir westelijke sectoren verzameld hadden, teneinde zich te verzekeren van de trple van het verkeer. Daar heerste dan ook volkomen verwarring. De passagiers gingen zonder kaartje het perron op. Op verschillende stations kwam het tot Inci denten en handgemeen tussen pro- Westerse spoorwegbeambten en commu nisten, die er te Schoeneberg (Amerik. sector) in slaagden, een trein te bezet ten. West-Berlyn mobiliseerde zyn gehele politiemacht en alle reserves werden op geroepen, om verdere botsingen te komen. Ook de dagelijks rijdende Britse mili taire pasagierstrein zou vanochtend te Potsdam, in de Sowjetzóne, zijn tegen gehouden. GEMEENTERAAD VAN W.-BERLIJN WERD AFGEBROKEN. Gisteren moesten de gemeenteraads zitting van West-Berlün worden afge broken, daar de niet-socialistische leden als één man de zaal verlieten en der halve het quorum niet aanwezig was Sociaal-democraten en Christen-demo craten kregen het met elkaar aan de stok over de rantsoenering. Volgens een later telegram, zou de, onder Russische controle staande directie der Berlünse Spoorwegen, voornemens zün met ingang van 1 Juni, het loon in Westelüke marken uit te betalen, aldus aan de eisen der stakers tegemoet komen. Een voorlopige oplossing, aldus de „Tagliche Rundschau", tot het munt- vraagstuk te Parüs definitief in het is gebracht. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd: Koninklijk Ned.-Ind. Leger Jav. sold. 2e kl. inf- Koesman; Man. sold. 2e kl. inf. I. Endoio; Man. sergt. inf. S. L. Langoy; Jav. korp. Soepar- man; Soend. korp. Agoes; Jav. sold. Ie kl. Karmin; Amb- sold. 2e kl. inf. M. Harmosial; Amb. sold. Ie kl. inf. S. Lawansuka; Jav. sold. Ie kl. Art Bero; Tim. sold. Ie kl. inf. R. Doming- gus; Soend. vryw. dienstpl. Kardi Bin Saria; Man. sold le kl. inf. Qumajas; Am. sold. 2e kl. inf. P. Pasalbessy, alle uit Indonesië. Angst voor de val van Sjanghai De strüd om Sjanghai nadert haar hoogtepunt. De spitsen der communis tische legers bevinden zich nog slechts op S km. van elkaar. De wetgevende Joean, thans te Kanton gevestigd, dringt aan op bemiddeling van de Ver. Naties beschuldigt Moskou van schending het Chinees-Russische vriendschaps verdrag. In Sjanghai is het zakenleven tot stilstand gekomen en het voedsel probleem nüpend. Een comité is ge vormd ter bescherming van het leven ;n bezit der buitenlanders. Kopstukken der Parijse conferentie bijeen „Onder-onsjes" tydens het u-eekend. Dean Acheson, de Amerikaanse mlnis- er van Buitenlandse Zaken, zün Rus sische collega Wisjinsky, en de Britse ambtgenoot Bevin zün te Parüs ter bij woning van de büeenkomst van de „Grote Vier". Met collega Schuman zul len de drie „Westelüken" vandaag en morgen verschillende besprekingen hou den, voor de vorming der ééndrachtige strategie, want Maandag begint de for mele conferentie. Hedenmorgen bracht min. Joekes een bezoek aan de twee Rijkswerkplaatsen Vakontwikkeling te R'dam, waar 241 mensen worden opgeleid. Daad in de raad Binnen enkele weken wordt het Nt derlandse volk weer naar de stembus ge roepen. Dat zal dan zyn met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen. De candidaatstellingen hebben reeds plaats gehad en in de meeste gemeenten zyn de lijsten al genummerd. Buitendien is hier en daar al een begin van propagandisti sche activiteit, al beperkt deze zich op dit ogenblik veelal nog tot de getrouwe wer kers. Toch mag ook ditmaal die activiteit niet tot de Gideonsbende van getrouwe werkers beperkt blyven. Zeker, zy zijn het. die aan het partijleven stuwing ge ven. De democratie is aan hen veel dank verschuldigd. Maar straks is het toch van het Nederlandse volk als geheel en als zodanig, dat een daad wordt gevraagd. En het zou in het belang van dat Nederland se volk zyn, in.dien vooraf velen uit zijn gelederen de rijen der getrouwe propa gandisten kwamen versterken. In de komende weken zullen wy nog de gelegenheid benutten om op enkele facetten van de raadsverkiezingen, zoals zij nu weer voor de deur staan, de aan dacht te vestigen. Vandaag willen wij reeds enige punten aanstippen. Dan is al dadelyk het eerste punt, dat men de betekenis van raadsverkiezingen in genen dele mag onderschatten. Dat laatste gebeurt nog wel eens. De beteke nis van verkiezingen voor het parlement kan men beter inzien. Daar, zo is dan de mening, staan niet alleen problemen van groter importantie, maar bovendien van andersoortig karakter op het spel. Dit nu is een misvatting. Het gaat. en in het parlement en in de raad. om hoge po litieke kwesties van staatkundige aard. Was dat voorheen reeds het geval, dit geldt wel bijzonder in deze tyd. waarin tal van politieke regelingen onderling verweven zijn. Wil men voorbeelden, denk dan aan de problemen van weder opbouw en huisvesting of aan de finan ciële verhouding tussen Ryk en gemeen ten. Realiseert men zich dit alles, dan zal men er niet zo spoedig als thans nog wel geschiedt, toe komen, by de raadsverkie zingen steun te verlenen aan belangen van beperkte soort. Een andere reden, waarom aan de ge meenteraadsverkiezingen aandacht be hoort te worden geschonken, is. dat zy in een bepaald belangrijk opzicht nog van groter importantie zyn dan die voor het parlement. By de raadsverkiezingen kiezen wy niet minder dan onze plaatselijke over heid. Dat is anders en meer dan bij het parlement. Daar kiezen we de volksver tegenwoordiging, die tegenover de Rege ring een eigen taak heeft van controle en samenwerking in de wetgeving. Maar de gemeenteraad is iets anders dan een ver tegenwoordigend lichaam. Hij is over heidsorgaan »in de strikte zin van het woord. De grondwet zegt dan ook duidelyk. dat de raad staat aan het hoofd der ge meente. Dat hoofd is niet de burgemeester en al evenmin het college van burgemees ter en wethouders, neen, de gemeente raad is dat hoofd, en het college van bur gemeester en wethouders is slechts het dagelijks bestuur. De wethouders worden uit en door de raad gekozen. Gans anders dus dan met de ministers, die niet door het parlement worden ge kozen. Zo in enkele gevallen al ministers uit het parlement worden gekozen, dan is dat voor hun keuze in geen enkel op zicht een voorwaarde. Mag dus de betekenis van de raad niet worden onderschat, zijn voor raadsver kiezingen staatkundige beginselen van de hoogste waarde in het geding en komt de betekenis van de raad al dadelyk hierin uit, dat wy in hem het hoofd der plaatselijke gemeen schap kiezen over de betekenis der gemeente zelf kunnen we heel kort zyn. De gemeente is, als we het zo zeggen mogen, de bakermat van onze publieke belangstelling. Zy is de plaats, waarin de jonge burger en burgeres het eerst als zodanig beginnen te leven, bewust te le ven. Van wat in de raad besproken wordt, kan men de betekenis vlug inzien. Het gaat over de wyk, over de straat waarin Is het wonder, dat de democratie zo by uitstek afhankelijk is van een gezonde gemeentepolitiek en van belangstelling van de plaatselyke burgery voor de eigen publieke zaak? Welnu, dan is het ook wenselyk, dat wij de naderende verkiezingen niet over ons laten komen als iets. dat weinig beteke nis heeft en dat op de stemdag zelf een minimale werkzaamheid van ons vergt. Dan is 't wel wenselyk, dat wy zowel bij de voorbereiding waarby op ons aller activiteit stellig aanspraak mag worden gemaakt als op de stemdag zelf ons laten leiden door een hoge politieke roe ping. West-Duitse grondwet goedgekeurd De Westduitse grondwet van Bonn is thans door de vereiste twee-derden meerderheid der 11 Westduitse staten geratificeerd. Zoals men weet, verwierp slechts één staat, namelük Beieren, de constitutie. Zondag moet echter nog door de staat Zuid-Württemberg over de grondwet worden gestemd, maar dit speelt geen rol meer. WEERBERICHT Zonnig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koele nacht Morgen overdag zonnig eer en iets warmer, behalve hier en daar aan de kust Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen (opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. ZONDAG 22 MEI. Zon op 4.37, onder 20 37; maan op 2.52, onder 14.42 u! 23 MEI. Zon op 4 36. onder 20.38; laan op 3 02. onder 15.52 u. 27 Mei NJwf. -AANSLAG OP VROUW GEPLEEGD. Vannachst om drie uur is in de Kemp straat te Den Haag een aanslag gepleegd op de vrouw A. S. Z.-R. De vrouw, die van haar man gescheiden leefde, was alleen thuis en liep na de aanslag gillend straat op. De dader heetf haar ernstig met een hard voorwerp aan hoofd en schouders verwond. Hy islater door de politie ge arresteerd. nadat de vrouw had ver klaard, dat het haar eigenlyke man was. De vrouw i, n.sr het zi.kenhuU Zui4. wal vervoerd en maakt het redelyk w«L

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1