Jliemue iTcitertn tÜTouraitl Schouten: regeringsverklaring gewogen en te licht bevonden Vorstelijk Paar zette luister bij aan R'damse Opbouwdag Wist U WOENSDAG 18 MEI 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23376. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7817 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastich I* gfietileoes tnyn he rt in teyljenspoef KW 129 „BALI" GAF ANTWOORD Zie pag. 2 HET ZOVEELSTE INDIè-DEBAT IN DE TWEEDE KAMER 't Grote wonder: de kat eet geen muizen meer en Soekarno en Hatta zijn bekeerd! (Van Parlementsredacteur Het Regeringsbeleid, dat op 7 Mei heeft geleid tot de Van Roijen-Roem-verkla- ring is een roekelooB waagstuk, brengt enorme risico's met zich mee, die niet mogen worden aanvaard, ook niet door de Regering. Wij hebben de Regerings verklaring gewogen en te licht bevonden. Tot deze conclusie kwam gisteravond de heer Schouten (a.r.) in de Tweede Kamer, tijdens de eerste ronde van het zoveelste Indonesische debat. Twaalf sprekers hebben, tot vannacht de republiek kwart voor twee, het woord gevoerd. Vanmorgen om half twaalf antwoordde minister Van Maarseveén. Feitelijk heeft geen der sprekers onder stoelen of ban ken gestoken, dat er aan de nieuwe koers risico's verbonden zijn. In een deel onzer edities hebben, wij gisteren nog. kunnen melden, hoe prof. Romme (KVP) ver schillende staatkundige reserves tegen het beleid inbracht, doch daarnevens het standpunt stond, dat de draag wijdte er van nog niet was te overzien, omdat het er op aan komt, hoe een en ander zal worden uitgewerkt. Hij be treurde het ontslag van dr Beel en had er wel enige bezwaren tegen, dat de Re gering niet tevoren contact met de Sta- ten-Generaal had opgenomen. Moeilijk te verteren vond hij de bevriezing van de staatkundige vormgeving en of het gewettigd is vertrouwen te stellen in de republikeinen, moet nog worden af- 1 gewacht. In ieder geval verwachtte hij, dat de Regering, alvorens verdere goed keuring te hechten aan het resultaat der besprekingen in de uitvoeringscommis sies voor de overeenkomst, overleg pleegt met de Vaste Commissie voor In donesische Zaken uit de Tweede Kamer, een denkbeeld, waarbij de heer Tilanus (CH) zich later min of meer aansloot. Zonder reserve aan de dijk Deze rede van de heer Romme werd door de heer Weiter (KNP) gekwalifi ceerd als een goedkeuring van het Rege ringsbeleid met staatkundige reserves, hetgeen betekent, dat dr Beel zonder reserve aan de dijk wordt gezet. Het is overigens een publiek geheim, dat prof Romme onder het juk van zijn fractie is doorgegaan. Hijzelf had de bezwaren veel verder willen ujtmeten en desnoods de consequenties willen aanvaarden, maar een meerderheid heeft hij hiervoor in zijn fractie niet kunnen vinden. De heer Welter zag een steeds verdèr afglijdéh van de Regeringspolitiek, een afglijden. dat slechts tot staan is gebracht in de periode, dat mr Sassen minister van Overzeese Gebiedsdelen was. De Van Roijen-Roem verklaringen noemde hij een capitulatie, waarbij de roem niet aan de Nederlandse kant stond. De oor zaak van het Indonesische conflict, door de heer Schermerhorn (Arb.) in een „hooggestemde" rede (eindelijk immers is de weg van het geweld weer vervan gen door die van het overleg) verklaard uit allerlei min of meer toevallige om standigheden, te zien tegen de achter grond van een ontwakend Azië, zag de 'leer Weiter, zeker zo reëel, in de voor keur, door de P.v.d.A. steeds betoond voor de revolutionnaire socialisten, die de republiek op touw hebben gezet. Hij wilde van de Regering weten, wat de eigenlijke reden is geweest, dat zij onder het juk van de Veiligheidsraad is door- ,£Ook de heer Oud (VVD) had allerlei bezwaren, maar meende toch, dat de Regering van alle kwade kansen de beste gekozen had. De VVD wilde het roer om hebben en dat is gebeurd door het in vetten van de tweede politiële actie. Deze actie betekende echter niet, dat er niet meer met republikeinse leiders ge sproken zou mogen worden. Onder be- oaalde voorwaarden zou terugkeer van Weer roken op Haagse tram- balcons en in open trams B. en W. van Den Haag stellen de Raad voor, het rookverbod in open trams en op trambalcons op te heffen. Het verbod is in 1944. toen de trams over bevolkt waren, ingevoerd. Nu de over bezetting is afgenomen, bestaat er geen reden meer het te handhaven, behalve voor de middengedeelten van gesloten tramwagens, waar de passagiers last van de rook kunnen hebben. Landwachter-collaborateur P. G. de Jong hoort 14 jaar tegen zich eisen De laatste Leidse landwachterszaak voor het B.G. Met de behandeling van de zaak van de aannemers P. G. de Jong uit Oegst- geest is de laatste Leidse landwachter voor het B.G. te Den Haag geweest he denmorgen. Hij collaboreerde flink en voerde tot een bedrag van 4.5 millioen uit voor de Duitse weermacht,- speciaal op het vliegveld Valkenburg. Zijn personeel varieerde tussen de 90 en 500 man. Door de bouw van de stel lingenlinie Bergen op Zoom, Roosendaal was de opmars der geallieerden in Sep tember 1944 ernstig belemmerd. In zijn requisitoir laakte de p.f. scherp het winstbejag van verdachte die daarom de vijand diensten verleende en zijn land schade deed. Hij wist f 144.000 aan ver mogen te kweken! Doch deze post zal de fiscale-recherohe wel behandelen. Tot slot eiste de p. f.^ 14 jaar. Uitspraak 24 SCHOUT BIJ NACHT STAM NAAR SOERABAJA? Naar aanleiding van berichten, als zou schout-bij-nacht F. Stam zijn benoemd tot commandeur-vlagofficier te Soera- baja, deelt het dep. van Marine mede. dat deze benoeming weliswaar wordt overwogen, dooh nog geen beslissing genomen. Djokja niet afkeurens waardig zijn, maar ook hij moest eerst het verdere verloop der besprekingen zien, voor hij een definitief oordeel zou kunnen vellen. "De heer Schouten (AR) toonde hem later aan. dat, een van de voorwaarden door mivOud gewenst voor terugkeer naar Djokja niet was- vervuld. De heer Oud had nl terugkeer onaan vaardbaar genoemd, wanneer niet zou zijn erkend ,het recht en de plicht van de Nederlandse Regering, zolang de souve- reiniteit nog niet is overgedragen, te zorgen voor orde en recht in geheel In donesië. Met name het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit de residen tie Djokja. voorzien in de Van Roijen- Roem verklaringen (rooie roem-verkla- ringen noemde de heer Weiter deze een maal in haast) is met deze eis niet in overeenstemming. (Voor vervolg zie Pag. 3) Grootse hulde voor generaal Clay in Washington „Een groot Amerikaan, een groot bouwer, een groot soldaat" Generaal Lucius D. Clay, de afgetre den Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, is gisteren in Washington aangekomen. Hij werd verwelkomd door de minister van Defensie Louis A. John son, die in zijn toespraak zei: „Ik ben hier namens de president, alle leden van de gewapende macht en belangrijker namens het gehele Amerikaanse volk om u te danken voor een goed volbrachte taak en om u te verwelkomen voor een welverdiende rust. God zegene en be ware u." Bij de aankomst wérden 17 saluutschoten gelost, terwijl een ere wacht, samengesteld uit de gehele mili taire macht, aanwezig was. Gisteravond heeft president Truman op het Witte Huis aan de generaal de palmen over handigd bij de Medal of Distinguished Services", waarvan hij reeds houder is. Later werd Clay in het Huis van Afge vaardigden en in de Senaat ontvangen. Vice-president Alben Barkley noemde Clay „een groot Amerikaan, een groot bouwer, een groot soldaat". In een ge- improviseerde rede zei de,generaal, dat de bezorgdheid in West-Europa was weg genomen door de ondertekening van het Atlantisch Pact. KNAPPE KERELS TOCH, DIE RUSSEN De allerlaatste Russische uitvindingen: Tass meldt, dat ook de tractor op rups banden, de torpedo met propeller en het ■aardigen van pantserplaten door middel van een walsproces aan het brein Rus te danken zijn. In de „Bowery", één der New Yorkse «'ijken, waarvan de naam nog sterk aan de Nederlandse stichting herinnert („bouwerij") wordt jaarlijks een tulpen- feest géhouden. Dè K.L.M. bracht dit jaar de bloemen uit Nederland, die werden verkocht ten bate van de St Marcus-kerk. Hier voeren inwoners van de „Bo«'ery" boerendansen uit Duitsers in de Sowjetzone stoofden communisten geweldige kool Vier millioen mensen stemden, ondanks pressie, tegen het „Volkscongres" Meer dan vier millioen Duitsers in de Sowjetzone hebben het Russische com munisme een geu'eldige kool gestoofd. Tijdens de onder communistische controle gehouden verkiezingen gingen zij naar de stcmbureaux en lieten daar het krach tigste „neen" horen, dat ooit in een onder Russische invloed staand land werd gehoord. Met één slag maakten zij een eind aan de Russische droom, om de volgende «'eek op de conferentie der „Grote Vier" te komen met indrukwekkende bewijzen van Duitse steun voor hun politiek. Dit is gebeurd, ondanks Sowjet- en listisch gevlei, propaganda en pressie. Zij gaan zelfs zover, dat zij de uitslagen „vals" .noemen, omdat het aantal „neen"- stemmers nog te laag is. Het aantal „ja"- stemmen in Oost-Berlijn bedroeg 58.1 pet van het totaal aantal geldige stemmen. Meer dan 10 pet was 'hier ongeldig. Bij deze verkiezingen ging het, zoals bekend is, om 2000 gedelegeerden voor een „Volkscongres", dat op zijn beurt een „regering" voor Qost-Duitsland zou kiezen. De communisten hadden de can- didaten met zorg geschift en alle maat regelen waren genomen om een reus achtig aantal „ja"-stemmers te krijgen. Gevraagd werd n.l., om op het stembiljet een kruis te zetten bij het woord „ja" en de tekst „ik ben voor de eenheid van Duitsland en voor een eerlijk vredesver drag". Maar vier millioen Duitsers zetten een kruisje bij het veel kleiner gedrukte woord „nein". Gisteravond, meer dan 24 uur te laat. hebben de communisten de cijfers gepu bliceerd en toegegeven, dat zij een grote nederlaag hebben geleden. De gedetail leerde cijfers waren: 13.533.000 kiezers in totaal; aantal uitgebrachte stemmen 12.887.000 (vijf procent bleef dus reeds van de stembus weg); geldige stemmen: 12,024.000 (hieruit blijkt, dat 863.000 men sen hun stem ongeldig maakten). Ja- stemmen: 7.943:000 (66.1 pet). Neen- stemmen 4.080.000 (33.9 pet). Aangezien er in het geheel geen oppositie was en „ja" of „neen" de enige mogelijkheid was, is het duidelijk, dat deze cijfers de com munisten niet „lekker" zitten De West-Berlijnse kranten beschouwen de communistische cijfers als een bewijs, dat de Russische politiek in Duitsland een smadelijke nederlaag heeft geleden. Branden rondom Sjanghai; Nanping gevallen De Chinese communisten zijn 80 km opgerukt en hebben Nanping veroverd, dat slechts 140 km van de grote Zuid- Chinese havenstad Foetsjau verwijderd is. In de zakenwijken van Sjanghai kon den branden worden waargenomen, die bij Loenghwa en bij Woesóèng in de communistische stellingen door nationa listische vliegtuigen waren veroorzaak!. De roden zouden op nog maar 9 km van de zakenwijk van Sjanghai staan. De gouden yoean. die veertien dagen stabiel was, is gisteren sterk gedevalueerd. ER KOMEN VERKIEZINGEN IN WEST- DUITSLAND Gisteren hebben Amerikaanse, Britse en Franse autoriteiten een voorlopig accoord gesloten met betrekking tot de eerste federale democratische verkiezin gen, die na 1933 niet meer waren ge houden. Prins Bernliard vliegt 29 Mei naar Canada En zal in de herfst Suriname en Cura sao bezoeken Prins Bernhard, die Commissaris is van de KLM. zal 29 Mei a.s. de eerste vlucht van de lijn op Canada meemaken, vergezeld van zijn adjudant, maj. Geert- sema, en kapitein-vlieger Sonderman. Dit wordt de eerste reis. die de Prins na de oorlog naar het Westelijk halfrond maakt. Eerste KLM-vluclit via Ierland naar New York Na een receptie in Shannon t.g.v. de opening van de nieuwe luchtlijn der KLM van Amsterdam via Ierland naar New-York is kort na middernacht de eerste Constellation van Shannon ver trokken. Directeur en kampbewakers weer in functie Maandag brachten wij onder de kop „Een ernstige misstap van het dep. va Justitie" een artikel. waarin stellin werd genomen tegen het met ongevraagd verlof zenden van de directeur en negen kampbewakers van de Rijkswerkinrich ting „De Slikken" te Westernieland (Gr.) Thans vernemen wij, dat minister Wijers, na kennis te hebben genomen het resultaat vdn het onderzoek naar het gebeurde in het kamp, termen aan wezig heeft geacht om de directeur en de bewakers, die tijdens het onderzoek met verlof werden gezonden, hun dienst doen hervatten. Noodlottig schot in Delftse studentenkamer Chinese student Tan gedood Gistermiddag demonstreerde de Chi- „2se student Tan op zijn kamer in de Hugo de Grootstraat te Delft een revol ver aan enige vrienden. Plotseling ging het vuurwapen af, waardoor T. door een kogel aan het hoofd werd getroffen; Avonds is hij in het „Oude en NieUwe- gasthuis" overleden. In 1953 vliegrace Engeland- Nieuw Zeeland KLM zal zich later over deelneming beraden De Havilland-vliegtuigenfabriek heeft als eerste ingeschreven voor de lucht- rtwedstrijd Engeland-Nieuw Zeeland, in 1953 .zal worden gehouden, t.g.v. het eeuwfeest van de provincie Canter bury. Men verwacht, dat deze race wei nig zal verschillen van de Melbourne- race van 1934, waarin de KLM-bemanning Parmentier, Moll, Van Brugge en Prins met de „Uiver" wereldberoemd is ge worden. De Engelsen Scott en Campbell ïen de eerste prijs in de snelheids wedstrijd met hun ..De Havilland"-toèstel. Behalve een snelheidsrace, denkt men ook thans weer een handicapwedstrijd te houden. De afstand ingeland-Nieuw Zee land is 22.400 kilometer, ongeveer 1500 km langer dan Engeland-Melbourne. Ongetwijfeld zullen in 1953 straalvlieg tuigen deelnemen. Volgens het ANP is de KLM nog niet van plan om in te schrijven. Zij wil de ontwikkeling der luchtvaart afwachten en zich later over deelneming beraden. Fanny trekt zich volgend jaar uit de sport terug Fanny Blankers-Koen verklaarde gis teren in New York, dat zij zich het volgend jaar na de Europese kampioenschappen uit de wedstrijdsport zal terugtrekken. Dan Ferris, secretaris van de Nationale Athletiek Unie, noemde haar de beste hardloopster in de geschiedenis. Havenarbeiders bij koning Leopold Koning Leopold heeft in Zwitserland •n groep havenarbeiders ontvangen, die hem als „Belgen van het Vlaamse ras" hun hulde kwamen brengen. Russische kustpatrouilles hebben in de Baltische Zee Zweedse vissers ge molesteerd. De Russen namen de netten beslag. Duizenden scholieren en padvinders juichten de hoge gasten toe (Van een onzer verslaggevers). Vrolijk en kleurig wapperden vanmor- >n in de Maasstad bijna huis aan huifde vlaggen. Opbouwdag was voor de Rotter dammers ditmaal wel een heel bijzondere feestdag; want om half tien vanmorgen arriveerden Koningin Juliana en Prins Bernhard in Rotterdam, voor hun eerste officieele bezoek na de inhuldiging. Het vorstelijk paar blijft een hele dag in de stad, om kennis te nemen van de opbouw, die met sprongen vooruitgaat, en om ge durende vele rijtoeren, die tezamen 35 km lang zijn, de hulde van de Maasstede lingen in ontvangst te nemen. Toegejuicht door honderden padvin-, ders, kabouters en welpen kwam de zwarte auto, waarin zich de hoge gasten bevonden, klokslag half tien, met vier volgauto's langs de Plaszoom aangereden. Aan de Kralingse Piaslaan werd het Ko ninklijk Paar verwelkomd door burge meester Oud, hoofdcommissaris Staal en K. P. van der Mandele, kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Konin- Uit de kinderschare, «'aarboven de veelkleurige vlaggen van de vier pad vindersorganisaties uitstaken, traden de 9-jarige Jeannetje v. d. Hoeven en de 11-jarige Gonnie Koot naar voren. Blo zend overhandigden zij Hare Majesteit schild van rode, blauwe en gele eter- nallen, waarin de padvindersemblemen :n verwerkt. De kinderen waren de wereld te rijk, toen de Koningin en de s zich enkele ogenblikken met hen onderhielden. De kap van de vorstelijke auto was neergeslagen en voorafgegaan door de auto van de burgemeester, ving de stoet de eerste tocht door de stad aan. Langs de hele route van de Kralingse Piaslaan tot het stadhuis vormden pad- ZWARE STRAFFEN VOOR MOORD TE BEEKBERGEN GEEIST Levenslang resp. 15 jaar werd gisteren oor de Zutphense rechtbank geëist tegen S. A. en A. H., die tijdens een in braak in een afgelegen landhuisje te Beekbergen, de eigenaar T. F. de Boer een beitel om het leven brachten. DAT de 23-jsergeant J. Nieuwenhuis uit Den Haag, volgens een familiebericht, in Indië. is gesneuveld. DAT de Bond van Chr. Politieambte naren van 1113 Juli congresseert in de Haagse Dierentuin DAT de Rott. Tramwegmij het divi dend op 1,4 pet vaststelde en. tot commis sarissen werden gekozen L. F. H. Hame- leers, Venlo (vac. ir W. Hupkes) en ir D. de long Wzn. DAT de lt. t. z. arts A. W. Mellema tijdelijk bevorderd is tot kapt. t. z. arts gedurende zijn functie van gedelegeerde bij de diplomatieke conferentie te Genève. DAT een verdwaalde reebok op klaar lichte dag de drukke hoofdweg bij Eder- veen overstak en door een der omwonen den werd gevangen, waarna het dier aan het Nat. Park „De Hoge Veluwe" ten ge schenke werd gegeVen. DAT het oud-gemeenteraadslid (SDAP) can Haarlem, A. Mars, en oud-redacteur van „De Schipper", 55 jaar oud, aldaar is overleden- DAT de Ned. schoenenproductie terug liep van 1.587.000 paar in Febr. (22 werk dagen) tot 1.532.000 paar in Maart (25 werkdagen) en het aantal in Maart 1948 1.700.000 paar bedroeg. DAT aan de int. hondententoonstel ling op 17 Juli te Nijmegen ook de Ne derlandse kampioenschappen Verboden worden. DAT met een maatschappelijk kapitaal am f 300.000 is opgericht het Ned. cir- ïs Frans Mikkenie N.V., te A'dam, met Frans Mikkenie als directeur. DAT de voorhaven van Vlissingen met spoed wordt verbeterd, waardoor nog dit seizoen toeristenschepen en jachten vrij wel iin het centrum der stad kunnen aan leggen. DAT de Zeeuwse Commissaris der Ko ningin gisteren de nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie in Souburg, de eer ste installatie voor. biologische-reiniging, in gebruik stelde. DAT het particuliere vliegveld „Bra bant" voor de West-Brabantse zweefvlie gerij, gelegen te Roosendaal, in Juni wordt geopend met een vliegfeest, waar de Haagse en Delftse aeroclub mede werken. DAT de militairen in Indonesië als dank voor de kantinewagen „Friesland", zgn. „Palembangse, Kain" (goud draadweefsel) schonken, velke in het ïuseum Princessehof te Leeuwarden 'ordt ondergebracht. DAT uit het IJ te A'dam het stoffelijk overschot is opgehaald van de reeds enige tijd vermiste Noorse stoker Roald Paulsen. DAT burgemeester C. v. Heesen van i-Gravendeel gisteren werd gehuldigd g.v. het 40-j. jubileum in ambtelijke dienst, waarvan 18 jaar als .burgemeester van 's-Gravendeel. DAT het aantal vrijwilligers voor de Nationale Reserve in het district Dor drecht de 1200 reeds heeft overschreden. DAT tot voorz. resp-, secr. van de Bond van Ned. oud-strijders werden benoemd gen.-maj. J. Dwars, Apeldoorn en W. A. Linnebank, Paulus Potterstr. 2, Hem- gelo (O.). DAT voor de Zutphense rechtbank 1 j. en 3 mnd, werd geëist tegen de 60-j. J. B. uit Putten, die zich gelden, be stemd voor de Puttense oorlogsweduwen, had toegeëigend. DAT de nieuwe Ned. gezant te Havana, mr H. Daniels, zijn geloofsbrieven aan de president van Cuba heeft overhandigd. DAT Nelly Bodenheim, illustratrice van kinderboeken, uit A'dam, op 27 Mei 75 jaar wordt, doch die dag uitstedig is. DAT de Haarlemse O.v.J., mr W. M. Paardekooper Overman, alsnog benoemd is in de Commissie Begrafeniswet. DAT een Zweedse baby van 10 maan den alleen de vliegreis van Stockholm naar Nice ondernam en zij in de waoht- kamer van Schiphol haar flesje van een stewardess kreeg. DAT B. v. d. Berg, pres.-comm. van een houthandel te Krimpen aan de Lek, benoemd is tot ridder O.'N. DAT het Tweede Kamerlid Borst (CPN) schriftelijk gevraagd heeft om ook kleine boeren gelegenheid te geven zich in de N.O.-polder te vestigen. DAT het Tweede Kamerlid Haken (CPN) gevraagd heeft de schorsing van DUW-arbeiders in de Carel Coenraadpol- der (Gr.), die niet accoord gingen met een werktijdverlenging ongedaan te ma- DAT de electrische treinen bij Heerlen, waar een treinbotsing plaats had, gisteren weer normaal reden, doch het andere railverkeer ook vandaag nog gedeeltelijk gestagneerd is. DAT de Belgische ministers F. v. d. Straten-Waillet en R. de Man, die ook de opening van het bouwcentrum te R'dam bijwoonden, t.m, Vrijdag diverse excur sies door ons land maken. DAT de int. spoorwegdrankbestrijdings- organisatie gisteren door de directie der Ned. Spoorwegen werd ontvangen en de jubilerende Ned. vereniging een receptie hield, waarop vele geschenken werden aangeboden. DAT het Nat. Fonds voor Bijz. Noden in 1948 in 783 gevallen hulp verleende tot een totaal bedrag van f 223.000. DAT de ambassadeur der Ver. Staten, dr Herman B. Baruch, gisteren in R'dam het nieuwe kantoor van de United States Lines opende. DAT in Eaht (L.) 100 Duitse hand granaten werden gebruikt om een voet- balpaal stevig in de grond te zetten enige vrouwen een explosief slagkoord als waslijn gebruikten. DAT dr J. C. Went, afgetreden cui van de gem. Universiteit, gisteren de gouden medaille van de stad Amsterdam ontving. DAT de bankbiljettencirculatie ii afgelopen week wederom daalde en thans een bedrag van ƒ2959 millioen aangeeft. DAT het „Kruis van verdienste" is toe gekend aan de voorm. marine-officier J. Moerer voor moedig optreden in Mei 1940. DAT prof. dr F. A. Vening Meinesz, dir. van „De Bilt", te Brussel een ere doctoraat gewerd. vinders-een erecordon. Duizenden jui chende Rotterdammers hadden zich, on danks het feit, dat vele bedrijven nor maal doorwerkten, langs de trottoirs op gesteld. Voor schoolkinderen, vertegen woordigers van jeugdorganisaties en ouden van dagen waren 34.000 plaatsen gereserveerd. Uit tienduizenden kelen klonk het „Oranje boven!" en vriende lijk wuivend dankten de hoge gasten voor de hulde. Rotterdam beleefde zijn „blijde incomste!" Lehnhoff „verzamelde" op zijn manier postzegels Eigenaar uit de «reg geruimd om de collèctie te bemachtigen. Gisteren werd het procés tegen dè SD-er R. Lehnhoff, een der hoofdfiguren van het Groningse Scholtenshuis, voort gezet voor het B.G. aldaar. Ter zitting bleek, dat hij ook de notaris F. S. Wol- ters te Bedum had doodgeschoten. Toen hij bij een huiszoeking toevalligerwijze bij de postzegelverzamelaar Lokema te recht kwam, gaf verd., die een hartstoch telijk postzegelverzamelaar was, 2ijn ondergeschikte opdracht, de man ter plaatse neer te schieten, waarna Lehn hoff zich de kostbare zegels toeeigende. In April 1945 had hij tien arrestanten in Norg laten doodschieten. Gevangenen liet hij 48 uur achter elkaar geboeid staan. Ook werden ze tot bloedens toe geslagen, in een ijskoud bad geworpen, waarna ze drijfnat 24 uur in een kleine ruimte moesten st;aan. Een hunner, die het niet uit kon houden, werd doodge-i marteld. Vandaag is het proces voort gezet. Tegen hen werd hedenmorgen de dood straf geëist. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend,"dat tot haar leedwezen de volgende verhezen in Indonesië zijn'gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 16 April: sold. J. J. van Beek uit Baarle-Nassau. Gesneuveld 2 Mei: sold. F- J. de Jong uit Amsterdam (C.) Gesneuveld 6 Mei: sold. H. J. van ae Ven uit Goirle. Gesneuveld 7 Mei: sold. Ie kl. T. B. Jansen uit Erlecom (gem. Ubbergen); sold. Ie kl. W. Langenhuizen uit Nistelrode; sold. G. Tervoort uit Santpoort; sold. J. J. Vermaire uit Wemeldinge; sold. P. Westra uit Rotterdam. Een voortvarende Maashezer Het echtpaar J Cup-Hendrikx te Maashees, 81 en 77 jaar oud. dat, zoals gemeld, zijn gouden huwelijksfeest bij kinderen in Amerika gaat .vieren, zal zich op ,31 Mei op de Nieuw-Amsterdam inschepen. De voortvarendheid van de heer Cup is reeds spreekwoordelijk in Maashees. Hij was de eerste in die streek, die op een fiets reed. zo'n voorwereldlijk ve hikel met een reusachtig voor- en klein achterwiel. Hij bouwde zelf de eerste „normale" fiets en vestigde de eerste rijwielfabriek in het Zuiden In 1903 bracht hij de eerste auto in het land van Cuyk op straat. Zijn huis had het eerst electrisch licht, waarvan de stroom ge leverd werd door een automotor. En. ten slotte ontstak hij als eerste in het gehele Zuiden het gascomfoor in zijn huis- WEERBERICHT Vrij koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met voorname lijk in het binnenland nog enkele buien en hier en daar ochtendmist In de nacht zwakke en overdag meest matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij koel- (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. DONDERDAG 19 MEI. Zon op 4.41. onder 2032; maan op 2.17, onder 11.06 Kijk zo ging het: In een lekker zonnetje en een kalm zeetje von den wij gistermorgen de Katwijkse vissersvloot op weg naar de visgronden. Na vijftig jaar Vandaag is het een halve eeuw gele den, dat in Den Haag de eerste vredes conferentie begon. Er zijn sindsdien vele conferenties gevolgd en zo terloops ook nog twee wereldoorlogen. Heeft het na al deze ervaringen nog zin, bij de con ferentie van 1899 stil te staan? Het lokt n. haar evenals zovele andere teleurstellingen met de mantel der ver getelheid te bedekken. Dat laatste echter doet men niet. Er wordt vandaag herdacht en dat is goed. Mits men maar niet aan het idealiseren slaat en. mits men de conferentie maar ziet en beoordeelt als een menselijk, al te menselijk iéts- Want het was „in arren moede", dat die conferentie van 1899 was bijeenge roepen. Het "was armoede bij de initia tiefnemer, de Tsaar van Rusland. Hij moest een beetje erg op zijn geld gaan passen en zo kan internationale ontwa pening hem maar al te goed gelegen komen. Maar andere mogendhedén, die van d« Russische toestanden wel iets af wisten, 'toevallig betèr bij kas en daarom hadden zij weinig aanleiding het woord „ontwapening" in hun woordenboek op Het was het oude spel, dat hier «-erd gespeeld, het spel vap menselijke bere keningen onder de schijn van recht. Ontwapening omdat bewapening te duur En andere staten, die van de ar moede van een hunner op allerlei wijzen trachtten te profiteren. En het recht werd voorlopig gereserveerd voor be langen van de tweede orde. Dit alles nu kan men gaan idealiseren. Men kan de ogen gaan sluiten voor het al te menselijke. Men kan zich van dit alles een beeld voor ogen toveren, dat niet met de werkelijkheid klopt. We ge loven, dat de wereld daarmede Piet is geholpen. De werkelijkheid is, dat de Haags® vredesconferentie van 1899 tenslotte maar een pover resultaat heeft opge leverd. De werkelijkheid is, dat binnen enkele jaren de Russisch-Japanse oorlog uitbrak, die Rusland in al zijn armoede tentoonstelde en dat daarop de «rereld- oorlog en pog een tweede wereldoorlog gevolgd. De geschiedenis der volken is een ge schiedenis van vallen en opstaan. Dat is ook de les van 1899. Het was toen een al te menselijk pogen. Maar al speelden er onjuiste motieven in door, het pogen bevatte veel goeds., Het was in elk geval een pogiPg tot toenadering. Het was ook een besef, dat de staten maar niet zon der meer naast elkaar kunnen leven zonder een voortdurende dreiging van botsingen. Het was een besef, dat ook voor het leven der volken gezocht moet worden naar regels van recht. Dat Is de betekenis van 1899. Geen andere. En ook geen grotere. Want er waren ec ook toen maar al te velen, die dat hier en daar ontluikend rechtsbesef dienstbaar trachtten te maken aan hun eigen machtspolitiek. Voor hen was er maar een kleine stap tussen rechtsbesef en na'ieveteit. Thans leven we vijftig jaar verder. Er is, zo plegen we te zeggen, inmiddels een en aPder gebeurd. De rechtsgedacht® in het volkenleven heeft zich wel ver der ontwikkeld. De barre nood van da oorlog heeft dit proces ongetwijfeld aan zienlijk bevorderd. Maar het is nog lang niet alleen en uitsluitend recht, wat ia het internationale leven de klok slaat. Er spelen nog allerhande minder zuive re motieven in door. En dit opzicht her innert het jaar 1949 aan het jaar 1899, In 1899 pleitte Rusland voor interna- tiopale ontwapening, omdat zijn natio nale belangen het daartoe dreven, la 1949 weerklinkt uit datzelfde, maar onder andere heersers levende. Rusland de roep om vrede. Het organiseert con gressen om aan die roep een klankbo dem te bieden. Waarom doet RiJsland dat? Omdat d® vrede eep element is zijn politiek. Om dat het deze vrede nodig heeft voor het nastreven van zijn doeleinden. Zoals het in 1899 de ontwapening nodig had. Ontwapening ep vrede zijn prachtige dingen. Maar dan moeten zij ook kunnen passen in het wereldbeeld. Ontwapening en vrede 1899 en 1949 leren het kunnen onderdelen zijn van machtspo litiek en onzuivere vrucht van onzui vere motieven. Bij een verhullende idealisering is d® wereld ook vandaag nog altijd niet ge baat. Zy is onder hoger zegen wel gebaat bij het voortgezette moeizam® streven om de machtsmotieven door rechtsmotieven te vervangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1