Jlieuroe £ci itsrlic ÜTouranl Ernstige misstap in het Groningerland van dep. van Justitie Wist U MAANDAG 16 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (By contract belangryke korting). Dertigste jaargang No 7815 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticli Is gfitbleoen tnya bert in Udfjenspoct" Aardstralen en bloembollen Zie pag. 3 Kampdirecteur en 9 bewakers met „verlof' gezonden op grond van kletspraat (Van onze Parlementsredacteur). I« het juist, dat door de hoofdinspecteur van het gevangeniswezen namen minister ongevraagd verlof is gegeven aan de directeur en 9 bewakers vai Rijkswerkinrichting „De Slikken"? Deze vraag is >erleden week door het Tweede Kamerlid Biewenga schriftelijk gesteld aan de minister van Justitie. Zo'n vraag wordt natuurlijk niet voor niets gesteld. Daar zit wat achter. En het antwoord op deze vraag zal, wat de feitelijke inhoud betreft, ongetwijfeld „Ja" moeten luiden, want dit met verlof zenden is inderdaad geschied. Men kan de vraag echter ook anders lezen: was dit met-verlof-zenden juist? En dan zal het ant woord, even ongetwijfeld moeten luiden „Neen!!'." „De Slikken" is een Rijkswerkinrich ting, gelegen onder het dorpje Wester- nieland in de gemeente Eenrum, dicht by het Groninger Wad, waar betrekke lijk zware gevallen van politieke delin quenten ziin ondergebracht en wier werk het is. tezamen met D.U.W.-arbeiders de behulpzame hand te bieden bjj het ontwringen van vruchtbaar land aan de Waddenzee. Kortgeleden heeft een rooms-katholiek blad uit het Oosten des lands een schend-artikel tegen dit kamp, dat onder leiding staat van directeur Kraeima, opgenomen, bestaande uit een Interview met een r.k. geestelijke, de aalmoezenier Pater Arts M. S. C. Het merkwaardige is, dat deze pater, voo^ hij zijn interview gaf, „De Slikken" nog* nooit heeft gezien en over zijn ban bliksems, die hij de wereld inzond, te voren geen contact heeft opgenomen met terzake kundigen, die ervaring met „de Slikken" hebben, zelfs niet met zijn mede-geesteiyke, pater Knell, kamp- aalmoezenier van dit Groningse kamp. In zijn interview beschrijft pater Arts het kamp als een Siberië of Duivels eiland, speciaal voor intellectuelen. Man nen van zestig, zeventig jaar zouden zonder medische keuring het wad wor den ingestuurd, waar zij van 's morgens 5 tot 's avonds 5 uur zouden moeten werken, tot over hun middel ii gende modder ..en een zekere doodsangst overvalt hen." Rustpauzes zouden debeens worden gehouden en ook hun boterham zouden ze staande moeten i tigen. Maagbloedingen, hartkwalen zenuwziekten zouden het gevolg zjin. Er zou zelfs eenmaal een „bloedmars" zijn gehouden, om het stuksnjjden var deken, waarbij de gedetineerden, avonds na hun werk op klompen nog eens 20 km. moesten marcheren, door de bewakers uit de barakken gejaagd met stenguns en revolvers. Ook de gees- teiyke verzorging was maar zo-zo: voor de mis afgelopen is „klikken de biljart queues van de bewakers al". Het Is op grond van dit gruwelver haal. dat minister Wijers directeur Kraeinin en negen bewakers ongevraagd met verlof de wei instuurde. Deze behandeling heeft in het Noor den, speciaal in het kamp „De Slikken" zelf, grote beroering gewekt. Wü hebben voor ons liggen de verslagen van spe ciale verslaggevers, op „De Slikken" af gestuurd door het socialistische dagblad „Het Vrije Volk" (Noordelijke editie) de r.k. bladen „Ons Noorden" en Tijd". Met opzet noemen wij de politieke richting van deze bladen erbij, om te doen uitkomen, dat er geen „politieke" reden is, het beleid van de anti-revolu- tionnaire eng> gereformeerde directeur van het kamp te dekken. En al deze verslaggevers, die met eigen ogen en ander hebben aanschouwd en eigen oren de verklaringen hebben ge hoord van aalmoezenier pater Knell, de gereformeerde kamp-predikant ds Hoekstra, van de kamparts dr Heringa Uit Warffum, van de adjunct-directeur van de Groningse strafgevangenis Ch. J. Stavenuiter, die thans het directeur schap van „De Slikken" waarneemt, ko men tot de conclusie: van a tot z gelo gen. „De Slikken" staat aan de spits wat betreft geestelijke en materiële ging in ons land, aldus Pater Knell. De gedetineerden genieten zelfs in beperk te mate volledige bewegingsvrijheid. Van vijf tot vyf in het wad werken is onmogelijk, want wegens de vloed- en eb-bewegingen kan er niet langer dan r per dag worden gewerkt. De ge detineerden doen hetzelfde en verdiener hetzelfde als de vrije mensen, die op het wad werken. Er is ruim tijd beschikbaar voor studie en ontspanning. Het verhaal over de biljartqueues is volkomen on waar: er zijn in of bij het vertrek, waar ZEEPOST OPVARENDEN TROEPEN TRANSPORTSCHEPEN Brieven voor opvarenden van de troe- pentpansportschepen „Grote Beer" en „Johan van Oldenbarnevelt" moeten uiterlijk 22 Mei gepost zijn om in een tussenhaven op weg naar Holland te kunnen worden uitgereikt. Weer expresse-bestelling van postpakketten. Met ingang van 1 Juni a.s. zal de ex- resse-bestelling van binnen- en buiten landse postpakketten weer worden inge voerd. Expresse-bestelling op verzoek van de geadresseerde is voorlopig nog tiet mogelijk. Brandstoffen toch iets duurder Hoewel een algemene verhoging van de kolenpryer, is vermeden, is het echter noodzakelijk gebleken, de kleinhandels- marges voor bepaalde irten m.i.v. a.s. Maandag enigermate te verhogen. Eier kolen en cokes blijven even duur. In de 8 grote steden worden de anthracietprij- oor nootjes I, II en III met 10 ct per mud verhoogd, de nootjes IV et 15 ct. In de rest van het land gaat alleen de van nootjes IV met 5 ct omhoog. Ook de industriekolen bij levering door 'detaillisten ondergaan kleine wijzigingen. Geldigheidsduur werkkledingbonnen verlengd. In verband met moeilijkheden bij* afle vering van bepaalde soorten werkkle ding blijven H10, Hll. H12, L10, Lil en L12 in afwijking van hetgeen eerder werd gepubliceerd, geldig tot en met 8 Juli a.s. De bonnen Hl tot en met H9 en LI tot *n met L9 zijn evenwel na 14 Mei a.s. niet meer geldig. de mis wordt opgedragen niet eens bil jarts. Het ziekenzaaltje is slechts half bezet en maagpatiënten zijn over de speciale voeding vol lof. Er worden slechts mensen naar het wad gezonden, voor wie dit medisch verantwoord is. .Eenmaal is er inderdaad een mars ge houden als strafmaatregel. Dit is ge weest, nadat enige gedetineerden uit op geheven kampen (Craailoo, Laren) naar „De Slikken" waren o\ ergeplaatst. Hieronder waren verbitterde en op ruiende elementen. Deze weigerden stel selmatig hun eigen barak schoon te houden. Nadat er zelfs vernielingen hadden plaats gehad, werden de barak bewoners door het houden van een straf- mars tot rede gebracht. Er waren on der hen slechts enkelen, die die dag in het Wad hadden gewerkt, terwijl de af stand ook niet buitensporig kan worden genoemd, aangezien op dagen, waarop men ook niet in de aanslibbing kan werken, ook wel dergelijke marsen wor den gehouden. Dat de mensen met sten guns uit de barak zouden zijn gejaagd is een onmogelijkheid, daar er in het hele kamp geen stengun aanwezig is. De t in het kamp is overigens uitste kend. Er behoeft weinig gestraft te wor den. De strafcel is nog maar een enkele gebruikt voor een. geval waarin een gedetineerde hardnekkig weigerde te werken. Waar komen nu de praatjes van Pa ter Arts vandaan? Vermoed wordt, dat hy contact heeft gehad met een verbit terd en met wrok geladen ontslagene, die een gewillig oor vond voor zpn fan tastische leugen-verhalen. Het is onver- antwoordeiyk van deze geesteiyke, eer dergeiyk verhaal zonder nader onder zoek voor zoete koek aan te nemen. In middels is het kwaad geschied en zür maatregelen genomen tegen rle direc teur en negen bewakers. Onmiddeliyk na het bekend worden van deze maatrege len (door de rüksrecherche wordt een onderzoek ingesteld) hebben de geeste- ïyke verzorgers van het kamp, de bur gemeester van Eenrum en trouwens ook alle gedetineerden, een protest-schrüven minister Wqers gericht. Geen wanneer men weet, dat de heer Kraeima verklaart, b'ö de behandeling de gedetineerden steeds te zyn uit gegaan van de volgende „geloofsbelyde- „Ik ben er van de eerste dag af uitgegaan, dat de gedetineerden, die hier hun straf moeten ondergaan, dit moeten doen, dat zij, als hun tyd weer als behooriyke mensen in c samenleving terug komen. Dat kan al leen, wanneer zü in het hier noodzake- ïyke regiem als mens behandeld wor den. Dat heeft mü er toe gebracht, vooi in het werk, dat zü doen, dezelfde voorwaarden te bedingen als voor alle andere arbeiders. Maar ook, dat zy, al weer binnen de voorschriften, een goed contact met hun gezinnen onderhouden. En dat wü doen, wat wü kunnen om straks de terugkeer in de samenleving normaal mogelyk te doen verlopen, t is het uitgangspunt geweest voor het gehele beleid, dat hier gevoerd is". Belgische premier Spaak sprak in Amsterdam De Belgische premier Spaak heeft Zater dagavond in Amsterdam gesproken op bijeenkomst van de PvdA. welke ook werd bijgewoond door minister-presi dent Drees. Spaak, die langdurig werd toegejuicht door een staande zaal, noemde vier pun ten, welke opgelost moeten worden om de vrede te garanderen: Terugkeer van Duitsland in de Europese gemeenschap, doch met garanties, dat de Duitse mili- kracht niet herleeft; hervorming de UNO met uitschakeling van vetorecht: hernieuwde strijd voor gelijk tijdige ontwapening in alle landen en het spoedig mogelijk tot stand komen van ?n Verenigd Europa. Voorts spraken vertegenwoordigers van socialistische partijen uit diverse landen, die deelnemen aan het int. soc. congres te Baarn. Acht doden bij vliegtuigramp op Java Nederlands militair vliegtuig neergestort slecht weer, door onbekende oorzaak, Nederlands militair vliegtuig, op naar Batavia, naby Kroja (Middcn-Java) neergestort, waarbü alle acht inzittende militairen om het leven kwamen. De slachtoffers zijn: le lt'-vlieger W J. v. d. Plaats, bestuurder; lt.-kol. R. E. Jesserun. ridder M.W.O. vierde klasse, stafofficier tcchnisohe zaken bij de mil. luchtvaart; lt.-kol. J. W. Gerharz. staf- De strijd om een eigen huis Onlangs heeft het Tweede Kamerlid Ten Hagen (P.v.d.A.) minister Van Maar- ?n gevraagd, een einde te maken aar de practijk, dat woningzoekenden tegen buitensporige prijzen huizen kopen, daar de gemeentebesturen veelal aan de eige- n ener woning de voorkeur geven n niet-eigenaren en omdat zij zich beschermd menen door art. 18 lid 1 sub 2 an de Woonruimtewet. Thans heeft de minister geantwoord, dat hij overweegt bij de wet de mogelijk heid uit te sluiten, dat een eigenaar de ontruiming ener woning vordert ten be hoeve van zijn personeel. Tevens zal de Woonruimtewet bij de eerstvolgende her- iening in die zin worden aangevuld, dat en ontruimingsvordering van de eige- aar slechts kan worden toegewezen op grond van omstandigheden, die zich pas voordoen na de vordering van het ge bouw door het gemeentebestuur. Voorts zal de minister er in een rondschrüven de aandacht der gemeentebesturen vesti gen op de door de heer Ten Hagen ge noemde misstand. Sinds de oorlog 40 boksers gedood Sinds de oorlog hebben bijna 40 boks- wedstryden met dodelyke afloop plaats gehad, de meeste in Amerika In de Assemblée van de staat Californié, is thans een wetsontwerp ingediend, dat door verschillende veiligheidsmaatrege len „moord by de bokswedstrijden" wil voorkomen. AANSLAGEN OP CONSULATEN IN SPANJE. Zaterdagnacht zün te Barcelona ge- lyktydig twee aanslagen met springstof fen gepleegd op de consulaten van Bo livia en Peru. Vermoedelijk is een en ander een uitvloeisel van de houding dezer beide landen in de V.N.-vergade- ring over Spanje. Ook op het Braziliaan- consulaat-generaal werd een aanslag beraamd. Goedkopere export uit Spanje mogelijk. Door de speciale wisselkoersen voor de export zal het andere Europese lan den mogelyk worden, om goedkoper fruit pyriet uit Spanje in te voeren, aldus meldt Reuter. Ernstige politieke onlusten in Tripolis Nadat de plannen der Ver. Naties ver het onder beheer stellen der voor malige Italiaanse koloniën in Tripolis bekend werden, zijn ook de onlusten tegen die plannen weer opgelaaid. De politie moest verschillende malen het openen om aggressieve menigten Arabieren uiteen te dryven. Zesen twintig Arabieren en twee politie-agen- werden gewond. Zoals bekend is, willen de V.N. Tripolitanië in 1951 weer onder Italiaans beheer brengen. Dr Soeng, de Chinese ex-premier zwager van Tsjiang Kai Sjek is eg naar Frankryk. 1. Heide; serg. boordmecano H. .C. Bar- telings en soldaat leerlirg-vliegtuigmor.- teur G. E. Durand, allen behorend tot het K.N.I.L. De namen van de overige twee slacht offers, een officier en een soldaat van de K L, kunnen nog niet gepubliceerd wor- Vanmiddag zouden de slachtoffers met militaire eer begraven worden op het ereveld Tjililitan. Het toestel was een B-25 van de lucht- DR BROUWER THANS EERVOL ONTSLAGEN Het door dr Beel aangekondigde eer vol ontslag van dr M. Brouwer, commis saris van de Kroon voor Oost-Sumatra, is thans met ingang van 31 Mei a.s. ver leend onder dankbetuiging voor de ge wichtige en langdurige diensten aan den Lande bewezen. Naar men weet, is er op dr Brouwer krachtige critiek ge oefend naar aanleiding van zijn optreden jegens de republikeinse leiders op Banka. TEGEMOETKOMING AAN TAPANOELI De regering te Batavia heeft het co mité tot vaststelling van de status van Tapanoeli op 11 Mei erkend als voor lopige volksvertegenwoordiging. Dft is geschied om Tapanoeli gelegenheid te geven, de volkswil tot uiting te brengen nu bij de verklaring van dr Van Royen Roem de instelling van een afzonder-' lijke daerah is onmogelijk gemaakt. Laatste bataljon O.V.W.-ers naar Nederland Vrijdagmorgen is het laatste bataljon oorlogsvrijwilligers, 11-10 R I. van Pasoe- roean naar Soerabaja vertrokken om ziet naar Nederland in te schepen op de „Van Outshoorn". Ook een jongensstad in Gouda Na Wassenaar heeft ook Gouda eei jongensstad naar Amerikaans voorbeeld gekregen. Het geboutv, waaraan de jon gens o.l.v. de Amerikaanse pater Amon Bessling een jaar hebben gewerkt, lij langs de spoorlijn naar Utrecht- In het stadhuis van deze nieuwe Nederlaridse jongensstad staan 150 jongens van df ongeorganiseerde jeugd van Gouda inge schreven op een kaartsysteem met foto Zij hebben reeds een burgemeester, wet houders en een commissaris van politie gekozen. Er is een werkplaats, waar interesse voor een vak of beroep wordt gekweekt, een ontspanningslokaal met diverse spe len. een clublokaal den gegeven, een leeszaal en straks komen er nog sportvelden bij. Op het ogenbuik wordt hard gewerkt opname van een eigen jongensstadge- luidsfilra. MINISTER MANSHOLT NAAR GIEKERK. Wpgnsdag a s. zal minister Mansholt op eefn figi fBÉÉ (Fr T' ci ische jongerendag in Giekerk spreken over „De toekomst y het platteland". Doodstraf voor A. Breed gehandhaafd Ook zware straffen voor anderen. De R. van C. heeft hedenmorgen het beroep van A. Breed tegen wie door het te Amsterdam de doodstraf was ge- verworpen.è B- was als V-man bij de Sipo werkzaam. De Amsterdamse politieman Oude Wolbers, die vele Joden arresteerde, hoorde zich veroordelen tot levenslang. Het Amsterdamse B.G. veroordeelde hem tot 20 jaar- De propagandist voor de SS W. A. Th. J. Duynstee werd veroordeeld tot 3 jaar Het B.G. had hem tot 12 jaar R.W.I. veroordeeld. Na zijn straftijd zal' beschikking van de regering ge steld worden. Aanvullende Regerings verklaring in de Tweede Kamer? (Van onze Parlementsredacteur.) Zaterdagmiddag is de luchtpostbrief in dr Beel. waarin hij ontslag vraagt als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, in Nederland ontvangen. De ministerraad zou anmiddag beslis- :n oer de vraag, of morgen in de Tweede Kamer een aanvullende Rege ringsverklaring. verband houdende met de redenen van dezê ontslagaanvrage, zal orden afgelegd. Het is echter niet onmogelijk, dat het kabinet zal besluiten zodanige verklaring niet af te leg gen. doch zal volstaan met beantwoor ding van vragen, die over dit onderwerp de loop van het debat zullen wordee gesteld. RUSSISCHE MUNITTE-TREIN GEëXPLODEERD Volgens het met Amerik. vergunning verschijnende Duitse blad „Tagesspiegel" by Wolmirstedt op de lyn Maagden burgStendal in de Sowjetzone een Russische munitie-trein geëxplodeerd, waarby het Duitse treinpersoneel en vele Sowjet-soldaten het leven verloren. GECOMBINEERD DOUANEKANTOOR VISé GEOPEND. In tegenwoordigheid van de voltallige N.S.-directie is dezer dagen het Belgisch- Ned. douanekantoor Visé op de lijn MaastrichtLuik officieel geopend Naast Roosendaal is dit dus het tweede kantoor voor de gecombineerde douane behandeling. ACHTTIENHONDERD TON SINAAS APPELEN EN CITROENEN. HMet m.s. „Brigitte Skou" is Zaterdag avond met 1800 ton fruit van Valencia Cartagena in A'dam aangekomen, nl. 50 000 kisten sinaasappelen en citroenen. De staking van 50.000 mijnwerkers Een staking van landarbeiders in in Lancashire, die 14 dagen duurde, is Noord-Italié, die heden zou beginnen, is vandaag geëindigd. Naar schatting heeft interventie der regering uitgesteld. de staking 350.000 ton steenkool gekost. Als zij willen, kunnen Russen en Amerikanen samenwerken Sowjets verbieden nachtelijk verkeer van Berlijn naar het Westen Groepen functionarissen en deskundi- en van Amerika, Groot-Brittannië Frankryk. resp. onder leiding van Philip Jessup, Sir Kirkpatrick en Alexandre Parodi. hebben Zaterdag te Parijs de eerste van een serie bijeenkomsten houden voor besprekingen over een ge- meetnschapplyk optreden tydens de con ferentie. die volgende week Maandag, net de Russen bejfint over het Duitse raagstuk. De besprekingen bleven strikt geheim. Vandaag werd deze voorconfe rentie voortgezet. Andrei Gromyko is gisteren uit New York maar Parijs ver trokken, vergezeld van elf leden der Rus sische V.N.-delegatie. Volgens Reuter verklaarde Gromyko, dat „Amerikanen en Russen kunnen samenwerkem, als zij dat willen". Intussen hebben de Russen verboden Aliveer Dimitrof: Ter dood veroordeeld? t met Britse licentie versehynende Berlynse blad „Montags Echo" bracht andaag het sensationele bericht, dat de lulgaarse president, Georgi Dimitrof, op 28 April j.l. te Moskou voor een hoge rechtbank van de communistische party hebben terecht gestaan en of ter dood, of tot levenslange gevangenisstraf u zyn veroordeeld. MOORDENAAR VAN NOKRASJI PASJA GEARRESTEERD. Op een eiland by Alexandrië is na een vuurgevecht gearresteerd een zekere Mohammed Joessef Malik, leider van de Mohammedaanse broederschap en ver moedelijke moordenaar van de Egypti sche premier, Nokrasji Pasja. KANONGEBULDER KLINKT REEDS IN SJANGHAI. Over de strijd in China: in Sjanghai was gisteren het kanongebulder reeds duidelyk te horen en volgens A.P. Hangkou in handen der communisten gevallen zijn. In Sjanghai vluchtten be :rs der buitenwijken naar het een der stad. Japan mag 38 scheepswerven behouden. Volgens het Japanse persbureau Kiodo zal Japan 38 scheepswerven met jaarlykse capaciteit van 800.000 ton gen behouden. De werven zouden kelijk worden afgebroken, in het kader der ontmanteling. DAT mevr. F. Boddens Hosang-Van Dis- hoeck te Doetinchem werd geïnstalleerd als hoofdleidster van de Hameland-groep het Ned. Padvindstersgilde en haar echtgenoot, de Doetinchemse burgemees ter. het gouden vriendschapsteken van het N.P.V. zal ontvangen. DAT de rechtstreekse radioteletype- verbinding tussen Schiphol en New-York binnenkort in gebruik wordt genomen. DAT de 21-j. J. uit Venlo te Tegelen is gearresteerd, waar hij op klaarlichte dag oningen placht binnen te dringen om geld uit damestassen en winkelladen te stelen en aldus een keer f 2000 buit maakte. DAT de Zeeuwse afd. van de Ned. Chr. Reisvereniging thans 129 leden telt. DAT binnenkort te Nijmegen een mo nument wordt onthuld voor de in de oor- bevallen soldaten van het Mobilisatie DAT gisteren te Heumen bij Nijmegen de 15 gesneuvelden zyn herdacht, die daar op 10 Mei 1940 op de eerste verde digingslinie van de Maas het leven lieten. DAT behalve de Bossche K. v. K. ook het gemeentebestuur en de V.V.V. protes teerden tegen het niet stoppen der ex- prestreinen in de Brabantse hoofdstad. DAT op 19 Mei de eerste steen wordt gelegd voor het nieuwe veilingscomplex te Middelburg en hier reeds in Juli met het veilen wordt begonnen. DAT door 4 Zeeuwse ambachtsschool verenigingen een Stichting Leerlingen stelsel Zeeland is opgericht om toekom stige vak- en ambachtslieden volgens het leerlingenstelsel op te leiden. DAT de Ned. Broederschap van Accoun tants in September haar 40-j. bestaan DAT alle leveranciers van de centr. melkinrichting Frico te Warga thans een tbc-vrije veestapel hebben. DAT ook in Zeeland een coöp. vee-aan- en verkoopvereniging is opgericht en thans in alle provincies dergelijke coöpe raties werken. DAT de 46 Walcherse boeren, die een bedrijf in de N.O.-polder krijgen, deze week met hun echtgenoten, op kosten van de herverkavelingscommissie, een kykje in hun nieuwe gebied gaan nemen. DAT te A'dam met het nodige ceremo nieel een fles met IJ-water is gevuld, hetwelk met water uit diverse andere landen wordt gestort in het begin Juni in te wyden Estes-meer in Colorado (V.S.). DAT 90 Engelse ambtenaren deze week op „Drakenburgh" bij Hilversum door brengen en van hier uit o.a. een uitstapje aar Den Haag maken. DAT Zaterdag met groot feestvertoon het Culemburgse raadhuis, na een res tauratie van bijna 10 jaar. o.l.v. de Voor- burgse architect A. v. Essen, door de Commissaris der Koningin is heropend. DAT op 18 Mei te Heerenveen de in dustrieflat door de Commissaris der Ko ningin wordt geopend. DAT in diverse steden in ons land ver koopexposities worden gehouden om pro ducten van de Friese ambachts- en volks kunst meer bekendheid te geven. DAT i.v.m. de boottocht van het Ko ninklijk Echtpaar op 18 Mei, aan het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Maas te Rdam beperkingen zijn opgelegd en het o.a. verboden is de officiële boten voorbij te varen. DAT aan het ms. Frans Hals (thans Alchiba» van Nievelt, Goudriaan en Co de koninklijke vermelding bij dagorder is toegekend wegens heldhaftige strijd met een onderzeeboot in 1942. DAT voor de R.v.C. werd geconclu deerd tot verwerping van de beroepen van de ex-wachtmeesters der Staats- en Gem.-Politie te Assen. resp. S. v. Droffelaar en J. L. Lamberts, die wegens SD-werk van het Leeuwarder B.G. de doodstraf kregen. DAT het Nat. Verbond in een ring o.m. de vrees uitspreekt volkomen verlies van ons gezag en onze rechten in Indonesië en als oorzaak op- DAT de 5250 leden tellende Bond van Plattelandsvrouwen in Friesland op 30 Mei te Leeuwarden zyn 30-j. jubileum viert. DAT Texel een landelijke postzegel- en loterijactie organiseert voor de herbouw van het in 1945 verwoeste consultatie bureau. DAT pastoor H. L. M. Hoek van Brede- weg (Groesbeek) eigenhandig de troffel hanteert by de herbouw van zijn pa rochiekerk en hij in zyn vrye uurtjes ge heel alleen de fundamenten tot boven de grond optrok. DAT de Nat. Vakbond van muziek instrumentmakers en -stemmers A. F. Spanbroek, Den Haag. tot voorz. herkoos en t.g.v. het 35-j. jubileum op 29 Juli een excursie naar Brussel maakt. DAT de Twentse hengelsportverenigin gen. die voor een groot bedrag aan poot- vis in het Twentekanaal hebben uitgezet de kaden van dit kanaal hebben gehuurd om aldus klaplopers het vissen te kunnen beletten. DAT de Rotary-landdagen het volgend jaar in R'dam worden gehouden. DAT de eerste van de vier aan Neder land teruggegeven Duitse trawlers, de Vorwarts, in IJmuiden is aangekomen en de andere drie deze week worden .ver- om tussen 20 en 6 uur de autoweg van Berlijn naar het Westen te gebruiken. De West-Berlynse politie heeft op last van de Franse autoriteiten 28 leden van de Vrije Duitse Jeugdbeweging, die door de Sowjets wordt gesteund, gearresteerd. Gen. Clay vertrokken Generaal Clay is, na precies 26 maan den Amerikaanse militair gouverneur in Duitsland te zijn geweest, per vliegtuig uit Duitsland naar de Ver Staten ver trokken. Monument in Amsterdam voor gevallen zeevaarders Zaterdag is bij de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam een monu ment onthuld voor de 135 oud-leerlingen, die in de oorlog zyn gevallen. De plechtigheid geschiedde door de ge zusters Dekkers, die gehuwd waren met de gebroeders J P. en P.,M. Leguit, die beiden ais kapitein op schepen van de Stoomvaart Mij. Nederland het leven verloren. De onthulling werd o.m bygewoond door 1. t. z. le klas C. W. Th. baron van Boetzelaer namens de Koningin, door mi nister Schokking, burgemeester d'Ailly en Lt.-admiraal b.d. C.E.L. Helfrich. Ondanks de voortdurende regen u-as Zaterdagmiddag de belangstel ling voor de gepavoiseerde Kat- wijkse logger vloot, die morgen ochtend de jacht op de nieuwe haring zal openen, tra IJmuidens vissershaven zeer groot. Doodstraf geëist tegen vier Loosdrechtse heulen Voor het Amsterdamse B.G. is Zater dag de doodstraf geëist tegen A. J. Pie- ters uit Groningen. W. R. C. M. v. d. Loo uit Driebergen. A. Mul'mann uit Hinden burg (Did.) en C. Cramer uit Venlo. Deze vier leden van het SS Jagdkom- mando Nord-West hebben Nederlandse burgers in Loosdrecht en in Brummen mensonterende kwellingen aangedaan Cramer, die bij de eerste zittingen van dit gruwelijk proces voortvluchtig was. doch onlangs werd gearresteerd, wat 'hans ook bij de zitting tegenwoordig. De adv.-f. noemde Pieter.s de hoofdman, de andere drie waren zyn trouwe satellie ten. Hij wees er op. dat uit de Jagdkom- mando's na de capitulatie ook de weer wolf-acties voortvloeiaen. Door hun op leiding tot de meest geraffineerde wij zen van doden en martelen rijn deze mis dadigers entmenst en ook nu nog ge vaarlijk te achten. Dit mogen de men sen. die een streep onder berechting willen zetten, wel eens bedenken, aldus de adv.-fiscaal. Pieters schetste in zyn laatste woord hoe uit het mislukken van zijn eerste huwelijk een haat was gegroeid, die hem tot deze wreedheden had gedreven. Hij wilde de volle verantwoordelijkheid van zijn daden en ook van die zijner onder geschikten. dragen Uitspraak 27 Mei. Gerhardt Eisler bij Southampton met geweld van boord gehaald Zal „Amerika's communist no 1" aan Ver. Staten worden uitgeleverd Ondanks het radiogram van de kapi tein van het Poolse s.s. „Batory", dat hu de Amerikaanse communist Gerhardt Eisler niet in Southampton aan land zou laten zetten, maar hem pas in de Poolse haven Gdynia zou doen ontsche pen, omdat hU tenslotte voor deze reis betaald had, heeft Scotland Yard Eisler Zaterdagavond met geweld van de „Ba tory" gehaald, toen het schip in Cowes Road by Southampton meerde. Vier ambtenaren droegen hem by armen en benen in een motorbarkas. De Poolse ambassade te Londen heeft geprotesteerd tegen de arrestatie en ver klaard. dat dit een „schending betekent van de souvereine Poolse vlag en de internationaal aanvaarde beginselen van recht, orde en mensenrechten." Eisler bevond zich echter in de Britse territoriale wateren en stond dus onder Britse jurisdictie. De Engelse rechtbank, waarvoor Eisler vandaag zou verschy- nen, moet uitmaken, of hy aan de Ver. Staten zal worden uitgeleverd. Ook Radio-Warschau heeft een protest doen horen. De arrestatie van Eisler wordt een brute ontvoering door ambte naren van Scotland Yard genoemd. Eis ler was een anti-fascist, die op weg was naar Leipzig, waar hy als docent van Hongarije hield „vrije" verkiezingen Alleen voor oppositie-stemmers een hokje. In Hongarije werden gisteren algomene verkiezingen -gehouden. Begunstigd door lenteweer, zegt Reuter. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, is pet der kiesgerechtigden naar de stem bus gegaan. En van dit „hoge percentage kozen 95 tot 100 procent het „communis- sche volksfront". Dat ging zo. De stem ming was geheim, maar bij het uitreiken werd de kiezers meegedeeld, dat zy, in dien ze vóór het volksfront waren, hun biljet zonder er iets aan te veranderen. de bus konden werpen. Verkoos men de oppositie, dan was een stemhokje de aangegeven plaats. Zo bleef dus alles geheim Ook in Bulgarije Ook in Bulgarije werden verkiezingen gehouden en wel voor de gemeenteraad. En het was als in Hongarüe: het Com munistische Vaderlandse front verwierf tot 100 pet. van de uitgebrachte stemmen. En niet te vergeten in de Sowjetzone In Oost-Duitsland begonnen gisteren de verkiezingen voor het Duitse volks congres. Zij werden vandaag voortgezet Uitslagen zyn nog niet bekend. Maar het lydt geen twijfel, of het wordt een communistische „overwinning". de universiteit was benoemd, aldus deze Poolse bron. Zoals bekend is. wordt „Amerika's communist no. 1" opgeëist door de Ver. Staten, omdat hy slechts onder borg stelling was vrygelaten. Hy was ver oordeeld, wegens belediging van het Congres en overtreding der Amerikaan se immigratiewetten. Een verstekeling aan boord. Dat wordt eerst dan wereldnieuws, alt het Gerhardt Eisler. Amerika's com munist no. 1. is- Drie landen, de Ver. Staten. Engeland en Polen, zjjn be trokken b(j het van boord dragen van de gevangene. Amerika eiste zyn uitlevering, het schip waa de Poolse „Batory". en de arrestatie geschiedde in Cowes Road by Southampton- Overwegend droog weer Tot morgenavond verwacht De Bijt Voor de Noordelyke provincies: Over het 'gemeen veel bewolking, maar over- egend droog. Matige tot zwakke wind. hoofdzakelyk uit Westelijke richtingen. Aanhoudend koud weer- Voor het overige gedeelte van het land: Zwaar bewolkt, later hier en daar met opklaringen. Weinig wind en droog w»«r. Morgen overdag iets minder koud dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. DINSDAG 17 MEI. Zon op 4 44. onder 20.29; maan op 1.28, onder 8 3i. 19 Mei L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1