|üeuu»e £eiitsrl)c (tfimrant i an de talrijke fabrieksschoorstenen in pfaagdenburg rookten er 3 Wist U [ATERDAG 14 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. I Tel. 23375. Postrekening 58936. I ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per-maand; 0.32 per week. ADVERTENTIëN: O.lffper milimeter (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stuatoflstlcfj Is Qhrbfe oen tnya fieri fa UfJjenspoeT Dertigste jaargang No 7814 Langs de grote verkeersweg naar Berlijn: zone door de tegenblokkade men overdag langs de Autobahn van Helmstedt naar Berlyn rijdt, een vluchtige blik werpen op de staat van economische verlamming, arin de Russische zone verkeert. Bij het passeren van de grote stad Maagden- rg b.v. ziet men tegen het stadssilhouet zes en dertig hoge fabrieksschoor- inen. Slechts drie hiervan braakten rook de lucht in. Zij gaven een zwijgend tuigenis, waarom de Russen het voordeliger vonden, hun blokkade op te (/en, in ruil voor het werdwijnen der tegenblokkade van de Westelijke allieerden. Want thans komen weer steenkolen en staal uit het Ruhrgebied, jat de schoorstenen weldra weer gaan roken, over de luchtbrug werd gisteren illioenste ton steenkool naar Berlijn onder moeilijkheden verloopt het ver- r van West-Duitsland naar Berlija 's het plotseling gerezen vraagstuk de Sowjet-controle op de uitvoer uit lijn schijnt gisteren geregeld te zijn, ni door de Russische controlerende op de autoweg werd gezegd, papieren van de West-Berlijnse auto- voldoende zijn. Alleen de hervat- a de handel stuit nog op bezwa- Jesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot leedwezen de navolgende verlie- in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 4 April sold. H. Val-% Inga uit Uitgeest. Gesneuveld 20 .pril: huzaar le kl. D. Peters uit loom. Gesneuveld 24 April: sold, le G. C. Visser uit R'dam. Gesneuveld April: korp. B. van Eek, uit R'dam. lesneuveld 27 April: sold. A. J. van Sande uit Sprundel (N.Br.) Ge- uveld 28 April: sold, le kl. L. M. loogenkamp uit R'dam. sold. A. n Boogaert. uit A'dam (O.) Ge- eld 29 April: sold. J. Bakker uit ladskanaal. Gesneuveld 1 Mei: sold Hoos uit Leerdam. Gesneuveld 3 i: sold. J. E. Kremers uit Mill NBr.) Koninklijke Ned.-Ind. leger: [Arrvb. sergt. inf. C. P. Laturiuw. mb. sold. 2e kl. inf. B. J. A. Loppies. i. sold. 2e kl.- inf. Liat. Man. korp. (nf. F. R. Mandagie. Man. sold. 2e kl. J. D. Mottoh. Jav. sold, le kl. inf. tidjo. Amb. sold. 2e kl. J. J. Paais. mb. sold. 2e 'kl. inf. J. Rehangear. feold. 2e kl. inf. P. A, Philipp, allen (komstig uit Indonesië. niek in Holland-tunnel te New York i de Holland-verkeerstunnel, die te York onder de Hudson loopt, irste gisteren een toestand, die grensde. Tijdens de drukke (itenduren sprongen enkele vaten met die op een vrachtauto ston- I. Giftige gassen stroomden door di }nel met het gevolg, dat 30 personen bedwelmd. Auto's werden hals kop verlaten en stonden kris de tunnel. Later ontstond er i Ind, door de binding van de lucht met gas. De vlamen sprongen over op de Ie andere vrachtauto's. De ontploffin- I vernielden de telefoon- en telegraaf- tbmdingen tussen New York en het ren. Voor het eerst sinds vele maanden zijn er in de voormalige Duitse hoofdstad weer viermogendhedenbesprekingen ge weest e«n wel over deze problemen. Van daag zou opnieuw worden vergaderd. Het bericht van de „New York Time- over het Amerikaanse plan om de bezet tingstroepen op drie Noordelijke havens terug te trekken, is reeds door Philip Jessup tegengesproken. Dean Acheson vertrekt 20 Mei uit Washington Parijs. Clay's laatste persconferentie. Generaal Lucius D. Clay heeft giste ren zijn laatste wekelijkse persconferen tie gehouden. Hij verklaarde, dat Duits land alle kans heeft te slagen als vrede lievende nabuur in Europa. Clay z< van overtuigd te zijn, dat een groot deel van het Duitse volk zich realiseert, dat een aggressieve oorlog geen voordeel op levert. Hij noemde de opheffing der Ber- lijnse blokkade een ..zaak van goed ver trouwen van beide zijden." Er komen weer bananen Van de Canarische eilanden worden 1800 ton bananen naar Nederland ver voerd, waarmede de lopende bonnen ge honoreerd zullen worden. Over de ver deling van het restant wordt nog beraad slaagd. Met inbegrip van dit kwantum heeft ons land na de bevrijding onge veer 6000 ton bananen ingevoerd. ïconomische verlamming in de Russische Werkloosheidscijfer met 6000 gedaald In April daalde het aantal bij de gew. arbeidsbureaux ingeschreven mannelijke werklozen van 63240 tot 57.524 (eind April 1948 38.632), waarvan 33.091 geheel werklozen (v.m. 34 942). 862 wachtgelders (778) en 23.571 DUW-arbeiders (27.520). Per 1000 mannelijke inwoners zijn er thans landelijk gemiddeld 12 werklozen (in Z. Holland 10). Het aantal aanvragen voor mannelijjc. personeel daalde v,an 26.449 tot 25.900. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 4084 tot 3852. -De vraag naar vrouwe lijk personeel nam van 18.401 toe tot 19.138. Landelijk Actiecomité tegen huurverhoging Te Den Haag is dezer dagen een landelijk comité van actie tegen de huur verhoging opgericht. Het doel is de komende huurverhoging zo gering mo gelijk te houden alsook bepalingen te verkrijgen voor een vaststelling van onderhoud aan de woningen. De oprichters nemen aan. dat in som mige gevallen een verhoging gerecht vaardigd is. In verscheidene gevallen achten zij dit echter niet. Het comité zal dan ook klachten van woninghuurders in behandeling nemen en zoveel mogelijk bemiddelend optreden by geschillen. Dê administratie van het comité is ge vestigd Huygensstraat 26, Den Haag. In alle belangrijke plaatsen zullen vertegenwoordigers optreden en plaatse lijke comité's worden samengesteld. Een kijkje in (le nieuwe röntgen-afdcling van het Leid6e Diaconessenhuis, die hedenmorgen door prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink werd geopend. Op deze afdeling staan toestellen voor diagnostiek en therapie, die een bedrag van f75000 beliepen. Foto N. van dèr Horst Dr ir F. Bakker Schut heeft afscheid genomen bij het Nationale Plan Minister In *t Veld sprak woorden van grote waardering Vele handen heeft dr ir F. Bakker Onder de talrijke autoriteiten op het Schut de laatste dagen moeten drukken nu hij afscheid heeft genomen als direc teur van de Rijksdienst, het Nationale Plan. Na egn personeelsavond en een bijeenkomst van de leden van de provin ciale planologische diensten was er gis termiddag een afscheidsreceptie, waar de minister van Wederopbouw. J. In 't Veld hem toesprak en de grote waardering der regering uitte over zijn werk. In acht jaar heeft ir Bakker Schut een dienst opge bouwd. die juist in deze jaren voor ons nationale leven van grote betekenis was. De president van het Nationale Plan, ir J. Linthorst Homan schetste het werk ook in internationaal opzicht. Bij de uitwis seling van ervaringen, in het bijzonder van de Bcnelux-landen is de Neder landse werkwijze steeds geprezen. Neder land mét 289 inwoners per vierkante km. met een toenemende industrialisatie, de ruilverkavelingen en de rationalisatie van de landbouw heeft een coördinerend orgaan nodig. Het werk van ir Bakker Schut is een hecht bouwsel geworden, waarop zijn opvolgers voort kunnen gaan. Capitulatiezaal te Wageningen weer geopend Evenals vorige jaren zal ook deze zo tter wederom de capitulatiezaal van Ho> tel ..De Wereld" te Wageningen voor he' publiek worden geopend. Behalve het originele historische meubilair en eer nieuw uitgebreide collectie foto's, dt pitulatiezitting betreffende, vinden de bezoekers thans ook een expositie va Wageningse Oudheidkamer. Ordinaal Minszenty ernstig ziek kardinaal Mindszenty, de gevangen- jomen Hongaarse primaat van Hon- nje. is geestelijk ingestort, deelt het liaanse persbureau „Astra" mede. Een Iter, die de kardinaal in opdracht der ^ring behandelde, slaagde er in naar Jien te vluchten en heeft daar gezegd, de gezondheidstoestand van de kar- laal „hopeloos" is. De kardinaal zou geestvermogens niet meer meester LHij ademt moeilijk en houdt zijn voortdurend open. Hij ziet er ver- jierd uit als een krankzinnige. indaag stellen ivij IJ voor: W. Nachtegaal Vinkenweg 1 I Rijnsburg p 30 Juli 1948 vertrok W. Nachtegaal „Zuiderkruis" naar Insulinde. Morgen het een bijzondere dag voor hem zijn, t hij, anig ingedeeld bij de tijger-brigade grenadiers. Hij is bruin-gebrand en "gezond. Hoewel hij 't best naar zijn heeft, verlangt hij toch wel weer te- naar het geliefde Rijnsburg en voor taar een der bewot\ers van het huis nsburgerwey 132Hartelijk gefeli- erd, Wim! Labour verloor niet minder dan 800 zetels Partij van Churchill boekt 832 zetels winst De verschuiving naar rechts in Enge land, die bij de stemming voor de graaf schappen reeds duidelijk tot uiting kwam, is door de einduitslag van de gemeente raadsverkiezingen in Engeland en Wales nog scherper afgetekend. Het resultaat was als volgt: conservatieven 1856 zetels, Labour 1778. onafhankelijken 941, libera len 107, communisten 14. De Labourparty verloor in totaal 800 zetels en won er 85 voor terug, terwijl de conservatieven 27 zetels verloren en 832 wonnen. Labour zegevierde in 17 Londense voorsteden, de Tories behaalden in 11 andere de meer derheid. Voor Londen gen: Labour 739 zetels. 616, communisten 11, onafhankelijken 4. Door deze verkiezingsresultaten krijgt de de verwachting van de conservatieve partij van Winston Churchill om bij de algemene verkiezingen volgend jaar de Labourregering opzij te schuiven, wel een heel vaste grond. Gevluchte Eisler gaat door naar Gdyn Rond de vlucht van de Amerikaanse communist, Gerhardt Eisler, Poolse s.s. „Batory" is nogal wat deining ontstaan. Werd. eerst aangenomen, dat ook zijn vrouw op het Poolse schip was, thans wordt uit New York bericht,, dat gearresteerd, om verhoord te aver het vertrek van haar ma Engeland houdt men zich bezig met de /raag, of Scotland Yard al dan niet ge- echtigd is, om Eisler van boord te halen, als het schip voor anker gaat bij het eiland Wight. De kapitein van de .Batory" zond een radiogram, dat Eisler ie reis naar Gdynia betaald heeft laar deze Poolse haver By het afscheid van de directeur van de Ryksdienst voor het Nationale Plan, dr ir F. Bakker Schut, toonden velen hun belangstelling. V.l.n.r. dr ir F. Bakker Schut, minister In 't Veld, de vader van de scheidende directeur en mr Linthorst Homan. A'damse politie deed goede slag in Frankfort Internationale smokkelbende liep in de val De Rijkspolitie te Amsterdam heeft te Frankfort een bende van elf Nederlandse. Duitse en Poolse smokkelaars in de val laten lopen. Dit complot heeft grote rachten cacao en koffie van Nederland ia Duitsland naar Zwitserland vervoerd. De politiemannen achtervolgden een der gelijke smokkelauto naar Frankfort er stelden zich verdekt op in een loods, waar de goederen zouden worden overgeladen Toen de bende arriveerde werden ze met open armen" ontvangen. Allen wer den gearresteerd: een, die wilde vluchten., eerst nadat hij met een schampschot tot andere gedachten was gebracht. Een der arrestanten had 4000 dollar bij zich. be stemd voor de chauffeur van de vracht- vagen. Op Bevrijdingsdag drie B.S.'ers neergeschoten Wegens het op de bevrijdingsdag neer schieten van drie gevangen genomen S.-ers te Leersum werd voor het B.G. Arnhem tegen de in Duitsland geboren getogen Nederlandse SS-man W. Kriesels 15 jaar geëist. Vóór de gevangen neming was er een vuurgevecht geweest tussen de B.S. en de SS. waarbij een S-er wgs gedood. Uitspraak op 25 Mei. WETSONTWERP CULTURELE BE TREKKINGEN MET ENGELAND Er is een wetsontwerp ingediend om et in Juli 1948 ondertekende culturele ■erdrag tussen Nederland en Engeland goed te keuren. Voor de uitvoering erdrag is een gemengde ingesteld onder voorzitterschap van prof - P. N. U. Harting te A'dam. Een ontwerp-verdrag met Luxemburg op komst, zodat Nederland dan met alle partners van het Vijfmogendhedenver- drag culturele verdragen zal hebben ge- Verlaging bouwprijzen voor woningen M.i.v. 1 Juni zullen de maximum bouwpryzen per kubieke meter voor woningbouw, dank zy de ruimere hout voorziening, worden verlaagd en wel met f 1 per m3 voor laagbouw, met f 1,50 per /oor etagebouw van drie verdiepin- en met f2,50 per m3 voor etage- bouw van vier verdiepingen. Per woning zal voortaan 10 m3 hout mogen worden toegestaan, inclusief de deuren. Directeuren N.O.C. en N.O.B. veroordeeld Het R'damse B.G. heeft gisteren de directeuren van de Ned. Oost-Compagmie en de Ned. Oost Bouw wegens collabo ratie tot de volgende straffen veroor deeld: de 64-j. D. Krantz, NOC. tot 7 jaar (eis 11 j.), de 50-j. R. A. T. Brusse. NOB. tot 7!i jaar (eis 11 j.), de 60-j. B. J. Hoekstra. NOB, tot 3 jaar (eis 7 j.) de 46-j. P. Hoekstra, NOB. tot 4 jaar (eis 8 j.) en de voortvluchtige 47-j. ge naturaliseerde Duitser B. T. Hennig, NOB en Duitse Beton mij, tot 8 jaar leis 12 j.j. Allen met aftrek. Tijdens zijn bezoek aan Oxford, is aan de: Duitse schrijver Thomas IMann. het eredoctoraat in de letteren aan de universiteit van Oxford verleend. Italiaanse koloniën worden verdeeld Internationaal beheer volgens Brits- Italiaans plan In de politieke commissie der Ver. Naties is gisteren het Italiaans-Brits plan tot verdeling der vroegere Italiaanse koloniën met 34 tegen 16 stemmen, bij 7 onthoudingen, goedgekeurd. Vandaag zou het in de plenaire zitting der alg. verga dering worden behandeld. Slechts enige onderdelen van het plan werden verwor pen. De Brits-Italiaanse overeenkomst omvat de volgende voorzieningen: Cyre- i. Fezzan. Tripolitanië en Ital. Soma- liland komen onder internationaal beheer, met resp. Engeland. Frankrijk, Italië als toezichthouders. Italië krijgt eind 1951 het beheer over Tripolitanië en direct over Somaliland. Eritrea zal, op do Westelijke provincie na. bij Ethiopië wor den ingelijfd. Over de Westelijke provincie is nog niets beslist. Verschillende voorstellen van andere landen werden verworpen. Nederland stemde vóór het plan. Verwacht wordt, dat de vereiste twee derde meerderheid in de alg. vergadering zal worden verkregen. Ambtenaren bij de metalen Eva „De metalen Eva", een nonsicale tragedie van Joop Smit en Henk Bak ker werd gisteren opgevoerd ih de feest avond, welke de Rijksambtenaren Sport vereniging hield in hetgebouw. „De Ver eniging". Het was wel min of meer een waag stuk dit werk te brengen, niet alleen om dat goede speelkwaliteiten worden ge vergd, doch ook vordert de róbot-hou- ding veel van de vertolkers der betref fende rollen. Niettemin zijn de leden der toneel groep er in geslaagd een aannemelijk geheel te brengen van dit spel, waarir de kunst-mens ten tonele wordt gevoerd. Merkwaardig is wel, dat mevr. v. d. Schild-v. d. Kwast, die plotseling eer gastrol te vervullen kreeg, dit wel op buitengewoon verdienstelijke wijze deed. nog enkele de dames Bets v. d. Heuvel en Tiny v. d Beek gaven een zeer goede vertolking dit spel, dat de aanwezigen kostelijk heeft geamuseerd. De voorzitter der ging, de heer J. Trotsel, .heeft begin van de avond o.a. enkele hoofd inspecteurs en afgevaardigden uit Rot terdam verwelkomd. Tivee nieuwe snaken om U te vermaken Na bijna I'j jaar onze gast te -zijn geweest- hèeft profCrèghel dys af scheid van ons genomen. Dóch van daag hebben we al weer pieuwe gasten gekregen op de laatste,pagina van' de krant: Het zijn Gert jgn en. Maart je, wier avontuurlijk leventje ook door de jónge kinderen met spanning zal ioorden gevolgd. Maak dus terstond' kennis met de. nieuwe snaken. Men zal er plezier van beleven! Hond bewaakte lijk van zijn haas Dezer dagen vond men in een weide onder Wit tem (Limburg) het lijk, van de 69-jarige knecht P. D., die reeds enige dagen vermist werd. De man is blijkbaar in de wei aan hartverlamming over leden. De hond van de gestorvene had zijn baas niet alleen gelaten en was twee dagen lang by het lyk van zijn meester trouw blyven waken. ARBEIDER MSRDRONK BIJ REDDINGSPOGING Het 4-j. jongetje F. Appel uit Alkmaar geraakte gistermiddag aldaar te water. Doch werd gered door de magazyn- meester van de scheepswerf „Het Honds bos". Even later zag men een pet op het water dryven en toen men ging dreggen werd het levenloze lichaam van de 54-j. werfarbeider J. Hollenberg uit Castricum opgehaald. By zyn poging het kind te redden verloor deze man rouw en 7 kinderen achterlaat, zelf het leven. Klein kind viel van drie hoog Gisteren is in de Wilhelminastraat t' Amsterdam een jongetje van nog geen twee jaar van een drie hoog gelegen bal- gevallen en in een tuin terecht ge komen. De val werd door een paar lijnen gebroken. Het kind is in een kenhuis opgenomen en maakt het rede- Aanval op militair convooi bij Medan De laatste 43 uur aldus seinde Aneta gisteren ui«t Medan valt er in Oost- Sumatra een verhoogde bedrijvigheid vac guerilleros waar te nemen. Woensdag werd tussen Arnhemia en Medan militair convooi aangevallen, waarbij sergeant sneuvelde. Deze streek was t jaren lang volkomen rustig geweest. Dinsdag plunderde een bende nabij Bras- tagi een autobus. Ook zijn verschillende tabaksschuren in brand gestoken. Te Malang in Oost-Java werden Dinsdag kort na elkaar een naar huis fietsende Europeaan en een ambtenaar van de ge meentelijke waterleiding op dezelfde plaats beschoten. De eerste stierf schot in de rug. de tweede is zv wond. In de omgeving van Batoe nabij Malanz deed een bende een aaitval op een rijstpellerij en doodde de Chmese Mag een dergelijke Regering aanblijven Naar aanleiding van de regeringsv klaring van Minister Van Maarseveen vraagt de „Vrije Pers" te Soerabaja zich af: Mag de Regering, die zo vaak van standpunt verandert, die vandaag wit noemt, wat zij gisteren nog zwart noemde, mag egn dergelijke Regering blijven re geren? Een regeringscrisis zou op dit ogenblik niet prettig gijn, maar zij zou zó eng zijft-ali dat wat .thans gebeurt, aldus het blad. HOUDT. DR. BEEL VOORLOPIG HET ROER VAST? Volgens de correspondent van het „Alg. Handelsblad" te Batavia is dr. Beel be- nog aan te blijven tot de huidige besprékingen tot 'een einde zyn gébracht. De„Nieuwsgier" te Batavia verwaoht dit blijkbaar niet en vraagt of het niet goed zijn de heer Neher tijdelijk te laten DAT minister Van Maarseveen zich in verband met de vragen van het Tweede Kamerlid Weiter inzake de ver spreiding van berichten over beweerde wreedheden van militairen inlichtingen heeft ge wend. DAT voor de Dordtse rechtbank tegen de Leerdammer inbrekers C. K. en D. Z., die heel wat op hun kerfstok hadden, ieder jaar werd geëist. DAT op 27 Mei te Alblasserdam de 'overdracht plaats vindt van 28 Pelita- wonirigéh, bestemd voor de slachtoffers van de oórlög met Japan. DAT te Hilversum, 46 j. oud, is over leden de arts A. Pons. DAT op 64 j. leeftijd is overleden de directeur van de N. V. Ter Weeme en Zonen te Neede, de heer H. E J. ter Weeme. DAT de Rotterdamsche Bank de Com- missionnairsfirma Schuller en Co. te A'dam heeft overgenomen. DAT een niet-antirevolutionnair blad de staf breekt over het en bloc bedanken van de ar. raadsfractie te Bolsward wegens desavouering door de a r kies vereniging t.a.v. in een bepaald geval uitgebrachte stemmen. DAT deze staf naar onze mening te recht gebroken wordt, omdat raadsleden niet zijn lasthebbers van hun kiesvereni ging. doch een eigen verantwoordelijK- heid bezitten DAT er in 1948 plm. 300.000 midden standszaken waren met 600.000 werkne mers en een omzet van f 6 milliard 150 pet. van het nat. inkomen) DAT de onteigening t.b.v. de nie cokesfabriek van de staatsmijnen eerste instantie rond 40 ha. omvat, w mee 60 eigenaren gemoeid zijn. DAT eindelijk het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting K- en W. is verschenen, welke begro- Indonesië",'inS bijna 5 maanden geleden door de Tweede Kamer werd aangenomen. DAT in diverse Zeeuwse plaatsen ex posities worden gehouden van door kin deren uit waardeloos materiaal vervaar digd speelgoed en de opbrengst ten goede komt van het misdeelde kind. DAT uit het Twenthe-kanaal te Hengelo het lijk van een plm. 6 dagen geleden verdronken 60-j. onbekende vrouw is op gehaald, die een trouwring met de letters J.H.H.S. droeg. DAT een Ned. delegatie van 8 personen deelneemt aan de bijeenkomst van de in dustriële comissie voor binnenlands trans port van de int. arbeidsorganisatie op 18 Mei te Brussel. DAT de raad van Wouw (N.-B.) een crediet verstrekte om alle kinderen tot 3 jaar te vaccineren met een nieuw Ameri kaans vaccin tegen kinkhoest. DAT dr J. v. Breemen. A'dam, dr G. v. Dam. id., dr J. Goslings, Leiden en dr P. d. Meer, R'dam, deelnemen aan het int. congres over rheumatische ziekten te; New York i30 Mei-3 Juni). DAT het echtpaar J. Kroon-Jonker- gouw te Vught op 16 Mei zijn diamanten bruiloft hoopt te vieren. DAT van 16-20 Mei in de T.H. te Delft de eerste jaarvergadering van het Int. In stituut voor lastechniek wordt gehouden. DAT door tijdige bestrijding dit jaar geen grote schade door veldmuizen meer rordt verwacht; doch waakzaamheid nog geboden blijft. DAT de scheidende Amerikanse ambas sadeur te Parijse Jefferson Caff er y, gis teren met zijn echtgenote per auto naai Nederland is vertrokken. DAT het Oisterwijkse hotel Bos en Ven als vacantieoord der Ned. Handelmij ii geopend. DAT 66 inwoners van Köge (Denemar ken) in het kader der uitwisseling vooi een verblyf van enige dagen in Almelo zijn aangekomen. DAT Hendrik Meerveld en Cornelia Le.venhorst te Terschuur (Barneveld) op 16 Mei 60 jaar zijn getrouwd. DAT het conferentieoord „De Tempel" te R'dam ca 1 Juli geopend wordt en ten bate van dit oord telkens op Opbouwdag (18 Mei) in de Maasstad wordt gecollec teerd. DAT gisteren op de Rotary-landdag te Nijmegen o.a. prof. dr H. R. Kruyt uit Den Haag sprak en er thans 53 Rotary- clubs in ons land zijn. DAT op 18 Mei in Amsterdam het 30-j. bestaan van de Bond van Adverteerders wordt herdacht. DAT de inschrijvingen voor Sumatra- tabak te A'dam en R'dam resp. 20 en 25 Mei worden gehouden. DAT een redacteur in het ANP-gebouw gisteren een mobilofoongesprek voerde de plioot Sengers. die in de helicop ter boven Den Haag vloog. DAT te Baarn een tweedaagse int. vrou- venconferentie (soc.) is gehouden, waar- lan vertegenwoordigsters van 10 landen deelnamen. DAT het A'dams B. G. gisteren besloot, de zaak tegen de 34-j. „V-vrouw" M. Chr Baerts, die talrijke Joden zou hebben ver raden. maar er ook veel hielp, aan ie houden voor een psychiatrisch onder zoek. De dames Soekarno en Hatta vluchten uit Djokja „De Vrije Pers" te Soerabaja meldt, it er een massa-evacuatie uit Djokja karta naar het bevrijd gebied op komst is. De getallen lopen ver uiteen, maar het aantal vluchtelingen ligt tussen de 16.000 en 40.000. Het „Dagblad" meldt, dat mevr. Soekarno en mevr. Haitta zich voor evacuatie hebben opgegeven. gebied van volkshuisvesting, stedebouw en planologie zagen we o.a. de secretaris generaal van het departement van ^der- opbouw en volkshuisvesting ir H w. Mouton. de directeur van stadsontwikke ling te Amsterdam ir Van Heemskerk van Beest, de oud directeur-generaal der Zui derzeewerken ir de Blocq van Ruffeler, de secretaris-generaal van de „Interna tional federation for town- and country- planning". drs van der Weyde en de Commissarissen der Koningin in Over ijssel en Utrecht, ir J. B. G. M. ridder Van der Schueren en de heer M. A. Rei- nalda. De afgevaardigden van het Belgische Nationale Plan, ir Blockland en ir Hen driks spraken nog hartelijke woorden, waarna ir Bakker Schut zijn medewer kers dankte voor hun prettige houding al deze jaren. De hem toegezwaaide lof wilde hy gaarne aan hen overdragen. Waarmede het afscheid op allervriend- schappelijkste wijze besloten werd. MEER KOOLZAAD EN SUIKER BIETEN. MINDER AARDAPPELEN Volgens het C B S. is dit jaar 26.000 ha met koolzaad beteeld (v. j. 13.000 ha), met suikerbieten 67.000 ha «47.000» met con sumptieaardappelen 132.000 ha «160.000», met fabrieksaardappelen 56 000 ha (62.000). De graanteelt onderging geen 'aardige verschuiving. Het risico De Christelyke levenshouding, zoals we die steeds gekend hebben, wordt, zo zagen we een vorig maal. afgewezen, omdat die houding de strijd schuwt, eigen veiligheid zoekt en daardoor in eigen vesting tot conservatisme verstart. Men durft niet in de wereld gaan staan, men durft niet tegen de wereld op. Wie iets weet van wat er in de vorige eeuw op Christelijk erf in ons vaderland is geschied, kan alleen maar stomver baasd staan, als hy dergelijke klanken hoort. Was het. zo veilig en zo rustig voor een vroeger geslacht, dat in de school strijd tegen het liberalisme moest op- Gaf het zo'n veilig gevoel aan de ar beider, die door z'n liberale boer werd ontslagen, omdat hy zyn kinderen naar de Christelyke school durfde sturen? Was het voor Klaas Kater en de man- in van Patrimonium zo gemakkelijk i zo knus om een eigen Christelyk- sociale organisatie te stichten? Was het van ds Lukas Lindeboom zo inservatief te gaan evangeliseren, te gaan werken voor allerlei Christelyke actie en inrichtingen van Christelijke barmhartigheid te stichten? Zocht Groen van Prinsterer misschien de rust, toen hy de Anti-Revolutonaire of Christelijk-Historische Party stichtte en toen hy een eigen Christelyk dag blad „De Nederlander" de 'wereld in stuurde? Betekent de Christelyke actie nu wer- kelyk niets voor ons volk? Gaat het alleen maar om eigen behoud, om zelf handhaving en eigen veiligheid? Dr Dippel c.s. konden beter weten, wanneer de geschiedenis maar wilden lezen. Maar socialisten, allen die de revolutie aanbidden, willen niets van de geschie denis weten. Die ligt in het conserva tieve vlak. En het Evangelie is immers volutlonnair? Daar nu juist wringt hem de schoen, et is niet een andere zienswyze op de Christelyke levenshouding. Het is een volledig afwyzen van die levenshouding op grond van dat revolutionnair evan gelie. Immers als evangelie revolutie bete kent, dan betekent volgen van het Evangelie het breken met het bestaan de. niet eenmaal, maar telkens weer, dan krijgen we wat we noemen het dynamische, het altyd in beweging zynde. dat we gisteren misschien Presid.nt Truman heeft eb opvolger "1 Christelijke actie maar van de onlangs afgetreden minister van ff®, *1?"' w.e ni,dde" in de "ereld moeten gaan staan en dus gaan onlangs afgetreden minister Marine, John Sullivan, benoemd Francis Patrick Matthews, een advocaat uit Omaha (Nebraska». Matthews is 62 jaar oud en Rooms-Katholiek. Een minister slaat de hand aan de schop. Het Is prof. Rutten. die de eerste spade in de grond stak voor de bouw van woonbarakken ten be hoeve van Delftse studenten. Directeur en negen bewakers met ongevraagd verlof? Vat is er in de RWI De Slikken aan de hand? Het Tweede Kamerlid Biewenga (AR) heeft minister Wyers gevraagd of na- de minister ongevraagd verlof is gegeven aan de directeur en negen bewakers van de Rijkswerkinrichting De Slikken (in Noord-Groningen). Voorts wordt gevraagd of de minister bereid is het resultaat van een even tueel ingesteld onderzoek naar de gedra gingen van deze directeur en bewakers m de Kamer mede te delen. We komen hier nog nader op terug. afbreken wat we eerst hebben opge bouwd. En morgen breken we dan weer, wat we vandaag bouwden. Altyd maar in beweging zyn, dat eist het evan gelie. (Voor vervolg rie Pag. 5) Verscheurdheid onder de R.K. kiezers In Haarlem 3 verschillende lUsten. De gemeentepolitiek heeft blijkbaar in Haarlem's omstreken nogal met interna complicaties te kampen, gezien het feit, dat de eenheid zowel onder de katholieke als ook onder de andere groepen vaak ver te zoeke«n is, aldus de „Msb." Zo komt de katholieke eenheid in Noord- wijk wel zeer treurig tot uiting in maar liefst drie verschillende katholieke kie zerslijsten: een van de KVP, een tweede de katholieke arbeiders en dan nog „Vrije katholieke lijst". In Heem stede is de katholieke lijst uiteengevallen KVP-lyst en een „Vrije katholieke lijst", in Voorhout staat een KVP-lijst naast een katholieke arbeiderslyst, ook Hillegom zyn twee katholieke lysten aan bod. evenals in Sassenheim. In Heemskerk en Castricum komen de communisten niet meer met lysten uit, terwijl in Voorhout de PvdA de verkie zingsstrijd heeft opgegeven. VALSE TABAKSBONNEN IN OMLOOP. Tabakshandeladen worden er op gewe- sn, dat er valse tabaksbonnen QA en QC 903 in omloop zijn, welke een iets donkerder, naar bruin overhellende, kleur hebben en ook een afwijkende opdruk vezel (achterzijde) vertonen. WEERBERICHT Veel beicolking Tot morgenavond verwacht De Bilt Meest zwaar bewolkt met enkele regen buien. Zwakke tot matige wind. hoofd zakelijk tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur, iopgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 15 Mei: zon op 4 47, onder 20.26; Maan op onder 6 14. 16 Mei: Zon op 4.45. onder 20.26; Maan op 0.46, onder 7.17. 19 Mei L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1