JHettttié geihs the GTourmtl Staking der guerilla en orde verlangd en verhindering van represailles Russische slagbomen gingen de blokkade was ten einde omhoog: Wist U DONDERDAG 12 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7812 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastteft Is gfjebleoen uiyn bert ia teyljenspoef „HOLLEND HERT9 met adelaarsveren en berenklauwen in Leiden Zie paf;. 2 Regering motiveert haar koerswijziging in Indië Zo nodig behoudt Den Haag zich het recht voor, om door het accoord een streep te halen Mr Van Maarseveen, de minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i., heeft in de hedenmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer een regeringsverkla ring afgelegd, betrekking hebbende op de nieuwe fase in de ontwikkeling van het Indon. probleem door de overeenkomst, welke op Zaterdag 7 Mei j.l. is gesloten te Batavia. De minister herinnerde eraan, op 16 Februari j.l. in de Kamer te hebben aangegeven, in welke richting de Regering de oplossing van het Indon. vraagstuk zocht. De Regering heeft koers gehouden in de richting van het toen aangegeven doel, maar zich tijdens de vaart daarheen deviaties veroorloofd, welke noch aan gekondigd, noch voorzien waren. Indien men de Regering daarvan eer verwijt zou willen maken, zou spr. op merken,. in het raam van het gebruikte beeld, dat een kapitein wel commando heeft over zijn schip, maar nie zeeën, die hu bevaart, noch Winden. Omdat de Regering in de omstandig heden, welke zij bij het nastrev haar doel ontmoette, aanleiding heeft gevonden om van de vooraf uitge stippelde koers af te wijken, gevoelt zij het als een plicht deswege verantwoor ding af te leggen aan de Staten-Gene- raai. Op 12 Augustus 1948 heeft de Min.- President gezegd en na het begin van de tweede politiële actie herhaald, dal „voor een herstel van de staatkundige en economische eenheid in Indonesië, voor het herleven van de welvaart, voor hel scheppen van een rechtsorde, die waar borgen biedt voor allen, het van groot belang is, dat de republiek op korte ter mijn haar plaats inneemt in de Ver. Staten van Indonesië, die bezig zijn zich te vormen". In de overeenkomst, welke op 7 I&el j.l. te Batavia is afgesloten, wordt voorzien, dat de republiek als een staat zijn plaats zal innemen in de Ver. Sta ten van Indonesië. Op 16 Februari vermeldde ik, aldus ■de Minister, dat er geen verschil van mening was over het doel, dat men wenst te bereiken, nl. de schepping vam de Ver. Staten van Indonesië, waartoe de rep. gebieden behoren, en waarin de rep. leiders een belangrijke positie zul len kunnen innemen, maar dat de moei lijkheid steeds heeft gelegen in de over brugging van de periode tot aan de vor ming van de souvereine Ver. Staten van Indonesië, aangezien de republiek niet bereid was haar prerogatieven op te geven, voor en aleer een dergelijke sou vereine federatie tot stand was gebracht. De overeenkomst van 7 Mei j.l. voor ziet thans in een overbrugging van deze periode, doordien de republiek in een ge deelte van haar vroeger territoir hersteld wordt, in afwachting van liet ogenblik, waarop zij haar plaats in de Ver. Staten van Indonesië zal innemen. Spr memoreerde het plan-Beel, om deze overgangsperiode zo spoedig moge lijk af te sluiten en de gang van zaken met betrekking tot de Ronde-Tafel-con- ferentie te 's-Gravenhage. Bij de op ,7 Mei gesloten overeenkomst hebben de president en de vice-president van de republiek verklaard, dat zij de deelname aan de Ronde-Tafelconferentie zullen bevorderen. Op 16 Februari j.l. verklaarde spr in de. Kamer: „Het Nederlands gezag in Indo nesië is voor het ogenblik de enige pijler van orde en recht in die streken. Daar aan zou een onherstelbare slag worden toegebracht, indien de rep. leiders thans in het bestuur van Djocja hersteld wer den." In de overeenkomst van 7 Mei heeft de Nederlandse regering verklaart, dat zij instemt met de terugkeer van de rep. regering naar Djocja. Indien men de regering thans verwijt dat zij op dit zeer belangrijke punt van een verklaring, in de Kairier afgelegd, is. afgeweken, hebben zij, die dit doen, •niet alleen de schijn, maar zelfs een deel van de waarheid aan hun zijde. De volle waarheid is edhter, dat de re gering aan haar verklaring, dat een terugkeer naar Djocja onmogelijk was, de motivering verbonden heeft, dat de rep. regering niet bereid was, tot de federale interim-regering toe te treden, en dat 'zij nog steeds niet had doen blij ken, dat zij ook aan de eerste aanbeve- ling van de Veiligheidsraad wenste ge volg te geven, en met name de guerilla zou afgelasten en met Nederland zou sa menwerken tot herstel van vrede en handhaving van recht en orde. Federale interimregering overlapt. Op deze punten nu is een^ommekeer Ingetreden. Wat de deelname aan de federale interim-regering betreft, de in stalling van deze regering wordt door geen der betrokken partijen meer nood zakelijk geoordeeld, omdat zij in ihet ont worpen plan van versnelde souvereini- teitsoverdracht een te kort bestaan heeft, om het tijd- en energieverlies, hetwelk met haar instelling gepaard zou gaan, te rechtvaardigen. Thans echter bestaat ei bereidheid de republiek haar plaats te doen innemen in de Ver. Staten var Indonesië, en haar president en vice-pre sident hebben verklaard te zullen bevor deren, dat een order wordt uitgevaar digd om de guerilla-oorlog te beëindigen en dat medegewerktwordt aan herstel van de vrede en de handhaving van recht Nadat het initiatief van de regering om op 12 Maart in Den Haag een Ronde Ta fel-conferentie te beleggen, niet tot resul taat had geleid, werd de Indon. quaestie opnieuw in de Veiligheidsraad aa; orde gesteld en werd op 23 Maart het Canadese voorstel door de Veiligheids raad aanvaard, waarbij de Unci partijen zou bijstaan in het bereiken van eenstemming over de uitvoering va resolutie van 28 Januari en speciaal par. 1 en 2 dier resolutie en over de tijd n de voorwaarden voor het houden van le voorgestelde conferentie te 's-Gra- ■enhage. Par. 2 van de bedoelde resolutie had betrekking op het herstel van de rep. regering in Djocja. De Regering besloot. raadpleging van de betrokken Neder landse instalnties, om aan de uitnodiging de Veiligheidsraad tot het houden een preliminaire conferentie tot bovenvermeld doel gevolg te geven. Van dat ogenblik af was het duidelijk, dat de Regering bereid was een herstel va regering in Djocja in overweging Opruiming van partii vlees in blik Meer op een bon of helemaal zonder bon Met ingang van gister kunnen op de vleesbonnen per rantsoen van 100 gram gekocht worden: 2 oz. (ong. 56 gram) dehydrated beef ©f dehydrated mutton in blik (gedroogd vlees!; of 4 oz. -(ong. 112 gram) bacon, sliced bacon, corned pork, corned beef of corned mutton in blik; of 8 oz. (ong. 225 gram) steewed steak, pork and gravy, ham and eggs, Vienna sausages, lunch meat, pork sausage bulk, pork sausage meat of ossetong in blik; of 10 oz. (ong. 280 gram) paardevlees" in blik. Verder mogen de volgende artikelen zonder inlevering van vleesbonnen wor den verkocht: steak and kidney, meat and kidney-pudding, meat and vegetables stew, ham with candied sweet potatoes, Irish stew, meat and vegetables hash, pork and soya links en blood sausage. Bovenstaande artikelen zijn niet in on beperkte mate verkrijgbaar, aangezien het hier de verkoop van een restant- martij vlees in blik betreft men, een herstel, waartoe de B.F.O. kort tevoren, onder zekere waarborgen, had geadviseerd. Spr memoreerde de instelling van de Ned. delegatie e<n de benoeming van dr Van Royen tot leider daarvan. Inhoud en strekking der overeenkomst.. In de eerste fase van zijn opdracht is dr /Van Royen thans geslaagd. Is de wijze, waarop hij geslaagd is, verant woord? Voor het antwoord op die vraaggaf spr een overzicht op inhoud en strekking der ovèreenkomst. De verklaring van de rep. delëg; behelst verzekeringen omtrent beëin diging van de guerillastrijd, vreedzame samenwerking en deelname aan de Ronde-Tafelconferentie. Deze verklaring is minder sterk dan de verklaring, welke de Nederlandse delegatie heeft gegeven. (Voor vervolg zie Pag. 5) In Rotterdam een partij van partijlozen Te Rotterdam zijn voor de raadsver kiezingen de volgende candidatenlijsten ingediend: P.v.d.A, (lijstaanvoerder mr L. A. Donken, KVP (H. E. van den Brule), A.R. (J. Wilschut), CHU (mr F. A. Nele- i, VVD (mr Jacq. Dulith), Staatk. Geref, Partij <W. van Hengel), Verband Geref. Kierverenigingen (Eenmans- lijst M. Verkuil), Partijlozen (P. Haak), Rev. Comm. Partij (C. Oosterwijk), Mid denstandspartij (J. J. Verheul), CPN (J. P. Schalker). Postwissels na een jaar ongeldig? De verplichting tot uitbetaling van een postwissel of postbewijs is thans gesteld op 2 jaar na de dag der uitgifte.. Blijkens een ingediende wijziging van de pOstwet wil de Regering deze termijn van twee op één jaar terugbrengen. Het gebeurt toch maar zelden, dat er in het tweede jaar nog navraag naar wordt gedaan en de posterijen komen haast om in de paperassen, die zij er allemaal voor moe ten bewaren. Vooral omdat het postwis- selverkeer na de oorlog sterk is toegeno men. In 1946 en 1947 werden resp. 10.3 en 11.3 millioen binnenlandse postwissels verzonden (vóór 1940 gemiddeld 4. mil- „Dr Beel: te veel doodgewone burgerlijke eerlijkheid" Het „Nieuwsblad voor Sumatra" brengt het aftreden van dr Beel voornamelijk verband met het feit, dat Nederland bij de overeenkomst van Batavia de bevol king van de pas bevrijde landschappen in de steek laat en de positie van de Fe deralen verzwakt. Het blad meent, dat de Regering een figuur slaairdoordat zij eerst (nl. bij de politie-actie van December jl.ï de bevolking van een bepaald systeem bevrijdt, verklarend, dat dit terroristisch en corrupt was, om dan nauwelijks; 20 weken later te vertellen, dat men ee rugkeer van ditzelfde systeem niet zal te gengaan. Dit is voor een eerlijk mar beschamende situatie en aangezien dr Beel een hoogst eerlijk man is, acht het blad het logisch, dat hij deze consequen tie getrokken heeft. Dr Beel had zich reeds in brede kring vertrouwen ver Hij had zich ingeleefd in de standigheden in Indonesië en toonde ka rakter en eigen stijl. Hij was geen han dig politicus, daarvoor bezat hij misschien te veel doodgewoon burgerlijke eerlijk heid, aldus hét blad. Eerste bespreking te Djocja bad al plaats Aandrang op dr Beel om te bljjven. De commissie voor de terugkeer van republikeinse regering te Djokja heeft aldaar 20 minuten vergaderd in de ambts woning van de patih. Om 9 uur 30 v. de leden op het vliegveld Magoewo gekomen, waar zij begroet werden door de commandant der T.-brigade, kolonel D. R. A. van Langen, resident J. Lycklama en anderen. Kort na aankomst brachten de republikeinen een bezoek aan de sultan van Djokja, in tegenwoor digheid van een der leden V3n de Unci. Vervolgens waren er besprekingen tus sen kolonel Van Langen en de Neder landse delegatie en tussen de sultan en de delegatie der republikeinen, die aan de bovengenoemde zitting van 20 minu ten voorafgingen. Het bekende anti-republikeinse blad der federalisten te Batavia, „Warta Indo- i", bevat een ingezonden stuk var „geachte zijde" waarin er bij dr Beel op angedrongën wordt, op zijn post te blij ven, teneinde1 de gevolgen van de door hem niet gewenste overeenkomst Batavia te verzachten nu de federalisten zware tijd tegemoet gaan Nadat, zoals wij gisteren meldden, de >mmissie ad hoe besloten had tot uit- el van de bespreking van Indonesië tot het najaar, heeft thans ook de Algemene Vergadering zelve zich met 43 tegen 6 stemmen en drie onthoudingen hierbij aangesloten. Meer artsen in mil. verband naar Indonesië (Van onze parlementsredacteur) Het grote tekort aan artsen in Indone- heeft de Regering reeds geruime tijd geleden doen besluiten, de uitzending van artsen in militair verband in versterkte mate te doen plaats hebben. In verband hiermede zijn (of worden) de artsen tot 45 jaar, voorzover zij buitengewoon dienstplichtig zijn, gekeurd, waarna zo nodig t.z.t. oproeping in militaire diepst volgt. Naar wij thans vernemen wordt op het ogenblik op het departement van Oor- en wetsontwerp voorbereid, waar door het mogelijk zal worden, reeds vroe ger afgekeurde artsen (dus niet-dienst- plichtigen) aan een herkeuring te onder werpen. Men is het in departementale kringen over deze kwestie echter nog niet (Wij vragén ons af, óf het wel hele maal juist is, gebruik te maken van mo gelijkheden. die militaire wetten bieden de uitzending van personen, die in Indonesië een" in hoofdzaak burgerlijke taak krijgen te-vervullen). Nacht van 11 op 12 Mei: 12.08 uur: p uitnodiging van een Nederlandse industrieel! arriveerde gistermiddag op Schiphol het opperhoofd aller In dianen, dé hëer Oskenonton. De merkwaardige bezoeker zal enige tijd in ons land blijven. 'Psaw Israël toegelaten als lid der Ver. Naties De staat Israël is gisteravond met 37 tegen 12 stemmen toegelaten als lid- der Ver. Naties. Na een debat in de alge- •ergadering, waarbij de Nederl. afgevaardigde, Snouck Hqrgronje, ver klaarde, dat Nederland voor toelating stemmen, werd Israël de 59ste staat, die lid is der V.h{. Tegen toplating stem den: Afghanistan, Birma, Egypte, Ethio pië, India, Perzië, Irak, Libanon, Pa kistan, Saoedi-Arabië,. Syrië en Jemen. Van stemming onthielden zich Engeland, België, Brazilië, Denemarken, San Sal vador, Griekenland, Siam, Zweden e: Turkije. Nieuwe aötie vop.f opheffing Zomjflgsrijyèrbod De Bedrijfshofeca heeft minister Spit- en verzocht hot Zondagsrijverbod op le heffen, dan wéOiet buften werking te stellen in' de periode JuniSeptember Op grond vjan een "enquête onder ,de seizoenbedrijveïï raamt zij het totale omzetverlies deffier ondernemingen doar het rijverbod op pl.m./Ï15 millioen per Voorts heeft de KNAC zich andermaal tot de ministers Spitzen, Van den Brink Lieftinck gewend om een spoedige opheffing van het Zondagsrijverbod. Oefenrit met pantserwagens door Nederland Het personeel van het depot pantser wagens te Amersfoort zal van 17 t.rn. 31 Jei a.s. een oefenrit maken langs de :olgende route: Amersfoort, Amsterdam. Afsluitdijk, Heerenveen, Steenwijk, Nij megen, Venlo. Gulpen, Weert, Breda en Bergen op Zoom. Op diverse plaatsen zullen demonstraties worden gegeven o.a., op 20. 23 en 28 Mei resp. te Nijmegen, Venlo en Breda. Eén lange keten van lichten op de auto strada Helmstedt-Berlijn In de nacht van 11 op 12 Mei 1949, acht minuten na twaalf uur, is de blokkade van Berljjn,, die een zo betekenisvolle factor in (Je wereldpolitiek was geworden, officieel opgeheven. Het was feest in het qnders zo rustige Helmstedt aar grens van de Britse en Russische zone. Een soort kermis? bjj nacht. De nai bochtige straatjes waren geblokkeerd door autdjs en vrachtwagens. Journalisten zochten een zo goed mogelijke positi^voor de, ra «(naar Berlyn, die weldra zo ginnen op de 160 km lange autostrade met haar vier rijbanen. Om 6 minuten twaalf zette een Britse jeep met de „Unión Jack" óp de motorkap zich in beweging, bestuurd door capt.4 Alex. B. Hayter, perschef van het Britse leger. De op de Russische barrières was begonnen. t En achter de jeep reed een Britse ra- 'se vrachtauto uit het Westen de Britse diowpgen. nog een jeep, en twee drie tonners. En de verslaggevers. Het leek de start voor de tulpenrallye. Vlaggen en schijnwerpers- Blitzlichten van foto toestellen. En langs de weg een groti menigte van juichende Duitsets en ge allieerde soldaten. Hoog in de donkere lucht drensde iedere anderhalve minuut het geluid van een vliegtuig. De machi nes van de luchtbrug, die onbewogen voor alles wat beneden gebeurde, hun tocht voortzetten naar .Berlijn. Snel passeerde de autokaravaan d£ Amerikaanse, Britse en Duitse controle posten. Even later het niemandsland er daar midden in de grenspalen der Rus sische zone en wat verder hef pas ge schilderde wachthuis der .Sowjetcoqtröle. Ook de hamer en sikkel hadden een verfje gekregen. Alles badend in, het. licht der booglampen. Een Sowjet-ma- joor, die zeer correct was, liet zijn sol daten de papieren controleren. Een kleine, jonge Russische soldaat met een Mongools uiterlijk salueerde beleefd, een beetje sahuohter en vroeg „Dokumen- ta", hij keek ze nauwelijks in en zei „Dobry", dat wil 'zeggen „in orde". Hon derden mensen stormden voorwaarts om getuigen te zijn van hel grote gebeuren. De Russische slagboom ging omhoog. Voor iedere auto weer afzonderlijk. On bewogen Russen, die zich zelfs van rie hun gezichten gedrukte camera's niets aantrokken En voor één passeer den auto's de slagboom. De blokkade /er de weg was ten einde Door de bossen langs de „Autobahn" begon de „journalistieke autorace" naar Berlijn, nog 130 km. verder liggend. Eén lange keten van lichten. Het was verder tocht zonder sensatie, de weg door de bossen eindeloos en monotoon als al- 'tijd, zbais éticè rit bij nacttt.' Op andere grensplaatsen werd de blokkade tegèlijkertijd opgeheven. Op precies 12 uur passeerde de eerste Duit- Kreeg Duitsland ook van ons grensstrookjes? Het Eerste Kamerlid Van Voorst tot Voorst (KVP) heeft minister Drees ge raagd of het waar is, wat de Maasbode schreef, dat bij de grenscorrecties ook Nederland zij het op minimale schaal Jhr Van Panhuys Iliet naar grondgebied aan Duitsland heeft afge- Bonn, maar naar Brussel Verschillende bladen meldden gisteren, dat jhr mr W. E. van Panhuys een diplo matieke functie in Bonn zou krijgen, doch naar het A.N.P. thans mededeelt is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr Van Panhuys als consul-generaal in alg. dienst in België, toegevoegd aan de Ned. militaire missie aldaar. Tijdens de oorlog was de heer Van Panhuys ge- zantsohapsraad te Madrid, doch sinds 1947 is hij op non-actief geweest in af wachting van het op Spanje en Portugal betrekking hebbende onderzoek der Com- missie-Cleveringa. Opschudding over Margaret's bezoek aan de paus Het bezoek van prinses Margaret Rose aan de paus. heeft in protestantse krin gen in Engeland grote opschudding te weeggebracht. Het bestuur, van de Nat. Unie van Protestanten zond een telegram de koning, waarin de verontrusting de „trouwste protestantse onderda- werd uitgesproken. staan, o.a. van de gemeente Ottersum. Deze senator informeert voorts of wellicht nog andere gemeenten zijn, die een deel van hun grondgebied hebben moeten afstaan en zo ja, of lijke afscheiding niet in strijd is-met de grondwet en met de positieve toezegging, dat de Regering zich absoluut schrap zou zetten tegen elke gebiedsafstand. Tenslotte wordt gevraagd welke maat regelen de Regering denkt te nemen als de afbakening inderdaad op onjuiste wijze geschied en wat het lot van deze door s afgestane grensstrookjes zal zijn als de grenscorrecties bij het vredesverdrag met Duitsland eens niet zouden worden erkend. Dewey Woensdag naar A'dam Gouverneur Thomas E. Dewey, die, zoals gemeld is. gisteren in Engeland aankwam, zal Maandag de gast zijn tij dens een lunch, die minister Bevin geeft Woensdagmiddag zal Dewey met zijn echtgenote per vliegtuig naar Ams' vertrekken. DAT blijkens het „Vrije Volk" onlangs een koekfabriekje hier te lande 4000 kilo ontbijtkoek voor veevoeder moest ver kopen. daar men er geen afzetgebied voor kon vinden. DAT is benoemd tot secr.-gen. van het dep. van O. K. en W. te Batavia, de heer B. de Kruyff, v.h. tijd wnd. onderdirec teur van dit departement. DAT 77-j. oud te Den Haag is over leden ir A. C. Middeldorff en de crematie morgen te Velsen plaats vindt. DAT met Tsjechoslowakije een nieuw handelsaccoord voor 1 jaar is gesloten een handelsvolume van f 100 mil lioen en een import in ons land van keramiek, hout, glas. papier, machines en textiel. DAT ons land in Maart voor f 478 millioen invoerde (maandgemiddelde 1948 416 millioen) en voor f286 millioen uit voerde (f230 millioen) en de invoer door 59.4 pet. (in Fer. 61.1) van de uitvoer werd gedekt. DAT in de brandweerkazerne te A'dam een gedenksteen is onthuld ter ere van zes tijdens de oorlog omgekomen brandweerlieden. DAT 15.000 leerlingen van o.l. en u.l.o. scholen in A'dam op 17 en 19 Mei deel- ;men aan een schoolsportournooi. DAT op 13 Mei in Museum Boymans te R'dam een tentoonstelling van oude kant en ^vaaiers wordt geopend. DAT de 'kunstzijdespinnerij Nijma te Nijmegen het dividend voor gewone aan delen vaststelde op 8 li pet. DAT de KNAC automobilisten er op ijst, dat de wegen rond het geannexeer de Elten slecht zijn en de hotelaccom modatie nog gering is. DAT de deelnemers aan het derde populierencongres diverse excursies door ons land maakten em dezer dagen door de Regering te Wassenaar werden ont vangen. DAT de A.P C. gisteren als elfde pa trouillevaartuig de „Esso Holland 47" aan 'haar vloot toevoegde en dit het derde nieuwe schip ma de bevrijding is. DAT van de 26 stakende Groningse stucadoors 9 weer aan het werk zijn gegaan. DAT in September in de ambachts school te Nijmegen een school voor scheepswerktuigkundigen wordt geopend. DAT de mieuwe haven aan het Maas- Waalkanaal te Nijmegen, welke f 1.8 millioen zal kosten, waarschijnlijk in Mei 1950 gereed komt. DAT Verschüre en Co.'s scheepswerf te A'dam over 1948 uit de winst van f319.000 (f306.000) een dividend van 8 pet. (onv.) op de gewone aandelem wil uitkeren. DAT burgemeester jhr mr C. J. A. de Ranitz gisteren in het Utrechtse centrale museum een tentoonstelling van Engelse en Nederlandse kunstnijverheid opende. DAT de koepel van de Ned.-Herv. kerk te Steenbergen wordt gerestaureerd voor een bedrag van £23.000. DAT Eindhoven de ondersteunde vrou wen een maaicursus laat volgen om in haar eigen onderhoud te kunnen voorzien en de cursisten tijdens de opleiding een toeslag op het steunbedrag krijgen- DAT de Eindhovense burgemeester, H. A. M. T. van Kolfschoten gisteren de nieuwe 76 m hoge gashouder, de grootste droge houder vari Nederland, officieel in gebruik nam. DAT het jaarlijks congres der Ver. van Nederlandse gemeenten op 1 en 2 Juni in Rotterdam, wordt gehouden. DAT minister Mansholt t.g.v. zijn be zoek aan de Zwitserse Jaarbeurs te Bazel aldaar een rede heeft gehouden. DAT ir A. W. v. d. Plassche. dir. van de tuinbouw, gisteren te Geldermalsen de fruitteeltschool opende, waaraan thans ik een laboratorium is verbonden. DAT f200 A'damse schoolkinderen met l autobussen gisteren een bezoek aan Ouwehands Dierenpark te Rhenen brach- DAT de Niwin in twee maanden f420.000 bijeen hoopt te krijgen om 1000 rimboekisten naar de militairen op de buitenposten te kunnen zenden. DAT de Ned. metaalindustrie 2000 be drijven omvat met 235.000 man personeel 1 een omzet van 2.9 milliard gulden. DAT de Ned. Kath. metaalbewerkers- bond een geheel vrije Nat. feestdag wenst behoud van loon en aandrong op verhoging van de gulden loonbijslag en arr» de kinderbijslag. DAT momenteel in A'dam vertoeft de Zuid-Afrikaanse econoom prof. L. *J. du Plessis, die de West-Europese landen 1 wil maken voor investeringen in Afrika, vooral in de Z.-Afrikaanse Unie. DAT ia Pijnacker een reünie is gehou- en van de wielrijders lichting 1924, die 1 1940 aldaar de vuurdoop ondergingen 1 de strijd tegen de parachutisten. DAT 17 Mei het echtpaar A. J. v. 't HofVerhoeven te Maasdam, 55 j. is ge trouwd. DAT volgens de A'damse notaris A. M. Broom gedurende de periode van t/m 1947 bijna V< der notarissen met hun kantoor minder dan f 6000 's jaars erdiende, ruim 38 pet hunner f6000 tot f 12.000 en bijna 37 pet meer dan f 12.000. controlepost, bij Lübeck aan de Oostzee, terwijl vier minuten later de eerste Duise vrachtwagen uit de Russische ?one- bij de Britse post arriveerde- En in Berlijn, ^elf was de situatie 'geveer gelijk. Ook daar gereedstaande Britse en ^Amerikaanse voertuigen. Een Amerikaai^se jëep aan het hoofd. Een stoet van 'wagens door de nacht op weg naar'Helmstedt. En' alles zonder inci denten. Eén, auto per minuut werd door gelgten. j De'brug 4'ó ver ij de Elbe, waarbij mei oponthoud vreesde, bleek in de tiei maanden dér blokkade hersteld te zijn en de auto's.reden de 160 km. van Helm stedt naar Berlijn in 1 uur en 40 minu- Tegerlijk met de opheffing der blokT kade hadden' de Russen de s'roomleve- ring uit hun sector naar bet Westen der stad hervat en toen' de wagens Berlijn binnenreden straalden uit de huizen lichten en straatlantaarns brandden Straten en ruïnes waren overgoten door overvloedig maanlicht en alles scheen normaal, als waser 'geen blok kade geweest. Twaalf spoorlijnen ppengest{ld. De eerste trein Vërfrok 'om 1,25 u uil Helmstedt met acht/wagens, getrokken door een Oost-Duitse lofcomolief, omd; de Russen dit op het laatste moment nog waarde hadden gesteld: 'Op het zelfde moment werden 13 Spoorlijnen, die hun eindpunt, in 'Berlijn hebben, opengesteld- Vanmorgen om .7.15 u. ar riveerde de ,,Berlijn-expressv' uit Frank fort. Een klein incident was nog het terug trekken van twee vrachtauto's floor de tour met de boodschap, dat alleen com merciële ladingenwaren toegestaan. Vijftienduizend ton'nieuwe aardappe len uit Neder-Saksep zijn reeds op weg naar de .bevrijde hoofdstad en de school kinderen hebben vandaag vrijaf. Vanmorgen hield. de gemeenteraad in West-Berlijh ,een speciale bijeen komst. waarbij burgemeester Reuter dank bracht aan de geallieerden en aan ieder, die bij de luchtbrug betrokken was Ook de militaire gouverneurs wa ren aanwezig. .Een vrouw uit het pu bliek riep tot generaal Clay: „Het is jammer, dat ge Berlijn gaat verlaten. Gij waart de beste man, die we hadden, om met de Sowjets om te springen". Dr Konrad Adenauer, de president van de parlementaire raad te Bonn, die voor besprekingen over de grondwet te Ber lijn vertoeft, zeide o.m.: „Wij in Bonn zijn nauw me tu verbonden, nu en voor altijd". Eentonig verhaal Het derde rapport van de commis- sie-Cleveringa over de houding van Nederlandse diplomaten in de oorlog, gisteren gepubliceerd, brengt ons het we zouden haast zeggen langzai verhand vertrouwde beeld van keurige men sen, die echter faalden naarmate de om standigheden, nu ja, anders waren dan Ook het gezantschap te Madrid blijkt te hebben geleden aan het euvel, waar mede kleine gemeenschappen van men sen. levende op een geestelijk eilandje, zo dikwijls te kampen hebben, het euvel van de niet weg te werken spanningen- Zo wordt in het vreemde land het ge zantschap niet tot een rustpunt, tot een burcht van vertrouwen, maar tot een domein van onenigheid en krakeel. "In een vorig rapport werd van de daarin „behandelde" diplomaat gezegd, dat hij op grond van zijn persoonlijke eigenschappen het contact met de Ne derlandse vluchtelingen iet of wat schuw de. Er schijnen voor vele gezanten nu eenmaal rangen en standen te zijn en men kan zich spoedig encanailleren. Het jongste rapport verwijt het ge zantschap van Madrid, een tekort in ge zindheid en gemis aan psychologisch in zicht, en in het algemeen een te gering vermogen, zich in nieuwe omstandighe den aan nieuwe eisen aan te passen. Ons dunkt, we kunnen het met deze rapporten nu langzamerhand, wel doen. Zelden heeft het internationaal ver keer zulk een sterk accent gekregen als in onze dagen: Benelux, West-Europees erdrag. Atlantische Unie, Raad van Europa. Veiligheidsraad, Verenigde Na- In dit "alles krijgen de gezanten en ambassadeurs een soms lichter, in vele gevallen een zwaarder taak. De vraag, welke ons na dit derde rapport-Cleve- ringa alleen nog maar interesseert, is deze: Mogen we vertrouwen, dat die' te korten, waarvan de rapporten getuigden, lot de uitzonderingen behoorden? In moeilijke dagen hebben sommigen iaten zien, hoe het niet moet. Maar k iet nu over de hele linie wel duidelijk, hoe het Wel moet? Een kans Het wetsontwerp op het journalis- tieke tuchtrecht is niet door ieder- pn met geestdrift ontvangen. Zelf zijn •ij versterkt in onze overtuiging, dat het ontwerp, zij het dan met een door 1 aangegeven verbetering, behoort te den aangen||r Wat namelijk het Etet Engelft bUd ..Daily Express" heeft op het ontwerp critiek geleverd. Het Nederlandse volk, aldus dit blad, onder vindt veel steun van Engeland voor zijn krachtig optreden in Indonesië: Maar indien dit ontwerp wordt aangenomen, zullen we goed doen, onze houding te herzien en ónze steun in te houden. Dit standpunt van deze Engelse kj-ant opent wijde perspectieven- Men kenf in Nederland die krachtige Engelse steun. Indonesië sinds 1945 heb ben „genoten". En straks bestaat er dus kans, dat we die „steun" zullen kwijtraken. Dat zal dan wellicht gaan betekenen, dat Engeland niets meer wil weten van wapenembargo's en dat Engeland niets eten van tegen Nederland gerichte resoluties in de Veiligheidsraad. Als dat Engelse steun is, dan liever geen steun. Welnu, maar dan behoort het etsontwerp op het journalistieke tucht recht ook te worden aanvaard.... Historisch ogenblik van vérstrekkende betekenis: de blokkade van Berlijn is opgeheven. Om één minuut na middernacht werden twaalf spoorlijnen naar de voormalige Duitse hoofdstad weer opengesteld. Deze week vertrekken nog 2 demobilisantenschepen Na de „Volendam". die reeds met 460 demobilisanten op weg is naar ons land, ertrekken resp. on 13 en 14 Mei nog ivee schepen met militairen, die na de politiële actie in Indonesië worden afgelost, uit Batavia. Deze schepen zullen streeks Pinksteren in Nederland arri- •en, terwijl de „Volendam", zoals ge meld, reeds op 3 Juni te Rotterdam wordt erwacht Actie snelle demobilisatie Het adres van de landelijke actie voor snelle demobilisatie van militairen in Indonesië is: B. Greep, Calhmastraat 57, Arnhem. Schacht, naar Chili Dr Hjalmar Schacht, Hitiers minister in financiën, zal voor de technische leiding van een textielfirma te Santiago Chili komen, aldus meldt het weex- blad „Vea". Het Apollotheater te Kaatsheuvel is uit protest gesloten, daar de verhoogde ver makelijkheidsbelasting volgens de direc- en lonende exploitatie onmogelijk Gedood bij klauterpartij in hoogspanningsmast Leidse kellner het slachtoffer De 37-j. kellner Van der W. uit Leiden klom gisteren te Oosterhout in de mast van een hoogspanningskabel. Nadat hij op zijn hoge troon een sigaret had gerookt, kwam hij bij het afdalen in aanraking met de kabel en was op slag dood. Het lichaam viel van een hoogte van plm. 20 meter naar beneden. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. WEERBERICHT Verdere stijging van temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met over het algemeen wei nig bewolking. In de nanacht en vroege ochtend op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar nachtvorst. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noord en Oost. Morgen overdag weer iets hogere temperatuur dan van daag, maar langs de kust plaatselijk koele zeewind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag 13 Mei. Zon op 4.50, onder 20.23; Maan op 22.26, onder 4.54. 19 Mei L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1