L ^EIDSCHE COURANT MAANDAG 9 MEI 1949 Stadsnieuivs Ned. Hen'. Gemeente verwelkomt ds Geursen Stampvolle Pieterskerk luisterde naar z'n boeiend verhaal Ds M. W. J. Geursen. die twee jaar als predikant in Indonesië doorbracht, is gisteravond in de Pieterskerk door de Leidse Hervormde Gemeente zeer hartelijk ontvangen. Het kerkgebouw- was „afgeladen". Ds D. J. Vossers, voorzitter van de kerkeraad. was de tolk der Gemeen te. toen hij ds Geursen toesprak. Wij zijn verheugd, aldus spr., dat U gezond en wel en bruin en stevig in ons midden bent teruggekeerd. Twee jaar geleden verkeerden we in een gedeprimeer de stemming, maar ook wij hoorden de roepstem en wisten, dat het moest. Ds Vossers merkte nog op, dat Ds M. XV. J. Geursen de. Gemeente steeds verlangend heeft uitgezien naar brieven Geursen in 't kerkblad. Spr. wenste de gerepatrieerde predikant veel zegen op Zijn Leidse arbeid toe. Op populaire en zeer onderhoudende Wijze heeft ds Geursen voorts verteld van zijn ervaringen en belevenissen on der de altijd stralende en vaak schroei ende tropenzon. Met grote nadruk betoogde spr., d3t er een drift onder onze Indone sische broeders bestaat om de din gen zelf te doen. Wij hebben wel degelijk rekening te houden met de grote Aziatische ommekeer, die wij helaas te lang hebben genegeerd en gekleineerd. Prof. dr H. Kraemer heeft de situatie van nu reeds in 1927 voorspeld. Het gaat er om. dat wij niet meer proberen te heersen, maar dienen. Als er in deze tijd één ding nodig is, dan is het wel een intens gebed voor de regering, die in haar practische politiek de geeste lijke ommezwaai van Indonesië ver disconteert, de Nederlandse jongens, die voor een schier bovenmenselijke taak staan, en de Indonesische Ker ken en volken. Ds Geursen hoopte, dat de tijd van gelijkwaardigheid en vrede spoedig zal aanbreken- Nadat de predikant de zegen had uit gesproken, zong de Gemeente hem Psalm 134 3 toe. Zondagsschoolonderwijzers in Delft bijeen Ds N. Brandsma sprak over „De psyche van de ziel" De ring 's-Gravenhage van de Chr. Geref. Zondagsschoolver. vergaderde Za terdagmiddag in Delft. Ds N. Brandsma, van Rijnsburg, sprak over ,.De psyche van het kind". Die te kennen, is nood zakelijk voor het Zondagsschoolwerk, aldus ds Brandsma, die verder uiteen zette. hoe het kind in zijn verschillende leeftijden is en hoe men het moet op voeden. Zo zeide ds Brandsma, dat kin deren van 3 tot 7 jaar levenslustig vrolijk zijn, alles concreet zien en z God menselijk voorstellen. Vooral zij hebben een ontvankelijk gemoed en moet trachten, het vertrouwen van kind te winnen. Ten slotte wees sp op, dat het ook bij het vertellen op de Zondagsschool aankomt op: „Tenzij gij wordt als de kinderen, gij kunt het Koninkrijk Gods niet binnengaan". Er volgde op dit referaat een leerzami discussie. Men besloot het bondsbestuur te verzoeken, de inleiding in het orgaan .,De Zaaier" op te nemen. H. Otten te Marura benoemd tot hoofd der Geref. U.L.O. In vac. W. G. Aldershoff Jr. Naar wjj vernemen, is tot hoofd van de Geref. U.L.O.-kopschool aan de Hoog landse Kerkgracht in de vacature van de heer W. G. Aldershoff Jr. benoemd de heer H. Otten, hoofd van de Chr. U.L.O.- schocl te Marum (Groningen). Feestavond „Onze club" Een afgestampt volle Burchtzaal ge noot Zaterdagavond van een vrolijk spel in drie bedrijven, dat ..Wie kust de mum mie?" heette. Het werd geschreven door Lex Karsemeyer en heeft de faam, die het als ideaal-amateur-stuk bestempelt. Zaterdagavond weer ten volle bevestigd. Het werd deze keer ten tonele gebracht door leden van de amusementsvereniging „Onze club", die er uit haalden wat er in zat. De zaal daverde dan ook van het lachen. De regie was in handen van Fr. Simons Jr., die zijn helden het doelloos over het toneel heen en weer lopen fout van vele amateuts blijkbaar niet heeft kunnen afleren, maar die er overi gens een verzorgde voorstelling van wist te maken. Het openingswoord werd ge sproken door voorzitter J. W. Dirkse. De muziek werd keurig verzorgd door het Leids Salon-Orkest o.l.v. de heer J. Plu. Kadersamenkomst Chr. Nat. verbond te Leiden EEN „ECHTE" SOCIALE MIDDAG Vak- De jaarlijkse kadervergadering va Chr. Nat. Vakverbond. Zaterdagmiddag in „Den Burcht" te Leiden gehouden, een echte sociale bijeenkomst geworden. Zeer veel bestuursleden uit Leiden en omliggende plaatsen waren aanwezig. De heer G Hordijk, voorzitter, opende, aarna de internationale secretaris het Chr. Vakverbond, de heer F. Fuijkschot, tal van vraagstukken behan- Het eerste was: „Hoe reilt en zeilt Ne derland economisch?" Ons land, aldus spr., leeft van in- en uitvoer. Wij hebben ?r nodig, omdat we een tekort hebben aan tal van grondstoffen. De stand van heden is ten aanzien van deze dingen moeilijker dan die van voi oorlog. Zonder uitvoer gaat het echter ook niet. Onze handelsbalans moet evenwicht komen. Duitsland was de oorlog een goede afnemer Na de ineenstorting van dit rijk is de handel geringe betekenis geworden, schuld stijgt. Wij kunnen dit op de duur volhouden. Amerika wil óns helpen met credieten en schenkingen, ma TRAM-MOTOR IN BRAND Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur door het verbranden van een motor vé de N.Z.H -tram Den Haag-Leiden, op hi Kort Rapenburg, een grote stagnatie i het tramverkeer ontstaan, die ongeveer ïur geduurd heeft. Om verdere traging te voorkomen, vertrokken de trams Leiden-Den Haag én de stadstrams vanaf het Kort Rapenburg, terwijl de poltitie het verkeer regelde. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Leiden Woensdag 11 Mei a.s. spreekuur houden half 2 tot half 3. Zij, die in de Meidagen van 1940 vielen, werden herdacht Bedevaart naar het Groene Kerkje Onder auspiciën van de Oranjevereni ging werd gistermiddag de jaarlijkse bedevaart gehouden naar de graven bij het Groene Kerkje van hen die vielen in de Mei-dagen 1940. Vooraf werd een herdenkingsdienst in de kerk gehouden. \Vaar o.m. aanwezig waren burgemeester J. C. Baumann, wethouder L. de Neef, kapt. l.t ter zee F. P. Roest, commandant Mar. Radiodienst, lt. ter zee le kl. H. W. Runia, sergt.-mach. P. Romijn en drie matrozen als vertegenwoordigers van deze dienst, de heer C. Oosterom namens' de Geref. Kerk, mr L. Spreij en de heer J. v. d. Berg namens de N.-H. gemeente, ds F. v. d. Heijden, predikant der Ver. Vrz. Herv., Pastoor Looyaards, en mevr. Oud-strijders van 4 R.I. herdachten hun doden Gistermorgen stroomde een zeer groot aantal oudstrijders uit de Meidagen van 1940 het dorp Katwijk binnen. Het waren de mannen van het voormalige 4e Regiment-Infanterie, die in die dagen hebben gestreden rondom de vliegvel den Valkenburg en Ypenburg. Er werd verzameld in het Missie-College (te genwoordig „De Schakel"). 's-Morgens woonden de mannen eerst een kerk dienst bij in de Ned. Herv. Kerk, waar ds S. G J. Goverts voorging en een predikatie hield over Ps. 46:8. in de R.K. kerk sprak pater J. de Boer OP over: ..Wees indachtig, die ons zijn voor gegaan". In beide kerken was het ge meentebestuur van Katwijk vertegen woordigd. In de R.K. kerk de wethouders H. P. Bloot en D. J. Klein, terwijl in de Ned Herv. Kerk aanwezig waren wet houder W. C. van Leeuwen en de ge meentesecretaris. de heer W. C. O- Boek hoven. Bovendien W3S hier aanwezig de burgemeester van Valkenburg, de heer A. C. do Wilde, benevens wethouder Van der Mey. Na de godsdienstoefeningen, die zeer druk bezocht waren, werd door het ge- nelschap gelhncht in „De Schakel". Ook <Je familieleden van de gesneuvelde Uiirlrcn waren aanwezig. V-Middags had allereerst een plechtige kranslegging plaats op de militaire be graafplaats aan de Cantineweg. Toen alle genodigden, o.w. we opmerkten wethouder Bloot en gemeentesecretaris Boekhoven, hun plaatsen hadden inge nomen, klonk het „Geeft acht" en ondei het 'blazen van een dodenmars werd de vlag in top gehesen. De kranslegging geschiedde door de gepensionneerde lui tenant-kolonel H. D. Buurman, in de Meidagen 1940 bevelhebber van de troe pen rondom het vliegveld Valkenburg. Luit-kol. Buurman sprak hierna. 300 Spartanen stonden 2400 jaren geleden tegenover een overweldigende Perzische overmacht Zij vielen allen in deze ptrljd. Op het later opgerichte monu ment stond: „Voorbijganger, ga thuis vertellen, dat wij onze plicht gedaan heeben". Wij geven geen beoordeling van elk dezer gevallenen, maar zeggen al leen, dat zij hun plicht hebben gedaan Dat zij een voorbeeld mogen zijn. On der signalen werd de vlag halfstok ge bracht. waarna 2 minuten stilte in acht werd genomen. Hierna defileerde men langs de verschillende graven, aan welk défilé ook het zeer talrijke publiek deel- E. HannemaVan Maasdijk namens hel Oorlogsgravencomité. Ongeveer 60 nabe staanden (een groter aantal dan vorig jaar) waren uit alle delen van Neder land gekomen om deze plechtigheid mede te maken, terwijl het kerkgebouw verder geheel gevuld was met belangstellenden. Na gemeenschappelijk gezang las ds G. F. Callenbach, Ned. Herv. predikant te Oegstgeest. die deze dienst leidde, psalm 46- Ieder jaar, aldus spr., komen we hier samen, om met de nabestaanden stil te zijn in gedenken. Wanneer er ei ter negen jaren overheen zijn gegaan, de smart alleen nog bij de getroffenen en zijn de anderen reeds overgegaan de orde van de dag- We zijn bijeen, omdat we in de eerste plaats niet zullen vergeten, dat de van ons volk hun leven hebben geof ferd ter verdediging van de stoffelijke vrijheden van dat volk. In de tweede plaats hebben zij die vielen een dam op geworpen, opdat onze geestelijke vrij heid niet zou worden aangetast. Tenslot te waren onze gevallenen de verdedigers van het sedert lang bestaande Neder landse asylrecht, opdat de Jood niet zoi worden gevoerd naar de gaskamers. Ze hebben allen gestaan als dijkwach- ten in de branding. De dijk is echter ge broken, de vloedgolf is gekomen rooid en geschonden is ons volk uit de oorlog gekomen. Geschonden, ook naai de geest. En hoe groot was onze teleur stelling na die oorlog! Zal echter eer volk in vrijheid willen voortleven, dan zal dat volk vrijgemaakt moeten worden door de Geest, door Jezus Christus zal het moeten geloven aan het Pünk- sterwonder. Na gebed en het zingen van ons volks lied, zong mevr. H. C. Bernard-Eftoptey door Jqh. Zweers op het orgel begeleid, het „Panis Angelicus" en begaf men zich de graven. Bij die der Nederlandse militairenlegde burg. Baumann een krahs, terwijl op de graven van onze geallieerde vrienden een 'krans werd ge legd door mevr. Hannema. Op beide plaatsen bad ds Callenbach het „Onze Vader", resp. in het Nederlands en het Engels. Terwijl de aanwezige militairen de groet brachten, werden enige ogen blikken stilte in acht genomen. Hierna verlieten de aanwezigen, diep onder de indruk, de dodenakker. In de zijzaal van de Willem de Zwij- gerkerk werd aam de gasten een kopje thee geserveerd en zeide de voorzitter der Oranjevereniging, de heer Nic. van Weizen, 'het zeer op prijs te stellen, dat het contact weer is verstevigd. De heer Rueb, uit Rotterdam, dankte namens de nabestaanden em was zeer erkentelijk de wijze, waarop de Oranjevereni ging uitdrukking gaf aan de gevoelens van de achtergeblevenen. HERDENKING VOORMALIG 28 R.I. Evenals vórige jaren zullen de ouö- milritairen van 28 R.I. (het dubbelregi- ment van 4 R.I.) op 10 Mei op het eiland van Dordrecht een plechtige 'herdenking de gevallen strijdmakkers houden. De samenkomst vindt plaats des morgens te II uur in de Benthienkazerne te Dor drecht. Na een gemeenschappelijke kof fiemaaltijd worden rondritten per auto bus gehouden over het eiland van Dor drecht en door de Hoekse Waard, de oude legeringgplaatsen van het regiment. De middag wordt besloten met een herden king en kranslegging om 16 uur bij het monument op de begraafplaats te Dubbel dam. waarbij ds Molenaar en aalmoeze- Laurens het woord zullen voeren. Alle oud-strijd<makkers zijn uiteraard 1952 eindigt die hulp. m a.w.: dan moe ten we weer op eigen benen staan. Landbouw en industrie zullen meer wer kers moeten opnemen; belangrijk is, dat de productie stijgt. Daarbij is nieuw af zetgebied nodig. Het tweede punt, waarvoor de heer Fuijkschot aandacht vroeg, was: „De so ciale Verzekering". De werkeloosheids verzekering staat op stapel en de ouder- doms- en invaliditeitsverzekering moeten worden herzien. Spr. wees ook op de noodzakelijkheid van orde in de chaoa der ingewikkelde organen, die-bij de uit voering van de wetten zijn betrokken. Ten slotte wijdde hij nog enige aandacht aan enkele speciale vragen over het ouderdomspensioen en de gezagsver houding. De Engelse windmolens Mr Rex Wallis uit Londen, een auto riteit op het gebied van molens, hield Zaterdagavond in een vergadering van het Genootschap voor geschiedenis der geneeskunde, wiskunde en natuurweten schappen en de Newcomen Society een met humor doorspekte en met lichtbeel den geïllustreerde causerie over de En gelse molens. De eerste mole.n werd in 1101 te Bar- rison. Schotland, door Dean Herbert ge bouwd. Het Engelse windrecht en he' banrecht zijn identiek met de Neder landse wind. en banrechten gedurende de Middeleeuwen. Mr Wailes vertoonde verschillende typen molens. De drain- mills, door de Hollander^ ingevoerd ten tijde van Cromwell, werkten met een scheprad. Alle Engelse molens bezitten een automatische krui-inrichting. Ook de zelfzwichterij, in 1775 door Michaels uit gevonden en later door Hooper en Davis verbeterd, werd vrij algemeen toegepast. Naast torenmolens en „post-mills" (het meest elegante type, lijkend op de stan daardmolens) zijn er zeskante, achtkante en tienkante typen, alsook zes- en acht armige molens. Omstreeks 1800 beston den er 10.000 molens, thans nog slechts ongeveer 100, waarvan 45 in bedrijf. Oor zaak van dit snelle bergafwaarts gaan was de uitvinding van Stephenson. De molens in Engeland worden niet to' monumenten gerekend en genieten ook van regeringsweze niet de minste be scherming. FEESTAVOND „H AA GWEGKW AR TIER" De buurtvereniging „Haagwegkwar- tier" organiseerde Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal een feest. De voorzitter, de heer C. F. Lardee, sprak een ope ningswoord, waarin hij de afgevaardig de federatie van buurtvereni gingen in 't bijzonder een hartelijk wel kom toeriep, alsook de militairen uit de kweekschool voor zeevaart. Spr. be schreef de taak van de buurtvereniging het algemeen en de betekenis van vrijheid, vrede en verdraagzaamheid, Het nodig, dat wij in onze omgeving elkaar helpen en liefderijk bijstaan. „De nieuwe combinatie" heeft met de cabaret-revue „Zonneschijn" de bewoners van het „Haagwegkwartier" een avond van ge noegen gegeven. Het programma en de uitvoering daarvan stonden op goed peil Muziek van Haagse componisten Ter inleiding van de jaarvergadering der K.N.T.V.. die Zaterdagavond in de :iekschool werd gehouden, gaven dc pianist Paul Kurp.ershoek en de zanger Wim Bruning een uur Nederlandse mu ziek. De uitstekende kwaliteiten van de pianist zouden ongetwijfeld beter tot hun recht zijn gekomen, wanneer hij de be schikking had gehad over een concert- 'leugel. Op het instrument, dat hem ten dienste stond, was een klankschone ver tolking niet mogelijk. De kleine groep vakmusici, die hem aandachtig beluister den, heeft daaraan echter geen aanstoot genomen. Wij waren niet naar de muziek school getogen om van pianospel te ge nieten, maar om ons onbekende compo sities te leren kennen. Kurpershoek begon met een sonate van Voormolen, een levendig, muzikantesk werk, dat wij met genoegen gehoord heb ben. Het eerste deel is gebouwd op plas tische thema's, die mooi bewerkt worden, het tweede deel is heel teer en stem mingsvol; het derde deel is het minst sterk. De" tweede sonatine en Capriccio op 2 nr 1 van Van den Sigtenhorst Meyer jn zeer kundig en brillant geschreven, laar meer interessant dan boeiend. Hul- voor de uitstekende vertolking va ;er moeilijke Capriccio. De preludes en de derde sonatine Orthel hebben ons geen moment gepakt. Wim Bruning gaf een goede vertolking an de bekende geestelijke liederen op teksten van Jan Luiken van Van den Sigtenhorst Meyer. Ook al heeft het programma niet ge heel bevredigd, wij zijn toch dankbaar. dat Kurpershoek ons met onbekende werken in kennis heeft gebracht. En wij hopen, dat de K.N.T.V. meer van zulke belangwekkende avonden zal organise- Hei SchoutcT Leiderdorp Uitvoering van „Sparta" Morgenavond geeft de gymnastiekver eniging „Sparta" een uitvoering in het Dorpshuis. Deze staat onder leiding van de heer C. M. Vuyck uit Boskoop, terwijl mevr. J C. Vermeulen-de Graaf muzi-' kale medewerking hoopt te verlenen. Op 16 Mei wordt bij de PTT een speciale philatelistische dienst ingesteld, voor de levering op schriftelijke bestel lingen van postwaarden aan verzame laars; de afd. van het postkantoor Deoi Haag, die tot dusverre de aanvragen be handelde, vervalt; het adres van de dienst is Zeestraat 64, Den Haag. Litteris wint wissel-plaquette Met nog zes andere bekende gezelschappen heeft Litteris dit seizoen deelgenomen aan een nationale wedstrijd. Zaterdagavond was men de gast van Litteris en na afloop van de voorstelling deelde de jury bij monde van Wegener Sleeswijk-van Balen Blanken (de andere leden waren mr Visser Heydendael) de uitslag mede. Tussen de verenigingen was soms maar heel weinig verschil, er %vas enorm gewerkt en goed gestudeerd; de prestaties waren goed spreekster hoopte, dat de zin: ,,'t Is maar een amateurgezelschap" spoedig zal dwijnen. Natuurlijk waren er ook in het geheel zwakke plekken. Zo zal er aan plastiek, dictie en uitspraak meer zorg moeten worden besteed. Het maximum aantal punten was 240, Litteris heeft het hoogste aantal gehaald. i.l. 208% en zo kreeg zij een eerste regie- prijs, tweede prijs voor samenspel, een prijs voor uitspraak en dictie en een prijs voor tempo en dynamiek. Als ereprijs had de heer Hageman een wissel-plaquette in ontvangst te nemen. Litteris heeft deze prijzen behaald met de opvoering van: „De zaak A. D." We wensen Litteris Sacrum van harte geluk met het behaalde succes en hopen, dat ze de wisselplaquette een volgend maal weer toegewezen zal krijgen. Bn. De Geuzen tegemoet99 Rgwieltocht van „Oud-Leiden" langs een oude route. Er was Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur nog wel wat wind, maar regenen deed het niet, en dus togen 34 leden van „Oud-Leiden" o.l.v. drs E. Pelinck, er toch maar per fiets op uit. Doel van de tocht, die begon bij de brug Heren- straat-Doezastraat, was: de oude route van de Geuzen bij het ontzet van Leiden in 1574 te volgen, of liever: als de be faamde, verheugde jongen de bevrijders tegemoet te gaan. Gefietst werd allereerst naar Zoeter- woude, waarna men afboog in de richting Benthuizen.Van jong tot oud (de leeftijden van de deelnemers varieerden van 10 tot 65 jaar) genoot men van de prachtige vergezichten en gezamenlijk werden do moeilijkheden overwonnen van kwakels en smalle dijken. Via de Weipoort kwam men tenslotte bij het uit 1660 daterende café „Ik leer nog" aan de Rijndijk uit. waar thee gedronken werd. Sommigen maakten van de gelegenheid gebruik het aan de overzijde gelegen terrein van het voormalige huis Zwieten te bekijken. De deskundige uitleg van drs E. Pelinck, die daartoe in hoofdzaak het bekende boekje van Fruin over het beleg van Leiden volgde, gaf daarbij relief aan de dingen, die men opmerkte. Tegen 6 uur was men weer in Leiden terug. Ook burgemeester Van Kinschot reed mee. „Om een frisse neus te halen," goals hij zei. Leidse Herv. Gemeente beroept ds H. Jonker van Bodegravi In de vac. van ds J. C. van Apeldi De Leidse Hervormde Gemeente h^eft gisteren in de vacature van ds J. C. Apeldoorn een beroep uitgebracht op ds H. Jonker van Bodegraven. Ds Jonker, een van de twee Ned. Herv. predikanten te Bodegraven, werd in 1917 te Haarlem geboren. In 1943 was hij can- didaat in Drente, terwijl hij op 9 Januari 1944 zijn ambt te Molenaarsgraaf aan vaardde. Op 13 October 1946 deed ds Jon ker zijn intrede te Bodegraven. „RODOU-VREEWIJK" GAF EEN KINDERMIDDAG Door de buurtvereniging „Rodou- Vreewijk" werd Zaterdag een kinder middag georganiseerd in „Oud-Hortus- zicht", die geheel in het teken stond van Koninginnedag. De goochelaar en snel tekenaar Wil-ly Alberto wist de kinderen op aangename 'wijze bezig te houden, terwijl ook nog enige aardige teken filmpjes werden vertoond. Tot slot geno ten de kinderen van versnaperingen. Deze middag werd een week uitgesteld' wegens deelneming aan de Olympische dag, welke „De Professorenwijk" op 30 April organiseerde. Op deze dag behaal den de kinderen van „Rodou-Vreewijk" een prachtig resultaat door beslag te leggen op maar liefst twee wisseibekers Jubileum bij wijnhandel Kuperus Zaterdagmorgen hebben de directie en het personeel van de wijnhandel Kupe rus de heer W. F. van Duuren, vertej. woordiger. gehuldigd. De heer J. Kuperus releveerde de maatschappelijke ontwik keling van de jubilaris en schonk gouden horloge met ketting, alsmede bloemen aan mevrouw Van Duuren. oudste personeelslid, de heer J. van Dijk noemde de heer Van Duuren een voor treffelijk collega. Ook hij bood geschen ken aan. S.D.-CHAUFFEUR VOOR R.v.C. Voor de R. v. C. werd geconcludeerd tot verwerping van het beroep van J. Dusoswa uit Leiden, die tot 5 jaar (m.a.) was veroordeeld wegens het verrichten van chauffeursdiensten bij de S.D. Uit spraak 30 Mei. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN' Geboren: Theodora J E.. d. v. S. G. Reijken en J. van Kampen; Pieter. z. v. J. Devilee en M. W. v. d. Blom; Petrus z. v. J- H. Kerkvliet en M. C. Later- Overleden: A. G. Timmers, zn, 8 j. Holland-Amerika Lijn had gunstige resultaten Het verslag over 1948 van de Holland- Amerika Liin is zeer gunstig gestemd. In totaal werden 5 schepen aan de vloot toe gevoegd en de bezetting van de passa giersschepen was doorlopend goed le ïen. Het saldo bruto winst bedraagt f 15.265 149 en uit de netto-winst (f 2.786.147) wordt een dividend van 9 pet. uitgekeerd, waarvan 4 pet. in con tanten en 5 pet. in aandelen. Dit jaar kreeg de Mij nog 2 nieuwe schepen en de sterkte van de vloot bedraagt thans 325.000 brt., inbegrepen de in aanbouw zijnde schepen. Van 16 Mei af zullen de KLM-vlieg- tuigen een uur eerder naar Batavia ver trekken, nl. óm 8 uur v,m.; het opont houd te Mauritius wordt nl. met een uur •erlengd. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Viervoudig arbeidsjubileum Zaterdagmorgen hebben vier medewer kers van het electro-techndsch bureau der fa Ponsioen hun jubileum herdacht: de heren C. H. en H. van Frankfoort hun 35-jarig en Joh. M. de Heij en Hh Zirkzee hun 30-jarig Na een H. M:: werd in dé St. Josefzaal een gezamenlijke maaltijd gehouden, waar allereerst de heer IJ. Ponsioen als oudste firmant het woord voerde en een enveloppe houd overhandigde. Daarna sprak deken Nieuwenhuijzen. Namens het personeel sprak de heer B. van Leeuwen- Spr. bood de gebr. Van Frankfoort elk 'n gang- spiegel aan, de heer Zirkzee een fraaie siervaas en de heer De Heij éen schemer lamp. Ook de heer G. Ponsioen gewaagde de prettige samenwerking. Na af loop van het officiële gedeelte bleef mer nog geruime tijd bijeen, waarna de heer J. Ponsioen een woord van dank bracht an allen, die hun medewerking aan ;ze dag hadden verleend. Candidaatstelling ambtsdragers. Voor de verkiezing van vier ouder lingen stelde de kerkeraad1 van de Geref. kerk van Alphen de volgende candida tes P. van Egmond, J- Goedvolk, J. A. Leeuwen, S. van Leeuwen, J. Raat gever, A. Schellingerhoud't. J. Vogel en G. J. Wiersma. Voor de verkiezing van drie diakenen: J van Dongen Jr, G. A. Everts. J. Griffioen, Th. A. van Leeuwen, J. H. Noomen en R. Pasma. Per l_Juli a.s. zijn aftredend de ouderlingen: L. Batelaan, B. F. G. Spormann, W. Ver- duyn en C. van Vliet en de diakenen J. de Graaf, D- Honselaar en M. de Pijper. De definitieve K.V.P.-lijst De gehouden stemming voor de defini tieve volgorde der K.V.P.-lijst gemeente raadsverkiezing is als volgt: 1. C. M. Deerenberg, 2- A. F. Ruijssenaars, 3. L. C Slootjes, 4. P. Honout (Aarlander- veen), 5. N. J. Verkley, 6. W. Hooger- werf,7. H. Sloothaak (Aarlanderveen) 8. N.' de Rooy; 9. P. J. Schipper, 10 W. J. Yark, 11. J. C, Vernooy (Aarlander veen). Het rumoer om de heer Slootjes zal verstommen, nu hij door zijn derde plaats zeker is van zijn verkiezing in de Leuove raad. Hazerswoude Een kind kreeg twee ongevallen Gisteren waren enige kinderen aan 't spelen op het erf, gelegen achter de wo ning van de wed. K. alhier. Spelender wijze geraakte het 5-jarig zoontje van de heer A. v. d. L. in een langs dat erf lo pende sloot. Een 10-jarige knaap zag dit en ging terstond om hulp roepen. Het mocht de heer C. K. gelukken door mid- en hark de jongen op het droge tekrijgen. Ook kinderen kunnen pech nebben. Hetzelfde kind was ongeveer 2 daarvoor in glas gevallen, waardoor armpje zodanig werd gewond, dat dokter Meyst er aan te pas moest komen. H.P.V. „De Reisduif" Wedvlucht met oude duiven vanaf Vil voorde (Bel'gië) op 30 April, afstand 130 060 km- Eerste duif 3,05.14 uur, snel heid 865.72 meter per minuut. De uitslag is: 1. P. van Klaveren. 2. K. Starreveld. 3. C. de Jong, 4. P. J. Fase, 5. K. Starre veld, 8. P. J. Fase. Sport en Wedstrijden Competitie C.K.B., afdeling Zuid-Holland Noord Keurige prestatie van Fiks; Pernix won met 20. Het programma van Zaterdag werd op een wedstrijd na afgewerkt. Alleen de wedstrijd TOP I—Pernix III ging niet door wegens terreinafkeuring. Er waren enkele verrassende resultaten. Fiks trok zich van onze sombere moedens niets aan en behaalde op KVS een 3—0 overwinning. Beide ploegen zijn echter erg onberekenbaar, vooral KVS speelt zeer wisselvallig Pernix behaalde met een onvolledige ploeg een verdiende, doch moeizame overwinning op ODI te Schiedam. De Leidenaars blijven Excel sior dus op de voet volgen. Ook VES kwam niet tot hoge cijfers tegen hekken sluiter DES. De Delftenaren werdep 3—0 geslagen. Over het algemeen deed de vrij sterke wind afbreuk aan het spel en veel hoge scores zijn niet te melden. Excelsior II deed het nu weer goed kl. 2A en versloeg DES II met 8—1. MEVO I zorgde voor een verrassing wist tegen VES II met 3—3 gelijk te spelen. Het eerste puntje voor de rood- broeken en een tegenvaller groen-zwarten. In 2B maakte Tonego I onze voorspel ling waar. De 83 overwinning op VEO II spreekt voor zichzelf. Inderdaad 'slaag de Fluks I er in een puntje te Ons Eiland I is. mede door het van enkele krachten, wat afgezakt nu kwam het niet tot een ovèrwinning. Met 22 werden de punten gedeeld. In 3A ging Pernix IV op de goede weg voort. Ditmaal moest VKC I er met 30 aan geloven. Pernix VI behaalde door een gelijk spel (11) tegen Ons Eiland III het eerste winstpuntje in 4A, terwijl Fluks III 31 zegevierde over TOP III. De uitslagen waren: le kl. ODI—Pernix 0—2, DES—VES 0—3. Fiks—KVS 3—0. Geslaagd Bij de vanwege de commissie voo' de stuurliedenexamens te 's-Gravenhag: aan de visseryschool alhier gehouden examens zijn geslaagd voor het certifi caat van kennis der bepalingen voorkoming van aanvaringen op zi de toepassing daarvan: Jacobus Duijn. Arie van Duijvenvoorde Jacob de Jager KlznLeen van Duij- venbode Dzn.. Corn. Kuijt Pzn., T den Oever Pzn. Marinus Oliemans Pzn Maart van der Plas en C. Schaap Dzn allen alhier; Jb van der Niet Azn te Noordwijk en J. Pólanen te Leiden. Voor het dienstdiploma van stuurman slaagden Kl. Ouwehand. Duvvenbode Dzn en Teun der Plas Lzn.. allen alhier Alle ge- slaaeden werden opgeleid aan de vii rijschool Hoog en laag water- Dinsdag 10 Mei: hoog water 1.15 13.40. laag water 9.17 en 21.51 uur. Kativijk aan Zee VOORDAT DE VISSERS VITVAREN Zaterdagavond werd in de zaal Haas noot, in verband met het a.s. uitvaren van de vissersvloot, een afscheidsavond gehouden, georganiseerd door de afd Katwijk van de Ned. Chr. Zeeliedenver- ging. De voorzitter, de heer 'C. dt Jager, begroette de aanwezige zeelieden 1 hun vrouwen, waarna hij het woord if aan de voorzitter van de Zeemans- mirale ds L. D. Terlaak Poot. Er zijn mensen, die geloven dat de ens alleen maar uit stof bestaat bestaan van een ziel loochenen, aldus spreker. Wij hebben een andere kijk^op de zaak. Wij geloven in God en Zoon. Deze zocht zijn discipelen een groot deel uit vissers en de Here Jezus was gaarne in de buurt Bij de wonderlijke visvangst bood de Heiland Zijn discipelen brood geeft Jezus alle zegeningen. Wie het zelf wil doen, komt bedrogen uit. Wie het met Hem waagt,komt ten slotte tot de getuigenis: „Het leven was Christus, het sterven is gewin." Aanstonds gaan de vissers 1 Dan wordt er weer verdiend. Verdienen is goed, aldus de predikant, natuurlijk, als het maar niet het allervoornaamste is in ons leven. Laat ons drijven op Gods barmhartigheid. Nadat kapitein Hatenboer enkele films had laten zien, o.a. van het werk, dat de vereniging doet in verband met het ver zamelen van boeken voor de schepen, sprak ds W. J. van Boeyen, Geref. pre dikant alhier. Spr. heeft vorig jaar een tijd op „De Hoop" gevaren. Dit heeft hem doen inzien, dat het leven aan boord der schepen niet zo eenvoudig is. Het leven is er meestal geweldig druk. Spr. wekte op, om de Bijbel zó mee te nemen, dat wij Gods stem kunnen horen, ondanks de drukte. Geef de Bij een vaste plaóts aan boord en doe mogelijk is om te luisteren naar hen die het Woord brengen. Brood binnen- is belangrijk. Toon, dat het brood des Levens U meer waard is! En laat het dan zo zijn, dat we elkaar in de ogen kunnen zien. Weet en geloof, dat alle goede dingen van boven komen. Ds J. N. de Ruiter van Sneek beroepen Ds J. N. de Ruiter van Sneek heeft in de Ned. Herv. Gemeente alhier met algemeene stemmen toezegging van be roep ontvangen, en wel in de vacature i ds H. A Jellema. Ds De Ruiter werd 1910 geboren en was in .1936 candidaat Noord-Brabant, eveneens in 1936 pre dikant te Aalsum, terwijl hij sinds Januari 1940 het pastorale ambt te Sneek bekleedt. Geref. gemeente Woensdagavond om half 8 spreekt in het kerkgebouw van de Geref Ge meente (Remisestraat) ds J. van den Berg van Utrecht. Ds Van leperen vier weken met „De Hoop". Nu de haringvloot weer op het punt staat naar zee te vertrekken, is ook het hospitaalkerksehip „De Hoop" weer ge reed de schepen te begeleiden. De eer-1 beroep weken gal als geestelijk verzor- bedankt Koudekerk aan den Rijn Candidatcnlijst C.H. en A.R. De g'ecombineerde lijst van candidaten m A.R. en C.H. voor de eerstv. raads verkiezing luidt als volgt: 1. T Molema; 2. W. van Vegten: 3 P Geerlof; 4. M. Maat: 5."P. G. J. Smit; 6. Jac. van Veen; 7. W. van Veen; 8. J Bi.isterbosch: 9. D Reijneveld; 10 A. v d. Ent; 11. M. Bostelen; 12. Jac. Vonk. Lis se Chr.-Hist. Unie Hedenavond houdt de afdeling Li van de Chr.-Hist. Unie een openbare v gadering, waarin de heer H. Kikkert zal spreken. Begrafenis dokter M. de Graaf Zaterdagmiddag werd in alle eenvoud op de begraafplaats „Duinhof" het stof felijk overschot van dokter M. de Graaf teraardebesteld. Vrienden en oud-patiën ten volgden de stoet. Door ds mr G A.' Alma werd in de consistorie van de Ned. Herv. kerk een rouwdienst geleid. Aan de groeve werd allereerst woord gevoerd door de oudste zoo heer Jac. de Graaf, die zijn vader karak teriseerde als een man, die niet gestreefd heeft naar eer en roem, maar in stilte eenvoud zijn weg ging. Vervolgens vo den het woord dr Th. Ruys Jr. en heer J. Dikker. De heer H. de Graaf, jongste zoon, dankte voor het betoonde medeleven. Ds mr Alma sprak ten slotte het „Onze Vader" uit. Noordwijk Drie geslaagden Voor fröbelonderwijzeres slaagde Arnhem mej. C. M. T. RiemviS, voor a thekers-assistente te Leiden mej- J. Hoo- geveen, voor het diploma N. VIII, mid delbaar le gedeelte, mej. S. Alkemade. 50-jarige echtvereniging Volgende week hoopt het echtpaar J. J. den Hollander te N.-Binnen zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Ter Aar Drankwet B. en W. maken bekend, dat ter meente-secretarie ter inzage liggen te gen betaling in afschrift verkrijgbaar de opgaven, bedoeld in de art. 35 en in de drankwet. De eerste snybonen C. A. v. d. Hoorn aan de Ringdijk plukte Zaterdag de eerste snybonei heden aan de veiling zullen komen. Beroep Ned. Herv. Gemeente De Ned. Herv. Gemeente alhier heeft •n beroep uitgebracht op ds H. Kraay te Hardinxveld. Ds Kraay werd geboren en was voor zijn tegenwoordige standplaats predikant te Sint Annaland. V oorschoten IFoubrugge Burgerlijke stand Getrouwd: T. J. v. d- Zwet en M. P. Verbij. Ingekomen: van Haarlem J. de Jong gezin; van Alphen a d. Rijn: G. L. Eskes Vertrokken: naar Nijkerkerveen G. K. Hugenholtz en gezin en naar Alkemade J. W. Zandvliet: Zoeterwoude Naar Hoogvliet! Ds J. H. R. Heidema, hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft het Hoogvliet aangenomen Ritthem. 2e kl. A: Excelsior IIDES II 8I, VES II—Mevo I 3—3; 2e kl. B: TOP I— Pernix III terr. afgek., VEO IITonego I 3—8. Ons Eiland I—Fluks I 2—2. 3e kl. A: Pernix IV—VKC I 3—0. 3e kl. B: Mevo IIExcelsior III 01, KVS II—Ijsvogels II 0—2. 4e kl. A: Pernix VIOns Eiland III 1—1, Fluks III—TOP III 3—1. 4e kl. B: Ijsvogels IV—VES IV 3—3; 4e kl. C: ODIH I—Tonego III 5—0. had heel wat moeite met het Schiedamse ODI en vooral door het ontbreken van schot bij de strakke wind zag het er lang na rust nog niet best uit voor de Lei- dènaren. De eerste helft zorgde Pernix voor een klein veldoverwicht en dit gaf hoop, daar het tegen wind speelde. De Leidse aanval schiep zich wel goede scoringskansen, maar benutte ze niet. De Schiedamse aan val had niet veel in te brengen tegen de goed spelende Pernix-verdedigers en is de gehele wedstrijd weinig gevaarlijk ge weest of het moest zijn door enkele min der fraaie schoten. De rust gaf nog steeds 00 aan, maar na, met de wind in de rug, gingen de Leidenaars met goede moed verder en kregen nu zo'n duidelijk overwicht in het veld, dat doelpunten niet uit konden blijven. Toch duurde het nog tot 20 min. voor het einde tot Pernix met een fraai schot de leiding nam en daarmee was de overwinning eigenlijk reeds veilig, want de verdediging van Pernix gaf geen enkele reële kans meer weg. Tien minu- 't einde werd het 2—0 door een doelpunt, dat wel volkomen zuiver was, door de omstandigheden niet pret tig aandeed: Overigens had ODI dit doel punt aan zich zelf te wijten. De leiding an de scheidsrechter was wel zeer matig. Pernix IV is nog steeds voornemens om het kampioenschap te behalen. Met de rust stond het met 10 voor tegen VKC. Nog twee doelpunten na rust stelde de volkomen verdiende zege veilig. Pernix VI zorgde voor een verrassing door een gelijk spel tegen Ons Eiland III. ging in met blanke stand. Het einde kwam met 11. De Voorkaag werd Zaterdag gehouden De uitslagen van de Zaterdag gehou den. Voorkaag luiden: 12 m2 klasse: 1. „Mustang" Sj. Kraan; 2. Spitsmuis, mej. W. Boschma; 3. Boun ty. A. A. Rolf van Baumen. Valkenklasse I: 1. Narwal. C. M H. Nauta; 2. Barry III, J. M. Snijders; 3. Piet Jan, ir H. F. Zuiderbaan; 4. Taren- telle, E. J. Hoppe; 5. Estrellita, J. J. van Koolbergen. Valkenklasse II: 1. Watergeus. T. G. P. C. Goudriaan; 2 Quo Vadis, H J Hoo- genboom; 3. Anneke. G. A. S. Jongeneel; 4. TTL. J. van Asselt. Regenboogklasse: 1 Horne, F. A. D. Theunissen; 2. N.N., C. J. v. d. Bas. Dra'kenklasse: 1. Puzzle, G. van Wijk; Sterna, J. C. Tims; 3. Coninokskint, G A.'Pfeiffer. Olympiajollenklasse A: 1. All Weather, Jac. F. Stap; 2. Willem Gozewijn II, ir Metelerkamp Cappenberg; 3. Mars. L. P. H. Gerhards. Olympiajollenklasse B: 1. N.N., G. En- glebert; 2. Tomahawk, F. Brinks; 3. Sloe- bertje, J. Eschauzier. 16 m2 eenheidsklasse: 1 Symon den Danser II, J. P- van Dijk; 2 Vampyhr, Dam; 3. Caprice, J. M, H. de Bra bander. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Bra- mermeer, W. M. van Staveren; 2. Eider, Ouwerkerk; 3. Windekind, J. H. C. Sieverts; 4. Alk, L. Volker. 12 voetsjollenklasse I: 1. Mistral, B P. Hageman; 2. Orzi, mej. J. Herfst; 3. Reward, J. J. Doorschodt. 12 voetsjollenklasse B: 1. Dinky. K. Cleton; 2. Kopop, J. van Eek Jr Nationale Sint-Jorismarsen te Oegstgeest Vliegende vaandels en slaande trom- ien, bruin met gele en blauwe unifor- ten zonder tal, en daar doorheen krioe lend de groengemutste welpen, omgeven door een groot aantal belangstellenden, ziedaar de aanblik van de Endegeester- straatweg Zaterdagmiddag omstreeks 2 Alles stond hier in het teken van de Nationale Sint Jorismarsen. die al weer traditie beginnen te worden.. Burgemees ter Baumann heette de deelnemers harte lijk welkom en nadat het commando „geeft acht" was gegeven en allen de houding aannamen, werd als opening der tarsen de Sint-Jorisvlag gehesen. Eerst startten de „lange afstandlopers", ..iv. zij die de 15 en 20 km. voor de boeg hadden, terwijl daarna de kleintjes de eerste passen zetten op de voor hen lig gende 7% km lange weg. De tippelaars van de 15 en 20 km. mars spoedden zich, na een klein ommetje door het Julianapark, in de richting Rijns burg. De kop werd hier al spoedig inge- door de stam van schipper Duk, die met fikse pas de gang er in zette. Een groep verkenners als eenden achter elkaar, zo dat je er een lineaal langs kon houden, gaf een keurige indruk, terwijl officieel geklede groep met stok en el, menig applausje kreeg van het talrijke publiek, dat zich in Rijnsburg, doch in nog grotere mate in de beide Kat wijken langs de weg had opgesteld. In deze laatste gemeente liep de route over niet bepaald aangename wandelweg langs de watertoren en het was dan ook hart onder de riem van de deelne- 5, dat de parcoursbeschrijving ver meldde: „Troost je, straks wordt de weg wel beter!" Inderdaad was dat het geval, doch ook de omgeving door de bossen achter het raadhuis van Katwijk was een de ogen. Dan werd de pas er fiks ingezet in de richting van de boulevard. Voor de contróle-post daar het overigens geen pretje. De vaan deldragers hadden op de boulevard ook hun handen vol. 't Valt niet mee de sterke wind in de vanen te hebben. Door de Voorstraat, waar de begroeting aller hartelijkst was, ging het op Katwijk aan den Rijn aan. Rijnsburg en Oegstgeest. Tegen zeven uur waren alle deelne- ers wee? „binnen" met een zeer gering aantal uitvallers en was het natuurlijk .oubaas" Beekes, de Districtscommissaris dit ressort, die met een hartelijk woord de prijzen aan de winnende groepen uit- De uitslagen zijn: 7% km: le prijs en wisselwimpel St. Willebrordus, Den Haag; 2e prijs: St. Wil- lebrordus II, Oegstgeest; 3e prijs: Whiza- kring, Haarlem; 4e prijs: Paul Weber- groep. Den Haag; 5e prijs: Graaf Willem, Den Haag; 6e prijs: Rudyard Kippling, Den Haag. 15 km: le prijs en wisselwimpel Tro- zinah groep, Leiden; 2e prijs: Watervo- Den Haag; 3e prijs: St. Franciscus, Warmond. 20 km: le pr. en w.wimpel: Lumey v. d. Markstorm, Heemstede; 2e prijs: Good will stam, Hillegom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2