Ilicuit'c jCdJrscln? liTouranl Republiek krijgt een derde der stemmen in de V.S. van Indonesië Wist U MAANDAG 9 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week.. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter (By contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL!JK-IS ATIOIS A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7809 „5tantoastlcfi Is gfjebleoeti myn Bert in tcgfjeaspoel" JOHN BULL op de tenen getrapt Zie pag. 4 Wat er te Batavia uiteindelijk uit de bus kwam Handhaving van rep. autoriteiten ook buiten Djokjakarta, o.a. on Sumatra Bij de voortzetting der formele zitting van de Nederlandse en republi keinse delegaties heeft dr Van Roijen Zaterdag te Batavia nog gewich tige verklaringen afgelegd, t.a.v. de staking van het vuren, de vorming van negara's, feitelijke handhaving van de republiek, overal op Java en Sumatra, waar onze troepen nog niet zijn verschenen, en de vertegen woordiging der republiek in de V.S. van Indonesië. Gelijk wij Zaterdag reeds gedeeltelijk meldden, beloofde dr Van Roijen het vol- Ten eerste: de Nederlandse delegatie stemt in met de terugkeer der republi keinse regering naar Djokja. Ten tweede: de republikeinse regering zal vrij zijn en faciliteiten hebben om de haar passende functies in de residentie Djokja uit te voeren. (De residentie Djokja omvat meer dan het sultanaat. Behalve de stad Djokja, vorstengraven en enkele enclaves van Soerakarta en van het rijk van de Mang- koe negoro, omvat de residentie op enkele enclaves na het sultanaat en het rijk van de Pakoe Alam). Ten derde: De Nederlandse Regering bevestigt nogmaals haar bereidheid, de onmiddellijke „stopzetting" te verzekeren van alle militaire operaties -n de onmid dellijke en onvoorwaardelijke vrijlating van alle politieke gevangenen, die sedert 17 December 1948 in de republiek Indo-» nesië zijn gearresteerd. Ten vierde: Zonder vooruit te lopen op het recht van zelfbeschikking der Indone sische volkeren, zoals dit erkend is bii de beginselen van Linggadjati en de „Renville", zal de Nederlandse Regering zich onthouden van de vestiging of erken ning van de negara's of daerah's in ge bied, hetwelk vóór 19 December 1948 onder republikeins gezag was en van uit breiding van de negara's of daerah's, welke genoemd gebied betreft. Ten vijfde: De Nederlandse Regering staat het bestaan voor van de republiek als een staat, die zijn plaats inneemt .in de Verenigde Staten van Indonesië. Wan neer een voorlopig vertegenwoordigend lichaam voor geheel Indonesië zal worden ingesteld en het deswege noodzakelijk is om het aantal vertegenwoordigers der republiek in dat lichaam vast te stellen, zal dit aantal gelijk zijn aan de helft van het aantal leden, dat andere gebieden dan de republiek Vertegenwoordigt. (De republiek krijgt dus een derde. Red.^ De betekenis van het aecoord te Batavia Het accoord van Batavia bindt Neder land tot beoaalde dad^n en breidelt haar voor de toekomst. Anderszijds bindt het twee particuliere personen, (t.w. Hatta en Soekarno) eigen lijk tot niets. Zij moeten bepaalde daden der republiek voorslaan en krach'"- daarop aandringen, waarbij zij zich er altijd op beroepen kunnen, dat een en ander niet in overeenstemming is met dr resolutie van 28 Januari j.l. Gelukkig heeft. d"nk zij de voorzichti ge en diplomatieke bewoordingen van dr Van Roijens verklaring, Nederland hier :n daar nog een noodluikie. Nederland belooft: A. Herstel der re publikeinse regering in de gehele residen tie Djokja (over militaire macht wordt niet uitdrukkelijk gesproken). B. Nederland zal het vuren staken. C. Nederland zal geen verdere negara's •n daerah's in vroeeer republikeins ge- ned oprichten en uitb. eiden. D. De republiek wordt deelstaat en voor een derde stemhebbend aandeelhouder in de V.S. van Indonesië. E. Ook buiten Djokja komt er een me nigte van enclaves, v. j ar republikeinse ambtenaren (militairen worden daarbij niet uitgesloten) het heft in handen heb- F. Er is generlei waarborg voor repre saille tegen de bevolking. Veel zal afhangen van de bekwaamheid waarmede van Nederlandse zijde het ac coord wordt uitgevoerd, vooral van de bekwaamheid onzer diplomaten tegenover Amerika. Bij de Kon. Rotterdamse Lloyd zijn Zaterdag 176 jubilarissen gehuldigd Tien, die veertig jaren iri dienst waren, kregen een geschenk onder couvert en de overige 166, die hun zilveren jubileum vierden, ontvingen een gouden horloge Bezit in dienende functie van grote geheel Aldus mr J. Linthorst Homan op jaarver gadering „Het Grondbezit" Mr J. Linthorst Homan, president van de Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft Zaterdag op de jaarvergadering van „Het Grondbezit" een inleiding gehouden over „ruimtelijke ordening". Hierin zeide hij o.m., dat men t.a.v. het grondbezit tot de erkenning zal moeten komen, dat de grondeigendom sterk van karakter is veranderd, nu de nood t.a.v. de grond i.v.m. onze bevolkingsdichtheid en de grote behoefte aan ruimte voor vele fa cetten van ons volksleven tot grote hoog te is gestegen. Elke eigenaar zal moeten inzien, dat ook zijn bezit onderdeel moet zijn van het grote geheel en daarin een dienende functie heeft. Kon. Marine huldigt Vorstelijk Paar Bij het koperen huwelijksjubileum van de Koningin en Prins Bernhard zal de Kon. Marine de vernieuwing aan bieden van het in de bezettingstijd ge stolen glaswerk van de „Piet Hein", te vervaardigen door de Kristalunie te Maastricht. Aan de philatelistenloketten zullen frankeerzegels van Suriname, serie Kon. Wilhelmina-type Hartz, verkijgbaar wor den gesteld; men kan slechts één exem plaar van elk der zegels krijgen. nog steeds in functie zijn, in functie zul len blijven". Dr Van Roijen zeide ten slotte nog: „Overeengekomen is, dat de Nederlandse autoriteiten desgevraagd aan de republi keinse regering faciliteiten zullen schaffen voor de verbindingen er raadplegen van alle personen in Indo nesië, inbegrepen die, welke dienst doen in burgerlijke en militaire dienst republiek en dat technische details zul len worden uitgewerkt door partijen on der auspiciën van de U.N.C.I." De voorzitter der conferentie, het Amerikaanse lid der U.N.C.I., gaf uit drukking aan zijn erkentelijkheid voor de uitstekende geest, waarin de voor zitters der beide delegaties hadden ge werkt. Hij zeide, dat de bereikte resul- Ten zesde: In overeenstemming met de taten voortaan de „verklaringen bedoeling van de „ruling" van de Veilig heidsraad van 23 Maart, betreffende de voorgestelde Ronde Tafel-conferentie met het doel, dat de onderhandelingen, zoals bedoeld in de resolutie van 28 Januari, zo spoedig mogelijk kunnen worden ge houden, is de Nederlandse Regering ten volle bereid, haar uiterste best te doen, dat deze conferentie plaats vindt onmid dellijk na terugkeer van de republikeinse legering naar Djokja. Op deze conferen tie zullen besprekingen worden gehouden betreffende de wijze, waarop de onvoor waardelijke overdracht van de reële, vol ledige souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië in overeenstemming met de beginselen der „Renville", kan worden bespoedigd. Ten zevende: In het licht van de nood zakelijke samenwerking by het herstel van vrede en handhaving van orde en rust stemt de Nederlandse regering er mede in, dat in alle gebieden buiten de residentie van Djokja, waar burgerlijke, politiële en andere ambtenaren van de Indonesische regering momenteel niet functionneren, de republikeinse burger lijke, politiële en andere ambtenaren, die Roijen en Roem" zouden heten. Dr Van Roijen zeide van mening te zijn. dat de resultaten goede mogelijkheden boden voor de toekomst. Hij zeide aan Moh. Roem de verzekering te willen ge ven, dat de overeenkomst, welke zo juist bereikt was, van Nederlandse zijde fair en loyaal zal worden uitgevoerd en dat van Nederlandse zijde er op zal worden toegezien, dat geen represailles zullen worden genomen en dat niemand van de andere partij tot slachtoffer wordt ge maakt. Dr Van Roijen dankte de U.N.C.I. voor de bijstand. Moh. Roem verklaarde hierna, dat hij dankbaar was voor ae woorden van dr Van Roijen. Hij zeide, dat de republikei nen de overeenkomst in dezelfde geest zouden uitvoeren. „Wij delen de gevoe lens van dr Van Roijen en wij zullen ons uiterste best doen om in dezelfde richting te werken". Cochran kondigde aan, dat de delegaties hedenmiddag informeel bijeen zullen ko men om de leden van de twee commissies te benoemen en het werk voor te berei den. Ook leden van de U.N.C.I. zullen hieraan deelnemen. Welke garanties geeft de Republiek nu Wat dr Van Roijen en Roem er van zeggen Op een persconferentie te Batavia de formele zitting der delegaties, v< klaarde dr J. H. van Roijen, nog niet kunnen zeggen, wanneer de terugkeer naar Djokja zou kunnen geschieden. Op de vraag, welke wezenlijke garanties zijn tegen represailles op de bevolking Djokja, zeide dr Van Roijen, dat met behulp'van de sultan van Djokj: voldoende politie wet en orde kunnen worden gehandhaafd. Het is ook in belang van de republiek, dat dit zal schieden, want de ogen der wereld zijn op Djokja gevestigd. Roem achtte de goede bedoelingen der partijen de grond slag der overeenkomst. Hij verwachtte de terugkeer naar Djokja over twee weken de Ronde-Tafel-Conferentie enkele weken later. Aan de deelneming der Bij eenkomst Federaal Overleg zou de re publiek na de terugkeer aandacht beste den. Daarna zal er een republikeinse gering zijn, waarin Sjafroeddin (noodre- gering) en Maramis (Fox-compagnie) zit ting zullen hebben. De berichten, dat de noodregering het accoord verwierp, kon hij niet bevestigen. Hij meende, dat de noodregering de overeenkomst steunde. Hoe anderen over het accoord denken Anti-republ. Warta Indonesia: een doodvonnis. Het federalistische orgaan „Warta In donesia" noemt de overeenkomst van Ba- doodvonnis. „De Nieuwsgier" verklaart: „Dit betekent de ontruiming het gebied door de Nederlandse troe- „verzaking van vroegere beloften, dat de bevolking bevrijd zou zijn van terreur en intimidatie". De correspondent van „Trouw" te Ba tavia meldt: „Wij laten alles achter met nbegrip van de erevelden." Merdeka schrijft: „Hiermede wordt er kend, dat in feite slechts de grote steden bezet zijn, terwijl daarbuiten nog het republikeinse gezag van kracht is." „Het Dagblad" te Batavia stelt zijn hoop op de verzekeringen van de sultan van Djokja, dat orde en rust zullen worden gehandhaafd. De „New York Herald Tribune" schrijft: ,In elk geval zullen de gevechten beëin digd worden." en spreekt van „Nieuwe hoop in Indonesië." De „New York Times" schrijft: „Goed nieuws uit Indonesië." De „Sin Po" meldt, dat de Siliwangi- divisie plannen heeft naar Djokja terug te keren. .jjanghai steeds meer in het nauw Kasjing ingesloten. Volgens Reuter hebben de communis tische troepen in China, Kasjing, het stra tegische spoorwegknooppunt, 100 km ten Z.W. van Sjanghai, ingesloten. Sinds Za terdagmiddag was alle contact met de stad verbroken. De rode troepen, die naar Sjanghai trachten door te stoten, hebben bres geslagen in de verdedigingslinie, die 200 km lang is. In de stad heerst een st gespannen toestand. De fabrieks- directies beschikken niet meer over geld derhalve betalen zij het personeel uit stoffen, tandenborstels, muizenvallen andere onbruikbare artikelen, waar mede zij een „ruilhandeltje" voor voedsel kunnen beginnen. Echte Chinezen van- het Oosten! DERTIG JAAR „DE NIEUWE EEUW" „De Nieuwe Eeuw" neemt reeds gerui me tijd onder de talrijke weekbladen een belangrijke plaats in. Onlangs verscheen dit R.-K. blad het jubileumnummer bij het 30-jarig bestaan. Vooraanstaande R -Katholieken op de verschillende levens terreinen (prof. Romme en mr Weiter broederlijk" op dezelfde pagina, want de N.E. is politiek onafhankelijk) schreven overzichten in, de redactie zelf geef! ruimschoots commentaar op de geschiede. >ran het blad en de typisohe eigen stijl in de opmaak is ook in gehandhaafd. Ontmoeting tussen Stalin en Truman? Volgens het Britse socialistische Zon dagsblad „The People" zou Stalin weer eens een „vertrouwelijke boodschap" aan Truman hebben gezonden, waarin hij een bijeenkomst van hen beiden voorstelt om onder vier ogen de wereldproblemen op te lossen. Truman is op deze Stalinistische vrijage voorlopig nog niet ingegaan. In Russische kringen te Berlijn wordt ge fluisterd, dat de atoom-oorlog slechts ver meden kan worden als de wereld ver deeld wordt in twee blokken, één onder Amerikaans en het andere onder Rus sisch beheer. Richard Crossman het linkse Labour- i in het Engelse parlement schreef i de „Sunday Pictorial", dat er moeilijk heden op til zijn tussen Stalin en Molotof over de Russische politiek ten aanzien van Duitsland. RAADSVERGADERINGEN OP ZOLDER Momenteel is men bezig het fraaie Gothische stadhuis te Gouda te restau reren- De te kleine raadszaal kan echter niet worden vergroot. Alleen op de zolder was nog ruimte. Worden de plannen goedgekeurd, dan zullen de vroede va deren van de Pijpenstad straks genoeg lijk op de zolder moeten vergaderen. Aanbeveling om met Franco weer aan te pappen Beslissing berust bü Alg. Vergadering der V.N. De politieke commissie" der Ver. Na ties heeft met 25 tegen 16 stemmen een Latijns-Amerikaanse resolutie aangeno men. om de. door de V.N. in 1946 over het Spanje van Franco uitgesproken ban tetemperen.„Maar dit voorstel zal nu ook in de Algemene Vergadering behandeld moeten worden, waar een tweederde meerderheid vereist is. en er dus nog kans bestaat op verwerping. Zestien landen, w.o. de Ver. Staten, En geland en Frankrijk onthielden zich van stemming, terwijl natuurlijk 't Sowjet- Russische blok tot de tegenstemmers behoorde. Hierdoor wordt dus de beslissing van de AlgemeneVergadering van 1946. strekkende tot terugroeping der diplo matieke vertegenwoordigers doorbroken. Stelt Algemene Vergadering Indonesië uit? A. P. seint uit Lake Success, dat de be handeling van Indonesië in dé Algemene Vergadering van de V.N. wellicht pas in de herfst zal geschieden. Te Washington acht men het nieuwe accoord te Batavia bijzonder gunstig. Geallieerde radio-zenders openen het offensief Een en zestig krachtige radiostations in Amerika. Engeland en Duitsland zijn Za terdag begonnen in de 10 tot 49 meter banden met een „bombardement" van uitzendingen naar de Sowjet-Unie. De Russische storingszenders kwamen on middellijk in actie en slaagden, er aan vankelijk in het programma van de „Stem Amerika" onhoorbaar te maken. De BBC kon op verschillende goflengten worden opgevangen. Later schakelden de storingszenders over op de BBC. waarop .The Voice" weer hoorbaar was De „Stem van Amerika", die in het Duits gericht is op Oost-Duitsland. werd niet gestoord. Bevin wil alleen Duitsland ,vrij Terwiil te Bonn de West-Duitse grond wet definitief aangenomen is. heeft de Britse minister Bevin te Berlijn, tijdens ziin inspectie aan de luchtbrug de Ber- lil'ners moed ingesproken door te zeggen, dat hii niet accoord zal gaan, dat de vriiheid van het Duitse volk aantast. H ijzeide: Ik wil in heel Duitsland vrij heid: een vrij pers, vrije verkiezingen en vriie handel. Woensdag zal een colonne van het Britse leger de Britse en Russische zone- grenzen overschriiden. Heden ging Bevin naar West-Duitsland. Landelijke actie voor snelle demobilisatie van militairen in Indonesië Ouders, vrouwen en verloofden worden ongeduldig Te Arnhem is Zaterdag besloten landelijk comité van actie te vormen :ich ten doel stelt een snellere demobili satie van de in Indonesië verblijvende troepen te bewerkstelligen. In het voorlopig bestuur van de nog naamloze organisatie hebben zitting de heren B. van Eldik, J. B. Gort en B Greep uit Arnhem, doch er zal binnen kort een Centrale Raad worden benoemd. Uit alle delen van het land waren te leurgestelde ouders, vrouwen en verloof- naar de Gelderse hoofdstad gekomen te protesteren tegen de vertraagde demobilisatie. In telegrammen aan de Koningin, het Kabinet en de Kamers werd aangedron gen op een bespoediging van de repa triëring der militairen. Het comité wil alleen legale middelen toepassen en slechts zij, die het devies „Voor God, Koningin en Vaderland" kun nen huldigen, worden als medestanders beschouwd. Kennelijk wil men de com muhistèn dus buitensluiten.' Met erkenning van de plicht, om ir Indonesië orde en veiligheid te hand haven, is men van oordeel, dat deze plicht door allen gelijkelijk moet worden ge dragen. Er werd aangedrongen om allt dienstplichtige jongemannen te keuren er de lichtingen 1941-*44 alsnog op te roe pen. Men achtte het ook onbillijk, dat de gerepatriëerden straks nog weer geschikt zullen worden gemaakt voor de verde diging van West-Europa. Het verlenen van vrijstellingen ondervond ook felle critiek. Een groot landbouwblad heeft zich er op durven beroemen, dat het 3000 boerenzoons heeft vrijgekregen, boerenarbeiders moeten wel werd gezegd. Ook werd meer zendtijd Spoor verlangd. De Regering werd verweten, dat zij haar indertijd ge dane -beloften (2 jaar uitzending) niet n< gekomen. De Kamerleden Stapelkamp (AR) Goedhart (Arb.) en Hooy (KVP), woon- Muiderslot kreeg een koffie kelder Gistermiddag heeft de slotvoogd v ït Muiderslot, de heer Ton Koot, verne van het slot officieel openge steld. Als zodanig zijn de 13e ecuwse ynkelders van het kasteel ingericht De vele bezoekers van het slot (5Ü.00G tot 70.000 per jaar) kunnen hier voorti is een consumptie gebruiken- Aan de zalen en kamers van kasteel zal de sfeer worden gegeven, die zijn Muider- zij ten tijde van Hooft kring hadden. Ook zullen turele manifestaties plaats vinden, die tijd herinneren. die DAT een groot aantal PTT-autoriteiten uit binnen- en buitenland Zaterdag Phi lips' telecommunicatie-industrie te Hil versum bezocht, DAT de Ned. Kabelfabriek te Delft over 1948 8 pet (als v.j.) uitkeert. DAT een kopziekte, ontstaan door het nog te jonge gras, in Zuid-Limburg een aantal sterfgevallen onder het vee ver oorzaakte. DAT na een ongeluk, in Kralingen een bouwvakarbeider overkomen door het breken van een betonnen plaat, meer ge breken aan het licht kwamen en daardoor de bouw van 86 woningen stagneert. DAT Zaterdag op de werf van Ver- schure en Co te A'dam de ijsbreker „Wal vis" van de Ver. v. Alg. Scheepvaartbe- langen te water is gelaten. DAT het Centr. Genootschap voor kin derherstellingsoorden en gezondheidsko lonies zijn jaarvergadering op 21 Mei in Leeuwarden houdt en dan zal beslissen over de aankoop van het kindertehuis De Heuvels te Nunspeet. DAT voor de rechtbank te Assen twee jaar werd geëist tegen de 19-j. timmer man Herman L. uit Coevorden, die in Z.O. Drente 26 inbraken en diefstallen had gepleegd. DAT de stichting Moederheil, een door gangshuis voor ongehuwde moeders, te Ginneken bij Breda in Juni haar 25-jarig bestaan herdenkt. DAT Zaterdag te Enschede een int. hon dententoonstelling is geopend, waarop ruim 600 dieren uit Nederland, België, Frankrijk en Engeland geëxposeerd wa- DAT dr M. E. Polano, rustend arts specialist voor huidziekten, 67 j. oud, het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag, a de" gevolgen van een verkeersongeluk overleden en de crematie Woensdag te We&terveld plaats vindt na aankomst van trein 11.09. DAT men het bloeiende koolzaad in de N.O.-polder met een staartloos vleugel vliegtuig een laatste bestuiving wil geven. DAT de veeteelt in de N.O.-polder nog onaanzienlijk is en op de eerste veemarkt te Emmeloord slechts 7 runderen werden aangevoerd. DAT Koningin Juliana het Bescherm vrouwschap heeft aanvaard van het Fries Genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde. DAT de „Tosari" van de R'damse Lloyd Zaterdag te R'dam uit Indonesië arri veerde met een grote groep Marva's aan DAT gisteren op de Joodse begraaf plaats te Hengelo een monument is ont huld voor de weggevoerde Joden. DAT de Commissaris der Koningin Za terdag op „Bouvigne" te Breda de Bra bantse volkshogeschool opende, waarbij ook oud-minister Gielen tegenwoordig DAT op de gemeentelijke begraafplaats te Maastricht als geschenk van de bur gerij een monument is onthuld ter ere oud-burgemeester mr L. B. J. van Oppen. DAT de ex-pol. delinquent A. J. van A. te Arnhem is gearresteerd, die tal van lotgenoten tot afgifte van geld bewoog onder het mom. dat hij hun Tribunaal- straffen kon verlichten. DAT in Blittgrswyk (L.) op de Pink sterdagen een middenstandstentoonstel ling word gehouden ten bate van de her bouw der verwoeste dorpskerk. DAT de Ned. Bond van Vrouwen werk zaam in bedrijf en beroep op de jaarver gadering te Oosterbeek resp. tot voorz. secr. en penn. koos mevr. mr M. F. W. var Meerten, mej. M. S. L. Lanen en mej. R. Kalis. DAT de N S. van Mei-Juli weer school- treinen uit diverse streken van het land naar Zuid-Limburg laten lopen en reeds data voor 13 treinen, ieder voor 800 kin deren, zijn vastgesteld. DAT de Stichting het Limburgs Land schap minister Schokking verzocht nieling van de Heksenberg tussen Heerlen en Heerlerheide bij legeroefeningen te doen voorkomen. DAT Zaterdag te A'dam de 42-j. A. G. M. is gearresteerd, die tydens een ruzie over een vrouw de 39-j. korporaal J. P. met een mes stak, hetwelk gelukkig op het borstbeen afstuitte. DAT Zaterdagnacht bij het lossen van een spoorwagon te A'dam een 30-j. arbei der door een neerstortende betonnen buis ernstig werd gewond. DAT Zaterdag de ballastgewichten van de brug tegenover de Galgenstraat te Am sterdam naar beneden stortten en op de motorkap van een passerende auto terecht kwamen, doch de bestuurder geen letsel kreeg. DAT gepoogd zal worden om de Stich ting Textielcongres als overkoepelend or gaan te doen optreden van de bestaande verenigingen. DAT mr H. v. Steenis te Geldermalsen jhr mr L. M. E. von Fisenne te War mond werden gekozen in het bestuur van de Ver. „Het Grondbezit". den de vergadering bij. De heer Goed hart verklaarde namens zijn fractie, dat deze bereid is de verlangens krachtig te steunen. Montgomery naar zeemanskerk in Rotterdam Veldmaarschalk Montgomery heeft gistermorgen in de Britse kerk voor zee lieden te Rotterdam de dienst bijgewoond. Voorts 'bezocht hij het Engelse zeemans huis, voor welks ingang hij Engelse pad vinders inspecteerde. Met de Britse ambassadeur. Sir Philip Nichols, lunchte de veldmaarschalk in het gebouw van de Kon. roei- en zeil vereniging „De Maas". OOK RUMOER IN GRONINGEN BIJ „HET IJZEREN GORDIJN" Na Heerlen zijn thans ook in Gronin gen ongeregeldheden voorgekomen bij de vertoning van de film „Het IJzeren Gordijn". In het Beurstheater, waar de film draait, is de politiebewaking uit gebreid tot zes agenten en enige recher cheurs. Zaterdagavond moest de politie vrij scherp optreden tegen ordeverstoor ders. De voorstellingen worden telkens onderbroken tot de rustverstoorders uit de zaal zijn verwijderd. Als in de vissersplaatsen de vlaggetjes omhoog gaan... Donderdag 4 schippers voor de N.C.R.V.-spraakwaterval. T.gjv. het uitvaren van de haringvloot zullen Donderdagavond 8.45 uur viei schippers deelnemen aan de „spraakwa terval" van de N.C.R.V. Het zijn Jac v d- Harst (Scheveningen), Jac. vd. Plas (Katwyk), B. v. Duin (IJmuiden) W. Schaar (Vlaardingen). Zaterdag gaan in de 4 vissersplaatsen de vlaggen omhoog en wordt bij Vlaardingen vlootrevue gehouden, waarvan Paul de Waart van 7.15 tot 7.25 uur een repor tage geeft over Hilversum II. In Scheve ningen is het Maandag van 5 tot 8 avonds vlootrevue. Van 19.45 tot 19.50 ir houdt drs D. J. van Dijk, directeur n het bedrijfschap voor visserijpro ducten, een radiotoespraak. Uit Sche veningen. Katwijk, IJmuiden en Vlaar dingen gaan Dinsdag de loggers op jacht de eerste Hollandse Nieuwe. Om uur wordt over Hilversum II e reportage van de uitvaart gegeven. Bedlegerige patiënten naar De walvisvaarder Willem Barendsz arriveerde van z'n derde reis weer in het vaderland. Bij de sluizen oan IJmuiden stonden drommen men sen, om het schip een brok na tionale trots te zien binnenvaren. dag uit verschillende Twentse gemeen ten patiënten, die zeer langdurig bed legerig zijn, naar het verenigingsgebouw Stork te Hengelo gebracht, hun door Rode Kruis en E.H.B.O. ontspanningsmiddag werd aangeboden in orm van een revue. Ook elders in het land zullen dergelijke ontspannings middagen worden georganiseerd. ZIEKENFONDSEN TELLEN REEDS 6 MILLIOEN LEDEN. Na Rotterdam heeft ook de afd. Gro ningen van de Nederlandse Mij tot be vordering der geneeskunst zijn 100-jarig bestaan gevierd. Tot ereleden werden benoemd dr F. Wering, dr F. Tijdens 1 dr H. J. Douma. Uit de herdenkingsrede e, dat de ziekenfondsen reeds dan 6 millioen (van de 10 millioen) ver zekerden tellen, zodat de financiële positie der artsen in de toekomst sterk afhankelijk zal zijn van het ziekenfonds- n. Het aantal specialisten in ons land is van 18831947 gestegen van 32 tot 1600. Russisch oorlogsgedenktelcen in Berlijn onthuld Te Berlijn is een nieuw, groot Russisch oorlogsgedenkteken onthuld, gebouwd met ïer uit Hitler's kanselarij. Generaal Tsjoeikof. de pas benoemde militaire gou- :ur, verscheen voor het eerst in het openbaar. Meer dan 10.000 Russische sol daten en burgers woonden de plechtig heid bij. Het was een uitsluitend Russi sche betoging, waarbij Duitsers, noch ge allieerden waren toegelaten. Slechts Gro- tewohl. de voorzitter der communistische SED was aanwezig, om te verzekeren, dat hij en zijn partij het monument zul len beschermen, zodra de laatste Rus sische soldaat het land zal hebben verla- Ook de vrouw lust al graag een spatje Nog geen speciale wet tegen drankmisbruik. Een uitwas van het emancipatiebesef is het toenemend gebruik van alcohol door vrouwen. Zij voelen zich in 't café en achter de borrel even vertrouwd als de man. Aldus sprak mevr. A .C. Pioeg- Pioeg Zaterdag op het dankbestrijdings- congres te Amsterdam- Toch is het aan tal bekeuringen wegens openbare dron kenschap door vrouwen niet gestegen. Dit schreef spr. toe aan het feit. dat vrouwen gewoonlijk hun roes niet in het openbaar opdoen, maar in besloten gezelschap of thuis en als ze niet thuis zijn, worden ze veelal per auto of taxi thuisgebracht. Zij concludeerde dat het huisgebruik onrustbarend moet zijn ge stegen, omdat het cafébezoek af-, doch het drankgebruik toeneemt. De heer C. Smeenk uit Arnhem wees er op, dat ons volk in 1948 612 millioen voor alcoholische dranken uitgaf tegen f 520 millioen in 1947. Minister In 't Veld betoogde, dat een uitdrukkelijk wetsvoorschrift tegen drankmisbruik hem nog niet nodig voor- Pater Pantricius drong aan om het stelsel der plaatselijke keuze (medezeg genschap van de burger bü het bepalen van het aantal gelegenheden tot ver koop van alcoholische dranken) in de drankwet op te nemen- Bedrijf van onwillig landbouwer onder beheer De tuchtrechter te Den Bosch heeft het bedrijf van de landbouwer H. uit Mierlo voor drie jaar onder bewind ge steld. Tevens werd een bewindvoerder benoemd, die een salaris van f 200 per maand krygt ten laste van den veroor deelde. De landbouwer had geen kilo tarwe .ingeleverd en had reeds dertig processen wegens voedselovertredingen op zyn kerfstok. Willem Barendsztveer thuis Gisterochtend is de walvisvaarder „Wil lem Barendsz" de sluizen van IJmuiden binnengestoomd en om half vyf voer het schip de Amsterdamse haven binnen» waarmede het zyn derde Zuidpoolexpe ditie heeft volbracht. Zoals reeds gemeld bedroeg de totaio productie 21.700 ton traan en olie (in 1947/48 14.189 en in 1946/47 12.885 ton), welke tevoren door de Regering is aan gekocht tegen f 1015 per long ton (v. j. f 990). MINISTER v. d. BRINK VANAVOND VOOR DE RADIO Vanavond om 5 minuten voor half acht zal minister van den Brink over Hilver- I een rede houden ter inleiding van lezingencyclus over het onderwerp: industrialisatie. Eerste Engelsen in Schalkhaar aangekomen Van de Engelse militairen, die enige maanden in ons land zullen vertoeven het kader van West-Europese ver dediging het nieuwste Engelse afweer geschut te demonstreren, zijn Zaterdag Schalkhaar aangekomen. Vier stukken Engels afweergeschut van het nieuwste type en voorzien van radar, waarmede de snelste vliegtuigen omlaag kunnen worden gehaald, zullen morgen langs de weg van Rotterdam paar De- mter worden vervoerd. OP EEN NA DE GROOTSTE BRUG VAN NEDERLAND GEOPEND De brug by Ramspol, welke de Noord- Oostpolder met het Zuiden verbindt en welke op de Moerdijkbrug na de groot- Nederland is, is zonder enig offi cieel vertoon voor het verkeer open gesteld. WEERBERICHT Aanhoudend koud weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Meest matige Noor- delyke wind. Aanhoudend koud weer net vannacht hier en daar nachtvorst. .Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Dinsdag. 10 Mei. Zoo op: 4 55. onder 20.18- Maan op: 17.49, onder 4.01 uur 12 Mei V.M,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1