Jlicuuio gTdStsrfje (fouranl Bevin gaat, na te zijn toegejuicht, naar gen. Robertson in Berlijn Wist U VRIJDAG 6 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millmeter (Bij contract belangrijke korting). Der^gste jaargang No 7Ö07 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticti Is gfjcbfeocn tnyn hert la teqtieaspoct" Voetbal: Morgen Nederland-België Zie pag. 3 Luchtbrug blijft voorlopig in tact, tot4 atmosfeer geheel opgehelderd is Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis onder luide toejuichingen de overeenkomst ter beëindiging van de Berlynse blokkade bekend gemaakt. Morgen gaat Bevin naar Berlijn, om persoonlijk de dank der regering over te brengen aan het vliegtuigpersoneel, dat de luchtbrug tot zulk. een overweldigend succes heeft gemaakt en dat tot de overwinning heeft bij gedragen. Hij blijft echter niet lang in Duitsland, want reeds Maandagmiddag zal hü per auto uit de Britse zone vertrekken naar Hoek van Holland, hij terugkeert naar de Engelse hoofdstad. Bevin zal Duitsland de gast zyn van generaal sir Brian Robertson, mandant van de Britse troepen. H\j zal echter niet in de gelegenheid zjjn, eer ontmoeting te arrangeren met dr Ar nold, de minister-president van Noord- Rijnland-Westfalen, waarom deze ir verband met de grenscorrecties had ver zocht. Bevin verklaarde in het Lager huis, dat de overeenkomst over de op heffing der blokkade aantoonde, dat „de krachtige en redelijke politiek die de Westelijke geallieerden gevolgd hebben, in feite gerechtvaardigd wordt door de resultaten." De Britse regering zo beginselen niet prijs geven, die zij ten opzichte van Duitsland had gehuldigd. Ook Churchill was van mening, dat de aan de dag gelegde standvastigheid zéér veel had bijgedragen tot verlichting der internationale spanning. Toch vraagt men zich ook in Britse kringen af, wat de ware bedoelingen zijn der Sowjets en of er alleen sprake is van een tische wijziging der Sowjet-politiek. Ook zijn er tal van problemen, die op vorige conferenties der „Grote Vier" door vriend Molotof steeds met een somber, maar uitdagend „neen" werden beant woord. Op het ogenblik wordt er hard gewerkt, om de bestaande vraagstukken zeer nauwkeurig te formuleren voo agenda van de conferentie der „Grote Vier". Eerst hoofdzaken nu, wordt het daar niet over eens, dan kan beter niet teveel tijd verspillen aan „Viermogendhedenconferentie", gezien de vroegere ervaringen. In ieder geval gaat men nu tactisch en voorzichtig te werk en is er aanleiding de luchtbrug nog in stand te houden, totdat de poli- Bouw van honderden Haagse huizen staat stil Dank zy de stucadoorsstaking Naar men ons van bevoegde zijde deelt, is de staking van de Haagse stuka doors wel op een ongelukkig moment uitgebroken. Enkele honderd£iL__wnnin- gen kunnen nu niet worden afgebouwd en als de staiking nog lang duurt, zal dii aantal nog met enkele honderden toe- Arbeider gedood, anderen .kt naar huis In de Jan van Galenstraat te Amster dam viel gisteren een kruiwagen van een steiger naar beneden en trof de 19-jarige bouwvakarbeider F. A. van der Pas, die tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Het gebeurde maakte zo'r druk op de andere arbeiders, dat zij het werk neerlegden en naar huis gingen. De zeevrachtenoorlog thans geëindigd De vrachtenoorlog tussen de Neder landse en de buitenlandse maatschappijen om de vaart op Voor-Indië (s thans afge lopen. De bij de Karmahon-conferentie aangesloten Voor-Indische en Europese scheepvaartmaatschappijen en de Neder landse lijnen maken bekend, dat zij tot overeenstemming zijn gekomen om een einde te maken aan de oorlog, die uit brak kort nadat de Holland-Bombay- Karachi-lijn zich uit de conferentie terugtrok. De vrachttarieven worden weer op het oude peil gebracht en de Nederlandse lijnen zullen tot de confe rentie toetreden. Het radio-baken by Kaap Race, het Z.-O. punt van Newfoundland, is door brand vernield en kan enige tijd niet uit zenden waarvan de scheepvaart hinder zal ondervinden. Vandaag stellen wij IJ voor: Jan de Vos, Vaartkade 12, Leiden. De dienstplichtige Jan de Vos was nog geen 20, toen hij al in Indië was. Hij ver trok op 28 October 1947 met de Nieuw- Holland en ligt nu in Wonogiri by Solo, waar hij het best naar zijn zin heeft. Hij houdt veel van dieren, zoals ook de foto met de door Jan gekochte geit toont. Voorts heeft hij zich onder meer zes kip pen aangeschaft. Volgend jaar hoopt hij, als het God behaagt, de verjaardag van zijn Moeder, half Mei, thuis mee te vie ren, tieke atmosfeer volkomen is opgehel derd. Immers, de luchtmacht, het leger en de marine hebben er zes maanden over gedaan, om het ingewikkelde systeem, waarbij honderden vliegtuigen en duizenden manschappen betrokken zijn, op te bouwen en men is niet ge neigd, deze organisatie „zonder meer" (een kostelijke uitdrukking, die de situa tie volkomen juist weergeeft. Red.! prijs te geven. Volgens generaal Clay zal de luchtbrug in ieder geval in stand worden gehouden, totdat West-Berlyn een voorraad kolen en voedsel heeft, die de 200.000 ton te boven gaat. Er is bo vendien niet voldoende rails tyssen West- Duitsland en Berlijn, om snel per spoor voorraden te kunnen vervoeren en het zal dus wel een langzaam proces wor den. Franse ministeriële kringen blijven ook sceptisch, want men gelooft niet dat de Sowjet-Unie nu ook werkelijk bereid is, de „koude oorlog" te beëindigen. Dean Acheson zal volgens A.F.P. zelf naar Parijs gaan, om de conferentie der „Grote Vier" bij te wonen, maar hij zal dan vermoedelijk vergezeld worden door Jessup, die te New York met Malik de besprekingen heeft geleid. Truman heeft het nodig gevonden te verklaren, dat een tête a tête tussen Stalin en de drie Westelijke leiders niet noodzakelijk is, indien de „Grote Vier" te Parijs dan maar overeenstemming bereikt. „Dat is alles, wat nodig is" zei de President. Inmiddels werken de Westduitse politici er aan, de constitutie voor West-Duits- land in ieder geval te doen aannemen. Vermoedelijk wordt dit ontwerp van avond reeds door de „Assemblée van Bonn" geaccepteerd. Het ontwerp-grondwet komt tegemoet aan de wens der sociaal-democraten om aan het federale parlement de beslis sende stem te geven in alle belangrijke aangelegenheden van economische en sociale politiek. Volgens het ontwerp wordt het godsdienstonderwijs als een „speciaal onderwerp" gegeven, hetgeen een beperking van de kerkelijke invloed op de staatsscholen zou betekenen. De pogingen der communisten, het werk betreffende een Westduitse constitutie stop te zetten, zijn volkomen mislukt. In verband met de conferentie der „Grote Vier" te Parijs, zal men inzake het Oostenrijkse probleem, dat te Lon den nog steeds geen oplossing vond, een beslissing wel uitstellen. Volgens de „New York Times" hebben de Westelijke mogendheden Rusland te verstaan gegeven, dat zij hopen op beëin diging van de besprekingen der „Grote Vier" medio Juni. Dit is dus een maand vóór de datum, waarop de West-Duitse ■egering moet worden ingesteld. Malik :ou, volgens het Amerik. blad, met "dit tijdschema accoord zijn gegaan. De eerste, aangename verzachting van de Russische verkeersbeperkingen te Berlijn is er. De inwoners der Westelijke sectoren mogen thans immers het voed- :men, dat in de Oostelijke sector gekocht werd. Met korven vol echte aardappels gingen de Duitse huismoeders vanochtend naar huis. Welk een „rol" heeft de aardappel niet reeds gespeeld in de internationale politiek. Ja, de „Grote Vier" kunnen lachen, want eindelyk hebben zy op een van de meest omstreden punten, n.l. dat van de Beriynse blokkade, overeenstemming bereikt. V.I.n.r. Oadogan (Engeland), Malik (Rusland), Jessup (Ver. Staten) en Chauvel (Frankryk). Zal de politieke hemel dan heus opklaren? Vandaag gingen Torino-spelers naar laatste rustplaats Het bericht over de vliegramp by Tu rijn, waarbij de voetballers van Italiaanse club Torino om het leven kwamen, verwekte ook in Portugal grote ontroering. De Benfica-club te Lis sabon, die de laatste match van Torino 34 verloor, sloot haar poorten alle Portugese clubs lieten de vlaggen halfstok hangen. Ex-koning Umberto, die in Lissabon vertoeft en Dinsdag To- s laatste wedstrijd had gezien, er later op de avond verschillende spelers by zich had ontvangen, zeide een spraak om te dineren af. De Paus zond telegram van deelneming naar rijn. Vandaag zouden de spelers op stads kosten naar hun laatste rustplaats woi den gebracht. Vacantiegangers met plattere portemonnaie Uit een enquête, die het blad „Hotel wereld" heeft ingesteld ten aanzien het toeristenverkeer in ons land, blijkt, dat het seizoen 1948 belangrijk bij dat 1947 ten achter stond en de ver wachting wordt uitgesproken, dat deze dalende tendenz zich dit jaar zal voort zetten. Het weer en de gedaalde koop kracht waren de belangrijkste oorzaken deze teruggang. Slechts in het hoog- >en was er gebrek aan hotelcapaci teit. Wegens ergerlijk verraad ter dood veroordeeld Het A'damse B.G. heeft vanmorgen de 50-j. Benjamin Joppe uit Amsterdam we gens het verraden van een aantal jeugdi ge Nederlanders, die, in Mei 1940 tracht ten per boot via IJmuiden naar Engeland te komen, conform de eis ter dood ver oordeeld. Hij werkte samen met de reeds ter dood veroordeelde Hilversumse jour nalist C J. A. M. Vermeeren. Vier van zijn slachtoffers vonden door dit verraad de dood. Von Rundstedt en Strausz worden Lord Henderson, de Britse onder-minis- :r van Buitenl. Zaken, verklaarde giste- ._>n te Londen, dat Hitiers legercomman danten, veldmaarschalk Von Rundstedt kolonel-generaal Strausz, van rechts vervolging zullen worden ontslagen en in vrijheid gesteld. Veldmaarschalk Von Extra deviezen voor reizen per auto of motor Automobilisten of motorrijders, die zaken- of vacantiereizen naar Frankrijk maken, kunnen bij de bank extra devie- krijgen: voor de reis door België ten hoogste 250 Belgische francs en voor Frankrijk de tegenwaarde van ten hoog ste f 100. Voor dergelijke reizen naar Zwitser land worden ten hoogste 500 Belgische francs en 8000 Franse francs extra ge geven. Asbestos isoleert zichzelf De Canadese stad Asbestos (Quebec), waar ongeveer drie vierde gedeelte van de wereldproductie van asbest wordt ge produceerd, verkeerde gisteren in staat van beleg. De wegen der stad werden door 5000 met koevoeten, stenen, stokken en geweren gewapende stakers geblok keerd. Politie-assistentie uit Montreal én Quebec City was nodig om de ingesloten politie van Asbestos te helpen, maar later vielen de stakers de politie-auto's aan, die zij omver wierpen. Niemand mag de stad binnen, tenzij hij irn stad, dokter of predikant Op Banka zal het nieuw compromis worden besproken Morgen een formele zitting der beide delegaties. Het Amerikaanse persbureau A.P meldt uit Batavia', dat de reis, die de voorzitter van de republikeinse dele gatie, Roem, heden naar Banka maakt, ten doel heeft, Hatta crp de hoogte ie brengen van het nieuwste plan voor een accoord tussen de Nederlanders en de republikeinen. Geen van beide partijen wil iets over de inhoud van het plan verklappen, doch het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat, de republikeinen zich volgens een gezaghebbende bron bonden hebben, na hun terugkeer Djokja een bevel tot staking van vuren aan de guerilla's uit te vaardigen. De Nederlanders zouden „op sommige punten, die nog niet bekend gemaakt zijn, een wat soepeler houding hebben aangenomen". Ook meldt A-F.P-, dat de Nederlandse kringen blijk geven var zekere mate van optimisme, terwijl de republikeinen terughoudend en verdeeld Nu Roem naar Banka gereisd is, wacht- men morgen een formele zitting van de beide delegaties. Een republi keinse woordvoerder zeide, dat men het optimisme, dat de Nederlanders hebben, kon delen. Twee hogescholen in Rotterdam Artsen willen een hogere klinische opleiding Wij meldden reeds, dat de artsen, die gisteren het eeuwfeest van de Rotter damse afdeling der Mij ter Bevordering der Geneeskunde herdachten, een betere medische opleiding wensten en Rotter dam tot een medisch centrum wilden ma ken. In een rede, die dr J. H. Lamberts gisteren hield, bepleitte hy het stichten van een Klinische Hogeschool in Maasstad. Volgens hem biedt Rotterdam als enige stad in den lande de mogelijk heid in dit opzicht. Dr J. J. v. d. Velde, voorzitter va: afdeling, gaf een overzicht van de ge schiedenis. EERSTE KAMER KOMT DINSDAG BIJEEN. De Eerste Kamer is thans bijeengeroe pen op Dinsdag half twee. 's Avonds wordt de vergadering voortgezet en zo nodig op Woensdagochtend 11 uur. Op de agenda staan o.a. de begrotingen van Oorlog en Marine en van het Zuiderzee- Originele receptie van Zeeuwse commissaris De Zeeuwse commissaris der Koningin zal op 7 Juli t.g.v. de koperen bruiloft van het Koninklijk Echtpaar een recep tie houden aan tjjOord van het s.s. „Mecklenburg" van de Mij Zeeland, welk schip dan in Vlissingen ligt in verband met de toeristendienst Vlissin genFolkestone, die de dag daarna ge opend wordt. Aan de receptie zal een tochtje op de Noordzee worden ver bonden. A'DAMSE BAKKERS SCHONKEN 200 MOEDERDAGTAARTEN. De Amsterdamse bakkers hebben gis teren aan de echtgenote van burge meester d'Ailly en aan 200 jonge moe ders een moederdagtaart aangeboden, waarmede een voor-oorlogse traditie werd hersteld. STAKING BIJ FORD WERD EEN FEIT. Ongeveer 65.000 arbeiders liepen gis teren de Fordfabrieken te Detroit uit begonnen de tweede grote staking ie geschiedenis van deze fabriek. De eerste staking vond in 1941 plaats. Britten krijgen buikpijn na de Chinese rijsttafel HONGKONG WORDT BELANGRIJK VERSTERKT Na de beschieting van de „Amethyst", de „London" en andere Britse oorlogs schepen op de Jangtse, ligt de Engelse regering die Chinese rijsttafel toch wel eem beetje zwaar op de maag, de com munistische rode sambal veroorzaakt „trekkingen". Kom, zegt de Engelse minister van Defensie, Alexander, laten wij liever met spoed aanzienlijke penversterkingen naar Hongkong expe diëren, want dit is ons kroondomein en.... you never can tell! Na de versterking zal het garnizoen in Hong kong dan bestaan uit twee brigades van elk drie bataljons, terwijl ook de voor raad tanks, veldkanonnen, luchtafweer geschut en jachtvliegtuigen behoorlijk zal zijn toegenomen. Het vlooteskader tevens versterkt worden door nog kruiser en zo nodig, door e,en vlieg kampschip. Met deze strategische een heden zal de Chinese rijsttafel wel een minder „vurige" uitwerking hebben. Alexander hoopt door deze maatrege len t« voorkomen, dat het welzijn der bevolking van Hongkong in gevaar wordt gebracht enóók mag de wettige handel op China, die over Hongkong loopt, niet worden belemmerd. Daar heeft me reeds, MacMillan, lid an de oppositie, In het Lagerhuis ver klaard, dat Hongkong, het Gi lt ar van het Verre Oos- i s" em dit behouden moet blijven Engeland, vraagt hij onnozel, „is er met Australië, Nieuw-Zeeland en India wel overleg gepleegd over de, in dit gebied voeren strategie en welke stappen zijn genomen, opdat in een dergelijk over leg ook Ilndo-China, Indonesië en Siam worden betrokken". Schrijft niet de „Hongkong Standard", dat de communis ten van plan zijn, zo snel mogelijk door de tegenstand der regeringstroepen heem te breken, om Zuidwaarts naar de gren- /an Indo-Ohina en Birma te snellen, teneimde de inheemse communistische strijdkrachten aldaar te helpen, strate gische bases in Z.-O.-Azië te bezetten! Voor wat de strijd in China betreft, de rode troepen hebben Hangtsjau veroverd, waardoor de isolatie van Sjanghai vol komen is; behalve over zee kan men er biet meer weg en de strijdkrachten na deren steeds meer. De strijd concentreert zich op het spoorweg-knooppunt Kasjing, waar 30.000 communisten het nationalis tische cordon rond de havenstad Sjanghai pogen te doorbreken. Binnen de half cirkelvormige verdedigingslinie voor Sjanghai hebben de regeringstroepen een diep netwerk van versterkte punten aan gelegd. Naar Reuter uit Hongkong meldde, werden twee Britse inspecteurs van politie en een Chinese „detective", dié in een politieboot te slapen lagen, door Chinezen vermoord. De boot bevatte wapens, die werden weggehaald- D:t incident acht men een symptoom van de houding tegen buitenlanders, als gevolg van de opmars der communisten. Brabantse kinderen knielden op de graven onzer Canadese bevrijders Minister Schokking: Laten wij altijd dankbaar zijn voor wat zij deden Na de treffende dodenherdenking op Woensdagavond maakte Nederland zich gisteren op om in vreugde en blyheid het feit te herdenken, dat de Duitse onder drukkers, vier jaren geleden, ten slotte overwonnen het veld moesten ruimen. Een druilige dag moge het uiterlyke feestbetoon hier en daar wat hebben getemperd en de zorgen voor een nog altyd niet rooskleurige toekomst mogen de feestviering niet tot die uitbundigheid hebben doen opvoeren, die de eerste Nationale feestdagen kenmerkten, toen de afschudding van het lang gedragen juk tot dolle uitgelatenheid stemde, i temin heeft Nederland ook thans grote vreugde in het hart het feest zyn bevryding opgewekt gevierd. Een treffende plechtigheid had op deze dag plaats op de Canadese begraafplaats te Wouw by Bergen op Zoom, waar d« vierde verjaardag van de overgave var Nederland door de Duitse troepen aar het Canadese leger werd herdacht. Voor iedere stenen zuil, voor ieder zin ken ksuis op de uitgestrekte dodenakker stond een kind, en het was een aan grijpend moment, toen al deze school- Scholieren staakten en geen wonder! Het gedrag van de (ongeveer 200) Rot terdamse HBS'ers, die, zoals we gisteren een -deel onzer edities melddeif, gerden naar school te gaan op de natio nale feestdag, is wel enigszins te begrij pen, als men verneemt, dat tot dit jaar ie op de bevrijdingsdag steeds vrijaf erd gegeven; dat in verschillende andere plaatsen deze regeling weer is gevolgd, dat in Rotterdam, zonder enig over leg met de directeuren der scholen, het besluit werd genomen, alleen 's middags vrij te geven. En dan te weten, dat de Rotterdamse middelbare scholieren a 1 ty'd op Donderdagmiddag vrij zijn Niettemin blijft de houding der jonge lui natuurlijk te veroordelen. Maar mer kan iets uitlokken. En dat TIENDUIZENDEN TEXTIELARBEI DERS STAAKTEN Tienduizenden arbeiders in Hengelo, Borne, Enschede en Almelo hebben gis teren om 1 uur het werk neergelegd, om dat zij (zoals in een deel onzer edities gisteren gemeld) weigerden, op de natio nale feestdag de gehele dag te werken. Zoeken naar vermisten van de „Mudo" opgegeven Ook Hagenaar onder de slachtoffers. Het zoeken naar de twee Ned. zeelie den, die vermist werden na de aanvaring, waarbij de „Mudo" bij de Theemsmon- ding zonk, is gestaakt. De slachtoffers zijn de kok H. Mulder uit S c h e v e n i n g e n en de stuurman R, Beuker uit Groningen. DAT van 16 Juni t/m 3 Juli ii Diamantbeurs te A'dam een diamantten toonstelling wordt gehouden van de ver. „Beurs voor Diamanthandel", onder be schermheerschap van Prins Bernhard. DAT volgende week weer 40 Italiaanse arbeiders in de Limburgse mijnen zullen DAT 11 Mei onderhandelingen begin nen door de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid met de „Personeels- bond Film- en Theaterbedrijven" en de Ned. Bioscoopbond. DAT de 110 ton wegende transformator voor het P.E.N.-bedrijf te Velsen, na een reis van 25 dagen, gisteren uit Frankrijk in Beverwijk is aangekomen. DAT de nieuwe veerboot Koningin Juliana, welke gisteren aan de prov. Zeeland werd overgedragen, m.i.v. 15 een uurdienst tussen Breskens en Vlissimgen zal onderhouden. DAT de tentoonstelling van schilde rijen van Prinses Wilhelmina gisteren door de Commissaris der Koningin, de heer E. H. Ebels, in „Pictura" te Gronin- 3n is geopend. DAT op het politiebureau te Stadska naal een geestesziek meisje vam pl m. 23 jaar vertoeft, van wie men de herkomst niet weet. DAT het Comité Herbouw Groningen zich ook te weer stelt tegen het laatste plan tot wederopbouw van de Martini- stad en B. en W. een geheel nieuw plan deed toekomen. DAT de Gelderse Tramwegen vergun ning hebben aangevraagd om een bus dienst in te leggen valn Doetinchem naar het geannexeerde Duitse plaatsje Elten. DAT op 13 eta 14 Augustus te Doetin chem een concours wordt gehouden van elf bedrijf smuziekcorpsen met totaal 700 DAT naar eerst thans bekend wordt de Niwün-hoofdprys, een reis naar Indo nesië voor twee personen, gewonnen is door A. E. Dehnert, te R'dam, die als dank drie Niwin-rimboekisten voor de militairen schonk. DAT gisteren te Middelburg de eerste steen werd gelegd voor een woonflat, welke het beambtenfonds van de Staats mijnen d3ar voor f350.000 laat bouwen. DAT E. Th. M., te Nieuw-Namen (Z.) f2000 boete kreeg wegens het smokkelen 10.000 kg tarwe en 200 kg bruine bonen naar België. DAT de Stichting voor de Landbouw een studiecommissie heeft ingesteld om de waterstanden in de Zeeuwse polders a te gaan. DAT de hoogspannings-installatie voor het splitsen van atomen, welke Philips de Luikse universiteit vervaardigt, binnenkort wordt afgeleverd- kinderen neerknielden en een bloemen- ruiker legden op de graven van hen, die gevallen zyn voor de vryheid van Nederland. Tevoren waren kransen neergelegd door vice-admiraal Rost van Tonningen namens Koningin Juliana en Prins Bern hard, door de Canadese ambassadeur mr Dupuy namens zyn regering, door mi nister Schpkking namens de Nederland se Regering en vervolgens door leden van het Corps Diplomatique namens een twintigtal landen. In een toespraak heeft minister Schok king de toehoorders opgewekt altyd dankbaar te blgven voor wat deze Ca nadese vrijheidsstryders deden. Hy bracht een eresaluut aan de Canadese soldaten. De Canadese ambassadeur be tuigde zyn erkentelykheid voor de hul de aan zyn gevallen landgenoten. Ook tal van Nederlandse opper- en hoofdofficieren, o.w. de chef van de ge nerale staf, generaal Kruis, woonden de plechtigheid by. Zoals gisteren reeds in het kort ver meld, werd het uit Frankryk naar Ny- megen gebrachte bevrydingsvuur ook in Wageningen ontstoken. Door twee mo torrijders werd het met fakkels vervoerd naar het plein voor het hotel „De We reld", waar de Duitsers de capitulatie voorwaarden tekenden en waar in de toekomst een bevrydingsmonument zal verryzen. Hier ontstak burgemeester mr J. J. Klaassesz de vlam der bevryding, waarna een driewerf hoera op de geal lieerde legers werd uitgebracht. Het hoogtepunt van de bevrydingsdag in Amsterdam was een plechtige herden kingsdienst in de geheel gevulde Nieuwe Kerk. Deze byeenkomst, welke georga^. niseerd was door de Nederlandse Radio Unie en de Wereldomroep, werd uitge zonden naar alle windstreken. De drie begrippen, die de grondslag van deze herdenking vormden, moed, be leid en trouw, werden achtereenvolgens belicht door dr K. H. E. Gravemeyer van de Ned. Herv. Kerk, rabbyn S. Rodrigues Pereira en pater Gilbertus Lohuis O.F.M. de terreinen van de Bataafse Petroleum My. in Pernis zullen dit jaar zes schoorstenen verryzen van 60 meter hoogte. Deze opdracht is de grootste, die ooit in ons land op het gebied van de schoorsteenbouw werd gegeven. De eerste is thans klaar: bU de Haagse toren (91 meter) slaat dit beestje niet eens zo'n heel gek figuur. WEERBERICHT Aanhoudend vrij koud Tot morgenavond! verwacht De Bilt: Koude nacht met weinig wind, afne mende bewolking en enkele verspreid optredende buien. Morgen geleidelijk toenemende bewolking en aanvankelijk j weer. maar later in de WestelyKe provincies hier en daar enige regen. Zwakke tot matige Westelyke wind en overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur Een hevige brand met ontzettende gevolgen woedde, zo men weet modemagazijn te Glasgow. Niet minder dan 14 winkelmeisjes, die op de bovenste étages werkten, vonden de dood in de vlammen. traat deden zich tijdens de vreselijke ramp uiteraard aangrij pende taferelen voor Wetsontwerp brengt twee correcties Zyn er, zo zagen we gisteren, verschil lende vragen, welke ryzen rondom de samenwerking van burgerlijke gemeenten, erkend moet worden, dat het ingediende wetsontwerp er wel op uit is, enkele be denkingen weg te nemen. Zo wordt gesproken van bepéalde be langen. In de afspraken, welke de gemeenten maken, zullen die belangen met zoveel woorden moeten worden ver meld. De organen, welke de gemeenten gezamenlyk willen scheppen, mogen geen kapstok worden, waaraan alles kan wor den opgehangen. Gedeputeerde Staten moeten hier,een oog in het zeil houden. Wat de openbaarheid betreft, deze is bindend voorgeschreven voor belasting kwesties en algemeen verbindende voor schriften en in de afspraken zal uitdruk kelijk moeten worden aangegeven, over welke andere onderwerpen alleen in openbare vergadering kan worden gespro ken. Wat het opleggen van een regeling aan een onwillige gemeente aangaat, ook hier zijn de reserves behoorlijk duidelyk om schreven. Dit opleggen kan alleen geschie den doqr Gedeputeerde Staten of in geval de gemeenten in verschillende provincies liggen door de Kroon, maar vooraf moet vaststaan, dat zeker de helft der betrokken gemeenten tegen de rege ling geen bezwaar heeft. Al zyn wy van oordeel, dat in Oinze ty'd de neiging onmiskërnbaar is, zeer veel op de schouders van de burgerlyke gemeen schap zowel van het ryk als van de gemeenten te leggen, tot een bezwaar tegen gemeentelijke samenwerking kan men dit moeilijk maken. Het gaat hier om gemeenschappelijke belangen van gemeenten. Eerst nadat gemeenten van oordeel zijn geworden, dat ze op een bepaald gebied een bepaald belang hebben, zal de vraag rijzen, of ze dat belang misschien gemeenschappelijk hebben en of adn gemeenschappelijke behartiging van dat belang wellicht zekere voordelen verbonden zijn. Maar dit staat los varf de vraag, of ze dit belang terecht op hun schouders hebben geno- Gemeentelyke samenwerking zal vooral nagestreefd worden binnen een bepaalde streek. De streekgedaohte is een onder werp van wyder betekenis dan dat het kan worden behandeld in een simpel artikel over samenwerking van gemeen ten. Toch veroorloven we ons een opmer king. Wordt in ons staatsbestel niet te uit sluitend gewerkt met begrippen als rijk, provincie en gemeente en worden daarby andere begrippen, die voor de burgerlyke samenleving toch ook hun waarde hebben, niet te zeer verwaarloosd? Eén van deze begrippen is de streek. Zeker, ten dele wordt dit gemis goedgemaakt door be grippen als waterschap, veenschap of polder, maar een afdoende correctie is dat niet. In de groeiende behoefte aan samen werking tussen gemeenten zien wy nu ook een zoeken naar correctie op dit niet onbelangrijke punt. Dit moet geschieden langs deze indirecte weg. omdat het streekbegrip in ons officiële staatsbestel een vrywel onbekend begrip is. De levenspraetyk wijst wel eens andere wegen dan in overeenstemming is met de bestaande wetgeving. Er komen in de practyk wel eens vormen op, waaraan straks ook in de wetgeving uitdrukking zal moeten worden gegeven. We moeten ons al sterk vergissen, wan neer zulk een streekgebied straks een staatkundige betekenis van grote impor tantie zal hebben. Het zal ver bij ryk. provincie en gemeente achterblyven. Maar iets anders is het, of het geheel worden genegeerd. In de behoefte streeksgewyze samenwerking van gemeenten horen wij hiertegen* iets van een niet ongerechtvaardigd protest, dat luisterend oor verdient Prinses Margaret naar Rome vertrokken. Prinses Margaret Rose trof gister avond voorbereidingen om haar reis door Zuid-Italië te beëindigen en vandaag Rome te gaan, waar zy ten huize de Britse ambassadeur, sir Victor Mallet, zal verbiyven. ZON EN MAAN Zaterdag 7 Mei, Zon op 5.00, onder 20.14; Maan op 13.22, onder 3.21 uur. 12 Mei

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1