Jlieuwe feihictftGTouranl Koning Leopold handhaaft zn recht op de Belgische troon Wist U WOENSDAG 4 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter (Bij contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-FJED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-TSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staatuasticfi Is gfiebhoet» mya bert in tegfjenspoef Dertigste jaargang No 7805 „Pro Patria" ontving hoog bezoek Zie pag. 2 In een brief aan zijn broer, de Prins-Regent, zet hij z'n standpunt uiteen Na de besprekingen te Bern, vergastte minister Spaak de Belgen op een niets zeggend" communiqué. Het mysterie dei- Koningskwestie kwam niet los uit de politieke nevelen. Thans echter heeft Ko ning Leopold III in een schrijven zijn broer. Prins-Regent Karei, die juist vandaag door de Paus werd ontvangen, medegedeeld, dat hij wil terugkeren op de Belgische troon. De onmogelijkheid om te regeren door toedoen van di vijand, bestaat niet meer, schrijft hij, en hij verzoekt terug te keren tot de con stitutionele toestand. De huidige abnor male situatie kan niet blijven voortduren. In deze opzienbarende brief wordt verder te kennen gegeven, dat de rege ring en het parlement hun verantwoor delijkheden dienen op te nemen. De Ko ning zal zich bij de uitoefening van zijn taak „uitsluitend laten leiden door de hogere belangen van het vaderland, waaraan onze dynastie onherroepelijk haar beste diensten heeft gewijd". Thans leeft het land in afwachting de eerstkomende parlements-verkii Truman lijdt een ernstige nederlaag De regering van president Truman heeft een zware nederlaag geleden door toedoen van een coalitie van Zuidelijke democraten en republikeinen, die gister avond in het Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp aannam tot handhaving van de voornaamste bepalingen va arbeidswet van Taft en Hartley, die door de vakverenigingen als tegen de arbe: ders gericht wordt beschouwd. Het wets ontwerp werd aanvaard met 217 tegen 203 stemmen. Vóór» waren 146 republi keinen en 71 Zuidelijke democraten. Zoals men zich zal herinneren, beloofde Truman tijdens zijn verkiezingstournée, afschaffing van de gehate Taft-Hartley- wet. „Ik verkoos de vrijheid" als film De Franse prodiicer Jacques Gauthier heeft de filmrechten gekocht van. boek van Kravchenko, „Ik verkoos de Vrijheid". Een definitie. Deskundigen van de Unesco zullen te Parijs vergaderen Om éen definitie te vinden van het woord „democratie". (Als we zo eens rondkijken dan geloven dat we het weten: hardnekkige poging tot zelfmoord Red.). Rusland helpt zichzelf aan 20 milliard roebels Binnenlandse lening met een loterij als rente. De Sowjet-Unie heeft een binnenllnd- •e lening uitgeschreven van 20 milliard roebels. Dit is de vierde lening, die sinds de oorlog aflosbaar zal zijn. en heeft ten doel de ontwikkeling van het vijfjs plan te bevorderen. De arbeiders worden opgewekt om drie a vier weken van hun loon in deze lening te steken. De rente van 4 pet wordt uitgekeerd in de vorm van loteriiprijzen. Een derde van het to taal der staatspapieren trekt in deze»lo- terij mee. De houders van de rest zullen niet aan de halfjaarlijkse loterij kunnen meedoen en na 20 jaar slechts de nomi nale waarde van hun papieren ontvan gen. In de bekendmaking van deze lening werd gezegd, dat nu „Amerika, Frank rijk. Engeland en de andere kapitalisti sche landen weigeren aan Rusland een lening te verstrekken, het Russische volk zelf wel eens zal laten zien, waartoe het in staat is." Spanje krijgt, zijn Amerikaanse lening Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft Spanje thans toe gestaan directe onderhandelingen met de Export-Importbank te openen over een lenjng van de Amerikaanse regering. Binnenkort zal een Spaanse regeringsver tegenwoordiger naar Washington reizen. De Amerikaanse politiek ten opzichte van het Franco-regiem blijft, ondanks de lening, afwijzend. Amerikaans reuzenvliegtuig boven de Oceaan De reusachtige globemaster van de Amerikaanse luchtmacht is vandaag uit Mobile vertrokken voor een vlucht van 7200 kilometer naar Engeland. Het toestel heeft het grootste ajintal passagiers aan boord, dat ooit de Atlantische Oceaan is overgestoken. In het vliegtuig een C74 bevin den zich namelijk 75 man van de lucht macht en een bemanning van 12 perso nen, (In oorlogstijd 125 man). WORDT DE PALING GOEDKOPER? Deze week is de kuilvisserij op paling op het IJselmeer weer begonnen- De vangsten zijn zeer behoorlijk en de prijzen zijn lager dan vorige jaren. Wel licht zullen hierdoor straks ook de prijzen in de kleinhandel dalen. Tegen enige Lemmer vissers, die te vroeg uil- voeren. is proces-verbaal' opgemaakt. Israël danst in geïllumineerd Tel Aviv. Duizenden jonge Joden zongen en dansten gisteravond in de feestelijk ver sierde en verlichte straten van Tel Aviv, aan de vooravond van de eerste verjaar dag van Israel's onafhankelijkheid. POST VOOR DE „VOLENDAM". Opvarenden van de „Volendam", op weg van Indonesië naar Rotterdam, kun nen in de tussenhavens nog post uit Ne derland ontvangen, die dan uiterlijk 12 Mei a s. op de bus moet zijn. MORGEN EEN ZATERDAGSE POSTDIENST. Morgen zal de P.T.T.-dienst worden Uitgevoerd als op Zaterdag. Er zal één postbestelling zijn. gen. De nationale en internationale toe stand doet zeer ernstige problemen rij zen. die echter geen verband houden met de Koningskwestie. Eens temeer stelt de Koning er prijs op, te verklaren, dat hij boven de par tijen staat en geenszins de inzet van de verkiezingsstrijd mag worden. In de brief wordt hulde gebracht aan de Prins- Regent, die zich op gewetensvolle wijze' van zijn belangrijke opdrachten heeft ge kweten. De Koning verklaarde ten slotte zeer geroerd te zijn door het geestdriftig onthaal, dat zijn dochter, Prinses José- phine Charlotte, bij haar bezoek aan België was ten deel gevallen. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat te Bern tóch zeer belangrijke vraagstukken van con stitutionele aard ter sprake werden ge bracht. De brief werd geschreven te Pregny in Zwitserland en door het secre tariaat van de Koning aan de pers ver strekt. De Belgische regering schijnt bui ten het vrijgeven van de brief te staan Het wordt niej waarschijnlijk geacht, dat dit schrijven voorlopig wijziging zal bren gen in het probleem der Koningskwestie, want eerst moeten de verkiezingen wor den gehouden. Maar het ligt voor de hand, dat de Koningskwestie juist wel de inzet zal worden voor de eind Juni vast gestelde verkiezingen, waaraan voor het eerst de vrouwen zullen mogen deel- Prins Bernhard naar Belgische Koningin-Moeder Vrijdag: Brussel, Maandag: Parijs en Dinsdag: Londen Vrijdag brengt Prins Bernhard zijn reeds aangekondigd -bezoek aan de Brus selse Jaarbeurs. In het vliegtuig var Z.K.H. reizen mee minister Van den Brink, de Jaarbeurs-voorzitter dr I Fentener van Vlissingen en de secretaris van Z.K Hmr J. Thomassen. Aan lunch in het Brusselse stadhuis zal Prins Bernhard het woord voeren, 's Namid dags zal de Prins een bezoek brengen aan de Belgische Koningin-Moeder en 'savopds aanzitten aan een diner op de Nederlandse ambassade. Zaterdagmorgen keren de Prins en zijn gezelschap Nederland terug. Zoals reeds in een deel der vi editie vermeld, zal Z.K.H. Maandag met zijn Dakota naar Parijs vliegen om de luchtvaart-tentoonstelling te bezoeken. Dinsdag begeeft de Prins zich met zijn vliegtuig naar Londen, waar hij in de Nederlandse ambassade decoraties zal uitreiken aan een aantal R.A.F.-officii ZOIETS IN UW TUINTJE. Een goudader op éen berghelling in de residentie Menado heeft in 1948 2'j mil- lioen gulden opgebracht. Circa 500 con cessies worden bewerkt door Indonesiërs, die dit op primitieve wijze doen, aldus Reuter. Op 12 en 19 Mei zal de K.L.M. met extra vliegtuigen weer Nederlandse emigre ten, in totaal 100 stuks, naar Montreal Canada brengen. Oorlogsschepen der neutralen bijna in Chinese val gelokt Wacht Tsjang Kai Sjek op Formosa een kans af .vare Amerikaanse oorlogsschepen hebben hun ligplaats in de haven van Sjanghai verlaten en zyn buitengaats gestoomd, omdat „niet bevriende strijd krachten" voornemens zijn aan de monding van de Whampoe-rivier, die Sjanghai met de Jangtse verbindt, eenval op te stellen. Dit werd medegedeeld door Amerikaans woord* oerder, die zei, dat dit complot nog op het nippertje Blijkbaar erkennen de rode troepen geen neutraliteit en Amerika en Enge land willen niet het risico lopen, in de Chinese burgeroorlog betrokken te wor den. Er zijn echter voldoende torpedo- bootjagers aanwezig om Amerikaanse burgers, als de nood dringt, te kunnen jeren. De positie van de Britse vloot zou vrijwel ongewijzigd zijn Van het strijdtoneel verluidt, dat de communisten Kwangteh veroverd heb- een zeer belangrijk strategisch punt, halverwege Moehoe en Hangtsjou, ter wijl Tatoeng, ten Westen van Peiping? werd bezet, het laatste punt, ten Noor van de Jangtse, dal de regerings troepen nog in handen hadden. De op- naar het Zuiden geschiedt in ver sneld tempo. Men beweert telkens weer dat Tsjang Kai Sjek zich op Formosa bevindt, waar hij besprekingen voert met leden der Kwomintang. Naarmate het wnische leven in Sjanghai meer komt stil te liggen, neemt de vrees voor ernstige onlusten toe. In de Amerikaanse Senaatscommissie heeft generaal Claire Chennault, tijdens de oorlog leider van de, in China ge stationeerde „flying tigers", nogmaals gepleit voor Amerikaanse steun, wil China niet spoedig totaal verloren zijn. Rusland staat op het punt „onbegrensde :ssen" in het Verre Oosten te be halen en als China wordt opgeslokt, zul len straks ook Indo-China, Malakka, Siam, Birma en Indonesië vallen. Deze waarschuwing is zeer terecht. Amerika zet ons weer onder druk Een woordvoerder van het Amerikaan- departement van Buitenlandse Zaken te Washington heeft naar aanleiding van geruchten betreffende Amerikaanse wa penleveringen ten behoeve van de Fran- n Indo-China verklaard: „De moeite mij bespaard blijven, een herhaling te geven van de reeksen verklaringen. in de Amerikaanse regering uiting heeft gegeven aan het belang, dat zij er bij heeft, dat de Nederlanders en Fran- hun geschillen met de Indonesiërs Indo-Chinezen op vreedzame wijze beslechten. Evenmin behoef ik te her halen. dat hoe spoediger de wettige be langen van de nationalisten worden ver wezenlijkt, des te minder kans er zal zijn op een uitbreiding van het commu- e in Zuid-Oost-Azië." Hem was niets bekend van berichten over een conferen tie tegen het communisme in dat deel de wereld. Soldaten van de Viet Minh zijn vol gens Reuter Kwang-Jeneen, een stad 70 kilometer ten Oosten van Hanoi' binnen gevallen en maakten zich schuldig aan plundering, terwijl in Birma de moei lijkheden voortduren. Zaken geven geen vrij op 5 Mei Rijksmusea na 1 uur gesloten. Hoewel de Rijksbemiddelaars vergun ning hadden verleend aan het particu liere bedrijfsleven om op 5 Mei hun zaken om 1 uur te sluiten, zal er op ge wone wijze worden doorgewerkt. In verband met de economische toe stand van ons land en de reeds n oorlog ingevoerde verbeteringen ir vorm \an vacantie- en snipperdagen, welke laatste ó.m. voor gedenkdagen waren bestemd, handhaven de gezamen lijke centrale werkgeversorganisaties het dit jaar reeds aan het bedrijfsleven geven advies orri op 5 Mei a s. geen extra vrijaf te geven. Zoals gemeld,..lnocht deze vrije middag niet op de snipperdagen in mindering worden gebracht. De Rijksmusea, de Rijksarchieven, d. Kon. Bibliotheek en het Rijksbureau voor kunsthistorische documentatie zijn van 1 uur af voor het publiek gesloten E.V.C.-voorzitter Blokzijl op het matje Voor de francs ten behoeve van de Franse stakers Wegens het beschikken over Franse francs, die de E.V.C. wenste te sturen aan de stakende arbeiders in Frankrijk, zal dc voorzitter der E.V.C, de heer Be/end Blokzijl, zich op 10 Mei om 2 uui de Amsterdamse economische poli tierechter hebben te verantwoorden. Het beschikken over Frans geld is op grond van de deviezenbepalingen reeds straf baar. Men behoeft niet eens een uitbe taling te doen om in overtreding te zijn. Zó is Abe Lenstra nu ook weer niet De advertentie, waarin Abe Lenstra zijn tevredenheid over zijn schoenen uit spreekt, heeft in voetbalkringen hier en daar nogal wat stof doen opwaaien. Men meent, dat'hij hiermee de amateursbepa lingen- van de K.N.V.B. heeft overtreden. De betrokken fabriek verzocht ons ech ter uitdrukkelijk mee te delen, dat Abe Lenstra hiervoor geen financiële vergoe ding heeft gekregen. De verklaring werd spontaan door Abe Lenstra afgelegd. Feyenoord per K.L.M. naar Turkije. Morgen zal het eerste elftal van de Rotterdamse voetbalvereniging Feijenoord een extra K.L.M.-vliegtuig van Schip- naar de Turkse hoofdstad Ankara vertrekken, waar diverse wedstrijden tegen Turkse ploegen worden gespeeld. Op 16 Mei wordt Feijenoord op Schiphol terugverwacht. Voorts zal de Engelse voetbalploeg Charlton op 18 Mei met een speciaal K.L.M.-vliegtuig naar Istanboel vliegen. Stokvis, verbrande kampongs pn democratie Het Tweede Kamerlid Stokvis (C.P.N.) heeft aan de ministers Schokking en Ruiten gevraagd of het juist is, dat op het stedelijk gymnasium te Haarlem door n beroepsofficier een propagandalezing gehouden, waarin verklaard werd, dat t in brand steken van kampongs geoorloofd strijdmiddel is. Tevens vroeg hij of dit in overeenstemming is met de zedelijke normen van een demotratische staat. Vlootscbouw definitief op 16 Mei Zoals wij reeds in een deel onzer editie meldden, zal de vlootschouw voor de kust te Scheveningen, ter inleiding var nieuwe haringseizoen. Maandagmid dag 16 Mei gehouden narden. Deze be slissing is op de gisteren gehouden ver gadering van de Redersvereniging geno- AMERIKAANSE CONCURRENTIE VOOR DE „QUEENS" Te Washington zijn gisteren contracten getekend voor de bouw van een 48.000 ton metend zeekasteel, dat in 1952 in de Atlantische vaart zal komen als Ameri kaans concurrent voor de „Queen Mary" de „Queen Elizabeth". Het schip wordt I meter lang, kal 2000 passagiers kun- 30 knopen lopen. Margaret bezocht op haar trip door Italië ook ruines van Pompei Oud-minister A. H. J, L. Fiévez beden ter aarde besteld Groot aantal landgenoten schaarde zich rond de groeve (Van onze verslaggevers). Vandaag is he^stoffelyk overschot van de oud-minister van Oorlog en Marine ui. A. H. J. L. Fiévez, kolonel van de Generale Staf b.d.. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Grootkruis in de Kroonorde van België r aarde besteld op het R.K. Kerkhof tn de Kerkhoflaan in Den Haag. Vanmorgen om 10 uur werd in de St Paschaliskerk aan de Wassenaarseweg de solemnele Requiem opgedragen door pastoor mr J. P. v. d. Helm O.F.M., met bijstand van de kapelaans Keulaerds en Deken. Het stoffelijk overschot stond in de kerk opgehaard en voor de dienst begon, werd door kap.-vlieger R. J. E. an Zinnicq Bergmann, hofmaar schalk en adjudant van H.M. de Konin gin hij de baar een krans gelegd, in opdracht van de Koningin. Voorts legde ter zee der le klasse F. Steinmetz, vertegenwoordiger van Prins Bernhard. een krans namens de Prins, in diens functie van Inspecteur-Generaal der Kon. Landmacht. Verder waren er o.a. kransen van de Tweede Kamer-fractie der K.V.P. en van de Legerluchtmacht. Een groot aantal persoonlijkheden woonde de plechtigheid in de kerk bij. Zo zagen we de ministers Drees, Van den Brink, Götzen, Lieftinck. In 't Veld, Van Maarseveen, Mansholt, Rutten, Van Schaik, Schokking en Wyers, de oyd- ministers uit het vorige kabinet, waar ook de heer Fiévez deel van uitmaakte, Jonkman en Witteman, alsmede Gielcn. Verder de heren Rietveld en Van Hou- resp. secretaris-generaal van het departement van Oorlog en van Marine, de heer De Nemry, oud-gezant van Bel gië, de heer Dupuis. ambassadeur van Canada, de heer Olivier Manet, zaak gelastigde van Frankrijk, Mgr. Paolo Giobbe, de pauselijke internuntius, oud minister Bongaerts, oud-minister staats- DAT Donderdag 19 Mei het hoofdbe stuurslid van de Chr. Metaalbewerkers- bond, H. H. Hordijk, te Zeist, afscheid -neemt. DAT voor het Haagse B.G.* tegen de ex-politieagent A. v.d. Vlies uit Gouda wegens zijn arrestatie-woede 16 jaar werd geëist. DAT het Vredespaleis weer elke dag van 2-4 "uur te bezichtigen is. DAT, gelijk gedeeltelijk gemeld.de Brabantse schilder Hendrik Chabot op 54-jarige leeftijd te Rotterdam is over leden. DAT België ons benijdt om onze goede vestigirigspolitiek voor de middenstand, op de alg. verg. van de Ned. Kath. Kruidcniersbofid in Utrecht werd ver zekerd. DAT de A.-R. en C.-H. in Amsterdam ij de gemeenteraadsverkiezingen weer met één lijst zullen uitkomen. DAT P. Laddrak. bedrijfsleider van de er. Jute- en cocosfabrieken van Heij- meijer te Edam, daar 50 jaar in dienit is. DAT de vrouwenarts A. H. J. Wimd op 55-j. leeftijd te Groningen is overleden. DAT de oud-gemeente-ontvanger van Barendrecht, J. v. Drunen, aldaar 73 j. oud is overleden. DAT de HollandAmerika-lijn straks danig te duchten zal hebben van de con currentie van een Amerik. mij. die een goedkope vracht- en passagiersdienst op R'dam en Antwerpen wil openen. DAT 40 j. oud in Den Haag is over leden de accountant C- N, Kniphorst en de begrafenis Vrijdag om 2 uur op Croos- wijk te R'dam geschiedt. DAT een enorme transformator, be stemd voor de hoogovens te Velsen, dezer dagen op twee speciaal geconstrueerde treinwagons door een Franse maat schappij van Roosendaal werd vervoerd. DAT de Ned. Zionistenbond gisteren in A'dam een bijeenkomst hield ter her denking van de uitroeping van de staat DAT morgenmiddag ook in Eysden een oorlogsmonument zal worden onthuld. DAT de Ned. kolonie in Antwerpen gisteravond een verlaat, mahr daarom niet minder opgewekt Koningiinnefeest vierde. DAT de militaire schutsluis voor de Weesperpoort te Muiden van 9 Mei af gedurende pl.m. drie maanden voor het scheepvaartverkeer is gestremd. DAT morgen ook een bevrijdingsmonu ment op het bordes van het gemeente huis te MadeDrummeien wordt ont huld.- DAT in Maart 26 branden voorkwamen, waarvan de totale schade f 1(4 millioen beliep, terwijl door brand 2 personen om het leven kwamen en 24 melkkoeien ver loren gingen. DAT op 7 Mei te A'dam een congres van de Nat. Commissie tegen het alco holisme wordt gehouden, waarop ook minister Drees spreekt. DAT gisteren in het kamp Westerbork tien urnen in een grafkelder werden bij gezet met de stoffelijke resten van Drentse verzetsstrijders, die voor het Duitse vuurpeloton vielen. DAT voor de R'damse rechtbank 2 jaar (m a.) werd geëist tegen de 42-j. boek houder M. J. v. B.. die van zijn firma pl.m. f 30.000 had verduisterd cn daarvan een goed leventje had geleid. DAT de boerderij van de landbouwer Jansen bij Nijyerdal gisteren is af gebrand en 13 varkens en 100 kuikens in de vlammen omkwamen. DAT de 75-j. kommandante van het Leger des Heils, M. J. v. d. Werken, die enige jaren het bevel voerde over het Leger in Ned.-Indië, tc Maarsscn is over leden en de begrafenis Vrijdag om 2 uur op de Nw. Oosterbegraafplaats te A'dam plaats heeft. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f 76 millioen steeg tot f 3032 millioen. DAT de Ned.-Bolg. vereniging van graanonderzoekers van 1215 Juli te Wageningen, tegelijk met de landbouw- week, studiedagen over graan, meel en brood houdt. DAT drs D. J. v. Dijk en ir Chr. P. G J. Smit Nederland zullen vertegenwoor digen op de bijeenkomst van de coördi natiecommissie van de F.A.O.. welke deze maand te Washington bijeenkomt. DAT de 75-j. kleermaker H W. Ver- werda op 8 Mei 65 jaar in dienst is bij de fa Gebr. Schuppert te Holten. DAT de A'damse burgemeester mr d'Ailly gisteren in Bolsward een tentoon stelling van 19e ceuwse kunstschatten uit het Stedelijk Museum te A'dam open de en strijkers van het Concertgebouw orkest er concerteerden. DAT de Ned. Scheepsbouw Mij en de Ncd. Dokmij over 1948 7 pet (6 pet) wil len uitkeren. DAT M. F. v. Bommel te A'dam W. G. v. Dam is opgevolgd als voorz. van het „Nedam"-comité (Ned. hypotheekbanken werkzaam in Amerika). DAT in dc rijkssalariscommissie ad hoe waarschijnlijk binnenkort overeenstem ming wordt bereikt over de beloningen van werksters in overheidsdienst. DAT in April op de A'damse effecten beurs voor f 23 millioen aandelen en voor f 63 millioen obligaties werden om gezet en deze cijfers voor Maart resp. f 25 en f 90 millioen bedroegen. DAT de A'damse architect S. Switzar opdracht ontving een kerk in Honolulu te bouwen cn eind 1950 met de bouw wordt begonnen. DAT H. Straatman uit Venlo voor dc zweefvliegcompetitie een vlucht van 120 km maakte, waarmede hij 5 km bo ven de afstand van Kruythof uit Teugc kwam. DAT binnenkort te Vaals een nieuwe uitzichttoren wordt gebouwd, daar dc Duitsers de andere hebben afgebroken DAT op 7 Mei van Groningen uit een tocht met auto's, bussen en motoren langs de bloeiende koolzaadvelden in Noord-Groningen wordt gemaakt. DAT de chauffeur G. V. uit Bergen op Zoom gearresteerd is wegens diefstal van Perzische tapijten ten nadele van de fa Weijts. raad dr L. N. Deckers, luit.-adm. b.d. Helfrich, de oud-opperbevelhebbers ge neraal Reynders en generaal Winkel man, dr Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kanjer, de oud-aalmoezenier Plebaan v. d. Made, de wnd. Chef-Staf luit.-gén. Calmelier, gen.-maj. Tans, gouverneur van de residentie, generaal van Voorst tot Voorst en de heer Ker- stens, K:V.P.-leden van de Eerste Ka mer, mevr.. Beel en mevr. Neher, vice- admiraai, jhr Van Holt he, wnd. chef marine-staf, verschillende «fd.-chefs van de departementen van Oorlog en Ma rine, een vertegenwoordiging van het V.H.K., n.l. de dames majoor SmitDy- serink en mevr. KruisDyxhoorn, mej. J. Geldens, secretaresse van H.K.H. Prin ses Wilhelmina. een deputatie van de Koninklijke Marine, luit .-gen. Giebel, chef staf luchtmacht, prof. dr Smeets, wnd. secr. gen. van Financiën, de heer Matser, burgemeester van Arnhem en vice-voorzitter van de K.V.P., hoofd- vlootnredikant ds Sillevis Smitt, de ge- neraal-majoors Nierstrasz en Zwart en Baretta. ritmeester Van Lidth de Jeude, adjudant van de minister van Oorlog, de schouten bjj nacht Oosterhuis, Ben- nik en Schaper, verschillende Tweede Kamerleden van de K.V.P., waarvan wy hier slechts noemen prof. Romme en magister Stokman, leden van andere fracties als de heer Tilanus en jkvr. Wttewaal van Stoettwegen, de heren Roosjen en Van der Goes van Naters, een deputatie uit de Tweede Kamer boden, deken W. Pompe van het deke naat Den Haag, overste en zusters van het ziekenhuis St Joannes de Deo, waar de heer Fiévez de laatste tyd werd ver pleegd. Nadat de mis was opgedragen maak ten ^eer velen gebruik van de gelegen heid, de familie in de pastorie te con doleren. Daarna stelde de stoet zich op voor de laatste tocht naar de begraaf plaats, waar de absoute werd verricht door hoofdaalmoezenier kolonel Mgr H. J. van Straelen. Gesneuveld voor het vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 1 April: serg. A. T. Tren- telman uit Schaesberg (L Gesneuveld 5 April: sold. J. H. M. Poppe uit Zwollerkerspel. Gesneuveld 6 April: sold. M. S. van de Laar uit Haelen. Gesneuveld 7 April: huzaar le kl. G. Dekker uit Wieringen. Gesneuveld 12 April: sold, le kl. G. J. Poortman uit Rijssen. Gesneuveld 14 April: sold. J. Bom uit Ooltgensplaat. Gesneuveld 17 April: sold, le kl. P. A. W. Peters uit Maasbree (L.). Gesneuveld 25 April: sold. \VT Socte- man uit Beverwijk. Koninklyk Ned.-Ind. Leger. Man. sold. 2e kl. inf. H. M. Mewen- kang. Sold, le kl. inf A. Mijojo. Amb. sold. 2e kl. inf. J. Soselila. Socnd. sold. 2e kl. inf. Sapri. Jav. sold. 2e kl. inf Kartam. Jav. sold 2e kl. inf. Temon. Sang. sold, le kl. inf. M. Takahin- dangeng. Sold, le kl. genie M. O. Pfaff allen uit Indonesië. Ter gedachtenis Vanavond weder worden wy geroepen te gedenken hen. die in dagen van druk en benauwdheid het hoogste hebben ge geven dat zij geven konden, die gebracht hebben het offer van hun leven. Van avond ook zullen wij gedenken hen. die in Indië zijn heengegaan en wier stille graf thans ligt tussen sawahs en onder wuivende palmen. Het is goed. dat vanavond in ons'leven, jachtig en jachtend als steeds, even de stilte valt. het uur van herdenking en be zinning. Want de herinnering is het, welke blijft. Moge het meer zijn dan herinnering. Moge het meer zijn dan een uur. dat we met moeite hebben gespaard. Moge het meer zijn dan de vlucht voor een wijle uit het dagelijks rumoer. Moge in die herinnering ook vervat zijn de moed, om ons leven van nu, weer enkele j i benauwdheid voorheen, vandaag er de druk te toetsen i Dan wordt het beeld var één van gemiste kansenèn 1 loosde mogelijkheden, van genade. Dit beeld is ook dit jaar niet op wekkend. noch wanneer wij het bezien naar zijn internationale, noch wanneer wij acht geven op zijn nationale aspecten. Van menselijke zijde bezien levert de herdenking elk jaar, ook dit* jaar. alleen maar het beeld van zwakheid op. Maar welk een kracht ligt cr anderzijds in de trouw, welke God betoonde in de be vrijding van ons volksleven en welke Hij sindsdien dag aan dag heeft bewezen. Waarvoor wij ons moeten hoeden, is een herdenking zonder diepere zin. Or.s moet voor ogen blijven staan waarom die mannen en vrouwen, die jongeren en die ouderen, hun leven gaven. De mens heeft de neiging snel te ver geten. En zo is het mogelijk, dat nu reeds nauwelijks vier jaar na de bev rijding, het verzet wordt gekleineerd, dat illegale bladen van toen het bestaan wordt be moeilijkt en dat op wel zeer losse gron den wordt aangedrongen op een alge mene amnestie voor wie zich in de dagen van drukkende zorg vergrepen aan de hoogste nationale goederen. Zo wordt de waarde miskend van het geen toer. onder de allermoeilijkste om standigheden en diensten van land en volk werden verricht. Zo wordt het offer van hen. die hun leven gaven, niet in dankbaarheid herdacht, maar gehoond. We zullen goed doen. vanavond ons dit offer, dat soms reeds zo onwezenlijk verschijnt, naar vermogen helder voor de geest te roepen. En aan de herdenking van wat toen gedaan werd paart zich thans de herdenking van onze jongens in Indië. die gevallen zijn. ver van huis. Voor hen in Indië zowel als voor de ge vallenen onder de Duitse druk. lag het Vaderland in de verte. Zij streden de goede strijd. Het aardse vaderland en de aardse vrijheid waren hun niet geschon ken. Maar moge hun een ingang zyn bereid in het Hemelse Vaderhuis. De politie In Sjanghai (met typisch Duitse helmen) oefent scherpe con trole uit op vluchtelingen, om com munistische infiltratie te voorkomen. China worstelt in de wurgende greep van Moskou ^Boontje" Sillevis zal niet meer vliegen Leendert. alias „Boontje" Sillevis. de oudste K.L.M.-piloot met 27 dienstjaren, zal niet meer geregeld vliegen, al zal de stuurknuppel rergegaan van de Bata- hij hoofd was. haar een om. het contact te on- de dienst Operations het vlieg- Prinses Margaret Rose toch naar de paus? Van de zijde van het Vaticaan is mee gedeeld, dat de audiëntie van prinses Margaret Rose bij de paus ..thans een definitieve vorm" heeft aangenomen. Op nieuw is in Engeland door het pro testantse ..Genootschap van de Waarheid" een dergelijke audiëntie „ongepast" ge noemd. De prinses is gisteren in Sorrento aangekomen. Ook de in Italië vertoeven de minister van Financiën, sir Stafford Crips, zal zijn opwachting bij de paus maken. hij nog wel e< komen. Hij is andere functie, derho«den tuss en de technische dienst bedrijf. IJslandvissers op weg naar Scheveningen De motortrawlers Sch 6 en Sch 120. die onder IJsland gevist hebben, worden anavond of morgenochtend te Scheve ningen terugverwacht. De vangsten zou den vyf a zeshonderd kisten per schip bedragen. Truman accoord mei ontslag generaal Clay President Truman heeft gisteravond te Washington bekend gemaakt, dat hij in- t met de ontheffing van generaal Lucius Dubignon Clay als militair gou- eur in West-Duitsland. Truman deel- verder mee, dat lt.-gen. Clarence Huebner en gen.-maj. George rfays, de plaatsvervangers van gen. Clav, zijn werk zullen voortzetten in afwachting van de benoeming van een burgerlijke hoge commissaris. Het ontslag gaat 15 Mei in „Hij verdient de dank van het Amerikaanse volk en zal deze ontvan- zo besloot Truman zyn verklaring. WEERBERICHT Kans op onweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meer bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Meest zwakke en veranderlijke wind. Nog vrh warm. In de kustgebieden echter plaatselijk een koele zeewind (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 5 Mei: zon op 5 04, onder 20.10; maan op 10.25,onder 2 40 uur. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1