8 Mei: Moederdag Moederdag is Taartendag NIEUWE LEEDSCHE COURANT 2 DINSDAG 3 MEI 1943 De Sleutelstad in vogelvlucht Museum in de Raamsteej^ krijgt weer ruimte Arbeidsbureau staat enige lokalen af. Naar wij thans vernemen, zal het museum van natuurlijke historie Raamsteeg binnenkort met enige lokalen van het arbeidsbureau worden uitge breid ten behoeve van de fossielen collectie Dubois. Dit betekent dan. dat het museum, waar men te kampen heeft met een tekort aan ruimte, de beschik king heeft over negen lokalen teer ruime zolder van dit gebouw. Het arbeidsbureau houdt in deze situatie ongeveer twintig kamers over Enige afdelingen "tullen worden gecom bineerd, zodat men de betreffende lokalen zonder ernstige bezwaren kar loslaten. Verder deelde men ons nog mee, da' het wel in de bedoeling ligt. het arbeids bureau, als zich een gunstige gelegen heid voordoet, elders onder te brengen, omdat toch het oude gymnasium, waarin het bureau is gevestigd, indertijd door het museum is aangekocht. UITSTAPJE NAAR ARNHEM. Zaterdag heeft de ontspanningsvereni ging „De Stalen Band" van de Holl. constructie-werkplaatsen en de Nederl. electrolas-maatschappij alhier met de di rectie en de bedrijfsleiders een uitstapje gemaakt naar Arnhem en omsteken. In tien grote bussen vertrok het vrolijke gezelschap van de Kastanjekade. De ging via Utrecht, de bloeiende Betuwe en de Grebbe-berg. Om even voor tienen kwamen de deelnemers in goede wel stand weer in de Sleutelstad aan. De bedrijfsarts behoefde gedurende de rit geen dienst te doen. De heer J. J. A. v. d. Horst in het goud Spontane huldiging De heer J. J. A. van der Horst, direc teur van de expeditie-onderneming Van Gend en Loos te Leiden, herdacht giste ren het feit, dat hij 50 jaar geleden zijn intrede in dit bedrijf deed. Reeds 33 jaar bekleedt de heer Van der Horst, die be gin volgend jaar zal worden gepension- neerd, het directeurstdiap alhier. Zijn be wonderenswaardige vitaliteit stelde hem in staat het werk. dat hem was opgedra gen, steeds krachtig aan te vatten e voort te zétten. En het personeel te Le den beschouwt hem als een vader, die de belangen van zijn mensen ikent en na£ voren weet te halen. Het hoeft dan ook, geen enkele ver wondering te wekken, dat de huldi ging, die in het feestelijk versierde bagagelokaal plaats had, zeer hartelijk was. Velen hebben daar gewag ge maakt van hun oprechte waardering voor de arbeid van de heer Van der Als eerste spreker voerde het woord de heer A. R. Rudolphus, hoofdinspecteur van de A.T.O. Spr. wees er op, dat de goede verstandhouding tussen de heer Van der Horst en hem snel groeide. Veel plichtsbetrachting en sympathie personeel heeft de jubilaris aan de dag gelegd. Zijn opgewekt humeur heeft z'n ondergeschikten aangenaam doen werken. Mede na-mens de directie complimenteerde de -heer Rudolphus de gouden jubilaris hartelijk. Hij bood hierbij een enveloppe met inhoud en een vererend getuigschrift Voorts spraken de heren J. Beaumont, waarnemend inspecteur van rayon West, H. Th. Vreeburg, chef de bureau te Le: den, E. G. Prins, namens het jubileum fonds, P. D. Visscher, garagechef, B. J. Kruitwagen, namens de bond van direc teuren. G. Dekkers, oud-collega, A. Els- kamp, directeur te Alkmaar, P. M. de Joode, namens de personeelsvereniging, en A. van Wijk, gepensionneerd wisselloper. Tal van prachtige geschenken, w.o. een radio-toestel en een polshorloge, werden aangeboden. ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag herdacht de heer P. Sasburg, wagenvoerder bij de N.Z.H.V.M. alhier, dat hij 25 jaar geleden in dienst van deze maatschappij trad. In zijn woning, Pioenhof 14, had een eenvoudige huldi ging plaats. De heer C. Heber. chef ver voer, die vergezeld was van de heer D. v.d. Vijver, hoofdinspecteur, bood na hartelijke woorden een enveloppe en oorkonde aan-, terwijl hij namens de Ned. My voor Nyverheid en Handel de zilveren draagpenning met ooriconde overhandigde. Mevr. Sasburg kreeg van het jubileumfonds een fraai bloemstuk. De jubilaris drukte zyn erkentelijkheid in warme bewoordingen uit. BEGRAFENIS VAN DHR J. DE NIE. Op de begraafplaats „Rhijnhof" vond Zaterdagmiddag de teraardebestelling plaats van de heer J. de Nie. die vorige week op 84-jarige leeftijd te Leiderdorp overleed. Wij merkten op: de heren H. Filippo, secretaris van de Gemeente commissie der Ned. Herv. Gemeente te Leiden, G. Brinks, bestuurslid van de oud-ledenvereniging „Prediker", Joh Sierat Jr. J. M. E. Masurel en S. van den Broek, resp. voorzitter, secretaris cn penningmeester van de C.J.V. „Pre diker 12 la", waarvan de overledene erelid was, en H. Schouten en L. C. Heij- nen, resp. voorzitter en secretaris van het comité „Jeruël". Onder de sprekers bevond zich ds H. de Nie. Ned. Herv predikant te Oenkeric (Fr.). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Ida A J, d. van M Overdijk en J Roelandse; Leonardus F M, z. van G A Montanus en J M Schrijvers; Chris- tiaan W F M. z. van C W Driessen en M J A Herversteyn; Johanna, d. van J G L Tervooren en K de Boer; Josephus H M. z. van R H Jaspers en P M Ouwerkerk; Rudy H J. z. van W v d Wijngaard en J B v d Leek; Johannes W M, z. van L J Hensing en M van Kempen; Susann? S, d. van H Kluivers en M van Kampen; Ca- tharina J, d. van A G M Nater en H J de >Boer: Jacoba C. d. van C Zwanenburg en J M Bekooi; Cornelis J, z- van W J de Greef en A H Venneker; Frederik C H, z van F C H v d Linden en A J de Later; Cornelia J. d. van C Aarnoutse en J Hendrikse; Wilhelmus C H. z. van W C Schrama en C M l'Ami; Hendrik D, z. v. H D van Osnabrugge en N Verhoorn; Eduard J. z. van O Kerkhoven en E D Benckhuijsen; Johannes, z van J F Lo- vink en H E Colla; Alida H, d. van G v d Me ij en J Glasbergen; Petronella A H. d van B de Bol en M M Siera; Johannes Th G. z. van C J J Slootbeek en J M Meijer; Martinus J M. z. van M A Ver meulen en G W de Jong. OVERLEDEN: M Hogenboom, man, 52 jr; P M de Groot, vr., 53 jr; E C Evers, huisvr. van J Runhaar, 67 jr; H M Plok- ker, zn, 2 jr; S Wolters. wed. van G B Hofenk. 62 jr; P A J BuUr., wednr., 69 j. GEHUWD: G van Schie, jm. en L Ver hoogt. jd; D v d Burger, gesch. en H Baier, gesch.; J v d Linden, jm., en J G Bent, jd- Twee minuten stilte slechts door klokgelui verbroken Het bestuur van de Stichting Doden herdenking verzoekt ons mede te delen, dat in tegenstelling tot vorig jaar de twee minuten stilte van 8 008.02 uur niet zullen worden ingeleid door klok gelui, maar daardoor worden 8angegev Slechts zullen luiden de klok van i Stadhuis, van de Marekerk. van de St-- Jozefkerk en van de St.-Petrus kerk. Jubileum van de heer J. B. Selier Gisteren herdacht de heer J. B. Selier. boekhouder, dat hij voor 25 jaren als jongste bediende in dienst trad bij de Fa. J. C. v. d. Steen Co, Langebrug 35. Al lereerst werd de heer Sfelier toegesproken door de heer H. Th v. d Steen, om grote gaven van hart en verstand. Na bieding van een huldeblijk, een Engelse klok, werd de jubilaris toegesproken door de heer J. C. v. d. Steen. Voorts werd het woord gevoerd door een collega, de heer P. Braggaar, die namens het gehele per soneel gewaagde van de grote vriendschap en een rooktafel aanbood. In de loop van de ochtend werd de ju bilaris nog gecomplimenteerd door vele zakenrelaties. Nadat de jubilaris dankwoorden gespro ken had, bleef men onder 't genot van koffie en gebak nog een poosje byeen. „HAAGWEGKW ARTIER" laat postduiven vliegen. Donderdag 5 Mei zal ook het „Haag- wegkwartier" het bevrijdingsfeest vie- 's Avonds 8 uur zal een muziekge zelschap een rondgang door de straten maken, terwijl bovendien een geluids wagen van 8 tot 11 uur op het De Gene- stetplein de gezelligheid zal verhogen. Als grote attractie zullen om half 7 vele postduiven worden losgelaten AFSCHEID VAN DHR A, HEYBOER. De heren D. van den Vijver, hoofd- inspect. bij de N.Z.H.V.M., Th F. Thomas, chef van de uitvoerende dienst alhier en C. Heber. chef vervoer, hebben Zaterdag namens de directie van deze maatschap pij afscheid genomen van de heer A. Heyboer. wagenvoeFder, die op 1 Mei jl. werd gepensionneerd. SPREEKUREN B. EN W. De burgemeester en de wethouder van Sociale Zaken, de heer S Menken, zijn verhinderd Woensdag spreekuur te hou- BEWEGING VAN EUROPESE FEDERALISTEN een bijeenkomst is door een. aantal Leidenaren êen initiatiefcomité gevoi'md. dat de oprichting van een Leidse afde- van de Beweging van Europese Fe deralisten voorbereidt, ten einde aan het doel van het federalisme in zo ruim mo gelijke kring de nodige bekendheid te geven. In verband hiermee werd be- n een aantal Leidenaren uit te ;en voor een volgende bijeenkomst, •in een van de leidendepersoonlyk- n in de Europese federale bewe- een inleiding zal houden. JAN VAN ZUTPHEN NAAR LEIDEN. Maandagavond om 8 uur zal de heer Jan A. van Zutphen, voorzitter van „Zon nestraal", in het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk spreken over: „Zonnestraal de tuberculose-bestrijding." GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor het Gymnasium, de Hogere Burger school met 5-jarige cursus en de Hogere Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belangheb benden, dat aan bovengenoemde inrich tingen van onderwijs gedurende de maand Mei gelegenheid bestaat tot het doen in schrijven van leerlingen voor: Het Gymnasium (Fruinlaan 15) des Dinsdags van 11—12 uur en des Donder dags van 11—12 uur; De H.B.School met 5-jarige cursus (Burggravenlaan 2) des Dinsdags van 1415 uur en des Donderdags van 1415 De H.B.School voor Meisjes (Garen- markt IA) des Dinsdags van 1112 uur des Vrijdags van 14.3015.30 uur. Leiden. 3 Mei 1949. De Secretaris, De Burgemeester J. BOOL. F. H. v. KINSCHOT. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Leiden brengt' ter openbare kennis, dat op 10 Mei a.s. bij de voorzitters van de hoofdstembu- in kieskring I en kieskring II. voor de verkiezing van de leden van de Ge meenteraad, ter secretarie dier gemeente. des voormiddags negen uur tot des namiddags vijf uur lijsten van candidaten de op 22 Juni a.s- te houden stem ming voor de verkiezing van de leden de gemeenteraad kunnen worden in geleverd. Leiden, 4 Mei 1949. De Burgemeester voornoemd: F. H.' VAN KINSCHOT. Geestelijke liederen in de Hooglandse Kerk Voor de N.CR.V. werd gisteren een uitzending van psalmen en gezangen ge geven. Onder leiding van Simon C. Jan sen zongen de Chr. Oratoriumverenigin;_ „Con Amore" en een aantal belangstel lenden éénstemmig verschillende psalmen gezangen, op het orgel begeleid door Piet Uiterlinden. Het is geen gewooi radio-uitzendingen in deze kolommen bespreken Maar voor deze uitzendi hebben wij een uitzondering willen n ken. Want gisteren hebben wij kunnen horen hoe psalmen en gezangen kunnen klinken, wanneer zy onder deskundige leiding worden gezongen. Signon Jansen had anderhalf uur met zijn schare ge repeteerd en het resultaat van deze petitie en van zijn directie was, dat de psalmen en gezangen zuiver, beschaafd, rhythmisch precies en met goede voor dracht werden gezongen, terwijl er een volmaakte samenwerking was tussen koor organist. Uiterlinden, die de verschil lende psalmen en gezangen door tussen- oorspelen moest verbinden, had geen gemakkelijke taak. Maar hij heeft er voortreffelijk van gekweten. Belangstel lende luisteraars hebben kunnen horen hoe psalmen rhythmisch gezongen worden. Zij hebben kunnen horen hoe kerkliederen expressief gezongen kunnen worden, zonder daardoor het karakter van kunstliederen krijgen. En wellicht heeft deze uitzending bij velen het verlangen gestimuleerd om het kerk gezang overal op hoger peiLte brengen. Hennie Schouten. Voorschoten Veilig Verkeer In hef gebouw voor Chr. Belangen werd een bijeenkomst gehouden voor het geven van grotere bekendheid aan de vereniging „Veilig Verkeer". Ook voor deze avond was maar zeer weinig belangstelling. Dank zij de medewerking van de heer R. Elzes, propagandist van het verbond „Veilig Verkeer", was het toch een zeer leerzame en aangename avond. Mr. F. C. R. Drossaart Bentfort dankte in zijn openingswoord het hoofd der gemeente voor de tot dusver onder vonden medewerking en vond het ook verheugend, dat het onderwijzend per soneel der scholen zijn medewerking om de schooljeugd opvoedend te gaan en te onderwijzen in veilig verkeer. Voor het eerst zal dit jaar (vandaag) het schriftelijk examen wor den afgenomen en op een later te be palen datum het practische gedeelte. Dit maal niet op een stil gedeelte, maar vol komen aan de practyk getoetst. Maar met de jeugd alleen komt men er niet, ook de ouderen hebben nog lering nodig en dit bewees wel de causerie, dae de heer i hield, toegelicht met zeer duide lijke lantaarnplaatjes. Het geheugen van allen werd nog eens opgefrist en menige wijze les uitgedeeld. Ook vernamen wij nog. dat zelfs by het kleuteronderwijs al begonnen wordt met verkeerslessen Na de lezing met. lichtbeelden vertoonde spr. een door hem vervaardigde ver- k eersfilm Gevonden en verloren voorwerpen In de afgelopen week werden aan het politie-bureau de volgende voorwerpen als verloren, resp. gevonden aangegeven: Gevonden: 3 coupures voor brandstof fen. bruine glacé dameshandschoenen, bruinieren portemonnaie, huissleutel, motorhandschoen, zwart zeil. Verloren: zilveren damesarmband, mist: een zwarte Schotse terrier, zilveren kinderarmband, dameswant, rugzak met inhoud. Granaat opgegraven GOUDEN HUWELIJK TE LEIDERDORP Tien kinderen (waarvan helaas één overleden), 37 kleinkinderen en één achterkleinkind, zó gezegend zien de 71-jarige J. P. Vervark en zijn 69- jarige echtgenote C. Vervark-Mitus, Van Leeuwenpark 29, hun vijftig hu welijksjaren. Op 4 Mei gaan hun gou den bruidsdagen in. Het leven van de heer J. P. Vervark was echter ook op ander terrein zeer vruchtdragend. Hij was jarenlang ouderling van de Ge ref. kerk en ook lid van de commissie van beheer, voorts bestuurslid, van „Patrimonium" en van de zangvereni ging „Excelsior" (thans erelid). Daar- maakte gedurende 23 jaren bekwaamheden gebruik als secretaris. Dat a£les naast het eigen beroep van scheepstimmerman, dat de jubilaris nog steeds uitoefent bij de gebr. Maas. De gouden bruid is ook nog goed gezond en werkt nog lustig. Vijftig jaar woonde het echtpabr ook in Leiderdorp en het zal, alles bij eengenomen, wel niet anders kun nen, of de tijd tussen 4 en 18 Mei wordt een feesttijd. Hetgeen van harte gegund is. GEEF MOEDER MET EEN BLIJDE LACH EEN FIJNE TAART OP MOEDERDAG. Want: Bestel s.v.p. tijdig bij Uw BANKETBAKKER Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Nationale feestdag Op de nationale feestdag zal, om 8 rr, een feestavond worden gegeven in de concertzaal van Endegeest, uitsluitend toegankelijk voor leden van de Oranje vereniging Eva Janssens en Emile Kel- lenaers verlenen hun medewerking. Pierre Pallia zal zich achter de vleugel doen horen, terwyi de accordeonvereni ging D.D.V. uit Leiden met populaire muziek het geheel zal completeren. In het Groene Kerkje De jaarlijkse herdenkmgssamenkomst In het Groene Kerkje met de nabestaan den van de militairen, die in de Mei dagen van 1940 in onze gemeente zijn gevallen en begraven, is bepaald op Zon dagmiddag om 3 uur. De dienst zal dit maal worden gelend door ds G. F. Cal- lenbach. In de kerk zal worden gezongen door mevrouw H. C. BernardEftoptey, terwijl Joh. Zweers het orgel zal bespe len In verband met de beperkte plaats te, zullen kaarten worden uitgege- die verkrijgbaar zijn bij de secre taris der O.V., Nassaulaan 35. de Bijdorp- Terwijl een bew straat in zyn tuin stootte hij plotseling op een granaat. Hij liet zijn schop rusten en ging naar het politie-bureau. Van hieruit werd. gezorgd, dat het gevaarlijke apparaat werd weg gehaald. Feestverlichting stukgereden Zaterdag reed een door de Voorstraat gaande woonwagen de lichtleiding. welke daar was aangebracht voor de feestver lichting stuk. Men waarschuwde de poli tie, doch deze kon geen strafbaar feit constateren. De berijder van de wagen ging vrij uit; de lichtleiding was te laag gespannen. Koeien op visite Aan de Veurseweg konden een z« koeien haar eigen terrein verlaten, dat het hek voor de weide was bl openstaan. Zij verschaften zich toegang tot de tuin van een bewoner van de Wil- gcnlaan. De gehele tuin werd vernield. Laveloos Op Koninginnedag moest de politie een dronken man inrekenen, die in het dorp de orde verstoorde. Candldateniyst K.V.P. De definitieve lijst van de K.V.P. voor de raadsverkiezingen luidt; 1. G- Schrama (thans wethouder»; 2. G. v. d. Hulst (zit ting hebbend raadslid); 3. L. A. Mooy, idem; 4. N. C. Lamboo; 5. P. Niersman; 6. C. Moerkerk; 7. C. Fortanier (zitting hebbend); 8. A. J. Lindeman; 9- A. W van Leeuwen; 10. L. J. Schrijvers. De burgemeester maakt bekend, dat de uoningcommissie niet op Donderdag 5 Mei. maar op Vrijdag 6 Mei zitting zal houden. Coöp. Boerenleenbank De Alg. Coöp. Boerenleenbank hield haar jaarvergadering o. 1. v. de heer C. Bakker Jr. De rekening 1948 gaf aan in ontvangsten en uitgaven een bedrag van ƒ2.321.029,83, waaruit blijkt dat dit jaar ruim 2 millioen gulden was omgezet. De balans 1948 sluit aan bezittingen en schul den met ƒ524.103,48. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Oudshoorn en d€ heer M. Verhaar als lid van de Raad var Toezicht. In deze raad was ook een vaca ture, ontstaan door het bedanken van dt heer B. J. v. d. Meene (wegens ziekte) die vanaf de oprichting hiervan voor zitter is geweest. In deze vacatyre werd voorzien door de benoeming van n H. Valentgoed. De heer v. d. Meene werd tot erelid benoemd. Herdenking Ter herdenking van hen, die vielen in de jaren '40'45, zal Woensdagavond by het voorlopige monument aan de Ko- ninginnelaan een plechtige samenkomst worden gehouden met kranslegging. Het woord zal worden gevoerd door dr W F. Dankbaar Principiële debatten in Leiderdorps raad Dorpshuis niet gratis voor de kinderfeesten Discussie over een schadevergoeding De brug op Zondag gesloten? Geen bus op Zondag De heer Van Stralen zei, dat de organi satie van de kinderfeesten in handen ii by de Oranjevereniging met de buurt- verenigingen en zag^en fout in de vast gestelde regeling voor verhuur van het Dorpshuis Ook de Stadsgehoorzaal in Leiden wordt gratis ter beschikking ge steld voor de kinderen. Hij vond het een absurditeit, dat het in Leiderdorp niet zou gebeuren. De, heer De Graaf <C.H." was het geheel Gisteravond kwamen de vroede vade ren van Leiderdorp bijeen onder voor zitterschap tan burgemeester K. van Diepeningen De heer S. J. van der Stoel was afwezig. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het comité voor de organi satie der kinderfeesten op Koninginne dag. om voor deze gelegenheid het Dorpshuis gratis ter beschikking te stellen. B. en W. stelden voor dit verzoek af te wijzen om geen precedenten te scheppen. De heer Van Stralen (R.K) was het niet eens met het voorstel van B. en W. en was van mening, dat de kinderen uit eindelijk het gelag moeten betalen. De heer Vermeulen (PvdA) was het eens met de heer Van Stralen. De heer Kuilenberg (R.K.) zag wel de mogelijk heid ondèr het oog dat ook andere ver enigingen om vrijstelling van huur zouden vragen, maar wilde voor dit ge val, de Koninginnedag, een uitzondering maken. De heer Van Winkel (C.H.) vroeg, of ook'voor de jongens in Indië de zaal gratis beschikbaar werd gesteld. De voorzitter antwoordde, dat de verorde ning geen mogelijkheid open liet om de zaal gratis af te staan; wel is er de mogelijkheid reductie te verlenen. Het zou een indirecte subsidie zijn. Men krijgt dan ook geen zuiver beeld van de exploitatie van het Dorpshuis. Er is altijd nog' de mogelijkheid, om aan het eind van het jaar een kleine subsidieverho ging te vragen. Kerk der Geref. Leidse Gem. wordt met 60 m2 uitgebreid Ds L. Rijksen legde eerste steen voor nieuwe gedeelte Het aantal leden der Leidse Gerefor meerde Gemeente is de laatste jaren zodanig toegenomen, dat het kerkbe stuur uitbreiding van het kerkgebouw aan de Nieuwe Ryn noodzakeiyk acht te. Men deelde ons mede, dat door deze uitbreiding, die ongeveer zestig vierkan te meter omvat, het aantal zitplaatsen met ruim 100 zal stygen. Ook zal het interieur van het bestaande kerkgebouw worden gerestaureerd. Zo heeft men het oog op nieuw meubilair en een doelma tige verwarming, terwyl de kansel zal worden verplaatst. Dè verwachting is, dat het werk nog deze zomer gereed Gistermiddag heeft de plaatselijke predikant, ds L. Ryksen, onder grote belangstelling de eerste steen gelegd voor het te bouwen gedeelte. Na de plechtige handeling hield hij een toe spraak onder het motto: „Tot hiertoe heeft de Hëre ons geholpen". Enerzyds is er droefheid by deze steenlegging, anderzyds blijdschap. Bedroefd zyn we, omdat wy in Gods Kerk te maken heb ben met een ingrijpende verscheiden heid. Spr. herinnerde aan het jaar 1816 en aan de schorsing van ds Ledeboer, die omstreeks 1840 te Benthuizen stond. Hy bleef het beginsel, dat de opdracht van de Koning der koningen vér boven alle reglementen uitgaat, trouw. De Gereformeerde Gemeente werd gesticht en vestigde zich ook te Leiden, zo ver volgde ds Ryksen. Achtereenvolgens dienden hier als voorganger de predi kanten Van den Oever, Los, "Werner, Van Loo, Van Reenen, Verhagen, De Hengst en Lamain. In 1866 werd het gebouw aan de Nieuwe Ryn aangekocht. Helaas, aldus ds Ryksen, is de scheu ring der Kerk niet geheeld. Wy zien ons genoodzaakt nog gesqbeiden op te trekken. Maar er is ook vreugde. God wil Zyn zegen blijven schenken aan zon dige mensen. In de uitbreiding van deze kerk mogen wy zyn trouw zien. Ds Ryksen sprak aan het slotvan deze plechtigheid een gebed uit. Foto N. van der Horst. MONICA PRYSTAL' Boekbespreking van mevrouw Croes van Delden i het land der spreekwoorde- bliceren tegen toestanden in sommige Het "i lijke democratie met het recht der vreemd gesteld. Even vreemd als met de medische verantwoordelijkheid. Ame rika. dat zo trots is. op zijn sociale o standigheden en op zijn materiële geestelijke hygiëne, is óók het land, w« een vrouw een felle aanklacht moest i Leiderdorp 25 Jaar landarbeider. De heer P Oostrom vierde gisteren de dag. waarop hij 25 jaar geleden als land arbeider in dienst kwam by de land bouwer C. van Egmond op boerderij „Doeshoef". Van zijn patroon ontving hy een enveloppe met inhoud. Ook de bur gemeester en zijn echtgenote gaven doot hun aanwezigheid blijk van belangstel ling. Burgemeester K. van Diepeningen sprak de jubilaris hartelijk toe. Zeer waarderende woorden werden de heer Oostrom voorts nog toegevoegd door de heer H. Roest, namens het plaatselijk bestuur van de C.B TB, terwijl de heer Verkuil hem het diploma overhandigde namens het hoofdbestuur. Namens de N.C.L.B. werd hem door de heer K. P. Bosman een vulpen aangeboden. JCftpperscfiepen jajen naar jonden U JOHN MASEFIELD „Is?" herhaalde de kapitein. „Neen mijnheer Trewsbury, van „is" weet ik af. Dait zy tot zeker ogenblik niet slecht onderhouden was, had ik reden te geloven en ik was trots in dit geloof. Maar sinds U aan boord kwam, van Uw kolenbak, vol van de wimpels Uw Liverpool firma's, heeft zij er uitgezien als een zwynenkot. Kijk eens Uw geverf in de stuurboordsboot daar op de klampen en de bootsinventa- op het dek gesmeten, of het een ver waarloosd armenhuis is. Mijnheer Trews bury, ze ziet er uit als een vuilniswagen vissen kotsen als ze langs komen. Dat ding, dat zo vuil en smerig is, als naar zijn kan, was eens een parade- schip; maar met een tweede stuurman, s van een kolenboot is afgetrapt Dat ben ik niet, mynheer. Ik ben oit op een kolenboot geweest, dat weet U heel goed." „Een ding, dat op kolen leeft, is een. kolenboot, mijnheer. U was tweede stuur, op een kolenboot, mijnheer, en U afgetrapt, omdat U daar nog te smerig voor was." Kruiser was ervan overtuigd, dat de wacht al die tijd de oren gespitst hield, daar vóór, onder de campagne, en aan dachtig luisterde naar de ruzie. Hoe hoog de herrie verder gelopen zou zyn, heeft hij nooit kunnen uitmaken, daar, toen de Ouwe ophield, de laatste resten door een kletterende regen wegge vaagd werden en hij instinctmatig wist. dat zij in een bui zaten. Het kwam plotseling met een vaart t het westen. „Vieren je skysail*)" schreeuwde hij, „klaar by de bovenbram- geien." Terwijl hij nog schreeuwde, sprong hy naar de nagel en liet het sky- vieren. Er volgde een kone warre- van regen en wind, het tuig sloeg druppelde, mannen schreeuwden in het want; toen was alles voorbij, behalve het lopen van de spuigaten. De skyzeilen werden weer gehesen in een windstille luobt en het touwwerk weer opgescho ten. De kapitein had by het begin van Skysail is het hoogste zeil aan de grote mast van vierkant getuigde schepen. Blijft onvertaald en .wordt meer malen verbasterd tot skysel. Soms ook wel klapmuts genaamd. de bui de campagne verlaten. Kruiser had het rijk alleen. Enkele minuten na het overkomen van de bui sloot de mist het schip weer zo i, dat zelfs de onderbramzeilen erin verdwenen. Het weer was broeierig en drukkend met venvelend gejengel van het tuig en neer spetterende druppels. Kruiser stikte bijna van kwaadheid over de onbeschoftheid van de kapitein. Wat ter wereld bezielde die man om zo op te treden? In zijn hart begreep hy de reden van al die herrie wel. De kapitein had in geen twee maanden voldoende rust genoten en gedroeg zich als een krank zinnige door de spanning, door de da gen vam voortdurende windstilte en de benauwde atmosfeer van de nacht. Toch is het voor iemand, die beledigd is, geen troost te weten, dat zyn belediger krank zinnig is. Er zou minstens nog een maand met die gek bijkomen en het zou nog wel erger worden, als de wind uitbleef of schraalde. „Van al de beroerde jaren, die een mens op zee kan hebben," dacht hy, „geloof ik, dat mijn laatste jaar nog wel het beroerdste geweest is. Eerst op de Thunderbird, waarbij het zo duidelijk als iets was, dat de kapitein betaald was om haar aan de grond te zetten; toen als derde stuuman op de Natuna, zonder gage, met een kapitein, die weliswaar joviaal maar doorgaans dronken was; en nu hier met een totaal overspannen ervan af." Zijn gedachten gingen terug naar de gouden tijd in Londen, meer dan een jaar geleden; inderdaad een gouden tyd. Zou je zo'n tyd ooit nog eens belpven, ooit beter overdoen? Het leek niet waar schijnlijk. De roerganger achter hem sloeg één glas, luide stemmen wekten de wacht en direct daarna waren Frampton en Abbott naast hem, bezig hun wacht te inspecteren. „Het is aardig dik, mijnheer Trews bury", zei Abbott. „Vindt U niet, dat ik de misthoorn m'arar weer moest optui gen?" „De Ouwe heeft gezegd met de mist hoorn nog te wachten. Maar het is al aan het minderen, het gaat binnen een uur waaien en hard waaien ook, er komt vuiligheid aan." Hy leunde over de reling en riep „Roerganger en uitkijk aflossen", waarop hy naar zyn hut ging. De kapitein zat niet in zyn stoel, ook nergens aan dek, •toen hij de campagne verliet. „Maar goed ook", zei hij tegen zichzelf. „Misschien is hy nu eindelijk naar beneden gegaan, n eens echt uit te slapen in een bed." Zelf besloot hy ook te gaan slapen. (Wordt vervolgd) Amerikaanse ziekenhuizen wettelijke „beveiliging'" Het was Emily Haroin. die met haar „The stubborn wood" in 1948 de knuppel in het Amerikaanse hoenderhok gooide. Haar met de vurigheid der verontwaar diging geschreven werk wordt op het ogenblik vertaald door mevrouw J. F. Croes van Delden en zal in het Neder lands verschijnen onder de titel: „Mo nica Prystal". Voor de Leidse afdeling van de Ned. vereniging van huisvrouwen werd dit boek gistermiddag door de vertaalster besproken. Het verhaal, een gruwelijke en verontwaardiging wekkende opeen volging van onrechtvaardigheid wreedheid, schijnt in het moderne vooruitstrevende Amerika de ziekelijke fantasie van een op hol geslagen roman schrijfster. Maar niemand, die de een voudige taal en de eerlijke verontwaar diging van de schrijfster heeft geproefd, zal twijfelen aan de waarheid van deze nachtmerrie, die zelf beleefd moet zijn om zó tot in finesses reëel te worden. Het is de beschrijving van de koppige weerstand van een nog jonge v tegen de gezamenlijke pogingen haar echtgenoot en een reeks onvt woordelijk- met medische zorg belaste persoonlijkheden, die haar coüte que coüte krankzinnig' willen hebben. En zo blijkbaar niet moeilijk in het land van de dollar. De vrouw, die onder de voogdij van haar man staande, zon der hem geen stap naar de vrijheid zet ten kan, is jaren lang het slachtoffer van niet alleen de misdadige aanleg sommige doktoren, maar ook van de i dan onvoldoende waarborgen, die de staat vraagt. Ook het staatskrankzinn; genwezen wordt in staat van beschuldi ging geplaatst. Mevrouw Croes van Delden hoopte, dat de Nederlandse vrouw dit boek, wanneer het in het najaar verschijnt, met grote belangstelling zal lezen en dat haar verontwaardiging tot in Ameri ka zal doordringen. Opdat er iets gedaan worde! BRITISH EN TURMAC DRAAIEN WEER NORMAAL De „British" en de „Turmac" te A'dam, aar op 27 Jan. jl. een staking uitbrak n een 4 pet winstuitkering, zyn weer ijna volledig in bedryf. De staking is u officieel opgeheven, omdat het toch iets geholpen heeft. De meeste arbei ders zyn weer in de bedrijven opgeno- met het standpunt W. De heer Vermeulen was niet overtuigd door de argumenten van de voorzitter. De voorzitter antwoordde, dat het for- meèl juister was geen ontheffing te ver lenen. Bovendien is* de mogelijkheid opengelaten om nog een collecte houden voor de autotocht voor ouden van dagen en wanneer mocht blijken, dat het comité tekort komt, kan een eventuele aanvraag om subsidieverho ging in overweging worden genomen. De heer Los (AR vroeg, of het collecteren als voorwaarde voor een eventuele sub sidieverlening moest worden gezien. Nadat de voorzitter had geantwoord, dat dit niet het geval was, werd het voorstel van B- en VV.v aangenomen- Tegen stemden de heren Van Stralen, Vermeulen en Boon (P.v.d.A.). Het voorstel tot het verlenen schadevergoeding aan de N V. Haarlemse Machinefabriek v/h Gebrs. Figee. wegen» annulering van een opdracht tot werk zaamheden aan de Leiderdorpse brug, ontlokte een algemene discussie. De heer Splinter (C.H.) zette de gang van zaken uitvoerig uiteen. Onder de indruk voorgekomen ongelukken was indertijd opdracht verstrekt beveiligingsmaatrege len uit te voeren- Het was echter, direct na de bevrijding, niet mogelijk daarvan prijsopgaaf te verkrijgen. Het werk werd door de toenmalige gemeente-architect geraamd op ƒ6000 Uiteindelijk bleek, dat het ongeveer 25.000 zou kosten, waarna B. en W. de opdracht terug namen. Voor de voorbereidende werk zaamheden m-oet 2000 worden betaald. Besloten werd dit bedrag te betalen onder voorwaarde, dat bij eventuele latere uitvoering van het werk dit zou worden afgetrokken. Het voorstel van B. en W. tot het gunnen van de bouw van 4 duplex- middenstandswoningen aan de heer A. Mol voor de som van ƒ69.347, werd na een uitgebreide discussie z-h.s. aange nomen. De huilriirys werd voorlopig be rekend op ƒ63 per maand, exclusief water, en wel voor een benedenwoning op ƒ29 en voor een bovenwoning op ƒ34 per maand. Het voorstel inzake opschorting der aflossing van het aflossingsbestanddeel in de annuïteit van de woningstichting Patrimonium en verlening van een tweede voorschot voor het achterstallig onderhoud werd z h s. aangenomen. De vermakelijkheidsbelastingverordening werd z.h s. gewijzigd, teneinde belasting ontduiking te kunnen voorkomen. Het crediet voor het Dorpshuis werd ver hoogd. te weten voor de verbouwing met 1500 tot 15.500 en voor het meubilair met 7500 tot 16.500- Voor het onder wijs in de lichamelijke oefening werd besloten over te gaan tot aanschaffing van enig gymnastiekmateriaal, voor ongeveer 1500. Het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Vebo, onder voorwaarde dat 'de tentoonstelling niet op Zondag geopend zal zijn, werd aangenomen. Tegen stemden de heren Kuilenberg, Vermeulen, Boon en Van Stralen, die deze* voorwaarde wilden schrappen. Voor de vrijwillige brandweer zal een alarminstallatie worden aangebracht. Geen der lieren verklaarde zich tegen. Deze installatie, met 17 wekkers, kost 510 voor eens cn een maandclyk.se huur van 17xf 1.60=/ 27.20, per jaar dus 326.40. De gezamenlijke onderwyzersorgani- saties hadden verzocht een regeling vast te stellen fnzake verplaatsings- en solh- citatiekosten. B. en W- stelden voor hier aan te voldoen. Zy wilden elk geval apart bezien. De heer Vermeulen had wel vertrouwen in de welwillendheid van B. en W., maar wilde liever een regeling. De heer Van Stralen sloot zich bij de heer Vermeulen aan. De voorzitter merkte op, dat er consequenties aan verbonden waren in verband met de L.O -wet. De heer Van Stralen hand haafde zijn mening. Gelijke monniken, gelijke kappen, aldus spreker- Het voor stel van B en W werd aangenomen met 7 stemmen voor. Tegen stemden de heren Van Stralen, Vermeulen en Boon. De brug op Zondag In de raad was meermalen ter sprake gekomen, of sluiting van de Leiderdorpse brug op Zondag voor de scheepvaart mogelijk was. B. en W. kwamen met het voorstel om tot Ged. Staten een adres te richten voor gedeeltelijke sluiting op Zondag. Dit voorstel ontlokte een principieel debat tussen de vroede vaderen. De heer Vermeulen vroeg, welke motieven het zwaarst wogeit de bevor dering van de Zondagsrust of de voor delige exploitatie der brug. Hij kon niet inzien, dat watersportliefhebbers moeten worden belemmerd De voorzitter ant woordde, dat ook de brugwachters naar de kerk konden gaan als de brug ge sloten was tijdens de godsdienstoefe ningen B. en W. stelden voor de brug in het tijdvak April tot October van 9—12 en van 18 0020.30 uur op Zondag geslo ten te verklaren en in het tijdvak Octo ber tot April geheel. Bij B. en W. praeva- leert de Zondagsrust. De heer Vermeulen merkte op, dat het nu eenmaal aan be paalde beroepen vastzit, dat op Zondag arbeid moet worden verricht, waarop de voorzitter antwoordde, dat het verzoek niet uitgaat van de brugwachters, maar dat het een voorstel1 is van B. en W. Nadat hierover nog uitvoerig van ge dachten was gewisseld, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen stem den de heren Vermeulen en Boon. Bij de rondvraag informeerde de heer Los naar de stand van zaken inzake da verbetering van de drinkwaterleiding. De voorzitter antwoordde, dat de moge lijkheid onder het oog wordt gezien om nabij het gemeentehuis een reservoir met een aanjager te plaatsen. De kosten hiervan zullen ongeveer 15.000 be dragen. De heer Van Stralen vroeg naar de mogelijlffieid om de bus van de N.Z H. V.M. op Zondag te doen rijden. De voor zitter antwoordde, dat dit niet gebeurt op zyn verzoek en dat er voldoende ge legenheid is om, als het nodig is, in Leiden te komen. De heer Van Stralen was het met de voorzitter niet eens. Nadat de maximumsnelheid in de ge meente, de bestemming van het „Wapen van Leiderdorp", de bestrating van d« Kom van Aaiweg. de regeling der ver» warming van het Dorpshuis en de ~~ort» terreinen nog ter sprake waren s ?ht, /Isloot de voorzitter de vergadering

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2