Ilicume iCrifcscfje (fiimrant WORDT BLOKKADE VAN BERLIJN REEDS OP 10 MEI OPGEHEVEN? 3Ê rv"~r 1 Wist IJ DINSDAG 3 MEI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35,per maand; 0.32 pér week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mllimeter (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7804 DIRECTIE: Fi DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttcb Is gbtbleora tnyn tiert tn tegenspeel* Er is een voorstel van de Westelijken, doch men hoede zich voor te groot optimisme Te Washington wordt zeer voorzichtig gearbeid aan de totstandkoming van een diplomatiek kunstwerk: de opheffing Aan de Berlijnse blokkade. Het maakt enigszins dé indruk, of men er een gedicht construeert. De conceptié is er, de vorm vóórvoelt men, maar van de inhoud weet men blijkbaar nog slechts een begin- en een eindregel, die over de datum der opheffing en de bijeenkomst der „Grote Vier". Straks zullen bij de uitwerking van dit politiek gedicht nog tal van woorden moeten worden ingevuld; het geheel bijgevijld en geschaafd. De wereld heeft haast het resultaat te vernemen, maar te Washington komt het behalve op „inspiratie" vooral aan op vakmansarbeid, op diplomatieke er varing, teneinde met het begin van het epos gereed te komen. En dit epos zal tot titel dragen: „De bevrijding van Ber lijn uit een dodelijke omarming". Geen wonder, dat van uur tot uur persagent schappen en dagblad-correspondenten pogen te onthullen, welke de datum zal zijn voor opheffing der blokkade en wan neer nieuwe „Viermogendhedenbespre- kingen" zullen worden ingeluid. Een nieuwe politieke lente? Maar de Oosterstormen en hagelbuien, die nog kunnen komenZo heeft dan dr Jes- sup, de reizende Amerikaanse ambas sadeur, gisteravond wederom een samen komst gehad met de vertegenwoordigers der Britse en Franse regeringen, voor het vaststellen van een basis-politiek. Jessup en Malik werken met energie aan een communiqué betreffende de op heffing der blokkade, en een conferen tie der „Grote Vier". De tekst van dit belangrijke stuk moest door Frankrijk en Engeland wor- Liftende communisten nemen 6 stortbaden per dag De Rode storm uoedt in China Een baisse op de beurs van Sjanghai schijnt de inwoners nog meer te bekom meren dan de nadering der communis ten De vrije handel in oude. Chinese zilveren dollars is onder de zwaarste straffen verboden. De buitenlandse be taalmiddelen zijn gekelderd en de Amerikaanse dollar liep zelfs in 10 minuten terug van 9'é tot 5',2 millioen joean. Nu de toestand steeds meer ge spannen wordt, verlaten buitenlanders de luxe hotels, waar hun plaats wordt ingenomen door soldaten en politie Velen van deze soldaten zijn nog nooit in een modern gebouw geweest en gaan met de liften op en neer als kinderen in een circus, terwijl zij.... 5 of 6 stortbaden per dag nemn. Te Sjanghai schijnt nog voor drie maanden voedsel te zijn; men heeft o.a. in hetbuitenland voor meer dan 20.000 ton rijst aangekocht, yoor wat de strijd betreft, schijnt de hoofdmacht van het luchtwapen der regering te Sjanghai geconcentreerd te zijn, vanwaar met enig succes aanvallen op de com munistische troepen worden gedaan. In het Lagerhuis heeft Attlee verklaard, dat de Amethyst" geen bescherming van vliegtuigen genoot, omdat het beschoten schip met volkomen vredelievende be doelingen de Jangtse opvoer Het was juist, volgens Attlee. dat de hulp van de R A F te Malakka niet werd ingeroepen Die afstand was trouwens 3200 km. Maar blijft men dan werkeloos toezien, hoe de regeringstroepen straks de genadeslag krijgen? Prof. Snijder bracht Knltur en krijgt 12 jaar De ex-president van de' Ned. Cultuur- raad, prof. dr G. A. S. Snijder, die alle moeite heeft gedaan om het Duitse systeem in ons land in te voeren, en hier Kultur te brengen, bovendien de Joodse familie Van Dantzig verried, medebur gers bloot stelde aan vervolging en op alle mogelijke manieren met de Duitsers poogde samen te werken, werd vanmor gen door het A'dams B-G. tot 12 jaar veroordeeld leis 15 jaar). Prins-Regent Karei bij de Paus Prins Karei, de regent van België zal morgen door paus Pius in audiëntie woe den ontvangen. Vandaag stellen wij V voor: COCK DE VRIES Kerkplein Katwijk aan den Rijn Cock ging met de Boissevain op 23 Sep tember 1946 naar Indië. Als dienstplich tig soldaat can de 7 December-divisie, chauffeur bij de A.A.T., deed hij daar zijn plicht en doorkruiste het eiland Java op menige gevaarlijke tocht. En nu is hij vandaag jarig: de vierde verjaardag als den goedgekeurd, alvorens de publicatie kan geschieden. Reuter noemt het be reikte resultaat „bevredigend". Dit be tekent dus, dat Jessup, Cadogan en Chauvel een accoord hebben bereikt over een gemeenschappelijke Brits-Frans- Amerikaanse nota, die aan Malik zal worden overhandigd. Wü hebben reeds zovele data horen noemen, dat wij aarzelen als vaststaand te accepteren, hetgeen Reuter vannacht van „betrouw bare zijde" te Lake Success vernam. De drie Westelijke mogendheden zou den namelijk de Sowjet-Unie hebben voorgesteld, de blokkade van Berlijn op 10 Mei a.s. op te heffen en omstreeks 23 Mei een bijeenkomst van de Raad der ministers van Buitenlarrose Zaken te houden, hoogstwaarschijnlijk te Pa rijs. Wy herhalen, dat voorzichtigheid geboden blijft en men met reserve dient te staan tegenover deze „goodwill" der Russen. Het hierboven genoemde, diplo matieke epos kan altyd nog in de prul- Iemand terecht komen.. De Sowjets bly- ven op kinderachtige wijze hinderen. Gisteren hebben zy nog de bus van Ber lijn naar Hannovër tegengehouden, die vijf dagen lang de Brits-Pyussische zone- grens nabij Helmstedt mocht passeren. De passagiers werden door de Russen gedwongen een honderd meter door „niemandsland" te lopen en daarna over te stappen in een andere bus. Een poli tiek in grote stijl, daar getuigt dit stel lig niet van Algem. Vergadering maakt haast met Indonesië Overgebracht van de boemel- in de sneltrein De pogingen om de behandeling van het Indonesische vraagstuk in de Alge- Vergadering van de V.N. te Flushing Fields te versnellen, zijn lange strijd geslaagd, want de Algemene Vergadering heeft tenslotte met 29 tegen 18 stemmen en met 5 onthoudingen be sloten, de zaak van de langzaam kende' politieke commissie over te bren gen naar de snelle commissie ad hoe (ook wel de tweede politieke i of de bijzondere commissie genoemd, ter verhoging van de spraakverwarring). De betekenis hiervan is duidelijk, wannee men weet, dat de Algemene Vergaderin, op- 14 Mei "reeds uiteengaat, zodat de zaken, welke de politieke commissie voorbereidt, te laat gereed zullen komen. ïog in de Algemene Vergadering te worden behandeld. Reeds te voren had Chili poging ondernomen om de bhandeling an het Indorfesische vraagstuk door verbrenging naar de commissie ad hoe versnellen, maar het verzet Amerika en Rusland, deed Chili dit plan ntrekken. Toen deed Polen een poging n de agenda-commissie, maar omdat Libanon. Perzië. Frankrijk, Canada, België, Engeland en Amerika tegen stemden, sneuvelde het voorstel- Slechts de Sowjet-Unie en Polen stemden voor, terwijl Australië, Chili, China en Mexico van- stemming onthielden. Polen gaf echter de moed niet op en- heeft n doorgezet. Prinses Margaret Rose ging vandaag jn Capri naar Sorrento aan de Golf van Napels. Vanmiddag bezocht zij de resten Pompei. Vrydag zal de prinses Rome zqn. :#r.ASk Toen commissaris Kcsper gisteren het Westland bezocht, inoest hij ook eens even tussen de kooplieden op de veiling plaats nemen. Dit is de veiling Westerlee (De Lier), waar men het hoofd der provincie aanschouwt op de tweede bank, met links van hem de veilingvoorzitter J. v. d. Hout en rechts burgemeester F. Nieborg. Dr Van Roijen verwacht nu spoedig een accoord Moh. Roem komt de Nederlanders niet tegemoet Haringvloot zal 17 Mei a.s. uitvaren! Op aandrang van het bedrijf schap voor de visserij Gisteravond vond in de Hofstad weer een bespreking plaats van de Redersver eniging voor de Nederlandse haringvis serij over de datum van uitvaart van de eerste groep haringloggers- Zoals men weet. besloot deze vereni ging verleden week om in verband met het ongeschonden handhaven van de kwaliteitsroem van de nieuwe haring, de eerste groep niet op 17, maar op 24 Mei te doen zeekiezen. Dit besluit viel bij het bedrijfschap voor de visserij niet in goede aarde en het verzocht de reders dan ook op hun beslissing terug te komen. De reden van dit verzoek was, dat bij alle voorberei dingen. de propaganda cn de organisatie van allerlei plechtigheden, die aan het uitvaren voorafgaan, betreffende, reke ning is gehouden met de datum van 17 Mei. Ook stond dc propaganda voor het buitenland In het teken van dc zeven tiende Mei. Het bedrijfschap heeft er met grote nadruk op gewezen, dat een verschuiving van die datum afbreuk zou doen aan de feestelijkheden, die heeft voorgesteld. Naar wij vernemen, heeft de Reders vereniging aan het verzoek van het be drijfschap voldaan, zodat de haringvloot dus op 17 Mei a.s. zal uitvaren. Koningin Juliana ontving op brengst loterij Gistermiddag heeft mevr. Arn. J. d'Ailly, ere-presidente van het damesco mité „behartiging van de loterij voor het zwakke kind", vergezeld door de heer Carel Briels en de overige leden van het comité in het Paleis Soestdyk de op brengst van de loterij in de vorm van chèque, groot f 200.000, aan Koningin Juliana overhandigd. Het bedrag zal ten goede komen aan de Centrale Raad voor Kinderuitzending. Prins Bernhard herdacht gesneuvelden Prins Bernhard woonde gisteren in de Sint Bavo te Haarlem een herdenkings dienst bij voor de gesneuvelde militairen sinds 1940 De bijeenkomst was belegd door de vereniging „Ereschuld en Dank baarheid". Het woord werd gevoerd door ds J- C. Koningsberger. Ncd. Hcrv. pre dikant te Amsterdam en door de hoofd aalmoezenier H. J. J. M. van Straten. De Haagse organist Feike Asma bespeelde het orgel. 5 Mei: zakeii mogen om 1 uur dicht Geen snipperdag. Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan hét particuliere bedrijfsleven vergunning verleemd om óp de Natio nale Feestdag om 1 uur 's middags vrij te geven, zonder dat deze vrije middag in mindering zou komen op de jaarlijkse vacantie- of snipperdagen! Vader stortte neer met baby in de armen De 30-j. L. Linders, uit Helmond, viel dezer dagen met zijn twee maanden oude baby uit het raam van de tweede verdie ping. De vader overleed aan de verwon dingen, doch de baby bleef ongedeerd. PADVINDERS MAKEN EEN HANG BRUG VAN 72 MEJER. soldaat, buiten de huiselijke kring, de derde in een vreemd land. Vier en twin tig wordt hij. Zal hij zijn vijf en twin tigste, een kroonjaar, thuis vieren? Hij hoopt het vurig: als zo menig Nederlandse jongen in de Oost, die zonder er veel over te praten,, snakt naar het vertrouw- leven in de lage landen bij de zee. De voorzitter der Nederlandse delegatie te Batavia, dr J. H. van Royen, heeft na hetgeen hij vernomen heeft over de re sultaten -van het bezoek van Moh. Roem, ho.ofd der republikeinse delegatie, aan Banka, volgens Aneta verklaard, nog al tijd hoopvol gestemd te zijn, dat er in de eerstkomende dagen het begin van een accoord zal worden gevonden. Roem had gisteravond, na zijn terug keer van Banka, waar hij verslag uit bracht aan Soekarno en Hatta, een onder houd met Cochran, die deze week voor zitter van de Unci is. Dit gesprek duurde uur en hedenochtend sprak Cochran met dr Van Roijen, waarna hij waar schijnlijk in de loop van de dag Roem wederom zal ontmoeten. Een republikeins woordvoerder vertel- _e aan Aneta, dat het republikeinse standpunt als volgt kan worden geformu leerd: „Als eerste stap naai de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari j.l. is noodzakelijk: het herstel van de republiek te Djokja, de vrijlating van politieke gevangenen en de erken ning. dat de streken, die bij de onder tekening van het accoord der ..Renville" onder republikeins gezag stonden, repu blikeins gebied zijn." Op de vragen over de houding der re publikeinse delegatie ten aanzien van het Canadese voorstel wilde de republikeinse woordvoerder niet antwoorden. Hij gaf echter te verstaan, dat men van republi keinse zijde het Nederlandse standpunt ter dient een bindende verklaring te worden gijgeven over het staken van het Nijmegen vergat 54 woningen In Nijmegen mogen 54 woningen, waar van het grondwerk bijna klaar is, niet worden afgebouwd, omdat de gemeente vergeten heeft deze woningen te vermel den bij de opgave voor het bouwvolume 1949. Deze woningen behoorden tot een groep van 86. welke het vorig jaar reeds waren aanbesteed, doch waarvan er slechts 32 gereed kwamen. De aannemer zit nu met de moeilijkheden en hij heeft reeds 12 arbeiders moeten ontslaan. Er wordt nu gedokterd aan een oplossing om de bouw toch voort te zetten en de woningen dan van een volgende toewij zing af tq trekken. De Griekse premier, Sophoelis, heeft aan het parlement om een motie van vertrouwen verzocht in zijn nieuw coa litie-kabinet. vuren en de deèlneming aan de Ronde Tafel Conferentie) „wel strak" achtte. Van Nederlandse zijde had men op deze verklaring geen commentaar. De sultan vain Djokja zal hedenmiddag met dr Van Roijen de maaltijd gebruiken. Waarschijnlijk zal de sultan niet Woens dag maar Donderdag naar Djokja terug keren. omgeving Verkenners uit Drunen ijn er in geslaagd, in 2 uur Zuider Afwateringskanaal, een hangbrug te bouwen van 72 meter lengte. Hiermee werd het record, dat op 43,90 meter stond, gebroken. PLANNEN VOOR GEZAMENLIJKE MARINE-MANOEUVRES GERÉED •Volgens Reuter, naderen de plannen ior de gezamenlijke marine-manoeuvres der landen van de West-Europese Unie hun voltooiing. Zij zullen echter niet lyorden bekend gemaakt, voordat zij door alle deelnemende landen zijn goedge keurd. De oefeningen worden, zoals be kend is. tussen 30 Juni en 8 Juli gehou- Bij Schiphol omgekomen vliegers ter aarde besteld Enorme belangstelling op Oud Eik en Duinen (Van een onzer verslaggevers.) Zoals we gisteren reeds in een deel m onze edities konden melden, had gistermiddag op Oud Eik en Duinen te Den Haag de begrafenis plaats van de stoffelijke resten van vier slachtoffers de Beecbcraft-vliegramp bij Schip hol. Bij het vertrek van de rouwkamer werd df droeve stoet door velen gade geslagen De kisten in de vier rouwauto 's n overdekt met kransen en bloem stukken. Buiten de hekken van de be graafplaats waren honderden belang- stellenden verzameld. Alleen genodigden mochten de dodenakker betreden. In de overvolle aula vormden leerlingen van de Rijksluchtvaartschool een erewacht. Bij het betreden van de kapel speelde de organist Abide with me". Zij hebben de luchtvaart gekozen, als roeping, zij hebben er hun jonge leven voor gehad." aldus de heer G. de Lange, directeur van de Rijksluchtvaart school. Hij sprak afscheidswoorden aan de baar van de drie'leerlingen-verkeers vliegers. N. Draaisma, A. A. de Ridder H Westerhof en sprak in het Engels aan de baar van de omgekomen vliegtuig-instructeur A. H. Bender. „Jullie moeten verder gaan, zoals zij dit gewild zouden hebben," aldus spr. tot de vele aanwezige leerlingen „Het werd hun laatste vlucht, een ongeluk zoals de school nog niet is overkomen, waarbij jeugdige levens in één verschrikke lijke minuut afknapten''. Namens de leerlingen sprak de heer G. Weygand. 't Merendeel der Haagse stukadoor staakt De staking onder de stukadoors, die gisteren in Den Haag is uitgebroken. zo- ■e gisteren in een deel onzer edities meldden, laat zich ernstig aanzien. In Den Haag ligt practisch het gehele werk 11, zo vernemen wy. Hier en daar wordt ig gewerkt met 2 of 3 man, maar de ergrote meerderheid heeft gevolg ge ven aan de oproep van de E.V.C., om :t werk neer te leggen als protest tegen het feit, dat de werkgevers weigeren, langer zwarte lonen uit te betalen. De perspectieven der stakers worden echter niet gunstig geacht, daar het de \v gevers onmogelijk is, aan de iesen toe te geven. Zoals bekend, wordt de actie niet door de vakbonden gesteund. Ook in Lei- Rotterdam, Utrecht, Harderwyk en Amsterdam wordt hier en daar gestaakt. DAT Koningin Juliana het Bescherm vrouwschap heeft aanvaard van het Friese Paardenstamboek, hetwelk giste ren te Roordahuizen zijn 70-jarig bestaan herdacht. DAT de nieuwe verpachting van boer derijen in de Noordoostpoldcr per 1 Nov. zal geschieden. DAT luit.-kol. P. J. van Gijn gisteren te R'dam vele autoriteiten op een recep tie ontving t.g.v. het 80-j. bestaan van het mariniersgarnizoen aldaar. DAT twee Engelse radioreporters in ons land vertoeven en diverse inpolderin gen bezochten om een klankbeeld te ma ken over onze strijd tegen het water. DAT de uienprijs op Flakkee plotseling steeg van 1 op 10 cent per kg (wegens trage aanvoer van Egyptische uien in En. geland), doch het profijt niet groot is, daar de meeste uien al aan het verrot tingsproces waren vrijgegeven. DAT de 80-j. schaapherder Van Dijk met zijn 150 stuks wolvee van het vlieg veld Twenthe op weg is naar het vlieg veld Deelen bij Arnhem, daar hem de be langstelling der Twentenaren wat te bar werd. DAT de fa. Lrchtering te Zuilen met f 144.000 laagste inschrijfster was voor de bouw van de Berkelbrug in de weg Eibergen-Neede. DAT de buurttram, die 70 ja* op de trajecten Utrecht-Zeist, Doorn-Zeist en AmeTsfoort-Zeist reed, gisteren met veel toespraken uitgeleide werd gedaan om plaats te maken voor een autobusdiénst. DAT de fabrieken van W. A. Scholten te Foxhol met een productie van ruim 3 millioen hl aardappelmeel een campagne record bereikten, daar tot dusver slechts 1 a Ui millioen hl werd geproduceerd. DAT van 14 t/m 21 Mei in A'dam weer een „fashionweek" wordt gehouden om te laten zien wat de Nederlanders op dames- confectiegebied presteren. DAT op Hemelvaartsdag in de Harmo- e te Groningen een internationale hon dententoonstelling wordt gehouden. DAT tussen Oldckerk en Niekerk (Gr.) een Gado-bus bij het uitwijken voor een begrafenisstoet in de sloot kantelde, doch geen der 26 passagiers ernstig werd ge blesseerd. DAT voor het Dordtse B.G. 15 j. (m.a.) werd geëist tegen de voormalige luitenant der staatspolitie J. J. Vos wegens verraad van illegale werkers. DAT de Nederlander Van Heurck uit Tegelen by een auto-ongeluk in Belgisch Limburg zwaar werd gewond. DAT een comité uit kerkelijke instan ties richtlijnen heeft vastgesteld voor een versobering van de Twentse bruiloften, speciaal om het aantal gasten en het drankgebruik te beperken. DAT te Brussel en Antwerpen bespre kingen werden gevoerd tussen vertegen woordigers van de Nederl. Bond voor de textiel- en kledingnijverheid en de Bel gische Kledingcentrale over iarbeidsvoor- waarden en lonen. DAT Europese socialisten uit dertien landen op 14 Mei a.s. in Baarn bijeenko men voor een conferentie voor drie dagen over Europese eenheid. DAT de prys van groenten in blik thans vrij is. DAT de Ned. gevallenen morgen in twee kerkdiensten im Londen worden herdacht. DAT het Contact van Chr. auteurs en de redactie van „Ontmoeting" t.g.v. de Pinksterconferentie op Woudschoten weer een litteraire wedstrijd organiseren, nl. een bewerking van het Bijbelverhaal van Rizpa of een kort verhaal onder de titel „De groene kamer", vóór 21 Mei in te zenden. DAT de oud-belastingontvanger P. A. v. d. Scheer, 85 j. oud. te Amersfoort is overleden. DAT ir T. P. Huisman, landbouwattaché bij de Ned. missie'te Berlijn, is benoemd tot officier in de orde van O.-N. DAT bij een firma in de Plantage Middenlaan te A'dam 2195 gram goud werd gestolen. DAT de middenstandsbedrijven van Dordrecht de broodprijs gistei^n weer 2 ct. hebben verlaagd (tot 28 ct per brood), nadat de grootbedrijven het offensief hadden geopend en de bakkers in deze oorlog met groot verlies werken. DAT mevr. Boesman, die met haar man en de lieer De Vos Klootwijk van Enschede waren opgestegen. 20 km ver der voer dan beide heren, die in Sainte Hermine <Fr uit de mand sprongen, maar de ballon niet meer konden houden en mevr. Boesman nog maar net vóór de zee kan landen. DAT de drie ballonvaarders hiermee het persoonlijk record (450 km) hebben gebroken, door 850 km af te leggen. DAT de arts H. Larij te Ruinerwold is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. DAT de plannen, om van het A'damse Carltonhotel een flatgebouw te maken, doorgaan, nu de Amerik. combinatie, die wellicht het gebouw zou kopen, hiervan is teruggekomen. DAT de SIMAVI (medische steun voor inheemsen) thans op haar Gurni-reke- ning te Batavia (min of meer „bevroren" geld) overschrijvingen van andere Gurni- rekeningen mag ontvangen, waardoor dit geld toch een nuttige bestemming vindt. DAT in de St-Crt. van gisteren de prijzenbeschikking Petten en baretten 1949, een idem Gasolie 1949 en een wijzi ging prijzenbesch. Stookolie 1949 zijn op genomen. DAT men in Oud-Gastel een woning voor f 100.000 tot gemeentehuis wil om bouwen, als Gedep. Staten er ten minste geen bezwaar tegen hebben. DAT de Ned. Bond van Vrouwen werk zaam in bedrijf en beroep op 7 en 8 Mei in „De Pietersberg" te Oosterbeek zijn jaarvergadering houdt. DAT uit een perceel aan de Jac. v, Lennepstraat te A'dam f 1000 werd «ont vreemd. Tonslotte sprak een vriend van één der omgekomenen. Terwijl de organist „Wilt heden nu treden" speelde, werden de kisten naar het gemeenschappelijke graf gedragen. Onder degenen die de droeve stoet volg den. merkten wij op: de heren H. C- E. van Ede v. d. Pais, oud-directeur-gene raal Luchtvaart; Frits Diepen namens Acro Holland en Vliegveld Ypcr.burg; Kapt. D. J. van Lennep, namens de chef Luchtmachtstaf: group-captain J. Heber Persey, Britse Luchtvaartattaché; Moun- tauban van Zwijndregt. alg. secr. Ver. voor de Luchtvaart; D. H. Lambertmont, chef-vlieger-instren zeer vele depu taties van leerlingen van Ypenburg en Gilze-Rijen. Aan het graf dankte een familielid voor de grote belangstelling. Hierna brachten de vele aanwezigen aan de groeve de slachtoffers een laatste groet. Koos yorrink sprak op Mei feest in-Amsterdam Rede op gramofoonplaten. In diverse steden van het land vierde de' Partij van de Arbeid gisteren haar verlaat 1 Meifeest, omdat 1 Mei op Zon dag viel. Zesduizend mensen waren in de Apollo- hal te Amsterdam bijeen, toen plotseling de stem van Koos Vorrink door de zaal klonk. De voorzitter van de P.v.d.A., die nog steeds in een ziekenhuis in Dene marken vertoeft, sprak de vergadering via gramofoonplaten toe. Hij sprak zijn teleurstelling uit. dat hij niet actief de verkiezingsstrijd kan deelnemen. De N.V.V.-voorzitter E. Kupers kantte zich vooral tegen de Russische politiek en hij noemde de enige manier om met de Russen tot overeenstemming te ko men: „De vuist op tafel". Laatste spreker was oud-minister ir H. Vos. die in de vooravond in Den Haag had gesproken. Op het Meifeest te Nijmegen heeft mi nister In 't Veld vooral de woningbouw aangeroerd. Hij wees daarffij op onze grote afhankelijkheid van het buitenland. Aan elk huis van f 10.000 is f 2500 bouw materiaal nodig, waarvoor buitenlandse deviezen besteed moeten worden. Wan neer door algemene inspanning de devie zenpot ruimer gevuld wordt, kan er ook meer worden gebouwd. Bij de heersende wonirTgnood kan aan krotopruiming nog niet worden gedacht, aldus de minister. Drie boerderijbranden bij Ommen Meer dan f 100.000 schade. Gisteren zijn by Ommen drie boerde rijen in de as gelegd. De schade bedraagt meer dan f 100.000. welke slechts gedeel telijk door verzekering wordt gedekt. Om 12 uur ontstond brand in de boer derij van de landbouwer Willemsen uit Varsen cn door de hitte ging ook de naastgelegen boerderij van gebr. Ning- bers in vlammen om. Om vier uur kraaide de rode haan in de boerderij van de landbouwer Hemstede aan het Ommer bos. De oorzaak der branden is niet be kend. Op een andere plaats bjj Ommen ging dezelfde dag ook nog een grote oppervlakte heide door brand verloren. Wij krijgen eindelijk die vijf trawlers De Amerikaanse autoriteiten in Duits land hebben meegedeeld, dat de trawlers, die momenteel nog onder Duitse vlag varen, als herstelbetaling aan Nederland zullen worden gedragen. De Britten hebben onlangs reeds twee trawlers vrijgegeven overdracht aan Nederland. Het gaat hier om de vijf vissersschepen, die voor Duitse rekening op Nederl. werven ge bouwd zijn en die aanvankelyk niet aan ons land werden toegekend. KONING GEORGE IN OPENBARE LEVEN TERUG Koning George VI van Engeland zal op 21 Juni a.s. zyn siaatsplichten weer tea volle waarnemen. Op die dag zal hij dc koloniale tentoonstelling „Colonial Month" openen. MAUTHAUSEN WERD NATIONAAL MUSEUM Het vroegere concentratiekamp Maut hausen bij Linz is in een nationaal mu seum ter nagedachtenis van de duizen den. die daar hun leven verloren, om gevormd. De Oostenrijkse regering stelde hiervoor 790.000 Schilling beschikbaar. Gelijk men elders kan lezen wer den gisteren 4 der vijf slachtoffers van de vliegramp bij Schiphol op Oud-Eik-en-Duinen te Den Haag ter aarde besteld. Een overzicht van de droeve plechtigheid. 's Lands belang Met de benoeming van staatssecretaris- en van Oorlog en Marine is een stap gezet op de weg naar het leggen van de verantwoordelykheid voor het gehele de fensiebeleid in de handen van één ver- •oordelijk minister voor Landsver dediging. Hoe ver men op die weg ge vorderd is, is thans nog niet duidelijk. Mr Fockema Andreae, geen militair des kundige, zal een deel van de taak van de ster overnemen. Men kan hem dus beschouwen als een politieke figuur. Maar bij schout-bij-nacht Moorman gaat dit moeilyker. Hier ziet men in de eerste plaats de deskundige, vooral ook als men bedenkt, dat hy actief schout-by-nacht biyft. Heeft de regering nu een middenweg gekozen en is men de vraag ..politieke figuur of deskundige" aldus uit de weg gegaan? De staatsscretaris als politieke :uur bracht moeilijkheden met zich mee, aar het aanstellen van deskundigen eneens. Het gevaar bestond dan. dat de •rantwoordelyke minister van zijn mili taire adviseurs zou worden afgesneden. Een tegenstelling tussen het militaire kabinet van de minister eri de militair deskundige staatssecretaris was dan aller minst denkbeeldig. Zou de thans benoemde staatssecretaris oor Oorlog in de politieke sfeer liggen i die voor Marine deskundige zyn. dan ju de minister door de eerste ontlast orden en in zijn functie van minister an Marine a i. worden bygestaan door de tweede, doch daarmee zou er nog geen minister van landsverdediging zijn. t is vry zeker dat de P.v.d.A. met de gang van zaken geen genoegen zal ?n. By de begrotingsdebatten had zi> gepleit voor de op zichzelf aanvaardbare één minister en staatssecretarissen land-, zee- en luchtmacht. De staats secretarissen dienden dan in de politieke sfeer te liggen. Uit een artikel van mr Van der Goes van Naters in Het Vrije Volk van 20 April getiteld „In strijd met 'sLands belang" blijkt nu waarom men geen deskundigen wenste, maar'politieke figuren. Deze moesten n.l. dienen om de scheve verhoudingen recht te trekken bij Defensie. De legerleiding was a-socialis tisch en het defensiebeleid, tegenwoordig een stuk buitenlandse politiek, eiste de inschakeling van het democratisch-socia- lisme. Want, en dat was het grote argu ment, in de Westerse Unie en het At lantische Pact was vorm gegeven aan een democratisch-socialistische gedachte. Daarin had door de harde feiten het socialistisch standpunt gezegevierd en was gebroken met de idee van een har monisch leger en een harmonische vloot. Het socialisme was by de Internationale defensie dus troef en waar in de hogere legerleiding de socialisten waren geweerd bood het instituut van staatssecretaris een prachtige gelegenheid deze gevaar- lyke leemte aan te vullen. fVoor oervolg zie Pag. 3) Kijk uit: Een ballon zweeft boven Europa De Zwitserse ballon „Helvetia", die een speciale koerier van de touristische en handelstentoonstelling van Wels lOp- per-Oostenrijk) naar Zwitserland moest brengen, is door hevige windstoten los geraakt van zijn ankerplaats en een zwerftocht over Europa begonnen. En nu allemaal maar uitkijken. I11 Indië 900 politieke gevangenen vrij gelaten Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zijn 900 politieke gevan genen. die op Nusa Kembangan waren ondergebracht, in vryheid gcstelo. De passagierslysten van de „Willem Ruvs" en de ..Sibajak". die resp op 30 April en op 27 April naar Indonesië ver trokken, liggen aan onze loketten ter WEERBERICHT Zonnig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Aanvankelyk langs de Wad- denkust nog enkele overdrijvende wol kenvelden. Later overal zonnig weer me^ ZON EN MAAN. Woensdag 4 Mei Zon op 5-06, onder 20,09; maan op 9.02, onder 2.06. 5 Mei E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1