Iliruttic Cciltsrhc OTuuranl Wanneer wilt ge blokkade van opheffen? - en de voorwaarden Berlij n Wist IJ DONDERDAG 28 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 1U3 Dir eo redactie Tel 204U8 Abonne- meDteD Tel 22710 Adverteotieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal: 135 per maand; 0 32 per week AD VERTENTIÊNƒ018 per millimeter (BU contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7800 HOOFDREDACTEUR; Dr E DiEMER. CHEF-RED.: H. W J ENSERINK- DIRECTIE: F DIEMER CHR1STELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stontnasticl» fs gliebleucn tnyn hert in tegljeospoef Gods Woord ten grondslag aan de Staatkunde Zie pag. 3 Washington vraagt op de man af aan Moskou: In de Duitse hoofdstad is men nog wel sceptisch, doch treft toch ook al voorbereidingen De Ver. Staten hebben de Sowjet-Unie gisteren om een officiële verklaring verzocht over de datum en de voorwaarden, waarop zij bereid is de blokkade van Berlijn op te heffen. Dit verzoek was vervat in een nota, die door dr Philip Jessup aan Jacob Malik werd overhandigd, tijdens een bezoek, dat Jessup gister middag aan het Sowjet-Bureau te New York bracht. Deze verklaring is in feite het eerste kouse pers bewaarde gisteren een abso- geschrift, dat, in de tot dusver monde ling gevoerde, onderhandelingen werd overhandigd. De tekst van de nota werd. volgens Reuter, niet bekend gemaakt. Men echter aan, dat Jessup de nota Franse en Britse autoriteiten heeft laten lezen en dat het uiteindelijke doel de onderhandelingen over te brengen op officieel niveau. Men verwacht, da' Malik de nota, die de vrucht is van d« tussen Truman en Jessup gehouden be spreking, aan Gromyko zal overhandi gen, die nu, op zijn beurt, ruggespraak met Moskou moet houden, alvorens te kunnen antwoorden. Jessup was voornemens nog gister avond naar Washington te gaan, teneinde verslag uit te brengen op het Witte Huis. De stand van zaken is dus. dat de Wes telijke mogendheden, onder voorbe houd, het Russische voorstel tot ophef fing van de blokkade, in ruil voor een „viermogendhedenconferentie" over Duits land hebben aanvaard. Alles zal dus af hangen van de „condities"! In ieder ge val hebben de Ver. Staten aan Rusland om de verzekering gevraagd, dat ii ging in de organisatie van een aparte West-Duitse staat, geen voorwaarde de opheffing der Berlijnse blokkade zal zijn. Bovendien zullen de reeds genomen besluiten voor de versterking der dediging van west-Europa, zonder enige restrictie van kracht blijven. Er is echter geen datum voor een volgende bijeen komst vastgesteld en men verwacht niet. dat Malik vóór het einde dezer week zal kunnen antwoorden. Over het algemeen is men óók in d* Sowjet-Unie vooralsnog „gereserveerd' ten aanzien der besprekingen en de Mos- Tsjiang hoopt op over winning in drie jaar Communisten melden een nieuw groot succes Tsjiang Kai Sjek is plotseling voor 1 voetlicht verschenen, doch zijn optreden was vol raadselen en men weet niet of hij w.eer het roer zal grijpen van het kende schip. In een rede te Tsjikou riep hij het volk op om het land van de i munistische tyrannie te bevrijden en moedig te strijden als het 8 jaar lang tegen Japan heeft gedaan. Na drie jaar strijd voorspelde hij de eindoverwinning. Volgens generaal Jen, die uit het ver overde Taijoean naar Hongkong ge vlucht is, deelde echter mede. dat Tsjiang niet het opperbevel zal hernemen, doch slechts president Li zal bijstaan. Ondanks de bemoedigende woorden gaat echter de communistische opmars snel verder. Bij verrassing hebben zij zich meester gemaakt van Poetoeng, een voorstad tegenover Sjanghai aan de 400 meter brede Whangpo en vlak bij de Amerikaanse en Britse consulaten er Chinese stadhuis. De regeringstroepen hebben zich teruggetrokken tot 10 km be westen Sjanghai. De communistische colonnes rukken snel op bezuiden de Jangtse en het zware geschut der roden is reeds over de Jangtse gebracht. De zaak holt dus achteruit en de Britten houden vliegtuigen gereed om hun land genoten uit Sjanghai te redden. Verdwijnt Clay toch van het toneel? Van de zijde van het Witte Huis te Washington, verneemt Reuter, dat gene raal Lucius D. Clay thans binnen 30 dagen van zijn post als Amerikaans mili taire gouverneur im Duitsland zal wor den ontheven. Men verwacht nog deze week de benoeming van een opvolger. By een treinbotsing te Johannesburg (Z. Afrika) kwamen 25 inheemsen om het leven. Fokkers straalvliegtuig: een nieuw type Fokker zal op de internat, luchtvaart tentoonstelling. die vamdaag in Parijs wordt geopend, een straalvliegtuig ex poseren als het bewys, dat in Neder land gewerkt wordt aan een straalvlieg tuig van een geheel nieuw type, de Fok ker S-14. De voortstuwing geschiedt door een Rolls-Royce Derwent V straal- turbine. Het toestel heeft een zeer on gewone vorm. De lucht wordt in de romp uitgestoten. De snelheid wordt voorlopig geheim gehouden. Fokker zal ook een 2-motorig les- vliegtuig, de S-13, exposeren. NIEUWE DEVALUATIE VAN DE FRANSE FRANC. In v.b.m. de scherpe stijging van de notering van de Amerik. dollar op de vrije valutamarkt te Parijs is vandaag de Franse franc opnieuw gedevalueerd. Hiertoe is overgegaan op grond van een in October van het vorige jaar uitge vaardigd valutavoorsehrift, waarbij werd bepaald, dat bij daling of stijging van de dollarnotering op de vrije valutamarkt met meer dan 5 pet. de officiële koersen voor de andere valuta's in overeenkom stige mate zullen worden gewijzigd. De vrije koers voor de Amerik. dollar steeg gisteren tot 329.80 francs (de officiële koers van 214 39 francs blijft ongewij- ligd) De nieuwe officiële aankoopkoers voor de Ned gulden is 10.240 francs voor f100 en de verkoopkoers voor de Ned. gulden is 10.270. luut stilzwijgen. Gromyko, die interview werd onderworpen, had op alle hem gestelde vragen „niets te zeggen". Berlijn gokt om de opheffing. In Berlijn wemelt het van geruchten, maar de ware Berlijner laat zijn scepti sche houding niet terstond varen. Hoe wel men enerzijds hoopt op meer kolen voor de komende winter, als de blokkade zou zijn opgeheven, vreest men ander zijds, dat de Russen iets anders in hun schild voeren. Men oordeelt, dat ophef fing der blokkade wel prachtig zou zijn! maar er zijn nog steeds twee stadsbestu ren, twee politiemachten, twee brandwe ren, kortom de splitsing is volkomen. Men treft intussen reeds maatregelen, opdat treinen en vrachtwagens onmid dellijk kunnen gaan rijden, zodra de blokkade is opgeheven. Zoals men weet, kan ieder ogenblik het verkeer worden hervat over de enige spoorlijn, die door Helmstedt naar Berlijn rijdt. De eerste bus, die een ononderbroken reis van Ber lijn naar de Westelijke zones heeft ge maakt, is gisteren met passagiers te Hannover aangekomen. De inzittenden verklaarden, dat zij bij het Russische controle-station, Mariënbom zelfs „zeer beleefd" ontvangen waren en hun reis dertig minuten later hadden kunnen voortzetten. Nu er aanwijzingen zijn, dat de blokkade van Berlijn misschien spoe dig wordt opgeheven, is het goklustige Amerikaanse en Duitse personeel in de geallieerde diensten met z.g. „blokkade- pools" begonnen. Voor een paar cent kan men raden, wanneer de blokkade zal worden opgeheven en wie er het dichtste bij is, krygt de pot! Volgens een later ontvangen telegram, zou Malik aan Jessup mondeling de ver zekering hebben gegeven, dat Rusland de blokkade wil opheffen op twee voor waarden. Deze zijn, dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk gelijktijdig de maatregelen, die genomen werden als èntwoord op de Russische beperkingen van het verkeer over land en te water, zullen opheffen en zij tevens zullen in stemmen met een datum voor een „vier- mogendheden-conferentie." De Times voorspelt zelfs, dat de blok kade de komende drie dagen, zou den opgeheven. Jessup was in zijn nop jes, na het onderhoud met Malik te New York en dit is een goed teken! Atl. Pact blijft nodig. De Amerik. min. van buit. zaken, Dean Aoheson, verklaarde, dat een eventuële Russisch-Westerse overeenkomst, v door een einde zou komen aan blokkade van Berlijn, de behoefte aan het Atlan tisch Pact niet zou doen verdwijnen. Sowjets sluiten Berlijnse sluizen Vanmorgen werd. aldus Reuter, voor de tweede maal binnen 24 uur, door ingrij- van Russische zijde, het verkeer op West-Berlijnse waterwegen gestag neerd. Gisteren reeds werden vier sche pen, geladen met via de luchtbrug aange voerde goederen, te Ploetzensee (Franse sector) aangehouden door Russische offi cieren. Vanmorgen arriveerden Sowjet- manschappen met Tommy-guns, bij de sluit van Charlottenburg (Britse sector) hielden daar schepen aan, op weg r het vliegveld Gatow om luchtbrug goederen te laden. Drie dezer schepen behoren aan een Nederlandse firma, die zich bezig houdt met het transporteren van steenkool vanaf het vliegveld naar de opslagplaats in de Westelijke sectoren van Berlijn. De Russen eisen nu voor doorlating der schepen het bezit van een speciale groene pas. Er staan thans spe ciale politie-afdelingen op post bij alle sluizen. KLEINE HENKIE" „Kleine Henkie" heet deze eerste Amerikaanse Straal-helicopter, die men hier een proefvlucht ziet ma ken. De turbines, die op de plaats zitten, waar een gewone helicopter de schroefbladen heeft, worden op gang gebracht door een mengsel van benzine en lucht. Zo drijft ,JZleine Henkie" als het ware, zon der vleugels, op de hete lucht...... Rallye-auto's aan de grens met bloem slingers ingehaald Een uitstekende stemming onder de deelnemers (Van verslaggevers) lur, aan de grens i de douanepost n te huiveren en official van het de Tulpenrallye, douanebe- journalisten. Noord wijkers Donderdagmorgen 3 Wernhout. In het lamplicht v aat een troepje men: stiekem te geeuwen: comité ambten broeken en witte petten halen manden vol slingers uit een vrachtauto. Eindelijk, om tien voor half vier, nadert de eerste auto. Het is no. 24, de Neder landse équipe H. B. van Gelderen, die uit Monte Carlo startte. Vlak hierachter kom', de Ford van de eveneens uit Monte Carlo vertrokken Nederlandse ploeg H. Th. Wurzer. De ene wagen na de andere rijdt nu aan en nog eer de rij ders kunnen uitstappen snellen de Noord- wijkers toe en bevestigen frisse bloe menslingers aan de wagens een atten tie van de Ver. voor Bloembollencultuur. Snel worden de formaliteiten vervuld Iedereen werkt mee, om het oponthoud kort mogelijk te doen zijn. Onder de rijders heerst een uitsteken de stemming. Op onze vragen klinkt overal hetzelfde antwoord: „Beste tocht gehad, ruim voldoende tijd en een aar dige route". Stralend opgewekt is het Nederlandse damesteam, dat uit Rome startte. De dames Van Puyenbroek Vroom, De Marez OyensVan Vreden- burch en mej. Schellens vertellen met bescheiden trots, dat zij een van de twee ploegen waren, die bij zeer slecht weer tussen Rome en Lion de moeilijke Alpen- terwijl anderen de Rhöne- vallei kozen. Om even 5 uur komt de e uit Den Haag gestarte équipe bin- de Studebaker met Coenen es. Ook deze vond alles uitstekend, maar „je wordt wel gaar op den duur". Wij rijden mee tot Breda, waar aan het K.N.A.C.-huisje op het Stationsplein de controle wordt gehouden. De belang stelling is nihil. Zo tegen 6 uur ver schijnen er wat jongetjes met natge- kamde kuifjes en een enkele arbeider, op weg naar zijn werk. Intussen staat op de straathoeken agenten met brede arm- de weg te wijzen aan de be bloemde auto's. Alles verloopt aan dp controlepost even rustig. De deelnemers, velen met witte petjes en in sportieve kleding, vertreden zich wat, maken een Intern. Roerovereenkomst wordt vandaag getekend Hoofdkwartier te Düsseldorf? Vandaag zouden de vertegenwoordigers ïn Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten de Benelux-landen te Londen bijeen komen, om de overeenkomst tot instel- ïg van het internationale gezagsorgaan >or het Roergebied te ondertekenen. Onmiddellijk nadat de overeenkomst m kracht is geworden, zal de Britse regering de eerste vergadering van het gezagsorgaan bijeenroepen. Er moet nu bestuur worden gekozen en een secretariaat worden gevormd Vermoe delijk zal het hoofdkwartier te Düsseldorf gevestigd worden. babbeltje en gaan koffie drinken. Zij hebben een uur rust. Een Engelsman betuigt ons zijn spijt, dat hij in het donker naar Breda moest rijden, en dus nog geen tulpenvelden kon bewonderenhij kijkt het zake lijke Stationsplein wat beschuldigend rond: kennelijk verwachtte hij ook hier molens, tulpen en boerinnetjes op klom pen. En wij vertellen hem maar niet, dat zijn geduld voorlopig nog op de proef zal worden gesteld, omdat de tocht eerst naar het hoge Noorden gaat, maar vra gen hem opgewekt naar bijzonderheden over de tocht. „O, that's all right". Tegen achten houdt de regelmatige stroom van één auto per minuut op. Het wachten is op de laatsten, die nog tot f uur mogen passeren. Wagen na wagen rijdt weg, de zonnige morgen in. Nederland wacht me', schone wegen, bloeiende bomen, kleurige tui nen en tenslotte met de bollentapijten bij Haarlem. Tot straks in Noordwijk! GLASHELDER Een surveillerende politie-agent ont moette dezer dagen op de Markt een man, die met onzekere gang een fiets op zijn rug vervoerde. De Hermandad wilde wel eens weten, wat dit te be tekenen had en vroeg de man wat er aan zijn rijwiel mankeerde. Uit het antwoord sprak een helderheid van geest, die men van een dronkeman niet verwachten zou: „Jullie vangen mij niet", luidde het bescheid. „Als ik op m'n karretje ga zitten, krijg ik een bekeuring Dr Malan maakte opwachting bij de Koningin Met de „Tafelberg" van de S A A. hedenochtend op Schiphol aangekomen de Zd.-Afrikaanse premier dr D. Malan met zijn echtgenote. Hij werd o.a. ver welkomd door mr J. Visser, chef Pro tocol Buitenl. Zaken, J. K Uys, tijd zaakgelastigde van Zd. Afrika en oud- nister Jonkman. Dr Malan zal Nederland blijven. In Den Haag werd een bezoek gebrach'. aan dr Drees vanmiddag maakte hij zijn opwachting bij de Koningin te Soestdijk. Vanavond is er een diner met min. Stikker. Dr Malan vertrekt morgen naar Berlijn de luchtbrug te bezichtigen. Minister Drees op Koninginnedag voor de radio Minister-president dr W. Drees zal op Koninginnedag over Hilversum I van 's middags 1 uur tot 1.10 uur een toespraak tot het Nederlandse volk houden. De rede wordt die middag naar Indië uitgezonden om 2 uur. Dr Van Roijen had ontmoeting met sultan van Djokja Het hoofd der Nederlandse delegatie te Batavia, dr J. H. van Roijen, heeft een ontmoeting gehad met de sultan van Djokja en hedenmiddag zou een ontmoe- ng volgen tussen de voorzitters van de Nederlandse en republikeinse delegaties. Het antwoord der republikeinen op het Nederlands aanbod inzake Djokja is nog steeds niet gereed. KAPT. VAN ZINNICQ BERGMANN HOFMAARSCHALK De kapitein-vlieger R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, adjudant van HM. de Koningin en waarnemend hofmaar schalk, is door H.M. benoemd tot hof maarschalk. De functie van adjudant zal hij tevens blijven bekleden. OUDE NIEDORP DOET HET ZONDEK VERKIEZINGEN In de Noordhollandse gemeente Oude Niedorp zijn de beide partijen onderling overeengekomen voor de nieuwe gemeen teraad twee neutrale en vijf katholieke raadsleden aan te wijzen, waardoor de gemeente de kosten van verkiezingen uitspaart. Openingsrit Dieseltrein naar het Noorden De directie van de Nederlandse Spoor wegen en een aantal genodigden hebben gisteren met een Dieseltrein van Utrecht Leeuwarden en Groningen de offi ciële openingsrit gemaakt van de diesel- electrische dienst, welke op 15 Mei var het Westen naar het Noorden wordt in gesteld. De reisduur op het traject Rot- terdam-Groningen zal dan met circa kwartier worden bekort. MUTATIE8 BIJ AMERIKAANSE MARINE. President Truman heeft vice-admiraal Price tot onderhoofd van de afdeling vlootoperaties der Amerikaanse marine benoemd, op één na de belangrijkste functie bij de marine. Arthur W. Raford wordt met ingang van 1 Mei a s. opper bevelhebber van de vloot in de Stille Oceaan. Fabriek van motorrijwielen in Arnhem geopend Gisteren is te Arnhem de nieuwe fa briek van motorrijwielen geopend, welke ontstaan door het samengaan van de Franse fabriek „Motobecane" en de N V. Kaptein te Amsterdam. Begonnen wordt met een productie van 20 per dag, doch uiteindelijk hoopt men 10.000 stuks per jaar te produceren.' Nog voor het einde het jaar verwacht men te kunnen uitkomen met een ultra licht en goed koop motorfietsje. ZEVEN DODEN BIJ COMMUNIS TISCHE REL IN CALCUTTA. Te Calcutta vuurde de politie gisteren op een verboden communistische demon stratie. Er ontstond een gevecht, waarbij personen, w.o. vijf politiemannen, werden gedood. Er werden 27 arrestaties verricht. Calder opvolger Als opvolger va afgetreden Amerikaanse minister het Leger, werd gisteren genoemd Curtis E. Calder, president van „Electric Bond and Share Company", die zulks echter zelf ontkende met de woorden: „Thans niet en over twee maanden niet." Rubber verscheept in papieren zakken Onlangs zijn 25.000 kg rubber in pa pieren zakken uit Sumatra naar Europa verscheept, hetwelk een grote besparing betekende aan vracht, kosten en scheeps- ruimte Rusland vierde gisteren de 100ste sterfdag van Tsjerepanof, die in 1844 de eerste Russische locomotief maakte. Belgische Koningskwestie weer op het dode punt terug Besprekingen te Bern blijven mysterie Gisteravond is na een kortstondige ka binetszitting te Brussel, in een officieel communiqué aangekondigd, dat de ont moeting tussen Koning Leopold in er zjjn broer Prins-Regent Karei te Bern, ;n zuiver informeel karakter droeg. Vermeylen, de minister van binnen landse zaken, gaf aan de journalisten te kennen, dat het kabinet ten zeerste ver wonderd was over de percommentaren. De regering, zei hij, had geen enkele be slissing te nemen, omdat er geen enkel probleem gesteld was! Het had de m Ier verbaasd, dat men zich voorstelde de Koningskwestie te kunnen oplossen, bui ten het parlement om. Blijkbaar zinspeelde min- Vermeylen op de artikelen in de Belgische pers, vol gens welke Koning Leopold voornemens :ijn naar België terug te keren, zon der toestemming van Kamer en Senaat. Resumerende: er was geen wijziging in de toestand ingetreden. Nog veel minder er sensationeel nieuws te verwach ten. Het is overigens onbekend of de Koning zich, na het onderhoud te Bern, nog persoonlijk met een verklaring tot de Belgische bevolking zal wenden, om eigen standpunt uiteen te zetten, te meer blijkt de Koningskwestie en dood punt te zyn gekomen zal het resultaat der op 26 Juni te houden algemene verkiezingen rr ten afwachten, alvorens zich aan verdere voorspellingen te kunnen wagen. Het hier vermelde „korte communiqué" heeft in geheel België grote verbazing gewekt, omdat men op sensationele ge beurtenissen gerekend had. In Belgische politieke kringen neemt men aan, dat de felle reactie in een deel het land. de koning heeft doen dat zijn terugkeer op de troon geen al te gemakkelijke taak is Wij herinneren hierbij aan de dreigementen van linkse pers met stakingen e.d., in geval een „royalistische staatsgreep". De besprekingen te Bern hebben inmiddels de partijstrijd weer feller doen oplaaien. Amerika distancieert zich van de republikeinse postzegels^ Het bericht, dat de Amerikaanse poste rijen brieven met postzegels der z.g publiek Indonesia op de gewone wijze zouden bezorgen, hetwelk enige dagen geleden sterk de aandacht trok. wordt thans door het Amerikaanse departement van Buitenlandse zaken uitdrukkelijk tegengesproken. De directeur van de internationale post dienst der V.S. verklaart, dat deze post zegels geen geldigheid hebben. Mocht het zijn voorgekomen, dat dergelijke post zegels aan de aandacht van de postdienst zyn ontsnapt en op de gewone wyze zijn behandeld, dan heeft dit, volgens hem. generlei betekenis. BELGISCH PARLEMENT WORDT GROTER. In de Belgische Kamer is een wetsont- 'erp aangenomen.é waarbij het aantal parlementsleden van 202 op 212 wordt gebracht. Dit betekent een winst voor Vlaanderen en Brussel. Ook Bulgarije heeft de uitnodiging der Ver Naties afgewezen, om te Lake Success aan de besprekingen over de processen tegen de 12 predikanten te Sofia deel te nemen. DAT de beiaardier Staf Nes uit Meche- len op 30 April het gerestaureerde caril- n van Goes zal inwijden. DAT de Amsterdamse café's op Ko ninginnedag en op 5 Mei tot 4 uur nachts geopend zullen zijn. DAT een der Hindeloper „likhuizen" verblijven, die 's zomers werden be woond om het gewone huis te sparen wordt gerestaureerd. DAT overeenstemming is bereikt over de herbeplanting van Schouwen-Duive- land en Tholen en de commissie van overleg van landschapsherstel 70 pet. in de kosten bijdraagt. DAT vanaf 1 Mei kan worden getele foneerd met de Westelijke zones van Duitsland. DAT ook te Hengelo op 5 Mei een mo nument voor de gevallenen wordt ont huld. DAT de smokkelaar Ter B. uit Hengelo met zijn fiets omsmakte, toen hij gear resteerd werd en met een gekwetste knie het ziekenhuis werd gebracht, waar hy nog kans zag een deel van zijn smok- aar onder het hoofdkussen weg te stoppen. DAT gisteren op het Rokin te A'dam de 63-j. J. v. Zoomeren uit de Raadhuis straat aldaar door een tram is doodgere den. toen hij zonder uit te kijken de straat wilde oversteken. DAT het echtpaar A. Magielsen- Van de Kreke te Rilland-Bath (Z.) op 8 Mei zijn 65-jarig huwelijksfeest hoopt te vie- DAT op 2 en 3 Mei voor het B.G. te Arnhem zal terecht staan de 52-j. K- L. Diepgrond, voormalig „Lagerführer" van het kamp Erica te Ommen, die o.a, enige weerloze arrestanten doodschoot. DAT H. D. Louwes. J. Lageveen, mr J. Linthorst Homan, mr C. Th. graaf van Lynden van Sandenburg, Chr. v. d Heu vel, A. J. de Goey en mr B. W. Biesheu vel omstreeks half Mei voor de Stichting voor de Landbouw naar Canada gaan om het internationaal landbouwcongres (I.F. A.P.) bij te wonen. DAT de pryzen voor stort- en kuip baden, zonnebaden en zwembaden in de open lucht m.i.v. heden vrij zijn. DAT in de Betuwe thans de appelbomen in bloei staan. DAT in Venlo grote verontwaardiging heerst over de vernieling van plm. 70 op een jeugdboomplantdag geplante boom pjes. waarvan er 20 middendoor zijn ge zaagd. DAT het communistische Tweede Ka merlid Gortzak, nu zyn interpellatie over de geheime dagorder van Generaal Kruis inzake onderzoek naar kennis van Sla vische talen mislukte, hierover schrifte lijke vragen aan minister Schokking heeft gesteld. DAT t.g.v. een benzinestoring een „Auster" van de Ned. luchtmacht dezer dagen een noodlanding moest maken in een korenveld bij Nieuw Vennep. DAT i.v.m. zijn heengaan als minister van O.G. mr Sassen, met zijn echtgenote, dezer dagen op het Paleis Soestdijk is ontvangen voor een afscheidsdiner. DAT voor het A'damse B.G 4 jaar (m. a.) is geëist tegen Julius Zernikow uit Dusseldorp, administratief employé bij de S.D.. die eenmaal deelnam aan een exe cutie. DAT de L.V.D. een geïllustreerd boekje „Leger en Volk" heeft uitgegeven, waar in zijn opgenomen 7 toespraken welke on langs voor het radioprogramma van de Ned. Strijdkrachten werden uitgesproken. DAT de scheidende dirigent van het Res. Orkest, Frits Schuurman, heden per vliegtuig uit New York in ons land is te ruggekeerd. DAT voor het A'damse B.G. 6 jaar tm.a.) is geëist tegen de voonn. Kriminal- sekretar J. H. Hareneth uit Aken, die deel uitmaakte van vuurpelotons. De Belgische pers is zeer ontstemd. Het Kath. blad „La Libre B e 1 g i c. schrijft, dat men blijkbaar het Belgische volk niet „au serieux" neemt met eer dergelijke officiële verklaring. Betekent het feit, dat men de bevol king in het onzeker laat, dat men nie1 tot een accoord heeft kunnen geraken over het voorstel te Bern en de ministers, onder elkaar van mening verschillen? De regering zal in ieder geval in het parle ment tekst en uitleg moeten geven. De Kath. Standaard verneemt, dat de Koning nog vóór de verkiezingen brief tot het land zal richten ove „Koningskwestie" meer bepaald mei trekking tot de verbanningswet van Volgens „L e P e u p 1 e" (soc.) Koning Leopold zeer gedeprimeerd Bern hebben verlaten, begrijpende, dat zijn terugkeer troebelen zou kunnen ve Vierde beul van Loosdrecht gegrepen Voortvluchtige Cor Cramer wilde Belgische grens over. In de afgelopen nacht ls de sedert 27 Mei 1948 uit het kamp Crailo ont snapte Cornelis Cramer, lid van het SS Jagdkommando Nord-West, gearresteerd. Cramer trachtte met behulp van een pas poort op een andere naam de Belgische grens te overschrijden, doch kon ir grensgebied worden gegrepen. Hy is een der vier verdachten uit het gruwelijke proces, dat in Maart voor he' A'damse B.G. begonnen is tegen de SD- beulen, die zich te Loosdrecht en Brum- men aan ontzettende wreedheden ter koste van de gevangenen te buiten zyn gegaan. Wreedheden, welke zelfs de Duitsers te gortig werden. Cramer stond er voor bekend in het bijzonder graag zyn slachtoffers met een witgloeiende pook te bewerken. Hij wordt er van ver dacht medeplichtig te zijn geweest aan moord op minstens 8 tot 10 Nederlanders. Hij kwam oorspronkelijk uit Venlo. De behandeling van het proces zal waar schijnlijk omstreeks half Mei, en dan in tegenwoordigheid van de verdachte, wor den voortgezet. Achttien jaar geëist tegen „Operette-generaal" Tegen de 51-jarige pluimveefokker N. J. Alblas te Lunteren. die vroeger chauf feur was, doch onder invloed van zijn adellijke meesteres, met wie hij in het huwelijk was getreden, opklom tot ge westelijk commandant van de Landwacht, werd gisteren voor het B G. te Arnhem jaar gevangenisstraf geëist. Hij had bevel gegeven tot tal van arrestaties en a's. doch de verdediger noemde zijn cliënt een ijdele gek. een soort „operette- generaal", die geen ogenblik de draag wijdte van zijn bevelen heeft kunnen zien. Vonnis II Mei. Links: schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, die benoemd is tot staats secretaris aan het dep. van Marine; rechts mr W. H. Fockema Andreae, die dezelfde functie zal bekleden aan het departement van Oorlog. AANVRAGEN VISUM VOOR WEST- DUITSLAND Het „Allied Military Permit Office". Nieuwe Parklaan 17. Den Haag. zal m.i.v. April slechts schriftelijke aanvragen West-Duitsland in behandeling nemen. Deze aanvragen worden binnen 24 uur beantwoord, doch men stelle zekerheids halve de aanvraag niet tot het laatste moment uit. PRINSES MARGARET ROSE IN NAPELS. Prinses Margaret Rose van Engeland gisteren te Napels aangekomen. Zij erd begroet door de Britse ambassa deur. sir Victor Mallet, en enige Italiaan autoriteiten. Zij nam haar intrek in Hotel Excelsior. Haar vertrekken bieden uitzicht op de Vesuvius. Een radio-grafische foto van de ondergang der nieuwe Britse 17.000 ton metende mailboot „Magda- lena", die, zoals gemeld, op haar eerste thuisreis voor Rio de Janeiro op een rif liep en tn tweeën brak. Reeds met drie mannen getrouwd En daarna nog een verloofde f1406 afgetroggeld voor een uitzet. Een 28-jarige Amsterdamse juffrouw, die officieel nog steeds met drie mannen is getrouwd, werd in Tegelen gearres teerd. omdat zij in Belfeld een vierde huwelijkscandidaat aan de haak had ge slagen. dooh er met het geld voor de uitzet, ongeveer f 1400. van door was ge gaan. Zij had haar laatste slachtoffer wijs gemaakt, dat zij ongehuwd was en hem reeds een levensverzekering van f2000 laten sluiten met bepaling, dat een even tuele uitkering haar ten goede zou ko- Na haar arrestatie kwam aan het licht, dat zij reeds in 1943 met een Helmonde naar in de echt was verbonden, die zj nog enige maanden reeds in de steek liet. In 1945 huwde zij onder valse naam in Duitsland, doch ook deze gemaal bleef dra in zijn eentje achter. Daarna waagde zij in Frankfort de grote stap met een Pool, doch ook deze beleefde niet veel plezier van zijn vrouw. In Nederland teruggekeerd, deed ze een mislukte poging om met een gehuwd man een ge lukkig „huwelijk" aan te gaan, waarna Tulpen staan thans in volle bloei In de gehele bollenstreek staan de tul pen in volle bloei. Hier en daar zijn ook nog enige hyacintenvelden te bewonde ren. aldus de Prov. V.V.V- Ook in Noordwijk bloeien de tulpen op z'n mooist. Overal zijn hier mozaieken langs de straten en de boulevards aange bracht, ter verwelkoming van de deel nemers aan de tulpenrallye De bloemen- feesten in Noordwijk worden gehouden van 2830 April. Begrafenis slachtoffers vliegtuigramp Vier hunner Maandag om half vier in Den Haag. Thans wordt bevestigd, hetgeen we reeds in een deel onzer vorige editie meldden, dat vier van de slachtoffers van de vliegramp bij Schiphol Maandag a.s. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag ter aarde zullen worden be steld. Het zijn de instructeur A. H. Bender met zyn leerlingen N. Draaisma, A. A. de Ridder en P. H. WestAhof. Om drie uur vertrekt de begrafenisstoet van de rouwkamer aan de Hooikade 46 te Den Haag. De begrafenis is bepaald om half vier. Het stoffelijk overschot van de radio telegrafist G. J. Klumpes wordt Maandag a.s. om elf uur op Crooswijk begraven. Vertrek van de rouwkamer aan de Hooi kade 46 te Den Haag om tien uur. „De pot is vol" Alle loten van de nationale loterij voor het zwakke kind, verbonden aan het gan zenbordspel „Wie wint de pot?" op Ko ninginnedag, zijn verkocht. Recordhoud- in de verkoop van deze loten is mc- w" A. D. M. van Heemskerck van Beest-van der Hagen, die met haar staf 17 April in tien dagen tijds 83 000 loten heeft verkocht. DE HONGERSTAKING VAN JHR VAN SUCHTELEN ,Het Nieuwsblad voor Sumatra" noemt de hongerstaking van jhr Van Suchtelen. voor de motieven moeten worden gezocht in diens liefde voor het Indone sische volk. tragisch en nutteloos, daar de regeringspolitiek toch niet zal veran- De 9-j. J. Vetten uit Kwintsheul. die gistermiddag onoplettend de Middelbroek- weg te Honselersdijk overstak, werd aan gereden door een bestelauto en zwaar gewond naar het St Hyppolitusziekenhuij Delft vervoerd. WEERBERICHT Overwegend zwaar bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen en later ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Later tydelyk wei nig wind. Vooral in 't Zuiden van 't land minder koude nacht, overigens wei nig verandering van temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag 29 April: zon op S.1S, onder 20 00; maan op 5.28, onder 2148 uur. 5 Mei E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1