Plechtige bijeenkomst in Stadsgehoorzaal, Zuiderkerk en Volkshuis Na afloop stille tocht langs het tijdelijk monument Kunst in Klank en Beeld NIEUWE LEEDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 27 APRIL 1949 jni Woensdag 4 Mei: dodenherdenking Woensdag 4 Mei zal hier ter stede, evenals elders in den lande, wederom nationale dodenherdenking worden gehouden. Dan'zullen wij weer worden be paald bü het grote leed, dat in de bange Meidagen van 1940 over ons land en volk is heengetrokken, dan zullen wij voor een ogenblik met onze gedachten wijlen bij hen, die in die dagen en in de vijf bezettlngsjai goed en bloed hebben overgehad voor een zaak, die worden en waaraan helaas velen in deze tijd al weer te kunnen gaan. Tevens zullen dit jaar voor het eerst ook al diegenen worden herdacht, die ir de strijd voor vrijheid en recht in Indo nesië het leven hebben gelaten. Zoals ook in voorgaande jaren is de voorbereiding en organisatie te dezer stede opgedragen aan de Stichting Doden herdenking. Teneinde de jeugd van ons volk bij deze nationale plechtigheid te bepalen zal in de morgenuren op alle scholen aandacht aan de herdenking worden be steed. Vlaggen halfstok Klokge lui zal de plechtigheid inlui- Terwijl alle ingezetenen worden ver zocht, om 's avonds zes uur de vlag half stok te hangen, zal de eigenlijke plechtig heid om 's avonds half zeven worden in geleid met het luiden van alle kerkklok ken, waarbij zich eveneens de grote bourdon in de Stadhuistoren zal laten Gezien de grote belangstelling, welke vorig jaar bestond voor de herdenkings samenkomsten, heeft het bestuur der Stichting besloten om ditmaal, behalve %en bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal' en de Zuiderkerk, ook een dergelijke sa menkomst te beleggen in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk, welke dan speciaal bestemd zal zijn voor jonge ren van 18 tot 23 jaar. In deze jongeren bijeenkomst zullen voorgaan prof dr P. A. H. de Boer en pater Piet Wesseling van Noordwijkerhout, terwijl Piet Uiterlin- den en Leo Driehuis hier voor de muzi kale omlijsting zullen zorg dragen. Voorts zal Simon Klein een toepasselijke decla matie zeggen. In de Stadsgehoorzaal zullen als spre kers optreden rector H. Sondaal en dr W G. Harrenstein, oud-leger- en vlootpredi- kant in algemene dienst, met muzikale medewerking van het Alma Materkoor o.l.v. de heer W. Mizee, mej Lous Mosse- veld (piano), een kwartet samengesteld uit leerlingen van het Kon. Conservato rium en mej Helène Pet (sopraan). In de Zuiderkerk zal het woord wor den gevoerd door ds A. K. Straatsma, Ned. Herv. predikant te Den Heag en pater Wijnand Sluys van Haarlem. Het muzikale gedeelte zal hier worden ver zorgd door de organist A. Martijn en het Leidse a capellakoor o.l.v. Iskar Aribo. Tussen het door allen te zingen eerste en zesde couplet van het Wilhel mus te klokslag 8 uur, zullen twee mi nuten stilte in acht worden genomen. Al deze bijeenkomsten vangen om kwart over zeven aan. Gelijktijdig zal overal het verkeer, in clusief de treinen en trams, worden stil gelegd. Deze algemene stilte zal hier ter stede worden aangekondigd door klok- gelU' Stille tocht langs het tijde lijk monument. De duur van deze plechtigheden is zo danig gesteld, dat de aanwezigen na af loop tijdig aanwezig kunnen zijn bij de stille tocht langs het tijdelijk monument aan de Steenstraat, die om 9 uur aan vangt en waarbij wederom gelegenheid zal bestaan aan de voet van het kruis bloemen neer te leggen. De erewacht zal op deze plaats worden gevormd door Handelaren in aardappelen, groenten en fruit feestten Voorzitter Jac. Laman gehuldigd De Leidse vereniging van handelaren in aardappelen, groenten en fruit vierde gisteravond in „Den Burcht" haar 35- jarig bestaan onder goede belangstelling. Voorzitter Jac. Laman, die reeds twintig jaar zonder onderbreking het voorzitter schap bekleedt, heette allen welkom en hield een lustrum-toespraak. In zijn ge dachten ging spr. terug naar het moei lijke jaar 1914, toen de organisatie werd opgericht. Veel ongezonde toestanden moesten worden overwonnen,- maar de organisatie bleef standvastig en verrichtte baanbrekend werk. De heer Laman haalde verschillende feiten nog eens naar voren en kon constateren, dat de Leidse vereni ging niet over gebrek aan groei te kla gen heeft gehad. Eén ding is in de ach terliggende periode wel heel duidelijk geworden, n.l„ dat ook deze categorie van handelaren georganiseerd moet zijn om zo, dus gezamenlijk, het hoofd te kunnen bieden aan de bezwaren van de tijd. Spr wees in het slot van zijn betoog nog op de minder gunstige positie van de handel van heden. Hij vond het prettig, dat de leden nu de gelegenheid kregen om even hun beslommeringen te vergeten. De heer H. Swanenburg, lid van de feestcommissie, huldigde de voorzitter ter gelegenheid van zijn jubileum. De samenwerking in het bestuur was goed en we mogen van Laman wel zeggen, aldus spr., dat hij de belangen der organisatie steeds op de voorgrond stelde. Een kistje sigaren werd namens allen overhan digd. terwijl mevr. Laman bloemen kreeg. „Door oefening beter" voerde vervol gens het blijspel „Het begon in een gracht" van Wim Dumont op. „The happy players" verleenden muzikale medewer king. Chr.-Hist. vrouwengroep Gisteravond vergaderde in „De Harmonie" de afdeling Leiden van de Chr.-Hist. vrouwengroep onder voorzitterschap van mevr. Filippo-Meter. Als spreker trad op de heer Goudswaard van Rotterdam met het onderwerp: „Het Communisme". Spr.. belichtte dit begrip vanuit het Christen dom en het Christelijk geloof. Na afloop werden vragen gesteld, die de heer Goudswaard duidelijk beantwoordde. Jammer, dat deze vergadering zo slecht bezocht was, maar spr. verklaarde zich bereid in Mei over hetzelfde onderwerp voor de gehele C.H.U. alhier te spreken. UITREIKING VAN BONKAARTEN 909 AAN BEWONERS VAN DE MORS. Morgen (Donderdag) worden bonkaar ten 909 uitgereikt aan de bewoners van de Mors (8.30—12 en 1.30—4 uur). Mee brengen: stamkaarten en inwisselings bonnen. en, welke er op volgden, raard was gestreden te menen achteloos voorbij twee leden van de landmacht, de marine en de oud-B.S. Zij, die aan deze tooht wensen deel te nemen, dienen zioh via de Rijnzichtbrug naar de Morsweg te begeven en zich al daar in volgorde van aankomst op te stellen, zodat de kop van de stoet ter hoogte van de Morspoort komt te staan. Bij de achteringang van de tuin van Rijksmuseum voor Volkenkunde zal collecte worden gehouden, waarvan opbrengst mede zal strekken ter ven ging van het tijdelijk monument door waardiger gedenkteken. Moge Leiden door zijn belangstelling aan deze plechtigheden te geven, bewij zen, dat het zijn doden nog niet is ver geten! Dr A. la Fleur verlaat Leidens Chr. H.B.S. Benoemd tot rector of directeur te Haarlem Naar wij vernemen, zal dr A. la Fleur binnenkort de Chr. HBS te Leiden ten gaan verlaten. Dr La Fleur is n lijk benoemd tot directeur of rector te Haarlem. Het Chr. Lyceum aldaar wordt gesplitst in twee afdelingen Zoals be kend is. overleed de rector, dr J. Eist, vorig jaar tengevolge van een geval. Het Ohr. Lyceum te Haarlem is zeer grote school, die momenteel wordt bezocht door ongeveer 900 leerlingen. Het is nog niet bekend welke taak aan dr La Fleur zal worden .opgedragen. Vermoe delijk komt er in Haarlem-Noord eer nieuwe HBS, misschien ook een nieuw Lvceum. Dr La Fleur wordt dan directeur van een Chr. HBS of rector van een der Lycea. Naast hem is benoemd dr G. J Dieperink te Hilversum. Dr La Fleur werd op 18 December 1903 te Hollandscheveld bij Hoogeveen ge borgen. Hij bezocht de Rijks-HBS te Assen en studeerde vervolgens aan de Rijks universiteit te Groningen. In 1928 werd hij benoemd tot leraar in de scheikunde aan de Chr. HBS te Zwolle; in 1929. dus twir.'.ig jaar geleden, tot leraar aai Chr. HBS t° Leiden. Dr La Fleur gaf hier in de loop der jaren lessen in tuur-, scheikunde een mechanica. In 1935 Dromovcerdp hij tp Leiden tot doctor de scheikunde. In zijn plaats Oeastaeest neemt dr La Fleur een vooraanstaande plaats in in het kerkelijke en politieke leven. Hij is ouderling van de Geref. Kerk en jarenlang voorzitter van de AR. kies vereniging, voor welke functie bij juist onlangs bedankte. IVel heeft hij nog ^zit ting in de kaïmerkieskring en de str* kieskringcent'ale. Voorts is dr La I secretaris van de vereniging van leraren bij het M. O. en V.H O. Jubilerend Voordorp Op 5 Mei zal, zoals bekend, het kin derhuis „Voordorp", de bekende in richting voor opneming en verzorging van kinderen, waarover de Diaconie der Leidse Herv. Gemeente voogdij uitoefent, 40 jaar bestaan. Vier de cennia lang heeft deze Diaconie door „Voordorp" haar werk van Christe lijke naastenliefde en barmhartigheid mogen verrichten. Het komende jubi leum is ongetwijfeld een zeer goede aanleiding om de met betrekking tot dit tehuis op de schouders der diake nen rustende last enigszins te verlich ten. Het doet dan ook een beroep op alle Leidse Hervormden om deze actie te doen slagen. Als een lid van het comité dezer dagen bij U aanklopt, stel hem of haar dan niet teleur. Het nummer van de postrekening ten name van de heer P. Fuchs, penningmeester, Rijn- en Schiekade 115c, is: 172547. LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN. De Leidse amateur-fotografen-vereni ging maakte de uitslag bekend van de grote seizoenwedstrijd 1949. In de hoofd klasse verwierven de heren Groenen dijk en Gompelmau resp. de eerste en tweede prijs. In de juniorenklasse werd de eerste prijs toegekend aan de heer Hulsbos, de tweede prijs aan de heer Forma, terwijl de heer Hoppenbrouwer eervolle vermelding ontving. Bij de kleuren-wedstrijd kreeg de heer Hoge- werfEikeleboom de eerste en de heer Hulsbos de tweede prijs- Wederom gaf de heer Gompelman zijn opbouwende critiek de zwart-wit foto's en de heer Kroon besprak de kleurendia's. De heer De Jong gaf na de pauze goede wenken voor beginners. Ned. Herv. kerkkoor vierde derde verjaardag Geslaagde bijeenkomst ih „Pniel' Het Ned. Hervormd kerkkoor, dat zich reeds een algemene bekendheid in stad heeft verworven door zijn regelma tige medewerking aan jeugddiensten bijzondere diensten onder de deskundige leiding van de dirigent, de heer H. Geir- naert, vierde gisteren in het gebouw „Pniel" zijn derde jaarfeest. De voorzitter van het koor. de heer J. Zandee, opende met het lezen van een gedeelte van 1 Cor. 12, waarna allen zongen Gezang 125 1. Vervolgens sprak oorzitter van de feestcommissie, de heer G Slingerland, een op rijm gezette rede uit, waarin hij de groei en de bloei van het koor, dat op 't ogenblik onge veer 50 leden telt, naar voren bracht. Hij dankte de leden voor hun trouwe op komst en prees de bestuursleden voor de wijze, waarop zij hun taak vervullen. Na tuurlijk vergat hij de dirigent niet, die het leeuwenaandeel in de vooruitgang van het koor heeft en iedere Zaterdag avond met groot élan zijn krachten geeft. Er volgde een vlot programma. Na enige nuzikale bijdragen werd het toneelstuk Arme Rijken" opgevoerd, dat mede door zijn komische situaties veel bijval oogstte De dirigent liet zich van zijn beste zijde door de vioolsonate van Han del uit te voeren, begeleid aan de piano door de kranige Wim Serlie. Enkele leden deden hun zanglust en zang talent eer aan en gaven een „boerenzartg" ten beste. Aan het slot van de avond wekte de voorzitter allen op voor het werven var nieuwe leden. Een koor kan immers al tijd „nieuwelingen" gebruiken. Vermei- '- wij nog, dat er een verloting plaats waarvoor de prijzen geheel belange loos beschikbaar waren gesteld. Vijftig jaar huwelijkstrouw echtpaar Buis-Koning Een gelukkig en werkzaam leven Aan de Haarlemmerweg 26. waar echtpaar A Buis-Koning woont, heerst de schoonmaakwoede. En dat ondanks het feit, dat dezer dagen de gouden bruids dagen van de heer en mevrouw Buis zijn ingegaan. De gordijnen zijn voo weg. de schilder en behanger doen hun werk en de oudjes, die toch al een welbesteed leven achter de rug hebben, zijn ijverig in de weer. Voor de grote feestdag. (5 Mei) aanbreekt, moet alles beurt hebben gehad en de bezoekers tegenglimmen. Drie kinderen mocht het echtpaar in de gelukkige halve eeuw huwelijkstrouw ontvangen. En in de loop der jaren werd de familie met zeven kleinkinderen uit gebreid. Het is niet moeilijk te raden, dat hij en zij uit Overijssel komen. Het dia lect verraadt dit direct. De heer Buis en zijn gezin hebben lange jaren in Blokzijl gewoond. Daar werkte hij gedurende lange tijd bij de houthandel Loos. Totdat hij in de twintiger jaren de tenten in Leiden opsloeg. Hij kwam toen in dienst bij de houthandel van de gebr. Van Hoe- Maar de bruidegom leefde niet bij hout alleen. Hij bewoog zich ook op kerkelijk gebied en zo bekleedde hij 40 jaar het ambt van ouderling der Ned. Herv. Ge meente, waarvan ruim 10 jaar bij ds M. J. Punselie. Ook op het terrein van de vakbewe ging was hij een bekend figuur. Zes-< twintig jaar was hij bestuurslid van voormalise Chr. Nat. Werkmansbond. Bij de opheffing daarvan werd hij belast met de leiding van de Chr. Werkmansbond, die trouw elke maand bijeenkomt. Zijn politieke aspiraties gingen naar de C.H.U. II4- Beide echtelieden mogen zich nog in •n goede gezondheid verheugen. Wi. ensen hen nog een gezegende levens avond. Nog twee gouden huwelijken Op 11 Mei zijn de heer en mevrouw M. Ph. Brittijn-De Rooy, die woner Dahliastraat 20, 50 jaar getrouwd. De bruidegom is 77 jaar, zijn vrouw 75 jaar. Het feest zal op verzoek van het bruids paar in alle stilte worden gevierd. De tiende Mei viert het echtpaar I. J. Vermeij-v. d. Wijngaard, Voorstraat 23, zijn gouden huwelijksfeest. Van hun drie kinderen zijn er nog twee in leven. Voorts hopen tien kleinkinderen en één achter kleinkind het feest mee te vieren. LEIDSE SUCCESSEN OP KAPCON- COURS TE ROTTERDAM. Op het gisteren te Rotterdam gehou- _>n concours voor dames- en herenkap pers wist de Leidse heren-équipe, be staande uit de heren W. de Graaf, H. Noordeloos, W. MoL, W, Ramak en W. van Oosten, beslag te leggen op de tweede plaats. De afd. Alphen en omstreken verwierf de eerste plaats. De dames équipe, bestaande uit mevr. v. d. Putten, in Bellen, M. J. Helmond, J. Ba- rendsma en J. Thoolen, eindigde op de derde plaats, achter 's-Gravenha-ge en Rotterdam. Bij de individuele wedstrij den kreeg de heer W. de Graaf een tweede prijs voor herenkappen en M.| J. Helmond een derde prijs voor dames- kappen-watengolf. Voor de jury heren knippen was aangezocht de heer H. van Bellen te Oegstgeest, terwijl in de jury dameskappen mevr. Jo Neuteboom zit ting had. werkelijk in alle opzlch» ten „geknipt" voor U Voor leder figuur een Juiste pasvorm In alle maten H. J. PLANJE Katwijk aan Zee - Tel. 2721 WARMOND liët zich voorlichten: INDUSTRIEËN OF NIET Vele moeilijkheden ten plattelande vinden hun hoogtepunt in het watersportcentrum Drie deskundigen, ieder op eigen terrein, hebben in hotel „De Zon" te Warmond hun licht laten schijnen over de vraag, hoe de toekomstige ontwikkeling van de gemeente Warmond moet worden gericht. Vanzelfsprekend bestond voor deze avond zeer grote belangstelling. Bijna alle beroepen, rangen en standen waren vertegenwoordigd. Niet alleen uit Warmond zelf, maar ook uit tal van andere gemeenten waren min of meer officiële personen aanwezig. Ook voor andere plaatsen immers had het besprokene grote betekenis. De bijeenkomst stond onder leiding burgemeester jhr mr Von Fisenne, die zijn vreugde uitsprak over de grote opkomst. Een speciaal woord van welkom richtte de burgemeester tot de drie prae-advi- seurs van deze avond: de heren mr dr P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Leiden, P. G. Balkenende, hoofdassistent le klas van de Rijkstuinbouwconsulent te Lisse, en ir W. F. Schut, directeur van het In stituut Stad en Landschap van Zuid- Holland, te Rotterdam. Ofschoon het hoofddoel van deze avond is voorlichting voor hen, die in de eerste plaats betrokken zijn bij het bestuur de gemeente, aldus de burgemeester, heeft de samenkomst toch ook tot strekking, meer publieke belangstelling te wekken voor de publieke zaak. Vooruitlopende op hetgeen de sprekers naar voren zouden brengen, wilde spr. als zijn persoonlijke mening verklaren, dat bij de ontwikkeling der gemeente zo weinig mogelijk de be- GENOOTSCHAP VOOR GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE, WISKUNDE EN NATUURWETENSCHAPPEN. Het Genootschap voor geschiedenis der geneeskunde, wiskunde en natuurweten schappen houdt een gezamenlijke verga dering met de Newcomen Society for the Study of the History of Engeneering and Technology op Zaterdag 7 en Zondag 8 Mei te Leiden. Op de wetenschappelijke vergadering, op 7 Mei in het Gulden Vlies, zijn belangstellenden welkom. DE ERFGENAME Opvoering voor het L.A.K. „Alleen in de slechte toneelstukken krijgen ze elkaar niet", zegt één der spe lers. Omdat ze elkaar ook in dit stuk niet krijgen, willen we nog niet zeggen, dat het een slecht stuk is. Het is ge schreven door Ruth en Augustus Goetz, een novelle van Henry James. Het bestaat uit twee bedrijven, samen z taferelen. We zouden het eerste bedrijf (drie taferelen) een langgerekt proloog kunnen noemen, want in het tweede komt is werking en kunnen we van ont wikkeling spreken. Ongeveer in I860 woonde dr Sloper an Washington Square in New York. Bij de geboorte van zijn dochter is zijn v gestorven en nu heeft hij maar één verlangen: zijn vrouw in zijn doch ter terug te zien. Haar herleving ir kind. Dit wordt een grote teleurstelling hem, want ze lijkt veel mee haar vader, die, wat men noemt, harde kerel" is. In het eerste bedrijf is de dochter vreselijk verlegen en mist alle zelfvertrouwen. Ze wordt verliefd op een jongeman en ze besluiten te trouwen. vader weet dit voorlopig nog zes maanden uitgesteld te krijgen en neemt haar mee naar Parijs. Teruggekomen zó veranderd, dat ze nu veel zelfbe wuster en „harder" geworden is. jongeman gaat naar Californië en komt twee jaar, waarin de vader gestor- is, terug. De dochter weigert dan met hem te trouwen en het laatste e horen is zijn bonzen op de deur. De schrijvers maken ons niet veel dui delijk, we moeten hen maar op hun woord geloven. Bv. de veranderde houding der dochter en het karakter van de jonge- Daardoor missen we alle onheils dreiging. Het slot is ook eigenlijk niet Slotbijeenkomst van het Jubileumcomité-1948 Op Koninginnedag in het Stadhuis. B. en W. stellen er prijs op, om, nu de werkzaamheden van het regerings-jubi- leumcomité-1948 als afgewikkeld kunnen worden beschouwd, een samenkomst te houden van het comité en zijn voorn; ste medewerkers. Deze bijeenkomst, die op Koninginnedag des voormiddags orr 10.15 uur in de Burgerzaal van het Stad huis zal worden gehouden, zal tevens de afsluiting van de werkzaamheden het comité vormen. FEESTAVOND ALG. NED BOND VAN MEUBELMAKERS. De Alg. Ned. Bond van Meubelmakers, behangers, houtbewerkers en aanverwante akgenoten, afd. Leiden, vierde gisteren .1 de foyer van de Stadsgehoorzaal haar 40-jarig bestaan met een feestavond. De voorztter, de heer C. P. Seler, sprak maar matig bezette zaal een openingswoord, waarna het programma, verscheidene muziekgezelschap- jes medewerkten, een aanvang nam. Voor de pauze hield de wnd. bondsvoorzitter, de heer K. v. d. Berg, een propagandis tische felicitatie. dramatisch. Het is eetn bevrijding de dochter, want ze weet nu zeker, dat de jongeman haar niet liefheeft en daar door maakt ze zich vry van hem. Wan neer men het stuk niet kent, kan men na vier tafrelen nog denken met een blij spel te doen te hebben. Dat is de grote zwakte van het stuk. De spelers van „De Haagse Comedie", die onder regie van Cees Laseur dit stuk brachten, speelden wat slap. De beste vonden we Cees Laseur, als dr Sloper. Mary Dresselhuys, die als gast de rol van de dochter speelde, kon vóór de laatste drie taferelen niet haar spel ontwikkelen, 't Was of ze toen eerst door haar rol ge grepen werd. Jan Retèl, als de jongeling, kwam er helemaal niet uit. Als excuus moge gelden, dat de schrijvers er ook niet uitkwamen. Het geheel vonden we een vrij slappe opvoering van een stuk, dat aanmerkelijk minder gaf dan we had den gehoopt. Bn. COR DE GROOT CONCERTEERT. Cor de Groot zal Vrijdag 6 Mei, 8 uur, in de Stadsgehoorzaal een Chopin-pro- gramma spelen, waarin o.a. de sc in b op. 58 en de 24 Préludes op. 28 opgenomen. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN TE LEIDEN. Verschenen is het jaarverslag 1947 van het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den, uitgebracht door dr W. D. v. Wijn gaarden, directeur. Na de mutaties en jubilea onder het personeel te hebben gememoreerd, beschrijft dr Van Wijn gaarden de aangebrachte of (toen nog) voorgenomen restauraties. Het heeft de directeur zeer verheugd, dat het aan grenzende pand Rapenburg 26 in begin sel ter beschikking van het Museum is gesteld. Voor de Leidse kantonrechter Wanneer de wijn is ln de man „Wanneer de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan". Zo en niet anders het gesteld met de sohillenophaler an E. uit Leiderdorp, die teveel had gedronken en toch een paard en wagen was gaan besturen. De gevolgen waren uitgebleven. Van E. had geen voor rang verleend en zo het verkeer in ern stig gevaar gebracht. De kanton-rechter veroordeelde Van E„ overeenkomstig de •an het O.M., tót één week preven- hechtenis en f5 boete of 2 dagen hechtenis. Kativijk aan Zee Rederij Meerburg 125 jaar Naar wij vernemen, bestaat rederij Meerburg dezer dagen 125 Jaar. De da tum, waarop dit unieke feest zal worden gevierd, Is nog niet bekend. langen van groepen of personen moeten worden aangetast. Hierna was het woord aan mr dr Knib be, die een eventuele industrialisatie on der de loupe nam. Gezien het grote belang van zijn rede hopen wij hierop nader uitvoerig terug te komen. Thans volstaan wij met zeer summiere indruk ken. De watersport heeft haar stempel op Warmond gezet. De eigen sfeer moet worden bewaard.maar ook gecultiveerd. Bij industrialisatie moet gematigdheid worden betracht. Dit ook in verband met de geringe bevolking van Warmond. Spr. meer in het bevorderen van de be staande industrie. De ondernemers moe- worden geprikkeld tot opvoeren van de productie en zo mogelijk tot exporte scheppen van „industrie-klimaat", zoals minister Van den Brink dat wil. Gooi de grond om! Nadat een dankbaar applaus mr dr Knibbe had beloond, wees de volgende spreker, de heer Balkenende, er op, dat de oppervlakte van Warmond 1500 ha be draagt, waarvan 330 ha wmter, 200 ha tuingrond en 850 ha weiland. Zal in de toekomst ieder in zijn onderhoud kunnen voorzien? Bestaan er bijv. mogelijkheden, de thans aanwezige tuingrond inten siever te bewerken? Spr. wees op de bodemkartering, die van het allergrootste belang is. Proefondervindelijk is bewezen, dat verschillende gronden niet deugen bepaalde gewassen. Wat moet ge daan worden, om de bloembollenteelt zo rendabel mogelijk te maken? Dan moet de eerste plaats de kwekers meer vak kennis worden bijgebracht. Spr. betreur de het ten zeerste, dat te Warmond geen tuinbouwonderwijs wordt gegeven. Ernstig dient voorts te worden overwogen, of er geen toekomst ligt in het kweken van klein fruit, zoals aardbeien, waarvoor de grond zich uitstekend leent. Spr. wilde nog op merken, dat door het omgooien van grond tot een diepte van ongeveer 1.50 meter goede grond naar boven zal komen! Het rijk wil hiertoe sub sidie verlenen. Ook deze spreker mocht een hartelijk applaus in ont- De heer Schut vilde de stedebouwkun- dige dienst zien als een dienend vak. De ontwikkeling der gemeente moet passen ;n groter verband- Evenals mr dr Knibbe was spr. het niet eens met het standpunt der planologen, dat de in dustrialisatie buiten het westen des lands moet worden gestimuleerd. Spr. voelde eens voor de idee van minister Van den Brink. In Warmond heeft men te maken met :n zeer groeikrachtige bevolking. De tuinbouwgrond is niet meer voor uitbrei ding vatbaar en met uitbreiding van de industrie moet men voorzichtig zijn, ge- het karakter van Warmond als re creatie-oord. Het bewaren van het natuur- schoon is een „heilige plicht". Een tussenweg zou kunnen zijn, dat men door woningbouw mensen aan trekt, die elders ln de industrie hun werk hebben. Hiervoor is War mond uiterst gunstig gelegen. De wa tersport geeft de inwoners geen vol ledig bestaan, maar eerder een bij verdienste. Een tweede oplossing zag spr. eveneens i uitbreiding van de bestaande indus trieën, waarbij hij vooral het oog had op de N.V.'s Padox en Panagro. De vraag geopperd, of het stichten van kleine industrieën moet worden gestimuleerd. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat deze uitgroeien tot grote ambachtsbedrijven deze passen nu eenmaal niet in het landschap van Warmond. Als voornaamste taak van de gemeente zag spr. het ongerept bewaren van de prachtige buitenplaatsen met hun bos- KLEED U GOED DRAAG EEH HOED y^ppcrscfiepen jajen naar jonden JOHN MASEFIELD Aan wal was hij gladgeschoren, aan boord droeg hij een korte baard. Zijn ge zicht was altijd enigszins bleek en strak; lerveuze rusteloze blik in de harde, koud-grijze ogen. De eerste indruk, die van hem kreeg, was een van onge breidelde eerzucht, om de baas te zijn, te heersen, zich almachtig te voelen, van iemand, die niets en niemand zou ontzien. Hij had een manier van doen', die menig- razend maakte. Zoiets als: „U kunt, hoe dan ook, niet aan mij tippen, dus bestaat U voor mij niet." Als de eerste stuurman, mijnheer Strat- ton, nog geleefd had, zou Kruiser het wel wat plezieriger gehad hebben, maar mijn heer Stratton was een week na Straat Soenda gestorven aan de gevolgen van gebroken halsblok, dat van een groot- stengslijzeil op zijn hoofd was terechtge komen. De meeste gezagvoerders zouden :n dergelijk geval de tweede stuur- promotie hebben laten maken. Kapi tein Duntisbourne deed dit echter niet. Inplaats hiervan gaf hij de wacht van de eerste stuurman aan de eerste boots man (de Blackgauntlet had er twee). De bootsman, Frampton genaamd, liep nu deze wacht onder toezicht van de Ouwe. De oudste leerling, Abbott, een grote op geschoten jongen, trad nu op als derde stuurman. De bootsman noch Abbott hadden toe stemming gekregen om achteruit te hui zen; beiden aten en sliepen bij hun vroe gere collega's, de een samen met de timmerman, de ander gewoon bij de matrozen. De Ouwe had hen nodig en gebruikte misschien een beetje consi deratie met hen, als hij ze in diensttijd op de campagne ontmoette, maar ze moesten heus niet denken, dat ze geza menlijk met kapitein Icelin Duntisbourne zouden huizen, die tenslotte op zee een echte paus was. Het gevolg hiervan was, dat Kruiser alleen met de Ouwe opgescheept zat en zo nu en dan de maaltijden met hem gebruikte. Ellendige maaltijden, omdat de Ouwe een ijzige beleefdheid aan de dag legde, die maar net toereikend was en soms ook niet, om de gevoelens te verhelen, welke hij voor een stuurman koesterde, die geen uitblinker was. Na derhand, onder het aannemelijke voor wendsel, dat het beter was, dat een van de heren altijd aan dek was, hadden zij ieder alleen gegeten. Dat was in ieder geval een prettiger regeling, hoewel Kruiser, die gewend was gemoedelijk met zijn mensen om te gaan, het een zaam en hinderlijk vond. „Enfin", dacht hij, „het is nog maar voor een maand, dan ben ik er af. Eén maand houd ik het nog wel uit, en als ik slaag voor eerste, zal dit mijn laatste reis als zeeman wel geweest zijn. Ik moet proberen er een goede reis van te maken. Dit is in ieder geval beter dan mijn uitreis." Zijn uitreis was allesbe halve plezierig geweest, hij had een har de tijd meegemaakt, voor hij onder ka pitein Duntisbourne was gekomen. Hij keek naar beneden in de stuur boordsboot, waar al die heibel over ge weest was. Ze rook naar verse verf en glan9de wit in het donker. Hij kon de verfpotten op het achterdek zien, waar de mannen ze hadden laten staan. Onder de boot, ergens tussen de klampen, lag de gehele uitrusting. Er was daar iemand, waarschijnlijk een der leerlingen of mis schien iemand van de wacht, aan het plassen met iets, of misschien was het een vliegende vis, die op het schip te recht was gekomen. Hij was waarschijn lijk wel eens even gaan kijken, als hij niet tegelijk gemerkt had, dat de lager staande sterren wegdoezelden. Het was een hete, stille tropische nacht; het schip maakte geen vaart. Het ploeterde zo'n beetje voort, er liep wat water in en uit door de spuigaten, het tuig knerste en het grootzeil trok als een paard aan een tuier. In het zuiden en westen hing een zwarte bank in de lucht, die er uitzag als een zwarte bui. „God geve, dat dit de westenwind is", dacht Kruiser, Terwijl hij naar die vuile lucht keek, was er iets, dat hem zei, dat hetgeen daar aankwam, nog wat anders was, dan de lang verbeide westenwind. Er kwam iets gemeens aan uit het zuid-westen. De voorboden een olieachtige zee met drukkende atmosfeer en een zekere on berekenbaarheid van de zenuwen waren er al. Langzamerhand werd de hete en vochtige lucht dikker, totdat deze meer op stoom dan op lucht geleek. De geluiden, veroorzaakt door het water van de spuigaten, het gekperp van het tuig, het slaan van het wiel en het klokkende water om het roer werden meer en meer hoorbaar, totdat zij bijna ondraaglijk werden. De horizon vervaagde; de he mel, eerst vol sterren, verduisterde. Kruiser merkte plotseling, dat het dik begon te worden. Het kwam heel vlug en zacht in kleine slierten van een grijze wolkleur, ongeveer zo groot als schapen wolkjes. Zij kwamen, op een mysterieuze adem, uit het zuid-westen. Het ene ogen blik kon hij de dikke olieachtige zee nog zien, waarin de boordlichten glansden, het volgende ogenblik zaten zij er mid- „Stroud en Chalford daar?" riep hij. „Bootsman daar?" „Stuurman!" „Mist hoorn optuigen." „Misthoorn optuigen, allright, stuurman!" Hij was juist van plan om 'bij te draaien de Ouwe in zijn stoel te gaan zeggen, dat het dik werd, toen hij merkte, dat deze ongemerkt naast hem was gekomen. "Iet is net dik geworden, mijnheer", hu. - (Wordt vervolgd) „Dageraad" te Woubrugg< bouwt aan Katwijks vloot Deze zomer wordt aan Meerburj de KW 7 afgeleverd Naar wij vernemen, heeft „De Dage raad" te Woubrugge enige tijd geledei een aanvang gemaakt met de bouw vai een Katwijkse logger, bestemd voor di rederij van Meerburg's Noordzeevisseri en Haringexport te Katwijk aar Met het bouwen worden goede vorderin gen gemaakt. Het schip zal zeer moden worden ingericht. Deze nieuwe logger za veel overeenkomst vertonen met d< laatste moderne loggers, die door „D< Dageraad" zijn geleverd. Alleen zal di motor zwaarder zijn, nl. 375 P.K., terwij er tevens een z.g. „omkeerbare" schroe aan het schip wordt bevestigd. „De Da geraad" verwacht, dat de logger ein< Juli voltooid zal zijn. Ook de KW 110 van de rederij N Parlevliet Jr., ligt bij „De Dageraad" oj stapel. Het schip is 8% meter verleng* en voorzien van een nieuwe motor en moderne bovenbouw. Men deelde nog mee, dat de KW 110 tot de eerst* ploeg zal behoren, die, zoals bekend, op 17 Mei a s. uitvaart. Tevens worden Woubrugge de KW 42 en de KW 43 i dezelfde rederij reisvaardig gemaakt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Mirja, d v P Erades en Baart; Abraham, z v J Baarnhoorn en J Imthorn; Petronella C, d v L F v; dn Eikhoff en A van Dam; Maria E, d F de Laaf en T C Rijsdijk; Pieter B. z P B Labrujère en C van Tongeren; Ma- chiel, z v M Hartevelt en A C G Hou_ weling; Bontje, d v K Koehoorn van der Wal; Jantje H, d v D Kupier en E Zoetemelk; Jan J, z v T Ravens- berg en M S de Rijck; Anton, z v Delft en D J de Haas. OVERLEDEN: W F Zuurdeeg, man 62 jr; I Pels, man, 71 jr; M F Ciere, huisvr xan W Serdijn, -64 jaar. GEHUWD: D J Naber, jm, en D C van Ek, jd. Ned. Herv. Kerk zoekt contact met de Zelfkant Ds S. Coolsma, Ned.-Herv. predikant te Sittard, heeft de eerste „Evangelische Gemeindebrief für die Selfkant" het licht doen zin en toegezonden aan alle Pro testanten in het drostambt Tuddern. De Ned.-Herv. kerk tracht met deze mensen in contact te komen. Ds Coolsma zal voorlopig de kerkdiensten op Zondag leiden en het godsdienstonderwijs op zich nemen. Ds Fuchs van Oberburch nodig de hem al uit, een bevestigings- en avond maalsdienst bij te wonen. schages, om zo Warmond te behouden als een der mooiste recreatie-oorden in streek. Het uitbreidingsplan voorziet de bouw van 300 woningen en hierdoor is het huizenprobleem voor de eerste tien jaren opgelost. Groot belang heeft Warmond bij: opheffing van de tol, betering van de samenhang der wegen, verkrijging van stoptreinen en verbetering van het verkeer te water. Voorts: rijwielpad naar Noordwijk (vreemdelin- genbezoek)! Ook de heer Schut (drie maal is scheepsrecht) kreeg een hartelijk applaus- Diverse vragen Een druk gebruik werd gemaakt de gelegenheid, om vragen te stellen. Uit een opmerking van de heer Schut 'gebleken, dat hij de watersport mee bijverdienste zag. Van verschillende zij den werd echter naar voren gebracht, dat zulks zeer zeker niet het geval is. De gun stigste plaats voor het vestigen va dustrie achtte ir Schut 3 km. buiten de gemeente- Is uitbreiding van de veeteelt moge lijk? zo werd gevraagd. Deze zaak valt buiten het bestek van de avond, aldus antwoordde de voorzitter. De boerenorga- nisaties kunnen dit vraagstuk in studie Kan te Warmond wel klein fruit den geteeld, zulks in verband met de zee? De heer Balkenende kon gerust stellen: als men zich maar beperkte tot klein fruit (geen vruchtbomen). Sommigen vonden de toelatingseisen voor de ambachtsscholen te zwaa: heer Knibbe adviseerde de raad, daar over eens met terzake kundigen va dachten te wisselen. Onder de rook van de Sleutelstad T eiHortlnrn Igehouden, zal de herdenkingsbijeenkomst ejKlU.VIU.UlfJ I in hot TVn-nchiiic on d Moi a.c niot rinnr. Restauratie aan dc Ned. Herv. Kerk De aanbesteding voor het verrichten an restauratiewerkzaamheden aan het kerkgebouw en de toren van de Ned. Herv Gemeente alhier heeft plaats gehad Voor de kerkrestauratie schreven de vol gende personen in: M. van der Velden te Leiderdorp f21.000, W. Hennipman te Leiderdorp f21.189, A. van Driel te Kou dekerk aan den Rijn f 21.392 en J. Talk te Alphen a. d. Rijn f22.504. Voor "de torenrestauratie schreven in: M. van der Velden voor f5237, W. Hennipman f5324, an Driel f5985 en J. Talk f6480. De gunning is aangehouden. Vergadering van de gemeenteraad De agenda voor de Maëndag 2 Mei, 45 uur n.m., te houden raadsvergadering luidt als volgt: Schadevergoeding aan de N.V. Machinefabriek v/h Gebrs. Figee, wegens annulering opdracht werk Lei- derdorpsebrug; wijziging van het besluit overdracht van woningen aan de wo ningstichting Patrimonium; opschorting aflossingsbestanddeel van de annuïteit de woningstichting Patrimonium verlening voorschot voor achterstallig onderhoud; onderhandse aanbesteding het bouwen van 4 duplex-woningen; vaststelling ener verordening tot regeling het verhaal van bijdragen ingevolge ;rt. 42 en 42a der Pensioenwet 1922; wijziging van de vermakelijkheden-belas ting; aanvulling van de tabel huurprij- Dorpshuis; verhoging van het cre'diet inrichting van het Dorpshuis; aan schaffing van enige benodigdheden voor het onderwijs in de lichamelijke oefe ning; verlening van subsidie aan de VE BO; subsidie aan de Ver. voor Maatsch. werk in ziekenhuizen te Leiden; aanbren- van een alarmeringsinrichting voor de vrijwillige brandweer; adres van de gezamenlijke onderwijzers-organisatie; voorstel om Ged. Staten te verzoeken, de Leiderdorpse brug op Zondag gedeelte- ik te sluiten. Consultatiebureau voor kleuters? Donderdagavond om 8 uur wordt in het Dorpshuis de jaarlijkse algemene ver gadering gehouden van „Het Groene Kruis". Het bestuur stelt voor, een con sultatiebureau voor kleuters op te rich ten. Herdenkingsdienst V oorschoten A. R. candidaten De A.R. kiesvereniging heeft de gemeenteraad de volgende candidaten gesteld: 1. P. Buwalda, 2. J. van Dode- weerd, 3. C. D. van Oosten, 4. G. Mos, 5. C. Eggink Jr, 6. C. van der Werf. 7. S. van Es, 8. L. J. Los, 9. J. B. de Groot, 10. C. van Osnabrugge. In principe werd be sloten tot samenwerking met de afdeling der Chr.-Hist. Unie. Aanvulling feestprogramma De kinderspelen, die ter gelegenheid van Koninginnedag gehouden zullen wor den, zullen niet alle op het terreintje achter de zandbak gehouden worden, zoals in het programma van de K.W.- Vereniging vermeld staat. De klassen 4 en 5 zullen op een terrein in de buurt van hun scholen spelen. De 'klassen 6 en 7 zullen bovendien voetbal- en korfbal- wedstrijden houden. Voor deze wed strijden, die om 10.30 uur aanvangen, is het V.V.L.V.-terrein beschikbaar gesteld. Om 10.30 uur spelen de jongens van de R.K. jongensschool tegen de Herv. school; 10.50 uur de Geref. school tegen de Openbare school; om 11.10 uur de win 's tegen elkaar; om 11.30 de meisjes de R.K. Meisjesschool tegen de Herv. School; om 11.50 de Geref. School tegen de OJj. School en om 12.10 uur de win- s tegen elkaar. Bij ongunstig weer zullen in de gymnastiekzaal handbal- en trefbalwedstrijden georganiseerd worden deze groepen. Hierbij kan echter geen publiek toegelaten worden. Foppententoonstelling Behalve Vrijdag zal de poppententoon- stelling ook Zaterdag 30 April geopend en wel van 10—1, 2—5 en 7—9.30 uur. Tevens wordt de aandacht van 't publiek op gevestigd, dat men de naam van pop zal kunnen raden tegen 10 cent. De -goede rader wordt dan eigenaar van deze pop. Mooht er zo'n gelukkige niet bij zijn, dan beslist het lot. Zoetenvoude Morgen (Donderdag) worden in het dorp bonkaarten 909 enz. uitgereikt aas zelfverzorgers (alle letters) en niet-zelf- verzorgers (letters A t.m. K). Vrijdag aan niet-zelfverzorgers (letter* L t.m. Z), (8.30—12 en 1.30—4 uur). Met- brengen: stamkaarten en inwisselings bonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2