Jlicuiue geii&che GTounml I Rode soldaten dringen slaapkamer van Amerik. ambassadeur binnen Wist U DINSDAG 26 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie TeL 20408- Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel- 23375. Postrekening 68936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIfiN: ƒ018 per millimeter (BU contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7798 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED; H. W. J ENSERINK- DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEUJKH ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantoasticfi Is ahebfeoen myn bert in tcgfjeospotf* 160 „TULPEN"-AUTO'S RIJDEN DOOR EUROPA NAAR NOORDWIJK Zie pag. 3 ERNSTIG INCIDENT TE NANKING De Westerse oorlogsbodems hebben op de Jangtse niet veel meer te vertellen Terwijl de communistische legers in hun onstuimige opmars reeds tot op 15 km. van de millioenenstad Sjanghai zijn doorgedrongen, heeft er zich te Nanking een ernstig internationaal incident voorgedaan. Gisterochtend verschenen er 12 communistische soldaten bij de achterdeur van het huis van de Amerikaanse ambassadeur. Zy eisten op ruwe toon toelating en drongen de protesterende bewaker opzij. Zij verschenen alras in de slaapkamer van de ambassadeur en namen deze een verhoor af. teruggetrokken tot buiten het bereik van de Woesoengforten. Dit is een gebeurte nis van wereldbetekenis. Meer dan 100 jaar hebben de Europese oorlogsschepen onaantastbaar op de Jangtse kunnen va ren. onoverwinnelijk door hun geschut Vijftien jaar geleden beschoten Japanse torpedojagers met hun 12,5 cm kanonnen deze forten. Nu moeten de oorlogsschepen de Jangtse verlaten om niet in de val te lopen van het zware geschut, dat de Rus sen ingevolge hun overeenkomst met Mao Tse Tsung hebben geleverd. De positie van Sjanghai, waar 300.000 man regeringstroepen zijn samengedre ven, is. als men'de berichten geloven mag, versterkt door de aankomst van 15.000 Het departement van buitenlandse za ken te Washington heeft onmiddellijk de militaire attaché te Nanking opdracht ge geven. krachtig te protesteren en de am bassadeur is naar Washington terugge roepen om overleg te plegen. De moeilijk heid is echter: Hoe komt hij daar?" want het enige middel om uit Nanking weg te komen, is een vliegtuig, terwijl het toe stel van de Amerikaanse luchtvaartatta ché reeds voor de komst van de commu nisten geplunderd werd- Thans staat het toestel onder bewaking der communisten. In het Britse Lagerhuis is kwaad weer op til. De Britse regering heeft namelijk nog niet besloten, wat zij doen zal ten aanzien van de „Amethyst", die op de Jangtse ligt en niet weg kan komen. Een protest is nog steeds uitgebleven, maar de communistische radio zendt reeds uit, dat de Britse regering schadevergoeding zal moeten betalen en haar verontschul digingen aanbieden. Wel worden de be richten bevestigd, dat er versterkingen voor de Britse vloot naar Honkong wor den gezonden, maar troepen zal men niet sturen, omdat men dan de communisten zou „provoceren". Geen wonder, dat Chudchill heden in het Lagerhuis van leer zal trekken, en er wordt een debat in grootse stijl voorspeld. Dit alles neemt niet weg. dat de Ameri kaanse en Britse oorlogsschepen worden K. L. M. staakt de dienst op Sjanghai Nederlanders in Nanking ongedeerd In verband met de onzekere toestand in China heeft de K.L.M. de lijnverbinding van Batavia naar Sjanghai voorlopig stopgezet. De verbinding met Singapore en Bangkok op dezelfde route blijft ech ter bestaan. De Nederlandse consul-generaal te Sjanghai rapporteert, dat sedert 23 April des middags 5 uur alle verbinding met Nanking verbroken was. Op dat moment waren alle daar gevestigde Nederlanders ongedeerd en hun eigendommen onbe- schadigd- De plannen tot eventuele evacuatie van vrouwen en kinderen uit Sjanghai, in sa menwerking met de Britse autoriteiten, zjjn geheel voltooid. POST VOOR DE „WATERMAN" DONDERDAG OP DE BUS De opvarenden van de „Waterman", die morgén naar Indonesië vertrekt, kun nen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk Donderdag man uit Formosa, die een Amerikaanse opleiding hebben ontvangen. In Midden-China moet volgens A.F.P. het belangrijke Nantsjiang (Kiangsi) ge vallen zijn. Als hier geen verwarring met Nansiang in het spel is, gaat het snel bergafwaarts met China. In de loop van de dag vernam Reuter uit betrouwbare bron te Hongkong, dat Sjanghai reeds gevallen zou zijn, doch later moest het melden, dat dit bericht uit gezaghebbende bron ontkend wérd. Het Franse persbureau A.F.P. meldde 12 uur plaatselijke tijd uit Sjanghai, dat er nog geen communistische troepen Sjanghai waren binnengerukt. De „New York Times" wijst er op, dat nu geheel Oost-Azië van de vrije wereld wordt afgesloten en dat het machtsevi wicht op de wereld opnieuw gestoord Alle „eentjes zwemmen in het water De Kon- Rott. Lloyd staat tegenwoordig 'el in het teken van het cijfer 1. Werd de vorige week aan boord van de nieuwe „Drenthe" de 111.111e evacpé geteld, thans vermeldt de wekelijkse positiestaat de vloot negen Lloydschepen, die dezer dagen hun 11 le reis begonnen of zullen beginnen: de Sibajak, de Bantam, de Ja para, de Kedoe, de Kota Agoeng, de Kota Inten. de Tosari, de Weltevreden en de Kota Gede. Ook dit is een teken des tyds: De rode deken van Canterbury (1.) en de metropoliet der Russische Orthodoxe Kerk, Nicolas Kroutistky op het Communistische vredescongres in Parijs Oud-gouv. Van Suchtelen in hongerstaking Oud-gouverneur jhr B. C. C. M. M. var Suchtelen van Sumatra's Oostkust heeft telegram aan H.M. de Koningin medegedeeld, dat hij met ingang van April a.s. in hongerstaking zal gaan, 1 lang tot er een radicale wijziging 't Onderhoud van Koning Leopold met de Prins-Regent Het ging om de toekomst van het Koninkrijk, in verband met de verkiezingen Te Bern heeft dus gisteren de belangrijke ontmoeting plaats gehad tussen Koning Leopold m en Prins-Regent Karei, en men geeft zich over aan speculaties om trent het resultaat waarnaar geheel België met spanning uitziet. Vermoedelijk zal slechts een kort officieel communiqué over de besprekingen te Bern worden gepubliceerd, zodra minister Spaak te Brussel het kabinet op de hoogte heeft gebracht. De conferentie vond grotendeels plaats in de privé-woning van de Belgische ge zant te Bern. burggraaf De Lantsheere. Behalve Spaak en de minister van Justi tie. Moreau de Melen, waren ook de secretarissen van koning Leopold, prof. Pirenne en de heer Weemaes bij de ont moeting aanwezig. Er waren, zowel, van Belgische als van Zwitserse zijde, uiterst strenge voorzorgsmaatregelen genomen, dat geen voorbarige mededelingen zou den kunnen worden gedaan. Volgens de Oost en West in 't kort getest Het beheer over de ziekeninrichtingen te Kota Baroe en Joka op Nieuw Guinea, plus de zorg over de poliklinieken en de opleiding van medisch hulppersoneel aan de Verenigde Nederlandse Zendingscor poraties. Op 24 Mei zal de Dewan Soe- lawesi Selatan (de nieuwe Zd.-Celebes- raad) geïnstalleerd worden- Het parle ment van Pasoendan heeft Indonesia Raja als volkslied aanvaard. R.v.C. HANDHAAFT DOODSTRAF TEGEN EEN VROUW. De R.v.C. heeft, conform de conclusie, het doodvonnis van het B.G. t.a.v. de Amsterdamse vrouw A. B o m-V alken burg bevestigd. Haar echtgenoot J. J. M. H. Bom behield zijn 15 j. m.a. (Resp. verraden en ruïneren van Joden). De Rotterdamse Waffen S.S.-er S. O 1 thuis kreeg van de R.v.C. ook wegens arresta ties. 16 j. m.a. (B.G.-vonnis 20 j.); en Ch. A. H. L. Deckers kreeg, voor z'n arrestaties 20 j. m.a. (Vonnis B.G. te Den Bosch 15 j. m.a.) T.a.v. de tot 12 j. R.W.I. veroordeelde propagandist voor de Waf fen S.S., W. A. Th. J. Duynstee, die verminderd toerekeningsvatbaar werd geacht, werd tot beschikkingstelling van de Regering geconcludeerd (uitspr. 16 Mei). Tegen de 25-j. J. Roffel uit Nieuw Roden, lid van het Arbeitskon- trollkommando, werd 12 j. R.W.I. gecon cludeerd, zulks wegens t arresteren en naar Duitsland dirigeren van vele land genoten. Uitspr. 21 Mei. correspondent van het A.N.P. zal het resultaat van het besprokene. Woensdag avond behandeld worden in een „bijzon dere vergadering" van het Belgische kabinet. Ook het Zwitserse persagent schap vestigt er de aandacht op. dat de toekomst van het Belgische koninkrijk Bern besproken werd, in verband met c as. parlementsverkiezingen. Voor de legatie had zich een grote mensenmenigte verzameld, die door de Zwitserse politie in bedwang gehouden werd. Later werd de conferentie plaatst naar het dichtbij gelegen huis de Belgische gezant, teneinde de blikken van al te nieuwsgierigen te ontwijken. Koning Leopold, die op Zwitserse bodem eigenlijk niet- politiek-actief mag zijn. genoot een intense bescherming, want binnen in het huis van de gezant, bevond zich zelfs een agen, terwijl anderen rond om het huis geposteerd waren; dit huis evenals de legatie wordt beschouwd als ex-territoriaal gebied. Te Brussel ver neemt men, dat premier Spaak en zijn collega van Justitie, reeds heden. (Dins dag) of Woensdagmorgen naar de Bel gische hoofdstad zouden terugkeren. „Le Peuple" dreigt. Volgens het socialistische blad „Le Peuple" zou koning Leopold oorspronke- "ijk van plan zijn geweest, reeds 15 Mei i.s. naar België teryg te keren. De koning :ou thans echter (dus na Bern. Red.) lit voornemen hebben laten varen, maar ,Le Peuple" waarschuwt tegen iedere ,coup de force" van de zijde der konings- gezinden, want zulks zou agitatie, alge- ene stakingen tengevolge hebben. „De Nieuwe Gids" (kath.) wijst er op, dat als de vijanden er op staan, de ko ningskwestie tot' een krachtproef te ma ken van de linkse partijen enerzijds en de koning plus de meerderheid der be volking anderzijds, de terugkeer van de koning wel zal uitmaken „wie de sterkste Prins-regent Karei en minister-presi dent Spaak zyn hedenmorgen uit Bern vertrokken. Heethoofden hadden bevolking aan de grens opgestookt De nieuwe Nederlanders in Wyler heb ben zich bijna allen gemeld toen burge meester mr P. M. H. Sassen van Ubbergen- Beek gisteren zitting hield in het voor malige Duitse „Zollamt". Er werd geen onvertogen woordje gehoord. Wel bleek, dat de mensen door heethoofden, die in tussen het grensgebied verlieten, geheel verkeerd waren voorgelicht. De kinderen, die nu nog vacantie heb ben, kunnen naar de school te Beek gaan of in Wyler het onderwijs volgen. Inmiddels is de officiële benoeming van drs A. Blaauboer en de heer H. M. J. Dassen tot landdrost afgekomen. Zaterdag zijn nog drie Staatsbladen ver schenen in verband met maatregelen betreffende de grenscorrecties. De marechaussee is aangewezen om als politie in de drostambten op te treden. Voorts zijn in verband met de grens wijziging een aantal nieuwe doorlaat posten naar Duitsland ingesteld en een aantal bestaande opgeheven. Weer grote partij haring naar Rusland De redersvereniging voor de Neder landse haringvisserij heeft gisteren 30.000 vaten haring van de restantvoor- raad van de vangst 1948 aan Rusland verkocht. Deze derde transactie sinds 1946 hééft veel voldoening gewekt. Zij zag er maar van af. Een verbouwereerde bruidegom stond gisteren voor de historische kerk de „Heilige Maria der Engelen" te sisi (Italië) zijn bruid na te kijken, die met een andere jonge man in een auto het hazenpad had gekozen. De wederzijdse familie en vrienden had den zich reeds in de kerk verzameld, toen de bruid met ontzetting bemerkte, dat ze haar handtasje in een auto had laten liggen. Ze wilde dat nog evèn gaan halen. Maar buiten gekomen, stapte ze, zonder zich te bedenken, in de race-auto van een andere jonge man, die vol gas gaf om haar buiten bereik van zijn rivaal te brengen. Als pleister op de wond van zijn gekrenkte trots, eiste de bruidegom nu onmid dellijk de zuster van de verdwenen bruid als zijn vrouw. Dit werd afge wezen en de bruidegom verliet met zijn vrienden de kerk, om zijn troost in het bruiloftsontbijt te zoeken. Grote brand in Vlaardingen: 3 ton schade Vuur vond gretig voedsel in meubelfabriek. Een door onbekende oorzaak uitgebro ken brand heeft vannacht de meubel fabriek Vredenbregt aan de Kon. Wil- helminahaven N.Z. te Vlaardingen ver woest. De gehele inventaris ging verlo ren en de schade wordt op 3 ton geschat. Ook de derde verdieping, waar de lampe- kappenfabriek en de woning van de heer Weybern waren «gevestigd, brandde uit, doch de inventaris kon grotendeels wor den gered. De benedenverdieping, een opslagplaats van vaten haring en leeg fust, liep zeer veel waterschade op. Ver zekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. De brandweer bestreed het vuur met 20 stralen dat is 10.000 liter water per minuut. Levenslang voor moorde naar van chauffeur Clobus En vier jaar m.a. voor zijn broer, die hem behulpzaam was (Van een onzer verslaggevers) Conform de eis, heeft vanmorgen de Haagse rechtbank de 23-jarige zanger Hendrik B. uit Hilversum, die het vorig jaar de chauffeur Clobus in zijn taxi is doodgeschoten, veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Zijn 17-jarige broer. Willem H. B. werd wegens medeplichtigheid aan de moord veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf Voor hem luidde de eis 5 jaar m.a. Naar wij vernemen zal de verdachte Hendrik B hoger beroep aantekenen te gen dit vonnis. Dr Daniël Malan, de Zuid-Afri kaanse premier, zal eind van deze week Berlijn bezoeken. Accoord over een grondwet voor de West-Duitse Republiek Volgens Clay, reeds half Juli een Duitse regering Na acht maanden van eindeloze conferenties, en daarmede gepaard gaand politiek geharrewar, is dan de constituerende vergadering, welke te Bonn een grondwet voor de Republiek West-Duitsland moest opstellen, met haar taak gereed gekomen. Hört, hort.... want dit is zeer belangrijk: Te Frankfort werd na een laatste bespreking tussen de drie gouverneurs van West-Duitsland en de Heren van Bonn, volkomen overeenstemming over de grondwet bereikt. De Amerikaanse gouverneur, generaal Clay, verwacht nu, dat de Duitsers reeds tegen het midden van Juli hun eigen regering zullen hebben. De menings verschillen zijn dus uit de weg geruimd. De tekst van de grondwet zal binnen twee of drie dagen worden gepubli ceerd. Haar aanneming door de parle mentaire Raad van omstreeks 15 Mei ge schieden. Daarna zullen algemene ver kiezingen worden gehouden. Clay wil Russ. voelhorens om blokkade op te heffen Volgens een Reuter-bericht heeft Rus land vandaag bekend gemaakt, dat de voorwaarden, waarop het de blokkade van Berlijn zou willen opheffen, sinds Februari het onderwerp vormden vai sprekingen met de Ver. Staten. Tass, het officiële Russische nie bureau, heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat buiten landse persberichten over een eventuele opheffing van de blokkade „niet met de erkelijkheid overeenstemmen." 'degelijk nam Jessup op 15 Februari met Malik contact op over deze kwestie. Vol gens Tass geschiedde dit, n^r aanlei ding van het antwoord van Stalin op vraag in het bekende interview met Kingsbury Smith, directeur voor Europa de „International News Service" op 27 Jan. j.l. Het „verhaal" komt hierop neer, dat Malik aan Jessup zou hebbe$ gezegd, dat indien een datum voor een bijeenkomst van de „Raad van ministers buitenl. zaken" zou Jyannen worden voorgesteld, de.... blokkade alvast zou Stemt Nederland voor Franco- Span je in de V.N.? De Ver. Staten hebben Spanje doen we ten. dat zij zich in de Ver. Naties zullen onthouden van stemming over de hervat- yan normale diplomatieke betrekkin gen met het Franco-regiem. Volgens A P. zullen Nederland, Turkije en Grieken land de enige Europese landen zijn. die waarschijnlijk voor Spanje zullen stcm- Wij laten dit bericht ten aanzien van Nederland geheel voor rkening van de zegslieden in New York. -Red.) kunnen worden opgeheven. Naar Reuter uit Washington meldt, zal de Amerik. regering op het ogenblik geeta taar leveren op de bekendmaking Russische zijde over de blokkade In de bovengenoemde verklaring „Tass" wordt nog gezegd, dat de kwestie van één enkele valuta voor geheel Ber- ïyn, na een bijeenkomst van de minister raad zou kunnen worden behandeld. (Tot nog toe had de Sowjet-Unie het opheffen van verkeersbeperkingen steeds afhanke lijk gesteld van De parodie van het „Vredes congres" geëindigd Op het .Vredescongres" te Parijs werd een eind-resolutie aangenomen, was de voornaamste punten zijn: Tegen de herbewapening van Duitsland en Japan; veroordeling van het „kolonialisme": tegen alle militaire allianties, die het Handvest nutteloos maken; verbod atoomwapens en andere middelen tot massale vernietiging. Eerder had het congres besloten een permanente com missie voor het wereldcongres te vormen, voorstanders van de vrede. Het con gres werd bijgewoond door 2500 personen uit 72 landen en ging uiteen onder het ingen van de „Marseillaise". Geen standig mens trapt in de feitelijke v. de dezer resolutie. In Maart werd bij de Rijkspostspaar bank ingelegd f 24.4 millioen en terugbe taald f28.2 millioen. Het gezamenlijk te goed der inleggers liep terug van f 1.447 tot f 1.443 millioen. DAT het stoffelijk overschot van H. Neus, in leven gep. resident van Wester-afd. van Borneo, die in 19- Ambarawa, 52 jaar oud, overleed, thans op het Ereveld Kalibanteng (Midd.-Java) plechtig ter aarde is besteld. DAT Fokker en de K.L.M. vertegen woordigd zullen zijn op de luchtvaartten toonstelling te Parijs, die op 29 April wordt geopend. DAT de Engelse generaal-majoor R, E. Urquhart gelden inzamelt voor een ge schenk aan de weer op te bouwen Ned. Herv. kerk in Oo6terbeek om de herinne ring aan de eerste Engelse luchtlandings divisie levendig te houden. DAT de burgemeester en gemeente secretaris van Portsmouth (Eng.) gisteren op het A'dams stadhuis door burgemees ter d'Ailly werden ontvangen. DAT volgens een bevestiging van de Ned. Bank niet alleen automobilisten, ook motorrijders deviezen kunnen krijgen voor doorreis door België en Frankrijk. DAT een delegatie van de Britse natio nale kolenraad deze week een bezoek aan Nederland brengt en vandaag de Staats mijn Maurits bezocht. DAT dr N. R. A. Vroom van het dep. in O., K. en W. gisteren te A'dam het driedaags int. congres van de gramofoon- platenindustrie opende. DAT op Koninginnedag op de Grote Markt te Groningen een défilé wordt af genomen door gen.-majoor H. J. J. W. Dürst Britt. DAT de Eindhovense politie een mo biele politiepost gaat instellen om in te zetten op punten waar veel politie is ver- DAT mr G. J. Lammers, secr. van de Prot. Chr. reclasseringsvereniging, in de vacature-prof. dr H. Dooyeweerd be noemd is tot bestuurslid der Ver. van, re- classeringsinstellingen. DAT twee wilde zwijnen, die voor eer aantal belagers met stokken en grepen het sanatorium te Rijssen waren binnen gevlucht, tenslotte door een jager werden neergeschoten. DAT vermoedelijk door onvoorzichtig heid met vuur een groot stuk heide en dennebossen onder het bekende Noord limburgse toeristenplaatsje Arcen verlo ren ging. DAT mr J. Milius te A'dam voor het Genootschap van reclame gesproken heeft over de Jaarbeurs als reclamefactor voor Nederland. DAT met het morgen vertrekkende troe penschip Waterman ook de artisten Eddy Canzoni, Greetje van Schaick. Harry Woodson. Carty en Wim Bos meegaan een tournée van zes maanden in Niwinverband. DAT de grenskantoren Hoogcruts en La Plank in de route Maastricht-Verviers tot Sept. voor internationaal verkeer open zijn gesteld van 7.30—22.30 uur. DAT de KNAC automobilisten verzoekt Dor gesloten spoorwegovergangen te dimmen. DAT voor het Groningse B.G. 20 jaar erd geëist tegen de 42-j. Duitser H. J. Schaper, een der kopstukken van de SD. het Scholtenshuis, die een groot aantal moorden en executies op zijn geweten zou hebben. DAT de 5-jarige Jos Looise van de Ro zengracht te A'dam, die op een autoped reed, door een vrachtauto is doodgereden. DAT in Soestdijk op 72-j. leeftijd is overleden mr H. W- E. graaf Schimmel- penninck. DAT een adviescommissie voor de wij ziging van de Begrafeniswet met het oog op de crematie is ingesteld, waarin ook enkele kerkelijke autoriteiten zitting heb ben en waarvan mr R. A. V. baron van Haersolte van het dep. van Justitie secr. DAT in de garnizoensplaatsen Assen, Steenwijk en Westerbork re/p. op 27, 28 en 29 April ouderdagen worden gehouden. DAT Vrijdag in Leeuwarden een prov. afdeling van de vereniging „Onze Lucht macht" wordt opgericht. DAT de dir. van de Ned. K. v. K. voor Frankrijk te Parijs, mr A. F. Fortanier. op 3 Mei van 10-12 en 2.30-5 uur in de K.v.K. te A'dam te spreken is. DAT op de 30 Mei te houden vergade ring van de Centrale Ver. van Openb. Leeszalen en Bibliotheken zal worden ge sproken over de vraag, in hoeverre ro- van het lichtere genre moeten wor den toegelaten. DAT 20 pet. van de kinderen van de kleuterschool te Sommelsdijk met diph- terie bleek te zijn besmet en de school gesloten is. DAT 70 j. oud te Amsterdam is over leden de bekende socialistische journalist J. W. Matthijsen. DAT het graven van een kanaal door het Hartelse Gat (onderdeel van de af damming van de Brielse Maas) is ge gund aan Zanen-Verstoep te Den Haag, voor f 1.621.000 (laagste inschrijver f 1.575.000). DAT American Hotel te A'dam 8 pet. div. uitkeert (v.j.' IVt pet.) en de onder- dir., T. Traill, de scheidende dir., A. W. Volmer, opvolgt. DAT in Indonesië is herpgericht een zusterver. van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart met als secretaris mr K. G. P. Michielsen van de B.P.M. %an de Duitsers de beslissing over hun kieswetten overlaten en de methode, waarop zij de grondwet zouden ratifi ceren. Berlyn zal niet in de West- Duitse staat worden opgenomen, hoewel een latere toetreding niet uitgesloten Clay meende niet. dat door de heden bereikte overeenkomst de deur „viermogendheden-conferentie" Duitse probleem gesloten Adenauer, de voorzitter van de consti tuerende vergadering te Bonn, heeft klaard, dat alle partijen zekere concessies hebben moeten, doen. Aangaande het compromis over kérk en schoolkwesties moeten nog enige détails geregeld worden. In een bood schap van generaal Clay op de jaarver gadering van Associated Press te New York. heeft deze er nog eens de nadruk op gelegd, dat de vrede alleen met zeker heid kon worden bereikt, indien er eer federatie van vrije West-Europese lan-, den, wo. Duitsland, gevormd kon wor-t den. Dit alleen betekende een „halt" tegenover het communisme. Een West- Duitse regering kan slechts tot ontwik keling komen, als zij het recht zou ver krijgen, zich te verenigen met landen, die een lange democratische traditie hebben. Vermelden wij nog. dat de drie Westelijke geallieerden ook een ontwerp- bezettingsstatuut voor de Westelijke sec toren van Berlijn hebben opgesteld. Maar geldzaken, in- en uitvoer, en de distri- In verband met het eerste lustrum van het V.H.K. werd gisteren door Den Haag een mars gemaakt, waarna generaal Kruis het korps inspecteerde butie der, door de luchtbrug aange voerde. goederen zullen onder geallieerds controle blijveh. Eén trizonaal bestuur over W.-Duitsland. Volgens een later ontvangen bericht hebben de drie Westelijke mogendheden het ontwerp gepubliceerd voor het trizo naal bestuur van West-Duitsland, wan neer het bezettingsstatuut van kracht wordt. De „drie-mogendhedenovereen- komst" voorziet in de fusie van de Franse met de Brits-Amerik. zone en instelling van een drie-mogendheden-bestuur. Men is het eens geworden over een aantal punten, die de basis vormen voor da nieuwe regelingen. Het hoogste, geallieer de bestuurslichaam zal een geallieerd® „hoge committee" zijn. bestaande uit een hoge commissaris van iedere bezettende mogendheid of zijn vertegenwoordiger. Besluiten moeten met algemene stemmea genomen worden. Tenslotte werd nog overeenstemming bereikt over het houden van een volks stemming in Würtemberg-Baden, ten einde de gebieden tot één staat samen te kunnen voegen. Evenzo inzake de Rijn haven Kehl. tegenover Straatsburg, welke haven onder een gezamenlijk bestuur moet komen. Echter zal in het, met Duits land te sluiten, vredesverdrag over da staatkundige positie van Kehl worden be slist. TEGEN DIRECTEUR VAN SWART- TOUW f30.000 BOETE GEEIST Gisteren werd voor het A'dams B.G- f 30.000 boete subs. 6 maanden geëist tegen de 60-j. directeur van Fr. Swart- touw's havenbedrijf te Rotterdam. L S. C. Schoufour, wiens zaak door het Haags B.G. was behandeld, doch door de R.v.C. Amsterdam was verwezen. Hij ver richtte stuwadoorswerkzaamheden voor de Duitsers, volgens zijn zeggen om het personeel aan het werk te; houden. Uit spraak 9 Mei. Nieuwe gegevens over Englandspiel Belangrijke documenten in Duitsland aangetroffen A. E. Cohen, hoofd van de afd. bronnen publicatie, verklaarden bij hun terug komst in Nederland, nadat zij een tocht van ruim 4000 km door Duitsland heb ben gemaakt, dat zij gegevens De Algemeen secretaris van de Wereldraad der Kerken, dr W. A. Visser 't Hooft, arriveert uit Genève op het vliegveld La Guardia by New York. voor het houden van een serie lezingen voor kerkgenoot schappen in de V.S. en Canada. Geen licht over Schoutens brief uit Indië Naar aanleiding van de door de heer Schouten in de Kamer geproduceerde brief over het bezoek dat de heer Goed hart te Parijs aan Palar bracht, heeft het Tweede Kamerlid Van der Goes van Na- ters minister Van Maarsseveen gevraagd, of dergelijke documenten niet geheim zijn en of er niet een strafrechtelijk onder zoek moet worden ingesteld. Minister Van Maarsseveen heeft daarop geantwoord, dat een dergelijk onderzoek reeds is ge schied, doch dat het geen resultaten heeft opgeleverd. missie zullen worden doorgegeven. De Duitsers, die zy ontmoetten o a. de voorin- commissaris generaal voor byz. diensten, W. Ritterbusch. de gemach tigde voor het bankwezen, dr Wohltat en dr Bühler, de chef van de secretarie van Seyss Inquart, de pers-assistent van Seys» en medewerker van Rauter en Christian sen spraken vrijer dan zij ooit in Neder land tijdens hun internering zouden heb ben gedaan Het was een vreemde erva ring. om Duitsers, die in de oorlogsjaren in Den Haag bij elkaar hokten en in bezet Nederland de lakens uitdeelden, nu her en der verspreid in Duitsland terug te vinden, de een ais bankdirecteur, een tweede als hereboer. nummer drie ais sportjournalist, anderen weer als landar beider of als los werkman bij de staats- hoiitvesterij. Er werden belangryke collecties docu menten gevonden. In een klein plaatsje by Miinsfer werden alle stukken aange troffen van de afd. archiefwezen van het rijkscommissariaat. Pleidooi voor sterke vloot van jachtvliegtuigen Op een lezing voor reserve-officieren te Amsterdam heeft luit.-kol. B. J. Fie- dely gisteren een krachtig pleidooi ge houden voor het vormen van een sterke van jachtvliegtuigen als onontbeer- voor onze verdediging Van de 1000 jongemannen, die zich jaarlijks als jacht- vlieger melden, zijn er echter maar 30 tot 40 geschikt en ook het aanbod van ge schikt grondpersoneel blijft beneden de raag. De overste achtte daarom een in tense propaganda nodig. WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht weinig bewolking met plaat selijk lichte nachtvorst en tegen zons opkomst hier en daar nevel of mist. Morgen overdag weer toenemende be wolking maar overwegend droog weer en matige, later vry krachtige Westelijke wind. Iets verder oplopende tempera- ur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 27 April: zon op 5.19. onder 19.57; maan op 5.03, onder 19.17 uur 28 April N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1