Jlieuiuc gTriJtsrfic (fournnl Heel Holland naar de bollenvelden, de Betuwe en de zee Wist IJ DINSDAG 19 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408- Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd Tel 23375. Postrekening 58938 ABONNEMENTEN: 4.15 per kwartaal; 1 35 per maand; 032 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7792 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIE MER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tanttiasticft is gfiebieom mga bert ia legljenspotT Zonnigste Paasdagen sinds honderd jaar Enorme drukte langs alle wegen een Benelux-Pasen (Van onz Heel Nederland zat gistermorgen om de omroeper aankondigde, dat het ee stroomden al spoedig vele huizemleeg e trok er in de loop van de dag op uit naai of de z verslaggevers) n 8 uur in spanning voor de radio. En toen sen zonnige Tweede Paasdag zou worden, a wie autoryden, fietsen of wandelen kon, de bollen, de bloeiende Betuwe, de duinen ook uit België en Luxemburg stuwden files Paasgasten ons land binnen. En over dit krioelende lenteleven scheen een zon, zoals er in honderd jaar met Pasen geen geschenen heeft! Overweldigend was de drukte in de bollenstreek. Men beleefde de drukste bollendagen sinds vele jaren. Vooral op Tweede Paasdag zocht uitgaand Holland zijn vertier tussen Scheveningen Zandvoort. Bataljons fietsen, troepen wandelaars, ketens auto's en motorrijwie len trokken langs alle wegen, waa verkopers van vele slingers en bloemen goede zaken maakten. Het viel voor de politie niet me geweldige verkeer in goede banen te leiden. In het district Lisse-Hillegom- Sassenheim werd de politie met 200 man versterkt en nog had men de handen vol. De politie van Sassenheim telde ergens in één kwartier 1300 fietsers in één rich ting en gisteren werd de drukte nog ver groot door de afstandsmars, waaraan 2000 wandelaars in de bollenstreek deel namen. Het verkeer kwam herhaaldelijk vast te Zitten. De burgemeester van Hillegom zou gisteren om kwart over twee 450 Belgen ontvangen, maar de gasten kwamen met een uur vertraging aan. Over de afstand NoordwijkHillegom hadden zij ruim twee uur gereden. Ge lukkig deden zich weinig ongevallen Het was een Benelux-Pasen: men zich af en toe in een Belgisch plaatsje wanen, als men meer Belgische dan Ne derlandse auto's zag. Aan de bloemen- ronde van het Comité Benelux n« 3000 Belgen. 500 Luxemburgers en 10.000 Ned. automobilisten deel. Geen wonder, dat het grenskantoor Nispen-Roosendaal een ongekende drukte beleefde. Naar schatting passeerden er de afgelopen dagen 10.000 personen, dat is zeven maal zoveel als normaal en vier maal zoveel als vorige Pasen. Doch we zagen ook wagens uit Frankrijk, Engeland, Amen- ka. Zweden en Zwitserland. Alle hotels waren overvol. In Hille gom werd zelfs het politiebureau logement ingericht om buitenlanders, die nergens meer terecht konden, te herber gen. Noordwijk aan Zee heeft sedert Vrijdagmiddag een drukte gekend als men zich zelfs niet van het besté sei zoen herinnert. Ook Scheveningen en Zandvoort trokken tienduizenden bezoe kers en om de gestrande „C. A. Bank" was het één deinende mensenmassa. Vele extra-treinen en -bussen werden inge legd. De bollenvelden waren een bezoek dan ook ten volle waard. De enkele warm dagen hebben de bollenstreek als in ééi Vandaag verplicht werk bij „De Telegraaf"? Einde dezer week nieuwe bewind voerders. Hoewel de personeelsraad van de Tele graaf zich Donderdag bereid verklaarde, het werk normaal te hervatten heeft Bader overleg van de directies var „Trouw" en „Het Parool" met de bewind voerder nog niet tot resultaat geleid. Men Iieemt aan. dat vandaag de „Telegraaf"- onderneming de door de overheid aan gekondigde publiek-rechtelijke verplich ting zal worden opgelegd tot het zetten en drukken der beide gastbladen. De be noeming van nieuwe bewindvoerders kan tegen het einde van de week tege moet gezien worden. Dewey komt naar Nederland Thomas E. Dewey, de gouverneur New York, die vorig jaar op sensationele wijze de verkiezingsstrijd in de V.S. Van i verloor, zal 5 Mei a.s. met zijn per „Queen Mary" naar Europa vertrekken voor vacantie en hard nodige Op het reisprogramma staan: Groot- Brittannië, Nederland, Begië. Frank rijk, Duitsland, Zwitserland en Italië Hij keert 16 Juni naar Amerika terug. JOHN MASEFIELD ERNSTIG ZIEK De bekende Engelse dichter en schrij ver John Masefield ligt ernstig ziek ir zijn woning te Abington, Berkshire. Hij is 70 jaar oud. Masefield leed onlangs ■ara influenza en daaruit zijn thans plicaties gevolgd. £)e 50 gram vlees gaan er al weer af Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zal het vleesrantsoen, dat on langs met 50 gram per week is verhoogd, Donderdag weer met 50 gram worden verlaagd. Het wordt dan dus gram per week. De bonnenlijst zal verder Donderdag het maandelijkse extra pakji boter van 250 gram vermelden, alsmede een koffiebon voor 125 gram in de groe pen A en B. Voor de zevende maal sinaas appelen mogelijk gebleken, ogenblik omgetoverd in een grote bloe mentuin. Zün de eerste narcissen door de storm niet ten volle tot ontplooiing kunnen komen, de latere soorten s' nu in volle tooi, afgewisseld door de schitterende hyacintenvelden in hun warme tinten van blauw, rood en wit ir allerlei schakeringen. Ook de vroege tul pen zingen in hun felle kleuren mee ir het voorjaarsfeest van Hollands glorie. Het hoogtepunt van het blocmbollensei- zoen zal deze week vallen. Dan zullen de hyacinten nog volop bloeien en de tulpenweelde nog toenemen. Vooi bloemencorso op a.s. Zaterdag wordt dan ook een geweldige belangstelling wacht. Ook in de bloeiende Betuwe was het druk De zonnige zomerse dagen hebben ker- •n en vroeg-fruit in de Betuwe in enkele dagen in volle bloei gezet. Het prachtige 1 trok duizenden mensen uit alle de- zan het land per auto, fiets of trein de Betuwe. Vooral in het verkeers- centrum Geldermalsen was een enorme belangstelling. De ongewone warmte heeft ook de ap- ?ls in een begin van bloei gezet. Ge vreesd wordt, dat de fruit-opbrengst door de te vroege bloei, straks bij het vrucht- zetten nadelige gevolgen zal ondervin- ?n van eventuele nachtvorsten. In ieder geval mag nu verwacht wor den, dat het komende weekeinde de ap pelbomen in volle bloei zullen staan. Ook in de gehele Oosthoek van Utrecht staan de kersen, peren en pruimen in al hun pracht. Schiphol, Twente en De Kaag De bollenstreek en de Betuwe waren intussen niet de enige streken traditionele Paasdrukte was wa men. Onigeveer 25.000 mensen bezochten de afgelopen dagen Schiphol. In Twente was het rustiger, maar daar vierde de bevolking het Pasen op de al oude wijze: het vlöggelen in Ootmarsum de Paasstaak Ln Dene'kamip. het eieren eten in Ootmarsum en overal de Paasvu- Ook in Lunteren werd het Paasvuur ontstoken- Helaas deed zich daarbij een ernstig ongeluk voor. De 23-jarige F. J Wolf, die met zijn verdoofde op weg was naar het vuur, bleek een explosief voor werp te hebben meegenomen om dat in de vlammen te werpen. Onderweg kwam het voorwerp tot ontploffing. De rech terhand van Wolf werd verbrijzeld, zijn verloofde aan de bovenarm gewond en sn voorbijganger uit Voorthuizen kreeg m hoofdwond. Zeer velen hebben het water opge zocht. Alle zeilklare boten voeren met de Paasdagen op de Kagerplassen uit. Het water zag wit van de zeilen. Er werd zelfs al gezwommen efi de zon heeft vele hoofden,, armen en benen rooi en bruin gebrand Record-waruile tijdens de Paasdagen Pasen 1949 zal in de herinnering blij- en voortleven om zijn buitengewoon hoge temperaturen, vooral in Brabant Limburg, waar records werden gebro ken. Zowel Zaterdag als Maandag werd te Maastricht een temperatuur graden gemeten, terwijl het kwik daar in de laatste honderd jaar in April nooit hoger dan 28 graden was geweest. Een temperatuur van 30 graden was in deze maand slechts eenmaal eerder in land gemeten, namelijk te Vlissingen 2™ April 1916. Merkwaardig zijn ook de grote tegenstellingen in temperati ist tussen de kust en Zuid-Limburg. Zondag werd het in Den Helder niet dan 14 graden, terwijl op tal plaatsen in Oost-Brabant en Limburg 29 graden werd gemeten. Maandag erschil minder groot, maar ook toen bedroeg het nog tien graden. Aan het ie weer is nu echter een einde ge komen. De regenkansen zijn echter voor alsnog gering. (Auteursrechten voorbe houden K.N-M.I.). r de dorst nog niet, ging bon voor sinaasappelen aan te wijzen. In ce bonnenlijst van Donderdag a.s. zullen doorkomen bonnen voor ,500 gram, voor de leeftijdsgroepen A en B en 1 kilo voor (groep D. De bonnen moeten uiterlijk 30 «pril worden ingeleverd. Instellingen kunnen zich wenden tot de rayonleiders. Bij de aflevering heeft de onlangs aange wezen zesde bon voorrang. Deze zal ge heel en de zevende bon voor een groot gedeelte worden gehonoreerd met ppaanse sinaasappelen. Op het restant tullen Zuid-Afrikaanse (Kaapse) vruch- Un worden verkocht. H. M. de Koningin heeft Haar Moeder ppgevolgd als beschermvrouwe van de Mannenzangver. Apollo". Prinses Zuid-Ierland vierde zijn onafhankelijkheid Banden van 764 jaar oud verbroken. Een juichende menigte was getuige van de plechtigheden, bij de uitroeping van Eire tot republiek, die plaats vonden op het hoofdpostkantoor van Dublin, het republikeinse hoofdkwartier tijdens de opstand tegen het Britse bestuur in 1916. President Sean O'Kelly, vergezeld door leden der regering werd daar ontvangen door de chef-staf en leden logsraad. Na een fanfare van trompetten, werd de vlag van de republiek gehesen en er werd een parade gehouden. Het officiële ogenblik, waarop Eire een repu bliek werd, was Maandag, één uur na middernacht; er werden te Dublin 21 kanonschotem afgevuurd. De 764 jaar oude banden met de Britse kroon zijn thans verbroken. De president ontving o.a- gelukstelegrammen van" de Engelse koning, de Paus, Truman'eh vele andere wereldfiguren. Geef één uur van Utv tijd De Sttidhbiin-g 1940-1945 zal in de eerste veertien dagen van Mei opnieuw roep doen op het Ned. volk om zijn bij drage voor de verzorging van de verzets- slachitoffers te geven. Met de militaire verzorgingsorgarisatles werd thans eengekomen, dat een gedeelte v, Meiinzameling aan deze Fonds 1815, Stamil, Karei Doormanfonds, Prins Bernhardstichtóng, Ereschuld en Dankbaarheid, Margrietfonds en Van Weerden Poelmanfonds) zai worden af gedragen. Van de door hen in het najaar te houden colleote zal dan een deel aan de Stichting 1940-1945 ten goede komen. Het devies zal in Mei luiden: „Geef jn uur van Uw tijd voor hen, die alles gaiven". In een jaaroverzicht wordt ge constateerd, dat een vroeger geconsta teerde zorg over de sprongsgewijze te ruggang der bijdragen is weggenomen. Vorig jaar werd van particulieren in to taal ontvangen f 2.621.775. Het aantal contribuanten steeg van 107.690 tot 129.456. Kenneth Royall afgetreden? Kenneth Royall,. de Amerik. minister >or het Leger, is. volgens de „New York Daily News" afgetreden. Truman zou voornemens zijn in zijn plaats Curtis Calder, een vooraanstaande figuur Britse troepen blijven nog 10 jaar op Malakka De Britse minister van oorlog heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse troepen nog tien jaren Malakka en Sin gapore zullen „beschermen" en dat het kabinet besloten heeft, onmiddellijk te beginnen met de uitvoering van een de fensieplan met het oog op de sterke com munistische druk in Noord-Siam en In- do-China. Het „ziekteverlof" van Diraitrof Volgens een officieel Bulgaars com muniqué, zal Vasil Kolarof, plv. premier en minister van buitenl. za'ken, de func ties van Dimitrof tijdens diens „ziekte verlof" waarnemen. De 'berichten als zou Kolarof benoemd zijn tot minister-presi dent, worden tegengesproken. Paasboodschap Prinses Wilhelmina Op Paas-Zondag heetf H.K.H. Prin ses Wilhelmina in een uitzending van het l(nter) K(erkelijk) O(verleg) R(adio aangelegenheden) de onder staande Paasboodschap uitgesproken: De stem, die de luisteraars thans over de gehele wereld horen, moeten zij uitsluitend beschouwen als de over brengster van de boodschap, die nu zal volgen, eerst in het Nederlands en daarna in het Engels. „Op deze Paasmorg^n roept Chris tus allen op, die hunkeren naar op heffing van de ellende en de verwor ding van de wereld. Niet tot de hoof den, maar tot de harten richt Hij zich. Christus roept allen op tot het zoeken en vinden van de levende gemeen schap in Hem. Zelf wekt Hij allen op tot het leven en het ademen in de sfeer van Zijn liefde en offer, liefde en offerbe1 heid voor Hem en tegenover de naaste, waardoor ontstaat de heilige vlam, de onweerstaanbare kracht der genezing van dè zieke wereld, door naasten liefde in Zijn gemeenschap. Hij leidt tot God den Vader. Hij breekt alle vormen terwille van c mens en Hij leidt allen in de enig Laten wü ons bezinnen op de boodschap, teneinde de rustige kracht te ontvangen, die van de Herdér uit gaat en die ons in staat stelt persoon lijk en gemeenschappelijk de taak te vervullen, die Hij ons ivil opleggen. Christus, help ons door U bereid te worden. Amen. Deze Paasboodschap is thans als ge- calligrafeerde kaart in de boekhandel voor f 0.05 verkrijgbaar. De uitgave geschiedt onder auspiciën van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Koningin en Prins naar Paasdienst te Soest Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben op de Eerste Paasdag de kerk dienst bijgewoond in de Oude Kerk te Soest, waarin ds Van Krugten voorging PRINS BERNHARD ERE-LID ROTARY CLUB Prins Bernhard heeft het era-lidmaat schap aanvaard van de Rotary-ciub te Amsterdam. Amsterdamse politiejeep over de kop geslagen Paas-Zondag is een jeep van de Am sterdamse politie door een heg gereden en over de kop geslagen, waardoor de beide inzittende agenten licht werden ge wond, terwijl ook de drie broertjes Goos- sens van- 9, 11 en 14 jaar, die achter de heg aan het spelen waren, werden ge wond, van wie de_ U-jarige Frans vrij ernstig. De jeep'bracht "twee motorrij ders, die zonder rijbewijs aan het racer slagen, naar het politiebureau op. Bij een wegkruising vermeerderde bestuurder van de jeep zijn snelheid, daar hij meende, dat de motorrijders de haal wilden gaan. Hij verloor daarbij de maoht over het stuur met het gemelde Mysterie om Berlijnse Sow jet-missie, die naar Washington toog Heeft een „grote onbekende", generaal Malinin, de blokkade ter sprake gebracht Volgens een Reuter-bericht, zou een Sowjetfunctionaris, reizend in burger kleding, Zondag uit Berlijn naar Washington zijn vertrokken voor een belangrijke missie bij de Sowjetainbassade aldaar. Dit sensationele nieuws was afkomstig uit „betrouwbare Duitse bron", in contact staande met het Russische militaire hoofd kwartier. De zegsman verklaarde, dat het doel dezer missie was, uit de eerste hand inlichtingen te verkrijgen over het Atlantisch Pact en de mogelijke gevolgen daarvan in West-Europa, in het bijzonder in West-Duitsland. De r Personeel van Blauwe Tram staakte Zondag Uit protest tegen houding der Regering Het personeel van de N.Z-H.V.M- heeft op Eerste Paasdag anderhalf uur gestaakt protest tegen het uitblijven van eer regeling voor ontheffing van het Rij tijdenbesluit. Deze staking staat onder lei ding van de Bedrijfsunie Vervoer, omvat tende de drie bona fide bonden- De leden zijn tegen Vrijdag bijeenge roepen om hun houding te bepalen. Mocht intussen geen oplossing voor de moei lijkheden zijn gevonden, dan zijn verdere verstoringen van de bedrijfsvrede niet uitgesloten. De NZ.H.V-M. had de minister van Verkeer om ontheffing van het Rijtijden besluit gevraagd op basis van één vrije Zondag in de zes weken. De bedrijfs- had geadviseerd, dit verzoek af le wijzen- Terwijl onderhandelingen over tussenvoorstel bezig zijn. heeft de inspecteur-generaal een ontheffing in de an het voorstel van de N.Z.H.V.M. zes weken toegestaan zonder over leg met de vakverenigingen. Bovendien heeft de minister nog steeds niet de loon- voorstellen voor het trampersoneel goed gekeurd- Een telegrafisch verzoek om een onderhoud met de minister had geen s. Dit alles was aanleiding tot de proteststaking van Zondag j.l- Generaal Clay halveerde de gevan genisstraffen van vijf in de Amerik. veroordeelde spionnen. De Pool Szendielorz krijgt nu 15 jaar; de Duitser Knopp 10 j.; de Poo-1 Badura en de Duit- Kolodzie en Schostock allen 6 jaar. de afgezant, die verge zeld was van nog een andere Sowjet functionaris, werd echter niet bekend gemaakt, maarmen geloofde, dat de „grote onbekende'-', generaal Malinin i: een vooraanstaand financieel expert, die het vertrouwen geniet van het Polit bureau. Generaal Malinin wordt alge meen beschouwd als maarschalk Soko- lofski's financieel adviseur in zaken, be treffende de blokkade van Berlijn. An derzijds wordt er echter de nadruk op gelegd, dat de blokkade niet het belang rijkste onderwerp zou zijn, wat Washington onder de loupe zou worden genomen. Van veel belang is echter, ter beoordeling van de mérites dezer aan gelegenheid, dat Malinin besprekingen heeft gevoerd met de nieuwe Russische militaire gouverneur, generaal Tsjoeikof en diens politieke adviseur, ambassadeur Semeonof, vóórdat hü uit Berlijn ver trok. Nog een naam wordt genoemd in dit verband, die van Dekanosof, de laat- Sowjet-ambassadeur vóór de oorlog, die tijdens dit weekeinde in Berlijn ver toefde. De geheimzinnigheid van dit alles wordt nog weer vermeerderd, door de toespelingen op een zekere generaal Georgief, in verband met de missie, en .Georgief" is de schuilnaam, die soms door Malinin wordt gebruikt. Inmiddels heeft de pers-secretaris van de Sowjet-ambassade te Washington verklaard, dat men aldaar niet van te as ingelicht over de aankomst Sowjet-functionaris uit Berlijn. En het Amerikaanse ministerie van Bui- tenl. Zaken gaf te kennen „zich wel be wust te zijn van vele geruchten en be richten over verscheidene aangelegen heden, betrekking hebbende op Duits land". Het departement wilde geen com mentaar geven, dus staat het vast, dat er in ieder geval wel „iets" van aan is. Uit Berlijn wist Reuter mede te delen, Friese koeien krijgen een achternaam Ongeveer 160 van de 4000 leden van het Fries Rundveestamboek hebben ge bruik gemaakt van de mogelijkheid om achternamen voor hun koeien te kopen, was reeds gewodhte, dat de koeien .'oornaam kregen. Deze achternamen blijven voor het bepaalde vee geregis treerd en mogen niet door andere wor den gedragen. dat Russische stappen te Washington ge daan, slechts geleid hebben tot een defi nitieve weigering van Amerik. zijde over enig onderdeel der Duitse kwestie te on derhandelen, vóórdat de blokkade wordt opgeheven. Een zienswijze, die door Frankrijk en Engeland wordt gedeeld. Malik, dc Russische afgevaardigde bij de Ver. Naties heeft op een persconfe rentie ontkend, dat hü besprekingen heeft gevoerd met de Amerik. afgevaar digde, Jessup, met betrekking tot Duitse kwesties. Een dusdanig bericht was j.l. Zondag door de radiocommentator, Brew Pearson, omgeroepen. Volgens Drew Pearson zou Dean Acheson ook a.s. week een buitengewone persconferentie beleggen, waarop hü de herbewapeningsplannen voor Europa zal uiteenzetten. Ongeveer 6000 officieren het Amerikaanse leger zouden zich Europa begeven, om de landen van het Pact te helpen bü de voorbereiding van hun verdediging. Vermelden wü ten slotte nog, dat generaal Clay verklaar de, nog geen reden te zien om te delen het optimisme, dat de Sowjets de blok kade zullen opheffen. Resumerende: mis schien is het zonnige Paasweer óók op de internationale politiek van invloed ge veest. Hopen wü dat het aanhoudt Dr Arnold vanmorgen naar Den Haag vertrokken Om tegen de grenscorrecties te pleiten Dr Arnold, de minister-president van Noord-Rünland-Westfalen. is vanmorgen onverwachts naar Den Haag vertrokken, om bij de Ned. regering tegen de grens correcties te pleiten. Een Reuterbericht, als zou dr Arnold door de Regering zijn uitgenodigd wordt in Den Haag tegen gesproken In kringen van het Amerikaanse mili taire bestuur te Berlijn wordt volgens het Duitse nieuwsbureau D.P.D. ver klaard. dat het Duitse voorstel, om als compensatie voor de Nederlandse gebieds- eisen deel te nemen aan de verdere droog legging van het IJsselmeer, bemoedigend en verheugend is. Dr Karl Arnold verklaarde in een rede te Hamburg, dat het Belgische be sluit om een deel van het te annexeren gebied nog niet in te lijven, het wan trouwen tussen beide volken in vertrou wen heeft veranderd. Het is onze grootste wens, aldus dr Arnold, met de Nederland se natie tot verzoening en vriendschap te komen. Desgewenst zal ik naar Den Haag gaan om de onaangename grens kwesties in directe onderhandelingen tot oplossing te brengen. De Duitse bevolking heef*, slechts één wens: Bij de Duitse Heimat te blijven en by te dragen tot verbetering van de Ned.-Duitse betrek kingen. Volgens dr Arnold treft ook Luxem burg voorbereidingen, het Belgische be sluit te volgen. Ernstige aanrijding te Oegstgeest Op de rijksstraatweg onder Oegstgeest, ter hoogte van de drie witte palen, had gisteravond ongeveer kwart over acht een ernstig ongeval plaats. De 30-jarige motorryder S. G. uit Den Haag reed in de richting Den Haag. toen de van de Rijnsburgerweg komende mej. C. V. uit Leiden nog probeerde, voor hem de ryks. weg over te steken. Een aanrijding was onvermydelyk. De 20-jarige wielrijdster >en zware hersenschudding en enke le vleeswonden op, de motorrijder een schedelbasisfractuur. Een juist passerende en dokter Flu uit Oegstgeest ver leenden de eerste hulp. De beide slacht offers werden naar het Acad. Ziekenhui» te Leiden vervoerd, maar konden nog jver de juiste toedracht van het on geval worden gehoord. Jongeman te Smilde doodgestoken Toen de 20-jarige Jan Bodenstaff uit Assen Zaterdagavond zyn meisje naar haar huis in Smilde had gebracht, werd hij op de terugweg by het café „Nieuwe Veenhoop" aldaar aangehouden door de ;ens 20-jarige J- F- uit Smilde. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij Bodenstaff met een mes werd doodgesto ken. De dader is te Assen ingesloten. Aparte lijst van dissidente Friese communisten De onenigheid in de Friese communis tische gelederen demonstreert zich thans doordat de afd. Tijnje (gem. Op- sterland) der CPN met grote meerder heid besloten heeft met een onafhanke lijke lijst bij de gemeenteraadsverkiezin- e komen. Op de lijst zou o.m. wor den geplaatst wethouder G. Roorda. dia cnlangs reeds verklaarde geen zitting te zullen nemen voor de C.P.N. In Tijnje beweert men, dat dit conflict in de C.P.N. een reactie is op de sterke cen tralisatie van de partijleiding, doch da heer Wagenaar, voorz. der C.P.N.. ver klaarde dat er van een conflict nog geen Oost-Indonesië papt steeds meer aan met de republiek Men wil Nederland zo'n beetje links laten liggen Wilhelmina is thans buitengewoon erelid. Amerikaanse nutsbedrijven, .te benoemen. DAT gisteren op Banisvel'd onder Box tel tien ha. heide afbrandde, toebeho rende aan de Ver. tot.behoud van Na tuurmonumenten. DAT iriej. Petronella dezer dagen niet minder dan 50 jaren als dienstbode werk- s bij een familie in Breda-Prin- cenhage. DAT de Commissaris der Koningin ir Utrecht, mr M. A. Reinalda, op Konin ginnedag van 16-18 uur in Paushuize zal recipiëren. DAT telegrammen voor Griekenland, uitgezonderd regerings- en perstelegram- n grote vertraging onderhevig zyn. DAT eind 1949 het zgn. Gothische ge deelte van het in 1940 door brand geteis terde Middelburgse stadhuis voor repre- doeleinden weer in gebruik wordt genomen. DAT de K.N.S.M. een 11.000 tons Vic- tory-schip aankocht, dat onder de naam .Baarn" op de Pacificlijn zal varen en de bemanning vandaag per vliegtuig naar New-York vertrok om in Baltimore het schip over te nemen. DAT in A'dam een complot havendie- ven is opgerold, die kisten met manufac turen openbraken om ze dan gevuld met rommel naar het buitenland te laten ver trekken en een der arrestanten contro leur van een scheepvaartmy is. DAT de Paus dr J. C. M. Sw van Dongen, en L. Eras ite Breda, van de R.K. ver. voor huishoud- en in- dustnieonderwijs, heeft benoemd tot rid der in de Gregorius-orde. DAT t.g.v. het 30-j. artistenjubileum van Lou Bandy, gebronsd gipsen afgiet sels van diens rechterhand in de handel komen, waarvan een deel van de op brengst ten goede komt aan het Wilhel mina- kankerioestrydingsfonds. DAT het Engelse ss „Malakand", groot 8000 registenton, bij Bath (Z.) a; grond^ voer, doch op eigen kracht DAT het gezelschap voor Friese taal literatuur op 17 Juli te Leeuwarden >n Friezendag houdt. DAT de damesjaarbeurs in de „Harmo- .e" te Groningen thans definitief wordt gehouden van 10-19 Juni. DAT 80 Limburgse voortrekkers Engels® (van het bezettingsleger in West- Duitsland) tijdens de Paasdagen deel- an een verbroederingskamp te Belfeld. DAT de commissie, die binnen de A.-R. partij het passieve vrouwenkiesrecht zal overwegen, is samengesteld uit mr dr J. Donner. voorz.; mevr. dr F. T. Diemer- Lindeboom, ds mr A. Luteyn te Loenen d. Vecht, mej. prof. dr G. H. J. v. d. Molen. prof. mr N. Okma en dr N. H. Ridderbos met mr K. Groen als secr. DAT het Röntgenkwartet voor de Stichting culturele samenwerking per K.L.M. naar Curacao is vertrokken. burg.l DAT de 13-,i. M. Lindenberg te A'dam I. secr. gisteren aldaar beide benen werden af gereden als gevolg van een mislukte sprong op een rijdende tram zorgwekkende, toesband naar het Binnen gasthuis werd vervoerd. DAT het jongetje D. H. de Lange uit Tuindorp Oostzaan gisteren op zyn twee de verjaardag onder een stilstaande melk- auto kroop en werd doodgereden toen de nietsvermoedende chauffeur wegreed. DAT uit een der A'damse dokken het ik is opgehaald van de sinds 2 April vermiste Fi-nse zeeman N. C. Osterlund it Krupo-Uto. DAT de politie te Spa (België) de Ned. gebroeders De Vries heeft gearresteerd, die resp. wegens collaboratie en onwettig verblijf in België werden gezocht. DAT de samenwerkende verkeers- en vervoersorganisaties op 22 April in Tivoli te Utrecht een open-bare protestverga dering fiouden tegen de drukkende lasten op het motorwegverkcer en de dreigende verzwaring dier lasten als gevolg van de Econ. Unie. DAT in de bossen te Otterlo een vos senhol met 8 welpen is uitgegraven. DAT de 52-j. Duitser G. R. Senst heden door het A'damse B.G., wegens medewer king aan fusillades, tot 6 j. (m.a.) werd eroordeeld. DAT de actie-Eethen (voor de slacht offers van de brand van 4 April jl.) tot nu toe f 60.000 in geld en voor f 15.000 in I natura opbracht. Zoals reeds gemeld hebben onlangs alle Indonesische deelstaten een verlang lijstje opgemaakt voor de hervorming de Bijeenkomst Federaal Overleg. Het blykt echter, dat Oost-Indonesië veel verder is gegaan dan de andere staten en op zijn lijstje allerlei dingen gezet heeft, die betrekking hebben op de Ronde Ta fel-Conferentie. eerste plaats wil Oost-Indonesië, dat allerlei zaken niet op de R.T.C. zul len komen, doch vooraf 'zullen worden geregeld op een afzonderlijke conferen tie binnen Indonesië, welke zich bezig houdt met typisch Indonesische aangele genheden. zoals de vorming der Ver enigde Staten van Indonesië en de samen stelling van een voorlopige federale re gering, welke van Nederland de souve reiniteit moet ontvangen. Deze confe rentie zou slechts twee partijen tellen, namelijk de republiek en de B.F.O. Ne derland zou kunnen worden toegelaten als waarnemer evenals de Unci. Minder heden en zelfbesturen blijven buiten de deur, doch men zou Nederlands tegen woordigheid als deelnemer „kunnen vaarden", voorzover het opkomt zelfbesturen, die met Nederland een taat hebben gesloten. Deze conferentie zou dan de inter- Indonesische conferentie heten en pas daarna zou de R.T.C. komen. De R T.C. zou drie partyen omvatten (Nederland, de republiek en de B.F.O.) Of mogelijk slechts twee. want Oost-Indonesië hoopt, dat de repnbliek en de B.F.O. gezamenlyk met één delegatie zullen komen. Zelfbe sturen en minderheden worden wederom uitgesloten, doch zij kunnen kiezen of zy zich zullen laten vertegenwoordigen door de republiek of de B.F.O.. terwijl ook Nederland hun belangen zou mogen be hartigen. De twee of drie partyen zouden gelijkgerechtigd ziin. Wat de republiek betreft, die zou eerst loeten beloven, dat zy onmiddellijk na haar terugkeer te Djokja maatregelen treffen voor deelneming aan de R.T.C. De Unici zou een rol krijgen by de bevordering van het glad verloop der besprekingen door middel van wenken bemiddeling, terwijl zy stipt neutraal Yoorconferentie ging voort Aneta seint uit Batavia, dat hedenmor gen de Voorconferentie is voortgezet Nog voor de formele besprekingen van Donderdag, zal de conferentie infor- :ej. bijeenkomen. moet blijven en slechts als einddoel in het oog moet vatten, de overdracht der souvereiniteit door middel van overeen stemming tussen de partijen. Het programma der R.T.C. zou slechts beperkt zijn tot vaststelling van het ogenblik van souvereiniteltsoverdracht en de wijze, waarop deze moet geschie den. Ook ten aanzien van de toekomstige verhouding tussen Nederland en Indo nesië mag zy' slechts de hoofdlijnen vast stellen. De rest zou later gëregeld moe ten worden by verdrager, tussen Neder land en Indonesië. De reorganisatie der B.F.O. In de middagzitting van deByeenkomet Federaal Overleg te Batavia is besloten, dat de B.F.O. naar buiten zal worden ver- tegenwoordigd door één delegatie met één woordvoerder, terwijl de bevoegdheden van de delegatie in één mandaat worden vastgelegd. De samenstelling van de delegatie naar de voorconferentie zal bestaan uit een voorzitter tevens voorzitter B.F.O., twee leden voor Sumatra, Banka. Billiton en Riouw, twee voor Java en Madoera, een voor Oost-Indonesië en een voor de dele gaties van Borneo. De delegatie zal slechts de bevoegdheid bezitten het offi ciële standpunt en het minderheids standpunt bekend te maken. De B.F.O. kan inwendig slechts besluiten nemen met een meerderheid van minstens twee derden. De B.F.O. wenst deel-te nemen aan besprekingen over Indonesië, voorzover deze betrekking hebben op de vorming de vrye. souvereine Verenigde Sta- de overdracht van de souvereiniteit de Unie, doch niet aan de bespre kingen tussen Nederland en de republiek, relke alleen betrekking hebben op hun geschillen, tenzy beide partyen haar mochten uitnodigen. WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bflts Veel bewolking met slechts hier en daar iige lichte regen of motregen. Matige >t krachtige Westelyke wind. Weinig erandering in temperatuur. ZON EN MAAN. Woensdag 20 ApriL Zon op 5 34, onder 19.45; Maan op 3.31, onder 1031 uur. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1