llkittac Cciirirli e (Courant Voor Europees herstel behoudt Duits laud 159 fabrieken Wist U DONDERDAG 14 APRIL 1949 BUREAUX Hogewoerd 103 Dir eD redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Adverteotieafd Tel 23375 Postrekening 68936 ABONNEMENTEN ƒ4 15 per kwartaal; ƒ135 per maand; 0 32 per week ADVERTENT1ËN- ƒ0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting Dertigste jaargang No 7790 HOOFDREDACTEUR; Dl E DIEMER. CHEF-RED.: H W J ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Voor Lpidpn en Omstrekpn .5tantuasticfi Is ghtbltoeo myn bert in tcabenspoct" Wie is verantwoordelijk voor orde en rust Zie pag. 3 Geen vervaardiging van producten als „oorlogsmateriaal" De Ver. Staten. Engeland en Frankrijk hebben thans officieel bekend gemaakt, dat 159 fabrieken, die in het kader van de herstelbetalingen, na ontmanteling zouden worden weggevoerd, in het belang van het Europese herstel in West-Duitsland rullen blijven. De drie westelijke militaire gouvérneurs van Duitsland, hebben tevens aangekondigd, dat de productie verboden is van synthetische rubber, syn thetische benzine uit steenkool cn vele andere grondstoffen voor de industrie, te beschouwen als oorlogsmateriaal. Deze bekendmakingen zijn het resul taat der conferenties, die de ministers van Buitenl. Zaken, Acheson, Bevin Schuman te Washington hebben gehou den. Van de oude lijst van herstelbeta lingen worden dus 159 fabrieken geheel of gedeeltelijk afgevoerd, volgens het schema, dat de Amerik. commissie ..Hum phrey" had opgesteld. De aldus gespaar de hoeveelheid varieert, volgens he'. Amerik. min. van Buitenl. Zaken, „van een enkel stuk gereedschap tot een ge heel machinepark". De jaarlijkse productie-capaciteit van •taal in West-Duitsland zal met 165.000 ton stijgen. De totale capaciteit per jaar zal ongeveer 13,5 millioen ton bedragen doch het productie-plafond van ruim 11 millioen ton blijft volgens AP. gehand haafd. De nieuwe lijst der te ontmante len fabrieken werd toegezonden aan he: geallieerde bureau voor herstelbetalin- IN BATAVIA BEGON DE VOOR-CONFERENTIE Na een uur werd de zitting verdaagd De Voorconferenlie te Batavia tussen Nederland en de republikeinse leiders onder auspiciën van de Unci is heden morgen 3 uur 45 Nederlandse tijd in Hotel des Indes begonnen. De heer Cochran, die deze week voorzitter is van de Unci, opende de vergadering, waarna dr Van Roijen en Moh. Roem de stand punten van beide partijen uiteenzetten. Na een zitting van 55 minuten verdaag de de voorzitter de besprekingen tot Za terdag a.s. 3 uur v.m. Nederlandse tijd De leden der Unci zaten tegenover het podium, rechts van de heer Cochran zat de Belgischa^vertegenwoordiger. links de Australische. Aan de zijden van de hoef ijzervormige tafel zaten de delegaties. De Nederlandse rechts en de republikeinse links. De vergadering was niet openbaar, doch fotografen en filmopnemers kregen kans afbeeldingen te maken B.F.O. wil deelnemen. In de heden gehouden vergadering van de Bijeenkomst Federaal Overleg deelde de voorzitter, sultan Hamid II, mede, dat In een bespreking met dr Beel en dr Van Roijen besloten is. schriftelijk bij de Unci het door de Nederlandse Regering ge steunde verzoek tot deelneming aan de besprekingen in te dienen De voorzitter van de Unci, de heer Cochran, had sul tan Hamid in een onderhoud medege deeld, dat er van zijn kant daartegen geen bezwaren bestaan, doch dat hij aan de betrokken partijen toestemming zbu vragen. Daar Nederland geen bezwaar heeft, hangt alles dus van de toestem ming der republiek af. „Onze eigen broe ders hebben het dus in de hand .of wij aan de besprekingen zullen deelnemen, aldus sultan Hamid. De volgende zitting zal Zaterdag a.s. bijeenkomen en men hoopt, dat de met het onderzoek belaste commissie dan gereed zal zijn met de studie der zes nota's van verschillende deelgebieden inzake de hervorming van de B.F.O. DE REPUBLIKEINSE DELEGATIE. Aneta meldt in afwijking van vorige berichten dat de republikeinse dele gatie ter voor-conferentie te Batavia als Volgt is samengesteld: Moh. Roem, dr Leimena, ir Djoewanda, prof. Soepomo en Latoeharhary. Adviseurs zijn Sjahrir, ir Laoh (Fox-Compagnie), Natsir, Dar- masetiawan en Soemarto. Verkoopt gerust beneden de maximumprijzen Om gerezen misverstanden weg te temen, deelt het" directoraat-generaal voor de Prijzen mede. dat het verkopen beneden de officieel vastgestelde maxi- mumprijzen is toegestaan. Dit moet zelfs worden toegejuicht voor zover de aldus tot uiting komende concurrentiestrijd binnen redelijke grenzen blijft. Men mag Uiteraard niet beneden de vastgestelde minimumprijzen gaan. doch deze komen practisch bijna niet voor. Vandaag stellen wij V voor: PIM VAN DEN BROEK. Pim van den Broek, oud-stadgenoot, die Vooral in het Zijlsingelkwartier „Eens gezindheid", waar hij met zijn ouders Woonde, heel goed bekend is, wordt mor gen te Brussel. Er moeten nu plannen worden-ontworpen voor een doeltreffend gebruik van de weg te voeren en te be houden machinerieën. Men is van oordeel, dat de fabrieken, die in West-Duitsland blijven, het Euro pese herstel beter in Duitsland kunnen bevorderen. Voor wat de schepen be treft. de Westduitse scheepswerven mo gen voortaan schepen bouwen tot 7200 ton met een maximum snelheid van 12 knopen. Duitsland mag in het buitenland tankschepen aankopen met een totaal van 100000 ton scheepsruimte. Elk der schepen mag niet meer meten dan 10.700 ton en de snelheid van 14 knopen heb ben. De generaals Robertson en Clay zouden gisteren een conferentie hebben met Duitse economische leiders en bank directeuren te Frankfort. De jongste po- litiek-economische maatreeglen ten aan zien van West-Duitsland hebben een drieledig doel, namelijk: le. Duitsland een eigen regering te geven; 2e. Duitsland zover te brengen, dat het in eigen be hoeften kan voorzien en Duitsland in staat te stellen, meer bij te dragen voor het herstel van Europa. Dit is om zo te zeggen, de nieuwe gezamenlijke basis- politiek der Westelijke geallieerden. Weiter vraagt maatregelen tegen gruwelverhalen Het Tweede Kamerlid Weiter heeft minister Van Maarseveen om maatrege len gevraagd teneinde te voorkomen, dat de berichten over beweerde wreedheden onzer soldaten in Indonesië gebruikt worden voor een systematische cam pagne tot aantasting van de eer en goede naam onzer strijdkrachten. Hij vroeg de m.nister tevens om publicatie van de provocaties, waaraan onze troepen bloot staar, en van al de wreedheden, welke de republikeinse z.g. guerillabenden op het v.oegere republikeinse gebied hebben begaan, met een zo nauwkeurige raming van het aantal slachtoffers, ongeacht de Tenslotte vroeg hij of het juist is, dat te Djokja bescheiden zjjn gevonden, welke onweerlegbaar aantonen, dat deze gruwelen zijn gepleegd met medeweten en op bevel van de z.g. republikeinse machthebbers en of de minister bereid is, deze gegevens in het Nederlands en Engels tc publiceren. En dat zegt nu de P. v.d. A. in Londen De progressieve Britse premier Attlee heeft in het Lagerhuis verklaard, dat En geland niet voornemens is zich voortijdig uit Malakka terug te trekken en zich van zijn verantwoordelijkheid af te maken, voordat zijn taak is voltooid. „Wij zijn niet van plan de veiligheid, het welzijn en de vrijheid van deze mensen, voor wie Engeland verantwoordelijk is, door een voorbarige ontruiming gevaar te bren gen." voegde hij daaraan toe. De Eng. minister van Koloniale aangelegenheden deelde nog mede, dat het aantal op standjes voortdurend vermindert. Op weg naar Brussel heeft prinses Josephine Charlotte ook een bezoek gebracht aan de groothertogin van Luxemburg. Men noemt haar naam als toekomstige verloofde van de 28-jarige prins Jan van Luxemburg. Repatriëring Ned. troepen 13 Mei hervat Na alle geruchten, die de laatste tijd de ronde deden, wordt than? officieel mee gedeeld. dat de repatriëring van Nederl. militairen uit Indië zal worden hervat op 13 Mei a.s. In het tijdvak 13 M»i tot en met Sep tember zullen repatriëren een groep in dividuele gevallen (militairen, die hetzii wegens afkeuring voor tropendienst of ziekte, hetzij wegens andere redenen niet tegelijk met hun onderdeel terugkeren) Voorts drie compagnieën aan- en afvoer- troepen. de laatste vier O V.W.-bataljons. vier afdelingen veldartillerie, twee com pagnieën genietroepen, drie eskadrons pantserwagens, het personeel van twee mobiele was- en badinrichtingen en van een hulpverbandplaatsafdeling, al welke onderdelen waren toegevoegd aan de reeds gerepatriëerde O.V W.-bataljons. In dit tijdvak zullen ook groepen marine personeel, w.o. mariniers, terugkeren. Van October 1949 t/m. Januari 1950 zullen terugkeren de 7 December-divisie, met de eerst uitgezonden zes bewakings bataljons, alsmede het personeel van dr 2e divisie, dat m verband met zijn totale diensttijd tot de 7 December-divisie kan worden gerekend. In dit tijdvak zullen eveneens groepen'marinepersoneel, v onder mariniers, repatriëren. gen (Vrijdag) 22 jaar. Hij is thans als I dienstplichtig wachtmeester bij het acht ste erkadron vechtwagens van de huza- ren vaii Boreel werkzaam in Indonesië, naar welk land hij op 31 Maart 1947 ver trok. Hij is gelegerd te Porrong bij Soe- rabaia, zijn legernummer luidt: 270415145. Planetenlaan 142 te Haarlem is zijn I Nederlands adres. BERICHT Morgen, Goede Vrijdag, zal c blad niet verschijnen en zijn oi kantoren de gehele dag gesloten. Al is dat niet het belangrijkste van Pasen: er zün nu weer volop eieren, die aan dit feest het vooroorlogse tintje geven. Deze kleuters zün zó verdiept in het beschilderen van de eitjes, dat ze ongemerkt ook hun gezichtje hier en daar maar een streekje hebben gegeven Telegraaf móét Trouw en Parool zetten Regering grijpt in: bewindvoerder wordt vervangen De Persraad deelt mede, dat hü zich voor de noodzakelükheid geplaatst ziet, aan de onderneming „De Telegraaf" de verplichting op te leggen, om Trouw, Het Parool en De Volkskrant te doen zetten en drukken overeenkomstig de door de Persraad nader te verstrekken aanwüzingen. Tot dusverre geschiedde de verzorging van de gastbladen op basis van vrij willige overeenkomst naar burgerlijk recht. Ter verzekering van de nakoming van de nieuwe verplichting besloot de Persraad, de huidige beheerder, die be noemd was door het Beheersinstituut en wiens mandaat toch binnenkort zou af lopen, te doen vervangen door één of meer bewindvoerders, die voor. hun be leid verantwoording aan de Persraad verschuldigd zijn. In de opdracht aan deze bewindvoer der (s) zal mede zijn vervat het treffen van voorbereidingen voor het verschij nen van „De Telegraaf" en De Courant,- evenwel niet, dan nadat de regelmatige en tijdige verschijning van de gastbladen overeenkomstig redelijke eisen ten volle verzekerd. Tevoren was o. a. gemeld: Het bestuur van de Centrale A.R. kies vereniging te Amsterdam heeft een be roep op de Regering gedaan om maat regelen te treffen, waardoor Trouw en Parool weer „zonder hinder door de machinaties van de voormalige Tele graaf' kunnen verschijnen. Aan de politieke partijen wordt ver zocht zich bij dit beroep aan te sluiten, „opdat de herdenking onzer doden op 3 Mei a.s inderdaad in oprechtheid zal kunnen geschieden". Het wijst er op, dat Trouw en Parool ten koste van het bloed van vele goede Nederlanders de strijd tegen de overwel diger hebben gevoerd, terwijl de voor malige Telegraaf de Duitse maatregelen, welke geleid hebben tot de moord op dan 100 000 Joodse landgenoten, als juist en acceptabel voorstelde en vele Nederlandse burgers tot vuig landver raad heeft opgewekt. Het komt op tegen de pogingen om deze eenvoudige waarheid te verkeren in de leugen als zou de voormalige Tele graaf hebben gehandeld in het waar achtige Nederlandse belang en voorts tegen de stemming bij sommige Neder landers om het verzet in betekenis te irzwakken en te ontluisteren. Ook de Nationale Federatieve Raad in het Voormalig Verzet spreekt zijn 9oherpe afkeuring uit over het Telegraaf personeel. „Eens trapte de Telegraaf onze nationale belangen." zo wordt ge zegd, „thans trapt het personeel naar het monument der slachtoffers van de oud-illegale pers, in casu de bladen Trouw en Parool". Prinses Beatrix is thans waterpadvindster Op het Paleis Soestdijk is Prinses Beatrix gistermiddag geïnstalleerd als lid van een klein watervendel vanket Neder lands Padvindersgilde. dat zijn. kamphuis zal krijgen op het landgoed „Gooilust" bij 's Graveland en waarvan slechts een 16- tal meisjes uit Hilversum en omgeving deel uitmaakt. De oprichting van dit nieuwe vendel is geschied omdat Prinses Beatrix, die thans van kabouter „overvliegt" naar padvind ster, haar keuze liet vallen op de water- padvinderij, De leiding van dit vendel er was tot nu toe geen watergroep in deze omgeving berust voorlopig bij twee l^jdsters uit Zaandam. De meisjes zullen zich o.a. met kano's en andere vaartuigen op de plassen van Loosdrecht en omgeving vermaken. De ontbinding van het Belgische parle ment is tot half Mei uitgesteld. Spaak deelde gisteren in de Senaat mede, dat de hieruit voortvloeiende verkiezingen van 9 tot 26 Juni gehouden zullen worden. LONDENSE HAVENARBEIDERS HER VATTEN HET WERK. Dertienhonderd Lor.dense havenarbei ders hebben vandaag het werk herva'. en verwacht wordt, dat dit spoedig de staking in de havens geheel zal heffen Zes getroffen gezinnen in Eethen binnenkort weer onderdak Over enkele weken denkt men het nodige bij elkaar te hebben De eerste afrekening van de Girodienst de NCRV van voor de getroffen gezinnen in Eethen bestemde giften vermeldde dezer dagen 4000 overschrijvingen en gisteren kwa men nog 20.000 overschrijvingen binnen, zo vernemen wij uit Hilversum. Men rekent op het ogenblik op f 40.000 Bo vendien blijft de stroom gaven-in-natura aanhouden. Zo werden gisteren drie kal veren, een compleet huiskamerameuble ment en cassettes tafelzilver aangeboden. Een leraar Duits heeft op zijn school een wedstrijd georganiseerd: hij geeft een dictee en voor elke fout betaalt iedere leerling een gulden, terwijl de leraar er steeds twee gulden bijlegt Een Chr. am bachtsschool in Rotterdam is van plan, zelf een ameublement te vervaardigen. Volgende week gaat men naar de Utrechtse veemarkt, om koeien te kopen. Er komen kisten kleren, er wordt gratis vervoer aangeboden en iedereen werkt belangeloos mee aan het schone doel; nieuwe huizen en boerderijen voor de zes Eethense gezinnen. Het personeel van Wageningen werkt gratis spontaneïteit van het gehele Ned. volk is verrassend. Gisteren is een comité geïnstalleerd, dat bestaat uit burgemeester D. A. v. d. Schans van Eethen. de Hervormde pre dikant ds J. Boezer. het raadslid Jonker, de heer G. van Leonen voor Wederop bouw en de heer K. van Dijk, directeur van de NCRV. Binnen de twee familiecompetities hoopt men de gehele zaak voor elkaar te hebben Helaas zal men van het aanbod van een loods als tijdelijke huisvesting geen gebruik kunnen maken, omdat dit te duur zou worden, maar men rekent er op, (vooral ook door de uitstekende medewerking van de ambtenaren), dat de zes gezinnen binnen enkele maanden weer onderdak zijn! Aardbeving in Ver. Staten deed seismograaf breken Minsters vijf doden en grote materiële schade. In een uitgestrekt gebied aan de Noordwestelijke Amerikaans® kust is gisteravond een krachtige aardbeving waargenomen. De beving was zo hevig, dat de naalden van de seismograaf van de universiteit in de staat Washington braken. Twintig minuten later was de trilling nog aan het toestel waarneem baar. In verschillende steden, zoals Seattle, Tacoma, Longview en Olympia vluchtten de bewoners in paniek de heen en weer zwaaiende huizen en gebouwen uit. Brokken steen en beton kwamen naar beneden in de straten, waterleiding buizen braken, steen en beton en duizen den schoorstenen stortten door de daken der huizen heen. De schade beloopt mil- lioenen dollars. Minstens vijf personen zijn gedood en velen zijn gewond. Honderd vijf en negentig jaar voor 19 Nazi-bonzen Neurenberg zette een streep onder zijn processen 6 en 8 (7 jaar); Dietrich op 5 en 8 (7 jaar); Berger op 3, 5, 7 en 8 (25 jaar); Schellenberg op 5 en 8 (6 jaar); von Krosigk op 5 en 6 (10 jaar); Pqhl op 5 (5 jaar); Koerner op 1, l<V idS gs jMiU Pleiger op 6 en 7 (15 jaar); Kehri qp 5, 6, 7 en 8 (15 jaar); Rasche op 6 en 8 (7 jaar); Meissner en von Erdmannsdorf werden vrijgesproken. De Amerikaanse rechter Powers kon zich niet verenigen met deze schuldigverklaringen, slechts op het punt van in slavernij brengen van iveroverde volken en lidmaatschap van misdadige organisaties was hij het met zijn twee collega's eens. De meerderheid was echter beslissend. Het Amerikaanse tribunaal te Neuren berg heeft gisteren het laatste proces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers be ëindigd. Vandaag zijn de uitspraken ge daan. De punten van de aanklacht waren: 1. beramen en voeren van een aanvals oorlog; 2. samenzwering tegen de vrede en menselijkheid; 3. vermoorden en mis handelen van soldaten; 5. wreedheden jegens de burgerbevolkingen: 6. plunde ring en roof in veroverde landen; 7. in slavernij brengen van veroverde volken; 8 lidmaatschap van misdadige organisa ties. Punt 4 was: voor de oorlog gepleeg de misdrijven jegens Duitsers, doch aan het begin van het proces liet men dit ver vallen. De beklaagden werden veroor deeld op de volgende punten: von Weisz- acker, schuldig op de punten 1 en 5 (7 jaar gevangenisstraf); Steengracht von Mayland op 3 en 5 (7 jaar gev.str.); Kepp- ler op 1. 5, 6 en 8 (10 jaar gev.str.); Boehle op 8 (5 jaar gev.str.); Woermann op 1 en 5 (7 jaar gev.straf); Ritter op 3 (4 jaar gev.straf); Veesenmayer op 5, 7 en 8 (20 jaar gev-str.); Lammers op 1, 3, 5. 6, 7 en 8 (20 jaar gev.straf); Stuckart op 5, 6 en 8. In verband met de gezondheids toestand werd volstaan met de preven tieve straf van 3 jaar en 10 mnd. Elke verdere gev.straf zou voor deze beklaag de de doodstraf betekenen; Darre op 5, Zoek maar een rijk vriendje Gelijk men zich herinneren zal is er enige tijd geleden opschudding' verwekt door een bericht uit Batavia, dat een ambtenaar aldaar een dame, die bij hem kw*m klagen, dat haar salaris te laag was om van te leven, had toegevoegd, dat zij maar een rijke vriend móest zoeken. Thans dient deze zaak voor de landrechter. De jongedame hield haar verklaringen vol, doch de betrokken amb tenaar, die onder ede gehoord werd, ont kende deze woorden te hebben gebruikt. Op 20 dezer zullen de laatste getuigen in deze zaak worden gehoord. Clay ontkent dat Russen blokkade willen opheffen Generaal Lucius D. Clay heeft gisteren verklaard, dat er geen enkele aanwijzing is, dat de Russen van plan zijn de Ber- lijnse blokkade op te heffen, op voor waarde van dè hervatting der viermo- gendhedenbesprekingen over Duitsland. Zoals bekend is, liepen dergelijke geruch ten reeds enige dagen. Garry Davis wil naar Rusland Garry Davis, wereldburger no 1, zal de Sowjet-Russisohe regering verzoeken hem zonder paspoort of visum de Rus sische grens te laten passeren, om bij de burgers der Sowjet-Unie aanhang te winnen voor zijn beweging voor een wereld van vrede. Zeg baas, zet me eens over het Kanaal Gisteren i6 de „luchtpont" voor auto's tussen Frankrijk en Engeland in gebruik genomen. Per vliegtuig worden twee auto's van het vliegveld Le Touquet naar Lumpne bij Folkestone vervoerd Er zijn drie vluchten per dag. DAT de Raad van Beroep voor de Perszuivering H. J. Frohn te Bussum, ex- dir. van het Dagblad van R'dam, ontzet voor 5 jaar (ing. 5 Mei 1945), doch aan de bureau-leider van de Ned. Landstand te Breda, A. W. Ausems. is een certificaat verleend. DAT de Ned.-Zwitserse K. v. K. te A'dam 2-daagse reizen organiseert naar de van 7—17 Mei in Bazel te houden Zwit serse Jaarbeurs. DAT 't dagelijks bestuur van de Ned. Kunstkring thans bestaat uit J. Haver Droeze (voorz.), H. J. v. d. Stal (secr.) en A. J. Massink (penn.). DAT de Ned. militaire missie in Berlijn bij de a.s. oprichting van de West-Duitse Staat een burgerlijk karakter krijgt en vice-adm. De Booy dan civiel vertegen woordiger van Nederland wordt te Ber lijn en jhr Van Panhuys te Bonn. DAT het Haagse Gerechtshof de Ant werpenaren E. F. E. en R. J. F. L., die zonder papieren een Ned. jacht naar Bel gië brachten, veroordeelde tot resp. f 4000 subs. 4 maanden en f 200 subs. 20 dagen gev. straf. DAT de konerij van de Alg. Kunstzijde Unie te Ede is uitgebrand, doch de ma chines slechts beschadigd zijn. DAT A. A. J. dé Wolf te Utrecht zijn plaatsgenoot H. J. Kuiper opvolgt als lid van de centr. commissie voor de cultu rele verzorging in dé arbeiderskampen. DAT de PvdA de 1 Mei-tfiering de volgende dag houdt, daar 1 Mei op Zon dag valt. DAT Burgers E.N.R. te Deventer over 1948 4 pet uitkeert (vorig jaar nihil). DAT de Zwolse raad f120.000 beschik baar stalde voor de bouw van een koel huis, hetwelk in September gereed zal DAT van de ter veiling goedgekeurde srse groente in 1947 industrieel werd verwerkt 19.7 pet (bijina 700.000 ton) tegen 18.1 pet in 1946 en 14.9 pet in 1938. DAT het toeristenverkeer in Zeeland het vorig jaar ruim f 1 millioen opbracht, •van bijna een half millioen door buitenlanders. DAT burgemeester Oud gisteren in het noodwoningencomplex Zuidplein in Rot terdam een handenarbeidtentoonstelling in de jeugdclub Branding opende. DAT gisteren een deel van het woon huis van de overleden schrijver-schilder Jacobus van Looy aan de Kleine Houtweg te Haarlem als museum is geopend. DAT dr F. W. v. Berckel, A. W. Zuid- weg en G. J. T. Bakker Nederland op de conferentie in Amerika zullen vertegen woordigen. waar het tekort aan electri- sche energie in de Marshall-landen be sproken wordt. DAT de Ver. van vrienden van het na tionale park „De hoge Veluwe" op 5 Mei het theehuis aldaar de statuten vast stelt en een definitief bestuur kiest. DAT onder voorzitterschap van H. Smit, Utrecht, een Ned.'vakbond van pen sion-, rusthuis- en kamerverhuurbedrij ven is opgericht en het bondsbureau in Den Haag is gevestigd. DAT in de St. Crt. van gisteren een beschikking te vinden is. waarbij het reglement geneeskundige verzorging po- litie-A en politie-B wordt vastgesteld. DAT de ex-hoofdrechercheur te Arn hem, D. J. Hoekstra, door het B. G. al daar wegens arrestaties voor de SD e.d. tot 8 j. werd veroordeeld (eis 10 j.). DAT ons land over 150.000 h 180000 bijenvolken beschikt, doch er voor onze fruitteelt eigenlijk minstens 230.000 moe- DAT als gevolg van de dalende honing- prijzen de handel'op de Tilburgse bijen- markt niet levendig was en de prijzen voor kleine kastjes variëerden van f 15 tot f 20 en die korven van f 10 tot f 15. DAT Meppel gisteren op zijn bevrij dingsdag een carillon van 40 klokken kreeg en dr K. H. E. Gravemeijer in het stadspark een gedenkteken voor de ge vallenen onthulde. DAT het gerestaureerde herenhuis "Zonneberg" te Lunteren, eens trefpunt der „tachtigers", gisteren in gebruik is genomen door de dienst van gemeente werken. DAT Franeker van 30 Aug. tot 3 Sept haar 750-jarig bestaan als stad gaat vie ren en er o.a. een demonstratie met de helicoptère wordt gegeven. DAT er een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van'de wet voorlopige voor zieningen bouwkassen, daar de definitieve regeling nog geruime tijd zal vereisen. DAT de Ned.-Ind. Bond van ex-krijgs gevangenen en geïnterneerden voor stellen indiende i.v.m. de wijziging van de Geneefse verdragen van 1929 betref fende de bescherming van oorlogsslacht- DAT wij dit jaar nog niet, zoals Enge land en Duitsland, de zomertijd zullen invoeren, daar dit ons nog te veel kolen kost voor het energieverbruik in de ochtend. DAT de KRO Zaterdagavond tussen kwart voor negen en negen uur een spe ciale uitzending zal wijden aan de schen king van de radiozender aan de Paus door de Ned. katholieken. De lichtingen 1941-1944 en de Nat. Reserve Een officiële bevestiging Van officiële zijde wordt thans het vol gende medegedeeld: jongemannen, behorende tot de lichtingen 1941 tot en keuring te onderwer pen. teneinde de* mogelijkheid te openen geheel of gedeeltelijk te kunnen in schakelen in de landsverdediging. Hier- kan het volgende worden toege- groot gedeelte van hen, die behoren tot de vier genoemde lichtingen, verkeert in een zeer gunstige positie ten opzichte van de dienstplichtigen, beho rende tot de lichtingen 1945 en latere jaarklassen: op wie de volle zwaarte van de dienstplicht, voor velen bestaande uit enige jaren tropendienst, drukt, alsmede tegenover de oorlogsvrijwilligers, die jaren dienst in Indonesië of hier te lande hebben verricht en waar- velen tot de lichtingen 1941 tot en met 1944 behoren. Toen in 1944 en 1945 een begin werd gemaakt met de opbouw van onze krijgs macht. moest men er noodgedwongen van afzien een beroep te doen op deze vier lichtingen, omdat de mogelijkheid niet aanwezig was deze alsnog voor de dienst plicht op te roepen. Sedért dien is een viertal jaren verlo- ;n. waarin de wenselijkheid is geble- ?n om. boven en behalve de in het kader der Westelijke Unie te vormen operatieve strijdkrachten, te beschikken over terri toriale troepen, bestemd voor de hand having van orde en rust in Nederland tegen aanslagen, van binnen en van bui ten. Mede om -tt vermijden dat daartoe alsnog can. bèroep" zou-«weien-- warden gedaan óp vorenbedoelde lichtingen is de Regering overgegaan tot vörwing der Nationale Reserve. De Nederlandse jongemannen op wie tot dusver geen militaire plichten drukten, hebben het thans in eigen hand om. door mate gevolg te geven aan de tot hen gerichte oproep en aldus op be trekkelijk weinig offers eisende wijze hun vaderlandse plicht te vervullen, het de Regering mogelijk te maken te blijven afzien van het gebruik der bedoelde lich- Mocht het gewenste resultaat onver hoopt niet worden bereikt, dan zou moe ten worden overwogen, de vrijwilligheid te vervangen door het alsnog opleggen in verplichtingen. In deze officiële mededeling vindt men us een volledige bevestiging van het geen wü verleden week over deze plan- en hebben gemeld. Dr Van Mook terug naar Nederland De voormalige luit.-gouverneur-gene- raal dr H. J. van Mook. is gisteren per vliegtuig van New York naar Nederland vertrokken. MENSENETER Hoe sterk sommige Duitsers na oorlog verdierlijkt zijn heeft deze 39- jarige Duitse steward Bode Fries be de rechtbank van Bremen ter dood werd oordeeld wegens het vermoorden van twee jon. gens, Wolfgang Windrat (9 jr) en Ernst Spren- ger <12 jaar). Het meest af grijselijke is, aat hij zijn laatste slachtoffer op de PROCES DER EEUWEN Morgen is het Goede Vrijdag, een feest dag. Feestdag, omdat wij dan mogen ge denken hoe Christus stierf, niet als mar telaar. maar als middelaar Martelaren zijn er alle eenwen door gestorven. Gegrepen door een idee. be wogen door een sterk ideaal, gaven zij hun leven. Zij waren anderen ten voor beeld. Maar zij konden die anderen niet helpen. Dat kon er slechts Eén: Christus, die stierf als meer dan martelaar, die stierf als middelaar. Daarom is zijn proces geworden tot het proces van alle eeuwen. In Hem waren de martelaren der Christelijke kerk be reid, zichzelf te verliezen. Zonder Zijn proces zou hun proces geen zin hebben. Wanneer wij morgen in gedachten toe- ?n bij het Kruis en trachten, ons de be tekenis van dit proces enigermate voor de geest te halen, dan herinneren wij ons ock die andere processen, welke de laatste maanden weer zijn gevoerd tegen erscheidene groten uit het leven der Kerk. Die processen hebben ons, meer lan welke ook daarvóór wellicht, voor aadselen geplaatst. Jezus beheerste Zijn eigen proces. En die beheersing van het proces had Hij cok Zijn kinderen toegezegd. Wanneer zij zich voor stadhouders en koningen zou den hebben te verantwoorden, zouden zij ich niet bezorgd hebben te maken, hoe f wat zü moesten spreken. Het zou hun die ure gegeven worden, wat zij had den te spreken. Is het juist niet het benauwende geweest in die processen uit de laatste maanden, dat deze groten uit het kerke lijk leven kennelijk alleen datgene spra ken wat hun vooraf lijfelijk of geestelijk ingespoten? Van beheersing van het proces was hier geen sDrake meer. De ernedering was hier volkomen. Nu willen wij hier niet pogen, dit wrede spel met deze vervolgden in har te brengen met Christus' woord. Zeker ts. dat ook deze mensen zich uit eindelijk geen zorg hadden te maken. Want in Christus' proces was ook hun proces gevoerd Zij behoefden geen mid delaar te zijn. Het was voldoende, dat zij martelaar waren. Maar werd juist daardoor het verschil tussen Christus' proces en die andere processen niet helder openbaar? En kwam daardoor dat proces van Christus niet nog eens in alle scherpte voor ons te' staan? Want die kerkelijke groten mochten hun proces dan niet meer be heersen en mochten vernederd worden tot willoze spreekbuizen van een duivels ysteem, Christus bleef Zijn proces be heersen. Hij bepaalde Zelf. wanneer Hij spreken >u en zwijgen. Hij stelde de machtige Pilatus in de juiste verhouding tegenover Hem. Hü gaf de vrouwen van Jeruzalem eging. veel meer dan over Hem, i over haarzelf en over haar kin deren. Terwijl Hij aan het kruis werd ge nageld bad Hij voor wie Hem vervolgden. dat Kruis beschikte Hij voor "de moordenaar over het paradijs. gó. gaf Hjj fic^ieK welbewust in da dood." Daaróm kon het van" secundair belang zijn. hoe dat proces tegen die kerkelijke groten uit de twintigste eeuw eigenlijk verliep. De vernederingen wa- uitermate diep. Alle beheersing leek verdwenen. De vervolgden werden tot spionnen in het propagandaspel van de vyand. Ja, zij werden voor hem tot propagandastunt. Kon het pijnlyker? Maar tegen de achtergrond van dat grote proces, dat door Christus beheerst werd i dat op zijn beurt de eeuwen beheersen >u. deed het er in feite niet meer toe. De kerkvervolgers der twintigste eeuw hebben getracht de Kerk in discrediet te brengen. Het enige wat zy bereikt heb- dat de betekenis van Christus* lijden en dood ons helderder voor de geest staat. Het menselijke is betrekke lijk. Ook het martelaarschap van de mens betrekkelijk van waarde. Maar Chris- 5 was meer dan martelaar; Hü was middelaar. Tegenover de devaluatie van het mar telaarschap mogen wij dit middelaar schap dus duidelijker kennen. Er kunnen momenten zyn, waarop de martelaren de aandacht van de middelaar dreigen af te trekken. En de zorg. dat wij namelyk Christus niet zien als middelaar, moet ons tenslotte oneindig zwaarder wegen daa de zorg over wat wij eventueel tot stad houders en koningen zouden hebben te spreken. Zonder Hem is dat woord altyd ydeL Maar in Hem krijgt ons met God ver zoende leven inhoud en zin. In Hem mag het morgen weer zijn Goede V r y d a dag v de r daad gedeelte lijk heeft opge geten Mevrouw Abddoelkader in Nederland Gistermiddag is mevr. Abdoelkadir, echtgenote van het plaatsvervangend hoofd der Nederlandse delegatie naar de Algemene Vergadering van de V.N., uit Batavia op Schiphol aangekomen met het doel ,in brede kring begrip te wek ken voor de noden van sommige delen van Indonesië. Zij zal na een kort ver blijf in Nederland naar Amerika door- De lüst van passagiers van „Oranje", die in Batavia aan boord zyn gegaan met bestemming Amsterdam, ligt onze loketten ter inzage. WEERBERICHT Droog en overwegend zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de vroege ochtend hier en daar tyde- lük mist. Overigens droog en overdag zonnig en zacht weer. Zwakke of matige wind tussen West en Zuid. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Vrydag 15 April; Zon op 5 45, onder 19.37; Maan op 23.31, onder 6.30. Zaterdag 16 April: Zon op 5 42, onder 19.38; Maan onder 6.57 uur. 20 April L.K. s t d a g. SNEL EN JUIST De persraad heeft een snel en juist besluit genomen in het geschil tus- ri „De Telegraaf" en de bladen, welke het gebouw van deze krant worden ge drukt. De actie, die het personeel van „De Telegraaf" kennelyk op instignatie van machten op de achtergrond, tegen de beide ex-illegale bladen „Trouw" en „Parool" had ingezet, is als een boeme rang op „De Telegraaf" zelf neergekomen. Men heeft niet anders verdiend. De ex-illegale bladen hebben niet an ders verdiend en „De Telegraaf" heeft niet anders verdiend. „Trouw" en „Parool" behoren tot de bladen, die in de donkerste jaren der be zetting ons volk zijn geweest tot voor beelden van fierheid en nationale zin. Niet dan grove ondankbaarheid zou het zyn, wanneer thans hun verschyning zou worden bemoeilykt Niet voor niets heeft zowel de Regering als het Parlement by meer dan een gelegenheid zich uitgespro ken voor een verschijning ook na de bevrijding van deze bladen op een wyze, die geheel in overeenstemming zou zyn met de grote verdiensten, welke zij zich in de donkerste uren van onze lands geschiedenis hebben verworven. Maar ook „De Telegraaf" heeft niet an ders verdiend. Het is, zoals de motie van de Centrale A.R. Kiesvereniging het in zyn motie heeft gesteld: terwijl „Trouw" en „Parool" de grootste risico's op zich namen en de grootste offers brachten in het verzet tegen de vyand. beyverde „De Telegraaf" zich. meer dan een maatregel de vyand, hoe verwerpelyk ook, als juist en acceptabel voor te stellen. Nog onlangs hebben wij zelf onze cri- tiek laten horen op de zeer onbevredigen de manier, waarop de Raad van Beroep voor de perszuivering deze houding niet alleen heeft gebagatelliseerd, maar zelfs in bepaalde opzichten verdedigd. De Persraad heeft uit het gebeurde le ring getrokken. Het mag zich niet herha len. De houding van dit college steekt tegenover de Raad van Beroep wel zeer gunstig af. Er is gelukkig nog rechtsbe wustzijn in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1