Jlictuuc geihsctfe OToumnl Tegen de moordenaar op taxi-chauffeur Clobus levenslang geëist Wist U DINSDAG 12 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 1U3 Dir eD redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Adverteotieafd Tel- 23375 Postrekening 53936 ABONNEMENTEN: 4.t5 peT kwartaal; 1.35 per maand; 0 32 per week ADVERTENTIËN: /O 18 per millimeter <Btf contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No HOOFDREDACTEUR: Dr DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastfcfi Is ghebfeoea tnyn hert ia tc^tjcnspoct" „IK VOETBAL LIEVER DAN VOOR KONING STUDEREN Zie pag. 3 Verdachte neemt alle schuld, ook van zijn jongste broer, op zich (Van een onzer verslaggevers). Bijna zeventien maanden geleden, op 18 November 1947, vond een passerend militair In een verongelukte taxi langs de Rijksweg onder de gemeente Sassenheim het lyk van de 62-jarige taxi-chauffeur A. G. Clobus uit Rotterdam. Zes dagen later arresteerde de Rijkspolitie de 21-jarige Hilversumse zanger Hendrik B- en diens toen 16-jarige broer, de kantoorbediende Willem Hendrik B. Hendrik bekende, dat hij Clobus tijdens het rijden met een nekschot uit zijn revolver had gedood, ten- einde op die manier zich in het bezit te stellen van de taxi. Het Ijjk werd achterin de auto gelegd, met de bedoeling het ergens in het water te gooien. In Rotterdam was het tweetal bij het station D.P. in de taxi gestapt, Clobus reed hen eerst naar Maassluis, kreeg toen opdracht naar Den Haag te rijden, doch naij De Lier in het Westland werd de man lafhartig neergeschoten. Tijdens de tocht in de richting van Amsterdam kwam de auto evenwel in een openge broken gedeelte van de Rijksweg bij Sas senheim terecht en slog door de grote snelheid waarmee >verd gereden, over de kou. De beide jongemannen lieten het voertuig achter en liften verder naar Amsterdam. Toen de automobilist van de moord hoorde, deed hij aan de politie mededeling van zijn passagiers, die op deze wijze een signalement kreeg en de twee verdachten wist te arresteren. Hendrik B. was reeds vroeger tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens een roofoverval. Vandaag werd voor de Haagse recht bank het afschuwelijk drama, waarvan de bejaarde chauffeur het slachtoffer werd, behandeld. Vanmorgen verscheen de oudste van de daders voor de rechtbank, in de middag zitting volgt de jongste, wiens zaak met gesloten deuren wordt behandeld, omdat hij nog minderjarig is. President der rechtbank is mr Vlie- genthart; officier mr Hamelberg. Als ver- deliger van Hendrik B. treedt op mej. mr J. B. A. Marcus uit Naaldwijk en voor Willem B., mr P. Groeneboom uit Rotter- Door de Officier zijn negen getuigen gedagvaard. De zitting begint De publieke belangstelling op de tri. bune is niet groot als om tien uur d< zitting aanvangt. Een lange, magere figuur is de ver. dachte, die een bescheiden, rustig ein- druk maakt, doch wat schuw in de zaal rond kijkt. Eerste getuige is dr J. A. L. Hulst, de bekende politie-deskundige in moord zaken. Hij vertelt .dat blijkens zijn onder zoek, het schot van achter en dichtbij gelost moei zijn door de halswervel. De dood moet snel zijn ingetreden. De opperwachtmeester der Rijkspolitie van Harn uit Sassenheim, die het :rst bij de auto aankwam, vertelt, dat hij aanvankelijk aan een ongeval dacht. Toen hij echter in de auto de huls van patroon vond, kwam hij tot de con clusie, dat het hier een moord betrof Het lijk lag tussen de bank, en uit een wond druppelde bloed. Gei. had nog een arts gewaarschuwd, die echter de dood moest constateren. By het achterwiel der auto lag een stapeltje van vier stenen, netjes door :n ijzerdraad bijeen gebonden. Voorin de auto vond gei. een hoed et de initialen W. B. Blijkens het on derzoek was de auto, gemerkt H 13799 het eigendom van het slachtoffer, die de auto bijna had afbetaald. (Voor vervolg zie Pag. 5) Oproep van Kon. Ver. „Ons Leger" De Kon. Ver. „Ons Leger" heeft een motie aangenomen, waarin in herinne ring wordt gebracht, dat bondgenoot schappen en wapenen in de moderne oor log waardeloos zijn, indien .zij geen steun vinden in een sterk moreel en de vastbe radenheid van het gehele volk. De ver. doet dan ook een beroep op allen, die be trokken zijn bij voorlichting en onder- om er tijdig toe mede te werken, dat het Ned. volk in het onverhoopte geval geestelijk volkomen opgewassen zal zijn tegen de hardheden van de moderne oorlogvoering. Enthousiasme voor prinses Joséphine-Charlotte Overal langs de wegen was een en thousiaste menigte, toen prinses José phine-Charlotte gisteren per auto uit Lu xemburg naar Brussel ging, om daar haar grootmoeder, koningin-moeder Elizabeth te bezoeken. Voor het koninklijk paleis te Laeken bereikte deze demonstratie terugkeer van koning Leopold, haar hoogtepunt. De prinses woonde met haar grootmoeder een uitvoering van de „Mat- theus-Passion" in het Paleis voor Schone Kunsten bij. Geruchten over een mogelijke verlo ng van de prinses met de Luxemburgse troonopvolger Jean werden bevestigd, noch ontkend. De prinses bracht de Zon dag door op het paleis van de Groot hertogin. EXTRA VERLICHTING OP KONINGINNEDAG TOEGESTAAN. Op Koninginnedag zal extra verlich ting zijn toegestaan. Het ontsteken van extra verlichting vóór of na 30 April is échter niet geoorloofd. Van 14 Febr. tot 14 Maart daalde het aantal werklozen in Groot-Brittannië met byna 20.000 en kwam op 340.000. MANUS VERDUISTERT Grote successen voor de partij van Churchill Labour verloor bijna 300 zetels De definitieve cijfers van de v> kiezingen raden in geven een vatieven v; Een-ogige kanselarij-chef had hand in alle invasies Wilhelmstrasse-proces te Neuren berg laatste in de reeks Nadat gisteren, zoals in een deel onzei edities nog gemeld is. Ernst von Weisz- acker, ex-Staatssekretar van Buitenland se Zaken, te Neurenberg in het Wilhelm strasse-proces schuldig was bevonden op alle 8 punten van de aanklacht (o.m helpen voeren van een aggressieve log) werden nog vier anderen schuldig verklaard aan oorlogsmisdaden, Gustav Steengracht von Mayland. staatssecretaris van Buitenl. Zaken bij de Weermacht; Heinrich Lammers, chef van de -Rijkskanselarij, Berger, ex SS- generaal en chef van het hoofdbureau der SS- en Keppler, Hitler's economisch adviseur, die de weg geëffend had voor de „Anschluss" van Oostenrijk. Later op de middag werd de schuld van von Weiszacker nog op een ander punt der tenlastelegging bewezen geacht, n.l- dat hy toestemming had verleend om 600C Joden naar Auschwitz te doen trans porteren. Ook beklaagde Woermann was hierbij betrokken. De scherpste uit spraak was die tegen Lammers, Hitlers één-ogige Kanselarij-chef. Hij werd schuldig verklaard aan alle invasies, dit de Nazi's in de laatste oorlog onderna men. Vier van de 20 beklaagden warer afwezig, wegens ziekte. Donderdag wor den de vonnissen verwacht in dit laatste oorlogsmisdaden-proces. Vandaag stellen wij U voor: JAN S. BRUSSEN Gzn., Nohweg 257, Leimuiden. Morgen (Woensdag) hoopt Jan Brussen z'n verjaardag in de tropen te vieren. DU Is al voor de tweede maal. Met het schip „Volendam" vertrok hij op 30 Juli 1947 naar Indië. Drie maanden lag hij in Bui tenzorg. Hierna werd hij overgeplaatst naar Soerabaja, van waaruit hij als chauf feur een groot deel van Oost-Java heeft doorkruist. Zijn broer Co, die in Pedes (bij Batavia) werkzaam is, zou hij heel graag eens ontmoeten. Wie weet, hoe ver Soerabaja wel van Batavia verwijderd is, zal toegeven dat dit tot de onmogelijkhe den behoort. Jan heeft het in het over zeese land best naar z'n zin, maar toch verlangt hij naar huis, waar familie en meisje met een zeker ongeduld op hem wachten. Uit San Marino ln Callfornlë bereiktei ons vandaag deze foto betreffende het tragische ongeluk met de 314-jarige Kathy Fiscus, die in een 30 meter diepe, droge wel viel. Links het jeugdige slachtoffertje, rechts: een schematische voorstelling van de reddingspogingen met bulldozers en graafmachines. Helaas was het werk van de 60 mannen tevergeefs Duitse socialisten maken spoedige vorming van republiek onmogelijk Zij weigeren aanbevelingen voor grondwet te steunen en hinderen indirect nieuw bezettingsstatuut April zal in Hannover een nieuw congres der S.P.D worden gehouden, om over de nieuwe grondwet te beraadslagen Officieel heeft de S.PD. op het congres van gisteren geen beslissing genomen over het -nieuwe bezettings-statuut, waarin in grote trekken de „voor lopige vredesvoorwaarden" voor Duits land werden weergegeven, aldus deelde Ollenhauer. de plv. voorzitter der paTtij mee. Het ligt echter voor de hand, da* de houding der socialisten aan het vlot verlopen van besprekingen en voorbe reidingen geen goed zal doen. De spoedige vorming van een Duitse republiek is gisteren verhinderd doordat congres van de linkse sociaal-demo cratische partij (S.P.D.) geweigerd heeft de geallieerde aanbevelingen voor grondwet te steunen. Na een vergadering te Bad-Godesberg, die de gehele dag duurde, verklaarde de partijvoorzitter, dat de vertraging de schuld is van de Christen-Democratische Partij, omdat deze door de aanvaarding van de gealli eerde aanbevelingen een einde had ge maakt aan een overeenkomst met de S. P. D. voor een krachtige centrale rege ring en bovendien „de spoedige inwer kingtreding van de grondwet verhinderd had". Onmiddellijk hebben de Christen-Demo craten het standpunt der SPD. aange vallen. „Het besluit is het bankroet der Duitse democratie in het uur van haar geboorte", aldus Anton Hiltoert, gedele geerde van de Ohr. democraten te Bonn, ,het lijkt thans helemaal geen zin meer te hebben om Donderdag met de mili taire gouverneurs in Frankfort te gaan spreken". Dr Adenauer, voorzitter van de parlementaire raad, had gevraagd om parlementaire delegatie, die naar deze conferentie zou gaan, om het stand punt van de raad over het nieuwe be- zettingssta-tuut kenbaar te maken. Ver moedelijk zullen hiervan geen leden der S.PD. deel uitmaken, want eerst op 20 Krijgt Italië een deel van koloniën terug? Na de debatten tijdens de eerste dagen an de zitting der politieke VN.-com- issie te Lake Success over de toekomst ar voormalige Italiaanse koloniën, schijnt het teruggeven aan Italië van Tripolitanië, Somaliland, en een deel van Eritrea de oplossing te zijn, aldus Reu ter. Behalve Rusland, is men het er al gemeen over eens, dat het bestuur over Somaliland aan Italië moet worden te ruggegeven. Engeland's aanspraak op Cyrenaica, het Oostelijk deel van Libye heeft tot nog toe algemene steun gekre gen, evenals Abessinië's verzoek om een uitweg naar zee door Zuid-Eritrea. Al leen Rusland wenst, zoals gemeld is, een beheerschap van de V.N. voor tien jaar alle koloniën. voor de graafschaps- Engeland en Wales winst voor de conser- an 360 zetels tegen een 19. Labour verloor 362 zetels tegen een winst van 69 zetels. De conservatieven verover den 225 zetels op Labour, de rest op overige partijen en moesten 11 zetels aan Labour laten. 525 mensen door griep overleden Tengevolge van de griep-epidemie in Januari j.l. in ons land, zyn in deze maand 525 mensen overleden, n.1. Noord-Holland 127, in Z.-Holland N.-Brabant 60, Limburg 49. Gelderland 46, Utrecht 36, Overijssel 25. Friesland 22, Groningen 16, Drente 14 en land 12. Verdeeld naar de leeftijdsgroepen de sterfte het grootst in de groep 70 jaar en ouder, n.L 843 per 100.000, het kleinst in de groep van 510 jaar. 1.4. Merkwaardig is het te constateren, dat voor de groep van 4060 jaar dit cijfer 48.2 bedroeg en voor de groep 60—70 jaar 14.8. Per 100.000 inwoners was de sterfte in Groningen 41.2, Friesland 56 0, Dren te 59.5, Overijssel 44 9, Gelderland £1.2, Utrecht 75.0, Noord-Holland 82.1, Zuid- Holland 59.2, Zeeland 53.2, Noord-Bra bant 58.0, Limburg 81.5. Het totaalcijfer voor Nederland was in dit verband Naar verhouding werden dus Noord- Holland en Limburg het zwaarst ge troffen. Prins Bernhard onthult Utrecht's verzetsmonuraent Het verzetsmonument op het Domplein te Utrecht zal op 4 Mei 's middags te vier uur door Prins Bernhard worden onthuld. Tevoren is er een zeer korte dienst in de Domkerk, waar resp. een rabbijn, een R.K. geestelijke, een huma nist en een dominee zullen spreken. Het elf meter hoge monument zal het grootste stenen verzetsmonument in Europa zijn. Het wordt, zoals bekend, vervaardigd door de Haagse beeldhouw ster Corinne FranzenHoslenfeld. Op 20 April wordt in het voetstuk een loden koker met een oorkonde geplaatst. PRINSES WILHELMINA BEZOEKT EXPOSITIE TE UTRECHT. Prinses Wilhelmina heeft gisteren in het Instituut voor religieuze en kerke lijke kunst te Utrecht een onverwacht bezoek gebracht aan de tentoonstelling van werken van de Arnhemse glazenier Gerard Temme. OFFICIËLE K.L.M.-VLUCHT NAAR NICE. Ter gelegenheid van het opnemen van Nice in de route AmsterdamRome Athene, zal de K.L.M. op 26 April een officiële vlucht naar de stad aan de Middellandse Zee maken. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam zal o.m. als gast deze vlucht meemaken. Duitsers bieden drooglegging IJselmeer- polder aan i.p.v. grenscorrecties En als we daar niet op ingaan, een volksstemming in het „bedreigde" gebied De landdag van de Westduitse staat Noord-Rünland-Westfalen heeft gisteren nieuwe verklaring van minister-president Arnold over de grenscorrecties goedgekeurd. Dr Arnold heeft daarin bepaalde concrete voorstellen gedaai bood hy aan, de drooglegging van het IJsselmeer te laten geschieden door Duitse arbeidskrachten en met Duits materiaal. welke nationaliteit zij hun geboortegrond willen laten behoren, zo zeide Arnold. Zulk een volksstemming zou onder toe zicht van neutrale regeringen, bijv. Zwitserland en Zweden, moeten ge schieden. De Britse onderminister van Buitenl Zaken, Lord Henderson, herhaalde gis teren op een persconferentie, dat de grenscorrecties voorlopig zyn en de voorzitter van het Britse Lagerhuis, Mor rison. vermaande de Duitsers, -hun pro testen in waardige en weloverwogen vorm te gieten. Dr Van Roijen is te Batavia aangekomen Hy achtte een overeenstemming mogelyk. „Het zal zeker niet aan Nederland lig- Arnold formuleerde zijn voorstellen ,Wy zijn bereid een directe verbinding tussen Zuid- en Noord-Limburg aan tc leggen en ik kan my zeer goed voorstel len, dat een toekomstige Duitse volks regering bereid zal zyn, deze verbin dingsweg bijzondere voorrechten te ten gunste van onze Nederlandse buren. Er kunnen, als in Mei 1939, overeen komsten worden gesloten tot de vast stelling van zgn. bedrijfsgrenzen voor an beide zijden der grens aan ds Wurm gelegen mijnen. Wij kunnen met Duitse arbeidskrach- •n en Duits materiaal op Belgisch ge- ed een spoorweg aanleggen ter ver binding van Malmédy-Eupen en St. Vith. Door de Duitse hulp aan de droog legging van het IJsselmeer zou Neder land in staat zijn, van het verwerven an Duits gebied af te zien Wanneer op deze voorstellen niet wordt ingegaan, behoudt de regering het recht voor, te verlangen, dat de betrok ken bewoners in een vrije volksstem ming zouden kunnen uitspreken tot Duitse grensstrookjes op 23 April bij ons land De wijzigingen aan de Nederlands- Duitse grens zullen op 23 April worden uitgevoerd, aldus verneemt de Haagse correspondent van Reuter uit gewoonlyk elingelichte bron. Vandaag zouden tussen Engelse eb Nederlandse autoriteiten te Arnhem de laatste besprekingen hierover gevoerd worden. In de „zak" bij Sittard, waar de bevolking ongeveer 6.000 zielen telt, zou ongeveer 70 man marechaussee de plaats van de wegtrekkende Duitse functionarissen en politie onmiddellijk ten. De marechaussee zou verge zeld worden van 80 douanebeambten- Men verwacht, dat met de inschrijving an de bewoners ongeveer twee dagen gemoeid zullen zijn. Het Nederlandse be stuursapparaat aldaar zal naar schatting ongeveer 250 man bedragen. Het Duits zal de voertaal blijven op de negen schooltjes in dit gebied, doch er zal een ambulant onderwijzer benoemd worden om in het Nederlands les te geven, aldus de bij deze bron verkregen inlichtingen Reuter's correspondent gen. wanneer de besprekingen een goed resultaat zullen leiden", aldus verklaarde dr Van Royen aan Aneta, bij aankomst te Batavia- „Het feit dat wij aan een tafel willen zitten", voegde hy hieraan toe, „is een bewijs van onze hoop en ons vertrouwen op een goede uitslag. Hiertoe is echter goede wil van beide zijden nodig." Hij hoopte, dat de Bijeenkomst Federaal Overleg aan de besprekingen zou deelnemen, en zeide, dat de Nederlandse delegatie te Lake Success steeds voor de rechten der Fede ralisten was opgekomen. Naar zijn me ning was het mogelijk om op de drie punten van het Canadese voorstel tot overeenstemming te komen. Deze drie punten vormden samen een geheel, doch konden wel afzonderlijk worden bespro ken, aldus dr Van Roijen. De volledige Unci was aanwezig Van Royen te verwelkomen. Prins Aschwin per K.L.M. naar Amerika vertrokken Uitgeleide gedaan door Koningin Ju liana en Prins Bernhard. is Prins Asch- gisteravond met het lijntoestel de K.L.M. naar Amerika vertrokken. hij zyn wetenschappelijk werk op het gebied van de sinologie (studie dei Chinese taal, enz.) en de Oost-Aziatische cultuurgeschiedenis zal voortzetten. Dc hoge gasten lieten gezagvoerder Peetom zich voorstellen. Even over acht j steeg het toestel op, nagewuifd door he'. Koninklijk echtpaar. Zo langzamerhand begint Scheve- I ningen zich weer „op te tuigen". I r en daar worden de strand- I tentjes al overeind gezet, om het de I bezoekers van Neerlands grootste I badplaats straks weer zo veel mo- I gelijk naar de zin te maken. I De Grondwet onverlet Ieder, zo mag men de Grondwet wel lezen, is vrij om door de drukpers uiting te geven aan zijn gedachten en gevoelens. Wie maar iets op het hart heeft, hij be hoeft het er niet op te laten liggen, maar mag zijn medemensen deelgenoot maken van zijn zorgen en van zijn vreugden. Of het zal blijken hun belangstelling in te boezemen, is een tweede. In de practijk echter is de publiciteit grotendeels geconcentreerd in een be paalde groep van personen, die we jour nalisten plegen te noemen. Dat zyn men sen, die maar niet nu en dan gedachten en gevoelens openbaren, maar die daarvan zelfs hun beroep, ja hun hoofdberoep maken. Geen wonder dan ook, dat men feij de vrijheid van drukpers altijd in de plaats aan de journalisten denkt. Maar vergeet toch niet: het is een recht oor iedere burger. De journalisten zijn wel de publicisten by uitstek. Zy zijn degenen, die het meest profiteren van de grondwettelijke vrij heid. Die vrijheid is de lucht, waarin zij ademen. Zy zijn machtige lieden en hun reikt ver. Hun pen kan scherper zijn een dolk, hun schrijfmachine van groter draagwijdte dan een mitrailleur. Nu mag men een dolk niet met zich dragen en het bezit van een mitrailleur de regel wel strafbaar, maar de uiting van gedachten en gevoelens is vry. Ieder acht dit alles vanzelfsprekend, vengoed heeft ieder ook momenten, waarop hij wel wilde, dat deze of gene journalist zich behalve zijn machtige positie ook zyn grote verantwoordelijk heid wat meer bewust was. Aan die groep van publicisten by uit stek dan, de journalisten, wil het nu in gediende wetsontwerp hun verantwoor delijkheid iets duidelijker inscherpen. Dat zal geschieden langs de weg van het tuchtrecht, dat immers naar zyn aard groepsrecht is. Men denke aan het tuchtrecht voor artsen, voor advocaten. DAT een der 3 binnenkort aan Polen te dragen boten, de sleepbootijsbreker „Miroslaw", gisteren in Sliedrecht te wa ter is gelaten en over twee weken een zusterschip volgt. DAT Zeeland uit het bouwvolume voor weg- en waterbouwkundige werken voor f 10 millioen heeft toegewezen gekregen. DAT „De Oude Zwolse" over 1948 f 1.6 millioen premie ontving en uit de winst van rond een ton 5 pet (onv.) wil uit- DAT i.v.m. vele bezwaren tegen de vie ring op Goede Vrijdag de herdenking het 75-jbestaan der Leeuwarder vee markt is uitgesteld. DAT de Notariële Vereniging te A'dam gisteren haar 75-jarig bestaan herdacht een rede van de voorz., prof. mr A. Pitlo, en wijlen prof. mr M. W. F. Treub :n harer eerste presidenten was. DAT gisteren te Dronrijp (Fr.) een mo nument is onthuld voor 13 aldaar gefusil leerde Nederlanders en de plechtigheid ook werd bijgewoond door C. de Jong, die, door zich dood te houden, aan de fusillade ontkwam. DAT gisteren op de Rozengracht te Am sterdam een 3-j. jongetje het trottoir af rende en voor de ogen van zyn moeder door een vrachtauto werd doodgereden. DAT de Ver. van Calvinistische bur gemeesters, wethouders en gemeente-se cretarissen op 18 en 19 Mei haar jaar vergadering houdt in „Berkhove" te Amersfoort. DAT ook te Antwerpen een telev uitzending uit Eindhoven is opgeva (afstand 81 km). DAT Nederland in Febr. voor f 404 mil lioen invoerde en voor f 248 millioen uit voerde en de invoer door 61 pet van de uitvoer werd gedekt (Jan. 68.4 pet.). DAT volgens de nieuwe grensregeling met België alleen geschenken met waarde beneden f 10 vrij ingevoerd r gen worden. DAT te Utrecht een landelijke bond i gediplomeerde kraamverzorgsters van i godsdienstige richtingen is opgericht mej. Cl. v. d. Steen te Utrecht als voorl. presidente fungeert. DAT wegens de bloembollensmokkel te Groesbeek gearresteerd zyn de landbou wer P. en zijn zoon. DAT de Kon. Paketvaart-My voorstelt over 1947 8 pet (in 1946 7 pet) en over 1948 een interim-dividend van 5 pet uit te keren. DAT de raad van Amerongen in prin cipe besloot tot het bouwen van een euw gemeentehuis. DAT in Utrecht is opgericht de Ned. er. van Persbureaux (N.V.P.) met W. N. Freni (Internat. Persbureau), L. Kerk- dam 50, Wassenaar, als secretaris, om de ongezonde toestanden op dit gebied te DAT H. G. v. Elteren, postdir. te Roer mond, in gelijke functie te Hilversum is benoemd. DAT „Blonde Annie", de 32-j. Haagse SD-spionne van het R'damse B.G. 6 jaar kreeg en ze ter beschikking van de regering wordt gesteld (eis 15 jaar). DAT de boerderij van C. Hoving te Oldekerk (Gr.) t.g.v. vonken uit een aardappelstomer is uitgebrand en 1 koe. 6 varkens en 19 biggen in de vlammen om kwamen. DAT in Kaatsheuvel-Loon op Zand, waar van de 13 millioen paar schoenen, die N.-B. jaarlijks produceert, 2Vz mil lioen paar gemaakt worden, van 23-27 Juli een schoenententoonstelling wordt gehouden. DAT t.g.v. kolendampvergiftiging in Venray de 55-j. mej. G. is overleden en de 74-j. mej. V. in levensgevaar verkeert. DAT de bouwarbeiders van 13—18 Aug. vacantie krijgen. DAT na het overlijden van de 104-j. Opa Kooy te Hoofddorp thans de oud burgemeester van Schiedam, M. L. Hon- nerlage Grete te Breda. geb. 10 Aug. 1846. de oudste inwoner van ons land is. DAT het toneelgezelschap Herman Bou- ber morgen naar Indonesië vertrekt voor ?n NIWIN-tournée. DAT te Maassluis een personenauto door de gesloten bomen van een overweg reed en dank zy het tijdig waarschu- met lichtseinen door de overgangs wachter, de inzittenden de auto konden verlaten vóór deze door de trein, die reeds vaart had verminderd, werd ge grepen. DAT de sport-journalist D. J. Frugte, :n honkbalspecialist, te A'dam is over leden. DAT de Emmabloemcollecte in R'dam .O. byna f 38.000 opbracht. DAT de Italiaanse gezant, dr Enrico Bombieri, de Italiaanse mijnwerkers in de mijn Maurits te Heerlen bezocht. DAT dezer dagen het gevallen strijders te Renesse op zijn plaats van bestemming is gekomen en binnen kort wordt onthuld. DAT de arts dr H. K. Lette, 70 j. oud. te De Bilt is overleden. Dat 69 j. oud is overleden de dir. de Coöp. Fruit- en Groenteveiling te Oud Beijerland, A. SchiRper. DAT het 4-j. jongetje R. M. in de Delfs- havense Schie is verdronken. DAT het voor een oriënterend bezoek in Suriname verblijvend hoofd der afd. West-Indische Zaken van het dep. van O.G., A. Jonkers, gisteren naar de distric ten Nickerie en Coronië is vertrokken. DAT by het begeleiden van de auto jn min. Spitzen de 33-j. hoofdagent van politie te Hengelo. J. Greveling. door een andere auto is overreden en ernstig ge wond. DAT de Eng. sleepboot „Norman", na »n week op goed weer te hebben ge wacht, dezer dagen de fractionneerkolom jor de B.P.M. van Gravesend naar Per- is versleepte. DAT in ons land het aantal aangegeven radiotoestellen over Maart steeg met ruim 20.000 tot 1 208.000 en het aantal aangeslo- by de radiodistributie met ruim 2000 tot 511.000. DAT de administrateur der PTT. dr C. C. Grützner te 's-Gravenhage. is benoemd inspecteur in algemene dienst der P.T.T. DAT kapt. ter zee van de Technische Dienst, J. W. Holterman, hoofd onderafd. Vliegend Materieel, eervol ontslag uit de dienst heeft gehad en is opgevolgd door kapt. luit. ter zee D. v. Leeuwen. Maar vormen de journalisten wel een groep? En indien niet, hoe kan men dan een tuchtregeling voor'hen in het leven roepen? Dit is inderdaad een moeilijk punt. Bij medici, advocaten en anderen is dat alles veel gemakkelijker. Al dadelijk geldt voor deze beroepen, dat men er voor moet hebben gestudeerd. Journalist echter kan ieder worden, wie ambitie heeft engeschikt is. Er is niet een bepaal de opleiding vereist, al zijn er laatstelijk in ons land wel enige opleidingsinstituten verrezen. (Voor vervolg zie Pag. 5) Dr Malan via Londen naar Nederland De min.-pres. van de Uni» van Zuid- Afrika, dr D. F. Malan wil na zijn ver blijf te Londen een niet-officieel bezoek aan ons land brengen, voornamelijk aan de R.U. te Utrecht, waar hij indertijd zijn theologische studies voltooide. In Londen zal. zoals bekend, dr Malan de conferen tie van premiers van het Britse Gemene best bijwonen, die 21 April begin en een week duurt. Bij gunstige wind heeft de sleepboot „Holland" van Doeksen gisteren het Vry- dag bij Schiermonnikoog gestrande 7000 ton metende Griekse s.s. „Agioi Victores" vlot getrokken. Doodstraf voor moord op dr Flu uit Leiden De 44-j. voorm. „Sturmscharführer™ J. W. Hoffmann, die op 4 Jan. 1944 te Oegstgeest de jonge Leidse huisarts dr H. Flu zonder vorm van proces neerschoot en nog tal van andere misdaden pleegde in dienst van de S D. te Rotterdam, werd gisteren door het B.G. te R'dam ter dood veroordeeld. WEERBERICHT Aanhoudend vrij zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: ver het algemeen veel bewolking en plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige Westelijke wind. weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Woensdag 13 April: zon op 5.49, onder 19-33; maan op 20.24, onder 5.55 u. V M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1