Herstelt de orgelman Uw Radio? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 8 APRIL 1949 Stadsnieuws Ars et Labor gaf loffelijk mandolineconcert Stijlvol programma „Ars et Labor", de Chr. mandolimever- eniging var; wijk 8 der Ned. Herv. Ge meente. gaf gisteravond m de grote zaal van „Den Burohit", welke geheel bezet was, een mandolineconcert en een toneel uitvoering. De heer J. vam der Mark, voorzitter, opende en waardeerde bijzonder de aan wezigheid van de ere-leden, de vertegen woordigers van het wijkbestuur, „Sempre Avanti", de federatie „Leiden en om streken" van mandolinevereoigingen, de federatie Delft 611 de federatie Den Haag Ds P. W. Sprayt, predikant van wijk 8. gaf later op de avond van zijn belang stelling blijk. De heer Van der Mark merkte nog op, dat „Ars et Labor" pyjs stelt op meer leden. Wie zich tot het edele snarenspel voelt aangetrokken „de mandoline en gitaar zijn de volksinstra- menten bij uitnemendheid", zo heeft een componist eens gezegd sinite zich aan. „Ars et Labor" kwam met een stijlvol programma voor de dag. Uit deze uitvoering, die weer onder de inspirerende leiding stond van de heer W. van Iterson, is duidelijk ge bleken, dat het gezelschap, speciaal wat de muziek betreft, goed vooruit is gegaan. Kenmerkte de vertolking van het ope ningsnummer van Joh. B. Kok zich door een zekere zwakte, in het „Benvenuto", eveneens van Kok, geraakten de mando- linisten op dreef. Hierna speelde men naar een climax, wait zoals begrijpelijk, bij de aanwezigen veel waardering ont- Eerste muzikale rondwandeling van „Concordia" Op Zaterdag 9 April as. De Chr. muziekvereniging „Concordia" heeft het voornemen om a.s. Zaterdag avond half zeven, haar eerste officiële rondwandeling door de Leidse straten te maken, ter gelegenheid vain het feit, dat de vereniging uniformen heeft. Wy twij felen er niet aan of het keurig-geüni- formeerde gezelschap zal veel belang stelling van de Leidenaars ontmoeten. De route is als volgt: Middelste Gracht, Groefnesteeg, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Steenstraat, Amicitia, Steenstraat, Prinsessekade, Kort Rapen burg. Breestraat, Hogewoerd, Plantage, Zijlsingel, Zijlpoort, Haven, Haarlemmer straat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Groe- nesteeg en Middelste Gracht. Propaganda-feestavond van D.V.V. In de bovenzaal van de Harmonie werd gisteravond door de accordeon-vereniging D.V.V. een opwekkings-feestavond geor ganiseerd voor leden en donateurs; dit in verband met het 20-jarig bestaan van de vereniging, dat op 9 December a.s. zal worden gevierd. De avond, die verzorgd werd door de leden, werd geopend door de voorzitter van het jubileum-comité, de heer J. Swets. Van de solo-nummers werden vooral gewaardeerd dat van mevrouw Laura Hansen en natuurlijk ook het op treden van de elf-jarige Ini Dreef, de twaalf-jarige Keesje Ravensbergen en de dertien-jarige Wim van Iterson. Er wer den ook enkele verdienstelijke duetten ten gehore gebracht. Het geheel stond onder leiding van de heer Lauw Boel- laard. Wat later op de avond hield de voor zitter van D.V.V., de heer F. Zwanen burg, nog een korte, maar krachtige pro paganda-speech in verband met het ko mende jubileum. Hij wekte de aanwezi gen op, van elk huiselijk^ feestje gebruik te maken om de financiën van de ver eniging te versterken. Gedachtig het spreekwoord: „Goed voorbeeld doet goed volgen", kon hij de voorzitter van het jubileum-comité alvast het resultaat van een dergelijke collecte overhandigen: zijn de een bedrag van f 7.50. De stemming was goed en belooft veel voor het a-®- te®5*- Nationale St. Jorismarsen 1949 op 7 Mei Oegstgeest verwacht weer vele wandelaars (sters) Op 7 Mei a.s. worden in Oegstgeest weer de Nat. St. Jorismarsen gehouden, waaraan verleden jaar 3300 padvindsters en padvimdeja hebben meegedaan. De deelneming ®an deze marsen staat open voor leden van het NPG, de NPV, de NGB en de VKJB. Er zijn drie parcour- sen, nl.: 7",4 km voor kabouters en wel pen, 15 km voor padvindsters en verken ners en 20 km voor pioniersters en voor trekkers; verschillende padvinders-bands hebben hun medewerking toegezegd. Aan iedere deelnemer (ster), die de tocht vol brengt. wordt een aparte St. Joriölnedaille uitgereikt, terwijl degenen, die ver leden jaar ook hebben meegelopen, nu een „tweetje" zullen ontvangen. Voor de groepen, die meelopen,, wordt boven dien nog een groepsprijs beschikbaar ge steld. Het inschrijfgeld bedraagt f0.65, terwijl opgaven kunnen geschieden bij de heer C. Th. v. d. Horst, Duivenvoorde straat 27 te Oegstgeest. Botsing tussen luxe wagen en jeep Gistermiddag op kruispunt Papengracht- Langebrug. Gistermiddag omstreeks twaalf uur, had op het kruispunt Papengracht—Lan- gebrug een aanrijding plaats tussen een luxe auto, rijdende op de Lamgebrug en een jeep. komende uit de richting van .het Gravensteep. De bestuurder van de jeep verleende geen voorrang, tengevolge waarvan een botsing op dit gevaarlijke kruispunt onvermijdelijk was. De jeep bleef vrijwel onbeschadigd, maar de luxe auto werd aan de linkerkant geheel en aan de voorkant gedeeltelijk ingedrukt. Beide chauffeurs kwamen met de schrik Verlichting overweg Staatsspoor (Haagweg) belangrijk verbeterd Grote booglampen zullen hedenavond branden. Reeds geruime tijd werd er geklaagd over de slechte verlichting bij de bomen van de overweg der N.S. aan de Haag- weg. Wel waren op de bomen reflectors aangebracht, maar die waren voor wiel rijders en automobilisten moeilijk zicht baar. Met ingang van hedenavond komt in deze situatie een belangrijke verbetering. Aan weerszijden van de bomen zijn gro te booglampen aangebracht, die voor het iluiten van de overweg zullen gaan bran den en de bomen en de overweg helder zullen verlichten. Voor het verkeer be tekent dit een belangrijke verbetering. over een goede stem besdhiikt. „Ars el Labor" begeleidde op voortreffelijke wij ze. De hógere eisen, diie gisteravond wer den gesteld, hebben het in frisse kleding gestoken gezelschap niet in de war ge bracht. Resumerend: het muzikale gedeel te van deze avond stond op hoog peil en was derhalve bevredigend. Dirigent, so liste en leden hebben de zaal kunstgenot verschaft. Mevr. Rensink-Zaalberg en de heer Van Iterson kregen een welver diend geschenk. Na de paaize voerden eigen krachten het uit drie bedrijven bestaande klucht spel „De houten ham" onder regie van de heer B. de Kier op. Zij deden dit op onderhoudende wijze. Verkiezingen hoogheem raadschap „Rijnland" Het hoogheemraadschap „Rijnland" heeft verkiezingen gehouden. De uitsla gen luiden als voftgt: 12e district (met als hoofdplaats Hazerswoude): herkozen als hoofdingeland de heer J. C. van der Maas en als plaatsvervangend hoofdingeland de heer J. van der Eijck; 5e district (hoofdplaats Leimuiden): hier moet de functie van hoofdingeland een her stemming plaats vinden, tussen de heren W. Timmers en G. P. van der Meer. 13 APRIL SCHOOLZWEMWED- STRIJDEN. De schoolzwemwedstrijden, georgani seerd door de Leidse Zwemclub, zullen worden gehouden op Woensdag 13 April, om half 9 in de „Overdekte". Paascollecte Ned. Herv. Kerk Leiden aangeslagen voor ƒ10.400 Zoals bekend, zal de Ned. Herv. Kerk dit jaar weer een grote Paascollecte hou den voor het omvangrijke werk der Kerk. De Ned. Herv. Gemeente van Leiden is aangeslagen voor een bedrag van 10.400. Men verwacht, dat de gehele collecte een millioen zal opbrengen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Overleden: D. Koudijs, man, 75 jaar. Geboren: Theodoras J. G- z. v. P. A. Heemskerk en H. M. Hagen; Hendrika d. v. M. van der Bent en D. v. d. Boom; Anja F. d. v. F. H. de Bruijn en J. M. E. Hakkaart; Johannes A. M. z- v. J. A. Epskamp en A. N. M. Schamper; Izak Piet z. v. I. Matters en J. Dubbelaar; Christina d. v. P. J. Platteel en P. Sprin ger; Johanna M. d. v. W. L. v. d- Wel en J. M. Jansen; Celia J. H. d. v. J. Smith en J. M. Jansen; Elizabeth d. v. F. J. van Steenbergen en C. v- d. Berg; Alida E. d. v. H. Duiker en M. de Vreede; Wilhelmina C. M. R. en Dorothea M. A. dochters van E. H. J. van Wijhe en D. C. H. C. de Stoppelaar. Ondertrouwd: L. J. Berkhout jm. 25 j. en L. Hartevelt jd 25 j-; J. H. van Eijgen jm 24 j. en A. Vijlbrief jd 19 jr.; H. C. Foctrie gesch. 40 j. en M. Ie Febre gesch. 32 j.; J. Kloos jm. 20 j. en S. H. W. Mieremet jd. 17 j-; A. P. J. Koemans jm. 19 jr. en M. Holverda .id 20 jr.; H. Kruit jm. 28 j. en K. v. d. Steen, jd. 25 j.; D. v. d. Kwaak jm. 31 j. en J. M. Snik gesch. 35 j.; L. F. Molle jm. 24 j. en E. J. M. van Doorn jd. 22 j.; H. van Dijk jm 27 j. en G. Verboon jd. 26 j-; P. Maas jm. 28 j. en G. Doeve jd. 29 j.; G. Zaal berg jm. 26 j. en C. Knibbe jd. 26 j.; A. H. P. de Ru jm. 31 j. en H. Bokma jd. H. K. Hoekstra jm. 27 j. en A. A. de Wit jd. 26 j.; J. v. d. Linden jm. 25 j. J. G. Bent jd. 24 j.; G. Wolf jm. 24 j. E. Paats jd. 19 j. Welke wedstrijden er morgen zijn KNVB-beker: A 2: Lisser B.Rouw koop; B 2: SVOW—Quick Boys; D 2: RCLARC; F 2: De SleutelsKatwijk; G 2: Hazersw. B.Ter Leede; H 2: Lei denJAC; al deze wedstrijden beginnen le kl. (B) LVB: ARC 3—RCL 2, 4 u. E. Hillebrand; Katwijk 2Noord wijk 3, 4.15 u. J. Stouten; Rijtnsb. B. 3Quick B. 3, 4.15 u. A. Braggaar. 2 B: Leid«n 3—Katwijk 3, 2.45 u. D. Wolters. 3 A: RCL 4—Noordwijk 5, 4.15 u. A. Disseldorp; Rijnsb. B. 4—SVOW 2, 4.15 u. d. Veer; T. en D. 2— Quick B. 5, u. J. Rijsdam; Ter Leede 3Wou- brugge 2, 4.15 u. C. v. d. Meer. Competitie C.K.B., afdeling Zuid-Holland Noord Geen grote uitslagen verwacht in de eerste klasse Het programma voor morgen bevat weer vier wedstrijden in de .eerste klasse. Hoge uitslagen zullen er niet vallen, want hoewel Pernix en Excelsior weer kunnen winnen, zal dit toch niet met grote cij fers gebeuren. De Leidenaren gaan op bezoek bij O.D.I. te Schiedam, dat op eigen veld niet gemakkelijk is te slaan. Spelen de Oranjekragen even goed als de vorige week, dan komen beide pun ten in Leiden terecht. Excelsior speelt thuis tegen V.E.S., dat vorige week ver raste. door Fiks met 62 te slaan. Tegen Excelsior zal de vlag wel gestreken moe ten worden. Of Fiks zich zal herstellen van de nederlaag van de vorige week, valt nog te bezien. Het ontvangt K.V.S. en we geven de Scheveningers iets betere kansen. Bij V.E.O.-IJsvogels is een pun tenverdeling niet onwaarschijnlijk. In klasse 2a is de leider Oranje-Nassau vrij en Excelsior 2 zal door een over winning op D.E S. 2 twee punten op hun achterstand in kunnen lopen. Zeemeeu wen 1 gaat op bezoek bij Mevo 1 en hoe wel de club uit Monster dit jaar niet best op dreef is. verwachten we toch wel overwinning op de Hagenaars. Twee aantrekkelijke wedstrijden staan in 2 b op het program. Het betreft hier de nummers 1 t/m 4 van de ranglijst. Om 2.30 uur bindt Pernix 3 de strijd aan Ons Eiland 1, dat moet oppassen, niet door Pernix 3 uit de kopgroep drongen te worden. Na de nederlaag, die Ons Eiland verleden week tegen V.E O. 2 leed, zijn we geneigd om de Oranjekra gen een kleine kans op de overwinning te geven. In aansluiting aan deze wedstrijd speelt Pernix 2 om 4.15 uur eveneens op het Pernix-veld tegen Tonego 1, dat met 4 punten voorsprong aan de kop gaat. De laatste kans dus voor de Pernix-resei die alleen door een overwinning nog kleine kans behouden. Een Wassenaarse overwinning is evenwel het meest waar schijnlijke. Het zal D.A.W. 1 in 3a niet meevallen, om de volle winst te behalen tegen Kat wijk 1, maar een kleine overwinning ligt binnen het bereik van de Rijnsburgers. Verder staat hier op het programma T.O-P. 2—Pernix 5 en Fluks 2—Fiks 2. De beide thuisclubs hebben de beste pa pieren. Het volledige programma luidt: le kl. O.D.I Pernix; Excelsior—V.E.S.; Fiks—K.V.S; V.E.O.—De Ijsvogels. 2e- kl. a D.E.S. 2—Excelsior 2; Mevo 1— Zeemeeuwen 1. 2e kl. b Pernix 3—Ons Eiland 1(2. uur, A Belt); Pernix 2—Tonego 1 (4.15 uur, D. den Duik). 3e kl a T.O.P. 2—Pernix 5 (4 uur); Kat wijk 1-D.A.W. 1; Fluks 2—Fiks 2. 3e kl. b K.V.S. 2—D.K.V. 1. 4e kl. a Ons Eiland 3—Pernix 6; D.A.W 2 —Fluks 3. 4e kl. b Excelsior 4—Mevo 4e kl. c V.E.S. 3—Tonego 3; De Ijsvo gels 3—O.D.I.H. 1. L.T.C. „DE MUNNIK". Morgen (Zaterdag) om -2.15 uur zal Om het schaakkampioenschap van Katwijk Hieronder volgen nog enkele restant- partijen om het Katwijkse schaakkam pioenschap. Groep I: A. v. d. Oever W. Houwaard 0—1 (regl.). Groep II: G. Guyt A. C. Hofkes Vi—C. Admiraal—A. C. Hofkes 1—0. Groep III: J- Zuyderduyn J. Harteveld Vz—Vi\ P- M. Martijn—J. Zuyderduyn 01; W. L. GelderblomD. Hazebroek 0—1. Donderdag 14 April a.s. zal Katwijk thuis een degradatiewedstrijd spelen tegen Philidor IV uit Leiden. Dins dag 12 April speelt het 2e tiental een 3 B: RCL 5NSA 2, 2.45 u. C. Fransen. 4 B: Quick B. 7—MSV 2. 4.15 u. H. de Koning; Rouwkoop 2PBOV 2, 4.15 u. J. Colijin; VWS 4—SCHL 2, 2.45 u. C. Verhart. Jun. A: Rijnsb. B. (a)Lisser B. (a) 45 u. D. Gordijn; B: Rouwkoop (b) Koudekerk. 2.45 u. J. Coert; C: Ter Leede Rijnsb. B. tb), 2.45 u. A. Fasseur. Adsp. A: Noordwijk (a)Quick B. (a), 45 u. P. v. d. Werf; B: Woubrugge SVOW, 2.45 u.; E: Quick B. (c)—Katwijk (b), 2.45 u.; UVS (d)—Lugd. (d), 3.30 u. J. Tettero; UVS (e)—LFC (b), 3.30 u. M. v. Toren; Rijnsb. B. (b)Roodenb. (d), 2.45 u.: ASC (b)Rouwkoop (b), 4.15 u. P. Boom; F: LFC (c)—Valken B., 3.30 u. J. de Bruin; RCL (b)UVS (f), 3.30 u. W. Koolloos; Quick B. (d)Roo denb. (e), 2.45 u.; Lugd. (e)—Quick B. (e), 2.45 u.; Katwijk (c)RCL (c), 2.45 u. Universitaire sportdag verregende lelijk Alleen de zwemwedstrijden gingen door. De Universitaire sportdag is gisteren lelijk verregend. Alleen de zwemwedstrij den in de „Overdekte" konden doorgang vinden. De uitslagen waren: m. schoolslag dames: 1. R. Blitz (med. fac.) 52-3; 2. J. J. M. de Vries (idem) 3. A. Bovens (Phil, fac.) 55.5. m. schoolslag heren: 1. D. J- Can- (med. fac.) 39.8; 2. T. A. Mansoer (idem) 40; N. v. d. Heuvel (Litt. fac.) 40.1. m. rugslag dames: 1. J. de Kat (Verg. fac.) 50 3: 2. R. Blitz (med. fac.) 50.8; 3. A. Bovens (Phil, fac.) 55. m. rugslag heren: 1. C. H. N. Bra cket (med. fac.) 39.8; 2. T. v. Boxtel (Verg. fac.) 404; 3. B. v. d. Esch (med. fac.) 46. m. vrije slag dames: 1. M. Luytjes (Psych. fac.) 39.1; 2. I. Rebel (Phil, fac.) 40; 3. J. de Kat (Verg. fac.) 45- m. vrije slag heren: G. D. Maas (med. fac.) 30.2; 2. C. H. W. v. Brokkel (idem) 32.2; 3. T. A- Mansoer (id.) 32.4. Estafette 4 X 25 m. dames: 1. ploeg E. Hund, I. Rebel. M. Luytjes en R. Blitz 1.41.2; 2. groep med. en verg. fac., 1.46.3. Estafette 4 X 50 m- heren: 1. med. fac., 2.10.6; 2. Litt. en Phil. fac. 2.26.1. een demonstratie schoonspringen door de dames S. L. Roest en E C. Luytjes en de heren G. van Beusekom L. Kannedij. werd dit feest besloten t een waterpolowedstrijd tussen Arena Spiering. Arena won met 2—0. Ds J. J. Koning van Gouda bedankt voor beroep Der Leidse Hervormde Gemeente Naar wij vernemen heeft ds J. J. Ko ning, Ned. Herv- pred. te Gouda, voor he' beroep van de Ned. Herv. Gemeente var Leiden bedankt. Dit bericht zal vooral in wijk V ds Koning was immers i vacature van cl% D. Kuilman beroepen met teleurstelling worden ontvangen. Zoals men weet, heeft eerst ds B. Ginkel van Amsterdam (W.) in deze cature, die op 1 Mei van het vorig jaar ontstond, bedankt. Een gunstige omstan digheid is echter, dat wijk V twee actieve hulppredikers heeft, t.w. ds Kuilman ds D. M. Vermét. Daar de sintelbaan in de Leidse Hout werd afgekeurd kunnen de wedstrijden van nde Ned. Padvinders (afd. Rijnland) morgenmiddag helaas geen doorgang vin- Oegstgeest C.K.V. „FIKS". Fiks I speelt morgen een thuiswed strijd tegen KVS. Dit is reeds de tweede maal in deze competitie, dat Fiks en KVS elkaar ontmoeten. De eerste ont moeting in Scheveningen eindigde in een 21-overwinning voor Fiks. Wij zullen hopen, dat Fiks zich van de inzinking van verleden week tegen VES heeft her steld en verwachten dan minstens een gelijk spel. Fiks II speelt een uitwed strijd tegen Fluks II in Noordwijk. Ons tweede twaalftal zal de punten wel in Noordwijk moeten laten. Samenwerkine C.-H. cn A.-R. een gisteravond gehouden ledenver gadering van de afdeling Oegstgeest van de Chr.-Hist. Unie, is besloten tot samen werking met de A.-R. kiesvereniging. Voor de C.-H.U. staan de volgende namen op de candidatenlijst: 1. Mr J. H. Va- lentgoed; 2. J. de Neef; 3. G. Blansjaar; 4. N. den Heijer; 5. L. J. Bijl; 6. H. v. d. Berg; 7- N. van Weizen; 8. W. F. Eggink; 9. W. A. Gelderblom en 10. A. Verboom. Na-uitreiking van bonkaarten. Na-uitreiking van bonkaarten en tex- tielkaarten 905 vindt morgen (Zaterdag) plaats te Oegstgeest voor de gemeenten Warmond en Oegstgeest, half negen tot half elf. Om het damkampioenschap van Rijnshurg Voor de finale werd reeds gespeeld de partij tussen F- Latérveer en C. Zand bergen, die in remise eindigde. De an dere finalisten zijn nog steeds niet be kend. De uitslagen van enkele uitgestel de en afgebroken partijen luiden: le kl. A: C. JungeriusD. v. d. Mey 11, C. ZandbergenD. v. d. Mey 11. J. Glasbergen'C. Zandbergen 02, D. v. d. MeyJoh. Kromhout 11, J- Glas bergenA. Vletter 20. le kl. B: P. v. Egmond JznA. v. Eg- mond 02, J. v. d. MeyW. Leeuwen burg Jr 11, A. BrinkH. Ravensber gen 02. 2e kl-: N. SchoneveltA. Ravensber gen 11, R. HeemskerkAlb. v. d. Mey 1—1. 3e kl.: Vriendschappelijk: Jac. Ouds hoorniM. v. Duin 20. C. Ravensber gen—T. v. Delft 2—0, T. v. Delft-Jac. Oudshoorn 20, I. HeemsbergenM, Leeuwenburg 11- Om het damkampioenschap van Katwijk Hieronder volgen de uitslagen van de finale-wedstrijden om het damkampioen schap van Katwijk: le klass, 5e en laatste ronde: J. Freke Jac. v. d. Plas 20; H. KoelewijnA. van Duijvenvoorde 11; Chr. Heems kerkF. Spierenburg 02. J. Freke en F. Spierenburg hebben nu ieder 8 pun- :n moeten nu 3 beslissingswedstrijden spelen om de zozeer begeerde titel. De eindstand na de laatste ronde is: J. Fre ke 8 punten, F- Spierenburg 8 p., Jac. v. d. Plas 6 p.. H. Koelewijn 4 p., Chr. Heemskerk 2 p. en A. van Duyvenvoorde 1 punt. Finale 2e klas. 3e ronde: P. v. d. Eijkel—A. van Delft 2—0; P. van Duij- •enbodeJac. van Delft uitgest. Verplichte sociale verzekering voor de Middenstand? Ned. Bond van Chr. Detailhandelaren in Textiel afd. Leiden had jaarvergadering De afdeling Leiden en omstreken van =t district Zuid-Holland van de Ned. Bond van Chr. Détailhandelaren in Textiel en Mode-artikelen was gister avond in „Zomerzorg" in jaarvergade ring bijeen. De voorzitter, de heer P. van Houweling, sprak een kort openings woord. waarna de heer J. D. van Egmona te Zoeterwoude. als secretaris de notulen en het jaarverslag las. Uit dit verslag bleek de activiteit van de afdeling, o a. hadden 16 leden een cursus materialen- leer met succes gevolgd- Wel voorzag de secretaris in de komende jare zware concurrentiestrijd, maa blijft geloof, hoop en vertrouwen c basis van ons aller welzijn. De penning meester, de heer B. Nieuwenhuis, had een financieel gunstig jaaroverzicht. Vervolgens refereerde de heer H. van Eysden, directeur van het bureau, over „Verplichte sociale verzekering voor de Middenstand". Het vraagstuk sociale ver zekering is voor de werknemers sinds jaren geen probleem meer, aldus spr-, maar voor de zelfstandigen, wier jaar inkomens niet zo heel veel die van de arbeiders te boven gaan, staat het in het centrum van de belangstelling. Niet alleen, dat dr Kuyper indertijd, reeds de gedachte heeft verdedigd van een sociaie voorziening voor zelfstandigen, maar ook de Chr. Middenstandsbond heeft zich voor de oorlog in die richting uitge sproken. Nu kort geleden de wet op de Bedrijfspensioenen is afgekomen, wil dit nqg niet zeggen, dat de zelfstandigen er 'al zijn, maar wel staat de mogelijk heid open dat deze voor de zelfstandigen bindend wordt verklaard. Immers, de oommissie tot herziening van de sociale verzekering is van oordeel, dat de kring der verzekerden moet worden uitgebreid met de zelfstandigen. Voor hen is een ouderdoms- en weduwenverzorging en kinderbijslagvoorziening noodzakelijk- Voor elke bedrijfstak moet een bepaald minimumbedrag, als bodemvoorziening, uit te keren op 65-jarige leeftijd, worden vastgesteld. Werknemers en zelfstandi gen krijgen dan een uitkering van 14. per week, vermeerderd met een uit het bedrijfsfonds geput bedrag. De inkomen- grens moet, volgens deze promotiewedstrijd uit tegen Schaakge- iworden verhoogd. Wat de Idnderbusiag noegen uit Oegstgeest. I betreft, hier betaalt de «lfstandtge. in tegenstelling met de werknemer, zelf de premie- Het is de bedoeling voor deze regeling geen inkomengrens vast stellen. Aan het slot van dit met grote dacht gevolgde referaat, deelde de heer Van Eysden mede, dat de Chr. Midden standsbond deze hele kwestie in studie heeft genomen en zich in een adres tot de Stichting van de Arbeid heeft wend. Natuurlijk waren er tijdens en n pauze velen, die een en ander nader wilden vernemen, terwijl vóór en tegen uitvoerig werd besproken. Voordrachtsavond door Vivienne Bennett Op een korte tournee, <Jre de Engelse toneelspeelster Vivienne Bennett door ons land maakt, beeldt zij drie vrou wenfiguren uit, 11.1. Titania. Lady Mac beth en Rosalind, uit stukken van Shakespeare. Ze speelt daartoe verschil- like i. De manier, waarop ze dat doet, bewijst, dat een uitstekend speelster is. Haar techniek en uitbeelding zijn in alle op zichten goed. Als Titania was haar spel te veel alleen techniek en te weinig be leefd. Vooral in haar gebaren merkti we hier nog te veel, dat ze als ballet danseres haar toneelloopbaan is begonnen. In Lady Maobeth ontroerde zij door de dramatische bewogenheid, die aan haar spel een dynamische kracht gaf. Als Ro- Toch geloven we, dat haar talent beter i een gezelschap tot uiting komt. dan op _an voordrachtsavond, want Vivienne Bennett kan wel één rol spelen, niet meerdere tegelijk. De andere figuren, die natuurlijk niet weg te werken zijn, hingen er maar een beetje bij. Wanneer ze een mannenrol speelde, kwam er zelfs een masker bij te pas. dat, wanneer het niet gebruikt werd, dwaas en dus sto rend om haar heen zwabberde. Tegenover deze zwakke kant stond evenwel heel veel goeds, waarvan dankbaar -genoten hebben. DE SCHIJNWERPER OP: Chr. zangvereniging en kerkkoor „Ex Animo" bestaat deze maand dertig jaar Dirigent en leden verstaan hun culturele taak Een Romeinse schrijver heeft eens van Friesland (Frlsia), gezegd, als ken merkende eigenschap, dat het niet zong.' Als dat waar is geweest, dan moet nu gezegd, dat er in de loop der eeuwen veel op dit gebied is veranderd en verbeterd. Ons gehele volk zingt thans wel degelijk en wij mogen daar dankbaar voor zijn. van instanties en particulieren niet ont- De uitvoering Een onzer muzikale medewerkers, de heer P. Brouwer, schrijft over de uil ring van de „Matthaus Passion",' die teravond plaats vond, het volgende: Aan Herman De Wolff en zijn koor „Ex Animo" komt de verdienste toe, de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Passion in Leiden tot een traditie ge maakt te hebben. Dat men daarbij niet op zijn lauweren is blijven rusten, be wees de uitvoering van gisteravond, waarbij het werk in onverkorte vorm werd gebracht. We hebben nu dus het werk in heel zijn geniale conceptie kun nen beluisteren en ook die gedeelten leren kennen, die tot dusver veelal wer den weggelaten. De proef lijkt mij ge slaagd, al werkten de temperatuur e todht in de kerk gisteravond niet me Over 't algemeen werd in een zeer tempo gezongen, de pauzen tussen de erschillende onderdelen werden tot een rainimum beperkt. Was het misschien mede hierdoor, dat de Christuspartij in de rustig-beheerste voordraoht van Otto Couperus zo sterk boeide? Voor mijn voel was hier een frappante contrastwer king, die het geheel ten goede kwam. In de uitvoering was een climax te be speuren. Koor zowel als solisten schenen aanvankelijk de goede instelling in deze acoustische ruimte nog te moeten zoeken. Hierdoor kreeg het grandioze beginkoor nog niet hét vereiste relief en misten ook de jongensstemmen de nodige glans en helderheid. Maar allengs kwam er meer tekening in de uitvoering, zodat we al spoedig konden genieten van uitstekende koorzang, die dikwijls vooral in de koralen van bizondere klankschoon- Mevrouw Ankie van Wickevoort-Crom- melin en Roos Boelens hebben van hur partijen een volkomen beheerste en door voelde voordracht gegeven. Otto Cou perus, in de aanvang wat vlak en onze ker. wist al heel gauw zijn vertolking van de Christus-partij op een hoog niveau te brengen. De partij van de Evangelist, gezongen door Han le Fèvre, boeide door grote levendigheid en tekst begrip en ook Herman Hülsman tolkte de kleinere baspartijen en de i op alleszins bevredigende wijze. Clave- cimbel en orgel waren bij Hans Schouw man en Hennie Schouten in zeer ver trouwde handen, terwijl het Rotterdams Philharmonisch orkest, zowel het ensem ble als de solisten, zich op voortreffelijke wijze van zijn taak heeft gekweten. Onverkorte uitvoering van de „Matthaus Passion" een gebeurtenis Nederland beschikt over een groot aan tal koren, die onder gedegen leiding staan en weten, wat zingen voor de mens be tekent. Zij zullen er dan ook naar stre ven, hun zang op een hoog niveau te bren gen. Een zingend volk, dat in zang dat gene kan uitdrukken, wat woorden niet kunnen bevatten, is een gelukkig volk. Wij overdrijven niet, wanneer wij me nen. dat het Leidse koor „Ex Animo" een van de koren is, die hun taak verstaan. „Ex Animo" heeft gisteravond de „Mat thaus Passion", het onsterfelijke werk van de grote componist J. S. Bach, thans in onverkorte vorm, voor honderden Lei denaars in de Hooglandse kerk ten geho re gebracht. Dit is voor het koor onge twijfeld een gebeurtenis van gewicht ge weest, mede omdat het een experiment Niet alleen dit feit heeft ons bewogen nu meer dan gewone aandacht aan „Ex Animo" te wijden. Immers: Op 22 April zal men herdenken, dat deze zangvereni ging 'dertig jaar geleden werd opgericht. Een officiële herdenking met een grote uitvoering kan deze maand in verband met de „Matthaus Passion", die vanzelf sprekend wederom veel studie eiste, niet plaats vinden. Bovendien loopt het con certseizoen ten einde. Het ligt in de be doeling, het zesde lustrum in het najaar te vieren. Het ging „crescendo" Wie de geschiedenis van „Ex Animo" nagaat, begrijpt, dat er in de kringen van het koor dankbaarheid is, ofschoon ook hier moeilijkheden zich doen gelden. Voor 22 April 1919 bestonden er alhier twee Chr. zangverenigingen, t.w. „Loof den Heer" en „Prijs den Heer". De na men reeds geven de gedachte, dat beide verenigingen één en hetzelfde doel wilden bereiken: God in het lied te verheerlij ken en het volk de waarde van het zin gen bij te brengen. De heer C. van der Keur, een bekende dirigent, zag in een fusie veel heil en werd na samensmelting der twee koren dirigent van het nieuwe koor, dat de naam van „Ex Animo" (d.i.: van harte) kreeg. Aanvankelijk waren er 60 leden. Achtereenvolgens zijn als dirigent op getreden de heren Van der Keur. M. He kel uit Rotterdam, W. F. Kools uit Sche veningen, P. Mostert te Den Haag, terwijl thans de heer H. W. de Wolff te Rotter dam (meer bekend als Herman de Wolff) de dirigeerstok zwaait, „Ex Animo" is in de keuze met betrekking tot zijn dirigenten niet ongelukkig geweest. Zij waren steeds een motorische kracht en hebben het koor goed gemaakt en gehouden. Een spe ciaal woord van waardering voor Herman de Wolff, de algemeen geachte dirigent van nu, is hier zeker op z'n plaats. Zijn leiding, inzicht, -tact en vriendelijkheid vallen telkens weer op. En* de zeer gun stige reputatie van „Ex Animo" is een belangrijk deel aan hem. die al 20 jaar aan het koor is verbonden, te dan ken. Een hoogtepunt „Ex Animo" groeide en verwierf zich de belangstelling en het medeleven het Leidse publiek. De drukbezochte uit voeringen waren het concrete bewijs. Het koor beleefde in 1933 een hoogtepunt, toen ter nagedachtenis aan Prins Willem van Oranje, die in 1533 werd geboren, verscheidene malen een Oranje-orato rium werd uitgevoerd. Velen zullen zich deze avonden in de Hooglandse kerk her inneren. De stukken, die dirigent en bestuur ter uitvoering kozen, stelden uiteenlopende eisen. Het koor heeft meerdere grote uit voeringen op zijn naam staan, waarbij de eisen soms zeer hoog waren. Maai de verwachtingen werd in bijna alle uit voeringen voldaan. Was het wonder, dat in 1929 een kinder- en kleuterkoor werd opgericht en dat men enige jaren gele den nog een jeugdkoor aan de drie afde lingen toevoegde? Zo is „Ex Animo" uit gegroeid tot een koor van 400 leden. Dit aantal hoeft geen verwondering te wekken, want Herman de Wolff heeft zijn doel nog niet bereikt. Zangeressen zangers deze woorden natuurlijk in i eenvoudige betekenis gebruikt) zijn al tijd welkom. De uitvoering van de „Matthaus Pas sion" is bij „Ex Animo" in goede handen. En het getuigt van volharding, doorzet ting en goede moed, dat men het heeft gewaagd, dit majesteitelijke oeuvre ir geheel te zingen. Wij hopen, dat het „Ex Animo" in de toekomst goed zal gaan. Dit koor, dat een verleden heeft, waar mede rekening dient te worden gehou den, wil, geheel zelfstandig, zijn culturele werk voortzetten. Zij kan hierbij de steun Hü mag nog zo behendig de zwengel kunnen draaien en ook ongewoon muzikaal zijn, aan Uw radio moet U hem toch maar niet laten peuteren. Daar moet U een vakman bijhalen. Naar een vakman -moet U ook gaan voor een overhemd. Een goede raad: Koopt in een Speciale Herenmodezaak „Ex Animo" heeft gisteravond in de Hooglandse kerk vele Leide naars genotvolle uren gegeven. Deze foto werd genomen tijdens de generale repetitie. Op de voor grond ziet men enige solisten. (Foto: N. van der Horst) Alkemade Na-uitreiking van bonkaarten Na-uitreiking van bonkaarten en tex- tielkaarten 905 vindt plaats te Roelof- arendsveen morgen (Zaterdag) van half 9 tot half 11. Leiderdorp Aanbesteding Ten gemeentehuize heeft de aanbeste ding plaats gehad van de bouw van vier duplex-iniddenstandswoningen. De begro ting was ƒ74.180. Ingeschreven werd als volgt: M. van der Velden ƒ72.661, N. Mol ƒ70.967, D. van Osnabrugge ƒ71.429, C. Meerburg ƒ69.798, A. Mol ƒ69.347, N. van Wieringen te Oude Wetering ƒ72.581. Da gunning werd aangehouden. A.R. candidaten De A.R.-candidatenlijst voor de raads verkiezing werd vastgesteld: 1. L. C.Snel, 2. S. J. v. d. Stoel, 3 M. Moraal. 4. L. Los, 5. J. Peerenboom, 6. W F. Karstens, 7. C. Meerburg, 8. C. Sweris, 9. A. Kruidenier, 10. D. van Wijck, 11. A. de Haas Dzn, 12. A. Verbeek. De eerste vier hebben reed# zitting. NIEUWE GRAMOFOONPLATEN nieuwe HARRY JAMES, INK- SPOTS, ANDR. SISTERS, enz. enz. KLASSIEK Diverse piano- en vioolconc. Slotkoor MATTH. PASSION H. v, d. LUIJKEN BREESTRAAT 97 TEL. 20035 Alphen aan den Rijn Geslaagd. Onze plaatsgenote mej. A. van Otterloo, is te Amsterdam geslaagd voor het diploma gezinsverzorgster. Zij werd opge- aan de Geref. opleidingsschool aldaar Geslaagde bazar. De bazar voor de Chr. kleuterschool Oosthoekdorp werd financieel een groot ;s. De opbrengst bedraagt nl. tussen de f2200 en f2300 netto. lianastraat, directeur de heer A. Tolle- aar. is uitgenodigd morgen te zingen i het Diaconessenhuis te Haarlem. Leiyk aangekomen. Zoals we gemeld hebben, is tydens de hevige storm van j.l. Maandag de heer C. de H., wonende Herenweg, van het dak gevallen. XJit een nader ingesteld medisch onderzoek kwam vast te staan, dat het slachtoffer een versplinterd bovenbeen en een hersenschudding op liep. Woensdag is hij naar het St. Elisa- beth-Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Chr.-Hist. Jongerengroep. De Chr.-Hist. Jongerengroep hield haar jaarvergadering. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze, waarna de secretaresse en de penningmeester ver slag uitbrachten. Vervolgens kwamen de bestuursverkiezingen aain de orde. De voorzitter legde zijn functie, wegens te drukke werkzaamheden, neer. Als op volger werd de heer P. de Pater ge kozen. De aftredende bestuursleden, de heren P. Vis en J. Rijswijk, werden beiden herkozen. Na nog enkele uren gezellig samenzijn, waarin o.m. een paar films werden gedraaid, sloot de pasgekozen voorzitter de avond met gebed. ROKERS OPGELET! Op al Uw bonnen deze week sigaretten Importsigaretten zonder bon v.a. f 1.50. WOLTERS Jan Vossensteeg' 61| Vismarkt 1, Haarlemmerstr. 204 Ter Aar Een goed teken! Naar wij vernemen zal door de sterk verminderde werkzaamheden en de ver dere inkrimping van personeel met in gang van 11 April a.s. het agentschap van de distributiedienst slechts voor halve dagen zitting houden. Het is niet uitge sloten, dat de zittingsdagen binnen korte tijd nog meer zullen worden ïngekrom- Chr.-Hist. candidaten De Chr.-Hist. lijst (gecombineerd met de S.G.P.) voor de raadsverkiezing ziet er als volgt uit: 1. C. van Vlaet Azn; 2. N. den Hollander; 3. M. Langelaar (S.GJPj; 4. N. Bode; 5. J. Lankhaar; 6. C. Mulder; 7. J. H. van der Ster (S.G.P.)3. G. van Harten Han; 9. M Mulder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2