Jlicmwe geihsctfe (fouraitl BRADLEY: Rusland kan West-Europa niet onder de voet lopen Wist U WOENSDAG 6 APRIL 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie TeL 20408 Abonne menten Tel 22710. Adverteotieafd. Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ018 per millimeter (Bü contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7783 HOOFDREDACTEUR; Dr. E. DIE MER. CHEF-RED.: H. W. J ENSERINK- DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken tortious tl eh Is ghebltoen myn bert ia tcyfieospoet" De examens voor het politie-diploma Zie pag. 3 Als wij er maar voor zorgen, dat we er een sterke borstwering van maken De staf-chef van het Amerikaanse leger, generaal Omar Bradley, heeft aange drongen op een militair hulpprogram, ter versterking van de „borstweringen" van West-Europa. Dit is noodzakelijk, zei hij, teneinde te voorkomen, dat een aggres sor het continent onder de voet zou lopen. Dit is een zeer belangrijke verklaring: Het Amerik. ministerie van Buitenlandse Zaken had Bradley verzocht, in het openbaar commentaar te leveren op de betekenis van het Noord-Atlantisch Pact als militaire beveiliging. Bradley verwierp vierkant de bewe ring. dat het onmogelijk zou zijn. Rusland te beletten geheel Europa te veroveren en dat de Ver. Staten uitein- delijk een tegen-aanval zouden moeten ondernemen, om Europa* te bevrijden. Het moet de Amerikanen volkomen duidelijk zijn aldus de staf-chef dat OMAR BRADLEY rij niet op vrienden in West-Europa kun nen rekenen, indien onze strategie paalt, dat wij hen eerst aan de vijand zullen laten en slechts beloven, dat wij hen later zullen bevrijden. En Bradley vervolgde: Tenzij de plan nen voor een gemeenschappelijke verde- Film over het leven van Kravchenko Victor Kravchenko gaat naar Engeland, om plannen voor een- film van zijn leven te bespreken. Hij zei, dat de film zijn boek „Ik verkoos de vrijheid" ge maakt zal worden. Voorts is hij van plan in Londen, Glasgow, Manchester en Liverpool redevoeringen tegen het com- te houden. Vermoedelijk zal Rij: t e r d a m spreken. Oud-minister Fiévez in Den Haag opgenomen Oud-minister A. H. J. L. Fiévez, die te Utrecht werd verpleegd, is thans naar Den Haag overgebracht. Hij is ter ver dere verpleging in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen. TWAALF BABY'S ONDER SLACHT OFFERS IN ILLINOIS. Bij de brand, die, zoals gemeld is, gis teren in het ziekenhuis te Effingham (Illinois) woedde, zijn. volgens A. P-, 48 mensen, omgekomen, w.o. twaalf pasge boren kinderen. diging voorzien in de veiligheid van Europa, kan men van deze volken niet verwachten, dat zfj hun leven voor de gemeenschappelijke zaak op het spel zul len zetten. West-Europa moet op Amerika en Amerika moet op het Continent kun nen bouwen. Als het er op aankomt, dan kan West-Europa alleen door de West- Europeanen gered worden, doch hiertoe moeten zij de wil en de machtsmiddelen hebben, om weerstand te bieden. Dus: tanks, vliegtuigen, kanonnen, en de ver zekering, dat West-Europa bijtijds steun zal ontvangen. Voorkomen moet worden, dat West-Europa aan wanhoop ten prooi valt, want die wanhoop is een oprukken de aggressor wel 100 divisies waard. De' chef-staf achtte het mogelijk, dat het: Pact even belangrijk voor de Ameri kaanse veiligheid zou worden als de^.. atoombom. Inmiddels heeft president Truman de directeur voor de begroting, Frank Pace •zooht, een zeer nauwkeurig onderzoek te stellen naar de geraamde kosten >r het te leveren oorlogsmateriaal. De Amerik. regering moet voor het lopende fiscale jaar nog rekening houden met een tekort van 900 millioen dollar. Vredesonderhandelingen in China thans een feit De vredesonderhandelingen te Peking zijn begonnen op basis van de 8 zeer harde voorwaarden, welke door Mao Tse Toeng zijn gesteld. Volgens berichten van A P. en Reuter trekken de commu nisten thans hun troepen van de Jangtse terug- De communistische radio blijft echter omroepen, dat de communisten de Jangtse zullen oversteken, hoe ook de onderhandelingen verlopen mogen. Broer van Martin Bormann meldt zich Albert Bormann, broer van de vermiste Martin Bormann, die plaatsvervanger Hitler was, heeft zich gisteren bij de ambtenaren van het Beierse ministerie zuiveringszaken "gemeld. Hij persoonlijk adjudant van Hitier en sinds het eind van de oorlog, onder aangenomen naam in een klein Beiers dorp gewoond. Mortiergranaten in de vuilnisemmer Een onbekend gebleven persoon heeft gisteren in een vuilnisemmer Papenstraat te Delft vier nog intact zijn- mortiergranaten gedeponeerd, omwonenden zijn aan een groot gevaar ontsnapt, doordat toevallig niet, zoals woonlijk, in de bak gloeiende as uit het postkantoor is geworpen. De politie heeft de projectielen verwijderd. PONCET OPVOLGER BERNADOTTE André Frangois Poncet, de vice-voor- zitter van het Franse Rode Kruis, is gis teren gekozen in de plaats van wijlen graaf Bernadotte, als voorzitter van de permanent commjssie van het Internatio nale Rode Kruis. Familiekring der Verenigde Naties te Flushing Meadows bijeen Het wachtwoordSteunt de V.N. en haar idealen In tegenwoordigheid van een groot aantal ministers van buitenlandse zaken, Acheson, Bevin, Lange, Schuman en Pearson, heeft dr Evatt, de Australische collega, in ztfn functie van voorzitter van de Algemene Vergadering der V. N., de zitting te Flushing Meadows geopend. Ook Andrei Gromyko, eerste onder minister van buit. zaken der Sowjet-Unie en Margaret Truman, de dochter var de Amerikaanse President, waren aanwezig. Gromyko genoot de eer van een speciaal politie-escorte. Hü was voor het eerst sinds de vorige zomer in de Ver. Staten. De Belgische afgevaardigde. Bernard bintenissen, zijn ondergeschikt van Langenhove, werd met algemene in stemming tot voorzitter gekozen van de geer belangrijke politieke commissie, in de plaats vatn zijn landgenoot minister Spaak. Na de desbetreffende verklaring werd de zitting verdaagd. Dr Herbert Èvatt zei in zijn openings woord, dat het lidmaatschap der Ver. Naties en de daaruit voortvloeiende verplichtingen - „toonaangevend" waren ten aanzien van alle andere, door de be trokken staten aangegane verbintenissen. Het wachtwoord moet zijn: Steunt de Ver. Naties en haar idealen! Maar alle andere verplichtingen, voortvloeiende uit ver- De staatsinkomsten en -uitgaven in de V.S. Washington meldt officieel, dat in ce 9 maanden tot 1 April j.L de Amerikaan se staatsinkomsten de uitgaven met 1.048 millioën dollar hebben overtroffen De ontvangsten in het kader van de be groting beliepen in die periode 30.193 millioen en de uitgaven 29 145 millioen dollar. In dit laatste bedrag waren 2.237 millioen begrepen, die onttrokken wer den aan de voor het plan-Marshall uit getrokken gelden. GEDENKTEKEN MALANG: MISVER STAND. Op een mondelinge vraag van he* Tweede Kamerlid Goedhart naar het neerhalen van het republikeinse gedenk- teken te Malang op 23 December j.l heeft minister Van Maarseveen geantwoord, dat de regering van Indonesië schriftelijk aan de burgemeester van Malan-g heeft te kennen gegeven, het ten zeerste te be treuren, dat tengevolge van een misver stand op last van een ondergeschikte autoriteit de verwijdering van het ge denkteken is geschied, in strijd met haar duidelijk streven de gevoelens te ont zien van degenen, voor wie het monu ment de objectieve gedachte van een vrij en onafhankelijk Indonesië vertolkte. Dr van Royen teleurgesteld over het wantrouwen jegens Nederland Hij is niet bang voor intrekking van de Marshall-hulp Onze vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad en binnenkort op de voorconferen tie te Batavia, dr J. H. van Rojjen, is hedenmorgen half tien op Schiphol geland, bü bestormd werd door journalisten. Voor zjjn vertrek uit Amerika heeft hü nog uitvoerig geconfereerd met minister Stikker en mr Van Kleffens en de laatste dag te New York was gewQd aan besprekingen met vooraanstaande vertegenwoor digers van verschillende landen. blik verecheidene en vooraanstaande schrijvers in Amerika begrip te krijgen voor het Nederlandse standpunt. Merk waardig, acht dr Van Roijen, dat het State Department hardnekkig vasthoudt aan de letterlijke tekst van de resolutie van 28 Januari j.l.,'iets wat Amerika b.v inzake Israël niet heeft gedaan. De in vloed der republikeinse propaganda is nog steeds zeer groot. De heer Palar weet handig gebruik te maken van het wan trouwen tegen Nederlands bedoelingen De geruchten over inhouding van Mar shall-hulp en beknotting van toewijzin gen ingevolge het Atlantisch verdrag achtte dr Van Roijen niet verontrustend De Ronde Tafel-conferentie wordt alge meen toegejuicht zelfs door vertegen woordigers van landen, die niet op hand van Nederland zijn. De pogingen om het Indonesische vraagstuk in de Algemene Vergadering te brengen, hoewel derwerp, dat op de agenda staat Veiligheidsraad niet op die van de Ver gadering hoort te komen, beschouwt dr Van Roijen als een propagandastunt. (Wij vernemen, dat dr Van Roijen het de enkele dagen, welke hij in Neder land zal vertroeven, zeer druk zal heb ben. Zaterdag zal hij naar Batavia ver trekken, waar hij Maandag verwacht wordt en Dinsdag of Woensdag zal de Unci waarschijnlijk de voorconferentie beginnen. Zoals men weet, heeft Neder land als zijn standpunt uiteengezet, dat het de verantwoordelijkheid voor orde en rust in Indonesië blijft dragen en dat de vraagstukken, die op de Voorconfe- rentie behandeld worden, als één geheel ziet. terwijl de republiek eigenlijk ver langt naar een ..Voor-Voorconferentie" het herstel dier republiek te Djokja. na pas zal worden beslist, of de voorconferentie doorgaat Red.). Ondanks zekere dementi's hangt er wat in de lucht Nogmaals de oproeping der lichtingen 1941 t/m 1944 Naar aanleiding van de berichten in zake keuring en oproeping van jonge mannen, geboren in de jaren 1921, 1921 en 1923 en derhalve behorende tot de lichtingen 1941, 1942, 1943 en gedeeltelijk 1944 verneemt de N e u v C r t nader, dat het niet de bedoeling is, dat deze jongelui worden opgeroepen voor de normale dienstplicht, doch slechts voor wat in de officiële stukken wordt genoemd een „beperkte dienstplicht". Hieruit kan worden geconcludeerd, dat zij slechts voor enkele maanden onder de wapenen zullen worden geroepen. Offi ciële kringen bewaren over deze aan gelegenheid nog eën geheimzinnig stil zwijgen, die 'hen er zelfs toe verleidt, onze 'berichten tot op zekere hoogte tegen te spreken. Wij hebben echter gegronde redenen om onze mededelingen te hand haven. Een van deze redenen is de om standigheid, dat, enige tijd geleden aan tal van reserve-officieren, zelfs al van oudere lichtingen, bericht is gezonden, dat zü er rekening mede moeten houden, binnenkort in actieve dienst te worden opgeroepen. Vrijstelling hiervan krijgen slechts zij, die meer dan vijf kinderen hebben of reeds in het bezit zijn van een absolute vrüstelling- Deze reserve-officieren zullen moeten worden gebezigd voor de vorming het nodige kader ter opleiding van beperkte dienstplicht worden opgeroepen. Het stilzwijgen van d< officiële instanties is volkomen ver klaarbaar, wanneer men weet, dat de legerleiding nog bezig is met het bestu deren van de technische moeilijkheden, deze oproeping van de lichtin gen 1941 t.m. 1943 zijn verbonden- Heb ben wij het wel, dan zullen om te be ginnen voor oproeping in aanmerking komen een aantal technici en medici. De oproeping van deze lichtingen houdt, wij mogen aanemen, ten nauwste :n met de militaire samenwerking West-Europa op grond van het Pact Brussel. Bij de besprekingen met maarschalk Montgomery zou n.l. zijn be paald, dat Nederland zal moeten zorgen leger van tien divisies, i Nederland en 4 bestemd Indonesië Bij een textielfabriek zijn de nodige uniformen voor dit „grote" leger reeds besteld. Zijn wij goed ingelicht, dan is er geen „Ik beschouw het persoonlijk als zeer teleurstellend, dat de republikeinse lei ders de uitnodiging tot de besprekingen Batavia niet zoals Nederland on- orwaardelijk hebben aanvaard. Hieruii blijkt een diep wantrouwen in de bedoe lingen der Nederlandse Regering- Ove rigens is dit iets. dat op het ogenblik de Unci aangaat. Nederland heeft de uit nodiging aanvaardo en komt pas aan het woord als de besprekingen beginnen. De Unci zal zich bij de beoordeling va republikeinse voorwaarde stellen op het standpunt van ae resolutie van de Vei ligheidsraad. Het is weinig bemoedigend, dat steeds weer opnieuw en dikwijls bij landen, van welke men het niet wacht, wantrouwen blijkt in de bedoe lingen der Nederlanders. Vooral het op treden der Amerikaanse pers is een zeer grote tegevaller, als blijken op het ogen organisatie, .wélke met minder wantrou wen moet worden begroet en zich in de toekomst kenmerken door meer samen werking. Ook de Amerik. min. v. Buit. Zaken, Dean Acheson, heeft er de na druk op gelegd, dat de Ver. Naties de beste kans biedt voor de opbouw van een vredige, wereldgemeenschap. Deze doel stellingen: vrede, welvaart, gerechtigheid, zullen niet verloren gaan. Vermelden wij nog. dat in Nederlandse kringen te Flushing Meadows veel betekenis wordt gehecht aan de verkiezing van Van Lan genhove tot voorzitter der politieke com missie, omdat deze ook de Indonesische kwestie zal moeten behandelen, indien de bestuurscommissie aan het verzoek van India en Australië voldoet, betreffende onderwerp op de agenda te plaatsen. Een der Scandinavische voor stellen is, een „methode van stemmen" in te voeren, waarbij van een electrsche installatie gebruik gemaakt wordt. Ver moedelijk komt er dan ook direct meer vaart in de debatten! Een vijftiental negers demonstreerden; zij droegen bor den waarop te lezen was: „Geef mij mijn Somaliland terug" etc. Het Atlantisch Pact wordt nu geratificeerd De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerik. Senaat kwam gisteren in „besloten zitting" bijeen, om zich op de behandeling van het Atlan tisch Pact voor te bereiden. Men wacht, dat president Truman het Pact spoedig ter ratificatie aan de Senaat zal voorleggen. Tevens zal dan het program voor militaire hulp aan het buitenland worden ingediend. Dit laatste zal óók door hef Huis van Afgevaardigden moe ten worden goedgekeurd. Er bestaat kans op felle oppositie omdat er een' bedrag minstens 2 milliard dollar mee ge moeid is. In de Belgische Kamer is reeds etsontwerp ter ratificering van het ag ingediend. Het staat vrijwel vast, dat beide Kamers het Pact zullen aanr sprake van,"dat de jongelui van de lich tingen 1941 t-m. 1943 naar Indonesië zullen worden uitgezonden; het ligt in tegendeel in de bedoeling, dat zij worden bestemd voor de reeds zo lang brood nodige vorming van een troepenmacht Nederland zelf- :.z.t. zullen de podige voorzieningen bij de Staten-Generaal aanhangig wor den gemaakt. Tot zolang blijft uiteraard alles „officieel" onder de roos Een 17-jarige Nederlander op zoek naar Noachs ark De gymnasiast Hans Roozen lid van Amerik. expeditie De 17-jarige Nederlandse gymnasiast Hans Roozen hoopt eind Juni als lid van Amerikaanse expeditie af te reizen de berg Ararat in Turkije, om te zoeken naar de overblijfselen van de ark Noach, die volgens recente berichten daar zouden zijn aangetroffen. Aan het A.N.P. verteldp deze jonge cheoloog, die zijn adres liever geheim wil houden („anders heb ik geen leven r"), dat hij enkele jaren geleden op boekenmarkt een boekje kocht van Jan Struys, daterend uit 1681, en getiteld „Reizen door Moscovië, Tartarije er dië". De schrijver, die in 1670 ii buurt van de Ararat een monnik beenbreuk had helpen genezen, kreeg zijn dankbare patiënt een kruis, ge maakt van het hout van de ark. een certificaat, waarin de monnik verklaar de, dat hij in de ark was geweest en •n st^k van de rots, waarop de ark lag. Onzè jeugdige landgenoot ging zich toen zó voor het geval interesseren, dat hij systematisch de literatuur begon te verzamelen, die over het onderwerp ver schenen was. Bij Flavius Josephus en in de Sybillijnse boeken komen passages er de ark voor. In 1883 vond een Turk expeditie de resten van een heel oud schip. Aartsbisschop Nouri, die van deze expeditie gehoord had, trachtte eveneens de Ararat te beklimmen. Na twee mis lukte pogingen bereikte hij het schip en hij bevond, dqt de omvang klopte met de gegevens in Genesis. Men maakte toen plannen, om het schip 'te demonteren en te exposeren op de wereldtentoonstelling te Chicago in 1893. In 1917 maakten twee Russen een ver kenningsvlucht boven de'Ararat. Ook zij zagen een schip liggen en maakten daar melding van. Vóór het uitbreken van de revolutie zond de Tsaar er een expeditie heen. Men twijfelde er niet meer aan. of het schip was de ark van Noach. Na de revolutie bleek het verslag verloren Eén millioen werklozen in West-Duitsland De, werkloosheid in de Brits-Ameri kaanse zone van Duitsland is in Maart aanzienlijk toegenomen. Het aantal men- zonder werk steeg tot 1.111.000. Jhr mr dr L- H. N. Bosch ridder v; Rosenthal, de uod-burgemeester v; Den Haag. wordt op 7 April a 65 jaar- Brabants echtpaar 65 jaar getrouivd Op 23 April zal het gehele dorp Nieuw Borgvliet (gem. Bergen op Zoom) wor den versierd en alle dorpsbewoners zul len op Brabantse wijze deelnemen aan het 65-jarig huwelijksfeest, dat het echt paar F. Lannbrechts-Montre dan hoopt te n. Ook de 10 gehuwde kinderen, 63 kleinkinderen en 86 achterkleinkinderen zijn allen op het feest genodigd. De bruidegom is 88 jaar oud en nog goed gezond, zijn bruid is de 84 reeds gepas- Troelstra-monument in de Sclieveningse Bosjes En een borstbeeld in de Tweede Kamer Aan prof. V. P. S. Esser te Amsterdam is opdracht gegeven door het Comité Monument-mr P. J. Troelstra, tot het naken van een schetsontwerp voor een monument, waarvoor een bedrag van f71.000 is bijeengebracht. Voor de opstelling van dit monument is aan de gemeente Den Haag verzocht een plaats de Scheveningse Bosjes nabij de Witte Brug beschikbaar te willen stellen. De beeldhouwer Titus Leeser te ^>m- en is uitgenodigd een borstbeeld van r P. J. Troelstra te maken ter plaatsing i het gebouw van de «Tweede Kamer, )or welke plaatsing in principe reeds toestemming is verleend. Zondag a.s. vertrekt een extra K.L.M.- Constellation naar Batavia met 10 passa giers en twee ton post. te zijn gegaan, doch dank zij een der piloten, Wladimir Roskaviïsky, die Amerika emigreerde, werd deze geschie denis bekend. Onlangs meldden wij. dat de Turkse boer Resjit overblijfselen van het schip Dr A. J. Smith uit Greensboro (V.St.) „president of the Oriental Archaeological Research Expedition", interesseert zich levendig voor de ark en toen Hans Roo zen dit hoorde, stelde hij zich onmiddel lijk in verbinding met dr Smith, die het enthousiasme van de gymnasiast dermate prijs stelde, dat hij hem voorstelde, als lid van zijn expeditie op reis te gaan. Nationale Reserve wordt opgebouwd Euchtdoelverdediging hoofdzaak Naar de Nieuwe Leidsche.Crt. verneemt, krijgt de Nationale Reserve, welker taak voornamelijk op de territo riale luchtverdediging zal zijn gericht, de beschikking over een 60-tal luchtdoel kanonnen (4 cm) om bij de oefeninger te gebruiken, benevens over een aantal -kanonnen. Plaatselijk zullen éc kanonnen van 4 cm worden gesta- tionneerd of zullen rondtrekkende structie-ploegen het oefenmateriaal brengen. De sterkte van een oefenverband Luchtdoelartillerie zal worden gesteld op ongeveer 250 man. overeenkomende met de bezetting van 2 batterijen, waarbij de aflossing, nodig voor een regelmatige be zetting der stukken, is inbegrepen. Deze oefenverbanden zijn bestemd voor de verdediging tegen luchtaanvallen var militaire objecten vliegvelden, brug- havenwerken, spoorwegknooppun- alsmede objecten van economisch Het 'ligt in het voornemen na doende oefening de territoriale afdelin gen luchtdoelartillerie plaatselijk te laten demonstreren. Nadat de oefenverbanden germate op sterkte zijn gekomen, zal de kader-vorming ter handNvorden geno- Het Instituut Steun Wettig Gezag heeft, ter voorlopige oefening van hen. die als vrywilligers wensen toe te treden tot een der reserve-diensten, doch daarin verschillende redenen nog niet kunnen worden opgenomen, een Algemeen Vrij- willigersdepót ingesteld. Van dit depót uit vindt de overgang naar de verschil lende reservediensten plaats. Naast onderricht en oefeningen ir gebruik van vuurwapenen zullen voc vrijwilligers van het A.N.D., indien de geschikte instructeurs daarvoor in eigen kring kunnen worden gevonden, wellicht ook bijeenkomsten tot ontwikkeling of behoud van de physieke geschiktheid kunnen worden georganiseerd (marsen, turnavonden, enz.) De ondernemingsdurf is er nog niet uit bü de Nederlanders! Van- t vertrekt deze Scheveningse logger, de Sch. 6 van de fa J. J. t d. Zwan, naar IJsland, om daar z"n geluk .te beproeven. Met man en macht worden de laatste voorbe reidingen getroffen ondpr toezicht i schipper A. Hofland (geheel links). Ieder kan op Koninginnedag feest vieren Op bevrijdingsdag ambtenaren na 4 uur vrij (Van onze Parlementsredacteur) Naar ons ter ore komt heeft de minis terraad na ampele bespreking besloten, dat het Rijkspersoneel dit jaar op Konin ginnedag, Zaterdag 30 April vrü zal zgn, terwyl op de .officiële bevrijdingsdag. Donderdag, 5 Mei vrü gegeven zal worden 's-middags om 4 uur. Het laat zich aanzien, dat de gemeen tebesturen voor hun personeel een ge lijke gedragslijn zullen volgen. Dezer da gen zal een desbetreffende circulaire van sterie van Binnenlandse Zaken uitgaan. Ook in de Stichting van de Arbeid is deze zaak in den brede besproken. Ten a van Koninginnedag bestond er de werkgevers en de werknemers vereenstemming: deze dag wordt beschouwd als snipperdag, zodat dan het werk stil ligt. Ten aanzien van de bevrij dingsdag was echter geen eenstemmig heid te bereiken. Een van de oorzaken hiervan ligt in het feit. dat de „officiële" bevrijdingsdag niet overal wordt gevierd. Verschillende plaatsen, met name in het Noorden van het land vieren nL de wer kelijke bevrijdingsdag. d:e vaak aanmer kelijk vroeger ligt. De werknemers-ver tegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid voelden er wel voor. in ieder ge val de middag van de bevrijdingsdag als snipperdag vrij te geven. Bij de werkge vers-vertegenwoordigers bestonden'hier- echter bezwaren, voornamelijk we gens productie-derving. Het staat zelfs te bezien, of er geen bezwaren zullen wor den ingebracht 'tegen een vrijgeven om 4 uur, hoewel er een stroming is, die geen bezwaar heeft tegen een vrijgeven op dit t doorbetaling van loon) op de herdenkingsdag aan de vooravond van de vijfde Mei. DAT burg. d'Ailly gisteravond aan 8 an de 14 jubilarissen bij het Alg. Han delsblad te A'dam onderscheidingen uit- DAT bij de heer W. v. Santen te Wasse- aar dezer dagen een kalfje zonder staart werd geboren en het dier in R'dam is ver kocht. DAT een geit in Pijnacker dezer dagen twee geitjes en twee bokjes ter wereld bracht, hetgeen zelden voorkomt. DAT tussen 1 Mei 1948 en 30 Maart jl. aar liefst 100.000 mensen profiteerden an de instructieve dagtochten en pro- paganda-zwerftochten van het contact- irtuig „Van der Steng" van „Onze Ma- e" en eind April de dagtochten weer beginnen. DAT Kees Woudenberg op het a.s. con gres van de P.v.d.A. zal aftreden als secretaris i.v.m. zijn pensioengerechtigde leeftijd. DAT tot Ned. consul-gen. te Manilla Philippijnen) is benoemd raden mr M. Mocsa Soerianata Djoemena en tot Ned. consul te Haifa (buiten bezwaar van 's lands schatkist) dr A. W. Loeber. DAT binnenkort bouwvakarbeiders, die jor de wederopbouw willen werken, geen werkvergunning van een arbeids bureau meer nodig hebben. DAT de Paastournée van de ANVV in het kader van het „Tulp-festival" voor A'dam is uitverkocht en thans een aan- ullende tournée van Den Haag uit wordt georganiseerd. DAT dr Abraham Granovsky, pres: het Joods Nat. Fonds en vice-pres. de Staatsraad van Israël, thans in A'dam besprekingen voert. DAT de schrijfster van meisjes- en kin derboeken mevr. Wilbrink Hoitsema-Kok, bekend als Truida Kok, morgen in Hil versum haar 80ste verjaardag hoopt te DAT gisteren met de opening van een bloemenveiling in Tilburg een vooroor logse traditie werd hersteld. DAT men ook in Enschede clubhuizen voor de massajeugd wil stichten. DAT de Notariële Vereniging, waarin bijna alle A'damSe notarissen zijn georga niseerd. Maandag 75 jaar bestaat en men tussen 6 en 7 uur in het Parkhotel te Amsterdam recipieert. DAT de Eerste Kamer in de vacature- Donkersloot tot lid van de gemengde nissie voor de Stenografie benoemde de heer A. Kieviet. DAT de Tweede Kamer in comité- generaal vandaag behandelde een voor stel tot uitbreiding van het aantal com- liezen-griffier. DAT de Mijnindustrie niet afwijzend aat tegenover de vrije Zaterdag voor ondergrondse werkers, doch dit punt in de volgende vergadering opnieuw aan de orde komt. DAT alle mijnwerkers van de Mij Lau- i en Vereniging op 25 Juni vrij zijn v. de viering van het 50-jarig bestaan der onderneming. DA 79 j. oud te Waddinxveen is over leden het oud-hoofd van een openb. school te R'dam, M. W. v. d. Hoeven. DAT de St.Crt. van gisteren een wij ziging prijzenbeschikking handgebreide en gehaakte goederen 1947 en een loon regeling voor het hoveniérsbedrijf bevat. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week steeg van f 2983 tot f 3016 millioen DAT de 49-jarige J. Boom te Beemster sedert 18 Maart met zijn Austin-auto no. G 20774 is verdwenen en een ongeluk wordt gevreesd. DAT op 25 en 26 Mei te Sneek een pluimveetentoonstelling wordt gehouden, waarvoor Koningin Juliana en Prins Bernhard ereprijzen beschikbaar stelden. DAT bij Wierden het stoffelijk over schot is gedregd van de 16-jarige Coen Huygen uit Hengelo, die sedert 12 Maart werd vermist. DAT Koningin Juliana beschermvrouwe is geworden van de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", welke van 19 Aug.18 Sept in A'dam wordt gehouden- DAT in de landbouwhogeschool te Wa- geningen van 11—13 April een reeks voordrachten over Suriname worden ge houden. DAT de 45-jarige bakkersknecht J. L. uit Maastricht, die op 20 Nov. j.l. zijn echtgenote wegens een echtscheidings procedure met een bijl doodde, van de rechtbank aldaar conform,de eis 4 jaar DAT de prijzen voor rietdekkerswerk zaamheden thans vrü.rijn. DAT aan het Groningse Doofstommen- nstituut het praedicaat „Koninklijke" is toegekend. DAT een wetsontwerp is ingediend om de salarissen van de voorz. en de overige fwee leden van de Alg. Rekenkamer resp. van f 10.800 en f9.450 tot f13.200 en f 11.400 te verhogen, met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1948. DAT overeenstemming is bereikt over de aanleg van een nieuw sportpark te Vlissingen, hetwelk men in Sept. 1950 hoopt te kunnen openen. DAT de 19-jarige ex-SS.-er J. W. uit Maastricht, die na zijn detinering tien tallen offerblokken lichtte en daarbij, door onachtzaamheid, ook een ernstige brand veroorzaakte in de St. Theresia- kerk te Maastricht, van de rechtbank aldaar 4 jaar kreeg (eis 5 jaar). DAT de Eerste Ned. Cement-Industrie uit dc winst van een half millioen over 1948 8 pCt. uitkeert en in dat jaar een record-productie van 1.200.000 ton be reikte. DAT de A'dgmse burgemeester mr d'Ailly op 2 Mei te Bolsward een tentoon stelling van 19e eeuwse kunstschatten uit het Sted Museum opent en het Con certgebouworkest daar dezelfde dag con- DAT het indexcijfer voor groothandels- prijzen in Febr. evenals in Jan. 295 be droeg (basis 1938/39 100). DAT de grootste trawler van de IJmul- dense vloot, de Vios 1 (IJm. 24), aan gekocht door de rederij De Vem van de fa Kramer en Booy. eind dezer maand i de vaart komt. DAT de majoor der artillerie b.d. P. J. Enter dezer dagen te Arnhem is over- Gesiieuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen ii» Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklüke Landmacht. Gesneuveld 24 Maart: Sold. L. Stoel, uit Ellemeet (Z.) Gesneuveld 25 Maart: Sold. W. Ban kersen, uit Oudkarspel (gem. Lange- dijk NH.). Koninklüke Marine- Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 2 April: Mar. P. J. B. Garthoff, uit Amsterdam Koninkiük Ned.-Ind. Leger- Vrijw. dienstpl- sold. Abdoe. Man- sold. 2e kl. inf. J. Bintang. Man sold- 2e kl. inf- L. Kaawoan. Man. sold. 2e kl. inf K Moningka. Amb. sol. 2e ki. inf. P. Hiariej, Amb. sold. 2e kl inf. A Noüa. Amb sold. 2e kl. E. Seipat- tiratu. Amb sold 2e ki. inf. S Usmanij, Soend. sold. Ie kl. int. Joesoef. Tim. sold. 2e kl. inf. H. Newaoema, Man. korp. inf C. Pange- manan, Jav. sold. 2e kl. inf. Samat, Jav- sold. 2e kl. inf. Seman, Amb. sold- 2e kl inf. A. M. Suripattij, Amb. sold. 2e kl. inf. J. J. Wenno, Amb- serg. inf. D. Muskita. Soend- korp- inf. Saata, Soend. sold. 2e ki. inf. Mamat, allen uit Indonesië. CLARK OPVOLGER VAN CLAY? Generaal Mark Clark, ex-opperbevel hebber der Amerikaanse strijdkrachten in znu- vol8ens de „Baltimore Sun", binnenkomt als opvolger van gene raal Clay worden aangewezen. Tijdelijk iets kouder Tot morgenavond verwacht De-Bilt: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen. Meest matige wind. Hoofdzakelijk tussen Zuid-West en West. Iets lagere temperaturen- (Bericht opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 7 April. Zon op 6.03. ondar 19.23; Maan op 11.16, onder 4.06 uur. 13 April VJd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1