Jlieuiuc (ton mul De „Grote Twaalf" signeert liet Pact in historische zitting Wist U dinsdag s April 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie TeL 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel- 23375 Postrekening 58930 ABONNEMENTEN: 415 per kwartaal; 1 35 per maand; 0 32 per week. AD VERTEN TIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7782 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED-- H. W. J EINSERINK- DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken vStantpasttcfi Is afubleoca tnya hert la tcgljenspoet"* Wat iedereen al ivist: KRAVCHENKO SCHREEF ZELF ZIJN BOEK Zie pag. 3 Van Washington begint de victorie voor veiligheid en vrede Zo heeft dan gisteren de „Grote Twaalf" te Washington, in tegenwoordigheid van Truman, hun handtekening geplaatst onder het Noord-Atlantisch Pact. Het waren de ministers van buitenlandse zaken van België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Portugal, de Ver. Staten en IJsland. Een historische plechtigheid. Een aantal landen ver bindt zich: een aanval op één hunner zal als een aanval op allen worden be schouwd. De twaalf mogendheden hebben nu de verplichting om gezamenlijk te beraadslagen, wanneer hun territoriale integriteit, hun politieke onafhankelijkheid of veiligheid in enig deel van de wereld wordt bedreigd. Voor de lenzen van televisie- en pers camera's, betraden de ministers, in alpha- betische volgorde der landen, die zij ver tegenwoordigden, het podium der „gehoorzaal" van het Amerik. departe ment van buitenlandse zaken. Ameri kaanse radio-stations zonden beschrijvin gen van de plechtigheid in bijna 50 talen uit en speciale uitzendingen waren er voor de Sowjet-Unie en de Oost-Euro- pese landen. De zaal was geheel gevuld met diplomaten, congres-leden, journalis ten en filmoperateurs, toen de „grote Twaalf" hun plaatsen op het podium in namen. Een muziekcorps van de Amerik. marine speelde vrolijke marsmuziek. Acheson opende de rij van sprekers, waarna elk der ministers zijn onderteke ning toelichtte met een eigene waarde ring van het Atlantisch Pact uit naam van zijn land. President Truman sloot de betogen af, met de langste redevoering, die tijdens de plechtigheid werd uitge sproken. De eigenlijke ondertekenng nam in haar geheel twaalf minuten m beslag. In het kort, stippen wij nu nog even aan, hetgeen door de ministers bij de onder tekening werd gezegd. Spaak verwelkomde namens België het Pact als een daad van vertrouwen in de bestemming der Westerse be schaving. Pearson (Canada) verklaarde, dat de belofte van veiligheid en stabiliteit tot werkelijkheid moet worden gemaakt. Rasmussen (Denemarken) wees op de betekenis van het Verdrag, als instru ment van de vrede. Schuman (Frankrijk)betoogde dat, zolang de Ver. Naties nog niet sterk ge noeg zijn, een alliantie als het Pact nood zakelijk is. Bevin (Engeland) zeide, dat, als resul taat vam het Verdrag, de democratie niet langer een serie geïsoleerde eenheden doch een samenhangend organisme. Sforza (Italië meende, dat het Pact noest leven door voortdurend vrije samenwerking in dienst van de vrede tussen allef huidige en toekomstige leden. Bech (Luxemburg) wees eveneens op it vreedzame bedoelingen, een coalitie, lef verzekering der veiligheid. Lange (Noorwegen) herinnerde er aan, dat zijn land tot het Pact was toegetre den, omdat de Ver. Naties mïet de wachte veiligheid zou verschaffen e Scandinavische defensie-unie niet tot stand kon komen. Caerlo da Matta (Portugal) wees erop, dat het Pact. de principes en posities van de volkeren, die de bewaarders zijn van de idealen der Westerse beschaving, zal verdedigen. Benediktsson (IJsland) zeide, dat „wij allen liever het leven verliezen dan vrijheid". Stikker (Nederland) verklaarde, dat het Pact het einde betekende van de illusie, dat de Ver. Naties op zich zelf de we reldvrede zouden kunmen verzekeren. In het vaste besluit aggressie te keren, zo zei hij, zullen wij het Verdrag onder tekenen met een zuiver geweten voor Gods aangezicht. Ootmoedig Gods zegen afsmekend, verklaarde hij, dat de Ne- derl. regering bereid is het Pact te onder tekenen. im dienst van de vrede. Dean Acheson (Ver. Staten) richtte een vaarschuwing tot eventuele aanvallers met een verwijzing naar vers zeven van het 18e Hoofdstuk van Mattheus, zeg gende. „indien het noodzakelijk is, dat er aanstoot komt. wee dan degenen, door wie de aanstoot komt." Uit de thans ver richte daad zou goeds voortvloeien voor alle volkeren, niet alleen die der Atlan tische Gemeenschap, doch van de gehele wereld. Nadat alle ministers gesproken had den, voerde Truman nog het woord, het Pact „een schild tegen aggressie en tegen de angst voor aggressie" noemende. De poging der VN. om een internationale macht in te stellen voor het behoud van de vrede, waren* geblokkeerd door één der grote mogendheden Het document. Het document is een met rood-wit- blauw koord bijeengebonden, stapeltje folio-vellen van speciaal papier, goud op e. waarop de tekst is getypt. Rood. wit blauw zijn de kleuren, volgens de Amerik. traditie gebezigd/respectievelijk voor koninklijke, multilaterale overeen komsten en republiek. Het verzegelde document wordt opgeborgen in een spe ciale kluis van het State Department. Vermelden wij tenslotte nog. dat Rus land, evenals aan de andere onderteke- van het Pact. óók aan Italië. Noor wegen, Denemarken en IJsland, een pro testnota heeft doen toekomen. „Grenscorrecties onwettig", aldus Sowjet-nota Want er is geen overleg met Rusland gepleegd De Sowjet-Unie heeft bij de regerin; van de Ver.-Staten, Frankrijk en C Briittan.nië een nota ingediend, waarin de kleine correcties van de Westduïtse grens onwettig noemt. In de verklaring betreffende de nederlaag van Duitsland, op 5 Juni 1945 getekend, zou nl. uitdruk kelijk zijn vastgelegd, dat elke wijziging van het Duitse grondgebied slechts var kracht kan worden na een gemeenschap pelijke beslissing van de landen, die Duitsland bezetten. De recente wijzigin gen kunnen pas definitief worden goed gekeurd bij de uiteindelijke vredesrege ling, aldus, volgens Tass, de nota. Er wordt nog steeds geknoeid met eieren Nu het tegen Pasen loopt, is het mis schien niet overbodig, nog eens te wijzen op het feit, dat er handelaren zijn die n opzettelijk verkeerd stempelen, zo dat zij daarmee een extra-winst van eer cent maken. Controle op gewicht en kwa liteit is helaas wel nodig- Men lette ei op, of men eieren van het juiste gewicht krijgt, alsmede eieren met schone scha len, want vuilschalige zijn tweede soort en minder waard. Het gewicht is het beste te controleren door 5 of 10 eieren tegelijk te wegen. Tien eieren met het stempel 0 moeten ongeveer 680 gram we gen, cijfer 1 ca. 660 gram, 2 ca. 620, 3 ca. 570, 4 ca. 520, 5 ca. 470 en 6 ca. 420 gram. Ook aan ziekenhuizen, hotels, broodjes winkels e.d. mogen uitsluitend gestem pelde eieren worden geleverd. Volgens Reuter, zullen Bevin, Schu man en Acheson in de loop van deze week te Washington het, opnieuw in eer impasse geraakte vraagstuk der West- Duitse constitutie bespreken. HET IS WEER ZO Onder bovenstaand opschrift schrijft ,JDe Maasbode" (R.K.): „Het bestuur van de KNVB wil gaarne de overtuiging van gelovig Ne derland eerbiedigen en rekent er daar om op in de toekomst te kunnen voor komen, dat officiële bondswedstrijden op Zondagmorgen worden gehouden". Aldus lezen wij in de Sportkroniek", het officieel orgaan van de KNVB. Als het KNVB-bestuur inderdaad de overtuiging van gelovig Nederland zeer eerbiedigt, mag het ook wel e aandacht schenken aan de voor landskampioenschapscompetitie op 17 April a.s. vastgestelde wedstrijd SVV VSV. Die 17e April is n.l. de Eerste Paasdag. Er gaat geen jaar voorbij, of we moeten ons terzetten tegen wedstrij den op Eerste Kerst-, Paas- en Pink sterdag, om van het per se beledigen de karakter van een wedstrijd op Goede Vrijdag klokke 3 uur maar te zwijgen. Dr Van Roijen naar Nederland vertrokken Dr Van Roijeh is heden per vliegtuig lit Washington naar Nederland vertrok- ;en voor overleg met de Ned. Regering. Tij zal zo spoedig mogelijk doorreizen laar Batavia. Nederland heeft laagste sterftecijfer ter tvereld De Wereldgezondheidsorganisatie heeft de uiterst lage sterftecijfers in 1947 be kend gemaakt. Nederland had het laagste algemene sterftecijfer in de we reld, n.l. slechts 8.1 op de duizend. Een erdere daling wordt voorspeld voor 1948. Alle Europese landen, waarvan ge- bekend zijn, hadden een dalend sterftecijfer, behalve Eire en Roemenië. Zelfs Frankrijk, dat voor de oorlog nooit lager dan 15 op de 1000 kwam, had nu cijfer van 13 op de 1000. Storm beschadigde groenten op de koude grond De storm heeft gisteren be'rekkelijk weinig schade aangebracht aan kassen en warenhuizen. Slechts werden bij de heer Olsthoorn aan de Maasdijk eenrui- ters verbrijzeld. De schade aam de voll- grondsproducten, vooral in re sector Maasdijk, Noordland en Hoek van Hol land, is groot. Aarda-ppelen. bloemkool sla en spinazie hebben het meest te lij den gehad. De Westlandse Zeeduinen ondervonden vam deze bolle wind weinig last, doordat de storm voor strand en duinen in een -goede hoek zat. NAALDWIJK LEVERDE DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN De kweker C. J. Duyvesteim te Naald wijk brachit gisteren uit de kas de eerste nieuwe aardappelen aan de veiling. Zij brachten op als poters f 2.05 per kilo, als kleine poters f 2.25 en als kriel f 2.10. DOODSTRAF VOOR WACHTMEESTER DER STAATSPOLITIE. Conform de eis kreeg de 33-j. voort vluchtige opperman en wachtmeester der Staatspolitie J. H, Meppelink uit Coevor- den heden van het Asser B. G. de dood straf. Als AKD-er heeft hjj vooral in Z.O. Drenthe en N.-verijssel veel slachtoffers gemaakt. Een andere AKD-er, de 28-jar. timmerman Jan Soetebier uit Coevorden, kreeg 19 jaar (eis was levenslang). CANADESE GENERAAL SIMONDS BEZOEKT ONS LAND. Lt.-generaal Guy Simonds, die na het staken der vijandelijkheden het bevel voerde over het Canadese leger in Neder land, verblijft van 7 tot 10 April in ons land. Hij zal o m. de Canadese militaire kerkoven en de plaatsen, waar zijn hoofdkwartier was gevestigd, bezoeken. Van Gravesend (Engeland) naar de Nieuwe Waterweg gaat een niet-alledaags transport, n.l. een geheel gelaste stalen cylinder voor de B.P.M. in Pernis: 24 meter lang en 108.000 k.g. zwaar. De moeilijkheden by een vorig transport hebben de firma aanleiding gegeven, deze cylinder met lucht te vullen, met een kraan in de Theems te deponeren en zo naar de plaats van bestemming te slepen Storm richt weer veel schade aan Zes gezinnen in Eetlien dakloos door lievige brand Zandstormen staken op boven de Veluwe In de tyd van een uur zjjn gisteren in Eethen (N.-B.) twee kapitale boerderijen en twee woonhuizen afgebrand. Door de harde wind stond de brandweer vrywel machteloos. De brand ontstond in een boerderij met rieten dak, die door drie ge zinnen (de families Branderhorst, Vos en Enkhuizen) werd bewoond. Een vonkenregen kwam terecht op de boerderij van de veehandelaar M. Spoor. Ook deze hoeve geraakte in brand. Bo vendien sloeg het vuur over op de woon huizen van Joh. de Fijt er en kapper Beyer. Er kwamen 18 melkkoeien. 3 paarden 1 een veulen, 2 fokzeugen met 10 big- ïn in de vlammen om. Zes gezin-nen en m kostganger werden dakloos. Inven taris en inboedels gingen verloren en ie verzekering dekt slechts een zeer vlein gedeelte van de schade, die op 150 000 gulden wordt geschat. De oor zaak is niet bekend. De brandweren van Eethen. Genderen, Waalwijk. Wijk. Heusden en Den Bosch waren spoedig plaatse, doch kond-en weinig uit richten. Zoals gisteren gedeeltelijk al gemeld, ging in Huizen een kapitale villa door brand verloren. Hoe gevaarlijk een plotselinge storm kan zijn, wanneer het reeds geruime tijd practisch niet geregend heeft, bleek gis teren ook op de Veluwe en andere stre ken in liet Oosten. Daar werden de ak kers geteisterd door hevige zandstormen. In een minimum van tijd blies de Westenwind de bovenlaag van akkers en velden droog, waardoor de zandige bo dem in beweging kon komen. Geelgrijze wolken, die soms een hoogte in 10 a 12 meter bereikten, stoven rer de Veluwe, verduisterden de zon 1 belemmerden herhaaldelijk het ui*- zicht van automobilisten. Vooral de pas rkgezaaide haverakkers en aardappel velden werden zwaar -geteisterd en hier daar lag het opgestoven zand tegen wegbermen en walkanten meer dan een halve meier -hoog. Soms had het er veel of op vele plaatsen heidebranden woedden. Hier en aard werd aan de te velde staande gewassen schade aange- Ook in de havens spookte het gisteren. Vrijheidsvuur uit Frankrijk naar Zeeland De Axelse sportvereniging Olympia" zal op 18 Sept., de dag van de bevrijding Eindhoven, aldaar een fakkel ontste ken aan het op die dag uit Frankrijk overgebrachte vuur. Docr estafettelopers wordt het vuur door Bra-bant en Zeeland Axel gebrach', waar het de andere a-vond zal Op het IJ joeg de storm twee schepen, de sleepboten „Gerjo" ®n ..Vuyk Senior", op elkaar De „Gerjo" kreeg een grote scheur in de zijwand en begon te zinken. Andere boten wisten het schip met de kop op het droge te krijgen, zodat men de lading steenkolen kon overbrengen. Zoals gisteren gedeeltelijk gemeld, kwamen enkele schepen op het Buiten- IJ droog te zitten dcor de lage water stand en sloegen i-n Rotterdam enkele boten los. •t tweejarig zoontje van de heer E. de Lange te Westzaan woei gisteren in water en verdronk. Officiële ontvangst op Paleis Soestdijk Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisternamiddag in het Paleis Soestdijk ontvangen de heren Harriman, dr Baruch, Amerik. ambassadeur, mr Fentener van Vlissingen, voorz. Kon. Ned. Jaarbeurs en dr Valentine, leider ECA- e voor Nederland. NOORS KROONPRINSELIJK PAAR VERTROKKEN Kroonprins Olaf en Kroonprinses Mar ia van Noorwegen, die enige dagen aJs gasten op het Paleis Soestdijk hebben vertoefd, zijn gistermiddag met de K.L.M.- Convair „Meindert Hobbema" van Schip- al naar Oslo vertrokken. Vertrouwelijke brief over sexuele enquête Minister Ruften heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld naar de enquête. ■elke de rector van het Nieuwe Lyceum te Bilthoven heeft ingesteld onder de mannelijke leerlingen der hoogste klas- iver- een aantal sexuele onderwer pen (opgenomen in het art. van dr Do- :us in ons blad van 23 Maart Red.) Hij heeft daarin aanleiding gevonden om binnenkort zijn standpunt in dezen in vertrouwelijk schrijven aan rectoren directeuren, ook van bijzondere scho- voor v.h.m.o.. kenbaar te maken. Al dus deelde de minister mede op de vra- zan het Tweede Kamerlid Stokman (KVP) In drie jaar 23.000 Nederlandse emigranten In de afgelopen drie jaren zijn 23.000 Nederlanders geëmigreerd, van wie 13.000 uit de landbouwsector, aldus deelde mi nister Joekes gisteren mede bij de instal- van de onlangs ingestelde commissie, welke de Regering moet adviseren over emigratievraagstukken voor agrariërs. De minister hoopte, dat de commissie op be trekkelijk korte termijn haar advies zal uitbrengen. voorz., de heer Jan Schilthuis. zei de. dat de mogelijkheden voor onze boe- onderzocht zullen worden in Canada. Australië, Argentinië, Z.-AJrika, Frank- jk en Engeland. Onderzeeboten „Zeehond" en „O 24" Donderdag thuis De onderzeeboten „Zeehond" en „O 24" zullen Donderdag a.s. om 11 uur uit de West i-u de Waalhaven te R'dam aan komen. Het terrein van de onderzee dienst zal om 10 uur voor familieleden der opvarenden en belangstellenden wor den opengesteld. Marshallhulp redde Nederl. van een naar de ondergang voerende draaikolk Toekomst van ons land verzekerd als het huidige hersteltempo gehandhaafd blijft De eerste verjaardag van het Marshall-plan Is gisteren in Utrecht ter gelegenheid de Jaarbeurs op zeer bijzondere wijze herdacht niet een congres in de Utrechtse Stadsschouwburg. Tal van persoonlijkheden o.w. de reizende ambassa- denr van het Marshall-plan, Averell Harriman, hebben de betekenis van Europese Herstel Programma voor West-Europa en In het bijzonder voor Neder land, belicht. De bijeenkomst werd om. bijgewoond door Prins Bernhard, de ministers Mansholt, Van den Brink. Van Schaik, Schokking, In 't Veld, Spitzen en Götzen door vele ambassadeurs en gezanten, die. zoals reeds in een deel der vorige editie is vermeld, tevoren een bezoek in de Jaarbeurs brachten. Op het congres heeft dr F Fentener m Vlissingen. voorz. van de Jaarbeurs, als eerste spreker de heer Harriman ngeleid. Geen toekomst zonder vrijhandel Deze heeft in een rede gewezen op de bemoedigende resultaten van het eerste jaar van het Marshall-plan. In de laatste f maanden is het inter-Europese handelsverkeer zo uitgebreid, dat het handelsdeficit met de Ver. Staten met derde is verminderd. Het uiteinde lijke doel moet zijn de handel een multi- ERGERLIJK „Trouw" vestigt de aandacht op de funeste invloed van de „gewoonte", onze militairen in Indonesië in een kwaad daglicht te stellen. Het blad noemt het volgende concrete voor beeld: Zo kon het dezer dagen in Muiden gebeuren, dat het plaatselijk muziek korps zijn medewerking weigerde om een beetje luister bij te zetten aan de thuiskomst van een oorlogsvrijwilli ger, met het motief: „Wij stellen ons niet beschikbaar voor vrijwilligers". Dit is een symptoom. Hier is werk voor het thuisfront in zjjn diverse organisatievormen, om dezen geest uit te bannen. Onze soldaten volbrengen in Indo nesië een nationale taak. Zij vragen daarvoor geen dank. Zij femelen niet over de enorme moeilijkheden, waar voor zij vaak dag en nacht worden geplaatst. Deze stellen hoge eisen aan hun physie-k en moreel. Tijdige aflos sing is dan ook dringend gewenst. Het Nederlandse volik heeft een ere schuld tegenover deze mannen. De eerste post op het debet is wel een juist begrip voor hun positie en een waardig welkom bij hun terugkeer. Muiden vinde daarom geen navol ging- laterale vc onderlinge Hij hield een warm pleidooi vrijhandel. Hieraan schreef hij het ook toe. dat de hoofdelijke productie Amerika ruim driemaal zo groot is de gemiddelde productie in EuTopa- In Amerika gelooft men niet, dat Europa enige hoop op welvaart bevolking kan zijn. indien het terugkeert naar het yooroorlogse systeem van kleine nationalistische economische eenheden, van de buitenwereld afgesloten door tol muren en handelsbeperkingen. Het is de oprechte wens van alle Amerikanen, aldus spr., dat de Europeanen gedurende de vier jaren van het Marshall-plan erin zullen slagen hun economische betrek kingen op zodanige wijze te ontwikkelen, dat een werkelijke economische eenheid het resultaat zal zijn. Tenslotte wees spr op de betekenis van het Noord-Atlantisch Verdrag, dat perspectieven opent voor een Atlantische volkerengemeenschap, waarin tot uit drukking wordt gebracht, dat het be staan van vrije mensen op beide conti nenten in elk opzicht onderling afhan kelijk is. (Voor vervolg zie Pag. 3) TWEE VOORTVLUCHTIGE LAND- WACHTERS VEROORDEELD Het Dordtse B.G. veroordeelde gisteren ae voortvluchtige landwachters A. Leeu- wensteijn uit Sliedrecht en de PT.T.- ambtenaar D. Vermaas uit Voorschoten resp. tot levenslang (conform de eis) tot 18 jaar (eis 20 jaar). Beiden hadden als landwachtcommandant leiding ge geven aan het opsporen van onderdui kers en illegale werkers. MINISTER SPITZEN NAAR OVERIJSSEL Minister Spitzen zal Donderdag er Vrijdag een bezoek aan Overijssel bren gen. Er zullen o.a. te Zwolle besprekin gen worden gevoerd over de Noordoost- polder en over de kanalisatie van d« LJssel- Generaal Robertson, de Britse gou verneur in Duitsland, had gisteren t( Londen een bespreking met lord Hender son. de parlementaire secretaris van het Buitenlandse Zaken. DAT, zoals gedeeltelijk gemeld, door het verlopen van de staking bij Batko te A'dam Donderdag a.s. de heren weer 6 en de dames 2 rantsoenen sigaretten krijgen. DAT op 12 April om 10.15 uur in „Kras" te A'dam een bijeenkomst wordt gehouden van de Intern. Jaarbeurs van Brussel, waar de vice-president Edm. Ludy zal spreken. DAT mevr. Durand Taylor uit South Orange (New Jersey), voorz. van de Commissie voor intern, betrekkingen van het congres van ouders en onderwijzers van New Jersey, naar Europa is vertrok ken en o.m. Nederland zal bezoeken. DAT in Febr. j-1. 548 auto's uit Neder land de Zwitserse grens overschreden. DAT de Oostenrijkse dirigent, Erich Kleiber, is benoemd tot ere-lid der Wag- nervereniging. DAT mr J. JT. Louet Feisser ontslag am als adv.-fiscaal bij het B G. te A'dam 1 wnd. p.-f. te Leeuwarden werd. DAT tot kapt. t.z. van de technische dienst der Kon. Marine werden bevor derd de kapt.-luit. H. Embroek, H. Gor- D. v. Leeuwen en H- de Roode en tot kapt.-luit. de luit. Ie kl. W. P. J. Brunet de Rochebrune en ir T. A. Vos. DAT „Krasnapolsky" te A'dam over 1948 9 pet (onv.) uitkeert. DAT de Geluidstichting te Delft 27 April aldaar een congres houdt over „Ge- luidabsorptie en geluidisolatie". DAT de 71-j- Petronella v. Eek te Epe, de oudste imkeres van Nederland, van de Koningin een hoeveelheid suiker kreeg voor haar vijf bijenvolken. DAT de voorgenomen fusie tussen de vliegtuigfabrieken Fokker, Aviolanda en de Sohelde voorlopig niet doorgaat, doch naar een andere vorm van samenwerking wordt gezocht. DAT de termijn voor het indienen van verzoekschriften bij de afd. Rechtspraak wan de Raad voor het Rechtsherstel te Den Haag is verlengd tot 1 Jan. 1950, behalve voor die gevallen, waarvoor de termijn reeds is gesloten. DAT „Snip en Snap" vanmiddag een voorstelling van een Engelse revue in Londen bijwoonden en vanavond weer in Den Haag op de planken 6taan. DAT ook Ned. musici zullen deelnemen aan het van 1228 Aug. in Ostende te houden internationale festival voor zang DAT voortaan weer luchtpostpakketten tot een max. gewicht van 10 kg maar Algerië, Marokko (Fr. zone) en Tunis gezonden kunnen worden. DAT de violist Jehudi Menuhin thans 1 Amerika ook voor de film is gaan spelen. DAT van de 50 op wachtgeld gestelde oud-burgemeesters 16 geen wachtgeld genieten, 14 in overheidsdienst zijn herplaatst en nog aanvullend wachtgeld ontvangen en 8 inmiddels de 60-jarige leeftijd hebben bereikt. DAT verschillende Friese tijdschriften n fin. en technische redenen zijn ge combineerd tot het weekblad „Frysk en Frij". DAT de rustend arts I. Jacobsen. gep. res. dir. officier van gezondheid 2e kl., 6S jaar oud te Vlaardingen is overleden. DAT vorig jaar 75 millioen plaatskaar- tcn door de Ned. bioscopen werden ver kocht, waarvan 40 pet in de 3 grote ste den. DAT tot wethouders van de nieuwe ge meente Hoogezand-Sappemeer werden ge kozen de heren Klok en Dijk (P.v.d.A.) en Kamps (V.V.D.). DAT op Goede Vrijdag de beurzen voor de geld- en fondsenhandel zijn gesloten. DAT te Belawan aan de 2 vroegere le den van de Kon. Marine, lt. ter zee le kl. L. O. v. Breemen en milicien korp. mach. B. Sjouw het Kruis van Verdienste is uit gereikt wegens moedig optreden in Febr. en Maart 1942 te Tandjong Priok. DAT circus Strassburger ook dit jaar een tournée door ons land maakt en zijn eerste opvoering op 16 April in Tilburg geeft. DAT de in ons land vertoevende onder- ijsexperts uit de Engelssprekende lan den Haarlem en Baarn bezochten, va daag de „werkplaats" van Kees Boeke ogenschouw namen en Donderdag na de Haagse Dal'.onschool gaan. DAT de Haarlemse politierechter 28-j. A. L. uit A'dam, onderdaan van staat Israël. 3 weken hechtenis oplegde wegens het vervoer van 5 gedemonteerde stenguns, bestemd voor Israël. DAT gisteren te Meppel een gedenkte- >n is onthuld voor vijf ingezetenen, die :n week voor de bevrijding zonder vorm m proces werden neergeschoten. DAT het echtpaar F. ten Cate-Smit te Hoogezand vandaag 60 jaar is getrouwd. DAT W. D. Th. B. de Steenhuijsen uit Naarden, oud-gemeentegeneesheer Best, benoemd is tot ridder O.N. DAT de St.-Crt. van gisteren een voering van de deviezenbeschikking 1949, een wijziging uitvoeringsregelen- effec tenzegel en een pr ij zenbeschikking stook olie 1949 no. 3 bevat. DAT aan de gemeente Gilze-Rijen vijf woningen extra zijn toegewezen voor onderbrengen van vliegveldpersoneeL DAT op 12 en 13 April te Utrecht het 80-j. bestaan van het korps geneeskun dige troepen wordt gevierd t g. waarvar een tentoonstelling over deze dienst wordt geopend en in de „Knoopkazerne" gedenksteen voor de gevallenen wordt onthuld. DAT op 27 April de Waddenzee voc Zeeuwse kwekers wordt opengesteld het vissen op mosselzaad. DAT minister Rutten Zaterdag om half drie in het Bouwcentrum te R'dam een tentoonstelling opent over beroepsvoor lichting en vakopleiding in het bouwbe drijf. DAT de A'damse effectenbeurs in Maart x>r f 24.7 millioen aandelen nominaal )or f 90 millioen obligaties omzette deze cijfers voor het eerste kwartaal resp. f 76 en f 186 millioen bedroegen r.j. t 171 en f 135 millioen). DAT de chauffeur van een veewagen Velsen werd bekeurd, die 40 kalveren te veel op zijn wagen had geladen, waar door er drie bezweken. DAT de academisch gevormde econo- en van R'dam. Tilburg en A'dam een contactcommissie hebben ingesteld om gemeenschappelijk hun wetenschappe lijke doelstellingen te bevorderen. In de Haagse Veenkade zonk giste ren tengevolge van de hevige storm een oude mosselschuit. Voor deze „scheepsramp" is de Residentie- binnenwateren was natuurlijk veel bekijks. Unie-gedachten Over de toekomstige unie tussen Ne derland en Indonesië hebben we in lange tijd niets gehoord en niets gezegd. Door de houding der republiek en docr de buitenlandse inmenging is er ook met betrekking tot deze unie niet de minste voortgang te bespeuren gewe-es;. Alleen daarom reeds is het van betekenis, dat prof. Romme thans in zijn blad voor de nog eens r.adrukkeiyk ce at-niach: vraagt. Er bestaat kans, schrijft hij. dat het er zeer binnenkort over zullen hebben, namelijk indien de voorbespre king in Batavia doorgaat en tot de Ron de Tafel-Conferentie leidt. Hetgeen we moeten hopen. it goed, dat die kwestie van de unie eens wordt aangeroerd. Zij zal straks ers, wil het gaan overeenkomstig de inzichten der Regering, tot stand moeten komen gelijktijdig met de Verenigde Sta- .-an Indonesië. Te bedenkelijker waf het, dat de unie zo lange tijd in het ver geetboek dreigde te raker Ook te dezen aanzien heeft de republiek ,1 te lang het Indonesische vraagstuk be heerst Terecht hebben mannen als Schou- en Tilamis bij herhaling gewaar schuwd tegen verwaarlozing van die an dere delen van Indonesië, die immer* juist Nederland andere en betere gevoe- waren toegedaan dan met de repu bliek het geval was Maar eindelijk komt dan nu ook de tie aan de orde. Er is althans kans, dat het gebeurt, schrijft Romme. Daarom wordt het ook tijd, dat men zich op dit punt bezint, bezint ook op de betekenis welke de jongste grondwetsherziening juist met betrekking tot dit punt heeft gekregen mede na aanvaarding van het amendamen' - Tilanus. Schrijvende over rtie vestigt prof. Romme thans in het bijzonder de aandacht op het karakter van de vrijwilligheid. Dat is inderdaad een be langrijk gegeven. Men loopt echter, s.elt een bepaalde karaktertrek in het bij zonder op de voorgrond, het risico, andere elementen te veronachtzame-. Na as; de vrijwilligheid is er de gelijktijdighe.d. En •at allerminst mag worden verwaarloosd, die voorname gedaante uit de Zeven- December-rede van H. M. Koningin Wil- helmina. dat de vernieuwing van het Koninkrijk zich als zodanig zou voltrek ken, dus binnen het Rijk „Op de duur", aldus deze rede. „kan geen politieke eenheid bestaan, die niet gedragen wordt door vrijwillige aanvaar ding en trouw". De Engelse tekst van deze rede de rede werd in het Engels uitgesproken is nog duidelijker: „No political unity can continue te exist", „geen politieke eenheid kan voortduren te bestaan", tenzij gedragen door vrijwillige mvaarding en trouw. Van deze passage, e in het vervolg van de rede nadere be vestiging vond, heeft prof. Gerretson eens gezegd, dat zij is „van de meest smette loze Groen i aan se orthodoxie". nog ï^helaas! ïarts hand. Maar »n onderbreking nog helder voor Er is kans, dat de komt. Er is kans. meer s zelfs gewaagd or "olkje als van een moge na deze lange tijd het beeld van de unie on de geest staan. Antillen zorgen voor vacantie van Ned. oorlogswezen Aan de Stichting „Het vierde Prinsen kind" is namens de Ned. Antillen een be drag van 30 000 Curacaose gulden# f42.000) overhandigd. Zoals bekend be zorgt deze Stichting aan kinderen van oorlogssslachtoffers ieder jaar een week vacantie. Oorspronkelijk was dit bedrag bedoeld om Ned. kinderen op een land goed in Engeland op hun verhaal te la ten komen, doch dit plan kon niet door gaan. Het republ. dagblad „Waspada" te Medan is voor een maand verboden we gens verspreiding van een vals bericht WEERRERICHT Zacht ueer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met ern dan enige regen of motregen, vooral in het Westen van het land. Ma tige. aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere temperaturen- (Bericht opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Woensdag. 6 April. Zon op 6.05. ondef 19.21; maan op 9.59, onder 3.23. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1