llicuwc £eiJisrt)e (Courant Machinerie van het Pact treedt heden te Washington in werking Wist U MAANDAG 4 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eo redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 53936 ABONNEMENTEN: 4 15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting Dertigste jaargang No 7781 HOOFDREDACTEUR: Dr E D1EMER. CHEF-RED.: H W J ENSERINK DIRECTIE F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticf) Is gtiebleoeo tnya bert in tcgljcaspott" 13.000 bijeen Zie pag. 3 De twaalf ministers van buitenlandse zaken hebben Russisch protest afgewezen Hedenmiddag drie uur (d. 1. 9 uur n.m. Ned. tUd) zou te Washington de plechtige ondertekening van het Atlantisch Pact plaats vinden. Zulks geschiedt door de ministers van buitenlandse zaken der twaalf landen In een marmeren zaal, die met palmen, varens en bloemen, alsmede de vlaggen der ondertekenende mogend heden versierd is. De plechtigheid wordt geopend door de Amerikaanse minister van buitenl. zaken Dean Acheson, die hierby als een soort ceremoniemeester zal optreden. Ieder der ministers zal een kort woord spreken, wanneer het zyn beurt Is om te tekenen. Daarna zal president Truman een korte rede houden, die onge veer een kwartier duurt. Ongeveer 1300 personen, w.o. vele le den van ambassades en journalisten alle landen ter wereld, zullen getuige zijn van deze historische gebeurtenis. In 43 talen wordt het verslag uitgezonden, door de BBC en de Ned. Radio Unie. Inmiddels hebben de twaalf ministers van Buitenl. Zaken der Pact-landen de Russische beschuldiging afgewezen, vol gens welke het Pact tegen de Sowjet- Unie gericht zou zijn. Met algemene stemmen werd de tekst goedgekeurd. In een gemeenschappelijke nota wordt met nadruk verklaard, dat het Verdrag „volkomen defensieve aard" is. Dean Acheson heeft te kennen gegeven, dat het Pact pogingen om de organisatie der Ver. Naties te saboteren, zal tegengaan. Hoe wel het niet op de agenda der Assemblée staat, zal het „officieus" door de delega- ties worden besproken. De op te richten verdedigingsraad van het Pact zal be staan uit ministers van Buitenl. Zaken of andere regeringsvertegenwoordigers. De directe last van de militaire krachtsin spanning, overeenkomstig het Pact, zal, volgens Washington, hoofdzakelijk komen te rusten op Engeland, Frankrijk e Benelux-landen, afgezien natuurlijk hetgeen de Ven Staten op hun schouders nemen. De militaire correspondent de „New York Times" berichtte, dat, de ondertekening, honderden vliegtuigen met propellor-aandrijving zullen worden overgebracht. Atlantische mogendheden hadden reeds verzocht om sommige de duizenden vliegtuigen van de Amerik. luchtmacht, die opgeslagen zijn. Engeland zou gaarne 150 tot 200 superforten ont vangen. De meeste uitrustingen zijn vooi vliegtuigen en het landleger. Artillerie- Nieuwe verklaring van ds Hildering Naar aanleiding van ds Hilderings pu blicatie over de gebeurtenissen te Peni- wen. waarin een Nederlands legeronder deel van gruwelijk gedrag wordt be schuldigd, heeft het hoofd van het voor lichtingskantoor in Oost-Java aar. „Vrije Pers" te Soerabaja medegedeeld, dat ds Hildering de gegevsn naar Neder land zou hebben doorgezonden zonder een poging te doen, om zioh van de juist heid dier berichten te vergewissen. Ds Hildering heeft hierop geantwoord, dat het officiële rapport van de kerkeraad van Peniwen door twee leden der synode van de Oost-Javaanse Kerk persoonlijk was aangeboden aan de commandant van de X-brigade te Malang. Het rapport werd voorts op 3 Maart aan de resident aangeboden en naar Batavia opgezonden. Op 8 Maart had een vertegenwoordiging uit de synode een onderhoud met de commandant van de X-brigade. Deze ge gevens kloppen dus niet met de berichten als zou de militaire commandant te Ma- lang pas op 18 Maart kennis van het rap port gekregen. Ds Hildering heeft zijn rapport voor Nederland op 6 Maart ge schreven en op 17 Maart verzonden. Dit was geen buitengewoon rapport, een der vele regelmatig verzonden slagen uit hoofde van zijn functie. Hij voegt er aan toe, dat hij reeds meerma len zeer ernstige zaken had moeten rap porteren en publiceren, ook al eens eer der in verband met Nederlands militair optreden. Bijeenkomst TrumanStalin voorgesteld Volgens Mike Mansfield, een democra tisch afgevaardigde voor Montana, heb ben „bepaalde leden van het Amerik. Congres" een bijeenkomst van Truman en Stalin voorgesteld, „om de hangende problemen op te lossen." stukken en machinegeweren kunnen uit voorraad worden geleverd, doch nieuwe tanks, raketten en technische apparaten waren nog schaars. Bij zijn vertrek naar de Ver. Staten voor het bijwonen der algemene verga dering van de Ver. Naties heeft de Turkse min. van Buit. Zaken, Nekmedden Sadak, gezegd, dat Turkije niet voornemens is aan te dringen op een spoedig afsluiten van een Middell. Zee-pact. Amerika zou het moment er voor nog niet geschikt achten. Bij een event, conflict zal Turkije echter niet neutraal kunnen blijven. Mis schien brengt Sadak nog een bezoek aan Londen, als hij uit Lake Success terug keert. GARRY DAVIS HEEFT EEN EIGEN PACT. Garry Davis, wereldburger no. 1, zal j> 15 April een beroep op de wereld doen om zijn pact te ondertekenen, als ïog vrij is, want op 31 Maart jl- is zijn verblijfsvergunning in Frankrijk afgelopen. Het Atlantisch Pact noemt hij het bewijs, dat de wereld in twee gewa pende kampen verdeeld is. Marshall-baby kreeg al stevige tanden Een verjaardag, die klonk als een klok Hoewel het plan-Marshall nog lang niet alle kinderziekten achter de rug heeft (men denke aan de oppositie in de Ame rikaanse senaat, die Zaterdag nog niet tot een beslissing heeft kunnen komen) is het eerste levensjaar allerwegen West-Europa met vreugde begroet en c kon wijzen op de krachtige groei 1 deze baby, die nu dank zij het Atlantisch •verdrag ook stevige tanden krijgt. Te Washington heeft het hoofd der E.C.A., de heer Hoffman, gewezen op hetgeen reeds bereikt werd in luttele 12 maanden tyds. West-Europa exporteert reeds ge noeg om de halve invoer te betalen (te gen 40 pet in 1947). Amerika's aanvoer steenkolen werd van 33 tot 14 mil- lioen ton besnoeid, de productie steeg tot millioen ton en zal in 1952 wellicht 500 millioen ton bedragen. De industriële productie heeft reeds vrijwel het voor oorlogse peil bereikt, die van textielga- kwam op 94 pet, de landbouwpro ductie op 100 pet. Harriman wees op de zelfde verheugende dingen te Kopenha gen. De Britse gouverneur in Duitsland, generaal Robertson, wees te Berlijn op de opbloei van West-Duitsland. Attlee zond een telegrafische dankbetuiging aar Truman en de Franse minister van Finan. i, Petsche, uitte voor de radio zijn er kentelijkheid. België kreeg een lening millioen dollar. Frankrijk ontving transformatoren van 53 ton gewicht elk en Italië 1.6 gram radium. Het Europese hoofdkwartier van de E.C.A. ontwikkelde plan voor krachtige Marshall-hulp de Overzeese Gebiedsdelen van Europa. Kortom het was een verjaardag, die klonk als een klok. In het eerste jaar van het plan-Marshall ontving West-Europa niet minder dan 5 milliard dollars, waarvan Engeland 1.2 milliard kreeg. ruzie om Abe Zaterdag trad mej. H. Reynders, dochter van de oud-opperbevelhebber, in Den Haag in het huweiyk met mr I. A. Houck, substituut-griffier en rechter- piaatsvervanger te Almelo. De kleuterklas van de Haagse Schoolvereniging, waar mevr. Houck-Reynders ondenvyzeres was, bracht het bruidspaar hulde met vlaggetjes. Achteraan generaal Reynders. Vandaag al wordt het passeren van de Ned.-Belgische grens gemakkelijker Voorlopig nog meer faciliteiten voor onze Zuiderburen dan voor de Nederlanders Vandaag treden, als uitvloeisel van de Benelux-conferentie van 1012 Maart in Den Haag, een aantal maatregelen in werking, welke het personenverkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse economische unie vereenvoudigen. De tyd werd nog niet ryp geacht voor het opheffen van alle beperkingen, doch wel wordt volledige vryheld van het onderlinge personenverkeer in het vooruitzicht gesteld. zoek van reizigers in de doorgaande in- Waar ze toch tegenwoordig al geen ruzie om kunnen maken. De „Waar heid" publiceerde enkele dagen gele den het bericht, dat Abe Lenstra, onzt bekende voetballer, zijn sympathie had betuigd met het (communistische) vredescongres, dat op 20 April in Pa rijs wordt gehouden. Natuurlijk ging „Het Vrije Volk" op onderzoek uit, of „De Waarheid" de waarheid sprak en het P.v.d.A.-blad schreef: „Abe wist natuurlijk van niets. Er waren een paar mensen bij hem geweest (er ko men er zoveel, zegt Abe) en die had den hem zo maar gevraagd, of hij tegen een nieuwe oorlog was. Natuur lijk, zei Abe. Of Abe niet naar dat con gres in Parijs wilde? Nee, zei Abe, daar heb ik immers geen tijd voor. Toen hadden de mensen genoeg voor hun schokkend bericht"„De Waar heid" wijdt nu weer anderhalve ko lom aan het geval en vliegt Het Vrije Volk" naar de keel met feiten, die als ze waar zouden zijn vernieti gend zouden zijn voor de P.v.d.A.- verslaggever. Wie er nu de waarheid spreekt, laat ons koud; we wilden al leen maar even laten zien, dat menin gen ook over kleinere dingen kunnen botsen, dan atoombommen en het ijze ren gordijn. Lichtingen 1941 t/m 1943 worden gekeurd Naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt, ligt het in het voornemen de jongemannen van de lichtingen 1941 tot en met 1943 binnenkort alsnog voor de keuring te roepen. Zoals men weet. werden deze lichtin gen na de bevrijding als buitengewoon dienstplichtig beschouwd en werd met het oproepen van de lichting 1945 be gonnen. De lichting 1944 werd wel ge keurd, doch slechts enige duizenden werden ingelijfd. Hoogtepunt bollenseizoen op de Paasdagen Het hoogtepunt van het bollenseizoen valt dit jaar precies tijdens de Paasdagen. Het geheele bollenseizoen bestrijkt de pe riode van 6 April tot 10 Mei. Van 6 tot 18 April, wanneer de narcissen in volle bloei staan, domineren de kleuren geel ei Tegen 't einde van de narcissentijd gen deze kleuren zich met de felle kleur schakeringen der hyacinten, welker bloei periode van 15 tot 25 April valt. Tegelijk met hyacinten vangt ook de bloeiperiode der tulpen aan, die échter een langere bloeitijd hebben dan de hyacinten, van 15 April tot 10 Mei. Prins Felix van Luxemburg op Schiphol Zaterdag arriveerde per KL.M. uit Schiphol Prins Felix van Luxemburg, vergezeld van zijn beide kinderen Prins Jean, erfgroothertog van Luxemburg, er Prinses Marie Adelaide. Zij hadden ir Canada een bezoek gebracht aan de moe- Prins Felix, die ernstig ziek was doch aan de beterhand is. Ter begroe- aanwezig de heer Collart, de Luxemburgse gezant in ons land, die de Prinses bloemen aanbood, 's Middags is het gezelschap op eigen gelegenheid door gereisd naar Luxemburg. Opening schilderijenexpositie van Prinses Wilhelmina In de expositiezaal der Vereniging van Apeldoornse beeldende kunstenaars is Zaterdag de tentoonstelling geopend van het schilderwerk van Prinses Wilhelmi na, dat thans te Apeldoorn voor de eer- maal volledig te zien is. >it oeuvre 28 schilderstukken en 17 tekeningen bestaat geheel uit Ne derlandse, Zwitserse en Scandinavische landschappen. Dr. A. M. Hamacher, directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller, constateer- n zijn openingswoorddat dit werk zekere eenzijdigheid toont, maar in die beperking schuilt een rijkdom van motieven en wisselende uitdrukkings wijze, vooral in de tekeningen, aldus f 45 Meer voor de Belgen Belgen en Luxemburgers, die eei hebben, mogen thans 2000 Belgische francs en f75 (totdusver f30) bij schrijding van onze grens in- en uitvoe ren, zonder dat ze een deviezenformu- lier behoeven in te vullen. Ze kunnen met een mondelinge opgave aan df douane-ambtenaren volstaan, die de be dragen in het paspoort aantekenen. Belgische grensbewoners, die geen pas poort hebben, doch slechts een pas vooi grensverkeer, een dagpas of i.d. mogen voortaan op dezelfde wijze f 10 en 1'" BOEKELO PRODUCEERDE EEN KWART MILLIOEN TON ZOUT De Kon. Ned. Zoutindustrie te Hengelo produceerde blijkens haar jaarverslag in 1948 249.260 ton zout, welke grotendeels werd geëxporteerd. Het dividend werd j fr. in- en weder-uitvoeren. op 9 pet. vastgesteld. Het bad Boekelo Voor de Nederlanders blijven in zal voortaan zelfstandig worden geëx-algemeen de bestaande bepalingen ptoiteerd door een nieuwe maatschappij. kracht. Alleen Ned. grensbewoners, waarin de Ned. Zoutindustrie en de I het bezit van een grenspas of i.d., mogen bierbrouwerij „De Klok" te Enschede j thans op mondelinge aangifte f 5 uit- 1 weder- ieder voor die helft aandelen hebben. Vandaag stellen wij IJ voor: De mariniers M. en J. COK, Dorpsstraat 35, Koudekerk a.d. Rijn. Hier zien we Maarten en Jan Cok, een tweeling. Maarten ging op 14 Mei 1948 met de „Zuiderkruis" naar het wi Oosten en Jan volgde zijn voetspoor op 28 Augustus met de „Kota lnten". Maar ten maakt z'n geweer schoon, want de militaire spullen moeten steeds piekfijn In orde zijn. Béiden zijn gelegerd in Soe rabaja, waar ze hun burgervak uitoefe nen; Maarten als schilder en Jan als schoenmaker. Het is gelukkig, dat hun legerplaatsen niet zo ver van elkaar ver wijderd zijn. Slechts een kwartier lopen. Natuurlijk brengt de een de ander heel vezk een bezoek. Dat zal ook vandaag wel gebeuren, daa<' ze nu hun 22ste ver jaardag vieren. Onze gelukwensenl Alle buitenlanders, dus niet alleen Belgen en Luxemburgers, mogen thans zonder meer goederen, welke zij in Nederland hebben gekocht, voor persoonlijk gebruik, tot een waarde van f 100 uitvoeren, of tot een 'hogere waarde, als aangetoond kan worden, dat de goederen zijn gekocht met guldens, welke op geoorloofde wijze zijft verkregen. Belgische grensbewoners, die slechts over een grenspas e.d. beschikken, mogen dit slechts doen tot een waarde van f2" Nederlanders mogen boven de thans reeds toegestane 20 pet. van hun reis- deviezen nog voor f 10 aan goederen, voor persoonlyk gebruik uit België of Luxemburg, invoeren. Neder landse grensbewoners zullen eens per week voor persoonlyk gebruik tot een waarde van f 10 uit België mo gen invoeren. De voor persoonlijk gebruik uit België en Luxemburg ingevoerde goederen zijn tot een bedrag van f25 vrijgesteld van belasting. Dit geldt niet alleen voor Ne derlanders, maar voor alle buitenlanders. Bedraagt de waarde echter meer dan f 25 dan zal belasting over de volle waarde worden geheven. Men doet er verstandig aan onder alle omstandigheden aan de douane-ambtena- volledige opgave te doen van wat aan betaalmiddelen en goederen bij zich heeft, dan ondervindt men het min ste ongerief. ternationale treinen te Roosendaal Maastricht in beginsele geheel trein geschieden, zodat de reizigers niet dan in bijzondere gevallen behoeven uit te stappen. Tenslotte komt er voor buitenlandse motorrijtuigern binnen afzienbare tijd een regeling, dat deze op een en dezelfde triptiek (of carnet de passage en douanes) in het gebied der Beneluxlanden kunnen circuleren. REEDS 23 NEW YORKSE TAXI CHAUFFEURS GEARRESTEERD. De New Yorkse „taxi-vloot" was Zater dag door de staking voor 90 pet opgelegd. Volgens de politie hadden vier stakende taxi-ohauffeurs een werkwillige collega in Brooklyn gedwongen om zijn wagen stuik te rijden. Sinds het begin der staking zijn 23 arrestaties verricht. Prinses Wilhelmina, die bij de opening tegenwoordig was. liet zich tevoren vele leden der plaatselijke vereniging voor stedien en bleef nadien nog geruime tijd met de talrijke genodigden bijeen. Morgen; „staakt het vuren" in China De Chinese communisten hebben be sloten morgen bij order „Staakt het vuren" uit te vaardigen, aldus meldt een gezaghebbende bron van het bureau van de Chines president aan Reuter. Mao Tse Tsoeng daarentegen verklaarde, dat hij de regering van Nanking zal Via de luchtbrug is voor de 2.000.000 West-Berlijners een spciaal Paasrant- soen koffie en chocolade naar de ge blokkeerde stad gebracht. OOK SOEKARNO c.s. ZIJN BEREID TOT EEN VOOR-CONFERENTIE Maar hun voorwaarden zijn van dien aard, dat er niets van terecht komt De republikeinse minister, Leimena, heeft Zaterdag te Batavia, toen hij uit Banka terugkeerde, het antwoord var Soekarno c.s. op de uitnodiging van d< Unci, om deel te nemen aan de Voorcon ferentie, overhandigd aan Critcbley, die op het ogenblik voorzitter dezer ie is. Dit antwoord is ondertekend door Moh. Roem en verklaart, dat Soe karno c.s. besloten hebben, de uitnodi ging van de Unci te „aanvaarden". Het voegt er echter aan toe, dat deze deel neming aan de conferentie „noodzake lijkerwijze een beperkt karakter zal dra gen, althans gedurende de eerste fasen der besprekingen, aangezien er schijnlijk ernstige misverstanden zullen worden gewekt bij de republikeinse lei ders in andere delen van het land en daarbuiten, alsmede bij het Indonesische volk in het algemeen, door deze aanvaar ding, „alvorens de Nederlanders hebben toegestemd in een herstel van de republi keinse regering te Djokja". ,Deze misverstanden zouden ongetwij feld een mogelijke bijlegging van het In donesische geschil nog meer bemoeilij ken". Na o.m. verwezen te hebben naar des betreffende zinsneden in het rapport der Unci van 1 Maart jl. en naar de beraad slagingen in de Veiligheidsraad, betoogt deze brief, dat wederinstelling van de rep. regering voorwaarde is voor vrucht bare onderhandelingen. Deze verklaring wordt in oog scherpere stijl geformuleerd door de mededeling, dat de rep. delegatie bij de deelneming aan de besprekingen te Batavia „aanvankelijk alleen in staat zal zijn, de practische bijzonderheden van het herstel der rep. regering te Djokja te bespreken". De brief besluit met de hoop uit te spreken, dat Nederl. in beginsel met een dergelijk herstel „reeds dadelijk bij het Bende onschadelijk gemaakt Weer drie moorden gesignaleerd. Aneta seint uit Bandoeng, dat de po litie by Lembang (15 km benoorden Bandoeng) in een nachtelijke i verschillende desa's 11 geïnfiltreerde leden van de Siliwangi-divisie heeft ge arresteerd. Zij legde beslag op een Japans mortier, 4 geweren en 1600 scherpe pa tronen. Bij de rand van Malang zyn de licha- en gevonden van een bestuursschrijver een wegarbeider, die doodgeschoten aren. In Lawang werd een politieagent ontvoerd en doodgeschoten. De heer S. Lawang kreeg bezoek van een bende, doch schoot een aanvaller neer de rest de vlucht nam. Nabij Bondowoso veer enige tabaksschuren verbrand. Een T.N.I.-officier werd gearresteerd. AARDSCHOKKEN IN ZUID-BELGIË. In Zuid-BeLgië hebben zich in de afge lopen nacht drie aardschokken voorge- Muren scheurden, schoorstenen kwamen omlaag en mensen liepen paniek de straat op. DAT de Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond op 21 en 22 Juni zijn jaarvergade ring houdt in Utrecht en op 23 Juni een rsie door Zeeland en naar Brugge maakt. DAT de IJmuider kotters 111 en 112 in India zijn verkocht, bestemd voor de visserij van Bombay uit en zij IJmuiden hebben verlaten om op eigen kracht de ïis te volbrengen DAT de raad van St. Jansteen (Z.-Vl.) zich verzet tegen de annexatie door Hulst Koewacht. DAT de pionierstroepen uit Utrecht en Soesterberg deze maand de door de in fanterie ontruimde kazernes in Den Bosch i Vught zullen betrekken. DAT men thans een nieuwe fabriek bouwt voor de enveloppenindustrie „En- te Venlo, terwijl de arbeiders in een kelder werken onder de puinhopen van de oorlog verwoeste gebouw. DAT de voorzitter van het Belgische parlement, dr Frans van Cauwelaert, voor industriëlen in Arnhem en in aanwezig heid van minister In 't Veld sprak over Europa's toekomst. DAT de Geref. organistenver. op 14 Mei Van beden af zal het douane-onder- haar jaarvergadering houdt in Utrecht DAT de politie te Hattum opsporing verzoekt van de 49-j. Wouter Berend v. d. Wal, aldaar, die Woensdag in over spannen toestand zijn woonplaats heeft verlaten. DAT te Enschede de eerste groep Franse verpleegsters is aangekomen, die in het kader van de uitwisseling tussen Nederland en Frankrijk drie maanden in Twente zullen verblijven. DAT Frankrijk als dank voor wat Twente in 1948 voor de Franse jeugd deed, een beurs van 15.000 france aan de Enschedese beeldhouwster mej. M. H. Eitink schonk voor een verblijf van 4 5 weken in het land van Marianne. DAT de voorjaarsstormen voor f 1.5 millioen schade aan de kade en dijken te Zierikzee hebben aangericht en de raad een dringend beroep op de Regering deed om gelden voor onmiddellijk herstel, daar een tweede stormvloed zeker fatale ge volgen zou hebben. DAT Zaterdag in tegenwoordigheid van de Russische ambassadeur Valkov in Frascati te A'dam een tentoonstelling is geopend over het onderwijs in Rusland, welke expositie tot 9 April is geopend. DAT B. en W. van Den Bosch op een A'damse kunstveiling voor f 2500 een schilderij van Jacob Gerrits Cuyp uit 1630 aankochten, voorstellende Prins Frederik Hendrik na de inneming van Den Bosch. DAT de wethouders J. Sturm en C. Rie- mens van IJzendijke (Z.-Vl.) hun raads lidmaatschap neerlegden, daar de raad een minderheidsvoorstel van de burge meester om èen garage te verplaatsen, DAT de Middelburgse gemeente-secre taris J. Ph. Koene gehuldigd is i.v.m. zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente. DAT de Franse ambassadeur Jean Ri- vière a.s. Woensdag een Tilburgse tex tielfabriek bezoekt en officieel op het stadhuis aldaar wordt ontvangen. DAT te Langweer (Fr.) voor de zeil- sportliefhebbers een haringlogger als ho telschip voor 40 gasten is ingericht. DAT de C.d.K. in Friesland op 11 April een gedenkteken te Dronrijp zal onthul len voor de dertien aldaar gefusilleerde jonge mensen, voor welke fusillade Schreieder als opdrachtgever terecht heeft gestaan, doch vrijgesproken is. DAT door de hoge weeldebelasting de Friese zeiljachtbouwers practisch geen opdrachten uit het binnenland krijgen, doch thans voor Amerika werken. DAT Schiermonnikoog het volgend jaar op het Friese waterleidingnet zal worden aangesloten. DAT aan de int. studieconferentie over kinderbescherming te Amersfoort 30 ge delegeerden uit elf landen hebben deel genomen. begin zal instemmen, teneinde de repu bliek in staat te stellen, te Djokja „en op grond van de onomstootbaar vastgestelde wensen van haar volk, essentiële be sluiten te nemen met betrekking tot de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en de richtlijnen van 23 Maart". (Het antwoord der republikeinen komt dus daarop neer dat zij alleen spreken willen over het herstel der republiek te Djokja. Pas als de republikeinen te Djok ja terug zijn en daar het heft volkomen in handen hebben genomen, zullen zij beslissen, wat zij doen zullen. Op dit punt behouden zij zich volkomen vrij heid voor. Opiumsmokkel en infiltratie kunnen weer beginmen. Dit nu noemen de republikeinen „aanvaarding". Wij zijn zo vry het verwèrping te noemen. Red.). Meer aardappelmeel, kaas, eieren e.d. naar Duitsland Ter vervanging van niet vol doende te leveren andere contingenten Tijdens in Den Haag gevoerde bespre kingen tussen een West-Duitse en Ned. delegatie kwam men overeen, aantal Ned. exportoontingenten te hogen. Dit was nodig i.v.m. de langza mer realisatie van Ned. contingenten in verhouding tot de Duitse leveranties. Hiermee wordt een vermindering var het verwachte nadelige saldo met 10 mil lioen dollar beoogd. De belangrijkste additionele contin genten vallen in de agrarische sector. Het betreft hier karwijzaad, het totale contingent voor de lopende periode (tot 1 Augustus) Op 187.500 dol lar is gebracht (verhoging 37.500), volle melkpoeder, totaal 1.920.000 dollar (1 millioen meer), aardappelmeel, totaal 3.520.000 dollar (1 millioen meer), kaas. totaal 3 millioen dollar (2 millioen meer) en bloed-albumen, totaal 180.000 dollar <100.000 meer). Voor eieren nieuw contingent van 1.5 millioen dollar opgenomen. De totale post voor groenten werd met 1 millioen rollar hoogd tot 14 millioen dollar, met dien verstande, dat hierover voor 1 Mei een definitieve beslissing zal worden geno men, evenals t.a.v. evt. verhoging van de post gébruiksvee. De vermoedelijk niet realiseerbare gedeelten van bepaal de contingenten (consumptie- en poot- aardappelen, land- en tuinbouwzaden groenteplan.ten en gedroogde groenten) werden afzonderlijk in een an genomen, zodat de Westduitse delegatie ta.v. de verdere realisatie hiervan een voorbehoud maakt. OUD-KAMERLID BARON VAN KESSENICH OVERLEDEN Het 81-jarige oud-lid der Eerste Ka mer. mr G. A. H baron Michiels van Kessenioh is Zaterdag te Nuth (L.) over leden. Hij was van 1914—1937 Rijksad vocaat te Roermond. Verscheidene jaren hij lid van de Prov. Staten van Lim burg en van 1926 tot aan de bezetting hij lid der Eerste Kamer in de RJv - fractie. Woensdag a.s. om half elf wordt te Nuth de uitvaartdienst gehouden, ge volgd door de teraardebestelling. 't Raadsel van Madoera opgelost: 64 man onthoofd Dank zij de aanwijzingen van een chauffeur der Kempetai (Japanse mili taire politie) en eenige gevangen Japan- s men er achter gekomen, wat het geworden van de 64 man personeel der zoutwinning op Madoera, die door de Japanners waren weggevoerd. Deze per- meest Nederlanders, verder enige Chinezen en Indonesiërs, werden namelijk onthoofd in de bossen rondom Bodjonegoro. GEEN BRITSE STRAALVLIEGTUIGEN VOOR RUSLAND. Engeland heeft Russische verzoeken m straalvliegtuigen verworpen. Sinds 1947 leverde Engeland deze machines ■iet meer aan de Sowjet-Unie. HIROHITO'S SCHOONZOON IS BANKBEDIENDE. De schoonzoon van keizer Hirohito, ae 3-jarige Moriatsoe Higashikoeni. werkt thans gewoon bankbediende te Tokio. Hij gaat 's-morgens met de tram naar kan toor. Moriatsoe is getrouwd met Hirohito's oudste dochter. Kroonprins Olaf en Kroonprinses Miirtha van Noorwegen, die, men weet, te gast waren bde Koningin op Soestdjjk, poseerden Zaterdag gezamenlijk voor fotograaf. Vandaag Vandaag wordt in Washington door de ministers van Buitenlandse Za ken het Atlantisch Pact getekend. Het is dan een jaar n a de inwerkingtreding van het Marshall-plan. Marshall-plan en Atlantisch Pacht, het zijn beide bewijzen, dat Amerika gebro ken heeft met isolationisme en Monroe- Het Marshall-plan en het Atlantisch Pact behoren bij elkaar. Zij belichamen de gedachten van hulp en aaneensluiting. Marshall-plan en Atlantisch Pact, het de bewijzen, dat de wereld van nu niet meer is de wereld van tien jaar geleden. Toen kon de aggressor nog de ene staat na de andere aanvallen, zonder een groep van bondgenoten in het geweer te roepen. Thans is dat anders. Daarom is het Marshall-plan het middel om men selijker wijze gesproken West-Europa weer op de been te helpen en het Atlan tisch Pact de waarschuwing om dat zelfde West-Europa de vrede en de vrij heid te laten, waarop het recht heeft. Het Antlantisch Pact is een vredespact Op het moment, waarop de aggressor het een oorlogspact noemt, heeft hij blijk gegeven van de wetenschap, dat het Pact bestaat. Zodra hij zich dat bewust is, zal hij er ook rekening mede willen houden. Oorlogsgetroffenen De massale bijeenkomst, welke de Landelijke Federatie van Stichtin gen van Oorlogsgetroffenen Zaterdag in Den Bosch heeft gehouden, verdient de aandacht. Zij verdient de aandacht van Regering en volksvertegenwoordiging. Elke redactie van elke krant kan weten, dat het vraagstuk van de oorlogs schade diep bij de mensen zit. Brief na brief vertelt van de zorgelijke omstan digheden, waaronder thans nog, vier jaar na de bevrijding, zovelen verkeren. Die zorg is er niet in de ilaatste plaats, om dat er nog altijd geen uitzicht is op een behoorlijke bevredigende afwikkeling. Tegen het wetsontwerp, dat de Rege ring onlangs op het gebied van de ver goeding der materiële oorlogsschade heeft ingediend, bestaan vele bedenkin gen. Maar wij begrijpen de bezorgdheid der slachtoffers, wanneer zfj vrezen, dat door deze gerechtvaardigde bedenkingen alles weer op losse schroeven komt te staan. Daarom lijkt het ons een verstan dige suggestie, welke op de Bossche bij eenkomst werd gedaan, om namelijk het ingediende ontwerp tot noodwet te ma ken en een definitieve regeling, die wel bevredigt, in het uitzicht te stellen. „De Nederlander" verdwijnt Het dagblad „De Nederlander" onder hoofdredactie van de heer H. A. Luns- tof zal met ingang -van morgen ophouden te verschijnen. Naar het A.N.P. gisteren de zyde der hoofdredactie vernam, moet de oorzaak gevonden worden in meningsverschillen, die zich in de kring der C -H.U. voordoen ten aanzien van de Indonesië te volgen politiek, fan de zijde van het hoofdbestuur der Christ.-Hist. Unie wordt ons echter medegedeeld, dat dit niet als juist kan orden beschouwd. Het zijn financiële moeilijkheden, die het voortbestaan van ,De Nederlander" onmogelyk maken. Fords in de Ver. Staten goedkoper De Ford-aiuto's zullen in de Ver. Staten met ingang van heden 12 tot 120 dollar goedkoper zijn. De Mercury wordt 80 tot 100 dollar goedkoper, de Lincoln 100 dol- sommige vrachtauto's 1 k 29 dollar. General Motors liet enige weken geleden de prijzen reeds dalen. weerbericht Minder zacht des nachts Tot morgenavond verwacht De Bilt: Gedurende de nacht tijdelijk opklarend en minder zacht. Morgen overdag toene mende bewolking, maar nog bijna overal droog weer. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Langs de Wadden eilanden aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen West Zuid-West. (Bericht opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 5 April - zon op 607, coder 19.20; maan op 8 57. onder 2-26 uur. 6 April EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1