0p SLAhoort SAL ATA! Van het goede Haaren naar de ellende van het kamp Vught Ciefde 4 VRIJDAG 1 APRIL 1949 Ik teas geheim agent in oorlogstijd (27) Ik vraag me af of ik mijn eigen doodvonnis teken Eind Juli 1944 word ik plotseling uit Haaren overgebracht naar het concentratie kamp Vught. Het goede leven is vcorby. „Hut ab, du frecher Hundü" Beng! De eerste slag is gevallen. „Kom hier! Schncll! Looppas! Schnell!" Dit is de ontvangst in Vught, het meest gehate, het meest ge vreesde, het meest beruchte Konzentrationslager in Nederland. dag vergeten, toen één van hen een bloe ding kreeg en de andere de gehele dag probeerde de aandacht van de Wacht- meisterin te trekken. Deze had echter haar vrije dag en was uitgegaan. De man nen mogen voor de mannelijke gevange nen beesten geweest zijn, maar zij waren heilig vergeleken bij wat de vrouwen voor de vrouwelijke gevangenen waren. Zo is het gevapgenisleven. Op een mid dag werden er vier en twintig man bin nengebracht. Zij waren door een Schnell- gericht ter dood veroordeeld in ongeveer een hall uur tijds. Het waren illegale werkers. De dagen en nachten, die men hen liet wachten, waren afschuwelijk, hun laatste reis was afgrijselijk, om gek van te worden. We konden hen volgen aan de zo bekende geluiden van die warme zomeravonden omstreeks hall acht: de celdeuren, het appèl met con trole der geboortenamen, de ijzeren hek ken, de lorrie op het terrein, het gekraak en toeslaan der houten deuren van de hooldingang, het geluid van de locomo- tiel, langzaam wegstervenddan de salvo's en tenslotte het langzame, akelige tak-tak-tak van de nekschoten, die we telden Ik word naar de kampgevangenis ge voerd en alleen in een cel opgesloten, gekleed in een grauw gevangenispak, misselük van opwinding, In een hoek geleund tegen de koude, vochtige stenen. Mijn eigen kleren zijn me afgenomen om ontluisd te worden. Ze zullen binnen een paar dagen terug komen. Ik geloof i! De ruwe stof schuurt langs en benen en nek en ik voel i gevangene, die op de komst van de beul wacht. Het is vroeg in de middag en daar ik tien minuten na de etens-uitreiking gekomen ben, krijg ik niets meer te eten. De cel is klein en laag en donker e elk meubelstuk en uit elke steen muren en vloer schijnt de vochtige lucht van rottend hout op te stijgen. Het gekwinkeleer van een vogel groene berk aan de andere kant ve drie-en-een-halve meter hoge stenen muur om de gevangenis schijnt de diepe stilte, bijna een stilte des doods, die bin nen heerst, te accentueren. De hete lucht hangt trillend boven het grijze zand. juist onder het venster en niets ver stoort de leegte van mijn leven. Ik zou willen gillen om niet gek te worden. Plotseling dringt van buiten het geluid van stemmen tot mijn cel door. nietszeggend gesprek van een ma twee vrouwen over het weer en het eten. Hun stemmen zijn licht en worden af gewisseld door heldere lachjes van de vrouwen. ..Ze hebben iemand in de cel beneden mij gebracht, geloof ik!" hoorde ik de man zeggen. „Ik heb daarna niets gehoord. We moeten vanavond proberen contact te vinden". Ik klim op mijn stoel en druk mijn gezicht tegen de kleine opening boven a3n het venster. „Hallo!" roep ik en nogmaals „Hallo!". Ik moet een paar maal voorzichtig schreeuwen vóór ze me horen. „Stil meisjes", zegt de mannenstem, „ik geloof dat mijn nieuwe buurman roept. Hallo! Ben jij het beneden?" „Ja!" „Ha, fijn. We hebben het juist „Zeg, hoe praat jij?" zeg ik. „Ik breek m'n nek haast". „Luister. Je raam draait naar beneden en wordt door een ijzeren stang vast gehouden. Draai de schroeven er uit en maak de stang los, dan kan je het raam helemaal naar beneden klappen". Ik volg zijn aanwijzingen op en be merk. dat een vorige bewoner de schroe ven al minzaam verwijderd heeft en dat het raam gemakkelijk omklapt. „Klaar?" „Fijn. Mag ik me even voorstellen, mijn naam is Jan. Ik zit juist boven je. Hoe heet jij, ofliever gezegd, hoe wil je genoemd worden?" „Noem me maar Robert!" „Uitstekend. Laat me je nu aan meisjes voorstellen. Ze heten Marie Hetty". Ik snak naar nieuws. We praten een poosje. Voor de eerste maal sinds mijn arrestatie spreek ik met onzichtbare mensen. In zekere zin ben ik teleurgesteld. Het blijkt, dat de sen, die binnengebracht worden, in het algemeen „nieuwelingen" zijn en der halve door Jan zeer zakelijk naar nieuws uitgevraagd worden. Ik heb niets in teressants mee te delen, integendeel: ik vraag gretig naar hun nieuws. „Boven in je cel is een buis van de luchtverversing: wanneer, je op je stoel staat, kun je net bij de opening. Van avond om zeven uur komt het nieuws. De „dokter" zendt dat regelmatig uit. Daarna is er een godsdienstoefening door een katholiek priester, gevolgd door één voor protestanten. Daarna praten weer. De Philipsfabrieken beginnen direct weer, dus we moeten' afscheid Tot vanavond!" Al het ongelofelijke geschiedt zoals Jan het gezegd heeft. Vijf weken lang luister ik regelmatig naar het nieuws en godsdienstige lezingen. Ze brengen tot rust. Het schijnt, dat slechts die r sen. die al deze dingen zelf meegemaakt hebben, er in slagen zich een eenvoud en oprechtheid van taal eigen te maken, die direct tot het hart spreekt. Dit contact draagt er veel toe bij me aan mijn nieuwe omgeving aar passen en na drie of vier dagen weet ik niet beter. Ik heb weer mijn eigen regel maat, waarin de ochtendwandeling een uur door mijn cel en mijn gedichten nieuwe aanwinsten zijn. Gedurende de laatste tijd van mijn verblijf te Haaren ben ik begonnen met het schrijven gedichten en hier in Vught bewijst deze nieuwe bezigheid me uitstekende dien sten. Ik schrijf vijf en dertig gedichten, dus één per dag en ik geloof wel dat de manier, waarop ik dit doe enig soort is. Ik heb geen potlood of papier en moet mijn regels onthouden. Wanneer ik een vers maak, moet ik dat steeds herhalen, want anders ontdek ik zoals in het begin het geval is na het tweede vers, dat 't eerste me weer ontschoten Het voordeel is, dat deze moeizaam „veroverde" kunstwerkjes bijna zonder uitzondering tot op de huidige dag in mijn geheugen gegrift staan. Er zit 'n stukje van mijn ziel in gebrand. Gesnapt. Er is een man binnengebracht en het is uitgelekt, dat hij tot de groep behoort, waarmee Jan gewerkt heeft. Hij is nog niet verhoord en het is natuurlijk van het allergrootste belang, dat hij weet, hoe verschillende dingen zich ontwikkeld hebben. Op de gewone manier wordt over en weer geroepen en Jan is juist op het- punt de man, die als tussenper soon fungeert het meest geheime toe te schreeuwen, wanneer ik uit het raam kijk en heel toevallig SS-Wachtmeister beneden gehurkt staat te luistei „Hoor 's!" brult Jan, zich niet bewust van het gevaar, zeg hem'j „Jan gevaar!" gil ik. Doodse stilte. „Zu spat schon, meine Herren. Ich komme schon 'rauf." De bestraffing voor ons allemaal zoals gebruikelijk: ontzegging van b matras, dekens en alle meubilair, behoorlijk pak slaag en veertien dagen geen warm eten. Dit betekent, dat een stukje brood, ter grootte van twee nor male sneetjes alles is, wat men per dag krijgt- Maar het is het waard. Twee meisjes kregen zes weken Dur.- kelzelle wegens brutaal optreden teger. <ie Wachfar.eisterin. Ik zal nooit die Zon- Weer op transport. Dan komt de dag, waarop ik uit mijn cel gehaald en naar de SS-Hauptschar- ftihrer, de chef der gevangenis, gebracht word. Onder bedreiging word ik ge dwongen een rood document te tekenen, waarop ik alleen maar lezen kan: Betei- ligung in einer illegalen Organisation zum Schaden des Grossdeutschen Reiches." Wat is dat? Teken ik mijn doodvonnis? Ik word in onzekerheid gelaten. Ande ren trachten me te troosten. Schutzhaft- befehl betekent, dat je van de gevange nis naar het kamp overgebracht wordt, zeggen ze. Ik heb geluk, want het leven in het kamp is veel beter. Je wordt uit werken gestuurd en krijgt een dubbele hoeveelheid eten. Je mag ook pakjes van huis ontvangen. Van alle kanten stromen nog steeds optimistische berichten in mijn cel binnen, wanneer de wacht al binnenkomt om te zeggen, dat ik me moet aankleden. Transport! Ik voel me opge lucht bij de gedachte dit lijkenhuis te kunnen verlaten, maar tegelijkertijd voel ik angst voor wat komen gaat. Door het raam neem ik afscheid Jan, Hetty en Marie en juist wannee klaar ben komt het gevaar-signaal: Jan heeft bezoekers! Kort daarop deelt hij mee, dat ook hij vertrekt en ik geloof, dat we ons beiden opgelucht voelen nu we tenminste één man in het transport kennen, zij het slechts van stem. Vóór de gevangenis staat een groep van ongeveer vijftien man te wachten. Een zeer gemengd gezelschap: een hoog marine-officier, twee officieren van het voormalige leger, een professor en daar tussen arbeiders en andere mannen. Er wordt wat geschreeuwd naar „de twee van boven" en ik wacht nieuwsgierig hoe Jan er zal uitzien. Wanneer de twee ver schijnen, kan ik hem er direct uit halen. Een lange, magere man. meer dan één meter tachtig, licht voorovergebogen, een scherpe neus, een hoekige kin en korte zwarte haren. Hij is acht en twintig jaar. zo heeft hij me verteld, maar zoals bij de meeste gevangenen hebben honger en zorgen zijn trekken verscherpt, zodat hij er veel ouder uitziet. Weldra kom ik met hem in contact en we spelen het klaar aan elkaar geboeid te worden. Zo mar cheren we het gevangenisterrein af. Waarheen? Niemand weet het. Dan komt Dolle Dinsdag en het trans port naar Duitsland redt me van een zekere dood. Woningbouw nam weer uren van de Kamer in beslag Er zijn gemeenten in ons land, die zelf zwart bouwen... (Van onze Parlementsredacteur) wen stellen in de verantwoordelijkheid gemeentebesturen, dat er ook ge- De gehele middag is de Eerste Kamer gisteren bezig geweest met de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. En nog is zij er niet mee klaar gekomen. Minister In 't Veld heeft al een uurtje gesproken, maar hij zal nog wel 'n stief kwartiertje moeten keuvelen: Dit mag hij dan volgende week Dinsdagmiddag doen. Niet minder dan tien Kamerleden heb ben ettelijke woorden aan deze begroting gewijd, n.l. de heren Cramer (Arb.), Kr aaij vanger (KVP), Tjalma (AR), Sohipper (AR), Nijkamip (KVP), Bran denburg (Comm.), Reijers (CH), Regout (KVP), Woudenberg en Oosterhuis (bei den Arb.). En het was uitsluitend de ziekte van dr Bierema te danken, dat geen elfde, namens de WD, ópdaagde. In de Tweede Kamer is langdurig over Wederopbouw en Volkshuisvesting ge sproken. De heer Woudenberg had het nagekeken, gelezen en herlezen. Hij had niet minder dan 123 kolom in de Hande lingen geteld. Het spreekt dan ook wel vanzelf, dat aan deze zijde van het Bin nenhof wel zowat alles overhoop haald, zodat in de Eerste Kamer niet veel nieuws kon worden aangeroerd. Wij stip pen dan ook slechts enkele punten aan Zo meenden de heren Kraaijvanger er Reijers, dat er nog steeds te veel ambte naren van het departement zich met de wederopbouw bemoeien. De minister hoopte, dat de vermindering van het amb tenarencorps zibh zal voortzetten. Verder deed de heer Kraaijvanger een zeer goed woord voor particuliere woningbouw en particuliere woningexploitatie. De heer Woudenberg stelde ziah wat dit betreft vierkant tegenover hem: de P.v.d.A. geeft de voorkeur aan wondngexploitatie door woningbouwverenigingen. Als rechtge aard Rotterdammer brak de heer Kraaij vanger uiteraard een lans voor de weder opbouw van de Maasstad: de gezelligheid van een haven is nu eenmaal van grote nvloed op de rapporten, die de scheeps kapiteins aan hun reders uitbrengen. De heer Tjalma meende, dat minister In 't Veld zich niet uit het veld moest laten slaan, wanneer het er om ging, meer de viezen voor de woningbouw los te krij gen. Dit deed later de heer Wouden/berg opmerken, dat hij de minister al „een paar etmalen" kende, en dat het heus geen doetje is. De heer Tjalma was niet gerust op de verdeding en de vaststel- g van het bouwvolume: deels is het ge. baseerd op verouderde statistische gege vens, deels is met nieuwe factoren geen rekening gehouden. De heer Schipper maakte bezwaar tegen „geestelijke ver zorging" in de wedCropbouwkampen door het Humanistisch Verbond. Dit haalde heim de toom op de hrfls van de heer Woudenberg, die zelfs sprak van „dwang tot kerstening". De heren Schipper Nijkamp voerden het pleit voor de toe lating van confessionele bouwvereni gingen, ook in -kleine gemeenten. De heer Reijers deed op dit punt een minder be- lijnd geluid horen. Minister In 't Veld vertelde, in ant woord op hetgeen de heer Reijers had ge zegd over de mogelijkheid van vertrou- meenten zijn, die zwart bouwen: hij had zelfs een gemeente de goedkeuringsmach tiging voor negen maanden moeten ont- Voorts deelde hij mede. dat de Benelux op het gebied der bouwmaterialen prac- tisch self-supporting is. Het grote deficit voor Nederland in de betalingsbalans met België is er echter oorzaak van, dat men nog niet weet, hoe Nederland hier voor deel van zal -kunnen trekken. Het huidi ge bouwvolume omvat een bedrag van f 1300 millioen per jaar. Geleidelijk zal dit moeten worden opgevoerd tot f 1800 millioen, zodat de minister voorshands geen werkloosheid in het bouwbedrijf vreesde. Montagebouw zal binnen korte tijd (gedacht is aan vóór het einde van het volgend jaar) moeten kunnen con curreren tegen de traditionele bouw. De systemen, die dit dan nog niet kunnen, zullen moeten afvallen. Forse Nederl. tegenaanval in vrachtenoorlog Conferentie loste het eerste schot en wU schieten terng. In de vrachtenoorlog voor de vaart op Voor-Indië heeft Nederland een offen sief aangekondigd. In de eerstkomende zeven weken zullen namelijk vijf schepen van elk 7000 tot 8000 ton naar Engelse havens varen om uitgaande vrachten naar het Oosten op te nemen. De heer Van Ommeren, de Loidense agent van de Nederlandse scheepvaart lijnen, verklaarde n.a- hiervan, dat de Denen niet togelaten werden tot de Britse, Noorse en Zweedse havens, doch uitsluitend tot de havens van Antwer pen en Hamburg, zodat de Deense con currentie byna geheel op de schouders van de Nederlanders kwam te liggen, die zich daarom uit de conferentie terug trokken. Terzelfdertijd benoemde de conferentie een strijd-commissie te Rot terdam en Antwerpen. De conferentie heeft dus het eerste schot gelost eh het spreekt vanzelf, dat de Nederlanders zich zullen verweren. BLINDEN VOOR HALF GELD NAAR ENGELAND. De Stoomvaartmij. „Zeeland" heeft haar passagetarieven voor blinden en hun be geleiders. die naar Engeland willen, tot de helft verlaagd. Zij is daarmede de reiskosten vo spoorkaartje n reductie. Voor de Kromhoutkazerne In Utrecht werd gisteren door generaal Krul9 een aantal hoofdofficieren en subalterne officieren van de Nationale reserve be ëdigd. Overzicht van de plechtigheid, die door vele militaire autoriteiten werd bijgewoond. Truman acht ratificatie van het Pact verzekerd Stikker dringt aan op regeling van W.-Duits probleem President Truman heeft gisteren te Washington gezegd, dat het zeker Is, dat de Amerlk. Senaat het Pact zal bekrachtigen, wanneer het aan dit vertegenwoor digende lichaam wordt aangeboden. Tevens verklaarde hij, i te zullen vasthouden, dat het Congres de Marshall hulp van de volgende jaartermijn voor 't volle bedrag van 5.5 milliard zou toe wijzen. Truman gaf verder te kennen, dat hij nog steeds zocht naar een nieuwe ambassadeur te Moskou, ter vervanging van Bedell Smith. Hij was niet van plan, het rapport van de proeven met de atoombom te Bikini vrij te geven. De Turkse minister van Buitenl. Za ken, Sadak, die gisteravond naar de V.S. zou vertrekken, heeft in een interview nogmaals verklaard, dat het waarborgen van de vrede in het Midden-Oosten, een noodzakelijke voorwaarde is voor de handhaving van de vrede in Europa. Het zou wenselijk zijn, dat alle Midd. Zee landen, ook Engeland aan een Midd. Zee pact deelnamen. De Deense minister van Buitenl. Zaken, Gustav Rasmussen en zijn Noorse collega, Halvard Lange, zijn ook te New York, ter ondertekening van het Pact. Dean Acheson, de Amerik. min. v. Buitenl. Zaken, had een onderhoud met Bevin en mr Stikker. Onze minister van Buitenlandse Zaken was vergezeld van de Nederlandse ambassadeur, mr Van Kleffens. Mr Stikker verklaarde aan een GLOBE SNIPPERS J Britse regering besloot geen tijd beschikbaar te stellen voor een debat in het parlement over een motie van 200 parlementsleden, waarin verzocht werd het project voor een tunnel onder Het Kanaal opnieuw in studie te nemen- De Duitse geleerde, Frederich Bergiüs, winnaar van de Nobelprijs voor schei kunde in 1931, is te Buenos Aires over leden. De trillingen van een vliegtuig motor, laag boven de Zugspitze, veroor zaakte een lawine van 200 m. breedte, die 13 Ooste «rijkers verraste. Zes raak ten onder de sneeuw, doch konden wor den gered. Op 10 April wordt het grens verkeer tussen Zuidslavië en Italië her steld. Bij de Stefansdom te Wenen is een Oostenrijker door drie mannen in burger met geweld in een auto met Rus sische nummerborden gesleept en ont voerd. De internationale boycot van schepen, die onder Panamese of Hondu- vlag varen, zal 1 Mei beginnen, aldus de heer J. H. Oldenbroek, de N e- 1. secretaris-generaal van de „Inter national Transport Workers Federation". In de nieuwste uitgave van de Ency clopedia Brittannica zijn 9 blz. gewijd de atoombom en er komt geen enkel woord over de liefde in voor. In de editie van 1768 handelen 5 blz. over de liefde en vier zinnen over het atoom. Te Sjanghai stegen de kosten van levens onderhoud in de loop van de maand Maart met 460 pet. Kathleen Winsor, de schrijfster van „Forever Amber", zal met Arnold Krakower, een 33-j. advo caat, trouwen. RADAR BRACHT GEEN UITKOMST VOOR „OOSTERSCHELDE" De „Oosterschelde", die als eerste pro vinciale stoomboot in Zeeland met radar werd uitgerust, is gisteren op haar dienst- traject Katscheveer-Zierikzee tijdens mist in de Zandkreek omhoog gevaren. Radar bracht in dit geval geen uitkomst, omdat de talloze bakens bij de ondiepten de tonnen, daamee slecht te onder scheiden zijn. Drie uur later is het schip op eigen kracht weer los gekomen. correspondent van Reuter, dat hij de re geling van de West-Duitse problemen van essentieel belang achtte, aangezien het hier betreft een integraal deel van West-Europa. De caricatuur van de Koningin Onlangs wezen we op een ergerlijke prent in het Zwitserse blad „Der Nebel- spalter", waardoor H.M. de Koningin be ledigd werd. Thans schrijft ons de pers afdeling van het Nederlandse gezant schap te Bern, dat H.M.'s gezant onmid dellijk na de verschijning van de prent bij de Zwitserse regering geprotesteerd heeft. Hierop heeft de Zwitserse minis ter van Buitenlandse Zaken in een eigen handig geschreven brief het -blad op de vingers getikt en dit heeft daarop zijr. excuses aangebodenen beloofd, dat er op 5 April een corrigerende tekening zou verschijnen. Het gezantschap verzekert ons, dat H.M. de Koningin in Zwitserland zeer geliefd is en dat deze caricatuur daarom zeker niet in de smaak valt van het Zwitserse publiek. Het baarde zelfs verwondering, dat juist de „Nebelspalter" de prent gepubliceerd had, daar dit blad steeds blijk gegeven heeft van zeer grote bewondering en vriendschap voor Neder land. Het gezantschap gelooft dan ook, dat het hier inderdaad een „bedrijfsonge- lukje", gevolg van een ongelukkige sa menloop van omstandigheden, is geweest, zoals het blad verzekert. Het had H.M. de Koningin niet willen beledigen. Met dankbaarheid nemen we hiervan acte. EEN MEEVALLERTJE VOOR DE FISCUS IN SURINAME Gouverneur Huender van Suriname heeft een nieuwe ontginningsovereen- komst met de Surinaamse Bauxiet Mij. getekend, welke de fiscus f 2 millioen in het laatje brengt- Tevens ont- vi«g hij een cheque van f .1 millioen aan nagevorderde belasting. Van het erf ran School en Kerk Beroepingsicerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Kat wijk aan Zee (toez.) W. Sirag te Alblas- serdam; te Siddeburen A. M. Lindenburg te Nijbroek. Benoemd: tot hulppred. te Overschild J. C. van Apeldoorn, a.s. em. pred. te Leiden. Bedankt: voor Waubach (Heerlen) O V. Henkei te Dinther. Beroepbaar: H. L. Lieve, pred. in alg. dienst van die Prot. Kerk in Indonesië, Haarlemmermeerstraat 22, Zandvoort. Geref. Kerken. Beroepen: te Colijns- aat H. Retel ie Haaksbergen; ie Heme- ium cand. A. O. Poppe te Amstelveen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen: te Zwijndrecht E. du Marohie van Voort- huysen ie Sliedrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Gene- muiden W. C. Lamain te Grand Rapids Mich., V. St. (uit tweetal met J. B. Bel te Dirksland) Ds H. Schouten keerde uit Indië terug Protestants predikant in Menado Onder de vele passagiers, die met de Sibajak een dag in de mist voor Hoek Holland lagen en nog net voor ker worden in de Rotterdamse haven meerden, behoorde ds H. Schouten uit Makassar. Hij ging in 1940 in Nica-ver- band naar Batavia, maakte er een moei lijke en gevaarlijke tijd door en werd nadien uitgeleend aan de Protestantse kerk in de Minahassa. In Menado is een grote gemeente van 20 k 30.000 leden, waarvan er. aldus ds Schouten, slechts 2 k 300 naar de Nederlandse preek ko men luisteren. De rest wordt verzorgd door de pendita's, de Indonesische hulppredikers .Ds Schouten, die nog zeer jong is, was er voorzitter var de classis en nam ook deel aan de op leiding der pendita's. „Er heerst," zc zeide hij. „in de Minahassa een groot wantrouwen tegen de Nederlanders. Men is er zeer georiënteerd op de republiek en zich sterk bewust, dat er geen Oost Indonesië zou zijn, als er geen republiek was geweest" Aan boord van de Sibajak heeft ds Schouten de kerkdiensten geleid, die druk bezocht waren. Hij verblijft Leiden. „Het Spookschip" te R'dam wordt verkocht De Portugese schoener „Rhaina Santa Izabel", een typisch antiek schip, behalve met een motor ook nog uitgerust met imposante zeilen, dat sinds Kerstmis in de Rotterdamse haven ligt, zal op 20 April krachtens een vonnis van de recht bank aldaar worden verkocht. Door het geheimzinnig gedrag van de bemanning kreeg het schip al gauw de naam van „Het Spookschip". Wie de eigenaar is, is men tot dusver nimmer te weten ge komen, omdat begin 1947 bleek, dat met het schip een grote partij smokkelwaar was vervoerd, o.a. twee millioen Amer. sigaretten en de eigenaar zich daarop zorgvuldig achter de schermen hield. FABRIKANT SMOKKELDE f 200.000 DEVIEZEN Door allerlei transacties is het de 40-j. rietmeubelfabrikant Ch. R. uit Urmond (L.), die ook een fabriek in België heeft, gelukt f 200.000 aan deviezen van en naar België te smokkelen. De in Nederland betrokken grondstoffen voor België wer- in Ned. guldens betaald en de Bel gische grensarbeiders, die in de Ned. fa briek werkten, kregen hun geld in Ned. valuta. R. zag kans met 30 loonverkla- ringen per week de grenskommiezen en ontvangers om de tuin te leiden. Tevens bleek in zijn boeken een bedrag f62 000 niet verantwoord. „Wij kopen geen kat in de zak", zeggen vele Tweede Kamerleden Allerlei bezwaren in het Voorlopig Verslag over de grenscorrecties Reeds thans is het V. V. der Tweede Kamer op het wetsontwerp betreffende de grenscorrecties verschenen. Van ver schillende zijden uitte men zUn emslfge teleurstelling over de gehele gang van zaken aangaande de grenswijziging piet Duitsland. Uit het feit, dat deze onbelangrijke grenscorrecties pas na vier jaren kunnen worden verwezenlijkt, concludeerde men, er niet alleen in Duitsland, maar ook bij de bezettende mogendheden on voldoende begrip is voor wat Duitsland Nederland in de oorlog heeft aangedaan. De meningen omtrent deze grenscorrec ties lopen in de Kamer sterk uiteen. Som migen brachten reeds de aanspraken op grotere gebieden te berde om ons land enigszins schadeloos te stellen voor de 25 milliard 'gulden schade, die Duitsch- land ons heeft berokkend. Anderen zou- HOUDT STAND Door H. Hollander a» En toch ziet Klaas het niet verkeerd. Dommee Nelissen dominees kunnen ook wel eens ontactisch optreden! schenkt geloof aan de praatjes over Klaas Bakker. Ook hij kan niet goed keuren, dat die zijn winkeljuffrouw zonder meer ontslaat, terwijl dit toch niet nodig is. Klaas Bakker zit er vrij warmpjes in, vooral na het overlijden van zijn schoon vader. En het is toch ook verregaand, zo weinig als Bakker op lijsten intekent! Do minee Nelissen vergeet iets belangrijks: hij informeert niet; hij lokt Klaas niet zijn tent, hoewel hij daarvoor alle ge legenheid heeft, h|j houdt praatjes vast; s een onvergeeflijke fout voor een predikant! Zijn vrouw stijft hem nog in zijh me ning ook. Dat zat zo. Het is gauw ver teld. Ooh, vrijwel alles is eenvoudig op dit ondermaanse. De mensen maken het veelal ingewikkeld. Er is in Westvoort kleuterschool gekomen. Men acht die r.odüg, ook al om de christelijke school te voeden. Tot stijving der kas het bij-1 zonder bewaarschoolonderwljs ontvang', geen suibsidie van de gemeente wordt een bazar gehouden. Twee jaar geleden, of korter nog, zou ongetwijfeld Sjaan in het comité zijn gevraagd. Nu passeert men haar. Maar Klaas Bakker passeert men niet. Het Is mevrouw van de domi nee in eigen persoon, die de winkel bin nen loopt. In geen jaar is zij er geweest. Ze treft net Klaas. Ja, die is op de hoogte, zeker, mevrouw. In de kerkbode heeft immers een stukje gestaan over deze bazar? Zowel zijn vrouw als zijn dochter zijn bezig, er iets voor te maken. Volgende week is het klaar. Dat is immers vroeg genoeg? Zeker, zeker, dat is in orde. Mevrouw heeft wel gedacht, dat mevrouw Bakker er aan denken zou, natuurlijk, een goed adres voor zulke dingen. Ze zegt het iet wat ironisch, maar dat ontgaat Klaas. Eohter, daarvoor kwam ze nu niet. Kijk eens. er zijn verschillende winkeliers die bereid bleken, iets af te staan voor de bazar. Zo hebben ze al een aaTdige hoe veelheid van alle mogelijke artikelen, die goed verkocht kunnen worden. Alles ..eerste winst". En nu heeft zij ook aan de branche van Bakker gedacht. Die heeft ongetwijfeld ook wel iets te missen voor het gbede doel. „Als je zoiets eens bekijkt." zegt ze. wijzend op een grote doos dure bonbons, om er dan haastig bij te voegen, vermoedelijk, omdat zij het toch wel wat al te vrij vindt: „Of iets anders natuurlijk, dat staat u vrij." Voor in de mond liggen Klaas' verwij ten: nu komt ze bij hem, anders laat ze hem links liggen. En hij geeft de artike len, terwijil die in de bazar gekocht wor den, wat betekent, dat de winkelier op een houtje bijten kan. Maar hij houdt zich in. Blijft beleefd. „Ik wil graag eens zien, mevrouw, en u wat laten bezorgen. Maar zoiets" ook hij wijst op de doos „moet u niet ver wachten. Dat zou geen enkele winkelier kunnen doen. Het is een vrij dure doos. luxe, zoals u ziet. Ik wil tjie wel voor u opschrijven," laat hij er direct op vol gen. „Zoals u misschien nog wel weet. wordt die thuds bezorgd". Die opmerking „zit". Mevrouw Nelissen voelt- ze ook. Ietwat hautain wendt zij zich om en ant woordt: „Een domineesvrouw kan zulke dozen niet kopen." Dan gaat zij de win kel uit. Klaas heeft er spijt van, dat hij zich /en heeft laten gaan. Hij komt er geen steek verder mee, heeft mevrouw Nelis sen misschien wel tot vijandin gemaakt, want zij toonde zich aardig geraakt. En tóch de waarheid heeft hij gezegd. Het is minstens een jaar geleden, dat de dienstbode boodschappen kwam halen. Klaas Bakker bestaat niet meer voor me vrouw van de dominee. Alleen voor de bazar denkt zU aan hem.... Om by te huilen is het, déér! Hij overlegt met Sjaan en Dirkje. De- laatste, zó is de jeugd, wil niets geven, afgelopen. Nou komt ze, anders zie je niemand van de dominee in de winkel; mood voorbeeld geven die lui! Vader zou wel dwaas zijn, als hij nou iets geven ging voor de bazar. Laten ze dan komen kopen. Ze kunnen het wel goedkoper krijgen, daar niet van. Maar zó redene ren Klaas en Sjaan niet. Het besluit valt alras, dat het een en ander, dat toch on verkoopbaar is, omdat er geen vraag meer naar is. gezonden zal worden. Het is alles met elkaar nog heel wat, dat de knecht een paar dagen later in de pastorie be zorgt: voor de bazar, van Klaas Bakker. ,,'t Zal me benieuwen", zegt mevrouw, die dominee heeft ingelicht over Klaas, al heeft ze het niet precies zó gezegd, als Klaas het zei. Ze heeft hem brutaal genoemd. Wat een opmerking was dat! Dominee heeft ook iets gezegd. „Ja maar, je koopt er niet te veel, wel? Dat is toch ook niet goed, vrouw." Dominee is niet op de hoogte en verkeert in de mening, dat u en dan Klaas Bakkers winkel be zocht wordt. „Ja. ja. alles goed en wel, maar elders kim je goedkoper en beter terecht," zegt rouw. „Zeker, zeker, jf moet aan ge loofsgenoten denken, maar'dan dienen die reëel te zijn. Zulke goede artikelen heeft Bakker niet en ze zijn nog duur ook. Ik moet ook uitkijken. Zo'n geweldig trac- tement heb je hier ndet." N u spuwt ze haar gal uit over wat Klaas voor de bazar bezorgen laat: alles „winkeldochters"; kan hij toch niet meer kwyt; de bazar is er goed voor; wat laat die Bakker zich toch in de kaart kijken de laatste jaren. (Wordt vervolgd) den deze grenscorrecties liever in onder ling overleg met Duitsland geregeld zien. Weer anderen merkten op, dat Duitsland altijd volkomen ontoegankelijk is geble- voor redelijke Nederlandse argu- :en op dit gebied en dat ons land daarom goed zal doen te aanvaarden wat thans verkregen kan worden. Vele andere leden wilden eerst de finesses over de betreffende gebieden hebben, daar zij niet wensten mede te werken aan het kopen van een kat in de zak. Zij wilden ook nadrukkelijk in het protocol vast leggen. dat Nederland zijn aanspraken op de grotere gebieden handhaaft, opdat het buitenland later niet kan zeggen: Gij hebt destijds reeds uw aandeel gehad, meer krijgt ge niet. In het bijzonder werd gevraagd hoe het nu staat met de inwilliging van de Ne derlandse verlangens ten aanzien van de Dollard en de Eemsmond. Verscheidene leden waren van mening of het niet beter ware geweest een fiere afwijzende houding aan te nemen, nu men Nederland blijkbaar met deze on belangrijke grenscorrecties wenst af te schepen. Niet alleen tegen het aanvaarden van de grenscorrecties zelf bestonden allerlei bezwaren, ook de gevolgde procedure werd van verschillende zijden onbevre digend geacht. Het vragen van een mach tiging brengt mede, dat de Staten-Gene- raal voor een voldongen feit kunnen wor den geplaatst. CONCLUSIES RAAD VAN CASSATIE. Voor de R. v. C- werd geconcludeerd tot 14 j. (m.a.) tegen de in A'dam tot 20 j. veroordeelde Amsterdamse politie-agent Th. v. Zwam, gedetacheerd bij de „Zen- tralstelle für jüdische Auswanderung" al daar. Tot verwijzing naar de instructie werd geconcludeerd in de zaak tegen de in Amsterdam tot levenslang veroordeel de landwachter Geert Kamies uit Ber- gercompascuum, die een gewonde geall. piloot neerschoot. Uitspraken over 4 weken. De zaak van Jacob Dykert uit Arnhem, die Joden en onderduikers had verraden en deswege in Arnhem tot 14 j. was veroordeeld, werd terugverwezen naar het B. G. SNELLE GROEI BOND VAN CHR. OVERHEIDSPERSONEEL. Nadat enkele maanden geleden het ledental van de Ned. Bond van Chr. Overheidspersoneel de 25.000 bereikte, kon dezer dagen het 26.000e lid worden geboekt. Dr Carl Ruther, voorzitter van de Kath. „Unlversitütsverein" te Nordheim ln West- falen, hoogleraar te Bonn, zal enige tijd de der R.-K. Universiteit te Nijmegen zijl Kerkelijke jaarboekjes Van de kerkelijke jaarboekjes, die altijd in het voorjaar verschijnen, zijn er nu reeds vijf van de pers gekomen. De nieuwe jaargang van het „Hervormd Kerkelijk Vademecum" heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan, doordat thans zijn op genomen de voornaamste gegevens van alle classes met de daarin dienstdoende predikan ten. Ook de samenstellingen van tal van ker kelijke Instanties ontbreken niet en deze zijn bijgewerkt tot en met December 1948. Dit boek, dat nu reeds een omvang heeft van meer dan 340 pagina's, zal een onmisbar» vraagbaak vormen, niet alleen voor predi kanten, doch ook voor alle besturen en in stanties, die haar plaats in het Hervormd kerkelijk leven hebben. De redactie van het jaarboek van de Chr. Geref. Kerken heeft in de jaargang 1949 dui delijk naar verbetering gestreefd, zodat het geheel een volledig overzicht geeft van het kerkewerk en het verenigingsleven. Voort» bevat het boekje een overzicht van het ker kelijk leven in 1948 van de hand van ds J. C. Marls te Haarlem en over de predikan ten die vorig jaar een jubileum hebben ge vierd. Het zielental ln deze kerken steeg van 52.611 tot 53.915. Het Jaarboek van de Vrijzinnig-Hervorm den is aanmerkelijk uitgebreid, nadat dit boekje in vorige jaren sterk was lngekrom- Op het 34ste jaarverslag van de i VriJz. Hervormden volger e vrij- STUDENTEN HOUDEN „CONGRES DER LAGE LANDEN" In tegenwoordigheid van minister Rutten ieft de Hoetink, gist Landei jr-magnificu Unlverslt» rmiddag het de Am rof. dr H. R. ;res der Lag» Nederlandse lad, geopend. Prof. Hoetink i i prof. dr C. J. Bleekei over „De betekenis va is der Lage Landen" en f. Westerlinck uit Leu' CHR. GEREF. JONGEMEISJES- VERENIGINGEN Op de tiende leidstersdag van d Chr. Geref. Jongem ginger Utrecht is gehouden, heeft de het den Boomgaard te Enschedé gesproken over: „Is de Jeugd van tegenwoordig zo slecht?** Ds A. Bikker te Amsterdam-West sprak een slotwoord. Mej H. Rebel te Rotterdam werd als be stuurslid gekozen. JAARVERGADERING GEREF. BOND IN NED. HERV. KERK De Gereformeerde Bond tot verbreidingen verdediging van de waarheid in de Ned. Herv. (Geref Kerk, zal op 21 April in K. en W. te Utrecht zijn jaarvergadering houden. Ds H. Bout te Amersfoort zal refereren. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (V. U.). 31 Maart. Ge slaagd: cand. Rechten: F W Steenhuizen» Bergum (Fr.). A Tellegen. Terneuzen. J In 't Veld. Den Haag en P J Scheele, Assen. NIJMEGEN, 1 April. Geslaagd: cand Geschiedenis J E A Struick te Nijmegen. UTRECHT. 31 Maart. Geslaagd: cand wis- en natuurk (F): P Smits: idem (K): A C de Roon: idem (L:) A F J Vreke: doet Chemie: J ,W P Boon. mej T Westerhuis: doet Phys Geografie: J M Bosma: doet Rech ten: G A van Osnabrugge. J G v/d Sluis: doet Indisch recht: A Lukkesen: doet Ge- neesk (2e ged.): mej C E Hudig. D v Peur- sem, A E D v/d Vijver. M J de Glopper, B J Dorhout Mees (cum laude). LEIDEN, I April. Cand-ex Ned recht: J C J Pels Rij eken te Amersfoort. Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) VARA 7— Denk om de bocht. 7 15 Sllvestrl-Kwar- tet VPRO 7 30 Nederland en zijn Gewesten. 7 50 Tien voor acht. 8.— Nieuws 8.05 Rl» Hendriksv. d Bom. viool. Martin Bresser, piano. 8.30 Leven in een bedrijf. 8 55 Boeken waar men wat aan heeft VARA 9.— Men vraagt... 9.30 Van koe tot grasboter. 10. Buitenlands weekoverzicht 10.15 Swing and sweet from Hollywood VPRO 14 40 Vandaag. 10.45 Avondwijding VARA 11.— Nieuws. 11.15 Huwelijk en gezin. 11.30 Symphonisch Concert 12.— Sluiting. HILVERSUM II (415) KRO 7.— Nieuws. 7.15 Intern, econom en social» samenwerking. 7.30 De drie landen. 7.45 De orgelsonates van J. S. Bach. 8.— Nieuws 8.05 De gewone man. 8.12 Avontuur in Castella. 9.20 De Kerk en haar vervolgers. 9 30 De Franse lyriek van Troubadours tot mo derne liederen. 10.— De hereniging der ker ken. 10 10 Zes fluitsonates. 10 35 Serenata Notturna 10 45 Avondgebed. 11.— Nieuws. 11.15 Wereldkampioenschap biljarten. 11.25 Americana. 12— Sluiting. Wat de radio Zaterdag brengt HILVERSUM I (301) VARA. 7.— Nieuws. 715 Gymnast. 7 30 Gram, 8.— Nieuws. 8.15 Strijdlied. 8.18 Selecties. 9.— Chicago Sym- phonie Orkest VPRO 10.— Tijdelijk uitge schakeld. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.30 Radiofeuilleton. 10.35 Voor de arbeiders in de continue bedrijven. 11.35 Hélène Ludolph, sopraan: Rutger Schoute, piano. 12.— Accor- deola. 12.30 Land- Sn tuinbouw 12.33 Gram. I.— Voor de strijdkrachten. 1.30 The Ram blers. 2— Het Ned. lied. 2.20 A'damse poll- tiekapel. 3— Bierenpraatje. 3.25 Omroep-ka- nierorkest. 4.10 Het economisch congres van het N.V.V. in Twente 4.25 Piano-duo De Raaff—Schutte. 4 45 Sportpraatje. 5.— Schij- venschouw. 5.30 Om en nabij de twintig. 6.- Nieuws. 6.15 West-Europees commentaar. 30 Voor de Nederlandse strijdkrachten. Artistieke staalkaart. VPRO 7.30 De rote wereld komt ln onze huiskamer. 7.45 'oor de Nederlanders in Duitsland. VARA Nieuws. 8.05 Dingen van de dag. 8.12 Varia. 815 Weense Operette-klanken. 9.— Soc. commentaar. 10.15 Vindobona schram- mel'n. 1040 Cor Steyn. orgel. 11.Nieuws. II.15 Biljarten. Om het wereldkampioensch. 11.25 Sfeer en rhythme. 11.50 Mario Lorenzl, harp. 12.— Sluiting. HILVERSUM II (415) KRO. 7.— Nieuw». 7.15 Gram. 7.30 Maria ter ere. 7.45 Morgen gebed. 8.— Nieuws. 8 15 Pluk de dag. 9.— Voor de vrouw. 9 05 Pianotrio. 9.30 Water- len. 9.35 Brandenburgs concert. 10.— Klein kleutertje... 10.15 Muziek houdt fit! De Zonnebloem. 11 45 Schoolradio. 12.15 Muzikale mélange. 12.30 Land- en tuinbouw. 2.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 1.— Nieuws. 20 Promenade concert. 1.50 Film en toneel. 2 10 Gram. 2.20 Engelse les voor beginners. 2 40 Gram. 2 50 Boekenieuws. 3 Felix Men delssohn and his Hawaiian Serenaders. 3.10 Naar het wonderland der muziek. 3.30 D» Zaankanters. 4.— De sociale positie van d» musici en artlsten. 4.10 Het Haags Kamer- iuziekgezeschap „Rota". 4.30 Gregoriaans. De Wigwam. 6.Reportage hockeywed strijd Ned.-België te A'dam. 6.15 Guus Jan piano. 6.30 Journalistiek weekoverzicht. 6 45 Bing Grosby, zang. (Gram.) Nieuws. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Park ane Serenade. 7.50 Vreugd ln veel gezin- en. 8— Nieuws. 8.05 De gewone man. 8.12 ram. 820 Lichtbaken. 8.45 De stem van de •eek. 9 Negen heit de klok 9 45 Voetbal theorie. 10.— Weekend Serenade. 1P•'', WIJ lulden de Zondag Inl 11.— Nieuws 11.11 Concertgebouw orkest. 12.— Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4