Zeven jaar geleden werd het Paleis Noordeinde geplunderd Nli RIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 1 APRIL 1949 MAAR DE KOSTBAARHEDEN WAREN VEILIG GESTELD exodus, die hierbij slaat, werd gemaakt De allerbelangrijkste stukken werden door een verdekt opgesteld fotograaf. Het opschrift schreef hij eronder en zo zijl ze verkocht door heel het land, ten bati van de illegaliteit. Wij, waar we toen ook in het bezette vaderland zaten, wisten dus allemaal wat er met de paleizen gebeurde Maar daag, zeven jaar na dato vragen we af: „Wat gebeurde er nu eigenlijk?' De intendant van de Kon Paleizc Den Haag jhr ir P. F O. R. Sickinghe vertelde er het volgende „In het najaar van 1941 werd de gehele inventaris van de Kon. Paleizen gecon fisqueerd. Met het vorderen den en het zich toespitsen logstegenstellingen werden de Duitsers kwaad en de Rüstungsinspektion ging tot in beslagname van heel wat goederen over. Er verscheen een Duitse beheerder voor de paleizen ZHHHi weggevoerd moest worden en wat nog kon blijven staan. Het was toen gelukkig, dat de inten. dance nog intact was, want zij legde snel lijsten aan van de weggevoerde goederen en ook van de eerste bestemming wegvoering ervan. Daardoor we Tito hinkt op twee ten gedachte 't V er klaarde uitzicht „Niet steeds is de liefde bestendig van duur" en dit geldt ook voor de ver houding tussen de machtige Stalin en Tito van Joegoslavië, die slechts een communistisch rayon beheert. Het is nog wel niet tot een officiële breuk gekomen, maar Tito heeft wel duidelijk te kennen gegeven, dat hij maar niet alles slikt wat voor hem in de Moskouse apotheek wordt bereid. Er zijn symptomen genoeg, dat Tito de neiging vertoont, althans in morele zin, naar het Westen te „vluch ten" maar het psychologisch moment voor een openlijke breuk met Stalin is nog lang niet aangebroken. Het is zelfs de vraag of het ooit zo ver komt, want tal van politiek-economische factoren doen daarop hun invloed gelden- Hier ii van veel minder belang of er ideële ver schillen bestaan tussen het communism* van Tito en dat vai zijn „cher maitre" Stalin, dan wel in hoeverre Joego-Sla- vië meer gebaat zou zijn met een verste viging der handels- en economische rela ties. die het Westen wel wil aanbieden. Dit Westen zou inderdaad voor Tito een veiliger haven kunnen zijn, maar dan zou dit Westen ook in politieke zin op Tito moeten kunnen rekenen. Rusland bedient zich van de Kominform en om één land te noemen, meer speciaal A\banië. om druk uit te oefenen op Joegoslavië. Ten einde daartegen opgewassen te zijn, zou het Westen met troepen en wapens moe ten steunen. Gaan wij nu eens na of er redenen zijn in Tito een toekomstige partner voor het Westen te zien, dan stuit men onmiddellijk op eigenaardig heden, die een scepticisme in de hand werken. Immers op de conferentie te Lon den over het Oostenrijkse vraagstuk, is de speculatie niet uitgekomen, dat de ver koeling in de verhouding Stalin-Tito ge makkelijker tot een compromis met het Westen zou hebben geleid. Integendeel Rusland bleek geheel achter de Joego slavische aspiraties te staan, die door Bebler naar voren werden gebracht. Aan Tito wordt aan twee kanten getrokken en het gevaar voor het Westen blijft steeds bestaan, dat Tito zich toch uitein delijk weer met Stalin verzoent. Zulks neemt echter niet weg, dat er wel dege lijk tekenen zijn, dat er zich in Joego slavië een proces voltrekt, dat er op duidt, het Moskouse juk onaangenaam te vinden. Op het congres van Joegoslavi sche metaalarbeiders werd door generaal Dstante aangespoord zich te wapenen tegen de Kominform. omdat de onafhan kelijkheid van Joegoslavië op het spel staat. Een Albaanse handelsdelegatie, ver gezeld van een lid van de generale staf, toog 'naar Moskou, waar ongetwijfeld aan wijzingen zullen zijn gegeven, hoe met de „rebel" Tito te handelen. In verband hiermede was het interessant de ervaring van het Engelse Lagerhuis-lid, Noël Baker te vernemen, die sprak van een toenemende militaire activiteit van de zijde van Bulgarije tegen Joegoslavisch Macedonië en de „Daily Mail" verwacht te zelfs spoedig ernstige gebeurtenissen. Het valt zeker niet te ontkennen, dat Tito en ook andere leden van zijn rege ring, verscheidene malen een opstandig geluid tegen de Kominform hebben doen horen. De bestaande geschillen tussen Tito en de landen van de Kominform zijn echter van ondergeschikt belang, verge leken bij de grote tegenstelling tussen het Westen en het Oosten en vandaar de „gespletenheid" van Tito en zijn heen en weer geslingerd worden. Door Moskou geïnstrueerd, hebben landen als Honga- rijt, Roemenië, Bulgarije en vooral Alba nië, de „kliek" van Tito bij herhaling ge desavoueerd, terwijl als sanctie, een eco nomisch isolement wordt toegepast. Ob jectief beschouwd is het Moskouse stand punt begrijpelijk, dat men bij de toespit sing der internationale verhoudingen, de lasso van het Pact en de Marshallhulp voor de herleving der democratische lan den, in Tito slechts een partner prefe reert, waarop men in alle omstandigheden rekenen kan- Tussen het totalitaire prin cipe van Hitier en dat van Stalin be staat slechts een gradueel verschil en ook Moskou eist van zijn satellieten sledhts slaafse gehoorzaamheid. Beïnvloed door nationale tendenzen, zou het communisme in Joegoslavië voor het Kremlin een ge vaar kunnen betekenen. Wat nu de ont hulling van Noël Baker over Bulgaarse militaire activiteit tegen Joegoslavisch Macedonië betreft, reeds eerder gingen er geruchten over de vorming van een aparte staat. Bij herhaling wijzen tele grammen op agitatie aan de grenzen van Joegoslavië. Ook zouden onder Russische leiding militaire maatregelen worden ge troffen aan de Noord-Oostelijke grens van Albanië, terwijl de bevolking, wonende in het grensgebied tussen Albanië en Joegoslavië, die streek zou hebben ont ruimd. Aldus zou het bericht van de Daily Mail, dat wees op een verscher ping van de toestand kunnen betekenen, dat Joegoslavië een crisis tegemoet gaat •n Tito zal moeten kiezen of AAaa. tijdens de bezetting ondergebracht rij'ksschuilkelders, die in verschillende delen van het land gebouwd waren. De Pietersberg bij Maastricht had er een. Een tweede was in Paaslo bij Steenwijk. een derde bij Zandvoort. Daar hebban de belangrijkste schilderijen en andere kunstwerken de oorlog doorgebracht. Wat op die befaamde Maartdagen 1942 door de Duitsers werd geroofd, in hoofdzaak meubilair uit de bedienden kamers. Het is per schip naar het Oost front gebracht en vooral in Charkov terechtgekomen. Merkwaardig is de his torie van een tabouretje. dat van die lange reis terugkeerde. Het was in han den gekomen van een N.S.B.-er, die met dat meubel zo in zijn maag zat, dat hij het aan een arts in 'Nederland ter hand stelde met verzoek te zorgen, dat het weer op zijn plaats kwam. Dat ook de vertrekken van H. M. de Koningin niet werden ontzien blijkt wel uit het feit, dat de kasten en lampen de werkkamer door de Duitsers wijderd werden. Een groot voordeel is geweest, dat Rijksbureau voor Kunsthistorische docu mentatie van te voren alle dingen het paleis gefotografeerd beschreven heeft. Dat werd een schipper noodlottig, die op zekere dag de politie- die zijn schuit bezocht, reden te af om wantrouwend te zijn. Want daar lag in die schippersverblijfplaats ïen juweel van een tapijt. „Dat kan geen :uivere koffie zijn" overwoog de agent. ,Een schipper met zo'n kleed!" Dank zij de foto's van de Kunsthisto rische documentatie kon het kleed als afkomstig uit het paleis Noordeinde her kend worden. Een andere gunstige factor was het feit, dat het Haagse Gemeentemuseum plotseling verhuizen moest. De helft van de inventaris werd ondergebracht in het paleis. Het werd, als gevolg daarvan, op de duur een hele opslagplaats in het paleis. De collectie Scheurleer was er, het Prentenkabinet, Stijlkamers en an dere museumstukken. Een merkwaardige ontdekking ^deed Prins Bernhard, toen hij in de weken die aan de totale bevrijding van Nederland voorafgingen, het buiten Spelderholt bij Beekbergen tot woning kreeg. Daar vond hij een groot deel van de Paleis-inven taris, die hem dus het gevoel gaf, weer thuis te zijn. Het Paleis Noordeinde heeft wel het meest van de Duitse dieverijen geleden. Het Kon paleis in Amsterdam is gered, doordat men het steeds liet voorkomen of er hard aan een verbouwing gewerkt Zelfs is het Noordeinde niet aan raz zia's ontkomen. Op de befaamde datum, 21 November 1944, waren er juist ver scheidene jongelieden in 't paleis onder gedoken. De Duitsers vonden hen niet. Zoals ze ook de radiotoestellen niet von den, die er verstopt waren De nieuwe god De vereniging van Sowj et-schrijvers heeft aan haar leden laten weten, dat zij hun leidsman te loven en te prijzen heb ben: „zakelijk, maar met wezenlijke blijd schap, vol van overgave en enthousiasme". Hier volgt een proef van de wijze waar op een Sowjet-schrijver dat moet doen: „Stalin! Gij hebt de burcht der vijan den in puin gelegd. Gij zijt mijn geliefde held, de beheerser van mijn ziel en ge dachten. Ik zou u met een profeet wil len vergelijken, maar dat kan ik niet. Want een profeet kon de waarheid niet zeggen, maar in uw woorden, Stalin, is waarheid en licht. Wij zingen nu anders. Onze liederen zijn niet treurig meer. Thans zijn er geen wezen, geen weduwen geen rusteloze dromen meer, geen steriele koeien en geen zwakke paarden. De Mei is vol van liederen en zon. En dit geluk heeft de grote Stalin ons gegeven. Gij zijt de grote leidsman en de grote Wijze; aan u is de wijsheid der eeuwen men ziet het: nu hebben wij een we god. Hoor, hoe ook in andere landen mannen en vrouwen vrolijk in stemmen met het nieuwe lied. Totdat god Stalin de hemel binnenkomt. Dan stuurt God hem daarheen, waar ook de andere goden huizen: Lodewijk de Zonnekoning. Adolf de geweldige en vele anderen. (Naar „Reformierte Schweiz"! HENNIE SCHOUTEN - JAAP STOTIJN Concert in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee n van de oude Griekse verhalendenken aan Orpheus, vandaar onze inlei- >t over de aulos-speler Orpheus, ding. De hobo is toch waarschijnlijk nneer hij zijn verrukkelijke melo- j niets anders dan een geperfectionneerde dieën blies, maoht had over de natuur j aulos. Ze hebben de beide timbre-be en zelfs over de god van de onderwereld, j palende eigenschappen: het materiaal Pluto. waardoor hij kans zag, zijn vrouwj (hout) Eurydice zij het dan zonder delijk resultaat te bevrijden. In deze mythe schuilt een diepe waarheid. De muziek heeft inderdaad een magische kracht op allen, die haar taal verstaan. Aan de ongeveer tweehonderd bezoe kers van het concert in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee is dit gisteravond bij het luisteren naar de meester-hoboïst Jaap Stotijn weer heel duidelijk gewor den. We moesten daarbij onwillekeurig K WEtïN tE NEMt V Op.jE fUdVEES VA N i E Eiij ENdo RH N \IokjttN LEVE ORA) i de twee rieten van het mond stuk. gemeen. De eerste solo-hoboïst van het Residen- e-Orkest kent het vak tot in de hoogste perfectie en weet alle geheimen kostbaar instrument. Ook gisteravond had hij het publiek in de ban kunst, hij toverde een verrukte glimlach op de gezichten. Een kunstenaar, die Iets heerlijks kan herscheppen, die stem. als uit een andere wereld, kan doen zingen, is toch wel zéér begenadigd. Een Adagio van Bach, een sonate van Handel, een uniek-schone Pastorale van de Nederlander Voormolen, een Adagio Fauré, een Allegretto van Saint- Saëns het werden stuk voor stuk fon kelende brillanten. leverde als be geleider en solist weer bijzonder knap werk. Zijn spel valt niet op door uiterlijk vertoon, is op het bescheidene af, bezit adel. In hoge mate virtuoos, frap peert hij daardoor toch niet het meest, doch veelmeer door de welgekozen, fraai uitgebalanceerde registerkleuren. de warme, ingetogen voordracht. Het prach tige orgel onthult Onder zijn handen en... de rijke mogelijkheden, die de bouwers cr in legden Bach's e-moll Prae- ludium en Fuga, Reger's „Benedictus", Franck's „Pastorale", Schumann's gees tige b-moll-Car.on en ten slotte de emi nente Finale uit Louis Vierne's 3de Symphonie gaven het bewijs. VAN ONï-E 8£M I NdE E De fotograaf, die bovenstaande opname onopvallend maakte, verkocht z\jn foto's ten bate van de illegaliteit. Zo kon ledereen in den lande zien, hoe de goederen van onze Vorstin by pakken vol werden weggesleept. En het verzet groeide „DE NARCIS" trof voorzorgsmaatregelen Keuringsreglement gewijzigd. - Een nieuw reglement voor arbitragecommissie De kans bestaat, dat het Bedrijfschap >or Sierteeltproducten dit jaar met „ver vroegd pensioen" gaat. Min. Mansholt heeft op de laatste Bloemlust-tentoonstel- in Lisse al een tipje van de sluier opgelicht en ook voorzitter Van Nispen heeft toen gewaagd van ingrijpende ver anderingen. En daarom trof de vereni ging „De Narcis" gisteren in „De Nachte gaal" te Lisse bij voorbaat maatregelen. Want, zeggen de nareissenkwekers. 't is allemaal even goed en best als het be drijfschap op zijn oor gaat maar de keuringsdienst moeten we houden. Als echter het B.V.S. verdwijnt, zal „De Narcis" zelf weer moeten gaan zorgen, dat het benodigde geld voor de keuring binnenkomt. Want tot nu toe ging het zo: het bestuur van „De Narcis" stelde ieder ren bedrag per are vast en het B.V.S. incasseerde de duiten, via een heffing op de kwekers. De kosten van de keuringsdienst lig- ?n nu niet bepaald aan de lage kant. Vorig jaar bedroegen die f 51.583.72 en dit jaar zijn ze geraamd op f 55.000. ou „De Narcis" dat geld natuurlijk goed kunnen innen als het B.V.S., het bestuur had een voorstel, om het keuringsreglement zodanig te wijzi gen, dat het bestuur bevoegd is, om onder de kosten tot instandhouding van de keu ringsdienst oök een bedrag te begrijpen ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek alsook een bijdrage voor de onpersoonlijke reclame. Tevens moest het bestuur gerechtigd zijn, om voor die kwekers, die hun oog geheel of gedeeltelijk voor hun trek- kersbedrijf aanwenden, (de broeiers dus) andere normen vast te stellen. De ver gadering nam dat voorstel aan, zonder slag of stoot, terwijl ook het nieuwe re glement voor de arbitragecommissie geen noemenswaardige moeilijkheden ople verde. Brandende kivesties Voorzitter Van Leeuwen had in zijn openingswoord de „brandende kwesties" het vak al aangestipt, de heer Voors deed dat in het jaarverslag nog eens dun netjes over, vooral wat de vrijwillige in krimp betreft. Want hoewel vorig jaar een overweldigende meerderheid stemmen de V.I. weggestemd werd, bleef die regeling rustig voortbestaan Een protest bij mm. Mansholt hielp niets, omdat Z E. geen aanleiding kon vinden, te bevorderen, dat die regeling voor 1949 werd gewijzigd, daar het B.V.S. deze in haar verordening reeds had vastgelegd. Het bestuur blijft diligent en hoopt, dat spoedig ook van boven af zal worden in gezien, dat deze regeling voor de meeste kwekers funest is. De in Februari ingevoerde officiële prijs- erlaging van 10% is waarschijnlijk ook op de uiteindelijke opbrengst van invloed geweest. Gezien in het licht van het „gentlemen's agreement" van de Bond Bloembollenhandelaren (hogere bondaprijzen voor Engeland) is deze ver laging onbillijk geweest, zelfs al is men voorstander van lage prijzen. Want wat baten lagere prijzen, als de export niet meegaat en zelfs haar prijzen ver- In '48 bedroeg het areaal 617.646 RR Dat was 50.000 RR minder dan in '47 Hiermee is het areaal gezakt tot bene den dat van 1928. toen er 650.000 RR werd gekeurd Vooral de grote bedrijven hebben 9terk ingekrompen. Het optreden van wortelrot en het aardappelaaitje spe len hierbij ook een rol. De directeur van de keuringsdienst, de heer F. Limburg, gaf vervolgens een uit gebreid verslag van de werkzaamheden van zijn dienst. Tussen de bedrijven door werden in de plaats van de heren S. Ver- degaal en M. Zandbergen, die niet ter stond herkiesbaar waren, gekozen de heren Th. R. de Vroomen en P. Ooster- Bij de rondvraag vormde het bolrot een punt van bespreking. Men vroeg o.a. of het waar is, dat hier een strengere keuring op zal komen. De heer Stofmeel van de P.D. bevestigde dat. Vorig jaar zijn er in Amerika partijen gearriveerd, diie voor 40% en meer bolrot waren. Er wordit zielfs overwogen, te bepalen, dat de exporteurs soorten als Van Wave ren': Giant, Beersheba en andere „gevaarlijke' variëteiten veertien dagen in quarantaine moeten houden. Maar de reclametermijn v< is acht dagen en als die veertien dagen quarantaine gekeurd worden, hoe moet het dan? Want de exporteur neemt dit risico natuurlijk niet. Prof. Van Slogteren klom toen on middellijk op zijn stokpaardje: de bollen later verzenden, dan is het niet en de kans op bolrot veel minder. Wéér kwam de V.I. ter sprake. Men slingerde het B.V.S. alle mogelijke verwijten het hoofd. En toen de heer Nuyens uit zyn anti-saneerders-slof schoot, zullen Den Haag de oren wel getuit hebben.. Joh. W. Deel der Siliwangi-divisie werkt met ons 'samen Reeds vijf bataljons hebben zich gemeld. Generaal-majoor E. Engles, territoriaal commandant van West-Java, deelt mede. dat vijf bataljons van de Siliwangi- divisie in West-Java zich aan Neder landse zijde hebben geschaard „in de overtuiging, dat zij daarmede hun land dienen. Zij wensen zo spoedig mogelijk met de Nederlandse troepen samen te werken tot bestrijding van de stromin gen, die na de overdracht der souverei- niteit de jonge staat zouden bedreigen". Jachtopziener schoot „per ongeluk" iemand dood... Tegen de 65-jarige jachtopziener W H. Schols uit Lisse werd gisteren voor de Haagse rechtbank 5 jaar geëist, omdat hij op 31 Maart '45 in Lisse een zekere G. A. de Kuiper met een jachtgeweer had doodgeschoten. De Kuiper, die op een wagen een rietmat van de Duitsers vervoerde, zou zich verweerd hebben, toen Schols hem sommeerde te blyven staan. Toen ging het schot af. „Per onge luk" verklaarde verd. Doch dit geloofde de officier niet. Twee landdrosten voor nieuw Ned. grensgebied? By Ned. grenscorrecties zouden 9100 Duitsers betrokken zijn. Het „Eindhovens Dagblad" meldt, dat de Regering voornemens is, z.g. land drosten te belasten met het voorlopig bestuur van de in het kader der techni sche grenscorrecties aan Nederland toe te wijzen Duitse gebieden. Voor het aar Limburg grenzende gebied zou als land drost worden benoemd de heer H. Dassen te Heerlen, lid der Tweede Kamer, en voor het gebied bij Nijmegen dr- H. Blauwboer, secretaris van het openbaar lichaam der Noordoostpolder. Het blad vernam voorts uit Duitsland, dat 9100 Duitsers betrokken zouden zijn bij de 62 vierkante km, welke Nederland werden toegewezen. Deze oppervlakte zou omvatten: het Duitse gedeelte van Dinxperlo met ongeveer 500 inwoners op 4 km2; het dorp Elten. de Eltenerberg met de Stiftkerk (abdijkerk) en delen van de gemeente Huethem met in totaal 3500 inwoners op 18 km2; zeven gemeen ten aan de zelfkant, te weten Hatert, Millen, Höngen, Tüdderen. Süterseel. Wehr en Hillensberg met 5000 inwoners op 38 km2, en tenslotte een landstrook met het slot Rimburg onder de gemeente Ubach-Palemberg. DAGELIJKS VERSE ZEEVIS Paling, Nieuwe Haring, enz. Kabeljauwfilets. TRAMSTRAAT, eindpunt tram Telefoon 2550 P. van der PLAS Zijn wollen winterkleren nog aan, de muts op en toch al pootje-baden en zich Katwykse visser-in-de-dop tonen: einde Maart 1949 Foto D. Kruyt, Katwijk RAAD VAN KATWIJK HET IS NOG DE VRAAG, WAAR HET TWEEDE BAD PRECIES KOMT Pessimisme over de woningbouw Optimisme over de zeeliaven te nemen, wat de Katwykse zeehaven betreft. Spr. was van mening, dat met vry grote zekerheid mag worden gezegd, dat de haven er komt. Is dit zo, dan zullen belangrijke ver anderingen op het strand plaats vinden. Een tijdelijke voorziening is ook daarom prefereren. Na nog meer besprekingen en gezien de uitspraak, neergelegd in de motie van nr J. van der Plas. die in de vergadering 'an 23 Februari werd aangenomen waarbij werd besloten, dat het verbod, >m ven uit tenten te baden, geldt, wan- ïeer de twee baden er zullen zijn) werd overgegaan tot stemmen. De stemmen staakten (88), zodat een nieuwe ver gadering nodig zal zijn, en wel op korte termijn, om alsnog een beslissing te ver krijgen. Gisteravond vergaderde de gemeente raad van Katwijk onder presidium van de burgemeester, mr W. J. Woldringh der Hoop. Afwezig was dr W. E Hue ting. Ongeveer een uur werd in beslag ge- jmen met discussies over een prae- advies van B. en W. met betrekking tot de plaats van stichting van het Noorder- bad. Dit praeadvies was een gevolg van terzake genomen besluit in de raads vergadering van 23 Februari. Aanvragen zijin inmiddels ingekomen De grote, vraag^is, waar dit,bad pre es zal worden g'eplaatst.'B. 'en W. zijn het zelf over deze kwestie niet eens De meerderheid van hel college wil het Noorderbad, dat nog slechts een voorlo pig karakter zal dragen, geplaatst zien het strandvlak, gelegen onmiddellijk noorden van de afgang bij „Chris- Terwijl een minderheid het bad zien geplaatst op het strandvlak, zui delijk van de afgang van „Christina". Het betreft slechts een verschil van ?n goede 50 meter. Het bad kan, indien de definitieve plaats wordt gekozen, niet zo maar op hei strand gebouwd worden. Het aanleggen van een vrij groot terras fundering is noodzakelijk De onder bouw van een tijdelijke inrichting zou hinderlijk zijn bij de bouw van een per- anent bad. De heer W Scheerens (Arb.) voelde ets voor de zienswijze van de meer derheid van B. en W„ in verband met stromingen, vuil water en het toekom stige havenhoofd voor de zeehaven. De heer C van der Plas ICH.) deelde deze zienswijze en bracht mede in het geding de exploitant, die eventueel reeds door het college wordt gedacht als de man, die speciaal op de plaats ten noor den het Noorderbad zal exploiteren. Mt J. van der Plas (A.R.) bestreed zeer geargumenteerd het door de heer Soheerens aangevoerde. Verschillende raadsleden maakten nog hun mening kenbaar. De voorzitter zeide verbaasd te zijn, dat een pessimistisch geluid was waar Straks staan de bollenvelden iveer in volle bloei! Een oud geding. Het voorstel tot opzegging van de aan sluiting van de gemeente bij de fraude s-onderlinge van gemeenten (F.O.G.) vergde ook nogal tijd. De heer Schee had geen bewondering voor dit voorstel. In de fraudezaak Bakhuyzen is op het verzoek tot schade-uitkering een weigering van genoemde maatschappij ingekomen. Spr vond het nïet fair, om en geding, dat volgens spr. terecht door de gemeente is verloren, nu maar :ontact met de maatschappij te ver burgemeester antwoordde hierop, dat, als men meent verzekerd te zijn en dan blijkt, dat dit eigenlijk in 't geheel niet het geval is. men zeer zeker terug behoort te treden. Gebleken is, dat het beroep op de Raad van Toezicht van de F.O.G. een wassen neus is. Dit is n.l. een partijdig orgaan. Dit was weliswaar reeds vóór de oorlog bekend, maar door de oorlog was de gemeente wel gedwon gen, zich aan te sluiten. Ten slotte werd het voorstel van B. t W. aangenomen (de heren W. Schee- ïns en mr J. v. d. Plas tegen). Bij het voorstel: voorschot op de over 149 aan de bijzondere scholen toeko mende vergoedingen, als bedoeld in art. 101 der L.O.-wet (f 17 voor lager en f26,75 voor U.L.O.) wees mr v. d. Plas met klem op, dat deze vergoedingen te laag zijn. Alleen reeds onderhoud en •arming souperen dit bedrag op. De voorzitter deelde mede, dat één school beroep is gegaan. Het voorstel, om gTond te verkopen aan de chef van het magazijn van het Koken in schoonmaaktijd Als moeder eenmaal aan de schoon maak begonnen is, heeft ze het ge woonlijk erg druk te druk om r.og uren te kunnen besteden aan koken, groente schoonmaken en boodschappen doen. En omdat ze haar gezin toch niet wil straffen en zichzelf in deze ver moeiende tijd tekort doen door slechU opgewarmde restjes, pap of boterham men op tafel te zetten, daarom maakt z* van te voren een reeks eenvoudige me nu's op, waar weinig werk aan is en die toch voedzaam zijn: d.w.z. dat alle soor ten voedingsstoffen, die wij nodig heb ben om fit te blijven, er in voorkomen. Veel tijd kan ze besparen door gerech- 1. waarvoor ze alle boodschappen te gelijk kan doen; 2. die vlug gaar zijn of in de hooi- kist gaar worden, zonder dat zij er naar behoeft om te zien (peulvruchten, gort); 3. die weinig afwas met zich brengen (dikke soep, stamppot sla en pap of yoghurt uit een fles voor toe). Wij doen de schoonmakende huismoe ders hier enkele voorbeelden aan de hand. Of u er iets van uw gading bij vindt of niet; maakt in ieder geval tevo ren een plan op! En houdt eraan vast, dat de maaltijd juist in de schoonmaak- drukte een ogenblik van rust en gezellig heid moet zijn. Zeven schoonmaakmenu's. 1. Aardappelen, groene erwten, sla, botersaus griesmeelpap; 2. Aardappelen, bieten, gebakken bloedworst custardvla. 3. Stevige macaronisoep aardappe len, witlof, ei. 4. Stoofpot van bruine bonen, kool raap en aardappelen rabarber. 5. Soep van rest bruine bonen met worst gort met boter en suiker. Macaroni met tomatensaus, gebak- vis (klaar gekocht) spinaziesla. Stamppot rauwe andijvie, gebakken spek yoghurt. Stoofschotel van koolraap, bruine bonen en aardappelen: (voor 4 personen). 250 g. (2 kopjes) bruine bonen. \Vz a 2 kg aardappelen. 1 kg koolraap 40 g. (2% eetlepel) margarine of boter, zout. De bonen een nacht weken en gaarko ken (of in de hooikist gaar laten wor den). De geschilde en in stukken gesne den aardappelen en koolraap met het en de margarine of boter het laat ste half uur toevoegen. De pan sluiten, de inhoud snel weer aan de kook bren- en gaarkoken in pl.m. 20 minuten. Dan alle bestanddelen losjes dooreen mengen. Het vocht afgieten, indien nodig bijbinden en bij het gerecht geven als Stevige macaronisoep. 40 g. macaroni, 40 g. bloem, een klontje boter of margarine, IV4 1. water, 4 bouil lonblokjes, zout, peterselie, wat melk. macaroni in het water met de bouillonblokjes gaarkoken in pl.m. De bloem aanmengen met wat melk hiermee de soep bijbinden. Ze op smaak afmaken met zout en fijngehakte peterselie. Op het Eindhovense spoorwegemplace ment is de 25-j. electricien Kwinten uit Utrecht met een onder stroom staande draad in aanraking gekomen en op slag gedood- marinevliegkamp „Valkenburg", de heer F. H. Pijittersen, werd aangenomen. Het perceel ligt aan de Molenweg te Katwijk 1. d. Rijn, koopsom f 2062. Een op 15 April 1948 verworpen voor tel. om grond te kopen van de erven Verloop, kwam weer ter tafel. Ook nu vonden vele raadsleden de prijs te hoog (fl per m2). Toch werd het voorstel thans aangenomen. Tegen: de heren C. ïn Beelen, W. v. d. Bent en W. Schee- tns. Koopsom f5360. De gemeentelijke kleuterschool wordt verbouwd en uitgebreid. Om meubelen 1 stoffering aan te schaffen, stelden B. 1 W. voor, f4000 te geven. Accoord. Het voorstel inzake de verordening op het beheer van de bedrijven ontlokte enige opmerkingen, maar werd aange- Het uit het grondbedrijf nemen van de gronden, aangewezen voor de stichting van een 12-klassige school aan de Park laan (verkoopwaarde f45.375) ging vlot onder de hamer door. terwijl hot voor stel met betrekking tot de opheffing van de indeling van de gemeente in drie kieskringen met slechts enkele opmer kingen eveneens aanvaard werd. Bij de mededeling van ingekomen stuk ken kwam ter sprake de bouw en her bouw van Katwijk. In de vorige ver gadering was medegedeeld, dat voor 1949 geen nieuwe bouwwerken zouden kun- worden aanbesteed. Het bouwvolume bestond alleen uit de 130 morvtagewonin- gen. De heer Scheerens informeerde wat i W. nadien gedaan hebben, om te proberen het bouwvolume alsnog ver hoogd te krijgen. Meer speciaal bedoelde spr. de 62 arbeiderswoningen en de 45 huizen rond de vuurtoren. Deze zijn in 1948 aanbesteed maar mogen niet wor den gebouwd. Er schijnt nog een mo gelijkheid ie bestaan. Er moet echter de zijde van B. en W. niet worden stilgezeten, aldus spr. Bij de rondvraag werd verzocht, om bijv. eenmaal per drie maanden de raad te lichten omtrent de toestand van de her- en aanbouw van Katwijk. Verschuivingen in de afzet van fruit De heer M. Prins, Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen, heeft voor een aantal journalis- op de Jaarbeurs een uiteenzetting gegeven van de gevolgen van de ver schuiving in de afzet van fruit, welke in de laatste tijd ten gevolge van de voor uitgang op koeltechnisch gebied is op getreden. In de afzet van Nederlands fruit vol trekken zich de laatste jaren grote wij zigingen, welke niet slechts van belang voor de kweker, doch tevens voor de handel en de consument, aldus spre ker. Wat toch is het geval? De vooruitgang op koeltechnisch ge bied heeft het mogelijk gemaakt, fruit gedurende een lange periode op te slaan moderne koelhuizen en luchtgekoelde bewaarplaatsen, die in steeds toenemen- nate worden gebouwd door veilin gen. grotere kwekers en de handel. Door de bewaring bij temperaturen en ?n luchtvochtigheid, die bederf en ach teruitgang in kwaliteit voorkomen, is het mogelijk fruit in voldoende hoeveel heden over een lange consumptieperiode te spreiden. Het gevolg hiervan is. dat in de voor jaarsmaanden. vooral in jaren met een normale oogst, volop Nederlands fruit an het publiek ter beschikking kan orden gesteld, dat aan de hoogste kwa liteitseisen voldoet. Hoewel hieraan nog een belangrijke uitbreiding moet worden gegeven, ter verkrijging van een voldoend aanbod tegen redelijke prijzen, zijn de goede groenten- en fruitwinkels ook in deze voorjaarsdagen zelfs nog rijkelijk voor zien van een goed gesorteerd en verpakt product. Deze wijziging in de afzet Is van groot belang voor de nationale economie, daar Nederland op deze wijze onafhankelijk van buitenlandse importen wordt ge steld en hierdoor een belangrijke bespa ring aan deviezen wordt verkregen. Deze vooruitgang biedt in de naaste toekomst tevens nog mogelijkheden tot export. Dat reeds belangrijke verschuivingen op dit gebied geconstateerd kunnen wor den, bewijst het feit, dat in de voorjaars maanden in de vooroorlogse periode slechts 7 millioen kg appels bij de vei lingen werd aangevoerd, terwijl dit in 1948, mede' door de rijke oogst van 1947, zelfs 43 millioen kg bedroeg. Aangezien het Nederlandse publiek en ook het buitenland met deze belangrijke wijzigingen niet of nog slechts in geringe mate op de hoogte is, werd door de cen trale afzetorganisatie voor de gehele Nederlandse tuinbouw, het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen, in nauw overleg met de Nederlandse Fruittelers- Organisatie het initiatief tot de bijzonder fraai ingerichte expositie genomen. Namens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen waren aanwezig: de voorzitter, de heer M. Prins met enige zijn naaste medebestuurders en me dewerkers; namens de Nederlandse Fruit telers Organisatie, de voorzitter de heer C. Boudewijn. Tevens gaven de "Directeur voor de Tuinbouw, ir. A. W. van der Plassehe. alsmede de voorzitters der Groot- en Kleinhandelsorganisaties in groervten en fruit van hun belangstelling blijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3