NIK UWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 31 MAART 1949 Stadsnieuivs Ook de komende vier jaren weer één Prot.-Chr. raadsfractie De A.R. candidaten vanzelfsprekend gehandhaafd Hordijk, A. Knetsch, mr dr H. D. M. Knol, S. M. Stolp en mr C. J. Woudstra Voor de volgende 10 plaatsen wees de vergadering aan (eveneens alf): W. den Heeten, A. van Hoek, Th. Kruider, G. Kuypers, D. Matze, C. Mulder, J. Mulder. Jac. Overduiru J. Ravestein en J J. van Seventer. Europees federalisme gemeen- r, de heer dat. yan Gisteravond vergaderde de lutionnaire kiesvereniging o reidingen te treffen voor de a, teraadsverkiezing. De voorzitti Chr v. d. Heuvel, deelde me de Chr. Hist, kiesvereniging het verzoek was ontvangen om, evenals drie jaar ge leden, ook dit jaar weer met een gecom bineerde lijst uit te komen. Het bestuur adviseerde op dit verzoek in te gaan, OOer de thans aflopende zittingsperiode hebben zowel de A.R. als C.H. gemeente raadsleden eenstemmig verklaard, dat de samenwerking goed was en dat zij die begeerden voort te zetten. Voorts leeft toóh nog altijd de innerlijke hoop, dat nog eens bereikt zal worden dat beide partijen, ook in ander Verband, als een eenheid zullen optreden en tenslotte tot fusie zullen kunnen besluiten. Waar mo gelijk, is het gewenst, door plaatselijke samenwerking hierop te anticiperen Tenslotte geeft bij de huidige wijze van zetelverdeling, gezien de resultaten der 2e-Kamerverkiezlng van 1948, samen werking kans op toewijzing van een raadszetel meer, dan bij het uitkomen met afzonderlijke lijsten. Op de gecombineerde lijst zullen de C H. candidaten de oneven plaatsen in nemen, terwijl de A.R. candddaten de even nummers zullen bezetten. De ver gadering ging met het voorgestelde ac- coord en machtigde het bestuur de ter uitvoering verder nodige besluiten te Vervolgens werd de candidaatstelling besproken. Het resultaat was dat de eer ste vijf A.R. plaatsen zullen worden in genomen door de thans zittende raads leden, te weten (in alf. volgorde): G K. en O. in April K en O gaat de volgende maand (5 April) een „voorjaarswandeling" ken Dr J. J. Smith te Wassenaar zal het gezelschap „rondleiden", om 8 uur i Prentenkabinet. A.s. Zaterdagmiddag wordt een excursie gehouden naar 1 Rijnlandshuis aan de Breestraat, zulks het kader van de cursus „Historie Schoonheid van Leiden." Op 8 April volgt in de „Turk" een ontmoetings avond van cursisten, docenten en stuursleden, met een bont programma. De tentoonstelling „yan schaap tot deken" loopt tot en met 10 April. Belangwek kend zal de lezing in de cantine va gebouw van de sociaal-medische dienst aan het Noordeinde zijn over: „Wat doet deze dienst voor oorlogsinvalieden?" door D H F. Wolters, luit. ter zee, arts. Wat de film betreft: „Java's pracht praal" zal, gezien de buitengewone be langstelling, worden herhaald op Zater dagmiddag 23 April, in twee voorstellin gen Op Donderdag 28 April zijn er ir het Rex-theater twee bijzondere voorstel lingen met een feestprogramma van na tionale films (o.a. „De Vliegende Hollan ders" en „Saludos Amigos" van Walt Disney. Het Rotterd. Philharm. Orkest .geeft het vierde en laatste abonnementsconcert, o.l.v Eduard Flipse. op Woensdag 27 April. Solist is Eduardo del Pueyi piano: medewerking van het Rotterd. Philharm, Koor en Corrie Bijster, De" laatste abonnementsvoorstelling in de serie „Groot toneel" wordt gegeven op Vrijdag 29 April, Het A'dams Toneelge zelschap brengt „De .cpmedie van hel geluk" van Evreïnow. Hetzelfde gezel schap voert op 19, 20 en 21 April voor de groene-kaarthouders „De Lindenboom' van Priestley op. In het volgende seizoen wil K. en O een dubbele reeks van vier toneelvoor stellingen organiseren, zodat dus het zelfde stuk op twee avonden wordt ver- HAAGSE POLITIERECHTER. De onverschillige. De landarbeider N. F. te Ter Aar had het te Nieuwkoop met een politieman aan de stok gekregen, omdat zijn fiets des avonds geen behoorlijke verlichting had. Toen had F. de zaak nog lelijker ge maakt door de politieman uit te schelden, zodat wegens belediging hij nu terecht stond Hij bekende de feiten, doch had eerst onikend. zoals de rechter consta teerde De officier vroeg f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Aldus de veroordeling. De gemoedsbeweging. „Bent u de heer des huizes of is uw vrouw het" zo meende de rechter te mo gen vragen aan J. van B. te Voorschoten, die op de vlucht sloeg voor zijn vrouw, die hem met een deegroller achterna had gezetten. Toen de man naar boven vluchtte, had de vrouw hem bij broekspijp gegrepen en volgens de verde diger, mr Weijl, had verdachte toen hevige gemoedsbeweging" zijn vrouv klap gegeven met de deegroller, die hij had afgenomen. Maar die mishandeling bracht hem bij de rechter. Er kwi vier getuigen het hunne over dit drama vertellen, en toen eiste de officier f boete en "n maand gevangenisstraf vo waardelijk. De verdediger vond. dat hier sprake was van noodweer, welk inzicht de rechter niet deelde. Hij legde f 15 boete op. Kunst en letteren Jeugdconcert van het Residentie-orkest Solist: Henk Geirnaert De serie jeugdconcerten van dit sei zoen, georganiseerd door de Maatschappi: voor Toonkunst, werd met het concert van gisteren op triomphale wijze afge sloten. 't Was een prachtige lentedag, de schooljeugd had een vrije middag, maar niettemin was ze in drommen opgeko men, om de Stadsgehoorzaal tot op de laatste plaats te vullen. Het is waar, het Residentie-Orkest speelde onder Jan Out; het programma was zeer aantrekke lijk; en er was een solist. Henk Geirnaert, die een pianoconcert van Beethoven ver tolkte.Maar hoe dan ook. een dergelijke enorme belangstelling bewijst onmisken baar, dat de muziek in het leven van de Leidse jeugd een grote plaats inneemt En dat is zeer hoopvol. Na een korte inleiding, waarin Jan Out enkele essentiële kenmerken van dc symphonische bouw toelichtte, werd de 5e symphonie van Beethoven ten gehore gebracht. Het werk oogstte grote bijval, evenals het 3e Pianoconcert van dezelfde componist, waarin Henk Geirnaert de zeer gewaardeerde solist was. En ten slotte de bekroning van deze middag' een waarlijk sublieme uitvoering van de prachtige Daphnis et Chloe-suite van Ravel. De organisatoren van deze concerten kunnen met voldoening op hun werk te rug zien. Ze mogen zich gedragen weten door de grote waardering van de jeugd, de ouders en de leerkrachten. Na de pauze hield de heer Joh. Lamers, secretaris van de Arjos, een lezing over „Europees Federalisme". Hieraan ontle nen we het voLgende: Tussen de beide wereldoorlogen heb ben verschillende staatslieden vergeefse plannen gemaakt voor een Verenigd Europa. Na de 2e wereldoorlog ontplooit het federalisme een grote activiteit. Het federalisme is te onderscheiden in een utopistisch en e%i practisch federalisme. Een van de belangrijkste kenmerken van het federalisme ls, dat men de mogelijk heid wil openen om souverelne rechten over te dragen aan een gemeenschappe lijk orgaan. Tegen federatie bestaat op zichzelf, volgens spr., geen principieel bezwaar. Van Bijbels standpunt dient de leer der onbeperkte nationale souverei niteit radicaal te worden verworpen Overdracht van souvereiniteit is slechts te aanvaarden ten behoeve van een tere belangenbehartiging, mits ook de rechtszekerheid der onderdanen gewaar- Tegen dr Bruins Slot's opvatting van de souvereiniteit als een splitsbaar stel be voegdheden bestaat evenmin bezwaar. Wij zijn voorstanders van federatie, om dat we anders stuk voor stuk onze vrij heid verliezen zullen. Federalisme ge tuigt van het falen der U.N.O., welke bedoeld was als orgaan ter beschermins van de rechtsgemeenschap, doch in d< practijk verworden is tot een instituut tot behartiging van de politieke belangen der grote mogendheden. Bij de verwi zenlijking van een Europese federa'; moeten we thans niet verder gaan dan de practijk vraagt. De W.-Eur. Unie kan de basis vormen voor een West-Europese Federatie De grondslag van het practisch federalisme van vandaag is te vinden in het Christelijk geloof. Een westerse fe deratie zal gediend zijn met een terug keer tot dit geloof. De federalisten willen bouwen aan een betere wereld. De Chr. Protestanten mo gen niet aan de kant blijven staan. Zij moeten er van doordrongen zijn, dat het streven naar het behoud van Europa een strijd is tegen het ongeloof Alleen de Christelijke beginselen vormen een houd bare grondslag voor een West-Europese Federatie. Wegens het vergevorderd uur werd de bespreking van dit onderwerp uitgesteld tot de jaarvergadering, die binnenkort zal worden gehouden. Aan het slot der vergadering drong de voorzitter met klem aan tot steeds meer medeleven op het politieke terrein, vooral in deze tijd die vraagt om beginselvaste en. De A.R. beginselen dienen naar buiten te worden uitgedragen, waarin eder bij voortduring een taak heeft. Vooral met het oog op de verkiezingen zijn veel propagandisten nodig Ieder werd opgewpkt, wanneer een beroep op medewerking wordt gedaan, zich daaraan niet te onttrekken, maar zich zo mogelijk te geven. Ds J. J. Koning bezoekt Leiden Naar wij vernemen, zal ds J. J. Koning. Ned. Herv. predikant te Gouda, die vacature van ds D. Kuilman bij de Ned Herv. Gemeente van Leiden is beroepen- morgen, 1 April, een bezoek aan stad brengen. Om 2 uur zal ds Koning, die door ds P. W. Spruyt, consulent wijk 5, zal worden ontvangen, kennis ken met de verschillende kerkelijke col leges. Een en ander gebeurt in de c sistorie van de Pieterskerk. „Kunst na Arbeid" bestaat 55 jaar Tet herdenking van het 55-jarig be staan van het mannenkoor „Kunst Arbeid" zal dit koor een jubileumcon cert geven in de Stadsgehoorzaal op Woensdag 6 April a.s. Medewerking leent het studenten-muziekgezelschap ..Sempre Crescendo" o.l.v. Jaap Stotijn. Verscheidene solisten van naam zullen optreden. Het koor voert werken uit o Palestrina, Hubert Cuypers, Joh. Brahms, terwijl het orkest werken speelt Andriessen en Benjamin Britten. Jaap Stotijn speelt het hobo-concert C dur van J. Haydn. UITWISSELING MET FRANKRIJK. In de periode van 11 tot 23 April zullen enkele tientallen Fransen (voornamelijk meisjes) in de leeftijden van 13 t/m 18 jaar en enkele ouderen door bemiddeling de Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer en het Genootschap Neder land-Frankrijk ons land bezoeken op van uitwisseling, zodat de Neder landers in onderling overleg tijdens de ir naar Frankrijk kunnen gaan. Op gaven aan het Centraal Bureau. Plant soen 25 te Leiden. VAN HET DAK GEVALLEN Gistermiddag is de 32-j. L. J. G., nende aan de Haarlemmerstraat, van het dak van zijn woning op het balkon ge vallen. Hij brak enkele ribben. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie ONTEIGENING PERCELEN LIGGENDE AAN EN NABIJ DE STATIONSWEG De Burgemeester van Leiden brengt r kennis van belanghebbenden, da' door hem op 26 Maart j.l. van het Col lege van Algemene Commissarissen voot de Wederopbouw, te 's-Gravenhage, de aanzeggang is ontvangen, dat het is over gegaan tot onteigening ten name van de gemeente Leiden van enige percelen, ge- gen aan en nabij de Stationsweg, alhier De op de onteigening betrekking heb bende stukken zullen met ingang van 31 Maart a s. gedurende twee weken voor ieder kosteloos op de secretarie dezer gemeente (afdeling Openbare Werken) r inzage liggen. Leiden, 30 Maart 1949. De Burgemeester voornoemd, F H. VAN KINSCHOT. DORPSHUIS" TE LEIDERDORP HEEET VEELZIJDIGE TAAK De Commissaris der Koningin verrichtte de opening D? heer S. A. Reijerse, voorzitter de Chr. Oranjevereniging, sprak nam alle verenigingen, bracht dank aan Tijdens zijn rondrit door Leiderdorpmeente, aldus de burgemeester, bracht de Comissaris der Koningin nog mogelijk het culturele en gemee bezoek aan-de nieuwe openbare even te bevorderen lagere school. Ter begroeting waren aan wezig de heren W G. Roozenbeek, in specteur van het lager onderwijs, J. B. Blankemstein, hoofd der school, /an der Hoek, hoofd der Ned -Herv. school en A. Wissel, hoofd van de Chr. Nat. school, terwijl mej. G. Meerburg, als hoofd der kleuterschool, de kleintjes vertegenwoordigde. De heer Roozenbeek vertelde een ander over de stand van het onderwijs te Leiderdorp. Nadat T nog even het politiebureau was aangedaan, arriveerden de auto's kwart voor 12 voor het „Dorpshuis", waar zich inmid dels afgevaardigden van onge- 50 verenigingen uit 't dorp hadden verzameld. Een doch tertje van de gemeente-archi tect, de heer W. F Buitendijk, onder wiens leiding de oude o.l. school is omgebouwd tot een prachtig dorpshuis, bood de sleutel aan, waarna de Commis saris de opening verrichtte. Iedereen was vol lof over de inrichting der zalen. De burgemeester, de heer K. in Diepeningen, heette de Commissaris hartelijk welkom et nieuwe gemeenschaps oord. Dit ls het huis, waarin Leiderdorp een deel van zijn vrije tijd hoopt door te brengen, aldus de burgervader. Hard is er gewerkt; een woord van hul- m allen, die hun krachten hieraan hebben gegeven! Toen na de ooriog overal in het land het culturele leven een ontwaking doormaakte, deed zich de behoefte aan vergaderruimte zeer sterk gevoelen, Het gebouw is bestemd r meer algemene vergaderdoeleinden daarnaast voor het kerkelijk jeugd werk. Bovendien kunnen voor de wijk verpleging en het consulatiebureau twee goed-geoutilleerde kamers beschikbaar worden gesteld. Het is de taak der ge- ZILVEREN JUBILEUM BIJ FLES. Maandag was het 25 jaar geleden, zo schrijft men ons, dat de heer A. Vijlbrief als magazijnbediende bij de firma H. S Fles in dienst trad. De jubilaris werd morgens ten huize van de firmant, de heer H. Q. J. Flest hartelijk gehuldigd Namens de directie sprak de heer C. H. Fles hem toe. Een gouden zakhorloge met inscriptie werd aangeboden. Namens het kantoor- en magazijnpersoneel spraken resp. de heren A. J. de Boer en J. Onder- RECEPTENBOEKJES. Behalve een herdruk van het vouw blad „Op en bij de boterham" verscheen bij het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad. Koninginnegracht, Den Haag, giro 363081, als nieuwste uitgave „Drinkt melk". Dit vouwblaadje 3 cent), in het bijzonder bestemd voor de Nederl. huisvrouwen, heeft voornamelijk ten doel het gebruik van melk aan te moedi gen. Daartoe bevat het een reeks van recepten voor het verwerken van melk P. B. J in allerlei gerechten. gemeentebestuur en bood een mooie elec- trische klok aan, die door de burgemees ter In grote dank werd aanvaard. De bij eenkomst droeg een zeer afwisselend ka rakter. Muziek en zang werden op ver dienstelijke wijze ten gehore gebracht. De Commissaris gebruikte de lunch bij de burgemeester, waarna het hoge ge zelschap nog een bezoek bracht aan het Doeskwartier. Omstreeks drie uur ver trokken de gasten naar Koudekerk aan dein Rijn. De eerste uitvoering Het was ongetwijfeld een gewaagde onderneming van de Chr. Gemengde Zangverenging „Excelsior" om haar jaar lijkse uitvoering te geven in het pas ge opende Dorpshuis. De verwachtingen wa ren immers mede door alle nieuw- en schoonheid hoog-gestemd. Het koor mag tevreden zijn; de zang werd door de aanwezigen zeer gewaar deerd. Doordat de gasverwarming niet vroegtijdig was afgesloten, kwam het zin gen voor de pauze niet geheel tot zijn recht. Maar na de peuze heeft het koor zijn kunnen ondubbelzinnig getoond. En ook de solisten. Tijdens de pauze werd namens de am bachtslieden, die aan het Dorpshuis heb ben gewerkt, een schitterende bloemen mand aangeboden aan het gemeentebe stuur. Namens de NIEUWE LEIDSCHE COURANT werd een keurig-ingelijste foto van de opening van het Dorpshuis overhandigd. Deze zal in een der zalen als wandversiering dienen. De burgemees ter dankte hartelijk voor de prachtige geschenken. Leiderdorp heeft een on vergetelijke dag gehad! Aan de grens van de gemeente Koudekerk begroetten burgemeester G. Ver heul en wethouder T. Molema gistermiddag de Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper, en zyn kabinetschef, mr H. Dinger. Foto N. van der Horst Vrolijk vlaggend Koudekerk ontving de Commissaris der Koningin lil de raadskamer enkele vragen gesteld en beantwoord Een vrolijk vlaggend Koudekerk ont ving gistermiddag de Commissaris der Koningin mr L. A. Kesper. vergezeld van zijn kabinetschef mr H. Dinger. De hoge gasten werden aan de grens Leiderdorp- Hazerswoude opgewacht door bvirgemees- G. Verheul en wethouder T. Molema. De burgemeester nam plaats in de auto van de Commissaris en zo werd de tocht door het dorp ondernomen. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de boerderij „Bronstee" van de heer L. N. Koot. waar het damhek gerestau reerd met de steun van Monumentenzorg werd bezichtigd. Vervolgens toog het gezelschap naar het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. Het werd daar rondge leid door de kerkvoogden, de heren J. D. de Kort, G. J. Corts en Jac. Vonk, welke laatste tevens het orgel bespeelde. Ook werd het prachtige Avondmaalszilver. da terend uit 1679 en 1773. bewonderd. Te voet begaf men zich vervolgens naar het raadhuis, waar in de raadskamer de thee werd gebruikt. De burgemeester sprak een kort openingswoord. De raads leden werden aan de Commissaris voor gesteld. Van hen voerde de heer W. van Vegten het woord. Hij zeide, dat de ge meente gedupeerd wordt door de slechte oeververbinding te Alphen aan den Rijn. zodat alle zware verkeer door de be bouwde kom van Koudekerk moet rijden, waardoor de bestrating erg te lijden heeft en grote onkosten ten laste van de ge meente komen. Ook de Commissaris zag de onbillijkheid hiervan in. Voorts vroeg de heer Van Vegten ander over de samenvoeging kleine gemeenten in de Rijnstreek. Kou dekerk zal echter voor eventuele voeging met andere gemeenten voorlopig et in aanmerking komen. De burgemeester zette daarna de alge- ene toestand van de gemeente uiteen. Ter tafel was een groot aantal gravure: platen, betrekking hebbende op Oud- Koudekerk en Poelgeest. Ze werden aan dachtig bekeken en waren ter beschik king gesteld door het archief der meente Leiden. Ook stonden opgesteld de oude „politie"-werktuigen (dievenvanger, blok en boeien), te Koudekerk gebruikt (niet meer door de heer Dalebout). Van de audiëntie werd geen gebruik gemaakt. Wel werden aan de Commissaris voorgesteld de besturen van de verschil lende polders en vertegenwoordigers corporaties. Ontvangen werden de heren K. Reyneveld, voorzitter van de Hons- dijksepolder; H. Maat namens de Lage- waardse en Brumadese polder; H. J. Boer de Hogewaardse polder; W A. v. d. Dool, hoofd der openbare school, mede Volksonderwijs en het Groene Kruis; E. A. Bloem, hoofd der Herv. school, mede namens de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente en de gymnastiek vereniging „Aspasia"; J. D. Reyneveld P. Kok voor de Geref. Kerk en F. P. Bos, betonfabrikant. Tenslotte begaf het gezelschap zich, ge ëscorteerd door de rijkspolitie, naar de electrische kleiwarenfabriek v.h. Gebr. VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLEGTEN HORST Nieuwe Rijn 46 Leiden. Telefoon 23010. Chr. lagere tuinbouwschool te Rijnsburg Lijst van geslaagden Voor het toelatingsexamen van de Chr. lagere tuinbouwschool te Rijnsburg slaagden: C. Heemskerk. T. P Nijenhuis, J. G. Paauw, A Ravensbergen, C. Star, n Starkenburg C.zn, C. van Starken- burg D zn, allen te Rijnsburg, A van den Haak, G. J. v d. -Meij, G v. d. Meij, Val kenburg, G. J, Bloemendaal, D. van San- dijk, Leiderdorp, N. van de Meij te Kat wijk aan Zee, H. Pieksma te Sassenheim, Roelofsen te Voorschoten en D. van Vliet te Koudekerk aan den Rijn. Van de eerste naar de .tweede klasse werden bevorderd: L. v. d. Burg, A. van Delft, C. van Delft, A. yan-Egmond, H. Jungerius, A. van Klaveren, M. Lindhout, H, de Mooij, D. Zandbergen, allen te Rijnsburg, P. v. d. Bos en A. v d. Meer te Noordwijk, W. Rijlaarsdam te Leider dorp, B, van Vliet te- Zoeterwoude en n Vliet te Koudekerk aan den Rijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Geertruid M. d van J J van Iersel en J C M Knüppe; Theodo- is W. z van D. A van 't Riet en H Pet;. Gerda M. d van C Kromhout en P H Blij- leven; Jan, z van J Stavleu en C Stouten; Leo F M, z van S den Os en J A Hons- beek; Grietje, d van J B de Best en E Zandbergen: Dirk M. z van D M Gordijn M E de Mooij. GEHUWD: P C Reizevoort, M T van Teijlingen; C Brussee, en C W de Meij; J W Griekspoor, en J Keyzer; M Luiten, M le Febre; H v d Nat, en C de Tombe; S van Wijk, en M A Koppens; A Zaalberg en W van Es; A vom Lehn. tl W Filippo. OVERLEDEN: C Dongelmans, huisvr. an M J Hogeboom. 73 j ZILVEREN JUBILEA BIJ DE N.Z.H. Donderdag 14 April hopen de heren J. J. Willebrand en M. G. Geenjaar, onder houdsmonteurs bij de N.Z.H.V.M. te Lei den, 25 jaar in dienst te zijn. Zoeterwoude Bijzondere arbeid. Morgen (Vrijdag) te Zoeterwoude- Dorp inlevering van naamlijsten bijzon- Oppelaar. waar de rondleiding geschiedde door de heer F. de Graaff. directeur. Via de Lage Waard werd de terugtocht vaard. Tot aan de grens der gemeente vergezelden burgemeester Verheul en wethouder Molema de gasten. Moedige redding Een vertraagd bericht Enige tijd geleden zag mej. V. in de Lagewaard een man, zoekende, heen en weer lopen. Op haar vraag, wat hij zoch', antwoordde -de man. dat in een onbe waakt ogenblik een kind van de familie Van de V. in de Wetering was geraakt en dreigde te verdrinken. Hij zocht stok om die het kind toe *e reiken. Mej. V. sprong onmiddellijk te water en mocht het genoegen smaken het kind behouden op het droge te brengen. Aan deze red ding was geen bekendheid gegeven. Toch het feit vermelding nog alleszins Auto in de Wetering Inzittenden gered Gistermiddag omstreeks 12 uur raakte, waarschijnlijk door het loslaten van een de stuurinrichting van een auto gebroeders Den Boer te Hazers- woude onklaar, ten gevolge waarvan de auto bij een bocht in de Lagewaard ih de Wetering verdween. Hulp schoot ter stond toe en slaagde er in de drie inzit tenden, zij het ook met enige moeite, te redden Het waren de heren F. den Boer, B. Boers en een jeugdig meisje. De chauf feur kreeg enkele hoofdwonden. Ook nu bleek de plaats naast de chauffeur de gevaarlijkste te zijn; de heer Boers was er erger aam toe. Hij moest naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden wor den vervoerd. Chr. School voor V.G.L.0. hield ouderavond In gebouw Noordeinde 40 (boven) Nadat vele ouders en belangstellenden de keurig ingerichte en door „Reglna" met bloemen versierde tentoonstelling op de bovenverdieping hadden bezocht, v. voor een bijna geheel gevulde gyr nastiekzaal, dat de jongens en meisjes de Chr. V G L O -school een uitste kend verzorgd programma vlot ten uit- )er brachten. Na de opening door het hoofd der school, de heer J. van Leeuwen, kreeg allereerst het school-orkest, genaamd „A. P. Flap" en bestaande uit 20 mond orgelspelers, gelegenheid enkele num mers weg te geven, die er wezen moch ten- De overige leerlingen der school vormden het „koor" en gezamenlijk wer den gezellig-vlotte liedjes ten gehore ge bracht, afgewisseld door enkele van eer ernstiger genre. Wat deden ze hun best, het er zuivei en goed af te brengen! En al was het ei \vel eens een enkele keer naast, over he geheel was het een lust, naar dit muzi kale onderdeel te luisteren. Twee toneelstukjes werden door enkelt jongens opgevoerd en verschillende leer lingen droegen gedichten voor, die, de reactie in de zaal te oordelen, zee de smaak vielen- Een supcesnummer een gymnastiekles, op bijzondere wijze en in zeer zonderlinge kledij uitgevoerd door de meisjes- Ook de films, die gedraaid werden door de heer Timan, hielden de aandacht ge spannen. Deze eigen opnamen, o.a. „I den jubelt", „Leiden en zijn grachten" „Wodakeh", een Indianenfilm. wa buitengewoon goed, en oud en jong ge noot hiervan. Nadat de jongens en meisjes met bege leiding van piano en orkest nog enkele liederen ten gehore hadden gebracht, be sloot de heer Van Leeuwen de avond met een afscheidswoord, gericht tot de jon gens en meisjes, die over enkele dagen de school zullen gaan verlaten. De heer Van Leeuwen drukte hen op 't hart, overal, waar zij zullen komen: op andere school, in de fabriek bij een baas, ten laten zien, dat zij van een school kwamen, waar het woord „Christelijk" inhoud had, en toch nooit te vergeten, bij alles, wat ongetwijfeld zou vervagen, dat Benthuizen Geslaagd Aan de Leidse ambachtsschool behaal- onze plaatsgenoot Leendert Korbljn het diploma machine-bankwerker. Candidatenlijst S.G.P Door de leden van de Staatk. Geref. Partij alhier is een candidatenly9t op gesteld, waarop de volgende personen voorkomen: C. van Gaaien, A Voorwin den, D van Leeuwen, J. W. Gommer6e, W. Qualm, C Bregjnan Czn-, C. Have- aar, P. Mets. M. Pos en G. Glasbergen- Hillegom Geslaagde SlZO-avond. Gisteravond heeft SIZO in de concert- lal van „Flora" een zeer goede avond ïgeven. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer V. Segers, het samenzijn. Door leden der vereniging en epige dames werd opgevoerd het vrolijke spel „Fre- deri'k de Stoute". De aanwezigen hebben genoten van het goede spel. Vooral Fre- derik Katoen (H. de Wagt) en zijn dood gewaande Nbroer (Th. Vledder) werkten op de lachspieren. Ook Tilly, Ajiny "ia wapen goed in haar vertolking. Namens de elftalcommissie sprak heer J Valkenburg. Hij feliciteerde Arie Hellendoorn, de snelle rechtsbuiten eerste elftal, die gelukkig van ongeval weer was hersteld. Spr. spoorde de leden aan om te trainen. Dit is een eërste vereiste voor succes in de com petitie. De heer J. de Kooper heeft zich training belangeloos beschikbaar gesteld. Ds J. C. v. Apeldoorn nam afscheid van Wijk I Wordt hulpprediker in Groningen zich over enkele maanden als hulp prediker tc Overschild (Groningen) te vestigen. In verband met het komende vertrek van ds Van Apeldoorn is het beroepings- werk reeds met kracht ter hand geno men: men wil de vacature-periode zeer klem doen zijn en heeft in dit opzicht al belangrijke vorderingen gemaakt. t .bijzonder Ds J. C. van Apeldoorn, die, zoals be kend wegens emeritaat in April zijn ambt zal neerleggen, heeft gisteravond afscheid genomen van wijk I der Ned Herv Gemeente. De grote zaal van het wijkgebouw aan de Stille Rijn was ge heel bezet. Voordat ds Van Apeldoorn met zijn Bijbellezing begon, sprak hij zijn dank baarheid uit over de zeer goede opkomst. De steun, die hij steeds van de trouwe ■ijkbewoners in het algemeen Bijbellezing-bezoekers in mocht ondervinden, zal hij Spr. dankte het wijkbestuur yoor zijn samenwerking. Ds VanApeldoorn hield zijn Bijbel lezing n a v. he< Paulinische woord: „Wie zal ons scheiden van de liefde van Chris tus". Tegenover het zuchtend schepsel stelt de apos'el de roemende Christen. Het lijden van de mens is voor hem geen onoplosbaar probleem. De wereld wil alleen voorspoed hebben Zij erkent niet. dat God ook in droefheid Zijn majesteit openbaart. Paulus troost de lijdende mens t de liefde van Christus, üet geloof t door de wolken heen; het weet, dat achter alle kommer de overwinning straalt De overwinning van Christus is de overwinning van al de Zijnen. De aanwezigen zongen na de Bijbellezing Psalm 866. Na de pauze voerden vertegenwoordi gers van verschillende onderafdelingen van de wijk het woord. Zo spraken het wijkbestuur, het bouwfonds, de Bijbel lezing-bezoekers en de dameskrans „Ly- dia". Allen uitten hun dankvoor het werk van de predikant. Meerdere ge schenken mocht ds Van Apeldoorn in ontvangst nemen. Wy vernamen nog, dat het in de be doeling van ds Van Apeldoorn ligt, Alphen aan den Rijn Jeugd-rally. Gisteravond is in de Ned. Herv. kerk m de Julianastraat voor de tweede maal ?n jeugd-rally gehouden, belegd door >n comité van jongeren. Het thema voor deze avond was: .Christus voor de jeugd; de jeugd voor Christus Programma leider was de heer D. Lugthart uit Kat wijk aan Zee. Hoewel aanvankelijk ge vreesd werd, dat ds P. W. Spruijt uit Leiden verstek liet gaan, kwam hij juis* op tijd voor het houden van zijn toe spraak. De verdere bijdragen stonden op hoog peil en werden voor het grootste deel verzorgd door plaatsgenoten. We en de violist B. Lemkes, wiens naam uitstekende klank heeft: zang: de heer H. Schimmel; pianobegeleiding: de heer B. v. d. Steen; ook werkte mede het fanfarekorps van de Martha-Stichting on der de bezielende leiding van de heer Offrmga. Benoemd. De heer J. W. de Ridder, technisch hoofdambtenaar bij de Watei^taat, is oe- noemd tot bouwkundige bij de Water staat. zy hier gehoord hadden van Eén, Die Je nooit verlaat, al kom je in de diepste nood. Namens het schoolbestuur dankte dj De Wit met een hartelijk woord de heer Van Leeuwen en het overige personeel, dat met zo grote toewyding en energie deze jongens en meisjes zo goed mogelyk voor het leven klaarmaakte. Ds De Wit sloot hierna met dankzegging- Katwijk E.H.B.O.-dlpIoma. Na een winter van studie hebben 13 dames en heren gisteravond ten huizé van dr W. E. Hueting te Katwijk aan den Rlj-n examen gedaan voor het een heidsdiploma voor E.H.B.O. De geslaag den hebben de cursus gevolgd, die van wege de K.R B. gegeven werd. Geslaagd zijn alle candidaten, en wel de dames W. J. Parlevliet, C. de Leest, L. v. d. PlaS, A. Ruwhof, Corn, van Duyn, Mar. Kruyt, M. van Egmond, Joh. v. d. Marei, A. Schoneberg en Joh. D. van Duyn en de heren Ant. Wassenaar, G. W. Visser en G. van Andel. Examinatoren waren de doktoren Baert de la Faille te Was senaar en W. E. Hueting te Katwijk aan den Rijn. Katwijk aan den Rijn A.R. kiesvereniging. Gisteravond was er in de zaal achter de Geref. Kerk een ledenvergadering van de A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje". De voorzitter, de heer J. P. van den Nagel, opende en sprak een kor* openingswoord. Bij de candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezing werden op de groslijst geplaatst de heren: 1. A. Wassenaar; 2. N. Anes; 3. G. Varkevis- ser; 4. Jac. Zuyderdyun; 5. P. A. Schone- veld. Enkele mededelingen werden ge daan betreffende de raadsverkiezingen. Katwijk aan Zee Jaarvergadering Chr. B.L.O. In de zaal Haasnoot vond de jaarver gadering plaats van de Ds J. de Liefde- school te Katwijk aan den Rijn. school voor Chr. B.L.O. De voorzitter, de heer K. Seinstra, opende. In zijn openings woord n.a.v. het voorgelezen Schriftge deelte. Jes. 53: 412. zelde spr., dat door huiselijke omstandigheden deze verga dering in de lijdensweken viel. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester gaven blijk van een gezond verenigingsleven. De financiën blijven echter nog het zorgen kind De bestuursverkiezing bracht in de plaats van de aftredende leden, mevr. Höwe!er en de heren H. van Hulzen, G. d. Perk en Ant. v. d. Berg de volgende euwe bestuursleden: mevr. Van den rg en de heren N Parlevliet Jr, ds H. de Valk en J. de Boom. De heer A. Huigens, hoofd der school, hield hierna een causerie over „Het meest moeilyke kind"'Spr. zette op zeer bevattelijke wyze uileen, hoe dit kind onze liefde en zorg nodig heeft. De heer Huigens oogstte de dank der vergadering beantwoordde enkele vragen. De heer D C. van Leeuwen eindigde met dank zegging. A.R. kiesvereniging. De A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" was in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer G. Poot, sprak een woord van welkom. Hierna werd d« gros- de raadsverkiezingen samenge steld. De ee-rstè vijf, die op de lyst staan, zyn de heren mr J. van der Plas, D. C. van Leeuwen,- N-, Parlevliet, B. G. Lam mens eh D Ouwehand Azn. Ds W van Boeyen sprak hierna over „De overheid als dienaresse Gods" Spr. bestreed de mening van prof. Van Ruler, dat de A.R. de neutrale staatsgedachte propageren. Integendeel: alle gezag vindt zijn oorsprong in God, dus ook het s'.aata- Jezag. Sprekende over het gebed, in 't byzon- der het z.g. overheidsgebed. zei spr. dat wij niet alléén de naam van God daarin mogen uitspreken (d-i*. om gevoeligheden andersdenkenden te ontzien), ook Jezus Christus zullen wij daarin zeer zeker moeten noemen Verder ging spr. nog in op de vragen rond art. 36 der Ned Geloofsbelijdenij ïn sprak in het bijzonder over de clau sule. die bijv. door de SGP. nog ge handhaafd wordt. De A.R. verwerpen deze clausule. Over de Zondagsrust zei spr. ten slotte, dat het een taak van de overheid is. deta te bewaren en te bevorderen. De Zon dagsheiliging ligt op het terrein van de kerk. Er volgde een zeer breedvoerige dis- issie. De vergadering was druk bezocht. Kruideniers-familie-avond. In de Kapel werd gisteravond een fa milie-avond gehouden, uiteaande van de Ned. Kruideniersbond. De zaal was stampvol, toen de heer H. Haasnoot de avond opende Na een zeer geslaagde kin dermiddag en een St. Nicolaasfeest wil den de bij de N.K B aangesloten winke liers ook voor de volwassenen iets doen. Hierna zette spr uiteen, wat de N K B. Deze bond heeft over geheel Neder land zijn leden: 1500 winkeliers zijn aan gesloten. wonende in 20 districten Spr. allen een goede avond. De Kront jongband „Tidro" bracht enkele liederen op voortreffelijke wijze ten gehore Het oneelgezelschap „De Molengezellen" bracht hierna het blyspel „Een reuzen- idee". Beide gezelschappen zijn gevormd uit personeelsleden van de bekende le- vensmiddelenfirma uit Leiden. Tieleman ;n Dros. Na de pauze liet „Tidro" zich indermaal horen. Voorts stond nog een spraakwaterval op het programma. Hoog en laag water. Vrijdag 1 April: hoog water 4.55 en 17.10, laag water 0.49 en 13.11 uur. Noordivijk Uitvoering Lukas-Passion De .uityoeringen van de „Lukas-Passion" te Noordwijk beginnen langzamerhand een (goede) traditie te worden. Gister avond bevatte de Grote Kerk te Noord- wijk-Binnen weer een talrijk gehoor, tot onze verrassing samengesteld uit alle la gen der bevolking. Dit verschijhsel kan niet genoeg worden toegejuicht, daar hieruit blijkt dat goede muziek ook ge waardeerd begint te worden door aller lei mensen, die er vroeger niet aan dach ten een goed concert of een goede uit voering te gaan beluisteren. Bij vorige gelegenheden hebben we uitvoerig stilgestaan bij samenstelling inhoud van de Lukas-Passion, terecht of ten onrechte aan Joh. Seb. Bach toege schreven, zodat we thans kunnen vol staan met enkele opmerkingen over de uitvoering. De koren „Zingt den Heer" te Noord wijk en „Excelsior" te Katwyk zijn In de loop der jaren geheel op dit werk Inge steld; er werd mooi en zuiver gezongen, zodat de uitvoering alleszins bevredigde. Ook de solisten volbrachten hun, soms gemakkelijke, taak haar behoren. Vooral Belia Bru9sen-Keyzer en Peter ogger gaven van hun party een sublje- e vertolking. De instrumentalisten hadden blijkbaar nogal hinder van de temperatuurswisse ling; overigens was de begeleiding zeer correct. Steeds meer valt bij deze uit voeringen het gemis aan een claveoimbel op. Dit instrument kan nu eenmaal niet voldoende vervangen worden door een piano, al wordt de partij nog zo voor treffelijk vertolkt. De dirigent, de heer Joh. Admiraal, had het geheel goed in de hand, en al er over de interpretatie van dit werk verschil van mening kunnen bestaan, een is dat door zijn enthousiasme ook deze uitvoering weer zeer geslaagd mag Schoorsteenbrand Bij de fam. S. in de Zeestraat raakte de schoorsteen in brand. De brandweer ïst het euvel spoedig te verhelpen. Noordwijkerhout Alg. ver. voor bloembollencultuur De alg. ver. voor bloembollencultuur, !d. Noordwijkerhout, komt morgen in vergadering bijeen. Behandeld zal o.m. worden de algemene beschrijvingsbrief de 207e algemene vergadering. Ir I „Biddende Handen" was heel A. F. Vlag houdt een praatje over nar- Hugenholte sprak een hartelük dank- cissencultuur. 1 woord. A iv: L G.' Leiderdorp Contactavond R.C.L. Hedenavond, om 7.30 uur, organiseert R.C.L. een contactavond in „Het Wapen in Leiderdorp". Lisse Lisse in de N.C.R.V.-studio Lissers zullen hedenavond de Ster avond in de N.C.R.V.-studio meemaken. Vanmiddag om half twee is het gezel schap reeds vertrokken voor beziohti- ging van het grote N.C.R.V.-complex. Op de gezette tijd krijgt men een lunch. Woubrugge Jaarvergadering Herv. jeugdclubs Dinsdagavond hielden de jeugdclub» m de Ned. Herv. Gemeente haar jaar lijkse gecombineerde vergadering. Ds G. W. K. Hugenholtz sprak een openings woord De beide verenigingen hadden programma samengesteld, dat de moeite van het komen, zien en luisteren volkomen waard was. Allen hebben hun beste beentje voorgezet. Een woord van hier op z'n plaats- De samenspraak de ft1 obanl Bouv k L A. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2