Jlicutwe geitectfe GTimrant Portugal en IJsland mede partners van het Atlantisch Pact mm\ ii i Wist U DONDERDAG 31 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie TeL 2040& Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel- 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7778 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J- ENSERINK- DERECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatuasticfi ts afiebleueo mya öert ia tegfjenspott" Een blozende mijnheer in de Eerste Kamer Zie pag. 3 Bij aankomst van Bevin te N. York, wierpen betogers meteieren en tomaten Ook Portugal en IJsland hebben de uitnodiging, om het Noord-Atlantisch Pact te ondertekenen aanvaard. Vandaag zou de Portugese minister van buitenlandse zaken, dr Jose Caeiro de Mata per vliegtuig naar Washington vertrekken. De minister ontving gisteren de Amerik. en Britse ambassadeurs te Lissabon, name lijk de heren Lincoln MacVeagh en Sir Nigel Roland. Merkwaardig genoeg, wordt ln het betreffende communiqué geen gewag gemaakt van Spanje. Hoewel er ook in IJsland oppositie was tegen het Pact en betogers er zelfs loe overgingen, enkele ruiten van het parle mentsgebouw stuk te gooien, keurde het parlement met 37 tegen 13 stemmen de ondertekening goed. De tegenstemmers waren voor het merendeel c Volgens A.F.P. werden twee parle mentsleden door glasscherven gewond, en moest de politie zelfs van traangas gebruik maken, om te beletten, dat de monstranten het gebouw binnendrongen. Reuter vestigde er nog de aandacht op, dat Abdel Krim, voormalig leider de Riff-opstand, die in Mei 1947 uit zijn verbanning ontsnapte, een protest voor bereidt gericht tot de Ver. Naties, omdat Algerië wordt „ingesloten" in het gebied van het Atlantisch Pact. Algerië recht hebben op zelfbeschikking en halve niet als deel van Frankrijk mogen worden behandeld. Verrassing voor Bevin te New-York. De „Queen Mary" arriveerde inmid dels met de ministers van buitenl. zaken van Engeland, België, "Luxemburg en Ne derland te New-York. Zowel Bevin, Spaak. Beek en minister Stikker, hebben op „de grootste persconferentie, ooit boord van een schip gehouden", woorden van waardering aan het Pact gewijd. „Tout étonné de se trouver ensemble" maakte ook Gromyko, hoofd van de Sowjet-delegatie ter Ver. Naties, deel uit van het gezelschap aan boord van de Queen Mary, maar Bevin wilde geen „deining" veroorzaken op het schip. Bevin heeft, er met de nodige nadruk op gewezen, dat de steun der landen alleen niet voldoende is, maar ook die van de enkeling, om vrede en veiligheid voor de komende generaties te brengen. Bij zijn aankomst werd op de kade gede monstreerd door een groep van circa 500 posters, die de commissie voor de bestrij ding van het anti-semietisme vertegen woordigde. Men wierp zelfs met eieren en tomaten! Volgens Reuter zou een Joodse ma gistraat, Morris Rothenberg. geweigerd hebben de zaak te behandelen van drie jonge posters, die gearresteerd werden in verband met deze demonstraties. Het probleem Duitsland. Alvorens naar New-York te vertrek ken. heeft ook de Franse minister van buit. zaken in de kabinetsraad een expo sé gegeven over de internationale toe stand. Schuman zou ook gesproken heb- Hoe de Benelux-tabakszegels er uit zien Wanneer U straks een doosje sigaren, «en pakje sigaretten of een half onsje tabak koopt, zult U hieraan de Benelux- samenwerking kunnen waarnemen. Het beeld van deze zegels bestaat uit een versreringsmotief, waarin van links naar rechts de Belgische, de Nederlandse en de Luxemburgse leeuw voorkomen. Bo vendien zijn in de zegels twee maal de letters B, N en L in monogramvorm op genomen, 'behalve in het zegel, dat ge bruikt wordt om sigaren stuksgewijs te banderolleren. De kleur van de zegels is verschillend naar gelang van de aard der rookartikelen en van het accijns-percen- tage. Amerika s defensie-begroting nog te laag De door president Truman voor óe Amerikaanse strijdkrachten voorgestelde begroting van 14.765 000.000. dollar, is volgens Carl Vinson, de voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, ontoerei kend om in de huidige behoeften te voorzien. Hij verzocht het Congres 1.700.000 000 dollar als aanvullend crediet bij de begroting te voegen. Dit zou nodig zijn om luchtmacht en marine geveer 1200 vliegtuigen meer zien, dan door Truman werd voorgesteld, nl. ruim 2500 stuks. WEER EEN RUSSISCH-PERZISCH GRENSINCIDENT Opnieuw, heeft zich aan de Russisch Perzische grens een incident voorgedaan, toen Sowjet-soldaten 80 km op Perzisch gebiedi doordrongen en Perzische solda ten aanvielen. ZUIVEL IN FRANKRIJK VAN DE BON. In Frankrijk gaan op 15 April melk. boter en kaas van de bon. Thans zijn alleen nog suiker, koffie, chocola ei apijsoliën gerantsoeneerd. Nachtelijk vuurgevecht aan de Belgisch-Ned. grens Smokkelen per pantserauto is hervat De grenspost bij Baarle-Nassau is dezer dagen voor het eerst na 8 maanden geforceerd door een gepantserde smok kelauto van het type „Braspenninx". De kommiezen hoorden 's nachts on motorgeronk en toen zij gingen kijken zagen zij de gepantserde wagen voorbij daveren. Een wilde achtervolging met een auto van de „vliegende brigade" werd ingezet en bij een snelheid van 100 km, per uur openden de kommiezen het vuur met tommyguns, beantwoord door revolverschoten van de smokkelaars. Zij wisten echter te ontsnappen in de rich ting van Poppel. Deze wijze van smokke len werd sinds de arrestatie van Jan Braspenninx en Ivo van Hassel gestaakt en men vermoedt met een nieuwe bende te doen te hebben. Gesneuveld in Indië Volgens een familiebericht in een der bladen is Leendert van der Leer, Voor dijk 318, Barendrecht, oud 22 jaar, op «4 Maart j.l. in Indië gesneuveld. ben over de huidige moeilijkheden bij de vorming van een West-Duitse staat. Dit vraagstuk Duitsland zal volgens de Amerik. min. v. buit. zaken. Dean Ache- son, met de andere collega's behandeld worden, omdat zich een uitstekende ge legenheid daartoe aanbiedt, nu men „onder ons" te Washington bijeen is. De voornaamste oogmerken zouden zijn: Duitsland beletten, dat het nogmaals een bedreiging voor de wereldvrede zou kunnen worden en „herintegratie" van Duitsland in de gemeenschap van Euro pa als een constructief en vredelievend lid: ook is van belang het toekennen van meer verantwoordelijkheid aan de Duit sers bij het regelen van hun eigen zaken. Naar Acheson mededeelde, is men nog steeds bezig met een wetsontwerp, dat een program van militaire steun aan Noord-Atlantische landen en andere ge bieden mogelijk maakt. Het gaat om een globaal bedrag, maar verder zal niet wor den aangegeven, aan welke landen in het bijzonder militaire hulp kan worden ge boden. Vermoedelijk zal ook de kwestie der voormalige Italiaanse koloniën fer tafel worden gebracht. Wij herinneren er aan, dat de ondertekening van het Pact te Washington op a s. Maandag in alpha- betische volgorde zal geschieden. Na de plechtigheid zullen de respectieve minis ters het woord voeren en ook Truman sen belangrijke redevoering houden. Voor 't eerst is Amerika streng tegen Duitsers Nog wel over de agitaties tegen de grenscorrecties Het Duitse protest tegen de voorgeno men grenscorrecties wordt ook besproken in een artikel in de „Neue Zeitung", dat door de Amerikaanse autoriteiten zou zijn ingegeven. Menen de Duitsers werkelijk zo heet het. dat dergelijke manifestaties en polemieken in een bezet land de be slissing kunnen beletten van kracht te worden? Met deze agitatie heeft men veel nadeel berokkend aan de zaak van Duits land. De onhandige en onverantwoorde reactie der Duitsers zal de laatste aarze lingen der geallieerden wegnemen. Men zal nu de landen, die niet volledig bevre digd werden, aanzetten tot het herhalen van hun eisen. Wanneer men iets aan te merken heeft moet men dat bescheiden doen. Indien iemand U overwonnen heeft en U dan overeind helpt, moet ge niet beginnen hem scheldwoorden naar het hoofd te slingeren. Hij zou zulks kwalijk kunnen nemen, aldus dit artikel, dat schouwt als de eerste strenge Amerikaan se waarschuwing tegen de Duitse open bare mening. Inmiddels heeft de „Duitse Volksraad" te Berlijn zijn voorzitters gelast, te pro testeren tegen de „Gébiedsroof in het Westen". Portugal treedt direct tegen communisten op Tegelijk met Portugals toetreden tot het Atlantisch Pact, komt het berich! dat Alvaro Cunhal, die wordt beschouwd als de leider der Portugese communis ten. door de staatspolitie is gearresteerd. Ook zijn assistent. Ribeiro. is aangehou den. Uit een in beslag genomen brief ing bleek, dat zij in nauwe betrek king stonden met Moskou- Vandaag zouden Lincoln-bommenwer- pers van de R A F een oefenbombarde- ment uitvoeren op Helgoland. Op de werf van de Nederlandse dok- en scheepsbouwmy te Amsterdam wordt de laatste hand gelegd aan de „Oslofjord". Het schip wordt, zoals bekend, Zaterdag a.s. door Kroonprinses Martha van Noorwegen te water gelaten. VRIJWILLIG IN DE NOR In de Alkmaarse gevangenis ve voegde zich onlangs een meisje vi ongeveer twintig lentes, Marietje K. uit Amsterdam, die een straf kwam uitzitten. Zij kwam echter onder de naam van haar zuster G., die werke lijk een straf tegoed had, doch om ge zondheidsredenen die niet wilde on dergaan. Op aandringen van moede en zwager had Marietje de straf var haar zuster op zich genomen. Na vijf dagen had ze echter schoon genoeg het celleven en zij vertelde haar ge heim aan de gevangenisdokter, rietje stond toen gauw weer op straat, maar toch had de justitie nog een ap peltje met haar te schillen, want zt had enkele keren een valse handteke ning geplaatst om voor haar zuster te kunnen doorgaan. Ook had ze de Staat benadeeld door het gratis logies in de cel. Daarvoor stond ze thans voo; Alkmaarse rechtbank terecht, ma heren rechters namen het geval nogal gemoedelijk op en de O. v. J. eiste „uit een oogpunt van generale preven tie" f 10 boete of 5 d. Dat komt dus neer op een pension- prijs van f 2 per dag.... BIJ JAARBEURS PARKEERDEN IN TW1VE DAGEN RUIM 7000 AUTO'S Op de twee eerste dagen bedroeg het aantal officiëël geparkeerde auto's 3 de voorjaarsbeurs resp. 3612 en 3793 1948 waren deze cijfers 2740 en 3014. Minister Stikker 6 April naar Nederland terug De Amerik. minister van Buitemlandse Zaken, Dean Acheson. ontving vandaag Stikker ei Spaak ont- nin. Stikker bepaald op zijn ambtgenoten Bevin zal morgen Schuman, Beck e vangen. De terugkeer van laar Nederland is nader Doodstraf voor beul van Amersfoort Het B.G. te Utrecht veroordeelde van morgen conform de eis de in Essing (Did.1 geboren Nederlander A. J. Westerfeld, als Oberscharführer van 1943 tot in het kamp Amersfoort onm lijk optrad, tot de doodstraf. De Amersfoortse politie-agent Hendrik G. Vermeulen, die actief was in de be strijding van de illegaliteit, kreeg form de eis 15 jaar gev. straf. Snel einde van de reis. Jolante, het varken, dat door twee smeden uit Kiel naar President Tru man zou worden gezonden, om kracht bij te zetten aan een verzoek om grotere voedertoewijzingen voor var kens, zette aanvankelijk zijn reis per kinderwagen voort, doch toen het ge zelschap Hamburg naderde, waar de smeden wel een of andere thuisva rende Amerikaan dachten te vinden, die voor verdere verzending zou wil len zorgdragen, braken de wielen van de wagen en Jolante moest verder lo pen. Dit leverde zoveel moeilijkhe den op, dat de dierenbescherming wat in het gedrang begon te komen. De weg scheen langer en langer en sle pend en duwend werd Jolante een boerenerf langs de weg opgevoerd. De boer koaht het varken op handslag. Engeland brengt nieuw straal vliegtuig Londen-New York in 7 uur De Havilland-luchtvaartmij hoopt dit jaar nog een nieuw straalvliegtuig in de lucht te brengen, dat de afstand Londen- New York in 7 uur zal afleggen. Dit toestel, de „DH 106", zou vermoedelijk 1952 in dienst worden gesteld. Het zal kruissnelheid hebben van ongeveer km per uur, waarmede het zich op i hoogte van 13000 meter zal voort bewegen. K.L.M. in 15 uur over de Oceaan De KLM-Constellation „Gouda" met ge zagvoerder Wilkin vestigde gisteren een record, door de eerste commerciële non- stop-vlucht Amsterdam-New York te ma ken, met bijna 1500 kg Vraoht en drie passagiers. De 6000 'km werden in 14 uur "4 min. afgelegd. Tot dusver werd steeds in Gander of Prestwick geland. WEGENWACHT NEEMT PROEF MET MOBILOFOON De A.N.W.B. neemt reeds enige tijd proeven met de mobilofoon, de mobile radiotelefoon-apparatu-ur. welke door Philips wordt vervaardigd. De wegen-wachtzijspan, waarin deze mobilofoon gemonteerd is, patrouilleer* normaal en is binnen een beperkte actie radius steeds bereikbaar. Volgende week 250 gram vlees Definitieve verhoging van vleesrantsoen? De levering van slachtvee verloopt zo danig, dat voor de volgende 14-daagse distributieperiode het vleesrantsoen op 250 gram per week zal worden gebracht. In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zul len derhalve bonnen worden aangewezen voor 500 gram vlees. Men houde er reke ning mee, dat er meer varkensvlees dan rundvlees verkrijgbaar is. Het hangt van de verdere ontwikkeling van de aanvoer af of deze ruimere 'beschikbaarstelling gehandhaafd kan blijven. GRONINGSE KUSTVAARDER OP HET NIPPERTJE GERED Tengevolge van de mist is de 230 ton metende Groningse kustvaarder „Zee land" van de fa. Meulman bij de Engelse kust op een .klip -gelopen, waardoor het schip snel water begon te maken. Ge- vekt door het alarm van de misthoorn spoedden twee jeugdige Engelsen, de ge broeders Thornily, zich onmiddellijk met een rubberboot na-ar het schip en door hun aanwijzingen kon de kapitein S. Havinga de haven -van Penzance (Corn wall) binnenlopen, juist toen het binnen dringende water de machine tot stilstand bracht „Gerrit de Stotteraar" krijgt 4 j. De A'damse veelvoudige in- en uitbre ker G. C. Blom, beter bekend als „Gerrit de Stotteraar" kreeg heden van het A'damse gerechtsshof 4 jaar gevangenis straf m a. Eis was 6 jaar met ter beschik kingstelling van de Regering. Ds Kranenburg buiten gevaar. Te Woudsend, de gemeente van ds Kra nenburg, is thans bericht ontvangen, dat de toestand van deze predikant, die bij ongeluk met een jeep bij Paré-Paré op Celebes zwaar gewond was, verbeterd thans van de lijst van levens gevaarlijk zieken geschrapt en de genees heer hoopt op een snel herstel. AMERIKAANS GENERAAL GERECHTELIJK VERVOLGD Tgen de Amerikaanse generaal Clay ton Bissel is een onderzoek gelast, n-a.v. een in Augustus j.l. te Washington ont vangen anoniem schrijven, waarin ge sproken wordt over zekere transacties, die door de generaal zouden zijn gedaan, toen hij attaché was bij de Amerik. ambassade in Londen Tito moet eieren kiezen voor zijn... ideologie! Volgens de „Daily Telegraph" bestaat er reden om aan te nemen, dat maar schalk Tito van Joegoslavië begonnen is, de steun aan de Griekse guerilla-strij- ders te beëindigen- Rusland zou voornemens zijn, Albanië op uitgebreide schaal in te richten als een bruggehoofd, van waaruit de Komin- form zijn ideologische inval in Joego slavië kan organiseren. Iets eerder, dan aanvankelijk in zijn bedoeling lag, is wereldburger nr I, Garry Davis, In de Residentie gearriveerd. Hy is van plan, van morgenochtend 9 uur af, evenals In Parijs, op straat te bivakkeren op een veldbed. Hy zal dit doen voor het gebouw, dat hy dq beste achtergrond vindt voor de propaganda van zyn ideeën: het Vredespaleis. Hedenmorgen poseerde hy alvast even voor de fotograaf, doch het verdere gedeelte van de dag moest hy nog enkele besprekingen voeren. Communisten vragen Kamerontbinding In „De Waarheid" heeft het dagelijks bestuur van de Communistische Partij Ne derland een verklaring gepubliceerd. n geprotesteerd wordt tegen de ondertekening van het Atlantisch Pact, dat natuurlijk een „oorlogspact" wordt genoemd. Het eist -verder ontbinding ygn de beide Kamers der Staten-Generaal, omdat deze vorig jaaf zijn verkozen, zon der dat de kiezers van het Atlantisch Pact en de „huidige oorlogskoers van de leiders der parlementsmeerderheid" ken- droegen en de Kamers in huidige samenstelling daardoor het recht m het pact te bekrachtigen en ons nabije toekomst daardoor in een oorlog te storten. (De C.P.N. vergist zich: bij de laatste verkiezingen, waarbij eigenlijk het In donesische probleem de inzet had be horen te vormen, is, met name door de grootste partijen juist het communistisch gevaar op de voorgrond gesteld. Wij zien in deze verklaring niets dan een demagogische iborlogs-ophitsing. een kwaad, dat de communisten z e g g te bestrijden. Red.V KANAALTUNNEL-VRAAGSTUK NOG ALTIJD ACTUEEL Tweehonderd Britse parlementsleden tekenden een motie, waarin bij de Britse regering wordt aangedrongen om Frank- ryk en andere Westelijke regeringen te verzoeken de mogelijkheid van aanleg van een tunnel onder Het Kanaal op nieuw in overweging te nemen. Dr PLESMAN NAAR ZUID-AFRIK A De K.L.M.-darecteur dr A. Plesman is gistermiddag met het lynvliegtuig naar Johannesburg vertrókken om in Zuid- Afrika besprekingen te voeren, welke enige dagen zullen duren. DAT ir Staf de Stichting Centraal Or gaan installeerde, ingesteld ter verbete ring van het voortkwekingsmateriaal landbouwgewassen, met ir N. H. H. Ad- dens als voorz. en ir J. Siebenga, Wage- ningen, als secr. DAT de in 1886 opgerichte Zuiderzee- vereniging, welke veel bijdroeg tot de inpoldering van de Zuiderzee, gisteren opgeheven en de Regering zal worden verzocht de obligatiehouders (f60.000) schadeloos te stellen- DAT de opbrengst van de palingvisse rij in de Zuiderzee deze winter 35 pet. lager was dan de vorige. DAT de prijzen van nest (zeer kleine is, welke verwerkt wordt tot veevoeder) door de vrijlating gestegen zijn van f 2.75 tot f 5 k f 6 per 100 kg. DAT volgens dr ir A. L. S. Bar uit Den Haag, in een rede te Leeuwarden, de landbouwprijzen met 50 pet. moeten stijgen en de industriële met 20 pet. dalen de beloning van beide categorieën werkers op dezelfde hoogte te brengen. DAT P. v. d. Vlerk (CHU) heengaat als Statenlid i.v.m. zijn 65-j. leeftijd en zich straks ook niet weer als raadslid be schikbaar stelt. DAT het bureau Koninginnegracht 47, Den Haag, werkgevers uitvoerig inlicht gedemobiliseerd leidinggevend per soneel. DAT ir A. H- Boerma met zijn F.A.O.- af, na zijn bezoek aan Nederland, thans besprekingen met de Britse regering voert. DAT de 18-j. wielrijder Joop v. d. Merwe uit R'dam dezer dagen aldaar door een vrachtauto is doodgereden. DAT op de verjaardag van de bevrij ding van Wildervank, 13 April a.s., aldaar eeta verzetmonument wordt ont huld, voorafgegaan door een wijdings- dienst in de Ned.-Herv. kerk en een stille ommegang. DAT honderden oorlogsgetroffenen uit N.-Limburg. te Gennep bijeen, „integrale vergoeding van oorlogsschade eisten, met of zonder Lleftlnck." DAT de betonfabriek van Enckevort uit Wanssum te Arcen (L.) een nieuwe fabriek voor „prefabricated" woningen zal bouwen. DAT de oud-directeur van V. en 1 Den Bosch, de 63-j. heer Fokkelman. vader van een groot gezin, bij een auto ongeluk in de Brabantse hoofdstad werd gedood en een van zijn dochters zwaar werd gewond. DAT dr R. Kuperus. thans directeur, op 1 April 25 jaar in dienst is van de Coöp. Zuivelbank te Leeuwarden. DAT van 2429 Mei te Terborg de middenstandstentoonstelling „Terminto" wordt gehouden. DAT de directeuren van gemeentewer ken op 9 en 10 Juni resp. te Vlissingen en Middelburg in jaarvergadering bijeen komen, DAT het 74-j. Statenlid van Zeeland. J. d. Peijl (VVD) te Terneuzcn is over leden en wordt opgevolgd door J- D. Haak te Hoek. DAT tot adj.-directeur der spaarbank 5or de stad A'dam is benoemd mr G. F. Brantsma, thans adj.-secr. van de be drijfsgroep hypotheekbanken. DAT de Ned. Middenstandsbank te A'dam over 1948 5 pet. (onv.) op de pre ferente en AVz pet. (5 pet.) op de gewone aandelen wil uitkeren. DAT het A'dams Symphonie-orkest op 2 April in de Bachzaal te A'dam zijn 1-jarig bestaan herdenkt met een con cert o.l.v. Nico v. d. Linden. DAT m.i.v. 15 Mei door de NZHVM een halfuur-busdienst wordt ingesteld op het traject Den Haag (HS)—Noord- wijk a/ZeeHaarlem. DAT het Tweede Kamerlid Stapelkamp A.R.) minister Spitzen heeft gevraagd iu eindelijk de adviescommissie betref fende de bezoldiging van waterschaps- personeel te willen instellen. DAT morgenavond het door de Haagse architect v. d. KlootMeijburg gerestau reerde raadhuis te Vlaardingen zal wor den geopend. DAT de St. Crt. van gisteren een eerste wijziging van de vacantieregeling 1948 1949 en een van de regeling risicofonds, beide voor het stucadoorsbedrijf, bevat. DAT de paltrokmolen „De Eenhoorn", staande aan het Buiten-Spaarne te Haar lem, wordt gerestaureerd. DAT de mulder G- de Vries vandaag zijn gouden beroepsjubileum viert op de molen „Het Prinsenhof" te Westzaan. DAT volgens de KNAC reizigers, die aar Frankrijk gaan, thans tien in plaats an twee filmpjes mogen meenemen bij hun fototoestel of filmapparaat. DAT de KNAC zich andermaal tot de C. d. K. in Z.-H., alsmede tot minister Spitzen, heeft gewend om ook doven, zien van een gehoorapparaat, in aan merking voor een rijbewijs te laten komen. DAT de KNAC vergelijkende proeven zal organiseren tussen het Europese en Amerik. systeem voor koplampetiverlich- teneinde tot een compromis te komen. DAT de Oldenzaalse raad nog geen be sluit heeft genomen inzake het voorstel tot annexatie van Noord- en Zuid-Berg huizen. DAT gisteren tussen Wezep en Olde- broek een fietser levensgevaarlijk werd gewond door een aanrijding met een rachtauto en de chauffeur er snel van door ging. DAT voor de Maastrichtse rechtbank tegen zes Poolse mijnwerkers, die op Nieuwjaarsdag in Brummen twee agen- 'n ernstig mishandelden, gev-straffen m 7 tot 4 mnd. werden geëist DAT door de slimhéid van een Haar lemse rijwielhandelaar, wie twee gesto len fietsen te koop werden aangeboden, de dieven, een 45-j. houtbewerker en een bankwerker uit A'dam, konden worden aangehouden. Bij de kapper op de koffie Wy weten niet. of U ook zo'n kapper gevonden hebt, doch wij hebben er een ontdekt. De man woont in Zaandam en maakt op het ogenblik naam door het ten uitvoer leggen van een idee. dat origineel als eenvoudig is. Hij wil nl. zijn debiet opvoeren en besloot daarom iedere klant eerst een heerlijk kopje koffie te offreren-, alvorens hij -zijn clientèle met en schaar te lijf gaat. En, hoe kan het anders, zijn echtgenote komt potten te kort om al die koffie te zetten. BAKKERSARBEID EN DE KOMENDE FEESTDAGEN De St.Crt van gisteren bevat een be schikking betreffende de arbeid in brood- en banketbakkerijen gedurende de week voor Pasen, de dagen voor en na de na tionale feestdag, de dag voor Hemel vaartsdag en de Vrijdag en Zaterdag voor Pinksteren. Blijkens deze beschikking mag op de Zaterdagen voor Pasen en Pinksteren 's morgens vers brood worden vervoerd van half acht af en verkocht van acht uur af. O, zeiden ve Voor vandaag een citaat uit „Het Vrije Volk": In ons land hebben we het geluk gehad, dat in de eerste tijd na de bevrijding de socialisten de handen vrij hebben gehad". Ziezo, nu weten we het. Het bewind van Schermerhorn en zijn vrienden, die voorlopig niets voelden voor herstel van het parlement, is dus bij uitstek socialistisch geweest Geen parlemen en geen controle, vooral geen finam :.e controle. Kortom, de handen vrij. Wat een geluk is dat voor ons land geweest. Het ongeluk kwam pas later opdagen, en wel toen het democratisch karakter van ons volk toch niet helemaal bleek te verwaarlozen, toen het zich toch niet helemaal bleek te laten wegcijferen- Toen moest aan de weldadige vernieu wingsdrang van Schermerhorn en zijn vrienden wel een einde komen. h neen. aldus nog even „Het Vrye Volk", nu moet men ons goed begrijpen: We bedoelen niet, dat we anders meer socialistische liefhebberijtjes hadden kunnen botvieren, o neen: Er is trou- i helemaal geen kwestie van lief hebberijtjes. Het is gewoon een kwestie 3n herstel. Och arme. hoe hebben we het nu? We hebben altijd gedacht dat het kabinel- Schermerhom een kabinet was van her- 1 en vernieuwing, waarbij het herstel het teken mocht staan van de ver- uwing. Neen. we houden het maar bij eerste citaat, waarmee we begonnen Daar ligt de sleutel. De handen vry voor de socialisten. Voorlopig geen lastig parlement en geen controle- Er is in ons land een enquête-com- issie, een parlementaire enquête-com- issie nog wel. Die commissie wil een heleboel weten. Haar belangstelling gaat ook uit naar die eerste periode na de bevrijding, die volgens de socialisten zo bij uitstek gelukkig was. maar waarin het parlement was uitgeschakeld. Van die periode wil die commissie ook graag een en ander weten Mogen we de commissie 'en over vloede eens een vraag aan de hand doen? „Het Vrije Volk" geeft haar ons de mond. Deze vraag namelijk, of er enig oorzakelijk verband is tussen de vermeende noodzaak om na de bevrij ding het parlement voorlopig uitgescha keld te laten enerzijds en de socialisti sche blijdschap over dat feit ander zijds. t was het gelukkig, aldus de socia listen. dat we de handen vrij hebben gehad. O, zeiden wy. Morgen op beperkte schaal weer reclameverlichting Met ingang van morgen zal het zijn toegestaan lichtreclames te branden voor deze dienen voor de aanduiding de naam van het bedrijf, waarop deze reclame is aangebracht. Het verlich ten van de reclameslagzinnen e.d. is dus niet toegestaan, evenmin als de naams- •erlichting op andere panden dan die, vaarin het bedrijf is gevestigd Er moet op worden gerekend, dat in de komende wintermaanden ook aan de reclameverlichting weer ingrijpende be perkingen zullen worden opgelegd, aldus deelt het dep. van Econ. Zaken mede. TARIEVEN KOST EN INWONING VOOR LOONBELASTING GEWIJZIGD Met ingang van morgen worden ter berekening van de loonbelasting de ta rieven van kost en inwoning of van maaltijden in dienstbetrekking door de werknemers genoten, gewijzigd. Dit blykt uit een verandering van de uitvoerings- resolutie-loonbelasting 1947, opgenomen in de St.Crt. van gisteren. Voorts is de 21e uitvoeringsbeschikking loonbelasting 1940 ingetrokken. „Putsch" in Syrië tegen plannen van Koning Abdoellah? Verzetsuiting tegen politiek accoord met Israël De leden van het Syrische parlement zyn na de „coup", welke in de nacht van Dinsdag op Woensdag werd uitgevoerd, met spoed bijeengeroepen, in verband met de vorming van een nieuwe regering. Zoals men weet, werd bet gehele kabinet gearresteerd, en heeft het leger alle regeringsgebouwen in handen, maar de „dic tator", kolonel Hoesni Zalm spreekt, volgens Reuter van een „zuiver binnenlandse aangelegenheid". den worden voortgezet. Iets anders i6, dat de onderhandelingen, ingevolge de nieuwe toestand, vermoedelijk niet meer op de Syrisoh-Israëlische grens zuilen worden gevoerd, maar het contact be paald blijft tot Rhodos. Volgens de laat ste berichten namen de drie Syrische ba taljons. die uit de Libanon waren terug getrokken, deel aan de bezetting van Da mascus. de politie en gendarmerie wer den ontwapend en moesten tijdens de coup in hun kazernes blijven. Sinds 1945 is de dictator, kolonel Hoesni Zaim lid geweest van de Syrische ex tréme-nationalistische beweging", die zonder ophouden politiek-economische hervormingen heeft bepleit. Deze bewe ging was fel gekant tegen de Frar.s- Syrische financiële overeenkomst en het met Amerika gesloten accoord inzake de trans-Arabische pijpleiding, alsmede te gen de wapenstilstandsbesprekingen met Israël. Het wachten is nu op een nieuwe constitutionele regering en het uitschrij ven van algemene verkiezingen. Het verkeer raar en van de hoofdstad staat nog stop en het is verboden over Syrisch gebied te vliegen. TWAALF DUITSE MUNITIEFABRIE KEN WERKEN OP VOLLLE KRACHT. Volgens het met Britse licentie ver schijnende blad „Der Tclegraf" draaien, behalve de fabriek te Neuruppin. waar over wij gisteren meldden, nog elf andere Duitse munitiefabrieken op volle toeren voor de Sowjet-Unie. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenl. Zaken, verklaarde, dat het zeer wel mogelijk is, dat de staatsgreep gericht is tegen de plannen Koning Abdoellah van Transjorda- voor een ..groot-Syrië", met de mi- e verplichtingen, welke hieruit vooi Syrië konden voortvloeien. Inmiddels heeft dr Bunohe verklaard, dat de wa- penstilstamds-besprefciirgen op Rhodos, ondanks die recente gebeurtenissen, zou- PRINS PHILIP GEEN MANNEQUIN De 27-jarige hertog van Edinburgh, ge maal fan prinses Elizabeth van Engeland, is de wanhoop en de ergernis van voorname mode-kleermakers van Londen. Hü u'eigert nl. beslist de rol van unlloz. étalage-pop te spelen en i: onafhankelijk genoeg om zich dense tailors niets aan t trekken. Dez kleermakers hebben nl. van een ideale prins, die zyn roepinp verstaat, de volgende voor stelling: een knappe jonge man, die bereid grade en opvallend alle mooie kle- dragen, die zij voor hem ontwer pen. Hij wordt geacht de mode te bepa len. En prins Philip weigert dit hardnek kig. Bij verschillende gelegenheden heeft hij de ontwerpers van herenkleding reeds gevoelig de les gelezen. Hij bedankt er nequin voor de H.H. tailors dienst te doen en de eerste eis, die kleding stelt, is, dat z(j gemakke lijk zit. Dit zit de kleermakers niet lek ker en z\j herinneren zich de dagen van de prins van Wales, die alles aantrok, wat hem maakten. WEERBERICHT Iets minder zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en op vele plaatsen tijdelijk mist. Zwakke tot ma tige noordelijke wind. Vannacht op en kele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets lagere temperatuur dan van daag. ZON EN MAAN. Vrijdag. 1 April: Zon op 6.16. onder 19.13 maan op 7.06. onder 22..44. 6 April

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1