Duitsers zijn bang, dat ze tweederangs Nederlanders zullen worden Ciefde Onder de rook van de Sleutelstad DINSDAG 29 MAART 1940 NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws Youssuf Karsh, de grote Canadese fotograaf De heer J. Hens vertelde van hem voor de Leidse amateurfotografen In de bovenzaal van „De Doelen" ver-' telde gisteravond de Amsterdamse foto graaf J. Hens van de beroemde Canadese kunstfotograaf Youssuf Karsh. De leden van de Leidse amateur-fotografen-ver eniging waren daartoe in groten getale opgekomen. De heer Hens belichtte verschillende facetten van de fotografie en wees op de algemene tendenz, verleden en toekomst meer te waarderen dan het heden. Een en ander naar aanleiding van een te Am sterdam gehouden expositie, die in de ogen van verschillende critici weinig ver rassends had opgeleverd. De heer Hens vond echter, dat, waar de fotografie reeds zulk een perfectie heeft verkregen en iedere stijging in de qualiteit dus zo moeizaam wordt bereikt, een aantal van b.v. vijf opvallend goede werkstukken een tentoonstelling rechtvaardigen. Na deze inleiding viel de bijzondere qualiteit van het geprojecteerde werk van Karsh wel zeer op. Youssuf Karsh, een ruim veertigjarige Armeniër, die als vluchteling voor de gruwelen in Turks- Armenië destijds een tweede vaderland vond in Canada, bracht een hele reeks grote persoonlijkheden uit de tweede wereldoorlog op werkelijk geniale wijze in beeld. Belichting, achtergrond, can dat alles werd door hem op bijna maakte wijze gehanteerd. Maar meer dit alles was zijn manier van optreden tegenover de „slachtoffers" waard. Hij wist zijn modellen op hun gemak te stel len en hen te interesseren in de opnamen. - De som van deze factoren, waarbij ge voegd de factor x, die intuïtie heet, heeft waarlijk verbluffende effecten bereikt. In aanmerking genomen, dat de lichtbeel den van kleinbeeldformaat waren, repro ducties van 24 x 36 mm naar de illustra ties uit Karsh' boek: „Faces of Destiny' was deze lezing voor velen de openba ring van een groot talent, terwijl het de meesten ook een verrassing was confronteerd te worden met mensenf, van men „wel eens" de naam had gehoord, maar die achter de schermen zulk een belangrijke rol speelden. De litter, de heer H. Groenendijk, ver tolkte dan ook met recht de dank van de aanwezigen, toen hij de ere-voorzitter de bond met een bijzonder hartelijk woord de hand drukte. Zijn gebaar werd onderstreept met een krachtig applaus, vacature-ds M. N. W. Smit, Chef N.Z.H.V.M. te Leiden Tot opvolger van de heer D. v. Vijver, die zoals gemeld benoemd is t hoofdinspecteur te Haarlem, is tot chef van de uitvoerende dienst van de NZHVM te Leiden benoemd de heer T. M. P. H. Jansen te Buiksloot, thans chef te Am sterdam. FEESTAVOND GROFSMEDERIJ De personeelsvereniging van de Kon Ned. Grofsmederij gaf Zaterdag met eigen krachten een feestavond Stadsgehoorzaal. Na opening door zitter v. d. Voort werd een programma afgewerkt, dat de talrijke aanwezigen de vereniging telt thans 600 leden best geamuseerd heeft. DE HEER M. B. DE JONG JUBILEERT De heer M. B. de Jong, chef de bureau bij de L.D.M. en voorts om. bestuurslid van K. en O., hoopt a.s. Vrijdag te her denken, dat hij 25 jaar geleden bij de Duinwater-maatschappij in dienst trad. Hij wordt 's morgens gehuldigd en zal 's middags recipiëren in het Gulden Vlies. Het „doelsparen" neemt steeds toe De Leidse Spaarbank in 1948 De Leidse Spaarbank heeft het jaarver slag over 1948 uitgegeven. Hierin staat o.m. het volgende: De ontwikkeling het afgelopen boekjaar stemt tot tevre denheid. Ofschoon wij verwachtten, dat het inleggerstegoed onder de invloed 1 twee factoren, tw. de voldoening 1 aanslagen in de bijzondere heffingen het vrijgeven van een gedeelte van geblokkeerde tegoed, aanzienlijk dalen, is de teruggang beperkt gebleven tot 300.000. Na bijschrijving rente wijkt het totale tegoed nauwelijks af van dat per 31 December 1947. Opmer kelijk was wederom de stijging van he aantal kleinere inlagen. De afhaaldienst bleef zich in een groeiende belangstel-' ling verheugen. Het verslag gaat verder: wij hebben de indruk, dat in toenemende mate de diensten van de spaarbank gebruik wordt gemaakt voor het z.g- doelsparen op korte termijn, ten einde tot schaffing van de duurdere verbruiks- artikelen te kunnen geraken. In richting liggen goede kansen voor d> wikkeling van het spaarbankwezen naaste toekomst. Eveneens viel eei ging van de grotere inlagen wa De uitvoering van de beschikking af wikkeling geldzuivering 1947 bezorgde onze administratie veel werk- Van het geblokkeerde tegoed werd ongeveer f 500.000 aangewend voor belastingbela ling f 1,3 millioen overgeboekt naar beleg gingsrekening en f 100.000 aan restanten beneden f 100 overgeboekt naar vrije rekening. Van het tegoed op beleggings rekening kwam intussen ruim f 500.000 vrij Aan het eind van het jaar hadden 1100 houders van geblokkeerde tegoeden nog geen keuze gedaan of de vereislt formaliteiten nog niet vervuld De con clusie, die het verslag aan het slot var het onderdeel „afwikkeling geldzuive ring" trekt, luidt: De geldsanering, waar van de noodzakelijkheid door niemand kan worden ontkend, is door de ingewik kelde en weinig soepele wijze van i voering onnodig impopulair geworden. De mutaties in onze beleggingen, vervolgt het ovrzicht, waren van geringe betekenis. Het rente-percentage bleef be paald op 2,16. De exploitatie-rekening over 1948 gaf een overschot van f 81.328,93. De gezamenlijke reserves bedroegen per 31 December f2 162.438,18, uitma kende 14,81 procent van het inleggers tegoed. De omzet is niet onaanzien lijk gestegen. Er werd rond f 4,9 mil lioen ingelegd tegen f4 millioen in 1947. De terugbetalingen bedroegen f 5,2 mil lioen tegen f 4,3 millioen in het vorige jaar. Het totale aantal behandelde posten steeg van 60.000 tot 85.000- Het schooi- sparën is ingevoerd op 5 scholen- De vraag naar metalen spaarbusjes hield Kunst en Letteren Cor de Groot Op Maandag 4 April a.s. zal onder piciën van de Leidse Kunsikring „Voor Allen" in de Stadsgehoorzaal de bekende pianist Cor de Groot een piano-1 dracht geven met werken van Haydn, Beethoven, Debussy en Chopin. „Hamlet" voor K. en O. De Haagse Comedie voerde gister avond voor K. en O. het treurspel „Ham1 let" van Shakespeare op. Onlangs gaven we reeds een beschouwing, toen „Ham let" voor het L.A.K. werd gespeeld. De Schouwburg was geheel gevuld e aanwezigen hebben het spel ten zeerste bewonderd, met name dat van Paul Steenbergen, DOOR SPIEGELRUIT GEREDEN Het gezegde: „Haastige spoed is zelden goed", was gistermiddag ook van toe passing op de 20-jarige wielrijder D. K. die met grote snelheid de Zuidsingelbrug kwam afrijden. Hij raakte de macht o zijn stuur kwijt, vloog uit de bocht reed door de spiegelruit van pand Zuid singel 13. K. liep een diepe snijwond het hoofd op en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De spiegelruit was in splinters. DS. D. J. VOSSERS BEROEPEN TE UTRECHT Ds D. J. Vossers, Ned. Herv. predikant te Leiden, is beroepen te Utrecht Evenwicht tussen arbeiders en bouwmaterialen Minister In 't Veld over woningbouw in ons land en Engeland. Minister In 't Veld heeft in een onder houd met het AN.P. verklaard, dat in de laatste drie maanden een evenwicht ontstaan tussen de hoeveelheid bouw materiaal en de beschikbare arbeids krachten. In sommige streken maakt men zich zelfs ongerust over komende werk loosheid. Slechts in Den Haag en Rot terdam zijn thans nog enige moeilijk heden. Tijdens dit interview, dat werd ge voerd i.v.m. de reis van de minister naar Engeland, zeide mr In 't Veld nog, dal tegenover Engeland geen slecht figuur slaan. Engeland bouwt sinds 1945 386.000 huizen en daar onze bevol king vijf maal zo klein is, zouden Wij een aantal van 75.000 moeten hebben bereikt. De omstandigheden waren im Engeland echter veel gunstiger en daarom is het aantal van 50.000 niet gering. Ook wees de minister er nog op, dat in Engeland veel ramen vaw aluminium worden toegepast. Deze zijn zeer practisch en daar Suriname voldoende bauxiet kan leveren, ligt hier misschien een bron deviezenbesparrag. Het voorbeeld van Engeland, om slechts medewerking tot de bouw van montage woningen te verlenen, als de bouwkosten die van de gewone bouw oiet overtref fen, verdient volgens de minister na volging. Uitbreiding electriciteitsfabriek in R'damse raad In het kader van de uitbreiding van het electrisch vermogen in Zuid-Holland, waarover we onlangs nog uitvoerig be richtten, is thans bij de Rotterdamse raad het voorstel ingediend om de fabriek de Galiltïstraat met een vermogen 50.000 kw uit te breiden, waarmede kapitaalsinvestering van rond f VtVz mil lioen is gemoeid. EEN FLITSCAMERA VAN PHILIPS. Binnenkort zal Philips met een flits- camera aan de markt komen, terwijl mer thans reeds een nieuwe flitslamp var klein model, alsook een handflits-appa- raat voor de kleinste typen flitslampen fabriceert. MEISJE VERGIFTIGD DOOR KNOL VAN WATERSCHERING. Te Loosdrecht is een 3-jarig dochtertje de fam. Vonk overleden, tengevolge van het eten van de knol van de z.g. waterschering, een vergiftige waterplant. Twee andere kinderen, die met de kleine met schijfjes knol winkeltje speelden, konden door medisch ingrijpen van de dood worden gered. LANGS DE ONGECORRIGEERDE GRENS Het eindpunt van de Duitse stoomtram, die vanaf Geilenkirchen over Gangelt' naar de Nederlandse grens loopt, is Tüddern. Dit plaatsje ligt in een gebied, dat door de Duitsers „zelfkant", door de Nederlanders „de zak van Sittard" en door de kommiezen „de smokkelhoek" wordt genoemd. De zelfkant komt na de grens correcties aan Nederland, waardoor Holland „op zijn smalst" met ongeveer tien vierkante kilometers wordt verbreed. Dit weten de Duitsers maar al te goed en bang zijnde, dat de correcties doorgevoerd zullen worden in een zekere nacht om 12 uur, hebben zij besloten de stoomtram, die doorgaans in Tiiddern pleegt te overnachten, iedere avond naar Gangelt terug te halen. Of de Nederlandse Spoorwegen prijs stellen op een locomotief en enige wagons, die aftands zijn in de overtreffende trap, is een tweede. Een fraaie opname van de Zaterdag gehouden jaarlijkse bootrace universiteiten van Oxford en Cambridge, welke dit keer met een kleine voor sprong is gewonnen door Cambridge. De strijd was de spannendste sinds 72 j. Chr. Metaalbewerkers hielden jaarvergadering De Chr. Metaalbewerkersbond, afd. .iCiden, hield .!i? „Prediker" een jaarver gadering. De voorzitter, da heer Ba- zij.-i lord vele werkzaamneder, die in het af gelopen jaar zijn verricht. Hij spoorde de aanwezigen aan, hun volle activiteit te ontplooien, opdat de collega's, dde nu nog aan de kant staan, mede hun schou ders zetten onder het prachtige werk van de Chr. vakbeweging. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Stavleu, getuigde van een gesta- groei van de afdelimg. Niettemin is het ledental voor een stad als Leiden nog veel te laag. De heer H. Terwee bracht het financieel verslag uit. In het bestuur werden herkozen de heren H. Terwee en A. v. d. Velden. De feestelijke jaarvergadering werd vastgesteld op 29 April. Hierna 'hield de toekomstige districts- bestuurder, de heer Jaarsma, een toe spraak, met als onderwerp: „Rondom het pensioenvraagstuk". Op onderhoudende ij ze liet spr. uitkomen, welk een be langrijke taak er op de schouders rust. Met nadruk stelde hij vast, dat de Chr. vakbeweging van af haar begin op de bres heeft gestaa-n en nog steeds staat de bedrijfspensionnering. Op de toe spraak volgde een geanimeerde bespre king. Tenslotte herinnerde de heer Jaarsma aan, dat de heer Hordijk binnenkort de bond gaat verlaten. Spr. hoopt in het voetspoor van zijn voorganger te zullen gaan. Hierna volgde sluiting. HAAGS GERECHTSHOF Het vlees tussen de bloemen De vrachtrijder J. de B., uit Ter Aar, zei niets met het clandestiene vleesver- voer te maken te hebben gehad, doch de rechtbank had aangenomen, dat ver dachte er meer van wist, eh hem ver oordeeld tot twee maanden gevangenis straf en 8 maanden Rijkswerkinrichting. Het vlees lag tussen de bloemen in een vrachtauto, die door de politie werd aan gehouden. en na een tijdje kwam de B., die een praatje met de chauffeur begon, doch er vandoor wilde gaan, toen hij de politie zag. In hoger beroep had de proc.- generaal vrijspraak gevraagd, doch het Hof wees meteen 't verzoek af om de B. onmiddellijk in vrijheid stellen af, hoewel verd. reeds negen maanden straf heeft ondergaan. Het Hof heeft arrest gewezen en het vonnis der rechtbank bevestigd. Voor de Leidse kantonrechter Te veel water in de leverworst Het was niet voor de eerste maal, dat C., slager alhier, voor de Leidse kanton rechter terecht stond wegens een te hoog watergehalte in zijn leverworst. C. klaarde, dat het niet water, doch bouil lon was geweest, dat hij in de worst had gemengd. Niettemin vroeg het O. M, f 80 boete of 40 d. h. De uitspraak luidde: f 30 boete of 10 d. h. Waren het hanen of kippen? D. B. te Ter Aar had in een mand 4 konijnen en 3 grote hanen vervoerd. Neen. zei B. tegen de kantonrechter, het waren geen hanen maar kippen. De wachtmeester bij de rijkspolitie, de heer B. hield echter vol, dat het geen kippen, doch hanen waren geweest. Het was voor de kantonrechter om er kippig van te worden. In ieder geval vond hij. dat het dierenmishandeling was en hij veroor deelde B. tot f 10 boete of 4 dJh. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johanna H. dr v. L. N Briët en M. H. van Nievelt; Hester H. M. dr v. A. J. v. d. Putten en W. T. Stra- vers; Janna A. dr v. G. Eelink en J. Pret; Adriana A. dr v. J. G. J. de Reus en A. de Bruine: Cornelis zn v. W. Korswagen en J J. Brandt: Tonny zn v. B. G. Dool en M. Cornet; Antoma dr v. H. W. C. Hulsbergen Henning en A. van Zijl; Cor nelis J. zn v. C. J. Paardekooper en M. Kantebeen; Alie L. dr v. J. Praamstra en L. Appelhof; Rudolph L. zr. v. W. Freeke en A. C. Overvliet; Jacobus zn v. J. v. d. Hoed en J. C. van Nieuwen- hoven; üendrika A. S. dr v. F. A. Zand vliet <?n A. M. Hoogenboom; Clemens A. J M. zn v. A. C.. Driessen en H. A. De- vilee; Jacobus zn v. J. Bavelaar en L. van der Wel; Robertina dr v. V. L. van Halm en T. Katsan; Agnes E. L, dr v. W. D. Leeflang en H. J. Joactiimi; Adria na dr v. D. Verdoes en A. van Duijven- bode; Marinus C. zn v. T van Zanten en A. v. d. Haven; Wilhelmvina J. dr v. C. v. d Pluijm en J. A. M. Rasser. OVERLEDEN: W. Sloos, man, 65 jr; N J Paauw. zn, 3 jr; J. B. Schippers, huisvr. v L B. Brussé, 50 jr; T. de Man, wed v. A Hubregtse. 74 jr. GEHUWD: W. H. Ramak en G. A. de Boo. JUBILEA BIJ DE AMBACHTSSCHOOL Op 1 April herdenken de heren P. Grin en G. A. Baljeu, dat zij 25 jaar geleden als leerkrachten van de Leidse ambachts school werden geïnstalleerd, 's Middags worden zij gehuldigd. In ieder geval is het treintje in Gangelt ,.i veilige handen. De bevolking van deze stad, die Duits zal blijven, heeft zich als pleitbezorgster voor de zelfkantbewoners opgeworpen. De ontvanger te Schinveld vertelde ons, dat drie jaar geleden 80 pet. van de inwoners van Gangelt voor aan sluiting bij Nederland was, doch thans geen 2 pet. meer. Het stadje zal na de correcties de grens niet alleen vlak langs zijn Zuidelijke poort, maar ook dicht langs zijn westelijke poort krijgen. Gan gelt heeft inderdaad nog poorten en menige illegale grensoverschrijder heeft reeds kennis gemaakt met de daarin aan gebrachte cellen. De burgers zijn echte Duitsers. Wan- neer de hakenkruisvlaggen zouden wap peren, zou men zich in de jaren 1940'45 wanen! In Gangelt werd niet alleen protestvergadering gehouden, doch ook tracht men vanuit deze stad de burge rij van de Zelfkant op te zwiepen tegen de voorgestelde grenscorrecties. Hierbij worden methoden gebruikt, die zelfs wij len Goebbels niet zou kunnen verbeteren. Door de Zelfkant zwerven de propagan disten van „neue Grenzen, neuer Krieg". De een vertelt, dat de Duitse marken waardeloos zullen worden en dat me goed aan doet zoveel mogelijk goederen te kopen; de ander weet. dat iedereen uit dit gebied moet wegtrekken en slechts 30 kg mag meenemen, zodat het beste zou zijn alles te verkopen, omdat de ken hun waarde blijven behouden. Het is duidelijk, dat het deze propagandisten slechts te doen is, munt uit hun propa ganda te slaan. Maar de bevolking van de Zelfkant blijft nuchter .hoewel niet ontkend mag worden, dat zij langzamerhand ner is geworden. Dat de correcties zullen doorgaan, staat bij hen vast; het ontslag van 70 Duitse kommiezen wijst trouwens ook in die richting. Zeven dorpjes zullen na de grenscor recties tot het achterland van Sittard gaan behoren. Het zijn Tüddern met 1500, Hillensberg met 500, Havert met 1500, Höngen met 900, Wehr met 700, Millen met 600 en Susterseel met 800 inwoners, zodat hier 6500 Duitsers bij de correcties zijn betrokken. Elk van de dorpjes heeft en burgemeester .terwijl het raad huis van deze dorpen in Tüddern staat, Oberbürgemeister Görtz de schep- ter zwaait. Mede. omdat de burgerij ger reeds op Sittard was aangewezen trouw iedere Donderdag de markt be- zocht en velen bovendien familiebetrek kingen in Holland hebben, staan zij ovei het algemeen onvijandig tegenover de Koffietenthouders voelen zich bedreigd Rumoerige protestvergadering tegen verhoging van staangelden „Het is jammer, dat want hij zou zijn liedje van de kleine man nu juist goed kunnen zingen. Wij zijn die kleine mannen, wij de koffietent houders. Ik ben 72 jaar en moet op 1 April voor mijn koffieteut inplaats van f 6 per week f 36 aan huur gaan betalen. Waar ik dat vandaan moet halen, wordt er niet bij gezegd, het einde zal dus de Zo boud sprak gisteravond een bejaarde koffietenthouder tijdens de enigszins ru moerige protestvergadering, in „Den Burcht", tegen de verhoging van de staangelden van dag- en weekmarkten gehouden. Vooraf had de voorzitter, de heer S. van Erkel, reeds een „vlammend protest" laten horen tegen wat hij noem- TAMINIAU ELST OVER-BETUWE Louis dood is, de de unfaire behandeling door het ge meentebestuur. De heer Lefeber, voorzitter van Be- drijfshoreca voor consumptietenten,was d< uitgenodigde spreker, die in het kort me dedeelde waar het om ging. Voor de ge meente Leiden wordt op 1 April een ver ordening van kracht, waarbij voor eer vaste standplaats, die nu 6 cent per m2 aan huur kost, 35 cent per m2 moet wor den betaald. Voor de weekmarkt is hei staangeld van 30 op 50 cent gebracht er voor de vee-, vis- en bloemenmarkt be tekent het-*ëen verhoging van 15 tot 50 cent. Een standhouder moet op 3 October inplaats van 50 cent 2 gulden huur be- Wanneer we even bij de koffietenthou ders blijven, aldus spr, dan wil dit zeg gen dat zij voor iedere werkdag ge opend of gesloten voor hun tent 35 cent per m2 betalen. In 300 dagen 1 f 105 huur. Zelfs in de Kalverstraat te Amsterdam is de grond niet zo duur. Tegen deze verordening valt weinig of niets meer te doen, want ze is reeds goed gekeurd door Ged. Staten en de Kroon. Volgens spr is ze er door geslipt, zonder dat men zich heeft gerealiseerd wat z« voor de kleine man betekende. Uit de vergadering van fruit-, bloe men-, ijs- en visverkopers plus koffie tenthouders werden opmerkingen maakt, dat men er maar niet af was te zeggen: er is niets aan te doen. moet wat gebeuren, anders worden van de straat weggevaagd". „Voor de kleine man moet worden opgekomen". „Actie!!" Aan alle tafeltjes werd heftig gediscussieerd. Aan het slot van de vergadering werd besloten om langs de weg van vak- er bedrijfsgroep een protest bij het gemeen tebestuur in te dienen met het verzoek de staangelden binnen de kortst mogelijke tijd te wijzigen en de betaling er voorlopig op te schorten. Een en ander wilde men gaarne mondeling toelichten. DE SCHIJNWERPER OP.... In De schijnwerper opde Noord - wijkse schaakclub „Daniël Noteboom" kwam een hinderlijke zetfout voor. staat: „Dit Noordwijk-tournooi is vooral bekend geworden door het schitterende eindspel uit de partij tussen Keres Eliskases. Beiden hadden koning en ren en bovendien nog twee pionnen, die tot de zevende lijn waren doorgedrongen. Keres slaagde er niet in, deze partij te winnen!" Dit moet zijn: „Beiden hadden koning en toren en Keres bovendien nog twee pionnen, die tot de zevende lijn waren doorgedrongen, enz." HOUDT STAND Door H. Hollander 47 Hij zat in de grijpklauwen van de geld duivel. Had hij maar iets gezegd, Mis schien hadden ze hem kunnen bezweren, met speculeren op te houden. „Er zijn gelukkig geen schulden", zegt Klaas des avonds, als hij met Sjaan en Flip de zaak bespreekt. „Dat had ook nog gekund." Hij is hevig teleurgesteld, want, een mens blijft een mens, het geld van zijn schoonvader was hem goed te stade gekomen. Er is later familieraad. Gerard en Grietje weten zioh in te houden en ze besluiten gevieren, om naar buiten niets te laten merken van wat zij na de dood van vader te weten zijn gekomen. De twee eersten beseffen toch, dat zij dat verplicht zyn aan de nagedachtenis van hun vader. Er wordt lang en breed gedelibereerd, ook met de notaris. Het blijkt achteraf, dat er toch nog meer baar geld is dan verwacht werd. Het eind van het lied is, dat het besluit valt: Klaas krijgt de villa, die hij verhuren kan, en er nog wat van overhoudt jaarlijks, bovendien wat geld. Gerard blijft op de boerderij, ontvangt daarvan zijn deel, maar heeft jaarlijks rente te betalen aan de anderen, behalve aan Flip, die zijn deel in geld ontvangt. Het is een voorstel van de notaris, wat allen goedvinden, zij het dan, dat Gerard er slechts matig mee ingenomen is. Die ziet er slecht uit, naar ze constateren. Want zeer velen zijn nu op de hoogte. Het gaat met Gerard Tuininga al meer bergafwaarts. Hadden ze het maar ge weten! Klaas zou zich verzet hebben tegen het voorstel van de notaris De mensen, die niet weten, hebben stof tot praten: nu, die lui van Tuininga zijn goed af, zeg. Petertje zat er warm in. Klaas Bakker is er ook vet van gewor- In de kerkelijke gemeente spreken ze er ook over. Ze zeggen dat hij zijn bij drage wel mocht verdubbelen. Maar dat gebeurt niet, naar men met zekerheid weet te vertellen. Ja, mensen, het is toch maar w&ér, dat je aan geld hangen kunt, ho eens even. Er wordt nog veel meer gepraat, in het verloop der volgende maanden. Met allerlei lijsten wordt er gelopen voor allerlei doeleinden. Och, och, er is ook zoveel nodig! En als nu ieder geeft naar mate en krachten, dan komt dat allemaal best in orde. Zo gaan twee mannen voor een be paald doel op stap en ze belanden al heel gauw bij Klaas Bakker. Er staat iemand van vijftien gulden op de lijst en een van tien. Klaas aarzelt. Nu komen ze bij hem en hij wéét: ze rekenen ook op tien, terwijl het niet gaat. Hij moet uitkijken. Volgende maand komt er weer iets andersHij zou het liefst twee of drie gulden willen schrijven, maar... het wordt er vyf. Te veel. Begrepen de men sen dat nu eens! Ze begrijpen er niets van. Die twee kijken mekaar aan en een zegt: die heeft nou pas van Tuininga getrokken, goeie morge. gelukkig, dat we niet het eerst naar hèm zijn gegaan! Maar nu is de lijst gebroken. Als Bakker voor vyf tekent, gaat er niemand meer bovenuit. Ze zetten zonder bezwaar er een tweetje vóór, voor het vijfje van Bakker. Kun nen ze later wel wegvegen. Ze doen het alleen voor de lyst. Die schraper van een Bakker, dat moet hij nu wel geworden zijn! verdient het niet. De mensen, den ken nu, dat hij vijf en twintig heeft ge geven en het zijn er maar vijf Doet Klaas Bakker, die toch zoveel voor Gods Koninkrijk over heeft, nu ver keerd? Neen, zijn geweten is zuiver. Hy mag niet boven zijn krachten gaan. Zijn vry hoge jaarlijkse bijdrage zal hij zo lang mogelijk- handhaven, het zal het laatste zijn, waarop hij zal beknibbelen. Maar andere posten moeten omlaag. Want een ongeluk komt zelden al leen. Daar was de ziekte van Sjaan, die heel wat geld heeft gekost en feitelijk nóg kost, al gaat het goed. Daar kwam het overlijden van Tuininga, dat iets ont hulde, waaraan nu niemand had kunnen denken. En nu is daar het derde. Hij iheeft gedacht, van de winkels van „Albano" geen last te zullen hebben. De stad is tenslotte Westvoort nog niet, al bestaat Westvoort niet meer. Maar hij is pijnlijk bedrogen uitgekomen. Want „Albano" slaat ook het oog op Westvoort en op de mensen daar. Ze maken reusachtige reclame niet alleen, maar komen de mensen opzoeken. Er rydt elke dag een keurige auto, zo ongevee gericht als winkel in het klein, door de straten en de lanen van Westvoort. Den mensen wordt de waren aan huis be zorgd niet alleen, want dat doet Klaas ook; ze behoeven niet eens naar de win kel te lopen. De winkel komt vóór de deur. En de lui genieten dezelfde rechten als zij, die in de stad komen. Bij tien gulden cassa-bonnetjes tien procent terug. Verder alle mogelijke faciliteiten. Op een avond kan Klaas het niet kroppen. Met pntzaglijke inspanning heeft hij voor Sjaan, die hy voor emoties sparen wil, de juiste toestand verborgen. Maar Sjaan bespeurt het wel: ze ziet het voor haar ogen. En als hij over zijn boe ken gebogen zit, met hun beidjes zitten ze in de kamer, zegt zij opeens: „Verberg maar niets. Klaas. Het gaat niet goed, hè, jongen?" Nog meer haar stem dan de werkelijk heid beroert hem. Hij legt de armen of tafel en huilt. De sterke Klaas Bakker, die scheef wordt aangezien in de ge meente, omdat hij zo gierig geworden huilt. En Sjaan laat hem rustig bega Dat zal hem goed doen (W-ordt vervolgd) Wel is langzamerhand de vrees staan, dat de nieuwe Nederlanders tweede-rangs Nederlanders zullen worden. Hiertegen zal men in Nederland moeten waken, is de mening van de burgemees- n H(llensberg. die de oer-Hollandse Jansen draagt. Hij is er van c tuigd, dat na drie maanden Hollander te zijn geweest, de Zelfkantbewoners te vreden zullen zijn, mits zij volledig gelijk worden gesteld met de huidige Nederlan ders. Dit is ook de mening van de pastoor Tüddern, die er van overtuigd is. dat bepaald zou worden, dat allen, 9 Mei 1940 n de Zelfkant zijn komen wonen, moeten vertrekken, hy de uitzondering zal zijn, die de regel beves tigt. Maar burgemeester Jansen is een t uitziend man. Er is in Hillensberg geen waterleiding, zodat 't benodigde water ir Wehr moet worden gehaald. In Duits land worden op het ogenblik nog geen ■ken uitgevoerd en nu hoopt de burgemeester, dat zijn gemeente, waar kolenlagen onder de grond zijn gevonden, de Nederlanders waterleiding zal krijgen. Typerend was het antwoord andere Zelfkant-burgemeester, toen zijn mening over de grenscorrecties werd gevraagd: „Als er voor of tegen anr gestemd zou moeten worden en il weten dat de stemming geheim is, ik vóór stemmen". Sympathiek tocht hebben we kennis maakt met dr Maars, de veearts van Zelfkant. Hij kwam in 1945 in Wehr, c dat de oude veearts nazi is geweest zijn praktijk niet meer mocht uitoefenen. ,Ik heb altijd sympathiek tegenover Hol land gestaan", zegt dr Maars, die wel bang is dit gebied te moeten verlaten. Hij mening, dat de bevolking vrij ge laten zal worden te blijven of te ver trekken, doch gelooft, dat in ieder geval zij, die na 9 Mei 1940 gekomen zijn, ge dwongen zullen worden hun woonplaat vaarwel te zeggen. „De boerenbevol king", zegt hij verder „heeft zich met de annexatie verzoend, niettegenstaande zij begrijpt, dat de controle, die de meesten b.v. slachten vier of vijf maal per jaar na de annexatie stren ger zal worden". Wanneer we vragen naar de protestver gadering in Gangelt, haalt dr Maars onge ïnteresseerd de schouders op en een glim lach speelt om zijn lippen. „Als ik blijv mag, dan vind ik de grenscorrec- in België. ties uitstekend", is zijn eindoordeel. Hoe geen bezwaar tegen hebben, dr Maars als toekomstige Nederlander t» beschouwen, kunnen we toch niet iedere Zelfkant-bewoner als landgenoot begroe- De stationschef in Tüddern, een baan tje dat vroeger niet bestond, heeft maar klein salaris. In zijn goede dagen verdiende hij een kapitaal per maand als .Inspector" van de Duitse Spoorwegen in Oost-Pruisen. Zijn goede dagen heeft hij doorgebracht in Koningsbergen, waar hij grote villa bewoonde. Hij is een van de vele Oostvluchtelingen, die in de Wes telijke zones terecht gekomen zijn en meerderen in de Zelfkant onderdak hebben gevonden. Deze Oost-Pruis, die met nog een lotgenoot in het stationsgebouwtje van Tüddern woont, heeft in zijn Koningsbergen-tijd regel matig aan het pensioenfonds betaald. Wanneer hy momenteel gepensionneerd worden, krijgt hij geen ondersteuning, omdat de Russen thans het pensioenfonds beheren. Misschien heeft hij wel eens een praatje gemaakt met zyn overbuurman, de ontvanger van Broek-Sittard en is hij op de hoogte gekomen van minister Drees' ouderdomsvoorziening. Zo blijkt, dat met het uitvoeren van de grenscorrecties nog wel enige moei lijkheden opgelost moeten worden. Van niet te onderschatten waarde is echter de oplossing van de moeilijkheden, waarvoor de kommiezen zich iedere dag geplaatst Minder smokkel betekent nog steeds minder deviezen-verlies Vrouw trachtte driemaal haar zieke man te doden Dezer dagen is te Groningen gearres teerd de 34-j. gescheiden vrouw T. E., die in 1946 tot driemaal toe heeft ge tracht, haar man D. te Assen te vermoor den. De verhouding liet al direct na het huwelijk te wensen over en toen de man langdurig ziek werd, vatte de vrouw het plan op, hem te vermoorden. Eerst mengde zij gif in een beker melk, doch hij dronk die niet uit, vanwege de bij smaak. Een week later deed zij gif in de .edicijnen, doch ook dit werd ontdekt. Ten slotte draaide zij, terwijl haar man lag te slapen, een gaskraan open en sloot de kamer. De man werd echter wakker en sloot de kraan. De noodzake lijkheid, om elders te worden verpleegd, redde de man tenslotte van een zekere dood. Inmiddels leidde de vrouw, die uit liet huis vertrok, een vrolijk en nogal lichtzinnig leven. De mau kreeg arg waan en na een intensief onderzoek, ook naar de verblijfplaats van de vrouw, werd zij in Groningen gearresteerd. Zij bekende volledig. KON. ONDERSCHEIDING VOOR DE „MIJDRECHT" ONTHULD. Aan boord van het tankschip „Mij drecht", in Rotterdam, onthulde minis ter Spitzen gistermiddag een bronzen gedenkplaat, als een koninklijke waar dering voor de dappere daden van dit schip op 7 Maart '41. Zelf getroffen door een torpedo, zag de Mijdrecht toen nog kans, in één der Atlantische wateren een Duitse duikboot te rammen, zodat deze tot zinken gebracht kon worden. Vele autoriteiten woomden de plechtig heid bij. Een postzegeltentoonstelling zal in Juni in Brussel worden gehouden t.g.v, 100ste verjaardag van de postzegel Leiderdorp De eerste in het Dorpshuis Morgenavond (Woensdag) geeft de Chr. gemengde zangver. „Excelsior" als eerste in het Dorpshuis een uitvoering. Medewerkenden zijn mevr. M. Parmen- tierSchmöller, sopraan, mej. M. D. Kra nenburg, alt, en mej. A. Möller, vleugel. 55 Jaar getrouwd Op 11 April hopen de heer W. J. Brugmans-Lagas. Rijnzichtweg 104, 55 jaar getrouwd te zijn. Dodelyk ongeval. Zondagavond had op de Rijksweg bij het Groene Kerkje een dodelijk ongeval plaats. De 78-jarige wielrijder P. v. B. van alhier, die de weg wilde oversteken, werd aangereden door een luxe auto, komende uit de richting Amsterdam en bestuurd door mevr. M. uit Den Haag. Van B. werd over de wagen heen ge slingerd en door een tweede luxe auto, besturd door L. uit Rotterdam, opnieuw gegrepen. Dokter Hugenholtz kon niet anders dan de dood constateren. De poli tie heeft het ongeval in onderzoek: hel stoffelijk overschot en de twee auto's werden in beslag genomen Automobicl-hindemisrit Gezien de grote belangstelling, waarin de automobiel-hindernisrit op 31 Augus tus van het vorig jaar zich mocht ver heugen, besloot de Oranjevereniging op de a.s Koninginnedag wederom een der gelijke hindernisrit te organiseren. Het parcours zal ook thans weer worden uit gezet op de Hofbrouckerlaan. Hofdijck, Willinklaan en Marelaan. Binnenkort zullen de Oegstgeester automobilisten een circulaire met nadere bijzonderheden en een inschrijvingsbiljet ontvangen. A R. Kiesvereniging. Maandag a s. komt de A.R- kiesvereni ging bijeen. Het voornaamste agendapunt is de samenstelling van de candidaten- lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen. Gemeenteraad De eerstvolgende gemeenteraadsverga dering is bepaald op Woensdag 6 April. Winkelweek De contact-commissie van de midden standsverenigingen heeft in principe be sloten, de eerste week van- Mei een win kelweek te organiseren, welke op Ko ninginnedag zal worden geopend. Op het programma staat een etalagewedstrijd, waarbij de wisselbeker, die vorig jaar door de Oegstgeester Courant beschik baar werd gesteld, de hoofdprijs is- Voorts zal van het bedrijf van ieder lid van de middenstandsverenigingen zo moge lijk een interieurfoto worden gemaakt, die in de etalages van de deelnemende winkeliers te zien zullen zyn- Daar de foto's willekeurig 'over de deelnemende zaken zullen worden verdeeld, zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld na te gaan, van welke zaak de foto is. Aan deze wedstrijd zijn prijzen verbon- De algemene jaarlijkse ledenvergadè- i ring van de Oranjevereniging is bepaald op 4 April a.s. C.H. Unie De ledenvergadering van de C.H. kies vereniging. waarin de candidatenlijst zal worden opgesteld voor de a s- gemeente raadsverkiezing, zal worden gehouden op 7 April a.s. Prot- Chr. Middenslandsvereniglng Onder leiding van de heer A. Veen- stra werd gisteravond in huize „Wijn stok" een ledenvergadering gehouden van de Prot. Chr. Middenstandsvereni- ging. Het woord werd gevoerd door de heer J. van Al-tena Czn, van het econ. instituut voor de middenstand, over: j „Welke bedrijfspolitiek moet de midden- i stander volgen bij achteruitgaande koop- 1 kracht?" Na de terugslag op de midden- stand na de eerste wereldoorlog gememo reerd te hebben, betoogde spr-, dat hoewel j de liquiditeit van de middenstander nog vrij goed genoemd mocht worden, hij een waarschuwend woord moest doen horen, aangezien de koopkracht van het publiek aan het minderen is De omzetten zullen, naar gelang de branche, 2 tot 5 maal hoger moeten liggen dan voor de oorlog, wil men op gelijke voet willen voortgaan. Aan de hand van uitvoerige schema'» liet spr. zien, hoe de kosten in het be drijf van maand tot maand moeten wor den nagegaan. De heer Van Altena ad viseerde o m. te streven naar hogere om- zetsnelheid met kleine voorraad. Het wei zijn van het bedrijf hangt af van God» zegen, aldus eindigde spr., doch we die- j nen ons er rekenschap van te geven, dat i wij rentmeesters zijn, die met getrouw heid onze arbeid dienen te verrichten. Na afloop werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen door vele leden ge bruik gemaakt. Zoeterwoude Vergadering C.H-U. In de koorzaal van de Ned. Herv. kerk kwamen gisteravond de afdelingen Zoe- terwoude-Dorp en Zoeterwoude-H.R. van de C.H U. in ledenvergadering bijeen. Na de opening werden de diverse jaarver slagen behandeld- In kas was een bedrag van f25.10- Als afgevaardigden naar de jaarvergadering van de C-H.U- te Amster dam zullen gaan de heren Rijlaarsdam en M. van Kapel. In het bestuur werden j herkozen de heren Rijlaarsdam en B. van Vliet en in, de vac. T. v- d- Loo en J. Versteegen gekozen de heren H- van Ka pel en L. Schen-keveld. De candidaten- j lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen werd als volgt samengesteld: 1. J. van Vliet; 2- Jac- Dorepaal; 3. A. Varke- visser; 4- Jac. Hulsbos; 5. B. van Vliet. De heer J. Verstegen sprak een woord van afscheid. De voorzitter richtte waar- i derende woorden aan het adres van de heer J. de Graaf, die de gemeente gaat verlaten en de C.H-U- in de gemeente raad niet meer zal kunnen vertegenwoor- digen. Hij benoemde hem tot ere-lid va® de afdeling. Besloten werd contact op t» i nemen met de A.R. kiesvereniging ter j plaatse, teneinde met een "ezamenlijke lijst te kunnen uitkom»»-

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2