Jïicumc £ciitsri)c CTotiranl Utrechtse Jaarbeurs opende haar poorten Meer licht in de duistere zaak van het Englandspiel Wist II DINSDAG 29 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 AdvertentieafA Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 135 per maand; 0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) HOOFDREDACTEUR: Dr. E DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERTNK- DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twinstigste jaargang No 7776 .Stantuasticf] Is glicbleoen tnyn bert In tcgfjeaspoef Canada: „'t Kremlin is de anti-Christ" Zie pag. 3 Oudste prinses onthulde haar wapen in de Beatrixhal (Van een onzer verslaggevers) Onder een stralende lentehemel beleefde Utrecht vanmorgen zijn jaarlijkse evene ment: de opening van de Jaarbeurs. Lange rijen auto's kropen voort In de straten, een enorme stroom reizigers verliet telkens weer het station, op weg naar het Vree burg en over al deze drukte strooide het carillon zijn vrolijke klanken. In de Dom stad klopte weer het hart van Neerlands handel en nijverheid: de 52ste Voorjaars- beurs, de grootste, die ooit in Utrecht werd gehouden. Aan de opening werd luister bijgezet door de aanwezigheid van H.M. de Koningin, vergezeld van de prinsesjes Beatrix en Irene. De koninklijke gasten werden gecretariaatsgebouw ontvangen door de Raad van Beheer. Bij Haar aankomst "tien uur verdrong zich een juichende menigte op het Vreeburg, maar de ter reinen van de Jaarbeurs waren reeds tevoren afgezet. H.M. en de prinsesjes wandelden langs de Marshall-stand naar de Beatrix hal, waar voor het oudste prinsesje het grote ogenblik aanbrak: zij verrichtte haar eerste officiële daad door de onthul ling van een bronzen plaquette, haar eigen wapen voorstellende. Vervolgens bracht het hoge gezelschap een bezoek aan de buitenlandse pavil joens. waar verschillende ambassadeurs en gezanten ter ontvangst aanwezig ren. H.M. toonde veel belangstelling Eerste Kamer waarschuwt tegen taalverknoeung De Eerste Kamer heeft er de aandacht op gevestigd, dat de regeringsstukken militaire welfare, backpay- vraagstuk e.d. In het algemeen werd be treurd, dat de eerbied voor de eigen taal In bedenkelijke mate vermindert. Niet ten onreobte, zo wordt gezegd, heeft de Leidee hoogleraar mr R. P. Cleverin-ga hiertegen meermalen zijn waarschuwen de stem laten horen. Men erkent, dat bet soms zeer moeilijk is, een vreemde term in goed Nederlands te vertalen. De Regering echter heeft tot taak. het vo beeld te geven in liefde voor de m dertaai. GAS, WAARMEE 3,5 MILLIOEN MENSEN WERDEN GEDOOD. Dr Gerhard Peters, directeur Degesch-firma, die het „cycloonb.-gas' leverde, waarmee de Nazi's 3,5 millioen mensen in concentratiekampen moordden, is te Frankfort tot 5 jaar dwangarbeid en verlies van burgerrech ten veroordeeld. Zijn medebeklaagden, I Kaufmann en Amend, werden vrij; i sproken. 1 Enkele der grootste Parijse telefoon- eentrales lagen gisteren een uur sti" t.g.v. een waarschuwingsstaking van di controleurs. Vandaag stellen wij V voor KOOS VAN BOMMEL, j tijd. adres Floralaan 10, Leiden. In Indonesië viert Koos vandaag zijn I !2ste verjaardag. Hij is op 30 October 11947 met de „Nieuw-Holland" vertrokken het het geëxposeerde en de prinsesjes von den het allemaal prachtig. Ten slotte reden de gasten naar de Croeselaan. waar zij een en ander van de technische afdeling bezichtigden. Om kwart over twaalf vertrokken Koningin en prinsesjes weer naast Soest- dijk. Nieuwe snufjes op de Textiel jaarbeurs Wij werken nog in hoofdzaak voor de export (Van een onzer verslaggevers). Gisteren hebben wij een indruk opge daan van een der voornaamste onder delen van de Utrechtse Jaarbeurs: de textielafdeling. welke dit jaar is onderge bracht in de Beatrixhal en de Irenehal. Op de nieuwe betonnen galerij in de Beatrixhal vindt men prettige, smaakvol ingerichte stands en gelijkvloers heeft de textielindustrie aardige „tenten" van dra perieën opgesteld. Vooral voor de dames bieden de beide hallen een verlokkelijke aanblik: grote partijen breiwol in allerlei kleuren, fraaie, pastelkleurige dekens, gebreide goederen, zijden en kunstzijden stoffen en de fijnste lingeries. Een snufje is het propageren van warmgetint zijden pluche als bekledingsstof en... he' etaleren van confectiegoederen op pop pen. die tule met bloemen en' kerst- boomhallen als hoofd vertonen! Zeer moderne wollen shawls, smaak volle zomertoiletjes uit kunstzijde of zijden linnen zijn er te zien en er draait een film over de productie van kunst zijde. België heeft in de Irenehal zeer verzorgde collectieve textielstand ingericht. De voorzitter van de Jaarbeurs, heer P. Fentener van Vlissingen, deelde m ander mede over de textiel industrie. De productie ligt nog ver bene den die van 1939, vooral voor het bin nenlands gebruik. Voor de export zijn de stoffen wat gemakkelijker te verkrijgen de productie dus ruimer. De Ned. textielnijverheid is altijd een exportindu strie geweest, vooral in de katoensector. Ook na de oorlog is Indonesië nog steeds :n belangrijke markt. De Jaarbeursdeelneming is v derland niet bedoeld om groter afzetge bied te vinden, maar vooral om het pu bliek te tonen, hoe gestreefd wordt naar kwaliteitsverbetering. De gezamenlijke stands van de Textiel- jaarbeurs beslaan een oppervlakte van 4000 m2. OM TE SMULLEN Een Inwoonster van Wildervank höd in een der winkelzaken van Groningen een zakje met eierkoeken gekocht. Toen zij op de terugreis het zakje openmaakte, •ond zij echter niet de begeerde lekkernij, doch., een bedrag van f900 aan bank biljetten- De zaak werd opgebeld, maar de kas klopte op een cent. Bij nader on derzoek bleek echter, dat de afdracht aan het hoofdkantoor 's morgens in een ge- winkelzakje was verpakt en dit is blijkbaar, tussen- de gereedstaande zakjes met eierkoeken terechtgekomen. Een op getogen filiaalhouder spoedde zich de volgende morgen naar Wildervank om zijn geld weer in bezit te nemen en bood de eerlijke vindster f 150 aan, doch deze veigerde hardnekkig elke beloning. Behalve door stralend lenteweer werd aan de opening van de Utrechtse Jaarbeurs bijzondere luister bijgezet door de komst van H.M. de Koningin met de prinses- die hartelijk begroet werden door mr Milius, de directeur (l.) dr Fentener van Vlissingen, voorz. van de Stichting Hi is thans als chauffeur gelegerd in Ba tavia. Daar heeft hij het best naar zijn fin, maar toch zal hij erg blij zijn, als hij fnap terugkeren naar zijn vrouw, kind,: Puders en schoonouders. Koos, mede na mens je familie van harte gefeliciteerd en lot spoedig ziens in Holland! JOHNSON BEËDIGD ALS AMERIK. MINISTER VAN DEFENSIE Louis A. Johnson is gisteren te Washington beëdigd als opvolger van James Forrestal, de Amerikaanse minis ter van Defensie. Hy verklaarde: „Onze defensie-politiek zal er in bestaan het maximum aan kracht op te 'brengen bin nen de grenzen van onze economie en democratie en daardoor potentiële aan vallers de moed te ontnemen. SPANJE WEES BRITSE CONSULS UIT. De Spaanse regering heeft sinds Juli j.l. drie Britse consuls gedwongen om Spanje te verlaten. Formele protesten leverden geen resultaat op. De Londense besprekingen voor een Europees parlement Diplomaten uit tien landen kwamen te Londen bijeen, ter bespreking van de laatste détails, voor de verwezenlijking politieke droom: een Europees parlement. Deze landen waren Engeland, Frankrijk, België. Nederland, Luxem burg, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Italië en Ierland. De ministers va>n bui- tenl. zaken der 10 landen zullen vermoe delijk, even na Pasen, bijeenkomen, om het voorstel hun goedkeuring te hechten. Er bestaat zelfs enige kans, dat het eerste parlement van Europa deze nog te Straatsburg in Frankrijk, zal vergaderen. Thans heeft de voorbereidende confe-, ïntie voor een Europese Raad, volgens Reuter, bekend gemaakt, dat een grote mate van algemene overeenstemming aangaande de beginselen werd bereikt. De besprekingen te Londen zullen ver moedelijk twee weken duren. VAN SPRANG MAAKT WERELDREIS Na pas zeven maanden bij het Ne derlandse leger in Indonesië geweest te zijn heeft de journalist-fotograaf Alfred van Sprang Nederland weer verlaten. Met het K.L.M.-toe- slel naar Athene is hij in de afgelo pen nacht van Schiphol ver trokken voor de eerste etappe wereldreis- door-de-luchl, 2 welke hem zal Griekenland, Palestina, Birma, Siam, China, Japan, de Philippijnen en Indonesië. Alfred i l Sprang Met schrijfmachii h(j in ons blad, geregeld verslag uit brengen van zijn ervaringen en daar mee het dagelijkse telegrammen- nieuws meer kleur en achtergrond trachten te geven. Zijn grote bereisd heid en vlotte pen zullen onge twijfeld leiden tot een serie artike len, welke even grote belangstelling zullen trekken als de reportages over Griekenland, welke wij verleden jaar van zijn hand gepubliceerd hebben. Nederland wil voorcon- ferentie van UNCI bijwonen Onze verantwoordelijkheid voor vrijheid en orde uitdrukkelijk gehandhaafd De wnd.-voorzitter van de Neder landse delegatie in Indonesië voor de onderhandelingen met de Republiek de heer Elink Schuurman, heeft heden het volgende schrijven aan de voorzitter van de Unci doen toe komen. „Ik heb de eer U mede te delen, dat de Nederlandse Regering kennis heeft genomen van de inhoud van het telegram van de voorzitter van de Veiligheidsraad aan de voorzitter van de commissie van de V.N. voor Indo nesië, gedateerd 23 Maart 1949, en van uw aan mij gericht schrijven, geda teerd 26 Maart 1949. De Nederlandse Regering, na kennis te hebben genomen van het feit dat de Veiligheidsraad van gevoelen is dat de voorgestelde besprekingen die nen te worden gehouden, zonder dat daarbij wordt vooruit gelopen op de rechten, eisen en op de posities van de partijen, en dus ook 'niet op de Nederlandse' verantwoordelijkheid voor. vrijheid en orde in Indonesië welke verantwoordelijkheid tevens bepalend is geweest voor de door Nederland aangenomen houding t.o.v. de resolutie van de Veiligheidsraad, dd. 28 Januari 1949, is bereid aan de voorgestelde besprekingen deel te Indien deze besprekingen zullen plaats vinden, ligt het in de bedoe ling van de Nederl. Regering, dr J. H. van Roijen als leider van de Ne derlandse delegatie aan te wijze. De Nederlandse Regering zou het op prijs stellen, indien dr Van Roijen van het begin af aan deze. besprekin gen deel neemt, en stelt daarom voor, dat de eerste bijeenkomst zal wor den uitgesteld tot het tijdstip, waarop dr Van Roijen te Batavia zal zijn aan gekomen. Dr Van Roijen zal spoedig zijn reis aanvangen. Zodra de datum van zijn aankomst bekend zal zijn, zal ik U daarvan uiteraard in kennis stellen". Bende hield weer een trein aan op W.-Java Aneta seint uit Batavia; dat Zondag middag een trein tussen Pabaroean en Tjikampek (West-Java) nabij Tandjoeng Rasa door een bende van enige honder den lieden werd aangehouden. De passa giers werden gedwongen, uit te stappen, de bende de machinist en de sto ker noopten terug te rijden. Hierop on dernam de bende een aanval op het mili taire detachement van Pabaroean, dat echter tot de tegenaanval overging en minstens 15 leden der bende, onder wie een Japanner, doodde. Vraag in de Kamer over ds Hilderings publicatie Het Tweede Kamerlid" Van de Wetering (CH) heeft premier Drees en minister Van Maarseveen een onderzoek gevraagd de publicatie van ds Hildering, een Nederlands legeronderdeel beschuldigd wordt van weerzinwekkend optreden. De Sumatraanse conferentie geopend Dr Mansoer heeft hedenmorgen de Su matraanse conferentie te Medan geopend. Ongeveer 80 afgevaardigden waren aan wezig, maar Atjeh en Nias waren niet vertegenwoordigd. (Zoals men weet, heeft men zich op Nias laten afschepen door enige lieden van de communistische jeugdbond Pesindo, die op het strand stonden opgesteld. Een deugdelijk onder zoek naar hetgeen die jongelui daar uit voerden en hoe zij daar gekomen waren, is blijkbaar nooit ingesteld. Waar gaat het heen als de communistische strijd groepen als de ware vertegenwoordigers van een volk worden aangemerkt Red.) Luxemburgse grens reeds 25 April gewijzigd De grenscommissies van de West- Duitse staten hebben besloten, de acties tegen de aangekondigde grenscorrecties te coördineren en ervaringen uit te wis selen. De Luxemburgse aanspraken betref fen een oppervlakte van 550 ha. De cor recties zouden daar reeds op 25 April van kracht worden. Het Groot-Hertog dom eist 26 millioen fres. herstelbetalin gen van Duitsland. Ernstige beschuldigingen aan het adres van de spion Van der Reijden Naar aanleiding van bepaalde informa ties, die de Nieuwe Leidsche Crt. inzake het Englandspiel bereikten en welke informaties we ter inzage verstrek ten aan de officiële Verzetsbeweging, werden we gemachtigd het volgende te publiceren: „De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland, in aansluiting op het per 19 Maart 1949, in verschillende persorganen gepubliceerde communiqué naar aanleiding van de uit leiding van Joseph Schreieder, maakt aan het Ned- volk bekend, dat het de Raad ten zeerste bevreemdt, dat de justitiële instanties i.v.m. het onderzoek in de affaire Van der Waals (Englandspiel) nog steeds niet zijn overgegaan tot het zoeken naar de personen en autoriteiten, •elke verantwoordelijk moeten worden gesteld voor het doen droppen boven Ne derlands grondgebied van de Nederlan der Van der Re ij den, die als Duits spion in dienst was van de geallieerde inlichtingendiensten, uit het vliegtuig van de bekende piloot kapitein Hazelhoff Roelfzema. Naar de Raad bekend is. moet deze Van der Reijden, hoewel in het bevol kingsregister van Amsterdam ingeschre jn. zich thans met zijn Britse echtgenote i Engeland bevinden. De Nat Fed. Raad van het Voormalig Verzet in Nederland voelt zich gedron gen (zich de representant wetende van de talloze slachtoffers van bovenaange haalde personen en autoriteiten) op te Bijna de belft der Duitse ambtenaren ex-Nazi Volgens dr Mire, speciaal adviseur arbeidszaken bij het Amerik. militaire be stuur in Duitsland, bestaat het ambtena rencorps in de Amerikaanse zone gemid- meld voor 45 a 50 procent uit voormalige Nazi's. Mire zal hierop in een speciaal rapport critiek uitbrengen, temeer dat sommige ex-Nazi's na een zuiverings proces op hun oude post waren terugge keerd en er personen met een „schone lei' hadden uitgewerkt. Flessen Franse wijn voor Koningin Juliana De wijnbouwers van Chateau Chalons hebben Koningin Juliana, als herinnering aan Haar afkomst, enkele flessen van hun kostelijke wijn geschonken. Deze wijnbouwers hebben de Koningin wijn willen aanbieden, welke de wijn gaarden van Haar voorouders in het jaar van Haar inhuldiging hebben voortge bracht. Zij hebben I schenk „Uwe Majet en hulde vi sarden als ee winnen van de goudgele wijnen van de Jura, hebben op de hellingen van de bergen op 6 September deelgenomen aan de verheven vreugde cn de fierheid, welke Gij hebt gevoeld. In gedachten terug gaande naar hun verleden, hebben zij voor een kort ogen blik hun groene wijngaarden weten te bevolken met de verheven gestalten van de prinsen van Chalons-Oranje, die deze vóór hen hebben verzorgd." Smokkelaars van bloembollen gearresteerd De Kerkrader politie heeft na ee. spannende jacht een smokkelaar gearres teerd, die waarschijnlijk de hoofdpersoon is van een wijdvertakte bende, welke reeds geruime tijd aan de Ned.-Duitse grens opereert. Even tevoren was eei val gedaan bij een inwoner van Kerk- rade, die werd verdacht deel uit te maken van het complot. Daar konden 600.000 bloembollen ter waarde van 1700 in beslag worden genomen. De leider de bende, een zekere S. uit Aken, werd gearresteerd, toen hij juist de grens wil de passeren. DAT vorig jaar 413.440 gelukstelegram men werden verzonden en de metto-op- brengst voor de jeugd f75.481 bedraagt. DAT B. en W. van Velsen in een adres aan de Regering, de Staten-Generaal en Gedep. Staten aandringen op bespoe diging van de tunnelbouw aldaar. DAT het beeldhouwwerk „Meisje met hoed" van de jeugdige Nederlander Hans Verhulst uit Steenbergen (N.-B.) werd gekozen uit 15 werken buiten de Ver. Staten, voor een internat, tentoonstelling Philadelphia. DAT in Lunteren is opgericht de „Tou- ringclub Holland" voor kampeercentra het buitenland en het eerste kamp 1 Mei in de Rivièra wordt geopend. DAT 37 jaar oud in Den Haag is over leden de chirurg R- A- Braun uit Goes en de begrafenis Donderdag om 3 uur op Oud-Eik-en-Duinen zal plaats hebben. DAT de R'damse Scheepshypotheek- bank over 1948 7 pet. uitkeert en mr B. Dupuis tot dir. is benoemd. DAT van 30 April-7 Mei te Leerdam de middenstandstentoonstelling Milento wordt gehouden. DAT de St. Crt. van gisteren een wij ziging aardolieproductenbeschikking 1949 bevat. DAT de Britse ambassadeur Sir Philip Nochols gisteren R'dam bezocht en door burgemeester Oud werd ontvangen, waar bij het stadhuiscarillon het Engelse volks- lied liet horen- DAT op 1 April k-t-z. F. P. Burghard het commando van het Marine-instituut Willemsoord- te Den Helder overdraagt aan k.t.z. F. H. M. v- Straelen. DAT de 69-j. P. N- Dekkers, van 1905- 1945 burgemeester van Waspik, aldaar i: overleden DAT de Ned. Z -Afrikaanse Ver. var 23-27 April in de Volkshogeschool te Bergen een bijeenkomst houdt over het leven in Zuid-Afrika. DAT na Roosendaal ook Vise (België) een gemeenschappelijk Belg-Ned. douane station wordt en wel ingaande 15 Mei- DAT overwogen wordt extratreinen voor uitstapjes van Nederland naar Bel gië en omgekeerd te laten rijden. DAT te Nijmegen de tentoonstelling „De vrouw in de staat" is geopend met materiaal van de expositie „De Ned. vrouw", welke het vorig jaar in Den Haag werd gehouden- DAT aan de ZW-kust van Ameland oude begraafplaats is blootgespoeld, wel ke vermoedelijk behoort heeft tot het in 1723 verzwolgen dorpje Sier. DAT de bewaakte spoorwegovergang aan de Hogeveenseweg te Meppel wordt verbreed met een rijwiel- en een voet- pad- DAT te A'dam een Stichting Vrienden in het Vondelpark is opgericht om het park een groot aantal attracties te geven, o.a. een -kinderboerderij en een open luchttheater. DAT een wetsontwerp is ingediend om het besluit renpaarden 1945 in te trek ken, daar de gegevens over de bezet tingsjaren thans voldoende bekend zijn. DAT de hydrofoor-installatie, die de 1945 verwoeste watertoren op Schouwen- Duiveland vervangt, thans gereed is en een eind maakte aan het bij na-waterloze tijdperk van dit eiland. DAT Amerik. oorlogsveteranen, die in Parijs studeren, gisteren R'dam be zochten- DAT 140 Ned. bedrijven dit jaar zullen deelnemen aan collectieve exposities op de jaarbeurzen te Milaan, Lyon, Poznan (Polen) en Brussel (inlichtingen Bezui- denhoutseweg 64, Den Haag). DAT het dep van O. G- met een rei zende expositie en enkele films zal ko men op de tentoonstelling „Oriënta", van 24 Juni t/m 17 Juli in R'dam te hou den. DAT de SS-Untersturmführer Kurt Blase gisteren van het R'damse B.G. we gens terreuracties 20 j. kreeg (eis: dood straf) DAT de Eng. zeeman D J. Sprinthorpe in een R'damse Spidoboot is gevallen en verdronken. DAT men in Zeeland tevreden is over de mosselexport in het eerste kwartaal 1949, daar practisch de gehele voorraad verkocht DAT voor de R.v-C. tegen de tot 20 j. veroordeelde 40-j. R'damse schillenopha- ler S. OMhuis, die als SS-er arrestaties verrichtte, tot 14 j. werd geconcludeerd. DAT de Ver van Handelaren in Oude Kunst van 18 Juni-10 Juli een jaarbeurs houdt in „Het Prinsenhof' te Delft. treden en met klem klaarheid te eisen zonder aanzien des persoons. Het is de Raad bekend, dat Van der Reijden, voorzien van de meest geheime gegevens omtrent de Londense inlichtin gendiensten als de indeling en werk wijze dezer diensten, de namen van op per-, hoofd- en subalterne officieren en te droppen agenten, de geheime code en „identy check" onmiddellijk nadat hij door de kapitein E. Hazelhoff Roelfzema was afgeworpen boven Nederlands ge bied, naar de Duitse geheime dienst is gelopen en door deze verachtelijke han deling de werkelijke- en hoofdverrader werd van de latere slachtoffers, aange zien de Duitse spionnage-afdeling op de door Van der Reijden verraden gege vens het Englandspiel kon opbouwen." Tot zover deze verklaring. Worden R'dam en Antwerpen nu nóg gepasseerd? Het Tweede Kamerlid Schilthuis (Arb.) heef', minister Stikker gevraagd pogin gen te doen om de Nederlandse en Bel gische havens intensiever te betrekken in het goederentransport naar Duitsland, daar dit nog altijd in grote mate over de Duitse Noordzeehavens schijnt te ge schieden. Het resultaat van de indertijd gesloten overeenkomst is althans nog maar pover. Gevraagd wordt of deze geringe toeneming tot gevolg heeft, dat er thans te Weinig dollars dreigen te komen om daarmede de spoorwegvrach ten door Duitsland te betalen van goe deren, die voor Oostelijker gelegen ge bieden bestemd zijn. Ook in Chr. Ger. kerken biduur voor Oost-Europa Behalve de classis-'s-Gravenhage de Geref. Kerken heeft thans ook, wij vernemen, de classis-'s-Gravenhage van de Chr. Geref. Kerken bij rondschrij ven alle kerken opgewekt, om a.s. Zon dag een biduur te houden in verband met de nood der Kerk in Oost-Europa. Periode van grote haringvangsten op komst? Volgens een Zweedse visser, v ning in het blad „Dagens Nyheter" werd weergegeven, is er een nieuwe „haring- periode" in aantocht, tijdens welke er zc veel zal worden gevangen, dat de vang sten niet altijd geheel gebruikt kunnen worden. De periode, die 15 tot 20 jaar zal duren, zal. volgens de schrijver, gevolgd -vorden door 60 tot 70 jaar van schaarste an haring. Zweedse geleerden delen ae oer.ing van de visser. Sforza te Washington aangekomen Graaf Sforza, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, is te Washington ingekomen voor de ondertekening vam het Atlantisch Pact. Een bastaardmuis Reeds in de bezettingstijd hielden we is met het annexatievraagstuk bezig De idee van minister Van Kleffens om na de oorlog belangrijke Duitse gebieden *.e annexeren teneinde zodoende schadeloos gesteld te worden voor de zware schade die de Duitsers aan ons land en aan het productieapparaat hadden toegèbracht. vormde in de „zwarte" politieke vergade ringen een punt van bespreking. Enge land zou in deze achter ons staan, dus was de mogelijkheid aanwezig. En dus bespraken wij het al of niet wenselijke en het al of niet gerechtvaardigde van annexatie als schadevergoeding. Na de bevrijding werden de debatten openbaar. Brochures en artikelen ver schenen. Vergaderingen werden belegd. Voor- en tegenstanders lieten zich horen. Maar de enige, die moest spreken en handelen de Regering deed niets. Het by uitstek progressieve kabinet van die dagen legde in déze, alle vooruitstre vendheid af en wenste eerst te weten, hoe de bevolking erover dacht. Niet zelf de pas markeren, maar achter de volks mening aanlopen, was het parool. Toen men tenslotte zijn verlangens aan de Geallieerden kenbaar maakte, was het reeds te laat. Toen was het al duidelijk, dat de gróte mogendheden Duitsland niet tegen zich in- het harnas wilden ja gen. Resultaat van alles is nu. dat de grens op bepaalde punten zal worden rechtgetrokken, dat enkele vereenvoudi gingen zullen worden aangebracht. De berg heeft een muis gebaard en nog niet eens een echte Het is maar een bastaardmuisje. Want men beseffe goed. dat de thans voorgestelde grenscorrecties niets te ma ken hebben met de annexatie als schade vergoeding. Het is niet zo, dat er toch nog iets van terechtgekomen is. Er is niets, absoluut niets van terechtgekomen. Maar de ge- oerde politiek wekt de schijn alsof er dan toch nog een muisje gebaard is. Ten onrechte en tot onze schade. Door het psychologisch verkeerde be id zien de Duitsers deze correctie als de slotfase van de onderhandelingen over de annexatie. En op de bekende wij ze zetten ze nu hun grote Duitse mon den op tegen de aantasting van het heer lijke Duitsland. Het ware heel wat verstandiger ge weest, zich bij het feit neer te leggen, dat onze annexatie -verlangens waren af gewezen en dat men op een later tijd stip getracht had, met de Duitsers zelf ereenstemming te komen over en kele verbeteringen Door deze correcties in het verlengde te leggen van de an nexatie hebben we zelfs de tegenstand aangewakkerd. Bovendien bergt het feit, dat men de blaffende Duitsers in watten meent te moeten verpakken, dat men ze tal van garanties en verzekeringen biedt, tal van moeilijkheden in zich. Moeilijkheden, die de voordelen van de correcties zeer waarschijnlijk niet waard zijn. We zullen daarom goed doen dit „Her- jnvolk" dat vijf jaar lang ons volk ty- ranniseerde en vertrapte, dat vijf jaar lang stal als de raven en ons land leeg plunderde, niet de kans te geven, later kunnen zeggen, dat ze door deze grens correcties Nederland hebben schadeloos gesteld. Nederland hebben rijk gemaakt. Beter geen correcties dan correcties op deze wijze. We kunnen onze tijd, onze krachten en ons geld op betere wijze besteden. Noël Baker vertelt van Tito en Joegoslavië Ondanks druk der „Cominform" blijft hij communist Het parlementslid Baker, heeft van z'n reis naar Yoegoslavië de indrukken weergegeven van het con tact, dat hij daar met vooraanstaande „buitenlanders" heeft gehad- Volgens Noël Baker pagne van de Cominform er in het ge heel niet in geslaagd, de Yoegoslavische bevolking uit het evenwicht te brengen hij achtte het niet mogelijk, dat de bij de Cominform aangesloten buurlan den het land zouden binnen vallen. In eder geval geloofde men .invasie". Wel waren Yoegoslavische leiders van mening, dat er eerder toenemende semi-militaire activiteit zijde van Bulgarije tegen Yoego- slavisch Macedonië dan tegen Grieken land gevoerd werd- Pogingen om aldaar Minder Marshall-hulp voor Europa? In de Amerik. Senaat was het debat ;er het plan-Marshall weer zeer heftig. Senator Alexander hield een pleidooi van r lang voor de 5.5 milliard dollar- steun. Reuter meldt echter, dat het voor stel der Republikeinen, om de Marshall hulp te verlagen, een goede kans maakt. Paul Hoffman drong er in een rede. in Califonnië, op aan, dat Europa's jaarlijk- itrvoer naar Amerika met 2,5 milliard worden vergroot. BEVIN GAF COCKTAIL-PARTIJ OP DE QUEEN MARY" Bevin, de Britse min. v. Buitenl. Za ken. ontving aan boord van de Queen Mary" de ministers van buit. zaken der< Benelux-landen, waar zij deel namen aan cocktail-partij, die door hem werd aangeboden. TREIN 42 RIJDT OP ENG. ZOMERTIJD. verband met de invoering van de zomertijd in Engeland op Zondag 3 April zal de dagbootexpress, trein 42, van Hoek van Holland naar Amsterdam gaan rijden in de gewijzigde dienstrege- ng, welke reeds in de reisgids I tabel a is opgenomen. ZWITSERSE LUCHTTAXI MOEST EVEN BIJ ELBURG LANDEN. Een Zwitserse luchttaxi, die op weg as van Zwitserland naar Amsterdam, zag gisteren wegens de mist geen kans op Schiphol te landen en moest, door benzinegebrek, een noodlanding maken op de uiterwaarden langs het IJsselmeer bij Elburg. Het vliegtuig werd niet be schadigd en enige uren later kon de piloot zijn kist op Schiphol neerzetten. De opheffing van alle, tijdens de oorlog opgerichte. Sowjet-Russische con sulaten in Perzië is thans officieel een feit geworden. De consulaten, die reeds voor de oorlog bestonden, blijven. Labour, Noël een guerilla-oorlog te doen ontbranden. zouden echter stellig mislukken. Mace- doniërs en Yoegoslaven hebben onder Tito autonomie verkregen, maar de Bul gaarse Macedoniërs hebben geen enkele vorm van zelfbestuur ontvangen- Noël Baker zeide voorts, geen redenen te zien, waarom Tito niet nog lange tijd aan het bewind zou kunnen blijven. Het was zeer wel mogelijk, dat nauwere, economische betrekkingen met het Westen zouden worden aangeknoopt, maar het was niet aannemelijk, dat in politiek opzicht, Tito naar het Westen zou omzwaaien. Volgens de .Daily Mail" zou de span ning in Joegoslavië stijgen en ernstige gebeurtenissen spoedig te verwachten zijn. Tsaldaris. de Griekse minister van buitenlandse zaken, gaf als zijn persoon lijke mening te kennen, dat het zeer wel mogelijk is, dat koning Paul van Grie kenland zich binnen een jaar met Tito van Joegoslavië verbindt Het is altijd het doel van Rusland geweest, toegang te verkrijgen tot de Middellandse Zee aldus Tsaldaris. Links: dr A. Treep, die heengaat als Thesaurier-Generaal van Financiën; rechts de heer W. Koster, te Wash ington, die hem opvolgt. RADIO OP DE FIETS. Een firma te Karlsruhe vervaardigde een radiotoestel met luidspreker van 20 cm in het vierkant., dat op het stuur van een fiets kan worden bevestigd. Een dynamo levert de stroom. WEERBERICHT Lente Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met plaatselijk ochtendmist. Morgen overdag droog en zonnig weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke of matige wind uit uit eenlopende richtingen met hier cn daar in de kuststreken tijdelijk een koele zee wind. ZON EN MAAN Woensdag 30 Maart: zon op 6.21. onder 19.00; maan op 6.43, onder 20.16. 6 April EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1