Jlieutue jTciïisrtjc (üjmranl I Verheugende opbloei, dank zij Marshall hulp en arbeidskracht De Hoo wist niet wat liet Duitse woord voor „ruzie'' was Wist U ZATERDAG 26 MAART 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dlr en redactie TeL 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd Tel- 23375 Postrekening 53936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7774 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DEEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantoasliefj Is gfifbleora mya bert in teyljcaspoet" De man, die dagelijks millioen mense tien te eten moet geven Zie pag. 3 Mr MILIUS OVER ONZE ECONOMIE: Nederlands toekomst staat of valt met zijn overzeese bezittingen Nederland is verarmd uit de oorlog gekomen, maar één belangrijk nationaal bezit heeft men het niet kunnen ontnemen en dat is zjjn arbeidskracht, zijn kennis ei zjjn drang, er weer bovenop te komen. Deze eigenschap pen moeten zich evenwel kunnen ontplooien en moeten niet worden beperkt door allerlei remmende bepalingen. Want niets werkt zo verlammend als het feit, dat als beloning voor zijn energie steeds weer voor nieuwe moeilijkheden wordt geplaatst. Aldus mr. J. Miiius, de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, in een rede, die hij gisteren in Utrecht voor de pers hield, in verband met de opening van de Voorjaarsbeurs op aanstaande Dinsdag. i enige mogelijkheid, om in 1 1953. wanneer de Marshallhulp ophoudt, in staat te kunnen zijn een stabiel i wicht te bereiken, ligt dan ook ii voortdurend streven naar groter vrijheid op het gebied van het maatschappelijk handelen, zo verklaarde mr Milius ver der. Een gunstig symptoom noemde hij in dit verband het in Parijs gesloten be- talingsaccoord en de Benelux-samenwer- king. Een ernstige teleurstelling word! echter gevormd, doordat het vraagstuk Indonesië nog steeds niet tot een bevre digende oplossing is gekomen. De positie van Europa, en zeker van Nederland, ook vroeger reeds voor een aanzienlijk deel beheerst geweest door zijn betrek kingen met de overzeese bezittingen. De vraag, of Nederland in 19521953 in staat zal zjjn, weder op eigen kracht voor zijn steeds groeiende bevolking beid en brood te verschaffen en zijn oude positie in de wereld in te nemen, n de tnr Milius in overwegende mate af hankelijk van hetgeen het in economisch opzicht van zijn aloude betrekkingen met de landen overzee zal kunnen be houden. Mr Milius begon zijn rede met wijzen op de hoofdpijler, waarop het economisch herstel naar zijn mening rust, namelijk de Marshallhulp, die dezer dagen juist een jaar geleden begon. Iedere Jaarbeursbezoeker zal de heil zame gevolgen van deze hulp onmiddel lijk kunnen onderkennen. In verband met deze hulp achtte spr het gewenst, nog eens te wijzen op de verantwoordelijke taak van het Ned. be drijfsleven, om de' nodige documenten D Minister Van Maarseveen belooft grondig onderzoek Naar beweerde gruwelen in Indië. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Gortzak naar aanleiding van een in „De Groene Amsterdammer" verschenen anonieme brief van een officier over wreedheden, die door onze troepen te Djokja zouden zijn begaan, heeft minister Van Maarseveen geantwoord, dat de be schuldiging als zouden 200 man van de T.N.I. in hun slaap met bajonetten zijn afgemaakt, nog in onderzoek is bij de procureur-generaal van het hooggerechts hof, zodat de benoeming van een commis sie van Kamerleden onnodig is. Zij, die met gespecificeerde klachten komen over beweerde misdragingen onzer militairen, behoeven geen weerwraak te vrezen. De militairen, die geweigerd hebben, de kampong Pakisadji in brand te steken, I bevinden zich op vrije voeten. Andere gevallen van dienstweigering,zijn niet bekend. EEN 10I-JARIGE IN HAPS (N.-B.) De gemeente Haps (N.-B.), is blijkbaar 1 «en zeer gezonde gemeente. Enige weken terug is er een drieling geboren en Maan dag hoopt de inwoner Johannes Cop de respectabele leeftijd van 101 jaar te be- reiken. Mevr. Noordewier-Reddingius ernstig ziek De 80-jarige zangpaedagoge, mevr. Noordewier-Reddingius, vroeger onze b roemdste zangeres, is thans ernstig ziek en haar toestand is zorglijk. Frits de Zwerver in Indië gewond Naar wij vernemen is ds F. Slomp (Frits de Zwerver), die als legerpredi- kant in Indië vertoeft, door een ongeval met een jeep gewond. Hij heeft hersenschudding opgelopen, tengevolge i hij doof geworden is. Gesneuveld in Indië Blijkens familieberichten uit verschil lende bladen werd Gerrit Broeksma, Schoolmeesterstraat 7, Zaandam, op 4 Maart j.l. in Indonesië vermist. Op 17 M-aart kwam het bericht dat hij terug gevonden was, maar helaas gesneuveld. Voorts is Cor van Duuren, oud 20 jaren, Van Loonstraat 3, Woerden, op tragische wijze bij de vervulling van zijn plicht om het leven gekomen. Op 23 dezer is ■Willem Oostwoud. soldaat der 2e divisie, oud 21 jaar, uit Genemuiden nabij Tan- idjoeng parang gedood. A.R., C.H. en K.V.P. met één lijst ter stembus De A.-R. Partij, de Ohr. Hist. Unie en de Kath. Volkspartij te Winschoten heb ben besloten imet één rechtse lijst uit te "komen bij de binnenkort te houden ge meenteraadsverkiezing. Êen propagandacommissie werd inmid dels benoemd. „WIENER SaNGERKNABEN" TERUG NAAR WENEN. Na een tournée van vijf maanden door de Ver. Staten, waar in 120 steden met «ucces werd opgetreden, zijn de „Wiener Sangerknaben" naar Wenen teruggekeerd. Naar Reuter uit Washington meldt, zou 'de Sowjet-regering haar consulaire bu reaux in Perzië gaan sluiten. van de geïmporteerde goederen zo snel en zo nauwkeurig mogelijk te verzame len, omdat mede daardoor de wederop bouw des te sneller kan plaats hebben. (Voor vervolg zie Pag. 3) Ook Koningin Juliana naar Utrecht H.M. Koningin Juliana zal Haar doch ter Beatrix Dinsdag a.s. vergezellen, wanneer zij een plaquette in de Beatrix- hal zal onthullen. H.M- zal dan ook de beurs bezichtigen. Dit deelde de voorzitter van de raad van beheer, dr F. H. Fentener van Vlis- singen, gisteren mede. Ook bleek op deze persconferentie, dat men elf kilo meter zal moeten wandelen, wil men alle stands bgzichtigén. Dat wil zeggen, dat de capaciteit van deze 51e jaarbeurs; zeven maal zo groot is als in 1921, toen1 het eerste vast gebouw in gebruik werd genomen. Wie dus opziet tegen een wandeling van Den HaagWassenaarse- slag, doet beter, zich op de Jaarbeurs te beperken tot wat hem het meest inte resseert. Dit voorjaar zijn er 3687 deel nemende firma's uit 26 landen. Uit het binnenland komt 39 pet, zodat, het bui tenland. wel verre in de meerderheid is De laatste ogenblikken van Rauter Over de executie van Rauter meldt het „Haagsch Dbl." nog, dat hij tegen zeven uur in de ochtend naar de Waalsdorper- vlakte is gebracht. De p.-f. bij het Haagse B.G., mr J. Zaayer, heeft op uitdrukke lijk verzoek van Rauter de nacht in zijn cel doorgebracht en begeleidde Rauter met twee aalmoezeniers naar de Waals- dorpervlakte. Toen Rauter door de Rijkspolitie werd opgehaald, zei hij bij het openen v< deur: „Zijn jullie daar?" Begeleid door twee jeeps, waarin militairen w zeten, ging men naar de vlakte. Hier stonden 150 man van de Rijkspolitie op gesteld, die voor de afzetting terrein zorgden. Voor de executie knielde Rauter neer en sprak een kort gebed uit. Daarna deed hij zijn handschoenen aan, zette zijn pet op en commandeerde met onbewogen stem het vuurpeloton: Feuer. „Niet op Uw bevel, maar op mijn bevel", antwoordde de dienstdoende sergeant, waarop dg executie geschiedde. Ir Huygen trachtte nog te vluchten ook Bij ontruiming van het kamp Crailoo. De voormalige secretaris-generaal der .S.B.. ir Huygen, die onlangs tot 20 jaar internering werd veroordeeld, heeft bij de ontruiming van het kamp Crailoo bij Laren getracht te ontvluchten, zo meldt Trouw". Tijdens de verhuizingsdrukte verborg hij zich op een vliering. Hij had daar een ruime voorraad voedsel verza meld. Bij de laatste controle der vracht auto's. waarmee de gedetineerden naar elders zouden worden gevoerd, werd Huygen gemist. Na verloop van enige tijd werd hij ontdekt. Bij zijn verhoor bleek, dat hij naar het buitenland had willen uitwijken. Onder verdubbeld toezicht is j nu elders ondergebracht. Admiraal Leahy nam ontslag. William Leahy, admiraal der Ameri kaanse vloot, heeft gisteren zijn ambt als chef-staf van president Truman neerge legd. Truman verklaarde, dat deze post momenteel niet opnieuw bezet zal wor den. Leahy was voorheen Amerik. am bassadeur bij de Franse Vichy-regering. Op de bijeenkomst te Washington komen tal van problemen aan de orde Animo voor een Middellandse Zee-pact? Men verwacht te Londen, dat de diplomatieke besprekingen, welke in de loop der volgende week te Washington tussen de ministers van buitenlandse zaken zullen worden gehouden, veel belangrijker zullen zyn, dan de diplomatieke plech tigheid, waarvoor deze functionarissen in de eerste plaats- naar de Ver. Staten r.yn geweest. Er zal veel „verhandeld" worden, dat buiten het kader van het Pact ligt. De diplomatieke corr. Reuter noemt als zodanig, de specifiek Duitse vraagstukken, want Bevin's pogingen te Londen waren mislukt. Maar het ene, van fundamenteel belang zijnde vraagstuk, wordt gevormd door het probleem van de toekomstige betrekkingen met de Sowjet- Ook mag men het als vaststaand aan nemen, dat Bevin te Washington even- het communistische gevaar zal be spreken. zoals zich dat in Z.O.-Azië en het Verre Oosten openbaart De ma teriële en morele steun, die de Chinese communisten aan de nationalisten in Indo-China en de collega's op Malakka hebben verleend, heeft te Londen diepe indruk gemaakt. Wat betreft Grieken land, is fnen er te Londen van over tuigd, dat het .voor het beëindigen van de Griekse burgeroorlog noodzakelijk is, de hulpverlening aan Griekenland uit te breiden en de Britse en Amerik. mili taire missies te Athene moeten worden gecoördineerd. Men vreest vooral voor sterkere communistische druk op Turkye en Perzië. Daarom staat het vast, dat tijdens de besprekingen te Washington, de moge lijkheid zal worden onderzocht, van het Bedell Smith, ambassadeur te Moskou af Hij gaat weer in militaire dienst. President Truman heeft het ontslag van generaal Walter Bedell Smith, als am bassadeur der Ver. Staten te Moskou, aanvaard. Het Witte Huis maakte dit be sluit bekend, kort nadat Bedell Smith de president had bezocht ter hernieuwing zijn verzoek om ontslag, teneinde een functie in het leger te mogen bekleden. Men verwacht, dat de generaal commandant zal worden van het eerste Amerik. leger te New-York. De perschef Truman verklaarde, dat deze het verzoek „met grote tegenzin" had inge willigd. Het staat nog niet vast, wie de opvolger zal worden van Bedell Smith. Deze heeft nog op een persconferentie beweerd, dat in het feit, dat maarschalk Wassilifski door Boelganin is vervangen, niet anders steekt, dan de vervanging van :n oudere door een jongere man- Nazi-papagaaitje „Axis Sally" krijgt 10 tot 30 jaar Milderd E. Gillars, bijgenaamd „Axis Sally", is gisteren te Washington, wegens hoogverraad, tot een gevangenisstraf, ariërend van tien tot dertig jaar ver oordeeld. Zij moet tevens een boete van 10.000 dollar betalen. Zoals bekend is. moerde zij tijdens de oorlog propaganda i--oor de Nazi-radio. ZOON VAN EX-KEIZER WILHELM OVERLEDEN. Prins August Wilhelm van Pruisen is ia een slepende ziekte, 62 jaar oud, te Stuttgart overleden. De pnins, die bekend stond onder de naam „Auwi", was één ionen van ex-keizer Wilhelm. Toen Hitier aan het bewind kwam, sloot hij zich bij de Nazi's aan en werd generaal. Nederland zal 8,7 millioen dollar ont vangen als vergoeding voor rubber en tin, die Japan in de oorlog heeft geroofd. sluiten van een bondgenootschap door de staten van het Middellandse Zeegebied. Tenslotte zullen de mutaties te Moskou ter sprake komen. Op grond van de functie-wisselingen, verwacht men in de naaste toekomst een nieuwe Russische stap, als antwoord op de consolidatie van het Westen. DUITSE KRIJGSGEVANGENEN UIT RUSLAND TERUG. Het eerste „grote" transport Duitse krijgsgevangenen, dat dit jaar uit de Sowjet-Unie terugkeerde, is gisteren te Hof in Beieren aangekomen Het was eer groep van 345 man. „Queen Mary" naar U.S.A. vertrokken. De „Queen Mary", aan boord waarvar zidh, zoals bekend is, vele politieke auto- 'riteiten bevinden, o.a. Bevin, Stikker Spaak en Gromyko, is gisteren uit Cher bourg naar New York vertrokken. „ZOUTZUURBAD-MORDENAAR". De hoofdredacteur van de Londense „Daily Mirror" is gisteren tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, terwijl zijn krant 10.000 pond sterling boete moet be talen, wegens „minachting van het hof" i.v.m. de publicatie van de verhalen over de „zoutzuurbadmoordenaar:: John Haigh. Na de sensatie-verhalen, die in dit blad tot het uiterste waren uitgebuit, achtte het hof het n.l. onmogelijk, dat Haigh fair proces" zou krijgen. JOURNALISTIEKE ERVARING IN 'T HAAGJE De- wegen van journalisten ver. Zelfs al blijft men in eigen land, ja eigen stad. Dit heeft een collega van ons ervaren, toen zij, ter comple tering van een artikel over Joego slavië, zich naar de legatie land begaf om enkele foto's te vragen. Men stond haar vriendelijk te woord en toonde onmiddellijk een s fraaie landschappen. „Heeft u nog foto over fabrieken", vroeg onze col lega onschuldig. Tot haar schrik ontketende dit woedend protest. „Waarom wilt u hebben?" „Wel, ik heb een artikel geschn over de industrialisatie van Joego slavië en daar hoort een plaatje bij.'' „Dat verbieden wij u!" Toen werd onze collega ook boos ei bitste: „Wij leven in een vr{j land!" „Maar u bent hier op Joegoslavisch grondgebied en hebt ons te gehoor- De verdere protesten van onze col lega werden gestuit, doordat haar te genstander de telefoon greep en in een voor haar onverstaanbaar gesprek blijkbaar advies vroeg. Ze wilde m trekken, doch ze kreeg het bevel blijven waar ze was, tot een nadere beslissing was genomen. Daar ze wei nig lust in een handgemeen had be rustte ze dtis maar. Gelukkig moest het overleg in eer, andere kamer gebeuren, waardoor de collega alleen achterbleef en haar kans kon waarnemen om spoorslags te verdwijnen. Nog nooit scheen haar de Jan van Nassaustraat zulk een pa radijs... die doodgewone Hollandse Lachende advocaat uit B.G.- rechtszaal gestuurd In de reeds enige keren aangehouden zaak tegen Jacobus J. Langendijk, lid van de beruchte groep van kamer 21 op het Velsense hoofdbureau van politie, persisteerde de a.-f. van het A'damse B.G. bij zijn doodstraf-eis. Daar de advo caat mr G. Ionker tijdens de zitting zat te lachen werd hij wegens verstoring van de orde de zaal uitgestuurd. Uitspraak 8 April. Nog 12.000 Nederlanders rusten in Duitse aarde Het aantal Nederlanders, dat momenteel Dg in Duitsland begraven ligt, wordt geschat op plm. 12.000. Er zijn thans vijf transporten met de stoffelijke overschot- an ongeveer 300 omgekomen landge noten naar Nederland overgebracht. Ver wacht mag worden, dat in de naaste toe komst regelmatig transporten zullen arri- Dc stoffelijke resten worden in de dodenhal van het voormalige concentra tiekamp Amersfoort opgebaard tot de fa milie heeft bericht, waar zij haar verwan ten wil begraven: op een eigen kerkhof of op het grote ere-kerkhof te Loenen. Twee bloemenveilingen in Aalsmeer stel len gratis planten en bloemen ter be schikking. Op de 128ste onafhankelijkheidsdag van Griekenland ontving de Griekse gezant, N. G. I.ely, gisteren talloze gelukwensen. Hier ziet men hem met enige van zyn jongste bezoekers, die in nationaal costuum gestoken z\jn. Ieder jaar, wanneer de Delftse Studenten hun dies vieren, staat de Prinsen- stad op stelten. Dan is daar ook de „vaarjool". Om de gezelligheid te verhogen komt de spuit er aan te pas en dan heb je, zoals b\J de oude Oostpoort, het lieve leven gaandeDe nacht tevoren maakte de politie in Delft 37 pro cessen-verhaal, wegens het plakken van reclamebiljetten voor deze vaarjool-. Milde eis na zie Vroegere C.D.K.-direeteur zocht te actief naar ondergedoken dominee (Van een onzer verslaggevers). voorwaardelijke gevangenisstraf 1 jaar, met een proeftijd van drif jaar en ontzetting uit de kiesrechten vooi de tijd van tien jaar, die de advoc. fis caal bij het Bijz. Gerechtshof te Arnhem mr Jac. Kalff gisteravond om half zeven eiste tegen de voormalige C.D K direc- ur Sybren de Hoo, was de anti climax >n dit merkwaardige proces. Een uitvoerig, scherp gesteld requisi toir ging aan deze eis vooraf. De ver dachte, plus de belangstellenden in- de rechtszaal van het buiten Rijneck. zetten zich al schrap voor een zware eis, toen deze, als erestraf bedoelde strafvoi- dering kwam. Verdachte De Hoo was er zichtbaar door opgelucht. Als een briesende leeuw. Hij heeft het, onder de getuigenver horen en zijn eigen discussies met het zwaar te verantwoorden gehad. Nadat de gefuige Steggink uit Amster dam, vroeger distributieambtenaar te Losser, in de ochtendzitting (een deel r editie van gisteren berichtte ei over) uiteen had gezet, hoe hij, door per soonlijk toedoen van verdachte De Hoo, was gearresteerd, verdacht van bonnen- handel hoewel hy onderduikers hielp en aan de Duitsers was overgeleverd, de middagzitting grotendeels aan de poging tot arrestatie van ds F. Slomp te Heemse (Frits de Zwerver van de L.O. gewijd geweest. Uit de verhoren van d getuigen J D. Schuilenga. ds J. de Waard Peking tot hoofdstad van rood China geproclameerd Het offensief gaat rusteloos verdér De communisten hebben Peking tot hoofdstad van het. communistische China verklaard. Dit is een meesterstuk, even als de keuze van Moskou tot hoofdstad de Sowjet-Unie. Zoals Rusland be heerst wordt uit het historische Kremlin, wordt China waarschijnlijk binnenkort beheerst uit de stad der keizers. Tevens erken de communisten thans aan de oprichting van een luchtmacht en een met de bemanning van de verloren gegane kruiser „Tsjoengking" als kern. Het communistische geschut heeft het geopend op de belangrijke stad Anking, aan de Jangtse, 320 km bezuip westen Nanking. Te Tilburg heeft de samenvoeging plaats gevonden van de groep-Arts met KVP. Mr P. M. Arts heeft tweemaal de Tweede Kamer zitting gehad, nl. van 1925—1929 voor de R.-K. Volkspartij van 1933—1937 voor de Katholieke Democratische Partij. DAT de receptie t.g.v. het jubileum der Ned. Handel Mij. is verzet naar Dinsdag a.s. van 2.30 tot 4.30 uur. Dat begonnen is met de uitvoeringswer- ken voor een voor zwaar verkeer bestem de weg in het randgebied van de duinen van Scheveningen naar Haarlem en de rijbanen in Zd.- en Nrd.-Holland een breedte krijgen van resp. 9 en 12 meter. DAT de eerste geregelde Ned. autovei ling (ENAVO) in Zutfen op 3 Mei wordt gehouden. DAT de Britse minister van Verkeer. Barnes, gisteren de R'damse haven bezocht. DAT min.-pres. Drees gisteren in R'dam sprak op het congres van de Vrouwen bond der P.v.d.A. DAT Jan Gangkema van Gasselternij- ?en op 8 April 100 jaar hoopt te wor den. DAT het A'damse Parkhotel het divi dend over 1948 op 4 pet (onv.) vast stelde. DAT de sch'ooltandverzorging- in Dren the voorlopig beperkt blijft tot de laagste klassen der lagere scholen wegens gebrek aan tandartsen. DAT de voorwerpen bestemd voor het toekomstige Zuiderzee-museum van 16 Juil-15 Sept. worden geëxposeerd in de Enkhuizer Dromedaris. DAT 60 jeugdherberghouders deze week in „De Grasheuvel" te Amersfoort onder richt in lichamelijke opvoeding kregen. DAT de Twentse Bank gisteren het di vidend op 7Vfc pet. vaststelde, waarvan naar keuze 5 pet. in aandelen. DAT de brug over de Kromme Rijn in de weg Utrecht-Wijk bij Duurstede van 28 Maart-10 April voor alle verkeer gesloten is, naar de A.N.WJ. mededeelt. DAT door de medewerking van het Limburgse Ned. Rode Kruis volgende week aan behoeftige landgenoten in Aken. Dusseldorf en Kleef dekens worden uitgereikt. DAT van 4-18 April door het dep. van Wederopbouw in Frankfort (Did) een expositie wordt gehouden" van Nederlands herstel en stedebouw. DAT aan R. L. H. M. graaf de Mar- chant d'Ansembourg te Gulpen, verlof is verleend tot het aannemen van het Com mandeurskruis van de Kroonorde van België en het Tweede Kamerlid P. J. S. Serrarens idem van het Ridderkruis St. Gregorius de Grote. DAT bij compensatietransactie Neder land 25 millioen kg rogge aan Trizonië zal leveren in ruil voor tarwe. DAT de Coöperatie Samenwerking in de binnenstad van Hengelo voor een kwart millioen gulden een groot gebouw gaat vestigen met diverse winkels, zalen, kantoren en een lunchroom. DAT Leeuwarden een douaneloods op het vliegveld gaat bouwen, daar het uit- wijkhaven voor het internationale lucht verkeer is geworden. DAT te Cadzand twee graven van Duitse soldaten zijn ontdekt, die wegens dienstweigering zijn doodgeschoten naar uit een getypt briefje bleek, dat zich in een fles in het graf bevond. DAT het KLM-vliegtuig uit Afrika pas vandaag op Schiphol aankwam, daar het wegens motorstoring moest terugkeren en dientengevolge een dag vertraging had. DAT aan de haven-installaties te De venter ook Italiaanse bouwvakarbeiders werken en dit in aannemerskringen be vreemding wekt, daar in die streken eer een teveel- aan bouwvaklieden is. DAT op 15 April het 75-jarig bestaan van de bekende Leeuwarder veemarkt op feestelijke wijze wordt herdacht. DAT voor de Groningse rechtbank 2 jaar werd geëist tegen de 37-j. hoofdin specteur van de H.A.F. Mij, L. B- te Hoog kerk, die tal van personen geld uit de zak had geklopt aan voorschotten voor woningen, die ze nimmer kregen. DAT het Rott. Philh. Orkest na een succesvolle tournee door Scandinavië gisteren naar ons land is teruggekeerd. DAT de -Regering de Haagse componist Henri Zagwijn opdracht heeft gegeven tot het schrijven van een strijkkwartet. DAT kamperen zonder kampkaart dit jaar vrijwel onmogelijk zal zijn ei A.N.W.B. dus gegadigden aanraadt, de Ned. Kampeerkaarten-centrale (kan toren en agentschappen van de A.N.W.B.) spoedig een dergelijke kaart aan te vra gen. DAT het A'damse B. G. het vonnis in de zaak tegen de directeuren der A'dam se Droogdok Mij. tegen wie onlangs ieder 1 Vz jaar is geëist, bepaalde op 7 April. DAT de Ned. Bond voor Kunst en In dustrie tg.v. zijn 25-j. jubileum op 8 April in het Sted. Museum te A'dam een int- tentoonstelling opent en minister Rutten 's avonds aldaar een rede houdt. DAT, 92 jaar oud te Wijk bij Duurstede is overleden mr H. J. v. Heyst, oud-kan- tonreehter-plv., oud-Hoogheemraad var de Lekdijk Bovendam en Officier in de Orde van O.N. en mevrouw F. M. Weber-Ten Kate, schoonzuster van ds Slomp (die zelf als veldprediker in Indië vertoeft), kwam het volgende vast te staan: (Voor vervolg zie Pag. 4) K.L.M. gaat 3 x daags naar Noord- en Zuid-Nederland Vlucht naar Teheran met 14 uur bekort. De zomerdienstregeling van de KLM. die 3 April ingaat wordt gekenmerkt door consolidatie der bestaande lijnen. Op het traject A'damOslo. dat 4 maal per week wordt gevlogen, is een tussen landing te Christiansand geprojecteerd, terwijl tevens een 2 maal dagelijkse re- tourdienst A'dam—Parys wordt gemaakt in aansluiting op de verbinding van en naar Scandinavië. Bij druk verkeer zal worden overwogen de dienst op Parijs 3 maal per dag uit te voeren. De totale reisduur oo het traject A'damRomi IstanbulTeheran wordt met 14 uur 1 kort, daar geen nacbtstop te Istanbul wordt gemaakt. De dienst op Milaan eaat niet 3 maar 5 April in. Ingaande Maan dag worden 2 maal daagse retourvluchten ondernomen naar Groningen. Leeuwar den en Maastricht, m.u.v. Zondag, welke frequentie oo 8 April wordt verhoogd tot 3 retourvluchten per dag. Zoals gemeld, worden de vluohten naar New York en Zuid-Amerika gebracht op resp. 4 en 3 maal per week en ingaande 17 Mei 6 maal per week naar New York. Op bijna alle Europese lijnen wordt gevlogen met het modernste materieel: de consolidated vultee „Convair Liner". De hele zolder vol munitie en springstof Op de vliering van een huis midden in het dorp. ontdekte de politie te Schoon- dijke een opslagplaats van munitie en springstoffen. Enige duizenden kilo's pa tronen. granaten, kruit enz. werden door de opruimingsdienst verwijderd. Het pand bewoond door de landbouwersknecht P. Porey. Er wordt thans een onderzoek naar de herkomst van het gevondene in gesteld. VOORLOPIG NOG GEEN WEEKEND RETOURS. Aan wederinvoering van weekend retours bij de Spoorwegen en aan invoe ring van gezinstarieven, kan voorlopig nog niet gedacht worden, aldus deelde minister Spitzen in zijn- M.V.A. aan de Eerste Kamer mede. BIJEN TONEN REEDS ZOMER- ALLURES. De bijen van de landbouwer Jan Soe- tendaal te Barneveld zwermden reeds. Gewoonlijk plegen deze nijvere dieren zulks in de zomer te doen, of, als ze heel vroeg zyn, in Mef Politieke overstapjes. De gemeentelijke vervoersdienst van Berlijn heeft voorgeschreven, dat de be stuurders en de conducteurs van trams, die de grens tussen Oost- en West-Berlijn passeren, uitstappen en de trams aan ander personeel overgeven, dat ook over ander geld beschikt Deze maatregel vloeit voort uit het feit, dat de Westelijke Mark voor het Westen der stad het enige be taalmiddel werd. OUD-COMMANDANT PRINSES IRENE- BRIGADE BEVORDERD. De kolonel van het wapen der artil lerie A. C. de Ruyter. van Steveninck. bij de bevrijding commandant van de Prinses Irene-brigade, thans lid van het Hoog Militair Gerechtshof, is bevorderd tot generaal-majoor. MORGEN ONTSCHEPING TROEPEN SCHIP GROTE BEER. Het troepenschip Grote Beer met pl.m. 00 afgekeurde en zieke militairen uit Indonesië aan boord, wordt hedenmid- in de Amsterdamse haven verwacht. De ontscheping begint morgenvroeg om Het troepenschip Volendam is gister middag met 1600 man uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken. Het gezelschap Dick Gabel, dat een tournée langs de buitenposten zal maken, zal aan boord enige voorstellingen geven. DE EERSTE JAREN NOG GEEN SPOORWEG OVER AFSLUITDIJK. Minister Spitzen heeft in zijn M.v.A. aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat er in de eerste jaren nog geen sprake van aanleg van een spoorweg over de afsluitdijk kan zijn. De resolutie Hebben wij gisteren enige aandacht ge schonken aan de koker, waaruit de jong ste resolutie van de Veiligheidsraad ge komen is, vandaag enkele opmerkingen over de resolutie zelf. Van haar moet ge zegd worden: Zij staat niet alleen een gunstige ontwikkeling en voortgang in de weg, zy eist dat Nederland de klok terug zet. Nederland, aldus de gunstigste interpre tatie van deze resolutie, zal op een voor conferentie gesteld worden voor de vraag, het republikeinse gezag in Djokja te herstellen, wil er van Rondetafelcon ferentie iets terecht komen. Dat zou dus betekenen: Nadat de Veiligheidsraad de republikeinse heren eerst moreel te paard heeft gezet, krijgt Nederland de opdracht het ook feitelijk te doen. Nog anders gezegd: Na de jongste Ne derlandse actie was van de republiek niets overgebleven. Alleen de republi keinen waren er nog. Neen. zegt de Vei ligheidsraad. niet de republikeinen, maar de republiek zal straks aan de Haagse conferentie moeten kunnén deelnemen. Men kan het nog anders zeggen: De po- litie-actie, waartoe na heel lang aarzelen, na overwinning van veel innerlijke weer standen, doch door de bittere nood ge dwongen, werd besloten, en die vele offers heeft gevergd, deze politie-actis zal straks ongedaan gemaakt moeten wor den. Op de actie moet de reactie vol gen. Behalve dat de Veiligheidsraad het tegendeel van progressief is, is hij daar door ook reacticmnair geworden, dood gewoon reactionnair. Het beste wat wij van deze jongste re solutie nog kunnen denken, is dat de Veiligheidsraad weer eens niet heeft na gedacht. Het allerminst wel over de voor de hand liggende consequenties. Goed, zegt de Veiligheidsraad, het Nederlandse voorstel voor een Ronde Tafel-conferentie vinden wij een uitstekend plan: Wij wil len daaraan vasthouden. Maar eerst moet iets anders gebeuren: Eerst moet aan i bepaalde voorwaarde zijn voldaan. Eerst moet onze vorige resolutie worden uitgevoerd, ook ten aanzien van het her- el van het republikeinse gezag. Dit wil in werkelijkheid zeggen, dat er 3k na nerstel van de republiek hele maal geen zekerheid, geen garantie is, dat die republiek aan de conferentie zal deelnemen. Dan zijn we weer net zo ver als voorheen. En wanneer al de republiek werkelijk aan de conferentie deelneemt, dan kan zij zich na haar her stel voldoende geschraagd voelen om al lerlei uitzonderlijke, maar voor de repu bliek niét ongewone kwesties als évenzo- vele hindernissen op te werpen. Dat dit in het geheel geen fantasie be hoeft te zyn, hebben de beraadslagingen de Veiligheidsraad reeds doen zien. Egypte legde de jongste resolutie aldus uit, dat zelfs de vraag of de Haagse con ferentie zelfs maar gehouden zou worden, eerst aan de orde zou komen na het her kan de republiek. In deze vorm. aldus Palar, kan de resolutie voor de republiek misschien aanvaardbaar zijn. Inderdaad, het moest er nog bykomen Voor onze Regering is de zaak er weer des te moeilijker door geworden. De Vei ligheidsraad heeft zich de wind niet uit de zeilen laten nemen en blijft het volle pond eisen. Hy blijft ook datgene eisen, wat de Nederlandse Regering by meer dan één gelegenheid onmogelijk en on aanvaardbaar noemde. Want zo is het toch? Tegen herstel van het republikeinse gezag, aldus had des tijds dr Van Royen reeds verklaard, heeft dt Nederlandse Regering fundamenteel bezwaar. Dit betekent, aldus verklaarde onze Regering bij monde van minister Van Maarseveen nader, dat het inderdaad onaanvaardbaar is. Ieder, die onbevoor oordeeld tegenover deze eis staat, zo zei de minister ook, zal moeten toegeven, dat hier het onmogelijke van de Neder landse Regering verlangd wordt. Temeer is dat het geval.aldus de minis- er. nu de republikeinen ook geen ge- •olg geven aan die andere wens van de Veiligheidsraad, om namelijk de guer rilla te staken en met Nederland samen erken tot herstel en handhaving van vrede, recht en orde. Betekent dit laatste nu weer, dat de Nederlandse Regering herstel van de re publiek toch niet onmogelijk en niet on aanvaardbaar acht, mits de republikei nen zich bereid verklaren tot samenwer king op dit andere punt? Terwijl wy dit schrijven beraadt de Regering zich nog. En dan te bedenken, dat de Ronde Ta fel-conferentie vandaag reeds voor veer tien dagen kon zijn begonnen, indien al niet veel vroeger Intussen lopen de meningen over de betekenis der resolutie nog uiteen. Ook dat kan gevaarlijk zijn. Want dan kan men te spoedig bereid zyn, met de reso lutie in eigen interpretatie genoegen te nemen, terwijl straks de officiële uitleg kan blijken een andere te zijn. Invitaties voor de vóór conferentie De V.N.-Commissie te Batavia heeft be sloten, de „partijen" in het Indonesische geschil uit te nodigen tot besprekingen te Batavia onder haar auspiciën. Dr L. J. M. Beel zal morgen met de Bijeenkomst Federaal Overleg te Batavia het besluit van de Veiligheidsraad inzake de byeenroeping van een Voorconferen tie bespreken. De Unci is voornemens, de besprekin gen op 30 Maart te doen beginnen. Voor-Indië mokt over de Canadese resolutie Voor-Indië betoont zich zeer teleur gesteld over de aanneming van het Ca nadese voorstel in de Veiligheidsraad en heeft daarom bésloten, de landen, die deelgenomen hebben aan de Aziatische conferentie te New-Delhi, opnieuw over verdere plannen te raadplegen. Het is echter nog niet zeker of er eon tweede Aziatische conferentie zal komen. WEERBERICHT Minder zacht overdag erwegend droog weer met geduren de enige tijd overdrijvende wolkenvel- en plaatselyk ochtendmist. 2wakk« matige, naar Noordelijke richtingen draiende wind. Overdag minder zacht. ZON EN MAAN. Zondag. 27 Maart: 19.06 Zon op 6. onder 19.04; maan op 6.15. onder 16.46. 28 Maart: Zon op 6.26, onder 19.06; maan ,op 6.25, onder 17.56. 29 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1